گزارش مجمع بانك كارافرين به نقل از روزنامه دنياي اقتصاد

شروع موضوع توسط مجيدينيا ‏28 جولای 2004 در انجمن تالار گفتمان بورس

 • ربات تلگرامی بورس گرام

  قیمت لحظه‌ای و نمودار سهام مورد نظرتون رو دریافت کنید و با ایجاد دیدبان شخصی، از صف خرید و فروش سهام خود باخبر شوید.

 1. مجيدينيا

  مجيدينيا New Member کاربر فعال

  تاریخ عضویت:
  ‏18 جولای 2004
  ارسال ها:
  360
  تشکر شده:
  240
  گزارش مجمع عمومي عادي بانك كار‌آفرين‌

  مجمع عمومي عادي سالانه بانك كارآفرين صبح روز پنجشنبه چهارم تيرماه امسال در محل اتاق بازرگاني و صنايع و معادن برگزار شد.

  انبوه سهامداران اين بانك از ساعات اوليه صبح با حضور در محل ياد شده در انتظار شنيدن آخرين گزارش هيات مديره اين بانك در خصوص عملكرد مالي بانك كارآفرين در سال مالي منتهي به 29/12/1382 بودند تا در جريان جزئيات عملكرد بانك، اقدامات در دست اجرا و از همه مهم‌تر پيش‌بيني سود سال مالي جاري باشند.

  وقتي جلسه مجمع عمومي بانك كارآفرين با حضور بيش از 81 درصد سهامداران رسميت يافت، مهندس محسن خليلي عراقي به عنوان رييس جلسه طي سخناني گفت: در تمام طول عمر خود كه بسياري از سال‌هاي آن در هيات مديره شركت‌هاي مختلف گذشته است، هيچ هيات مديره‌اي را به پركاري هيات مديره بانك كار‌آفرين نديده‌ام.

  مهندس خليلي با سال‌ها تجربه فعاليت اقتصادي، كسي نبود كه سخني به گزاف بگويد و اين چنين بود كه شهادت وي، لبخند رضايت را بر لبان سهامداران نشاند.

  پس از سخنان مهندس خليلي، دكتر پرويز عقيلي كرماني، مدير عامل بانك كار‌آفرين، رشته كلام را به دست گرفت.وي كه پس از تحصيلات مالي و اقتصادي در خارج از كشور سال‌هاي بسياري را در نظام بانكي در داخل و خارج از كشور، در سيستم خصوصي و دولتي، در قبل و پس از انقلاب مشغول به كار بوده با فضاي اقتصاد بين‌الملل آشنايي دارد.  دكتر عقيلي نخست تصويري از وضعيت اقتصادي دنيا به ويژه پس از 11 سپتامبر و حوادث تروريستي در آمريكا ارايه كرد و پس از آن به موشكافي چالش‌هاي موجود در اقتصاد كشور پرداخت. عمده نگراني دكتر عقيلي، وجود كسري بودجه دولت است كه آن را منشا اكثر مشكلات اقتصادي كشور از جمله تورم لجام گسيخته مي‌داند.دكتر عقيلي پس از سخنان مبسوطي كه در مورد اقتصاد كشور بيان داشت به عمده فعاليت‌هاي بانك كار‌آفرين در سال 82 پرداخت.دكتر عقيلي گفت: بانك كارآفرين در سال 82 در جذب سپرده نسبت به سال قبل از آن 107 درصد رشد داشته است.

  وي افزود: كل منابع تجهيز شده در اين بانك در سال ياد شده مبلغ 3 هزار و 7 ميليارد ريال بوده است.مدير عامل بانك كارآفرين مانده خالص تسهيلات اين بانك در سال 82 را يك‌هزار و 574 ميليارد ريال اعلام كرد و رشد آن را نسبت به سال 81 معادل 144 درصد ذكر كرد.

  دكتر عقيلي به سهامداران اين بانك نويد داد كه تعداد شعب بانك كارآفرين را تا پايان سال 83 به 29 شعبه برسد. وي تاسيس شركت ليزينگ با مشاركت موسسه مالي بين‌المللي وابسته به بانك جهاني (IFC)، تكميل ساختمان مركزي بانك كه به قيمت 82 ميليارد ريال و 500 ميليارد خريداري شده، افزايش سرمايه‌ اين بانك به 200 ميليارد تومان در عرض چهار سال را از برنامه‌هاي در دست اقدام ذكر كرد.

  مدير عامل بانك كار‌آفرين ميزان سود قابل تخصيص در سال 82 را معادل 153 ميليارد و 604 ميليون ريال و پيش‌بيني سود بانك كارآفرين براي سال مالي جاري را حدود 24 ميليارد تومان برآورد كرد كه به اين ترتيب سود هر سهم اين بانك در سال جاري با احتساب افزايش سرمايه از 20 ميليارد تومان به 35 ميليارد تومان، 71 تومان خواهد بود و سود هر سهم اين بانك قبل از افزايش سرمايه 1220 ريال محاسبه شده است.

  گزارش هيات مديره

  با عرض سلام و خيرمقدم به سهامداران محترم بدين‌وسيله گزارش هيات مديره به مجمع عمومي عادي سالانه بانك كارآفرين به استحضار مي‌رسد:

  تاريخچه بانك‌

  بانك كارآفرين ابتدا به صورت موسسه اعتباري غيربانكي با مشاركت اعضاي انجمن مديران صنايع، اعضاي انجمن شركت‌هاي ساختماني، انجمن شركت‌هاي تاسيساتي و تجهيزاتي و جامعه مهندسان مشاور ايران و مهندسان مشاور معمار و شهرساز، گروهي از كارشناسان برجسته بانكي و عامه مردم با سرمايه 30 ميليارد ريال تماما پرداخت شده در تاريخ 18/9/1378 تحت شماره 157915 و با نام شركت اعتباري غير بانكي كارآفرينان در اداره ثبت شركت‌هاي تهران به ثبت رسيد. اين بانك تا دي‌ماه سال 1380 به صورت موسسه اعتباري عمومي و در قالب مقررات فعاليت موسسات اعتباري فعاليت نموده است.پس از تصويب قانون اجازه تاسيس بانك‌هاي غير‌دولتي در تاريخ 21/1/1379 و اعلام ضوابط مربوط، هيات مديره با توجه به مزيت‌هاي متعدد بانك نسبت به موسسه، اقدمات لازم جهت تبديل موسسه به بانك را به عمل آورد و نهايتا درتاريخ14/9/1380 مجوز مربوط از طرف بانك مركزي صادر و در تاريخ 1/10/1380 و با نام بانك كارآفرين با سرمايه 200 ميليارد ريال تماما پرداخت شده به ثبت رسيد و به صورت يك بانك تجاري به انجام كليه عمليات بانكي مجاز گرديد.

  تعداد جلسات هيات مديره‌

  تعداد جلسات برگزار شده هيات مديره در سال 1382، بالغ بر51 جلسه بوده است. لازم به توضيح است كه بانك داراي كميته‌هاي تخصصي متعددي مركب از اعضاي هيات مديره و كارشناسان مي‌باشد كه در خصوص موضوعات تخصصي فعاليت مي‌كنند. اين كميته‌ها شامل كميته ساختمان، كميته حسابرسي، كميته انفورماتيك، كميته تبليغات، كميته استراتژي و راهبرد، كميته امور پرسنلي مي‌باشد. اعضاي هيات مديره علاوه بر جلسات هفتگي در جلسات كميته‌هاي مختلف تخصصي نيز حضور موثر دارند.

  اهم فعاليت‌هاي بانك در سال 1382

  سپرده‌هاي دريافتي‌

  سپرده‌هاي بانك در سال مورد گزارش از لحاظ حجم و تعداد حساب‌ها از رشد خوبي برخوردار بود. مبلغ سپرده در پايان سال 1382 با 107 درصد رشد نسبت به سال قبل به مبلغ ، 3007 ميليارد ريال بالغ گرديد. جدول ذيل اطلاعات مربوط به حجم سپرده‌ها را از نظر مبلغ و تعداد حساب طي سه سال گذشته نشان مي دهد.  انتشار گواهي سپرده‌

  بانك كارآفرين براساس مجوز 1852 مورخ 5/12/1381 بانك مركزي در سال مالي مورد گزارش براي اولين بار اقدام به انتشار اوراق سپرده سرمايه‌گذاري كوتاه مدت با نرخ شناور تحت عنوان(گواهي سپرده ويژه سرمايه‌گذاري عام) نمود كه روز‌هاي سه‌شنبه هر هفته در ساعت 11 به صورت مزايده(Auction) در دفتر مركزي بانك انجام مي‌شود.

  تسهيلات اعطائي‌

  در طي سال مالي مورد گزارش مانده خالص تسهيلات از مبلغ 645 ميليارد ريال در پايان سال 1381 به مبلغ،1574 ميليارد ريال در پايان سال 1382 افزايش يافته است كه نشانگر 144 درصد افزايش در مانده تسهيلات مي‌باشد. جدول ذيل مانده تسهيلات در طي سه سال گذشته را نشان مي‌دهد.  خريد ساختمان مركزي‌

  با توجه به گسترش حجم فعاليت بانك و ايجاد واحدهاي ستادي جديد، ضرورت خريد ساختماني كه بتواند فضاي لازم براي استقرار كليه ادارات مركزي بانك را تامين نمايد بيش از پيش احساس مي‌گردد. هيات مديره ساختمان‌هاي متعددي را بدين منظور مورد مطالعه و بررسي قرار داده و در نهايت در اوايل خرداد ماه سال 1383 ساختمان نيمه تمامي در بلوار ناهيد به عنوان دفتر مركزي به مبلغ 82 ميليارد ريال و 500 ميليون خريداري گرديد كه هيات مديره اميدوار است اين ساختمان تا پايان سال تكميل و راه‌اندازي شود.

  افزايش سرمايه

  سرمايه مناسب و كافي يكي از شرايط لازم براي حفظ سلامت و بنيه بانك مي‌باشد. هيات مديره در نظر دارد به منظور حضور مناسب در بازار پول، سرمايه بانك را طي سه الي چهار سال آينده به 2000 ميليارد ريال عمدتا از محل سود سال‌هاي آتي افزايش دهد كه جزييات و طرح توجيهي آن در موعد مقرر به اطلاع سهامداران رسيده و مجوز لازم از طرف مجمع اخذ خواهد شد.  پذيرش سهام بانك كارآفرين در سازمان بورس اوراق بهادار تهران‌

  پس از تبديل موسسه به بانك و به منظور تسهيل درامر نقل و انتقال سهام بانك و استفاده از مزاياي مالياتي و ساير مزاياي شركت هاي پذيرفته شده در بورس تهران در تاريخ 15/10/1380 درخواست پذيرش سهام بانك در سازمان بورس اوراق بهادار تهران تسليم هيات پذيرش آن سازمان گرديد. تقاضاي پذيرش سهام بانك در جلسه مورخ 7/11/1381 هيات پذيرش مطرح و به عنوان اولين بانك پس از انقلاب پذيرش سهام بانك در سازمان بورس اوراق بهادار تهران مورد تصويب قرار گرفت .

  حاشيه‌

  باور به بهبود مستمر

  ‌محسن خليلي عراقي

  مهندس محسن خليلي عراقي را اكثر فعالان اقتصادي كشور مي‌شناسند. او نيز عرصه فعاليت‌هاي اقتصادي كشور را به خوبي مي‌شناسد. خليلي عراقي در جلسه مجمع عمومي عادي بانك كار‌آفرين در روز پنجشنبه تيرماه امسال سخناني را در قالب يك متن از پيش آماده شده قرائت كرد كه بر آن نام منشور هيات مديره بانك كارآفرين نهاده بود، ترجيح بند سخنان اين فعال اقتصادي كه دهها سال در بخش‌هاي مختلف اقتصادي كشور فعاليت داشته است، تشكل‌گرايي است.وي در سخنان ياد شده، در يازده بند، فضاي راهبري بانك كارآفرين توسط هيات مديره آن را توضيح داده است.

  معمولا گزارش هيات مديره به مجمع، حاوي مطالبي است كه تمركز برگذشته دارد و به عملكرد سود و زيان، برنامه‌ها و نتايج رويدادهاي گذشته يك بنگاه اشاره مي‌نمايد و كمتر به روحي كه بر هيات مديره حاكم است، توجه مي‌شود. روحي كه با بهره‌گيري از نگرش‌‌ها و ديدگاه‌هاي جديد راهبري، تحقق رسالت و تكاليف قانوني هيات مديره را ميسر مي‌سازد.

  اينجانب در اين مجمع محترم و عزيز سعي دارم به مطالبي اشاره نمايم كه هيات مديره چگونه و با چه فلسفه‌اي، موضوعات مديريتي و راهبري بانك را هدايت مي‌كند و با تشكيل يك جلسه در هر هفته، موضوعات و اقدامات مختلف را پايش (Monitoring) و پيگيري (Tracking) نموده و در جهت دستيابي به اهداف بانك، ماموريت و وظايف خود را بازنگري مي نمايد تا باور به بهبود مستمر در درون هيات مديره نهادينه گردد.

  ما با تقويت احساس مسووليت گروهي درتيم راهبري بانك (هيات مديره)، در ايجاد نظم و افزايش بهره‌وري مشاركت داريم و يكديگر را در جهت دستيابي به آرمان‌ها و ارزش‌هاي روشن و صادقانه بانك ياري مي‌دهيم.

  ما به نظرات و ديده‌هاي گوناگون در هيات مديره احترام مي‌گذاريم و از بطن اختلاف آرا به يك نظر روشن و واحد دست مي‌يابيم.

  ما در برابر مسووليت خودمان پاسخگو هستيم و در كار پيگيري تصميمات كليه مسووليت را مي‌پذيريم.

  ما در جهت دستيابي به خواسته‌ها و مصالح مالكان، تمام توان خود را به كار مي‌گيريم و در قبال اقدامات انجام يافته مسوول و پاسخگو هستيم.

  رابطه اصلي ما يعني هيات مديره با مالكان بسيار معنادار و همسنگ با عالي‌ترين مقام اجرايي و كاركنان است.

  ما يك فرآيند معقول ارتباطات را پي‌ريزي كرده‌ايم كه منجر به توان‌افزايي (سينرژي) بين اعضاي تيم راهبري در هيات مديره مي‌شود.

  ما با شفاف كردن ديدگاه‌ها، با كمترين اختلافات دروني روبه رو هستيم.

  ما با سلوك معتدل و اعمال همدلي در هيات مديره، به تمايلات جمعي و گروهي متكي مي‌باشيم و از ابراز تمايلات فردي پرهيز مي‌كنيم.

  ما بر اين اعتقاديم كه هيات مديره در مقام تيم راهبري است.

  ما در هيات مديره با بكارگيري ديدگاه و رويكردهايي همچون كيفيت مشتري مدار، يادگيري و بهبود مستمر، تصميم‌گيري براساس اطلاعات، آينده‌نگري و مسووليت اجتماعي و شهروندي يكپارچگي و همسويي را بين خود تقويت مي‌كنيم.

  ما كارمان را براساس ارزش افزوده يا ماحصل كار، تعريف كرده‌ايم و به نتايج فرآيند كار توجه خاصي داريم.

  ‌‌رييس هيات مديره بانك كارآفرين‌