گپ و گفت پیرامون اندیشه‌های روزمره بورس‌بازان

prince0fpersia

Well-Known Member
کاربر فعال
عضو تازه
امروز یک آتش‌بازی حسابی را روی خودرویی‌ها شاهد بودیم! ایران‌خودرو و سایپا حسابی حجم زدند... نسبت‌های خرید بسیار جالب بود... احتمال اینکه تغییر رهبری داشته باشیم (از خودرو به خساپا) هم هست... (بیشتر به این معنی که خساپا همین‌جاها بازی کند تا خودرو یک کوچولو افت کند و برگردد...)
نمادهای فلزاتی‌ها و نفتی‌ها (و کانه‌های فلزی و شیمیایی‌ها) به عنوان گروه‌های بزرگ و صادراتی تمایل دارند حرکت اصلاحی داشته باشند. و از آنجا که یک مقدار رشد کرده‌اند احتمالش هست که همین‌جاها یک مقدار توقف کنند و بعد دوباره بخواهند بروند بالا (اصلاحی! نه جنبشی!).
این تیکه رو بیشتر توضیح بدی ممنون میشم
اصلا منظورت از حجم خوردن چیه؟ یعنی پول ها داره وارد خودرو میشه؟(یا دارن خارج میکنن حقوقی ها پولهاشون رو؟)
*** آخه من یکبار توی بانک ملت(و فکر کنم تجارت) دیدم که حقوقی اول صبح میومد توی کف منفی میخرید(مثلا -4% یا -5%) بعد همین که میتونست قیمت رو سبز کنه، مردم حجوم میاوردن که حقوقی داره میخره حتما خبریه. بعد مردم میبردنش تا +5% و صف خرید میکردن. حقوقی ابشاری صف رو نابود میکرد. و یه کار میکرد قیمت قشنگ بریزه دوباره. فرداش دوباره توی کف جمع میکرد و توی صف میفروخت!!! یادمه بانک ملت رو همینطوری از 190 تومن بردن تا 270 تومن(همین 1-2 ماه پیش).

تغییر رهبری به چه معنا؟ یعنی اینها لیدر کل بازار واسه صعود بعدی باشن؟ همون موج 5 کذایی؟

کلا فکر میکنی خساپا تا کجا بره بالا؟ من خیلی وقته دارم و میانگین خریدم فکر میکنم 110-115 باشه. یه اشتباه کردم بانک ملت رو فروختم. سیستم میگفت تا 380 میره بالا باور نکردم!

prince0fpersia

Well-Known Member
کاربر فعال
عضو تازه
سلام بر برادر عزیز
درباره ی تورم. به نظر من یک ابر تورم در راه است! چرا؟
1. فروش نفت ما نسبت به پارسال نصف شده
2. همین فروش نصفه هم احتمالا تا ماه اینده و پایان معافیت ها بازم نصف میشه (یعنی 1/4 سابق)
3. وضعیت واردات خرابه. من از چند مغازه دار شنیدم که اصلا جنس در بازار نیست و چند بار هم توی رسانه ها خوندم که رئیس بانک مرکزی بصورت غیرمستقیم داره میگه دلار وارداتی به غیر از کالای اساسی نمیدیم و خودتون صادر کنید و برید با دلارش وارد کنید
4. مسئله سیل ها اخیر خسارت زیادی وارد کرده و دولت قطعا دوباره پول چاپ میکنه(وام های بلاعوض) و به سیل زده ها میده...این یعنی تورم
5. گویا رشد نقدینگی متوقف نشده و همچنان با همون سرعت ادامه داره(اینو توی یکی از رسانه ها دیدم تیترش رو ولی دیگه خبرشو نخوندم)...ولی اصلا چیز بعیدی نیست و به نظرم واقعیت داره

من فکر میکنم همون داستان پاسال داره تکرار میشه و دلار دوباره سقف 20 تومنی(و شاید اینبار بیشتر) رو تاچ میکنه. و در نهایت یا گذشت پهلوانه اتفاق میفته(البته باید دید نظر طرف مقابل چی هست) یا میره تا به یه وضعیت نامعلومی فرو بره کشور!
یه چیز مهمی که یادم رفت بگم، اوراق هست. گویا دولت واسه امسال(میزانش رو دارم حدسی میگم(چیزی که ته ذهنم هست) و دوستان خودشون سرچ کنن) چیزی در حد 100 هزار میلیارد تومن اوراق چاپ کرده گویا! طوریکه یکسری نماینده های مجلس هم صداشون درومد. و اگر عددی که گفتم درست باشه اون ابر تورمی که بالاتر گفتم اوضاع بغرنجی رو واسه امسال پدید میاره.

الان سرچ کردم و اینو پیدا کردم:

۳۱.۹هزارمیلیاردتومان بازخرید اوراق مشارکت قبلی
نوبخت اظهار داشت: برای سال آینده ۳۱ هزار و ۹۰۰ میلیارد تومان برای خرید اوراقی که در سال های گذشته خریده و امسال باید بازپرداخت کنیم، هزینه خواهیم کرد.
رییس سازمان برنامه و بودجه ضمن بیان اینکه اوراقی که طی سال های گذشته خریدیم صرف طرح های عمرانی کردیم، گفت: امسال ۳۸ هزار و ۵۰۰ میلیارد تومان اوراق فروختیم و سال آینده ۳۲ هزار میلیارد تومانش را می خریم.

mhjtalarebourse

Well-Known Member
کاربر فعال
سلام بر برادر عزیز
درباره ی تورم. به نظر من یک ابر تورم در راه است! چرا؟
1. فروش نفت ما نسبت به پارسال نصف شده
2. همین فروش نصفه هم احتمالا تا ماه اینده و پایان معافیت ها بازم نصف میشه (یعنی 1/4 سابق)
3. وضعیت واردات خرابه. من از چند مغازه دار شنیدم که اصلا جنس در بازار نیست و چند بار هم توی رسانه ها خوندم که رئیس بانک مرکزی بصورت غیرمستقیم داره میگه دلار وارداتی به غیر از کالای اساسی نمیدیم و خودتون صادر کنید و برید با دلارش وارد کنید
4. مسئله سیل ها اخیر خسارت زیادی وارد کرده و دولت قطعا دوباره پول چاپ میکنه(وام های بلاعوض) و به سیل زده ها میده...این یعنی تورم
5. گویا رشد نقدینگی متوقف نشده و همچنان با همون سرعت ادامه داره(اینو توی یکی از رسانه ها دیدم تیترش رو ولی دیگه خبرشو نخوندم)...ولی اصلا چیز بعیدی نیست و به نظرم واقعیت داره

من فکر میکنم همون داستان پاسال داره تکرار میشه و دلار دوباره سقف 20 تومنی(و شاید اینبار بیشتر) رو تاچ میکنه. و در نهایت یا گذشت پهلوانه اتفاق میفته(البته باید دید نظر طرف مقابل چی هست) یا میره تا به یه وضعیت نامعلومی فرو بره کشور!
سلام.
(ابتدا این را بگویم که در گذشته درست حسابی ننوشتم. چون زیاد رو فرم نیستم. این هم احتمالا شبیه همان شود.)
نمی‌شود گفت فروش نفت نصف شده. فروش نفت روکار و آشکار را شما احتمالا بررسی کردید گفتید نصف شده. وگرنه آن بخش زیرزمینی‌اش (که اگر اشتباه نکنم این یارو زن دزد بخشی‌اش را برداشت برد) قابل محاسبه نیست. اگر یک نفر کارمند در شرکت نفت (در پالایشگاه‌ها) داشتیم می‌توانستیم ازش بپرسیم دارند چقدر کار می‌کنند و چقدر تولید می‌کنند.
وضعیت واردات هم به خاطر این است که دست نگه داشته‌اند یا اینکه دخل مردم دیگر کفاف این قیمت‌های بالا برای واردات را ندارد.
معلوم نیست دولت برای سیل پول چاپ کند. این دولت رفتارهای عجیبی داشته تا کنون. شاید پول را از جایی بیاورد و صرفا چاپ نکند. شاید در دادن وام بلاعوض و ... دست به عصا حرکت کند. (در اینکه دولت خرج خواهد کرد و باید بکند حرفی نیست. ولی در اینکه محل تامینش همه‌اش از چاپ پول بدون پشتوانه باشد یا اینکه این وسط از یک جای دیگر پول را تامین کند یک مقدار جای سوال هست.)
دیدگاه بلند مدت ارز، بلی، همچنان افزایشی است. ولی این موضوع ارتباط مستقیم با سیاست‌های دولت دارد. این حاصل مدت‌ها بررسی من است. نمی‌دانم چگونه بگویم... ببینید... بار گذشته دولت می‌خواست (با همین طیب‌نیای نادان) بیاید تورم را مهار کند مثلا! ولی به خاطر اینکه عرضه‌ی کنترل بانک‌ها را نداشتند از این ور افتضاحی به بار آوردند که بیا و ببین... و همه‌ی (تاکید می‌کنم همه‌ی) مشکلات عجیب‌غریب اقتصادی‌ای که این هفت سال از این دولت نادان دیدیم به این بر می‌گردد. وگرنه کل چیزهایی که در این باره می‌گویند من جمله کمک به سوریه و غزه و ... یا مثلا دزدی‌های موجود یا سفته‌بازی روی طلا یا خروج ارز توسط کشورهای عربی یا احتکار و ... اینها همه در برابر آن دلیل اصلی واقعا چیزی نیستند! یا فرع و وابسته به آن دلیل اصلی (گند دولت روی بانک‌ها) هستند یا در برابرش یک عامل بسیار بسیار جزیی هستند.
(بیشتر اینها حرف‌های عوامانه است که آنهایی که تا کنون یک بررسی نکرده‌اند راحت قبول می‌کنند... وگرنه ما از همان چهار سال پیش می‌دانستیم این تورم قرار است ایجاد شود و حتی رقمش را هم تخمین زده بودیم و مستندش هم که در آن سایت همسایه هست و هر کسی بخواهد می‌تواند برود ببیند...)
اکنون هم باید دید دولت می‌خواهد چه غلطی بکند.
گویا باز هم می‌خواهد همان مسخره‌بازی چندین ساله‌اش را تکرار کند. با این تفاوت که این بار احتمالا همه‌ی بانک‌هایی که می‌خواست را حذف کرده. هم بانک‌های نظامی و هم خرده‌بانک‌های خصوصی مزاحم و افسار گسیخته را. حالا نمی‌دانم این آقایان (نیلی و طیب‌نیای نادان) این بار می‌توانند تورم و سود بانکی را همزمان پایین نگه دارند یا اینکه باز می‌آیند یک گند بزرگتر می‌زنند و این بار کشور را حسابی می‌برند جایی که دیگر نشود جمعش کرد...
باز هم تاکید می‌کنم: تمام مشکلات اقتصادی این دوره مربوط به این اشتباه تیم اقتصادی دولت بود. همه‌اش.

mhjtalarebourse

Well-Known Member
کاربر فعال
این تیکه رو بیشتر توضیح بدی ممنون میشم
اصلا منظورت از حجم خوردن چیه؟ یعنی پول ها داره وارد خودرو میشه؟(یا دارن خارج میکنن حقوقی ها پولهاشون رو؟)
*** آخه من یکبار توی بانک ملت(و فکر کنم تجارت) دیدم که حقوقی اول صبح میومد توی کف منفی میخرید(مثلا -4% یا -5%) بعد همین که میتونست قیمت رو سبز کنه، مردم حجوم میاوردن که حقوقی داره میخره حتما خبریه. بعد مردم میبردنش تا +5% و صف خرید میکردن. حقوقی ابشاری صف رو نابود میکرد. و یه کار میکرد قیمت قشنگ بریزه دوباره. فرداش دوباره توی کف جمع میکرد و توی صف میفروخت!!! یادمه بانک ملت رو همینطوری از 190 تومن بردن تا 270 تومن(همین 1-2 ماه پیش).

تغییر رهبری به چه معنا؟ یعنی اینها لیدر کل بازار واسه صعود بعدی باشن؟ همون موج 5 کذایی؟

کلا فکر میکنی خساپا تا کجا بره بالا؟ من خیلی وقته دارم و میانگین خریدم فکر میکنم 110-115 باشه. یه اشتباه کردم بانک ملت رو فروختم. سیستم میگفت تا 380 میره بالا باور نکردم!
دروغ چرا؟ الان زیاد ذهنم منظم نیست که بخواهم چیزی خدمتتان عرض کنم. (همان دیروز هم کاش نمی‌گفتم. کلا آدم زمانی که ذهنش منظم نیست پیشبینی نکند بهتر است.)
به علاوه اینکه همان‌گونه که گفتم از دید بنیادی و نموداری هم یک مقدار حالت عدم‌قطعیت و نامعلوم بودن و آشفتگی وجود دارد... یک روز خصدرا پنج درصد بالا می‌رود و یک روز پنج درصد پایین... یک روز نفتی‌ها به طاق می‌چسبند (مانند امروز) و یک روز خنثی و حتی منفی ملایمی دارند...
هم بازار آشفته است و هم ذهن من.
آدم پیشبینی نکند و حرف نزند سنگین‌تر است.

یه چیز مهمی که یادم رفت بگم، اوراق هست. گویا دولت واسه امسال(میزانش رو دارم حدسی میگم(چیزی که ته ذهنم هست) و دوستان خودشون سرچ کنن) چیزی در حد 100 هزار میلیارد تومن اوراق چاپ کرده گویا! طوریکه یکسری نماینده های مجلس هم صداشون درومد. و اگر عددی که گفتم درست باشه اون ابر تورمی که بالاتر گفتم اوضاع بغرنجی رو واسه امسال پدید میاره.

الان سرچ کردم و اینو پیدا کردم:

۳۱.۹هزارمیلیاردتومان بازخرید اوراق مشارکت قبلی
نوبخت اظهار داشت: برای سال آینده ۳۱ هزار و ۹۰۰ میلیارد تومان برای خرید اوراقی که در سال های گذشته خریده و امسال باید بازپرداخت کنیم، هزینه خواهیم کرد.
رییس سازمان برنامه و بودجه ضمن بیان اینکه اوراقی که طی سال های گذشته خریدیم صرف طرح های عمرانی کردیم، گفت: امسال ۳۸ هزار و ۵۰۰ میلیارد تومان اوراق فروختیم و سال آینده ۳۲ هزار میلیارد تومانش را می خریم.
همان‌گونه که می‌دانید در ایران فاصله‌ی بسیاری بین می‌خواهیم و باید بکنیم و داریم می‌کنیم و کردیم وجود دارد.
از سوی دیگر این ۱۰۰ هزار میلیارد هم معلوم نیست همه‌اش عرضه بشود... و اگر عرضه بشود خریداری شود.
و این چاقو یک سوی بریدنش برای بورس است و یک سوی دیگر برای بانک.
احتمال اینکه با این ابزار بخواهند بانک‌ها را کنترل کنند هم هست.
احتمال اینکه با این ابزار بخواهند همان منابع سیل و ... را هم تامین کنند هم هست. (برای اینکه پول چاپ نکنند (این طیب‌نیای نادان) در گذشته رفته بودند اوراق چاپ کرده بودند... همین‌جوری برای یک کشور سالم و درست حسابی خیلی کار خوب و کلاس بالایی است! ولی از این ور در این کشور کور کرد که شفا نداد! به هر روی... منظور اینکه... ممکن است دولت برای سیل پول چاپ نکند.)

prince0fpersia

Well-Known Member
کاربر فعال
عضو تازه
سلام.
(ابتدا این را بگویم که در گذشته درست حسابی ننوشتم. چون زیاد رو فرم نیستم. این هم احتمالا شبیه همان شود.)
نمی‌شود گفت فروش نفت نصف شده. فروش نفت روکار و آشکار را شما احتمالا بررسی کردید گفتید نصف شده. وگرنه آن بخش زیرزمینی‌اش (که اگر اشتباه نکنم این یارو زن دزد بخشی‌اش را برداشت برد) قابل محاسبه نیست. اگر یک نفر کارمند در شرکت نفت (در پالایشگاه‌ها) داشتیم می‌توانستیم ازش بپرسیم دارند چقدر کار می‌کنند و چقدر تولید می‌کنند.
وضعیت واردات هم به خاطر این است که دست نگه داشته‌اند یا اینکه دخل مردم دیگر کفاف این قیمت‌های بالا برای واردات را ندارد.
معلوم نیست دولت برای سیل پول چاپ کند. این دولت رفتارهای عجیبی داشته تا کنون. شاید پول را از جایی بیاورد و صرفا چاپ نکند. شاید در دادن وام بلاعوض و ... دست به عصا حرکت کند. (در اینکه دولت خرج خواهد کرد و باید بکند حرفی نیست. ولی در اینکه محل تامینش همه‌اش از چاپ پول بدون پشتوانه باشد یا اینکه این وسط از یک جای دیگر پول را تامین کند یک مقدار جای سوال هست.)
دیدگاه بلند مدت ارز، بلی، همچنان افزایشی است. ولی این موضوع ارتباط مستقیم با سیاست‌های دولت دارد. این حاصل مدت‌ها بررسی من است. نمی‌دانم چگونه بگویم... ببینید... بار گذشته دولت می‌خواست (با همین طیب‌نیای نادان) بیاید تورم را مهار کند مثلا! ولی به خاطر اینکه عرضه‌ی کنترل بانک‌ها را نداشتند از این ور افتضاحی به بار آوردند که بیا و ببین... و همه‌ی (تاکید می‌کنم همه‌ی) مشکلات عجیب‌غریب اقتصادی‌ای که این هفت سال از این دولت نادان دیدیم به این بر می‌گردد. وگرنه کل چیزهایی که در این باره می‌گویند من جمله کمک به سوریه و غزه و ... یا مثلا دزدی‌های موجود یا سفته‌بازی روی طلا یا خروج ارز توسط کشورهای عربی یا احتکار و ... اینها همه در برابر آن دلیل اصلی واقعا چیزی نیستند! یا فرع و وابسته به آن دلیل اصلی (گند دولت روی بانک‌ها) هستند یا در برابرش یک عامل بسیار بسیار جزیی هستند.
(بیشتر اینها حرف‌های عوامانه است که آنهایی که تا کنون یک بررسی نکرده‌اند راحت قبول می‌کنند... وگرنه ما از همان چهار سال پیش می‌دانستیم این تورم قرار است ایجاد شود و حتی رقمش را هم تخمین زده بودیم و مستندش هم که در آن سایت همسایه هست و هر کسی بخواهد می‌تواند برود ببیند...)
اکنون هم باید دید دولت می‌خواهد چه غلطی بکند.
گویا باز هم می‌خواهد همان مسخره‌بازی چندین ساله‌اش را تکرار کند. با این تفاوت که این بار احتمالا همه‌ی بانک‌هایی که می‌خواست را حذف کرده. هم بانک‌های نظامی و هم خرده‌بانک‌های خصوصی مزاحم و افسار گسیخته را. حالا نمی‌دانم این آقایان (نیلی و طیب‌نیای نادان) این بار می‌توانند تورم و سود بانکی را همزمان پایین نگه دارند یا اینکه باز می‌آیند یک گند بزرگتر می‌زنند و این بار کشور را حسابی می‌برند جایی که دیگر نشود جمعش کرد...
باز هم تاکید می‌کنم: تمام مشکلات اقتصادی این دوره مربوط به این اشتباه تیم اقتصادی دولت بود. همه‌اش.

راستش با اکثر نظراتت موافق نیستم ولی فقط تیتر وار میگم. اگر بعدا ارزشش رو داشت و تو ام تمرکز داشتی شاید بیشتر بحث کردیم
مثلا اینکه موسسات میرزاقلی خانی ریشه اش گویا در زمان محمود گذاشته شد(درواقع اینا ریشه اش توی حکومته. وگرنه دولت که مترسکی بیش نیست!)
یا اینکه من از روی برآیند چند آمار معتقدم که فروش نفت ما کم شده. یکی خود دولت که وزیر نفت قول داد! که حداقل 1.200 بشکه بفروشه(قبلا تا 2700-2800 هم میفروختن). و صحبت های نماینده هایی که گاها سوتی میدن و میگن ما نباید بریم زیر 1 میلیون(یعنی این 1 میلیون واسشون یکجور رویا و ارزو شده. و این 1 میلیون یعنی کمتر از نصف 2.7 میلیون). بعدشم ما خیلی از همین 1 میلیون رو داریم به چین و هند میفروشیم(مشتری خاص دیگه ای نداریم). و هند هم که ماه بعد معافیتش تموم میشه. و چین هم قطعا بازی درمیاره (اولین بانکی که مارو تحریم کرد فکر کنم همان بانک چینی بود که سری قبلی تحریم ها با ما کار میکرد). و بن سلمان و اماراتی ها هم که چند بار رفتن چین و چینی هارو دعوت کردن. همچنین هند رفتن. گویا پالایشگاه و ... میخوان بزنن. از اونطرف بقیه ممالک دنیا در و پیکر دارن. مشخصه ورودی نفتشون چقدر از کجا میاد. و یا امریکایی ها تو ماهواره هاشون میبینن چه کشتی هایی میرن و میان(حالا اینها به خیال خودشون ناوبری رو خاموش کنن! ولی واقعا مگه میشه ماهواره های امریکا رو دور زد؟! بعدشم همونطور که گفتم کشور خریدار هم بی در و پیکر نیست مثل ما که کسی خبر دار نشه روزی چند صد هزار بشکه نفت بی صاحب داره واردش میشه). منظورم اینه نظارت میکنن باقی کشورها روی همدیگه و امثال چین هم خیلی نمینونن لایی بکشن. اگرم بکشن با یه قیمتی میخرن که اصلا نمیدونم ارزش داره فروختنش و یا دردی از ما دوا میتونه کنه یا نه!

درباره جنس هم فقط قدرت خرید مردم نیست. بحث نبود جنس هست. خیلی فروشگاه هارو نگاه کنید عدم موجودی زدن. چون واردات خیلی اجناس جلوش گرفته شده. دولت درواقع تیر اخرشو نگه داشته واسه کالای اساسی به امید رفتن ترامپ! درواقع ما الان تو همون قلعه ی مختارنامه محاصره شدیم، و فقط اب شور داریم و کمی عسل! (همون نفت و طلای دولت مثلا). و دولت خیییییییییییلی هنر کنه(که به نظرم نمیکنه) بتونه نگه داره تا رفتن نرامپ(که البته قطعا ترامپ هم نمیره و باز رئیس جمهور میشه). و ما هم اخرش تسلیم میشیم. کلا همون قصه ی سریال گویا داره تکرار میشه. فقط با این تفاوت که اخرش به نفع ملت میشه!

در کل این صحبت های شما همش درسته. اما بشرطیکه پارسال این موقع میگفتی. الان دیگه ما از این حرفا گذشتیم و به نظر من خیلی وضعمون نزدیکتر به جایی هست که خودت جمله ی اخر گفتی" جایی که دیگه نشه جمعش کرد".

من اصلا غربزده و این چیزا نیستم. ولی سیستم رو میشناسم(یعنی یک مجموعه ای که با برنامه ریزی دقیق طراحی شده و کار میکنه و به اهدافش میرسه). و امریکایی ها خدای سیستم هستن. و من به این حرفم ایمان دارم، چون دارم علمشون و خروجی علمشون رو به وضوح میبینم و هر روز با ذره های کوچیکی ازش کار میکنم. خودتم میبینی و میدونی حتما. الان علم دنیا میشه گفت 99% مدیون امریکاست! و تکنولوژی دنیا همینطور. و این تحریم هارم مثل ما میرزا قلی خانی طراحی و اجرا نمیکنن. دقیق میدونن چیکار دارن میکنن و دقیقا روی برنامه شون داره پیش میره(که اینو دیگه حال ندارم مثال بزنم تا بگم واقعا چقدر دقیق دارن جلو میبرن). و ما تهش قطعا یا گذشت میکنیم!!! مثل بار قبل که نرمش کردیم، یا هم میبازیم! خیلی مشخصه! واضح تر از بازی شموشک و بارسلونا هست. من نمیدونم واقعا چه کسایی فکر میکنن شموشک میتونه بارسلونارو شکست بده، ولی قطعا دارن اشتباه میکنن. خصوصا اینکه اینجا زمین ما نیست که بتونیم با تقلب هم برنده شیم. منطقه کلش دست امریکاس. الانم از اون عمران خان پاکستانی، تا نخست وزیر کرد عراق، تا عربهای حاشیه خلیج، تا ترکیه و رجب کلک اردوغان، و حتی رئیس جمهور افغانستان(که ایران مجبور شد به جاش بره با طالبان مذاکره کنه! ایران که چند سال اخیر همش اعلام برائت از طالبان میکرد بالاخره واقعیت رو نمایان کرد!!) و ........

چقدر حرفای چیز دار زدم
ولش کن ... این نیز بگذرد
باید صبر کنیم ببینیم کدوم تحلیل درست درمیاد

پ ن: تیتر وار نمیگفتم چی میخواستم بگم!!

prince0fpersia

Well-Known Member
کاربر فعال
عضو تازه
همونطور که پیش بینی میکردم فاند خبری تحلیل فوق هم رسید! درواقع گل بود و به سبزه نیز آراسته شد....
با قرار گرفتن سپاه تو لیست گروه های تروریستی، عملا یکی از بازوهای مهم چه برای دور زدن تحریم، چه برای پیشبرد تحریم زدگان داخلی(پتروشیمی ها، پارس جنوبی، پالایشگاه ها، مپنا، صنعت هوایی و ...) هم بسته شد.

دلار فعلا تا مرز 14500 رفته و سکه مرز 5 رو شکسته! انگار سناریوی مهرماه پارسال داره تکرار میشه. حتی شاید سنگین و شدیدتر(و البته پیچیده تر)

فقط امیدوارم کسی حماقت نکنه و جنگی آغاز نشه... هرچند احتمالش بسیار ضعیفه و حتی سیاست اینقدر پدرسوخته است که ممکنه همه اینا جنگ زرگری باشه(فکر کن ببین چی گفتم!!)

prince0fpersia

Well-Known Member
کاربر فعال
عضو تازه
سلام
دوستانی که دانش یا تجربه ی بورس آتی دارند، اگر فرض کنیم الان اهرم زعفران 10 هست، این معنیش این هست که ما هرچقدر تعهد آتی زعفران بخریم، به ازای هر 1% که قیمت تسویه روزانه بالا یا پایین بشه، سرمایه ی درگیر ما 10% بالا یا پایین میشه درسته؟

و حالا اگر حد کارگزاری واسه مارجین کال شدن 70% سرمایه ی درگیر باشه، پس یعنی اگر تعهدی که خریدیم، فقط 3% ریزش کنه، ما مارجین کال میشیم، درسته؟ حال آنکه در بازار آتی سهام میتونه +و- 5% (در حقیقت یعنی + و - 50%) در روز بالا و پایین بشه. درسته؟

*** یعنی به لحاظ تئوری میشه روزانه 50% در آتی سود یا زیان کرد. درسته؟

سایتی که مثل tsetmc برای آتی هست چیه؟ که بشه بازار رو نگاه کرد و دید که هر روز چطور کار میکنه(درواقع روزی چند درصد بالا و پایین میشه)؟
همچنین داده های بورس آتی رو چطور میشه بدست آورد؟ چیزی مثل tseclient نداره؟
همچنین سامانه ی آتی ابزار تکنیکال داره خودش؟

***لطفا اگر کسی آتی سبد سهام(شاخص) رو هم فعال کرده و یا اطلاعاتی داره به ما هم بگه.

prince0fpersia

Well-Known Member
کاربر فعال
عضو تازه
همچنین یک سوال دیگه دارم. الان توی بازار پایه ج، ساعت 8.5 تا 9 کشف قیمت هست، از 9 تا 12 معاملات باید با قیمت ثابت کشف شده در 9 صبح انجام بشه. و در نهایت 12 تا 12.5 بازم یه کشف قیمت جدید صورت میگیره و در نهایت 12.5 معاملات بالای صف انجام میشه. و آخرشم یه میانگین میگیرن و میشه قیمت پایانی.

آیا توی بورس آتی هم مکانیزم به همین صورت هست؟ 2 تا کشف قیمت ابتدا و انتها و معامله با قیمت ثابت در وسط این 2 تا؟
یعنی من میخوام ببینم، توی آتی امکانش هست ما ساعت 12 یه تعهد بخریم 100 تومن، ساعت 2 بفروشیم 105 تومن؟ یا مثل بازار پایه ج همچین چیزی ممکن نیست؟

در ساعات ابتدا و انتها چطور؟ مثلا من 10.5 صبح میدونم که ظهر قراره یه خبری برسه و دلار بره بالا یا فرو بریزه. بیام اونموقع یه تعهد بگیرم. بعدش ساعت انتهای بازار(فکر کنم 16.5 ؟) بیام با 5% اختلاف بفروشم و اینطوری توی 1 روز 50% سود کنم؟ (میخوام تئوریش رو ببینم درسته؟)

اینو هم اگر میشه یکمی توضیح بدن دوستان.

prince0fpersia

Well-Known Member
کاربر فعال
عضو تازه
آقا الان من داشتم سرچ میکردم گویا اهرم زعفران 100 هست! درسته؟ (سکه 10 بوده گویا)
این یعنی اینکه کسی مثلا امروز پوشال فروردین خریده بود 91100 و فردا بفروشه 95000 این یعنی 95000-91100 = 3900 * 100 = 390000 ریال معادل 39000 تومان بابت هر قرار داد سود میکنه. و اگر سقف قرارداد که 1000 تا هست رو برداشته باشه، یعنی 39 میلیون تومن سود کرده. درسته؟

حالا اگر وجه اولیه و وجه اضافی پوشال 400 هزار تومن بوده باشه، یعنی بابت 1000 قرارداد باید 400 میلیون تومن واریز میکرده به حساب نزد بورسش؟(همون حساب مسدوده).

درواقع قیمت روی تابلو اصلا برای واریز کردن پول ملاک نیستش و ملاک اون قیمت وجه اولی+وجه اضافی هست که بورس بابت هر قرارداد آتی اعلام میکنه. درسته؟ (چون اگر ملاک قیمت تابلو بود باید مثلا 95000000 (95 میلیون تومن) واریز میکرد نه 400 میلیون تومن!).

مارجین کال شدن هم نسبت به 70% وجه تضحیم اولیه است که اگر الان واسه پوشال 220 هزار تومن باشه، یعنی طرف 3% زیان کنه مارجین کال میشه و موجودیش میشه 154 هزار تومن بابت هر قرارداد و باید 66 هزار تومن دیگه واریز کنه. (امروز فکر کنم واسه خیلیا این اتفاق رخ داده با توجه به اینکه 4% تغییر قیمت داشته).

و سوال مهم آخر اینکه، الان آخرین قیمت پوشال فروردین 4% نسبت به دیروز رفته بالا. یعنی هرکس موقعیت خرید داشته 4*10 = 40% سود کرده؟؟؟؟؟؟؟ و هرکس موقعیت فروش داشته 40% ضرر کرده؟ چقد خفن!!

یعنی اگر یکی 1000 تا قرارداد فروش 90000 داشته و الان بازار شده 94000 و امروز نتونسته به هر دلیل به بازار سر بزنه، کارگزاری میزنگه میگه یا 66 میلیون تومن واریز کن و یا قراردادت رو میفروشم و یه ضررهایی هم اونجا میکنی و خلاصه 400 میلیونت میشه 300 میلیون در یک شب!

prince0fpersia

Well-Known Member
کاربر فعال
عضو تازه
دوستان ببخشید من اینقدر پست های زیاد و تقریبا مشابه زدم. فقط برای مطمئن شدن اینو میپرسم چون هنوز دقیق متوجه نشدم:

الان اگر وجه تضمین اولیه پوشال 220 هزار تومن و وجه تضمین اضافی 180 هزار تومن باشه، یعنی من باید برای هر قرارداد 400 هزار تومن پول واریز کنم. خب
خالا اون 70% نقطه ی مارجین کال نسبت به 220 حساب میشه؟ یا نسبت به 180؟ یا نسبت به 400؟
همچنین من اگر به جای 400 تومن، مثلا 600 تومن بریزم به حسابم(و یا قبلا یه قراداد داشتم ازش 200 تومن سود کردم و برنداشتم از حسابم) و فقط یه قرارداد 400 تومنی باز کنم، اون 200 تومن اضافی به طور خودکار برای پوشش مارجین کال استفاده میشه؟ یا کارگزاری باید قبلش زنگ بزنه هماهنگ کنه برای استفاده ازش؟ یا اصلا اینا 2 تا حساب جدا هستن(که البته بعیده). اینو میخوام مطمئن بشم.

shahabi.ma

Well-Known Member
کاربر فعال
دوستان ببخشید من اینقدر پست های زیاد و تقریبا مشابه زدم. فقط برای مطمئن شدن اینو میپرسم چون هنوز دقیق متوجه نشدم:

الان اگر وجه تضمین اولیه پوشال 220 هزار تومن و وجه تضمین اضافی 180 هزار تومن باشه، یعنی من باید برای هر قرارداد 400 هزار تومن پول واریز کنم. خب
خالا اون 70% نقطه ی مارجین کال نسبت به 220 حساب میشه؟ یا نسبت به 180؟ یا نسبت به 400؟
یا کارگزاری باید قبلش زنگ بزنه هماهنگ کنه برای استفاده ازش؟ یا اصلا اینا 2 تا حساب جدا هستن(که البته بعیده). اینو میخوام مطمئن بشم.
شما برای گرفتن پوزیشن به ازای هر قرارداد نیاز دارید 400 هزار تومان موجودی داشته باشید. حالا اگر 4 میلیون تومان موجودی داشته باشید می توانید 10 قرار داد بگیرید. ولی اگر معامله کردید و 500 هزار تومان ضرر کردید، حالا می تونید 8 قرارداد با این پول(3/500/000) باز کنید.
70% درصد نقطه مارجین کال از وجه تضمین اولیه بتنهایی است. در حالت عادی بدون وجه تضمین اضافه اگر موقعیت شما در ضرر میرفت(در اینجا 154 هزار تومان) شما مارجین میشیدید و باید موقعیت را می بستید یا وجه تضمین اولیه تون را دوباره به 220 هزار تومان می رساندید. حالا با 400 هزار تومان به ازای هر قرارداد که ریختید، باز هم نقطه کال شدن شما همان 154 هزار تومان است. در حالت فقط وجه تضمین اولیه 66 هزار تومان اگر ضرر کنید قرار داد بسته میشود و در حالت وجه تضمین اولیه+وجه تضمین اضافه، 246 هزار تومان اگر ضرر کنید باید قرار داد را ببندید.
باز هم از کارگزاری سوال کنید. شاید الان فرق کرده باشد.
همچنین من اگر به جای 400 تومن، مثلا 600 تومن بریزم به حسابم(و یا قبلا یه قراداد داشتم ازش 200 تومن سود کردم و برنداشتم از حسابم) و فقط یه قرارداد 400 تومنی باز کنم، اون 200 تومن اضافی به طور خودکار برای پوشش مارجین کال استفاده میشه؟
اینکه با موجودی حسابتون چند قرارداد باز کنید دست شماست. مثلا اینجا می توانید با خودتون بگید قانوناً با 4 میلیون موجودیم من 10 قرار می توانم باز کنم ولی نمی خواهم از حداکثر اهرم استفاده کنم و با 4 میلیون تنها 4 موقعیت میگیرم.

یک توصیه هم دارم. فرض کنید پیش بینی تون از امسال هزار تومان درآمد از کلیه فعالیت های کسبی است که دارید. بیشتر از 500 تومان آنرا وارد این بازار آتی نکنید.

prince0fpersia

Well-Known Member
کاربر فعال
عضو تازه
در حالت فقط وجه تضمین اولیه 66 هزار تومان اگر ضرر کنید قرار داد بسته میشود و در حالت وجه تضمین اولیه+وجه تضمین اضافه، 246 هزار تومان اگر ضرر کنید باید قرار داد را ببندید.
باز هم از کارگزاری سوال کنید. شاید الان فرق کرده باشد.
سلام و ممنون که پاسخ دادید
پس درواقع وجه تضمین اضافی یه جور حاشیه ی امن برای کارگزاری ها درست کرده. تا مشتری خودش قبل مارجین کال شدن پوزیشن رو 100% ببنده، چون اختلاف خیلی وحشتناکه و بیش از نصف سرمایه اش به باد میره اگر صبر کنه تا مارجین کال بشه!

از اونطرف شاید به نفع خود مشتری هم باشه. چون وقتی حاشیه کم باشه و ما بخاطر 3% تغییر در یک روز، مارجین کال بشیم، خیلی برامون سخت باشه تا اون هزینه ی اضافی رو برای پر کردن وجه تضمین اولیه بپردازیم. ولی وقتی حاشیه مون زیاده و این پول ها خود به خود کسر شه(درواقع پیش خور شده)، ما با ارامش بیشتر میشینیم دعا میکنیم بازار برگرده. (درواقع ما توی اوراق هم ممکنه سهمی بخریم و 20% افت کنه، ولی چون کسی نمیاد یقه ی مارو بگیره، اینقدر میشینیم تا برگرده. و یکجورایی هم مطمئنیم که برمیگرده. ولی اگر مارجین کال داشت، و یکی زنگ میزد همش که پول بریز، ادم بیشتر استرس میگرفت و ارامشش بهم میخورد و ممکن بود زودتر بفروشه نا خلاص شه و بیشتر ضرر نکنه ... عین یه خبر بد هست که به کسی نمیگن تا شاید برطرف بشه. چون اگر بهش بگن ممکنه هول کنه و بدتر شه).

ولی هدف اصلیشون قطعا حاشیه امن واسه کارگزاری ها بوده که یه وقت خدایی نکرده ضرر مشتری رو متقبل نشن.

prince0fpersia

Well-Known Member
کاربر فعال
عضو تازه
آقا الان من داشتم سرچ میکردم گویا اهرم زعفران 100 هست! درسته؟ (سکه 10 بوده گویا)
این یعنی اینکه کسی مثلا امروز پوشال فروردین خریده بود 91100 و فردا بفروشه 95000 این یعنی 95000-91100 = 3900 * 100 = 390000 ریال معادل 39000 تومان بابت هر قرار داد سود میکنه. و اگر سقف قرارداد که 1000 تا هست رو برداشته باشه، یعنی 39 میلیون تومن سود کرده. درسته؟

حالا اگر وجه اولیه و وجه اضافی پوشال 400 هزار تومن بوده باشه، یعنی بابت 1000 قرارداد باید 400 میلیون تومن واریز میکرده به حساب نزد بورسش؟(همون حساب مسدوده).

درواقع قیمت روی تابلو اصلا برای واریز کردن پول ملاک نیستش و ملاک اون قیمت وجه اولی+وجه اضافی هست که بورس بابت هر قرارداد آتی اعلام میکنه. درسته؟ (چون اگر ملاک قیمت تابلو بود باید مثلا 95000000 (95 میلیون تومن) واریز میکرد نه 400 میلیون تومن!).

مارجین کال شدن هم نسبت به 70% وجه تضحیم اولیه است که اگر الان واسه پوشال 220 هزار تومن باشه، یعنی طرف 3% زیان کنه مارجین کال میشه و موجودیش میشه 154 هزار تومن بابت هر قرارداد و باید 66 هزار تومن دیگه واریز کنه. (امروز فکر کنم واسه خیلیا این اتفاق رخ داده با توجه به اینکه 4% تغییر قیمت داشته).

و سوال مهم آخر اینکه، الان آخرین قیمت پوشال فروردین 4% نسبت به دیروز رفته بالا. یعنی هرکس موقعیت خرید داشته 4*10 = 40% سود کرده؟؟؟؟؟؟؟ و هرکس موقعیت فروش داشته 40% ضرر کرده؟ چقد خفن!!

یعنی اگر یکی 1000 تا قرارداد فروش 90000 داشته و الان بازار شده 94000 و امروز نتونسته به هر دلیل به بازار سر بزنه، کارگزاری میزنگه میگه یا 66 میلیون تومن واریز کن و یا قراردادت رو میفروشم و یه ضررهایی هم اونجا میکنی و خلاصه 400 میلیونت میشه 300 میلیون در یک شب!
دوستان خط اول این پست اهرم زعفران رو 100 نوشتم که اشتباهه. اهرم زعفران الان فکر کنم نزدیک 25 باشه چون گویا بر طبق اخرین اطلاعیه(هرچند یقین ندارم آخری باشه) وجه تضمین پوشال 400 هراز تومنه.و الان قیمت پوشال روی تابلو حدود 95000 تومنه. فلذا اگر تقسیم کنیم فکر میکنم به اهرم 25 میرسیم.

البته احتمالا واسه قرارداد های جدید 2.5 برابرش کنن؟ که به همون اهرم 10 برسن(یعنی وجه اولیه+تضمین بشه مثلا 1 میلیون تومن).

*** ولی الان یه سوال جدید برام ایجاد شد. فرض کنیم اخرین اطلاعیه گفته باشه وجه تضمین اولیه+اضافی پوشال 400 هزار تومنه. و الان قیمت تابلو شده 100 هزار تومن. یعنی الان هرکس از این فرصت استفاده کنه و خرید کنه داره با اهرم 25 کار میکنه دیگه درسته؟
حالا این امکان وجود داره که همین فردا اطلاعیه جدید بدن و زیادش کنن؟ و این شامل قرارداد نفرات قبل که نمیشه؟ یعنی کسی که امروز با 400 هزار یک قرارداد خریده، اگر فردا بگن هر قرارداد 1 میلیون شده، به اونی که قبلا خریده ربطی پیدا نمیکنه که؟

همچنین وقتی وجه تضمین هارو زیاد یا کم میکنن، به همه ی قرارداد های قبل و بعد تسری پیدا میکنه؟ یعنی الان قرارداد زعفران فروردین از سال قبل روی تابلو بوده، و عده ای با 400 تومن خریدنش. حالا فردا میگن وجه شده 1 میلیون. و من میخوام پس فردا خرید کنم پوشال فروردین رو. من باید 1 میلیون بدم؟

آخرین ویرایش:

prince0fpersia

Well-Known Member
کاربر فعال
عضو تازه
اقا طبق سرچی که کردم اخرین وجه تضمین پوشال کلا 500 هزار و نگین 615 هزار تومنه.
قیمت گواهی پوشال هم روی tsetmc نزدیک 9500 تومن و نگین 12500 تومنه(یعنی قیمت هر گرم).

پس با این حساب ما وقتی 500 هزار تومن داریم، میتونیم 100 گرم زعفران بخریم. درحالیکه با این پول میتونیم حدود 50 گرم زعفران از بازار بخریم. فلذا اهرم ما نزدیک 2 مشه نه 20! و من بالا اشتباه حساب کردم ولی متاسفانه اینجا امکان ویرایش سریعا از بین میرود

درواقع فرمول اهرم اینه:
اهرم = قیمت بازار(برای 100 گرم) تقسیم بر قیمت وجوه تضمین اولیه + اضافی
یعنی الان:
1.9 = 5000000 / 9500000

و این اهرم 1.9 به نظرم اصلا جذابیتی نداره و فعلا همون بازار بورس بهتر به نظر میرسه! چون با اهرم 2 نهایت سود روزانه میشه 20% که خب توی بازار سهام هم سهم های با 10% نوسان قیمت داریم که از منفی تا مثبت حساب کنی میشه 20%.

اگر وجوه رو کاهش بدن به مبلغ 100 هزار تومن جمعا، تازه اهرم میشه 10 و یکم جذاب بشه شاید. و حتی 250 هزار تومن هم کنن اهرم میشه 5 و بازم خوبه. ولی این اهرم فعلی واسه من یکی که جذابیتی نداره.

و الان مثلا قیمت ها 3-4% نسبت به دیروز مثبت خورده و این یعنی کسی که از قبل داشته، نهایتا 8% سود کرده. نه اون 40% که اشتباها تو پست های قبلیم با اهرم 10 حساب کرده بودم.

در نهایت شرمنده واسه اینهمه پست!
امیدوارم چیزیش به دردتون خورده باشه

(لطفا اگر جایی بازم اشتباه حساب کتاب کردم دوستان اصلاح کنن. هرچند امیدوارم دیگه اشتباهی نمونده باشه)

shahabi.ma

Well-Known Member
کاربر فعال
اقا طبق سرچی که کردم اخرین وجه تضمین پوشال کلا 500 هزار و نگین 615 هزار تومنه.
قیمت گواهی پوشال هم روی tsetmc نزدیک 9500 تومن و نگین 12500 تومنه(یعنی قیمت هر گرم).

پس با این حساب ما وقتی 500 هزار تومن داریم، میتونیم 100 گرم زعفران بخریم. درحالیکه با این پول میتونیم حدود 50 گرم زعفران از بازار بخریم. فلذا اهرم ما نزدیک 2 مشه نه 20! و من بالا اشتباه حساب کردم ولی متاسفانه اینجا امکان ویرایش سریعا از بین میرود

درواقع فرمول اهرم اینه:
اهرم = قیمت بازار(برای 100 گرم) تقسیم بر قیمت وجوه تضمین اولیه + اضافی
یعنی الان:
1.9 = 5000000 / 9500000

و این اهرم 1.9 به نظرم اصلا جذابیتی نداره و فعلا همون بازار بورس بهتر به نظر میرسه! چون با اهرم 2 نهایت سود روزانه میشه 20% که خب توی بازار سهام هم سهم های با 10% نوسان قیمت داریم که از منفی تا مثبت حساب کنی میشه 20%.

اگر وجوه رو کاهش بدن به مبلغ 100 هزار تومن جمعا، تازه اهرم میشه 10 و یکم جذاب بشه شاید. و حتی 250 هزار تومن هم کنن اهرم میشه 5 و بازم خوبه. ولی این اهرم فعلی واسه من یکی که جذابیتی نداره.

و الان مثلا قیمت ها 3-4% نسبت به دیروز مثبت خورده و این یعنی کسی که از قبل داشته، نهایتا 8% سود کرده. نه اون 40% که اشتباها تو پست های قبلیم با اهرم 10 حساب کرده بودم.

در نهایت شرمنده واسه اینهمه پست!
امیدوارم چیزیش به دردتون خورده باشه

(لطفا اگر جایی بازم اشتباه حساب کتاب کردم دوستان اصلاح کنن. هرچند امیدوارم دیگه اشتباهی نمونده باشه)
سایتی که در مورد آتی کالا هست اینجا است. (آگهی ها، تابلو اعلانات و تابلو برخط)
در داخل سایت تابلو بر خط بازار ( اینجا ) دو نوع وجه تضمین 180 و 460 هزار تومانی برای زعفران است. مشخصات قرارداد ها و محاسبات را در این لینک پیدا کنید.
یک راهنمای اخذ وجه تضمین اولیه ( اینجا ) دیدم که مفید هست ولی در مورد سکه هست.
واقعیت من خودم هم زیاد از آتی زعفران سر در نیاوردم.

prince0fpersia

Well-Known Member
کاربر فعال
عضو تازه
یک راهنمای اخذ وجه تضمین اولیه ( اینجا ) دیدم که مفید هست ولی در مورد سکه هست.
ممنون بابت لینک ها. خصوصا این لینک که چیز جالبی بود. درواقع میگه اگر همزمان موقعیت هایی در خلاف جهت داشته باشیم(یعنی هم خرید و هم فروش)، نیاز نیست به ازای تک تک اونها وجه تضمین بریزیم. و فقط به ازای بیشترین موقعیت(چه خرید باشه چه فروش) باید وجه تضمین بریزیم. مثلا اگر 5 خرید و 3 فروش داریم، فقط 5 وجه تضمین میریزیم. یا اگر 10 خرید و 15 فروش داریم، فقط 15 وجه تضمین میریزیم.

ولی مسئله اینجاست که ایا چنین چیزی پیش میاد؟ که کسی هم خرید داشته باشه هم فروش. اونم فقط روی یک کالا که زعفران هست؟ (من چون تجربه ندارن نظر خاصی هم ندارم که چطوری میشه. درواقع شاید اینطوری بشه که من امروز 100 تا موقعیت خرید زعفران میگیرم. چون فکر میکنم تا هفته ی دیگه بازار صعودیه. و 3 روز دیگه میام 100 تا فروش هم میگیریم چون اعتقاد دارم بعد از این 7 روز بازار نزولی میشه. و اینجا چون هنوز موقعیت خرید دارم، نیاز به وجه تضمین ندارم واسه این 100 تا موقعیت فروش. ولی مسئله اینجاست که تا اون موقع مارجین کال نشم؟ )

واقعیت من خودم هم زیاد از آتی زعفران سر در نیاوردم.
منم فکر میکنم آتی زعفران بیشتر یه بهانه است که بورس آتی تعطیل نشه. تا بعدا ایشالا اگر خدا یار بود و بانکها دوباره سودهای موهومی دادن و اقتصاد توی رکود تورمی فرو رفت و بازار راکد شد، بیان آتی سکه رو هم دوباره بازگشایی کنن(البته این نظر من نیست. اظهار نظر شاپور هم دقیقا شبیه همین مظمون هست).

prince0fpersia

Well-Known Member
کاربر فعال
عضو تازه
سلام
الان داشتم نگاه میکردم فایلی که برنامه های مربوط به شبکه م رو توش ذخیره کردم. جالب بود واسم که تا امروز(توی این 2 ماه) دقیقا 60 تا برنامه نوشتم! 60 برنامه ی کامل که هر کدوم با دیگری تفاوت هایی داره و هنوز راضی نیستم و هر روز دارم یه چیز جدید مینویسم!
البته الان دیگه شروع کردم به مرور برنامه های قبلی و اونهایی که جواب های بهتری میدادن رو دارم جدا میکنم. چون دیگه واقعا ایده ی جدیدی نمونده که ننوشته باشم. البته مونده ولی دیگه پیاده سازیشون اینقدر سخت و پیچیده شده که نه توان و نه وقت و نه حوصلشو دارم. چون حس میکنم تو مدل های قبلی چیزایی بود که خوب جواب میداد و راضی کننده بود بنظرم. همچنین دارم به این نتیجه میرسم که هرچقدر تلاش میکنم برنامه رو بهتر کنم(و پیچیده ترش میکنم) انگار داره بدتر میشه! برای خودمم عجیبه که چرا(منظورم overfiting نیستا...منظورم ایده های پیچیده تره. مثلا اینگه به جای داده های خام، امواج الیوتش رو حساب کنی و موج الیوت بدی به شبکه!). انگار بدتر میشه. انگار شبکه اصلا برای داده های خام طراحی شده. دیپ لرنینگ یعنی همین! ولی خب نمیدونم چرا تو کت من انگار هنوز نرفته و همش میخوام به شبکه کمک کنم!! و هرچقدرم بدترش میکنم همچنان ادامه میدم(درواقع 1 ماه اخیر در حال بدتر کردن شبکه بودم جای بهتر کردنش)

mhjtalarebourse

Well-Known Member
کاربر فعال
سلام
الان داشتم نگاه میکردم فایلی که برنامه های مربوط به شبکه م رو توش ذخیره کردم. جالب بود واسم که تا امروز(توی این 2 ماه) دقیقا 60 تا برنامه نوشتم! 60 برنامه ی کامل که هر کدوم با دیگری تفاوت هایی داره و هنوز راضی نیستم و هر روز دارم یه چیز جدید مینویسم!
البته الان دیگه شروع کردم به مرور برنامه های قبلی و اونهایی که جواب های بهتری میدادن رو دارم جدا میکنم. چون دیگه واقعا ایده ی جدیدی نمونده که ننوشته باشم. البته مونده ولی دیگه پیاده سازیشون اینقدر سخت و پیچیده شده که نه توان و نه وقت و نه حوصلشو دارم. چون حس میکنم تو مدل های قبلی چیزایی بود که خوب جواب میداد و راضی کننده بود بنظرم. همچنین دارم به این نتیجه میرسم که هرچقدر تلاش میکنم برنامه رو بهتر کنم(و پیچیده ترش میکنم) انگار داره بدتر میشه! برای خودمم عجیبه که چرا(منظورم overfiting نیستا...منظورم ایده های پیچیده تره. مثلا اینگه به جای داده های خام، امواج الیوتش رو حساب کنی و موج الیوت بدی به شبکه!). انگار بدتر میشه. انگار شبکه اصلا برای داده های خام طراحی شده. دیپ لرنینگ یعنی همین! ولی خب نمیدونم چرا تو کت من انگار هنوز نرفته و همش میخوام به شبکه کمک کنم!! و هرچقدرم بدترش میکنم همچنان ادامه میدم(درواقع 1 ماه اخیر در حال بدتر کردن شبکه بودم جای بهتر کردنش)
سلام.
شما که وضعتان خوب است. من بعد از مدت‌ها (شاید چندین برابر شما زمان گذاشته‌ام) به این حالت رسیده‌ام...
واقعا امروز اعصابم خرد شد.
نمی‌دانم مشکل کجاست.
واقعا اعصابم هر روز دارد خرد تر از روز گذشته می‌شود...
اصلا ولش...

شما نتیجه عملی تا به حال از کارهایت گرفته‌ای؟ یادم می‌آید یک زمانی را مشخص کرده بودید...
من آن موقع می‌خواستم خدمتتان بگویم... ولی نگفتم... من پیش‌تر زمان برای خودم مشخص کرده بودم ولی به آن پای‌بند نبودم... چون احساس می‌کردم «جواب» تو مشتم است... الان هم همین احساس را دارم. مطمئنم. اصلا چگونه بگویم؟ برنامه‌ی من نوشته شده و کامل شده و دارد جواب هم می‌دهد... ولی جواب نمی‌دهد... نمی‌دانم سرش چیست؟ واقعا اذیت دارم می‌شوم... چه می‌دانم... شاید سر خودم را دارم شیره می‌مالم...
یک دوستی دارم می‌گفت ترک‌ها یک رسمی دارند یک کاسبی که راه می‌اندازند شش ماه رویش حسابی کار می‌کنند... اگر نتیجه نداد قشنگ ولش می‌کنند می‌روند سراغ یک کار دیگر...
من این روحیه را ندارم... و برای همین همین‌جور است که مدام دارم تلاش می‌کنم...

prince0fpersia

Well-Known Member
کاربر فعال
عضو تازه
سلام.
شما که وضعتان خوب است. من بعد از مدت‌ها (شاید چندین برابر شما زمان گذاشته‌ام) به این حالت رسیده‌ام...
واقعا امروز اعصابم خرد شد.
نمی‌دانم مشکل کجاست.
واقعا اعصابم هر روز دارد خرد تر از روز گذشته می‌شود...
اصلا ولش...

شما نتیجه عملی تا به حال از کارهایت گرفته‌ای؟ یادم می‌آید یک زمانی را مشخص کرده بودید...
من آن موقع می‌خواستم خدمتتان بگویم... ولی نگفتم... من پیش‌تر زمان برای خودم مشخص کرده بودم ولی به آن پای‌بند نبودم... چون احساس می‌کردم «جواب» تو مشتم است... الان هم همین احساس را دارم. مطمئنم. اصلا چگونه بگویم؟ برنامه‌ی من نوشته شده و کامل شده و دارد جواب هم می‌دهد... ولی جواب نمی‌دهد... نمی‌دانم سرش چیست؟ واقعا اذیت دارم می‌شوم... چه می‌دانم... شاید سر خودم را دارم شیره می‌مالم...
یک دوستی دارم می‌گفت ترک‌ها یک رسمی دارند یک کاسبی که راه می‌اندازند شش ماه رویش حسابی کار می‌کنند... اگر نتیجه نداد قشنگ ولش می‌کنند می‌روند سراغ یک کار دیگر...
من این روحیه را ندارم... و برای همین همین‌جور است که مدام دارم تلاش می‌کنم...
سلام خدمت شما برادر عزیز
من حس میکنم یکی از اخلاقهای مشترک ما همین واسواس هست که گویا شما هم گرفتارشید. من اون زمان که شروع کردم(همون زمان که شما فرمودین) فکر میکنم 3-4 تا برنامه نوشتم و نتایج هم تقریبا خوب بود. حتی میخواستم بیام طبق وعده چند تا اسکرین شات هم قرار بدم بعنوان نمونه و سند.
اما گفتم بذار اینجاشو بهتر کنم. بعد که کردم گفتم بذار اونجاشم بهتر کنم. و همینطوری بذار بذار، 60 روز گذشت و من 60 تا برنامه نوشتم. فارغ از اینکه داخل همین برنامه ها هم بارها تغییراتی ایجاد شده است و بازنویسی هایی صورت گرفته است(یکی از اشکالات برنامه نویسی من همین است. یعنی خیلی از تغییرات رو ذخیره نمیکنم و روی همان برنامه بازنویسی میکنم(البته کامنت میکنم قبلی هارو). و این بد است. ولی من برای اینکه 60 برنامه تبدیل به 360 برنامه نشود چنین کاری میکنم. ولی بنظرم اشتباه است).

اره خلاصه منم درگیر این وسواس هستم. الان برنامه ی من اینطوری هست که مثلا بهش میگم واسه 60 روز اخر فلان سهم نمودارش رو حدس بزن و بکش. طوریکه از این 60 روز 50 روزش رو مثلا دارم و 10 روزش برای اینده است. بعد که کشید، میگم نمودار واقعی 50 روز اخر رو بنداز روش. بعد نگاه میکنم میبینم اون 50 روز که قیمتش هم وجود داره رو چقدر خوب حدس زده؟ و اگر خوب حدس زده باشه، به اون 10 روز اینده که کشیده بیشتر اعتماد میکنم.(البته این اعداد 50-10 رو برای مثال گفتم. وگرنه از 1 روز تا فکر کنم 160 روز هم پیش بینی اینده رو دارم).

و مشکل اینه که این نمودارها هنوز کاملا روی هم فیت نمیشه(یعنی اون 50 روزی که از قدیم گفته و قیمت واقعی). و من رو راضی نکرده هنوز. چون من حس میکنم باید خیلی فیت تر بشه. و برای همین فیت تر شدن 60 برنامه تا به حال نوشته ام، و خدا میدونه چندتای دیگه خواهم نوشت.

هرچند که با همین قدر فیت شدن هم میشه روند اتی سهم رو مشاهده کرد. و حتی قیمتهارو حدودی(با تخمین 80-90%) گفت. ولی من توقعم اینه برنامه خودش فیت شه و قیمت های دقیق رو بگه، نه اینکه من بعدش بشینم با چشم میزان فیت شدن رو قیاس کنم و قیمت رو تخمین بزنم.

درواقع مسئله بهتر شدن هست. وگرنه از اولم کار راه انداز بود و من بانک ملت رو با توصیه برنامه نگه داشتم. خکاوه خریدم و بالا رفت. پاسارگاد رو نگه داشتم و بالا رفت. و ...

اما این مثالی که از ترکا زدین. نمیدونم شما هم ترکی یا نه :)) من خودم ترکم. اینی که میگی رو تا حالا نشنیده بودم، ولی قبلا خودم بهش رسیده بودم. شاید همین الانم دارم رعایت میکنم. درواقع من از یه جایی به بعد(که تو پستای قبلمم گفتم) از بورس اومدم بیرون. و بیشتر سهامداری کردم. الانم اون کار اصلیمو دوباره پیگیر شدم و بورس کار دومم شده. ولی دقیقا بقول شما 6 ماه اخیر رو روی بورس متمرکز بودم و تهش همین برنامه ها شد که دیگه از دیشب نوشتن برنامه جدید رو متوقف کردم. فلذا گویا منم با اینکه خبر نداشتم ولی به راه و روش ترکی عمل کردم :))

اما این روش واقعا درسته. شما هم رها کن دیگه. و دیگه برنامه جدید ننویس. مگر اینکه یه ایده ی خیلی متفاوت و جدید و واقعا قوی و درست حسابی به سرت برسه. این ایده های کوچیک بیشتر حالت وسواس گونه داره و ادم رو درگیر میکنه و یهو نگاه میکنی میبینی چقدر از وقت و عمرت و اعصابت رو گرفت و نتیجه اش هم اصلا ارزش نداشتش(من الان بعد 2 ماه به این نتیجه رسیدم 1 ماه اخرش اینطوری گذشت و واقعا ارزش وقتی که گذاشتم نداشتش).

اره گوش کن به حرفای من پیر مرد (چقدر حال میده نصیحت کردن! خخخخ)

بالا