ممسني ( پتروشیمی ممسنی )

ازاد

Well-Known Member
کاربر فعال
همزمان با افزایش تولید اتان پارس جنوبی؛
مجوز افزایش 30 درصدی ظرفیت تولید اتیلن صادر شد

(چهارشنبه ۲۱ شهریور ۱۳۹۷) ۱۴:۰۰
همسو با افزایش ظرفیت تولید اتان پس از بهره برداری از فازهای جدید پارس جنوبی، شرکت ملی صنایع پتروشیمی مجوزی برای افزایش زودهنگام تولید اتیلن در مجتمع‌های پتروشیمی عسلویه صادر کرد.

به گزارش خبرنگار نیپنا، همزمان با آهنگ توسعه و بهره برداری از فازهای جدید پارس جنوبی در طول دوره فعالیت دولت یازدهم و دوازدهم، ظرفیت تولید اتان به عنوان خوراک استراتژیک صنایع پتروشیمی با افزایشی قابل توجه همراه شده است.
وزیر نفت در شهریور ماه امسال با ارائه گزارش عملکردی درباره جهش تولید و عرضه اتان، (در حاشیه افتتاح رسمی سه پروژه پتروشیمی) اعلام کرد: مقدار اتان مصرفی صنایع پتروشیمی در دولت ‌یازدهم ودوازدهم به دنبال راه‌اندازی فازهای جدید پارس‌جنوبی روندی افزایشی داشته، بطوریکه کل تولید اتان در سال 1392 از 3 میلیون و 800 هزارتن به بیش از 6 میلیون تن تا پایان سال ۹۶ افزایش یافته است.
در شرایط فعلی، ظرفیت تولید اتان در پالایشگاههای پارس جنوبی به حدود 6 میلیون تن در سال رسیده که با احتساب تولید اتان در دو مجتمع پتروشیمی پارس و فرآورش بندرامام این ظرفیت تا پایان سال به حدود هشت میلیون در سال افزایش می یابد.
علاوه بر این روند ساخت طرح های تولید اتان در صنعت گاز نشان می دهد که با توجه به پیشرفت ساخت بین 65 تا 100 درصدی پروژه هایی همچون فاز اول پتروشیمی بوشهر با ظرفیت تولید سالانه 850 هزار تن اتان، پالایشگاه بیدبلند خلیج فارس با ظرفیت سالانه 1.5 میلیون تن، پالایشگاه پارسیان سپهر با ظرفیت 1.3 میلیون تن و طرح اتان ریکاوری پالایشگاه فاز 12 پارس جنوبی (پتروپالایش کنگان) دست کم از محل راه اندازی و بهره برداری این پروژه ها در طول سال 98 و 99 بالغ بر پنج میلیون و 350 هزار تن دیگر به ظرفیت تولید خوراک اتان پتروشیمی ها افزوده خواهد شد.
این درحالی است که بر اساس اعلام شرکت ملی نفت ایران تا پایان امسال چهار طرح جدید پارس جنوبی شامل طرح توسعه فازهای 13، 22، 23 و 24 این میدان مشترک گازی با ظرفیت تولید سالانه دو میلیون تن اتان در مدار بهره‌برداری قرار می‌گیرد و از طرح هایی همچون فاز 14 پارس جنوبی، پالایشگاه گاز یادآوران (ان. جی. ال 3200) با ظرفیت تولید سالانه 1.7 میلیون تن اتان، ان جی ال 3100 دهلران با ظرفیت تولید سالانه 1.3 میلیون تن اتان به عنوان دیگر طرح های افزایش تولید این محصول استراتژیک گازی تا پیش از سال 1400 هستند.
به عبارت ساده تر، ظرفیت تولید خوراک اتان پتروشیمی ها از 8 میلیون تن فعلی، در سال 98 به 12.7 میلیون تن و در سال 99 به 17.6 میلیون تن می رسد.
در واقع، این ظرفیت قابل قبولی برای تامین نیاز صنایع پتروشیمی اتان محور شده که قطعا خیال سرمایه گذاران بخش خصوصی و خارجی صنعت پتروشیمی برای تامین خوراک پایدار در بلندمدت را راحت خواهد کرد.
مجوز افزایش زودهنگام تولید اتیلن در صنایع پتروشیمی
به گزارش نیپنا، همسو با اجرای برنامه های کلان وزارت نفت به منظور افزایش ظرفیت تولید خوراک اتان صنایع پتروشیمی، هم اکنون دو اقدام کوتاه مدت و میان مدت به منظور تکمیل حلقه اول زنجیره ارزش اتان با تولید اتیلن و سپس تکمیل سایر زنجیره های ارزش محصولات اولفینی در دستور کار شرکت ملی صنایع پتروشیمی به عنوان سازمان حاکمیتی صنعت پتروشیمی کشور قرار گرفته است.
در حال حاضر با راه اندازی واحدهایی در پتروشیمی شازند، تبریز، بندرامام، مارون، امیرکبیر، پلیمرآریاساسول، جم، مروارید و کاویان عملا دوره عرضه قطره چکانی خوراک به پتروشیمی ها به پایان رسیده است.
در این بین، شرکت ملی صنایع پتروشیمی به منظور بهینه از خوراک اتان تولیدی پارس جنوبی و کارخانه های ان. جی. ال، مجوزهایی برای ساخت 6 طرح جدید تولید اتیلن شامل فاز دوم پتروشیمی بوشهر، فاز دوم توسعه پتروشیمی ایلام، پتروشیمی کیان، گچساران، فیروزآباد و اولفین هفده ام (دهلران) صادر کرده که از این طرح ها پتروشیمی ایلام و پتروشیمی گچساران تا سال آینده در مدار بهره برداری قرار می گیرند.
علاوه بر این شرکت ملی صنایع پتروشیمی مجوزهایی به منظور افزایش ظرفیت تولید اتیلن در صنایع پتروشیمی مستقر در عسلویه شامل کاویان، مروارید، جم و پلیمر آریا ساسول صادر کرده که با انجام اقداماتی از جمله تغییر آرایش کوره ها و ... ظرفیت تولید اتیلن در این پتروشیمی ها بین 10 تا 30 درصد در مدت زمان کوتاهی افزایش می یابد.
«علی محمد بساق زاده» در گفتگو با نیپنا با اشاره به صدور مجوزهایی برای چهار شرکت پتروشیمی کاویان، مروارید، جم و پلیمرآریاساسول به منظور افزایش تا سقف 30 درصدی ظرفیت تولید اتیلن،گفت: قرار است آریاساسول 10 درصد افزایش تولید اتیلن را تا سال آینده و 20 درصد باقی را در دو سال آینده انجام دهد.
مدیر طرح های شرکت ملی صنایع پتروشیمی، افزود:پتروشیمی مروارید هم برای انجام مهندسی افزایش 30 درصدی تولید اتیلن برنامه ریزی کرده که تا پایان سال آینده یا اوایل سال 99 افزایش تولید در این مجتمع پتروشیمی قابل دسترس است.
این عضو هیئت مدیره شرکت ملی صنایع پتروشیمی با اشاره به برنامه افزایش 10 درصدی تولید در پتروشیمی کاویان، اظهار داشت: پتروشیمی جم هم افزایشی حدود 20 درصدی را در دستور کار قرار داده است.
وی، تاکید کرد: بنابراین تا پروژه های زنجیره پتروشیمی به سرویس می آیند، این پروژه هابتوانند بک آپ آنها بوده و از مازاد اتیلن استفاده کنند ضمن آنکه تسریع در راه اندازی فاز دوم پتروشیمی ایلام با هدف تولید سالانه یک میلیون تن اتیلن در برنامه است.
در مجموع پیش بینی می شود، در صورت تحقق برنامه های کوتاه و میان مدت افزایش ظرفیت تولید اتیلن تولید این محصول مادر که می تواند تکمیل کننده زنجیره های ارزش محصولات مختلف پلیمری باشد با افزایشی حدود دو برابری در سال افزایش یابد تا تراز تولید و مصرف اتیلن هم در صنعت پتروشیمی مثبت باشد.
تهیه کننده: محمد علی زمانخانی
 

ازاد

Well-Known Member
کاربر فعال
سهم واقعی ایران در بازار اتیلن؟
۱ آذر ۱۳۹۷ پتروشیمی, تحلیل بازار, خاورمیانه ۰ دیدگاه
اتیلن به دلیل حجم موجود، قیمت فروش و تعداد مشتقات به عنوان مهمترین خوراک صنعت پتروشیمی و محصول پایه این صنعت به حساب می آید. زنجیره ارزش لایه های اولیه اتیلن را می توان شامل انواع پلی اتیلن ها، اتیلن اکساید/اتیلن گلایکول، اتیلن دی کلراید/وینیل کلراید، اتیل بنزن، وینیل استات و استالدهید دانست. هر کدام از زنجیره های ابتدایی نیز با خوشه بندی خود به محصولات متنوع تری تبدیل می گردند فلذا اتیلن را می توان یکی از خوشه های اصلی صنعت پتروشیمی و مهمترین خوراک این صنعت در نظر گرفت.
از آن جایی که کشورمان ایران، به طور خدادادی از خوراک اتان سرشاری بهره مند است و خوراک اتان در صنعت پتروشیمی نیز مسیری جز تبدیل شدن به اتیلن ندارد؛ می بایست به صورت دقیق نسبت به تحلیل بازار این محصول اقدام کرد.
یکی از بهترین راه ها برای شناخت محیط حاکم بر خوراک اتیلن بررسی تغییرات مصرفی مشتقات آن است. به عنوان نمونه بر اساس ضریب مصرفی اتیلن برای تولید محصولات مختلف می توان بازار آینده این محصول را پیش بینی کرد.
میان مصرف اتیلن و مشتقات آن، هم بستگی وجود دارد و هر چه در ابتدای زنجیره ارزش این محصول قرار گیریم؛ این همبستگی خود را بیشتر نشان می دهد. به عنوان نمونه دو محصول پلی اتیلن و PET را در نظر بگیرید. از آنجایی که پلی اتیلن به صورت مستقیم از طریق خوراک اتیلن به دست می آید؛ بنابراین همبستگی بیشتری میان این دو می باشد. لیکن برای محصول پلی اتیلن ترفتالات، با توجه به اینکه PET از واکنش PTA و اتیلن گلایکول حاصل می شود؛ ضریب وابستگی کمتری نسبت به پلی اتیلن دارد.

در واقع می توان با تقریب خوبی و بر اساس تقاضای صنایع پایینی به تخمین تقاضای اتیلن در دنیا و کشورمان پرداخت. بسته به میزان دقیق بودن می توان میانگین وزنی تک تک مشتقات و روند تقاضای آینده آن ها را مورد بررسی قرار داد که در اینجا صرفا بیشتر بر روی پلی اتیلن ها اشاره شده است.
به عنوان نمونه در ابتدای ۲۰۱۸، تقاضای گریدهای مختلف پلی اتیلن برابر با ۹۵ میلیون تن بوده است و طبق پیش بینی ها تا سال ۲۰۲۲ به ۱۱۸ میلیون تن خواهد رسید. (یعنی ۲۳ میلیون تن تقاضای بیشتر)
حال اگر با همان نسبت تقریبی بدست آمده از نمودار قبلی، میزان مصرف اتیلن را بدست آوریم به عدد حدود ۳۵ میلیون تن تقاضای اتیلن دست می یابیم. از آنجایی که واحدهای اتیلنی به طور متوسط با راندمان ۸۵ درصدی در مدار قرار دارند و با حفظ شرایط استاندارد پیش بینی می گردد که در طول سال های ۲۰۱۷ تا ۲۰۲۲ به ظرفیتی معادل با ۴۲ میلیون تنی نیازمندیم. حال اینکه چه سهمی از این ظرفیت نصیب کشورمان خواهد شد؛ خود موضوعی جداگانه است.
اگر فرض شود که تا سال ۲۰۲۲ کشورمان بخواهد سهمی حدود ۵ میلیون تن اتیلن (یعنی ۱۲ درصدی) از بازار این محصول commodity را در اختیار داشته باشد؛ می بایست حدود ۶ تا ۶.۵ میلیون تن اتان استفاده کند. (با فرض اینکه به ازای هر تن اتان، ۰.۷۸ تن اتیلن تولید گردد.)
اگر متوسط ظرفیت واحدهای اتیلن فرضی را ۱ میلیون تنی در نظر بگیریم؛ کشورمان برای در اختیار گرفتن ۱۲ درصد از تقاضای سال های ۲۰۱۸ تا ۲۰۲۲، نیازمند افتتاح ۶ واحد کراکر با بخار با ظرفیت ۱ میلیون تنی است.
مرکز مطالعات زنجیره ارزش معتقد است؛ با افزایش تولید اتان در منطقه ماهشهر و عسلویه و حتی سایر مناطق، پیش بینی شده است که کل تولید اتان کشور از ۶.۵ میلیون تن سال ۹۶ به حدود ۱۸ میلیون تن در سال ۱۴۰۱ افزایش خواهد یافت. این بدان معناست که تقریبا ۱۲ میلیون تن افزایش تولید اتان خواهیم داشت. از آنجایی که خوراک اتان مسیری جز تبدیل شدن به اتیلن را ندارد؛ به تقریبا حدود ۱۰ میلیون تن اتیلن خواهیم رسید. همچنین با توجه به فشار کمی خوراک، به احتمال زیاد با راندمان بالایی رو به رو خواهیم شد و با توجه به conversion factor، در صورت تبدیل تمامی خوراک اتیلن به پلی اتیلن، حدودا ۱۰ میلیون تن پلی اتیلن خواهیم داشت.
در ابتدای گزارش نیز اشاره شد که بازار اتیلن در حد فاصل سال های ۱۳۹۷ تا ۱۴۰۱، نیازمند ۴۲ میلیون تن افزایش ظرفیت تولید است که با حساب های صورت گرفته، سهم ایران از تامین نیاز افزایش تقاضای بازار جهانی، تقریبا ۲۵ درصد خواهد شد! این عدد را با سهم فرضی ۱۲ درصدی در ابتدای یادداشت مقایسه کنید.
نقش دیگر کشورها چگونه در نظر گرفته شده است؟ ایالات متحده از مسیر شیل های گازی و چین از مسیر ذغال سنگ و فرآیند MTO، چه جایگاهی خواهند داشت؟ به نظر می رسد که نیازمند دو راهکار باشیم؛ یا کاملا به صورت تهاجمی به این بازار ورود کنیم یا اینکه سهم اتیلن تولیدی را به سایر محصولات زنجیره ارزش آن سرشکن نماییم. اینکه کدام استراتژی در نظر گرفته شود؛ خود نیازمند بررسی جداگانه است. البته این موضوع را نیز باید در نظر داشت که پیش نیاز بهره گیری هر چه بهتر و موثرتر از فرصت های بازار حال و آتی نیاز است که در کنار تولید اتیلن به سایر محصولات الفینی از جمله پروپیلن و همچنین آروماتیکی از جمله بنزن و پارازایلن نیز توجه داشته باشیم تا بتوانیم با گسترده تر کردن محصولات تولیدی محصولات پلیمری و شیمیایی در کنار رفع نیازهای داخلی کشور توان صادراتی کشور را نیز ارتقا بخشید.
 

(تک سهم)

Well-Known Member
کاربر فعال
اقتصادی / نفت و انرژی
۱۱:۰۲ - ۱۳۹۷/۱۰/۱۶
مدیرعامل شرکت ملی پتروشیمی:پتروشیمی‌ها راه‌های دور زدن تحریم را بلدند
معاون وزیر نفت در امور پتروشیمی گفت: واحدهای پتروشیمی کشور راه‌های دور زدن تحریم را بلدند و شرایط بین‌المللی کنونی کشور خللی در فعالیت واحدها ایجاد نمی‌کند.


به گزارش خبرگزاری فارس به نقل از وزارت نفت، مدیرعامل شرکت ملی صنایع پتروشیمی با اشاره به این‌که شرایط بین‌المللی کنونی ایران محدودیت‌هایی را برای صنعت پتروشیمی ایجاد کرده است، اظهار کرد: شرکت‌های پتروشیمی راه‌های بسیار خوبی را برای حل مسائل و محدودیت‌های خود پیدا کرده‌اند و تلاش می‌شود، به مشکل خاصی برخورد نکنند.
وی با بیان این‌که وزیر نفت به جد، پیگیر موضوع تأمین مالی طرح‌های پتروشیمی است، افزود: تأمین سرمایه از طریق فروش اوراق مشارکت اسلامی در حال پیگیری است و هر هفته نشست‌های آن در دفتر وزیر نفت برگزار می‌شود.

معاون وزیر نفت در امور پتروشیمی تصریح کرد: امیدواریم تأمین مالی طرح‌های پتروشیمی از طریق فروش اوراق مشارکت در ماه‌های آتی به سرانجام برسد تا بتوانیم بخشی از مشکلات مالی طرح‌ها را رفع کنیم.
محمدی با اشاره به این‌که ماهشهر قطب نخست پتروشیمی ایران است، گفت: کیفیت و تنوع بالای محصولات زنجیره ارزش در واحدهای پتروشیمی منطقه ماهشهر بسیار بااهمیت و ارزشمند است.
وی با بیان این‌که تخصیص زمین به طرح‌های توسعه‌ای صنعت پتروشیمی یکی از مواردی است که در منطقه ماهشهر پیگیری می‌شود، ادامه داد: زمینی به‌منظور توسعه فاز ۲ منطقه ویژه اقتصادی پتروشیمی در نظر گرفته شده و در برنامه‌ریزی انجام شده به همه جوانب زیست‌محیطی منطقه توجه کامل شده است.
انتهای پیام/ب--------------------------------------

تنها پتروشیمی که امروز صف خرید بود پترول سهامدار عمده شلرد ممسنی کازرو دهدشت شاید بلاخره نوبت تن لش های پترویی بازار پایه شده بی دلیل که فقط و فقط پترول صف خرید که نشده
 

(تک سهم)

Well-Known Member
کاربر فعال
اقتصادی / نفت و انرژی
۱۱:۰۲ - ۱۳۹۷/۱۰/۱۶
مدیرعامل شرکت ملی پتروشیمی:پتروشیمی‌ها راه‌های دور زدن تحریم را بلدند
معاون وزیر نفت در امور پتروشیمی گفت: واحدهای پتروشیمی کشور راه‌های دور زدن تحریم را بلدند و شرایط بین‌المللی کنونی کشور خللی در فعالیت واحدها ایجاد نمی‌کند.


به گزارش خبرگزاری فارس به نقل از وزارت نفت، مدیرعامل شرکت ملی صنایع پتروشیمی با اشاره به این‌که شرایط بین‌المللی کنونی ایران محدودیت‌هایی را برای صنعت پتروشیمی ایجاد کرده است، اظهار کرد: شرکت‌های پتروشیمی راه‌های بسیار خوبی را برای حل مسائل و محدودیت‌های خود پیدا کرده‌اند و تلاش می‌شود، به مشکل خاصی برخورد نکنند.
وی با بیان این‌که وزیر نفت به جد، پیگیر موضوع تأمین مالی طرح‌های پتروشیمی است، افزود: تأمین سرمایه از طریق فروش اوراق مشارکت اسلامی در حال پیگیری است و هر هفته نشست‌های آن در دفتر وزیر نفت برگزار می‌شود.

معاون وزیر نفت در امور پتروشیمی تصریح کرد: امیدواریم تأمین مالی طرح‌های پتروشیمی از طریق فروش اوراق مشارکت در ماه‌های آتی به سرانجام برسد تا بتوانیم بخشی از مشکلات مالی طرح‌ها را رفع کنیم.
محمدی با اشاره به این‌که ماهشهر قطب نخست پتروشیمی ایران است، گفت: کیفیت و تنوع بالای محصولات زنجیره ارزش در واحدهای پتروشیمی منطقه ماهشهر بسیار بااهمیت و ارزشمند است.
وی با بیان این‌که تخصیص زمین به طرح‌های توسعه‌ای صنعت پتروشیمی یکی از مواردی است که در منطقه ماهشهر پیگیری می‌شود، ادامه داد: زمینی به‌منظور توسعه فاز ۲ منطقه ویژه اقتصادی پتروشیمی در نظر گرفته شده و در برنامه‌ریزی انجام شده به همه جوانب زیست‌محیطی منطقه توجه کامل شده است.
انتهای پیام/ب--------------------------------------

تنها پتروشیمی که امروز صف خرید بود پترول سهامدار عمده شلرد ممسنی کازرو دهدشت شاید بلاخره نوبت تن لش های پترویی بازار پایه شده بی دلیل که فقط و فقط پترول صف خرید که نشده


دوباره فقط پترول صف خریده باید بازار بیاد سمت پترویی های بازار پایه تا صف خرید ببره
 

ازاد

Well-Known Member
کاربر فعال
آئین انعقاد قرارداد EPC+F طرح پلی اتیلن سنگین دهدشت
  • چهارشنبه ۲۱ آذر ۱۳۹۷
  • 1058
قرارداد اجرای طرح پلی اتیلن سنگین دهدشت بصورت EPC+F فی مابین شرکت صنایع پتروشیمی دهدشت و شرکت مهندسی نارگان برگزار گردید.
آقای مهندس یزدانی کاشانی مدیرعامل شرکت صنایع پتروشیمی دهدشت پس از امضای قرارداد اظهار داشت: پس از بازدید جناب آقای مهندس زنگنه وزیر محترم نفت از سایت شرکت صنایع پتروشیمی دهدشت در بهمن ماه سال گذشته و تاکید ایشان مبنی بر اهمیت و لزوم اجرایی شدن طرح پتروشیمی دهدشت و حمایت وزارت نفت در خصوص تامین منابع مالی مورد نیاز این طرح و با دستور ویژه آقای مهندس ربیعی مدیرعامل محترم شرکت صنایع پتروشیمی خلیج فارس و مساعدت و پیگیری مستقیم جناب آقای مهندس اشرف زاده مدیرعامل محترم شرکت گروه پتروشیمی سرمایه گذاری ایرانیان (پترول) و همچنین رایزنی ها و تلاش گسترده و شبانه روزی جناب آقای مهندس هاشمی پور نایب رئیس محترم کمیسیون انرژی و نماینده مردم کهگیلویه، چرام، بهمئی و لنده در مجلس شورای اسلامی ، بلافاصله برگزاری مناقصه انتخاب پیمانکار طراحي ،خرید و تامین تجهیزات ، نصب وراه اندازی طرح (EPC Contractor) از میان شرکتهای توانمند داخلی در دستور کار قرار گرفت و خوشبختانه با لطف خدای بزرگ پس از شش ماه تلاش و کوشش بی وقفه با همکاری شرکت مدیريت توسعه صنایع پتروشیمی بعنوان مشاور مديريت طرح ( MC ) بمنظور بررسی و ارزیابی دقیق و کارشناسانه پیشنهادهای فنی و مالی شرکت کنندگان در مناقصه و همچنین برگزاری جلسات متعدد فنی/بازرگانی با شرکت کنندگان در مناقصه ، شرکت مهندسی نارگان به عنوان برنده مناقصه انتخاب و گام مهمی در راستای اجرائی نمودن این طرح عظیم ملی پس از 12 سال برداشته شد. وی همچنین افزود: فراهم نمودن فاینانس مورد نیاز نیز جزء شرح کار و مسئولیت های اصلی شرکت نارگان و شرط اصلی موثر شدن قرارداد بوده و پیمانکار متعهد می باشد ظرف مدت حداکثر 4 ماه از تاریخ انعقاد قرارداد نسبت به فراهم نمودن آن اقدام نماید. از طرفی با توجه به عدم حضور و پشتیبانی صاحب لیسانس واحد (شرکت بازل آلمان) ، تامين كاتاليست مورد نیاز براي توليد انواع محصولات و قبول مسئولیت ها و تعهدات و تضامین عملکرد واحد ، جزء شرح کار و مسئولیت های اصلی پیمانکار در قرارداد لحاظ گردیده است که با توجه به توانمندیها و سوابق درخشان شرکت مهندسی نارگان در پروژه های مشابه قبلی، هیچگونه نگرانی از این بابت وجود ندارد. وی اظهار امیدواری کرد که با تلاشهای شبانه روزی و بی دریغ کلیه عوامل اجرائی طرح ، این پروژه در بازه ی زمانی 36 ماهه خود به اتمام رسیده و با راه اندازي آن ، گام موثري در جهت محروميت زدايي و اشتغال زايي در منطقه برداشته شود. یزدانی افزود: لازم میدانم از حمایتهای ویژه و مساعدتهای آقای مهندس زنگنه وزیر محترم نفت،آقای مهندس ربیعی مدیرعامل محترم شرکت صنایع پتروشیمی خلیج فارس، آقای مهندس اشرف زاده مدیرعامل محترم شرکت گروه پتروشیمی سرمایه گذاری ایرانیان، آقای مهندس هاشمی پور نایب رئیس محترم کمیسیون انرژی و نماینده مردم کهگیلویه، چرام، بهمئی و لنده در مجلس شورای اسلامی و همکاری‌های ارزشمند دکتر احمدی استاندار محترم استان کهگیلویه و بویر احمد و کلیه مسئولان و دست اندرکاران محلی و استانی و زحمات و تلاشهای کلیه عوامل اجرائی طرح (پرسنل شرکت و مدیریت طرح (MC) ) تقدیر و تشکر نمایم. شایان ذکر است طرح پلی اتیلن سنگین دهدشت با ظرفیت تولید 300 هزار تن در سال بعنوان یکی از طرحهای پتروشیمی خط دنا و جزو طرحهای راهبردی و مصوب صنعت پتروشیمی می باشد که کلنگ احداث آن در فروردین ماه سال 1386 در زمینی به مساحت 102 هکتار و در مجاورت شهرستان دهدشت واقع در استان کهگیلویه و بویر احمد به زمین زده شد. خوراک طرح اتیلن است که از طریق خط لوله مربوطه از پتروشیمي گچساران و یا از طریق "خط اتيلن غرب" تأمین خواهد گرديد. هدف از اجرای این طرح در مرحله اول تولید مواد اولیه پلی اتیلن سنگین برای تامین نیاز بازارهای داخلی و تغذیه صنایع پایین دستی و در مرحله بعد صادرات محصول به بازارهای جهانی میباشد.
 

(تک سهم)

Well-Known Member
کاربر فعال
سرمایه ای که میشه باهاش فاینانس گرفت مثل زنجان جهرم فسا داراب حدود 350 میلیارده

پس ممسنی کازرو دهدشت مجبورن افزایش سرمایه بدن در اونصورت با توجه به قیمت تئوریک بازگشایی ارزش بازارشون تازه بدون احتساب بروجن نزدیک دوبرابر جهرم فسا داراب میشه


ارزش بازار شپدیس 7790 میلیارد

ارزش بازار شلرد که میشه شپدیس 1740 میلیارد

ارزش بازار زنجان که میشه شلرد 506 میلیارد

ارزش بازار شستان 35 میلیارد

--------------------------------

اینا اوره و آمونیاک بودن حالا بریم سر اتیلن و پلی اتیلن

--------------------------------

ارزش بازار جم 16067 میلیارد

مجموع ارزش بازار سه قلو جهرم فسا داراب که جمعا میشن جم تنها 706 میلیارد

مجموع ارزش بازار چهار قلو ممسنی کازرو دهدشت بروجن بدون احتساب بروجن که خارج بورسه 554 میلیارد

فراموش نکنیم یک زمانی شپدیس و جم هم زمین خالی بودن
 

(تک سهم)

Well-Known Member
کاربر فعال
جزئیات تامین سرمایه طرح های پتروشیمی از طریق فروش اوراق مشارکت
دریافت خبر : شنبه ۲۲ دی ۱۳۹۷ ساعت ۱۰:۲۹

مدیر سرمایه گذاری شرکت ملی صنایع پتروشیمی، جزئیات تامین سرمایه طرح های پتروشیمی از طریق فروش اوراق مشارکت اسلامی را تشریح کرد.
حسین علی مراد در گفت وگو با ایسنا، با اشاره به تامین سرمایهطرح های پتروشیمی از طریق انتشار اوراق قرضه، اظهار کرد: مجوز انتشار اوراق در قانون ایران و در چارچوب فعالیت های بازار سرمایه که همان بورس است، دیده شده است. طبق بررسی های انجام شده، نکته ی مهم این است که شرکت هایی که متقاضی استفاده از این اوراق در صنعت پتروشیمی هستند، یک مشکل اساسی دارند که ضمانتی که برای صادر شدن این اوراق لازم است، با چالش هایی روبه رو است.
وی با تاکید بر این که به اعتقاد ما انتشار اینگونه اوراق با توجه به شرایط فعلی ایران و لزوم اتکاء به منابع داخلی بسیار مطلوب است، افزود: مشکل این است که نمی توانند ضمانت نامه های خاص را ارائه کنند و صادرکردن اوراق به تعویق می افتد و ممکن است امکان پذیر نباشد.
مدیر سرمایه گذاری شرکت ملی صنایع پتروشیمی از تشکیل کارگروهی برای حل مشکل مذکور خبر داد و گفت: کارگروهی متشکل از مدیران ارشد وزارت نفت به اتفاق شخص وزیر، شرکت ها و هلدینگ هایی که می خواهند از این نوع اوراق استفاده کنند، تشکیل شده تا راهکارهایی برای حل مشکل مذکور پیش بینی شود. احتمالا از راهبردی که این کارگروه قرار است به آن برسد، استفاده می شود تا چاپ اوراق سریع تر اتفاق بیفتد.
علی مراد ادامه داد: درواقع برای این که اوراق عرضه شود و سازمان بورس مجوز لازم را برای عرضه اوراق به مردم صادر کند، به ضمانتی نیاز دارد که این ضمانت باید سازوکار عملی داشته باشد که مورد پذیرش بورس واقع شود. این که این ضمانت در طرح های پتروشیمی توسط چه شرکت هایی ارائه و چگونه انجام شود، مورد سوال است که در کارگروه بررسی می شود.
وی به این سوال که این اوراق برای تامین سرمایه کدام طرح ها ...---------------------------------------------------------------------------------------

حیف امروز اسم طرح ها برده نشد وگرنه می تونست بعضی از پترویی های بازار پایه را شامل شوند و چند روز توی صف خرید قفل شن امیدواریم فقط زنجان نباشد جهرم فسا و داراب هم سال قبل افزایش سرمایه دادن درست عین زنجان

الفین 8 هم باید باشه که در اونصورت ممسنی کازرو دهدشت بروجن باید برن بالا چرا صف خرید نشدن ؟؟؟؟؟

شایدم الفین 14 هم باشد که در اونصورت جهرم فسا داراب چرا صف خرید نشدن ؟؟؟؟؟
 

(تک سهم)

Well-Known Member
کاربر فعال
تأمین سرمایه طرح‌های پتروشیمی با عرضه اوراق مشارکت اسلامی
یکشنبه ۲۳ دی ۱۳۹۷
مدیر سرمایه‌گذاری شرکت ملی صنایع پتروشیمی جزئیات تامین سرمایه طرح‌های پتروشیمی از طریق فروش اوراق مشارکت اسلامی را تشریح کرد.


حسین علیمراد در گفتگو با ایسنا با اشاره به اینکه مجوز انتشار اوراق در چارچوب فعالیت‌های بازار سرمایه که همان بورس است، دیده شده، گفت: طبق بررسی‌های انجام شده یک مشکل اساسی وجود دارد و آن اینکه ضمانتی که برای صادر شدن این اوراق لازم است با چالش‌هایی روبرو است.
وی با تاکید بر این‌که انتشار اینگونه اوراق با توجه به شرایط فعلی ایران و لزوم اتکاء به منابع داخلی بسیار مطلوب است، افزود: مشکل این است که نمی‌توانند ضمانت‌نامه‌های خاص را ارائه کنند و صادرکردن اوراق به تعویق می‌افتد و ممکن است امکان‌پذیر نباشد.
مدیر سرمایه‌گذاری شرکت ملی صنایع پتروشیمی از تشکیل کارگروهی برای حل مشکل مذکور خبر داد و گفت: برای این‌که اوراق عرضه شود و سازمان بورس مجوز لازم را برای عرضه اوراق به مردم صادر کند، به ضمانتی نیاز دارد که این ضمانت باید سازوکار عملی داشته باشد که مورد پذیرش بورس واقع شود؛ اینکه این ضمانت در طرح‌های پتروشیمی توسط چه شرکت‌هایی ارائه و چگونه انجام شود، مورد سوال است که در کارگروه بررسی می‌شود.
وی با اشاره به اینکه این اوراق برای تامین سرمایه طرح‌هایی است که اولویت صنعت پتروشیمی و وزارت نفت بوده و از نظر استراتژیک برای کشور مهم هستند و همچنین برای طرح‌هایی است که مراحل پایانی خود را طی می‌کنند و با تزریق کمی سرمایه راه‌اندازی خواهند شد،


-------------------------------------------------------------


شلرد باید لیدری کنه چرا با تکمیل خبر فوق و مشخص شدن از چه طرح هایی شلرد صف خرید نیست !!!!!
متاسفانه جهرم فسا داراب شستان ممسنی کازرو دهدشت باید دعا کنیم بقیه گروه بره بالا

اگر شجم و زنجان برن بالا

نمیشه شلرد و بقیه نیان بالا

فردا زنجان می تونه گرانتر از شلرد بشه !!!!!

اگه رشد زنجان ادامه دار باشه یعنی بقیه پترویی های بازار پایه هم باید برن بالا
 

(تک سهم)

Well-Known Member
کاربر فعال
فردا نمیشه زنجان و شجم بعد 40 درصد رشد برن بالاتر ولی بقیه پترویی های بازار پایه هیچ !!!!!

قضیه مثل خودرویی هاست همه با هم بالا و پایین میرن


جهرم فسا داراب ممسنی کازرو شلرد نباید سبز باشن باید برن صف خرید
 

(تک سهم)

Well-Known Member
کاربر فعال
بی شرفا امروز هم با تک روی زنجان و شجم خیلی ضد حال زدن فردا یعنی نوبت صف خرید شدن کل گروه پترویی های بازار پایست ؟؟؟؟؟
 

(تک سهم)

Well-Known Member
کاربر فعال
۱۱:۳۹ - ۱۳۹۷/۱۰/۲۵

مدیر سرمایه‌گذاری شرکت ملی صنایع پتروشیمی:
خارجی ها هنوز از شرکت های پتروشیمی ایران نرفته و منتظر ساز و کار مالی هستند
مدیر سرمایه‌گذاری شرکت ملی صنایع پتروشیمی با عدم تایید خروج سرمایه‌گذاران خارجی از شرکت های پتروشیمی گفت: اروپا و آسیایی‌ منتظر روشن شدن ساز و کار مالی هستند.


به گزارش پایگاه خبری بورس پرس حسین علی‌مراد با بیان این‌که شرکت‌هایی که متقاضی سرمایه‌گذاری در صنعت پتروشیمی ایران هستند در انتظار روشن شدن تکلیف ساز و کار مالی بین ایران و اروپا هستند به ایسنا گفت: قرار است این شرکت‌ها بعد از این‌که ساز و کار مالی بین ایران اروپا (SPV) مشخص شد تصمیم نهایی را بگیرند.
وی افزود: علاوه بر شرکت‌های اروپایی که در تامین تجهیزات و سرمایه‌گذاری‌های بلند و کوتاه‌مدت با ایران همکاری می‌کردند، آسیایی‌ها مانند ژاپن، کره و چین منتظرند تا ببینند ساز و کار مالی اروپا به چه نتیجه‌ای می‌رسد تا مشابه همان را بتوانند اجرایی کنند و در بازار ایران فعالیت را ادامه دهند.
علی مراد ادامه داد: این‌که شرکت‌های خارجی بازار پتروشیمی ایران را ترک کرده‌اند را تایید نمی‌کنم. زیرا آن‌ها منتظرند نتیجه را ببینند و بر اساس نتیجه‌ای که پیش می‌آید سیاست‌ها را همسو کرده و اقداماتی انجام دهند. کشورهای دیگر تمایل دارند برخلاف آمریکا همکاری را ادامه دهند اما در مقابل صدمات احتمالی که ممکن است از دولت آمریکا ببینند پوشش دهند.


-------------------------------------------------

وقتی امسال زنجان تونست پس همه پترویی های بازار پایه می تونن داستان سرایی نکنید
 

(تک سهم)

Well-Known Member
کاربر فعال
نمی دانم ممسنی کازرو دهدشت (پلی اتیلن) باید برن صف خرید

یا شلرد (اوره آمونیاک) بره صف خرید

یا جهرم فسا داراب (پلی اتیلن) باید برن صف خرید


تا همگی صف خرید شن ؟؟؟؟؟

--------------------------------

وگرنه زنجان (اوره آمونیاک) 70% رفته بالا پترویی های فوق حتی شلرد هیچ !!!!!
 

(تک سهم)

Well-Known Member
کاربر فعال
به سال بعد زمین خالی جهرم فسا داراب خوشبینم البته اگه سپاه بی غیرت مثل بقیه حقوقیا آدم شه پول بیاره یا سریعا واگذار کنه وگرنه امسال که تمام شد سال بعد هم همین آشه با همین کاسه


بی غیرتا حیا کنید جهرم فسا داراب را رها کنید


يکشنبه 4 شهريور 1397 - 22:04
فرمانده سپاه پاسداران گفت: سپاه در فعالیت‌های اقتصادی ورود پیدا نمی‌کند و تنها در عرصه سازندگی که فعالیت اقتصادی محسوب نمی‌شود فعالیت می‌کند.
 

(تک سهم)

Well-Known Member
کاربر فعال
ممسنی کازرو دهدشت بروجن افزایش سرمایه ندادن تا طرح های پلی اتیلن را اندازی بشه ولی حداقل الفین 8 پیشرفت قابل توجهی داشته اگه الفین 8 تا پایان سال بعد ساخته بشه با این سرمایه اندکشان سال بعد باید برن هزار !!!!!

شلرد هم نهایت شش ماه دیگه افتتاح میشه ارزش بازارش یک سوم شپدیسه !!!!!

پترول نشان داده با غیرته کاش سپاه بی غیرت و پر ادعا هم بیاد حق تقدمای استفاده نشده جهرم فسا داراب را بخره تا اینا هم از خاک خوردن در بیان یا اگه پول نداره یا براش اهمیتی نداره سریعا واگذار کنه
 
آخرین ویرایش:

(تک سهم)

Well-Known Member
کاربر فعال
خالی نبند پس چرا ارزش بازار زنجان از جمع 4 پترویی زیر صد بازار پایه بیشتره

آینده همه پترویی ها روشنه

مگه الفین 8 هم قابل توجه پیشرفت نداشته ولی تاثیری روی قیمت ممسنی کازرو دهدشت که نداشته !!!!!

پس کی استارت می زنن مگه الفین 8 پایان سال بعد افتتاح نمیشه !!!!!
 
آخرین ویرایش:

(تک سهم)

Well-Known Member
کاربر فعال
مگه الفین 8 هم قابل توجه پیشرفت نداشته ولی تاثیری روی قیمت ممسنی کازرو دهدشت که نداشته !!!!!

پس کی استارت می زنن مگه الفین 8 پایان سال بعد افتتاح نمیشه !!!!!


کمترین قیمت امسال ممسنی 110 تومن بوده ولی کمترین قیمت زنجان 80 سرمایه زنجان 2.5 برابر ممسنی ست

وقتی ممسنی کازرو دهدشت نرفتن بالا باید هم زنجان که سوبل شده بود صف فروش شه

با رشد زنجان چرا بقیه رشد نکردن

این عقب افتادگی را باید جبران کنن وگرنه زنجان هر مثبتی فرصت فروشه
 
آخرین ویرایش:

Parvazzz

Well-Known Member
کاربر فعال
عضو تازه
یه استراتژی خوب برای دارندگان سهام ممسنی، زنجان، کازرو، دهدشت، اینه که سهامشون را به داراب و فسای زیر ۷۰ تومنی تبدیل کنند. اینها همه وضعیتشون یکسانه و قیمتشون هم بالانس میشه، داراب فسا حداقل قیمت را دارن و به مرور اینا میرن بالای ۱۰۰ و با بقیه همراه میشن
 

(تک سهم)

Well-Known Member
کاربر فعال
اول وقت زنجان صف خرید شد

حالا هم ممسنی صف خرید شد

ممسنی پلی اتیلنه درست مثل جهرم فسا داراب

البته وقتی ممسنی صف خرید میشه باید کازرو دهشت که قل های دیگرش هستن صف خرید بشه (البته دهدشت ج هست) ولی در کل رشد پلی اتیلن ها با هم باید باشه ؟؟؟؟؟ طبیعتا وقتی یکی صف خرید شه مشابه دیگری هم حداقل باید برود بالا
 

(تک سهم)

Well-Known Member
کاربر فعال
اول وقت زنجان صف خرید شد

حالا هم ممسنی صف خرید شد

ممسنی پلی اتیلنه درست مثل جهرم فسا داراب

البته وقتی ممسنی صف خرید میشه باید کازرو دهشت که قل های دیگرش هستن صف خرید بشه (البته دهدشت ج هست) ولی در کل رشد پلی اتیلن ها با هم باید باشه ؟؟؟؟؟ طبیعتا وقتی یکی صف خرید شه مشابه دیگری هم حداقل باید برود بالا

بیخیال این چه بازاریه چرا حتی کازرو صف خرید نمیشه !!!!!
 

(تک سهم)

Well-Known Member
کاربر فعال
بیخیال این چه بازاریه چرا حتی کازرو صف خرید نمیشه !!!!!


ممسنی ده میلیون صف خرید انوقت کازرو 46 هزار تا معامله شده !!!!!!!!!!!!!

درسته بازیگرا ممسنی خریدن ممسنی 4 ماه بود اینقدر معامله نشده بود ولی بازار مگه نابیناست و صف خرید ممسنی را نمیبیند ؟؟؟؟؟
 
بالا