پيش بيني قيمت ارز براي فردا

حاج رضا

New Member
کاربر فعال
#1
با توجه به اظهار نظرهاي دوستان درباره نرخ ارز لازم دانستم تا دوستان جهت اطلاع از نرخ ارز براي آينده نزديك و دور ،پيش بيني هاي خود را جهت استفاده سايرين بنويسند تا ضمن آشنايي با ديدگاه هاي افراد در خصوص پيش بيني نرخ ارز ،بتوانند براي خريد يا فروش و برنامه ريزي براي كارهايشان تصمصيم گيري نمايند .
 

حاج رضا

New Member
کاربر فعال
#2
براي فردا پيش بيني من ادامه روند نزولي با توجه به شيب ملايم است . اين شيب در صورت افزايش نرخ انس جهاني طلا تندتر و در غير اينصورت ملايم خواهد بود . علت اين نظر هم در پيش رو بودن تعطيلات روز چهارشنبه و نيمه تعطيل بودن روز پنجشنبه و تعطيلي جمعه و تعطيلي بازار طلا در شنبه و يكشنبه است كه موجب كاهش معاملات براي فردا مي شود .
نكته اي كه بايد توجه دوستان را به آن جلب كنم اين است كه با كاهش نرخ دلار و طلا بصورت همزمان منابع مالي بانك مركزي نيز كاهش پيدا مي كند . اين وضعيت چندان به نفع اين بانك نيست .
 

حاج رضا

New Member
کاربر فعال
#3
آقای وزیر اقتصاد، ارتباط طلا با ارز چیست؟
آیا می توان چیزی جز این تصور کرد که این صحبت ها فقط برای سرگرمی است؟ اگر نیست پس چرا مصوبه ای را تنظیم کرده اید تا بر اساس آن بانک مرکزی ارز را گران در بازار فروخته و به حساب خزانه واریز کند؟ اگر نیست پس چرا مصوبه ای را تنظیم شده اید که دولت ارز را گران بفروشد؟
کد خبر: ۲۴۰۲۹۲
تاریخ انتشار: ۰۵ ارديبهشت ۱۳۹۱ - ۱۸:۵۵
به تازگی وزیر محترم اقتصاد بیان کرده اند که در صدد آن هستند با تنظیم بازار ارز، نوسانات بازار طلا را کاهش دهند. ایشان با بیان اینکه دولت در جهت ثبات اقتصاد تصمیمات جدیدی را اتخاذ کرده است، گفتند: به دنبال آن هستیم که با تنظیم بازار ارز و حفظ نرخ ارز دولتی جلوی نوسانات قمیت طلا را بگیریم.

به گزارش تابناک، آقای حسینی وزیر اقتصاد در حالی کنترل بازار ارز را عامل جلوگیری از نوسانات قیمتی طلا می داند که هیچ ارتباطی بین افزایش نرخ ارز و نوسانات قیمت طلا وجود ندارد.
سفته بازی در ارز، سکه و طلا هر سه معلول یک علت اند و این گونه نیست که عدم تنظیم بازار ارز و سفته بازی در بازار ارز را عامل نوسانات طلا بدانیم.
اگر دولت واقعا به دنبال ایجاد ثبات در اقتصاد است، چرا در اتخاذ سیاست هایی که عامل تشدید بی ثباتی است، عجله دارد و اگر دولت به دنبال نگه داشتن نرخ ارز در نرخ دولتی است، پس چرا به اقداماتی دست می زند که چشم انداز افزایش بیشتر قمیت ارز را در پی دارد؟

مشخص ترین کاری که برای جلوگیری از افزایش نرخ ارز باید کرد، این است که ارز به صورت گران به فروش نرسد. این مسلم ترین راه حلی است که برای کاهش نرخ ارز باید انجام داد. و این در حالی است که رسما مشاور رییس بانک مرکزی گران فروشی ارز توسط بانک مرکزی را قانونی قلمداد کرده و این گونه می گوید که باید ارز را از طریق مکانیزم عرضه و تقاضا به فروش رساند.
حال سوال از وزیر محترم اقتصاد این است که راهکار شما برای کاهش نرخ ارز چیست؟ آنچه که امروز، دیروز و آینده مشاهده شده، می شود و خواهد شد، حکایت از عدم تمایل به کاهش نرخ ارز می باشد.
چه طور می توان تمایل به کاهش نرخ ارز را پذیرفت در حالی که به دنبال گران فروشی ارز هستید تا از آن رهگذر البته به گفته ی خودتان، به تولید کننده کمک کنید؟
آیا می توان چیزی جز این تصور کرد که این صحبت ها فقط برای سرگرمی است؟ اگر نیست پس چرا مصوبه ای را تنظیم کرده اید تا بر اساس آن بانک مرکزی ارز را گران در بازار فروخته و به حساب خزانه واریز کند؟ اگر نیست پس چرا مصوبه ای تنظیم شده که دولت ارز را گران بفروشد؟ اگر جوابتان حمایت از تولید داخلی است، خوب است بدانید، عدم پرداخت ارز دولتی به تولید کنندگان است که آنها را از پای انداخته است و درست نیست به اسم تولید کننده، ارز دولتی را گران بفروشید.
لذا اگر به دنبال کاهش نرخ ارز هستید، فقط از خواستن صحبت نکنید، در مرحله ی عمل نشان دهید که واقعا به دنبال کاهش قیمت ارز هستید.
نکته ی بعد این است که تا کی می خواهید به علت و معلول های نادرست خود ادامه دهید؟
به عنوان مثال، شمایی که دیروز اعلام می کردید که با افزایش قیمت انرژِی، بهره وری و کارامدی ایجاد خواهد شد، جواب بدهید که چرا نشد؟ اگر جواب تنها عدم دادن نقدینگی بود، به شما خواهیم گفت که دادن نقدینگی همان کاری بود که قبل از هدفمندی یارانه های انجام می دادید، پس چرا آنجا هم به نتیجه ای نرسید؟ حال با چه شعاری می خواهید به این طرح ادامه دهید؟ با عدالت، با بهره وری ؟ چرا واردات را عامل ارتقاء تولید می دانید؟ معاون اجرایی رییس جمهور در حالی واردات را عامل بهبود تولید می داند که باید از او پرسید که تا کنون واردات چه گلی به سر این اقتصاد زده است که شما را به این نتیجه رسانیده است؟
بیان این که واردات عامل رقابت تولید کننده گان داخلی با تولید کنندگان خارجی می شود، صحبت درستی است ولی باید دید چه کسی برنده و چه بازنده ی این رقابت است. تولید کننده ای که وابسته به خارج است و تکنولوژی تولید خود را ندارد ابزار جنگ نداشته و بازنده خواهد بود.
مساله این است که شما به خوبی آنچه را که می گوییم، می دانید ولی مساله این است که واردات، هدفمندی افزایش قمیت های حامل های انرژِ ی برای دولت درآمد دارد.

http://www.tabnak.ir/fa/news/240292/آقای-وزیر-اقتصاد-ارتباط-طلا-با-ارز-چیست
 

حاج رضا

New Member
کاربر فعال
#4
ارز مسافرتی كاهش یافت
فروش ارز مسافرتی به مسافرین با سن قانونی كمتر از ٢سال امكانپذیر نبوده و برای سنین ٢ تا ١٢ سال به میزان 50 درصد در هریك از حالات فوق خواهدبود.
کد خبر: ۲۴۰۴۵۲
تاریخ انتشار: ۰۵ ارديبهشت ۱۳۹۱ - ۲۳:۴۵
نرخ فروش ارز مسافرتی به هریك از مسافران هوایی (به استثناء سوریه،عراق،آذربایجان،ارمنستان، پاكستان، افغانستان ، امارات ، عربستان ، تركیه، لبنان ،تایلند، گرجستان، قبرس ، تاجیكستان ، تركمنستان ، مالدیو ، اندونزی ، مالزی ، فیلیپین ،سنگاپور و چین) یك بار در سال و به میزان یكهزار دلار و یا معادل آن به سایر ارزها به نرخ رسمی می باشد.

به گزارش ایرنا از بانك مركزی، فروش ارز مسافرتی به هریك از مسافران هوایی به مقصد كشورهای آذربایجان، ارمنستان، پاكستان ، افغانستان ، امارات متحده عربی ، تركیه، لبنان ، تایلند ، گرجستان، قبرس ، تاجیكستان ، تركمنستان ، مالدیو ، اندونزی ، مالزی ، فیلیپین ، سنگاپور و چین یك بار در سال و به میزان ٤٠٠ دلار و یا معادل آن به سایر ارزها به نرخ رسمی می باشد.

فروش ارز مسافرتی برای مسافران زمینی، ریلی و دریایی یك بار در سال به مبلغ ٤٠٠ دلار و یا معادل آن به سایر ارزها به نرخ رسمی می باشد.

فروش ارز مسافرتی به مقصد عراق (عتبات عالیات) به مبلغ ٢٠٠ دلار و یا معادل آن به سایر ارزها به نرخ رسمی می باشد.

براساس این گزارش ، فروش ارز مسافرتی به مقصد عراق (عتبات عالیات) صرفًا به زائرانی كه از طریق كاروان های تحت پوشش سازمان حج و زیارت اعزام می شوند امكان پذیر خواهد بود.

فروش ارز مسافرتی به مسافرین هوایی، زمینی، ریلی و دریایی كشورهای سوریه و عربستان (بابت عمره مفرده) به میزان ٤٠٠ دلار یا معادل آن به سایر ارزها به نرخ رسمی می باشد.

مسافرانی كه قبلا از ارز مسافرتی هوایی استفاده نموده اند ، می توانند در ' دو نوبت ' از ارز مسافرتی بابت سفر به سوریه، عراق و یا عربستان (بابت عمره مفرده ) استفاده نمایند.

براساس این گزارش ، فروش ارز مسافرتی هوایی به مسافرانی كه دو نوبت از ارز مسافرتی مربوط به سوریه ، عراق و عمره مفرده استفاده نموده اند ، نیز مجاز خواهد بود .

درادامه تصریح شده است :‌ فروش ارز مسافرتی به مسافرین با سن قانونی كمتر از ٢سال امكانپذیر نبوده و برای سنین ٢ تا ١٢ سال به میزان 50 درصد در هریك از حالات فوق خواهدبود.

یادآور می شود :تغییرات در ارز مسافرتی ،‌از روز 31 فرودین ماه سال جاری اجرایی شده است.

http://www.tabnak.ir/fa/news/240452/ارز-مسافرتی-كاهش-یافت


*****************************************

مثل اينكه كفگير دارد به ته ديگ مي خورد .
 

حاج رضا

New Member
کاربر فعال
#5
برداشتي از نظرات يكي از خوانندگان در سايتي با موضوع طلا و دلار :
سلام و عرض ادب خدمت تمامی دوستان بزرگوار
قبل از تحویل سکه ها ، بانک با استفاده از جو منفی و تزریق دلار به بازار اقدام به پایین آوردن ارز و سکه نمود اما در عوض به مقدار بیشتری خرید کرد .

سپس در 2 روز بعد اقدام به بالا بردن دلار تا مرز 1800 و فروش آنها نمود .

درامد این کار ضرر تحویل سکه های 546 ثبت نامی با 27 تومان مالیات و سود 4 ماهه رو برای دولت جبران میکنه .

در حال حاضر بانک سکه رو 636 میخره . برای کسی که سکه نمیگیره و به بانک میفروشه 5% مالیات هم بهش اضافه میشه حدودا 667 تومان .
از طرفی بانک با دادن 24% سود اوراق تمایل زیادی به ندادن سکه داره .

علت این کار نداشتن سکه نیست

علت این کار بانک عدم توانایی جایگزین کردن حدود 70 تن طلا نیست .

بلکه بانک با این کار میخواد توانایی این رو داشته باشه تا کسری بودجه خودش رو با سکه هایی که که پیش خودش نگه داشته جبران کنه .

وقتی بانک با اقتصاد نیمه خراب ایران مدتها توان پرداخت سود بیستر از 18% رو نداشت چطور الان میتونه با اقتصاد کاملا خراب سود 24 یا 25 % بده ؟؟؟

منتظر سفته بازی سکه در سال 91 باید باشیم .

خرید بانک الان 636 هست . اگه انس بانک رو یاری کنه فرصت بهتریه تا به خیل انصراف دهندگان سکه و اوراق گیرندگان اضافه بشه .
ضمن اینکه 636 فعلی برای بانک صرفه اقتصادی نداره در صورتی که بانک با ایجاد نوسانهای شدید در بازار قصد در آمد زایی نداشه باشه احتمال کاهش قیمت 636 تا سر رسید تحویل تمامی سکه های 546 تومانی نیز وجود داره.

به نظر نمیرسه افزایش موقتیه انس بی جان طلا زنگ خطری باشه برای بانک مرکزی .

البته وقتی موعد تحویل سکه های 627 تومنی پیش فروش شده 4 ماهه برسه بانک با تغییر این قیمت 636 و تست مشتریان اقدام اصلی خودش رو عملی خواهد کرد. .

اگر در میان مدت شاهد افت و رکود سکه باشیم باید منتظر رشد هیجانی پس از این افت باشیم .
چون هیچ پایه ای در اقتصاد ما ترمیم نشده .

در کل به نظر نمیرسه قیمت سکه با انس بالای 1600 تا قبل از اوایل خرداد به زیر 645 برسه .
دوستان عزیز تازه کار دقت کنند شرایط بازار رو خوب بسنجند.
سود های بزرگ در مقایسه با حقوق کارمندی شاید خوب به نطر برسه اما همیشه حد ضرر برای معاملاتتون در نظر بگیرید . چون در صورت ضرر و خروج از این بازار آشفته مدتها طول میکشه تا با حقوق کارمندی جبران ضرر بشه .

به رفتارهای بازار و سیاست های بانک خیلی دقت کنید . مخصوصا کسایی که فیزیکال کار میکنند.
با سیگنال هیچ کسی خرید و فروش نکنید تا 1 اشتباه چند بار تکرار نشه .و تجربه هاتون ماندگار بشه .
متاسفانه به جای بسترسازی برای تولید علم و کسب مهارت جوانان ایران زمین باید فکر خودشونو در جهت حل کردن پازل های بانک مرکزی صرف کنند.

به امید ثبات اقتصادی
 

حاج رضا

New Member
کاربر فعال
#6
خيلي از دوستان پايين اوردن نرخ دلار را در راستاي اميد به نتيجه بخش بودن مذاكرات بغداد در آينده اي نزديك مي دانند .نمي شود از اين زاويه به موضوع نگاه كرد كه " بانك مركزي دلار را پايين مي آورد تا در صورت عدم توافق در بغداد نرخ دلار بيش از 2000 دلار افزايش نيابد و بتوانند آن را در قيمتهاي پايين تري كنترل نمايد تا فشار مضاعف به اقتصاد كشور وارد نشود " .
 

حاج رضا

New Member
کاربر فعال
#7
مانور شورای همکاری خلیج فارس و ما!
بازوی نظامی شورای همکاری خلیج فارس موسوم به «نیروهای سپر شبه جزیره» قرار است در روزهای دهم و یازدهم اردیبهشت ماه تمرینی دریایی را با عنوان «وفاداری جزایر» و به منظور آزمایش هماهنگی و همکاری میان نیروهای زمینی، دریای و هوایی و برای آمادگی و توانایی انجام عملیات های ویژه، محدود و گسترده در امتداد ساحل و جزایر آب های سرزمینیشان و در پرتو تحولات کنونی انجام دهد.
کد خبر: ۲۴۰۴۸۳
تاریخ انتشار: ۰۶ ارديبهشت ۱۳۹۱ - ۱۴:۴۱
شورای همکاری خلیج فارس در تازه ترین اقدام خود پس از گستاخی مقامات امارات متحده عربی پیرامون جزایر سه گانه قصد دارد تمرینی دریایی را در آبهای خلیج فارس انجام دهد.

به گزارش «تابناک»، بازوی نظامی شورای همکاری خلیج فارس موسوم به «نیروهای سپر شبه جزیره» قرار است در روزهای دهم و یازدهم اردیبهشت ماه تمرینی دریایی را با عنوان «وفاداری جزایر» و به منظور آزمایش هماهنگی و همکاری میان نیروهای زمینی، دریای و هوایی و برای آمادگی و توانایی انجام عملیات های ویژه، محدود و گسترده در امتداد ساحل و جزایر آب های سرزمینیشان و در پرتو تحولات کنونی انجام دهد.

در حالی که خبرگزاری «وام» امارات این تمرین را بخشی از برنامه معمول تمرینی این نیروها می داند، واضح است که آن را باید اقدام تحریک آمیز دیگری در منطقه دانست. نیروهای سپر شبه جزیره که در سال 1982 تاسیس شده است از سال گذشته برای سرکوب قیام مردم بحرین به این کشور فرستاده شد. اکنون در پی گزافه گویی مقامات اماراتی پس از سفر استانی رئیس جمهور ایران به جزیره ابوموسی، به نظر می رسد که این نیروها در اقدام تحریک آمیز و مداخله جویانه دیگری قصد برگزاری این مانور را دارند.

درحالی که وزارت خارجه امارات پس از سفر آقای احمدی نژاد به جزیره ابوموسی سفیر خود را از تهران فراخواند و با برگزاری نشست شورای همکاری خلیج فارس توانست تبلیغات وسیعی را انجام دهد، از طرف ایران تنها برنامه هایی همچون انتخاب ابوموسی به عنوان منطقه نمونه گردشگری، ساخت هتل، ایجاد شعبه دانشگاه آزاد و برگزاری همایش خلیج فارس ارائه شد. امید است این بار وزارت خارجه و سایر مسئولین مربوطه واکنشی جدی به این مساله نشان دهند تا بیش از این شاهد گستاخی این همسایه 40 ساله خود نباشیم.

البته، مطابق معمول، مردم ایران نسبت به کار اشتباه اماراتی ها عکس العمل هایی نشان دادند که حاکی از اتحاد صد در صدی آنان در زمینه مسائل ملی است و برخی شخصیت های ملی هم با حضور در میان آنان، کدهای لازم را به سمت امارات ارسال کردند. از جمله می توان به حضور محسن رضایی، فرمانده ایرانیان در جنگ تحمیلی 8 ساله، اشاره کرد که در کنار صد هزار تماشاگر در ورزشگاه آزادی حاضر شد و بر دفاع از گوشه - گوشه و ذره - ذره خاک ایران با هر هزینه ای تأکید کرد.

http://www.tabnak.ir/fa/news/240483/مانور-شورای-همکاری-خلیج-فارس-و-ما
 

حاج رضا

New Member
کاربر فعال
#8
رزمایش دریایی تركیه با حضور ناظران نظامی ایران
کد خبر: ۲۴۰۵۱۶
تاریخ انتشار: ۰۶ ارديبهشت ۱۳۹۱ - ۱۶:۳۵
برای نخستین بار رزمایش نیروی دریایی ارتش تركیه با عنوان ' شیر دریا - 2012 ' با حضور ناظران نظامی ایران روز پنجشنبه در دریای اژه و در سواحل استان ازمیر برگزار می شود.

به گزارش ایرنا ، در این رزمایش كه واحدهایی از نیروهای دریایی ، هوایی ، گارد ساحلی و وزارت ترابری تركیه و با مشاركت انواع شناورهای دریایی ، جنگنده بمب افكن ها و بالگردها برگزار می شود ، ناظرانی از نیروهای دریایی سپاه پاسداران انقلاب اسلامی و ارتش جمهوری اسلامی ایران و برخی كشورهای دیگر نیز حضور دارند.

براساس این گزارش ، این رزمایش جست وجو و نجات دریایی ، هر دو سال یك بار در دریای اژه برگزار می شود.

http://www.tabnak.ir/fa/news/240516/رزمایش-دریایی-تركیه-با-حضور-ناظران-نظامی-ایران
 

حاج رضا

New Member
کاربر فعال
#9
روایت سقوط سکه و دلار /پرونده
بازار مالی - نوسان سکه و ارز طی روزهای آغازین سال 91 از چه عواملی تاثیر گرفته است؟
علی پاکزاد: روند تغییرات قیمت سکه و ارز در بازار ایران طی روزهای آغازین سال 91 را می توان به دو دوره تقسیم کرد، 14 فروردین تا 29 همین ماه و 30 فروردین ماه به بعد، یعنی دقیقا روز آغاز تحویل سکه های پیش فروش شده، نکته جالب این است که نقطه عطف 29 فروردین ماه در بازار ارز نیز قابل مشاهده است.(اینجاواینجا)
سایت اتحادیه طلا در تحلیل روند اتفاق افتاده در قیمت طلا می نویسد: اگرچه تحویل فیزیکی سکه ها نتوانست بر قیمت اثر بگذارد، اما واقعیت این است که عرضه سکه های پیش فروش شده پیش از وقوع آن بر بازار تاثیر گذاشته بود و برای برخی از ناظران آگاه بازار، مشخص بود که با رسیدن روز تحویل سکه ها، دیگر شاهد کاهش معناداری در قیمت سکه نخواهیم بود. در حقیقت با نزدیک شدن به روز تحویل، تنها انتظار عرضه سکه بیشتر از سوی بانک مرکزی، موجب شد تا بهای سکه افت کند و به جز تحولی که به خاطر توافقات بین المللی حاصل شد، بهای نقدی سکه طرح جدید در هفته ای که قرار بود تحویل صورت گیرد، در حدود 730 هزار تومان به ثبات رسیده بود. آنچه ما آن را به عنوان لحاظ کردن در قیمت (Price in) می خوانیم همین تاثیر پدیده ای قبل از وقوع آن از کانال انتظارات است. به نظر نگارنده، تحویل سکه های پیش فروش شده به طور کامل، پیش از تحویل در قیمت بازار لحاظ شده بود و طبیعی بود که پس از عرضه سکه ها، قیمت تغییر چندانی نکند.(اینجا)
اما چرا پس از تحولی که در سیاست خارجی رخ داد، افت قیمت ها در بازار ارز و سکه، موقتی بود؟(اینجا) از نظر بسیاری از کارشناسان، یکی از دلایل اصلی افزایش بهای ارز و طلا در یک سال گذشته وجود ریسک های اقتصادی و غیراقتصادی بوده است. بازیگران بازار برای حفظ داشته های خود به سوی سرمایه های امن روان شدند، پدیده ای که از زمان اوج گیری رکود اقتصادی در دنیا نیز مشهود بود و تنها مختص اقتصاد ایران نیست. البته هرچه ریسک ها فزاینده تر باشد، انتظار آن است که این بازارهای امن پررونق تر باشد. تحول رخ داده در حوزه بین الملل، اگرچه می تواند نشانه ای برای کاهش ریسک های آتی قلمداد شود، اما هنوز این تحول به میزانی پخته نشده است تا بازیگران قانع شوند تا آن را به عنوان روندی برای کاهش ریسک تعبیر کنند.
در حقیقت، همچنان که این تنها خبری برخلاف روند گذشته بود بازار هم به همان میزان به آن واکنش نشان داد، اما بی تردید اگر این اقدام به امری پایدار در ارتباط با حوزه بین الملل تبدیل شود، آن گاه بازارهای ارز و طلا که آبشخور ریسک هستند، شاهد کاهش قیمت خواهند بود. از این دیدگاه به نظر می رسد که هر چه تحول رخ داده عمیق تر شود و نشانه های آن را بازیگران دریافت کنند، می توان انتظار سقوط ارزش طلا و ارز را داشت. با این وجود به نظر نمی رسد که در کوتاه مدت بتوان نشانه های دیگری را دریافت کرد و از همین رو، افت هفته گذشته را تنها می توان امری گذرا تا چند هفته آتی تعبیر کرد، تا زمانی که نشانه های بیشتری از آن حوزه بروز کند.(اینجا)

http://www.khabaronline.ir/detail/209503
 

حاج رضا

New Member
کاربر فعال
#10
کاهش قیمت سکه، طلا و دلار ؛ مدیریت دولت یا نتیجه مذاکره با 1+5 ؟
امسال چه اتفاقی افتاده که ناگهان بازار سربزیر شد؟ حجم عظیم نقدینگی را لااقل 355 تریلیارد تومان(برابر 355 هزار میلیارد تومان) در نظر میگیریم، این نقدینگی اواخر سال گذشته 11 درصد(بنابرگفته بهمنی) رشد داشته است.

عصرایران ؛ امیرهادی انواری- کاهش قیمت سکه و ارز در بازار آزاد بهترین فرصت را برای دستگاه تبلیغاتی دولت فراهم آورده تا با مستمسک قرار دادن رخداد اخیر آن را مصادره به نفع بانک مرکزی کنند و کاهش قیمت ارز و سکه را در بازار ایران ناشی از مدیریت دولت توصیف کنند.

در سال گذشته و به هنگام پیش فروش سکه ها ، سوال اصلی محل تامین این سکه ها بود؛ بانک مرکزی از کدام محل و با چه انگیزه ای این سکه ها را پیش فروش می کرد. همچنین رقم دقیق ذخایر طلای بانک مرکزی(جز چند اظهار نظر بسیار متناقض و غیر منطقی) به طور رسمی اعلام نشد.

حال با سررسید موعد توزیع سکه های پیش فروش شده، قیمت سکه در بازار آزاد از 800 هزار تومان سال گذشته به 600 هزار تومان رسیده است و این اتفاق به پای سیاست های صحیح بانک مرکزی گذاشته شده است.

این در حالی است که کاهش قیمت در بازارهای دلار و طلا نیز مشاهده می شود. دلار بیش از 7 درصد و طلا بیش از 16 درصد در ابتدای امسال نسبت به پایان سال گذشته کاهش داشته است.

تنهای کار بانک مرکزی که سال گذشته وجود نداشته و امسال اتفاق افتاده، توزیع سکه های پیش فروش شده است. این در حالیست که سیاست های بانک مرکزی درباره بازار ارز، سال گذشته بسیار بیش از امسال اعمال می شد و اصولا این بانک در بازار طلا حضور چندانی نداشت.

کسانی که مدعی "کاهش قیمت سکه به دلیل سیاست های بانک مرکزی" هستند باید توضیح دهند که کاهش قیمت 16 درصدی قیمت طلا و 7 درصدی قیمت دلار، در حالی که حضور دولت در بازار دلار امسال نسبت به اواخر سال قبل بسیار کمتر شده چیست؟

عوامل اصلی انفجار ارزی و سکه در نیمه دوم سال قبل را باید در چند محور عمده تشریح کرد:
نخست حجم بزرگ نقدینگی که سال قبل با رشد 11 درصدی هم مواجه شده بود.
دوم سیاست های غلط دولت که طی آن اصولا با واردات گسترده، سود مشارکت در فعالیت های تولیدی داخلی کاهش یافته و عملا سرمایه هایی که باید در بورس اوراق بهادار انباشته میشدند به سمت بازارهای سکه و ارز جاری شدند.
و سوم ناامین جلوه دادن بازار داخلی به واسطه تحریم های خارجی و ایجاد جو *** احتمال برخورد نظامی با ایران.

دولت سال قبل در فضای متلاطم ارز و سکه یقینا بازیگری کرد و بعضی مجلسیان هم از آن تحت عنوان سوداگری دولت در بازار نام بردند

در میان عوامل تاثیرگذار بر بازار ارز و طلا ، تنها متغییری که امسال نسبت به سال گذشته معکوس شده، موضع کشورهای غربی نسبت به ایران است، در حالی که در تمام نیمه دوم سال قبل، بحث تحریم بانک مرکزی، قطع سوئیفت، احتمال حمله نظامی علیه ایران و تحریم نفت مطرح بود، در سال جاری مذاکرات سازنده و مثبت 1+5 مطرح است.

اگر دولت فضای کنونی را کنترل کرده، در صورتی که نتایج مذاکراتی 1+5 در خردادماه نتیجه ای جز "مثبت و سازنده" داشته باشد باید همچنان بازار کنترل شود!


سکه ارز طلا
از بین شش عامل عمده اثر گذار بر بازارهای طلا، ارز و سکه موضع منفی غرب نسبت به ایران امسال در مقایسه با سال گذشته تعدیل شده، اقدامات امنیتی شدید جای خود را به توزیع سکه پیش فروش دادند، اما چهار عامل دیگر به قوت خود باقی هستند و در سال جدید نسبت به سال گذشته تغییر چدانی نداشتند.
از دیگر سو، توزیع سکه فقط روی بازار سکه اثر گذار است، این در حالیست که قیمت طلا و دلار نیز در ابتدای سال جاری کاهش داشتند.
کاهش این دو در حالیست که عوامل اثر گذار روی آنها، به جز موضع منفی غرب علیه کشورمان امسال نسبت به سال قبل تغییری نداشته است!
تنها اقدامات امنیتی نسبت به دلار و سکه حذف شده این در حالیست که این اقدامات امنیتی روی بازار طلا به هیچ عنوان اعمال نمیشد!
بنابراین تنها عاملی که در هر سه مورد اثر گذار بوده و امسال نسبت به سال گذشته تغییر کرده است، بحث 1+5 و مذاکرات سازنده با آن است.


حراج ذخایر در بازار آشفته

اگر بانک مرکزی توان تاثیر گذاری در بازار سکه را داشت، قاعدتا باید سال گذشته در میان آن تورم و انفجار وحشتناک قیمت ارز و سکه کاری میکرد. سال گذشته از آذرماه تا اسفند شاهد آن بودیم که با تمام تلاشی که بانک مرکزی انجام داد، با آن همه وعده که یکی پس از دیگری نقش برآب شدند، اسب سرکش بازار رام نشد.

امسال چه اتفاقی افتاده که ناگهان بازار سربزیر شد؟ حجم عظیم نقدینگی را لااقل 355 تریلیارد تومان(برابر 355 هزار میلیارد تومان) در نظر میگیریم، این نقدینگی اواخر سال گذشته 11 درصد(بنابرگفته بهمنی) رشد داشته است.

تمام ذخایر بانک مرکزی ایران، یک دهم تا یک هشتم این نقدینگی هم نیست(به دلیل نبود آمارهای رسمی شفاف بروز و با تکیه بر آمارهای قدیمی این نسبت ارایه میشود) مدیریت نقدینگی فعلی نیاز به منابع کافی و متناسب دارد، که در اختیار دولت نیست.

مصادره کارکرد بازار به نفع بانک مرکزی

اما در فروردین امسال اتفاق بزرگی رخ داد، این اتفاق بزرگ نتیجه مذاکرات 1+5 در ترکیه بود که بازار را به شدت متاثر ساخت. طلا و دلار دو دارایی امن هستند و در شرایطی که ارزش واحد پول کشوری متزلزل شود(نظیر آنچه در ایران سال 90 اتفاق افتاد و ارزش ریال در یک سال در برابر طلا و سکه نزدیک به 110 درصد و در برابر دلار نزدیک به 70 درصد تضعیف شد) مردم و سرمایه گذاران طبیعتا به سمت امن کردن دارایی خود پیش می روند و به سمت این بازارها هجوم می برند.

بورس اوراق بهادار به طور میانگین نزدیک به 8 درصد بازدهی داشته که در برابر بازارهای سکه، طلا و ارز اصولا ارزشی نداشته است. بر این اساس هجوم مردم به بازار های موازی طبیعی بود.
مذاکرات سازنده فروردین 91 سبب کاهش میل بازار به این دارایی های امن بود، چراکه سایه خطر تقابل نظامی و... کم شده بود. اگر بانک مرکزی توان مدیریت بازار را داشت، می بایست در سال گذشته چنین حرکتی را انجام میداد.

باید دید مذاکرات خردادماه چه نتیجه ای دارد و آیا در صورتی که مذاکرات خرداد ماه نتیجه ای جز نتیجه دور اول داشته باشد و سازنده ارزیابی نشود، ایا بازهم بازار شیب نزولی خود را ادامه خواهد داد؟

تلاطم بازار سکه و ارز به چه دلیلی؟

دستگاه تبلیغاتی دولت هرچقدر نمی تواند به صورت واقعی در بازار اثر گذار باشد، استاد مصادره به نفع کردن تحولات است. آرامش بازار سکه و ارز در پی تحویل سکه های پیش فروش شده، یکی از این موارد است.

کسی نمی تواند منکر دخالت دولت در بازارهای سکه و ارز شود. چه آنکه در سال گذشته دولت به واسطه بانک مرکزی بی هیچ پرده پوشی وارد بازار سکه و ارز شده و هرگز دخالت خود را پنهان نکرد. اما تقارن تاریخ اعلام نظرهای کشورهای غربی درباره ایران، همچنین اتخاذ تحریم ها و... نشان میدهد بازار آزاد سکه و دلار متاثر از اخبار خارجی بوده و بانک مرکزی هر بار پس از واکنش بازار به اخبار خارجی، در این بازار به ایفای نقش پرداخته، بازیگری که چندان هم اثر گذار نبوده است.

نگاه کنید به ضرب الاجل های سال گذشته مدیران ارشد بانک مرکزی برای قیمت دلار، آن ضرب الاجلی که برای تک نرخی شدن دلار با نرخ کارشناسی شده(!) 1226 تومانی تعیین شد، حتی 24 ساعت هم عمل نکرد، اعلام موضع بهمنی درخصوص قیمت سکه، حتی یک ساعت هم بازار را آرام نکرد و... اما دولت مقادیر بالایی طلا و ارز در اختیار داشت که در بازار آشفته این ذخایر خود را به بازار تزریق کرد و گمانه زنی هایی از سوی مجلس در خصوص سوداگری دولت در بازار متلاطم مطرح شد.

بنابرآنچه گفته شد، باید دید نتیجه مذاکرات خردادماه چه خواهد بود. اگر در خردادماه نیز نتیجه مذاکرات سازنده و مثبت ارزیابی شود، واکنش طبیعی بازار کاهش میل به بازار طلا و ارز خواهد بود و کاهش تقاضا یعنی کاهش قیمت.

در فروردین و اوایل اردیبهشت قیمت نفت هم در بازارهای جهانی کاهش یافته، نمیتوان که کاهش قیمت جهانی نفت را هم مصادره به نفع بانک مرکزی کرد... آرامش و کاهش تلاطم و خطر تقابل همیشه کاهش و ثبات قیمت ها را نه در ایران، بلکه در تمام دنیا در پی دارد.

اما اگر نتیجه مذاکرات 1+5 در خردادماه به هر دلیلی سازنده و مثبت ارزیابی نشود آن وقت باید دید بانک مرکزی آیا می تواند مثل فروردین و اردیبهشت بازار سکه و ارز را مدیریت کند؟!

اگر تحریم ها برداشته شوند، سایه تقابل نظامی از بین برود، بی شک وضعیت آرام خواهد شد. این آرامش و ثبات بازار هم نمیتواند دستاوردی ویژه برای دولت تلقی شود؛ تازه در این شرایط فرضی (ایجاد ثبات در بازار با فرض مثبت بودن مذاکرات 1+5 در خردادماه) اوضاع به قبل از سال 89 بازمیگردد.

بنابرآنچه گفته شد، پیش بینی اوضاع بازار بر اساس رفتار دولت زیاد منطقی به نظر نمی رسد و باید بیش از رصد رفتار دولت، به پیشبینی نتیجه مذاکرات 1+5 در خردادماه پرداخته شود.

http://www.asriran.com/fa/news/211408/کاهش-قیمت-سکه-طلا-و-دلار-مدیریت-دولت-یا-نتیجه-مذاکره-با-15-
 

حاج رضا

New Member
کاربر فعال
#11
يكي از دلايل افزايش قيمت دلار و طلا در بازار داخلي افزايش نقدينگي است . اين افزايش نقدينگي موجب گرايش مردم به خريد دلار و طلا شد .بانك مركزي براي مهار نقدينگي نرخ سود سپرده ها را به 20 درصد افزايش داد . از جمله دلايلي كه بانك مركزي اقدام به پيش فروش سكه كرد اين بود كه تقاضا را براي خريد خريد سكه و دلار و طلا مهار كند . حال با توجه به اينكه به كسانيكه سكه پيش خريد كرده اند ،اوراق 24 درصدي پيشنهاد مي دهد ، آيا اين ها خود موجب افزايش نقدينگي نمي شود ؟
هر سه ماه يكبار هم سود اين اوراق وارد بازار مي شود .
آيا فكر نمي كنيد با توجه به خوابيدن چرخ هاي صنعت و كاهش واردات كالاهاي خارجي به علت افزايش نرخ ارز و قوانين گمركي تورم افزايش پيدا كند و افزايش تورم موجب كاهش ارزش پول ناشي از ضعيف شدن قدرت خريد آن شود ؟
آيا مشكلات گذشته تكرار نخواهد شد ؟
بنا بر اين با تصويب بودجه كل كشور و اجراي فاز دوم هدفمندي يارانه ها بازگشت قيمت سكه و افزايش قيمت ارز دور از ذهن نخواهد بود .
 

siavash1338

New Member
کاربر فعال
#12
یک سوال از حاج رضا و اساتید محترم
در خصوص توافق هستهای
آیا اگر در مسئله هسته ای توافقی حاصل بشود آیا مشکلات سیاست خارجی تمام شده است یا نه ؟
آیا امکان ندارد مشکلات جدیدی ایجاد کنند ؟
مثلا" حقوق بشری و یا چیزی از این قبیل
 

حاج رضا

New Member
کاربر فعال
#13
ببينيد مشكلات ايران از لحاظ سياست خارجي تنها منحصر به مسائل هسته اي نيست . همانطور كه مي دانيد بحث تروريسم يكي ديگر از مواردي است كه ميان ايران با ساير كشور هاي غربي وجود دارد . حمايت از ملت مظلوم فلسطين و جانبداري از حزب اله لبنان و حركتهايي كه به نوعي عليه منافع اسرائيل وجود دارد ، از اين موارد است .
اينكه مشكلات جديدي ايجاد شود ،مي توان به تحولات اخير در منطقه بر سر جزاير اشاره كرد . ايجاد تنش هم در منطقه براي ايران با توجه به پتانسيل هاي موجود براي دشمنان كار ساده اي است .
اما به هر حال حل مسئله هسته اي يكي از مهمترين موارد اختلافي است كه حل آن موجب كاهش تنش هاي موجود خواهد شود و به نظر من ادامه ماجراها بستگي به چگونگي حل اين ماجرا و توافقات به عمل آمده در فضاي مذاكرات دارد .
نتيجه اينكه در كوتاه مدت قيمت دلار و سكه پايين خواهد آمد ولي اين كاهش تأثير چنداني بر قيمت كالا و خدمات نخواهد گذاشت و تورم را حل نخواهد كرد و بيكاري را از بين نخواهد برد و در نتيجه باز هم مشكلات اقتصادي پا بر جا خواهد بود مگر اينكه برنامه اي دقيق و حساب شده براي رفع مشكلات از سوي علماي علم اقتصاد به دور از در نظر گرفتن منافع منافع گروهي تدوين شود .
 

حاج رضا

New Member
کاربر فعال
#15
بنام خدا

ایا نرخ ارز گران است ؟

نرخ ارز که قبل از انقلاب اسلامی وابسته به دلار امریکا بود ٬بعد از انقلاب شناور شد ولی دولت بعلت وجود جنگ و شرایط انقلاب قیمت انرا ثابت اعلام می کرد در حالی که بازار قیمت بسیار بالاتری را برای خرید و فروش اعمال می نمود.

بعد از روی کار امدن دولت اقای رفسنجانی شرایط اندکی تغییر کرد و ایشان با دادن شعار اقتصاد ازاد و برشمردن مفاسد و مضار اقتصاد دولتی قیمت ارز و خروج ان از کشور را ازاد اعلام کرد.

در این برهه بانک مرکزی گاه گاهی با فرستادن عوامل و تزریق ارز بنام مبارزه با گرانی در بازار دخالت می نمود.شاید همکاران بخاطر داشته باشند اقائی بنام نجفی را....

مرحله بعد پشیمان شدن اقای رفسنجانی از سیاست بازار ازاد در خردادماه سال ۱۳۷۳ بود.

در ان زمان ایشان با سیاست تثبیت نرخ ارز و ممنوعیت معامله ارز توسط مردم و احیای مجدد سازمان تعزیرات و دستور قلع وقمع صرافان بمیدان امد.

یادم هست یک نوبت در نماز جمعه دلار فروشی را با تریاک فروشی مساوی دانسته و صرافان را نصیحت نمودند به یافتن شغلی ابرو مند؟

این زمان نیز بگذشت .....

دوران اقای خاتمی رسید بار دیگر خرید و فروش ارز ازاد شد و قیمت ان هم که تا ۹۵۰ تومان در تابستان ۱۳۷۸ رسیده بود رو به افول نهاد.

و بعد از اینکه به حدود ۸۰۰ تومان رسید بار دیگر ولی با شیبی کم شروع به افزایش نمود. و الان هم حدود ۱۰۰۰ تومان است .

نرخ متوسط تورم طی این ده سال حداقل ۲۰ در صد بوده که اگر با دلار ۹۵۰ تومان محاسبه کنیم قیمت فعلی دلار حدود ۴۰۰۰ تومان را نشان می دهد.

و اگر مبنا را ۸۰۰ تومان در سال ۱۳۸۰ در نظر بگیریم و نرخ تورم را هم متوسط ۲۰ در صد که تقریبا مساوی نرخ سود بانکی بوده باز هم نرخ فعلی حدود ۳۰۰۰ تومان را باید نشان دهد.

البته همه می دانند که هر چه پول ملی قوی تر باشد رفاه برای مردم بیشتر است ولی پائین بودن نرخ ارز به تنهائی در حالی که نرخ تورم و سود بانکی بالاست و انواع کالاها هر روز گرانتر می شود ٬ نه تنها باعث رفاه مردم نمی شود بلکه منجر به افزایش واردات ٬ کاهش صادرات ٬ بسته شدن کارخانه ها ٬ و افزایش بیکاری و .... شده و می شود.

http://anjomansarrafan.blogfa.com/
 

حاج رضا

New Member
کاربر فعال
#16
نتجه مذاکرات بغداد بخوبی استامبول نخواهد بود
به نظر آگاهان نتيجه مذاكرات 50- 50 خواهد بود . معلوم نيست توافقات كامل حاصل شود . البته گذران وقت خواست امريكا است و ايران هم در صورت ادامه تحريم ها شرايط خوبي نخواهد داشت . بنا بر اين اگر چه روسها و چيني ها تمايل به رسيدن كامل به توافقات دارند ولي امريكا بخاطر انتخابات و اروپايي ها هم در صورت تأمين نفت مصرفي آنان بي ميل به ادامه مذاكرات نيستند . بنا بر اين نتيجه مذاكرات در هاله اي از ابهام قرار دارد . تا ببينيم چه پيش آيد .
 

حاج رضا

New Member
کاربر فعال
#17
امروز و فردا شايد بهترين زمان براي خروج از ارز باشد . به نظر من كمترين كاهش را بين 20 تا 29 ارديبهشت خواهيم داشت .به دليل اينكه هم به مذاكرات ايران با آژانس انرژي اتمي نزديك مي شويم و هم بيشترين حجم سكه قرار است در اين فاصله به بازار وارد شود . با توجه به اينكه تا اينجا ارزيابي ها از مثبت بودن نتيجه مذاكرات خبر مي دهد و بانك مركزي هم با چنگ و دندان قصد پايين آوردن قيمت سكه را دارد تا مردم از دريافت سكه هاي پيش خريد شده خود صرف نظر كنند .
به نظر من بايد نقد بود و با توجه به نتيجه مذاكرات در جهت رويكرد بازار اقدام به ورود به بازار كرد .
 

حاج رضا

New Member
کاربر فعال
#18
نوسان قيمتي در بازار
افزايش تقاضا براي خريد ارز

گروه بازار پول- مسعودرضا طاهری: نوسان قیمت در بازار ارز و سکه همچنان ادامه دارد و حضور پر رنگ دوباره دلالان در دالان پر ماجرای پاساژ افشار نشان می‌دهد که بازهم در بازار خبرهایی است. دلار قبل از ظهر دیروز تا 1750 تومان افزایش یافت. ساعتی از زمان بیشتر نگذشته بود که قیمت آن برتابلو‌ها 1755 تومان و حتی 1760 تومان هم دیده می‌شد اما تا غروب قيمت آن به 1730 تومان كاهش يافت.

در گذر خیابان فردوسی جسارت برخی در نرخ‌گذاري ارزها بیشتر از بقیه است. برخی نیز اهل مخفی کاری و معامله پنهانی هستند و از ظاهر رفتارشان پیدا است که ترجیح می‌دهند، رقمی بر تابلو قیمت‌ها درج نکنند و به قولی چراغ خاموش معامله کنند. در این میان هیاهوی پاساژ «ال» شکل افشار با دلالان جسور در بلندی وسط و نگاه‌های کنجکاو اطرافیان و موبایل‌هایی که مدام زنگ می‌خورد فضایی شگفت‌انگیز است. نبض بازار ارز در این دالان می‌زند. به طور کلی هر یک از صرافان، به نقل از یکی 600 صرافی و به نقل از دیگری 6000 صرافی، در این دالان روزانه نماینده زبر و زرنگی روانه می‌کنند تا آخرین مظنه‌های قیمتی را گزارش کند. در این میان اگر دلار ارزانی به دست یکی از این صرافی‌ها برسد، از طریق نماینده خود در این دالان برای عرضه و تبدیل به ریال اعلام می‌شود. در این شیوه عموما دلارهای خرد تا کلان به تدریج اعلام موجودیت می‌کند تا در صورتی که اراده‌ای برای کاهش قیمت در پی آن نهان باشد، بازار را وارد فاز کاهشی کند. در برخی مواقع سرعت اعلام قیمت آنچنان بالا است که با وارد آوردن یک شوک همه را تحت تاثیر قرار داده و هر آن نگران از افت بیشتر، جسارت همگان را از خرید در لحظه‌های کاهشی قیمت کم می‌کند. این شرایط در روز شنبه آنچنان همه را غافلگیر کرد که کمتر صراف حرفه‌اي به خود جرات داد در کف قیمت 1650 تومان اقدام به خرید دلار کند. در این مواقع عمدتا تحلیل‌های مبتنی بر افت آتی قیمت رو می‌آیند و فضای تحلیل‌ها کاملا بر شرایط مثبت اقتصادی متمرکز می‌شود. در سطح 1650 تومان همه از بازار کناره گرفتند تا تلاطم قیمت‌ها فروکش کند. با تغییر جهت قیمت‌ها این بار چرخش آنی در تحلیل‌های بازار به وجود می‌آید و تمایل برای خرید قیمت‌ها را به سرعت افزایش می‌دهد. در این مسیر افزایش قیمت از سطح خاصی که گذر می‌کند، آه و افسوس‌ها بلند می‌شود. جمله «دیدی نخریدیم چی شد؟» و جملاتی مانند آن به کرات شنیده می‌شود. برخی کارشناسان و مقامات هم نوسان ایجاد شده را به باد انتقاد می‌گیرند که رانت‌هاي ایجاد شده بالاخره به جیب چه کسی می‌رود.
بخشی از جریان اتفاق افتاده در بازار ارز امری طبیعی است و ذات عرضه و تقاضای در بازار است. اما آنچه که تبعات ناگواری بر اقتصاد و قیمت سایر بازارهای موازی می‌گذارد، نوسان غیرمتعارف است که ریشه در ساختار ناهمگون و بی‌تناسب بازار دارد. شرایط و انتظارات تورمی از یک سو و حجم نقدینگی تقریبا 340 هزار میلیارد تومانی در کشور از سوی دیگر و مقررات جدید ارزی مبنی بر امکان فروش ارزهای صادراتی با نرخ توافقی در بازار که البته معدود کسانی از زمان و میزان ورود آنها به بازار اطلاع دارند، موجب می‌شود تا نوسانی چشمگیر بازار را درنوردد. این زمان آنهایی تواناترند که داناترند. البته آنهایی داناترند که به قول رییس محترم کانون صرافان از برخی رویدادهای ناگهاني در بازار مطلع ترند.
قیمت‌های دیروز
علاوه بر افزایش قیمت دلار بين1750 تا 1760 تومان در ظهر دیروز که حداقل 20 تومان افزایش قیمت را ثبت کرد، به نرخ پنج‌شنبه گذشته بازگشت و در سطح1750 تومان قرار گرفت و دوباره تا 1730 تومان تعديل شد. قیمت یورو نیز دیروز با 30 تومان نوسان دوباره تا 2320 تومان افت كرد. پوند انگلیس نیز تا بعداز ظهر با 50 تومان افزایش به 2900 تومان رسید اما تا غروب به 2870 تومان رسيد در بازار سکه هم قیمت‌ها صعودی بود. سکه طرح جدید ابتدا با 15 هزار تومان افزایش تا 685 هزار تومان بالارفت اما دوباره تا 675 هزار تومان كاهش يافت. در بازاری که قیمت‌ها روزانه نوسان حداقل 5 درصدی دارند، طبیعی است دلالان و صاحبان پول‌های سرگردان جاخوش می‌کنند. سکه طرح قدیم نیز با 10 هزار تومان افزایش دوباره به 700 هزار تومان رسید و در برگشت قيمت به 690 هزار تومان رسيد. نیم‌سکه با 5000تومان كاهش به نرخ 345 هزار تومان فروخته شد. اما ربع سکه با 3 هزار تومان افزایش تا 185 هزار تومان رسید. در بازار طلا قیمت هر گرم 18 عیار همچنان بالاتر از 68 هزار تومان بود.
نوسان اندک قیمت جهانی طلا
در بازارهای جهانی قیمت طلا در اولین روز كاری هفته جدید نوسان چندانی نداشت و تا بعد‌از‌ظهر در محدوده همان 1663 دلار باقی مانده است. تثبیت تقریبی نرخ جهانی طلا در حالی است که همزمان با افزایش احتمال خرید اوراق قرضه از سوی دولت آمريكا در قالب دور سوم تسهیل مقداری، اخبار ناخوشایندی برخی از کشورهای اروپایی از جمله اسپانیا را فراگرفته است.

http://www.donya-e-eqtesad.com/Default_view.asp?@=299122
 

حاج رضا

New Member
کاربر فعال
#19
به نظر مي رسد قيمتها امروز صبح تا قبل از ساعت 13 تقزيبا ً ثابت با روند كند افزايشي و بعد از ظهر رو به كاهش بگذارد و در نهايت روي 1700 آرام بگيرد . البته اگر اتفاق خاصي را در بازار شاهد نباشيم .
 

حاج رضا

New Member
کاربر فعال
#20
کد خبر: ۸۲۱۴۴
تاریخ انتشار: ۱۳ ارديبهشت ۱۳۹۱ - ۱۵:۱۴

به دنبال مذاکرات بین علی باقری و خانم هگل اشمیت مشخص شد

4 توافق برای دستور جلسه بغداد

مذاکرات آقای علی باقری و خانم هگل اشمیت در حول و حوش 4 توافقنامه ایران با آژانس، منجر به بازگشایی درهای بسته شده ای می شود که تاکنون و در طی سال گذشته بسته بوده و هیچکدام از آنها بازگشایی نشده است.
بولتن نیوز: برگشت پرونده هسته ای ایران از شورای امنیت به آژانس بین المللی انرژی هسته ای از طریق مذاکرات بین آقای علی باقری معاون دبیر شورای عالی امنیت ملی ایران و خانم هگل اشمیت معاون رئیس شورای سیاسی و امنیتی اتحادیه اروپایی در حال انجام و به ثمر رسیدن است تا نه تنها دستور کار جلسه 23 ماه می میلادی در بغداد 3 خرداد 91 را تعیین نمایند بلکه توافقاتی نیز برای چارچوب های مذاکرات دستور جلسه بغداد بیابند.بر اساس این گزارش، 4 قرارداد و پیمان نامه بین ایران و آژانس بین المللی انرژی اتمی در نظر گرفته شده و خصوصاً یکی از آنها یعنی قرارداد NPT پایه و رکن اصلی توافقات ایران با گروه 5+1 می باشد.

چرا که اگر گروه 5+1 اعتقاد دارد که پرونده ایران بیش از آنکه سیاسی باشد حقوقی و فنی است در نتیجه باید به این 4 توافقنامه ایران با آژانس بین المللی انرژی هسته ای احترام بگذارد و این 4 توافقنامه و به خصوص قرارداد ان پی تی، باید پایه محکمی جهت اعتماد سازی متقابل باید و همچنین مبنای توافقات آتی با ایران قرار گیرد.
مذاکرات آقای علی باقری و خانم هگل اشمیت در حول و حوش 4 توافقنامه ایران با آژانس، منجر به بازگشایی درهای بسته شده ای می شود که تاکنون و در طی سال گذشته بسته بوده و هیچکدام از آنها بازگشایی نشده است.

گروه 5+1 می داند و باید توجه داشته باشد که هرگونه مکانیسم همکاری با ایران فقط و فقط از مسیر آژانس بین المللی انرژی هسته ای امکان پذیر است چرا که توافق پیشین که آمریکا و فرانسه و انگلیس و آلمان با نظارت روسیه در زمینه تبادل سوخت راکتور تحقیقاتی تهران قصد داشتند با ایران انجام دهند در چارچوب آژانس بود و کلیه موارد فنی و حقوقی آن در آژانس بین المللی انرژی هسته ای تعیین و تدوین شده بود.

براین اساس، عملاً هرگونه مکانیسمی خلاف توافقات آژانس امکان پذیر نیست و چنین توافق هایی حتی با نظارت کارشناسان و بر اساس توافقاتی غیر از آن چه با آژانس بین المللی انرژی هسته ای تدوین شده، عملاً آب در هاون کوبیدن است.

اکنون اگر خانم هگل اشمیت و کارشناسان گروه 5+1 قصد دارند که رنگ و لعاب توافقات بعمل آمده با ایران را افزایش دهند، باید توجه داشته باشند که خلاف محدوده آژانس و ان پی تی، باعث ایجاد مسائل مورد مناقشه می شوند.اما تنها راه عملی برای دستیابی به یک توافق دائمی و مستحکم، بکارگیری توافقات حاصله ایران با آژانس بین المللی انرژی هسته ای است

اگر روسیه بر روی طرح گام به گام خود اصرار دارد، باید توجه داشته باشد که برگشت پرونده ایران از شورای امنیت سازمان ملل متحد به آژانس بین المللی انرژی اتمی گام اصلی و مهم برای یک توافق پایدار خواهد بود و سپس توافقات آتی ایران با گروه 5+1 در چارچوب 4 موافقنامه ایران با آژانس، می تواند نشست بغداد را به موفق ترین نشست در زمینه پرونده هسته ای ایران تعیین نماید.

در غیر این صورت باید شاهد مذاکرات بغداد 2 و 3 و یا بیشتر باشیم.

http://www.bultannews.com/fa/news/82144/4-توافق-برای-دستور-جلسه-بغداد
 
بالا