وساخت ( سرمایه‌گذاری ساختمان ایران )

فاندامنتال

Member
عضو تازه
با سلام
امیدوارم با کمک دوستان بتوان این تاپیک را محلی برای تبادل نظر در مورد سهم
سرمایه گذاری ساختمان تبدیل کرد سهمی که به نظر خیلی ها یکی از محکمترین سهام بازار است و همیشه انظار بازده مثبت از ان می رود
به هر حال از تمام دوستداران ومنتقدان این سهم در خواست دارم نظرات خود را بیان کنند
تا بتوان این تاپیک رانیز مانند تاپیکهای صدرا تاید واتر یا وبلاگ های پارسیان رونق داد پیشاپیش ورود منتقد بزرگ ساختمان جناب گالیور را خیر مقدم می گویم

دوستان لطف كنند براي گرم شدن اين تاپيك مباحث خود را اينجا مطرح كنند
با تشكر اولين مطلب را با اجازه از جناب همشهري از قول ايشان اينجا نقل مي كنم:

تحرکاتی در مورد سر ساختمان در حال انجام است و به نظر ميرسد ديدن قيمت ۷۵۰ تومان برای اين سهم در ميان مدت دور از ذهن نباشد. رشد زيرمجموعه های اين سهم و تعديل ای پی اس آنها به زودی منجر به تعديل ای پی اس اين شرکت خواهد شد. لذا خريد اين سهم در حالی که هنوز صف خريد برای اين سهم تشکيل نشده است توصيه می گردد. لازم به ذکر است با توجه به ريسک بالای شرکتهای توليدی بسياری از سهامداران در حال روی آوردن به سوی شرکت های ساختمانی بورس می باشند تا خود را از نوسانات احتمالی انتخابات مصون دارند لذا به طور ميانگين هنوز می توان شاهد رشد ۲۰ درصدی در اکثر سهام شرکتهای ساختمانی در يکی دو ماه آينده بود.
 
آخرین ویرایش توسط مدیر:

سفيد گوش

Member
عضو تازه
منظورتان از اين تحركات خالي كردن وساخت توسط وملت به منظور شناساسي سود و پوشش بهتر سود در سه ماهه سوم است؟؟؟
راستي بهتره يك سري هم به وبلاگ مرتضي بورسي بزني! ان اي وي اين سهم را حساب كرده.
ان اي وي بورسي اين سهم با توجه به اقتصاد نوين زيرمجموعه‌هايش فكر كنم تنها 238 تومان مي‌ارزيد! حالا خارج بورسي‌هايش مگر چند مي‌ارزد كه مي‌خواهد تا 750 تومان رشد كند!!! =))
 

همشهري

Member
کاربر فعال
جناب فاندامنتال : من كه گفتم اين تحليل نقل از سايت بازار مالي بود
جناب سفيد گوش: به هر حال بعضي وقتها تو كتابها يه چيزي مينويسن ولي در عمل يك جور ديگه در مياد . در مورد سهم هم همينطوره بايد ديد بازار چه نگاهي به سهم دارد .
 

حميد آذري

Good Member
کاربر فعال
عضو تازه
حجم مبناي وساخت

حجم مبناي وساخت با سرمايه 220 مليارد ريال 176000 سهم است ولي با افزايش سرمايه جديد كه سرمايه به 880 مليارد ريال رسيد حجم مبنا به 704000 مي رسد.
از آنجا كه هنوز برگه هاي جديد توزيع نشده است هنوز بايد همان حجم مبناي قبلي اعمال شود.
ولي من امروز در سايت www.tsesc.com ديدم كه حجم مبنا را 704000 نوشته است.
آيا اشتباه نوشته شده يا اينكه برگه هاي افزايش سرمايه توزيع شده است؟
 

همشهري

Member
کاربر فعال
هفته پيش بود که سر ساختمان را برای اضافه کردن به سبد پيشنهاد داديم و امروز تير خلاص شليک شد و اين شرکت با حجم بالای معاملات صعودی قدرتمند را به نمايش گذاشت. مسکن جوانان يکی از زيرمجموعه های جالب اين شرکت با مالکيت ۱۰۰درصد سر ساختمان می باشد که در حال حاضر ۲ ميليارد تومان سرمايه داشته و قصد افزايش سرمايه تا ۲۰ ميليارد تومان را در کوتاه مدت دارد. جريانی که برای نوسازی ساختمان مشاهده کرديم اين بار برای مسکن جوانان در حال تکرار می باشد. جالب اينجاست که اين شرکت ۱۰درصد اقتصاد نوين را داشته و افزايش سرمايه از محل مطالبات و آورده نقدی خواهد بود. اعلام ای پی اس پايين اين شرکت ناشی از برنامه های آتی شرکت می باشد.

خبرها حکايت از تعديل ۳۰ تومانی سر ساختمان در کوتاه مدت دارد. در کل نگاهداری سهم را تا قيمت ۶۰۰ تومان بدون ريسک می دانيم.

خبر مهم تر اينکه چند گروه تحرکات جالبی را روی اين سهم آغاز کرده اند و احتمال رسيدن قيمت را تا ۱۰۰۰ در ميان مدت افزايش می دهند. خروج وملت از اين سهم می تواند نکته مثبتی برای اين سهم باشد
----------------------
نقل از سايت بازار مالي
 

فاندامنتال

Member
عضو تازه
با تشكر از دوستان كه اين تاپيك را رونق مي دهند سعي مي كنم از اين به بعد اطلاعاتي را كه از منابع مختلف در مورد اين شركت وجود دارد خدمتتان عرض كنم و از دوستان هم در خواست كمك دارم به هرحال ما كه سهامدار هستيم بايد با هم تبادل نظر كنيم و بهترين ها را انتخاب كنيم اگر سهم خوبي انتخاب كرديم كه به هر حال سود مي كنيم و خيلي احتياج به جار و جنجال نيست ولي اين مباحث و تاپيكها براي اين است كه اگر اشتباه مي كنيم با راهنمايي هم از اشتباه در اييم
به هرحال در جواب سفيد گوش دو مطلب را بايد عرض كنم
1- تمام محاسبات قيمت مربوط به سرمايه 22 مليارد است و هنوز معلوم نيست 66 مليلرد افزايش سرمايه در كجا سرمايه گذاري مي شود پس نمي توان براي اين سهم محدوده قيمتي در نظر گرفت
2 - پرتفوي غير بورسي اين شركت بسيار غني و عالي است چون به هر حال شركت ساختماني است و با در نظر گرفتن مباحثي كه در مورد قيمت تمام شده و اصل بهاي تمام شده در حسابداري مطرح است همچنين در مورد نحوه سرمايه گذاري اين شركتها مثلا خريد زمينهاي ارزان و انبوه سازي و بالابردن ارزش اين زمينها به جند برابر خيلي بحث سرمايه شركت و محدوده قيمت با توجه به ان اي وي مطرح نيست به هر حال براي شروع توجه شما را به مطلب زير در مورد يكي از شركتهاي اين هلدينگ جلب مي كنم

عمران و مسكن‌سازان ايران. بزرگترين شركت عمران و مسكن سازاني است كه تا حال حاضر تشكيل شده است. نام شركت در ابتدا با نام شركت بازرگاني و پشتيباني مسكن‌سازان ثبت گرديد و فعاليت آن امور بازرگاني بوده است. با تجديد ساختار شركت در سال 1381، نام آن نيز به شركت عمران و مسكن‌سازان ايران تغيير يافت.


از سال 1381، عملكرد شركت و چشم‌اندازه‌هاي بازار مسكن، موجب شد تا فعاليت شركت در دو حوزه متمركز شود. انبوه‌سازي مسكن، فعاليت (كارگزاري) در آزادسازي اراضي، ساخت و ساز در بافت‌هاي فرسوده شهري و كارگزاري فروش اموال و دارايي‌هاي مربوطه حوزه اول فعاليت شركت است. حوزه دوم خريد و فروش مصالح ساختماني است. خريد و فروش مصالح از طريق نشر آگهي در جرايد عملي مي‌شود. كاركرد شركت در عرضه مطلوب مصالح به متقاضيان و سازندگان، براي شركت در بازار مصالح جايگاهي ممتاز فراهم آورده است. با توجه به توفيقات شركت در امر بازرگاني مصالح ساختماني و براي حضور مؤثرتر در اين بازار، عمران و مسكن‌سازان ايران در تأسيس يك شركت بازرگاني در دبي مشاركت نموده است. 40 درصد سهم اين شركت بازرگاني متعلق به شركت عمران و مسكن‌سازان ايران است. سرمايه شركت عمران و مسكن سازان ايران اكنون مبلغ 27 ميليارد ريال و سهم ساختمان در اين شركت 40 درصد كل سهام مي‌باشد.
شركت در سال 1382 شركت اراضي مناسبي را در حسين‌آباد تهران خريداري كرده است. ساخت و ساز بر روي اين اراضي و نيز ساخت پروژه‌ اداري واقع در خيابان شهيد بهشتي تهران از اقدامات و برنامه‌هاي آتي شركت است. با توجه به تجديد ساختار شركت‌هاي مسكن‌سازان، شركت عمران و مسكن‌سازان گيلان نيز به شركت مسكن‌سازان ايران تعلق دارد. شركت عمران و مسكن‌سازان گيلان در امر بازسازي و نوسازي بافت قديمي و فرسوده شهر رشت (طرح ميدان صيقلان و منطقه قديمي ساغري‌سازان) فعال است. پروژه 142 واحدي كيژده رشت كه در آذرماه 1382 افتتاح گرديد از جمله پروژه‌هاي اين شركت است. پروژه‌هاي 24 واحدي ديلمان، مسجد شهيد انصاري رودسر، مسجد امام جواد بندرانزلي نيز از زمينه‌هاي ديگر فعاليت شركت است. سرمايه شركت مبلغ 000ر000ر200ر1 ريال است و 30 درصد سهام آن متعلق به شركت ساختمان است.
شركت عمران و مسكن‌سازان منطقه مركزي. دفتر مركزي اين شركت در اصفهان استقرار دارد. تمركز فعاليت اين شركت بر بهسازي بافت قديمي شهر اصفهان است. مرمت خانه‌هاي تاريخي ثبت شده، مرمت حمام شاه‌علي، آماده‌سازي و تخريب پلاك‌هاي بافت قديمي، احداث مجتمع‌هاي مسكوني در داخل بافت قديم و احياي محور قديمي دردشت در محدوده بافت فرسوده شهري از جمله اقدامات شركت است.
نظر به توجيه اقدامات اجرايي و برنامه‌هاي مدون شركت، در سال 1381 سرمايه شركت عمران و مسكن‌سازان منطقه مركزي به مبلغ 000ر000ر000ر3 ريال (سه ميليارد ريال) افزايش يافته است. سهم ساختمان در اين شركت 19 درصد است. شركت، ساخت پروژه‌ مسكوني 500 واحدي واقع در شهر جديد بهارستان اصفهان را برعهده دارد و تأسيس شركت احياي ميدان عتيق اصفهان با مشاركت شركت سرمايه‌گذاري ساختمان ايران و شهرداري اصفهان از ديگر اقدامات شركت است.


شركت عمران و مسكن سازان منطقه غرب. زمينه اصلي فعاليت شركت حضور در بافت فرسوده شهر كرمانشاه است. در اين خصوص قرارداد كارگزاري مربوطه منعقد شده و فعاليت اجرايي استمرار مي‌يابد.
استان‌هاي همدان و كردستان و ايلام نيز تحت پوشش عمران و مسكن‌سازان منطقه غرب است. با توجه به برنامه‌هاي پيش‌رو، بنا به پيشنهاد هيئت‌مديره افزايش سرمايه شركت تا مبلغ چهار ميليارد و سيصد ميليون ريال به تصويب مجمع عمومي فوق‌العاده رسيده است. ساختمان داراي 30 درصد سهام اين شركت است.
شركت عمران و مسكن‌سازان منطقه شمال‌غرب در تاريخ 6/5/1380 در دفتر ثبت‌ شركت‌هاي تبريز با سرمايه سيصد ميليون ريال به ثبت رسيد. سهم ساختمان در اين شركت حدود 30 درصد است. مسكن‌سازان منطقه شمال‌غرب عمران بافت‌هاي قديمي شهرهاي مناطق شمال‌‎غرب كشور را مديريت مي‌كند. اين شركت نيز عمدتاً در حوزه ساخت‌وساز و كارگزاري آزادسازي اراضي درون بافت‌هاي قديمي شهري فعاليت مي‌كند. مديريت اجرايي پروژه‌ بزرگ دروازه تهران در شهر تبريز كه به منظور اصلاح ورودي شهر تبريز در دروازه تهران اجرا مي‌گردد، به شركت عمران و مسكن‌سازان شمال‌غرب واگذار شده است. علاوه بر مديريت اجرايي اين پروژه شركت در اين پروژه شريك و سهيم است.
------------------اين بخش خيلي مهم است-------------------
شركت عمران و مسكن سازان منطقه شرق. اين شركت كه مركز آن در مشهد است، مناطق شرقي كشور را تحت پوشش دارد. باتوجه به تركيب و پتانسيل مديريتي اين شركت و به ويژه امكانات بالقوه منطقه، ساختمان به موفقيت و سودآوري اين شركت اميد دارد.
بلافاصله پس از تشكيل، شركت پروژه‌هايي را در بافت پيرامون ---حرم مطهر و بافت فرسوده شهر مشهد--- مورد بررسي و مطالعه قرار داده است. سهم ساختمان در اين شركت در مجموع 35 درصد است.

-------------------------------------------------------------------
ااز هر مشهدي كه بژرسيد زمين دور حرم يعني چه به شما مي گويد يعني گنج يعني طلا يعني ساختمان كهنه و خونه قديمي مي خري بعد پاساژ مي كني يا هتل اپارتمان(كه بعضي از اينا روزي يك مليون درامد دارند) مي فروشي خداد تومن :-s
 

فاندامنتال

Member
عضو تازه
و اين هم يك شركت ديگر اين هلدينگ ساختماني
شركت تأمين مسكن سلحشوران تأسيس و به ثبت رسيد. سرمايه شركت مبلغ 20 ميليارد ريال است.شركت تأمين مسكن سلحشوران، تعريف پروژه‌ها و ساخت و سازهاي خود را باتوجه به توزيع جغرافيايي متقاضيان ذي‌ربط، برنامه‌ريزي و تنظيم مي‌كند.هم‌اكنون، شركت كار تكميل 349ر6 واحد مسكوني استيجاري در استان‌هاي اصفهان، فارس، خراسان، آذربايجان شرقي، آذربايجان غربي، قزوين و هرمزگان را در دست اجرا دارد. پيشرفت فيزيكي پروژه‌هاي صندوق در اين مدت قابل توجه بوده است. شركت 581 واحد مسكوني شامل پروژه‌هاي آژيانه فرد، پلارت1، بتن سنا، پلسازان و سكاف را در شهرجديد بهارستان اصفهان تكميل كرده كه آماده تحويل به متقاضيان است.
انتظار مي‌رود تعداد 360 واحد ديگر شامل پروژه‌هاي مراغه قزوين و دميريول خوي تا پايان سال 1382 تكميل و پس از نصب انشعابات به متقاضيان تحويل شود. بدين‌ترتيب، تا پايان شهريور ماه 1383 تعداد 373ر2 واحد مسكوني تكميل و به متقاضيان شركت تحويل مي‌گردد.

از آن‌جا كه ساخت‌وساز به روش‌هاي سنتي و معمول فعلي باعث اتلاف مصالح ساختماني مي‌گردد، و در روش جاري ساخت‌وسازها به استاندارد‌هاي بين‌المللي راجع به جلوگيري اتلاف انرژي(سرمايش و گرمايش) توجه كافي مبذول نمي‌گردد، مصرف انرژي در ايران بيش از ميزان مورد نياز و حد معمول و مطلوب است. متأسفانه اين وضعيت موجبات اتلاف سرمايه‌هاي ملي را فراهم آورده است. شركت تأمين مسكن سلحشوران مايل است با بكارگيري فن‌آوري‌هاي نوين در ساخت و سازهاي آتي خود، هم تحولي جدي در افزايش سرعت كار ايجاد كند و هم از اتلاف انرژي جلوگيري نمايد. مديريت شركت مي‌كوشد تا با عملكرد صحيح، از بهاي تمام شده توليد مسكن بكاهد.
--------------------------------------------------------------------------
شركت تفاهم ‌نامه‌اي را با وزارت مسكن و شهرسازي براي ساخت 15 هزار واحد مسكوني امضا كرده است. مطالعات و بررسي‌هاي لازم به‌منظور مكان‌يابي پروژه‌ها و ساير اقدامات، براي اجرايي كردن اين تفاهم‌، آغاز شده است
 

فاندامنتال

Member
عضو تازه
اخرين خبر: وساخت مرز 500 تومان را در نورديد
اين يعني بيش از 50 درصد سود در دوماه براي انهايي كه در ژذيره نويسي سهم خريدند نوش جانشان :))
 

احمد اريانا2

Member
کاربر فعال
سلام دوست عزيز! اين وساخت مگه سرمايه اس را از 220 به 880 نرسانده؟ يعني اگه 1 سهم داشتيم حالا بايد4 تا باشه نه؟ براي من 3 برابر شده!!! البته با همان سرمايه 880 روي برگه سهم!!!! ايراد كار كجاست؟ ممنون.
 

فاندامنتال

Member
عضو تازه
دوستان بنا به وعده اي كه دادم سعي مي كنم خلاصه اي از بحثهاي مربوط به اين تاپيك را مطرح كنم با اجازه تمام دوستان مخصوصا مرتض عزيز:

وصال نوشته است كه:
مرتضي بورسي نوشته است:

مالکيت 9,096,680 سهم خود شرکت سرمايه‌گذاری ساختمان ايران از طريق شرکت عمران و مسکن‌سازان ايران که اين خود اين مساله نيز جرم است زيرا ۱۰۰ درصد سهام شرکت عمران و مسکن‌سازان ايران متعلق به شرکت سرمايه‌گذاری ساختمان ايران می‌باشد و اين سهم در اصطلاح سهام خزانه تلقی می‌شود ولی متاسفانه به لطف وجود دبيرکل آدم می‌ماند چی بگويد.


..........
دارايی‌های خارج بورسی شرکت سرمايه‌گذاری ساختمان ايران:
.....
شرکت عمران و مسکن‌سازان ايران،‌ سرمايه ۵ ميليارد ريال، درصد مالکيت ۳۰ درصد، قيمت تمام شده ۱.۵ ميليارد ريال، درآمد هر سهم برای سال مالی قبل ۱۰۰۰ ريال، برای امسال درآمد پيش‌بينی نکرده است.

.......
آقا مرتضی

شما قبلا با دقت تر بودی.


مرتضي بورسي نوشته است:

بنابراين مالکيت ۱۶ درصد بانک اقتصاد نوين می‌ماند که شرکت سرمايه‌گذاری ساختمان تنها مالک ۵.۱ درصد بانک اقتصاد نوين به صورت مستقيم است. با توجه به قيمت ۹۱۷۲ ريال بانک اقتصاد نوين و سرمايه ۵۰۰ ميليارد ريالی اين بانک در تاريخ ۳۱/۲/۸۴، ارزش اين بانک برای وساخت برابر است با ۵۰۰،۰۰۰،۰۰۰*۰.۱۶*۹۱۷۲=۷۳۳،۷۶۰،۰۰۰،۰۰۰ ريال.

دارايی‌های خارج بورسی شرکت سرمايه‌گذاری ساختمان ايران:
.....
شرکت تامين مسکن جوانان، سرمايه ۳۰ ميليارد ريال، درصد مالکيت ۱۰۰ درصد، قيمت تمام شده ۳۰ ميليارد ريال، درآمد هر سهم برای سال مالی قبل ۴۳۳ ريال، درآمد هر سهم برای امسال ۷ ريال.
شرکت تامين مسکن سلحشوران، سرمايه ۲۰ ميليارد ريال، درصد مالکيت ۱۰۰ درصد، قيمت تمام شده ۲۰ ميليارد ريال، درآمد هر سهم برای سال مالی قبل ۱۰۰۰ ريال، درآمد هر سهم برای امسال ۷۹ ريال.نکته‌ای که در تمام زيرمجموعه‌های خارج بورسی شرکت سرمايه‌گذاری ساختمان ايران به چشم می‌خورد، افت ناگهانی درآمد هر سهم می‌باشد که علت آن را نمی‌دانم. مجموع سرمايه‌گذاری شرکت سرمايه‌گذاری ساختمان ايران در شرکت‌های خارج بورسی چيزی حدود ۸۱،۹۸۰ ميليون ريال است که نمی‌دانم شما چه ارزش افزوده‌ای را به آنها می‌زنيد؟
.......
يعنی شما ۶ ميليارد تومان را ۲۱ ميليارد تومان حساب کرديد. حال خودتان بگوييد که ارزش شرکتهای خارج بورسی سرمايه‌گذاری ساختمان را چند حساب کنيم؟

مرتضی جان

دو سال قبل که ونوین هنوز توی بورس نبود همین استدلال در مورد قیمت 220 تومانی در سرمایه 180 میلیاردی میشد!
اما در مورد همین دو شرکت جوانان و سلحشوران:
شما در ابتدای بحث خودت گفتی که ساخت کلا 26 درصد ونوین دارد که 10 درصد در ثنوسا و 5 درصد در وساخت است. چرا فراموش کردی که 10 درصد بقیه هم در دل همین شرکتهایی است که ارزششان را قبول نداری.
مثلا جوانان مالک 6 درصد ونوین است که چیزی نزدیک به 30 میلیون سهم است و ارزشش تقریبا 26 میلیارد ریال است. یعنی این شرکتی که شما 3 میلیار حسابش میکنی فقط 26 میلیارد ونوین دارد. پروژه هایش هم پیشکش.

همینطور سلحشوران هم نزدیک 12 میلیون سهم ونوین دارد که قیمتش 20 میلیارد تومان است. یعنی فقط ارزش همین قلم ده برابر 2 میلیارد تومان شماست.


ضمنا میدانید که آنچه در صورت پرتفوی شرکتهای بورسی قید میشود مقدار dps شرکتها ست. بنا بر این گفتن جمله : "درامد این شرکتها در سال جاری به شدت کاهش یافته است " نادرست است زیرا تنها اطلاعات شما نشان میدهد که سود تقسیمی شرکتهای خارج بورسی وساخت در امسال کمتر از سال قبل است. قبول دارید که تفاون این دو جمله برای امثال ما که اهل حسابیم بسیار زیاد است.

من تلاش شما برای ارزیابی ارزش شرکتها را میستایم ولی فکر میکنم قبل از قضاوت و دعوت به خرید و فروش بهتر است اندکی فرصت دهیم تا صحت و سقم اطلاعات و تحلیل هایمان روشنتر شود.


وصال جان من ارزش شركتهاي خارج بورسي وساخت را كم نمي‌بينم بلكه مي‌گويم قيمتي كه بازار فعلا به وساخت داده است زياد است. راستش من ارزش شركتهاي خارج بورسي وساخت را به‌ازاي هر سهم بالاي 100 تومان مي‌بينم كه با توجه به اقتصاد نوين زيرمجموعه‌ها كه در دارايي بورسي وساخت حساب كردم ارزش اين شركتها را بالغ بر 130 ميليارد تومان مي‌بينم. كه با توجه به اين ارزش‌گذاري باز هم ان اي وي وساخت حداكثر به 413 تومان برسد.
وصال جان لطفا يكبار ديگر محاسبات را بخوان من ونوين زيرمجموعه‌ها را داخل محاسبه ان اي وي بورسي وساخت حساب كرده‌ام.

راستي اين روزها وملت عزيز كه حدود 16.5 ميليون برگ سهام را در پذيره‌نويسي به قيمت 330 تومان خريد مشغول خالي كردن وساخت‌هاي خود مي‌باشد.
زماني كه وساخت داشت پذيره‌نويسي مي‌كرد اگر يادت باشد من در سايتها نوشم كه مي‌خواهم وساخت بخرم و كسي گوش نمي‌داد ولي الان هم مي‌گويم وساخت گران است و كسي گوش نمي‌دهد گذشت زمان همه چيز را ثابت خواهد كرد.
_________________
 

فاندامنتال

Member
عضو تازه
من از مرتضي پرسيدم كه:
با سلام خدمت شما
لطف كنيد به اين سوال من پاسخ شفافي بدهيد كه ايا اصلا درست است يك شركت ساختماني را با ان اي وي ان بسنجيم يك سر به سايت ساختمان بزنيد در انجا در مورد زير مجموعه هاي وساخت نوشته كه هر كدام چه پروژه هاي بلند مدت عالي دارند حال سوالي دارم اگر كوتاه مدت را بي خيال شيم براي بلند مدت واقعا اين سهم نمي ارزد حالا هر چقدر هم خريده باشيم با اين همه پروژه در ثاني شما از محل مصرف 66 مليلرد افزايش سرمايه اطلاع داريد؟ با تشكر من فقط هدفم ايجاد بحث سازنده است
و مرتضي جواب داده كه:
تاريخ: 9 خرداد 1384 - 8:09 عنوان:

--------------------------------------------------------------------------------

فاندامنتال جان! پروژه‌هايي كه زيرمجموعه‌هاي اين شركت دارد در محاسبه قيمت سهام زيرمجموعه‌هاي اين شركت ديده مي‌شود. بالطبع پروژه‌هايي سكه آبادگران و ساختمان تهران دارند در قسمت ارزش دارايي بورسي وساخت حساب شده است. حال مي‌ماند پروژه‌هاي شركتهاي خارج بورسي وساخت. كه در ارزش‌گذاري قيمت سهام شركتهاي خارج بورسي وساخت بايد ديده بشود كه راستش را بخواهي يك حساب كه قبلا كرده بودم الان كاغذهايم را گم كردم به ارزش افزوده كمتر از 100 تومان به ازاي هر سهم وساخت رسيدم.
يك نكته‌اي كه دوستان در محاسبه ارزش دارايي شركتهاي ساختماني دقت ندارند اين است كه مي‌گويند اين شركتها مالك فلان برج و بهمان ساختمان هستند كه مثلا 50 ميليارد تومان مي‌ارزد ولي حواسشان نيست (يا راستش را بخواهي خيلي از مواقع خودشان را به آن راه مي‌زنند) كه شركت چيزي حدود 30 ميليارد تومان بدهي دارد و ارزش خالص دارايي‌ها مثلا اين شركت ساختماني 20 ميليارد تومان است نه 50 ميليارد تومان. در نتيجه سر بازار كلاه مي‌رود.
اما پرسيده بودي كه آيا شركتهاي ساختماني بايد بر اساس ارزش روز دارايي‌هايش معامله شوند؟ جواب طبعا بلي است. در ضمن بايد حواسمان به زمان فروش مايملك و قيمت در آن زمان و استفاده از نرخ تنزيل باشد.
يك سوال ديگر پرسيده بودي گفتي اگر ارزش دارايي يك شركت الان مثلا 500 تومان است و در بازار 800 تومان معامله مي‌شود چون در آينده به 800 تومان مي‌رسد پس اشكالي ندارد بخريم. كه بايد بگويم اين حرف يك مقدار خنده‌دار است.
اين حرف مثل اين است كه شما بگوييد قيمت گازلوله الان 1800 تومان است و ظرف شش ماه آينده به 4800 تومان مي‌رسد حالا وپترو در شش ماه ديگر مالك 60 درصدي يك شركت 4800 توماني است و ...
كه اين به استقبال رفتن آينده است. سوالي كه از تو در اين مورد دارم اين است كه آيا اگر شما مثلا معتقديد گازلوله از 1800 تومان قرار است به 4800 تومان برسد شما چرا خود گازلوله را بيشتر زير قيمت است نمي‌خريد و مي‌آييد وپترويي كه مثلا الان 500 تومان است و در آينده 700 تومان مي‌شود مي‌خريد.
اگر كمي منطقي فكر كني مي‌فهمي كه در محاسبه ارزش يك شركت سرمايه‌گذاري الان فقط بايد به قيمت الان زيرمجموعه‌هايش نگاه كني و اگر معتقدي يكي از زيرمجموعه‌هايش ظرف چند وقت ديگر منفجر مي‌شود خود زيرمجموعه را بخر. مگر معتقد باشي يكي از شركتهاي خارج بوريسي به شدت منفجر مي‌شود كه شما نتواني آن شركت را بخري و در عوض مالك آن را بخري!
اگر يادت باشد بارها در مورد ونوين همين را مي‌گفتند كه نگاه كنيد وساخت ونوين 1000 توماني دارد كه مي خواهد بشود 2000 تومان! يكي نبود بگويد مرد مومن اگر قرار بود ونوين بشود 2000 تومان پس وساخت بهتر از ونوين است شما چرا وساخت مي خري و ديدي كه اين اتفاق نيفتاد.
راستي 66 ميليارد تومان را هم من پول نقد حساب كردم ولي مي‌خواهد با اين پول در افزايش سرمايه شركتهاي زيرمجموعه‌اش شركت كند و بيمه نوين را هم افتتاح كنند.
اگر خواستي به گزارش وساخت به مجمع عمومي فوق‌العاده مراجعه كن!
يك مطلب ديگر وساخت 100 درصد ديگر افزايش سرمايه از طريق صرف سهام در اختيار دارد به خاطر همين وساخت را داغ مي‌كنند! شايد بالاتر هم برود ولي از ما گفتن بود كه وملت دارد خالي مي‌كند.
---------------------------------------------------------------------------
من دوباره پرسيدم:
مرتضي عزيز اول بگويم بسيار ممنونم كه چنين با حوصله جوابم را مي دهي دوم اينكه ما شما رو خيلي قبول داريم و اين مساپل كه مطرح مي شه فقط بحثه نه جنگ اما اصل مطلب:
به نظر من اينكه وملت داره خالي مي كنه براي اينه كه نياز به پول داره و هنوز نتونسته پوشش مناسبي به اي پي اس خود بده (فكر كنم همش رو هم نفروشن)
دوم اينكه من راجع به پرتفوي غير بورسي وساخت گفتم كه با لا ميره و اون شركتها هم توسط ما قابل خريدن نيست مثل عمران و مسكن منطقه اي و اصلا توسط و ساخت بوجود امده تا ازشون سود ببره ثانيا زمين كه چيزي نيست كه قيمتش پايين بياد يا پروژه نيست كه بپره بگيم مثل گاز لوله و مداران و ميشه (اگه اشتباه مي كنم حتمن بگو) اينكه خيلي ها ميرن بيرون شهر زمين مي خرن براي ده سال بعد كار بيخوديه؟
چون من به ديد بلند مدت بعضا بيش از دو سال و به قصد نگه داري اين سهم به عنوان يكي از پايه هاي اصلي سبدم بحث را شروع كردم ثالثا اجازه مي فرماييد بخشي از مباحث اين تاپيك را كه به وساخت مربوط است در تاپيكخود--وساخت هميشه دوست داشتني-مطرح كنم
سرت را درد اوردم ممنون
------------------------------------------------
و پاسخ مرتضي:
فاندامنتال عزيز موافقم كه بحثمان به تاپيك وساخت منتقل شود. ولي همين را هم بگويم كه امروز يكي از دوستان مي‌گفت علي رغم اينكه وساخت نمي‌ارزد به زودي 560 تومان را كه برنامه اش از اول فروردين چيده شده بود رد مي‌كند و ظاهرا اين كار به مذاق آقايان خوش آمده و مي‌خواهند وساخت را به 700 برسانند. ولي شخصا ترجيح مي‌دهم جاي وساخت سامان گستر اصفهان داشته باشم كه تحليل ما مي‌گويد اين سهم حداقل 470 تومان مي‌ارزد. البته اين يك تحليل بد بينانه بود و موقعي كه سامان گستر اصفهان به 470 رسيد تحليل بعديش در راه است كه مي‌گويد اين سهم .... مي ارزد! حالا شما بگو به جاي اينكه من سهمي را به نظرم نمي‌ارزد و به نظرم تنها يك بازي است بخرم يا سهمي را كه به نظرم مي ارزد!!!
-----------------------------------------------------------------
من گفتم: شنيديد تا 700 يوهوووووووووووووووووووووووووووو
يكي وساخت بيگيره
 

فاندامنتال

Member
عضو تازه
ضمنا سايت تهران اي بي سي بخش گفتگو افتتاح شد براي يك فضاي دوستانه و علمي به انجا هم سر بزنيد ضمن اينكه از همه خواهش مي كنم نظات و تحليلهاي خود و ديگران را در مورد وساخت به اينجا انتقال دهند متشكرم
 

مرتضي بورسي

Member
عضو تازه
فاندامنتال جان هيچ مي‌دانيد عدد 560 كه دوستان ما مي‌گفتند همان عدد 2000 تومان قبل از افزايش سرمايه است كه دوستان ما مي‌گفتند بايد وپترو از آن خارج شود. زيرا اين شركت به شما 50 تومان سود نقدي داده است و 300 درصد افزايش سرمايه از طريق صرف سهام مثل اين است كه شما تقريبا 300 درصد از آورده افزايش سرمايه بدهيد و 300 تومان به شركت بدهيد و هر سهم شما بشود 4 تا سهم.
بنابراين )2000-50+300(/4=562.5 ريال اين سهم مثل خط 2000 توماني قبل از افزايش سرمايه است. اينطور كه بوش مي‌آيد آقايان دارند سهم را بالا مي‌برند كه 100 درصد ديگر از طريق صرف سهام افزايش سرمايه بدهند. بايد بداني كه پشت پرده خيلي خبرها است درست مثل بازي وپترو پاسال. من خيلي از اخبار به گوشم مي‌رسد ولي وارد سهامي كه به نظرم قرار است ديگران را بدبخت كند اصلا نمي روم. 700 اين سهم ديگر واقعا سفته‌بازي است.
 

مرتضي بورسي

Member
عضو تازه
هاشم حميديان گفت:
دوستان خواهشا از ثاباد بد دفاع نکنین چون باعث حساسیت میشه و بد دفاع کردن برای رشد سهم مضر است

یه سوال ؟
اگه ثاباد نمیرزه تو این قیمتها چرا وساخت از موقعیت استفاده نمیکنه بفروشه !
پس معلومه که میرزه بلکه بیشتر هم میارزه

پس مشکل کجاست ؟

برومند از ناصری بدتر است
پارتی کلفت و یار عبده
شاید بد نباشه رو بشه مونث های حقیقی مرتبط با نوین چطوری سهام حقیقیهای مشهد رو هاپولی کردن بعدش به خود نوین بالاتر فروختن
اگه لازم باشه با حراست بورس حالیشون میکنم

راستی دیروز ملت 10 ملیون سهم وساخت فروخت و ساختمان نوین خرید
مگه ساختمان نوین مال وساخت نیست
مگه تو خودت به کار بازتاب سهام ایراد نمیگرفتی میگفتی خرید وتوس یعنی کاهش سرمایه

یکی نیست به برومند بگه تو که به آهسته و پیوسته بودن رشد معتقدی چرا به بورس ثاباد رو آوردی ؟

تو نمیفهمی بورس دیدگاهش اینه که :

- قیمت چند سال آینده سهم را حساب میکند
- ضریب تنزیل وارد میکند
- و تو 2 هفته به قیمت هدف میرسد

حالا وساخت خودشو جر بده بورس همینه که هست
بورس باز لمپن و سفطه باز داره
میخواستی نیاری ثاباد رو تو بورس تو که عرضه نمیکنیش

اگه میخوای جلو رشد فنری را بگیری عرضه کن
یاا... زود باش
تو میگی نمیرزه چرا عرضه نمیکنی ؟
چرا سود سال 85 رو اعلام نمیکنی ؟
چرا نمیگی ارزش پروژه های کوهسنگی به تنهایی40 میلیارده یعنی ارزش بازار کنونی سهم
چرا . . .
مرتضي بورسي گفت:
هاشم جان بيخود شلوعش نكن! مي‌خواهي بداني چرا ثاباد را بازارسازي مي‌كنند. علتش اين است كه با بالا بردن قيمت زيرمجموعه‌هاي وساخت ان اي وي وساخت بالا مي‌رود و آقايان مي‌توانند برنامه خود را اجرا كنند و سهام وساخت خود را به خلق الله بيدازند. مديريت وساخت بايد نسبت به قيمت فعلي وساخت جوابگو باشد. ساده‌ترين راه هم بالا بردن ارزش ان اي وي شركت است كه واقعا دارد خيلي از قيمت سهام وساخت فاصله مي‌گيرد.

براي اينكه موضوع براي دوستان روشنتر شود. مجبور شدم يك ماجرايي را رو كنم. چند وقت پيش شركت ساختمان نوين افزايش سرمايه داد و سهم خود را به قيمت 1075 ريال به فروش رساند. به فاصله يك هفته بعد از اين معاملات در روزنامه دنياي اقتصاد قسمت بازار غير رسمي يك نفر آگهي خريد 150000 سهم ساختمان نوين به قيمت هر سهم 240 تومان را گذاشته بود. دوستان ما كه براي فروش سهام خود با ايشان تماس گرفتند گفتند كه سهام مورد نظر خود را خريده‌ايم. عليرغم اين آگهي مورد نظر هر روز چاپ مي‌شود. حتي دوستان ما به روزنامه گفتند آگهي فروش هر سهم 200 تومان را چاپ كن! روزنامه اين كار را نكرد. >:D< ماجرا خيلي جالب است نه!

حالا سوالي كه من دارم اين است كه اگر قيمت ساختمان نوين به جاي 1075 ريال واقعي 2400 ريالي در ذهن مردم جا بيفتذ چه اتفاقي مي‌افتد. خوب بديهي است كه با توجه به مالكيت 40 درصدي ثنوسا در ساختمان نوين، و سرمايه 20 ميليارد توماني ساختمان تهران و ساختمان نوين، چيزي حدود 96 تومان به هر سهم ثنوسا مي‌رسد در حالي كه اگر ساختمان نوين همان 1075 ريال باشد چيزي حدود 43 تومان به هر سهم ثنوسا مي‌رسد. حال با اين كار زيركانه‌شان دوستان ارزش ذاتي ثنوسا را 53 تومان بالا برده‌اند. حالا حساب نمي‌كنم كه ارزش ديگر زيرمجموعه‌هاي وساخت را هم همين گونه و به همين كلكها دارند بالا مي‌برند! ;;)

حال پيدا كنيد پرتقال فروش را! راستي ارزش روز ثاباد با توجه به نرخ تنزيل 20 درصد ظرف پنج سال آتي، دقت كنيد تنها نرخ تنزيل 20 درصد نه نرخ تنزيل 30 و 50 درصد، قيمت 500 توماني ثاباد را توجيه مي‌كند. ولي سفته‌بازها مي‌خواهند اين سهم را به مردم بيندازند اصلا مهم نيست.

انگار وساخت و ديگر زيرمجموعه‌هاي آن يكهو دارند منفجر مي‌شوند! >:D<
 

احمد اريانا2

Member
کاربر فعال
مرتضي خان سلام دوباره!

سلام دوست عزيز! اين وساخت مگه سرمايه اس را از 220 به 880 نرسانده؟ يعني اگه 1 سهم داشتيم حالا بايد4 تا باشه نه؟ براي من 3 برابر شده!!! البته با همان سرمايه 880 روي برگه سهم!!!! ايراد كار كجاست؟ ممنون


>:D<
 

سيسكو

Good Member
کاربر فعال
ساختما از طريق صرف سهام افزايش داده
اون يك سهم گم شده شما پذيره نويسي شده

در ضمن توجه داريد كه اين ساختمان چه بازار ساز رديفي داره
حالا هي بريد سهمتونو بهش بفروشيد فردا ميشه +5 درصد

يعني الان چندمين باري هست كه تو ماه گذشته بايد صف فروش ميشده و نشده و همش خريداري شده و روند صعودي ادامه داره
 

مرتضي بورسي

Member
عضو تازه
احمد آريانا 2 عزيز! افزايش سرمايه وساخت از طريق صرف سهام بوده است و كس ديگري به جاي شما پول افزايش سرمايه را داده است.
بنابراين با توجه به قيمت 330 تومان پذيره نويسي از 300 درصد افزايش سرمايه 100/330*300=90.91 درصد به صورت پذيره نويسي و 230/330*300=209.09 درصد آن به صورت جايزه به سهامدارن قبلي است.

يعني تعدا سهام شما 3.09 برابر شده است. راستي احمد جان مگر برگه‌هاي افزايش سرمايه را به شما داده‌اند؟
 

احمد اريانا2

Member
کاربر فعال
سيسكو عزيز و مرتضي خان ممنون!!!!! ادم پر رو يعني من نه؟!!!!

مرتضي جان برگه سهم و تعداد قابل معامله و دارايي سهمم مد نظرم بود.و هنوز اعمال نشده است و قابل معامله نيست.

باز هم متشكرم و خسته نباشيد. >:D<
 

فاندامنتال

Member
عضو تازه
اين مطلب را به تاپيك وساخت منتقل مي كنم اميدوارم نظر خود را بيان كنيد فقط خواننده نباشيد
--------------------------------------------------------------------------------

بنام خدا
روز ی روزگاری یه اصغر اقا بود تو دهاتشون خیلی پولدار بود 100 ملیون پول داشت نمی دونست چکار کنه اکبر اقا بهش گفت پولاتو بده من برات سرمایه گذاری کنم اصغر اقا م قبول کرد
خلاصه اکبر اقا 50 ملیون سهام خرید 50 ملیون هم یه زمین بزرگ تو دهاتشون خرید
اخر سال شد اصغر اقا اومد گفت خوب اکبر اقا اوضاع احوال پولای ما چطوره اکبر اقا هم یه کاغذ گذاشت جلوش توش جدول کشی بود نوشته بود:
دارایی ها: زمین 50 ملیون ارزش مو جودی سهام 100 ملیون
اصغر اقاگفت به عجب جای خوبی بورس پس این 50 ملیون بده من زمین هم بفروش بنداز تو بورس
اکبر اقا گفت: وایستا تند نرو اولا که اون تو زمین به قیمت خرید نوشته شده و رشدش رو ننوشتم دوما من زمین برای ساختن خریدم وقراره با سود سهام بسازمش پس بیا این 5 ملیون بگیر برو بعدا بیا سود بیشتری بهت می دم
اصغر اقا هم که خیلی اکبر اقا رو قبول داشت هیچی نگفت و رفت .اکبر اقا هم 50 ملیون سهام رو فروخت سود اصغر اقا رو داد و شروع کرد به ساختن یه مرکز تجاری بزرگ اخه تو تمام روستاهای اون دور وبر هیچ مغازه ای نبود با خودش گفت اینجا رو 50 ملیون خریدم 45 ملیون هم خرجش می کنم دو سال دیگه 300 ملیون می فروشم چون هم زمین رشد کرده هم بخاطر نوع محل ارزشش خیلی زیاد شده فقط می ترسید نتونه اینا رو به اصغر اقا بفهمونه
خلاصه سال دیگه شد اصغر اقا اومد پیش اکبر اقا گفت خوب امسال ای پی اس ات چنده؟
اکبر اقا کلی تعجب کرد ولی خوشحال شد با خودش گفت به به معلومه اطلاعاتش زیاد شده پس می شه خیلی چیزا رو بهش فهموند گفت امسال بورس خیلی رونق نداشت سهامت شده 60 ملیون همون 5 ملیون بهت می دهم ولی سال دیگه ساختمون سازی اینطوری میشه و اونطوری میشه و سرمایه ات میشه 300 ملیون و...
ولی مثل اینکه اصغر اقا که یه سری امار و ارقام یاد گرفته بود گفت ببین ان ای وی تو میشه 70 ملیون
ارزش زمینهای خارج بورست هم 50 ملیونه (چون تو تراز نامه نوشته) خیلی بخای حساب کنی 100 ملیون
چون من که نمی تونم با حساب کتاب اینده تو ارزش بذارم سرجمع میشه 170 ملیون اگه بخام رو پی ای هم حساب کنیم متوسط پی ای ساختمون 15 و تو 5 ملیون ای پی اس داری میشه ارزش سهمت 75 ملیون پس
با حساب کارشناسی! بین 75 تا نهایت 170 ملیون می ارزه اصلا نمی خوام اقا می خوام سهمم بفروشم
حالا هرچی اکبر اقا بگه بابا ارزش پروژه های من تا 350 ملیون می رسه فایده نداره خلاصه من برای جدا کردن این دو نفر گفتم سهام اصغر اقا رو تو سایت تالار بورس به عرضه می ذارم ببینم چند می ارزه بفروشم
خلاصه سهام اصغر اقا به بالاترین قیمت پیشنهادی به فروش می رسد..............
 
بالا