پذیره نویسی صندوق ETF دولتی : ساز و کار معامله صندوق ETF

مهدي افضليان

Good Member
کاربر فعال
عضو تازه
صندوق ETF چیست و ساز و کار معامله با آن چگونه است.
پذیره نویسی صندوق ETF دولتی قرار است برای اولین بار در بازار سرمایه انجام شود و به همین دلیل توجه دولت به بازار سرمایه به دلیل عر این صندوق ها افزایش یافته است. در این مقاله قصد داریم در خصوص کلیه شرایط ابن صندوق ها توضیحاتی ارائه کنیم و به سوالات احتمالی که ممکن است در ذهنتان در خصوص پذیره نویسی صندوق ETF دولتی ایجاد می شود پاسخ دهیم. به همین دلیل در ابتدا در خصوص ماهیت صندوق های ETF توضیحاتی ارائه می کنیم تا ابتدا با ساز و کار این صندوق ها اشنا شوید و سپس در خصوص خرید و فروش صندوق ETF دولتی که قرار است در سال جاری باشد تصمیم گیری کنید. پس تا انتهای مقاله با من همراه باشید.
صندوق های قابل معامله در بورس صندوق هایی هستند که دارایی های سرمایه گذاران را تجمیع کرده و با استفاده از دارایی های آن اقدام به معامله می کنند. حال ممکن است دارایی های این صندوق ها در سهام، مختلط و یا درآمد ثابت باشد که سرمایه گذار می تواند با توجه به میزان ریسک گریزی و یا ریسک پذیری خود یکی از این صندوق ها را انتخاب کنید. اگر قصد دارید در خصوص صندوق های قابل معامله در بورس به طور کامل بدانید پیشنهاد می کنم مقاله ” صندوق های قابل معامله در بورس ” را به طور کامل معامله کنید چرا که تنوع سرمایه گذاری در این صندوق ها آنقدر زیاد است که می تواند پاسخگوی نیاز بسیاری از سرمایه گذاران باشد. پس حتما قبل از مطالعه این مقاله مقاله پیشنهاد شده را مطالعه کنید.صندوق ETF دولتی چیست و دولت به چه دلیل قصد عرضه آن را دارد.
دولت روحانی قصد دارد که در آخرین سال ریاست جمهوری خود و در راستای سیاست های اقتصادی خود و با هدف گسترش بازار سرمایه و فعال کردن عموم مردم در بازار سرمایه بخشی از دارایی های خود را در قالب صندو.ق های ETF دولتی به مردم واگذار کند و در حال حاضر قرار است ۳ صندوق را با ماهیت های مختلف عرضه کنید که شامل صندوق های زیر می باشد.
صندوق سرمایه گذاری قابل معامله واسطه گری مالی که شامل باقیمانده سهام دولت در بیمه البرز، بیمه اتکایی امین، بانک صادرات، بانک ملت و بانک تجارت می باشد که قرار است این سهام را در صندوقی تحت عنوان دارا یکم و با تخفیف ۲۰ درصدی عرضه کند.
صندوق سرمایه گذاری قابل معامله خودروسازی و صنایع فلزی که شامل شرکت های ایران خودرو، سایپا، شرکت ملی مس ایران و فولاد مبارکه می باشد که قرار است آن را با تخفیف ۲۵ درصدی عرضه کند که اطلاعیه عرضه آن هنوز منتشر نشده است.
صندوق سرمایه گذاری قابل معامله پتروشیمی و پالایشی که شامل نمادهای شبریز، نفت بندرعباس، شپنا و شتران می باشد که قرار است با تخفیف ۲۰ درصدی عرضه شود که همه این صندوق ها قرار است در قالب پذیره نویسی صندوق ETF دولتی باشد.پذیره نویسی صندوق ETF دولتی
موضوع و حدود فعالیت صندوق واسطه گری مالی یکم : اولین پذیره نویسی صندوق ETF دولتی
اولین پذیره نویسی صندوق ETF دولتی در نماد دارا یکم می باشد که قرار است در خصوص آن صحبت کنیم. قبل از شروع بحث ابتدا باید بدانید که دارایی های این صندوق چیست. شکل زیر دارایی های صندوق دارا یکم را نشان می دهد که شامل سهام زیر می باشد که درصد و مقدار آن در شکل زیر نشان داده شده است.

پذیره نویسی صندوق ETF دولتی


پذیره‌نویسی صندوق ETF واسطه‌گری‌ مالی یکم به چه صورت است.
پذیره نویسی صندوق ETF دولتی در نماد دارا یکم به چند طریق قابل انجام می باشد که هم از طریق کد بورسی هم از طریق مراجعه به برخی بانک ها می باشد. یعنی افرادی که کد بورسیدارند به سهولت قادر به خرید صندوق دارا یکم در سامانه معاملاتی خود می باشند. افرادی که کد بورسی ندارند هم ابتدا باید در سامانه سجام ثبت نام کنند. از طرفی برخی بانک ها و اپلیکیشن های موبایلی مانند بانک‌های ملی، سپه، مسکن، کشاورزی، رفاه کارگران، ملت، تجارت، صادرات ایران و قرض الحسنه مهر ایران آماده پذیره‌نویسی حضوری و سایت رسمی تمامی بانک‌های اعلام شده، پیام رسان بله، افزونک‌های همراه بانک، ایوا، کیوسک، همراه پلاس، آپ و سکه می باشد. البته این نکته را باید در نظر داشت که پذیره نویسی این صندوق ها صرفا ویژه حقیقی ها می باشد و کد های حقوقی قابلیت معامله این صندوق ها را ندارند.نحوه خرید واحدهای صندوق ETF چگونه است؟
اگر دارای کد بورسی هستید برای خرید این صندوق ها کافی است که ابتدا نماد دارا یکم را در دیده بان بازار خود وارد کنید و در نهایت در ساعت ۱۴ الی ۱۶ سفارش خود را وارد کنید. قیمت این یونت برای سفارش گذاری ۱۰۰۰۰۰ ریال و تعداد آن ۲۰۰ واحد می باشد. حال هر فردی می تواند هر تعدادی را که تمایل دارد سفارش گذاری کند که حداقل آن ۱ واحد و حداکثر آن ۲۰۰ واحد می باشد. یعنی سرمایه گذار قادر است حتی ۱ یونت ۱۰۰۰۰ تومانی هم خریداری کند. از طرفی یک سرمایه گذار میتواند تا سقف ۲ میلیون تومان چندین بار سفارش خود را وارد سامانه معاملاتی کند. یعنی در ۴ مرحله ۵۰ یونیت سفارش خود را وارد کند و مشکلی از این بابت وجود ندارد. شروع این پذیره نویسی از تاریخ ۱۴ اردیبهشت بوده و تا ساعت ۱۲ شب ۳۱ اردیبهشت ادامه دارد.آیا در پذیره نویسی صندوق دارا یکنم به هر کد حتما ۲۰۰ واحد سرمایه گذاری تعلق می گیرد؟
در بخش قبل گفتیم که هر سرمایه گذاری قادر است حداقل ۱ واحد و حداکثر ۲۰۰ واحد برای خرید صندوق دارا یکم سرمایه گذاری کند. حال اگر مشارکت افراد زیاد باشد و تعداد واحد های درخواست شده بیشتر از تعداد واحد های تعیین شده توسط دولت یعنی ۱،۷۷۴،۴۴۳،۷۶۲ باشد از قائده تسهیم به نسبت استفاده می شود. یعنی ممکن است به هر کد ۱۸۰ واحد سرمایه گذاری برسد. یعنی ممکن است شما درخواست خرید ۲۰۰ واحد سرمایه گذاری را داشته باشید ولی در پایان دوره پذیره نویسی به شما ۱۶۰ واحد برسد و این نشان میدهد مشارکت در این صندوق برای خرید بالا بوده است. حال اگر سرمایه گذاری ۲۰۰ واحد سفارش گذاشته و این پول از حساب او کسر شده باشد در صورت تخصیص ۱۶۰ سهم، ما به تفاوت مبلغ به حساب بورسی شخص و یا افرادی که از شعب بانک ها یا اپ های موبایلی اقدام کرده اند به شماره شبای معرفی شده بازگردانده می شود.


قیمت صندوق دارا یکم برای سرمایه گذاران به چه صورت است؟
در بخش قبل گفتیم که پذیره نویسی این صندوق ها از تاریخ ۱۴ اردیبهشت تا ۳۱ اردیبهشت می باشد. پس از این تاریخ یک قیمت برای صندوق تعیین می شود که آن هم بر اساس میانگین ۳۰ روز گذشته نسبت به فراخوان واگذاری یعنی ۱۴ اردیبهشت می باشد. یعنی با فرض اینکه پذیره نویسی تا پایان روز ۳۱ اردیبهشت می باشد قیمت این صندوق بر اساس میانگین قیمت از ۱۴ فروردین الی ۱۴ اردیبهشت و با ۲۰ درصد تخفیف اعمال می شود و البته با این شرط که قیمت پس از اعمال تخفیف از ۷۰ درصد قیمت روز معاملاتی قبل از شروع پذیره نویسی کمتر نباشد.


چه زمانی قادر به فروش صندوق ETF دولتی دارا یکم می باشیم؟
خرید و فروش صندوق های قابل معامله و یک نمونه از آن یعنی صندوق دارا یکم ۱ ماه پس از اتمام پذیره نویسی و ثبت صندوق در بازار سرمایه می باشد. دارندگان این صندوق ها پس از دریافت کد بورسی قادر به انجام معامله در این صندوق ها می باشند. حال برای دریافت کد بورسی از لینک زیر اقدام کنید. حال اگر به هر دلیلی بعد از مهلت دو ماهه قصد فروش صندوق را نداشته باشید دیگر نیازی به دریافت کد بورسی برای معاملات ثانویه ندارید. دریافت کد بورسی صرفا برای فروش صندوق می باشد.ریسک سرمایه گذاری در پذیره نویسی صندوق ETF دولتی به چه میزان است
صندوق ETF دولتی مانند دارا یکم مشتمل بر یک سری سهام است که نوع شرکت های ان در جدول بالا ذکر شده است. اما سوال اینجاست که آیا این صندوق ها دارای ریسک می باشند یا خیر. در پاسخ باید گفت که صندوق های ذکر شده نیز دارای ریسک می باشند چرا که دارایی آنها سهام می باشد و زمانی که قیمت سبد سهام موجود در این صندوق ها کاهش داشته باشد قیمت واحد این صندوق نیز کاهش می یابد. بنابراین این صندوق ها بدون ریسک نمی باشد و به همین دلیل باید در هنگام خرید این صندوق ها به ریسک آن هم توجه کنید.

آیا صندوق ETF دولتی دارای بازارگردان است؟
نهاد بازارگردان نهادی می باشد که در برخی از شرکت ها برای متعادل کردن قیمت ها ایجاد می شود و در هنگام رشد بی رویه قیمت ها با عرضه کردن سهام جلوی رشد قیمت را گرفته و در هنگام کاهش قیمت ها با خرید سهام از ریزش بیش از حد قیمت ها جلوگیری میکند. صندوق ETF دولتی دارای نهاد بازارگردان نمی باشد اما ۵ درصد از منابع حاصل از پذیره نویسی به عنوان دارایی سرمایه گذار و به شکل نقد در صندوق باقی خواهد ماند و مدیر صندوق از این منابع جهت انجام معاملات بازارگردانی در قالب بازخرید واحدها به نام صندوق خواهد بود. به واحدهای بازخرید شده هیچگونه منافعی تعلق نمی گیرد.
 
بالا