وضعيت بازار م سياستهاي دبير كل!!

شروع موضوع توسط احسان رپيس دانايي ‏9 آگوست 2004 در انجمن تالار گفتمان بورس

 • ربات تلگرامی بورس گرام

  قیمت لحظه‌ای و نمودار سهام مورد نظرتون رو دریافت کنید و با ایجاد دیدبان شخصی، از صف خرید و فروش سهام خود باخبر شوید.

 1. احسان رپيس دانايي

  احسان رپيس دانايي New Member عضو تازه

  تاریخ عضویت:
  ‏17 جولای 2004
  ارسال ها:
  52
  تشکر شده:
  0
  شغل:
  دانشجو
  روزهای زیادی بود که هنگام سر زدن به کارگزار اصلیم، با ازدحام جمعیت روبرو می شدم. کارگزارم اعلام کرده بود دیگر مشتری جدید نمی گیرد و فقط دستور خرید و فروش از کسانی می گیرد که اسمشان در سیستم شرکت موجود باشد. تازه دستورهایی را قبول می کند که هیچ صفی نداشته باشند.
  :? افراد زیادی را می دیدم که درخواست خرید سهمی را دارند که تقاضای آن تهنا کمی از عرضه بیشتر است اما درخواست آنها گرفته نمی شد!!!
  ..............
  تعداد خریداران در تالار هر روز بیشتر می شد و از مرز 6000 نفر هم گذشته بود. تازه این در شرایطی بود که کارگزاریها از پذیرفتن درخواست بسیاری از مشتریها خودداری می کردند. با این شرائط شاخصها مرتبا رشد می کرد. :shock:

  سهامداران راضی بودند و هر روز آمار 5 درصدهای خود را به رخ هم می کشیدند! اما از طرف دیگر کسی نگران این وضع بود. او هم از این وضعیتی که برای کارگزاران پیش آمده بود ناراحت بود و هم از این رشد شتابان و بی وقفه شاخصها. او دبیر کل دوست داشتنی ما بود. حتما ماجرای مشکل لو با وپترو و شرکتهای زیر مجموعه اش که مرتابا تعدیل می دادند و تاثیر زیادی در رشد شاخص داشتند را می دانید.

  جو حاکم بر بورس و صفهای طولانی برای اکثر سهام، باقی سهام را هم جو گیر کرده بود. بسیاری از مشتریهای کارگزاری را می دیدم که به خاطر وجود صف و عدم قبول تقاضای خرید از طرف کارگزاری، اجبارا دستور خرید سهام دیگری که کارگزار مایل به خرید بود را پر می کردند. (با این شرایط تحلیل محلیل یخ!!!) :roll:

  باید کاری صورت می گرفت، باید اتفاقی می افتاد تا بورس از این حالت خارج می شد. مطمئنا دبیر کل از مدتها قبل به این فکر افتاده بود. :idea:

  دلائل و تحلیلهای فراوانی در همین سایت و جاهای دیگر برای افت بازار عنوان شده. اما مهمترین عامل دخالت مستقیم دبیر کل در این ماجراتست. من خیلی بعید می دانم تمام آن افرادی که برای خرید یک سهم معمولی آنطور به دست و پای کارگزار محترم می افتادند، ناگهان در عرض یکی دو روز به این نتیجه برسند که اوضاع خراب است و جلسه آژانس نزدیک است و حمله اسرائیل محتمل است و حباب قیمتها در حال ترکیدن و ...

  مسلما تهدید جدی متوجه بورس نیست و تنها این اصلاحی است که نه خود بازار به تنهایی بلکه به کمک فراوان دبیر کل در حال انجام است. یکی از نشانه های آن همچنان مثبت بودن وغدیر در این بازار منفی است. سهمی که توانسته بود خود را در بازار مثبت دیروز حفظ کند و حرکتی منطقی داشته باشد. :wink: