پتروشیمی نوری

zereshkkk

Very Good Member
کاربر فعال
مدیرعامل شرکت #پتروشیمی #نوری خبر داد:

با توجه به سیاست‌های شرکت صنایع پتروشیمی خلیج فارس قرار است که در 6 ماهه دوم سال جاری سهام پتروشیمی نوری در فرابورس #عرضه شود.

یکی از موانعی که تاکنون مانع تسریع در عرضه سهام در فرابورس شده بود، مغایرت حساب‌های پتروشیمی نوری با شرکت ملی نفت ایران در رابطه با نرخ تسعیر ارز خوراک دریافتی در سال‌های 90 و 91 است، بر این اساس با پیگیری به عمل آمده و تأیید مراجع ذی صلاح قانونی در اردیبهشت ماه سال جاری این مغایرت برطرف شده است.

تعمیرات اساسی این مجتمع آروماتیکی صنعت پتروشیمی از اواسط آذر آغاز می‌شود.
 

اردشیر خسروداد

Very Good Member
کاربر فعال
#بازار

بازار در روزهای اخیر به سمت شاخص 89.500 واحدی که سقف تاریخی 15 دی 1392 است حرکت کرده و قاعدتا با شرایط مثبتی که در شرکت های بزرگ وجود دارد، شکست این سقف می تواند ممکن باشد.

سوال اصلی اینجاست که هیجان مثبت فعلی کاذب است یا پشتوانه تحلیلی دارد؟

نرخ دلار به 4100 تومان رسیده و علی رغم آنکه روز گذشته به 4070 تومان کاهش یافت اما در روز جاری باز هم به 4100 تومان برگشت. مجموع اینها نشان می دهد که می توان روی دلار 4100 تومان تا پایان سال حساب کرد اما در مقطع فعلی اعداد بالاتری را نباید در تحلیل ها به کار گرفت.

وضعیت بازار جهانی به گونه ای نیست که انتظار کاهش قیمت ها را داشته باشیم. قیمت نفت، مس، فولاد و متانول بسیار با ثبات به نظر می رسد که شرکت های کامودیتی محور که با دلار بازار آزاد محصول خود را قیمت گذاری می کنند در موقعیت خوبی قرار گرفته اند.

مثلا در میان معدنی ها گل گهر به باور عموم 55-60 تومان سود دارد و یا در ملی مس سود می تواند رقمی در سطح 40 تومان باشد که با فرض تقسیم 30 تومانی در واقع p.e این سهم همکنون جذاب است.

در فولادی ها، کاوه که تازه وارد محسوب می شود با پتانسیل افزایش مقداری مواجه است لذا به باور عموم شرایطی دارد که می تواند این سهم را به سمت اعداد بالاتری هدایت کند و در واقع محدوده قیمتی فعلی هرچند p.e بالایی را نشان می دهد اما فرصت رشد سود نیز مهیا است.

در همین پتروپالایشی ها، تاپیکو در محدوده مناسبی است و با پایان یافتن مهلت حق تقدم در 10 روز آینده شرایط برای تحرکات مثبت این سهم مهیا می شود و پارسان هم به دلیل تقسیم سود 30 تومانی در مجمعی که ظرف ماه آینده برگزار می شود موقعیتی کم ریسک را به نمایش می گذارد.

حتی در غیر دلاری ها، موقعیت سهامی همچون حسینا، کفرا، ثفارس، قزوین، زمگسا و غشان تا حد زیادی مناسب به نظر می رسد. لذا هرچند بازار سهام تا حدودی رشد داشته اما بواقع شاخص بسیار بیشتر از رشدی که سهم ها انجام داده اند حرکت کرده و نباید شاخص کل را ملاک قرار داد.

بازار سهام نشان داده که می تواند تعدیل مثبت هایی به نمایش بگذارد و سودهای انتظاری را در سال بعدی هم تداوم بخشد لذا در شرایطی که تقسیم سود شرکت ها عموما 70 الی 90 درصد است اگر به P.e تحلیلی این شرکت ها دقت کنیم هنوز هم جذابیت های فراوانی برای سرمایه گذاری دیده می شود و به استناد همین تحلیل باید گفت اولا نباید انتظار بازدهی های اعجاب آور داشت ثانیا همچنان خرید سهم های بنیادی آن هم دلاری محور به خرید اوراق مشارکت و امثالهم ترجیح داده می شود و نباید از بازار ترسید.

بسیاری از سهم های بازار فعلی هرچند امکان اصلاح جزئی دارند اما در نقطه مقابل می توانند بازدهی 20 الی 30 درصدی تا اواخر بهمن ماه بدهند لذا به طور کلی با تحلیل جامع، بررسی تحولات بازار جهانی و داخلی می توان اقدام به سرمایه گذاری نمود.

@validhelalat
 

Najimi.

Very Good Member
کاربر فعال
عضو تازه
صورتهای مالی این شرکت رو بررسی کردم. بدرد نمیخوره. فقط عرضه اولیه بخرید بعدم ردش کنید بره. سهامدار عمدش هم خلیج فارس هست که از قیمت سهام زیرمجموعه هاش و خودش حمایت نمیکنه.
 

شهروز..

Very Good Member
کاربر فعال
عضو تازه
کد خبر: ۹۲۵۶۳
۱۵:۲۱ - ۱۳۹۷/۵/۲۷معاون بورس تهران اعلام کرد:
زمان و جزئیات عرضه اولیه 10 درصدی پتروشیمی 300 میلیارد تومانی
معاون ناشران و اعضا شرکت بورس تهران درخصوص جزئیات و زمان عرضه اولیه ۱۰ درصدی پتروشیمی نوری توضیحاتی داد.


به گزارش پایگاه خبری بورس پرس، روح الله حسینی مقدم درحاشیه مراسم رونمایی از دفترمرکزی کارگزاری آرمون بورس اظهار داشت: فرآیند ثبت پتروشیمی نوری به اتمام رسیده و اطلاعات و صورت‌های مالی آن روی سامانه کدال قرار گرفته است.

وی از عرضه 10 درصدی این شرکت پس از برگزاری آخرین جلسه هیات پذیرش در بورس تهران خبر داد و گفت: این عرضه احتمالا تا دو هفته دیگر انجام شود. همچنین آخرین سود این شرکت که جزو شرکت های بزرگ پتروشیمی محسوب می شود، 1500 میلیارد تومان اعلام شده است.

بنابراین گزارش،این شرکت 300 میلیارد تومانی پیش از این در تاریخ 7 مهر سال 93 در بازار دوم معاملات فرابورس درج شده و هلدینگ خلیج فارس با 76.5 درصد و تاپیکو با 17 درصد در ترکیب سهامداران آن حضور دارند.
 

شهروز..

Very Good Member
کاربر فعال
عضو تازه
پتروشیمی نوری بزرگترین تولید کننده مواد اولیه آروماتیکی جهانمدیر عامل شرکت پتروشیمی نوری (برزویه) گفت: این شرکت با ظرفیت ۴.۵ میلیون تن در سال بزرگترین تولید کننده مواد اولیه آروماتیکی جهان است.

به گزارش وب سایت وزارت نفت، حمیدرضا رستمی با بیان اینکه محصولات این مجتمع به کشورهای اروپایی، آسیای شرقی، حاشیه جنوبی خلیج فارس و شبه جزیره هند صادر می شود، اظهار داشت: محصولات اصلی تولیدی این مجتمع ۷۵۰ هزار تن پارازایلین، ۴۳۰ هزار تن بنزن و ۱۰۰ هزار تن توزایلین در سال است .

وی افزود: آروماتیک سنگین به وزن یک هزارتن و محصولات سنگین مانند گازوئیل به میزان دو میلیون تن در سال از جمله محصولات تولیدی فرعی این مجتمع هستند که پس از تولید به شرکت پالایش و پخش فرآورده های نفتی تحویل داده می‌شود .

رستمی بر کاربرد محصولات اصلی در تولید کالاهای دیگر همچون پلی استرها، الیاف مصنوعی، رنگها، رزین ها، بطری های یکبار مصرف، تهیه نایلون ، ترکیبات دارویی، سموم دفع آفات و حلال های صنعتی تاکید و خاطرنشان کرد: محصولات فرعی مجتمع نیز به عنوان یکی از مهم ترین خوراک های واحد الفینی و همچنین قابل استفاده در صنایع پالایشگاهی نفت و گازوییل سنگین هستند.

وی با اشاره به این که بخشی از خوراک مجتمع را روزانه ۱۲۰ هزار بشکه میعانات گازی (معادل ۴.۵ میلیون تن در سال) تشکیل می دهد، توضیح داد: خوراک بنزن پیرولیز از پتروشیمی جم به میزان ۲۷۰ هزار تن در سال تامین می شود.

مدیر عامل شرکت پتروشیمی نوری در ادامه تبیین کرد: واحدهای تولیدی تحت لیسانس اکسنس فرانسه، کروپ اوره آلمان و توری ژاپن هستند؛ همچنین ۲۰ درصد از وزن کل تجهیزات این مجتمع که بیش از ۱۰۰ هزار تن است، توسط سازندگان داخلی و ۱۰۰ درصد کار توسط نیروهای ایرانی انجام شده است .

به گفته وی این شرکت شامل ۱۱واحد فرآیندی و یک واحد ذخیره انتقال محصولات است که وظیفه دریافت خوراک، تولید محصول و انتقال آن را برعهده دارند. کنترل عملیات همه واحد ها نیز از طریق سیستم پیشرفته کنترلی FCS/DCS و توسط نیروی انسانی متخصص انجام می شود.

رستمی به افتتاح پتروشیمی نوری در سال ۱۳۸۶ اشاره و یادآوری کرد: عملیات اجرایی این مجتمع در آذر ماه سال ۱۳۷۹ آغاز و اولین واحد در اوایل نیمه دوم سال ۱۳۸۵ راه اندازی شد.

ایجاد یکهزار شغل در شرکت پتروشیمی نوری

وی با تاکید بر اینکه این شرکت به صورت مستقیم برای حدود یک هزار نفر اشتغال ایجاد کرده است، تصریح کرد: پیمانکار مهندسی اصولی، تفصیلی و خرید تجهیزات توسط کنسرسیوم تویو ژاپن، سازه ایران و جی.اس کره جنوبی تشکیل شده است .

براساس این گزارش، مجتمع پتروشیمی نوری (برزویه) به مساحت ۶۱ هکتار در حاشیه شمالی خلیج فارس به فاصله ۲۸۰ کیلومتری از مرکز استان بوشهر در منطقه ویژه اقتصادی انرژی پارس در بندر عسلویه واقع شده است.

سهولت دسترسی به خوراک، سوخت و سرویس های جانبی، استفاده از امکانات جاده ای جدید و شبکه حمل و نقل دریایی، استفاده از قوانین مناطق آزاد تجاری، وجود فرودگاه بین المللی خلیج فارس و همچنین ایجاد ارزش افزوده در استفاده از میعانات گازی از مهم ترین خصوصیات این شرکت محسوب می شود.
 

شهروز..

Very Good Member
کاربر فعال
عضو تازه
بورس نیوز در آستانه عرضه اولیه جدید در بورس تهران بررسی کرد؛
نگاهی اجمالی به عملکرد مالی پتروشیمی نوری/ تبخیر حاشیه سود در صورت تعدیل نرخ ارز برای خوراک
در صورت ادامه ارائه رانت قیمتی ماده اولیه مصرفی و ادامه محاسبه قیمت تمامی خوراک مصرفی شرکت بر اساس نرخ های 38.000 ریالی، سود خالص شرکت قابلیت افزایش حداقلی تا مبلغ 20 هزار میلیارد ریال را خواهد داشت.

upload_2018-8-28_0-34-40.jpeg


به گزارش واحد تحقیق و مطالعات بورس نیوز ،طی روزهای گذشته بازار سهام شاهد اعلام آماده سازی مقدمات عرضه اولیه سهام شرکت پتروشیمی نوری(برزویه) در بازار سرمایه کشور بود. به همین دلیل در این گزارش نگاهی اجمالی به وضعیت این شرکت با توجه به صورت های مالی منتشر شده و ریسک ها و پتانسیل های خواهیم داشت.ارقام عمده صورت های مالی شرکت بر اساس صورت های مالی سه ماهه حسابرسی نشده منتهی به 31 خرداد 1397 به شرح جدول زیر است.
upload_2018-8-28_0-34-40.pngشرکت پتروشیمی نوری در سال 1386 و به عنوان یکی از بزرگ ترین مجتمع های پتروشیمی آروماتیکی خاورمیانه افتتاح شد. ظرفیت تولیدی شرکت های آروماتیکی را معمولا بر اساس ظرفیت تولید محصول اصلی آن یعنی پارازایلین در نظر می گیرند.

ظرفیت اسمی تولید پارازایلین این مجموعه بر اساس طرح ابتدایی شرکت، 750 هزار تن محصول در سال است و از شرکت های رقیب آن می توان به شرکت سانگ یانگ کره با ظرفیت تولید 600 هزار تن پارازایلین و شرکت آروماتیک کویت با ظرفیت تولید 820 هزار تن پارازایلین اشاره نمود.

با این حال و با توجه به کیفیت پایین خوراک دریافتی شرکت که میعانات گازی دریافتی از شرکت ملی نفت است، ظرفیت های قابل تولید محصول پارازایلین در حال حاضر کمتر از 370 هزار تن محصول در سال است.

ظرفیت اسمی تولید محصولات شرکت به شرح جدول زیر است. لازم به ذکر است که محصولات اصلی این شرکت شامل پارازایلین، بنزن و آرتوزایلین است و سایر محصولات تولیدی، محصولات فرعی تولید محسوب می گردد که بخشی از آن به سایر شرکت های پتروشیمی داخلی از جمله پتروشیمی جم و پارس به عنوان بخشی از ماده اولیه مصرفی آن ها و بخشی دیگر نیز در بازارهای صادراتی به فروش می رسد.

upload_2018-8-28_0-34-40.pngهمان‌گونه که در سطرهای بالا نیز اشاره شد، با توجه به کیفیت پایین میعانات گاز دریافتی شرکت، میزان تولید محصولات اصلی شرکت کمتر از ظرفیت‌های اسمی طراحی‌شده است به‌طور مثال، در سال گذشته میزان تولید پارازایلین، بنزن و آرتوزایلین به ترتیب 366، 279 و 46 هزار تن بوده است.

بااین‌حال، کل تولیدات شرکت در سال گذشته بیش از 4.4 میلیون تن محصول بوده است که نشان‌دهنده تولید بیشتر از ظرفیت اسمی محصولات فرعی و باارزش افزوده پایین‌تر در مقایسه با محصولات اصلی شرکت است.

در سال گذشته از جمع درآمدهای عملیاتی شرکت به مبلغ 91 هزار میلیارد ریال، مبلغ 55 هزار میلیارد ریال مربوط به فروش‌های صادراتی شرکت بوده است. بخش اعظم فروش‌های صادراتی شرکت شامل فروش محصولات سنگین و سایر محصولات فرعی شرکت است.

در بخش فروش‌های داخلی نیز سه شرکت پتروشیمی جم، پارس و تند گویان را می‌توان مشتریان اصلی شرکت در نظر گرفت. در حدود 90 درصد از محصول پارازایلین شرکت به پتروشیمی تند گویان فروخته‌شده و بخشی از محصولات فرعی نیز به شرکت‌های پتروشیمی جم و پارس ارائه‌شده است و سایر محصولات اصلی نیز در بورس کالا و یا به‌صورت صادراتی به فروش رسیده است.

نرخ‌های فروش به سایر مجتمع‌های پتروشیمی با لحاظ 5 درصد تخفیف و بامنظور نمودن ارز دولتی 4200 تومانی تا این لحظه و محصولات صادراتی نیز بر اساس قیمت‌های جهانی و نرخ‌های دلار دولتی و محصولات عرضه‌شده در بورس کالا نیز بر اساس قیمت های کشف شده در این بازار، محاسبه و در صورت حساب های فروش شرکت منظور می شود.

ماده اولیه اصلی مصرفی شرکت که بیش از 90 درصد بهای تمام شده تولید شرکت را به خود اختصاص می دهد، میعانات گازی دریافتی از شرکت ملی نفت ایران است که در سال گذشته، مقدار خرید این ماده اولیه، بیش از 4 میلیون و 390 هزار تن به ارزش 68 هزار و 582 میلیارد ریال بوده است. نرخ تعیین شده جهت خرید این ماده اولیه بر اساس نرخ های فروش منطقه پارس جنوبی با لحاظ 5 درصد تخفیف و با لحاظ نرخ ارز 3800 تومانی (البته تا کنون) تعیین می شود، دیگر ماده اولیه مصرفی شرکت نیز بنزین پیرولیز است.

در واقع در سال های اخیر، بخش مهمی از حاشیه سود شرکت مربوط به تفاوت نرخ فروش محصولات و نرخ خرید مواد اولیه بوده است و در حال حاضر نیز این تفاوت قیمت در بهای خرید مواد اولیه با ارز 3.800 تومانی و فروش محصولات با نرخ 4.200 تومانی خودنمایی می کند.

با این حال، تصویب عرضه ارز حاصل از فروش های صادراتی شرکت های پتروشیمی بر اساس نرخ های بازار ثانویه ارز، در صورتی که منجر به تغییر نرخ مواد اولیه نشود که احتمال وقوع چنین حالتی بسیار اندک خواهد بود ، سودآوری شرکت را با تغییرات مثبت با اهمیتی روبرو خواهد ساخت.

در صورت محاسبه نرخ خوراک و نرخ محصولات با نرخ ارزی مشابه، شاهد کاهش حاشیه سود شرکت از 14 درصد فعلی به کمتر از 8 درصد و حتی ارقام پایین تر خواهیم بود.

شرکت، در سال گذشته مبلغ 4.541 میلیارد ریال درآمدغیرعملیاتی بابت تسعیر نرخ ارز حساب های دریافتنی از شرکت ملی صنایع پتروشیمی را ثبت نموده است. در سال جاری، تحقق مجدد این سود منوط به تصویب نرخ ارز بازار ثانویه جهت تسعیر مطالبات از شرکت هلدینگ خلیج فارس به عنوان سهامدار عمده شرکت خواهد بود.

جمع درآمدهای عملیاتی شرکت در 5 ماهه نخست سال جاری، 54 هزار و 409 میلیارد ریال بوده است. نرخ های فروش محصولات در مرداد ماه نسبت به میانگین نرخ های از ابتدای سال جاری ، تغییر قابل توجهی نداشته است و انتظار می رود که در شهریور ماه، شاهد تغییر با اهمیت و حداقل 30 درصدی نرخ های فروش محصولات صادراتی شرکت با توجه به عرضه ارز حاصل از صادرات در سامانه نیما و محاسبه نرخ های آن بر اساس نرخ های درج شده در این سامانه باشیم.

شرکت، در صورت های مالی و گزارش تفسیری خود اعلام نموده است که دارای 20 سال معافیت مالیاتی است. معافیت مالیاتی 10 ساله شرکت در سال 1396 به اتمام رسیده است و سازمان امور مالیاتی برای سود کسب شده شرکت در سال 1395، مبلغ 1.370 میلیارد ریال یعنی نزدیک به 25 درصد سود خالص شرکت برگه تشخیص صادر نموده است .

این شرکت هیچ گونه مستنداتی از موافقت سازمان امور مالیاتی در خصوص افزایش مدت معافیت مالیاتی شرکت به 20 سال را ارائه نکرده و به همین دلیل، احتمال اخذ مالیات از سود کسب شده شرکت پس از معافیت های فروش صادراتی وجود خواهد داشت.

سود خالص شرکت در سال گذشته با لحاظ 4.500 میلیارد ریال سود غیرعملیاتی تسعیر دارایی های ارزی آن، 15 هزار و 388 میلیارد ریال بوده است. در سال جاری نیز و بدون لحاظ نمودن سود غیرعملیاتی و با فرض افزایش نرخ های فروش صادراتی محصولات شرکت از شهریور ماه و همچنین، منظور نمودن مالیات بر درآمد شرکت برای درآمدها و سود کسب شده از فروش های داخلی شرکت و همچنین، تک نرخی شدن خوراک مصرفی جهت تولید محصولات صادراتی بر اساس نرخ های سامانه نیما، سود خالص شرکت نمی تواند از مبلغ 12 هزار میلیارد ریال بیشتر باشد.

در صورت ادامه ارائه رانت قیمتی ماده اولیه مصرفی و ادامه محاسبه قیمت تمامی خوراک مصرفی شرکت بر اساس نرخ های 38.000 ریالی، سود خالص شرکت قابلیت افزایش حداقلی تا مبلغ 20 هزار میلیارد ریال را خواهد داشت که با توجه به ابهامات شدید فعلی در نحوه قیمت گذاری مواد اولیه، محصولات عرضه شده در بورس کالا و ارز صادراتی شرکت ها، نمی توان براورد قابل پیش بینی را در خصوص سود برآوردی این شرکت ارائه نمود.
 

پورزند

Very Good Member
کاربر فعال
✅ آخرین وضعیت عرضه اولیه های بورس؛ پتروشیمی نوری در انتظار اقدام سهامدار عمده

شرکت و سازمان بورس با ورود پتروشیمی نوری به بورس موافقت کرده اند و تمامی مدارک این شرکت نیز به بازار عرضه شده است. دستورات و ابلاغیات لازم نیز اجرایی شده و تقریبا می توان گفت موضوع اصلی مربوط به سهامدار عمده یعنی هلدینگ خلیج فارس است.


ادامه مطلب ...

@bourse24ir
 

lovelykid

Very Good Member
کاربر فعال
فکر کنم تا گزارش شش ماهه رو ندن معرفی سهم و قیمت گذاری انجام نشه. احتمال عرضه در هفته اینده وجود داره اگه سریع عمل کنن ولی احتمال بیشتر دوهفته بعده
 

پورزند

Very Good Member
کاربر فعال
♦مدیرعامل هلدینگ خلیج_فارس خبر داد:

⚫ سهام پتروشیمی #نوری و همچنین سهام‌ پلیمر #آریا_ساسول در بورس عرضه خواهد شد.
وی در ادامه گفت که پتروشیمی پارس سودآورترین پتروشیمی از مجموعه های هلدینگ خلیج فارس در بورس است. عرضه سهام پتروشیمی‌ها بورس را متحول می‌کند.
 

dr.m.j.j

Very Good Member
کاربر فعال
عضو تازه
اول گفتن تا اخر شهريور بعد شد اخر مهر حالا اخر سال،خسته نباشه فارس ،كلا حقوقي اشغاليه
 

lovelykid

Very Good Member
کاربر فعال
بهتر! توی این مقطع دوباره حرف عرضه، بازارو به گند میکشه
 

مهدی چراجی

Good Member
کاربر فعال
تکلیف عرضه های اولیه از این به بعد مشخصه شکر خدا اینقدر کد جدید دادن به هر شخص 1000 تا نوری هم تعلق نمی گیرد.
 

جواد277

Very Good Member
کاربر فعال
در گفتگوی اختصاصی مطرح شد؛
عرضه اولیه سهام بزرگترین مجتمع آروماتیک جهان در آبان
مدیرعامل هلدینگ پتروشیمی خلیج فارس از عرضه اولیه سهام مجتمع نوری در آبان ماه خبر داد.


جعفر ربیعی در گفتگوی اختصاصی با خبرنگار خبرگزاری صدا وسیما گفت: مجتمع نوری یا برزویه بزرگترین مجتمع آروماتیک جهان است که طبق روال ۱۰ درصد سهام شرکت قابل عرضه اولیه است.
وی افزود: در مرحله اول حداقل پنج درصد سهام برای کشف قیمت عرضه می شود و درمرحله بعدی پنج درصد دیگر را واگذار خواهیم کرد.
مدیرعامل هلدینگ پتروشیمی خلیج فارس با اشاره به اینکه برنامه ریزی برای عرضه اولیه این شرکت ۳ میلیارد سهمی، مراحل نهایی را سپری می کند، تصریح کرد: عرضه سهام مجتمع نوری فرصت مناسبی جهت سرمایه گذاری مردم و به ویژه کسانی است که برای اولین بار متقاضی حضور در بازار سرمایه هستند.

تجمیع هلدینگ های پتروشیمی کشور تا سال آینده
مدیرعامل هلدینگ پتروشیمی خلیج فارس از تجمیع هلدینگ تاپیکو و هلدینگ خلیج‌فارس ظرف یک سال آینده خبرداد.
جعفرربیعی در ادامه گفتگوی اختصاصی با خبرگزاری صدا وسیما با اشاره به اینکه تقریباً همه فعالان بازار پتروشیمی از تعدد شرکت‌های هلدینگ پتروشیمی در کشور ناراحت هستند و از تجمیع آنها استقبال کرده اند گفت: بر این اساس تصمیم گرفته شد تا هلدینگ پتروشیمی تاپیکو با هلدینگ خلیج‌فارس تجمیع شود تا بتوانند کارهای بهتری را انجام دهند.
وی افزود: تجمیع هلدینگ‌ها از سال‌ها پیش مطرح بود و اخیراً نیز بحث‌های زیادی در این باره انجام شد اما باید گفت به راحتی این کار صورت نخواهد گرفت و فرآیند پیچیده‌ای دارد، اما از حدود 7، 8 ماه گذشته بحث تجمیع هلدینگ تاپیکو در خلیج‌فارس به طور جدی مطرح شد و هم اکنون در حال تدوین نقشه راه هستیم.
ربیعی ادامه داد: قصد داریم با این تجمیع سهامداران دچار زیان و نوسان نشوند و مسائل به بهترین شکل حل شود و ما اکنون که با شما صحبت می‌کنم آماده اجرای این کار هستیم و منتظریم تا وزیر جدید رفاه معرفی شود تا بتوانیم با وی تعامل داشته باشیم و امیدوارم ظرف یکسال آینده این تجمیع صورت گیرد.
مدیرعامل بزرگترین هلدینگ پتروشیمی کشور با اشاره پروژه در دست اجرای این هلدینگ گفت : هم اکنون 8.5 میلیارد دلار پروژه در حال اجرا کردن داریم و تلاش ما بر این است تا بتوانیم آنها را که اولویت‌بندی شده‌اند، تا سال مالی آینده به بهره‌برداری برسانیم که از جمله این پروژه‌ها می‌توان به پتروشیمی لردگان،‌ الفین ایلام و پالایشگاه گاز بیدبلند اشاره کرد که بالغ بر 4 میلیارد دلار سرمایه‌گذاری در آنها انجام شده است.
ربیعی در ادامه با اشاره به جمع‌آوری گازهای فلر در عسلویه و تبدیل آنها به خوراک پتروشیمی گفت:‌ بر این اساس ما قرارداد 1.2 میلیارد دلاری را با شرکت ملی نفت امضاء کردیم که این گازها که بیشتر در استان خوزستان قرار دارند جمع‌آوری شده و برای تبدیل به محصولات پتروشیمی به هلدینگ خلیج‌فارس بیاید که این موضوع یک بازی سه‌جانبه برد برد برد است، زیرا مردم از شر آلودگی گازهای فلر نجات پیدا می‌کنند. شرکت ملی نفت این گازهایی را که می‌سوزد به ما می‌فروشد و ما نیز از این گازها به عنوان خوراک استفاده می‌کنیم.
وی همچنین با اشاره به طرحهای جدید مانند بیدبلند و NGL 3200 گفت: این طرح ها از نظر سودآوری دو برابر پتروشیمی پارس هستند که انتهای امسال به پیش‌ راه‌اندازی و تابستان سال آینده به ظرفیت کامل می‌رسند.
پتروشیمی برزویه، شرکت پتروشیمی از مجتمع های زیر مجموعه هلدینگ خلیج فارس است، که در تیرماه ۱۳۸۶ توسط شرکت ملی صنایع پتروشیمی ایران و با سرمایه‌گذاری حدود ۸ هزار میلیارد ریال راه‌اندازی شد.
مجتمع پتروشیمی نوری در حاشیه شمالی خلیج فارس به فاصله ۲۸۰ کیلومتری از مرکز استان بوشهر، در منطقه ویژه اقتصادی انرژی پارس در بندر عسلویه واقع شده‌است و در حال حاضر به‌عنوان بزرگترین تولیدکننده مواد آروماتیکی جهان، با ظرفیت ۴٫۵ میلیون تن در سال محسوب می‌شود.
پتروشیمی نوری به پاس قدردانی از زحمات سید محمود نوری که از پایه‌گذاران و طراحان بزرگ‌ترین مجتمع پتروشیمی آروماتیک جهان در عسلویه بود ، تغییر نام یافت.
 

حاج اقا

Very Good Member
کاربر فعال
تاپیکو چه شود :D
با این عرضه قسمتی از سبد خارج بورسی که داره قیمت به روز میخوره
با تکمیل ستاره هم سود عملیاتیش دستخوش تغییر چشمگیزی میشه
با تاپیکو سهامداری کردن عاقبت به خیری به همراه داره . محکم و استوار
 

جواد277

Very Good Member
کاربر فعال
فعلا که با عرضه این پترو بازار را به گند میکشند چون همه خریدار عرضه اولیه هستند
 

arad700

Very Good Member
کاربر فعال
در روزهایی که بازار مثبت بود و چند هزار واحد شاخص مثبت میشد هیچ خبری از عرضه اولیه نبود اصولا حضرات هدفی جز به گند کشاندن بورس ندارن
 

شهروز..

Very Good Member
کاربر فعال
عضو تازه
کد خبر: ۱۰۴۵۲۹
۰:۲ - ۱۳۹۷/۷/۳۰مدیرعامل هلدینگ پتروشیمی خلیج فارس اعلام کرد:
عرضه اولیه 3 پتروشیمی در بورس/ زمان ادغام هلدینگ ها و وضعیت چند پروژه
مدیرعامل پتروشیمی خلیج فارس با اعلام ادغام همه هلدینگ ها تا سال آینده گفت : تا یک ماه آینده پتروشیمی نوری وارد بورس می شود و پتروشیمی بوعلی هم در صف ورود به بورس هستند .


به گزارش پایگاه خبری بورس پرس، جعفر ربیعی در جریان برنامه خبری گفت : تا یک ماه آینده پتروشیمی نوری وارد بورس می شود و پتروشیمی بوعلی هم تا پایان سال عرضه می شوند . همچنین سرمایه این هلدینگ از طریق سود انباشته از 5 به 9.1 هزار میلیارد تومان معادل 83 درصد افزایش یافت.

طرح های توسعه هلدینگ

وی با اشاره به پروژه 8.5 میلیارد دلاری "فارس" ادامه داد: سه پروژه پتروشیمی لردگان، ایلام و پالایشگاه بید بلند تا یک سال آینده به بهره‌برداری می‌رسند و تا کنون چهار میلیارد دلار سرمایه گذاری شده است. بنابر گزارشات موسسات معتبر جهانی، هلدینگ خلیج فارس رتبه نهم جهانی در سرمایه گذاری در حوزه پتروشیمی را داراست .

علی حسینی مدیر برنامه ریزی و توسعه هلدینگ هم در این رابطه گفت: پالایشگاه بیدبلند از لحاظ سود آوری دو برابر پتروشیمی پارس سودآوری خواهد داشت و تا پایان سال ، پیش راه اندازی می شود و تا تابستان راه اندازی کامل خواهد شد . همچنین ان جی ال 3200 ( پالایشگاه یادآوران ) تا سال 99 راه اندازی می شود. الفین ایلام تا اردیبهشت به بهره برداری خواهد رسید و پتروشیمی لردگان تا تیر ماه سال 98 راه اندازی می شود .

در ادامه جعفر ربیعی با اعلام اهمیت جمع آوری گازهای در حال سوخت همراه نفت گفت : با اجرای طرح جمع‌آوری گازهای همراه مشعل های نفتی در استان خوزستان و مناطق نفت خیز جنوب این گازها به خوراک مجتمع های پتروشیمی تبدیل می شود. با اجرای این طرح 1.2 میلیارد دلاری، روزانه 20 میلیون مترمکعب خوراک گاز غنی برای پتروشیمی ها جمع آوری می شود. با این کار هم به محیط زسیت خوزستان کمک کردیم . هم شرکت نفت ماده ای را که می سوخت به عنوان خوراک به ما می فروشد و هم پتروشیمی به عنوان خوراک از این مواد استفاده می کند .

ادغام هلدینگ های پتروشیمی تا سال آینده

ربیعی در مورد ادغام شرکت ها هم توضیح داد: همه فعالان بازار پتروشیمی از فراوانی و پراکندگی هلدینگ های پتروشیمی به عنوان نقطه منفی یاد می‌کنند. این هلدینگ ها دارای ساختار صادراتی و بازرگانی جداگانه بوده و با یکدیگر رقابت دارند. با توجه به اینکه بسیاری از شرکت‌های پتروشیمی و هلدینگ ها در بورس هستند یک شبه نمی شود آنها را تجمیع کرد و فرایندی زمانبر است.

مدیرعامل "فارس" افزود: از حدود هشت ماه گذشته موضوع تجمیع این هلدینگ با تاپیکو مطرح شده که برای تدوین نقشه راه تلاش شده و حدود 80 درصد به نتیجه رسیده است. این پروژه به نحوی انجام می شود که سهامداران خرد دچار زیان نشوند و منتظریم با روی کار آمدن وزیر جدید رفاه، ظرف یک سال آینده به نتیجه برسد و کلیه پتروشیمی‌های شستا و بازنشستگی کشوری وارد هلدینگ خلیج فارس شوند.

سهم پتروشیمی ها در عرضه ارز

ربیعی ادامه داد: پتروشیمی ها با داشتن 25 درصد سهم صادرات، 70 درصد ارز در نیما عرضه کردند. برخی می‌گویند پتروشیمی‌ها ارز خود را نمی‌آورند این تهمت جدی و قابل پیگیری است. سهم پتروشیمی‌ها در صادرات غیر نفتی 12 میلیارد دلار از 48 میلیارد دلار است یعنی 25 درصد صادرات را شامل می‌شود که طبق آمار بانک مرکزی 70 درصد ارز عرضه شده متعلق به پتروشیمی‌ها بوده که نشان می‌دهد بسیاری از صادرکنندگان غیر پتروشیمی، ارز خود را در سامانه نیما عرضه نکرده اند.

وی درباره میزان فروش و سود هلدینگ هم گفت: کل فروش 10.5 میلیارد دلار بوده که 1.5 تا 2 میلیارد دلار سود است. مابقی یعنی 95 تا 98 درصد هزینه خوراک است که 7 تا 8 میلیارد دلار را شامل می‌شود.

ربیعی ادامه داد: پتروشیمی ها با مجوز دولت و وزارت نفت می توانند بخشی از درآمد ارزی خود را برای تامین قطعات، کاتالیست، تجهیزات، بدهی ارزی و نیز تامین هزینه پروژه ها صرف کنند. هلدینگ خلیج فارس معادل 15 درصد از درآمد ارزی را در موارد تعیین شده، هزینه کرده و بقیه را به طور کامل در سامانه نیما به فروش می رساند.

ربیعی در مورد نرخ ارز تزریقی گفت : از ابتدای سال یعنی 22 فروردین تا 16 مرداد ارز را با قیمت 4200 تومان عرضه می‌کردیم اما از 16 مرداد تا این لحظه ارز با قیمت 7500 تومان عرضه می‌شود که حدود 2 میلیارد و 400 میلیون دلار از ابتدای سال تا 25 مهر ماه مجموع ارزی بوده که عرضه کرده‌ایم .

وی درباره اشکالات سامانه بهین‌یاب اظهار داشت: هرکس که از بورس خرید می‌کند باید در سامانه بهین‌یاب به عنوان تولیدکننده ثبت نام کند. بعد از راه‌اندازی شاهد بودیم که حجم وسیعی از تقاضا وارد بورس کالا شد حدود 3 برابرسال گذشته بود و این در حالی بود که نه اقتصاد کشور رشد کرده بود و نه صادرات و نشان می دهد تقاضای افزایش یافته سوداگرانه بود .

وی ادامه داد: این باعث شده بود که رانت وسیعی ایجاد شده و بورس کالا از ماهیت اصلی خارج شد. برای حل شدن موضوع این سامانه وزارت صنعت تصمیم گرفت سقف رقابت کالا را بردارد و این باعث شد که تولیدکنندگان اصلی خریداری کنند و تولیدکننده نماها از بازار خارج شوند. بنابراین ظرف یک ماه گذشته تقاضا سیر نزولی داشته و میزان قیمت کالایی که به دست مصرف‌کننده واقعی می‌رسد نسبت به قبل کاهش یافته است.

ربیعی گفت: یکی از راه‌حل‌هایی پیشنهادی این بود که به عنوان عرضه‌کننده اعلام کردیم اگر وزارت صنعت و شرکت ملی صنایع پتروشیمی به نتیجه برسند بخشی از محصولات پتروشیمی را به صورت مستقیم در قالب قراردادهای بلندمدت به مصرف‌کنندگان بزرگ بفروشیم اما در هرحال اینکه کالا در بورس عرضه شده و یا مستقیم به فروش برسد برای ما فرقی ندارد.

انتهای پیام
 

مسعود ۱۹

Very Good Member
کاربر فعال
عضو تازه
#نوري

پتروشيمي نوري از زير مجموعه هاي #فارس و #تاپيكو كه در صف ورود به بازار سرمايه قرار دارد در يك گزارش عالي توانسته ٥٢٣٠ ريال براي هر سهم سود بسازد كه ٣٢٤ درصد !! رشد را نسبت به پارسال نشان ميدهد و البته از كل سود پارسال شركت هم ١٠ تومان بيشتر هست .


البته از سود ١٦٠٠ ميليارد توماني قبل ازكسر ماليات ، ٩٠٣ ميليارد تومان سود تسعير ارز و در يك فقره ديگر ٤٣١ ميليارد تومان زيان تسعير ارز ( در مجموع ٤٧٢ ميليارد تومان ) سود تسعير ارز شناسايي شده كه بدون آن سود محقق شده شركت به ٣٨٧ تومان ميرسد كه باز هم سه برابر پارسال هست .

البته با اين گزارش احتمال عرضه نوري در بازار تقويت ميشود .


١٧ درصد نوري هم متعلق به تاپيكو هست
 
بالا