""گروه شرکتهای بورسی (بورس تهران -فرابورس-بورس کالا-بورس انرژی -سپرده گذاری)

hamid26967

Member
کاربر فعال
عضو تازه
زحمت کشیدن و یکماه هم تمدید کردن . کجا باید بریم واسه شکایت جور بی کفایتی سازمان رو سهامدار خرد چرا باید بده آخه ما چه گناهی کردیم واقعا اعصابم ریخت به هم :mad::mad::mad:
 

Mr.Optimist

Well-Known Member
کاربر فعال
با سلام
چه طوری میشه اطلاعات جدیدی در مورد بازگشایی به دست آورد . من چند روزه به امور سهام سازمان بورس زنگ میزنم اصلا کسی گوشی رو برنمیداره . خیلی نگرانم .من نماد بورس دارم تو سبدم . می ترسم 5-6 ماه طول بکشه ، ممنون میشم کسی راهنمایی کنه یا خبری برسونه . شماره امور سهام سازمان هم 66701683
شرکت: بورساوراق بهادار تهران نماد: بورس(بورستهران) کد صنعت:671152 موضوع:تداومتعلیق نماد معاملاتی ناشر به استناد ماده19مکرر1/12مکرر4دستورالعملاجرایی نحوه انجاممعاملات پیرو انتشار اطلاعیه ادامه تعلیق نماد معاملاتی ناشر در تاریخ24/09/1397 به استحضار می رساند علی رغمپیگیري هاي انجامشده (مکاتبات پیوست) ابهامات موجود در وضعیت شفافیت اطلاعاتی ناشر، برطرف نشده است. لذا تعلیق نماد معاملاتی ناشر به مدت 20 روزه دیگر (تا تاریخ03/11/1397 ( تمدید می گردد.

بنظرم دارن 3نماد مشابهو ادغام میکنن خبر مرگشون.
 

hamid26967

Member
کاربر فعال
عضو تازه
طبق صحبتهای رییس جمهور
عرضه زیر مجموعه هاس شستا در بورس
میتونه سهام بورس و فرابورس رو متحول کنه....
اگه ممکنه یه کم بیشتر توضیح بدین . عرضه زیر مجموعه های شستا چه جوری رو سهام بورس تاثیر میذاره؟ ممنون
 

محمودیا

Well-Known Member
کاربر فعال
اگه ممکنه یه کم بیشتر توضیح بدین . عرضه زیر مجموعه های شستا چه جوری رو سهام بورس تاثیر میذاره؟ ممنون
سهام جدید وقتی عرضه میشن بستگی داره در کدوم بخش بورس عرضه بشه.
در اون بخش به درآمد اون بخش تاثیر میزاره ....و هر چقدر حجم عرضه اولیه و عمق بازار بیشتر بشه درآمد بیشتر میشه....
 

تریدر

Well-Known Member
کاربر فعال
معاون وزیر جهاد کشاورزی: موافق عرضه کل گندم کشور در بورس کالا هستیم
معاون وزیر جهاد کشاورزی با اشاره به این که اجرای سیاست قیمت تضمینی در بورس کالا از طرح‌های موفق بخش کشاورزی در چند سال اخیر بوده است گفت: موافق عرضه تدریجی کل گندم کشور در بورس کالا هستیم.
 

تریدر

Well-Known Member
کاربر فعال
عباس کشاورز در گفتگو با خبرنگار اقتصادی خبرگزاری تسنیم گفت: اجرای سیاست قیمت تضمینی ذرت و جو در بورس کالا هم به نفع تولیدکننده و هم به نفع صاحبان صنعت دامداری و مرغداری و به طور کلی گروه های مصرف‌کننده بوده است؛ از این رو موافق عرضه کل گندم کشور در بورس کالا هستیم که البته با توجه به حجم بالای آن، در بازه زمانی 2،3 ساله به سود کشاورزان، تولید و دولت خواهد بود.
معاون وزیر جهاد کشاورزی افزود: نکته مهم این است که شروع هر کاری به آسانی امکان‌پذیر نیست؛ اما اجرای سیاست قیمت تضمینی در بورس کالا از طرح‌های موفق بخش کشاورزی در چند سال اخیر بوده است، به طوری که امروز دولت هیچ نگرانی برای اجرای سیاست خرید تضمینی و ورود به بازار ذرت ندارد و پس از ذرت، شاهد اجرای این طرح برای جو و موفقیت آن بودیم؛ از این رو در مورد گندم هم عرضه پرحجم در بورس کالا آغاز شد، به طوری که واحدهای صنفی صنعتی گندم موردنیاز خود را از طریق بورس تامین می کنند.
وی با بیان اینکه در سال‌های آینده شاهد توسعه معاملات کشاورزی در بورس خواهیم بود و در خصوص عرضه گندم در بورس نیز نگرانی وجود ندارد، گفت: برای عرضه گندم تولیدی کشور در بورس نگرانی وجود ندارد؛ اما به طور طبیعی نمی‌توان در شرایط فعلی همه 11 میلیون تن گندم کشور را روی تابلوی بورس برد.
این مقام مسئول تصریح کرد: از این رو، برنامه این است که حداقل کسانی که فعالان واحدهای صنفی و صنعتی هستند، مثل کارخانه‌های تولید ماکارانی و تولیدکنندگان شیرینی، بیسکویت و سایر تولیدکنندگانی که برای تولید داخلی و صاردات خود به گندم و آرد نیاز دارند، از بورس اقدام به خرید گندم کنند.
وی افزود: ضمن اینکه توصیه می‌شود گندم بر مبنای تقاضای این گروه‌ها و با خصوصیاتی که این واحدهای تولیدی می‌خواهند، در بورس عرضه کنیم؛ چرا که گندم برای هر مصرفی شرایط و خصوصیات خاصی را می‌خواهد.
کشاورز تاکید کرد: من معتقدم اگر گندم کل کشور طی دو سه سال آینده و به تدریج در بورس عرضه شود و دولت هم با اجرای این سیاست و برای عرضه کل گندم تولیدی کشور در بورس موافقت کند، فشار بالای مالی ناشی از مداخلات دولت در خرید گندم کاهش می‌یابد.
وی در ادامه تصریح کرد: وزارت کشاورزی کاملا موافق عرضه کل گندم تولیدی کشور به مرور در بورس است؛ اما موضوع اینجاست که در حال حاضر سیاست خرید تضمینی برای گندم موردنیاز برای مصارف نان اجتناب ناپذیر است؛ ولی اگر طی دو سه سال برنامه عرضه را اجرایی کنیم، شاید دولت هم در آینده گندم خود را از بورس خریداری کند.
وی بر لزوم فرهنگ‌سازی و آشنایی کشاورزان با مکانیسم معاملات بورس تاکید کرد و گفت: در این راستا باید کشاورزان را با این سیستم معاملاتی آشنا کنیم تا بتوانیم به سرعت در مسیر عرضه محصولات کشاورزی در بورس حرکت کنیم.
کشاورز با اشاره به پرداخت سریع مطالبات کشاورزان با عرضه محصولات این حوزه در بورس کالا در قالب سیاست قیمت تضمینی، اظهار کرد: اجرای این سیاست در بورس باعث شد تا دولت به جای پرداخت کل وجه محصول، مابه التفاوت نرخ فروش در بورس با قیمت تضمینی را بپردازد و به عبارت دیگر بار مالی تحمیل شده بر بودجه دولت با کمک بورس کالا بسیار کم شد. ضمن اینکه کشاورزان هم از دریافت پول ناشی از فروش محصولاتشان در سریع ترین زمان ممکن راضی هستند.
معاون وزیر جهاد کشاورزی در پایان اظهار کرد: به نظر من اجرای سیاست قیمت تضمینی در بورس برای محصولات مختلف خیلی زود رونق می‌گیرد؛ حتی پیشنهاد عرضه سیب زمینی در بورس هم وجود دارد، چراکه اختلاف بین قیمت مصرف کننده و عرضه کننده این محصول خیلی زیاد است. حال آنکه این بورس شرایط برد برد را در اختیار طرفین می‌گذارد که هم می تواند به مصرف کننده کمک کند و هم به نفع مصرف‌کننده است.
 

تریدر

Well-Known Member
کاربر فعال
مزایده شرکت‌های وابسته به بانک‌ها از طریق بورس کالا، بزودی
وزیر امور اقتصادی و دارایی با تاکید بر اینکه، فروش اموال مازاد بانک‌ها در حال انجام است، گفت: در بورس کالا شرکت‌های وابسته به بانک‌ها از طریق فراخوان‌های دیگر، به مزایده گذاشته می‌شوند و با شبکه ای گسترده این کار را انجام خواهیم داد.
دژپسند اظهار داشت: در بورس کالا شرکت‌های وابسته به بانک‌ها از طریق فراخوان‌های دیگر، به مزایده گذاشته می‌شوند و با شبکه ای گسترده این کار را انجام خواهیم داد.
 

تریدر

Well-Known Member
کاربر فعال
رییس سازمان بورس و اوراق بهادار خبر داد؛
آمادگی بورس برای خرید و فروش مسکن/ معاملات فیزیکی مسکن در بورس کالا امکان پذیر است


رئیس سازمان بورس و اوراق بهادار از آمادگی بورس کالا برای انجام معاملات مسکن بدون محدودیت خبر داد و گفت: فرآیندهای اداری سبب شده استقبال از اوراق تسه زمان‌بر باشد.
به گزارش اقتصاد آنلاین، دکتر شاپور محمدی، رییس سازمان بورس و اوراق بهادار درباره نقش بازار سرمایه در بازار مسکن اظهار داشت: سازمان بورس و اوراق بهادار یکی از اقداماتی که در این زمینه صورت گرفت، انتشار اوراق رهنی مسکن است؛ استقبال از این اوراق خوب بود اما فرآیندهای اداری ، سبب شده تا استقبال بیشتر از این اوراق، زمان بر باشد.
وی در ادامه افزود: تاکنون اوراق رهنی مسکن در دو مرحله منتشر شده و با استقبال خوب خریداران این نوع ابزار همراه شده است.
رئیس سازمان بورس و اوراق بهادار به صندوق‌های زمین و ساختمان به عنوان دومین ابزار بورسی بخش مسکن اشاره و تصریح کرد: یکی دیگر از وجوه تعامل بازار سرمایه و بازار مسکن، حضور شرکت‌های سرمایه گذاری ساختمان در بازار سرمایه است و سهام این شرکت‌ها در حال خرید و فروش از سوی سرمایه‌گذاران است؛ بنابراین سازمان بورس و اوراق بهادار از طریق سه بخش اوراق رهنی مسکن، صندوق‌های زمین و ساختمان و خرید و فروش سهام شرکت‌های سرمایه‌گذاری ساختمانی در بخش مسکن ورود کرده است. این ابزارها بسیار مناسب و معقول است اما اینکه بازار مسکن تا چه حد از این ابزار بهره ببرد، مسئله‌ای است که فعالان بخش مسکن برای آن باید برنامه‌ریزی کنند.
دکتر محمدی تأکید کرد: سازمان بورس آمادگی دارد تا آیین نامه ها و دستورالعمل هایی که برای حضور بیشتر بازار سرمایه در بخش مسکن نیاز به تغییر دارد را اصلاح کند.
عضو شورای عالی بورس در خصوص خرید و فروش فیزیکی مسکن در بورس کالا گفت: محدودیتی از این نظر نداریم، کسانی که علاقه‌مند به واگذاری واحدهای ساختمانی در بورس هستند، باید شکل کالا، متراژ و همگنی زمین آن واحد را تعیین کنند تا بتوانیم آن را در بورس کالا به فروش برسانیم.
 

kahe

Well-Known Member
کاربر فعال
مؤمنی: دولت، بودجه را حیاط خلوت خود کرده
شنبه ۸ دی ۱۳۹۷ ساعت ۰۸:۰۷
دولت در تنظیم بودجه 98 دچار آشفتگی فکری است و هیچ کوششی برای اصلاح ساختار بودجه‌ریزی مشاهده نمی‌شود.

به گزارش جهان نيوز، فرشاد مؤمنی کارشناس اقتصادی حامی دولت، ضمن بیان مطلب فوق در مؤسسه دین و اقتصاد به ارائه لایحه بودجه ۹۸ به مجلس پرداخت و گفت:

درباره سهل‌انگاری‌های بزرگ و نابخشودنی از سوی دولت به طور کل و بانک مرکزی به طور اخص که موجب آشفتگی و بحران‌آفرینی از ناحیه کاهش ارزش پول ملی و افزایش بی‌ضابطه نرخ ارز شده است، صحبت کرده‌ایم.

طبیعتاً بخشی از این سهل‌انگاری‌ها و ولنگاری‌ها در تحولات مربوط به هزینه‌های دولت انعکاس می‌یابد. باید از تمامی اندیشمندان مدد بگیریم تا با ارائه تحلیل‌های عمیق از طول و عرض بودجه سال ۹۸، کمک کنند تا دولت از این آشفتگی فکری که در تدوین سیاست‌های اقتصادی رنج می‌برد بیرون بیاید.

اما هم در نطق بودجه‌ای رئیس‌جمهور و هم در کلیات سند لایحه با کمال تأسف مشاهده می‌کنیم که هیچیک از مشکلات ساختاری بودجه مورد توجه دولت قرار نگرفته است و هیچ کوششی برای اصلاح ساختار بودجه‌ریزی مشاهده نمی‌شود.

وی متذکر شد: شاهد هستیم در شرایط رکود عمق یافته و تورم رو به فزاینده، بودجه شرکت‌های دولتی دو برابر بودجه عمومی دولت و دو سوم بودجه کل را شامل می‌شود و همچنان نقش حیاط خلوت خود راحفظ کرده است.

استاد دانشگاه علامه طباطبایی گفت: متأسفانه همانند پنج سال اخیر هیچ اهتمامی در این زمینه نمی‌بینم و آسیب‌پذیری مالی دولت حرکت به سمت رفتارهای ناهنجار و انتقال ناتوانی‌ها و نارسایی‌های خود به زندگی مردم را اجتناب‌ناپذیر می‌کند و همچنان در دستور کار قرار دارد.

وی گفت: در یک تحقیق صورت گرفته از کارافتادگی بودجه و بی‌معنا شدن همه نظارت‌ها بر روی بودجه نشان داده شد و براساس مفاد قانون تنظیم بخشی از مقررات مالی دولت حدود ۳۰ درصد از اعتبارات جاری و عمرانی مصوب قابلیت جابجایی دارد که یک شوک بزرگ در راستای از برنامه خارج کردن بودجه است یعنی ۳۰ درصد کل منابع بودجه از خواسته قانون‌گذار متمایز و تابع صلاحدید شخصی و عموماً غیرکارشناسی مجریان است.

مؤمنی ادامه داد: حتی در سال‌های عادی اقتصاد همواره ۲۰ درصد کل اعتبارات به ردیف‌های متفرقه مربوط است که خصلت غیربرنامه‌ای دارد و به سهولت می‌تواند تابع صلاحدیدهای شخصی باشد. در سال‌های اخیر در برخی سال‌ها سهم آن از بودجه بالغ بر ۳۸ درصد هم رسیده بود.
 

kahe

Well-Known Member
کاربر فعال
انتقاد تند روزنامه جمهوری اسلامی از تخصیص بودجه به حوزه های علمیه

دریافت خبر : شنبه ۰۸ دی ۱۳۹۷ ساعت ۹:۴۸

روزنامه جمهوری اسلامی نوشت:رئیس جمهور روحانی هنگام ارائه لایحه بودجه 1398 کل کشور به مجلس شورای اسلامی گفت: حرکت های مخفی در بودجه باید آشکار شود.

آفتاب نیوز :
هرچند سوال اساسی در این موضوع متوجه خود رئیس جمهور است که چرا اجازه داده اید در بودجه کل کشور حرکت های مخفی وجود داشته باشد و چرا برای شفاف سازی خود شما پیشقدم نمی شوید؟ ولی از آنجا که بعضی امور از اختیار رئیس جمهور خارج است، انتظار چندانی از وی برای پاسخ دادن به این سوال ها نباید داشت.
یک نمونه، نهادهای پرتعدادی هستند که در حوزه های علمیه در سال های بعد از انقلاب اسلامی سر برآورده اند و هرکدام یا ردیف دارند و یا زیرمجموعه ردیف های دیگر هستند. چه بسا وجود این نهادهای فرهنگی، آموزشی و پژوهشی لازم باشد ولی نکته مهم اینست که حوزه های علمیه با تمام اجزاء و زیرمجموعه هایشان نباید به دولت وابسته باشند. تاکید مکرر امام خمینی و مراجع تقلید بر ضرورت استقلال حوزه های علمیه به همین نکته نظر دارد. تردیدی نیست که حوزه علمیه و نهادهای مرتبط با آن فقط در صورتی می توانند استقلال خود را حفظ کنند که با بودجه خودشان که داوطلبانه توسط مردم تامین می شود ارتزاق کنند و بودجه دولتی، آنها را وابسته، تابع و قابل انعطاف و تغییر در برابر سیاست های دولت و حاکمیت بار می آورد و این خطر بزرگی برای رجال دین است.
خطر بزرگ تر اینست که با وابسته شدن حوزه های علمیه به بودجه های دولتی، ارتباط مردم با حوزه ها به تدریج قطع می شود و روزی فرا خواهد رسید که مردم احساس می کنند ضرورتی ندارد به حوزه های علمیه و نهادهای دینی کمک مالی کنند. در چنان وضعیتی پشتوانه مردمی هزارساله حوزه های علمیه از بین می رود و نهاد مهمی که در طول قرون به دلیل رابطه تنگاتنگ با مردم توانست مستقل بماند و صراط مستقیم دین را طی کند و آن را به نسل های بعدی منتقل نماید و با ...

[ مشاهده متن کامل انتقاد تند روزنامه جمهوری اسلامی از تخصیص بودجه به حوزه های علمیه در پایگاه خبری آفتاب
 

تریدر

Well-Known Member
کاربر فعال

nil

Well-Known Member
کاربر فعال
ما این سهم بورس کالا رو از پذیره نویسی گرفتیم تا الان 13000 درصد (130 برابر) رشد کرده که این رقم سوای سودهای سهام دریافتی هست / یکی از پربازده ترین سهم هایی که شناخته ایم
 

تریدر

Well-Known Member
کاربر فعال
عرضه چای خشک در بورس کالا

رئیس سازمان چای از ایجاد زنجیره تولید چای و عرضه چای خشک در بورس کالا خبر داد. حبیب جهان‌ساز در گفت‌وگو با فارس هدف از این اقدام را افزایش شفافیت در فرایند عرضه و قیمت و همچنین حمایت از چای ایرانی اعلام کرد. جهان‌ساز با اشاره به اقدام‌های انجام شده برای عرضه چای به‌ویژه چای تولید شده در استان گیلان در بورس کالا گفت: جلسه‌ای را با سازمان بورس برگزار کرده‌ایم و به‌دنبال آن هستیم که بازار چای را در استان گیلان با همکاری بورس کالا تاسیس کنیم. حبیب جهان‌ساز توضیح داد: حلقه‌های زنجیره تولید چای از باغدار گرفته تا کارخانه‌های فرآوری چای و بازار عرضه به هم متصل نیستند و هر کدام به‌صورت جزیره‌ای عمل می‌کنند. او افزود: در حال برنامه‌ریزی برای ایجاد زنجیره چای هستیم، تا همگی به‌صورت هماهنگ با هم فعالیت کنند. رئیس سازمان چای تأکید کرد: کارخانه‌های چای باید بپذیرند که کشاورز حرف اول را می‌زند و با حمایت از کشاورز، ضریب ریسک را پایین بیاوریم. او تشکیل صندوق تخصصی حمایت از توسعه سرمایه‌گذاری در صنعت چای را گام بلندی در راستای حمایت از تولید چای ایرانی دانست و افزود: اکنون 56میلیارد تومان در این صندوق سرمایه وجود دارد که در راستای حمایت از چای‌کاران بسیار مؤثر است.
 

تریدر

Well-Known Member
کاربر فعال
عضو هیات مدیره کانون نهادهای سرمایه گذاری مطرح کرد:
بررسی فعالیت ۱۱ ساله بورس کالا و ثمره آن برای اقتصاد
عضو هیات مدیره کانون نهادهای سرمایه گذاری با بررسی فعالیت ۱۱ ساله بورس کالا گفت: این بازار نقش ارزشمندی در توجه و سوق دادن اقتصاد به سمت شفافیت و کشف قیمت کالاها داشته است.


به گزارش پایگاه خبری بورس پرس، مهدی کاظمی اسفه به میزان گفت: در اقتصادهای آزاد که حضور بخش خصوصی بیش از دولت نمایان است، کشف قیمت کالاها و خدمات براساس عرضه و تقاضا صورت می گیرد. بر این اساس اعتقاد به کشف واقعی قیمت کالاها و خدمات از ملزومات اصلی رشد اقتصادی در هر کشوری است که در این راستا بازار سرمایه به ویژه بورس کالا و استفاده از فرایند و ابزارهای آن می تواند موثر باشد.
وی افزود: اگر می خواهیم همانند سایر کشورها به توسعه اقتصادی برسیم باید از دستوری بودن اقتصاد جلوگیری کرده و اجازه دهیم عرضه و تقاضا به کشف قیمت کالاها و خدمات منجر شود.شاید به همین دلیل و برای رسیدن به این منظور است که در ایران نیز از سال ها پیش جهت مهیا شدن بسترهای رقابتی در میان صنایع، بازاری متشکل به نام بورس کالا برای پایان دادن به نگرش دستوری بودن اقتصاد راه اندازی شد تا براساس آن تولیدکنندگان و مصرف کنندگان کالاها در فضایی شفاف و رقابتی به فعالیت بپردازند.
این کارشناس اقتصادی ادامه داد: نگاهی به فعالیت بیش از یک دهه گذشته بورس کالا در اقتصاد نشان می دهد این بازار نقش ارزشمندی در توجه و سوق دادن اقتصاد به سمت فرایند عرضه و تقاضا برداشته و از همه مهمتر فعالیت این بورس به شفافیت اقتصاد کمک کرده است.اقتصاد تا شفافیت آرمانی و حاکم شدن فرایند عرضه و تقاضا و دوری از اقتصاد دستوری کماکان فاصله دارد. به همین دلیل باید شرایطی فراهم شود تا بسیاری از کالاها و محصولات امکان عرضه در بورس کالا را داشته باشند تا در پی آن شاهد افزایش رقابت و شفافیت در بیشتر فعالیت های اقتصادی باشیم.
کاظمی اسفه با اشاره به اینکه رسیدن به این شرایط به همکاری و همراهی سایر دستگاه ها به ویژه دولت و مجلس با بازار سرمایه مرتبط است، گفت: باید تلاش کنیم تا کشف قیمت هر کالا و محصولی براساس عرضه و تقاضا صورت گیرد چرا که متقاضیان و عرضه کنندگان کالاها و محصولات بیش از هر فرد دیگری بر واقعیت های پیرامون تولید آن محصول و کالا واقف هستند و بسته به شرایط تولید و هزینه ها و همچنین منافع خود بهترین و واقعی ترین نرخ ها را در فرایند عرضه و تقاضا برای محصولات و کالاهای مورد معامله تعیین می کنند.
وی افزود: این موضوع باعث می شود علاوه بر اینکه تولیدکنندگان اقدام به تولید محصولات با کیفیت تر کنند، کشف قیمت واقعی تری نیز برای کالاها و محصولات اتفاق بیفتد و علاوه بر تولیدکننده و مصرف کننده، بخش خصوصی نیز فرصت عرض اندام بیشتری را در اقتصاد پیدا کند.بررسی وضعیت اقتصاد در طول سالیان گذشته نشان می دهد اتخاذ روش قیمت گذاری محصولات و کالاها سود و منفعتی برای اقتصاد نداشته،نرخ گذاری به زیان همه اقشار جامعه به ویژه افراد کم درآمد است بنابراین هر چند پرداخت یارانه به صورت نقدی و یا سایر روش ها تا حدودی می تواند شرایط زندگی را برای این دسته از اقشار جامعه تحمل پذیر کند اما این اقدامات کوتاه مدت بوده و اثرات آن نیز جزئی و زودگذر است.
عضو هیات مدیره کانون نهادهای سرمایه گذاری ایران گفت: اعتماد به روش کشف قیمت کالا و محصولات و سپردن این امر به فرایند بازار و عرضه و تقاضا، شرایط اقتصادی را بهبود بخشیده و در آینده نیز شاهد اثرگذاری مثبت این اتفاق برای اقشار کم درآمد جامعه خواهیم بود.کاهش واسطه ها و رسیدن سود اصلی ناشی از تولید به دست تولیدکنندگان از دیگر مزایای عرضه محصولات و کالاها در بازارهای مختلف بورس کالا است. افزایش شفافیت در کشف قیمت کالاها و نیز ایجاد فضای عادلانه برای خریدار و فروشنده از دیگر فواید فعالیت بورس کالا در اقتصاد است.
اهمیت فناوری در سهولت روند معاملات
کاظمی اسفه گفت: البته نباید از رشد فناوری و نقش ارتباطات و وسایل ارتباط جمعی در ایجاد این شفافیت و از سوی دیگر تسهیل معاملات بورس کالا به سادگی گذشت ضمن اینکه طی این سال ها این بورس توانسته به خوبی از ابزارهای ارتباط جمعی و زیرساخت های ارتباطی برای بهبود، تسهیل و شفافیت بیشتر دادوستدها استفاده کند.علاوه بر این با گسترش فناوری از یک طرف و ابزارها و وسایل حمل و نقل کالا از طرف دیگر، می توان بدون توجه به بعد مکانی و زمانی مبادلات سراسری محصولات و کالاها را سامان داد که در این زمینه بهترین سازوکار برای انجام این کار، بورس کالا است.
وی ادامه داد: بررسی عملکرد ۱۱ ساله بورس کالا حکایت از این دارد که رفته رفته بازار سرمایه به سمت رسیدن به استانداردهای بین المللی در حال حرکت است. ضمن اینکه اقداماتی همچون انتشار و شفافیت اطلاعات و کاهش فساد نیز از مهمترین ویژگی های بورس کالا برای کمک به بهبود شرایط اقتصادی است.
این کارشناس اقتصادی افزود: مواردی چون پوشش ریسک، تأمین مالی، کاهش نقش دولت در اقتصاد و عرض اندام بیشتر بخش خصوصی، ارتقای کیفیت محصولات و کالاها، افزایش انگیزه تولیدکنندگان، ایجاد توازن در عرضه و تقاضای محصولات و ... از دیگر مزایای قابل بیان در راستای تقویت عرضه کالاها در بورس کالا است.
کاظمی اسفه نمونه بارز اثرات مثبت بورس کالا در توسعه اقتصادی را در حوزه کشاورزی عنوان کرد و گفت: اجرای طرح قیمت تضمینی محصولات کشاورزی از بستر بورس کالا، اقدام بسیار مهم و بزرگی است که اگر بیش از این ها حمایت شود علاوه بر اینکه منفعت بیشتر کشاورزان را در بر خواهد داشت، موجب افزایش کیفیت و کمیت تولید محصولات کشاورزی شده و خودکفایی در محصولات مختلف کشاورزی را درپی خواهد داشت.
 

پورزند

Well-Known Member
کاربر فعال
نگاهي به تغيير جديد در عرصه نفت در بورس
وزارت نفت، برنده تسويه ريالي

وحيد حاجي پور| ... در يکي از مهمترين مواردي که براي بورسي شدن نفت اختلافات نظر فراواني را به همراه داشت، نوع تسويه پول نفت بود. جالب است بدانيد وزارت نفت زماني که طرح اصلي فروش نفت در بورس به جلسه سران سه قوا رفت، روي تسويه کامل و صد درصدي ريالي متمرکز بود که سران سه قوا با رد کردن درخواست وزارت نفت، تصميم گرفتند 80 درصد پول نفت فروخته شده به صورت ارزي محاسبه شود و تنها 20 درصد آن ريالي باشد. طبيعتا از اين تصميم ناراضي بود اما مجبور به پذيرش آن شد. دو عرضه در مجموع به ميزان يک ميليون بشکه با اين «فرمان» صورت گرفت اما براي عرضه سوم به ميزان 3 ميليون بشکه، قرار شده است تسويه به صورت کاملا ريالي صورت گيرد.

اين خبر يک امتياز ديگر براي فعالان بخش خصوصي و خريداران نفت است؛ آن‌ها بدون آنکه مشکلي براي انتقال پول به حساب‌هاي پر ريسک بانک مرکزي يا شرکت‌هاي دولتي و شبه دولتي داشته باشند، ريالِ محموله‌ها را پرداخت مي‌کنند و دلار را نزد خود نگه مي‌دارند. بايد به ياد داشته باشيم که نرخ تسعير درآمدهاي نفتي نه ارز آزاد است و نه ارز نيمايي، بلکه دلار 4200 توماني است که با ساز و کار جديد، دولت و وزارت نفت برنده تسويه ريالي هستند زيرا مبناي محاسبه ارز محموله‌هاي نفتي، نرخ سنا است. يعني وزارت نفت بجاي دريافت ريالِ دلار 4200 توماني، ريالِ دلار 10 هزار توماني را به دست مي‌آورند بدون آنکه به دردسري بيفتند.

اين يک امتياز بزرگ براي وزارت نفت است؛ اين وزارتخانه اگر دلار دريافت کند نمي‌تواند آن را به در بازار آزاد به فروش برساند، دلار را به بانک مرکزي مي‌دهد و اين نهاد معادل ريالي بر حسب نرخ رسمي دلار در بودجه را به آن پرداخت مي‌کند اما با تسويه ريالي، وزارت نفت سهم خود از فروش نفت را با دلار 10 هزار توماني دريافت مي‌کند، يعني درآمد آن دو برابر مي‌شود و اين دقيقا همان نقطه‌‌اي است که مي‌توان به دليل اصرار وزارت نفت براي تسويه ريالي پي برد.

براي درک بهتر، به اين مثال توجه کنيد؛ فرض کنيد سه ميليون بشکه به بخش خصوصي فروخته شد، خريداران نفت ايران طبق قاعده مرسوم بايد پول محموله را به دلار به حساب معرفي شده از سوي بانک مرکزي واريز کنند. اگر قيمت نفت را 50 دلار در نظر بگيريم، يعني بايد 150 ميليون دلار به حساب بانک مرکزي واريز شود. 30 درصد اين مبلغ به صندوق توسعه ملي اختصاص پيدا مي‌کند و 14.5 درصد هم به حساب‌هاي معرفي شده از سوي شرکت ملي نفت. شرکت نفت يا بايد اين سهم را به صورت ارزي مصرف کند و يا اگر به ريال آن نياز داشته باشد، بايد آن را به بانک مرکزي تحويل داده و معادل ريالي آن را به نرخ تسعير بودجه دريافت کند. يعني شرکت ملي نفت از 150 ميليون دلار پول محموله سه ميليون بشکه‌اي، صاحب 21 ميليون و 750 هزار دلار مي‌شود که معادل ريالي آن 91 ميليارد تومان مي‌شود در حالي که طبق مجوزي که براي تسويه ريالي دريافت کرده است، با فرض دلار 10 هزار توماني بيش از 217 ميليارد تومان دريافتي خواهد داشت.

به بيان ساده‌تر، با تسويه ريالي پول نفت دولت و وزارت نفت بجاي دريافت 441 ميليارد تومان، بيش از يک هزار ميليارد تومان درآمد کسب مي‌کنند پس طبيعي است که دولت بيشتر از هر نهاد ديگري به دنبال افزايش صادرات نفت از طريق بورس باشد زيرا درآمدش با دور زدن زيرکانه قانون تسعير درآمدهاي نفتي، بيش از دو برابر افزايش مي‌يابد!

با اين وجود، نگاه‌هاي سياسي بدون در نظر گرفتن اين امتياز بزرگ براي دولت، همه چيز را فراموش مي‌کنند و طوري اين موضوع را نقد مي کنند که گويي دولت تحت فشارها تسليم تسويه ريالي شده است. اگر انتقادي به تسويه ريالي وارد است، نوک پيکان انتقادات بايد به سمت وزارت گرفته شود و نه آنکه با هوچي گري، جريان سازي سوخته‌اي را دنبال کرد.

متن کامل در لينک زير:

******/yuTYtz

@mizenaft
 

تریدر

Well-Known Member
کاربر فعال
جواب شکایت من درخصوص عدم بازگشایی سهم:

سرمایه‏‎ ‎‏گذار محترم‏
‏‏با سلام و احترام؛‏
‏‏پیرو شکایت جنابعالی و با توجه به مکاتبات انجام شده با " شرکت فرابورس ایران‏‏‏‏‏‏" طی نامه شماره 1417-97-ش-121 مورخ 25/09/1397 موارد زیر به استحضار میرساند:‏
‏‏شرکت مذکور ‏‏طی ارائه پاسخ مکتوب به این اداره اعلام داشته است:‏‏ ‏‏«‏‏نمادهای‏‏ ‏‏انرژی،‏‏ ‏‏بورس‏‏ ‏‏و‏‏ ‏‏کالا‏‏ ‏‏با‏‏ ‏‏توجه‏‏ ‏‏به‏‏ ‏‏تصمیم‏‏ ‏‏شورای‏‏ ‏‏عالی‏‏ ‏‏بورس‏‏ ‏‏مبنی‏‏ ‏‏بر‏‏ ‏‏ادغام‏‏ ‏‏نمادهای‏‏ ‏‏چندگانه‏‏ ‏‏این‏‏ ‏‏شرکتها‏‏ ‏‏توسط‏‏ ‏‏سازمان‏‏ ‏‏بورس‏‏ ‏‏و‏‏ ‏‏اوراق‏‏ ‏‏بهادار‏‏ ‏‏متوقف‏‏ ‏‏شده‏‏ ‏‏است‏‏».‏
‏‏بازگشایی نمادهای مورد اشاره در دستور کار قرار داشته و تحت بررسی است.‏
‏‏لازم به ذکر است در صورت مشاهده تخلف از قوانین و مقررات توسط شرکت، سازمان بورس و اوراق بهادار مطابق مقررات با متخلف برخورد خواهد نمود. ‏
‏‏برای رسیدگی به اختلاف بین خود و شرکت اعم از مطالبه وجه یا دریافت خسارات (وفق ماده 36 قانون بازار اوراق بهادار) میتوانید به کمیته سازش کانون کارگزاران مراجعه نموده و در صورت عدم سازش در آن کانون موضوع را در هیأت داوری واقع در سازمان بورس و اوراق بهادار طرح نمایید‏‏.‏
‏‏نشانی کانون مذکور به شرح زیر است:‏
‏‏آدرس: خیابان‏‏ ‏‏ولیعصر،‏‏ ‏‏بالاتر از خیابان بهشتی،‏‏ ‏‏کوچه دل افروز، پلاک 32‏
‏‏شماره تلفن: 88702982-021‏
‏‏شماره دورنگار: 89789971-021‏
‏‏ ‏
‏‏ ‏‎ ‎‏ با تشکر‏
‏‏ اداره رسیدگی به شکایات و حمایت های حقوقی‏
 

hamid26967

Member
کاربر فعال
عضو تازه
جواب شکایت من درخصوص عدم بازگشایی سهم:

سرمایه‏‎ ‎‏گذار محترم‏
‏‏با سلام و احترام؛‏
‏‏پیرو شکایت جنابعالی و با توجه به مکاتبات انجام شده با " شرکت فرابورس ایران‏‏‏‏‏‏" طی نامه شماره 1417-97-ش-121 مورخ 25/09/1397 موارد زیر به استحضار میرساند:‏
‏‏شرکت مذکور ‏‏طی ارائه پاسخ مکتوب به این اداره اعلام داشته است:‏‏ ‏‏«‏‏نمادهای‏‏ ‏‏انرژی،‏‏ ‏‏بورس‏‏ ‏‏و‏‏ ‏‏کالا‏‏ ‏‏با‏‏ ‏‏توجه‏‏ ‏‏به‏‏ ‏‏تصمیم‏‏ ‏‏شورای‏‏ ‏‏عالی‏‏ ‏‏بورس‏‏ ‏‏مبنی‏‏ ‏‏بر‏‏ ‏‏ادغام‏‏ ‏‏نمادهای‏‏ ‏‏چندگانه‏‏ ‏‏این‏‏ ‏‏شرکتها‏‏ ‏‏توسط‏‏ ‏‏سازمان‏‏ ‏‏بورس‏‏ ‏‏و‏‏ ‏‏اوراق‏‏ ‏‏بهادار‏‏ ‏‏متوقف‏‏ ‏‏شده‏‏ ‏‏است‏‏».‏
‏‏بازگشایی نمادهای مورد اشاره در دستور کار قرار داشته و تحت بررسی است.‏
‏‏لازم به ذکر است در صورت مشاهده تخلف از قوانین و مقررات توسط شرکت، سازمان بورس و اوراق بهادار مطابق مقررات با متخلف برخورد خواهد نمود. ‏
‏‏برای رسیدگی به اختلاف بین خود و شرکت اعم از مطالبه وجه یا دریافت خسارات (وفق ماده 36 قانون بازار اوراق بهادار) میتوانید به کمیته سازش کانون کارگزاران مراجعه نموده و در صورت عدم سازش در آن کانون موضوع را در هیأت داوری واقع در سازمان بورس و اوراق بهادار طرح نمایید‏‏.‏
‏‏نشانی کانون مذکور به شرح زیر است:‏
‏‏آدرس: خیابان‏‏ ‏‏ولیعصر،‏‏ ‏‏بالاتر از خیابان بهشتی،‏‏ ‏‏کوچه دل افروز، پلاک 32‏
‏‏شماره تلفن: 88702982-021‏
‏‏شماره دورنگار: 89789971-021‏
‏‏ ‏
‏‏ ‏‎ ‎‏ با تشکر‏
‏‏ اداره رسیدگی به شکایات و حمایت های حقوقی‏
ممنون که اطلاع دادین . جواب شکایت من هنوز نیومده ولی روال همونه فکر کنم . ما هم میدونیم دارن ادغام می کنن آخه چند ماه باید بگذره آقایون یه جلسه تشکیل بدن و امضاء بزنن . خدا کنه به یکسال نکشه با این اوصاف :(:(
 

سهم طلایی

Well-Known Member
کاربر فعال
سیمانیها از امروز استارت زدند و برای اکثر سهمهای این گروه صف خرید میلیونی چیده شد. استارت این گروه را جدی بگیرید .

سشرق ، کفرآور سجام سهگمت سغرب و..... یک رالی شارپ در انتظار سهمهای این گروه میباشد
 
بالا