گروه بانکی: وپارس ، وکار ، وسینا ، ونوین ، وبملت ، وتجارت ، وبصادر

dariush87

Very Good Member
کاربر فعال
این سهم فروشنده نداره فقط بنیاد عرضه میکنه برای کنترل سهم ارزندگی سهم بطور واضح برای همگان مشخص است
 

portfolio

مسدود شده
مسدود شده
من تو این بازار پر ریسک سهمی بهتر از وسینا پیدا نمیکنم.
بنیاد هم بر خلاف بقیه سهم هاش وقتی فشار فروش داشته باشه ازش حمایت میکنه.
توسعه سینا روی 110 تومان حمایت خوبی ازش میکرد و این نشون میده وضعیت سهامش تو بورس واسش مهمه.
 

پادشاه

مسدود شده
مسدود شده
موسويان خبر داد:
تسهيلات با سررسيد 5 سال به اوراق رهني تبديل مي‌شود

سيدعباس موسويان در گفت‌وگو با باشگاه خبري «توانا» با بيان اينكه اوراق رهني يكي از ابزارهاي جديد مالي به حساب مي‌آيد كه در بازار پول و سرمايه به كار‌گرفته مي‌شود، اظهار داشت: اوراق مذكور در ايران به اوراق مشاركت رهني معروف شده و زماني كه بانك‌ها منابع خود را به اعطاي تسهيلات اختصاص دادند و با كمبود منابع مواجه شدند، از طريق تجديد منابع آن با انتشار اوراق مذكور مشكل خود را برطرف مي‌كنند.
وي افزود: بانك‌ها، تسهيلات اعطا شده خود را بسته‌بندي مي‌كنند و آنها را به اوراق بهادار تبديل كرده و در بازار به فروش مي‌رسانند.
به گفته اين عضو كارگروه بانكداري بدون ربا با فروش اين اوراق توسط بانك‌ها، منابع موجود تجديد مي‌شود و با اين كار بانك‌ها مي‌توانند تسهيلات جديدي براي مشتريان بپردازند.
موسويان ضمن تاكيد بر اينكه بانك‌ها بعد از پرداخت تسهيلات جديد نيز مي‌توانند تسهيلات پرداخت شده را بسته‌بندي و به اوراق بهادار تبديل كنند و در بازار سرمايه به فروش برسانند، گفت: فرآيند فوق مي‌تواند تا جايي كه بازار كشش دارد، استمرار‌ داشته باشد.
تشكيل كميته 3 جانبه اوراق مشاركت رهني در وزارت اقتصاد
اين كارشناس بانكي در ادامه تصريح كرد: از حدود 2 سال گذشته در ايران نيز مانند ساير كشورهاي دنيا بحث انتشار اوراق رهني از جانب بانك‌ها در دست بررسي است.
وي با بيان اينكه طرح فوق هم از نظر فقهي و هم از جهت اقتصادي جاي بحث داشت، اضافه كرد: از جهت فقهي بايد راهكار مناسبي پيدا مي‌شد كه بتوان تسهيلات اعطا شده از طرف بانك‌هاي اسلامي را بر اساس فروش اقساطي و يا اجاره به شرط تمليك به اوراق بهادار تبديل كرد و در بازار به فروش رساند.
موسويان گفت: در طرح مذكور در كميته فقهي سازمان بورس اوراق بهادار تحقيقات و مطالعاتي انجام‌گرفت و از صاحبنظران و موضوع‌شناسان اين امر دعوت شد تا گزارش‌هاي خود را در مورد اين موضوع ارائه دهند. وي افزود: اعضاي كميته فقهي پس از بررسي‌ها به اين نتيجه رسيدند كه بانك‌هاي ايران نيز مي‌توانند، آن‌گروه از تسهيلاتي را كه بر اساس قرارداد فروش اقساطي يا اجاره به شرط تمليك واگذار كردند و داراي وثيقه رهني هستند، تبديل به بسته‌هاي مالي كرده و در قالب اوراق بهادار به مردم بفروشند. به گفته موسويان، با اجراي طرح فوق بانك‌ها مي‌توانند منابع خود را تجديد كرده و تسهيلات جديدي بپردازند.
اوراق رهني از قانون اوراق مشاركت تبعيت خواهد كرد
اين عضو كارگروه بانكداري بدون ربا به سابقه وجود اوراق مشاركت در ايران اشاره كرد و ادامه داد: براي اينكه اوراق مذكور منطبق با قانون شود و از مزاياي آن نيز استفاده كند، تصميم‌گرفته شد تا ابزار مالي جديد در قالب همان قانون اوراق مشاركت طراحي شود. وي اضافه كرد: بنابر دليل فوق، اسم «اوراق مشاركت رهني» بر ابزارهاي جديد بانكداري گذاشته شد، به اين معنا كه صاحبان يا خريداران اوراق منابع خود را به صورت «مشاع» و در قالب مشاركت در اختيار بانك قرار مي‌دهند. به گفته اين كارشناس بانكي، در ادامه مرحله فوق مطالبات بانك از محل تسهيلات فروش اقساطي يا اجاره به شرط تمليك خريداري مي‌شود و بانك مي‌تواند با اعطاي تسهيلات جديد به مشتريان جديد پاسخگو باشد.
انتشار اوراق رهني؛ رونق اقتصادي را به همراه خواهد داشت
موسويان در خصوص دومين بحث اوراق مشاركت رهني به مباحث اقتصادي اشاره و تصريح كرد: اوراق مشاركت ابزاري براي تجديد‌ منابع بانك جهت پرداخت تسهيلات جديد به متقاضيان است و باعث ايجاد رونق در اقتصاد كشور خواهد شد. به اعتقاد اين عضو كارگروه بانكداري بدون ربا، اگر از اوراق مشاركت دقيق و كارشناسي شده استفاده شود، باعث رونق اقتصادي، فعال شدن بانك‌ها و بازار سرمايه و به خدمت در آمدن سرمايه‌هاي راكد اقتصادي و جدا شدن سرمايه‌هاي تورم‌زا از بخش مصرف و حركت به سمت سرمايه‌گذاري و بخش توليد مي‌شود. وي در ادامه با بيان اينكه اگر از اين اوراق خوب استفاده نشود و كارشناسي دقيق روي آن صورت نگيرد، اثرات نامطلوبي به همراه خواهد داشت، تصريح كرد: اگر استفاده صحيح از اوراق مذكور شود مانند چاقوي تيزي كه براي اهداف خيلي مفيد و مطلوب است، اما اگر دقت كافي صورت نگيرد، ممكن است دست خود را ببرد.
موسويان گفت: اگر برنامه‌ريزي درستي براي ابزار مذكور انجام نشود، ممكن است افزايش اعتبارات بانكي مانند آنچه در اروپا اتفاق افتاد، باعث بحران شود.
رشد حبابي اعتبارات دليل اصلي بحران اروپا و آمريكا بود
وي ضمن اشاره به بحران اروپا و آمريكا اضافه كرد: در آمريكا بانك‌ها در عرض 10 سال به جهت استفاده از اوراق رهني بانك‌ها قدرت وام دهي خود را افزايش دادند و اين آمار را به ده‌ها برابر رساندند و در بخش مسكن اعتبارات اعطايي را به 10 برابر رسانده بودند. وي اجراي روش فوق را باعث رشد حباب‌وار اعتبارات دانست و گفت: اين افزايش بي‌رويه تسهيلات در واقع موجب بحران اروپا و آمريكا شده است.
اقتصاد ايران هيچ وقت بحران زده نمي‌شود
موسويان با تاكيد بر اينكه بحران اروپا و آمريكا هرگز در ايران شكل نمي‌گيرد، خاطرنشان كرد: اين امر به جهت تفاوت‌هاي اقتصاد و بخش مسكن ايران با كشورهاي مذكور است.
وي گفت: در آمريكا بانك‌ها نزديك به 100 درصد قيمت مسكن را در قالب تسهيلات بانكي به متقاضيان مي‌پرداختند و دوباره تسهيلات مذكور را به اوراق بهادار تبديل كرده و در بازار به فروش مي‌رساندند.
به گفته موسويان نحوه ارائه تسهيلات در كشورهاي بحران‌زده در درجه اول باعث فشار تقاضا در بخش مسكن و افزايش قيمت‌ها در اين بخش شد. وي افزود: زماني كه عرضه مسكن در آمريكا رشد كرد، موجب نكول خيلي از قرارداد‌هاي مسكن و افت شديد قيمت مسكن شد و در نتيجه گيرندگان تسهيلات اين بخش اقدام به نكول اسناد خود كردند.
موسويان با بيان اينكه در ايران حداكثر تسهيلاتي كه بانك‌ها براي خريد يا احداث مسكن مي‌پردازند، در حد 20‌ميليون تومان است، گفت: اين رقم نسبت به كل قيمت مسكن در ايران در حد
يك دهم و يا در شهر‌هاي كوچك در حد يك پنجم قيمت كل مسكن است.
اين عضو كارگروه بانكداري در ادامه تاكيد كرد: قيمت مسكن در ايران هيچ وقت به يك پنجم سطح فعلي كاهش نمي‌يابد. به گفته اين كارشناس بانكي نكول زماني رخ مي‌دهد كه قيمت مسكن بسيار بالا باشد، بانك‌ها نيز 100‌درصد قيمت مسكن را تسهيلات پرداخت كرده باشد و با افت قيمت در اين بخش گيرنده تسهيلات نكول كند.
اوراق مشاركت رهني طبق برنامه‌ريزي منطقي منتشر مي‌شود
وي ضمن تاكيد مجدد بر اينكه در ايران هرگز چنين پديده‌اي رخ نخواهد داد، گفت: تسهيلات مشاركت رهني در قالبي كه برنامه‌ريزي شده و بانك‌هاي داوطلب درخواست كرده‌اند، بر پرداخت تسهيلاتي كه حداكثر 5 سال به سررسيد آنها باقي مانده متمركز شده است. وي افزود: به عنوان مثال اين اوراق مشاركت رهني فقط براي تسهيلاتي منتشر خواهد شد كه از 20‌ميليون تومان، 15‌ميليون تومان پرداخت شده باشد و اوراق نسبت به اين آمار منتشر خواهد شد. به گفته موسويان در نتيجه موارد فوق خطري كه در كشورهاي بحران زده رخ داد، در ايران روي نخواهد داد به دليل اينكه مبلغ اعطاي تسهيلات نسبت به قيمت مسكن خيلي پايين است.
تسهيلات با سررسيد 5 سال اولويت اصلي دريافت اوراق رهني
وي افزود: اوراق مشاركت نسبت به تمام تسهيلات مسكن اجرا نخواهد شد و فقط به تسهيلاتي كه حداكثر 5 سال از مدت بازپرداخت آنها باقيمانده تعلق خواهد‌گرفت.
اين كارشناس بانكي ضمن تاكيد بر اينكه اگر در روند انتشار اوراق مشاركت و اعطاي تسهيلات توجه نشود، ممكن است پديده‌اي كه در اروپا و آمريكا رخ داد، در ايران نيز به وجود آيد، به تشكيل جلسه سه‌جانبه مشتركي در وزارت اقتصاد اشاره و تصريح كرد: در اين جلسه از طرف وزارت اقتصاد، سازمان بورس و اوراق بهادار و بانك مركزي نمايندگاني حضور داشتند و آقايان قضاوي، صالح‌آبادي و نماينده وزارت اقتصاد به بررسي مباحث اقتصادي و خطرات احتمالي اوراق مشاركت رهني پرداختند. موسويان گفت: در جلسه مذكور تصميماتي‌گرفته شد مبني بر اينكه تسهيلات رهني كه 5 سال از سررسيد آنها باقي مانده و رهن خوبي را در اختيار دارند، اوراق مشاركت منتشر كنند و مقدار تسهيلات اعطا شده نيز نسبت به قيمت مسكن به قدري باشد كه هيچ وقت خطر نكول به وجود نيايد. به گفته اين كارشناس بانكي مباحث فوق در كميته
سه جانبه به طور كامل بررسي شده و در اين راستا تصميماتي نيز‌گرفته شده است.
نتايج اوراق رهني در آمريكا مطلوب بود
وي در ادامه با بيان اينكه اوراق مشاركت رهني در آمريكا نتايج خيلي خوبي داشت، گفت: به دليل افراط بيش از حد در ابزارهاي مذكور بحران فعلي به وجود آمده است، ولي اگر كنترل شده و صحيح استفاده مي‌كردند، اين مشكلات هرگز به وجود نمي‌آمد. اين كارشناس بانكي افزود: اكنون نيز با توجه به ركود موجود در كشورهاي بحران‌زده، اقتصاد‌دانان آمريكايي وجود اين اوراق را نسبت به عدم وجود آن ترجيح مي‌دهند. اين عضو كارگروه بانكداري بدون ربا ادامه داد: اقتصاد‌دانان آمريكايي نيز بر اين باورند كه بايد از ابزار مذكور به صورت كنترل شده استفاده مي‌شد تا ضايعات فعلي به وجود نمي‌آمد. موسويان ضمن تاكيد بر اينكه اوراق مشاركت رهني آثار مطلوب زيادي در اقتصاد آمريكا داشته است، گفت: بايد اين طرح
به صورت كنترل شده و بهينه استفاده مي‌شد و خود اين ابزار در حال حاضر زير سوال نيست، بلكه كيفيت بهره‌برداري از آنها مورد انتقاد است. وي افزود: اوراق مشاركت رهني از نظر منطق اقتصادي هيچ مشكلي ندارد.
قيمت مسكن در ايران هرگز مانند اروپا كاهش ارزش نخواهد داشت
موسويان ضمن تاكيد مجدد بر اينكه تسهيلات پرداختي بانك‌ها به بحث مسكن حداكثر در حد 10‌درصد از قيمت مسكن است، گفت: اصلا امكان نكول مشتري بانك به خاطر قيمت و ميزان تسهيلات پرداختي مسكن در ايران وجود ندارد. اين كارشناس بانكي با بيان اينكه به هيچ وجه قيمت مسكن در ايران زير 10‌درصد قيمت فعلي نخواهد رفت، اضافه كرد: در ايران نيز مواردي وجود داشته كه مشتري قادر به بازپرداخت بدهي خود نباشد و در عوض آن بدهي بانك دارايي مشتري را مصادره كرده باشد، ولي اين امر به خاطر قيمت تسهيلات نيست. به گفته موسويان، امر فوق بيشتر به دليل مسائل و مشكلات فردي است كه رخ مي‌دهد. اين عضو كارگروه بانكداري بدون ربا با بيان اينكه مسوولان قصد ندارند تمام تسهيلات اعطايي در بخش مسكن را به اوراق رهني تبديل كنند، گفت: فقط تسهيلاتي كه 5 سال از سررسيد آنها باقي مانده است شامل طرح فوق مي‌شوند.
بانك مركزي مي‌تواند از تجربه اروپا و آمريكا استفاده كند
وي افزود: با توجه به تجربه رشد حباب‌وار اعتبارات بانكي كشورهاي اروپايي، بانك مركزي ايران مي‌تواند زماني كه احساس كرد، جلوي پرداخت اعتبارات را بگيرد. به گفته اين كارشناس بانكي در اقتصاد ايران تا مدت‌ها تهديد بروز بحراني مانند اروپا و آمريكا وجود ندارد. موسويان اضافه كرد: در صورتي كه از اوراق رهني خيلي بي‌رويه استفاده شود ممكن است در آينده به تدريج وارد دامنه‌اي حساس شويم كه بانك مركزي در آن مرحله مي‌تواند با تدابير ويژه مشكلات موجود را برطرف كند.
اوراق رهني تنها با مجوز بانك مركزي قابل انتشار است
وي در پاسخ به اين سوال كه آيا بانك‌هاي كشور مي‌توانند اوراق مشاركت رهني را منتشر كنند يا خير، اظهار داشت: بانك‌ها بايد مجوز اين امر را از بانك مركزي دريافت كنند و در حال حاضر نيز تعدادي از بانك‌ها مانند بانك ملي، مسكن، پارسيان و سامان براي انتشار اين اوراق درخواست داده‌اند. موسويان گفت: بانك‌هاي مذكور در حال حاضر آمادگي كامل براي انتشار اوراق رهني را دارند و فقط منتظر مجوز بانك مركزي هستند
. اين كارشناس بانكي در خصوص مكانيزم انتشار اوراق مشاركت رهني، تصريح كرد: به عنوان مثال بانك مسكن به ارزش 10‌هزار ميليارد ريال تسهيلات فروش اقساطي مسكن انجام داده است و اسناد ملكي مشتريان مختلف را در رهن خود دارد. وي ادامه داد: بانك مسكن 10‌هزار ميليارد طلبي كه از مشتريان را دارد به اوراق بهاداري تبديل مي‌كند كه قيمت اسمي آن اصطلاحا يك‌ميليون تومان است، ولي در بازار به قيمت 800‌هزار تومان به فروش مي‌رسد.
موسويان افزود: اوراق مذكور با نرخ تنزيلي و بر اساس قرارداد خريد دين در بازار به فروش مي‌رسد و خريدار اوراق زمان خريد 800‌هزار تومان مي‌پردازد، ولي مي‌داند كه در سررسيد مشخص يك‌ميليون تومان دريافت خواهد كرد. اين كارشناس بانكي در ادامه تصريح كرد: با طرح فوق مشتري 200‌هزار تومان سود مي‌گيرد، بنابراين بانك مسكن تسهيلات خود را به اوراق بهادار استاندارد تبديل مي‌كند و در بازار عرضه مي‌كند و به سرمايه‌گذاران مي‌‌فروشد. وي افزود: بانك مسكن با فروش اوراق مذكور پول‌ها را جمع‌آوري كرده و دوباره مي‌تواند تسهيلات مسكن را پرداخت كند.
موسويان در ادامه اشاره كرد: اوراق مذكور از يك طرف به بانك مسكن مربوط مي‌شود به دليل اينكه تسهيلات اعطايي بانك مسكن به اين اوراق تبديل شده است و از طرف ديگر به دليل اينكه خريد و فروش ثانوي اوراق در بورس انجام مي‌شود به سازمان بورس و اوراق بهادار مربوط مي‌شود و از طرف ديگري به بانك مركزي نيز مرتبط است، زيرا تسهيلات زيرنظر بانك مركزي به فروش مي‌رسد؛ و به وزارت مسكن و شهرسازي نيز مرتبط است، زيرا تاثير بسزايي در رشد مسكن خواهد داشت.
 

ازاد

Very Good Member
کاربر فعال
اعتراض آیت الله مکارم به فعالیت ربوی بانکها
یکی از مراجع عظام تقلید قم با انتقاد از وجود ربا در سیستم بانکداری گفت: در نظر گرفتن 26 درصد کارمزد معنایی ندارد و این کار ربا است.‌

به گزارش فارس آیت‌الله مکارم شیرازی در سخنان خود درحرم حضرت معصومه با بیان اینکه برخی‌ها در مسائل شرعی به نوعی از کلاه ‌شرعی استفاده می‌کنند، تصریح کرد: حیله و چاره گاهی مثبت و گاهی منفی است.

وی با اشاره به مسئله در نظر گرفتن کارمزد و سود هنگام اخذ تسهیلات از بانک‌ها گفت: کارمزد مگر چند درصد است، در نهایت می‌توان چهار درصد کارمزد را درنظر گرفت، اما 26 درصد که کارمزد نمی‌شود این مسئله ربا است.

این مرجع تقلید در ادامه اظهار داشت: اینها اگر بگویند ربا با مشکل مواجه می‌شوند و بنابر این اسم آن را کارمزد می‌گذارند و این یکی از حلیه‌های شرعی است که می‌خواهند حق و باطل را مخلوط کرده و سر خود یا مردم کلاه بگذارد.

استاد حوزه علمیه قم خاطرنشان کرد: در برخی از معاملات ما شاهد هستیم که حقه بازی صورت گرفته و کلاه‌برداری می‌کنند و اینگونه مسائل همه حرام است.
 

portfolio

مسدود شده
مسدود شده
نشستی که با هدف تبیین سیاستهای آتی بانک سینا با حضور مدیر عامل و کارکنان این بانک در تالار علامه امینی تهران برگزار شد،فرصتی دست داد تا از نزدیک راهکارهای افزایش کارایی شعب مورد بررسی قرار گیرد.
دکتر همتی در این نشست به مسائلی پرداخت که همچون گذشته حاکی از عزم ایشان برای ایجاد تحول در فعالیتهای بانک است.اگر در دو سال گذشته برنامه های اصلاحی در ابعاد فیزیکی نظیر بهبود ساختار شعب ، جبران عقب ماندگیهای سخت افزاری و نرم افزاری شعب،پیوستن به شبکه شتاب و سانتا و حتی ورود به بورس و تودیع سپرده قانونی نزد بانک مرکزی و به روز رسانی آن صورت گرفته اما اکنون بر کارایی بیش ار پیش شعب با توجه به تجهیز آنها به امکانات مدرن بانکی استوار است.
آنچه در این نشست بر آن تاکید شد تحول اساسی در کارکرد شعب از طریق کاهش قیمت تمام شده پول در هر شعبه و حرکت به سمت توسعه حسابهای ارزان قیمت برای اجرایی ساختن تعهدی است که نسبت به سهامداران دارا هستیم.
با حسابی سرانگشتی میتوان به این واقعیت پی برد که در دو سال گذشته اقدامات قابل توجهی به اجرا رسید که البته بدون کمک همکاران میسر نبوده و اکنون نیز این وظیفه احساس میشود تا نسبت به این تحولات و فرصتهای جدید که به واسطه این تحولات برای ما ایجاد شده حساس باشیم و در راستای قوام این بانک،گامهای اساسی برداریم.
 

پادشاه

مسدود شده
مسدود شده
دریافت گواهینامه بین المللی ایزو 9001 از سوی بانک ملت

رعایت استانداردهای مدیریتی در صدور ضمانتنامه های ارزی و نظارت وکنترل شعب ارزی ، از اهم دلایلی است که باعث دریافت گواهینامه مذکور شده است.
اداره کل عملیات ارزی بانک ملت گواهینامه بین المللی سیستم مدیریت کیفیت ایزو 9001 ویرایش 2008 را برای نخستین بار در نظام بانکی کشور ، از شرکت TUV اتریش دریافت کرد.

به گزارش پول نیوز به نقل از روابط عمومی بانک ملت ، شرکت توو اتریش با مرجع اعتباردهی TUV Cert آلمان ، گواهینامه مذکور را به دلیل عملکرد مطلوب اداره کل عملیات ارزی بانک ملت در به کارگیری سیستم مدیریت کیفیت بر مبنای الزامات و استانداردهای ایزو 9001 به این بانک اعطا کرده است.

رعایت استانداردهای مدیریتی در صدور ضمانتنامه های ارزی و نظارت وکنترل شعب ارزی ، از اهم دلایلی است که باعث دریافت گواهینامه مذکور شده است.

بر اساس این گزارش ، گواهینامه بین المللی سیستم مدیریت کیفیت( QMS) برای نظارت و بازرسی قانونمند از سوی شرکت TUV اتریش صادر شده و تا روز 11 ماه May سال 2012 میلادی معتبر است.​
 

پادشاه

مسدود شده
مسدود شده
خاوري در گفت‌وگو با فارس:
كارمزدهاي بانكي با هزينه بانكها تناسب ندارد


خبرگزاري فارس: مدير عامل بانك ملي از رقم پايين كارمزد بانك‌ها ابراز نارضايي كرد و ادامه داد: بانك‌ها بايد هزينه خدماتشان را دريافت كنند زيرا اقتصاد كشور به سمت بانكداري اسلامي و مشاركت واقعي حركت مي‌كند.
محمودرضا خاوري در گفت‌وگو با خبرنگار اقتصادي باشگاه خبري فارس «توانا» در خصوص تك‌نرخي شدن سود بانكي، اظهار داشت: هرچقدر بتوان متناسب با تقاضاي موجود در بازار پول و تورم سياست‌هاي پولي و بانكي را طراحي كرد به هدف مطلوب كه تك‌نرخي شدن سود بانكي است در سيستم بانك خواهيم رسيد.
وي با بيان اينكه تك نرخي شدن سود بانكي قطعا امري مطلوب به حساب مي‌آيد، گفت: دليل انتقادات كارشناسان در اين مورد، بالا بودن نرخ تورم بوده زيرا هنوز تقاضا براي پول در جامعه بيشتر از عرضه پول است.
به گفته مديرعامل بانك ملي با توجه به آمار موجود سيستم بانكي بيش از 100 درصد منابع را تسهيلات پرداخت كرده و از خط اعتباري نيز استفاده كرده است.
وي افزود: به دليل بالا بودن تقاضا و دو رقمي بودن نرخ تورم، نرخ سود در سال جاري تك رقمي نشد و براي رسيدن به اين امر اگر بتوان تورم را تك رقمي كرده و عرضه منابع را به صورت منطقي داشته باشيم، نرخ سود تك‌رقمي مي‌شود.

*مطالبات 120 هزار ميليارد ريالي بانك ملي

وي در ادامه با بيان اينكه 30 درصد حجم عمليات بانكي در كشور در اختيار بانك ملي است، گفت: در حال حاضر رقم مطالبات معوق سيستم بانكي بيش از 120 هزار ميليارد ريال است.
خاوري در خصوص خسارتهاي احتمالي اين حجم مطالبات به سيستم بانكي كشور تصريح كرد: با اين وضعيت جلوي سرعت گردش اعتبار و توان اعتبار‌دهي به متقاضيان گرفته مي‌شود و ممكن است پول به سمت و سوي خلاف هدف سرمايه‌گذاري حركت كند.
مديرعامل بانك ملي اضافه كرد: در حال حاضر هدف اصلي سيستم بانكي تقويت پرتفوي بانك‌ها است و اين امر در دست بررسي است؛ همچنين جهت‌دهي صحيح به اعطاي اعتبارات و تسهيلات در دستور كار قرار گرفت به طوري كه الان ريسك بانك‌ها در حال كاهش است و امانات مردم نيز مورد حفظ و حراست قرار مي‌گيرد.

*تسهيلات خريد خودرو متوقف نشده است

وي در خصوص خريد و فروش وام‌ها در كشور، اظهار داشت: تسهيلات فردي و فاكتور فروشي در بخش خودرو كاملا نمايان بود و در حال جلوگيري است.
خاوري با اشاره به فزوني گرفتن تعداد تسهيلات پرداخت در مقايسه با خودروهاي توليد شده در كشور، گفت: براي جلوگيري از اين امر مقرر شد تسهيلات فقط براي خريد خودروي دست اول از كارخانه پرداخت شود كه به نوعي جلوي واسطه‌گري و دلالي نيز گرفته شود.
به گفته مديرعامل بانك ملي شركت‌هاي اعتبارسنجي كه در بانك‌ها اجرايي شده است، كمك مي‌كند كه جلوي پديده فروش فاكتور و يا وام گرفته شود.
وي خريد و فروش فاكتور و يا وام‌ها را عاملي دانست كه مسير اقتصاد كشور را به انحراف مي‌كشاند و سبب افزايش هزينه‌هاي توليد و خدمات مي‌شود.
خاوري ضمن تاكيد بر اينكه به هيچ وجه پرداخت وام خودرو متوقف و يا ممنوع نشده است، گفت: در حال حاضر وام خودرو مسير صحيح خود را پيدا كرده و به كسي كه مصرف كننده و توليد‌كننده واقعي باشد، تسهيلات پرداخت مي‌شود.
وي افزود: با اجراي طرح فوق جلوي تقاضاي بي‌رويه و در نتيجه انحراف پول گرفته شود.

*بانك‌ها بايد هزينه واقعي خدمات را دريافت كنند

خاوري از رقم پايين كارمزد بانك‌ها ابراز نارضايي كرد و ادامه داد: بانك‌ها بايد هزينه خدماتشان را دريافت كنند زيرا اقتصاد كشور به سمت بانكداري اسلامي و مشاركت واقعي حركت مي‌كند.
وي افزود: در صورتي كه قصد، مشاركت واقعي باشد، هزينه خدمات بانك‌ها بايد دريافت شود و براي تثبيت تداوم فعاليت بانك‌ جهت ارايه خدمات مطلوب، لازم است هزينه اين خدمات را دريافت كند.

* انتشار اوراق مشاركت رهني هنور در دستور كار نيست

مديرعامل بانك ملي در خصوص انتشار اوراق مشاركت رهني توسط اين بانك و بانك مسكن، گفت: هنوز در اين مورد تصميم خاصي گرفته نشده است ولي ارائه سپرده‌هاي ويژه در دستور كار بانك ملي است.

*بانك ملي به هيچ سرمايه گذار خارجي وام خارج از نوبت نداده است

مديرعامل بانك ملي ارائه هرگونه وام توسط اين بانك به نساجي‌هاي فردي را تكذيب كرد و گفت: سرمايه‌گذار خارجي براي راه‌اندازي نساجي مازندران اعلام آمادگي كرده و با استقبال از سرمايه گذار خارجي اميد مي‌رود صنعت نساجي در مازندران احيا شود.
وي افزود: مقدمات احيا نساجي در مازنداران طي شده و بحث اعطاء تسهيلات توسط بانك ملي به سرمايه‌گذاران خارجي مطرح نيست.
 

پادشاه

مسدود شده
مسدود شده
دوستان در حال حاضر رقابت سختی برای خرید بلوک 7 درصدی پارسیان وجود داره و خریدار احتمالی بلوک 7 درصدی خریدار بلوک 32.6 درصدی هم خواهد بود.
بیمه ها هم در آستانه عرضه هستند و با قیمت و پی ای بالایی که عرضه میشوند شوک شدیدی به گروه بانکی خواهند آورد.
بانک پارسیان تا 2 هفته دیگر بیش از 200 تومان و بانک سینا بیش از 140 تومان خواهد بود و رشد بانکها به اعتقاد من با پی ای بسیار پایینی که دارند تدوام خواهد داشت.
 

پادشاه

مسدود شده
مسدود شده
1388/6/24 - 12:03:52 - ادامه رقابت عرضه هاي عمده بانك پارسيان (وپارس 4 و وپارس2)
كارگزاران محترم به اطلاع مي رساند به دليل رقابت در نماد معاملاتي " وپارس4 " تا قيمت 377ر2 ريال و در نماد معاملاتي "وپارس 2 " تا قيمت 429ر2 ريال ادامه رقابت به فردا چهارشنبه مورخ 1388/6/25 موكول گرديد . ناظر معاملات
 

پادشاه

مسدود شده
مسدود شده
سیاستهای آتی بانک سینا در سال 88 تشريح شد
بانکداری نیوز-نشست همکاران ستادی و شعب تهران بانك سينا روز شنبه 14 شهریور همزمان با پانزدهم ماه مبارک رمضان و میلاد امام حسن مجتبی (ع)، با حضور مدیرعامل، معاونین مدیرعامل و مدیران در تالار علامه امینی دانشگاه تهران برگزار شد.

در این نشست که با حضور گسترده همکاران صورت گرفت، دکتر همتی مهمترین فعالیتها و سیاستهای بانک را برشمرد. وی در ابتدا با اشاره به فعالیتهای صورت گرفته در بخشهای مختلف بانک طی دو سال گذشته گفت: در این مدت 19 شعبه جدید افتتاح شده و بنا داریم ارزیابی های جدی در جذب منابع به کار ببریم تا شاهد تحول اساسی در این زمینه باشیم.
دکتر همتی سودآوری بیش از پیش بانک را به دلیل حضور در بازار بورس حائز اهمیت دانست و گفت: سه اقدام اساسی برای افزایش سودآوری لازم الاجرا است که در این خصوص بایستی سرمایه گذاری های بانک در بخشهای مختلف بیش از پیش سود آور باشد، میزان درآمد بانک از محل کارمزدهای بانکی افزایش یابد و سرانه هزینه کارکنان هم متعادل شود.
وی در ادامه میزان سودآوری در پنج ماهه اول امسال را نسبت به پیش بینی، بالا دانست و با تاکید بر اینکه سهم بازاری بانک باید از آنچه که هست بهتر شود گفت: مد نظر داشتن سه فعالیت اساسی در این زمینه می تواند راهگشا باشد، بدین معنا که منابع شعب بیشتر از گذشته رشد یابند، قیمت تمام شده پول کاهش پیدا کند و حداقل دو نفر برای بازاریابی مشتریان بزرگ و وصول مطالبات معوق در شعب مسئول شوند.
وی در بخشی از سخنان خود از کلیه همکاران در مدیریت های ستادی و شعب بانک که با فعالیت خود به اقدامات اصلاحی بانک سرعت بخشیدند تشکر کرد.
در ادامه این نشست حاضران سوالات و مشکلات خود را در زمینه سخت افزار و نرم افزار شعب و مسائل رفاهی مطرح کردند و دکتر همتی به آنان پاسخ داد. در پایان مراسم، همکاران در جمعی صمیمی روزه خود را افطار کردند.
 

ali44

Good Member
کاربر فعال
با سلام
دوستان ايا كسي ميتواند علت اين گيج خوردنهاي بانك كار افرين را تحليل نمايد و كلا ايا اينده اي بر اين سهم متصور است
 

bbabareza

Member
نارنجی سابق
بانک کارآفرین در قیمت مناسبی برای خرید قرار داره

بنا به دلایل زیر:

اولاٌ:

شاخص بانکی پس از چند روز رنج بودن فراکتال 117 رو به بالا شکسته و امروز رسید به 119 و ممنتوم سبز شد

و میتونه تا 121 مرحله اول و 129 به عنوان تارگت دوم برسه که اونجا با خط آبی رنگ یعنی ضلع پایین کانال

صعودی که ازش خارج شد درگیر میشه که ممکنه اونجا اصلاح بشه

اگه شاخص بتونه وارد کانال شه میتونه تا ضلع وسط چنگال اندرو (نارنجی رنگ) صعود کنه که بستگی به این

داره که بتونه مقاومت ابی رنگ رو به بالا بشکنه یا خیردوماٌ:
وسینا وپارس که خصوصی هستند استارت زدن اینم چون خیلی وقته رنج بوده نمیتونه از اونا عقب بیافته و حداقلش اینه که نمیتونه بریزه وقتی اونا صعودی هستند و باید حرکتش رو شروع کنه و خوب 290 تومان قیمت خوبیه برای بازدهی مناسب در کوتاه مدت

سوماٌ:

مهمتر از همه اینکه تحلیل زمانی با هر دو ابزار 2 تایی و 3 تایی میگن 17 سپتامبر باید جهت روند عوض شه

و چون با این تاریخ چیزی فاصله نداریم نشون میده که به زودی حرکتش رو شاهد هستیماگه این تحلیل درست در بیاد امروز اولین رو ز معاملاتی بعد از 17 سپتامبر بود و باید از همین هفته

روند مثبت شکل بگیره

امروز معاملاتش جالب بود مدام دستور سنگین رو 290 میومد و سریعاٌ خریداری می شد

زیر 290 دیگه فروشنده ای نمونده و دیگه باید مثل وسینا استارتش رو بزنه و کف قیمت رو بیاره رو

300 تومان
 

پادشاه

مسدود شده
مسدود شده
قبل از گزارش 6 ماهه من پارسیان رو 220 تومن و وسینا رو 150 تومن میبینم.
 

پادشاه

مسدود شده
مسدود شده
دلي مي گين يا دليل دارين؟
امروز 6 ماهه شرکتها تموم میشه و از 2 هفته دیگه شروع میکنن به گزارش 6 ماهه دادن

وسینا هم حداکثر 2 هفته دیگه نمادش متوقف میشه برای تعدیل مثبت با عملکرد 6 ماهه ای که وسینا داشته و خبری که قراره یک ماه دیگه بیاد یقین بدونید که وسینا تا 150 رشد میکنه(قبل از 6 ماهه)

پارسیان هم به خاطر بلوکی راحت تا 220 میره از امروز متوجه خواهید شد.
 

پادشاه

مسدود شده
مسدود شده
بانك سينا از نظر كاربرد سامانه ساتنا اول شد
بانكداري نيوز- بانك سينا رتبه اول استفاده از سامانه بانكي ساتنا را در بين بانكهاي خصوصي عضو اين سامانه كسب كرد.

ارسال خبر : 09:20 31/06 / 1388
به گزارش بانكداري نيوز گزارشي كه از سوي بانك مركزي در مورد استفاده بانكها از سامانه بانكي ساتنا جهت انتقال وجوه بين بانكي در مرداد 88 منتشرشده، نشان مي دهد بانك سينا در بين بانكهاي خصوصي كشور، بيشترين ميزان استفاده از اين سامانه را در ماه ياد شده دارا بوده است.
سامانه ساتنا از آذر 1385 به منظور پوشش انتقالات بين بانكي الكترونيك راه اندازي شده و از شهريور 1386 تبادلات مشتريان بانكي را نيز به انجام مي رساند. اين سامانه در بانك سينا از تاريخ سوم خرداد ماه جاري رسما راه اندازي شد.
مشتريان بانكي مي توانند با استفاده از امكانات ساتنا بدون محدوديت مبلغ و بدون پرداخت كارمزد، وجه را از يك حساب در يك بانك به حسابي ديگر در بانكي ديگر منتقل كنند.
وجوه حواله شده ساتنا حداكثر تا پايان وقت اداري درخواست حواله به حساب مقصد واريزمي گردد و لذا استفاده از ساتنا جايگزيني مناسب براي انواع چك هاي رمزدار بين بانكي و اسكناس و چكهاي مسافرتي است.
 

پادشاه

مسدود شده
مسدود شده
وصول نزدیک به دو هزار و 800 میلیارد ریال مطالبات معوق در بانک ملی طی مردادماهبانكداري نيوز- بانک ملی در مرداد ماه امسال، موفق به وصول دو هزار و 772 میلیارد ریال مطالبات معوق شد.
ارسال خبر : 10:50 31/06 / 1388از مجموع این مبلغ دو هزار و 30 میلیارد ریال در بخش ریالی و 742 میلیارد ریال در بخش ارزی وصول شده است.
گفتنی است توجه جدی به وصول مطالبات معوق و اتخاذ برنامه های عملیاتی در این خصوص به منظور بالابردن سرعت گردش پول در بانک و جلوگیری از راکد ماندن سرمایه ها از سیاست های اصلی بانک ملی می باشد.
 

شادکام

مسدود شده
مسدود شده
خبر خوش برای بانکها : نقدینگی به بیش از 200 هزار میلیارد تومان رسید.

رييس كل بانك مركزي در گفتگو با ايلنا:
نقدينگي به بيش از 200 هزار ميليارد تومان رسيد/ نرخ تورم 20.2 درصد است


زماني كه نقدينگي به سمت توليد هدايت مي‌شود بازدهي طرح‌ها را افزايش مي‌دهد. از طرفي اثر عرضه نقدينگي را نيز خنثي مي‌كند. اما اگر اين نقدينگي در جاي ديگري مصرف شود موجب افزايش تورم مي‌شود.ایلنا: رييس كل بانك مركزي گفت: نرخ تورم نقطه به نقطه در هفته منتهي به پايان شهريور به 2/13 درصد كاهش يافت.
محمود بهمني در گفت‌وگو با خبرنگار ايلنا در خصوصي ميانگين نرخ تورم در مدت ياد شده نير اظهار داشت: ميانگين نرخ تورم در مرداد ماه سال جاري به 2/20 درصد كاهش يافت.
وي همچنين حجم نقدينيگي موجود در كشور را بيش از 200 هزار ميليارد تومان اعلام كرد و در پاسخ به اين سؤال كه آيا با توجه به رابطه بين تورم و نقدينگي، اين افزايش حجم نقدينگي موجب افزايش تورم نخواهد شد، تصريح كرد: البته اين دو با هم مرتبط هستند و هرچه ميزان نقدينگي افزايش يابد، تورم نيز افزايش مي‌يابد.
وي ادامه داد: ما همواره اين بحث را با خبرنگاران داشته‌ايم كه مسئله اين است كه اين نقدينيگي چگونه مصرف مي‌شود؛ اگر نقدينگي درست مصرف شود اثر تورمي را نخواهد داشت.
رييس كل بانك مركزي خاطرنشان كرد: زماني كه نقدينگي به سمت توليد هدايت مي‌شود بازدهي طرح‌ها را افزايش مي‌دهد. از طرفي اثر عرضه نقدينگي را نيز خنثي مي‌كند. اما اگر اين نقدينگي در جاي ديگري مصرف شود موجب افزايش تورم مي‌شود.
بهمني گفت: نقدينگي مانند تيغ دو لبه عمل مي‌كند؛ ممكن است ضمن اينكه توليد را افزايش نداده، تقاضا را بالا ببرد و موجب افزايش تورم شود كه اين موضوع خطرناك است.
 

شادکام

مسدود شده
مسدود شده
نیمه دوم سال رشد نقدینگی خوبی رو خواهیم داشت.
تا اخر سال نقدینگی بین 220 تا 230 هزار میلیارد تومان خواهد بود.
 

شادکام

مسدود شده
مسدود شده
خبر خوش دیگر برای گروه بانکی

نشست شوراي پول و اعتبار پس از دو هفته برگزار شد

نشست شوراي پول و اعتبار پس از دو هفته تعويق، ديشب در ساختمان بانک مرکزي برگزار شد. ‌اين نشست که وزراي امور اقتصادي و دارايي ، اطلاعات ، بازرگاني و صنايع و معادن و ديگر اعضا شورا حضور داشتند 2 ساعت و نيم طول کشيد.


به گزارش بانكداري نيوز به نقل از واحد مركزي خبر ، محمود بهمني رئيس کل بانک مرکزي پس از پايان اين جلسه درباره برگزار نشدن دو هفته اي نشست شوراي پول و اعتبار گفت :‌ يک نشست به سبب راي اعتماد به وزيران و جلسه هفته گذشته نيز به علت به حد نصاب نرسيدن اعضا برگزار نشد.
شوراي پول و اعتبار 13 عضو دارد که دو نفر را نمايندگان مجلس شوراي اسلامي به عنوان ناظر تشکيل مي دهند و حق راي ندارند.
محمود بهمني ، رئيس کل بانک مرکزي جمهوري اسلامي ايران ، رئيس شوراي پول و اعتبار است.
وزير امور اقتصادي و دارايي - معاون برنامه ريزي و نظارت راهبردي رئيس جمهور - وزير صنايع ومعادن - وزيرت اطلاعات - وزير بازرگاني - دادستان کل کشور - رئيس اتاق بازرگاني و صنايع و معادن ايران و رئيس اتاق تعاون مرکزي ديگر اعضاي اين شورا را تشکيل مي دهند.

ناصر شرافت جهرمي و حميد برهاني هم منتخبان رئيس جمهور در شوراي پول و اعتبار هستند.
اين 11 نفر حق راي دارند.
هادي قوامي و سيد کاظم دلخوش دو ‌نماينده مجلس شوراي اسلامي (‌ دو عضو ناظر) هستند و حق راي ندارند.
 
بالا