""گروه شرکتهای بورسی (بورس تهران -فرابورس-بورس کالا-بورس انرژی -سپرده گذاری)

Mr.Optimist

Well-Known Member
کاربر فعال
وزارت دفاع برای ورود به صنعت خودروسازی اعلام آمادگی کرد
معاون حقوقی وزارت دفاع گفت: اگر شرکت‌های خودروسازی توان تولید خودروهای باکیفیت و داخلی را ندارند وزارت دفاع آماده است تمام توان و دانش نظامی در تولید خودرویی را در اختیار آنان قرار دهد

به گزارش پایگاه خبری بورس پرس به نقل فارس، رضا طلایی‌نیک در جمع راهپیمایان ۲۲ بهمن با بیان اینکه دشمن جلوگیری از پیشرفت انقلاب را نشانه گرفته، گفت: اگر شرکت‌های خودروسازی توان تولید خودروهای باکیفیت و داخلی را ندارند وزارت دفاع آماده است تا تمام توان و دانش نظامی در تولید خودرویی را در اختیار آنان قرار دهد.
وی با بیان اینکه ۹۵ درصد نیازهای دفاعی توسط نیروهای داخل تولید می‌شود، افزود: با بودجه کم نظامی پیشرفته‌ترین پهبادها، موشک‌ها و سلاح‌های نظامی توسط مهندسان و دانشمندان جوان داخلی تولید شده است.
وی با اشاره به اینکه زیرساخت‌های اقتصادی فراهم‌شده ولی هنوز نتوانستیم اثر آن را در زندگی مردم ایجاد کنیم، گفت: باید زیرساخت‌ها و علم و دانش موجود جاری شود تا مردم اثر آن را ببینند کما اینکه پیشرفت یکی از دغدغه‌های اصلی رهبر انقلاب است که باید به آن توجه ویژه شود.هیچ کشوری توان مقابله نظامی با ایران را ندارد،هنوز هم نابسامانی‌های معیشتی داریم ولی زمینه رشد و پیشرفت نیز وجود دارد.
طلایی‌نیک با تأکید بر اینکه اکثر مسئولان به فکر بهبود معیشت هستند،گفت: این‌گونه نیست که مسئولان اهل زراندوزی باشند ولی دولت باید از ظرفیت مردم به‌خوبی استفاده کند و در مقابل در این مسیر مثل همیشه همراه باشند.
برای شروع پیشنهاد میکنم فعلا بیایین سهامشونو بخرین و اجازه ندین دشمنان کشور و ملت با پایین کشیدن قیمت سهام بیش از این کارخانجات کشورو بی ارزش کنن...
 

محمودیا

Well-Known Member
کاربر فعال
استقبال از راه اندازی بازار متشکل ارزی/ بورس ارز مانع سفته بازی


نایب رییس اتاق مشترک بازرگانی ایران و چین با استقبال از راه اندازی بازار متشکل معاملات ارز گفت: هر ابزاری که به شفافیت در بازار کمک کند، مورد استقبال است زیرا که مانع از سفته بازی می شود./ایبنا

@boltann
 

محمودیا

Well-Known Member
کاربر فعال
آزادسازی سهام عدالت برای سال نو

وزیر اقتصاد گفت: تلاش داریم سهام عدالتی که مردم دارند را آزاد کنیم تا در صورت تمایل آن را بفروشند و به یک کالای سرمایه‌ای تبدیل کنند.

@boltann
 

kahe

Well-Known Member
کاربر فعال
"ابرتورم" در راه است

«ابر تورم» در حال ظهور است و نشانه‌هایش را در قیمت‌های کالا‌های اساسی مانند گوشت، مرغ، برنج و سایر اقلام اساسی می‌توان به وضوح مشاهده کرد.


خرداد: تسریع بودجه سال ۹۸ زیان‌های فراوانی را به جامعه وارد خواهد نمود که از آن جمله میتوان به عدم توان دولت به واریز به صندوق توسعه ملی و در نتیجه استقراض از بانک مرکزی دانست.

فرایند لایحه بودجه سال۹۸ به ترتیبی است که دولت با تمرکز وجوه در سازمان‌ها و یا نهاد‌هایی که امور موازی را به انجام میرسانند توجهی به نقاط بحرانی نکرده است. بطور مثال اختصاص بیش از ۷۰۰۰ میلیارد تومان وجه برای تخصیص به سازمان تبلیغات اسلامی که همزمان نهاد‌های موازی با ان نظیر حوزه‌های علمیه، مساجد و تکایا، می‌توانند جورش را بکشند از اهمیت بیشتری برخوردار است یا پرداخت بدهی کارگرانی که در طی سال ۹۷ دچار عقب ماندگی حقوق و دستمزدشان شدند و نسبت به این موضوع اعتراضاتی هم داشتند.

به نظر می‌رسد برنامه ریزی کلان دولت در راستای تهیه و توزیع کالا‌های اساسی مورد نیاز مردم تمرکز پیدا کرده ولی راهکار‌های رشد و تعالی، عدم انحراف بودجه نگریسته نشده است.

حسام الدین آشنا که در فصل بودجه نویسی به گروگان گرفتن بودجه اشاراتی داشت دقیقا به همین نکات توجه کرده بود. چنانچه اصلاحات عمده‌ای توسط مجلس روی لایحه بودجه اعمال نشود، دولت مجبور خواهد شد دست به استقراض از بانک مرکزی بزند و این به معنای عدم واریز پول به صندوق توسعه ملی خواهد بود که روشی است که دولت از زمستان ۹۶ تا پایان ۹۷ بر آن اصرار داشت و صندوق توسعه ملی را شرایط ضعف فراوانی قرار داد و از قدرت آن کاست.

استقراض از بانک مرکزی هم دولت را دچار تبعات زیادی می‌کند که از جمله آن می‌توان به بالا رفتن نرخ ارز در پی بی ارزش شدن وجهه پول ملی دانست. یعنی اینکه وقتی دولت از بانک مرکزی استقراض می‌کند به معنای آن است که منابع خارجی برای استقراض گیر نیاورده و مجبور شده برای پوشش هزینه‌هایش رو به دم دست‌ترین منابع یعنی بانک مرکزی بیاورد این موضوع خود به خود روی ارزش پول ملی اثر می‌گذارد و شرایط را برای دولت سخت‌تر خواهد کرد و از ارزش پول ملی خواهد کاست و از ارزش نرخ برابری پول ملی برابر ارز‌های خارجی می‌کاهد.

عملکرد دولت در استقراض از بانک مرکزی نرخ دلار را بالا خواهد برد و موجبات افزایش نرخ تورم خواهد شد صندوق بین المللی پول در این شرایط فعلی نرخ تورم را بیش از ۵۵% و مرکز آمار ایران این نرخ را ۳۸/۵% اعلام می‌کند، به هر حال آنچه که پیش بینی شده بود یعنی «ابر تورم» که معمولا به تورم‌های بالای ۵۰ % گفته می‌شود در حال ظهور است و نشانه‌هایش را در قیمت‌های کالا‌های اساسی مانند گوشت، مرغ، برنج و سایر اقلام اساسی می‌توان به وضوح مشاهده کرد.
 

محمودیا

Well-Known Member
کاربر فعال
ارزش سهام عدالت ۴ برابر شد/۴۹ میلیون ایرانی یک قدم تا مالکیت سهام عدالت

پس از گذشت ۱۲ سال سرانجام طرح سهام عدالت به ایستگاه پایانی خود که همان انتقال مالکیت شرکت‌های مشمول به سهامداران است، نزدیک شد. بدین ترتیب بیش از ۴۹ میلیون ایرانی درقالب سهام عدالت به مجموع سهامداران بازارسرمایه افزوده می‌شوند.

طبق آخرین محاسبات صورت گرفته ارزش واقعی سهام عدالتی که هم‌اکنون به سهامداران اختصاص یافته چهار برابر شده است. بدین ترتیب کسی که سهام یک میلیون تومانی در اختیار دارد ارزش سهامش به نزدیک ۴ میلیون تومان افزایش یافته است.

سازمان خصوصی‌سازی اعلام کرده است پس از آزادسازی سهام عدالت کسانی که سهام خود را نفروشند و آن را نگهداری کنند همچنان سود سالانه را دریافت خواهند کرد.

@boltann
 

محمودیا

Well-Known Member
کاربر فعال
آمادگی فرابورس برای عرضه اولیه توکن دارایی با الزامات بانک مرکزی

هامونی، مدیرعامل فرابورس ایران گفت: با توجه به مسئولیت بازار سرمایه در حوزه توکن با پشتوانه دارایی در سند رمز ارز بانک مرکزی، فرابورس آماده عرضه آزمایشی اولیه توکن با پشتوانه دارایی است.
@tsepress
 

kahe

Well-Known Member
کاربر فعال
تا زمانی که دولت دمشق بخواهد در سوریه می مانیم
وزیر امور خارجه کشورمان دخالت های آمریکا در منطقه را عامل هرج ومرج و ایجاد تروریسم و افراط گرایی دانسته با رد اتهامات آمریکا علیه ایران گفت: ایران تا زمانی که دولت سوریه بخواهد در این کشور می ماند.
جناب بشار ظریف
 

Mr.Optimist

Well-Known Member
کاربر فعال
طنز تلخ یکی از سهامداران خودرویی در سایت همسایه:

مسعود
winner10@

#خساپا آدم قیمتهای تو بورس رو میبینه و بعد میره بازار خرید کنه دچار دوگانگیه شخصیت میشه ، قیمت پراید رو میبینی و قیمت سهم سایپا رو که دیگه هیچی ،آدم دلش میخواد مهاجرت کنه ونزوئلا.....
 

محمودیا

Well-Known Member
کاربر فعال
رنگ آمیزی جدید بازار پایه ...
حسن امیری معاون نظارت بر بورس ها و ناشران سازمان بورس و اوراق بهادار در خصوص این شایعات و گمانه زنی های موجود به خبرنگار بورس۲۴ گفت: هر سه تابلوی بازار پایه فرابورس تغییر می کنند ، هم معیارهای پذیرش و هم دستورالعل های آن و هم مباحث مربوط به افشای اطلاعات در این بازار تغییرات وسیعی خواهد داشت.
وی تاکید کرد: چندین دستور العمل این بازار اصلاح خواهد شد. زین پس طبقه بندی به صورت الف، ب و ج در بازار فرابورس نداریم و تابلوی بازار پایه زرد، نارنجی و قرمز را خواهیم داشت. طبقه بندی شرکت های این بازار هم به طور کلی تغییر می کند، معیارهای این که چه شرکتی می تواند در گروه زرد باشد و چه سهمی در گروه نارنجی یا قرمز مشخصا در این دستور العمل معلوم می شود.
: در این دستورالعمل یک سری تفویض اختیارها به فرابورس داده شده تا شرکت ها را دو بار در طی سال بررسی کند، بنابراین در تغییرات جدید کیفیت معاملات و زمان بندی آن ها و نوع حراجشان هم متفاوت خواهد شد. تعداد روزهای معاملاتی و تعداد روزهایی که حراج در آن اتفاق می افتد هم متفاوت خواهد بود.
معاون نظارت بر بورس ها و ناشران سازمان بورس بیان داشت: مجموعه این تغییرات در بازار فرابورس با جزئیات بیشتر به زودی اعلام می شود. ابلاغیه این تغییرات به زودی اعلام می شود اما زمان اجرای آن به دلیل تغییرات سیستمی، زمان بندی خاصی خواهد داشت و ممکن است به سال آینده موکول شود.
وی تاکید کرد: ابلاغیه این تغییرات طی یک یا دو روز آتی اعلام می شود تا بازار در جریان ریز جزئیات آن باشد. اما همان طور که گفته شد برای اجرا نیاز به تغییرات سیستمی دارد و بنابراین جدول زمان بندی خاصی برای اجرا خواهد داشت
امیری در مورد دلیل این تغییرات عنوان کرد: بازار پایه بحث ها و اعتراضات زیادی داشت، نکات زیادی وجود داشت از لحاظ این که این بازار، بازار شرکت های پذیرفته شده نیست، بلکه شرکت های ثبت شده است، به لحاظ این که سرمایه گذاران در جریان تغییرات و تفاوت ها باشند، باید تفاوت ها چه از لحاظ نوع معاملات و چه از لحاظ نمایش آن در سامانه معاملات هم لحاظ شود.
وی تاکید کرد: سرمایه گذاران باید مطلع باشند این بازار، محلی برای نقل و انتقال سهامداری است و این نقل و انتقال ها لزوما به معنای کشف قیمت واقعی نیست چرا که شرکت های این بازار به لحاظ شفافیت مثل شرکت های پذیرفته شده نیستند./بورس ۲۴
 

محمودیا

Well-Known Member
کاربر فعال
روابط عمومی بورس تهران و به نقل از سنا، در ابتدای این مراسم حسین عبده تبریزی، عضو شورای عالی بورس در سخنانی در زمینه تاثیر سیاست های تامین مالی از طریق بازار سرمایه توضیحاتی ارایه داد و گفت: جذابیت ابزارهای مالی بازار سرمایه برای تامین مالی به چند عامل بر می گردد. موضوع اول مربوط به تنگناهای اعتباری بانک هاست. بحران بانکی طی چند سال اخیر شرایطی را به وجود آورده که تامین مالی از سوی بازار پول چندان میسر به نظر نمی رسد.عبده تبریزی در ادامه بیان کرد: دومین موضوعی که علاقه به تامین مالی از طریق بازار سرمایه را افزایش داده، نیاز به نقدینگی بیشتر در جامعه است. با توجه به رشد نرخ ارز طی یکسال گذشته نیاز به سرمایه در گردش، دولت را مجاب می کند که به سمت ابزارهای مالی بازار سرمایه حرکت کند.وی سومین دلیل این انتخاب را نیاز های ضروری دولت دانست و گفت: دولت برای تکمیل پروژه های عمومی خود نیاز به استفاده از ابزارهای مالی مختلف دارد. در این شرایط، تنوعی که در بازار سرمایه وجود دارد، گزینه بسیار مناسبی برای دولت به شمار می رود. همچنین توسعه بازار سرمایه از اوایل دهه ۸۰ نیز مزید بر علت است که دولت ها از پشتیبانی بازار سرمایه بیشتر بهره مند شوند.عضو شورای عالی بورس با بیان اینکه ابزارهای مالی بازار سرمایه می تواند محرک رشد اقتصادی باشد، گفت: استفاده از ابزارهای مالی بورسی می تواند مزایای بسیاری زیادی برای دولت داشته باشد. در وهله اول تامین مالی از این مسیر هزینه های ریخته کمتر (جانبی) را برای دولت به همراه دارد. همچنین این نوع تامین مالی برای دولت بازار محورتر است. این بدان معناست که سیستم عرضه و تقاضا در این ابزارها می تواند در تنظیم هزینه ها موثرتر باشد.وی افزود: همچنین تامین مالی از طریق ابزارهای بورسی اهرم بسیار قوی برای افزایش وجوه خصوصی است و می تواند خصوصی سازی و حضور مردم را به شدت افزایش دهد. از سوی دیگر این نوع تامین مالی میتواند بسیار پایدارتر از کمک های دولت به پروژه های بزرگ عمومی باشد و اطمینان از تداوم جریان نقدینگی را افزایش دهد.عبده تبریزی همچنین با اشاره به کاربرد ابزارهای بازار سرمایه در طیف های مختلف اقتصادی بیان کرد: زمانی که قرار است از این ابزارها استفاده شود باید دقت لازم به عمل آید که شرایط اقتصادی به چه صورت است. به معنای دیگر، شرایط اقتصادی مشخص می کند که از چه نوع ابزاری استفاده شود.وی افزود: همچنین در هنگام استفاده از این ابزار ها باید هدف از طراحی ابزار مزبور مورد توجه قرار بگیرد. علاوه بر این باید دقت شود که درجه تاثیر این ابزار در بازارهای مختلف متفاوت است و باید برای انتخاب آن ها تحقیقات لازم صورت گیرد.این استاد دانشگاه، مسایل محوری اقتصاد کشور را حول دو محور تحریم ها و نقدینگی دانست و گفت: در زمینه تحریم ها دولت اقدامات مختلفی در این زمینه انجام داده است و پیش بینی می شود که راه کارهای مقابله با تحریم ها از سوی دولت تعبیه شود.وی در زمینه نقدینگی نیز گفت : سیاست های دولت و بانک مرکزی در چند ماه اخیر به گونه ای بوده است که به جهت هدایت و کنترل نقدینگی حرکت داشته است. در این زمینه دولت باید صادرات را به هر شکل ممکن ادامه دهد و راه کارهای تعامل با دیگر کشورها را پیدا کند
 
بالا