مفـــــید : بدترین کارگزاری

آیا از عملکرد کارگزاری مفید، راضی هستید؟

• بله

رای: 289 35.4%
  • خیر

رای: 528 64.6%

• مجموع رای دهندگان
    817

M.shafaei

Active Member
کاربر فعال
عضو تازه
آقا من میخام برم نمایندگی بگیرم کارهاشم کردم تصمیم دارم 50 درصد کارمزدی رو که میگیرم به سهامدارا برگردونم البته بطور نامحسوس باید اینکار و کرد والا سربه نیستمون میکنن
بنظرتون این کار و کنم چند نفر انتقال میدن به نمایندگی من؟

ak119

Well-Known Member
کاربر فعال
عضو تازه
خب منم دارم میگم شما تخفیف خوب بگیری + سود که از سهام کارگزاریت نسیبت میشه بده؟ انگار یکی یه سود اضافه تری به شما میده و شما رد میکنید!
مگه سود کارگزاری از کارمزد امثال من نیست؟ خب شما فرض کن کل کارمزد رو بهتون تخفیف بده! میشه همینی که میگید دیگه حتی بهتر و عادلانه تر چون اینطوری هر کی بیشتر گردش داشته باشه بیشتر سود میبره نه کسی که پولدار تر بوده و سهامدار عمده کارگزاریه!

این تخفیف فکر میکنم برای اوراقه. برای آتی که هر قرارداد داره 1000 و خورده ای کارمزد میگیره الان. تخفیف و اینها هم که تا حالا به من نداده. با اینکه گردش روزانه ام بالای 3 میلیارد هم بوده.
آگاه روی آتی هم 20 درصد تخفیف میده یعنی قبلا که میداده بسته به سطح باشگاهتون الان رو نمیدونم چون آتی کار نمی کنم

prince0fpersia

Well-Known Member
کاربر فعال
عضو تازه
مگه سود کارگزاری از کارمزد امثال من نیست؟ خب شما فرض کن کل کارمزد رو بهتون تخفیف بده! میشه همینی که میگید دیگه حتی بهتر و عادلانه تر چون اینطوری هر کی بیشتر گردش داشته باشه بیشتر سود میبره نه کسی که پولدار تر بوده و سهامدار عمده کارگزاریه!
بخواد کل سود رو تخفیف بده، پس هزینه های کارگزاری رو چه کسی باید تامین کنه؟ شما که عدالت رو در تساوی میبینید، حاضر بیان بگن هزینه کارگزاری ماهی 1 میلیارد تومن هست و فرضا 10 هزار عضو داره. باید نفری 100 هزار تومن ماهانه بپردازید (چه معامله بکنید و چه نکنید...چه 1 سهم معامله کنید و چه 100 میلیون سهم)؟

اگر چنین چیزی بود، بازم شما نمیگفتید چرا من باید ماهی 100 هزار تومن آبونمان ثابت بدم، وقتی گردش ماهم مثلا 10 میلیونه، و یک نفر که ماهی 100 میلیارد معامله میکنه هم فقط 100 هزار تومن بده؟!! این به نظر شما به عدالت نزدیکتره؟

درواقع تو سیستم پیشنهادی شما، مردم عامه دارن سود معامله گران بزرگ رو متقبل میشن با آبونمان ثابت ماهانه شون. (شبیه همین بنزین یارانه ای جهان سومی میمونه که هرکس ماشین بیشتری داره و بیشتر دور دور میکنه، یارانه بیشتری میگیره).

آگاه روی آتی هم 20 درصد تخفیف میده یعنی قبلا که میداده بسته به سطح باشگاهتون الان رو نمیدونم چون آتی کار نمی کنم
راستش من الان رفتم باشگاه رو چک کردم به من اجازه ورود نمیده. میگه کد اوراق بده. منم کد اوراقشو ندارم. درواقع من رفتم آگاه و آتی ثبت نام کردم. بعدش چون سبد سهام هم میخواستم گفت باید اوراق هم ثبت نام کنی. مجبور شدم اوراق هم ثبت نام کردم.

2 هفته بعد(قرار بود فردا بده ها...ولی دقیقا 2 هفته بعد ایمیلش اومد)، کد آتی سبد سهام رو بهم دادن. اما کد اوراق رو بازم نفرستادن! منم که دیدم اینقدر اشغاله ولش کردم و گفتم به جهتم. همون بهتر که اوراق توی این کارگزاری معامله نکنم! و دیگه پیگیر گرفتن کد اوراق نشدم.

خلاصه اینکه الانم نمیدونم تخفیف هاش رو باید درخواست بدی؟ خودشون اتوماتیک منظور میکنن توی سیستم؟ یا چی؟
اما این 25% تخفیف در برابر سودی که خود کارگزار میبره چیزی نیست! حرف من اینه از اون 75% بقیه که میره تو جیب کارگزار، برگرده به حساب همه مون.

حالا شما میگی یه نفر با سرمایه کم معاملات زیادی کرده و سود به کارگزاری رسونده؟ منم میگم عیب نداره. بهرحال خودش از تخفیف بیشتری استفاده کرده. یه سود هرچند کمی هم در نهایت بخاطر سهامدار بودنش گرفته. این چه ایرادی داره؟ چیزی که ازش کم نشده، یه چیزی هم بهش اضافه شده. ضمن اینکه ارزش سهام کارگزاریش هم هر روز بالاتر رفته. غیر اینه مگه؟

ak119

Well-Known Member
کاربر فعال
عضو تازه
بخواد کل سود رو تخفیف بده، پس هزینه های کارگزاری رو چه کسی باید تامین کنه؟ شما که عدالت رو در تساوی میبینید، حاضر بیان بگن هزینه کارگزاری ماهی 1 میلیارد تومن هست و فرضا 10 هزار عضو داره. باید نفری 100 هزار تومن ماهانه بپردازید (چه معامله بکنید و چه نکنید...چه 1 سهم معامله کنید و چه 100 میلیون سهم)؟

اگر چنین چیزی بود، بازم شما نمیگفتید چرا من باید ماهی 100 هزار تومن آبونمان ثابت بدم، وقتی گردش ماهم مثلا 10 میلیونه، و یک نفر که ماهی 100 میلیارد معامله میکنه هم فقط 100 هزار تومن بده؟!! این به نظر شما به عدالت نزدیکتره؟

درواقع تو سیستم پیشنهادی شما، مردم عامه دارن سود معامله گران بزرگ رو متقبل میشن با آبونمان ثابت ماهانه شون. (شبیه همین بنزین یارانه ای جهان سومی میمونه که هرکس ماشین بیشتری داره و بیشتر دور دور میکنه، یارانه بیشتری میگیره).
اوکی نقطه سر به سرش کجاست؟ منم نمیگم همش رو تخفیف بدن ولی حتما یه نقطه سر به سری داره مثلا شما میگی نفری 100 هزار تومن خب اوکی بیان صرفا 100 تومن کارمزد ماهانه ازم بگیرن بقیش رو تخفیف بدن! اینطوری خیلی عادلانه تر از اون ایده سهامی شماست که پولداره بیشتر سود می کنه و کسی که گردش بالاتر داره ولی پولش کمه کمتر!

prince0fpersia

Well-Known Member
کاربر فعال
عضو تازه
اوکی نقطه سر به سرش کجاست؟ منم نمیگم همش رو تخفیف بدن ولی حتما یه نقطه سر به سری داره مثلا شما میگی نفری 100 هزار تومن خب اوکی بیان صرفا 100 تومن کارمزد ماهانه ازم بگیرن بقیش رو تخفیف بدن! اینطوری خیلی عادلانه تر از اون ایده سهامی شماست که پولداره بیشتر سود می کنه و کسی که گردش بالاتر داره ولی پولش کمه کمتر!
خب حرف منم همینه
باید بحث کرد و دید کسایی که حاضرن روی این سیستم سرمایه گذاری کنن، نهایتا به کدوم نقطه ای میرسن؟ چون بالاخره باید یه جذابیت و محرکی هم برای یه عده داشته باشه که پیگیرش بشن؟

این حالت شما خیلی آرمانی هست. درواقع پیش نیازش یه کانون سهامداران قدرتمند هست. که بتونه بگه مثلا اولش با 1 دفتر و 10 تا کارمند و اینقدر سخت افزار و احتمالا اینقدر مشتری شروع کنیم. بعد اینو سهام کنن و تو بورس بفروشن. دوباره سری بعد افزایش سرمایه از اورده بدن و بکنن 10 تا دفتر. 100 تا دفتر و ...

ولی من حسم میگه چنین تشکیلاتی نداریم. از طرفی هم اگر قرار باشه یک کارگزاری به نقطه سر به سر برسه و خودش سودی نکنه عملا، همه ی فعالین بورس هجوم میارن سمتش. و از همون اول باید زیرساخت هایی به اندازه کل وسعت بازار درست کنه. از طرف دیگه لابد بقیه کارگزارهای دیگه که الان مولتی میلیاردر شدن هرچقدر شده خرج میکنن که این کار اتفاق نیفته.(مثل همین مثالهایی که دوستمون زد و افرادی با این نیت شروع کردن ولی وسطش به یه جای دیگه ای رفتن و خودشون با کارگزاری ها همدست شدن).

فلذا سنگ بزرگ نشانه نزدنه. من میگم باید به مقداری از این سر به سر بالاتر باشه که جذاب باشه یک یا چند نفر پیگیر جدی برای قضیه بشن. میشه گفت یه چیزی وسط سود حال خاضر کارگزاری ها( با تخفیفاش) و این نقطه سر به سر شما. که شدنی باشه واقعا و انجام بشه.

ak119

Well-Known Member
کاربر فعال
عضو تازه
خب حرف منم همینه
باید بحث کرد و دید کسایی که حاضرن روی این سیستم سرمایه گذاری کنن، نهایتا به کدوم نقطه ای میرسن؟ چون بالاخره باید یه جذابیت و محرکی هم برای یه عده داشته باشه که پیگیرش بشن؟

این حالت شما خیلی آرمانی هست. درواقع پیش نیازش یه کانون سهامداران قدرتمند هست. که بتونه بگه مثلا اولش با 1 دفتر و 10 تا کارمند و اینقدر سخت افزار و احتمالا اینقدر مشتری شروع کنیم. بعد اینو سهام کنن و تو بورس بفروشن. دوباره سری بعد افزایش سرمایه از اورده بدن و بکنن 10 تا دفتر. 100 تا دفتر و ...

ولی من حسم میگه چنین تشکیلاتی نداریم. از طرفی هم اگر قرار باشه یک کارگزاری به نقطه سر به سر برسه و خودش سودی نکنه عملا، همه ی فعالین بورس هجوم میارن سمتش. و از همون اول باید زیرساخت هایی به اندازه کل وسعت بازار درست کنه. از طرف دیگه لابد بقیه کارگزارهای دیگه که الان مولتی میلیاردر شدن هرچقدر شده خرج میکنن که این کار اتفاق نیفته.(مثل همین مثالهایی که دوستمون زد و افرادی با این نیت شروع کردن ولی وسطش به یه جای دیگه ای رفتن و خودشون با کارگزاری ها همدست شدن).

فلذا سنگ بزرگ نشانه نزدنه. من میگم باید به مقداری از این سر به سر بالاتر باشه که جذاب باشه یک یا چند نفر پیگیر جدی برای قضیه بشن. میشه گفت یه چیزی وسط سود حال خاضر کارگزاری ها( با تخفیفاش) و این نقطه سر به سر شما. که شدنی باشه واقعا و انجام بشه.
الان آگاه تهش به بالاترین سطح باشگاه 25 درصد تخفیف کارمزد میده اگه کارمزد 1.5 درصد باشد میشه 0.37 درصد که با توجه به اینکه کارمزد کارگزاری مجموعا زیر یک درصده میشه گفت داره 37 درصد از سود خودش میزنه! و همچنین هستن کارگزاری هایی که کارمزد توافقی طی میکنن و این بسته به میزان سرمایه و گردش شما داره(ارزیدن نقطه سر به سر هزینه کارگزاری و درآمدی که شما براشون دارید) پس میبینید که این کارگزاری ها همچین هم دور از چیزی که شما دنبالشید نیستن ولی بحث شما به نظرم باعث میشه که از اصل موضوع دور بشیم که اون کیفیت خدماتیه که میدن
الان شما با این ایده داری تو زمین اونا بازی می کنی که هر کی پول و سود و تخفیف بیشتر بده بهتره! در حالی که من میگم هر کی کیفیت خدمات بهتری بده باید بهتر باشه

prince0fpersia

Well-Known Member
کاربر فعال
عضو تازه
الان آگاه تهش به بالاترین سطح باشگاه 25 درصد تخفیف کارمزد میده اگه کارمزد 1.5 درصد باشه میشه 0.7 درصد که با توجه به اینکه کارمزد کارگزاری مجموعا زیر یک درصده میشه گفت داره 70 درصد از سود خودش میزنه! پس میبینید که این کارگزاری ها همچین هم دور از چیزی که شما دنبالشید نیستن ولی بحث شما به نظرم باعث میشه که از اصل موضوع دور بشیم که اون کیفیت خدماتیه که میدن وگرنه تخفیف کارمزد چیزیه که فکر می کنم خیلی کارگزاری ها میدن و حتی برخیشون خیلی هم زیاد میدن!(بسته به میزان گردش شما داره)
بحث من اینا نیست بحث من کیفیت خدمات کارگزاریه الان شما با این ایده داری تو زمین اونا بازی می کنی که هر کی پول و سود و تخفیف بیشتر بده بهتره! در حالی که من میگم هر کی کیفیت خدمات بهتری بده باید بهتر باشه و باید ایده ها به این سمت برن
اینکه میگی آگاه تهش 25% تخفیف میده، اولا به بالاترین سطح میده(و شما تا قبل اینکه به اون سطح برسید کلی کارمزد دادید). بعدشم من فکر نمیکنم به کل 1.5% بده. احتمالا فقط به سهم خودش بده(اینو اگر رفرنس دارید حتما بذارید).

بعدشم من تو همون اولین پستهامم گفتم که کیفیت خدمات باید عالی باشه. درواقع ایده اینه که ما یه کارگزاری داریم که خدمات خوب میده + تخفیف های خوبم میده + یک سودی هم از خریدن سهامش و فعالیت کردن داخلش به جیب خودمون برمیگرده!

ضمنا پلکان و قله کان و این شامورتی بازی هارم نداره برای تخفیف دادن! یعنی دقیقا همون عدالتی که شما دنبالشید

حمیدرضا اسکندری

Well-Known Member
کاربر فعال
عضو تازه
سلام دوستان.همانطور که مستحضرید کارگزاری مفید به مانده حساب به شرط امضای قرارداد صندوق حامی سود ماهانه پرداخت میکنه.میشه لطفا ریسک های این صندوق رو بیان کنید. کمترین و بیسترین خطر ممکن رو.
با تشکر
کسی جوابی نداشت برای سوال بنده؟

mhjtalarebourse

Well-Known Member
کاربر فعال
برخی کارگزاری‌ها هستند تخفیف کارمزد را ماهانه می‌دهند.
این باید یک مقدار مهم باشد.
مثلا فرض کنید یک کارگزاری ۲۱ یا ۲۳ درصد تخفیف می‌دهد ولی آنی. و کارگزار دیگر ۲۵ درصد سود می‌دهد ولی انتهای ماه.
در حقیقت آنکه انتهای ماه می‌دهد دارد ۱۵ درصد پول را وام‌قرض‌الحسنه می‌گیرد.
پانزده درصد ضربدر ۲۵ درصد ضربدر می‌شود 3.75 درصد که اگر با نرخ سود ماهی ۱٫۶ درصد (سالی ۲۰ درصد) حساب کنیم می‌شود ۰٫۶ درصد.
پس در کل کسی که ۲۵ درصد را ماهانه پرداخت می‌کند دارد ۲۴٫۴ درصد پرداخت می‌کند.
پس آن قدر که گمان می‌کردم زیاد نیست... و تاثیر ندارد. پس هیچ. (ولی باز نسبت به آنکه ۲۵ درصد را آنی پرداخت می‌کند ضعیف‌تر است.)
===============================

همان‌گونه که می‌بینیم کارمزد کارگزاری‌ها بسیار زیاد است. (اگر اشتباه نکنم خواندم دوستان داشتند در این مورد صحبت می‌کردند) و بیش از نیمی از کارمزدی که ما در ایران پرداخت می‌کنیم می‌رود تو جیب کارگزاری‌ها.
این مبلغ بسیار زیاد است. ۰٫۷۶ درصد از کل مالت را باید بدهی به کارگزاری!
تقریبا یک درصد از کل دارایی‌ات را.
آن هم هر بار!
یعنی اگر سالی چهار بار گردش مالی داشته باشی چهار درصد از کل دارایی‌ات را سازمان می‌دهد به کارگزاری‌ها!
برای چه؟
نمی‌دانم.
(بین کلام این را هم بگویم که برای همین است که من برایم تخفیف مهم است. و اگر قرار باشد چهار درصد از دارایی‌ام را در سال بدهم به کارگزاری‌ها ترجیح می‌دهم باز این رقم ۳ درصد یا کمتر باشد.)
آری... به اجبار سازمان باید هر بار یک درصد از مالمان برود تو جیب کارگزاری‌ها. همین‌جوری.
در حالی که در تمام کشورها این درصدها به مراتب پایین‌تر است. و نیز در حالی که تمام کارهایی که ما می‌کنیم با نرم‌افزار است! یعنی بود و نبود کارگزاری مهم نیست. کارگزاری نهایتا در حد یک سرور کار انجام می‌دهد. نه بیشتر. که آن هم سرور اصلی مال خود سازمان است! یعنی بود و نبود کارگزاری واقعا الکی است! ولی سازمان این‌گونه خواسته.
و آن انحصار سازمان بورس است که باعث شده این وضع برای کارگزاری‌ها به وجود بیاید.
و جالب هم اینجاست که در یک برنامه تلویزیونی شنیدم یک بنده خدایی می‌گفت دوباره همین کارگزاری‌ها در تصمیم‌گیری‌های بورس دخیل هستند! یعنی عضو ارشد سازمان بورس (یا یک همچنین چیزهایی) هستند. (طرف می‌گفت.) و می‌گفت اینها عموما بانکی هستند. یعنی دقیقا رقیب بورس شده ناظر بورس! و طرف می‌گفت برای همین است که در ایران بورس هیچ وقت جایگاهی پیدا نمی‌کند.

یکی از دلایلش همین کارمزدهای بسیار بسیار بالاست!

و جالب می‌دانید کجاست؟ جالب اینجاست که سازمان بورس هر کسی که تخفیف بدهد را متخلف می‌شمارد! و اینهایی که دارند از خودشان تخفیف‌های بیشتر از ۲۵ درصدی می‌دهند همه یواشکی و مخفیانه است و اگر سازمان بورس بفهمد مجرم شناسایی‌شان می‌کند و جریمه‌شان می‌کند! چون به مشتری تخفیف داده‌اند!!!

این مملکت ماست.
یعنی اسمش را به جای #سازمان_بورس می‌گذاشتند سازمان ضد بورس بهتر بود!
#شاپور_دانا .

ak119

Well-Known Member
کاربر فعال
عضو تازه
مثلا فرض کنید یک کارگزاری ۲۱ یا ۲۳ درصد تخفیف می‌دهد ولی آنی. و کارگزار دیگر ۲۵ درصد سود می‌دهد ولی انتهای ماه.
پانزده درصد ضربدر ۲۵ درصد ضربدر می‌شود 3.75 درصد که اگر با نرخ سود ماهی ۱٫۶ درصد (سالی ۲۰ درصد) حساب کنیم می‌شود ۰٫۶ درصد.
پس آن قدر که گمان می‌کردم زیاد نیست... و تاثیر ندارد. پس هیچ. (ولی باز نسبت به آنکه ۲۵ درصد را آنی پرداخت می‌کند ضعیف‌تر است.)

همان‌گونه که می‌بینیم کارمزد کارگزاری‌ها بسیار زیاد است. (اگر اشتباه نکنم خواندم دوستان داشتند در این مورد صحبت می‌کردند) و بیش از نیمی از کارمزدی که ما در ایران پرداخت می‌کنیم می‌رود تو جیب کارگزاری‌ها.
آن هم هر بار!
یعنی اگر سالی چهار بار گردش مالی داشته باشی چهار درصد از کل دارایی‌ات را سازمان می‌دهد به کارگزاری‌ها!
برای چه؟
نمی‌دانم.
(بین کلام این را هم بگویم که برای همین است که من برایم تخفیف مهم است. و اگر قرار باشد چهار درصد از دارایی‌ام را در سال بدهم به کارگزاری‌ها ترجیح می‌دهم باز این رقم ۳ درصد یا کمتر باشد.)
آری... به اجبار سازمان باید هر بار یک درصد از مالمان برود تو جیب کارگزاری‌ها. همین‌جوری.
در حالی که در تمام کشورها این درصدها به مراتب پایین‌تر است. و نیز در حالی که تمام کارهایی که ما می‌کنیم با نرم‌افزار است! یعنی بود و نبود کارگزاری مهم نیست. کارگزاری نهایتا در حد یک سرور کار انجام می‌دهد. نه بیشتر. که آن هم سرور اصلی مال خود سازمان است! یعنی بود و نبود کارگزاری واقعا الکی است! ولی سازمان این‌گونه خواسته.
و جالب هم اینجاست که در یک برنامه تلویزیونی شنیدم یک بنده خدایی می‌گفت دوباره همین کارگزاری‌ها در تصمیم‌گیری‌های بورس دخیل هستند! یعنی عضو ارشد سازمان بورس (یا یک همچنین چیزهایی) هستند. (طرف می‌گفت.) و می‌گفت اینها عموما بانکی هستند. یعنی دقیقا رقیب بورس شده ناظر بورس! و طرف می‌گفت برای همین است که در ایران بورس هیچ وقت جایگاهی پیدا نمی‌کند.

و جالب می‌دانید کجاست؟ جالب اینجاست که سازمان بورس هر کسی که تخفیف بدهد را متخلف می‌شمارد! و اینهایی که دارند از خودشان تخفیف‌های بیشتر از ۲۵ درصدی می‌دهند همه یواشکی و مخفیانه است و اگر سازمان بورس بفهمد مجرم شناسایی‌شان می‌کند و جریمه‌شان می‌کند! چون به مشتری تخفیف داده‌اند!!!

این مملکت ماست.
#شاپور_دانا .
متاسفانه هستند خیلی ها که فکر می کنن این کارمزدها زیاد تاثیری تو معاملاتشون نداره و مثلا سهم میخرن میفروشن کلی سود یا ضرر می کنن و این عدد تقریبا یک درصدی زیاد تاثیری نداره ولی باید خدمتتون عرض کنم
اولا برای کسی که معاملات کمی در سال داره آره تاثیری نداره ولی برای کسی که بالای 12 معامله در سال داره عدد بزرگی میشه حدودا 12 درصد کل سرمایه طرف!
دوما هزینه چنج سهمه یعنی شما یه سهمی داری ولی به خاطر کارمزد زیاد حیف میبینی که بخوای چنج کنی با یک سهم دیگه و این به استراتژی شما ضربه میزنه که یه معامله بد رو ببندید و برید یه معامله خوبتر باز کنید
سوما هزینه نوسان گیری رو به شدت افزایش میده یعنی کسی اگه نوسان گیر باشه تعداد معاملاتش به شدت زیاده شاید حتی 50 معامله در سال که اگه بخواد این همه کارمزد بده یعنی حدود نصف سرمایش رو کارمزد باید بده!!! که این باعث میشه حجم معاملات بورس بیاد پایین و نقدشوندگی سهام کاهش پیدا کنه که میتونه به عنوان مهم ترین ضرر زیاد بودن کارمزد برای بورس بهش نگاه کرد

*mehran*

Well-Known Member
کاربر فعال
کسی جوابی نداشت برای سوال بنده؟
دوست عزیز هیچ ریسک خاصی نداره. هر موقع دلتون خواست سهم میخرید و میفروشید و برداشت نقدی انجام میدین.
پولی رو که به حساب کارگزاری واریز میکنید از روز بعدش بهش سود نقدی تعلق میگیره. بعد از فروش سهام هم از دو روز کاری بعد بهش سود صندوق حامی تعلق میگیره.

mhjtalarebourse

Well-Known Member
کاربر فعال
دوست عزیز هیچ ریسک خاصی نداره. هر موقع دلتون خواست سهم میخرید و میفروشید و برداشت نقدی انجام میدین.
پولی رو که به حساب کارگزاری واریز میکنید از روز بعدش بهش سود نقدی تعلق میگیره. بعد از فروش سهام هم از دو روز کاری بعد بهش سود صندوق حامی تعلق میگیره.
سلام. منظور این بنده خدا احتمالا این بوده که آیا مثل صندوق‌ها و اوراق احتمال نکول و کاهش ارزش و معلق شدن و مسدود و ممنوع شدن ناشی از قوانین احمقانه سازمان بورس و از این جور حرف‌ها دارد یا نه؟
که گمان کنم پاسخشان: گمان نمی‌کنم، باشد.
یا: تا حالا پیش نیامده، ان‌شاءالله پس از این هم پیش نیاید.
یا: اینجا ایران است. هر چیزی ممکن است!

PETROLEUM

Well-Known Member
کاربر فعال
کارگزاری ها دقیقا" نسخه ایرانی کارتل ها هستن
یک مشت بی شرف که پول مفت میخورن و با لابی گری دارن کارشون رو راه میندازن
کارمزد در حد نجومی ... 1.5 درصد ... به هر آدمی توی دنیا بگی با این سطح خدمات دارن کارمزد این قدر می گیرن تعجب میکنه
بخش عمده این کارمزد هم مستقیم میره توی جیب کارگزاری
نکته خوشمزه اش اینه : برای کارمزد کارگزاری سقف تعیین کردن . یعنی چی ؟
توی معاملات بلوکی و حقوقی ها ، با توجه به سقف کارمزد کارگزاری ها ، درصد کارمزد در معاملات سنگین ، عدد کمتری می شود . در واقع خیلی کمتر از 1.5 درصد
به زبان ساده ، سازمان قمارخانه این 1.5 درصد را از معامله گران خرد می گیرد .(و نه معامله گران سنگین) .
و خوشمزه تر که کارمزد برای بازار گردانان هم تقریبا" نزدیک به صفر است !
آیا این بجز فساد توی سازمان چیزی است ؟ یعنی عملا" سازمان تبدیل شده به نوکر حلقه به گوش کارگزاری ها
اینه که سهام کارگزاری ها با ارقام نجومی معامله میشه . :cool:
چون مالیاتش رو من و شما میدیم . توی عرضه اولیه میتونه براحتی بنام عمه و خاله و خان باجی خودش ثبت سفارش کنه .
در موقع لزوم سرخطی بزنه . سفارش ها رو تا عمق 1000 تا سفارش پایین تر رو ببینه .(که من و شما نمیتونیم ببینیم)
سودی هم که بدست میاره عین گوشت لخم هست .
سازمان قمارخانه هم که مدتهاست مجوز کارگزاری جدید نداده . فقط شعب همین کارگزاری ها گسترش پیدا کرده . یعنی دقیقا" توی زمین کارگزاری ها داره بازی میکنه

آخرین ویرایش:

prince0fpersia

Well-Known Member
کاربر فعال
عضو تازه
کارگزاری ها دقیقا" نسخه ایرانی کارتل ها هستن
یک مشت بی شرف که پول مفت میخورن و با لابی گری دارن کارشون رو راه میندازن
کارمزد در حد نجومی ... 1.5 درصد ... به هر آدمی توی دنیا بگی با این سطح خدمات دارن کارمزد این قدر می گیرن تعجب میکنه
بخش عمده این کارمزد هم مستقیم میره توی جیب کارگزاری
نکته خوشمزه اش اینه : برای کارمزد کارگزاری سقف تعیین کردن . یعنی چی ؟
توی معاملات بلوکی و حقوقی ها ، با توجه به سقف کارمزد کارگزاری ها ، درصد کارمزد در معاملات سنگین ، عدد کمتری می شود . در واقع خیلی کمتر از 1.5 درصد
به زبان ساده ، سازمان قمارخانه این 1.5 درصد را از معامله گران خرد می گیرد .(و نه معامله گران سنگین) .
و خوشمزه تر که کارمزد برای بازار گردانان هم تقریبا" نزدیک به صفر است !
آیا این بجز فساد توی سازمان چیزی است ؟ یعنی عملا" سازمان تبدیل شده به نوکر حلقه به گوش کارگزاری ها
اینه که سهام کارگزاری ها با ارقام نجومی معامله میشه . :cool:
چون مالیاتش رو من و شما میدیم . توی عرضه اولیه میتونه براحتی بنام عمه و خاله و خان باجی خودش ثبت سفارش کنه .
در موقع لزوم سرخطی بزنه . سفارش ها رو تا عمق 1000 تا سفارش پایین تر رو ببینه .(که من و شما نمیتونیم ببینیم)
سودی هم که بدست میاره عین گوشت لخم هست .
سازمان قمارخانه هم که مدتهاست مجوز کارگزاری جدید نداده . فقط شعب همین کارگزاری ها گسترش پیدا کرده . یعنی دقیقا" توی زمین کارگزاری ها داره بازی میکنه

تازه یه امکان دبگه به اسم ربات هم دارن که واسه خودشون فعال میکنن و برای سهامداران خرد چنین اجازه ای رو نمیدن! این یعنی سهامدار خرد، که بخش عمده ایش حتی همین تحلیل ساده تکنیکال و فاندامنتال رو هم نداره، داره با یکسری ربات که کل قدرت بازار هم بخاطر انحصاری بودن و باقی مواردی که اشاره کردید دستشونه مبارزه میکنه(شبیه شطرنج بازی کردن با کامپیوتر).

من فکر کنم اگر یه امار واقعی از پرتفوی تمام افراد داخل بازار بگیرن مشخص میشه که حداقل 90% افراد یا در زیان هستن و یا سودی نکردن. و پول این 90% کجا رفته؟ کاملا مشخصه! تو جیب کارگزاری های حروم لقمه که بدون هیچ ریسک، بدون هیچ سرمایه گذاری(به جز اون مقدار اندک اولیه در برابر سودشون) و بدون هیچ دغدغه ای، چه از صعود و چه از سقوط بازار کسب روزی حرام میکنن.

من که کل سرمایه ام رو از اوراق خارج کردم. و چند وقته توی آتی هستم. و این جو ملتهب هم اگر بخوابه از آتی هم خارج میشم و دیگه هیچوقت وارد بورس نخواهم شدش(نهایتا اگر دیدم داره تورم میشه و پول اضافی دستمه، میرم همشو سکه میخرم میذارم تو بالشم که ارزش پولم حفظ بشه. وگرنه به قصد سود کردن دیگه نمیام بورس و ترجیح میدم پولمو توی کار خودم سرمایه گذاری کنم چون اونطوری خیلی بیشتر سود میکنم و بازیچه دست کسای دیگه هم نمیشه سرمایه ام).

مگر اون کارگزاری که ایده اش رو دادم یک روزی تشکیل بشه. هرچند بعیده. شاید اگر اینقدر مردم از بازار خارج بشن و اینقدر بازار رکود بشه، خود کارگزاری های فعلی و سازمان بورس بهره رو اینقدر کم کنن که یک عده ای دوباره وارد بشن. که اینم بعیده. این کارگزار ها مثل کفتار هایی هستن که 4 سال به خواب میرن و پولهایی که بدست اوردن خرج میکنن. بعد یک تورم اساسی میشه و مردمی که دستشون به سکه و دلار نرسیده میان سمت بورس. بعد اینها یک سود کلان میکنن و میرن تا 4 سال بعد بخورنش.

اگر این روند تورم اینبار درست بشه و دولت بعد از ارام شدن اوضاع دوباره قیمت دلار رو محبوس نکنه(که اینم بعیده!) اقتصاد از این حالت احمقانه ی دلال بازی درمیاد و مردم میان عین ادم یکبار در سال سهم میخرن و هر سال توی مجمع یک سود قابل اعتنا(بالاتر از سود بانکی...درواقع سود بانک باید برسه زیر 10 درصد که اقتصاد از این حالت احمقانه ی فعلی خارج شه) میگیرن. و دیگه اون معاملات بی سر و ته و تعداد بالا هم که سود اصلیش فقط مال کارگزاری ها هست و بس تموم میشه. اونموقع میشه گفت این 1.5% عدد منطقی ای هستش(البته برای شرکتی که سود سالانه ی توزیعیش 4-5% بالاتر از بانکی باشه که این 1.5% رو ازش کم کنیم بازم ارزش ریسک بورس رو داشته باشه...چون بهرحال بورس ریسک داره و بانک سود مفت بدون ریسک و باید اختلاف داشته باشن تا بورس جذاب باشه)

prince0fpersia

Well-Known Member
کاربر فعال
عضو تازه

آن هم هر بار!
برای چه؟
نمی‌دانم.

این مملکت ماست.
#شاپور_دانا .

به نظرم همیشه یک جمله بر همه ی(اکثر) افرادی که در شرایط خوبی نیستن صادقه: "از ماست که بر ماست"
قوانین در کشور ما اگر به سال 1330 برنگرده(جالبه بدونید بخش عمده شون برمیگرده!!) بازم مثلا قوانین 20 سال قبله. وقتی کل بازار سرمایه 10 میلیارد هم ارزش نداشته و کسی اصلا تو بازار فعال نبوده. معاملات بصورت حضوری و فرم پر کردن های دستی و ... بوده. و تعداد معاملات خیلی خیلی خیلی کمتر از الان بوده به خاطر همین مصائب. این یعنی کارگزاری کلی باید هزینه ی نیروی انسانی میکرده. هزینه جا میکرده. هزینه زمان میکرده. اما الان چی؟ الان که شاید همه معاملات داره اینترنتی انجام میشه، و اینقدر هم تعداد افراد زیاد نیستن که هزینه خاصی برای سرور و زیرساخت هاشون لازم باشه بکنن. چرا باید کارمزدها به همون نرخ سابق که مال زمان فرم دستی و تعداد افراد و معاملات خیلی کم بود باقی بمونه؟

ماها حتی جمع نمیشیم حداقل یه کمپین اینترنتی راه بندازیم. بشینیم 100 تا، 1000 تا ایمیل از وزیر اقتصاد تا رئیس سازمان بورس تا رئیس جمهور، نماینده مجلس و تمام رسانه های بورسی مثل بورس24، بورس پرس، اقتصاد نیوز، اقتصاد انلاین و ... بفرستیم که این موضوع رو پیگیری کنید. بالاخره باید این کار از یه جایی شروع بشه دیگه. وگرنه از قدیم گفتن "سری که درد نمیکنه رو دستمال نمیبندن". چرا سازمان بورس باید کاری رو بکنه که به نفع ما باشه وقتی خود ما ساکت نشستیم و حتی حاضر نیستیم 1 ساعت وقت برای ایمیل زدن بگذاریم درحالیکه درصد های خیلی زیادی از پولمون رو مفت و مجانی داریم هر روز هزینه ی کارگزاری ها میکنیم!
آخرشم نه خدمات میدن، و نه برخورد درستی دارن. انگار شما بهشون بدهکارید... چون شکم سیر شدن! چون اینقدر دارن که نیاز به شخص من و شما ندارن. چون اینقدر ادم دیگه ساکت نشسته و جیبشون رو داره پول میکنه که اعتراضات ما واسشون تفریح و سرگرمی شده و بهش میخندن.

کلا ما ملت ایران توی "تو سری خوری" ید طولایی پیدا کردیم. به ظاهر شاید "هارت و پورت" کنیم ولی در مقابل تو سری هایی که بهمون میزنن کاملا ساکتیم. یه نفرم که به شخصه پیگیری کنه، یا سرش رو زیر اب میکنن، یا راضیش میکنن و جزو دار و دسته ی حروم لقمه ها میشه خودشم!
حرکت های جمعی نداریم اصلا

بالا