وپترو ( سرمایه‌گذاری صنایع پتروشیمی )

قيمت وپترو تا آخر سال


  • مجموع رای دهندگان
    1,971

افشاگر بورس

Well-Known Member
کاربر فعال
عضو تازه
صف پارسان را ببنید ، اگر یک بازارگردان خوب روی وپترو بود الان روی 350 تومان حداقل 10 میلیون صف داشت

ولی اصل اول سرمایه گذاری می کوید هر دارایی نهایتا به قیمت واقعی خودش می رسد فقط صبر نیاز است
 

محمودیا

Well-Known Member
کاربر فعال
خصولتی ها به پایان خط می رسند؟

در انتظار واگذاری های بزرگ

مرتضی گل پور

1398 سال واگذاری‌های بزرگ خواهد بود، حتی بزرگ‌تر از واگذاری‌هایی که پس از سال 84 در اقتصاد کشور تجربه شده است.

دست کم در زمینه واگذاری بنگاه‌های دولتی می‌دانیم که چنین عزمی وجود دارد، اما در بخش‌های نظامی هنوز از چندوچون و گستره این تصمیم اطلاع دقیقی در دست نیست.

واگذاری‌ها از این رو ضروری شده است که اتصال این بنگاه‌ها به دولت و نهادهای حاکمیتی، نه تنها باری از دوش دولت برنداشته است، بلکه خود به بار تازه‌ای تبدیل شده‌اند.

از سوی دیگر، برخی واگذاری‌ها در سال‌های گذشته، به جای آنکه به بخش خصوصی واقعی باشد، به بخش‌های حاکمیتی بوده است، اتفاقی که باعث شد این شرکت‌های واگذاری شده، نه دولتی باشند، نه خصوصی، بلکه خصولتی شوند. خصولتی بودن به این معنی است که هرگاه منافع مدیران این شرکت‌ها اقتضا کند، از مزایای بخش خصوصی بودن بهره می‌برند و هرگاه که خواسته می‌شود تا مانند یک بخش خصوصی واقعی، در بازار رقابت کنند یا مالیات بدهند، خود را دولتی می‌دانند./ ایران

http://www.ion.ir/News/461766

@Irannewspaper
 

افشاگر بورس

Well-Known Member
کاربر فعال
عضو تازه
شکربن دوباره داره می رود برای 2500 تومان ، بحث واگذاری شکربن بیش از بیش مطرح است بازار مجبور است قیمت های بالای 300 تومان وپترو را باور کند
 

افشاگر بورس

Well-Known Member
کاربر فعال
عضو تازه
مقاومت 2670 را پس از چند روز مزه مزه کردن شکست و این مصاحبه را داشته باشید که مربوط به پارسال است که به دلیل تغییر و تحولات شستا بلاتکلیف ماند ولی دوباره با حضور مدیر خوشنامی چون رضوانی فر و دکتر شیرازی در دستور کار است

مدیرعامل تاپیکو با اعلام مهمترین اقدامات در مجمع اعلام کرد:
عرضه 4 زیرمجموعه بزرگترین شرکت بورس و پالایشگاه ستاره خلیج فارس
مدیرعامل تاپیکو با اعلام مهمترین اقدامات در مجمع از عرضه 4 زیرمجموعه و حضور پالایشگاه ستاره خلیج فارس در بازارسهام خبر داد.


به گزارش پایگاه خبری بورس پرس، مجمع شرکت تاپیکو که بزرگترین شرکت بورس ایران از لحاظ سرمایه اسمی است با حضور 91.7 درصد سهامداران و ریاست بهروز خالق نماینده تامین اجتماعی ، نظارت وحید رجبیان و فرخ سمیعی و منشی مدیرعامل شرکت برگزار شد.
در این مجمع که مربوط به سال مالی 31 اردیبهشت 97 بود بعد از تصویب صورت های مالی ، مقرر شد 150 ریال معادل 90 درصد سود محقق شده بین سهامداران تقسیم شود.
تاپیکو در سال مالی قبل توانست 1539 میلیارد تومان در شرکت اصلی سودآوری داشته باشد که نسبت به سال قبل 16 درصد افزایش نشان می دهد. همچنین این هلدینگ بزرگ پتروشیمی قادر به دست یابی 2039 میلیارد تومان سود تلفیقی شود که 25 درصد نسبت به سال مالی قبل بیشتر است .
سرمایه شرکت 8150 میلیارد تومان است که در 28 خرداد 97 با افزایش سرمایه 87 درصدی از طریق مطالبات و آورده نقدی ، از 4350 به 8150 میلیارد تومان افزایش یافت و درحال حاضر رتبه اول بورس را از لحاظ میزان سرمایه اسمی دارا است.
سهامداران حاضر در مجمع شامل 82 درصد تامین اجتماعی ، 5.5 درصد آینده سازان رفاه پردیس ، 1.1 درصد سرمایه گذاری صبا تامین و سایر سهامداران 1.9 درصد بودند.
گزارش مدیرعامل
مجمود مخدومی مدیرعامل تاپیکو در مورد نوع کالاهای تولیدی سودآور هلدینگ از شرکتهای مجموعه تولید اعلام کرد : سود شرکت شامل 45 درصد از تولید اولفین ها و پلی الفین ها، 21 درصد متانول ، 8 درصد آروماتیک ها ، 6 درصد اوره ، 5 درصد روغن ، 3 درصد تایر ، 2 درصد قیر تشکیل می شود .
وی خوراک شرکتهای پتروشیمی شرکت را شامل 61 درصد خوراک گاز ، 26 درصد خوراک ترکیبی گاز و مایع ، 13 درصد مایع دانست و افزود :هلدینگ شامل 44 شرکت کنترلی و 20 شرکت غیرکنترلی است . در بین شرکتهای کنترلی سود پتروشیمی فن آوران در این سال مالی 109 درصد افزایش و پتروشیمی خراسان 50 درصد افزایش داشت .
برنامه عرضه سهام 4 شرکت در بورس
مخدومی از ورود 4 شرکت زیر مجموعه به بورس در سال آتی خبر داد و افزود : علاوه ببر پتروشیمی غدیر که 13 تیر 97 عرضه شد،شرکت های شیمی بافت ، چوب خزر کاسپین و بارز کردستان از جمله شرکتهایی هستند که قرار است در بورس عرضه شوند . همچنین در نظر است مقدمات عرضه پالایشگاه ستاره خلیج فارس به بورس فراهم شود.
مهمترین اقدامات تاپیکو
وی در مورد مهمترین اقدامات انجام شده تاپیکو طی سال مالی منتهی به اردیبهشت 97 را ، ثبت افزایش سرمایه 87 درصدی، انتقال 34.065.995 میلیون ریال از بدهی ها به حساب سرمایه و بهبود ساختار مالی شرکت، راه اندازی و بهره برداری کامل از فاز های اول و دوم پالایشگاه نفت ستاره خلیج فارس، تامین مالی 3.000 میلیارد ریالی جهت شرکت نفت ستاره خلیج فارس و تسویه 3.783 میلیارد ریال از تسهیلات در یافتی شرکت و کاهش 52 درصدی هزینه های مالی.
سرمایه گذاری در صنایع مختلف
82 درصد سرمایه گذاری شرکت در صنعت پتروشیمی است و 16 درصد در نفت و گاز و درصد کمی در تایر و سلولزی است .


برنامه های تاپیکو پالایشگاه ستاره خلیج فارس
از اهم دستاوردهای این شرکت در سال مالی 96 -97 تلاش برای تکمیل پالایشگاه ستاره خلیج فارس است که فاز اول در اردیبهشت 96 و فاز دوم در اردیبهشت 97 راه ادازی شد.
همچنین برنامه ریزی و عملیات صورت گرفته برج تقطیر فاز 3 در شهریور 97 و فاز 3 در اواسط پاییز به بهره برداری کامل خواهد رسید.
49 درصد سهام پالایشگاه ستاره خلیج فارس متعلق به تاپیکو است. با توجه به ظرفیت بالای خط لوله 388 کیلومتری انتقال میعانات گازی از فازهای پارس جنوبی به پالایشگاه ، آبگیر و همچنین سایر تاسیسات تولید یوتیلیتی پالایشگاه ، مطالعات امکان سنجی احداث فاز 4 پالایشگاه با ظرفیت 120 هزار بشکه با در نظر گرفتن امکانات موجود و تامین مالی از طریق فروش صادراتی برخی از محصولات میانی پالایشگاه نظیر نفتای ترش و LPG با مساعدت و مجوز شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده های نفتی در حال انجام بوده که با نهایی شدن آن به اطلاع سهامداران محترم خواهد رسید.
این پروژه در نظر است به جای پروژه سیراف جایگزین شود و خوراک 60 هزار بشکه ای پروژه سیراف به پروژه ستاره 4 منتقل شود. فروش ستاره در سالهای 88 و 89 به 9258 میلیارد تومان خواهد رسید.
مزیت این طرح در صورت اتمام کار ، تولید روزانه 36.8 میلیون لیتر بنزین یورو 4 و یورو 5 با کیفیت روز اروپا ، خودکفایی کشور در واردات بنزین ، موقعیت مطلوب صادراتی به دلیل نزدیکی به بنادر جنوبی ، امکان توسعه طرحهای پایین دستی پتروشیمی مانند PDH ، استفاده از خوراک میعانات گازی و تولید فرآوردههای 100 % سبک و اشتغالزایی مستقیم برای 1500 نفر است.

پتروشیمی مرجان
متانول هفتم که به نام پتروشیمی مرجان راه ادازی شد، از جمله طرح های برنامه پنجم شرکت ملی صنایع پتروشیمی است که با ظرفیت پنج هزار تن در روز در فاز 2 منطقه ویژه اقتصادی پارس جنوبی عسلویه در استان بوشهر در حال احداث است.
انتخاب مکان مناسب برای اجرای واحد متانول به ظرفیت مجموع 1650 هزار تن در سال به دو عامل اصلی بستگی دارد: نزدیکی به منابع تأمین مواد اولیه که همان گاز طبیعی بوده و محصول پالایشگاه های گاز است و نزدیکی به بازار مصرف داخلی و صادراتی .
با تلاش کارگران و مدیران پتروشیمی مرجان، واحد ASU )تولید اکسیژن) در مرداد جهت تولید متانول در مدار قرار گرفت. پیش از این قرار بود یوتیلیتی واحدهای پتروشیمی فازدوم عسلویه مانند فاز یک، به صورت متمرکز تامین گردد، اما با توجه به روند پیشرفت پتروشیمی مرجان و زمانبر شدن روند خصوصی سازی پتروشیمی دماوند، پتروشیمی مرجان با تغییر استراتژی و برای جلوگیری از تاخیر در تولید، اقدام به ساخت واحد ASU کرده است.
با توجه به فراهم شدن خوراک گازی واحد متانول و واحد ASU تولید آزمایشی متانول در دستور کار تیم بهره برداری قرار گرفته که تا اواسط شهریور ماه تولید آزمایشی و تا مهر ماه 97 تولید تجاری آن انجام خواهد شد. استقرار طرح در عسلویه و قرار گیری در سواحل صادراتی خلیج فارس نشان از موقعیت ممتاز طرح است.
میزان سرمایه گذاری مورد نیاز جهت اجرای این طرح، مبلغ 555 میلیون یورو و 8600 میلیارد ریال برآورد می شود. مزیت های طرح جذابیت بالای بازار متانول، امکان تبدیل به الفین (MTO و MTP ) ، موقعیت مطلوب صادراتی به دلیل استقرار در منطقه عسلویه و اشتغالزایی مستقیم برای 240 نفر است . تاپیکو به طور تلفیقی 33 درصد سهام پتروشیمی مرجان را در اختیار دارد .


پتروشیمی ایلام – فاز دوم (الفین سیزدهم(
پتروشیمی ایلام شامل دو فاز است . فاز اول مجتمع شامل واحدهای پلی اتیلن سنگین، خط لوله اتیلن، یوتیلیتی، آفسایت و ایستگاه تقلیل فشار میباشد که عملیات اجرایی فاز مذکور در آبان 1392 به اتمام رسیده و اکنون با تامین اتیلن از خط اتیلن غرب در مدار تولید قرار گرفته است.
فاز دوم مجتمع شامل پروژههای الفین و سولفورزدایی خوراک میباشد که در حال حاضر روند ساخت آن ادامه دارد.مجتمع پتروشیمی ایلام شامل یک واحد الفین برای تولید اتیلن به ظرفیت 458.7 هزار تن در سال می باشد.
عمده محصول اتیلن تولید شده مجتمع بعنوان خوراک واحد پلی اتیلن جهت تولید 300 هزار تن پلی اتیلن سنگین به مصرف میرسد .میزان سرمایه گذاری مورد نیاز جهت اجرای این طرح، مبلغ 812 میلیون یورو و 14253 میلیارد ریال برآورد میشود.بر اساس آخرین برنامه زمانبندی ارائه شده توسط شرکت پتروشیمی ایلام، بهره برداری از فاز دوم طرح مذکور درنیمه دوم سال 97 است.
مزی تهای طرح ، تأمین پایدار خوراک از پالایشگاه ایلام، جذابیت بالای بازار الفین ها ، امکان توسعه پلی پروپیلن با استفاده از پروپیلن تولیدی در واحد الفین ، اشتغالزایی مستقیم برای 700 نفر است.
سهامداران پتروشیمی ایلام

پترو الفین فنآوران
ترکیب سهامداران طرح پترو الفین فنآوران و درصد سهام مربوط :

سهامدار اصلی فن آوران ، تاپیکو است .بر اساس برآوردهای صورت گرفته، میزان سرمایه گذاری مورد نیاز جهت اجرای این طرح، مبلغ 661 میلیون یورو و19724 میلیارد ریال خواهد بود.
صدور موافقت نامه اصولی و پیگیری تخصیص زمی نِ حداقل 50 هکتاری از طریق شرکت NPC جهت پیشبرد سریعترِطرح در دست اقدام میباشد.پروژه از تاریخ انعقاد قرارداد EPC ، به مدت 4 سال برآورد می گردد.
مزیت های طرح ، استفاده از تکنولوژی MTO – ADVANCE برای تولید پلی اتیلن و پلی پروپیلن ، جذابیت بالای بازار پلی الفینها ، موقعیت مطلوب صادراتی به دلیل استقرار در منطقه ماهشهر است .
از طرح های دیگر ، اوره دوم خراساان شمالی با 67 درصد سهامداری تاپیکو در حال مطالعه است .
سهم محصولات شرکت از بازارها
شرکت های زیر مجموعه هلدینگ و محصولات وابسته به آنها شامل موارد زیر است:سهم تاپیکو در تولید در سطح ایران و جهان
سهم هلدینگ در ظرفیت تولید محصولات شاخص پتروشیمی حدود 11.16 %در ایران و 0.31 % در جهان می باشد.سهم هلدینگ در ظرفیت تولید متانول حدود 22.24 % تولید ایران و 0.95 % تولید جهان را داراست.سهم هلدینگ در ظرفیت تولید پی وی سی حدود 35.3 % تولید ایران و 0.43 % تولید جهان را داراست.
سهم هلدینگ در ظرفیت تولید اتیلن حدود 7.21 % تولید ایران و 0.32 % تولید جهان را داراست. سهم هلدینگ در ظرفیت تولید پروپیلن حدود 8.09 % تولید ایران و 0.08 % تولید جهان را داراست.سهم هلدینگ در ظرفیت تولید تایر حدود 43.75 % تولید ایران و 0.46 % تولید جهان را داراست. سهم هلدینگ در ظرفیت تولید قیر حدود 63.55 % تولید ایران و 2.77 % تولید جهان را داراست.


عرضه شیمی بافت تکلیف مجمع است و پس از عرضه موفق پتروشیمی غدیر عرضه شیمی بافت اولویت اول تاپیکو است
 

افشاگر بورس

Well-Known Member
کاربر فعال
عضو تازه
فروش وپترو قبل از عرضه شیمی بافت زیر 1000 تومن خودزنی است!!!
با مصاحبه امروز مخدومی مشخص شد عرضه شیمی بافت از رگ گردن به بازار نزدیک تر است و قطعا با این صف شکربن و عرضه شیمی بافت وپترو بالای 1000 تومان خواهد رفت
 

افشاگر بورس

Well-Known Member
کاربر فعال
عضو تازه
معاملات امروز وپترو متفاوت از هر روز بود سهم از منفی اومد روی مثبت ، نسبت خریدار به فروشنده جالب توجه بود و در آخر بازار سفارش خرید سنگنی روی سهم اومد فکر کنم خبر بزرگی در راه است ،

فردا احتمالا اول وقت صف خرید خواهد شد
 

محمودیا

Well-Known Member
کاربر فعال
بیشتر افراد زمانی به سهام علاقه مند میشن که همه، توجهشون به اون سهام جلب شده .
زمان مناسب برای توجه به سهم زمانی است که کسی متوجه سهم نیست .
شما نمیتونید سهمی که مورد توجه است رو بخرید و عملکرد خوبی داشته باشید .
@EBOOKBOURSE
 

افشاگر بورس

Well-Known Member
کاربر فعال
عضو تازه
بیشتر افراد زمانی به سهام علاقه مند میشن که همه، توجهشون به اون سهام جلب شده .
زمان مناسب برای توجه به سهم زمانی است که کسی متوجه سهم نیست .
شما نمیتونید سهمی که مورد توجه است رو بخرید و عملکرد خوبی داشته باشید .
@EBOOKBOURSE
برای خرید تعداد سهم با قیمت مناسب باید وقتی سهم در چشم نیست سهم را خرید کسانی را می شناسم که در این مدت در هر کد بیش از 5 تا 10 میلیون سهم وپترو از بازار جمع کرده اند با میانگین 250 تا 260 تومان ، شما فرض کنید بخواهید در هیجان بازار 2 میلیون سهم وپترو خرید کنید قطعا سهم صف خرید می شود و دیگر کسی فروشنده نیست الان وقت کاشت است بزودی فصل برداشت فرا می رسد و من مطمن هستم محصول بسیار بالا است
 

trader15

Well-Known Member
کاربر فعال
امروز خوب معامله شد
خبر عرضه شیمی بافت بعد بازار اومد
فردا حتم میدم صف خریده
 

افسری

Member
کاربر فعال
عضو تازه
امروز خوب معامله شد
خبر عرضه شیمی بافت بعد بازار اومد
فردا حتم میدم صف خریده
اقا این خبر کجا منتشر شده ؟؟؟
اگه منظور همون صحبتهای مدیرعامل مخدومی است که در بالا توسط جناب افشاگر منتشر شده که مربوط به سال قبل است و خبر جدیدی نیست
البته در اینکه سهم واقعا زیر ارزش است حرفی نیست
ولی معلوم نیست چرا با اینهمه خبر باز سهم رشد خوبی نمیکنه
 
بالا