""گروه شرکتهای بورسی (بورس تهران -فرابورس-بورس کالا-بورس انرژی -سپرده گذاری)

behzadbonyasi

Well-Known Member
کاربر فعال
عضو تازه
سلام.علت بسته شدن فرابورس را کسی میدونه؟

✅ فرابورس در بازار اول پدیرفته شد

به گزارش کدال نگر بورس ٢۴، شرکت فرابورس ایران اعلام داشت درخواست پذیرش سهام این شرکت در تاریخ ١٣٩٧/٠٩/٢٠ در هیأت محترم پذیرش مطرح و با پذیرش این شرکت در بازار اول فرابورس ایران موافقت به عمل آمد.

ادامه مطلب ...

@bourse24ir
 

تریدر

Well-Known Member
کاربر فعال
براساس اطلاعات بدست آمده نمادهای کالا4؛ انرژی3 و بورس بدون تجمیع سهام بازگشایی می شوندومقررگردیده دریک پروسه زمانی که بعدا" مشخص خواهدشداقدام گردد. والبته تقریبا" نشدنی هست وگرنه در یکماه گذشته انجام میشد!
اینها سهامداران رو اوسکل کردن!
 

امير محسن سعيدي

Active Member
کاربر فعال
براساس اطلاعات بدست آمده نمادهای کالا4؛ انرژی3 و بورس بدون تجمیع سهام بازگشایی می شوندومقررگردیده دریک پروسه زمانی که بعدا" مشخص خواهدشداقدام گردد. والبته تقریبا" نشدنی هست وگرنه در یکماه گذشته انجام میشد!
اینها سهامداران رو اوسکل کردن!
از شنبه باز میشه؟
 

پورزند

Well-Known Member
کاربر فعال
نفت آماده سومین عرضه به بورس؛ این بار ریالی
در حالی که دو بار نفت خام سبک در بورس به صورت ارزی - ریالی عرضه شده است، رئیس سازمان بورس اوراق بهادار گفت در حال انجام مذاکراتی هستیم که نفت به صورت کاملا ریالی در بورس عرضه شود.

به گزارش ایسنا، طی ماه‌های گذشته دو بار نفت خام سبک در بورس انرژی ایران عرضه شده است. اوایل آبان ماه امسال برای اولین بار یک میلیون بشکه نفت خام در بورس انرژی روی میز معاملات قرار گرفت که قیمت پایه هر بشکه نفت در آن زمان حدود ۷۹ دلار بود.

در روز معاملات اولین عرضه، سه نفر در این رقابت شرکت کردند و در نهایت با تعدیل قیمت نفت در بورس ۲۸۰ هزار بشکه نفت خام سبک به قیمت هر بشکه ۷۴ دلار و ۸۵ سنت داد و ستد شد.
بعد از عرضه نفت در بورس، مدیرعامل بورس انرژی خبر از احتمال تعدیل قیمت نفت در بورس داد و گفت که این قیمت، قیمت متعادلی است؛ ضمن این‌که اگر تا زمان بارگیری محموله، قیمت نفت خام افزایش یا کاهش یابد، قیمت متناسب با آن تعدیل خواهد شد.

در این میان ۲۰ آبان ماه ۱۳۹۷ هم برای دومین بار نفت در بورس عرضه شد. آنگونه که در اطلاعیه عرضه آمده بود، قرار بر این بود که ۷۰۰ هزار بشکه نفت خام سبک برای عرضه روی تابلو معاملات برود که در نهایت قیمت هر بشکه نفت خام سبک در رینگ بین‌الملل بورس انرژی در دومین عرضه ۶۴.۹۷ دلار معامله شد؛ بدین معنا که نفت بورسی در این مدت حدود ۱۰ دلار نسبت به اولین دوره تعدیل شد.

فروش نفت در بورس انرژی به صورت ۲۰ درصد ریالی و ۸۰ درصد ارزی است؛ به طوری‌که متقاضیان خرید برای شرکت در معامله، باید ۱۰ درصد ارزش سفارش را به صورت ریالی به میزان پیش‌پرداخت پیش از عرضه به حساب اعلامی شرکت سپرده‌گذاری مرکزی اوراق بهادار و تسویه وجوه واریز کنند که در صورت انجام معامله بخشی از ۲۰ درصد ریالی محسوب خواهد شد.

در عین حال مدتی است که عرضه نفت در بورس انرژی متوقف شده و در این مدت اطلاعیه عرضه‌ای منتشر نشده است ولی در آخرین واکنش‌ها وزیر نفت اعلام کرده که عرضه نفت در بورس در انتظار تصمیم شورای هماهنگی اقتصادی است.

زنگنه تاکید کرد که "پیش از این برای فروش یک میلیون بشکه نفت اجازه صادر شده بود که به دنبال آن هستیم برای عرضه شش ماهه و فروش ریالی نیز مجوز بگیریم. امیدواریم این موضوع در اولین جلسه شورای عالی هماهنگی مطرح شود و با یک تغییراتی و تجاربی که پیدا کردیم، ما تقاضا می کنیم که اگر قبول کردند با مقدار بیشتری ولی ۶ ماهه اجازه بگیریم که عرضه کنیم و این راه را باز کنیم".

در عین حال شاپور محمدی - رئیس سازمان بورس اوراق بهادار - به تازگی درباره احتمال عرضه مجدد نفت در بورسانرژی اعلام کرد که " با وزارت نفت در این مورد وارد مذاکره شده‌ایم که نفت به صورت کاملا ریالی در بورس عرضه شود. هر زمان که وزارت نفت بگوید ما آماده عرضه نفت در بورس هستیم".
انتهای پیام
 

یک میلیون دلار

Well-Known Member
کاربر فعال
براساس اطلاعات بدست آمده نمادهای کالا4؛ انرژی3 و بورس بدون تجمیع سهام بازگشایی می شوندومقررگردیده دریک پروسه زمانی که بعدا" مشخص خواهدشداقدام گردد. والبته تقریبا" نشدنی هست وگرنه در یکماه گذشته انجام میشد!
اینها سهامداران رو اوسکل کردن!
یه ضرب المثل هست که میگه چاقو دسته خودشو نمیبره.:)
بازار منفیه بزار بسته باشه
 

پورزند

Well-Known Member
کاربر فعال
در جلسه شورای عالی هماهنگی اقتصادی به ریاست دکتر روحانی

جهت گیری ها و شاخص های کلان بودجه ۹۸ تصویب شد
ارائه نقشه راه و برنامه کلی اصلاح ساختار بودجه عمومی در افق ۹۸-۹۹
راهکارهای وزارت نفت در زمینه عرضه گسترده تر نفت در بورس انرژی تصویب شد. /ایران
@eghtesadonline
 

پورزند

Well-Known Member
کاربر فعال
جدید #2,048
مدیرعامل بورس انرژی در گفت‌وگو با فارس خبر داددور جدید عرضه نفت خام با همکاری وزارت نفت

مدیرعامل بورس انرژی با اشاره به مصوبه شب گذشته شورای عالی هماهنگی اقتصادی با حضور سران سه قوه گفت: راهکارهای پیشنهادی وزارت نفت در زمینه عرضه گسترده‌تر نفت خام در بورس انرژی در این شورا تصویب شد.


سیدعلی حسینی مدیرعامل بورس انرژی ایران در گفت‌وگو با خبرنگار بورس خبرگزاری فارس، پیرامون آخرین اقدام‌های برای آغاز دور جدید عرضه نفت خام در این بازار گفت: خوشبختانه شب گذشته پیشنهادهای اصلاحی در اطلاعیه جدید عرضه نفت خام در شورای عالی هماهنگی اقتصادی سران سه قوه مطرح شد و در پی آن راهکارهای وزارت نفت در زمینه عرضه گسترده‌تر نفت خام در بورس انرژی مورد تصویب قرار گرفت.

وی با بیان اینکه هنوز این مصوبه و جزئیات آن به شرکت ملی نفت ابلاغ نشده است، گفت: با توجه به لزوم تأیید نهایی مصوبات شورای عالی هماهنگی اقتصادی، تلاش می‌شود تا فرایند زمانی ابلاغ مصوبه مذکور در کوتاه‌ترین زمان ممکن محقق شود.

مدیرعامل بورس انرژی عنوان کرد: انتظار می‌رود با اعلام جزئیات این مصوبه و سازوکارهای پیشنهادی وزارت نفت بتوان در کوتاه‌ترین زمان ممکن، دور جدید عرضه نفت خام در بورس انرژی را آغاز کرد.

وی با اشاره به تلاش‌های ارزنده و گام‌های رو به جلوی وزارت نفت و شرکت ملی نفت ایران برای عرضه نفت خام در بورس انرژی افزود: تلاش‌های بسیاری طی مدت اخیر صورت گرفته تا عرضه نفت خام در بورس انرژی با سازوکاری حرفه‌ای و عملیاتی از سوی وزارت نفت صورت گیرد.
انتهای پیام
 

پورزند

Well-Known Member
کاربر فعال
رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس در گفتگو با فارس خبر داد

صدور مجوز فروش ۱۰۰ درصد ریالی نفت در بورس/۳ میلیون بشکه نفت عرضه می‌شود

رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس درباره جزئیات مصوبه جدید شورای عالی هماهنگی اقتصادی درباره عرضه نفت خام در بورس گفت: قرار است ۳ میلیون بشکه نفت در بورس عرضه شود و وزارت نفت اختیار دارد صد درصد ریالی تسویه وجوه را انجام دهد.محمدرضا پورابراهیمی رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی و عضو شورای عالی هماهنگی اقتصادی در گفتگو با خبرنگار اقتصادی باشگاه خبری توانا خبرگزاری فارس درباره مصوبه جدید این شورا درباره عرضه نفت خام در بورس گفت: خوشبختانه این مساله مورد توافق سران قوا قرار گرفت. ما هم در این جلسه نظر مثبتمان را اعلام کردیم. بر اساس این مصوبه شورای عالی هماهنگی اقتصادی، قرار است بحث عرضه نفت در بورس انرژی استمرار پیدا کند. همچنین شرایط قبلی که بخشی از آن ارزی و بخش از آن ریالی بود تسهیل می‏شود.

پورابراهیمی ادامه داد: براین اساس تقریبا حتی تا صد درصد ریالی هم می تواند انجام شود. البته این اختیاری است که به وزارت نفت داده شده است
 

پورزند

Well-Known Member
کاربر فعال
تسویه ۱۰۰ درصد پول نفت به ریال در بورس انرژی/ عرضه ۳ میلیون بشکه در فاز بعدی

رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس :
تعدادی از سفرای کشور‌های خارجی که در مبادلات اقتصادی با ایران هستند ظرف یک ماه گذشته چندین جلسه در بورس انرژی با مدیرعامل و اعضای هیئت عامل این شرکت داشتند و توافقاتی در زمینه خرید نفت از طریق بورس صورت گرفت
اگر شرکت ملی نفت و وزارت نفت آمادگی داشته باشد، با توجه به آمادگی بورس این هفته هم عرضه انجام خواهد شد /تسنیم
@Econ_Fouri
 

تریدر

Well-Known Member
کاربر فعال
درهیچ کجای کشورامنیت سرمایه گذاری نیست بعدانتظاردارندبااین قوانین سرمایه گذارخارجی بیادو.........
بیش از40 روزه که نمادکالا4 و...به دلایل واهی بسته است وکسی هم جوابگونیست!
دراین مدت دوبارتاریخ اعلام کردندولی بعدتمدیدکردن!
آخرین باراعلام شد حداکثرتاپنجم دیماه نمادبسته میمونه ولی ممکنه دوباره بازی دربیارن.
 

پورزند

Well-Known Member
کاربر فعال
مدیرعامل بورس انرژی خبر داد:
خارجی ها خریدار نفت ایران از بورسمدیرعامل بورس انرژی گفت: برخی کشورها از طریق سفارتخانه ها دنبال کسب اطلاعات درباره خرید نفت از بورس بوده اند، شماری از شرکت های خارجی نیز به طور مستقیم برای رایزنی در این باره مراجعه و حتی کد معاملاتی نیز اخذ کرده اند.

به گزارش پایگاه خبری بازار سرمایه (سنا) و به نقل از ایرنا، سیدعلی حسینی با بیان اینکه زمان مرحله جدید عرضه نفت خام در بورس هنوز مشخص نشده است، افزود: شورای عالی هماهنگی اقتصادی (با حضور سران سه قوه) با تداوم عرضه نفت در بورس موافقت کرده است و بر این اساس مرحله جدید عرضه پس از آماده سازی توسط وزارت نفت انجام خواهد شد.

مدیرعامل بورس انرژی درباره تسویه ۱۰۰ درصد ریالی پول خرید نفت، اضافه کرد: درخواست های متعددی توسط مشتریان برای تسویه همه پول خرید به صورت ریالی ارایه شده است.

وی درباره حجم عرضه نفت در بورس نیز بیان داشت: در هفته های اخیر پیشنهادات و درخواست های فراوانی برای خرید نفت ارایه شده که نشان می دهد جذابیت عرضه نفت بالاست بنابراین محدودیتی برای میزان عرضه توسط شرکت ملی نفت وجود ندارد.
حسینی به استقبال خارجی ها از خرید نفت اشاره کرد و تصریح کرد: اکنون از نظر شمار مشتریان خرید نفت، مشکل و محدودیتی وجود ندارد و تنها مساله ای که باید مورد توجه قرار گیرد موضوع بی ثباتی بازارهای جهانی نفت و روند نزولی آن است.

مدیرعامل بورس انرژی ادامه داد: امیدوارم شرکت ملی نفت بر اساس مصوبه شورای عالی هماهنگی اقتصادی هر چه سریعتر نسبت به ارایه برنامه خود برای عرضه مجدد نفت در بورس اقدام کند.

به گزارش ایرنا، در مرحله نخست فروش نفت (۶ آبان امسال)، یک میلیون بشکه نفت خام عرضه شد اما هشت محموله ۳۵ هزار بشکه‌ای (معادل ۲۸۰ هزار بشکه) به نرخ بشکه ای ۷۴ دلار و ۸۵ سنت به فروش رسید.

در دومین مرحله فروش نفت خام در بورس انرژی (۲۰ آبان) نیز ۷۰۰ هزار بشکه نفت خام به نرخ بشکه ای ۶۴ دلار و ۹۷ سنت داد و ستد شد. تاکنون، شیوه فروش نفت در بورس انرژی ۲۰ درصد ریالی و ۸۰ درصد ارزی بوده، اما با توجه به درخواست ها و پیشنهادات مطرح شده قرار است از این پس به صورت ۱۰۰ درصد ریالی انجام شود.

طرح عرضه نفت خام در بورس در سال های گذشته بارها مطرح شد اما ناکام ماند تا سرانجام در تیرماه امسال با حمایت دولت و تاکید معاون اول رییس جمهوری این طرح کلید خورد و در آبان امسال، اجرایی شد.
 

پورزند

Well-Known Member
کاربر فعال
اعتراف بنیاد دفاع از دموکراسی‌ها به شکست تحریم‌ها با فروش نفت ایران در بورس

مشاور بنیاد دفاع از دموکراسی‌ها در آمریکا گفت: بورس انرژی شرایطی فراهم کرده که خریداران نفت ایران می‌توانند در قالب آن گمنام بمانند. فروش نفت در این بورس یک پیروزی برای ایران بود و راه دور زدن تحریم‌های آمریکا را به جهان نشان داد.


به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری فارس، راهبرد تنوع‌سازی روش‌ها یک راهبرد معقول و منطقی برای جلوگیری از ضربه‌پذیری اقتصاد و افزایش امنیت انرژی کشور است که با توجه به رویکرد خصمانه برخی کشورها علیه ایران، اجرای آن از اهمیت بیشتری نیز برخوردار است. غفلت از این راهبرد باعث شده است که بعد از خروج امریکا از برجام و بازگشت تحریم‌های نفتی، صادرات نفت کشور با چالش‌هایی جدی مواجه شود؛ چالش‌هایی که در تجربه‌ی قبلی در اوایل دهه ۹۰ منجر به بروز شوک اقتصادی در داخل کشور شد. کارشناسان معتقدند که دلیل اصلی اثرگذاری تحریم‌های نفتی به مدل سنتی فروش نفت ایران ارتباط دارد.

در این مدل نفت کشور تنها از یک مسیر به فروش میرسد بدین صورت که امور بین‌الملل شرکت ملی نفت، نفت خام ایران را در قالب محموله‌های بزرگ (یک میلیون بشکه‌ای) به تعداد محدودی پالایشگاه مشخص به فروش میرساند. طبیعتا رهگیری و شناسایی این فرآیند برای آمریکا بسیار آسان بوده و به راحتی می‌تواند مانع صادرات نفت ایران از این سازوکار سنتی شود.

در این بین راهبرد تنوع‌سازی اقتضا میکند که نفت کشور از کانالی به فروش برسد که بازیگران بیشتری وارد این عرصه شده و بدین صورت با ایجاد تنوع و تعدد در عرضه کننده و خریدار امکان شناسایی محموله‌های نفتی ایران کاهش یابد. یکی از بسترهای موجود برای تحقق این امر با عرضه نفت در بورس و مشارکت شرکت‌های خصوصی داخلی و خارجی در صادرات نفت فعال میشود.
در این سازوکار نفت خام ایران در بورس انرژی عرضه میشود و شرکت‌های خصوصی داخلی و خارجی که توانمندی و تخصص کافی برای دور زدن تحریم‌های نفتی و فروش نفت کشور را دارند در سازوکار مشخص شده در اطلاعیه بورس انرژی، اقدام به خرید نفت ایران میکنند. در این روش نفت ایران توسط عرضه کنندگانی از بخش خصوصی در بازارهای خاکستری منطقه به فروش میرسد و با ایجاد شبکه‌ای مویرگی از تجار نفتی امکان شناسایی محموله‌های نفت ایران توسط آمریکا به شدت کاهش می‌یابد.

پس از ارائه و بررسی این طرح در محافل کارشناسی، طرح عرضه نفت در بورس به صورت آزمایشی توسط شورای عالی هماهنگی اقتصادی تصویب شد تا ظرفیت اجرای این راهکار برای مقابله با تحریم‌های نفتی مورد ارزیابی قرار گیرد. در این راستا اولین عرضه نفت در بورس در تاریخ 6 آبان‌ماه انجام شد که طی آن 8 محموله‌ی 35 هزار بشکه‌ای (280 هزار بشکه) به قیمت 74.85 دلار به فروش رسید. 20 آبان ماه موعد دومین عرضه نفت خام ایران در بورس انرژی بود. در این عرضه 700 هزار بشکه نفت با قیمت 64.97 دلار توسط شرکت‌های داخلی و خارجی خریداری شد. بدین ترتیب اجرای این راهکار در فاز آزمایشی با موفقیت همراه شد.

*اعتراف موسسات آمریکایی به اهمیت بورس در بی اثر کردن تحریم های نفتی
در حالی این راهکار پس از عرضه ازمایشی با توقف مواجه شده است که علاوه بر تاکید کارشناسان داخلی بر نقش تاثیرگذار اجرای این راهکار در بی‌اثرکردن تحریم‌های نفتی، موسسات مطالعاتی آمریکایی نیز اجرای این راهکار را گام مهم ایران برای مقابله با تحریم‌های نفتی آمریکا عنوان کردند.

به عنوان مثال، سعید قاسمی‌نژاد مشاور بنیاد دفاع از دموکراسی ها در آمریکا که اتفاقا یکی از اهداف این بنیاد اعمال هر چه سخت‌تر تحریم‌ها علیه ایران است، در مقاله‌ای در businessinsider با عنوان Trump's Iran sanctions aren't working as planned به عدم کارآیی تحریم‌های نفتی آمریکا با وجود عرضه نفت در بورس انرژی ایران پرداخت و گفت (عکس زیر): «در ماه نوامبر و با گذشت کمتر از دو هفته از آغاز اعمال تحریم آمریکا علیه این کشور دو محموله با حجم بیش از 700 هزار بشکه در بورس انرژی تهران به فروش رسید. این بورس شرایطی فراهم کرده است که خریداران نفت ایران می‌توانند در قالب آن گمنام بمانند. فروش نفت در بورس انرژی یک پیروزی برای ایران بود و راه دور زدن تحریم‌های آمریکا را به جهان نشان داد».


باید توجه داشت که اعتراف به شکست تحریم‌های نفتی آمریکا در صورت تداوم عرضه نفت در بورس توسط مشاور موسسه‌ای مطرح شد که بررسی رویکرد آن از جهاتی حائز اهمیت است. بنیاد دفاع از دمکراسی‌ها (Foundation for Defense of Democracies) یا به اختصار، اف‌دی‌دی یک اندیشکده نومحافظه کار مستقر در واشنگتن است که تمرکز آن بر امنیت ملی و سیاست خارجی است. گرایش‌های سیاسی آن غیر حزبی توصیف شده‌است و این نهاد خواهان تحریم نهادهای مختلف ایران از جمله بخش انرژی، بانک مرکزی و سوئیفت بوده‌ است.

در حالی که تاثیر عرضه نفت در بورس و استفاده از توانمندی شرکت‌های خصوصی در بی‌اثرکردن تحریم‌های نفتی آمریکا امری واضح است و اجرای این طرح در فاز آزمایشی نیز با موفقیت کامل همراه بود، اما اجرای این راهکار به دلایلی نامعلوم توسط وزارت نفت متوقف شده است. باید دید که پس از مصوبه جدید شورای عالی هماهنگی اقتصادی مبنی بر تداوم عرضه نفت در بورس، این وزارتخانه چه زمانی گام بعدی برای اجرای این راهکار ضدتحریمی را برخواهد داشت و شاهد عرضه مجدد نفت در بورس انرژی خواهیم بود؟
 

hamid26967

Member
کاربر فعال
عضو تازه
درهیچ کجای کشورامنیت سرمایه گذاری نیست بعدانتظاردارندبااین قوانین سرمایه گذارخارجی بیادو.........
بیش از40 روزه که نمادکالا4 و...به دلایل واهی بسته است وکسی هم جوابگونیست!
دراین مدت دوبارتاریخ اعلام کردندولی بعدتمدیدکردن!
آخرین باراعلام شد حداکثرتاپنجم دیماه نمادبسته میمونه ولی ممکنه دوباره بازی دربیارن.
با سلام
چه طوری میشه اطلاعات جدیدی در مورد بازگشایی به دست آورد . من چند روزه به امور سهام سازمان بورس زنگ میزنم اصلا کسی گوشی رو برنمیداره . خیلی نگرانم .من نماد بورس دارم تو سبدم . می ترسم 5-6 ماه طول بکشه ، ممنون میشم کسی راهنمایی کنه یا خبری برسونه . شماره امور سهام سازمان هم 66701683
 

تریدر

Well-Known Member
کاربر فعال
با سلام
چه طوری میشه اطلاعات جدیدی در مورد بازگشایی به دست آورد . من چند روزه به امور سهام سازمان بورس زنگ میزنم اصلا کسی گوشی رو برنمیداره . خیلی نگرانم .من نماد بورس دارم تو سبدم . می ترسم 5-6 ماه طول بکشه ، ممنون میشم کسی راهنمایی کنه یا خبری برسونه . شماره امور سهام سازمان هم 66701683
سلام صبح بخیر، براساس آخرین اطلاعیه مقررگردیده بوداین نمادهاحداکثرتا 5 دیماه یعنی امروزبسته بمونند!
تقریبا" 45 روزه که بسته هستندوچندبارخلف وعده دربازگشایی کردند!
اگرامروزهم بازش نکنندودوباره تمدیدبشه بایدسهامداران جمع شده و شکایت بکنند.
 

پورزند

Well-Known Member
کاربر فعال
مجوز سران قوا برای عرضه ۳ میلیون بشکه نفت در بورس

وزیر نفت:
مجوز لازم از سران سه قوه اخذ شده تا ۳ میلیون بشکه نفت در بورس به صورت ۱۰۰ درصد ریالی با ارز ثنا به فروش برسد.

به زودی اطلاعیه ای درباره مرحله سوم فروش نفت در بورس صادر می شود که شاید هفته آینده این عرضه رخ دهد

خریداران نفت در بورس توانسته اند طلای سیاه را صادر کنند و مشکلی در این زمینه وجود نداشته است.

@Econ_Fouri
 

behzadbonyasi

Well-Known Member
کاربر فعال
عضو تازه
ورس ها
کد خبر: ۱۱۲۷۴۷
۱۵:۳۵ - ۱۳۹۷/۱۰/۵نماینده مجلس خبر داد:
دو نکته مهم در دستور کار بورس کالا و وزارتخانه برای زعفران
رییس کمیسیون کشاورزی مجلس با اشاره به اینکه ورود به بورس کالا در افزایش کیفی محصولات کشاورزی تاثیر بسزایی داشته،گفت: دو نکته در مورد زعفران با همکاری وزارت جهاد کشاورزی و بورس کالا در دستور کار است.


به گزارش پایگاه خبری بورس پرس،احمد علی کیخا درباره عرضه زعفران در بورس کالا به باشگاه خبرنگاران جوان گفت: هدف گذاری نهایی ساماندهی و اصلاح روندها در بخش کشاورزی، عرضه تمامی محصولات کشاورزی در بورس کالا است که زعفران نیز از جمله این محصولات بوده که عرضه آن از سال گذشته آغاز شد و با روند مطلوبی در حال انجام است.
وی افزود: از مهم‌ترین اهداف راه‌اندازی بورس کالا، ایجاد شفافیت اقتصادی بوده تا تولیدکنندگان و مصرف‌کنندگان بتوانند در یک مکان شفاف به معامله بپردازند تا بهترین تصمیم‌ها از سوی متولیان امر به منظور افزایش کیفیت تولیدات و تنظیم بازارها گرفته شود.با عرضه پر حجم زعفران در بورس کالا، شاهد واقعی شدن قیمت این محصول، کمرنگ شدن فعالیت واسطه‌ها در بازار و حمایت مستقیم از زعفرانکاران هستیم.
این نماینده مجلس با اشاره به سهم بالای زعفران ایرانی در بازارهای بین المللی گفت: با وجود عرضه بسیاری از مواد اولیه و کالاهای اساسی در بورس کالا اما هنوز تا استفاده کامل از ظرفیت‌های بهینه این بورس فاصله زیادی داریم. این در حالی است که سایر کشورها با استفاده از ظرفیت‌ بورس‌های کالایی بر مبادلات بین‌المللی تاثیر می‌گذارند. بنابراین باید تلاش کنیم با تقویت عرضه محصولات در این بورس و بین المللی شدن معاملات زعفران، محصول با مزیت و استراتژیک ایران را با شیوه‌های نوین به دنیا معرفی و عرضه کنیم.
کیخا ادامه داد: ورود به بورس کالا در افزایش کیفی محصولات کشاورزی تاثیر بسزایی داشته چرا که به دلیل افزایش مشتریان در بورس، تولیدکنندگان مجاب به افزایش کیفیت کالاها می‌شوند و همین امر موجب می شود با گذر زمان شاهد افزایش کیفیت کالاهای تولید داخل با نرخ واقعی و شفاف باشیم و متقاضیان هم تشویق به خرید کالا از یک کانال مناسب خواهند شد.
وی گفت: دو نکته مهم را باید در مورد زعفران در نظر گرفت یکی اینکه باید زعفران ایرانی به بالاترین قیمت در بازارهای بین المللی به فروش برسد و دیگر اینکه سهم کشاورزان از قیمت پرداختی از سوی مصرف کنندگان بیشتر باشد تا سود واقعی عاید کشاورز شود، این دو موضوع با همکاری وزارت جهاد کشاورزی، بورس کالا و نهادهای مرتبط در دستورکار است که اثرات مثبت آن امروز نمایان شده است.
 
بالا