پیش بینی و تحلیل قیمت مسکن

پورزند

Very Good Member
کاربر فعال
https://www.iranjib.ir/shownews/60116/بازار-معامله-املاک-کمتر-از-15-سال-در-تهران-+-جدول-قیمت/
مطابق با گزارش رسمی بانک مرکزی متوسط قیمت خرید و فروش هر مترمربع زیربنای مسکونی معامله شده از طریق بنگاه‌های ملکی شهر تهران در فروردین ماه امسال به ۱۱ میلیون و ۲۷۰ هزار تومان رسیده که نسبت به ماه قبل و ماه مشابه سال قبل به ترتیب۱/ ۲درصد و ۱۰۳ درصد افزایش را ثبت کرده است.
این گزارش خود بانک مرکزی هستش . ملک . ارز و سکه و.... هر ماه در حال افزایش هستن همراه با تورم و در صورت ثابت موندن تورم رشد اینها هم متوقف میشه
نشستن به امید اینکه قیمتها بیاد پایین خیال واهی هستش
امیدوارم که هرچه زودتر مملکت سروسامان بگیره
 

scythe

Very Good Member
کاربر فعال
عضو تازه
✅ صاحب خانه ها چقدر مالیات می دهند؟

موجری که سالانه ٣٠ میلیون تومان از محل اجاره آپارتمان خود به مستاجر، درآمد کسب می کند در پایان سال باید کمتر از یک میلیون و ٧٠٠ هزار تومان مالیات بپردازد...

جزئیات بیشتر در...

ادامه مطلب ...

@bourse24ir
 

پورزند

Very Good Member
کاربر فعال
برخورد شدید سازمان تعزیرات با گرانفروشی در بازار مسکن و خودرو

رئیس سازمان تعزیرات حکومتی
سازمان تعزیرات حکومتی، ماموریتی برای ساماندهی بازار مسکن ندارد اما اگر مردم به دلیل گران فروشی املاک یا بالا بودن کرایه‌ها به این سازمان شکایت کنند ما به صورت مصداقی ورود می‌کنیم.
برخی از موضوعات حوزه خودرو و مسکن مانند تبیین قیمت‌ها و... به مداخله سایر وزارتخانه‌ها نیاز دارد که این مسائل در کمیسیون‌ها و دستگاهای مختلف در حال بررسی است. /فارس
@Econ_Fouri
 

پورزند

Very Good Member
کاربر فعال
شیفت اجباری خانه‌اولی‌ها به سمت مسکن مهر

کاهش قدرت پوشش‌دهی سقف وام ۱۶۰ میلیون تومانی صندوق تسهیلات مسکن یکم برای خرید خانه در تهران، متقاضیان را به اولویت‌های بعدی از جمله مسکن مهر سوق داد.
@Econ_Fouri
 

dorna

Very Good Member
کاربر فعال
عضو تازه
صندوق بین‌المللی پول درباره نوسان شدید بازار املاک هشدار داد
ضربه‌گیر جهانی رکود مسکن
اقتصاد ۳۲ کشور در پساجهش مسکن قابل تنظیم است؟
دنیای اقتصاد : روند رشد قیمت مسکن در کشورهای مختلف جهان به مرز هشدار رسید. صندوق بین‌المللی پول در گزارشی با موضوع بررسی ثبات مالی جهانی، ریسک‌های مرتبط با افت شدید و ناگهانی قیمت مسکن را تحلیل کرده است. نتایج این بررسی با تمرکز بر اوضاع بازار مسکن در ۳۲ کشور دارای اقتصادهای پیشرفته و نوظهور نشان می‌دهد طی ۵ سال اخیر قیمت مسکن در بسیاری از کشورها افزایش قابل‌توجهی پیدا کرده است؛ به‌طوری‌که بانک‌های مرکزی در این کشورها درباره تبعات تورم ملکی بر سایر بخش‌های اقتصادی و سرمایه‌گذاری‌های بلندمدت هشدارهایی نیز داده‌اند. این گزارش مهم‌ترین ریسک‌های سه سال آینده در بازار مسکن را شامل ۴ فاکتور شتاب پایین رشد قیمت، ارزش‌گذاری املاک بیش از حد واقعی آن، رشد اضافی اعتبارات و همچنین محدودتر شدن شرایط مالی سمت تقاضا معرفی می‌کند. یافته‌های صندوق درباره وضعیت فعلی بازار مسکن کشورهای مختلف حاکی است از آنجا که قیمت‌ها به مرز خطر رسیده، ریسک دوره رکود مسکن برای اقتصاد کشورها افزایش پیدا کرده است. برای کنترل این ریسک لازم است شرایط برای «فرود آرام قیمت‌ها» فراهم شود. برای این منظور ۴ سیاست احتیاطی پیشنهاد شده است که مهم‌ترین آن استفاده از انعطاف تسهیلات مسکن و مالیات‌های ملکی است.


در جریان بحران مالی ۲۰۰۸ و دیگر نمونه‌های تاریخی تجربه شد که افت شدید و ناگهانی قیمت مسکن، اثرات مخرب گسترده‌ای بر عملکرد اقتصاد دارد. این اثرگذاری عمدتا ناشی از نقش‌هایی است که مسکن برای خانوار، بنگاه‌های کوچک (صنایع بالادست ساخت و ساز و پایین‌دست مسکن) و واسطه‌های مالی ایفا می‌کند، نقش‌هایی نظیر‌ کالای مصرفی، سرمایه‌گذاری بلندمدت، ذخیره‌سازی ثروت، و ضمانت‌های استقراض. در سال‌های اخیر، افزایش قیمت مسکن در بسیاری از کشورها، برخی نگرانی‌ها را درخصوص احتمال سقوط ارزش و پیامدهای مخرب ناشی از آن در زمان رکود بعد از رونق ایجاد کرده است. به گزارش گروه اقتصاد بین‌الملل روزنامه «دنیای اقتصاد» در این رابطه، «صندوق بین‌المللی پول» در تازه‌ترین گزارش «ثبات مالی جهانی» خود ریسک‌های کاهش نرخ رشد آتی قیمت مسکن یا حتی احتمال کاهش شدید قیمت مسکن در زمان پساجهش که به اصطلاح «قیمت‌های در خطر مسکن» نامیده می‌شود را در ۳۲ اقتصاد پیشرفته و نوظهور و کلان‌شهرهای جهان ارزیابی و اندازه‌گیری کرده و در عین حال پادزهر رکود شدید و ناگهانی که می‌تواند رشد اقتصادی کشورها را دستخوش تغییر نامطلوب کند نیز معرفی کرده است. این گزارش صندوق که با استناد به ۵۰ مقاله معتبر درباره رابطه سیاست‌گذاری کلان و قیمت مسکن تهیه شده، معیارهای ارزیابی ریسک‌ قیمت‌ مسکن، به پیش‌بینی ریسک‌های کاهنده رشد اقتصادی نیز کمک می‌کند و نتیجه آن دستیابی به مدل‌هایی از هشدار اولیه بحران‌های مالی است. بر اساس یافته‌های این گزارش، در سه سال آینده، مهم‌ترین ریسک‌های کاهنده رشد قیمت مسکن عبارتند از «شتاب کم رشد قیمت»، «ارزش‌گذاری بیش از حد»، «رشد اضافی اعتبارات» و «شرایط مالی محدودتر سمت تقاضا». البته از بحران ۲۰۰۸ تاکنون، ریسک‌های کاهنده قیمت مسکن متحول شده‌اند. طی این روند، بسیاری از کشورها امروز نسبت به انتهای ۲۰۰۷ با ریسک‌های کمتری مواجه هستند. با این حال در بسیاری از اقتصادهای پیشرفته و نوظهور، قیمت‌های مسکن به مرز هشدار رسیده‌اند.
ارتباط میان سیاست‌گذاری و قیمت‌های بحرانی مسکن، از دیگر بررسی‌های «صندوق بین‌المللی پول» است. به گزارش صندوق، در حالی که قیمت‌های مسکن نباید هدف مستقیم سیاست‌های پولی یا احتیاطی-کلان و اقدامات مدیریت جریان سرمایه باشد، رابطه میان سیاست‌گذاری و ریسک‌های کاهنده قیمت‌های مسکن مشخص می‌کند اقدامات سیاستی چطور باید به مخاطرات بخش مسکن و ثبات مالی واکنش نشان دهند. نتایج بررسی‌ها نشان می‌دهد که سیاست‌های احتیاطی محدودکننده (سختگیرانه)، با بهبود ریسک‌های کاهنده قیمت‌های مسکن مرتبط است، به‌خصوص سیاست‌های تقویت انعطاف وام‌گیرندگان همچون محدود ساختن حداکثر نسبت «وام-به-ارزش» یا «بدهی‌های مسکنی-به-درآمد». سیاست‌های پولی نیز از کانال مالی، بر ریسک‌های کاهنده مسکن اثر می‌گذارند. فراتر از این، سیاست‌های پولی رونق‌بخش غیرمنتظره با افت ریسک‌های کاهنده قیمت مسکن مرتبط هستند، البته تنها در کوتاه‌مدت و در اقتصادهای توسعه‌یافته. بنابراین می‌توان نتیجه گرفت که سیاست‌های احتیاطی هدفمند و بجا نسبت به سیاست‌های پولی کارآیی بیشتری در کاهش ریسک‌های کاهنده قیمت مسکن دارند. البته ارتباط میان ریسک‌های مسکن و اقدامات مدیریت جریان سرمایه مبهم‌تر است. برخی یافته‌ها از ارتباط موقت میان نوع محدودکننده این سیاست‌ها و مقابله با ریسک‌های کاهنده قیمت مسکن در اقتصادهای پیشرفته حکایت دارند.
اما این یافته‌ها به چه کار سیاست‌گذاران می‌آید؟ علاوه ‌بر ایجاد ضربه‌گیر برای بانک‌ها و اطمینان از اینکه افراد خارج‌ از توان خود وام‌ نمی‌گیرند، سیاست‌گذاران مسوول حفظ ثبات مالی می‌توانند با استفاده از ارزیابی‌های قیمت‌ در خطر مسکن، سایر شاخص‌های دیده‌بانی بحران‌های بازار مسکن را تقویت و سیاست‌های احتیاطی‌کلان را که هدفشان ایجاد ضربه‌گیر و کاهش ریسک‌ها است، طراحی کنند. بررسی ریسک‌های کاهنده قیمت مسکن همچنین اطلاعاتی درخور برای سیاست‌گذاران پولی که وظیفه شناسایی ریسک‌های کاهنده چشم‌انداز اقتصادی و تغییرات تورمی را دارند، ارائه می‌کند.
مسکن؛ بخش بی‌بدیل اقتصاد
تحولات بازار مسکن برای خانوار، بنگاه‌ها و بانک‌ها اهمیت دارد. مسکن هم به‌عنوان سرمایه‌گذاری بلندمدت و هم کالایی مصرفی که رفاهی قابل‌توجه برای خانوار فراهم می‌کند، نقشی مهم در عملکرد اقتصادها دارد. در بسیاری از کشورها، عمده ثروت خانوار به شکل مسکن است و قیمت‌های بالاتر خانه به معنی افزایش ثروت خالص‌ و در نتیجه افزایش مصرف آنها است.
مسکن همچنین منبع مهم ضمانتی است و به‌منظور پوشش شوک‌های درآمدی موقت، یا تقویت جریان سرمایه بنگاه‌های کوچک، می‌تواند به‌عنوان وثیقه بانکی مورد استفاده قرار گیرد. از طرفی اما افزایش قیمت‌ مسکن به انفعال خریداران بالقوه‌ای که قصد خرید خانه دارند یا کاهش درآمد خانوار – ناشی از افزایش هزینه اقساط وام‌های رهنی و اجاره‌بها – منجر می‌شود. نتیجه این روند، افت رشد اقتصاد و کاهش فروش و سوددهی کسب‌وکارها است. خانوارها همچنین بخش قابل‌توجهی از پول خود را صرف خدمات مسکن می‌کنند. در ۲۰۱۷ سرمایه‌گذاری و مصارف مسکن سهمی حدود ۱۷درصدی از اقتصادهای آمریکا و ناحیه یورو داشت (یکی از بزرگ‌ترین اجزای تولید ناخالص ‌داخلی آنها). در نهایت، در بسیاری از کشورها بخش بزرگی از دارایی‌ بانک‌ها مربوط به وام‌های مسکن است، بنابراین تغییرات قیمت مسکن اثرات قابل‌توجهی بر کیفیت سرمایه و سوددهی بخش بانکی دارد.
ارتباطی تنگاتنگ میان «پویایی‌های قیمت مسکن» و «ثبات اقتصاد کلان و بخش مالی» وجود دارد. بر اساس مطالعات انجام شده، زمانی که قیمت مسکن با شتاب و گستردگی بیشتر کاهش می‌یابد، رکودهای اقتصادی شدیدتر و ماندگارتر هستند. بیش از دوسوم از ۵۰ بحران بانکی دهه‌های اخیر جهان، به‌دنبال الگوهای رونق-رکود قیمت مسکن بوده است. بحران مالی ۲۰۰۸-۲۰۰۷ نمونه‌ای برجسته است که در آن تلاطم مسکن به سایر بخش‌ها سرایت کرد و بحرانی تمام‌عیار را رقم زد. علاوه بر این، ویژگی‌های منحصربه‌فرد بازار مسکن (همچون نسبت وام-به-ارزش بالا و وابستگی زیاد به بازارهای عمده‌فروشی) خطر وقوع بحران را افزایش می‌‌دهد. به‌علاوه، ارتباط میان قیمت‌های مسکن و حجم اعتبارات، ممکن است یک حلقه بازخورد خودتقویت‌کننده ایجاد کند، جایی که افزایش قیمت مسکن منجر به رشد اعتبارات می‌شود (از کانال ضمانت)، اثری که فشارها را بر قیمت مسکن تشدید می‌کند. معکوس این حلقه اما سقوط سخت قیمت‌های مسکن را در پی دارد، اتفاقی که نتیجه آن فروپاشی اعتبارات و رشد اقتصادی است. چنین الگویی پیش از بحران مالی جهان و فروپاشی‌های پس از آن تجربه شد.
در سال‌های اخیر رشد همزمان قیمت مسکن در بسیاری از کشورها، نگرانی‌هایی را درخصوص کاهش شدید و همزمان قیمت‌ها ایجاد کرده است. طی پنج سال اخیر، قیمت مسکن در عمده کشورها و شهرهای جهان افزایش قابل‌توجهی یافته است. همزمانی عجیب این افزایش‌ها می‌تواند از وجود ریسک‌های کاهنده برای فعالیت‌های اقتصادی حکایت داشته باشد، به‌خصوص با وجود سطح بالای بدهی‌ها. بانک‌های مرکزی نیز درخصوص رشد بالای قیمت‌های مسکن و ریسک‌هایی که این روند متوجه اقتصادها می‌سازد ابراز نگرانی کرده‌اند. بر این اساس، متناسب با احتمال سقوط قیمت مسکن در طول دهه‌ها، به همان اندازه ثبات مالی و اقتصاد کلان نیز در معرض خطر قرار گرفته است.
 

dorna

Very Good Member
کاربر فعال
عضو تازه
ریسک‌های سقوط قیمت مسکن
تاکنون مطالعات معدودی درخصوص عوامل اثرگذار بر احتمال سقوط قیمت مسکن صورت گرفته است. برخی مطالعات بیان می‌کنند پیش‌بینی رشد قیمت مسکن مرتبط با عواملی همچون درآمد خانوار، شرایط اقتصاد کلان، حباب‌های سفته‌بازی، سیاست‌های اقتصاد کلان و عوامل ساختاری (نظیر رشد جمعیت و روند شهری‌شدن) است، هرچند درخصوص ارتباط میان این عوامل (یا سایر متغیرها) با ریسک‌های کاهش شدید قیمت مسکن مطالعه‌ای صورت نگرفته است. یافته‌های مطالعات دیگر حکایت از آن دارد که اعتبارات داخلی، نرخ‌های بهره، نقدینگی بین‌المللی و قانون‌زدایی بانکی بر فروپاشی قیمت‌های مسکن اثر می‌گذارند. تعدادی نیز معتقدند انتظار افراد از تداوم افزایش قیمت مسکن، عامل مهم رونق مسکن در آمریکا و فروپاشی پس از آن در بحران مالی ۲۰۰۸
بود. به گزارش «صندوق بین‌المللی پول»، ریسک‌های کاهنده قیمت مسکن بخش جدایی‌ناپذیری از یک ساختار ثبات مالی گسترده هستند، ساختاری که در آن نابرابری‌های کلان-مالی اثرات مخربی بر اقتصاد واقعی می‌گذارند. به عقیده اقتصاددانان، ریسک‌های ثبات مالی ناشی از اثرات متقابل نابرابری‌های کلان-مالی (یا به اصطلاح مخاطرات) و شوک‌های منفی هستند. این مخاطرات زمانی افزایش می‌یابند که در شرایط مطلوب وام‌دهندگان و وام‌گیرندگان بیشتر ریسک کنند. در بخش مسکن، این فرآیند، شرایط مالی تسهیل‌کننده و به‌تبع آن افزایش اعتبارات را با مخاطراتی که به شکل استقراض (بدهی) بیش از حد خانوار و قیمت‌های مسکن بیش از حد ارزش‌گذاری است مرتبط می‌سازد. با تشدید مخاطرات، شوک‌های منفی می‌توانند به واسطه افزایش هزینه و عقب‌نشینی اعتبارات شدت یابند. نتیجه این اتفاق، ظهور حلقه بازخوردی میان سقوط قیمت مسکن (و همچنین نابرابری بودجه خانوار، افت فعالیت‌های اقتصادی، افزایش ریسک اعتبارات، و کاهش ارزش وثیقه‌های بانکی) و شرایط مالی سختگیرانه است، حلقه‌ای که در آن طرفین اثر تقویتی بر یکدیگر می‌گذارند.
در این چارچوب، ریسک‌های کاهنده قیمت مسکن ارتباطی نزدیک با متغیرهای تعیین‌کننده قیمت مسکن دارند، ارتباطی از نوع غیرخطی که در افق زمان تغییر می‌کند. این متغیرها شامل «شرایط مالی»، «بدهی»، «رشد اقتصادی» و «ارزش‌گذاری بیش از حد قیمت مسکن» است. از طرفی این عوامل با مخاطرات بخش مسکن که احتمال سقوط قیمت را تشدید می‌کنند ارتباط مستقیم و غیرمستقیم دارند. این روابط عمدتا غیرخطی هستند، به این خاطر که شوک‌های منفی تنها زمانی منجر به کاهش شدید قیمت‌ مسکن می‌شوند که به واسطه محدودیت‌های وام‌گرفتن تشدید شوند، محدودیت‌هایی که در زمان زیاد بودن مخاطرات، لازم‌الاجراترند. به‌علاوه رابطه میان این متغیرها و ریسک‌های کاهنده قیمت مسکن ممکن است در افق زمانی تغییر کند. برای مثال، در حالی که در کوتاه‌مدت تسهیل شرایط مالی می‌تواند منجر به سهولت وام‌گرفتن و بنابراین افت ریسک‌های کاهنده شود، در بلندمدت اما با افزایش حجم وام‌ها، مخاطرات افزایش می‌یابند، مخاطراتی که احتمال سقوط قیمت‌های مسکن را بیشتر می‌کنند.
 

تام

Very Good Member
کاربر فعال
عضو تازه
یکی از شگردها و فریبکاری دلال ها در بازار مسکن ... معاملات چرخشی و صوری بین دلال ها می باشد. معمولا قیمت نجومی و غیر واقعی زمین و یا آپارتمان به عنوان طعمه در کوی و محله ای داده میشه و یک معامله کاغذی و قولنامه ای انجام میشه!! بعد از اون آپارتمانهای باد کرده و بدون مشتری رو با قیمت های پایینتر به بهانه فروشنده پول لازم و یا مهاجرت و از اینجور مزخرفات با همکاری بنگاههای ملکی به خریدارهای بدبخت و از همه جا بیخبر تبلیغ و تلقین میکنن و دست آخر آپارتمان و یا زمین مورد نظرشون رو با قیمت های اوکازیون بهش میچپونن!! به همین راحتی ...
 

ehsan 33

Very Good Member
کاربر فعال
با سلام
سال 96 بود با بعضی از دوستان اینجا صحبت میکردیم به همه میگفتم اگر برای سرمایه گذاری ملک میخرید کلنگی یا زمین بخرید
خودم همون موقع اطراف تهران زمین خریدم 3تا قطعه دویست متری هر کدوم 110 تا 125 میل دیروز یک قطعه فروختم 380 بعد فهمیدم تازه سرم کلاه رفته چون قطعه کناری ویلایی دوبلکس ساخته مشتری میاد 1300 میخواد نمیده

مملکت کلا به باد فنا رفته الان یه دوبلکس تو همین زمین 204 متری بخواین بسازین 700 میل باید کنار بزارین
جالبه تو همین رکود هم هنوز خوب بسازی مشتری داره سودش هم 40% تقریبا
البته قیمت بالا هست ولی واقعا مشتری کمه

سلامت و پر سود باشید
 

tequila

Very Good Member
کاربر فعال
سال 92 بود و تو این تاپیک یا تاپیک مشابه چه جولانی میدادن چند تا جوون بیکار و علاف که دیگه دوره ملک بسر امد و قیمت نیاوران باید بشه متری 3 تومن و جوونها دیگه ملک نمیخرن و فقط با ماشین حال میکنن!

حالا قیمت ماشین هم میلیاردی شده و قیمت ملک هم چند میلیاردی!

یکی هم بود بچه تبریز بود و گسل شناسی میکرد و میگفت قیمت ملک تو تهران باید 1/3 بشه

زمان خیلی چیزها رو ثابت کرد

خودم از این ملت صف نشین در عجبم! کسانی که 2 سال پیش بهشون مفت هم آپارتمان میدادی نمیخریدن الان 4 برابر قیمت براش سر و دست میشکنن
 

بالسامو

Very Good Member
کاربر فعال
عضو تازه
درود بر جسی سابق و شبح اسبق! خوب یادمه اون روزها را ..یادش بخیر چه جنگ و جدال و بحثی داشتیم با اون اکیپ مسخره و عقده ای...امثال ویتو اشکان سامان و ... تو همین تاپیک ۶-۷ماه قبل شهر جدید پردیس توصیه به خرید شد از اون موقع تا حالا حداقل ۲برابر شده
 

hadi1000

Very Good Member
کاربر فعال
دو برابر شدن با این افزایش سکه و دلار یعنی ارزون شدن.
خونه در واقع ارزون شده
 

$$$ Arta

Very Good Member
کاربر فعال
عضو تازه
با سلام
سال 96 بود با بعضی از دوستان اینجا صحبت میکردیم به همه میگفتم اگر برای سرمایه گذاری ملک میخرید کلنگی یا زمین بخرید
خودم همون موقع اطراف تهران زمین خریدم 3تا قطعه دویست متری هر کدوم 110 تا 125 میل دیروز یک قطعه فروختم 380 بعد فهمیدم تازه سرم کلاه رفته چون قطعه کناری ویلایی دوبلکس ساخته مشتری میاد 1300 میخواد نمیده

مملکت کلا به باد فنا رفته الان یه دوبلکس تو همین زمین 204 متری بخواین بسازین 700 میل باید کنار بزارین
جالبه تو همین رکود هم هنوز خوب بسازی مشتری داره سودش هم 40% تقریبا
البته قیمت بالا هست ولی واقعا مشتری کمه

سلامت و پر سود باشید
خوب هر وقت به اون عدد های نمایشی بیش از حد پول دادن شرط هست. این که برای خودت مدام عدد ازی کنی بادبادک سرایی کنی کاری نداره هر روز نخ بادباد ک را بیشتر کن .تا بیشتر بره هوا.:p:p:p
هر چیزی یک اندازه داره. بعد از رکود شدن ملک
موقع همسان سازی هست اونجاهایی که نخ بادبادک بیشتر شده بیشتر میاد پائیین می شه قیمت اون همسان دیگر جاهای اطراف
اینو سوابق نشون داده .الان کسی نخریده باید صبر کنه .
چون اشفته بازاره هر کسی هر محلی سفته بازی کرده اونجا بیش از اندازه رشد کرده
 

tequila

Very Good Member
کاربر فعال
درود بر جسی سابق و شبح اسبق! خوب یادمه اون روزها را ..یادش بخیر چه جنگ و جدال و بحثی داشتیم با اون اکیپ مسخره و عقده ای...امثال ویتو اشکان سامان و ... تو همین تاپیک ۶-۷ماه قبل شهر جدید پردیس توصیه به خرید شد از اون موقع تا حالا حداقل ۲برابر شده
درود بر ژوزف بالسامو شخصیت محبوب من تو رمان الکساندر دوما
 

mousavi m

Member
عضو تازه
سلام يك نظر خواهي داشتم از دوستان هفته پيش سفري داشتيم شهر نوشهر و قيمت زمين و ويلا ها رو ارزيابي ميكردم ٩ سال پيش مادر بنده قصد داشت ويلايي با قيمت ٣٩ مليون در نوشهر بخرن كه بنا به دلايلي منصرف شدن كه الان همون ويلا رو ٤٥٠ كمتر نميدن . با ٢٠٠ هنوز يه جاهايي كه تو بافت بومي هست و خيلي از جاده فاصله داره از خونه هاي روستايي هاست شايد گير بياد ميخواستم ببينم ايا به صرفه هست خريد ويلا اونم توي نوشهر و ايا از دوستان كسي پيشنهادي در مورد خريد ويلا كه در كجا بخريم داره؟ ممنونم
 

bahmad

Very Good Member
کاربر فعال
نشانه‌های مهاجرت بزرگ از تهران


به گزارش تیتربرتر، کارشناسان معتقدند که جهش قیمت مسکن، خروج دهک‌های پایین از تهران را به دنبال داشته است. قیمت مسکن در پایتخت طبق آخرین آمار بانک مرکزی در فروردین ماه ۱۳۹۸ به ۱۱ میلیون و ۲۷۰ هزار تومان در هر متر مربع رسیده که به فاصله‌ی عمیق بین قدرت خرید متقاضیان مصرفی، بخصوص اقشار پایین‌دست با قیمت‌ها منجر شده است. معاملات اما ۷۳ و ۳۲ درصد به ترتیب نسبت به ماه قبل و ماه مشابه سال قبل کاهش نشان می‌دهد. این در حالی است که گفته می‌شود حدود ۹۰ درصد خرید و فروش‌ها را دلال‌ها رقم می‌زنند.
از سوی دیگر تعداد واحدهای مسکونی در حال ساخت طی نیمه اول سال ۱۳۹۷ در شهر تهران ۲۰ درصد نسبت به سال قبل از آن افزایش یافته و به ۴۰ هزار و ۶۰۰ واحد رسیده که حدود نصف معاملات شهر تهران است. به دلیل این‌که بخش عمده‌ای از جابه‌جایی‌ها در واحدهای دارای سکنه انجام می‌شود می‌توان حدس زد که با توجه به رشد اندک جمعیت شهر تهران و پایین آمدن تعداد خرید و فروش‌ها، خانه‌های خالی پایتخت، امسال نیز افزایش پیدا خواهد کرد. با این حال خلاء قانونی در خصوص مالیات بر خانه‌های خالی هنوز به عنوان پاشنه آشیل اقتصاد تهران عمل می‌کند و به زمین‌گیر شدن سرمایه‌ها منجر شده است. طبق محاسبات هم‌اکنون (بر اساس معاملات) اگر متوسط مساحت خانه‌های خالی شهر تهران را ۸۶ متر مربع فرض کنیم، ارزش هر خانه خالی ۹۶۹ میلیون تومان و ارزش ۴۹۰ هزار خانه خالی ۴۷۴ هزار و ۸۱۰ میلیون تومان برآورد می‌شود که متقاضیان واقعی تقریباً هیچ سهمی از آن ندارند و گفته می‌شود بجز واحدهای مسکن مهر، عمده آپارتمان‌های بدون سکنه متعلق به سفته‌بازان است.
بیشترین خانه‌های خالی در تهران کجاست؟
خانه‌های واقع در محله‌های قیطریه، فرمانیه، زعفرانیه، میرداماد، دروس، قلهک، الهیه، پونک، آریاشهر و جنت‌آباد بیش از ۹۰ درصد فایل‌های پیشنهادی فروش را در دفاتر املاک و سایت‌های مجازی فروش ملک به خود اختصاص می‌دهند؛ با این حال فروش قطعی در این مناطق نسبت به حجم عرضه بسیار پایین‌تر است. از سوی دیگر بالاترین تعداد معاملات در محله‌های پونک، جنت‌آباد، آریاشهر، آهنگ، ابوذر، تهرانپارس، مجیدیه، منیریه، بریانک، استاد معین، باغ آذری، کارون، مختاری و آبشار دمار انجام می‌شود. این مساله به راحتی نشان می‌دهد بیشترین تراکم خانه‌های خالی در پایتخت مربوط به شمال و شمال غرب است.
تولید سالیانه ۳۶ هزار مسکن خالی در تهران
دماسنج ساخت و ساز در پایتخت نشان می‌دهد طرف عرضه در اردیبهشت ماه ۱۳۹۷ سیگنال افزایش قیمت مسکن را به خوبی دریافت کرده و خود را برای پاسخ‌دهی به تقاضای خرید آپارتمان در سال ۱۳۹۸ آماده کرده است. کارشناسان معتقدند سازندگان پس از امتناع چهار ماهه در زمستان ۱۳۹۷ و فروردین ماه ۱۳۹۸ برای دستیابی به حد نهایی قیمت، احتمالاً واحدهای خود را در اردیبهشت و خردادماه ۱۳۹۸ به بازار عرضه می‌کنند؛ چرا که تعلل بیشتر ممکن است به خواب سرمایه در شرایط رکود ۱۰ تا ۱۲ فصل آینده و عدم دستیابی به نقدینگی برای تعریف پروژه‌های جدید در این بازه زمانی را به همراه دارد.
بر اساس آمار شهرداری تهران در اردیبهشت ماه ۱۳۹۷ تعداد ۱۲۸۵ فقره پروانه ساختمانی در شهر تهران صادر شده که نسبت به مدت مشابه سال قبل رشد ۲۵ درصدی را نشان می‌دهد. با این‌که تعداد صدور پروانه‌های ساختمانی از ریتم منظمی در ماه‌های مختلف تبعیت نمی‌کند، اگر میانگین ۶.۲ واحد مسکونی را برای تعداد پروانه‌های صادر شده در اردیبهشت ماه در نظر بگیریم باید منتظر باشیم که سال ۱۳۹۸ به تدریج، ماهیانه حدود ۸۰۰۰ واحد مسکونی جدید در شهر تهران تکمیل شود که طی یک سال به ۹۶ هزار واحد می‌رسد. این رقم حدود ۳۶ هزار واحد بیشتر از نسبت رشد تعداد خانوارهای تهرانی است.
فرار از تهران به زبان آمار
بنا به اطلاعات سرشماری سال ۱۳۹۵ در فاصله زمانی سال‌های ١٣٩٠ تا ۱۳۹۵ تعداد ۳۵۰ هزار و ٦٣٢ نفر از استان تهران به استان‌های دیگر مهاجرت کرده‌اند. استان البرز بالاترین جذب مهاجر از تهران را داشته و استان‌های گیلان و مازندران به ترتیب در رتبه‌های دوم و سوم جذب مهاجر از استان تهران قرار دارند. آمار به تفکیک این‌طور توضیح می‌دهد که استان البرز با ۸۹ هزار و ۱۹۷ نفر بیشترین مهاجر را از استان تهران داشته است. استان‌های گیلان، مازندران و خراسان رضوی به ترتیب با ۲۸۵۳۱، ۲۳۶۴۳ و ۲۱۲۴۱ نفر از این نظر در رتبه‌های بعدی قرار دارند.
بر اساس آمار در سال‌های دهه ٧٥- ٦٥، روند مهاجرپذیری شهر تهران تدریجاً متوقف شد و این شهر به نقطه‌ای مهاجرفِرِست تبدیل شد و در نتیجه، رشد جمعیت آن کاهش یافته و سهمش از جمعیت کشور و استان تهران روندی نزولی پیدا کرد، اما مهاجرت به این شهر به‌صورت غیرمستقیم همچنان ادامه پیدا کرد.
رشد ۴۰۰ درصدی ساخت و ساز در استان البرز
آمارهای رسمی از ساخت و ساز شهر تهران نشان می‌دهد در نیمه اول سال ۱۳۹۷ در شهر تهران کلنگ ساخت ۴۰ هزار و ۶۰۰ واحد مسکونی جدید بر اساس پروانه‌های صادر شده، زمین زده شد. این تعداد واحد مسکونی جدید ۲۰ درصد نسبت به شش ماه اول سال گذشته افزایش داشته است. سهم شهر تهران از کل ساخت وسازهای کشوری مسکن در تابستان ۱۳۹۷ معادل ۲۲ درصد بوده است؛ در حالی که به‌طور معمول شهر تهران بیش از ۳۰ درصد از معاملات خرید مسکن کل کشور را در خود جای داده است.
از سوی دیگر ساخت و ساز واحدهای مسکونی در استان البرز با رشد بیش از ۴۰۰ درصدی در فصل تابستان در مقایسه با بهار امسال ۵ برابر شد؛ در استان گیلان نیز بازار ساخت‌وساز مسکن رشد دو برابری را در حجم ساخت و سازها در همین بازه زمانی تجربه کرد؛ عرضه جدید ساختمانی در بازار مسکن استان گیلان به واسطه آغاز عملیات ساخت پروژه‌های ساختمانی در سه ماه دوم امسال در مقایسه با بهار ۱۳۱ درصد رشد کرد. استان گلستان با رشد نزدیک به ۱۰۰ درصدی، همدان با رشد ۵۴ درصدی و هرمزگان با رشد بیش از ۳۳ درصدی در آمار صدور پروانه‌های ساختمانی، بعد از استان‌های البرز و گیلان بیشترین آمار مربوط به عرضه جدید به بازار مسکن ناشی از پروژه‌هایی که در تابستان سال‌جاری برای شروع فرآیند ساخت، پروانه ساختمانی دریافت کردند را به خود اختصاص دادند.
تغییر الگوهای ساخت مسکن به دلیل مهاجرت‌ها
سعید آسویار، کارشناس بازار مسکن می‌گوید: احتمال می‌دهم که تعداد معاملات شهر تهران در اردیبهشت و خردادماه به ۷ تا ۸ هزار فقره برسد. البته این رقم برای تهران که در مقاطعی خرید و فروش در آن به بیش از ۳۰ هزار واحد هم رسیده، عدد بالایی نیست اما شواهد نشان می‌دهد الگوهای مسکن تغییر کرده و سازنده‌ها در حال تطبیق با این شرایط هستند. مهاجرت از تهران به شهرهای اطراف افزایش یافته و سازنده‌ها مجبور به تعریف پروژه در مناطق هدف هستند. یعنی کسی که سه چهار پروژه در سعادت‌آباد داشته الان می‌طلبد که یکی دو پروژه هم در حومه شهر و مناطق پایین با توجه به قدرت خرید متقاضیان تعریف کند تا بتواند ریسک دستیابی به نقدینگی را به حداقل برساند.
آسویار اظهار کرد: معتقدم در سال جاری با حجم مهاجرت از تهران مواجه می‌شویم. چند سال قبل، ترافیک از کرج به تهران از شش صبح بود اما الان از پنج صبح شروع می‌شود؛ زیرا تعداد بیشتری از ساکنان تهران به کرج و شهرهای اطراف آن مهاجرت کرده‌اند.
 

bahmad

Very Good Member
کاربر فعال
نامه کمیسیون عمران به روحانی برای حل مشکل مسکنفصل اقتصاد - رئیس کمیسیون عمران مجلس از ارائه نامه‌ای به رئیس‌جمهور برای بهبود بازار مسکن و پیشگیری از افزایش قیمت آن خبر داد.

محمدرضا رضایی‌کوچی ، از مکاتبه کمیسیون عمران مجلس با رئیس‌جمهور جهت حل مشکلات بازار مسکن خبر داد.
رئیس کمیسیون عمران مجلس با بیان اینکه رئیس‌جمهور باید شخصاً برای ساماندهی بازار مسکن اقدام کند، گفت: دولت زمین‌های زیادی در شهرهای جدید و بافت شهری دارد که باید این زمین‌ها را در اختیار انبوه‌سازان قرار دهد تا آنان در بخش تولید مسکن جدی‌تر عمل کنند و با افزایش تولید منجر به کاهش قیمت مسکن شوند.
وی با اشاره به اینکه ما در این نامه پیشنهاداتی را برای حل مشکلات مسکن به دولت و به ویژه وزارت راه و شهرسازی ارائه کرده‌ایم، ادامه داد: متأسفانه حوزه مسکن زیر سایه دیگر فعالیت‌های وزارت راه و شهرسازی گم شده است و مسکن در اولویت این وزارتخانه نیست و اگر وزارت مسکن تشکیل شود، حوزه مسکن قطعاً شرایط بهتری خواهد داشت.
رئیس کمیسیون عمران مجلس با تاکید بر ضرورت اجرای قانون مالیات بر خانه‌های خالی، اظهار داشت: یکی دیگر از پیشنهادات مطرح شده ما به دولت این است که قانون مذکور را اجرایی کنند چرا که بیش از دو میلیون و 500 هزار واحد خانه خالی داریم که با اخذ مالیات از آن‌ها وضعیت مسکن بهبود می‌یابد.
رضایی‌کوچی با بیان اینکه باید تسهیلات مسکن افزایش یابد، تصریح کرد: باید شاخصی برای قیمت‌گذاری در حوزه مسکن از سوی وزرات راه و شهرسازی وجود داشته باشد تا سازمان تعزیرات بر مبنای این قیمت‌گذاری، با بنگاه‌داران و متخلفان حوزه مسکن، برخورد جدی کند.
 

ehsan 33

Very Good Member
کاربر فعال
سلام يك نظر خواهي داشتم از دوستان هفته پيش سفري داشتيم شهر نوشهر و قيمت زمين و ويلا ها رو ارزيابي ميكردم ٩ سال پيش مادر بنده قصد داشت ويلايي با قيمت ٣٩ مليون در نوشهر بخرن كه بنا به دلايلي منصرف شدن كه الان همون ويلا رو ٤٥٠ كمتر نميدن . با ٢٠٠ هنوز يه جاهايي كه تو بافت بومي هست و خيلي از جاده فاصله داره از خونه هاي روستايي هاست شايد گير بياد ميخواستم ببينم ايا به صرفه هست خريد ويلا اونم توي نوشهر و ايا از دوستان كسي پيشنهادي در مورد خريد ويلا كه در كجا بخريم داره؟ ممنونم
با سلام
اگر میخواین ویلا یا باغچه برای استفاده شخصی و تفریح بخرین سعی کنید یک زمین بدون شک و شبهه بخرین خودتون بسازین هنوز هم ساخت به صرفه تره البته متری 2 میل برای ساخت تو ذهن داشته باشید ولی اگر برای سرمایه گذاری میخواین اقدام کنید فکر میکنم فعلا دست نگه دارید البته حواستون به دلار باشه اگر از ثبات خارج بشه قیمت ها با فرض رکود باز هم بالا خواهد رفت در غیر اینصورت احتمال کاهش قیمت وجود داره

در کل اوضاع خیلی نابسامان هست
 

Sohra b

Very Good Member
کاربر فعال
سلام يك نظر خواهي داشتم از دوستان هفته پيش سفري داشتيم شهر نوشهر و قيمت زمين و ويلا ها رو ارزيابي ميكردم ٩ سال پيش مادر بنده قصد داشت ويلايي با قيمت ٣٩ مليون در نوشهر بخرن كه بنا به دلايلي منصرف شدن كه الان همون ويلا رو ٤٥٠ كمتر نميدن . با ٢٠٠ هنوز يه جاهايي كه تو بافت بومي هست و خيلي از جاده فاصله داره از خونه هاي روستايي هاست شايد گير بياد ميخواستم ببينم ايا به صرفه هست خريد ويلا اونم توي نوشهر و ايا از دوستان كسي پيشنهادي در مورد خريد ويلا كه در كجا بخريم داره؟ ممنونم
در كيلان قيمتها خليلي ارزانتر إز مازندران هست،،،،،
 
بالا