گپ و گفت پیرامون اندیشه‌های روزمره بورس‌بازان

mhjtalarebourse

Very Good Member
کاربر فعال
بسم‌الله‌الرحمن‌الرحیم
سلام.
این جستار ایجاد می‌شود برای اینکه بورس‌بازان در مورد مسایل کلی خودشان با هم به هم‌اندیشی و گفتگو بپردازند.
یا علی

ــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــ

و نکته آخر اینکه
این تاپیک که توش کد میذارید، حیف هست با این بحث های من خراب بشه. لطفا اگر تو تاپیک دیگه ای هم فعال هستید که بشه این بحث هارو توش مطرح کرد بفرمایید، و اگرنه لطفا یک تاپیک ایجاد کنید تا اینطور بحث های پراکنده و مشورتی رو اونجا انجام بدیم. شبیه همون جو بازار یا نبض بازار که مال شما بود توی اون سایت. (البته نمیخواد اون تحلیل هارو بذارید که زحمت مضاعف شه. در حد همین حرف هایی که اینجا میزنیم منظورمه)

prince0fpersia

Very Good Member
کاربر فعال
عضو تازه
سلام و تشکر بابت ایجاد مبحث جدید
امیدوارم بتونیم از افکار و تجارب همدیگه استفاده کنیم در این جستار
تو تاپیک قبل همش نگران این بودم که بحث ها دارن خارج از موضوع میشن. ولی اینجا راحت میشه به انواع مباحث پرداخت. تو پست بعدی نظرمو درباره بحث قبلی عرض میکنم

prince0fpersia

Very Good Member
کاربر فعال
عضو تازه
سلام و عرض ارادت به princeOfpersia بسیار عزیز.
منظور من دزدی اطلاعات است. وقتی یک نرم‌افزاری مانند متاتریدر یا مفیدتریدر با اینترنت (سرورهایشان) در ارتباط است و ما هم محتویات آن نرم‌افزار را نمی‌دانیم چیست. دیگر هر چیزی دوست داشته باشد به سرورش می‌تواند منتقل کند و دست ما نیست. موضوع الزام نیست موضوع توانایی‌اش است. الزامی ندارد حتما کدهای ما را منتقل کند. نه. ولی هر چیزی می‌تواند منتقل کند. بخواهد تنها دستورهای خرید و فروش را منتقل می‌کند و بخواهد برنامه‌های نوشته شده‌ی شما را منتقل می‌کند و اگر بخواهد اصلا می‌تواند در رایانه‌ی شما جستجو کند و چیزهایی که دوست دارد را بردارد ببرد.

https://vgy.me/ygz1bs.png

ممنون از اظهار لطف شما برادر عزیز
این سفارش های شرطی سال 93 که کار میکرد. حالا من اگر یوزر و پس مفیدتریدرم رو پیدا کنم شنبه تست میکنم مجدد(از اون زمان دیگه استفاده نکردم و وارد اکانتم نشدم). احتمالا باید کار بکنه چون هنوز تبلیغش رو سایت مفید هست.

اما درباره ی نرم افزار متن باز. فکر کنم میشه نسخه ی اصلی متاتریدر رو دانلود کرد، بعدش تو لیست سرورها سرور مفید رو سرچ کرد و بعدشم وارد اکانت مفید شد. اینطوری دیگه این اطمینان وجود خواهد داشت که "حداقل" کارگزاری مفید نمیتونه به اطلاعات روی کامپیوتر ما دسترسی داشته باشه!

و معمولا امنیت نرم افزارهای متن باز اینطوری تامین میشه که خود کاربرهایی که توی توسعه شریک هستن، اگر چنین مواردی رو ببینن سریع گزارش میکنن و برطرف میکنن. خصوصا که همه ی کدها معمولا جایی مثل گیت هاب قرار میگیره و بقول معروف شفافیت هست. و کسی نمیتونه کد تقلب بذاره لای کدها. چون وقتی هم که شما میخواید فرضا یه ابزاری رو توسعه بدیدو بهش اضافه کنید، قبل اینکه کد شما وارد کد قابل دانلود عمومی برای همه بشه، یکسری افراد چک میکنن که چنین کارهایی نکرده باشید داخل کدهاتون!

خلاصه تقلب تو دنیای اپن سورس نزدیک صفر هست. بلاک چین هم از همین ایده استفاده میکنه یکجورایی.

prince0fpersia

Very Good Member
کاربر فعال
عضو تازه
من هنوز سر حرفم هستم.
سه حالت دارد: یا سودی برای ما ندارد. یا اندازه‌ی بورس دارد. یا عالی است. دو حالت نخست که کلا ارزش پی‌گیری ندارد. اگر سود عالی داشته باشد هم پس از یک مدت اصل پول را بیرون می‌کشیم و سودش همین‌جور سود می‌آورد.
پول کم هم برای آزمایش و تجربه از هر چیزی بهتر است. اگر حالت سوم درست باشد سر سال خودش می‌شود پول بزرگ. وگرنه اصلا فارکس ارزش پی‌گیری ندارد.
بستگی به کل سرمایه داره. مثلا یک نفر 100 میلیون کل سرمایه اش داخل بورس هست، میگه من 99 میلیون بورس ایران میذارم، 1 میلیونم تو فارکس میذارم. که مثلا اگر بورس ایران ماهی 10% سود کردم و شد 10 میلیون تومن، توی فارکس هم 1000% توی یه ماه سود کنم و اونم بشه 10 میلیون تومن، و اینطوری ارزش داره 50% تایم روی بورس خودمون بذارم و 50% تایم روی بورس فارکس چون سود برابری دارم میکنم.

اما وقتی یه نفر مثلا 1 میلیارد سرمایه اش توی بورس ایرانه و مثلا 10% داره سود میکنه، بعد باید 10 میلیون تو فارکس بذاره تا 1000% سودش بشه 100 میلیون که برابری کنه. و این یعنی 10 برابر ریسکش نسبت به نفر قبل بالاتر میره اگر پولش رو بخورن. و برای یک بروکرنما، خوردن 10 میلیون جذاب تر از خوردن 1 میلیون خواهد بود.

خلاصه هرچی سرمایه بره بالا، ارزش اینکه ادم وقت بذاره رو فارکس یا نه بیشتر میره زیر سوال. مثلا سرمایه 10 میلیارد باشه. باید 100 میلیون بذاره تو فارکس. و این پولها خوردنش واسه بروکرنماها جذابتر میشه!

ضمن اینکه من سود فارکس رو ماهی 1000% حساب کردم. ولی بعید میدونم حتی بشه به این رقم ها توی واقعیت نزدیک هم شد؟! حال انکه سود 10% تو بورس ایران خیلی عجیب و دور از دسترس نیست!

prince0fpersia

Very Good Member
کاربر فعال
عضو تازه
اکنون که بازار ملتهب شده یک مقدار سخت کد می‌دهند. من در نمایشگاه برای یکی از کارگزاری‌ها ثبت‌نام کردم که کد آتی بگیرم. ولی بعدا سازمان بورس مقررات جدید گذاشت که هر کسی می‌خواهد کد آتی بگیرد باید بیاید کلاس شرکت کند و آزمون بدهد و .... خلاصه اینکه من از خیرش گذشتم.

لطفا چه برای آتی، و چه برای فیلترنویسی روی سایت بورس، اگر منبع مطالعاتی نسبتا کامل و خوبی سراغ دارید معرفی کنید.

راستی شما با متا استوک کار کردید؟ تا حالا اونجا فیلتر نوشتید؟ به نظرم اگر یه راه خوب واسه ایمپورت راحت و انلاین داده ها پیدا بشه، متا استوک هم نرم افزار قوی ای هست و خیلی کدهای اماده هم روی سایت خودش هست. و یه کارشناس انلاین هم داره که به سوالات جواب میده و رفع اشکال میکنه!! (جدای از فروم افلاینش)

شما دیدم توی اون تاپیک درباره ی خروجی گرفتن مستقیم از سایت مطالبی نوشتید. من تا حالا تست نکردم. ولی بهش نیاز دارم منم. بهترین راه برای اینکه سریعترین خروجی رو از داده های کل سهام در بازار (تو تایم بازار منظورمه) بگیریم چی هست؟ درواقع راه اتوماتش چی هست؟ یعنی انگار یه tseclient داشته باشیم که خودش اتومات هر 30 ثانیه یا 1 دقیقه یکبار بطور اتوماتیک از بازار اطلاعات میگیره و فایلهاشو اپدیت میکنه! میشه همچین چیزی؟

من خودم درباره ی گرفتن دیتا از متاتریدر یه زمان سرچ کردم. گویا یه dll میشه نوشت که داده هارو بگیره از متاتریدر بصورت انلاین ولی اینو هم تست نکردم.

درواقع من اون ادم رو میخوام استخدام کنم که وقتم ازاد بشه که این چیزهارو تست کنم! وگرنه بررسی سهام و ترید کردن از 8.30 تا 15.30 دیگه چشم و چال و حوصله ای نمیذاره که ادم مطالعه کنه و از این کارها انجام بده!(شایدم من زود خسته میشم)

mhjtalarebourse

Very Good Member
کاربر فعال
لطفا چه برای آتی، و چه برای فیلترنویسی روی سایت بورس، اگر منبع مطالعاتی نسبتا کامل و خوبی سراغ دارید معرفی کنید.
برای پالایه‌نویسی همان راهنمایی که خود سازمان بورس در تارنمایش داده عالی است. برای جاوا اسکریپت هم در اینترنت هر چقدر خواستید مطلب هست. هم پارسی و هم انگلیسی. کافی است هر پرسشی که دارید را بزنید و یک javascript هم تنگش بچسبانید.
یکی هم که خیلی عالی است این است: https://www.w3schools.com/js/
البته من ترجیح می‌دهم هر چیزی که می‌خواهم را به صورت موردی در گوگل جستجو کنم. که معمولا هم پاسخش (به صورت عالی) از تارنمای stackoverflow می‌آید.

mhjtalarebourse

Very Good Member
کاربر فعال
راستی شما با متا استوک کار کردید؟ تا حالا اونجا فیلتر نوشتید؟ به نظرم اگر یه راه خوب واسه ایمپورت راحت و انلاین داده ها پیدا بشه، متا استوک هم نرم افزار قوی ای هست و خیلی کدهای اماده هم روی سایت خودش هست. و یه کارشناس انلاین هم داره که به سوالات جواب میده و رفع اشکال میکنه!! (جدای از فروم افلاینش)
من یک کوچولو آن اوایل با کلیه نرم‌افزارها کار کردم و دیدم انصافا آمی‌بروکر یک سر و گردن از همه سر است.
این متااستاک هم حقیقتش... نسخه‌های پیشرفته‌اش انگار هنوز کرک نشده! یعنی مجبوریم از نسخه‌های عقب‌مانده‌اش استفاده کنیم... این ۱.
۲. اینکه در پارسی علاقه‌مند زیاد ندارد. در دنیا هم زیاد علاقه‌مند ندارد. و خودتان می‌دانید این یعنی چه! (توابع آماده کمتر هست. پاسخ‌دهنده به پرسش کمتر هست و ...)
۳. هر آنچه که آدم بخواهد در متاتریدر و آمی‌بروکر هست. حقیقتش این است که من تا کنون احساس نیاز نکرده‌ام که بخواهم از آمی‌بروکر به سمت جای دیگری بروم. هــــــــر چیزی که بخواهم اینجا هست. تندی. توانایی. نیرومندی. پیچیدگی. سادگی. (این تندی‌اش از همه مهمتر است. چه در زمان برنامه‌نویسی و چه در زمان اجرا. عجیب است اصلا) تنها یک دلیل باعث شده که من می‌خواهم از آن دل ببرم (آن هم نه زیاد)... اینکه می‌خواهم همه‌ی نرم‌افزارهایم را یک‌پارچه کنم درون نرم‌افزار شخصی خودم (mhj_program) که با زبان جاوا نوشته‌ام. همین. {پانویس۱}

به نگر من آدم اگر می‌خواهد به سمت: جهانی‌شدن و استاندارد شدن و اکسپرتی سفارش گذاشتن حرکت کند باید برود سراغ متاتریدر و اگر می‌خواهد سراغ تندی و قدرت برود باید برود سراغ آمی‌بروکر. گزینه‌ی دیگری نیست. (نینجا تریدر و داینامیک‌تریدر و ... کیلو چند؟)

ـــــــــــــــــــــــــــــــــــــ
پانویس:
{۱} مثلا tseclient شخصی‌ام با amibroker شخصی‌ام یک‌جا و کنار هم باشند که باز سرعتشان بالاتر برود. (اکنون برای پالایش کل بازار حدود ۱۵ دقیقه زمان باید صرف شود. یعنی دو سه دقیقه طول می‌کشد که داده‌ها از بورس گرفته شود و روی تک تک پرونده‌های csv ذخیره شود (۵۰۰-۶۰۰ نماد) و ۱۰-۱۲ دقیقه هم طول می‌کشد که در آمی‌بروکر تشخیص داده شود کدام نماد اکنون پیشنهاد خرید است. که با یکپارچه‌سازی اینها امیدوارم بتوانم این ۱۵ دقیقه را بکنم ۳-۴ دقیقه. و یک مقدار بخش‌های دستی را هم بتوانم باز خودکارتر بکنم که دیگر لازم نباشد من منوی آمی‌بروکر را باز کنم و ۵۰۰ نماد را انتخاب کنم و گزینه‌ی import را بزنم و سپس دکمه‌ی Scan را بزنم و ... خودش خود به خود هر ۳ دقیقه یکبار دنبال بهترین نمادها بگردد و اگر چیز خوبی پیدا کرد به من هشدار بدهد.

mhjtalarebourse

Very Good Member
کاربر فعال
شما دیدم توی اون تاپیک درباره ی خروجی گرفتن مستقیم از سایت مطالبی نوشتید. من تا حالا تست نکردم. ولی بهش نیاز دارم منم. بهترین راه برای اینکه سریعترین خروجی رو از داده های کل سهام در بازار (تو تایم بازار منظورمه) بگیریم چی هست؟ درواقع راه اتوماتش چی هست؟ یعنی انگار یه tseclient داشته باشیم که خودش اتومات هر 30 ثانیه یا 1 دقیقه یکبار بطور اتوماتیک از بازار اطلاعات میگیره و فایلهاشو اپدیت میکنه! میشه همچین چیزی؟
عجب پرسش خوبی مطرح کردید...
بهترین راه و تندترین راه و در عین حال ساده‌ترین راه برای گرفتن داده‌ها از بورس اکسل است!
که من بلد نیستم!
یاد گرفتی به من هم بگو.

https://www.google.com/search?q=how+excel+web+scraping&ie=utf-8&oe=utf-8&client=firefox-b-ab
https://www.extendoffice.com/fa/documents/excel/5020-excel-connect-to-website.html
http://cylog.ir/ورود-جدول-صفحه-وب-اکسل/

mhjtalarebourse

Very Good Member
کاربر فعال
من خودم درباره ی گرفتن دیتا از متاتریدر یه زمان سرچ کردم. گویا یه dll میشه نوشت که داده هارو بگیره از متاتریدر بصورت انلاین ولی اینو هم تست نکردم.
همین‌اکنون هست همچنین چیزی. یک نشانگر (indicator) یا پلاگین هست که شما در متاتریدر قرار می‌دهید. فقط موضوع این است که تنها یک نماد را به روز رسانی می‌کند! نه ۵۵۰ نماد را با هم.

prince0fpersia

Very Good Member
کاربر فعال
عضو تازه
برای پالایه‌نویسی همان راهنمایی که خود سازمان بورس در تارنمایش داده عالی است. برای جاوا اسکریپت هم در اینترنت هر چقدر خواستید مطلب هست. هم پارسی و هم انگلیسی. کافی است هر پرسشی که دارید را بزنید و یک javascript هم تنگش بچسبانید.
یکی هم که خیلی عالی است این است: https://www.w3schools.com/js/
البته من ترجیح می‌دهم هر چیزی که می‌خواهم را به صورت موردی در گوگل جستجو کنم. که معمولا هم پاسخش (به صورت عالی) از تارنمای stackoverflow می‌آید.
یعنی سایت بورس کلا جاوا اسکریپت هست کد هاش؟ اگر اینطور باشه خوبه. قدیم ها یک درس برنامه نویسی وب پاس کرده بودم. از html و php تا جاوا اسکریپت. و پیش زمینه دارم نسبت بهش. خوب شد اینطوری. ممنون

prince0fpersia

Very Good Member
کاربر فعال
عضو تازه
من یک کوچولو آن اوایل با کلیه نرم‌افزارها کار کردم و دیدم انصافا آمی‌بروکر یک سر و گردن از همه سر است.
این متااستاک هم حقیقتش... نسخه‌های پیشرفته‌اش انگار هنوز کرک نشده! یعنی مجبوریم از نسخه‌های عقب‌مانده‌اش استفاده کنیم... این ۱.
۲. اینکه در پارسی علاقه‌مند زیاد ندارد. در دنیا هم زیاد علاقه‌مند ندارد. و خودتان می‌دانید این یعنی چه! (توابع آماده کمتر هست. پاسخ‌دهنده به پرسش کمتر هست و ...)
۳. هر آنچه که آدم بخواهد در متاتریدر و آمی‌بروکر هست. حقیقتش این است که من تا کنون احساس نیاز نکرده‌ام که بخواهم از آمی‌بروکر به سمت جای دیگری بروم. هــــــــر چیزی که بخواهم اینجا هست. تندی. توانایی. نیرومندی. پیچیدگی. سادگی. (این تندی‌اش از همه مهمتر است. چه در زمان برنامه‌نویسی و چه در زمان اجرا. عجیب است اصلا) تنها یک دلیل باعث شده که من می‌خواهم از آن دل ببرم (آن هم نه زیاد)... اینکه می‌خواهم همه‌ی نرم‌افزارهایم را یک‌پارچه کنم درون نرم‌افزار شخصی خودم (mhj_program) که با زبان جاوا نوشته‌ام. همین. {پانویس۱}

به نگر من آدم اگر می‌خواهد به سمت: جهانی‌شدن و استاندارد شدن و اکسپرتی سفارش گذاشتن حرکت کند باید برود سراغ متاتریدر و اگر می‌خواهد سراغ تندی و قدرت برود باید برود سراغ آمی‌بروکر. گزینه‌ی دیگری نیست. (نینجا تریدر و داینامیک‌تریدر و ... کیلو چند؟)

ـــــــــــــــــــــــــــــــــــــ
پانویس:
{۱} مثلا tseclient شخصی‌ام با amibroker شخصی‌ام یک‌جا و کنار هم باشند که باز سرعتشان بالاتر برود. (اکنون برای پالایش کل بازار حدود ۱۵ دقیقه زمان باید صرف شود. یعنی دو سه دقیقه طول می‌کشد که داده‌ها از بورس گرفته شود و روی تک تک پرونده‌های csv ذخیره شود (۵۰۰-۶۰۰ نماد) و ۱۰-۱۲ دقیقه هم طول می‌کشد که در آمی‌بروکر تشخیص داده شود کدام نماد اکنون پیشنهاد خرید است. که با یکپارچه‌سازی اینها امیدوارم بتوانم این ۱۵ دقیقه را بکنم ۳-۴ دقیقه. و یک مقدار بخش‌های دستی را هم بتوانم باز خودکارتر بکنم که دیگر لازم نباشد من منوی آمی‌بروکر را باز کنم و ۵۰۰ نماد را انتخاب کنم و گزینه‌ی import را بزنم و سپس دکمه‌ی Scan را بزنم و ... خودش خود به خود هر ۳ دقیقه یکبار دنبال بهترین نمادها بگردد و اگر چیز خوبی پیدا کرد به من هشدار بدهد.

این فایل cvs رو میرید از دیده بان بازار دستی میگیرید؟(همون منوی خروجی) یا برنامه ای چیزی نوشتید که خودش هر چند دقیقه اتومات اپدیت میکنه فایل رو؟(اگر چنین برنامه ای نوشتین یکم راهنمایی کنید درباره اش)

امی بروکر فیلتر نویسی هم داره؟ زبانش چی هست؟
(من متا استاک پروفشنال ورژن 11 رو دارم. نمیدونم اخریش چند هست)

prince0fpersia

Very Good Member
کاربر فعال
عضو تازه
عجب پرسش خوبی مطرح کردید...
بهترین راه و تندترین راه و در عین حال ساده‌ترین راه برای گرفتن داده‌ها از بورس اکسل است!
که من بلد نیستم!
یاد گرفتی به من هم بگو.

https://www.google.com/search?q=how+excel+web+scraping&ie=utf-8&oe=utf-8&client=firefox-b-ab
https://www.extendoffice.com/fa/documents/excel/5020-excel-connect-to-website.html
http://cylog.ir/ورود-جدول-صفحه-وب-اکسل/
پس گویا شما هم بصورت دستی از دیده بان خروجی میگیرید؟ اگر اینطوری باشه کار سختی هست و نمیشه واقعا اسمش رو گذاشت انلاین و به اکسپرت متصلش کرد(هرچند اکسپرت خودش داخل متاتریدر هست و اون انلاینه، اما اکسپرت خارجی مثلا اگر بخوایم به عنوان یک برنامه جداگانه بنویسیم راه حل دستی جواب نمیده)
من دنبال یک راهی هستم که یک برنامه بنویسیم که خودش از سایت خروجی بگیره هر 30 ثانیه یا 1 دقیقه مثلا. و نیاز نباشه کسی بره دستی خروجی بگیره. باید درباره ی این قضیه سرچ کنم.

همین‌اکنون هست همچنین چیزی. یک نشانگر (indicator) یا پلاگین هست که شما در متاتریدر قرار می‌دهید. فقط موضوع این است که تنها یک نماد را به روز رسانی می‌کند! نه ۵۵۰ نماد را با هم.
پلاگینش اسمش یادم نیس اما گویا قدیمی بوده و خیلی ازش راضی نبودن. همچنین خود برنامه هم گویا میشه ازش خروجی گرفت. ولی الان یه ایده برای مشکل بالا میتونه این باشه که ما یک اکسپرت(درواقع تیکه کد) بنویسیم داخل مفیدتریدر، که اطلاعات انلاین بازار رو دائم خروجی بگیره واسمون بطور خودکار. این شاید راه حلی خوبی باشه؟

mhjtalarebourse

Very Good Member
کاربر فعال
یعنی سایت بورس کلا جاوا اسکریپت هست کد هاش؟ اگر اینطور باشه خوبه. قدیم ها یک درس برنامه نویسی وب پاس کرده بودم. از html و php تا جاوا اسکریپت. و پیش زمینه دارم نسبت بهش. خوب شد اینطوری. ممنون
یک مقدار که نگاه کرده بودم: بلی. جاواسکریپت بود. حالا خودتان هم یک مقایسه‌ی سریع بکنید. نمونه کدهای جاواسکریپت را از گوگل بگیرید و با این مقایسه کنید. به احتمال بالای ۹۰ درصد خودش است. (فقط من حافظه‌ام مشکل دارد و مدام باید بگویم: اگر اشتباه نکنم.)

mhjtalarebourse

Very Good Member
کاربر فعال
این فایل cvs رو میرید از دیده بان بازار دستی میگیرید؟(همون منوی خروجی) یا برنامه ای چیزی نوشتید که خودش هر چند دقیقه اتومات اپدیت میکنه فایل رو؟(اگر چنین برنامه ای نوشتین یکم راهنمایی کنید درباره اش)

امی بروکر فیلتر نویسی هم داره؟ زبانش چی هست؟
(من متا استاک پروفشنال ورژن 11 رو دارم. نمیدونم اخریش چند هست)
نمونه پرونده اکسل (xlsx) ارایه شده از سوی تارنمای TseTmc:
https://vgy.me/wSqmjg.png

نمونه پرونده csv ارایه شده از سوی نرم‌افزار TseClient که من هم همین‌ها را به روز رسانی می‌کنم:
https://vgy.me/wNm89L.png

برای گرفتن پرونده‌ی نخست (یعنی اکسل - xlsx) کافی است از این نشانی بارگیری را انجام دهید: http://members.tsetmc.com/tsev2/excel/MarketWatchPlus.aspx?d=0
https://vgy.me/mQ9uEt.png

همان‌گونه که عرض کردم بهترین کار این است که با استفاده از خود اکسل (پیوندهایی که ارایه کردم) بیایید و web scraping انجام دهید. (من با جاوا web scraping‌ می‌کنم.)

mhjtalarebourse

Very Good Member
کاربر فعال
پس گویا شما هم بصورت دستی از دیده بان خروجی میگیرید؟ اگر اینطوری باشه کار سختی هست و نمیشه واقعا اسمش رو گذاشت انلاین و به اکسپرت متصلش کرد(هرچند اکسپرت خودش داخل متاتریدر هست و اون انلاینه، اما اکسپرت خارجی مثلا اگر بخوایم به عنوان یک برنامه جداگانه بنویسیم راه حل دستی جواب نمیده)
من دنبال یک راهی هستم که یک برنامه بنویسیم که خودش از سایت خروجی بگیره هر 30 ثانیه یا 1 دقیقه مثلا. و نیاز نباشه کسی بره دستی خروجی بگیره. باید درباره ی این قضیه سرچ کنم.
نه خیر. دستی نیست. عرض کردم. دو روش هست. هر دو هم دستی نیست. خودکار است. یکی گرفتن پرونده‌ی html از tsetmc به صورت خودکار و دیگری هم گرفتن پرونده‌ی xlsx از tsetmc به صورت خودکار.
می‌توانید تنظیم کنید هر دقیقه این کار را بکند. هر ده دقیقه. هر صد دقیقه. برنامه خودش هر وقت شما بخواهید این پرونده html یا xlsx را بارگیری می‌کند.
نمی‌دانم خوب منظورم را رساندم یا باید بیشتر توضیح بدهم.

prince0fpersia

Very Good Member
کاربر فعال
عضو تازه
نمونه پرونده اکسل (xlsx) ارایه شده از سوی تارنمای TseTmc:
https://vgy.me/wSqmjg.png

نمونه پرونده csv ارایه شده از سوی نرم‌افزار TseClient که من هم همین‌ها را به روز رسانی می‌کنم:
https://vgy.me/wNm89L.png

برای گرفتن پرونده‌ی نخست (یعنی اکسل - xlsx) کافی است از این نشانی بارگیری را انجام دهید: http://members.tsetmc.com/tsev2/excel/MarketWatchPlus.aspx?d=0
https://vgy.me/mQ9uEt.png

همان‌گونه که عرض کردم بهترین کار این است که با استفاده از خود اکسل (پیوندهایی که ارایه کردم) بیایید و web scraping انجام دهید. (من با جاوا web scraping‌ می‌کنم.)

من هیچوقت ICDL رو یاد نگرفتم و فقط از ورد و پاورپوینت در حد استفاده ام یاد گرفتم. اما الان فکر کنم متوجه شدم حرف شما چیست. شما میگید داخل اکسل ابزاری هستش که میتونه اطلاعاتش رو اپدیت کنه. درسته؟

یعنی ما یکبار بطور دستی شبیه عکسی که شما گذاشتید اطلاعات رو میگیریم. بعدش این فایل اکسل میتونه خودش رو به روز رسانی کنه؟! یعنی داخلش امکان کدنویسی برای این منظور وجود داره؟

همچنین من تا جایی که میدونم tseclient داده هاش ساعت 3-4 بعدظهر اپدیت میشه گویا. و داده ی انلاین از بازار نمیگیره(یا میگیره؟). اگر انلاین داده نمیگیره، شما چطور ازش استفاده میکنید؟ مگر سیستم شما داده ی انلاین استفاده نمیکنه(همون 15 دقیقه)

prince0fpersia

Very Good Member
کاربر فعال
عضو تازه
نه خیر. دستی نیست. عرض کردم. دو روش هست. هر دو هم دستی نیست. خودکار است. یکی گرفتن پرونده‌ی html از tsetmc به صورت خودکار و دیگری هم گرفتن پرونده‌ی xlsx از tsetmc به صورت خودکار.
می‌توانید تنظیم کنید هر دقیقه این کار را بکند. هر ده دقیقه. هر صد دقیقه. برنامه خودش هر وقت شما بخواهید این پرونده html یا xlsx را بارگیری می‌کند.
نمی‌دانم خوب منظورم را رساندم یا باید بیشتر توضیح بدهم.
کدوم برنامه رو تنظیم کنیم؟ اکسل؟ یا سایت tsetmce ؟

mhjtalarebourse

Very Good Member
کاربر فعال
برای اینکه گمان نکنید دروغ می‌گویم تصویرش را می‌گذارم. البته اکنون این کار را سر هر ساعت خاص انجام نمی‌دهم. و دکمه را روی نرم‌افزارم می‌زنم. ولی حالا اگر بخواهم آن را هم می‌گذارم. کاری ندارد.
https://vgy.me/OyLe0K.png

mhjtalarebourse

Very Good Member
کاربر فعال
من هیچوقت ICDL رو یاد نگرفتم و فقط از ورد و پاورپوینت در حد استفاده ام یاد گرفتم. اما الان فکر کنم متوجه شدم حرف شما چیست. شما میگید داخل اکسل ابزاری هستش که میتونه اطلاعاتش رو اپدیت کنه. درسته؟

یعنی ما یکبار بطور دستی شبیه عکسی که شما گذاشتید اطلاعات رو میگیریم. بعدش این فایل اکسل میتونه خودش رو به روز رسانی کنه؟! یعنی داخلش امکان کدنویسی برای این منظور وجود داره؟

همچنین من تا جایی که میدونم tseclient داده هاش ساعت 3-4 بعدظهر اپدیت میشه گویا. و داده ی انلاین از بازار نمیگیره(یا میگیره؟). اگر انلاین داده نمیگیره، شما چطور ازش استفاده میکنید؟ مگر سیستم شما داده ی انلاین استفاده نمیکنه(همون 15 دقیقه)
بلی.
درون اکسل می‌توان کدهای ویژوال‌بیسیک استفاده کرد.
این آسان‌ترین روش است.
البته اگر به زبان خاصی مسلط هستید بهتر است که از طریق آن اقدام کنید. (من مثلا با جاوا رفتم.)
ولی اگر روی زبان برنامه‌نویسی خاصی مسلط نیستید بهتر است که از همین اکسل و ویژوال بیسیک تعبیه شده در آن استفاده کنید.
هم آسان است و هم تند است و هم برنامه‌نویسی زیادی نمی‌خواهد و هم دوستان زیادی این کار را کرده‌اند. (همین اکنون دوستان زیادی داده‌های حقیقی/حقوقی و دیگر انواع داده را از tsetmc می‌گیرند با اکسل!)

کدوم برنامه رو تنظیم کنیم؟ اکسل؟ یا سایت tsetmce ؟
اکسل را.

prince0fpersia

Very Good Member
کاربر فعال
عضو تازه
برای اینکه گمان نکنید دروغ می‌گویم تصویرش را می‌گذارم. البته اکنون این کار را سر هر ساعت خاص انجام نمی‌دهم. و دکمه را روی نرم‌افزارم می‌زنم. ولی حالا اگر بخواهم آن را هم می‌گذارم. کاری ندارد.
https://vgy.me/OyLe0K.png

نه برادر عزیز دروغ چیه... اختیار دارین
من فقط متوجه نشدم که شما داده هارو چطور میگیرید. تا قبل اینکه این پست رو بذارید، با توجه به لینک ها، حدس زدم که احتمالا اکسل خودش یک قابلیت داره که خودش رو اپدیت کنه هر چند دقیقه یکبار. اما این پست و تصویر اخر، گویا برنامه ای هست که خودتون نوشتید! (من یک چیزم توی پست شما اشتباه خوندم. جاوا رو خوندم جاوا اسکریپت و بیشتر گیجم کرد)

الان اینطوری فهمیدم که شما یه برنامه ی جاوا نوشتید برای خودتون که تحلیل میکنه
حالا یه قسمت ایمپورت داره (که هم دستی و هم اتومات هست)

و حالا اینجاش الان واسه من سواله
که شما چطور با جاوا وب اسکرپینگ میکنید؟ درواقع سایت tsetmc چه قابلیتی داره که شما ازش برای اینکار استفاده میکنید؟

چون یه سناریو میتونست این باشه که شما اکسل رو تنظیم کنید خودکار اپدیت شه. بعد توی برنامه جاواتون برید و اون فایل اکسل رو بخونید. اما گویا شما چنین کاری نمیکنید و مستقیم از خود سایت داده هارو میخونید. اگر درست دارم میگم، اینکار رو چطور انجام میدید؟

بالا