گپ و گفت پیرامون اندیشه‌های روزمره بورس‌بازان

mhjtalarebourse

Well-Known Member
کاربر فعال
من از مفید پرسیدم
گفت یه فرم داره که فقط باید ببری بانک ملت و اونجا یه حساب "در اختیار کارگزاری" باز میکنی. و شبیه آتی پول میریزی توش و سهام میخری.
اما این حساب ربطی به حساب آتی نداره. چون حساب آتی "در اختیار بورس" هست.

الان فقط یه سوال باقی مونده واسم، که اونم اگر هفته دیگه قسمت بشه برم آگاه و حساب آتی شاخص باز کنم، میپرسم. اینکه آیا میشه از حساب آتی برای آتی شاخص هم استفاده کرد؟ یا باز اونم جداست؟ (فکر کنم اینو دیگه به امید خدا بشه... که اگر نشه واقعا خاک بر سرشون!!)
اینجا : https://bashgah.com/blog/معرفی-قرارداد-آتی-سهام-و-شرایط-معامله/
یک نفر این را پرسیده و جواب داده‌اند:

AA5921
سلام
آیا برای اشخاصیکه در سامانه سجام تائید هویت گردیده اند نیز نیاز به حضور فیزیکی جهت امضا فرم های ذکر شده دارند یا از طریق سامانه آنلاین نیز این امکان برای آنها ایجاد فراهم میباشد؟
آیا برای انجام این معاملات نیز همانند معاملات آتی پیشین دو حساب جداگانه برای آنها باز گردد؟
(از حساب های دوگانه باز شده به جهت معاملات آتی برای انجام کلیه معاملات آتی نظیر این مورد جدید نیز میتوان مشترکا استفاده نمود یا نیاز به اعلام حساب های جداگانه برای هر معامله آتی میباشد)
با تشکر
۰
Agah
  • سلام دوست گرامی
    برای احراز هویت سجام نیز لازم است به دفاتر پیشخوان اعلامی سجام مراجعه بفرمایید.
    محدودیت خاصی در شماره حساب های اعلامی وجود ندارد فقط نباید حساب در اختیار بورس کالا باشد.
    باتشکر
    ۰
پرسش دیگر:

AJ1975
سلام. یعنی مثل آتی کالا حساب در اختیار بورس در کار نیست؟ هر کارگزاری بصورت مجازی مارجین اکانت میده؟
۰

• Agah
    سلام دوست گرامی
    نیازی به باز کردن حساب در اختیار نیست و وجوه معامله در پنل معاملاتی واریز میشود و محاسبات در همان پنل صورت می پذیرد.
    باتشکر
حالا من نمی‌دانم منظورش از نیاز نیست چیست؟ یعنی نمی‌شود؟ یا فقط نیاز نیست؟

-----------------------------

آتی شاخص‌ها در حال حاضر چقدر داد و ستد می‌شوند؟ یک مقدار خطر دارند... نه؟ برای من اکنون زود است سراغ اینها بروم... به نگر من آدم باید صبر کند اینها به یک حالت تعادلی برسند و جایگاه خودشان را پیدا کنند و بعدا آدم وارد اینها بشود... یک وقت می‌بینید یک بازی‌ای چیزی در آوردند... خودتان که بهتر می‌دانید... اینجا ایران است و این سازمان بورس است و رئیسش هم شاپور دانا!

mhjtalarebourse

Well-Known Member
کاربر فعال
سوال:
شما داده‌های زعفران را از کجا می‌گیری؟ چون این‌هایی که من می‌بینم همه داده‌های مشتقاتی مانند موارد زیر است که در یک دوره‌ی محدود خرید و فروش می‌شوند و لذا داده‌هایشان بسیار کم است:

shahabi.ma

Well-Known Member
کاربر فعال
دوستان چند روز قبل داشتم معاملات کیسون در زمان مچینگ آخر وقت را چک میکردم. ناگهان حدود 400 سفارش فروش (تعداد) در چند ثانیه محو شد بدون اینکه از میزان حجم فروش کم شود.
مدتی است که بر روی تعداد خریدار و فروشنده دقیق شدم که چطور با آن بازی و ازش استفاده می کنند.
امروز این مطلب زیر را در سهامیاب دیدم. نظرتون راجب الگوریتم، که اینجا نوشته چیه و چه کسانی دارند استفاده می کنند؟

Capture.PNG

آخرین ویرایش:

mhjtalarebourse

Well-Known Member
کاربر فعال
دوستان چند روز قبل داشتم معاملات کیسون در زمان مچینگ آخر وقت را چک میکردم. ناگهان حدود 400 سفارش فروش (تعداد) در چند ثانیه محو شد بدون اینکه از میزان حجم فروش کم شود.
مدتی است که بر روی تعداد خریدار و فروشنده دقیق شدم که چطور با آن بازی و ازش استفاده می کنند.
امروز این مطلب زیر را در سهامیاب دیدم. نظرتون راجب الگوریتم، که اینجا نوشته چیه و چه کسانی دارند استفاده می کنند؟

مشاهده پیوست 48048
سلام. وقت به خیر.
من حالا شیوه‌ی کار این جناب امین‌فلاح (و احیانا اینکه درست گفته یا دروغ) را نمی‌دانم.
ولی در مورد اینکه برخی اوقات شمار سفارش‌ها کم و زیاد می‌شود یا اینکه حالت پرش داریم و از این جور چیزها... اینها خیلی‌اش بر می‌گردد به اینکه هسته هنگ می‌کند. یا هسته روی آن نماد هنگ می‌کند. یا کارگزاری هنگ می‌کند. یا رایانه ما هنگ می‌کند...
از این موارد زیاد دیده‌ام... یعنی شبیه این موارد...
گاهی سفارش گذاشته‌ام... دیده‌ام سفارشم نیست! دوباره سفارش گذاشته‌ام دیده‌ام سفارشم نیست... بعد با یک کارگزاری دیگر رفته‌ام دیده‌ام سفارشم (در آن فهرست ۵ درخواست بالاتر) وجود دارد!
آری... این بسته‌شدن (منجمد شدن - Freeze شدن) بخش سفارش‌ها را بسیار دیده‌ام... هم کلش و هم بخشی‌اش...
این ۴۰۰ هم احتمالا جریانش همان بوده و از قبل بوده و همین‌جور مانده (فریز شده) و خرید و فروش‌ها انجام شده و پس از مدتی یکباره داده‌هایش به روز شده...

این موضوع در نمادهای پر بیننده و پر سفارشی مانند عرضه‌های اولیه هم بیشتر به چشم می‌خورد.

prince0fpersia

Well-Known Member
کاربر فعال
عضو تازه
سلام
من چنتا اطلاعات امروز کسب کردم که در اختیار دوستان قرار میدم:

1. برای آتی شاخص، مفید انجام نمیده. توی آگاه هم اگر بخواید انجام بدید باید یه حساب اوراق اونجا باز کنید تا بعدش دسترسی آتی شاخص بهتون بده.
2. میشه توی چنتا کارگزاری مختلف حساب اوراق(و احتمالا باقی حسابها) رو باز کرد! یعنی هم اوراق مفید داشته باشی هم مثلا اوراق آگاه(من اینو نمیدونستم)
3. برای آتی شاخص نیاز به حساب در اختیار نیست. مثل اوراق یه حساب عادی میگیرن ازتون.
4. برای سجام باید بری بشینی جلو دوربین عکس بگیرن ازت :))
5. توی کارگزاری آگاه گویا میشه مبالغ بالای 100 میلیون رو مستقیم با پایا و سانتا و این چیزا، بریزی به شماره حساب کارگزاری(پروسه ی دقیقترش رو نمیدونم. فقط گفت چنین امکانی هست.... هرچند توی سامانه مفید هم دیدم که یه قسمت داره اطلاعات فیش واریزی داره. ولی اون رو باید ببری بانک فیش بگیری. ولی این رو اینترنتی و یا با "نت بانک" (و احتمالا بقیه اینترنت بانکها) هم میشه انجام داد. (خود مسئول آگاه گفت با نت بانک میشه).

درباره ی این سیستم های الگوریتمی هم گویا سازمان بورس بلاک کرده ربات هارو. اونایی هم که انجام میدن(اگر واقعا بدن) احتمالا از webscraping استفاده میکنن. درواقع کل صفحه رو میخونن، فیلد های مربوطه رو پیدا میکنن، بعد یه ریکوئست میزنن که توش اطلاعات داخل فرم ها پر شده هست. که البته این باید پشت سرش یه سیستم دیگه باشه که این ریکوئیست رو میفرسته به سایت و اون الگوریتم داره روش اجرا میشه!

کلا برای ادمای عادی که تخصصشون وب اپلیکیشن نیست کار بسی طولانی و زمانبری خواهد بود درست کردنش. و به نظرم بیشتر برای شرکت هایی ارزش داره که براشون فرق نمیکنه مثلا 10-15 میلیون بدن یه کسی واسشون چنین سیستمی درست کنه(البته مطمئن نیستم با چنین هزینه ای درست کنن...کلا نظری درباره قیمتش نداره و بازم حدسی گفتم)

prince0fpersia

Well-Known Member
کاربر فعال
عضو تازه
سلام
من چنتا اطلاعات امروز کسب کردم که در اختیار دوستان قرار میدم:

1. برای آتی شاخص، مفید انجام نمیده. توی آگاه هم اگر بخواید انجام بدید باید یه حساب اوراق اونجا باز کنید تا بعدش دسترسی آتی شاخص بهتون بده.
2. میشه توی چنتا کارگزاری مختلف حساب اوراق(و احتمالا باقی حسابها) رو باز کرد! یعنی هم اوراق مفید داشته باشی هم مثلا اوراق آگاه(من اینو نمیدونستم)
3. برای آتی شاخص نیاز به حساب در اختیار نیست. مثل اوراق یه حساب عادی میگیرن ازتون.
4. برای سجام باید بری بشینی جلو دوربین عکس بگیرن ازت :))
5. توی کارگزاری آگاه گویا میشه مبالغ بالای 100 میلیون رو مستقیم با پایا و سانتا و این چیزا، بریزی به شماره حساب کارگزاری(پروسه ی دقیقترش رو نمیدونم. فقط گفت چنین امکانی هست.... هرچند توی سامانه مفید هم دیدم که یه قسمت داره اطلاعات فیش واریزی داره. ولی اون رو باید ببری بانک فیش بگیری. ولی این رو اینترنتی و یا با "نت بانک" (و احتمالا بقیه اینترنت بانکها) هم میشه انجام داد. (خود مسئول آگاه گفت با نت بانک میشه).

درباره ی این سیستم های الگوریتمی هم گویا سازمان بورس بلاک کرده ربات هارو. اونایی هم که انجام میدن(اگر واقعا بدن) احتمالا از webscraping استفاده میکنن. درواقع کل صفحه رو میخونن، فیلد های مربوطه رو پیدا میکنن، بعد یه ریکوئست میزنن که توش اطلاعات داخل فرم ها پر شده هست. که البته این باید پشت سرش یه سیستم دیگه باشه که این ریکوئیست رو میفرسته به سایت و اون الگوریتم داره روش اجرا میشه!

کلا برای ادمای عادی که تخصصشون وب اپلیکیشن نیست کار بسی طولانی و زمانبری خواهد بود درست کردنش. و به نظرم بیشتر برای شرکت هایی ارزش داره که براشون فرق نمیکنه مثلا 10-15 میلیون بدن یه کسی واسشون چنین سیستمی درست کنه(البته مطمئن نیستم با چنین هزینه ای درست کنن...کلا نظری درباره قیمتش نداره و بازم حدسی گفتم)

prince0fpersia

Well-Known Member
کاربر فعال
عضو تازه
سلام. وقت به خیر.
من حالا شیوه‌ی کار این جناب امین‌فلاح (و احیانا اینکه درست گفته یا دروغ) را نمی‌دانم.
ولی در مورد اینکه برخی اوقات شمار سفارش‌ها کم و زیاد می‌شود یا اینکه حالت پرش داریم و از این جور چیزها... اینها خیلی‌اش بر می‌گردد به اینکه هسته هنگ می‌کند. یا هسته روی آن نماد هنگ می‌کند. یا کارگزاری هنگ می‌کند. یا رایانه ما هنگ می‌کند...
گاهی سفارش گذاشته‌ام... دیده‌ام سفارشم نیست! دوباره سفارش گذاشته‌ام دیده‌ام سفارشم نیست... بعد با یک کارگزاری دیگر رفته‌ام دیده‌ام سفارشم (در آن فهرست ۵ درخواست بالاتر) وجود دارد!
آری... این بسته‌شدن (منجمد شدن - Freeze شدن) بخش سفارش‌ها را بسیار دیده‌ام... هم کلش و هم بخشی‌اش...
این ۴۰۰ هم احتمالا جریانش همان بوده و از قبل بوده و همین‌جور مانده (فریز شده) و خرید و فروش‌ها انجام شده و پس از مدتی یکباره داده‌هایش به روز شده...

این موضوع در نمادهای پر بیننده و پر سفارشی مانند عرضه‌های اولیه هم بیشتر به چشم می‌خورد.

یه مسئله ی دیگه هم افرادی هست که نقدینگی بالا دارن. مثلا من خودم نقدینگیم بین 1 تا 2 میلیارده، و با اینکه خیلی زیاد نیست، اما بعضی وقتها همینطور میشینم 500 هزار 500 هزار سفارش میگذارم، خصوصا تو نمادهای ارزون که فرضا 120 تومنه، یهو میبینم اون 5 ردیف اول 4 تاش مال منه که تو هرکدوم چند میلیون صف شده! حالا یکی هم نگاه کنه فکر میکنه چهغوغایی شده تو سهم و دارن سهمو جمع میکنن درحالیکه همش منم که حوصله ندارم و میخوام سریع بخرم :))

حالا فرض کنید اینایی که 10 میلیارد و 50 میلیارد و ... پول دارن چه کارهایی میتونن بکنن!
از من به شما نصیحت اصلا تابلوخوانی رو بریزید دور! شدیدا گمراه کننده است.

*** راستی یه نکته هم به پست قبلیم اضافه کنم. دیدید هرجا میرید حساب وا کنید 500 صفحه بهتون فرم میدن میگن زیر همش امضا و اثر انگشت بزنید. بعد خیلی صفحاش مثلا نوشته اطلاعات مشتری حقوقی، اطلاعات وکیل قاونوی و ... که ما اکثرا پر نمیکنیم. ولی حتما خط تیره بذارید تا بعدا کسی نتونه پر کنه و از امضا و انگشت شما سو استفاده کنه! من به شخصه همیشه جای خالی هارو خط تیره میکشم(البته قبلشم به طرف میگم مشکلی نداره که؟ اونم میترسه میگه نه :))

البته میدونم همه میدونستید. ولی گفتم یه جوان خام و ساده ای چون خودم بلکه یاد گرفت این نکته رو.

shahabi.ma

Well-Known Member
کاربر فعال
سلام. وقت به خیر.

سلام و ممنون
من هم با این بنده خدا که ادعا کرده کاری ندارم و دستش هم درد نکنه. ولی نکته ای گفت که با توهمات توطئه من جور در میاد.
مواردی که در مورد هنگ و فریز گفتید بخشی زیادی ش رو نمی دونستم. تابحال عرضه اولیه نخریدم و معاملاتش رو هم چک نکردم.

واقعیت نمی دونم چطور باید توضیح داد شاید هم تخیل باشه. فرض کنید نمادهایی رو دیدم که هر روز تعداد خریداران چهارصد و خورده ای بوده و فروشندگان دویست و خورده ای. هر روز هم بین 2 تا 2/5 میلیون حجم میخوره. اینکه هر روز وضع همین است (یعنی 150-400 هم نمی شود) تا یک روز دقیقا عکس میشه و در همون نماد **2 خریدار می شوند و **4 فروشنده، و باز هم حجم در همون محدوده. من به این ها میگم کد به کد برای رسیدن به قیمتی که دلشون میخواد در هر دو جهت. اما هماهنگ کردن اینهمه کد شدنی نیست مگر اینکه این تعداد کد در اختیار یک نفر (یا کارگزاری) باشه و اون هم از الگوریتم خاصی برای این کار استفاده کنه.
همانطور که دوستمون پرنس هم گفت سازمان بورس معاملات الگوریتمی را بلاک کرده ولی چطوری داره انجام میشه بدون اینکه ناظر بفهمه! مگر اینکه ...

البته میدونم همه میدونستید. ولی گفتم یه جوان خام و ساده ای چون خودم بلکه یاد گرفت این نکته رو.
ممنون. بلد نبودم یاد گرفتم.

mhjtalarebourse

Well-Known Member
کاربر فعال
سلام و ممنون
من هم با این بنده خدا که ادعا کرده کاری ندارم و دستش هم درد نکنه. ولی نکته ای گفت که با توهمات توطئه من جور در میاد.
مواردی که در مورد هنگ و فریز گفتید بخشی زیادی ش رو نمی دونستم. تابحال عرضه اولیه نخریدم و معاملاتش رو هم چک نکردم.

واقعیت نمی دونم چطور باید توضیح داد شاید هم تخیل باشه. فرض کنید نمادهایی رو دیدم که هر روز تعداد خریداران چهارصد و خورده ای بوده و فروشندگان دویست و خورده ای. هر روز هم بین 2 تا 2/5 میلیون حجم میخوره. اینکه هر روز وضع همین است (یعنی 150-400 هم نمی شود) تا یک روز دقیقا عکس میشه و در همون نماد **2 خریدار می شوند و **4 فروشنده، و باز هم حجم در همون محدوده. من به این ها میگم کد به کد برای رسیدن به قیمتی که دلشون میخواد در هر دو جهت. اما هماهنگ کردن اینهمه کد شدنی نیست مگر اینکه این تعداد کد در اختیار یک نفر (یا کارگزاری) باشه و اون هم از الگوریتم خاصی برای این کار استفاده کنه.
همانطور که دوستمون پرنس هم گفت سازمان بورس معاملات الگوریتمی را بلاک کرده ولی چطوری داره انجام میشه بدون اینکه ناظر بفهمه! مگر اینکه ...

ممنون. بلد نبودم یاد گرفتم.
- در زمان عرضه اولیه‌ها نه تنها همان نماد بلکه کل نمادهای آن بازار (بورس یا فرابورس) و بلکه کل نمادهای همه‌ی بازارها دچار این گونه از اختلال می‌شوند. هم زمان عرضه و هم زمانی که این عرضه‌ها به حال تعادل می‌رسند. مخصوصا اینکه نماد عرضه اولیه شده بزرگ باشد.
- در مورد این ۴۰۰ خریدار و ۲۰۰ خریدار... احتمالش هست که این گونه تغییرات به خاطر ورود و خروج سبدگردان‌ها باشد. یعنی کسی که برای شمار زیادی آدم سبدگردانی می‌کند حتما نمی‌آید دانه دانه برای هر کسی خرید بکند که... احتمالا سفارش خرید و فروشش را به صورت دست جمعی برای یک سری از کدهایی که زیر دستش هستند انجام می‌دهد... من خودم سبدگردان نیستم... ولی چند کد زیر دستم است... معمولا خرید که می‌خواهم انجام دهم برای چندین نفر انجام می‌دهم... یعنی خود من یک نفر هنگامی که در یک نماد خرید می‌دهم ضریب هشت می‌گیرم مثلا... حالا کسی که سبدگردان است مثلا می‌تواند ۳۰ نفره مثلا خودش را نشان دهد.
- نکته‌ی دیگر اینکه احتمالا این داده‌هایی که دوستان در تارنمای مدیریت فناوری بورس (TseTmc) به ما نشان می‌دهند شمار خریدار و فروشنده نیست!!! احتمالا شمار خرید و فروش است! (حالا بد نیست در یک نماد کم حجم این موضوع را آزمایش کنیم.)
- نکته‌ای که پس از نکته‌ی بالا می‌آید این است که من به شخصه در بسیاری از موارد (نمادهای متفاوت-زمان‌های متفاوت) دیده‌ام که بالا پایین رفتن قیمت‌های سهام متناسب با این آمار شمار حقیقی/حقوقی نیست. نه تنها مناسب نیست بلکه برعکس هم هست. در موارد زیادی برعکس است. جوری که من به نگرم می‌آید شمار موارد برعکس از شمار موارد درست بیشتر باشد!!!
اصلا در خیلی جاها من به شخصه دارم حضور بازیگر را در روند دارم به عینه مشاهده می‌کنم (دیگر این‌قدر تجربه داریم که با نگاه به نمودار و سفارش‌ها این موارد را متوجه شویم.) بازیگر به صورت مشهود حضور دارد ولی آمار خریدار و فروشنده اصلا جور نیست! من می‌بینم چند نفر ریخته‌اند سر نماد و دارند جمع می‌کنند ولی این موضوع در آمار «شمار خریدار و فروشنده» برعکس جلوه داده می‌شود... گمان من این است که همان‌گونه که گفتم سازمان بورس به جای شمار خریدار و فروشنده به ما دارد شمار خرید و فروش را اعلام می‌کند و این سفته‌بازان هم این را فهمیده‌اند و با مدیریت کردن سفارش‌های خرید و فروششان این آمار را تغییر می‌دهند.
- معاملات الگوریتمی در حقیقت چیزی نیست که بتوان با آن مقابله کرد! سازمان از کجا می‌خواهد بفهمد این سفارش‌هایی که دارد برایش می‌آید الگوریتمی است یا غیر الگوریتمی؟؟؟ به شخصه در یک نماد به وضوح دیدم که یک بنده خدایی داشت با الگوریتم سفارش می‌گذاشت... اینجا هم (در صفحات ابتدایی جستار) گفتم درباره‌اش... من سفارش می‌گذاشتم روی مثلا ۱۰۰۰ ریال و به کسری از ثانیه سفارشی که در زیر من بود می‌آمد روی ۱۰۰۱ ریال! من سفارش را می‌آوردم روی ۱۰۰۲ ریال و باز به کسری از ثانیه سفارش این شخص می‌آمد روی ۱۰۰۳ ریال! خیلی جالب بود... آن‌قدر سریع بود که مطمئن هستم کار انسان نبوده. تقریبا می‌توانم بگویم من هنوز سفارشم وارد نشده سفارش او وارد شده بود... صبر می‌کردم او هم صبر می‌کرد و مبلغ بالاتر می‌گذاشتم (مثلا ۱۰۲۰ ریال) او هم یکباره یک ریال بالاتر از من سفارش می‌گذاشت! (مثلا ۱۰۲۱ ریال)

prince0fpersia

Well-Known Member
کاربر فعال
عضو تازه
مگر اینکه این تعداد کد در اختیار یک نفر (یا کارگزاری) باشه و اون هم از الگوریتم خاصی برای این کار استفاده کنه.
شما اگر فقط از روی تعداد نفرات روی تابلو میگید، اینها ربطی به تعداد کدها نداره ها. یعنی اگر سقف سفارش 50 هزار باشه و شما 200 هزار تا سفارش بزنید تو جدول مینویسه 4 نفر. درحالیکه شما 1 نفر همشو زدید. ولی فکر کنم تعداد معاملات به تعداد کد ها مربوط بشه و فقط 1 دونه افزایش پیدا کنه اگر شما این 200 هزار رو بخرید یا بفروشید. (شایدم تعداد معاملات هم شبیه جدول 4 تا زیاد بشه، ولی تعداد خریدار/فروشنده حقیقی که شما باشید فقط 1 دونه اضافه بشه).

prince0fpersia

Well-Known Member
کاربر فعال
عضو تازه
سلام به همه دوستان عزیز و گرامی که نقل قول کردم و همه دوستان دیگه ای که تاپیک رو دنبال میکنن
دوستان من نمیدونم شما چقدر با این حرفایی که مینویسم موافقید، ولی خوشحال میشم در هر صورت نظرتون رو بگید. من بعد از این 7-8 ماه که خیلی روی بورس کار کردم(البته میدونم مدت زیادی نیست)، ولی در نهایت به این نتیجه رسیدم که، کل بازار ارزش رصد کردن نداره. و شاید سهم هارو بشه به درجه 1 و 2 و 3 تقسیم بندی کرد. مثلا یه سهمی مثل سایپا(که من خودم 1 میلیارد ازش دارم و فقط دنبال فرارم ازش) واقعا سهم اشغالیه. ولی یه سهمی مثل شاراک(که هیچوقت نداشتم و نخریدم) واقعا سهم خوبیه. هم از این نظر میگم که بنیادی سایپا اشغاله و شاراک خوبه. هم از این نظر که من فکر کتم شاراک تو این 2-3 ماه اخیر 2-3 بار نوسان 20-30 درصد داده ولی مثلا اشغالی مثل سایپا نهایتا یه بار 30% رفته پایین و 20% اومده بالا(یعنی هنوز تو ضرر). یکسری سهم ها هم این وسط درجه 2 حساب میشن. نه بنیاد قوی دارن، و نه خیلی نوسانات درست و درمون. ولی بهتر از سایپای اشغالن(خصوصمت پیدا کردم با این سهم...خخخ). مثلا کقزوی سهمیه که من هیجوقت ازش بدی ندیدم و 10% گرفتم ازش.

حالا جدای از بحث بد بودم سهم ها، من بیشتر دنبال سهم های خوب هستم. سهم هایی که ازش سود گرفتید. و به این نتیجه رسیدید توی واچ لیست همیشگیتون قرارش بدید. خصوصا اونایی که حجم خوب میخورن و نقد شوندگی بالایی دارند. لطفا اگر شما هم چنین واچ لیست گلچین شده و همیشگی دارید در اختیار بقیه هم قرار بدید. چون فکر کنم هرچقد معامله گر یک سهم بیشتر بشه به نفع خودتونم باشه؟!

من از خودم شروع میکنم...اینا سهم هایی هست که من بیش از 2-3 بار تو این 7-8 ماه خریدم و همیشه سود کردم ازش و همیشه تو واچ لیستم نگه میدارم و سعی میکنم از این ببعد معاملاتم رو روی این ها متمرکز کنم

1- وبملت
2- سمگا
3- کیسون
4- کقزوی
5- شاراک و شپنا (اینارو هیچوقت نداشتم ولی همیشه چون روی صفحه اصلی بودن و بنیاد خوبی نسبت به همگروهی هاشون دارن، دورادور رصد کردم و از این ببعد حتما میخرم)
6- طلا(صندوق طلای لوتوس)
7- گواهی سپرده ی سکه
(گزینه های 6و7 نیاز به گرفتن کد خاصی نداره و با همین کد اوراق از ساعت 12:30 تا 15:30 فعال میشه اگر درست بگم. فقط از 1 روز قبل باید اوراقتون رو فروخته باشید تا بتونید اینارو بخرید...حداقل مفید که تا چند ماه قبل اینطوری بود).

لطفا شما هم اگز چنین لیستی دارید بگید. و اگر گزینه های تکراری با لیست بقیه داشتید حتما بگید تا از این تکرار ها متوجه بشیم چه سهم هایی از نظر همه خوب حساب میشن و ارزش واچ لیست شدن دائمی رو دارن.

با سپاس از همه

بهابازار

Well-Known Member
کاربر فعال
سلام به همه دوستان عزیز و گرامی که نقل قول کردم و همه دوستان دیگه ای که تاپیک رو دنبال میکنن
دوستان من نمیدونم شما چقدر با این حرفایی که مینویسم موافقید، ولی خوشحال میشم در هر صورت نظرتون رو بگید. من بعد از این 7-8 ماه که خیلی روی بورس کار کردم(البته میدونم مدت زیادی نیست)، ولی در نهایت به این نتیجه رسیدم که، کل بازار ارزش رصد کردن نداره. و شاید سهم هارو بشه به درجه 1 و 2 و 3 تقسیم بندی کرد. مثلا یه سهمی مثل سایپا(که من خودم 1 میلیارد ازش دارم و فقط دنبال فرارم ازش) واقعا سهم اشغالیه. ولی یه سهمی مثل شاراک(که هیچوقت نداشتم و نخریدم) واقعا سهم خوبیه. هم از این نظر میگم که بنیادی سایپا اشغاله و شاراک خوبه. هم از این نظر که من فکر کتم شاراک تو این 2-3 ماه اخیر 2-3 بار نوسان 20-30 درصد داده ولی مثلا اشغالی مثل سایپا نهایتا یه بار 30% رفته پایین و 20% اومده بالا(یعنی هنوز تو ضرر). یکسری سهم ها هم این وسط درجه 2 حساب میشن. نه بنیاد قوی دارن، و نه خیلی نوسانات درست و درمون. ولی بهتر از سایپای اشغالن(خصوصمت پیدا کردم با این سهم...خخخ). مثلا کقزوی سهمیه که من هیجوقت ازش بدی ندیدم و 10% گرفتم ازش.

حالا جدای از بحث بد بودم سهم ها، من بیشتر دنبال سهم های خوب هستم. سهم هایی که ازش سود گرفتید.
با سلام
بازارهای مالی، موجودات پیچیده و متغیر هستند. هر سال، هر ماه، هر هفته، هر روز و هر ساعت تغییر شکل می دهند. اینکه چند تا سهم رو انتخاب کنیم و بگیم اینها بهتر از بقیه هستند، به نظر درست نیست. گروه فلزی پتروشیمی نیمه اول سال 97 گل سر سبد بودند. نیمه دوم سال 97 تبدیل شدند به سهم های متوسط و بد.
گروه بانکی تا نیمه سال 97 هیچ جذابیتی نداشند. نیمه دوم سال 97 رشدهای سه برابری داشتند. در مورد گروه های دارویی و غذایی و سیمان هم حرفهای زیادی میشه گفت. چارت این گروه ها رو ببینید خودتون کاملا متوجه میشید.

سال 98 هم قطعا با سال 97 متفاوت خواهد بود.
تا جایی که من از نوشته های این تاپیک فهمیدم، تقریبا تمام مباحث در مورد چارت و قیمت و نمودار بوده و کمتر بحثی در مورد تحلیل بنیادی، تولید و فروش، صورت سود و زیان و این قبیل موارد مطرح شده.
پیشنهاد من این هست که حتما چند ماه زمان اختصاص بدید برای یادگیری اصول تحلیل بنیادی. بعد از آن بازار و شرکتها رو جور دیگری می بینید. حتی چارت را هم جور دیگری می بینید.
بعنوان یک راه میانبر، پیشنهاد من شرکت در دوره تحلیل بنیادی و تحلیل صنعت ولید هلالات هست.

سهم هایی که من با تحلیل بنیادی سودهای بیش از 50 تا 100 درصد گرفتم در سال 97:
مبین
ارفع
پارس
چکاپا
کاوه

سهم هایی که فکر می کنم در سال 98 در صورت سهامداری و صبر سود بالای 50 درصد بدهند:
وسینا، وسینا، وسینا
بکهنوج
وبملت
کاسپین
شسپا
حق تقدم کاوه
واحیا
چکاپا

prince0fpersia

Well-Known Member
کاربر فعال
عضو تازه
با سلام
بازارهای مالی، موجودات پیچیده و متغیر هستند. هر سال، هر ماه، هر هفته، هر روز و هر ساعت تغییر شکل می دهند. اینکه چند تا سهم رو انتخاب کنیم و بگیم اینها بهتر از بقیه هستند، به نظر درست نیست. گروه فلزی پتروشیمی نیمه اول سال 97 گل سر سبد بودند. نیمه دوم سال 97 تبدیل شدند به سهم های متوسط و بد.
گروه بانکی تا نیمه سال 97 هیچ جذابیتی نداشند. نیمه دوم سال 97 رشدهای سه برابری داشتند. در مورد گروه های دارویی و غذایی و سیمان هم حرفهای زیادی میشه گفت. چارت این گروه ها رو ببینید خودتون کاملا متوجه میشید.

تا جایی که من از نوشته های این تاپیک فهمیدم، تقریبا تمام مباحث در مورد چارت و قیمت و نمودار بوده و کمتر بحثی در مورد تحلیل بنیادی، تولید و فروش، صورت سود و زیان و این قبیل موارد مطرح شده.
پیشنهاد من این هست که حتما چند ماه زمان اختصاص بدید برای یادگیری اصول تحلیل بنیادی. بعد از آن بازار و شرکتها رو جور دیگری می بینید. حتی چارت را هم جور دیگری می بینید.
بعنوان یک راه میانبر، پیشنهاد من شرکت در دوره تحلیل بنیادی و تحلیل صنعت ولید هلالات هست.

مبین
ارفع
پارس
چکاپا
کاوه

سهم هایی که فکر می کنم در سال 98 در صورت سهامداری و صبر سود بالای 50 درصد بدهند:
وسینا، وسینا، وسینا
بکهنوج
وبملت
کاسپین
شسپا
حق تقدم کاوه
واحیا
چکاپا
با سلام و تشکر
نکات جالبی فرمودین. راستش منم خودم از 2 ماه پیش به قبل، چند ماه هر روز اخبار رو پیگیری میکردم. از بورس پرس و بورس 24 و بورس نیوز و اقتصاد نیوز و اقتصاد انلاین، تا یه کانالی به اسم اقتصاد سیاسی که مطالب جالبی میذاره(و الان فقط همینو میخونم بیشتر). و حتی صفحه ی اول کدال رو save کرده بودم روی صفحه اول گوشیم. که هر چند ساعت ببینم اطلاعیه جدید روی کدال چی اومده. و صورت مالی و تزارنامه و حجم فروش و قیمت تمام شده و ورود و خروج نقدینگی شرکت و ... رو چک میکردم. حتی نرم افزار investing هم ریخته بودم که قیمت نفت و فلزات و فیوچرز جهانی رو هم چک کنم دائما.

ولی تهش، به 2 تا نتیجه رسیدم. یکی اینکه این اتفاقات هرچی که میخواد باشه، یک عده ای قبل از اعلان عمومی در رسانه ها ازش خبر دارن! پس قبل اعلان عمومی شروع میکنن مثلا سهم جمع کردن. یا سهم فروختن. و ما اگر همین رو track کنیم، قبل اینکه اصلا خبر افزایش سرمایه یا کاهش فروش یک شرکت بیاد، از روی معاملات گنده هاش که از قبل خبر دارن، اینو متوجه میشیم و از عمومیت بازار که تازه بعد از اخبار فعال میشن و اغلب ضرر میکنن جلو تریم! برای همین بود که این تاپیک اینقدر زوم شد روی تکنیکال.

اتفاق دوم و حتی مهمتر(و البته عجیب تر) چیزی بود که چند صفحه هم راجع بهش حرف زدیم. مثلا(مثال الکیه) سایپا یک سهم کاملا اشغاله. و اخبار بنیادیشم بده. ولی مثلا من تکنیکالشو نگاه میکنم، میگم الان این باید بره بالا، نمودارش خیلی قشنگ شده! ولی نمیخرم. با خودم میگم نه بابا! کی میاد این اشغالو بخره؟ این همین قیمتم از سرش زیاده. بعد یهو میبینم عه! سهم شروع کرد بره بالا!! بعد میام میگردم میبینم به به، چقد خبر مثلا خوشایند پر کردن توی رسانه ها. و یا شاید حتی صورت سازی کردن تو گزارش ماه اخیرشون(و هزار و یک داستان دیگه که اون گنده مفت خورهای اصلی انجام میدن و عوام رو دنبال خودشون میکشن).

و در نهایت انگار ایمان اوردم که بقول بعضیا "فاند سهم بعد رشدش میاد". یا یه جورایی فاند میسازن براش! و در حقیقت بر خلاف تصور عموم(و تصوری که خودم از قبل داشتم) این تکنیکال نیست که پیرو اخبار فاندامنتاله. بلکه گویا اول تکنیکال شروع میکنه و بعدش براش اخبار فاند میسازن وسط راه(همونجا که همه گیج شدن این سهم چرا داره رشد میکنه. و بعد که خبرش درمیاد همه هجوم میبرن و اون گنده ها با خیال راحت سهم رو خالی میکنن و الفرار).

و در نهایت به این نتیجه رسیدیم که هیچ ابزاری چون کامپیوتر نمیتونه دست این کلک بازهارو بخونه و اسرار و شعبده هاشون رو لو بده. که خلاصه نشستیم پای نوشتن برنامه های تحلیل و پیش بینی سهام بر اساس هوش مصنوعی و ....

mhjtalarebourse

Well-Known Member
کاربر فعال

حالا جدای از بحث بد بودم سهم ها، من بیشتر دنبال سهم های خوب هستم. سهم هایی که ازش سود گرفتید. و به این نتیجه رسیدید توی واچ لیست همیشگیتون قرارش بدید. خصوصا اونایی که حجم خوب میخورن و نقد شوندگی بالایی دارند. لطفا اگر شما هم چنین واچ لیست گلچین شده و همیشگی دارید در اختیار بقیه هم قرار بدید. چون فکر کنم هرچقد معامله گر یک سهم بیشتر بشه به نفع خودتونم باشه؟!

من از خودم شروع میکنم...اینا سهم هایی هست که من بیش از 2-3 بار تو این 7-8 ماه خریدم و همیشه سود کردم ازش و همیشه تو واچ لیستم نگه میدارم و سعی میکنم از این ببعد معاملاتم رو روی این ها متمرکز کنم

1- وبملت
2- سمگا
3- کیسون
4- کقزوی
5- شاراک و شپنا (اینارو هیچوقت نداشتم ولی همیشه چون روی صفحه اصلی بودن و بنیاد خوبی نسبت به همگروهی هاشون دارن، دورادور رصد کردم و از این ببعد حتما میخرم)
6- طلا(صندوق طلای لوتوس)
7- گواهی سپرده ی سکه
(گزینه های 6و7 نیاز به گرفتن کد خاصی نداره و با همین کد اوراق از ساعت 12:30 تا 15:30 فعال میشه اگر درست بگم. فقط از 1 روز قبل باید اوراقتون رو فروخته باشید تا بتونید اینارو بخرید...حداقل مفید که تا چند ماه قبل اینطوری بود).

لطفا شما هم اگز چنین لیستی دارید بگید. و اگر گزینه های تکراری با لیست بقیه داشتید حتما بگید تا از این تکرار ها متوجه بشیم چه سهم هایی از نظر همه خوب حساب میشن و ارزش واچ لیست شدن دائمی رو دارن.

با سپاس از همه
سلام.
من هم حرف‌هایی که دوستمان گفتند را تاکید می‌کنم و البته به شیوه‌ی خودم می‌گویم:
هر کسی یک سری نمودارها و نمادها راست کارش هستند.
+
به علاوه، نمادها در زمان‌های مختلف رفتارهای متفاوت از خودشان نشان می‌دهند.
------------------------
همین خساپا زمانش که برسد می‌شود گل بازار. زمانی که همه دارند افت می‌کنند این هر روز مثبت پنج می‌خورد! و چنان حجم‌هایی به خودش می‌بیند که آدم تعجب می‌کند! و بازار را دنبال خودش می‌کشاند!
------------------------
یک نفر که بنیادی کار می‌کند اصلا برایش حرام است نزدیک خساپا بشود. حالا چه پشتش یک میلیارد تقاضا بنشیند اول صبحی... چه یک عدد...
یک نفر بنیادی کار سود مناسب سالانه‌ی معقول و خوبش را در سال از نمادهای نفتی و صادراتی و متحول شده می‌برد و خیلی هم عالی است برایش...
-------------------------
برای یک نفر بلند مدت کار یک سری نمودارها جذاب است و برای یک نفر کوتاه مدت کار یک سری نمودار دیگر!
به عنوان نمونه خودم که کوتاه مدت کار می‌کنم اصلا نمی‌توانم بیشترِ نمادهای زیبای نفتی‌ها و معدنی‌ها و فلزی‌ها را درک کنم و تحمل کنم... آن نمودارها زیباست... ولی برای اهلش (بلندمدت‌کارها) نه برای من...

mhjtalarebourse

Well-Known Member
کاربر فعال
با سلام

مبین
ارفع
پارس
چکاپا
کاوه

وسینا، وسینا، وسینا
بکهنوج
وبملت
کاسپین
شسپا
حق تقدم کاوه
واحیا
چکاپا
  • سلام.
  • اگر اشتباه نکنم نخستین بار است تشریف می‌آورید. خیلی خوش آمدید.
  • از مطالب زیبایتان هم استفاده کردیم.
  • از معرفی نمادهایی که انجام دادید هم سپاسگزارم.
  • البته می‌دانید که نمی‌شود هم‌زمان آدم هم بنیاد را به طور کامل بررسی کند و هم نمودار را و هم احیانا دنبال روش‌های دیگر باشد... زمان می‌برد... حالا البته ممکن است ما هم (یا دست کم بنده) بنیاد را بررسی کنیم... ولی نه آن جور که بنیادی‌کارها بررسی می‌کنند... نمودار هم اگر بررسی کنیم باز آن‌جور که نمودارکارها بررسی می‌کنند زیاد بررسی نمی‌کنیم. بیشتر کار ما اینجا شبیه این عزیزانی است که پالایه(فیلتر)نویسی می‌کنند.
  • منظورتان از اینکه پس از یادگیری بنیادی به نمودار جور دیگری نگاه می‌کنید چیست؟
  • یا علی.

بهابازار

Well-Known Member
کاربر فعال
سلام.
من هم حرف‌هایی که دوستمان گفتند را تاکید می‌کنم و البته به شیوه‌ی خودم می‌گویم:
هر کسی یک سری نمودارها و نمادها راست کارش هستند.
+
به علاوه، نمادها در زمان‌های مختلف رفتارهای متفاوت از خودشان نشان می‌دهند.
------------------------
همین خساپا زمانش که برسد می‌شود گل بازار. زمانی که همه دارند افت می‌کنند این هر روز مثبت پنج می‌خورد! و چنان حجم‌هایی به خودش می‌بیند که آدم تعجب می‌کند! و بازار را دنبال خودش می‌کشاند!
------------------------
یک نفر که بنیادی کار می‌کند اصلا برایش حرام است نزدیک خساپا بشود. حالا چه پشتش یک میلیارد تقاضا بنشیند اول صبحی... چه یک عدد...
یک نفر بنیادی کار سود مناسب سالانه‌ی معقول و خوبش را در سال از نمادهای نفتی و صادراتی و متحول شده می‌برد و خیلی هم عالی است برایش...
-------------------------
برای یک نفر بلند مدت کار یک سری نمودارها جذاب است و برای یک نفر کوتاه مدت کار یک سری نمودار دیگر!
به عنوان نمونه خودم که کوتاه مدت کار می‌کنم اصلا نمی‌توانم بیشترِ نمادهای زیبای نفتی‌ها و معدنی‌ها و فلزی‌ها را درک کنم و تحمل کنم... آن نمودارها زیباست... ولی برای اهلش (بلندمدت‌کارها) نه برای من...
سلام

تا مدتي قبل، تفكر من اين بود كه "تحليل بنيادي يعني محاسبه EPS و P/E
اما الآن ديدگاهم اين هست كه بايد دلايل رشد سهام را درك كنيم. چرا بانك تجارت از 60-70 تومان تا 180 تومن رشد كرد؟ بدليل اينكه بايد بحث زيان انباشته بانك تجارت حل ميشد و هيچ راهي جز افزايش سرمايه چند صد درصدي از تجديد ارزيابي دارايي ها نداشت.
چرا ايران خودرو ارزنده است؟ چون زيان انباشته زيادي دارد و هيچ راهي جز افزايش سرمايه بيش از 500 درصدي از تجديد ارزيابي دارايي ها ندارد.
سوال: آيا سايپا هم ارزنده است؟
جواب: شايد باشد. من سايپا را درك نمي كنم. زيرا سايپا سال 94 از تجديد ارزيابي افزايش سرمايه داده و تا سال 99 نمي تواند افزايش سرمايه مجدد از افزايش سرمايه داشته باشد. من سهمي را كه درك نمي كنم، نمي خرم. از 500 سهم بازار، من 50 سهم را درك كنم براي من كافي است.
من نان و پنير خودم را مي خورم و دنبال بوي كباب راه نمي افتم. شايد دارند خر داغ مي كنند!

چرا بانك سينا ارزنده است؟ چون نسبت ارزش بازار بانك سينا به بانك تجارت در گذشته 0.25 بوده. الآن اين نسبت رسيده به 0.11. پس يا بانك سينا بايد رشد كند، يا بانك تجارت بايد ريزش كند. قيمت سهم بانك تجارت در شرايطي نيست كه ريزش كند. پس بانك سينا بايد رشد كند براي جبران عقب افتادگي.
سوال: چه زماني حركت بانك سينا شروع مي شود؟
جواب: نمي دانم. تنها راه اين است كه بخريم و صبر كنيم. شايد تحليل تكنيكال در مورد تشخيص زمان شروع حركت و نقطه ورود به ما كمك كند.

سوال: آيا همه پيش بيني ها و تحليل هاي بنيادي درست از آب در مي آيند؟
جواب: قطعا خير. به همين دليل سبد دارايي تشكيل مي دهيم.
مثلا من سبد سهام تشكيل مي دهم از 5 تا 10 سهم:
وسينا بدليل عدم رشد و ارزندگي و جا ماندن از رشد گروه بانكي
وتجارت بدليل كم بودن قيمت اسمي سهم و اينكه بايد سال بعد از آورده افزايش سرمايه بدهد و بايد قيمتش به بالاي قيمت اسمي برسد
وبملت بدليل اينكه به ازاي هر سهم 300 توماني مي تواند 400 تومان سود تسعير ارز شناسايي كند و از نظر عملياتي هم در وضعيت عالي است
ايران خودرو بدليل احتمال افزايش سرمايه از تجديد ارزيابي دارايي ها
چكاپا بدليل راه اندازي خط توليد ظروف يكبار مصرف سلولوزي
و ...

با كذشته زمان برخي از تحليل ها درست و برخي اشتباه از آب در مي آيند. هر چقدر تحليل هاي من درست تر باشند، سود من بيشتر خواهد شد. ضمنا اين تحليل ها تا حدودي بازده انتظاري من را هم مشخص مي كنند و اگر سهم به هدف ذهني من رسيد، از سهم خارج مي شوم.
اگر در مورد وضعيت سود سازي سهم و مواردي مثل افزايش سرمايه، تقسيم سود، معاملات عمده سهام و ... اطلاعات داشته باشيم، حركات نمودار قيمت را هم بهتر مي توانيم تفسير كنيم. موج شماري ها. عكس العمل به خطوط حمايت و مقاومت و ...
كاري كه آقاي مهدي ميرزايي تحليل گر اليوت در كانال تلگرامي خود به بهترين نحو انجام مي دهد.

و جمله آخر: تحليل بنيادي، دنبال كردن لحظه اي قيمتهاي جهاني، يا خواندن تمام اطلاعيه هاي كدال نيست. تعليل بنيادي يعني درك كسب و كار، سود سازي و ارزش يك شركت. اين درك به مرور حاصل مي شود. روي كمتر از 5 سال حساب نكنيد.
بايد بتوانيد دليل ارزندگي سهم را در دو سه جمله بنويسيد. هر زمان توانستيد اين كار را انجام بدهيد بيش از 50 درصد مسير را رفته ايد.

پوزش از اينكه با عجله و پراكنده نوشتم.

آخرین ویرایش:

بهابازار

Well-Known Member
کاربر فعال
در ادامه پست بالا، كمي هم در مورد سابقه مطالعاتي خودم بگم:
از سال 82 در بازار سهام هستم. فاركس و آتي سكه هم كار كردم. با mql4 انديكاتور و اكسپرت هاي زيادي نوشتم.
وقتي ديدم بك تست هاي متاتريدر 4 اشتباه هست، با متلب كد نوشتم براي بك تست و بهينه سازي استراتژي ها. بدليل كند بودن متلب، مجبور بودم چند روز كامپيوتر رو شبانه روز روشن بذارم براي بهينه سازي استراتژي ها. و خيلي كارهاي ديگه.

خلاصه اينكه در بازارهاي مالي كم تجربه نيستم. البته هنوز در ابتداي راه هستم.
نتيجه اي كه من رسيدم اين بوده:
تشكيل سبد دارايي
تشكيل سبد سهام
انتخاب سهام با ديد بنيادي
ورود و خروج پله اي،

صبر، صبر و صبر

shahabi.ma

Well-Known Member
کاربر فعال
شما اگر فقط از روی تعداد نفرات روی تابلو میگید، اینها ربطی به تعداد کدها نداره ها. یعنی اگر سقف سفارش 50 هزار باشه و شما 200 هزار تا سفارش بزنید تو جدول مینویسه 4 نفر. درحالیکه شما 1 نفر همشو زدید. ولی فکر کنم تعداد معاملات به تعداد کد ها مربوط بشه و فقط 1 دونه افزایش پیدا کنه اگر شما این 200 هزار رو بخرید یا بفروشید. (شایدم تعداد معاملات هم شبیه جدول 4 تا زیاد بشه، ولی تعداد خریدار/فروشنده حقیقی که شما باشید فقط 1 دونه اضافه بشه).
نه دقیقاً منظورم تعداد خریدار/فروشنده بود. اون بحث تعداد در مورد سفارش لحظه ای بود که از این جداست.
--------------------------------------------------------
در مورد سهم هایی که بررسی می کنم، از دیشب که گفتی فهمیدم 3 دسته هستند. و از بیشترشون هم انتظار بازدهی بیش از 50 دارم.
1- بلند مدتی مثل واتی - بترانس - کیسون : اینها را الان دارم
2- در روند صعودی قرار دارند ممکن است تازه شروع کرده باشند و یا نزدیک تارگت باشند مثل دانا - تبرک - فاذر- سمگا - میهن
3-منتظر رسیدن به قیمت مناسب هستم. ممکن هست حرکتشون رو زودتر شروع کرده/کنند که در این صورت نوش جون خریدارانشون.
اگر به قیمت رسید میخرم. از دسته سوم سهم هایی مثل وبیمه - های وب - پلاست - بساما - بکهنوج - پلوله مد نظرم هست.
سهم های دیگری هم هستند شامل هیچ دسته ای نیستند اما پیگیری می کنم.

prince0fpersia

Well-Known Member
کاربر فعال
عضو تازه
و جمله آخر: تحليل بنيادي، دنبال كردن لحظه اي قيمتهاي جهاني، يا خواندن تمام اطلاعيه هاي كدال نيست. تعليل بنيادي يعني درك كسب و كار، سود سازي و ارزش يك شركت. اين درك به مرور حاصل مي شود. روي كمتر از 5 سال حساب نكنيد.
بايد بتوانيد دليل ارزندگي سهم را در دو سه جمله بنويسيد. هر زمان توانستيد اين كار را انجام بدهيد بيش از 50 درصد مسير را رفته ايد.
دقیقا من با این نوع تحلیل فاندامنتال موافقم و انجامش میدم(کانال اقتصاد سیاسی که مثال زدم و همچنان میخونمش از همین جنس هست). و اون سبک پیگیری روزانه ی اخبار و گزارشات و قیمت های جهانی که به اشتباه تحلیل فاند حساب میکنن رو نقد کردم و گفتم که مخالفم.

همچنین با توجه به سوابق طولانی در بورس و کدنویسی و بقیه تحلیل هاتون، امیدوارم بیشتر به اینجا سر بزنید و توی بحث ها شرکت کنید. ما هم قطعا استفاده میکنیم و چیز جدید یاد میگیریم.

prince0fpersia

Well-Known Member
کاربر فعال
عضو تازه
والا منم به همین خیال خریدم و فکر کنم الان بالای 1 ماهه نصف بیشتر پولم اینجاست. اما این خر چموش جفتک میزنه هر روز :))
هرچند حس میکنم انگار دیگه وقتش داره کم کم میرسه و امروز هم منفی لطیف تری خورده(اگر فردا جبران نکنه).

ولی میدونی، من به این نتیجه رسیدم همیشه 1 پله زودتر سهم رو میخرم! مثلا همین سایپا رو از 130 تا 110 فکر کنم خریدم. درحالیکه تا 105 رفت پایین و اگر اونزمان میخریدم همین الان کلی شاد و خوشحال میبودم! و یا بانک پاسارگادم همزمان با سایپا روی همون قیمتا خریدم و اونم عین سایپا تا 103 تومن ریخت و بعدش تا 146 هم دیدم رفت بالا ولی من بازم اشتباه کردم روی 130 فروختم با خکاوه عوض کردم! سر بانک ملت هم 255 خریدم، رفت تا 235 و برگشت روی 290 فروختم.

تو همه ی مثالهای بالا که زدم و عمده ی خریدهای 2 ماه اخیر من بودن، مشخصه من قبل اینکه سهم به کف برسه میخرم(حدود 15- 20% !!) و وقتی میخوره به کف و برمیگرده بالاتر میفروشم(حدود 10-15%). درحالیکه اگر کف رو درست میخریدم و موقع فروش تا سقف صبر میکردم، سودم میشد نزدیک 40-50% اونم توی مثلا 1 یا 2 ماه. اونم توی بازار معمولی و خراب، نه یک بازار صعودی که هرچی بخری سود کنی.

البته همه ی خرید ها و فروش های فوق رو بدون نظر برنامم انجام دادم متاسفانه! و فکر کردم فعلا خودم بهتر میدونم و تشخیص میدم! ولی جالبه برنامه تقریبا هرچی گفته بود شد! ولی من انگار هنوز نمیخوام باور کنم. چیز عجیبیه اصلا! و بازم با اینکه برنامه میگه این سایپای اشغالو نگه دار وقت بالا رفتنشه، من همش دنبالشم با یه پتروشیمی یا پالایشگاه عوضش کنم چون فکر میکنم قیمت نفت+دلار میره بالاتر توی 2 هفته اینده. و احتمالا یه خجم از نقدینگی اول میاد توی اینا.

اره خلاصه نمیدونم فایده ی اینایی که گفتم چی بود. فقط انگار نشستم درد دل کردم. بخاطر همون خرید و فروشهایی که توی وسط راه انجام میدم. و البته کلی علاف میشم توی سهم چون قبل کف میخرم.

آهان، این نکته رو میخواستم بگم که اینقدر مقدمه گفتم. میخواستم بگم یکی از سخت ترین کارها توی بورس، سهم عوض کردنه! اتفاقا من با صبر کردن مشکلی ندارم. ولی مسئله اینجاست که وقتی میرسی به اون جایی که هدف گذاری کرده بودی و میخوای سهم رو بفروشی، همیشه این سوال پیش میاد که چه سهمی رو باید به جاش بخری؟
خب قطعا جوابش اینه که همزمان که توی یک سهم داری صبر میکنی، باید بقیه سهم هارو تحلیل کنی تا بتونی عوض کنی به موقع. ولی 2تا مشکل هست. اولا این بازار لعنتی ما کلا گاوی هست(گاو به معنای بی شعور :)) ). یعنی معمولا اینطوری نیست که سهم ها طبق اصول شرکت خودشون بالا و پایین بشن، بلکه یهو همه با هم میرن بالا، بعدش همه با هم میان پایین! و وقتی تو توی یک سهم منتظر نشستی تا بره بالا، 99% بقیه سهم ها دارن باهاش میان بالا. و وقتی میخوای خارج شی چون فکر میکنی دیگه قله رسیده و میاد پایین، 99% بقیه سهم ها هم همزمان باهاش میان پایین! و درواقع امکان جا به جایی نیست! (و دقیقا همین ایده بود که اول منو برد سمت طلای لوتوس، بعدش دیدم طلا و دلار که با هم یکی هستن. دلارم که جهتش با بقیه سهم ها یکیه، پس بی فایده است. فلذا رفتم سمت گرفتن کد آتی تا بتونم اون حالت الاکلنگی رو برای جا به جا کردن سهم ها بدست بیارم. که البته الان دیگه اسمش جا به جا کردن سهم نمیشه. جا به جا کردن جهت خرید و فروش حساب میشه. یعنی توی آتی در جهت معکوس(نزولی) موقعیت بردارم چون فکر میکنم بازار داره نزول میکنه و ادامه میده به نزول. که البته اینم بدبختیش جا به جا کردن پول بین حساب های مختلفه).

راستی اسم آتی اومد. چنتا کشف جدید رو هم بگم.
1. آتی شاخص روی 8 تا نماد شاخص ها هست. و توی همین سایت tse هستن و اسمشون با "ج" شروع میشه. مثلا "جنفت" یا "جبانک" یا "جسی!" :)) و با همین کد اوراق معامله میشن(کد جدیدی واسش صادر نمیشه و چنتا کارگزاری محدود مثل آگاه و سامان و فکر کنم سینا ارائه میدن)
2. معاملاتش خیلی کم حجمه و تعطیله یه جورایی(خودتون سرچ کنید میبینید)
3. حسابش از حساب آتی و اوراق جداست! یعنی شما باید 3 تا حساب جدا شارژ کنید اگر بخواید همزمان توی آتی و آتی شاخص و اوراق فعال باشید!! خاک بر سرشون واقعا
4. برای اینکه بتونید معامله کنید باید برید یه حساب اوراق جدید توی یکی از اون کارگزاری ها باز کنید(ربطی به این نداره که قبلا هر جای دیگه اوراق داشته باشید. مثل حساب بانکی میمونه که ادم میتونه توی هر بانکی داشته باشه)، و بعدش درخواست کد آتی سبد سهام/شاخص بدید تا یه حساب جدا هم واسه اون قضیه براتون باز کنن.

اینا هم برای اطلاعات بیشتر
https://bashgah.com/blog/معرفی-قرارداد-آتی-سهام-و-شرایط-معامله/
https://bashgah.com/blog/همه-چیز-درباره-قرارداد-آتی-سبد-سهام-1/
https://bashgah.com/blog/ارزشگذاری-مشخصات-قرارداد-آتی-سبد-سهام/
https://bashgah.com/blog/مقایسه-معاملات-آتی-کالا-و-آتی-سبد-سهام/

بالا