پتروشیمی قائد بصیر(شبصیر)

شهروز..

Well-Known Member
کاربر فعال
عضو تازه
#1
کد خبر: ۱۰۵۶۷۸
۰:۰ - ۱۳۹۷/۸/۶معرفی آخرین شرکتی که درج نماد و آماده عرضه اولیه شد/ اثر تحریم‌ها بر درآمد
شرکت پتروشیمی قائد بصیر با سرمایه ۳۳ میلیارد تومانی در بازار دوم معاملات فرابورس درج نماد شد و در نوبت عرضه اولیه ایستاد.


به گزارش پایگاه خبری بورس پرس،شرکت پتروشیمی قائد بصیر با نماد "شبصیر" به عنوان صد و چهارمین شرکت در بازار دوم معاملات فرابورس و گروه محصولات شیمیایی درهفته پایانی مهر ماه پذیرش و درج شد تا در صف عرضه اولیه بایستد.

طبق بررسی های بورس پرس،این شرکت در تاریخ ۲۶ آذر سال ۷۶ در تهران توسط بنیاد ۱۵ خرداد تاسیس و ثبت و در یک مهر سال ۸۳ به بهره برداری رسیده است. ۸۰ درصد از سهام این شرکت به گروه توسعه انرژی تدبیر و ۲۰ درصد آن به بنیاد ۱۵ خرداد تعلق دارد.

سرمایه شرکت در بدو تاسیس ۵۰۰ میلیون تومان بوده و طی دو مرحله افزایش سرمایه از محل مطالبات سهامداران به ۳۳ میلیارد تومان رسیده است.مرکز اصلی این شرکت که دارای ۳۴۲ نیروی انسانی است،در تهران خیابان گاندی و کارخانه در کیلومتر ۱۰ جاده گلپایگان-خمین واقع شده است.همچنین شرکت در نظر دارد به منظور اجرای طرح توسعه جهت افزایش کیفیت و تنوع محصولات و کاهش زمان فرایندهای تولید، از محل آورده نقدی صاحبان سهام سرمایه را به میزان ۵۰ درصد افزایش دهد.

معرفی صنعت

همزمان با شروع بهره برداری از مجتمع تولیدات پتروشیمی قائد بصیر، پتروشیمی تبریز نیز با ظرفیت مشابه برای تولید مواد ABS به بهره برداری رسید. از آنجا که شرکت مذکور حدود ۸۰ درصد مواد اولیه مورد نیاز را با دریافت خوراک به نرخ های دولتی تولید می کرد لذا قیمت تمام شده آن بسیار کمتر از قیمت تمام شده محصولات قائد بصیر بود زیرا "شبصیر" ناگزیر بود حدود ۸۵ درصد مواد اولیه مورد نیاز را از طریق واردات تأمین کند.

هزینه هایی که برای قیمت جهانی به علاوه سود فروشنده خارجی و حمل دریایی و حقوق و عوارض گمرکی، هزینه کرایه مخزن در گمرک و کرایه حمل داخلی و پرت مواد به خاطر چندین مرحله بارگیری و تخلیه مواد به شرکت قائد بصیر تحمیل می شد، از همان بدو ورود به بازار، شرکت را با عدم توان رقابت با رقیب داخلی و رقبای خارجی مواجه ساخت و در نتیجه زیان ده شد.

برای جلوگیری از زیان یا کاهش آن شرکت ناچار بود محصولات ABS متفاوتی تولید کند که لااقل رقیب داخلی فاقد توانمندی لازم برای تولید آنها باشد به همین جهت تولید مواد رنگی در دستور کار قرار گرفت. علی رغم اینکه برای تولید محصولات رنگی دانش فنی خریداری و اخذ نشده بود ولی با تلاش و همت متخصصین موفق شد مواد ABS بر پایه رنگ سفید که عمدتاً مورد نیاز صنایع لوازم خانگی برای تولید یخچال فریزر است را تولید و به بازار عرضه کند.

از آن زمان تاکنون شرکت تولیدات پتروشیمی قائد بصیر به تدریج با ارتقای کیفیت موفق شده مستمرا سهم فروش از این گونه محصولات را در بازار داخلی افزایش دهد به طوری که در سال ۹۰ بیشتر از ۷۰ درصد از کل محصولات تولیدی شرکت را مواد abs سفید در شید های متفاوت تشکیل داده است. این تدبیر موجب شد تا شرکت از زیان دهی به سوددهی برسد لذا این روند با ایجاد تنوع رنگ‌های بیشتر و آلیاژهای مهندسی تاکنون ادامه دارد.

معرفی فعالیت شرکت

شرکت پتروشیمی قائد بصیر در سال ۷۶ با هدف احداث کارخانه در زمینه تولید محصولات شیمیایی و پتروشیمی تاسیس و در یک مهر سال ۸۳ به بهره برداری رسید. عملیات اجرای طرح ایجاد کارخانه تولید مواد ABS با انعقاد یک قرارداد bbc با یک شرکت تایوانی به نام CTCI شرکت کمهو از کره جنوبی ارائه کننده دانش فنی تولیدات بود که از اواخر سال ۷۹ آغاز شد و در بهمن سال ۸۲ راه‌اندازی شد.

عملاً از نیمه دوم سال ۸۳ بهره‌برداری تجاری از مجتمع تولید مواد ABS شروع شد. در سال ۸۵ پروانه بهره برداری تولید سالانه ۳۰ هزار تن مواد ABS با سه شیفت کاری در شبانه روز از وزارت صنایع اخذ شد.در حال حاضر نیاز بازار داخلی به ABS حدود ۶۵ هزار تن در سال است که از این میزان معادل ۲۵ تا ۳۰ هزار تن از سوی پتروشیمی قائد بصیر و معادل ۲۰ هزار تن ABS بی‌رنگ توسط پتروشیمی تبریز و مابقی از طریق واردات تامین می شود.

مقدار فروش در سال های گذشته

میزان فروش در سال ۹۶ بیشترین مقدار در ۱۴ سال گذشته را به خود اختصاص داده و مقدار آن نسبت به بیشترین مقدار فروش در سال ماقبل آن ۱۱.۸ درصد افزایش داشته است. با توسعه واحد تولیدی و توفیق شرکت در تولید محصول جدید پلی استایرن پروانه در تاریخ ۱۳ بهمن سال ۹۴ برای تولید سالانه ۳۰ هزار تن محصول ABS و ۶ هزار تن محصول پلی استایرن تغییر یافته، از اداره کل صنعت اصفهان اخذ شد.

میزان تولید در سال های گذشته

در سه سال منتهی به سال ۹۶ رکورد تولید از تاریخ بهره‌برداری شکسته شد .میزان تولید در سال ۹۶ در بالاترین سطح ۱۴ سال بهره برداری بوده و نسبت به بیشترین میزان تولید در سال ماقبل آن رشدی برابر با 6.5 درصد داشته است.برای تولید انواع گریدهای ABS نیاز به ۶۳ درصد استایرن مونومر، ۱۵درصد بوتادین، ۲۰ درصد اکریلو نیتریل و دو درصد از سایر مواد است که استایرن مونومر و بوتادین از داخل و اکریلونیتریل از خارج تامین می شود.

نرخ گذاری مواد اولیه

نرخ گذاری مواد اولیه شرکت تابع قیمت‌های جهانی و قیمت تمام شده است که با توجه به شرایط تحریم منابع عرضه کننده مواد اولیه وارداتی( اکریلونیتریل) بسیار محدود است. مواد اولیه تامین شده از خارج عمدتاً با ارز یورو ،ین ژاپن، وون کره و دلار است. در سال ۹۶ عمده مواد اولیه مورد نیاز از داخل تامین شده که میزان مواد اولیه خریداری شده نسبت به سال مالی ۹۵ به میزان ۴۲ درصد افزایش داشته که این افزایش ناشی از افزایش مقدار خرید مواد داخلی و خارجی بوده است. خرید های خارجی صورت گرفته بر اساس ارزهای خارجی و به صورت همگن بالغ بر ۱۶ میلیون دلار بوده که حدود ۹۵ درصد آن با استفاده از نرخ اتاق مبادله ارزی بانک مرکزی و مابقی با استفاده از ارز آزاد انجام شده است.

در سال ۹۶ معادل 246.4 میلیارد تومان مواد اولیه خریداری شده که نسبت به سال گذشته ۴۲ درصد افزایش داشته این افزایش عمدتا ناشی از افزایش جهانی نرخ خوراک اصلی( اکریلونیتریل و استایرن مونومر و بوتادین) بوده است. تامین کنندگان اصلی مواد اولیه در داخل شرکت های بازرگانی پتروشیمی، پتروشیمی تبریز، پتروشیمی امیرکبیر ،ارکان ساختار نوین ایرانیان و در خارج کشورهای تایوان، کره جنوبی، چین، ترکیه، آلمان و امارات بوده است. وجوه ارزی مورد نیاز جهت خرید مواد اولیه از محل فروش صادراتی و الباقی از محله گشایش اعتبار اسنادی نزد بانک های داخلی و با نرخ ارز مبادله ای و ارز آزاد تامین می شود( نرخ تعرفه محصولات وارداتی حدود ۱۰ درصد).

این شرکت دارای واحد یوتیلیتی مستقل بوده که انرژی آب و بخار مورد نیاز را در داخل مجتمع تولید می‌کند و از این بابت وابستگی به سایر تامین کنندگان وجود ندارد. برق مورد نیاز از طریق شبکه برق سراسری و به صورت مشخصات شرکت برق منطقه ای اصفهان تامین می شود و در مواقع از طریق واحد دیزل ژنراتور واحد یوتیلیتی نیز تأمین می‌شود و آب مورد نیاز نیز از چاه های موجود در مجتمع تامین می شود.

ظرفیت تولید اسمی و واقعی و دلایل تولید مازاد

با توجه به شرایط عملیاتی تولید در سال گذشته در صورتی که طرحی برای توسعه و افزایش ظرفیت اجرا نشود تولید بیشتر از ظرفیت درحد تولید در سال ۹۶ خواهد بود. این میزان تولید براساس کشش بازار و با استراتژی کاهش بهای تمام شده تولید اجرایی شده اما برنامه های بازنگری و کارشناسی مجدد جهت متناسب کردن ظرفیت اسمی با تولید شرکت در دستور کار است.

توسعه و بهبود

با توجه به اهمیت ویژه کیفیت و تنوع محصولات در بازار پلاستیک ها به ویژه بازار ABS، تلاش شرکت بر تقویت واحد تحقیق و توسعه بوده و در این راستا در بودجه سال ۹۷ حدود ۲۰ میلیارد تومان بودجه برای این موضوع پیش بینی شده است. در بعد عملیاتی نیز کارشناسان شرکت کومهو به درخواست شرکت قائد بصیر در اسفندماه سال گذشته حدود یک هفته در محل مجتمع حضور یافتند و طی جلسات و هم اندیشی های متعدد بررسی راه های افزایش کیفیت محصولات فعلی، تولید محصولات جدید و کاهش زمان فرایند ها پرداخته شد. در همین راستا پیش بینی می شود در آینده نزدیک قراردادی در حوزه تحقیق و توسعه با شرکت کومهو منعقد شود.
 

پیوست ها

شهروز..

Well-Known Member
کاربر فعال
عضو تازه
#2
افشای وضعیت دانش فنی

از ابتدای بهره‌برداری از شرکت، تولیدات پتروشیمی قائد بصیر تاکنون هیچ هزینه ای بابت استفاده از دانش فنی و حق لیسانس به شرکت کومهو پرداخت نشده و شرکت هیچ تعهدی در این خصوص ندارد و هزینه مورد نظر صرفاً در قراردادهای EPC لحاظ شده است. در مورد قرارداد جدید با شرکت کومهو در زمینه تحقیقات توسعه نیز پرداخت ها در چارچوب قرارداد فی مابین تابع پارامترهای اجرایی است.

فروش صادراتی

با توجه به زیان آور بودن فروش صادراتی شرکت در سال های گذشته با اتخاذ استراتژی جدید مبنی بر انجام صادرات با قیمت هایی که منجر به زیان نشود بازارهای هدف جدید شناسایی شد. شرکت موفق شد علاوه بر پوشش بازار داخلیt اضافه تناژ تولید را به بازارهای منطقه صادر کند که این امر باعث بهینه سازی و کاهش هزینه‌های قیمت تمام شده شد. در سال ۹۶ بر اساس برنامه بودجه تولید و فروش میزان بهینه صادرات ۱۰ درصد از کل فروش سال بوده است.

نرخ فروش محصولات

نرخ های فروش انواع محصول در چارچوب آیین نامه های فروش و با فرمول محاسبه نرخ های ICIS( فوب توسط جنوب و شمال شرقی آسیا + حدود 16.5 درصد و با اعمال نرخ روز ارز قابل تخصیص بانک مرکزی) به صورت هفتگی تعیین می شود .عرضه محصولات به دو صورت مستقیم توسط شرکت و از طریق بورس کالا انجام می شود. با توجه به اینکه صادرات محصول بر اساس نرخ جهانی ICIS و فروش داخلی با نرخ 16.5 درصد به علاوه ICIS انجام می گیرد بنابراین با افزایش فروش داخلی سود شرکت نیز افزایش پیدا می کند.

معرفی رقبا،میزان عرضه و تقاضا و واردات و صادرات

شرکت پتروشیمی تبریز و محصولات وارداتی رقبای فعلی شرکت در بازار هستند که از مجموع ۷۰ هزار تقاضای موجود در بازار حدود ۴۱ هزار تن توسط شرکت پتروشیمی قائد بصیر، 19.5 هزار تن توسط شرکت پتروشیمی تبریز و 9.5 هزارتن از طریق واردات تامین می شود.

در سال‌های اخیر به خصوص از سال ۹۴ با شناخت دقیق تهدیدها و فرصت های موجود و برنامه‌ریزی مناسب توسط گروه مدیریتی با کنار زدن رقبا شرکت تبدیل به مارکت لیدر در بازار داخلی ABS شده است. با تلاش و پیگیری‌های مداوم شرکت تعرفه واردات ABS از ۸ به ۱۵ درصد افزایش یافت که این امر از یک سو و شرایط تخصیص ارز در سال جاری از سوی دیگر باعث شد واردات محصول به نحو چشمگیری کاهش یابد معمولاً یکی از مهمترین رقبای شرکت به حاشیه رانده شود.

رقیب دیگر شرکت تولیدات پتروشیمی قائد بصیر، شرکت پتروشیمی جم است که طبق پیش بینی ها در اواخر سال ۹۸ قادر به تولید و عرضه محصول خواهد بود. در خصوص این شرکت باید به سه نکته توجه داشت، اول اینکه فرایند تولید این شرکت فرایند حجمی است و نسبت به فرایند تولید قائد بصیر کیفیت پایین تری دارد. دوم اینکه محصولات این شرکت فقط شامل گرید های بی رنگ است و توان تولید گرید های رنگی را ندارد و نکته سوم هم اینکه استراتژی شرکت پتروشیمی جم صادرات بخش عمده محصولات است. با توجه به سه نکته مذکور پیش بینی می‌شود ورود پتروشیمی جم به بازار خللی در فروش داخلی شرکت نکند.

تعهدات عرضه

از سال ۸۳ که بهره برداری از خطوط تولیدی آغاز شده تاکنون هیچ گونه محدودیتی در خصوص عرضه محصولات تولیدی در داخل برای این شرکت تعیین نشده است.

روند قیمت های جهانی

قیمت‌ خوراک های استایرن و اکریلونیتریل و همچنین قیمت محصولات ABS در سال ۹۶ به صورت صعودی بوده و نرخ بوتادین نسبت به سال گذشته کاهش داشته است.در خصوص رشد قیمت محصولات خوراک مذکور همان گونه که مشخص است شیب رشد ABS و اکریلونیتریل تقریباً برابر بوده و استایرن منومر با شیب کمتری رشد کرده است. با توجه به تغییراتی که در قیمت جهانی خوراک و محصول ذکر شد میزان حاشیه سود محصول ABS نسبت به سال قبل افزایش نسبی داشت.

بازارهای صادراتی

گرید های تزریق سهم عمده را در فروش صادراتی دارند به نحوی که در حد ۹۹ درصد صادرات را به خود اختصاص داده‌اند. همچون سال های گذشته بازار ترکیه بزرگترین بازار صادراتی بوده و سهمی در حدود ۷۰ درصد از صادرات کل را به خود اختصاص داده و پس از آن بازارهای هند با ۱۳ درصد و ازبکستان با ۹ درصد در رده‌های بعدی قرار دارند. صادرات به بازار کشورهای اروپایی نیز به دلیل هزینه‌های بالای ثبت ریچ در اروپا توجیه و صرفه اقتصادی ندارد.

نحوه تامین مواد اولیه

پرمصرف ترین و عمده ترین ماده اولیه مورد نیاز این شرکت استایرن مونومر است که از طریق بورس کالا خریداری می شود با توجه به اینکه سهمیه خرید سه ماه از بورس کالا بر اساس حداکثر ظرفیت مصرف تعیین می شود، شرکت هیچ محدودیتی در ارتباط با خرید ماده مذکور با توجه به ظرفیت تولیدی ندارد.( در صورت افزایش ظرفیت نیز با دارای مدارک مستند سهمیه خرید از بورس کالا قابل افزایش است).

مشاهده پیوست 35257

تاثیر تحریم‌ها بر خرید فروش و وصول درآمدهای فروش

تاثیر تحریم در حوزه خرید از دو جنبه قابل بررسی است،یکی نحوه تعامل تامین کنندگان و دیگری پرداخت در قبال خرید خارجی. از نظر نحوه تعامل تامین کنندگان با توجه به ریسک های انتقال پول بیشتر تامین‌کنندگان که قبلا به صورت CAD مواد را تأمین می کردند، در حال حاضر شرایط پرداخت را ۱۰۰ درصد پیش پرداخت اعلام می کنند و همچنین برخی از تامین کنندگان نیز به دلیل محدودیت‌های صادرات به ایران که از طرف دولت آن کشور ها اعلام شده از ارائه پیشنهاد خودداری می‌کنند.

در حوزه تامین ارز نیز دو مشکل محتمل است، مشکل اول تامین ارز توسط بانک مرکزی است و مشکل دوم عدم امکان حواله پول از طریق بانک های عامل به بانک های مختلف دنیا با توجه به اعمال تحریم‌های بانکی است.

تاثیر تحریم ها در حوزه فروش نیز در دو بازار داخلی و صادراتی قابل بررسی است، در مورد بازار فروش داخلی با اعمال تحریم ها بخش عمده ای از واردات محصول دچار مشکلات عمده خواهد شد و بنابراین اقبال بیشتری به محصول ABS داخلی به وجود می‌آید که عامل مثبتی در راستای افزایش فروش و سودآوری شرکت است.

از طرف دیگر با اعمال تحریم‌ها و افزایش هزینه‌های تولید و عوامل منفی در میزان تولید و فروش صنایع پایین دست مانند لوازم خانگی و خودرو، اگر صنایع پایین دست قدرت مقابله با این عوامل را داشته باشند میزان تقاضا برای محصولات شرکت پتروشیمی قائد بصیر افزایش پیدا خواهد کرد، در غیر این صورت مقداری از تقاضای داخلی کاهش می یابد که افزایش صادرات محصول می تواند راه جایگزین برای تقاضای از دست رفته باشد.

در حوزه صادرات نیز با توجه به سیاست های ارزی جدید دولت و بانک مرکزی مبنی بر آزادسازی فروش ارز حاصل از صادرات محصولات پتروشیمی در سامانه نیما افزایش صادرات مزیت های ذکر شده در بند یک را در پی خواهد داشت.

روابط فی ما بین با شرکتEPCI

با توجه به شرایط تحریم، شرکت های پتروشیمی فروش صادراتی و دریافت پول را عمدتاً از طریق شرکت‌های مورد وثوق در کشورهای دیگر نظیر دبی، عمان، ترکیه و ... انجام می دهند. در همین راستا شرکت تولیدات پتروشیمی قائد بصیر طی انعقاد قرارداد با شرکت EPCI و اخذ تضامین لازم، ارز حاصل از صادرات را در دبی دریافت می‌کند و در حال حاضر ارز مذکور از طریق صرافی های مجاز به سامانه نیما تزریق می شود. اعمال حساب ارزهای مذکور بر اساس نرخ سامانه نیما صورت می‌پذیرد و مدت قرارداد با EPCI یک ساله است، ضمناً شرکت مذکور بابت نگهداری و نقل و انتقالات ارزی از طرف قرارداد، یک درصد کارمزد دریافت می کنند.

صورت سود و زیان

مشاهده پیوست 35258
 

شهروز..

Well-Known Member
کاربر فعال
عضو تازه
#3
کد خبر: ۱۰۵۸۲۴
۰:۲ - ۱۳۹۷/۸/۱۲شرکت پتروشیمی آماده عرضه اولیه امروز معرفی می شود + مشخصات
جلسه معارفه شرکت پتروشیمی قائد بصیر که با سرمایه ۳۳ میلیارد تومانی در فرابورس درج شده، امروز برگزار و آماده عرضه اولیه احتمالی ۱۰ درصدی سهام می شود.


به گزارش پایگاه خبری بورس پرس، در پی پذیرش پتروشیمی قائدبصیر در 19 شهریور و درج نماد در 24 مهرو ارایه اطلاعات و تکمیل مدارک، این شرکت آماده عرضه اولیه احتمالی 10 درصدی شده و قرار است صبح امروز با حضور مدیران آن ،جلسه ایی برای معرفی آخرین وضعیت مالی و عملیاتی برگزار شود.

بنابراین گزارش، "شبصیر" ۲۶ آذر سال ۷۶ در تهران توسط بنیاد ۱۵ خرداد تاسیس و ثبت و در یک مهر سال ۸۳ به بهره برداری رسیده و ۸۰ درصد از سهام آن به گروه توسعه انرژی تدبیر و ۲۰ درصد آن به بنیاد ۱۵ خرداد تعلق دارد.

مرکز اصلی این شرکت ۳۳ میلیارد تومانی که دارای 342 نیروی انسانی است،در تهران و کارخانه در کیلومتر 10 جاده گلپایگان-خمین واقع شده است. همچنین این شرکت در نظر دارد به منظور اجرای طرح توسعه جهت افزایش کیفیت و تنوع محصولات و کاهش زمان فرایندهای تولید، از محل آورده نقدی صاحبان سهام سرمایه را به میزان ۵۰ درصد افزایش دهد.

موضوع فعالیت شرکت تولید و فروش انواع محصولات پلیمری، شیمیایی و پتروشیمیایی، ایجاد شعب در داخل و خارج و اخذ نمایندگی های مجاز از داخل و خارج و واردات و صادرات هر نوع کالای مرتبط با موضوع فعالیت و به طور کلی تصدی به عملیات و معاملات مالی و تجاری مرتبط به تمام یا هر یک از موضوعات فعالیت است.

سود هر سهم این شرکت پتروشیمی در سال مالی منتهی به اسفند گذشته 944 ریال بوده که نسبت به سود سال مالی قبل (284 ریال) رشد 232 درصدی داشته است.
 

رئیس

Member
کاربر فعال
#7
خیلی گرونه ، p/e گروه امروز 4.14 است با esp=1328. قیمت آن میشود 5498 ریال که اکثر مواقع p/e عرضه اولیه را حداقل یک واحد کمتر هم در نظر میگیرند.
 

شهروز..

Well-Known Member
کاربر فعال
عضو تازه
#8
نگاهی اجمالی به سهام شرکت پتروشیمی قائد بصیر در آستانه عرضه اولیه
بر اساس اطلاع شرکت فرابورس، 10 درصد از سهام شرکت پتروشیمی قائد بصیر فردا سه‌شنبه و در آستانه قیمتی 8.000 تا 8.500 ریال، عرضه خواهد شد. در این گزارش، نگاهی کوتاه و اجمالی به شرایط این شرکت خواهیم داشت.
به گزارش واحد تحقیق و مطالعات بورس نیوز، شرکت پتروشیمی قائد بصیر در سال 1383 و با هدف تولید 30 هزار تن لاستیک ABS در گلپایگان به بهره‌برداری رسیده است. همچنین، در ادامه، این شرکت موفق به اخذ مجوز تولید 6 هزار تن پلی استایرن نیز شده است و مجموع تولید این شرکت در سال 1396 با بیش از 10 درصد افزایش نسبت به ظرفیت اسمی آن، به حدود 40 هزار تن محصول رسیده است.
تنها رقیب فعلی این شرکت در حال حاضر، شرکت پتروشیمی تبریز با ظرفیت اسمی 35 هزار تن و ظرفیت عملی و واقعی 20 هزار تن است. نیاز سالیانه کشور به محصول ABS که به‌طور عمده در تولید لوازم‌خانگی، اداری و قطعات خودرو کاربرد دارد، در حدود 70 هزار تن است که مابقی آن از طریق واردات تأمین می‌گردد.

طرح عظیم تولید 200 هزار تن ABS در حال حاضر در شرکت پلمیرپاد جم از شرکت‌های زیرمجموعه پتروشیمی جم و با تمرکز صادراتی در حال احداث است و انتظار می‌رود این طرح در سال 1399 با توجه به پیشرفت بیش از 80 درصدی آن در حال حاضر به بهره‌برداری برسد.

در سطح جهانی، نیاز فعلی و تقاضای حال حاضر جهان به میزان 8 میلیون تن است و میزان تولید خاورمیانه کمتر از 200 هزار تن و به میزان 2.5 درصد کل تقاضای جهان است. انتظار می‌رود تا سال 2025 و با توجه به رشد تقاضای جهانی، حجم موردنیاز بازارهای جهانی به بیش از 10 میلیون تن در سال برسد و ازاین‌رو، احداث واحدهای تولیدی ABS در مناطقی همچون کشورمان با مزیت خوراک و با توجه به ارزش‌افزوده بالای این محصول، می‌تواند منجر به افزایش درآمدزایی ارزی کشور گردد.

مواد اولیه مصرفی شرکت که بیش از 85 درصد از بهای تولید آن را شامل می‌گردد، شامل بوتادین،استایرن منومر، آکریلو نیتریل و سایر مواد اولیه است که بر اساس صورت‌های مالی سال 1396، سهم مبلغی مواد اولیه از کل بهای مواد اولیه مصرفی برای استایرن منومر 48 درصد، بوتادین 13 درصد، آکریلونیتریل24 درصد و سایر مواد اولیه 15 درصد بوده است. لازم به ذکر است که 100 درصد ماده اولیه آکریلونیتریل به صورت وارداتی تأمین می‌گردد و سایر مواد اولیه نیز عمدتاً از محل واردات تأمین می‌گردد.

با توجه به نیاز داخلی کشور، بخش عمده محصولات شرکت در بازارهای داخلی به فروش می‌رسد و تنها 10 درصد از محصولات در بازارهای صادراتی به فروش می‌رسد. همچنین، قیمت‌های محصولات شرکت عمدتاً در بورس کالا تعیین می‌گردد. میانگین نرخ فروش محصولABS در شش‌ماهه نخست به ازای هر تن 100 میلیون ریال بوده است و در مهرماه و با توجه به تغییرات روی‌داده در دستورالعمل‌های قیمت‌گذاری محصولات در بورس کالا و بر اساس نرخ‌های بازار ثانویه، میانگین نرخ فروش این محصول به 146 میلیون ریال رسیده است.

سود خالص شرکت در سال 1396، مبلغ 311 میلیارد ریال بوده است. سود خالص شرکت در دوره شش‌ماهه نخست سال جاری نیز 226 میلیارد ریال بوده است. در صورت رشد متناسب قیمت فروش محصولات و بهای خرید مواد اولیه و با توجه به قیمت‌های فعلی فروش در بورس کالا، انتظار می‌رود که سود خالص شش‌ماهه دوم شرکت به بیش از 320 میلیارد ریال برسد که بر این اساس برآورد می‌گردد که سود هر سهم شرکت در سال جاری به حدود 170 تا 180 تومان به ازای هر سهم برسد. سود برآوردی سال 98 نیز با فرض ثبات مفروضات فعلی ازجمله عدم‌تغییر محسوس قیمت‌های جهانی و قیمت ارز بازار ثانویه و حفاظ تناسب رشد قیمت محصولات و مواد اولیه، 220 تا 230 تومان برآورد می‌گردد.

ازجمله ریسک‌های فعالیت شرکت می‌توان به مشکلات تأمین ماده اولیه آکریلونیتریل با توجه به تحریم های آمریکا اشاره نمود که می‌تواند منجر به اختلال در تولید شرکت گردد. همچنین، با توجه به اینکه بخش اعظم محصولات شرکت در بخش‌های تولیدی محصولات لوازم‌خانگی، اداری و قطعات خودرو، مصرف می‌گردد، رکودهای فعلی در بازار این محصولات، می‌تواند منجر به کاهش تقاضای برای شرکت گردد که راهکار جایگزین در این حالت، رشد فروش‌های صادراتی خواهد بود که در این بخش نیز ریسک تحریم‌ها و مشکلات مربوط به فروش، انتقال پول و حمل‌ونقل را می‌بایست مدنظر داشت.
 

kami_fu2001

Well-Known Member
کاربر فعال
#9
چرا اين عرضه هاي جديد اينقدر قيمت هاشون رو بالا در نظر گرفتن
يه قيمتي بذارن جذاب باشه خيلي گرونه
 

شهروز..

Well-Known Member
کاربر فعال
عضو تازه
#10
چرا اين عرضه هاي جديد اينقدر قيمت هاشون رو بالا در نظر گرفتن
يه قيمتي بذارن جذاب باشه خيلي گرونه
اول اینکه وقتی تدبیر عرضه کننده باشه مانند شفا میخواد تا خر خره فرو کنه چون عرضه اولیه اس و مدیران خاک بر سر بورس از این جماعت همیشه واهمه داشته اند!!
در ثانی اینها مبنای قیمت گذاری را با احتمال تعدیلات در پیش رو محاسبه کرده اند(بزک نمیر بهار میاد کم بزه با خیار میاد)!
دیگه عارضم که هر جایی که متعادل شد و تا انتها به مردم صف نشین فرو کردن دیگه میرن دنبال کاره خودش و با عرض معذرت خایه باقر را برای سهامدارانی که در پیک قیمت خریده اند باقی میگذارند..... و بدین ترتیب تدبیر باره دیگر در عرضه شرکتهای زیر گروهش به افتخاری دیگر نائل میگردد...
زاگرس با اون پوشش بینظیر 6 ماهه داره با پ به ایی کمتر از 5 همانند شاراک وووووپارس با 5.4 تقریبا با اون پوشش عالی و..... حالا انگار این تحفه چه تافته جدا بافته ایی هستش.
پی نوشت 2... نه در روزه عرضه و نه در جایی که متعادل بشه وارد این سهم نمیشوم.
 

Mirzakhani.M

Well-Known Member
کاربر فعال
عضو تازه
#12
امریکا برا تحریم اقتصاد و صنعت ایران‌ ۷۵ صفحه لیست داده، حاجی ما کلیتِ همه چی مون ۵۰ صفحه هم نمیشه بقیه شو از کجات درآوردی؟؟

@mortezaebad
 
لایک ها: 120

سقلمه

Well-Known Member
کاربر فعال
#13
GHAED BASSIR PETROCHEMICAL PRODUCTS COMPANY (a.k.a. GHAED BASSIR), No. 15, Palizvani (7th) Street, Gandhi (South) Avenue, Tehran 1517655711, Iran; Km 10 of Khomayen Road, Golpayegan, Iran; Website http://www.gbpc.net; Additional Sanctions Information - Subject to Secondary Sanctions [IRAN].


قاید بصیر رفت زیر تحریمهای جدید آمریکا!
 
لایک ها: 120

Parvazzz

Well-Known Member
کاربر فعال
عضو تازه
#14
یکی دو تا عرضه اولیه قیمت مناسب میزارن اعتماد که حاصل شد سو استفاده میکنن و عرضه جدید را قیمت بالا میزارن،
تا یکی دو تا عرضه اولیه ناموفق نشه قیمت های بالا هم ادامه داره،
تنها راهش نخریدن و ناموفق شدن عرضه های اولیه با قیمت بالاست.
 

dr.m.j.j

Well-Known Member
کاربر فعال
عضو تازه
#15
یکی دو تا عرضه اولیه قیمت مناسب میزارن اعتماد که حاصل شد سو استفاده میکنن و عرضه جدید را قیمت بالا میزارن،
تا یکی دو تا عرضه اولیه ناموفق نشه قیمت های بالا هم ادامه داره،
تنها راهش نخریدن و ناموفق شدن عرضه های اولیه با قیمت بالاست.
اين حرفارو بيخيال تبريك رو پارسال روز قبل عيد انداختن بما از فرداش صف فروش شد
 

b4city

Well-Known Member
کاربر فعال
#16
قیمت بالاست البته در مقایسه با گروهش و وضعیت خوب سایر نمادهای گروهش که اکثرا با p/e کمتر هستندف وگرنه در مقایسه با کلیت بازار بسنجیم بالا نیست
ولی خب اینم در نظر بگیرید که سهم کوچک است و با همین قیمت بالا ، جای رشد حداقل 30-40% دارد
40-50 هزار تومانی توش در میاد ;)
 

شهروز..

Well-Known Member
کاربر فعال
عضو تازه
#17
این شرکت در دوره شش ماهه نخست 97 سود هر سهم را 685 ریال اعلام کرده که نسبت به دوره مشابه سال گذشته رشدی 128 درصدی داشته و برای سال 97 نیز به ازای هر سهم 1161 ریال سود پیش بینی کرده که نسبت به دوره مشابه سال گذشته 23 درصد افزایش داشته است.پیش بینی می شود با توجه به سایز کوچک شرکت و مقدار سهام تخصیص یافته بین سهامداران و وضعیت شرکت، این سهم در قیمت بالایی دامنه اعلام شده مورد معامله قرار گیرد. در صورت ثبت قیمت 850 تومان برای این شرکت،P/E سهم برابر با 7.3 واحد خواهد بود.

در گزارش ارزش گذاری منتشره در سایت فرابورس، سود خالص هر سهم شرکت برای سال 97 به ازای هر سهم 2082 ریال برآورد شده و با این تفاسیر، ارزش هر سهم 12918 ریال اعلام شده است. این در حالی است که در پیش بینی شرکت سود خالص هر سهم برابر با 1161 ریال برآورد شدهt از این رو بر گزارش ارزش گذاری شرکت ابهاماتی وارد است.

این شرکت در شش ماهه اول بخشی از مواد اولیه مصرفی را از بورس کالا بر مبنای دلار 4200 تومانی خریداری می کرده و با توجه به حذف سقف رقابت در بورس کالا، مواد اولیه نیز با افزایش قابل ملاحظه ای عرضه می شوند که می تواند بر حاشیه سود ناخالص شرکت تاثیرگذار باشد. تحریم ها نیز به دلیل اثر بر واردات مواد اولیه مورد نیاز و صادرات محصولات اثرگذار خواهد بود و همچنین به دلیل سهم تولیدکنندگان لوازم خانگی و تولیدکنندگان خودرو از ترکیب مشتریان، در صورت سایه افکندن رکود بر اقتصاد، این شرکت با مشکلاتی در تولید و فروش مواجه خواهد شد.
 

amirmostafavi72

Well-Known Member
کاربر فعال
#19
تحلیل کاربردی " هلالات ", [۰۶.۱۱.۱۸ ۰۹:۱۶]
#شبصیر نوشتار اول

شرکت پتروشيمي قائد بصير برای اولین بار در تاریخ 15 آبان ماه وارد بازار سرمایه خواهد شد. این تاریخ، نقطه عطفی برای قائد بصیر است ازین جهت که تاریخ آغاز تحریم های آمریکا علیه این شرکت متقارن با زمان عرضه اولیه شده است.

10 درصد سهام این شرکت در محدوده قیمتی 8000 ريال الی 8500 ريال عرضه می گردد و حداکثر سهمیه هر کد معاملات 650 سهم است.

نگاهی به برخی از مباحث مالی این شرکت خواهیم داشت...

سال 1389 : 330 میلیارد ريال سرمایه اسمی - 119 میلیارد ريال زیان انباشته - 392 میلیارد ريال دارایی جاری - 194 میلیارد ريال بدهی جاری - 143 میلیارد ريال بدهی بانکی - 416 میلیارد ريال حساب پرداختنی بلند مدت - 550 میلیارد ريال فروش - 58 میلیارد ريال سود عملیاتی - 13 میلیارد ريال هزینه مالی - 47 میلیارد ريال سود خالص

سال 1390 : 330 میلیارد ريال سرمایه اسمی - 108 میلیارد ريال زیان انباشته - 369 میلیارد ريال دارایی جاری - 141 میلیارد ريال بدهی جاری - 120 میلیارد ريال بدهی بانکی - 416 میلیارد ريال حساب پرداختنی بلند مدت - 610 میلیارد ريال فروش - 28 میلیارد ريال سود عملیاتی - 19 میلیارد ريال هزینه مالی - 11 میلیارد ريال سود خالص

سال 1391 : 330 میلیارد ريال سرمایه اسمی - 13 میلیارد ريال سود انباشته - 571 میلیارد ريال دارایی جاری - 204 میلیارد ريال بدهی جاری - 90 میلیارد ريال بدهی بانکی - 416 میلیارد ريال حساب پرداختنی بلند مدت - 1027 میلیارد ريال فروش - 176 میلیارد ريال سود عملیاتی - 58 میلیارد ريال هزینه مالی - 121 میلیارد ريال سود خالص

سال 1392 : عدم ارائه اطلاعات
سال 1393 : عدم ارائه اطلاعات

سال 1394 : 330 میلیارد ريال سرمایه اسمی - 10 میلیارد ريال سود انباشته - 874 میلیارد ريال دارایی جاری - 233 میلیارد ريال بدهی جاری - 45 میلیارد ريال بدهی بانکی - 681 میلیارد ريال حساب پرداختنی بلند مدت - 1751 میلیارد ريال فروش - 108 میلیارد ريال سود عملیاتی - 123 میلیارد ريال هزینه مالی - 0 میلیارد ريال سود خالص

سال 1395 : 330 میلیارد ريال سرمایه اسمی - 108 میلیارد ريال سود انباشته - 1046 میلیارد ريال دارایی جاری - 390 میلیارد ريال بدهی جاری - 0 میلیارد ريال بدهی بانکی - 500 میلیارد ريال حساب پرداختنی بلند مدت - 2199 میلیارد ريال فروش - 242 میلیارد ريال سود عملیاتی - 145 میلیارد ريال هزینه مالی - 94 میلیارد ريال سود خالص

سال 1396 : 330 میلیارد ريال سرمایه اسمی - 336 میلیارد ريال سود انباشته - 1661 میلیارد ريال دارایی جاری - 1002 میلیارد ريال بدهی جاری - 51 میلیارد ريال بدهی بانکی - 220 میلیارد ريال حساب پرداختنی بلند مدت - 3322 میلیارد ريال فروش - 767 میلیارد ريال سود عملیاتی - 130 میلیارد ريال هزینه مالی - 311 میلیارد ريال سود خالص

مشاهده می گردد که به مرور قائد بصیر توانست زیان را به سود و نسبت جاری کمتر از یک واحد را با تسویه بدهی و افزایش دارایی های جاری به بالای یک برساند. همچنین پرداختی های بلند مدت به مرور کاهش و بدهی بانکی تسویه شد.

اما نگاهی به وضعیت شرکت در 6 ماه نخست خواهیم داشت ...

*** ادامه در پست بعدی

@validhelalat

تحلیل کاربردی " هلالات ", [۰۶.۱۱.۱۸ ۰۹:۱۶]
#شبصیر نوشتار دوم

در پایان شهریور، 1872 میلیارد ريال دارایی جاری، 1163 میلیارد ريال بدهی جاری دارد. میزان سود انباشته 394 میلیارد ريال است همچنین توانسته تغییراتی در بخش بدهی ها ایجاد کرده و انتهای سال 96 را نیز تجدید ارائه کرده است.

بر این اساس 461 میلیارد ريال بدهی بانکی و 185 میلیارد ريال پرداختنی بلند مدت دارد. بر همین اساس طی شش ماه 43 میلیارد ريال هم هزینه مالی محقق شده است.

مبلغ فروش در شش ماه اول 2000 میلیارد ريال است که 32 درصد رشد نشان می دهد همچنین سود عملیاتی 337 میلیارد ريال است که 11 درصد از مدت مشابه سال قبلی بالاتر است.

سود خالص محقق شده در شش ماه 226 میلیارد ريال است که معادل 685 ريال به ازای هر سهم است.

قائد بصیر تک محصولی است. این شرکت گرانول ABS تولید می کند. این محصول، یکی از مهم ترین و پر مصرفترین پلیمرهایی که به صورت تجاری تولید میشوند و در صنایع خودروسازی،الکتریکی و خانگی کاربرد فراوان دارد.

سه ماده این محصول را ایجاد می کند. آکریلو نیتریل و بوتادین و استایرن که با تغییر در ترکیب، می توان گرید های مختلفی از ABS تولید کرد. به طور مثال اگر بخواهند پلاستیک مقاوم ایجاد کنند، بوتادین درصد بیشتری از کل مواد را تشکیل خواهد داد. باید دید چه حدی از مقاومت و شفافیت مورد نیاز است.

بسیاری از وسایل برقی همچون تلفن، جاروبرقی، لگوهای اسباب بازی و برخی لوله ها از ABS تولید شده اند. علاوه بر قائدبصیر، پتروشیمی تبریز هم چنین مصحولی را تولید می نماید.

به لحاظ مقداری، قائد بصیر در 6 ماه اول سال 1396 توانست 20.361 تن محصول بفروشد که 90درصد آنرا در داخل فروخت. در مجموع سال هم 40.613 تن محصول فروخت و ترکیب به فروش به همان صورت ماند یعنی تنها 10 درصد صادر شد.

طی 6 ماه نخست سال جاری 19.971 تن محصول به فروش رسیده که شبیه سال قبل است. ترکیب فروش هم چندان تفاوتی نداشته و اینبار 15 درصد صادراتی و 85 درصد داخل فروخته شده است.

متوسط نرخ فروش شش ماه نخست 100 میلیون ريال در هر تن بوده و نرخ شهریور 136 میلیون ريال و مهر ماه 146 میلیون ريال گزارش شده است.

استايرن مونومر و بوتادين، از بازار داخلی تامین می گردد و 64 درصد مواد اولیه را تشکیل می دهد. اکريلونيتريل به همراه ساير مواد اوليه وارداتی است.


نرخ استایرن منومر 10 درصد و نرخ بوتادین 20 درصد در مقایسه با 6 ماه نخست افزایش نشان می دهد. نرخ مواد اولیه وارداتی نیز رشد 25 درصدی داشته است. سربار و دستمزد سهم اندکی در بهای تمام شده دارد و عمده بهای تمام شده مواد مصرفی است.

اگر نرخ های انتظاری ما محقق گردد این شرکت در سال جاری 2600 ريال سود می سازد در حالی که طی 6 ماه نخست تنها 685 ريال سود دارد. با مفروضات محافظه کارانه تر 2100 ريال در سال جاری سود دارد اما توجه کنیم به میزان سود قابل تحقق در شش ماه دوم و قابلیت تکرار آن در سال مالی آتی لذا یک سهم بنیادی به بازار اضافه شده است.

@validhelalat
 
بالا