""گروه شرکتهای بورسی (بورس تهران -فرابورس-بورس کالا-بورس انرژی -سپرده گذاری)

تریدر

Well-Known Member
کاربر فعال
از ۲۵ اسفند ماه در بورس کالای ایران رقم می خورد؛
راه اندازی قرارداد آتی زعفران رشته ای برای تحویل خرداد ۹۸

بورس کالای ایران با صدور اطلاعیه ای از راه اندازی سررسید جدید در قرارداد آتی زعفران رشته ای برای تحویل خرداد ۹۸ خبر داد.
به گزارش پایگاه خبری بازار سرمایه (سنا)، بر اساس اطلاعیه مدیریت توسعه بازار مشتقه، قرارداد آتی زعفران رشته ای درجه یک (پوشال معمولی) تحویل خرداد ۹۸ از روز شنبه ۲۵ اسفند ماه راه اندازی شده و تا تاریخ ۲۸ خرداد ۹۸ قابل معامله خواهد بود.
براساس اطلاعیه صادره از سوی مدیریت توسعه بازار مشتقه بورس کالای ایران، قراردادهای آتی در نخستین روز معاملاتی بدون حد نوسان قیمتی، با دوره پیش گشایش به مدت ٣٠ دقیقه در ابتدای جلسه معاملاتی آغاز و پس از انجام حراج تک قیمتی راس ساعت ۱۰:۳۰ با دوره عادی معاملاتی و اعمال حد نوسان قیمت روزانه ادامه می‌یابد.
قیمت پایه قرارداد آتی، همان قیمت کشف شده در حراج تک قیمتی خواهد بود که مبنای حد نوسان قیمت روزانه برای ادامه معاملات در حراج پیوسته قرار خواهد گرفت. بدیهی است در صورت انجام نشدن معامله در حراج تک قیمتی، قرارداد آتی متوقف و مجدداً همین فرآیند، روز کاری بعد تکرار خواهد شد.
 

تریدر

Well-Known Member
کاربر فعال
طی روز جاری؛
۷۳ هزار تن مواد پلیمری روی تابلوی بورس کالا می رود
تالار فرآورده های نفتی و پتروشیمی بورس کالای ایران، روز سه شنبه ۲۱ اسفند ماه، میزبان عرضه ۷۳ هزار و ۶۸۵ تن انواع مواد پلیمری است.
به گزارش پایگاه خبری بازار سرمایه (سنا) و به نقل از کالاخبر، یک هزار و ۵۰۰ تن گوگرد، ۱۶ هزار و ۵۰۰ تن قیر و ۴۲ هزار تن وکیوم باتوم نیز در تالار مذکور عرضه می شود.
تالار محصولات صنعتی و معدنی بورس کالای ایران در این روز عرضه یک هزار تن مس مفتول، یک هزار و ۵۰۰ تن سبد تیرآهن، ۲۱۰ تن سولفور مولیبدن، ۱۰ کیلوگرم شمش طلا، ۴ هزار و ۴۰۰ تن سبد میلگرد و ۴۸ هزار و ۴۰۰ تن سبد مخلوط را تجربه می کند.
همچنین ۴۶۰ تن عایق رطوبتی و ۱۵ هزار و ۷۵۰ تن قیر نیز در تالار صادراتی بورس کالای ایران عرضه می شود.
همچنین تالار محصولات صنعتی و معدنی بورس کالای ایران، روز دوشنبه ۲۰ اسفندماه، میزبان دادوستد ۱۰۲ هزار و ۱۹۰ تن ورق گرم فولادی و ۳۰ هزار تن شمش بلوم بود.طی این روز و در تالار مذکور یک هزار و ۵۰۰ تن شمش هزار پوندی آلومینیوم نیز معامله شد. تالار فرآورده های نفتی و پتروشیمی بورس کالای ایران نیز در این روز معامله ۲۸ هزار و ۸۴۶ تن مواد پلیمری، یک هزار و ۶۷۱ تن قیر و ۱۴ هزار و ۶۰۵ تن وکیوم باتوم را تجربه کرد.
براساس این گزارش، ۱۰۰ تن عایق رطوبتی و ۵۶ هزار و ۲۷۰ تن قیر نیز در تالار صادراتی بورس کالای ایران به فروش رسید.
 

تریدر

Well-Known Member
کاربر فعال
بیش از 40 درصد از حجم کل معاملات به دو بازار اصلی سهام فرابورس ایران اختصاص یافت
سه‌شنبه ۲۱ اسفندماه ۹۷ فرابورس ایران میزبان دادوستد ۶۴۲ میلیون و ۲۱۷ هزار ورقه بهادار به ارزش ۴ هزار و ۹۳۰ میلیارد و ۹۱۷ میلیون ریال در مجموع بازارها و در بیش از ۱۰۳ هزار نوبت معاملاتی بود که بازار اول و دوم در مجموع ۴۲ درصد از حجم کل معاملات را به خود اختصاص دادند.
به گزارش پایگاه خبری بازار سرمایه (سنا) به نقل از روابط عمومی فرابورس ایران، در روزی که گذشت ۶۹ میلیون سهم به ارزش ۱۹۸میلیارد ریال در بازار اول و ۲۴۰ میلیون سهم به ارزش ۷۸۷ میلیارد ریال در بازار دوم فرابورس خرید و فروش شد که نماد «ذوب» بیشترین حجم و ارزش معاملاتی را در این دو بازار به خود اختصاص داد.
رصد نمادهای فرابورسی نشان می‌دهد امروز بیشترین افزایش قیمت در نماد «داوه» و بیشترین کاهش قیمت برای نماد «غپآذر» ثبت شده است و عنوان پُربیننده‌ترین نمادها به سه نماد «ذوب»، «زدشت» و «زقیام» رسیده است.
همچنین بازار پایه در روز جاری میزبان دادوستد ۳۰۲ میلیون سهم بود که این حجم از معاملات، ارزش یک هزار و ۷۷ میلیارد ریالی را به همراه داشت.
از طرف دیگر، امروز ۲۸ میلیون ورقه به ارزش ۲ هزار و ۸۳۸ میلیارد ریال در بازار ابزارهای نوین مالی (شامل معاملات اوراق تسهیلات مسکن، صندوق‌های سرمایه‌گذاری قابل معامله و اوراق بدهی) میان معامله‌گران جابه‌جا شد که نماد «اشاد۶» با ارزش نزدیک به ۴۹۶ میلیارد ریال بیشترین ارزش معاملاتی را در اختیار گرفت.
در این بازار همچنین نماد معاملاتی اوراق صکوک اجاره شرکت سرمایه‌گذاری تامین اجتماعی، «تامین۹۷»، با توجه به فرارسیدن موعد سررسید آن در تاریخ ۲۲ اسفندماه، در پایان معاملات امروز متوقف شد.
در نهایت، شاخص کل فرابورس ایران نیز با ۶ واحد کاهش در پایان معاملات امروز در سطح ۲۰۹۰ واحدی ایستاد که حمایت بیش از ۳ واحدی نماد «دماوند» نتوانست مانع از افت آیفکس تحت تاثیر اهرم منفی از جانب نمادهای «ذوب» و «کگهر» شود.
 

تریدر

Well-Known Member
کاربر فعال
عرضه ۳۹ هزار تن مواد شیمیایی در بورس کالا
تالار فرآورده های نفتی و پتروشیمی بورس کالای ایران روز چهارشنبه ۲۲ اسفندماه میزبان عرضه ۳۹ هزار و ۲۱۹ تن مواد شیمیایی است.
به گزارش پایگاه خبری بازار سرمایه (سنا)، امروز همچنین۱۴ هزار تن قیر و ۲۲ هزار و ۵۰۰ تن وکیوم باتوم نیز در تالار مذکور عرضه می شود.
این گزارش حاکی است، ۴۰ هزار تن شمش بلوم، ۳۴۰ تن شمش روی، ۳ هزار تن مس کاتد، ۱۰۰ تن مس مفتول، ۱۰ تن سولفورمولیبدن و ۲۰ کیلوگرم شمش طلا در تالار محصولات صنعتی و معدنی عرضه می شود.
براساس این گزارش، یک هزار و ۱۲۰ تن خرمای استعمران نیز در تالار محصولات کشاورزی بورس کالای ایران عرضه می شود. تالار صادراتی بورس کالای ایران نیز در این روز شاهد عرضه ۱۰ هزار و ۲۲۰ تن قیر و عایق رطوبتی است. بازار فرعی بورس کالای ایران نیز عرضه ۲۵ هزار تن کنسانتره فسفات، ۳۰۰ تن شیرخشک و یک هزار تن تولوئن را تجربه می کند.
همچنین تالار محصولات صنعتی و معدنی بورس کالای ایران روز سه شنبه ۲۱ اسفند ماه داد و ستد ۵۱ هزار تن فولاد را تجربه کرد.امروز همچنین ۴۵ هزار و ۱۰۰ تن سبد مخلوط و یک هزار و ۵۰۰ تن سبد تیرآهن شرکت ذوب آهن اصفهان و ۴ هزار و ۴۰۰ تن سبد میلگرد شرکت فولاد آذربایجان، یک هزار تن مس مفتول شرکتهای گیل راد شمال و صنایع تولیدی دنیای مس کاشان،۲۰۰ تن کنسانتره فلزات گرانبها شرکت ملی صنایع مس ایران و ۲ کیلوگرم شمش طلا معدن زرشوران در تالار محصولات صنعتی و معدنی مورد معامله قرار گرفت.
بر اساس این گزارش، ۵۳ هزار و ۹۸۶ تن مواد پلیمری، ۳۹ هزار و ۵۵۰ تن وکیوم باتوم، ۵۸۰ تن گوگرد، ۲۰ تن آرگون و ۴ هزار و ۱۶۰ تن قیر در تالار فراورده های نفتی و پتروشیمی معامله شد. تالار صادراتی بورس کالای ایران نیز در این روز شاهد معامله ۳۳۰ تن عایق رطوبتی و ۶ هزار و ۸۵۰ تن قیر بود.
 

تریدر

Well-Known Member
کاربر فعال
رکورد بورس انرژی در روزهای پایانی سال
امروز چهارشنبه مورخ بیست و دوم اسفند ماه کالاهای حلال 410 و نفتای سبک پالایش نفت کرمانشاه، ریفورمیت و هیدروکربن سنگین پتروشیمی بوعلی سینا، میعانات گازی پالایش گاز ایلام، نفتای سبک و نفتای سنگین پالایش نفت تهران و نفتای سنگین تصفیه نشده پالایش نفت شیراز در رینگ داخلی و برش سنگین شرکت نفت ستاره خلیج فارس در رینگ بین‌الملل بازار فیزیکی عرضه می شود.
به گزارش پایگاه خبری بازار سرمایه (سنا)، روز گذشته سه‌شنبه بیست و یکم اسفند ماه، کالاهای آیزوریسایکل و آیزوفید پالایش نفت تبریز، برش سنگین، سوخت کوره سبک و نیتروژن مایع پتروشیمی تبریز، برش سنگین پتروشیمی جم، برش سنگین شرکت پتروشیمی شازند، پنتان پلاس پتروشیمی پارس، متانول پتروشیمی زاگرس و متانول پتروشیمی شیراز در رینگ داخلی و سوخت هوایی (اِی تی کی) شرکت ملی پخش فرآورده های نفتی ایران از انبار نفت اراک به مقصد ارمنستان، گاز مایع پالایش نفت شازند، گاز مایع پالایش نفت شازند به مقصد ارمنستان، نفت گاز(گازوئیل) شرکت ملی پخش فرآورده های نفتی ایران از انبار نفت اصفهان به مقصد افغانستان، نفت گاز(گازوئیل) شرکت ملی پخش فرآورده های نفتی ایران از انبار نفت اهواز به مقصد عراق، نفت گاز(گازوئیل) شرکت ملی پخش فرآورده های نفتی ایران از انبار نفت تبریز به مقصد ترکیه، نفت گاز(گازوئیل) شرکت ملی پخش فرآورده های نفتی ایران از انبار نفت تبریز به مقصد عراق، نفت گاز(گازوئیل) شرکت ملی پخش فرآورده های نفتی ایران از انبار نفت کرمان، نفت گاز(گازوئیل) شرکت ملی پخش فرآورده های نفتی ایران از انبار نفت کرمان به مقصد افغانستان، نفت گاز(گازوئیل) شرکت ملی پخش فرآورده های نفتی ایران از انبار نفت مشهد به مقصد افغانستان در رینگ بین‌الملل بازار فیزیکی عرضه شدند.
طی معاملات این روز نیز بیش از 10،657 تن انواع فرآورده‌های هیدروکربوری به ارزش بیش از 354 میلیارد و 989 میلیون ریال در بازار فیزیکی بورس انرژی ایران داد و ستد شد.
همچنین در جریان معاملات (سه شنبه 21 اسفند ماه 97)، در تابلو سلف موازی استاندارد، عرضه اولیه قراردادهای سلف موازی استاندارد نفت خام سبک داخلی وزارت امور اقتصاد و دارایی به نمایندگی از دولت جمهوری اسلامی ایران در نمادهای "سنفت 981"، " سنفت983"، " سنفت984"، "سنفت985" و "سنفت986" با موفقیت صورت پذیرفت و در مجموع 2,430,979 قرارداد به ارزش بیش از 20،670 میلیارد ریال مورد داد و ستد شد.
 

محمودیا

Well-Known Member
کاربر فعال
در هفته پیش رو رقم‌ می‌خورد:

میزبانی فرابورس از چهار عرضه اولیه سهام در بازارهای دوم و SME

هفته پیش رو در بازار دوم طی روزهای شنبه، یکشنبه و دوشنبه بخشی از سهام شرکت‌های بیمه معلم، نیروگاه زاگرس کوثر و مجتمع تولید گوشت مرغ ماهان برای نخستین بار به عموم خریداران عرضه اولیه می‌شود. دوشنبه همچنین در بازار شرکت‌های کوچک و متوسط 10 درصد از سهام شرکت راهیابان فردا در تابلو رشد این بازار به عنوان شانزدهمین عرضه اولیه امسال فرابورس روی میز فروش می‌رود.

✳️ شرح کامل این خبر به همراه جزئیاتی از معاملات هفته قبل فرابورس ایران در لینک زیر:


https://www.ifb.ir/News.aspx?id=13541


@Fararasane
 

تریدر

Well-Known Member
کاربر فعال
علی صالح آبادی عنوان کرد:
بورس کالا، مرجع قیمت در منطقه
مدیرعامل بانک توسعه صادرات ایران معتقد است با گسترده شدن حجم عرضه‌ کالاها در بورس کالا به همراه ورود خریداران خارجی و استخراج قیمت کالاها از این بورس، می توانیم در سطح منطقه در کالاهایی که دارای مزیت نسبی تولید هستیم، مرجع قیمتی شویم.
بورس های کالایی در دنیا دارای سابقه طولانی هستند که در ایران نیز بورس کالا با بیش از ۱۵ سال سابقه در حالی پا به عرصه اقتصادی گذاشت که از مهمترین اهداف تاسیس این بورس ایجاد بازاری قانونمند، شفاف سازی معاملات و قیمت‌ها، حذف واسطه گری های غیرضروری و مبادله آزاد کالا بین عرضه کنندگان و تقاضا کنندگان است. پایگاه خبری بازار سرمایه «سنا» در رابطه با اهداف و ماموریت‌های بورس کالای ایران و نقش آن در اقتصاد کشور به گفت و گو با علی صالح آبادی، مدیرعامل بانک توسعه صادرات ایران پرداخته که شرح آن را در ادامه می‌خوانید.
سنا: چرا بورس کالا در اقتصاد ایران متولد شد؟
بورس کالا به موجب قوانین توسعه‌ای در کشور برای ایجاد شفافیت در بازارهای کالایی و کشف قیمت مناسب و آزادسازی قیمت محصولات صنعتی و ایجاد رقابت در این صنایع شکل گرفت. ابتدا بورس فلزات تهران و سپس بورس کشاورزی راه‌اندازی شد؛ اما بورس کالای کشاورزی حجم معاملات قابل توجهی نداشت در حالی که بورس فلزات بورس فعالی بود و معاملات آن رونق خوبی پیدا کرده بود. از این رو تصمیم گرفته شد تا این دو بورس با هم ادغام شوند و در سال ۱۳۸۶ به موجب ابلاغ قانون بازار اوراق بهادار، شرکت بورس کالای ایران فعالیت خود آغاز کرد.
در این میان پس از نمایان شدن اثرات واقعی شدن قیمت فلزات برای بخش تولید کشور، در بودجه سال ۱۳۸۶، بندی مبنی بر آزادسازی قیمت محصولات پتروشیمی قرار گرفت؛ چراکه پیش از این قیمت‌گذاری این محصولات دولتی بود. به این ترتیب آزادسازی قیمت محصولات پتروشیمی هم از طریق بورس اتفاق افتاد. یعنی در بهمن ماه سال ۸۶ اولین محصولات پتروشیمی در بورس کالای ایران پذیرفته شد و در سال ۸۷ بسیاری از محصولات پتروشیمی در بورس کالا پذیرفته شدند و شفافیت قیمت محصولات پتروشیمی هم در بستر این بورس اتفاق افتاد و رقابت و آزادسازی قیمت‌های این کالاها رقم خورد.
به بیان دیگر، اگر صنعت پتروشیمی امروز در کشور ما رشد کرده و حجم صادرات قابل توجهی را از آن خود کرده، مرهون آن تصمیم است که محصولات پتروشیمی در بورس کالای ایران پذیرفته شدند و قیمت این محصولات واقعی شد. با واقعی شدن قیمت محصولات صنعت پتروشیمی، طرح‌های توسعه‌ای بسیاری در این صنعت شکل گرفت. بخش خصوصی در صنعت پتروشیمی فعال شد و شرکت‌های فعال در این حوزه وارد بورس اوراق بهادار شدند و حجم بازار سرمایه ایران بزرگ شد. نهایتا با توسعه این صنعت شاهد صادرات قابل توجه در این بخش هستیم که در شرایط تحریم بخش قابل توجهی از ارز کشور را که از جمله درآمد غیرنفتی است، تولیدکنندگان این صنعت تامین می‌کنند.
سنا:در حال حاضر حدود ۱۵ سال از راه‌اندازی نخستین بورس کالایی در کشور ما می‌گذرد. اما گاهی اوقات مشاهده می‌کنیم که بورس کالا هنوز در حال اثبات خود در اقتصاد است و مقاومت‌هایی در مسیر توسعه این بورس دیده می‌شود. به نظر شما ریشه این مقاومت‌ها چیست؟
بورس کالا با هدف ایجاد شفافیت شکل گرفت و به منظور اینکه رقابت در بازار شکل بگیرد و قیمت‌ها و عرضه و تقاضا شفاف شود. گاهی شاهد هستیم که نرخ ارز یا قیمت‌ها در بازارهای جهانی نوسان می‌کند. طبیعتا باید قیمت کالاها در بورس کالا نیز به موازات نوسانات قیمتی ارز و نرخ‌های جهانی تعدیل شود تا به شفافیت و فضای رقابتی خللی وارد نشود. در این رابطه، یکسری ملاحظاتی وجود دارد که بخشی از این ملاحظات به حقوق مصرف‌کننده بر می‌گردد تا براساس این ملاحظات، مصرف‌کننده در کشور هم با افزایش قیمت کالای موردنظرش مواجه نشود. یا در زمانی که کاهش قیمتی اتفاق می‌افتد، ملاحظات تولیدکننده مطرح می‌شود. چراکه تولیدکننده ممکن است از این کاهش قیمت‌ها متضرر شود. به طور مثال، دوران‌هایی را شاهد بودیم که عرضه کننده‌ها در مقابل کاهش قیمت مقاومت داشتند. زمانیکه قیمت نفت به ۳۰ دلار کاهش یافت، طبیعتا قیمت فلزات هم در دنیا کاهش پیدا می‌کرد؛ بنابراین عرضه کننده‌ها در مقابل افت قیمت مقاومت می‌کردند. در مقابل، زمانیکه قیمت‌ها افزایش می‌یابد، عرضه کنندگان به افزایش قیمت‌ها علاقه‌مند هستند و در مقابل خریداران نسبت به این افزایش قیمت از خود مقاومت نشان می‌دهند. بنابراین بعضی از این مقاومت‌ها به ملاحظات عرضه‌کننده و تولیدکننده، مصرف‌کننده و دستگاه‌ها و نهادهای دولتی ذی ربط بر می‌گردد.
بطوریکه گاهی برخی دستگاه‌های دولتی ذی ربط هم در مقابل هر یک از این شرایط مقاومت دارند. بنابراین زمانی که این شرایط تحت تاثیر نوسانات قیمتی به وجود می‌آید معمولا به اشتباه مقصر اصلی بورس کالا شناخته می‌شود. این در حالی است که در شرایط مختلف بازارها باید تلاش شود تا همه فعالان صنایع اعم از تولیدکننده و مصرف‌کننده و دستگاه‌ها و نهادهای دولتی، طبیعت و ذات بازار در افزایش و کاهش قیمت‌ها را بپذیرند. کما اینکه ما در بورس اوراق بهادار هم این شرایط را داریم؛ در بازار سهام نیز زمانی افزایش شاخص‌ها اتفاق می‌افتد و در زمانی دیگر شاهد کاهش قیمت‌ها هستیم. بنابراین متناسب با شرایط اقتصاد کشور و بازارهای جهانی و تحت تاثیر نوسانات نرخ ارز و در نهایت تغییرات سودآوری بنگاه ها، طبیعتا شاخص بورس هم نوسان می‌کند که البته این نوسانات در بازار سهام و بین سرمایه گذاران بیشتر از بازیگران بورس کالا جا افتاده است که باید این فرهنگ عمومی و پذیرش نوسان در بورس کالا هم اتفاق بیفتد که البته زمان بر است.
سنا:با وجود آنکه بورس کالا برای فاصله گرفتن از اقتصاد دولتی راه‌اندازی شده است چرا بعضا مانند همین چند ماه گذشته شاهد بازگشت نرخ‌های دستوری در اقتصاد هستیم؟
البته باید این چند ماه گذشته را به عنوان یک دوره استثنایی در نظر گرفت؛ چراکه در این برهه زمانی شاهد نوسانات زیادی در نرخ ارز بودیم که بخش قابل توجهی از آن کاذب بود و پس از مدتی با کاهش مواجه شد. در طول این مدت، بخشی از این نوسانات ارز ناشی از تحولات سیاسی و اقتصادی بود که توجیه پذیر است؛ اما بخش زیادی از این نوسانات توجیه پذیر نبود و دلایل غیراقتصادی داشت و ناشی از هیجانات کاذب ایجاد شده در بازار بود. در آن شرایط بخشی از رشد قیمت‌ها کالاها نیز ناشی از نوسانات کاذب نرخ ارز بود. بنابراین باید آن دوران را یک دوره خاص و استثنایی تلقی کرد که خوشبختانه از آن عبور کردیم. با این حال، بورس کالا ابزارهای متنوعی در اختیار دارد که می‌تواند در شرایط مناسب و بسته به حجم تقاضا کاربرد داشته باشد و باید در چنین شرایطی از این ابزارها بیشتر بهره برد.
سنا:به اعتقاد شما بورس کالا در سال‌های پیش رو می‌تواند به مرجع قیمتی محصولات مختلف تبدیل شود؟
به نظر من با ورود خارجی‌ها به بورس کالا این هدف امکان پذیر است و می‌توان به این سمت حرکت کرد که بورس کالا به مرجع قیمتی محصولات مختلف تبدیل شود؛ اینکه عرضه کنندگان داخلی در بازار وجود داشته باشند و متقاضیان و خریداران داخلی و خارجی نیز در آن حضور یابند. همچنین برای محصولاتی که در تولید آنها مزیت نسبی داشته و سهم قابل توجهی از تولید آن محصولات را در دنیا در اختیار داریم، می‌توانیم به مرجع قیمتی در منطقه و حتی در دنیا تبدیل شویم.
سنا:چشم انداز شما از آینده بورس کالا چیست؟
تصویری که من برای سال‌های آینده بورس کالا تصور می‌کنم این است که یک رسالت بورس کالا باید کشف قیمت منصفانه و رقابت پذیر باشد تا علاوه بر بازیگران داخلی، خریداران خارجی در سطح منطقه کالاهای موردنظر خود را از بورس کالای ایران تامین کرده و قیمت‌های موردنظر خود را از این بازار استخراج کنند. در داخل نیز هم متقاضی و هم عرضه‌کننده باید احساس کنند که می‌توانند محصول را به راحتی و با قیمت منصفانه در بورس معامله کنند که این نیازمند گسترده شدن حجم عرضه‌ها و تنوع کالاها به همراه اعتقاد نهادهای مرتبط به بازار رقابتی است. همچنین بورس کالای ایران باید محلی برای تامین مالی باشد که خوشبختانه امروز به کمک ابزار معاملاتی سلف و سلف موازی استاندارد، این هدف محقق شده تا در کنار بازار نقدی و معاملات فیزیکی که هدف آن شفافیت و کشف قیمت منصفانه است، بازار سلف به تامین مالی صنایع کمک کرده است و تولیدکنندگان می‌توانند از اوراق سلف استاندارد موازی هم برای بازه‌های زمانی کوتاه مدت و هم بلندمدت استفاده کنند. بنابراین بورس محلی قانونمند است که دو طرف معامله در بورس به منافع خود می‌رسند. چراکه از یک سو، خیال عرضه‌کننده راحت است که پول خود را طبق ضوابط و به موقع دریافت می‌کند؛ مصرف‌کننده هم مطمئن است که کالای موردنیاز خود را با حجم معین و کیفیت بالا دریافت می‌کند. افزون بر این، اگر در یک معامله بین خریدار و فروشنده هم اختلافی در بورس به وجود بیاید، می‌توانند به هیات داوری مراجعه کنند که رأی این هیات قطعی و لازم الاجراست؛ بنابراین حقوق مصرف‌کننده و تولیدکننده در بورس کالا تضمین می‌شود و این از مزیت‌های بورس کالاست.
به این ترتیب، بورس کالا هم محل شفافیت و کشف قیمت منصفانه است و هم محل رقابت و تامین مالی است. ضمن اینکه ریسک معامله گران نیز در آن قابل پوشش است؛ به شرط آنکه ابزارهای مشتقه را در کالاهایی که امکان پذیر است، راه‌اندازی کنیم.
همه این موارد، کارکردهای بورس کالاست و فکر می‌کنم بورس کالا با توجه به گسترش حجم معاملات آن که در سال‌های گذشته چندین برابر شده، این قابلیت را دارد که طی ۱۰ سال آتی در وظایف کارکردی خود پیشرو بوده و با گسترش حجم معاملات و بزرگتر شدن بازار متشکل کالایی کشور، هم به تولید و صادرات کمک کند و هم افزایش کیفیت در تولید و استانداردسازی کالاها را به ارمغان آورد.
 

تریدر

Well-Known Member
کاربر فعال

دبیرشورای عالی مناطق آزاد:
توسعه صادرات به عراق با کمک بورس کالا انجام می شود
دبیرشورای عالی مناطق آزاد و ویژه اقتصادی گفت: تفاهمنامه همکاری بورس کالا با مناطق آزاد شده و از ظرفیت های این بورس برای توسعه تجارت با عراق بهره گرفته خواهد شد.


به گزارش پایگاه خبری بورس پرس، مرتضی بانک در حاشیه مراسم افتتاحیه نمایشگاه کیش اینوکس ۲۰۱۸ به کالاخبر گفت: نهادهای مالی و بازار سرمایه قوی، از مولفه های اصلی یک اقتصاد توسعه یافته است از این رو بورس ها نقش محوری در تسهیل بسترهای سرمایه گذاری دارند که از این ظرفیت در مناطق آزاد بهره خواهیم گرفت.
وی افزود: بورس برای تمامی فعالان اقتصادی در حوزه های مختلف یک امکان و ظرفیت مناسب و برابر را فراهم می کند که در این زمینه مناطق آزاد از سازوکار بورس کالای ایران به منظور توسعه روابط با کشورهای همسایه بهره خواهد برد.
این مقام مسئول ادامه داد: آغاز صادرات از طریق بورس کالای ایران به عراق، هم برای ذی نفعان خارجی و هم سرمایه گذاران تجاری داخلی و خارجی بسیار موثر است. زیرا خارجی نیز از شفافیت در تجارت استقبال می کنند و از طرفی مکانیسم مبادله پول نیز در این فرآیند فیزیکی نیست و با روش های مختلف قابلیت اجرایی دارد.
بانک افزود: گزارش عملکرد بازار سرمایه و بورس کالا نشان دهنده ظرفیت بسیار بالای این بازار است که امیدواریم این بورس در مسیر بین المللی نیز توسعه پیدا کند و به اشکال مختلف بتواند برای فعالان داخلی و خارجی، اطمینان بخش در دادوستد کالاها باشد.
 

تریدر

Well-Known Member
کاربر فعال
مدیرعامل بورس انرژی ایران مطرح کرد:
بورس انرژی در قاب سال ۹۷/ از عرضه های متنوع تا رکورد شکنی ارزش معاملات
سید علی حسینی عنوان کرد عملکرد بورس انرژی ایران در سال ۹۷ را می توان با دو بعد کمی و کیفی سنجید، به لحاظ کمی، ارزش معاملات بورس انرژی در سال ۹۷ نسبت به سال گذشته بیش از ۱۰۰% افزایش داشت و از نظر کیفی نیز رویداد هایی رقم خورد که برای سال ها آرزو بازار سرمایه و به ویژه بورس انرژی ایران بود.
سید علی حسینی ضمن بیان مطلب فوق در خصوص عملکرد یک ساله بورس انرژی ایران به پایگاه خبری بازار سرمایه (سنا)، گفت: رشد کمی بورس انرژی محصول ورود ۶۰ کالای جدید و انتشار اوراق متنوع دولتی، نفتی و نیروگاهی بود. همچنین سال ۹۷ بازار سرمایه از جمله بورس انرژی ایران رویداد های کیفی و توسعه محوری را تجربه کرد که برای سال ها دغدغه و آرزوی فعالین بازار سرمایه بود.
مدیر عامل بورس انرژی ایران با اشاره به اینکه شرکت ملی نفت ایران در سال ۹۷ با عرضه مستمر نفت خام در بازار سرمایه موافقت کرد، افزود: از حدود ۱۶ سال پیش، مصوبات و موافقت های کتبی از مقامات کشور وجود دارد که شرکت ملی نفت را موظف به عرضه و راه اندازی بازار نفت خام در بورس کرده بود و در نهایت سال ۹۷ عرضه مستمر نفت خام در بورس انرژیایران آغاز شد.
.............................
 

تریدر

Well-Known Member
کاربر فعال
امروز رقم می خورد؛
عرضه ۲۰ هزار تن شمش بلوم در بورس کالا
تالار محصولات صنعتی و معدنی بورس کالای ایران روز یکشنبه ۲۶ اسفندماه میزبان عرضه ۲۰ هزار تن شمش بلوم شرکت آهن و فولاد ارفع است.
به گزارش پایگاه خبری بازار سرمایه (سنا)، علاوه بر این ۱۰ کیلوگرم شمش طلا نیز در تالار مذکور عرضه می شود. تالار فرآورده های نفتی و پتروشیمی بورس کالای ایران در این روز شاهد عرضه ۱۹ هزار و ۸۹۸ تن مواد شیمیایی، موادپلیمری، قیر و وکیوم باتوم است. این گزارش حاکی است، تالار صادراتی شاهد عرضه یک هزار و ۵۰۰ تن قیر است. بازار فرعی بورس کالای ایران نیز عرضه ۳۰۰ تن شیرخشک و ۲۰۰ تن کود مایع ازته را تجربه می کند.
همچنین تالار محصولات صنعتی و معدنی بورس کالای ایران، روز شنبه ۲۵ اسفندماه، شاهد معامله ۹ هزار و ۴۳۰ تن شمش آلیاژی آلومینیوم و ۱۶۰ تن شمش روی بود.طی این روز و در تالار فرآورده های نفتی و پتروشیمی نیز ۳۷ هزار و ۹۷۶ تن مواد پلیمری،۱۳ هزار و ۷ تن مواد شیمیایی، یک هزار تن سلاپس واکس، ۶ هزار تن وکیوم باتوم و ۹۴۳ تن قیر معامله شد.
تالار محصولات کشاورزی بورس کالای ایران در این روز شاهد معامله ۱۸ کیلوگرم سبد زعفران بود. این گزارش حاکی است، ۲۵ هزار و ۲۰۰ تن قیر هم در تالار صادراتی بورس کالای ایران به فروش می رسد.
 

محمودیا

Well-Known Member
کاربر فعال
رییس کل بانک مرکزی گفته
در ادامه اصلاح نظام بانکی، اقدامات جدی برای صیانت از سپرده گذاران و اصلاح ترازنامه بانک‌ها و بهبود خدمات رسانی انجام گرفته است که شروع برنامه ادغام پنج بانک در بانک سپه برای ایجاد یک بانک قدرتمند از جمله قدم‌های اولیه آن بوده است.
در ادامه، ایجاد بازار متشکل ارزی، راه اندازی عملیات بازار باز و ساماندهی به اضافه برداشت بانک‌ها در اولویت برنامه‌های سال آینده است که با عملیاتی کردن آنها، به امید خداوند، بتوانیم تورم را مهار کرده و زمینه را برای رونق اقتصاد و جلوگیری از سو استفاده‌ها ایجاد کنیم.
من همچنان به حمایت شما مردم عزیز در پیاده سازی برنامه‌های پولی و ارزی امید دارم. از تمام دولتمردان، سران قوا و خصوصاً مقام معظم رهبری تشکر می‌کنم و خواستار ادامه کمک‌ها و حمایت‌هایشان هستم
 

محمودیا

Well-Known Member
کاربر فعال
یام نوروزی مدیر عامل بورس کالای ایران

یا مقلب القلوب و الابصار یا مدبراللیل و النهار یامحول الحول و الاحوال حول حالنا الی احسن الحالبار دیگر پروردگار با نمایاندن بهاری دیگر، به ما درس نوزایی و دگرگونی می آموزد. ایزد متعال را شاکریم که نوروزی دیگر را با سلامت و امید تجربه می کنیم.

سال 1397 با همه فراز ها و فرودهایش به اتمام رسید. سالی که درآن کشورمان درگیر یک جنگ تمام عیار اقتصادی شد. انقلاب شکوهمند اسلامیمان وارد دهه پنجم عمرش شد و تمام تلاش دشمنان این بود که شیرینی جشن انقلاب در این سال را به کام ملت ایران تلخ نمایند و صد البته که با اتحاد و امید آحاد ایرانیان، با اتکای به مردم هوشیار و با بصیرت این رویای دشمنان به کابوسی تلخ تبدیل شد.

اقتصاد ایران در این سال دستخوش آزمون های بزرگی شد که برخی نقاط ضعف آن را بیش از پیش نمایان کرد.

در این میان اما کارنامه بازار سرمایه ایران کارنامه درخشانی بود. آمار معاملات بازار سرمایه در این سال به رقمی فراتر از 400 هزارمیلیارد تومان رسید که ضمن ثبت رکوردی تازه نشان دهنده تثبیت روزافزون جایگاه بازار سرمایه در اقتصاد ایران است. جذب این میزان از نقدینگی در شرایطی که نقدینگی سرگردان یکی از مهمترین مشکلات اقتصادی کشور است نشان دهنده میزان نقش آفرینی مثبت آن در مجموعه اقتصاد کشور است.

اما بورس کالا نیز با سهمی بالغ بر 180 هزار میلیارد تومان از این میزان توانست مقام اول خود را در بازار سرمایه حفظ نماید. افزایش ارزش معاملات بورس کالا رشدی 54 درصدی را نسبت به سال 96 نشان می دهد و این امر با نظر گرفتن شرایط خاص اقتصاد ایران می تواند کارنامه مثبتی برای بورس کالا محسوب شود.

راه اندازی معاملات آتی زعفران و رونق معاملات آن در سالی که گذشت نوید دهنده توسعه ابزار های مشتقه بر روی کالاهای جدید باشد که امیدواریم در سال پیش رو این امر محقق گردد.

اما شاید مهمترین نقشی که بورس کالا در سالی که گذشت ایفا نمود حضور موثر در جهت بهبود زیرساخت بازار و تخصیص بهینه محصولات صنعتی و پتروشیمی در کشور بود. علیرغم همه بی مهری هایی که به بورس کالا در سال گذشته شد، با حفظ حداکثری منافع صنایع بالادستی تخصیص مناسبی به بهترین شکل به صنایع پایین دستی واقعی کشور به انجام رسید.

اما مهمترین درسی که از پیشامدهای سال 97 می توان گرفت لزوم احترام به قواعد بازار و نظام عرضه و تقاضا بود. اتفاقات این سال به ما اثبات کرد که تجربه مکرر سرکوب قیمت ها با ابزار دولتی به هیچ وجه کارآمد نبوده و تنها به میزان توزیع رانت و قاچاق کالاها دامن می زند. نظام تخصیص یارانه به بخش های مختلف کشور در این سال به چالش جدی کشیده شد و لزوم تجدید نظر در نحوه حمایت از تولید کنندگان و مصرف کنندگان را بیش از پیش روشن ساخت.

امیدواریم سال پیش رو با تجربه های اندوخته شده در سال 97 سالی باشد که اقتصاد ایران با اصلاحات اساسی و زیربنایی به سمت حل مشکلات تاریخی خود پیش برود.

در پایان ضمن تبریک ایام خجسته نوروز باستانی که با ایام میلاد امیرالمومنین علی(ع) مقارن گشته را به همه ملت شریف ایران، اهالی اقتصاد و بازار سرمایه و مخصوصا به همکاران پرتلاشم در شرکت بورس کالای ایران تبریک و تهنیت می گویم و امیدوارم سالی سرشار از عزت و امید را پیش رو داشته باشند.

والسلام

حامد سلطانی نژاد
 

تریدر

Well-Known Member
کاربر فعال
بهمنی عنوان کرد:
فروش املاک مازاد و دارایی بانک ها در بورس بهترین روش ممکن
عضو کمیسیون اقتصادی مجلس، گفت: سرمایه ها و املاک و دارایی بانک ها پس از فروش تبدیل به پول نقد می شود و بانک‌ها می‌توانند با استفاده از این پول، تسهیلات پرداخت کنند.
به گزارش پایگاه خبری بازار سرمایه (سنا) و به نقل از خانه ملت، محمود بهمنی، با اشاره به تصمیم بانک ها برای فروش اموال مازاد خود از طریق بورس، گفت: ارزیابی اموال بانک ها و فروش آن از طریق بورس بهترین نوع واگذاری است.
عضو کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی، افزود: بانک ها باید املاک و اموال خود را به صورت توافقی به فروش برسانند، چراکه زمانی که به یک‌باره تعدادی ملک و املاک در بازار عرضه می شود قیمت ها کاهش یافته و با توجه به شرایط بازار خریداران آن کم می شود.
باید در بانک ها انگیزه برای فروش املاک ایجاد شود
وی با بیان اینکه باید در بانک ها انگیزه برای فروش املاک ایجاد شود، ادامه داد: باید به بانک ها اعلام شود که املاک مازاد و دارایی آنها پس از فروش تبدیل به سرمایه خود بانک ها می شود، چرا که بانک‌ها عنوان می‌کنند که اگر قرار بوده این املاک را فروخته و به خزانه واریز کنند هیچ منفعتی برای آنها ندارد.
ارزش املاک بانک ها رقم بالایی تخمین زده می شود که میزان و عدد آن مشخص نیست، لذا قیمت هر یک از املاک و دارایی ها باید از طریق بورس مشخص شده و سپس به فروش برسد
نماینده مردم ساوجبلاغ، نظرآباد و طالقان در مجلس شورای اسلامی، درباره افزایش سرمایه بانک ها از طریق فروش اموال و دارایی، اظهار داشت: از آنجا که سرمایه ها و املاک و دارایی بانک ها تبدیل به پول نقد می شود، بانک‌ها می‌توانند با استفاده از این پول تسهیلات پرداخت کرده و گردش کار پیدا کنند، لذا از این طریق وضعیت بانک ها نیز بهبود می‌یابد.
ارزش املاک بانک ها رقم بالایی تخمین زده می شود
عضو کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی، در خصوص میزان و رقم املاک و دارایی بانک ها، تصریح کرد: ارزش املاک بانک ها رقم بالایی تخمین زده می شود که میزان و عدد آن مشخص نیست، لذا قیمت هر یک از املاک و دارایی ها باید از طریق بورس مشخص شده و سپس به فروش برسد.
 

محمودیا

Well-Known Member
کاربر فعال
در هفته پیش رو رقم‌ می‌خورد:

میزبانی فرابورس از چهار عرضه اولیه سهام در بازارهای دوم و SME

هفته پیش رو در بازار دوم طی روزهای شنبه، یکشنبه و دوشنبه بخشی از سهام شرکت‌های بیمه معلم، نیروگاه زاگرس کوثر و مجتمع تولید گوشت مرغ ماهان برای نخستین بار به عموم خریداران عرضه اولیه می‌شود. دوشنبه همچنین در بازار شرکت‌های کوچک و متوسط 10 درصد از سهام شرکت راهیابان فردا در تابلو رشد این بازار به عنوان شانزدهمین عرضه اولیه امسال فرابورس روی میز فروش می‌رود.

✳️ شرح کامل این خبر به همراه جزئیاتی از معاملات هفته قبل فرابورس ایران در لینک زیر:


https://www.ifb.ir/News.aspx?id=13541


@Fararasane
فرابورس میتونه تا 600 تومن رشد کنه!!!
 
بالا