وسینا ( بانک سینا )

پورزند

Well-Known Member
کاربر فعال
#1
مديرعامل «سينا» در گفت‌و‌گو با «دنياي اقتصاد»
قيمت سهم «سينا» را بازار تعيين مي‌كند


گروه بورس- 25درصد از سهام موسسه مالي و اعتباري «سينا» به زودي در بورس عرضه مي‌شود.
اينكه برنامه و ديدگاه‌هاي مديريتي «سينا» براي ورود به بورس چيست؟ محور اصلي گفت‌وگوي كوتاه اما صريح خبرنگار ما با «عبدالناصر همتي» مديرعامل موسسه مالي و اعتباري «سينا» است. «همتي» داراي درجه دكتري اقتصاد در زمينه «انرژي و توسعه» است. وي هم اكنون استاديار دانشگاه تهران است. در كارنامه مديريتي خود بيش از يك دهه رياست بيمه مركزي ايران را دارد كه طي اين مدت مديريت، ضريب نفوذ (نسبت ارزش حق بيمه به توليد ناخالص داخلي) از سطح كمتر از نيم به 3/1درصد رسيده است.«همتي» از سال 85 مسووليت موسسه مالي و اعتباري «بنياد» (اكنون «سينا») را بر عهده دارد. مديرعامل «سينا» در آستانه ورود «سينا» به بورس كه پس از دو دهه از حيات اين موسسه صورت مي‌گيرد، مي‌گويد: «مكانيزم‌هاي بازار به طور آزاد و بدون هيچ توصيه‌اي قيمت هر سهم «سينا» را تعيين مي‌كند».
آقاي دكتر! به عنوان شروع مصاحبه بد نيست كه اين سوال را مطرح كنم كه آيا اكنون زمان خوبي براي ورود «سينا» به بورس است؟
سوال خوبي كرديد، به هر حال ما هر وقت بخواهيم سهام «سينا» را عرضه كنيم، اين پرسش در برابر ما وجود دارد.
اما چرا الان؟
بله! ضرورتي كه در حال حاضر براي ما وجود دارد، توجه به تكليف بانك مركزي است. «سينا» موسسه‌اي است كه بيش از 20سال از تاسيس آن مي‌گذرد. ولي بانك مركزي به عنوان نهاد ناظر، براي تداوم فعاليت موسسه‌هاي مالي و اعتباري شرايط و مقررات تعريف كرده است. يكي از اين شرايط، سهامي عام بودن موسسه است. ما براي اينكه مجوز نهايي را بگيريم و خود را با شرايط تطبيق دهيم، بايد در اين مرحله 25درصد از سهام «سينا» را عرضه و سرمايه ثبتي خود را به سطح 150ميليارد تومان برسانيم.
تصميم موسسه بنياد هم همين است و الان فرصتي است تا ساختارمان را اصلاح كنيم و با واگذاري سهام در بورس، به شفافيت موسسه كمك كنيم. در اين صورت اطلاع‌رساني مرتبي خواهيم داشت.
حالا چرا اصلاح ساختار را از سرمايه شروع كرده‌ايد؟
ما اصلاح ساختار نيروي انساني را از يك‌سال پيش كه من آمدم، آغاز كرده‌ايم. سعي كرديم هم از نظر تحصيلات و هم طراحي آموزش و بانكداري نوين به اصلاحاتي دست بزنيم تا به يكي از بزرگ‌ترين بهينه‌سازي‌ها برسيم. در‌حال‌حاضر 260شعبه در سراسر كشور به صورت پراكنده داريم، ولي برخي شعب ما استاندارد نيست.
مرا در پرسش بعدي كمك كرديد. يكي از موضوعاتي كه در اميدنامه «سينا» به آن اشاره شده است، تعداد اندك شعب موسسه در تهران در برابر كل شعب آن در كشور است. آيا برنامه‌اي براي افزايش تعداد شعب در تهران داريد؟
به نكته خوبي اشاره كرديد، طي مدت 20سال شعب موسسه به طور تدريجي گسترش يافته است. در آن زمان هيچ بانك‌‌ خصوصي در سراسر كشور فعال نبود، موسسه مالي- اعتباري بنياد هم رقيبي نداشت، هرجا را كه از نظر مكان‌سنجي مطلوب تشخيص داده، شعبه تاسيس كرده است. اما با توجه به رشد شهرهاي مختلف و جمع‌شدن نقدينگي بايد در سراسر كشور شعب را توسعه بدهيم. در تهران در حال خريد و جابه‌جايي و بهينه‌سازي تدريجي شعبه‌ها هستيم و تا 6ماه آينده اين تغييرات خود را نشان مي‌دهند. شعبه‌هايي كه فعال نيستند، ادغام مي‌شوند ما بهينه‌سازي مي‌كنيم تا با توجه به ظرفيت‌هاي هر ناحيه و منطقه به توسعه مطلوب برسيم.
يك سوال كه اين روزها مطرح است اينكه چرا موسسه نام خود را تغيير داده؟ آيا تغيير نام هزينه‌هاي مشهود و نامشهود براي موسسه ندارد؟
نه، فكر نمي‌كنم، اين تغيير نام هزينه هنگفتي داشته باشد. زماني نام موسسه بنياد بود كه 100درصد سهام تعلق به بنياد مستضعفان داشت. ولي وقتي يك موسسه وارد بورس مي‌شود ويا قرار بر اين است كه به بانك تبديل شود، نام «بنياد» ديگر توجيهي ندارد، در حال حاضر نگاه جامعه به موسسه خوب است و بنياد سهامدار اصلي ما است كه البته اطمينان خاطر به سپرده‌گذاران مي‌دهد.
اما جنبه مثبت آن چيست؟
جنبه مثبت اين تغيير بيشتر است، روند سپرده‌گذاري مردم در اين موسسه پايدار و محكم بوده و اطمينان مردم به «بنياد» قوي است و بنياد هم براي احترام به سهامدارن خود كه مي‌خواهد اول 25درصد و بعد 40درصد را واگذار كند، بايد نامش را تغيير دهد. علت نام «سينا»‌هم اين است كه بنياد تصميم دارد مجموعه‌اي از شركت‌ها و موسسات را به عنوان زنجيره‌اي از خدمات تحت عنوان «هلدينگ» تاسيس كند و يكي ديگر از اين شركت‌ها «بيمه سينا» است كه وابسته به بنياد مستضعفان است كه اين گروه شركت‌ها سرويس‌هاي مختلفي ارائه مي‌دهد. ضمن اين كه تغيير نام هر شعبه زياد هم هزينه ندارد، حدود 20 تا 25ميليون تومان هزينه دارد، حدودا هر شعبه 100هزار تومان.
آقاي دكتر! آخرين وضعيت رشد مانده سپرده‌‌ها و اشباع موسسه چگونه است؟
رشد سپرده‌هايمان روند خوبي داشته و ما 30درصد رشد منابع داشته‌ايم. منابع ما از 1400ميليارد به 1800 و الان به 2100ميليارد تومان رسيده است.
بنابراين يكي از نقاط قوت سهم، ارزش بالاي سپرده‌ها و منابع موسسه است؟
اين تنها يك جزء از مزيت «سينا» است.
در واكاوي اين سهم، ارزش بالاي دارايي‌ها نيز مي‌تواند مد نظر قرار گيرد.
موسسه هم اكنون 260شعبه در سراسر كشور دارد كه ارزش روز آن حدود 200ميليارد تومان ارزيابي مي‌شود. اين براي شركتي كه تازه سرمايه ثبتي خود را به 150ميليارد تومان مي‌رساند و هم اكنون 2100 ميليارد تومان منابع و پس از افزايش سرمايه با تغيير نسبت كفايت سرمايه، ورود به بورس، تامين نظر بانك مركزي، تبديل موسسه به بانك و پذيرش ماموريت‌ها و فعاليت‌هاي جديد نظير گشايش اعتبار، انجام عمليات ارزي، پيوستن به طرح شتاب و... مي‌تواند در ميان‌مدت بازدهي سرمايه، دارايي و سود موسسه را افزايش دهد، مزيت‌هاي اصلي است.
شما به طور غيرمستقيم مي‌گوييد، سهم «سينا» در ميان‌مدت ارزنده است.
استراتژي هر سهامدار متفاوت است. اما سهم «سينا» در گروه واسطه‌گري مالي، داراي ارزش «خريد و نگهداري» است.
شما بعد از افزايش سرمايه 100هزار ميليارد توماني، آيا افزايش سرمايه ديگري را در برنامه داريد؟
بله، اما امسال خير.
مبلغ افزايش سرمايه بعدي در برنامه‌ مالي چه‌قدر تعريف شده است؟
250ميليارد تومان.
ارزيابي موسسه از قيمت هر سهم «سينا» چه‌قدر است؟
ما با روش‌هاي مختلف قيمت‌گذاري، ارزش‌هاي متعددي از قيمت هر سهم «سينا» داريم.
اما سياست موسسه اين نيست كه همانند شركت‌هاي دولتي اقدام به قيمت‌سازي و مداخله قيمتي به منظور افزايش قيمت سهم در عرضه اوليه كند.
ما معتقديم كه آنقدر «سينا» داراي ارزش ذاتي است كه به عنوان يك انرژي درون سهم، از ديد خريداران دور نمي‌ماند. برنامه ما اعتقاد به تصميم بازار براي كشف واقعي قيمت سهم است و هيچ توصيه‌اي به بازار ندارم. سياست ما ارائه اطلاعات شفاف به خريداران و سهامداران است.
در پايان؟
«سينا» را با بانك خصوصي در حال حاضر در بازار مقايسه نكنيد.
 
آخرین ویرایش توسط مدیر:

پورزند

Well-Known Member
کاربر فعال
#2
سه شنبه هفته جاري در تابلوي فرعي معاملات

قيمت سهام شركت سينا با عرضه 150 ميليون كشف خواهد شد

خبرگزاري فارس: با عرضه 150 ميليون سهم شركت سينا قيمت سهام چهارصد سي و نهمين شركت بورسي در روز سه شنبه هفته جاري كشف خواهد شد.


به گزارش خبرنگار اقتصادي خبرگزاري فارس، روز سه شنبه هفته جاري 150 ميليون (معادل 10 درصد) سهم شركت مالي و اعتباري سينا در تابلوي فرعي معاملات بازار سهام عرضه خواهد شد.
اين تعداد سهام در حالي عرضه خواهد شد كه در روزهاي بعد نيز 275 ميليون سهم با توجه به تقاضاي بازار توسط سنديكاي كارگزاران فروشنده شامل شركت هاي كارگزاري حافظ(معرف)، خبرگان سهام، كشاورزي، آبان و بهگزين عرضه خواهد شد.
شركت كارگزاري حافظ به عنوان رهبر سنديكا و كارگزار معرف سهم 5 درصد و ديگر اعضاي سنديكا هر كدام 25/1 درصد از سهام سينا را عرضه خواهند كرد.
بر اين اساس، نشست هماهنگي عرضه سهام امروز با حضور نماينده بنياد (به عنوان سهامدار اصلي)، مديرعامل و ديگر مديران ، مدير عامل شركت و مدير پذيرش و همچنين مديران عامل پنج كارگزاري عرضه كننده سهام و مدير امور ناشران سبا برگزار شد.
براساس تصميمات اخذ شده سرمايه گذاران مي توانند در شهرستان ها علاوه بر دفاتر شركت هاي كارگزاري به شعب موسسه مالي و اعتباري سينا مراجعه كنند.
 

پورزند

Well-Known Member
کاربر فعال
#4
اين سهم بيشتر از اينها نمي ارزه . يه عده رو 121 خريدن حالا با همون قيمت تو صف فروشن. آدم به عقل اين خريداران شك ميكنه ؟
 

پورزند

Well-Known Member
کاربر فعال
#6
در بازار چهارشنبه، معامله‌گران بار ديگر با نشانه‌هاي آشكاري از ضعف تحليل در بازار سرمايه كشورمان مواجه شدند.
بازفروش سهام مالي و اعتباري سينا از سوي بخشي از خريداران اين سهم در روز سه‌شنبه تعجب‌ و شگفتي كارشناسان راموجب شد. مالي واعتباري سينا كه در ابتداي بازار داراي صف خريد 5/29ميليون سهمي بود و در حالي‌كه 15درصد از عرضه سهام اين شركت باقي مانده است، با عرضه از سوي خريداران روز سه‌شنبه اين سهام مواجه شد وبخشي از خريداران اين سهم از جمله برخي از شركت‌هاي حقوقي حتي كسب يك ريال سود اقدام به بازار عرضه اين سهام كردند.
 

mforouzani

New Member
کاربر فعال
#7
در بازار چهارشنبه، معامله‌گران بار ديگر با نشانه‌هاي آشكاري از ضعف تحليل در بازار سرمايه كشورمان مواجه شدند.
بازفروش سهام مالي و اعتباري سينا از سوي بخشي از خريداران اين سهم در روز سه‌شنبه تعجب‌ و شگفتي كارشناسان راموجب شد. مالي واعتباري سينا كه در ابتداي بازار داراي صف خريد 5/29ميليون سهمي بود و در حالي‌كه 15درصد از عرضه سهام اين شركت باقي مانده است، با عرضه از سوي خريداران روز سه‌شنبه اين سهام مواجه شد وبخشي از خريداران اين سهم از جمله برخي از شركت‌هاي حقوقي حتي كسب يك ريال سود اقدام به بازار عرضه اين سهام كردند.
دوست عزیز
عرضه های اول رو همیشه مردم با اشتیاق و استقبال خریدند و تقصیری هم ندارند به نظر من این ضعف تحلیل نیست , مقصر اون مال مردم خورهایی هستند که به هر کلکی میخواهند پول مردم رو از دستشون در بیارند .
شما فکر میکنی رییس بورس و دار و دستشون نمیفهمند قیمت واقعی سهم چی که بدنبال کشفش تو بازار میگردند.
خدا لعنتشون کنه
 

رضا حیدری

مسدود شده
مسدود شده
#8
چقدر گفتم وسینا رو در این قیمت نخرین . بابا در این قیمت و با این سود گرونه . من نمی دونم چرا بعضی ها دوست دارند ضرر کنند .
 
آخرین ویرایش:

مرصاد

New Member
عضو تازه
#9
اینهم نمونه ای از عملکرد دلسوزان مدیران و کارشناسان دلسوز و کارکشته بورسه که با کشف قیمت عده ایی رو بدبخت کردند همونطور که در مورد سهم ... ولش کن تا زمانی که مردم هنوز امیدی به این مدیران دارند و به اینها اعتماد میکنند و امید می بندند همین آشه و همین کاسه .
 

bbabareza

New Member
نارنجی سابق
#10
از شنبه وسينا بر ميگرده به خط حمايت رسيده
دوستان اگه نظري دارن بگن
 

zoorg2

مسدود شده
مسدود شده
#12
درخواست خرید روی 101.5 معقول می باشد.احتمالا ظرف 30 الی 40 روز آینده حرکت می کند.


بنده موقعی که 105-106 بود روی 101 درخواست گذاشتم که دیروز خرید شد.
 

behzad1984

New Member
کاربر فعال
#14
وقتی وسینا افزایش سرمایه میده، قیمت سهم زیر قیمت اسمی میاد، درسته؟
اینجوری اصلاً بورس مجوز افزایش سرمایه میده؟ اصلاً حق تقدم‌ها رو مگه میتونه
بفروشه؟ (من خودم ۱۰۰۰ تا وسینا دارم)
 

bbabareza

New Member
نارنجی سابق
#16


دوستان اگه دقت كنيد وسينا را ميتونيم داخل دوتا كانال صعودي در نظر بگيريم و جالبه كه تو هر دوتا كانال به كف قيمت رسيده و صعودش رو همين امروز فردا شروع مي كنه
به نظرم اگه نقد هستين فردا موقع خوبي براي ورود هست
 

zoorg2

مسدود شده
مسدود شده
#17
نوسان گیران عزیز!!!

به گوش باشید!!


احتمال حرکت سهم طی 2 الی سه روز آینده به سمت هدف 3 تا 5%

قیمتهای در حال حاظر ""مفت"" است فرصت را از دست ندهید.در ضمن کف قیمت این سهم هم تقریبا برای همه مشخص شده است.
 

zoorg2

مسدود شده
مسدود شده
#18
آقا جا نمونید.درخواستای خرید و فروش رو نگاه کنید.امروز رو فرصت دارید.پیش به سوی 5%
 

bbabareza

New Member
نارنجی سابق
#19
جالبه ونوين و وپارس هم به كف كانال هاشون خوردن
يعني حركت بانكي ها شروع شده
 

مجیدحسینی

New Member
عضو تازه
#20
جالبه ونوين و وپارس هم به كف كانال هاشون خوردن
يعني حركت بانكي ها شروع شده
می دونی سود بانکی کوتاه مدت شده 9 درصد
می دونی جذابیت سپرده های کوتاه مدت برای بانک خصوصی کمرنگ شده است
می دانی سود یکساله شده 17 درصد
 
بالا