""گروه شرکتهای بورسی (بورس تهران -فرابورس-بورس کالا-بورس انرژی -سپرده گذاری)

حسن اسلانی

Very Good Member
کاربر فعال
[h=2]""گروه شرکتهای بورسی (بورس تهران -فرابورس-بورس کالا-بورس انرژی -سپرده گذاری)[/h]
سلام ---
برای جلو گیری وپراکندگی اخبار - تایپیک
""گروه شرکتهای بورسی (بورس تهران -فرابورس-بورس کالا-بورس انرژی -سپرده گذاری)
ایجاد تا کلیه اخبار مربوط به شرکت های فوق در یکجا منعکس شود ...سپاس

 

حسن اسلانی

Very Good Member
کاربر فعال
[HR][/HR] افزایش 20 درصدی ارزش معاملات بورس کالا در اسفند ماه سال 1390

با معامله 2 میلیون و 75 هزار تن انواع کالاهای صنعتی، کشاورزی و پتروشیمی در بورس کالای ایران، ارزش معاملات این بورس در اسفند 1390 به بیش از 22 هزار میلیارد ریال رسید.


به گزارش روابط عمومی و امور بین الملل بورس کالای ایران، مقایسه آمار معاملات اسفند سال گذشته با ماه قبل از آن نشان می دهد معاملات بورس کالا در این ماه به لحاظ حجم، 21 درصد کاهش ولی به لحاظ ارزش 20 درصد افزایش یافته است.


این گزارش می افزاید: در ماه گذشته حجم معاملات رینگ محصولات صنعتی و معدنی بورس کالای ایران به بیش از یک میلیون و 252 هزار تن رسید که 34 درصد کمتر از آمار معاملات این رینگ در ماه قبل از آن است. با این حال ارزش معاملات این رینگ با رسیدن به رقم 14 هزار و 507 میلیارد ریال، افزایشی 21 درصدی را نسبت به بهمن ماه سال گذشته به ثبت رساند. در این ماه دادوستد انواع محصولات مسی، کک متالوژی، فولاد و کنسانتره با افزایش حجم همراه بود.


اما در رینگ فرآورده های نفتی و پتروشیمی، حجم و ارزش معاملات در اسفندماه سال 90 نسبت به ماه قبل به ترتیب 4 و 18 درصد افزایش پیدا کرد. حجم معاملات این رینگ در دی ماه سال جاری در حالی به 754 هزار تن رسید که این رقم در ماه قبل از آن 720 هزار تن بود. همچنین ارزش معاملات این رینگ نیز با رسیدن به رقم 7 هزار و 161 میلیارد ریال، بالاتر از آمار 6 هزار میلیارد ریالی ماه قبل قرار گرفت.

در رینگ محصولات کشاورزی بورس کالا هم طی ماه حجم و ارزش معاملات به ترتیب 10 و 4 درصد افزایش یافت. بر اساس این گزارش، در اسفند ماه سال گذشته 44 هزار تن انواع محصولات کشاورزی در بورس کالای ایران معامله شد تا ارزش معاملات این رینگ به 437 میلیارد ریال برسد. بیشترین حجم معاملات این رینگ در ماه یاد شده به گروه شکر اختصاص داشت
 

حسن اسلانی

Very Good Member
کاربر فعال
91/01/13 - 11:43
شماره: 13910113000111


گزارش فارس از
مهمترین وقایع بورس در هفته نخست سال 91
خبرگزاری فارس: افزایش 660 واحدی شاخص بورس،اعلام عرضه اولیه 10درصدسهام فولادصبانور،صدور مجوز پذیره نویسی 126 میلیون سهم بیمه تعاون،انتخاب هیئت مدیره مخابرات و پیش بینی سود جدید ایران خودرو مهمتربن وقایع بورس در هفته نخست سال 91 بودند.به گزارش خبرنگار اقتصادی فارس، اولین هفته کاری بورس در سال جدید به مذاق اکثر فعالان بازار سرمایه و مسئولان خوش یمن بود . چرا که در نخستین 5 روزکاری بازار سهام ، قیمت سهام اکثر شرکت های بزرگ رشد کرد تا شاخص بورس که مهمترین متغیر بورس بشمار می رود با 660 واحد افزایش شروع مطلوبی را طی کند.
*جهش 660 واحدی شاخص
براساس این گزارش، در معاملات هفته اول سال 91 دو جریان غالب در داد و ستد سهام شرکت های مشهود بود. جریان اول با کاهش بهای سهام شرکت های کوچک و گاه برخی شرکت های بزرگ چون مخابرات و تدوام اقبال بورس بازان به سهام شرکت های پتروشیمی ، خودرویی و اکثر شرکت های صنعت فلزات اساسی بود .
برآیند این دو جریان که با نیم نگاهی به اخبار سیاسی بین المللی هم توامان بود، افزایش 374 ، 212، 124 و 43 واحدی شاخص بورس در 4 روز شنبه ، یکشنبه ، سه شنبه و چهارشنبه و کاهش 93 واحدی در روز دوشنبه بود و به این ترتیب دماسنج بازار سهام نخستین هفته کاری سال جدید را با جهش 660 واحدی به پایان رساند و آماده اتمام تعطیلات نوروزی و بازگشت اکثریت سرمایه گذاران در 14 فروردین شد.
این در حالی است که حجم معاملات روزانه سهام هم مناسب بود اما در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته کاهش محسوسی داشت.
در رابطه با شرایط بازار سهام در دومین هفته کاری بورس هم برخی از فعالان معقتدند درصورتی که اخبار و رویدادی منفی منتشر نشود و همین جو *** پابرجا باشد، شروع دوباره بورس با رشد قیمت سهام شرکت های ارزنده و سیر صعودی شاخص همراه خواهد شد اما این احتمال هم وجود دارد که به دلیل تعطیلی چند روزه و نامشخص بودن تصمیم گیری های فعالان بازار، بورس در یکی دو روز اول هفته کاری آینده با سردرگمی آغاز شود که در این میان عدم رشد قیمت ها و متغیرهای اصلی معاملات دور از ذهن نخواهد بود اما با روشن شدن برخی تصمیم گیری های کلان و حفظ فضای دیپلماتیک، شاخص بورس دوباره در مدار مثبت قرار گرفته و خواهد توانست از مرز 27هزار واحد هم عبور کند.
*دلایل افزایش شاخص از نگاه کارگزار بوررس
سیدرضا علوی مدیرعامل کارگزاری بانک توسعه صادرات در گفت وگو با فارس، در رابطه با وضعیت بازار سهام اظهار داشت : بورس اوراق بهادار در شرایطی سال گذشته را با میانگین بازدهی 10 درصدی به پایان رساند که کارگزاران و سرمایه گذاران در روزهای آخر کاری شاهد بهبود محسوس و همه جانبه بورس و رشد قیمت سهام شرکت های ارزنده و متغیرهای اصلی معاملات و خصوصا" شاخص بودند. بطوریکه با افزایش 424 واحدی شاخص در هفته منتهی به 28 اسفند ، دماسنج بازار سهام با قرار گرفتن در عدد 25 هزار و 905 واحدی، آماده عبور از خط مقاومت 26 هزار واحدی شد.
وی ادامه داد: این وضعیت که ناشی از آثار مثبتی چون مشخص شدن نتایج انتخابات، حاکم شدن آرامش سیاسی، برگشت وجوه برداشت شده توسط بانک مرکزی، آزاد شدن فروش ارز شرکت ها در بازار و همچنین تجربه روزهای پایانی سال های گذشته بود، موجی از امید را در بین فعالان بازار سهام زنده کرد و بسیاری از سرمایه گذاران حقوقی و حقیقی اقدام به خرید سهام کرده و منتظر تداوم این مسیر در سال جدید شدند.
علوی با بیان اینکه این انتظار در نخستین روزکاری بورس درسال 91 محقق شد، خاطر نشان کرد:بورس اوراق بهادار در شروع سال جدید در نتیجه رشد قیمت سهام اکثر گروه ها و شرکت های بزرگ و موثر ، با رونق قابل توجهی روبرو شد. بطوریکه در کنار داد و ستد 51.3 میلیارد تومانی بیش از 196 میلیون سهم ، شاخص کل بورس نه تنها با 374 واحد افزایش به ثبت رسید بلکه موفق به شکستن خط مقاومت 26 هزار واحدی شد.
این کارگزار در واکنش به این سئوال که این شروع طوفانی ناشی از چه عامل یا عواملی بود، توضیح داد: علاوه بر مسائل سیاسی جهانی مانند عقب نشینی آمریکا از مقابله با ایران و درخواست 11 کشور برای تامین نفت از کشورمان و همچنین ثبات بعد از انتخابات مجلس، سیاست های بانک مرکزی در رسمی کردن نرخ دوم ارز، ارزنده بودن سهام تعدادی از شرکت ها خصوصا" شرکت های صادرکننده محصولات، بهبود سودآوری برخی گروه ها و صنایع و تزریق نقدینگی جدید ، در تقویت طرف تقاضا و رشد متغیرهای اصلی بورس نقش بسزایی داشتند.
علوی تاکید کرد: در کنار همه این عوامل باید به شعار سال جدید مقام معظم رهبری هم توجه کرد چرا که بازار سرمایه از طریق مکانیزم های تامین مالی که دارد ، بهترین محل برای حمایت از تولید و کار است.بنابراین نمود عینی این شعار در بورس و بازار سهام خواهد بود .
*عرضه اولیه 10 درصد سهام فولاد صبا در هفته آخر فروردین
براساس این گزارش اتفاق با اهمیت دیگر اعلام زمان عرضه اولیه 10 درصد سهام فولاد صبا نور توسط معاون مالی و اقتصادی توسعه معادن و فلزات بود.مرتضی علی اکبری به فارس گفت: درپی درج نام سال گذشته شرکت 24 میلیارد تومانی فولاد صبا نور با نماد " کنور " در بازار اول فرابورس ،سرمایه گذاری توسعه معادن و فلزات که مالک اصلی این شرکت به شمار می رود، آماده عرضه اولیه سهام این شرکت در روزهای پایانی اسفند جاری بود،اما به دلیل اثر تعیین حقوق 30 درصدی دولت از معادن بر روی سهام سنگ آهنی و فولادی، این عرضه به سال جدید موکول شد.
وی ادامه داد: حال با توجه به ارایه آخرین اطلاعات شرکت به سازمان بورس و با در نظر گرفتن مواردی مانند تمرکز کشور بر روی تولید داخلی، نیاز کشور به فولاد و به صرفه نبودن واردات فولاد ، مقرر شده عرضه اولیه 10 درصد سهام فولاد صبا نور در هفته آخر ماه جاری انجام شود.
به گفته علی اکبری عرضه 10 درصد سهام طبق هماهنگی های به عمل آمده با مسئولان بازار سرمایه و براساس تعهدات ارایه شده انجام خواهد شد.
*صدور مجوز پذیره نویسی بیمه تعاون
در همین حال سازمان بورس مجوز پذیره‌نویسی 126 میلیون سهم شرکت در شرف تاسیس بیمه تعاون را صادر کرد تا زمینه شکل گیری نخستین بیمه تعاون کشور با سرمایه اسمی 28 میلیارد تومانی فراهم شود. شرکت در شرف تاسیس بیمه تعاون که با سرمایه اسمی 28 میلیارد تومانی نخستین شرکت تعاونی سهامی عام بشمار می رود، مجوز پذیره نویسی سهام را از سازمان بورس و اوراق بهادار دریافت کرد و آماده پذیره نویسی سهام در فروردین یا حداکثر اردیبهشت شد.
به این ترتیب مقرر شده از 280 میلیون سهم موجود، 126 میلیون سهم این شرکت به قیمت اسمی هر سهم 100 تومان برای عموم پذیره نویسی شود. شروع این پذیره نویسی حداکثر تا 60 روز امکان پذیر خواهد بود و عدم شروع پذیره نویسی در مهلت مقرر، موجب ابطال مجوز می شود.
* اعلام نخستین پیش ینی سود هر سهم ایران خودرو
نخستین سود هر سهم شرکت 882 میلیارد تومانی ایران خودرو برای سال جدید 371 ریال پیش بینی و نماد معاملاتی آن بازگشایی شد.درپی برگزاری مجمع فوق العاده 23 اسفند ایران خودرو برای انتخاب اعضاء حقوقی هیئت مدیره و تصویب انتشار 250 میلیارد تومان اوراق مشارکت، این شرکت 882 میلیارد تومانی نخستین سود هر سهم سال 91 را 371 ریال پیش بینی کرد و آماده بازگشایی نماد معاملاتی شد.
این سود در مقایسه با سود مالی گذشته تنها دو درصد افزایش یافته که ناشی از رشد 20 درصدی فروش، افزایش 23 و 8 درصدی بهای تمام شده کالای فروش رفته و سود عملیاتی است.این درحالی است که در جدول صورت منابع و مصارف ارزی، نرخ دلار 12 هزار و 260 و نرخ یورو 16 هزار و 208 ریال در نظر گرفته شده است.
شرکت ایران خودرو پیش بینی سود هر سهم سال مالی 90 را با سرمایه 630 میلیارد تومانی 509 ریال و با سرمایه 882 میلیارد تومانی 364 ریال اعلام کرده است. همچنین هیئت مدیره این شرکت حاضر در بازار دوم معاملات بورس در نظر دارد تقسیم 30 درصد از سود خالص را به مجمع سال مالی 91 پیشنهاد کند.
*انتخاب هیت مدیره مخابرات
با برگزاری مجامع عادی بطور فوق‌العاده مخابرات، 5 عضو حقوقی هیئت مدیره بزرگترین شرکت بورسی انتخاب و موضوع صادرات و واردات تجهیزات و خدمات مخابراتی به فعالیت های آن افزوده شد.
براین اساس ، با تصویب مجمع عادی بطور فوق‌العاده، 4 شرکت توسعه اعتماد مبین، شهریار مهستان، گسترش الکترونیک مبین، سرمایه‌گذاری استان اصفهان به همراه وزارت اقتصاد ( نماینده دولت ) برای 2 سال به عنوان اعضای هیئت مدیره مخابرات انتخاب شدند. همچنین در مجمع عمومی فوق‌العاده پیشنهاد هیئت مدیره مبنی بر الحاق موضوع "صادرات و واردات کلیه تجهیزات و خدمات مخابراتی" به ماده 2 اساسنامه (موضوع شرکت)، مطرح و اکثریت حاضرین به این پیشنهاد رای مثبت دادند.
 

حسن اسلانی

Very Good Member
کاربر فعال
1391/01/14 - 12:10 تاريخ انتشار: 259 تعداد بازديد: 9956 كد خبر:


از سوی دکتر صالح آبادی؛
اهم برنامه های سازمان بورس در سال 91 اعلام شد
رییس سازمان بورس و اوراق بهادار ادامه پذیرش شرکت های بزرگ در بورس، راه اندازی بورس انرژی و افزایش نقش بازار سرمایه در تامین مالی شرکت ها را از مهم ترین برنامه های این سازمان در سال 91 اعلام کرد.

رییس سازمان بورس و اوراق بهادار روز دوشنبه اهم برنامه های سال 91 این سازمان را اعلام کرد.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی بازار سرمایه (سنا)، دکتر علی صالح آبادی در گفت وگو با استودیو بورس گفت: یکی از برنامه های مهم سازمان بورس در سال 91 ، ادامه پذیرش شرکت های بزرگ در بورس اوراق بهادار است.
وی اظهار داشت: در همین راستا، امیدوارم سهام هلدینگ خلیج فارس در نیمه نخست سال در بورس تهران عرضه شود.
سخنگوی سازمان بورس افزود: تقویت جذب منابع داخلی برای تامین مالی بنگاه های اقتصادی از دیگر برنامه های مهم این سازمان در سال جدید است تا این بازار بتواند به رونق تولید کمک کند.
دکتر صالح آبادی راه اندازی بورس انرژی، ارتقای سیستم های الکترونیکی بازار سرمایه در جهت افزایش شفافیت و اطلاع رسانی و عرضه ابزارهای مالی جدید را از دیگر برنامه های مهم سازمان بورس در سال 91 اعلام کرد.
وی با بیان اینکه برنامه های فرهنگ سازی و آموزشی سازمان بورس از سال گذشته از طریق رسانه ها آغاز شده است، افزود : این برنامه ها در سال جدید تقویت خواهد شد تا افراد بیشتری با نحوه سرمایه گذاری در بورس آشنا شوند.
رییس سازمان بورس درباره مهم ترین دستاوردهای بازار سرمایه در سال 90 گفت: حجم معاملات بورس تهران در سال گذشته به حدود 22 هزار و 600 میلیارد تومان و فرابورس به 8 هزار و 400 میلیارد تومان رسید.
دکتر صالح آبادی تعداد دفعات معاملات در بورس تهران و فرابورس را به ترتیب 4 میلیون و 400 هزار و یک میلیون و 500 هزار دفعه اعلام کرد، گفت : در این شاخص شاهد رشد 100 درصدی تعداد دفعات معاملات نسبت به سال 89 بودیم.
وی خاطر نشان کرد : ارزش بازار سال 90 در بورس تهران به حدود 127 هزار میلیارد تومان و در فرابورس به 30 هزار میلیارد تومان رسید.
سخنگوی سازمان بورس ادامه داد : حجم معاملات بورس کالا نیز با 5/2 برابر افزایش از مرز 30 هزار میلیارد تومان گذشت.
دکتر صالح آبادی حجم کل معاملات بازار سرمایه در سال 89 را 40 هزار میلیارد تومان اعلام کرد و گفت : این رقم در سال گذشته رشدی 50 درصدی را تجربه کرد به طوریکه حجم معاملات از 60 هزار میلیارد تومان عبور کرد.
 

حسن اسلانی

Very Good Member
کاربر فعال
1391/01/14 - 08:45 تاريخ انتشار: 412 تعداد بازديد: 9906 كد خبر:


مدیر عامل فرابورس:
91، سال حرکت بازار سرمایه به سمت تامین مالی اقتصاد است
مدیرعامل فرابورس سال 91 را سال توسعه ابزارهای مالی دانست و گفت : بازار سرمایه در سال جدید به سمت تامین مالی حرکت خواهد کرد.


مدیرعامل شرکت فرابورس ایران گفت : با توجه به آماده شدن زیر ساخت ها و آشنایی مفاهیم تامین مالی برای اهالی بازار سرمایه، سال 91 می تواند سال خوبی برای حرکت و هدایت بازار به سمت تامین مالی باشد.مصطفی امید قائمی در گفت و گو با خبرنگار پایگاه اطلاع رسانی بازار سرمایه (سنا)، درخصوص دستاوردهای سال 90 فرابورس گفت : توسعه بازار ابزارهای نوین مالی از مهمترین فعالیت های سال 90 فرابورس بود.به گفته این مقام مسئول، ابزارهای نوین مالی سال گذشته به خوبی در بازار شناخته و مورد توجه سرمایه گذاران قرار گرفتند.وی با تاکید بر توسعه بازار ابزارهای نوین مالی، افزود: ایجاد بازار پایه و پذیرش شرکت های جدید نیز از دیگر دستاوردهای مهم سال 90 بود.امید قائمی گفت: تا امروز بیش از 60 شرکت در بازار پایه فرابورس درج شده اند و هم اکنون معاملات این شرکت ها در این بازر در حال معامله است.
وی با اشاره به پذیرش شرکت های جدید در سال 90 افزود: با ورود شرکت های جدید، حجم بازار فرابورس افزایش قابل توجهی یافت.
امید قائمی با اشاره به افزایش حجم معاملات بازار اوراق مشارکت افزود : حجم سپرده های جذب شده در اوراق مشارکت حاضر در فرابورس به مرحله ای رسید که از حجم سپره های یک بانک خصوصی کوچک فراتر رفت.مدیر عامل فرابورس درخصوص برنامه های سال جدید این بازار گفت : مهمترین برنامه سال 91، توسعه بازار پایه و راه اندازی ابزارهای مالی جدید است.امید قائمی سال 91 را سال توسعه ابزارهای مالی دانست و گفت: بازار سرمایه در سال جدید به سمت تامین مالی حرکت خواهد کرد.وی معتقد است با توجه به جا افتادن مفاهیم تامین مالی در بازار سرمایه و آماده شدن زیرساخت ها، سال جدید زمان اجرا و حرکت بازار به سمت تامین مالی است.
 

حسن اسلانی

Very Good Member
کاربر فعال
دادوستد ۴۲۶ ميليارد ريال در بورس كالاى ايران

درسومين روز فعاليت رسمى بورس كالاى ايران در سال ۹۱ جمعا ۴۵ هزار و ۲۸۰ تن انواع ورق فولادى و قير به ارزش بيش از ۴۲۶ ميليارد ريال در بورس كالاى ايران مورد دادوستد قرار گرفت.به گزارش سنا و به نقل از بورس كالا، در معاملات روز دوشنبه شركت فولاد مباركه اصفهان ۴۳ هزار و ۱۶۰ تن انواع ورق گرم و سرد فولادى خود را در تالار معاملات بورس كالاى ايران عرضه كرد كه بيش از۵۴ هزار تن تقاضا براى آن به ثبت رسيد كه در نهايت با افزايش عرضه از سوى اين شركت، ۴۴ هزار و ۳۳۰ تن ورق فولادى به ارزش ۴۱۹ ميليارد ريال مورد دادوستد قرار گرفت.

اين معاملات كه به صورت سلف با موعد تحويل ۲ و ۳ ماهه انجام گرفت با ۳ درصد افزايش قيمت نسبت به آخرين معامله در اسفند سال گذشته همراه بود كه به اين ترتيب، قيمت هر كيلوگرم ورق گرم C، ۹۲۰۰ ريال، ورق گرم B، ۸۹۰۰ ريال و ورق سرد B، ۱۰۱۰۴ ريال تعيين شد.

شركت نفت پاسارگاد نيز ۹۵۰ تن انواع قير ۶۰-،۷۰ ۸۵-۱۰۰ و mc250 را در اختيار خريداران قرار داد كه ارزش معاملات اين گروه به بيش از ۷ ميليارد ريال رسيد. قيمت قير ۶۰-،۷۰ ۷۳۰۰ ريال، قير ۸۵-،۱۰۰ ۷۳۰۰ ريال و بهاى قير mc250 نيز ۹۰۰۰ ريال تعيين شد كه هيچ تغييرى نسبت به آخرين معامله اين محصولات در اسفند سال گذشته نداشت
.
 

حسن اسلانی

Very Good Member
کاربر فعال
تاريخ چاپ : سه شنبه 15 فروردين 1391
جنب پل حافظ
شروع جدي بازار
گروه بورس- همايون دارابي: بورس اوراق بهادار تهران روز گذشته پس از پشت سر گذاشتن تعطيلات سال نو، شاهد شروع جدي معاملات بود كه اين شروع با افت شاخص به دليل افزايش عرضه‌ها همراه شد.

در بازار ديروز رشد قيمت‌ها در هفته كاري گذشته و ثبت بازدهي 6/2 درصدي شاخص موجب افزايش تمايل معامله‌گران كوتاه مدت براي عرضه‌هاي تكنيكي شد كه اين موضوع، بیشتر صف‌هاي خريد بازار را مورد حمله قرار داد. نمادهايي نظير ذوب‌آهن اصفهان، نفت و گاز پارسيان و صندوق بازنشستگي ديروز با عرضه‌هاي سنگيني مواجه شدند كه البته با رشد حجم معاملات همراه شد. از ديدگاه تكنيكي رسيدن قيمت‌ها به سقف‌هاي جديد نياز به حمايت از سوي معامله‌گران دارد كه اين مسأله در افزايش حجم معاملات متبلور خواهد شد. از اين ديدگاه ادامه يا عدم ادامه روند رشد بازار در روزهاي آينده وابسته به افزايش حجم معاملات نمادهاي پيشرو بازار به ويژه در گروه پتروشيمي، فلزي و بانك‌ها است.
در همين حال معامله‌گران نيم نگاهي نيز به تحولات سياسي دارند؛ در آستانه مذاكرات 13آوريل استانبول، كارشناسان نفس برگزاري مذاكرات را با توجه به در پيش بودن انتخابات ايالات متحده و فرانسه زمينه‌ساز كاهش تنش‌هاي سياسي ارزيابي مي‌كنند. در همین حال نماينده ايران در آژانس بين‌المللي انرژي اتمي گفت كه تهران با قاطعيت به برنامه هسته‌اي خود ادامه داده و هرگز غني‌سازي اورانيوم خود را تعليق نمي‌كند. سلطانيه تاكيد كرد كه تهران مايل به همكاري با آژانس بين‌المللي انرژي اتمي در مورد برنامه انرژي هسته‌اي خود است اما به هيچ درخواستي مبني بر بازديد از تاسيسات نظامي خود تن نخواهد داد.
در بازار ديروز در گروه بانكي، ضعف عمومي اين گروه با‌وجود پايين بودن «پي‌بر‌اي» و ارزندگي سهام در آستانه برگزاري مجامع سالانه ادامه داشت. در اين گروه پيرو تصميم هيات مديره بانك سرمايه، مهندس پرويز كاظمي به سمت ریيس هيات مديره و علي بخشايش به عنوان سرپرست اين بانك منصوب شدند.در گروه پتروشيمي، مديرعامل شركت پتروشيمي جم از برنامه افزايش توليد اين مجتمع در سال 91 خبر داد و گفت: سال گذشته با رشد توليد در اين مجتمع پتروشيمي، ركورد توليد سال 88 شكسته شد. مهندس مصطفي مرتضوي اظهار كرد: مجتمع پتروشيمي جم يك بار در سال 1388 ركورد توليد را شكست و در سال 90 نيز موفق شد با توليد نزديك به ظرفيت اسمي، ركورد سال 88 را بشكند.
مديرعامل شركت پتروشيمي جم با بيان اينكه توليد اين مجتمع در 6 ماه دوم سال 90 به علت تامين مناسب ‌تر خوراك، وضعيت بهتري داشت، ادامه داد: توليد پتروشيمي جم هم‌اكنون حدود 160 تن در ساعت است و انتظار مي‌رود با تامين بهتر خوراك در ماه‌هاي آينده از مرز ظرفيت اسمي نيز فراتر رود.
در گروه فلزي، ذوب‌آهن اصفهان ديروز در گزارشي بر اطلاعات قبلي خود تاكيد كرد. براساس اين گزارش عطف به نامه مورخ 09/01/91 ارسالي از طريق سيستم كدال و پيرو مذاكرات تلفني صورت گرفته با كارشناس سازمان بورس، هيچ‌گونه اطلاعات افشا نشده با اهميتي در خصوص اين شركت وجود ندارد. ذوب‌آهن تاكيد كرد: در صورت وجود اطلاعات با اهميت مراتب از طريق سازمان بورس به اطلاع كليه سهامداران رسانده خواهد شد. در اين گروه، آلومينيوم ايران ديروز نيز با صف خريد همراه بود كه احتمالا اين نماد امروز مشمول ضوابط رفع گره خواهد بود.
در گروه غذايي، ديروز گروه قندي بار دیگر با افت قيمتي همراه شدند. اين در حالي است كه صف‌هاي فروش در بيشتر نمادهاي اين گروه پابرجا ماند. در مجموع بازار ديروز بازاري متعادل با افت شاخص بود. ارزش معاملات نيز ديروز 8/42ميليارد تومان بود كه 3/20درصد آن را معاملات 5/12درصد نفت و گاز پارسيان تشكيل داد. از 210 نماد مورد معامله 131نماد با كاهش قيمت و 75 نماد با رشد ارزش همراه شدند.
 

حسن اسلانی

Very Good Member
کاربر فعال
تاريخ انتشار:
14
تعداد بازديد:
9972
كد خبر:
19 فروردین شروع عرضه های خصوصی سازی در فرابورس
مدیر بازار فرابورس ایران گفت: سازمان خصوصی سازی بلوک 100 درصدی شرکت ساختمان و خدمات نوساز و همچنین بلوک 19.77 درصدی پتروشیمی لردگان را، شنبه 19 فروردین در بازار سوم فرابورس ایران عرضه می کند.
مدیر بازار فرابورس ایران گفت: سازمان خصوصی­ سازی بلوک 100 درصدی شرکت ساختمان و خدمات نوساز و همچنین بلوک 19.77 درصدی پتروشیمی لردگان را، شنبه 19 فروردین در بازار سوم فرابورس ایران عرضه می­کند.به گزارش پایگاه اطلاع رسانی بازار سرمایه(سنا) و به نقل از فرابورس، هامونی با اعلام این خبر افزود: تعداد سهام مورد عرضه شرکت ساختمان و خدمات نوساز240 هزار سهم معادل 100 درصد از سهام این شرکت که قیمت پایه هر سهم آن یک میلیون و 488 هزار و 994ریال و قیمت کل آن 357 میلیارد و 358 میلیون و 560 هزار ریال است. پتروشیمی لردگان نیز با تعداد 148 میلیون و 803 هزار و 12 سهم که معادل 19.77 درصد از کل سهام است و قیمت پایه سهم هزار و 728 ریال و قیمت کل 257 میلیارد و 131 میلیون و 604 هزار و 736 ریال تعیین شده است.هامونی با اشاره به اینکه عرضه­­ها به صورت یکجا و با شرایط نقد و اقساط در بازار سوم فرابورس است گفت: حداقل پیش پرداخت نقدی برای شرکت ساختمان و خدمات نوساز 20 درصد و مابقی به صورت اقساط 5 ساله است. پیش پرداخت نقدی پتروشیمی لردگان نیز 15 درصد و مابقی به صورت اقساط 6 ساله تعیین شده است.مدیر بازار فرابورس در خصوص فعالیت این دو شرکت توضیح داد: زمینه فعالیت شرکت ساختمان و خدمات نوساز با سرمایه 12میلیارد ریال، انجام امور ساختمانی، خرید و فروش اموال منقول و غیر منقول به منظور فوق و ایجاد و نگهداری واحدهای مسکونی تجاری، اداری و ارائه سرویس­ های خدماتی تعمیراتی و مدیریت انجام امور هتلداری و تشریفات و کلیه خدمات رفاهی مرتبط است. پتروشیمی لردگان نیز در زمینه احداث و راه اندازی و بهره­برداری مجتمع­های پتروشیمی و کارخانه­های صنعتی به منظور تولید، بازاریابی مجاز، فروش و صدور محصولات پتروشیمی فعالیت دارد.وی یادآورشد: کارگزاران خریدار در صورتی مجاز به ورود سفارش خرید به سامانه معاملاتی هستند که 3 درصد از ارزش سهام موضوع معامله که برای شرکت ساختمان و خدمات نوساز معادل10 میلیارد و 720 میلیون و 756 هزار و 800 ریال و برای شرکت پتروشیمی لردگان 7 میلیارد و 713 میلیون و 948 هزار و 142 ریال است از مشتری دریافت و به عنوان سپرده حضور در رقابت به حساب شرکت سپرده­گذاری واریز و یا به این شرکت تحویل داده و تاییدیه شرکت مربوطه را به مدیریت بازار فرابورس ایران ارائه کنند.وی در مورد شرکت ساختمان و خدمات نوساز تاکید کرد: به استناد مصوبه هیات­واگذاری زمین و ساختمان­های شرکت واقع در تهران از داراییهای شرکت خارج شده و در ارزش گذاری سهام منظور نشده است. همچنین شرکت بابت بدهی موضوع 40 درصد سود ابرازی سهم دولت (مواد قانونی بودجه سنوات قبل) مبلغ 193 میلیارد و 544 میلیون و 281 هزار و 596 ریال به خزانه داری کل کشور بدهکار است و در این خصوص ملک واقع در تبریز (پارکینگ جنب هتل گسترش) در وثیقه دولت (خزانه داری کل کشور) است.مدیر بازار فرابورس ایران در مورد پتروشیمی لردگان تصریح کرد: با توجه به درج نماد معاملاتی این شرکت در فهرست نرخ­های بازار پایه فرابورس ایران تمامی مدارک و مستندات شرکت مذکور در وب سایت رسمی کدال قابل دسترسی است. همچنین برای اطلاع گزارش ارزیابی و کارشناسی تعیین قیمت پایه سهام شرکت، تهیه شده در شهریور ماه 1390، در سایت رسمی فرابورس ایران بخش بازار سوم موجود است.
 

حسن اسلانی

Very Good Member
کاربر فعال
دوره فرهنگ سازی و آموزش بورس ویژه بهار سال 91
به اطلاع عموم علاقمندان شرکت در دوره آموزش و فرهنگ سازی بورس می رساند که ثبت نام دوره بهار سال 91 از تاریخ 14 لغایت 19 فروردین ماه از طریق نمابر و یا مراجعه حضوری به واحد آموزش بورس انجام خواهد شد. این دوره از آموزش های بورسی مشتمل بر 8 کلاس می باشد که در محل ساختمان بورس برگزار خواهد شد و در پایان دوره به شرکت کنندگانی که در کلیه کلاس ها شرکت نموده باشند، پس از آزمون نهایی، گواهینامه شرکت در دوره اعطا خواهد شد.
با توجه به مقررات این دوره آموزشی، لازم است تا کلیه شرکت کنندگان محترم، ضمن رعایت مقررات ذکر شده در ظهر برگه ثبت نام، در زمان های مشخص شده در برنامه آموزشی در محل تشکیل کلاس ها (تهران- خیابان حافظ- شماره 192- طبقه دوم) حاضر شوند.
ضمنا گروه آموزشی هر داوطلب از طریق پیامک و قبل از آغاز دوره، به اطلاع ایشان خواهد رسید.
برنامهي دوره الف (روزهای دوشنبه)
رديف
عناوين كلاسها
گروه الف
1
مفاهيم اوليه بورس و فرآيند سرمايهگذاري
91/1/21
2
سايتهاي بورس اوراق بهادار و آموزش
91/1/28
3
صندوقهاي سرمايهگذاري مشترك
91/2/4
4
معاملات آتي اوراق بهادار
91/2/11
5
حقوق سرمايهگذاران
91/2/18
6
آشنايي با صورتهاي مالي و روشهاي تحليل
91/2/25
7
آشنايي با ابزارهاي نوين مالي اسلامی
91/3/1
8آشنايي با نحوه استفاده از بانك اطلاعات
91/3/8
9آزمون
91/3/22
ساعت برگزاري كليه كلاسها 16-14 ميباشد.


برنامهي دوره ب (روزهای چهارشنبه)
رديف
عناوين كلاسها
گروه ب
1
مفاهيم اوليه بورس و فرآيند سرمايهگذاري
91/1/23
2
سايتهاي بورس اوراق بهادار و آموزش
91/1/30
3
صندوقهاي سرمايهگذاري مشترك
91/2/13
4
معاملات آتي اوراق بهادار
91/2/20
5
حقوق سرمايهگذاران
91/2/27
6
آشنايي با صورتهاي مالي و روشهاي تحليل
91/3/3
7
آشنايي با ابزارهاي نوين مالي اسلامی
91/3/10
8آشنايي با نحوه استفاده از بانك اطلاعات
91/3/17
9آزمون
91/3/22
ساعت برگزاري كليه كلاسها 16-14 ميباشد.


علاقمندان برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد دوره و نیز تکمیل فرم ثبت نام از تاریخ 14 فروردین ماه به واحد آموزش بورس (تهران خیابان حافظ- پس از کوچه هاتف - شماره 192- طبقه ششم) مراجعه و یا با شماره تلفن 64086377 تماس حاصل نمایند.همچنین برای ایجاد سهولت در ثبت نام می توانید در مهلت اعلام شده فرم ثبت نام را ازاینجا دریافت و پس از تکمیل به نمابر شماره 66725657 ارسال نمایید.​
 

حسن اسلانی

Very Good Member
کاربر فعال
سابقه معاملات شرکت: فرابورس ایران از تاریخ 11/11/90 لغایت 15/11/91
سابقه معاملات ادامه ....
تاریخحجم معاملاتارزش معاملات
۱۳۹۱/۱/۱۵ ۶۶,۰۰۰ ۳۳۰,۰۰۰,۰۰۰
۱۳۹۰/۱۲/۲۸ ۲۰,۰۰۰ ۲۰۰,۰۰۰,۰۰۰
۱۳۹۰/۱۲/۲۲ ۱۰۰ ۱,۰۰۰,۰۰۰
۱۳۹۰/۱۲/۲۰ ۲,۰۰۰ ۱۵,۰۰۰,۰۰۰
۱۳۹۰/۱۲/۱۶ ۹۰,۰۰۰ ۷۵۰,۰۰۰,۰۰۰
۱۳۹۰/۱۲/۱۴ ۲۰۰,۰۰۰ ۲,۰۰۰,۰۰۰,۰۰۰
۱۳۹۰/۱۲/۳ ۱۰,۰۰۰ ۴۰,۰۰۰,۰۰۰
۱۳۹۰/۱۱/۲۹ ۴,۰۷۵,۰۰۰ ۱۸,۵۲۷,۶۲۰,۰۰۰
۱۳۹۰/۱۱/۱۱ ۳۰,۰۰۰ ۱۵۰,۰۰۰,۰۰۰


 

حسن اسلانی

Very Good Member
کاربر فعال
: سایر اشخاص بورس اوراق بهادار

سابقه معاملات ادامه ....
تاریخحجم معاملاتارزش معاملات
۱۳۹۱/۱/۱۵ ۴۰,۰۰۰ ۱۰۴,۰۰۰,۰۰۰
۱۳۹۰/۱۲/۲۷ ۵۶,۰۰۰ ۲۵۲,۰۰۰,۰۰۰
۱۳۹۰/۱۲/۲۰ ۳۶,۰۰۰ ۱۹۸,۰۰۰,۰۰۰
۱۳۹۰/۱۲/۱۶ ۲۶,۰۰۰ ۱۱۹,۰۰۰,۰۰۰
۱۳۹۰/۱۲/۱۴ ۱۲۰,۰۰۰ ۶۶۰,۰۰۰,۰۰۰
۱۳۹۰/۱۲/۱۳ ۶۰,۰۰۰ ۲۷۲,۰۰۰,۰۰۰
۱۳۹۰/۱۲/۹ ۱۸۶,۰۰۰ ۴۸۳,۶۰۰,۰۰۰
۱۳۹۰/۱۲/۳ ۴۰,۰۰۰ ۲۲۰,۰۰۰,۰۰۰
۱۳۹۰/۱۲/۲ ۴۱,۲۰۰ ۲۲۶,۶۰۰,۰۰۰
۱۳۹۰/۱۱/۱۹ ۳۶۷,۷۱۷ ۲,۰۲۲,۴۴۳,۵۰۰

 

حسن اسلانی

Very Good Member
کاربر فعال
تاريخ چاپ : چهارشنبه 16 فروردين 1391
از سوي رييس هيات‌مديره بورس كالا تشريح شد
برنامه‌‌هاي بورس كالا در سال 91
ایسنا - محمدرضا پورابراهيمي با اعلام برنامه‌هاي شركت بورس كالاي ايران در سال 91 از اقدام براي پذيرش كالاي جديد خبر داد.
وی گفت: به دنبال آن هستيم تا بتوانيم همگام با تحولات اقتصادي كشور كالا‌هاي جديد را پذيرش كنيم. رییس هیات مدیره بورس کالا همچنين با بيان اين‌كه حفظ وضعيت موجود با وجود مشكلات از ديگر اولويت‌هاي شركت‌ بورس كالا براي سال جاري است، اظهار كرد: با توجه به تغييرات نرخ ارز و قيمت‌هاي جهاني كالاها، طوري بازار را مديريت خواهيم كرد كه كسي از عرضه در بورس متضرر نشود.

رييس هيات‌مديره بورس كالا تاكيد كرد: بورس كالا زماني مي‌تواند درست امور را پيش ببرد كه با توجه به قوانين خود عمل كند. ‌عمل‌كردن معكوس نسبت به قوانين در بورس كالا جواب نمي‌دهد. پور‌ابراهيمي همچنين خاطرنشان كرد: پذيرش كالا در بورس با توجه به تقاضاي توليد‌كننده‌ها صورت مي‌گيرد همچنان كه عرضه كالا در رينگ‌هاي اين بورس نيز اختياري است و اجباري براي اين كار وجود ندارد.
او با بيان اينكه حفظ محصولات پذيرش شده براي استمرار عرضه نيز از برنامه‌هاي امسال بورس كالا است، يادآور شد: استفاده از ابزار‌هاي مشتقه در دارايي‌هاي پايه از ديگر اولويت‌هاي سال جديد بورس كالا است كه در مورد طلا با استقبال قابل توجه مواجه شده است.
 

حسن اسلانی

Very Good Member
کاربر فعال
تاريخ انتشار: 727 تعداد بازديد: 9985 كد خبر:


رییس سازمان بورس در جمع کارگزاران:
دیگر شرکتی از بورس اخراج نمی شود
تجلی شعار سال 91 در بازار سرمایه
رییس سازمان بورس و اوراق بهادار گفت: شعار تولید ملی، حمایت از کار و سرمایه ایرانی در بازار سرمایه تجلی خواهد یافت.

رییس سازمان بورس و اوراق بهادار گفت: دیگر شرکتی از بازار سرمایه اخراج نمی شود.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی بازار سرمایه (سنا)، دکتر "علی صالح آبادی" در نخستین نشست ماهانه کانون کارگزاران بورس و اوراق بهادار در سال 91 با بیان مطلب فوق افزود : از این پس، هر شرکتی که شرایط لازم برای ماندن بر رو ی تابلوهای اصلی بورس اوراق بهادار را نداشته باشد، معاملاتش به بازار پایه فرابورس منتقل خواهد شد.

وی اظهار داشت: برخی از شرکت هایی که در گذشته از بورس اخراج شده اند، خواستار بازگشت به بازار سرمایه هستند که به همین علت شرایطی فراهم خواهد شد معاملات این شرکت ها در بازار پایه انجام شود تا مشکلات سهامداران این گونه شرکت ها برطرف شود.

تجلی شعار سال 91 در بازار سرمایه

وی با اشاره به نامگذاری سال 91 به نام سال "تولید ملی، حمایت از کار و سرمایه ایرانی" گفت: معتقدم نقش بازار سرمایه در شعار امسال بسیار پر رنگ است زیرا اگر به تولید ملی نگاه کنیم، امروز عمده تولید ملی کشور در بورس است. پس حمایت از تولید ملی، کمک به شرکت های حاضر در بورس است.

دکتر صالح آبادی با بیان اینکه حمایت از کار و سرمایه ایرانی را می توان از دو بعد بررسی کرد، افزود: در بعد اول باید محیط امنی را برای سرمایه گذاری درکشور فراهم کنیم تا سرمایه ها جذب و برای کار و تولید تجهیز شوند. در بعد دوم باید امکانات تامین مالی را در کشور توسعه دهیم تا شرایط برای سرمایه گذاری مردم تسهیل یابد.


وی خاطر نشان کرد : با طراحی ابزارهای مالی متنوع (ریسک گریز، ریسک پذیر یا ترکیبی از این دو) می توان بخشی از سرمایه ها را به سمت بازار سرمایه سوق داد.


سخنگوی سازمان بورس با بیان اینکه شرکت های کارگزاری، حلقه اتصال مردم با بازار سرمایه هستند، افزود : به طور حتم با ارائه خدمات بهتر و مناسب تر می توان سرمایه گذاران بیشتری را جذب بازار کرد.


نظارت ها بر شرکت های
IT افزایش می یابد

دکتر صالح آبادی یکی از مشکلات صنعت کارگزاری را در حوزه فناوری اطلاعات (IT) اعلام کرد و گفت : ارائه خدمات مطلوب به سرمایه گذاران در این بخش و نگهداری و امنیت اطلاعات شرکت های کارگزاران، مقوله بسیار مهمی است که کانون کارگزاران باید نقش فعال تری در این موضوع داشته باشد.

وی ادامه داد : سازمان بورس نظارت های خود از شرکت های
IT را افزایش و هدفمندتر خواهد کرد تا مشکلات احتمالی در این بخش کاهش یابد.


سخنگوی سازمان بورس خواستار تجدید نظر فعالیت شرکت های
IT شد و گفت: اگر کارگزاران به دلیل اهمال شرکت های IT دچار ضرر و زیان شوند، این موضوع از طریق هیات داوری قابل پیگیری است.


صالح
آبادی با بیان اینکه شرکت مدیریت فناوری در حال طراحی سامانه مدیریت سفارشات((OMS است، افزود : این سامانه ظرف دو ماه آینده قابل عرضه در بازار خواهد بود که قرار است ، این OMS جایگزین سیستم پم شود.


وی بحث نظارت را یکی از مقوله های مهم در بازار سرمایه اعلام کرد و گفت : فعالیت کارگزاران در سال های اخیر بسیار گسترش یافته است به همین علت باید سیستم های کنترل داخلی، مدیریت ریسک و نظارت های درونی شرکت ها تقویت یابد تا آنها بتوانند فعالیت های خود را کنترل کنند.


رییس سازمان بورس با اشاره به قانون پنجم توسعه گفت : بر اساس این قانون باید تمام شرکت های سهامی عام نزد این سازمان به ثبت برسند و اطلاعات خود را از طریق سامانه کدال منتشر کنند.


وی اظهار داشت: کارگزاران می توانند با ارائه مزیت های بازار سرمایه، شرایط ورود بخشی از این شرکت ها را به بورس یا فرابورس فراهم کنند.


دکتر صالح آبادی افزود : سازمان و شرکت های بورس و فرابورس، فهرست شرکت های بزرگی که پتانسیل و قابلیت ورود به بازار سرمایه را دارند، جمع آوری کرده اند تا با برگزاری جلسات لازم، بتوان این شرکت ها را وارد بازار سرمایه کرد.


وی به تصویب و ابلاغ قانون پولشویی در بازار سرمایه اشاره کرد و اظهار داشت: انتظار از ارکان مختلف بازار این است تا هرچه سریعتر مقررات این قانون اجرایی شود.


راه اندازی کال سنتر الزامی می شود

رییس سازمان بورس به بروز برخی اختلافات میان مشتریان و کارگزاران در خرید و فروش تلفنی سهام اشاره کرد و گفت : اگر دو نرم افزار کال سنتر (call center) در بازار سرمایه نهایی شود، راه اندازی آن برای شرکت های کارگزاری الزامی خواهد شد تا اختلافات در این بخش کاهش یابد.

 

حسن اسلانی

Very Good Member
کاربر فعال
آغاز معاملات قراردادهای آتی مرداد از روز دوشنبه 21 فروردین

بر اساس اعلام مدیریت قراردادهای مشتق کالایی بورس کالای ایران، قراردادهای آتی سکه طلا تحویل مرداد ماه 1391 از روز دوشنبه مورخ 21/1/91 راه اندازی شده و قابل معامله خواهد بود.به گزارش روابط عمومی و امور بین الملل شرکت بورس کالای ایران، قراردادهای آتی در اولین روز معاملاتی بدون حد نوسان قیمتی، با دوره گشایش به مدت 30 دقیقه در ابتدای جلسه معاملاتی آغاز و با دوره عادی معاملاتی و اعمال حد نوسان قیمتی روزانه ادامه می یابد.این گزارش می افزاید: قیمت پایه قرارداد آتی همان قیمت کشف شده در حراج تک قیمتی خواهد بود که مبنای حد نوسان قیمت روزانه برای ادامه معاملات در حراج پیوسته قرار خواهد گرفت. بدیهی است در صورت عدم انجام معامله در حراج تک قیمتی، قرارداد آتی متوقف و مجددا همین فرایند در روز کاری بعد تکرار خواهد شد. هم اکنون قراردادهای آتی سکه طلا برای تحویل در ماه های فروردین، اردیبهشت، خرداد و تیر 91 در بورس کالای ایران توسط مشتریان دادوستد شده و این معاملات در سال جدید نیز با استقبال معامله گران و فعالان بازار همراه بوده است.
 

حسن اسلانی

Very Good Member
کاربر فعال
واکاوی بازار پایه از زبان سخنگوی فرابورس
فرابورس در نظر دارد بخشی را در سایت خود به ارایه اطلاعات و درخواست خرید و فروش کارگزاران خریدار و فروشنده اختصاص دهد تا با انعکاس اطلاعات معاملات، سهامداران بتوانند به راحتی به کارگزاران فعال در این حوزه دسترسی داشته و خرید و فروش اینگونه سهم ها را انجام دهند.
با آغاز معاملات بازار سهام در سال 91، شرکت فرابورس ایران در نظر دارد برنامه های جدیدی در جهت توسعه و گسترش فعالیت ها و در نتیجه افزایش حجم معاملات خود به اجرا درآورد.براساس گزارش بورس نیوز، بازار پایه نیز یکی از زیر مجموعه های فرابورس می باشد که نگاه سهامداران زیادی را به سوی خود جلب کرده است. اما مشاهده اطلاعات مربوط به معاملات این بخش از بازار سرمایه که از اواسط خرداد ماه سال 90 به طور رسمی راه اندازی شد، بر روی سامانه اینترنتی TSETMC برای معامله گران و سهامداران امکان پذیر نبود.در همین راستا و بنا به درخواست جمعی از مخاطبان بازار سهام در خصوص آشنایی بیشتر با ساز وکار بازار پایه فرا بورس و نحوه انجام معاملات سهم در این بازار، گفتگویی ترتیب دادیم با مصطفی امید قائمی، مدیر عامل شرکت فرا بورس ایران که شرح آن در ادامه آمده است.امید قائمی با اذعان به اینکه بازار پایه شامل دو گروه از نماد شرکت های پذیرفته شده می باشد، در گفتگو با خبرنگار بورس نیوز اظهار داشت: اولین گروه از نمادهای فعال در بازار پایه مربوط به شرکت هایی است که سهام شناور پایینی داشته و از شرایط خاصی برخوردار هستند. بطوریکه امکان بازگشایی نماد معاملاتی آنها در بازار وجود نداشته و شرایط عرضه سهام این شرکت ها فراهم نیست. از همین رو طبق نظر کمیته عرضه، نماد این شرکت ها متوقف می ماند، اما معاملات سهام آنها به صورت توافقی صورت می گیرد.وی افزود: گروه دوم شرکت های فعال در بازار پایه شامل نمادهایی هستند که مطابق با ضوابط بازار سرمایه مورد معامله قرار می گیرند و شامل سه فعالیت اصلی Action می شوند.در خصوص این گروه می توان گفت که از ساعت 9 تا 10 صبح روزهای معاملاتی هر هفته، عملیات حراج نا پیوسته، 10 الی 11:30 عملیات حراج پیوسته و تا ساعت 12 حراج نا پیوسته صورت گرفته و سهام آنها معامله می شود.مدیر عامل شرکت فرا بورس با اشاره به اینکه تاکنون سهام نزدیک به 30 شرکت به صورت معاملات توافقی در بازار مورد خرید و فروش قرار گرفته و در حدود 17 نماد نیز همچون سایر نمادهای بازار سهام مورد معامله می شوند، خاطر نشان کرد: در حال حاضر فرابورس در نظر دارد بخشی را در سایت خود به ارایه اطلاعات و درخواست خرید و فروش کارگزاران خریدار و فروشنده اختصاص دهد تا با انعکاس اطلاعات معاملات، سهامداران بتوانند به راحتی به کارگزاران فعال در این حوزه دسترسی داشته و خرید و فروش اینگونه سهم ها را انجام دهند.امید قائمی با اشاره به اینکه محدودیت دامنه نوسان قیمت برای معاملات توافقی وجود نداشته، اما برای سایر معاملات بازار پایه محدودیت دامنه نوسان پنج درصد اعمال می شود، توسعه و گسترش بازار پایه و پوشش تمامی شرکت های سهامی عام را برنامه اصلی فرابورس در سال 91 برشمرد و تأکید کرد: در کنار توسعه بازار پایه، فرابورس تصمیم دارد در راستای توسعه ابزارهای نوین مالی گام بردارد. از این رو به دنبال دستیابی به این اهداف، چندین ابزار نوین مالی جدید در دست بررسی قرار گرفته که در صورت قطعیت یافتن ساز وکار آنها، اطلاع رسانی لازم در این زمینه صورت می گیرد.انتشار اوراق اجاره (صکوک) نیز از دیگر برنامه های در دست اجرا می باشد که صدور مجوز برای انتشار دو فقره صکوک جدید در دست بررسی سازمان بورس اوراق بهادار است.
 

حسن اسلانی

Very Good Member
کاربر فعال
1391/01/20 - 15:46 تاريخ انتشار: 75 تعداد بازديد: 10033 كد خبر:


در راستای تحقق شعار سال 91؛
سهم بازار سرمایه درتامین مالی فعالیت‌های مولد اقتصادی افزایش می یابد
راه اندازی دو ابزار جدید مالی در سال 91
مدیرعامل بورس اوراق بهادار تهران ارتقای سهم بازار سرمایه در تأمین مالی فعالیت‌های مولد اقتصادی را در سال تولید ملی، حمایت از کار و سرمایه ایرانی مهم ارزیابی کرد.

مدیرعامل بورس اوراق بهادار تهران ارتقای سهم بازار سرمایه در تأمین مالی فعالیت‌های مولد اقتصادی را در سال تولید ملی، حمایت از کار و سرمایه ایرانی مهم ارزیابی کرد.به گزارش پایگاه اطلاع رسانی بازار سرمایه (سنا) و به نقل از شرکت بورس، دکتر حسن قالیباف اصل با اشاره به نامگذاری سال 91 به نام سال تولید ملی، حمایت از کار و سرمایه های ایرانی برنامه های سال جاری بورس برای جذب سرمایه های ایرانی را تشریح کرد.وی گفت: دو ابزار جدید در سال 91 به بازار سرمایه معرفی می شود و پیش بینی شده است 2 صکوک، 15 شرکت جدید و 15 اوراق مشارکت در بورس پذیرفته و عرضه شوند. این در حالی ست که قطعا برنامه های سال گذشته هم ادامه پیدا می کند، مانند پروژه ساختمانی، امکان سنجی استفاده از یکسری قواعد و مقررات جدی و امکانات جدید در بازار سرمایه، همچنین ابزاری که در دنیا مورد استفاده قرار می گیرد مانند معاملات الگوریتمی که در بازار سرمایه انجام می شود که این برنامه ها به نقد شوندگی بازار سرمایه کمک می کند.وی تقویت بازار سرمایه را برای تولید ملی، حمایت از کار و سرمایه ایرانی با اهمیت ذکر کرد و گفت: امسال برنامه هایی را داریم که نظارت برناشران بورسی تقویت شود و مکانیزه گردد، همچنین برنامه های نرم افزاری برای نظارت در بازارسرمایه را ارتقاء وبه روز می کنیم. مدیر عامل بورس تهران به پذیرش شرکت های جدید اشاره کرد و گفت: یکسری شرکت ها پذیرش شدند ولی هنوز عرضه نشدند، امیدواریم در سال جاری شاهد عرضه آنها باشیم ، شرکت هایی مانند نفت جی، بیمه ملت، نفت پاسارگاد، پالایش نفت بندرعباس در بورس پذیرش شده اند و انتظار می رود امسال در بورس عرضه شوند.وی به شرکت هایی که تقاضای پذیرش دادند، اشاره کرد و اظهار داشت: شرکت هایی تقاضای پذیرش دادند که در فرایند پذیرش هستند و قطعا کار پذیرش و عرضه این شرکت ها امسال انجام می شود، پنج شرکت زیر مجموعه ایران خودرو (لیزینگ پارسیان، تام ایران خودرو، سرمایه گذاری سمند، ایران خودروی خراسان و ایران خودروی تبریز) در حال تکمیل مدارک پذیرش خود قرار دارند و نفت ایرانول، نفت سپاهان و سیمان خوزستان نیز شرکت هایی خصوصی هستند که در بورس عرضه می شوند. وی به پالایشگاه های گازی اشاره کرد و گفت: شرکت های اصل 44 ، پالایشگاه های گازی هستند که سه پالایشگاه گاز و یک هلدینگ گاز داریم که در فرایند پذیرش در بورس می باشند و انتظار می رود کار آماده سازی آنها در سال جاری به پایان برسد.قالیباف اصل ارتقای سهم بازار سرمایه در تأمین مالی فعالیت‌های مولد اقتصادی را در سال تولید ملی، حمایت از کار و سرمایه ایرانی مهم ارزیابی کرد و افزود: بازار سرمایه، در کنار بازارهای پول و بیمه، بخش مالی اقتصاد را تشکیل می دهند که نیروی محرک توسعه اقتصادی، سرمایه گذاری های مولد، پویا و مداوم است. وظیفه اصلی بازار سرمایه ، تجهیز منابع مالی موجود و هدایت آنها به سوی مصارف سرمایه گذاری در فعالیتهای اقتصادی است. وی اضافه کرد : این بازار به کمک ابزارهایی مانند انواع سهام، اوراق بدهی و ابزارهای تأمین مالی اسلامی از قبیل انواع صکوک، پیگیری استفاده از ابزار های پیشنهاد شده (صندوق های قابل معامله سهام و طلا، قرارداد آتی شاخص، قرارداد آتی ارز، تامین مالی اعتباری، اختیار معامله سهام،) امکان سنجی استفاده از صندوق های پوشش ریسک در بازار سرمایه ایران، منابع پس اندازی را در جهت نیازهای سرمایه‌گذاری تخصیص می‌دهد و با افزایش حجم سرمایه‌گذاری‌ها و پی‌ریزی نهادهایی برای تداوم سرمایه گذاری، امکان رشد و توسعه پایدار اقتصادی را فراهم می‌کند، از این روست که در برنامه‌ریزی‌های توسعه، توجه خاصی به مسایل مربوط به بازار سرمایه می‌شود.مدیرعامل شرکت بورس گفت : بی‌شک موفقیت بازار سرمایه در تجهیز و هدایت منابع مالی منوط به امکان نقدشوندگی ابزارهای مورد استفاده در این بازار و در نتیجه جلب اعتماد صاحبان منابع پس‌اندازی است و این امر بدون حضور بورس‌های اوراق بهادار کارآمد امکان‌پذیر نخواهد بود. بنابراین یکی از اهداف اصلی بورس کمک به ارتقای سهم بازار سرمایه در تأمین مالی فعالیت‌های مولد اقتصادی است.وی به‌کارگیری مقررات و رویه‌های مؤثر برای حفظ سلامت بازار و رعایت حقوق سهامداران را برای حفظ سرمایه های ایرانی در حال گردش در بورس اوراق بهادار ضروری دانست و خاطرنشان کرد: یکی از راهکار‌های مهم برای دستیابی به این هدف تقویت ساختار بازار با بهره‌گیری از مقررات و رویه‌های مناسب است. بورس تهران با بازنگری ریز ساختارهای بازار و مقررات مربوط و ارایه راه کارهای مناسب برای افزایش نقدشوندگی بازار و تدوین مقررات و تهیه قراردادهای مورد نیاز برای بهره گیری از راهکار معامله سهام با استفاده از قرداد سلف به این امر کمک می نماید. قالیباف اصل توسعه دانش مالی و گسترش فرهنگ سرمایه‌گذاری و سهامداری در کشور را به منظور سامان دادن مناسب نقدینگی سرمایه های ایرانی و حمایت از تولید ضروری دانست و جزو اهداف کلان بورس تهران ذکر کرد و افزود : نیاز به ارتقای دانش مالی در بازار اوراق بهادار ایران که در حال طراحی، ایجاد و بهره‌گیری از بازارها، نهادها و ابزارهای مالی جدید و همچنین اجرای برنامه گسترده خصوصی‌سازی است، مشهودتر است و بورس تهران با طراحی و مشارکت در برگزاری دوره های آموزشی متناسب با نیازهای شناسایی شده گام های موثری در این زمینه برداشته است که در سال 91 نیز ادامه می یابد.
 

حسن اسلانی

Very Good Member
کاربر فعال
1391/01/21 - 08:50تاريخ انتشار: 309 تعداد بازديد: 10034 كد خبر:


رئیس سازمان بورس خبـر داد:
تهران، اردیبهشت میزبان بزرگترین نمایشگاه صنعت مالی خاورمیانه خواهد بود

رئیس سازمان بورس و اوراق بهادار با اعلام برگزاری ششمین نمایشگاه بین‌المللی بورس، بانک و بیمه در تاریخ 19 الی 22 اردیبهشت ماه سال جاری، از حضور نمایندگان بیش از 15 کشور در این نمایشگاه و همچنین چهارمین دوره بین‌المللی بازار سرمایه اسلامی خبر داد.
به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی بازار سرمایه (سنا)، دکتر علی صالح‌آبادی با بیان اینکه نمایشگاه بورس، بانک و بیمه، از نظر تعداد مشارکت‌کننده و وسعت برگزاری، بزرگترین نمایشگاه صنعت مالی در خاورمیانه محسوب می‌شود، افزود: در این نمایشگاه که در فضایی بالغ بر 24 هزار مترمربع برگزار می‌شود، حدود 200 شرکت فعال در حوزه بازار سرمایه، بازار پول و بیمه از ایران و سایر کشورها، آخرین دستاوردها و خدمات خود را در این عرصه ارائه خواهند کرد.
سخنگوی سازمان بورس همچنین از برگزاری چهارمین دوره بین‌المللی بازار سرمایه اسلامی با حضور نماینـدگان بازار سرمایه 15 کشور، همزمان با برگزاری نمایشگاه بین‌المللی بورس خبر داد و خاطرنشان کرد در این دوره که هر سال، با همکاری سازمان بورس و اوراق بهادار و بانک توسعه اسلامی برگزار می‌شود، صاحب‌نظران و متخصصان ارشد بازار سرمایه اسلامی از ایران و سایر کشورها درخصوص آخرین دستاورهای این حوزه بحث و تبادل نظر می‌کنند.
دکتر صالح‌آبادی استقبال دست‌اندرکاران بازارهای مالی ایران و سایر کشورها از ششمین نمایشگاه بین‌المللی بورس، بانک و بیمه و همچنین چهارمین دوره بین‌المللی بازار سرمایه ایران را بسیار قابل‌توجه توصیف و خاطرنشان کرد با برگزاری این نمایشگاه و اطلاع‌رسانی گسترده در این خصوص، سازمان بورس و اوراق بهادار و سایر دست‌اندرکاران صنعت مالی کشور گامی بسیار مؤثر در راستای توسعه تعاملات بین‌المللی کشور در عرصه مالی و پولی برخواهند داشت.
خاطرنشان می‌ شود ششمین نمایشگاه بین‌المللی بورس، بانک و بیمه، به عنوان بزرگترین نمایشگاه صنعت مالی خاورمیانه و یکی از بزرگترین نمایشگاه‌های صنعت مالی در جهان، 19 تا 22 اردیبهشت امسال، توسط سازمان بورس و اوراق بهادار و با مشارکت سایر دست‌اندرکاران بازار سرمایه، بازار پول و بیمه کشور، در محل دائم نمایشگاه‌های بین‌المللی تهـران برگزار می‌شود.

[TR]
[TD]
[/TD]
[/TR]
[TR]
[TD]
[/TD]
[/TR]
[TR]
[TD]
[/TD]
[/TR]
[TR]
[TD]
[/TD]
[/TR]
[TR]
[TD="class: tdSumNews, align: right"]ششمین نمایشگاه بین‌المللی بورس بانک و بیمه و چهارمین دوره بین‌المللی بازار سرمایه اسلامی، اردیبهشت ماه امسال، با حضور بیش از 15 کشور و در فضایی بالغ بر 24 هزار مترمربع، در تهران برگزار خواهد شد. [/TD]
[/TR]
[TR]
[TD="class: tdSumNews, align: right"][/TD]
[/TR]
 

حسن اسلانی

Very Good Member
کاربر فعال
1391/01/21 - 08:53 تاريخ انتشار: 181 تعداد بازديد: 10038 كد خبر:


کارشناس بازار سرمایه اعلام کرد:
برگزاری نمایشگاه بین المللی؛ مهم ترین اتفاق عمر 45 ساله بورس
برگزاری نمایشگاه بین المللی بورس، بانک و بیمه در این سطح، فرهنگ سهامدارای را در کشور ارتقا می دهد .

برگزاری نمایشگاه بین المللی بازار سرمایه در اردیبهشت ماه امسال، مهم ترین رویداد بورس است، نمایشگاهی که با حضور نمایندگانی از کشورهای خارجی و برای نخستین بار در عمر 45 ساله بازار سرمایه برگزار می شود .
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی بازار سرمایه(سنا)، مصطفی آقادوست با بین مطلب فوق، برگزاری نمایشگاه بازار سرمایه در سطح بین المللی را یکی از اتفاقات مهم بورس دانست و اظهار داشت : برگزاری نمایشگاهی از این دست، فرهنگ سهامدارای را در کشور ارتقا می دهد.


این کارشناس بازار سرمایه با اشاره به اینکه تعداد سهام داران با وجود پتانسیل بالای بازار سرمایه در کشور ما در مقایسه با بازارهای بزرگ دنیا محدود است تصریح کرد: این نمایشگاه می تواند حاضران بورس را در سطح بین المللی به سمت بورس جذب کند به طوری که سرمایه گذاران خارجی با بورس تهران آشنایی بیشتری پیدا کرده و به این ترتیب تعداد سهام داران بورس در داخل و خارج از کشور افزایش یابد .
آقادوست با تاکید بر جذب سرمایه های خارجی با معرفی ظرفیت های بورس تهران به سرمایه گذاران خارجی امکان پذیر است، اظهار داشت: این اتفاق علاوه بر اینکه موجب آشنایی جامعه با بورس می شود، باعث می شود، بازار سرمایه روز به روز برای مردم جامعه بیشتر شناخته شود .
وی با تاکید بر اینکه بورس تهران نسبت به بازارهای منطقه از بازدهی بیشتری برخوردار است، تصریح کرد: با این وجود ورود سرمایه گذاران خارجی نیازمند معرفی بورس در سطح بین المللی است که این هدف با برگزاری نمایشگاه در این سطح قابل دسترس خواهد بود .
این کارشناس بازار سرمایه حضور سرمایه گذاران خارجی در بورس ایران را، نیازمند رفع محدودیت ها دانست و خاطرنشان کرد: با تسهیل قوانین و رفع محدودیت ها ورود سرمایه گذاران خارجی به کشور تسهیل خواهد شد و بورس عمق بیشتری پیدا خواهد کرد .
آقادوست در ادامه با تاکید بر اینکه برگزاری نمایشگاه تخصصی و بین المللی بورس، بانک و بیمه نیازمند اطلاع رسانی به موقع است، خاطرنشان کرد: این اطلاع رسانی باید هم در بعد داخلی و هم در بعد بین المللی انجام شود .
وی با تاکید بر لزوم ارائه تسهیلات مناسب به شرکت کنندگان در نمایشگاه بازار سرمایه تصریح کرد: شرکت کنندگان در نمایشگاه و بازدیدکنندگان باید بتوانند با شرکت در نمایشگاه به اهداف خود برسند.
ششمین نمایشگاه بین‌المللی بورس، بانک و بیمه، به عنوان بزرگترین نمایشگاه صنعت مالی خاورمیانه و یکی از بزرگترین نمایشگاه‌های صنعت مالی در جهان در روزهای 19 تا 22 اردیبهشت ماه امسال، توسط سازمان بورس و اوراق بهادار و با مشارکت سایر دست‌اندرکاران بازار سرمایه، بازار پول و بیمه کشور، در محل دائم نمایشگاه‌های بین‌المللی تهـران برگزار می‌شود.

 

حسن اسلانی

Very Good Member
کاربر فعال
کارشناس بازار سرمایه اعلام کرد:
برگزاری نمایشگاه بین المللی؛ مهم ترین اتفاق عمر 45 ساله بورس


برگزاری نمایشگاه بین المللی بورس، بانک و بیمه در این سطح، فرهنگ سهامدارای را در کشور ارتقا می دهد .
برگزاری نمایشگاه بین المللی بازار سرمایه در اردیبهشت ماه امسال، مهم ترین رویداد بورس است، نمایشگاهی که با حضور نمایندگانی از کشورهای خارجی و برای نخستین بار در عمر 45 ساله بازار سرمایه برگزار می شود .
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی بازار سرمایه(سنا)، مصطفی آقادوست با بین مطلب فوق، برگزاری نمایشگاه بازار سرمایه در سطح بین المللی را یکی از اتفاقات مهم بورس دانست و اظهار داشت : برگزاری نمایشگاهی از این دست، فرهنگ سهامدارای را در کشور ارتقا می دهد.


این کارشناس بازار سرمایه با اشاره به اینکه تعداد سهام داران با وجود پتانسیل بالای بازار سرمایه در کشور ما در مقایسه با بازارهای بزرگ دنیا محدود است تصریح کرد: این نمایشگاه می تواند حاضران بورس را در سطح بین المللی به سمت بورس جذب کند به طوری که سرمایه گذاران خارجی با بورس تهران آشنایی بیشتری پیدا کرده و به این ترتیب تعداد سهام داران بورس در داخل و خارج از کشور افزایش یابد .
آقادوست با تاکید بر جذب سرمایه های خارجی با معرفی ظرفیت های بورس تهران به سرمایه گذاران خارجی امکان پذیر است، اظهار داشت: این اتفاق علاوه بر اینکه موجب آشنایی جامعه با بورس می شود، باعث می شود، بازار سرمایه روز به روز برای مردم جامعه بیشتر شناخته شود .
وی با تاکید بر اینکه بورس تهران نسبت به بازارهای منطقه از بازدهی بیشتری برخوردار است، تصریح کرد: با این وجود ورود سرمایه گذاران خارجی نیازمند معرفی بورس در سطح بین المللی است که این هدف با برگزاری نمایشگاه در این سطح قابل دسترس خواهد بود .
این کارشناس بازار سرمایه حضور سرمایه گذاران خارجی در بورس ایران را، نیازمند رفع محدودیت ها دانست و خاطرنشان کرد: با تسهیل قوانین و رفع محدودیت ها ورود سرمایه گذاران خارجی به کشور تسهیل خواهد شد و بورس عمق بیشتری پیدا خواهد کرد .
آقادوست در ادامه با تاکید بر اینکه برگزاری نمایشگاه تخصصی و بین المللی بورس، بانک و بیمه نیازمند اطلاع رسانی به موقع است، خاطرنشان کرد: این اطلاع رسانی باید هم در بعد داخلی و هم در بعد بین المللی انجام شود .
وی با تاکید بر لزوم ارائه تسهیلات مناسب به شرکت کنندگان در نمایشگاه بازار سرمایه تصریح کرد: شرکت کنندگان در نمایشگاه و بازدیدکنندگان باید بتوانند با شرکت در نمایشگاه به اهداف خود برسند.
ششمین نمایشگاه بین‌المللی بورس، بانک و بیمه، به عنوان بزرگترین نمایشگاه صنعت مالی خاورمیانه و یکی از بزرگترین نمایشگاه‌های صنعت مالی در جهان در روزهای 19 تا 22 اردیبهشت ماه امسال، توسط سازمان بورس و اوراق بهادار و با مشارکت سایر دست‌اندرکاران بازار سرمایه، بازار پول و بیمه کشور، در محل دائم نمایشگاه‌های بین‌المللی تهـران برگزار می‌شود.
 
بالا