گپ و گفت پیرامون اندیشه‌های روزمره بورس‌بازان

shahabi.ma

Well-Known Member
کاربر فعال
سلام.
شما که وضعتان خوب است. من بعد از مدت‌ها (شاید چندین برابر شما زمان گذاشته‌ام) به این حالت رسیده‌ام...
واقعا امروز اعصابم خرد شد.
نمی‌دانم مشکل کجاست.
واقعا اعصابم هر روز دارد خرد تر از روز گذشته می‌شود...
اصلا ولش...

شما نتیجه عملی تا به حال از کارهایت گرفته‌ای؟ یادم می‌آید یک زمانی را مشخص کرده بودید...
من آن موقع می‌خواستم خدمتتان بگویم... ولی نگفتم... من پیش‌تر زمان برای خودم مشخص کرده بودم ولی به آن پای‌بند نبودم... چون احساس می‌کردم «جواب» تو مشتم است... الان هم همین احساس را دارم. مطمئنم. اصلا چگونه بگویم؟ برنامه‌ی من نوشته شده و کامل شده و دارد جواب هم می‌دهد... ولی جواب نمی‌دهد... نمی‌دانم سرش چیست؟ واقعا اذیت دارم می‌شوم... چه می‌دانم... شاید سر خودم را دارم شیره می‌مالم...
یک دوستی دارم می‌گفت ترک‌ها یک رسمی دارند یک کاسبی که راه می‌اندازند شش ماه رویش حسابی کار می‌کنند... اگر نتیجه نداد قشنگ ولش می‌کنند می‌روند سراغ یک کار دیگر...
من این روحیه را ندارم... و برای همین همین‌جور است که مدام دارم تلاش می‌کنم...
سلام
هدف تون از نوشتن برنامه چی بوده؟ براساس روند پیشنهاد بده یا براساس کف وسقف؟ هر کدام از اینها کلی زیر شاخه داره از قبیل حد ضرر و سود متفاوت از هم.

mhjtalarebourse

Well-Known Member
کاربر فعال
سلام
هدف تون از نوشتن برنامه چی بوده؟ براساس روند پیشنهاد بده یا براساس کف وسقف؟ هر کدام از اینها کلی زیر شاخه داره از قبیل حد ضرر و سود متفاوت از هم.
سلام.
هر دو.
البته سقف و کف که معنی ندارد. فقط کف معنی دارد. زمانی که شما در کف می‌خری نمی‌توانی منتظر سقف باشی.

mhjtalarebourse

Well-Known Member
کاربر فعال
سلام خدمت شما برادر عزیز
من حس میکنم یکی از اخلاقهای مشترک ما همین واسواس هست که گویا شما هم گرفتارشید. من اون زمان که شروع کردم(همون زمان که شما فرمودین) فکر میکنم 3-4 تا برنامه نوشتم و نتایج هم تقریبا خوب بود. حتی میخواستم بیام طبق وعده چند تا اسکرین شات هم قرار بدم بعنوان نمونه و سند.
اما گفتم بذار اینجاشو بهتر کنم. بعد که کردم گفتم بذار اونجاشم بهتر کنم. و همینطوری بذار بذار، 60 روز گذشت و من 60 تا برنامه نوشتم. فارغ از اینکه داخل همین برنامه ها هم بارها تغییراتی ایجاد شده است و بازنویسی هایی صورت گرفته است(یکی از اشکالات برنامه نویسی من همین است. یعنی خیلی از تغییرات رو ذخیره نمیکنم و روی همان برنامه بازنویسی میکنم(البته کامنت میکنم قبلی هارو). و این بد است. ولی من برای اینکه 60 برنامه تبدیل به 360 برنامه نشود چنین کاری میکنم. ولی بنظرم اشتباه است).

اره خلاصه منم درگیر این وسواس هستم. الان برنامه ی من اینطوری هست که مثلا بهش میگم واسه 60 روز اخر فلان سهم نمودارش رو حدس بزن و بکش. طوریکه از این 60 روز 50 روزش رو مثلا دارم و 10 روزش برای اینده است. بعد که کشید، میگم نمودار واقعی 50 روز اخر رو بنداز روش. بعد نگاه میکنم میبینم اون 50 روز که قیمتش هم وجود داره رو چقدر خوب حدس زده؟ و اگر خوب حدس زده باشه، به اون 10 روز اینده که کشیده بیشتر اعتماد میکنم.(البته این اعداد 50-10 رو برای مثال گفتم. وگرنه از 1 روز تا فکر کنم 160 روز هم پیش بینی اینده رو دارم).

و مشکل اینه که این نمودارها هنوز کاملا روی هم فیت نمیشه(یعنی اون 50 روزی که از قدیم گفته و قیمت واقعی). و من رو راضی نکرده هنوز. چون من حس میکنم باید خیلی فیت تر بشه. و برای همین فیت تر شدن 60 برنامه تا به حال نوشته ام، و خدا میدونه چندتای دیگه خواهم نوشت.

هرچند که با همین قدر فیت شدن هم میشه روند اتی سهم رو مشاهده کرد. و حتی قیمتهارو حدودی(با تخمین 80-90%) گفت. ولی من توقعم اینه برنامه خودش فیت شه و قیمت های دقیق رو بگه، نه اینکه من بعدش بشینم با چشم میزان فیت شدن رو قیاس کنم و قیمت رو تخمین بزنم.

درواقع مسئله بهتر شدن هست. وگرنه از اولم کار راه انداز بود و من بانک ملت رو با توصیه برنامه نگه داشتم. خکاوه خریدم و بالا رفت. پاسارگاد رو نگه داشتم و بالا رفت. و ...

اما این مثالی که از ترکا زدین. نمیدونم شما هم ترکی یا نه :)) من خودم ترکم. اینی که میگی رو تا حالا نشنیده بودم، ولی قبلا خودم بهش رسیده بودم. شاید همین الانم دارم رعایت میکنم. درواقع من از یه جایی به بعد(که تو پستای قبلمم گفتم) از بورس اومدم بیرون. و بیشتر سهامداری کردم. الانم اون کار اصلیمو دوباره پیگیر شدم و بورس کار دومم شده. ولی دقیقا بقول شما 6 ماه اخیر رو روی بورس متمرکز بودم و تهش همین برنامه ها شد که دیگه از دیشب نوشتن برنامه جدید رو متوقف کردم. فلذا گویا منم با اینکه خبر نداشتم ولی به راه و روش ترکی عمل کردم :))

اما این روش واقعا درسته. شما هم رها کن دیگه. و دیگه برنامه جدید ننویس. مگر اینکه یه ایده ی خیلی متفاوت و جدید و واقعا قوی و درست حسابی به سرت برسه. این ایده های کوچیک بیشتر حالت وسواس گونه داره و ادم رو درگیر میکنه و یهو نگاه میکنی میبینی چقدر از وقت و عمرت و اعصابت رو گرفت و نتیجه اش هم اصلا ارزش نداشتش(من الان بعد 2 ماه به این نتیجه رسیدم 1 ماه اخرش اینطوری گذشت و واقعا ارزش وقتی که گذاشتم نداشتش).

اره گوش کن به حرفای من پیر مرد (چقدر حال میده نصیحت کردن! خخخخ)
شما نمونه نگذاشتی. شاید اگر نمونه می‌گذاشتی ما هم می‌توانستیم رویش ایده بدهیم.

این هشتاد نود درصد منظورتان چیست؟
من یادم می‌آید یک سری مقاله می‌خواندم (شاید ده سال پیش... نه... شش سال پیش احتمالا) طرف می‌گفت فلان درصد دقت دارد... بعد رفتم مقاله‌اش را بهتر خواندم این خوشحالی‌ام تبدیل به یاس شد. حالا البته شما با بورس آشنایید و احتمالا این مشکل را ندارید ولی آن طرف منظورش از مثلا ۷۰ درصد دقت این بود که قیمت را با هفتاد درصد تخمین درست گفته بود! یعنی مثلا قیمت سهم ۱۰۰۰ ریالی را ۷۰۰ ریال پیشبینی کرده بود! که این به درد نمی‌خورد. یا در یک مقاله‌ی دیگر دیدم طرف خیلی عالی دارد کار می‌کند... جالب بود که روش کارش را هم قشنگ گفته بود... رفتم پیاده‌سازی‌اش کردم... دیدم این هم مشکل داشت... (در عمل این مشخص شد) طرف روز به روز محاسبه را انجام می‌داد و مثلا اگر می‌خواست بیست روز آینده را پیشبینی کند می‌آمد داده‌ی امروز را به رایانه می‌داد و قیمت روز آینده را از رایانه می‌گرفت و همین کار را تا بیست روز انجام می‌داد و به یک دقت بالای ۹۰ درصد می‌رسید... غافل از اینکه هر بار قیمت روز گذشته را به عنوان یک چیز درست می‌داد به رایانه! اگر قرار بود از خروجی خود رایانه همین‌جور خوراک روزهای آینده را تامین کند این هم می‌رسید به همان ۷۰ درصد...
این شد که من آنجا تصمیم گرفتم به جای سنجش درصد قیمت بیایم و تفاوت درصدها را به عنوان ملاک کارایی کارم قرار دهم. و البته آن هم به روز. یعنی اگر قیمت یک نمادی در مدت شصت روز ۱۰۰ درصد رشد کرده بود و رایانه من آن را ۹۰ درصد رشد تخمین زده بود اعلام کنم که مثلا کار من ۱۰ درصد در شصت روز (یا به عبارت دیگر روزی ۰٫۱۷ درصد در روز) خطا دارد.

البته اول و آخر به این بر می‌گردد که آدم در عمل نتیجه بگیرد... راه‌ها زیاد است و بررسی‌ها بسیار است و مقصد یکی است.

prince0fpersia

Well-Known Member
کاربر فعال
عضو تازه
شما نمونه نگذاشتی. شاید اگر نمونه می‌گذاشتی ما هم می‌توانستیم رویش ایده بدهیم.

این هشتاد نود درصد منظورتان چیست؟
من یادم می‌آید یک سری مقاله می‌خواندم (شاید ده سال پیش... نه... شش سال پیش احتمالا) طرف می‌گفت فلان درصد دقت دارد... بعد رفتم مقاله‌اش را بهتر خواندم این خوشحالی‌ام تبدیل به یاس شد. حالا البته شما با بورس آشنایید و احتمالا این مشکل را ندارید ولی آن طرف منظورش از مثلا ۷۰ درصد دقت این بود که قیمت را با هفتاد درصد تخمین درست گفته بود! یعنی مثلا قیمت سهم ۱۰۰۰ ریالی را ۷۰۰ ریال پیشبینی کرده بود! که این به درد نمی‌خورد. یا در یک مقاله‌ی دیگر دیدم طرف خیلی عالی دارد کار می‌کند... جالب بود که روش کارش را هم قشنگ گفته بود... رفتم پیاده‌سازی‌اش کردم... دیدم این هم مشکل داشت... (در عمل این مشخص شد) طرف روز به روز محاسبه را انجام می‌داد و مثلا اگر می‌خواست بیست روز آینده را پیشبینی کند می‌آمد داده‌ی امروز را به رایانه می‌داد و قیمت روز آینده را از رایانه می‌گرفت و همین کار را تا بیست روز انجام می‌داد و به یک دقت بالای ۹۰ درصد می‌رسید... غافل از اینکه هر بار قیمت روز گذشته را به عنوان یک چیز درست می‌داد به رایانه! اگر قرار بود از خروجی خود رایانه همین‌جور خوراک روزهای آینده را تامین کند این هم می‌رسید به همان ۷۰ درصد...
این شد که من آنجا تصمیم گرفتم به جای سنجش درصد قیمت بیایم و تفاوت درصدها را به عنوان ملاک کارایی کارم قرار دهم. و البته آن هم به روز. یعنی اگر قیمت یک نمادی در مدت شصت روز ۱۰۰ درصد رشد کرده بود و رایانه من آن را ۹۰ درصد رشد تخمین زده بود اعلام کنم که مثلا کار من ۱۰ درصد در شصت روز (یا به عبارت دیگر روزی ۰٫۱۷ درصد در روز) خطا دارد.

البته اول و آخر به این بر می‌گردد که آدم در عمل نتیجه بگیرد... راه‌ها زیاد است و بررسی‌ها بسیار است و مقصد یکی است.
نه دیگه آنقدر ها هم بیسواد نیستم : ))
و نمونه رو هم به دلایلی تصمیم گرفتم نگذارم. که یک کلمه ایش رو بخوام بگم: تجاری سازی!(و البته دلایل دیگر)

نه من اینطوری که میگید نگفتم. منظورم این بود که قیمت دقیق رو با تخمین 80-90 درصد بگم. یعنی بگم سایپا الان 120 تومنه، به احتمال 80-90 درصد 2 هفته دیگه 145 رو تاچ میکنه(دارم مثال میزنما...کسی سایپا خرید پای خودشه)، حالا شاید 145 رو تاچ نکرد و 140 رو کرد. شایدم رد کرد و 150 هم رسید. (که این میشه حدود 5% خطا). منظورم همچین چیزی بودش.

mhjtalarebourse

Well-Known Member
کاربر فعال
نه دیگه آنقدر ها هم بیسواد نیستم : ))
و نمونه رو هم به دلایلی تصمیم گرفتم نگذارم. که یک کلمه ایش رو بخوام بگم: تجاری سازی!(و البته دلایل دیگر)

نه من اینطوری که میگید نگفتم. منظورم این بود که قیمت دقیق رو با تخمین 80-90 درصد بگم. یعنی بگم سایپا الان 120 تومنه، به احتمال 80-90 درصد 2 هفته دیگه 145 رو تاچ میکنه(دارم مثال میزنما...کسی سایپا خرید پای خودشه)، حالا شاید 145 رو تاچ نکرد و 140 رو کرد. شایدم رد کرد و 150 هم رسید. (که این میشه حدود 5% خطا). منظورم همچین چیزی بودش.
بلی... متوجه منظورتان هستم. خیلی حرف‌ها و مشورت‌ها (مشورت‌گیری‌ها و مشورت‌دهی‌ها) هست آدم دوست دارد اینجا مطرح کند ولی با خودش حساب می‌کند می‌بیند این خوب... اصل کارش است... چون اینجا «ایده»، سرمایه آدم است... بنابراین نمی‌تواند کاری‌اش بکند...
من تقریبا همه خروجی‌هایی که در جاهای مختلف قرار می‌دهم خروجی‌هایی است که از نرم‌افزار آمی‌بروکرم می‌گیرم... یعنی در این حد محافظه‌کارانه کار می‌کنم... هرچند نتیجه‌ی درست و حسابی‌ای (که دوست دارم را) نگرفته‌ام هنوز... ولی با این حال حفاظت اطلاعات را تا این حد رعایت می‌کنم! :)

80tik

Member
کاربر فعال
عضو تازه
لینک گروه قدرتمند تحلیل ٧ بازار را که دوستان خواسته بودند براشون می فرستم
@linketahlil
تلگرام
اینستاگرام

milad miladi

Well-Known Member
کاربر فعال
با عرض سلام خدمت همه دوستان
مدتی در خدمتتون نبودم و امروز مجبور شدم کل این تاپیک رو دوباره از اول بخونم!!!
اولاً من دنبال یک چیزی بودم که برادر prince0fpersia گفتن که توی این تاپیکه ولی من ندیدمش!!!!
دوماً در بحث ها دیدم که هنوز اون موضوع استراتژی فروش حل نشده!!! ان شالله حل میشه!!!
سوماً من نتیجه خوبی از کارهام گرفتم و ان شاالله به زودی وارد فاز واقعی real میشه...
چهارماً اکسل خیلی خوبه!!!
موفق باشید
یاحق

prince0fpersia

Well-Known Member
کاربر فعال
عضو تازه
سلام دوستان
حساب آتی من دیروز فعال شد و امروز واردش شدم. اینا هم پیام سیستم هنگام ورود:
به اطلاع می رساند وجه تضمین قراردادهای آتی زعفران نگین از روز یکشنبه مورخ 25 فروردین 98 برابر با 360 هزار تومان خواهد شد.
به اطلاع می رساند وجه تضمین قراردادهای آتی زعفران پوشال پس از اتمام جلسه معاملاتی روز یکشنبه مورخ 25 فروردین 98 برابر با 200 هزار تومان خواهد شد.

با این حساب الان اهرم آتی چیزی حدود 4 هست.

prince0fpersia

Well-Known Member
کاربر فعال
عضو تازه
من الان توی سامانه رو که میگردم گویا گزینه ی واریز وجه نداره(شبیه حساب اوراق که اینترنتی حسابمون رو شارژ کنیم) و باید از خارج از سایت پول توی حساب بورسیمون واریز کنیم. این خودش یه نقطه ضعف هست و کار رو سخت تر میکنه.

mhjtalarebourse

Well-Known Member
کاربر فعال
من الان توی سامانه رو که میگردم گویا گزینه ی واریز وجه نداره(شبیه حساب اوراق که اینترنتی حسابمون رو شارژ کنیم) و باید از خارج از سایت پول توی حساب بورسیمون واریز کنیم. این خودش یه نقطه ضعف هست و کار رو سخت تر میکنه.
سلام.
این جور که من فهمیدم این‌گونه است که
شما دو تا شماره حساب (از بانک سامان معمولا) دارید. یکی‌اش مسدود است و دیگری دست شماست.
هنگامی که می‌خواهید کالا بخرید در آن حساب خودتان که مسدود نیست پول واریز می‌کنید و سپس اقدام به خرید می‌کنید و خود به خود خرید می‌کند.
زمانی که فروختید پول می‌رود در آن حساب مسدود (یا شاید هم می‌رود در اعتبار شما نزد کارگزار) و شما باید زنگ بزنید بگویید پول را بریزند برایتان به حساب.

prince0fpersia

Well-Known Member
کاربر فعال
عضو تازه
سلام.
این جور که من فهمیدم این‌گونه است که
شما دو تا شماره حساب (از بانک سامان معمولا) دارید. یکی‌اش مسدود است و دیگری دست شماست.
هنگامی که می‌خواهید کالا بخرید در آن حساب خودتان که مسدود نیست پول واریز می‌کنید و سپس اقدام به خرید می‌کنید و خود به خود خرید می‌کند.
زمانی که فروختید پول می‌رود در آن حساب مسدود (یا شاید هم می‌رود در اعتبار شما نزد کارگزار) و شما باید زنگ بزنید بگویید پول را بریزند برایتان به حساب.
سلام
درسته. منم امروز صبح همین کارو کردم. البته من از یه بانک دیگه ریختم به سامان که تازه ساعت 4 بعد از ظهر انجام شد. کلا چیز بدیه که نمیشه انلاین پرداخت کرد. اما از این جهت که احتمالا بشه یکهو مبلغ بالایی توش ریخت خوبه. کاش حساب بورس هم چنین قابلیتی داشت(دیگه محدودیت هر کارت 50 میلیون نداری)

mhjtalarebourse

Well-Known Member
کاربر فعال
سلام
درسته. منم امروز صبح همین کارو کردم. البته من از یه بانک دیگه ریختم به سامان که تازه ساعت 4 بعد از ظهر انجام شد. کلا چیز بدیه که نمیشه انلاین پرداخت کرد. اما از این جهت که احتمالا بشه یکهو مبلغ بالایی توش ریخت خوبه. کاش حساب بورس هم چنین قابلیتی داشت(دیگه محدودیت هر کارت 50 میلیون نداری)
سلام.
اتفاقا می‌خواستم در باره‌ی این بگویم...
برای خرید سهام هم همچنین قابلیتی هست... یعنی شما با هر کارگزاری‌ای که کار کنید این قابلیت را دارد که یک حساب (از چند بانک خاص مثل ملت و سامان و ...) به آنها معرفی کنید. بعد به شما معرفی‌نامه می‌دهند بروید بانک و آنها آن حساب را ویژه این کار می‌کنند. زمانی که می‌خواهید سهام بخرید خود به خود هر چقدر مبلغ خرید سهام باشد از حساب بانکی‌تان مسدود (Freeze) می‌شود و بعد که خرید شد از حسابتان کسر می‌شود و اگر هم خرید نشد از حسابتان کسر نمی‌شود! (البته این کارها برای زمانی که می‌خواهید سرعتی عمل کنید یا زمانی که ترافیک بورس زیاد می‌شود، مانند زمان عرضه اولیه‌ها و زمان به تعادل رسیدن عرضه‌های بزرگ که بورس دوزاری ما همواره هنگ می‌کند خوب نیست.) برای کسی مانند من که همواره همه پولش را سهام و اوراق می‌خرد هم خوب نیست. (کلا نمی‌دانم برای چه کسی خوب است!؟؟؟ مگر اینکه طرف خیلی از این بازار به آن بازار شیفت پیدا کند... که خوب... آن هم باز زیاد فرق نمی‌کند...)

prince0fpersia

Well-Known Member
کاربر فعال
عضو تازه
سلام.
برای خرید سهام هم همچنین قابلیتی هست... یعنی شما با هر کارگزاری‌ای که کار کنید این قابلیت را دارد که یک حساب (از چند بانک خاص مثل ملت و سامان و ...) به آنها معرفی کنید. بعد به شما معرفی‌نامه می‌دهند بروید بانک و آنها آن حساب را ویژه این کار می‌کنند. زمانی که می‌خواهید سهام بخرید خود به خود هر چقدر مبلغ خرید سهام باشد از حساب بانکی‌تان مسدود (Freeze) می‌شود و بعد که خرید شد از حسابتان کسر می‌شود و اگر هم خرید نشد از حسابتان کسر نمی‌شود! (البته این کارها برای زمانی که می‌خواهید سرعتی عمل کنید یا زمانی که ترافیک بورس زیاد می‌شود، مانند زمان عرضه اولیه‌ها و زمان به تعادل رسیدن عرضه‌های بزرگ که بورس دوزاری ما همواره هنگ می‌کند خوب نیست.) برای کسی مانند من که همواره همه پولش را سهام و اوراق می‌خرد هم خوب نیست. (کلا نمی‌دانم برای چه کسی خوب است!؟؟؟ مگر اینکه طرف خیلی از این بازار به آن بازار شیفت پیدا کند... که خوب... آن هم باز زیاد فرق نمی‌کند...)
سلام علیکم بر شما
اگر این باشه خیلی عالیه. ببین ما الان حداقل 3 تا بازار داریم. اوراق - آتی و آتی شاخص(اخری رو هنوز وقت نکردم بگیرم. ولی احتمالا اونم یه حساب و سیستم جدایی میخوادش). حالا فرض کن شما الان 500 میلیون توی بورس اوراق داری. و میدونی شاخص از 220 مثلا شروع میکنه به ریختن تا 200. بعد میخوای سهامت رو روی 220 همشو بفروشی و سریعا بری آتی شاخص معکوس بخری. یعنی از نزول شاخص سود کنی. اینجاست که اگر این سیستمی که گفتی نباشه، با گندی که بانک مرکزی زده نهایتا روزی 50 تومن بتونی جا به جا کنی(یا بری بانک و نصف پولتو بریزی توی یه کارت دیگه تا روزی 100 جا به جا کنی). اینا همش یعنی دردسر و یعنی هدر رفت زمان و یعنی عدم سود!

واقعا خیلی احمقانست این جا به جا کردن پول بین حساب ها، اونم با این شروط جدید هر کارت 50 تومن. خب لامصب ها شما که پول گرفتید سجام راه انداختید، شاید تنها فایده اش این باشه که ادم یه حساب بورس داشته باشه برای همه ی انواع بورس ها!

بگذریم. این طرح اسم خاصی نداره؟ اگر بخوام به کارگزاری بگم چنین چیزی میخوام باید توضیح بدم واسش؟

prince0fpersia

Well-Known Member
کاربر فعال
عضو تازه
سلام.
راستی این چیزی که گفتی، دقیقا همون حساب در اختیار بورس آتی هستش که!
وقتی میری آتی باز کنی بهت میگن 2 تا حساب باز کن. یکی عادی، یکی در اختیار بورس(مسدود). و من دیروز به همین حساب پول ریختم دیگه. یعنی میگی الان میتونم به مفید بگم این حساب رو معرفی کنه به سیستم و من دیگه حساب مفیدم رو شارژ نکنم؟ و در عوض موجودی این حساب توی سایت کارگزاریم نمایش داده میشه؟

اگر بشه که خیلی عالیه!

mhjtalarebourse

Well-Known Member
کاربر فعال
سلام علیکم بر شما
اگر این باشه خیلی عالیه. ببین ما الان حداقل 3 تا بازار داریم. اوراق - آتی و آتی شاخص(اخری رو هنوز وقت نکردم بگیرم. ولی احتمالا اونم یه حساب و سیستم جدایی میخوادش). حالا فرض کن شما الان 500 میلیون توی بورس اوراق داری. و میدونی شاخص از 220 مثلا شروع میکنه به ریختن تا 200. بعد میخوای سهامت رو روی 220 همشو بفروشی و سریعا بری آتی شاخص معکوس بخری. یعنی از نزول شاخص سود کنی. اینجاست که اگر این سیستمی که گفتی نباشه، با گندی که بانک مرکزی زده نهایتا روزی 50 تومن بتونی جا به جا کنی(یا بری بانک و نصف پولتو بریزی توی یه کارت دیگه تا روزی 100 جا به جا کنی). اینا همش یعنی دردسر و یعنی هدر رفت زمان و یعنی عدم سود!

واقعا خیلی احمقانست این جا به جا کردن پول بین حساب ها، اونم با این شروط جدید هر کارت 50 تومن. خب لامصب ها شما که پول گرفتید سجام راه انداختید، شاید تنها فایده اش این باشه که ادم یه حساب بورس داشته باشه برای همه ی انواع بورس ها!

بگذریم. این طرح اسم خاصی نداره؟ اگر بخوام به کارگزاری بگم چنین چیزی میخوام باید توضیح بدم واسش؟
واقعا شما این حجم از سرمایه را با این سرعت جا به جا می‌کنید؟
خوب... من هیچ وقت این کار را نمی‌کنم... هیچ‌وقت هم به فکرش نیافتادم... من همیشه فول‌سهم هستم به قول دوستان. حتی اوراق خزانه و مشارکت و اجاره و ... را هم کم خرید می‌کنم...
اگر اشتباه نکنم برای جا به جا کردن حجم‌های بزرگ پول باید از پایا و ساتنا کمک گرفت (در منوی کارگزاری‌ها می‌شود: فیش واریز نقدی). به هر روی... حتما کارگزاری‌ها روشی برای این مبالغ دارند.

راستی این چیزی که گفتی، دقیقا همون حساب در اختیار بورس آتی هستش که!
وقتی میری آتی باز کنی بهت میگن 2 تا حساب باز کن. یکی عادی، یکی در اختیار بورس(مسدود). و من دیروز به همین حساب پول ریختم دیگه. یعنی میگی الان میتونم به مفید بگم این حساب رو معرفی کنه به سیستم و من دیگه حساب مفیدم رو شارژ نکنم؟ و در عوض موجودی این حساب توی سایت کارگزاریم نمایش داده میشه؟

اگر بشه که خیلی عالیه!
بلی. دقیقا شبیه همان است. ولی نمی‌دانم از یک حساب (آتی) می‌توان برای هر دو جا استفاده کرد یا نه؟ و نیز نمی‌دانم که آیا دارایی آدم را در بانک هم نشان می‌دهد یا نه؟ (که گمان نکنم نشان بدهد.) و همچنین نمی‌دانم محدودیت (سقف ریالی) تراکنش‌ها چقدر است.
زمانی که می‌خواهید سهام بخرید دو تا گزینه دارد (اگر این قابلیت را فعال کرده باشید و به بانک رفته باشید): ۱- خرید از محل اعتبار مانده در کارگزاری ۲- خرید از محل موجودی
بانک

prince0fpersia

Well-Known Member
کاربر فعال
عضو تازه
واقعا شما این حجم از سرمایه را با این سرعت جا به جا می‌کنید؟
خوب... من هیچ وقت این کار را نمی‌کنم... هیچ‌وقت هم به فکرش نیافتادم... من همیشه فول‌سهم هستم به قول دوستان. حتی اوراق خزانه و مشارکت و اجاره و ... را هم کم خرید می‌کنم...
اگر اشتباه نکنم برای جا به جا کردن حجم‌های بزرگ پول باید از پایا و ساتنا کمک گرفت (در منوی کارگزاری‌ها می‌شود: فیش واریز نقدی). به هر روی... حتما کارگزاری‌ها روشی برای این مبالغ دارند.
بله چرا که نه!
اتفاقا توی این مسئله سرعت انتقال پول خیلی مهمه! الان مثلا بورس بالای 5 هزار واحد مثبته و کسی مطمئنه که خورده به مقاومتش و قراره بریزه تا 180 هزار. امروز همه سهامشو روی 4-5% مثبت میفروشه و پول رو سریع میبره توی آتی شاخص و قرار داد خرید در جهت نزول بازار میخره. و اتفاق چون خیلی سریع اینکارو کرده هنوز خیلیا احتمال سقوط بازار رو ندادن و میتونه قرارداد های خیلی خوبی بخره و تو صف خرید و ... هم گیر نکنه(البته اینا همه تئوریه و من سامانه آتی شاخص رو ندیدم تا حالا)

بلی. دقیقا شبیه همان است. ولی نمی‌دانم از یک حساب (آتی) می‌توان برای هر دو جا استفاده کرد یا نه؟ و نیز نمی‌دانم که آیا دارایی آدم را در بانک هم نشان می‌دهد یا نه؟ (که گمان نکنم نشان بدهد.) و همچنین نمی‌دانم محدودیت (سقف ریالی) تراکنش‌ها چقدر است.
زمانی که می‌خواهید سهام بخرید دو تا گزینه دارد (اگر این قابلیت را فعال کرده باشید و به بانک رفته باشید): ۱- خرید از محل اعتبار مانده در کارگزاری ۲- خرید از محل موجودی
بانک
من الان با کارشناس انلاین مفید کلنجار میرم و اصلا متوجه سوال من نمیشه. فقط گویا اولش گفت که با حساب آتی نمیشه. و احتمالا اگر بشه باید حساب جدا براش باز کرد. که خب اینم باز کارو سخت میکنه ولی بازم از واریز آنی روزانه 50و100 تومنی بهتره!

خصوصا اگر بشه بصورت اینترنتی این پول رو جا به جا کرد خیلی خوب میشه. اگر هم نشه شاید من همه پولم رو بردم تو آتی شاخص! شایدم نصف آتی و نصف شاخص. اونم فقط به علت 2 طرفه بودن این بازارها.

prince0fpersia

Well-Known Member
کاربر فعال
عضو تازه
سلام دوستان
حساب آتی من دیروز فعال شد و امروز واردش شدم. اینا هم پیام سیستم هنگام ورود:
به اطلاع می رساند وجه تضمین قراردادهای آتی زعفران نگین از روز یکشنبه مورخ 25 فروردین 98 برابر با 360 هزار تومان خواهد شد.
به اطلاع می رساند وجه تضمین قراردادهای آتی زعفران پوشال پس از اتمام جلسه معاملاتی روز یکشنبه مورخ 25 فروردین 98 برابر با 200 هزار تومان خواهد شد.

با این حساب الان اهرم آتی چیزی حدود 4 هست.
آقا این اطلاعیه ها فقط برای وجه تضمین اولیه هست. و با این پولها نمیشه قرارداد گرفت! باید وجه تضمین اضافی هم بهش اضافه بشه که نمیدونم چقدره(ماشالا سایتشون اینقدر منظم و دسته بندی شدست که باید کل اطلاعیه هارو بگردی اخرشم مطمئن نیستی اینی که پیدا کردی اخریش بوده یا نه!)

فلذا اون اهرم 4 هم میره رو هوا و همون اهرم 2 هست(قول میدم این اخرین باری باشه که اهرم اعلام میکنم :D)
گور پدر همشون واقعا با این بورس درست کردنشون

prince0fpersia

Well-Known Member
کاربر فعال
عضو تازه
من از مفید پرسیدم
گفت یه فرم داره که فقط باید ببری بانک ملت و اونجا یه حساب "در اختیار کارگزاری" باز میکنی. و شبیه آتی پول میریزی توش و سهام میخری.
اما این حساب ربطی به حساب آتی نداره. چون حساب آتی "در اختیار بورس" هست.

الان فقط یه سوال باقی مونده واسم، که اونم اگر هفته دیگه قسمت بشه برم آگاه و حساب آتی شاخص باز کنم، میپرسم. اینکه آیا میشه از حساب آتی برای آتی شاخص هم استفاده کرد؟ یا باز اونم جداست؟ (فکر کنم اینو دیگه به امید خدا بشه... که اگر نشه واقعا خاک بر سرشون!!)

بالا