*****معرفي انواع نسبت هاي مالي***** آموزشي

تا چه حد مطالب ارايه شده سودمند بوده است؟

• متوسط

رای: 0 0.0%
  • كم

• خيلي كم

• اين مطالب ربطي به بورس ندارد و از آنها نمي توان استفاده نمود

• مجموع رای دهندگان
    374

رابين هود

Member
کاربر فعال
دوستان همگي سلام

جناب آقاي حسين زاده عزيز

از لطف شما سپاس - كاراكتر رابين هود را دوست دارم بخاطر اينكه هم خودش پيروز شد و هم ديگران را پيروز كرد . البته اساطير زيادي در فرهنگ و دين و آيين خودمان داريم ، ولي صلاح نديدم از نام آنها استفاده كنم چراكه ممكن است در صورت انجام خطاهايي كه در نوشته هايم مرتكب ميشوم ، توهيني به آنها كرده باشم .

جناب آقاي مازيار ميرجهانگيري عزيز

بالاخره اين ويرگول لعنتي را شما به من نشان داديد . از لطف شما سپاسگذارم . يك دق و دلي هم خالي كنم براي تمام نوشته هاي قبلي كه بدون ويرگول بودند . ،،،،،،،،،،،،،،،،،،،،،،،،،،،،،،،،،،،،،،،،،،،،،،،،،،،،،،،،،،،،،،،،،،،،،،،،،،،،،،،،،،،،،،،،،،،،،،،،،،،،،،،،،،،،،،،،،،،،،،،،،،،،،،،،،،،،،،،،،،،،،،،،،،،،،،،،،،،،،،،،،،،،،،،،،،،،،،،،،،،،،،،،

يعقوب حسين زاده

Member
کاربر فعال
،،،،،،،،،،،،،،،،،،،،،،،،،،،،،،،،،،،،،،،،،،،،،،،،،،،،،،،،،،،،

رابين هود عزيز خوشحالم كه اين ويرگول رو بالاخره پيدا كردي،،،،،، ما هم جاشو فهميديم نمي دوني اين ويرگول چقدر مفهومو عوض مي كنه بعضي وقتا مجبور ميشدم جمله رو عوض كنم
مازيار خان خدا خيرت بده برادر،،،،،،،،،،،،،،،،،،

يعقوب حسين زاده

Member
کاربر فعال
سلام رابين عزيز
دمت گرم دوست عزيز كه هوا تاپيك خودت رو داري :x :-*
آقا ما اومديم با دوستان در تاپيك محمدرضاي عزيز بحث و گفتگو براي تحليل سهمها راه بندازيم مثل اينكه استقبال نشد.
چشم مطلب بعدي هم فكر كنم در مورد معرفي نسبتهاي حسابداري باشه البته اگر نظرم عوض نشه

يعقوب حسين زاده

Member
کاربر فعال
بازم سلام آقا اين كارگزار عزيز يك حال حسابي داد و كروي رو كه در نقطه افتش يك روز زودتر گفته بودم بخره 639 تومان برام خريد عيول بابا

رابين هود

Member
کاربر فعال
سلام

جناب حسين زاده عزيز

سلام

آقا جان شما هر مطلبي بنويسيد ما ياد ميگيريم . حتي به قول دوست عزيز آقاي مددي كه ميفرمودند حتي در صورت تكراري بودن مطالب ممكن است به درد تازه واردها بخورد . شما بفرماييد . ما ياد ميگيريم . از زحمات شما و ساير عزيزان بخصوص محمدرضا و علي مددي و سعيد تهراني تشكر مينمايم .من كه از مطالب همه اساتيد درس ميگيرم . :x

يعقوب حسين زاده

Member
کاربر فعال
سلام دوستان
بخصوص رابين عزيز بابا چوبكاري نفرماييد
آقا اين نمودار هاي شمعي دنيايي داره . الان يك سري مطلب توپ گير آوردم زياده تا دلتون بخواد در مورد مباحث ديگه تكنيكالي هست .
واقعيتش اينه كه من خودم زياد وقت نمي كنم ترجمه كنم شايد يك سرسري بخونمشون.
دنبال يك چند نفر پايه مي گردم كه با هم يك تيم تشكيل بديم و اين مطالب رو ترجمه كنيم و بديم خدمت دوستان.
خلاصه مطالب رو من جمع كردم و دنبال چند دوست فعال مي گردم هر پا كار هستش بگه تا ببينيم چند نفر هستند تا برنامه ريزي كنيم

عليرضاپيشكاري

Member
عضو تازه
سوال از دوستان

با سلام خدمت همگی دوستان
سوالی دارم در رابطه با روشهای تکنیکال.
شما از چند پارامتر برای تحلیل و تصمیم گیری
استفاده میکنید؟ لطفا فهرست وار بفرمایید.
با تشکر

يعقوب حسين زاده

Member
کاربر فعال
جواب

جناب آقاي پيشكاري سلام
اول از همه بايد بگم من خودم در حال يادگيري اين روش هستم و زياد بلد نيستم
در مورد سوال شما نميدونم منظورت از پارامتر، داده هاي اوليه براي تحليل هستش يا شاخص هاي مورد استفاده براي تحليل؟؟؟؟؟؟
اگه داده هاي اوليه منظور شما دوست بزرگوار هستش، كه اونا عبارتند از :
1- قيمت باز شده روز
2- پايينترين قيمت روز
3- بالاترين قيمت روز
4- ميانگين قيمت روزانه
5-قيمت بسته شده روز
6- مقدار عرضه و تقاضاي روزانه
7-تعداد سهام معامله شده
8- حجم ريالي مبادلات روزانه
9- تعداد نفرات خريدار
10- تعداد دفعات خريد
چه جالب دقيق 10 تا شد :D
حال مي رسيم به بخش دوم اگه منظورت چه روش ها و چه شاخص هايي هستش بايد بگم كه شاخص ها و هدايتگرهاي و نمودارهاي مختلفي وجود دارد كه بسته به شرايط به منظور تحليل استفاده مي شود. اينقدر زياده كه ميشه يك كتاب هزار صفحه اي نوشت و هر روز هم شاخص ها با كارايي هاي بهتر ابداع ميشه.
البته اينو بگم كه حتما بايد ديد فاندامنتال رو سهم داشته باشيد وگرنه به نظرم تحليل فرد چارتيست غلط نباشه، درست هم از آب در نخواهد آمد.
به طور مثال سهمي رو در نظر بگيريد كه حجم خريد و فروش و (عرضه و تقاضا ) به شدت روي قيمت سهم تاثير گذار هستش(حجم مبادله و عرضه و تقاضا در هر سهمي تاثير گذار هستش و رفتار اون در جهت رفتار قيمت سهم هستش ولي در بعضي از سهام نمي دونم چي نامي براشون انتخاب كنم، دلايل مختلف مي تونه داشته باشه مثل اعتماد كم بازار- نبود اطلاعات شفاف از اون سهم- بك گروند ذهني بدي كه سهم در گذشته نزد بورس بازان(مردم بهتره) برجاي گذاشته است و ... باعث شده كه ريسك سهم هم بالا بره(چي شد متن از دستم در رفت :(( ) (بازم فاندامنتال تو اينجور جاها به داد ميرسه، كجايي بهروزخان كه يادت به خير :x )
خوب حالا اگر اين سهم با ويژگي هايي كه ذكر شد بخواهيم با ميانگين ساده ي متحرك برسي بشه جواب قابل قبولي نخواهد داد(از نظر من) ولي اگر اين سهم رو بياييم با ميانگين وزين متحرك كه طريقه وزين كردن اونم با استفاده از حجم معاملات اون انجام بديم پيش بيني روند با احتمال بيشتري به واقعيت نسبت به ميانگين ساده، نزديك خواهد بود.
اينو گفتم كه بدوني ابزارها و نمودارها و تفسيرعاي متفاوتي از يك نمودار و شاخص كرد كه همه اينا بستگي به اطلاعات و ديدت نسبت به اون سهم داره(بازم فاندامنتال)
خوب زياد حرافي كردم، اگه اشكال تايپي وجود داره به بزرگي خودتون ببخشيد و اگر اشكال علمي هست حتما گوشزد كنيد.
انشاا... مثمر ثمر باشه

يعقوب حسين زاده

Member
کاربر فعال
تحليل نسبت هاي مالي

سلام خدمت تمامی سروران مدتی بود که به کارهای جنبی دیگر مشغول بودم و نتونستم مطلبی برای این تاپیک آماده کنم. شرمنده همه شما هستم.
ولی خوب این بار بامطلبی خدمت رسیدم که به درد تمامی دوستان فکر می کنم می خوره.چه تکنیکال چه فاندامنتال چه مبتدی و چه حرفه‌ای ها.
نکته تمامی روابط را از راست به چپ بخونید.
در زیر خلاصه‌ای از نسبت‌های مالی اصلی و شیوه محاسبه آنچه را که هر یک از این نسبت‌ها اندازه‌گیری می‌کنند، ارائه شده است. ولی در هر صنعت و شرکت نسبتهای خاصی مورد نیاز است و همه نسبت‌ها نمی‌توانند برای همه شرکت‌ها مهم به حساب آیند. برای مثال، برای شرکتی که بیشتر دادو ستدها را به صورت نقدی انجام می دهد، گردش مطالبات و میانگین دوره محصول آنها اهمیت زیادی ندارد. می‌توان نسبت‌های مالی را به 5 گروه؛ به شرح زیر، طبقه‌بندی کرد:

1-نسبت نقدینگی :

این نسبت نشان دهنده توانایی شرکت در بازپرداخت بدهی جاری و کوتاه مدت است:
- نسبت جاری : (دارایی های جاری/(تقسیم بر)بدهی جاری)
نشان دهنده توان شرکت در بازپرداخت بدهی‌های کوتاه مدت می‌باشد.
- نسبت آنی یا نسبت سریع: (دارایی های جاری – موجودی کالا)/ بدهی جاری)
این نسبت نشان می‌دهد که شرکت بدون نیاز به فروش موجودی‌ها تا چه اندازه می‌تواند بدهی‌های کوتاه مدت را باز پرداخت کند.

2- نسبت بدهی‌ها:

با این نسبت میزان وام شرکت تعیین می شود.
- نسبت بدهی ها به کل دارایی ها: (کل بدهی‌ها/کل دارایی‌ها)
درصدی کل وجوهی که به وسیله بستانکاران تامین شده است.
- نسبت بدهی‌ها به حقوق صاحبان سهام: (کل بدهی‌ها/ کل حقوق صاحبان سهام)
درصد کل وجوهی که مالکان شرکت، و نه بستانکاران تامین کرده‌اند.
- نسبت بدهی‌های بلند مدت به حقوق صاحبان سهام : (بدهی‌های بلند مدت/کل حقوق صاحبان سهام)
توازن بین بدهی‌ها و حقوق صاحبان سهام در ساختار سرمایه‌های بلند مدت شرکت.
- توان بازپرداخت بهره: (سود قبل از بهره و مالیات/کل هزینه بهره)
میزانی که سود خالص کاهش می‌یابد، ولی شرکت کماکان قادر است هزینه های بهره سالانه را پرداخت کند.

3- نسبت فعالیت:

این نسبت نشان می دهد که سازمان تا چه اندازه از منابع خود به شیوه‌ای اثربخش استفاده می‌نماید.
- گردش موجودی‌ها: (فروش/ موجودی کالاهای ساخته شده)
با توجه به میانگین صنعت می توان مشخص کرد که آیا شرکت بیش از حد موجودی نگه می دارد و یا اینکه موجودی‌ها با آهنگی کند به فروش می‌روند.
- گردش دارایی‌های ثابت: (فروش/ دارایی‌های ثابت)
بهره‌وری فروش و میزان سود جستن از کارخانه و تاسیسات یا ماشین آلات مشخص می‌شود.
- گردش کل دارایی‌ها : (فروش/کل دارایی‌ها)
این نسبت نشان می‌دهد که آیا شرکت با توجه به میزان سرمایه‌گذاری‌ها فعالیت‌های مناسبی دارد یا خیر.
- گردش حساب‌های دریافتنی : (فروش نسیه، سالانه/حساب‌های دریافتنی)
میانگین مدت زمانی که شرکت می‌تواند مطالبات ناشی از فروش نسیه را وصول نماید(بر حسب درصد)
- میانگین وصول مطالبات: (حساب‌های دریافتنی/ کل فروش نسیه، 365 روز)
میانگین مدت زمانی که شرکت می‌تواند مطالبات ناشی از فروش نسیه را وصول نماید(بر حسب روز)

4- نسبت‌ سودآوری:

این نسبت بیانگر این است که مدیریت تا چه اندازه توانسته است به شیوه‌ای اثربخش از محل فروش و سرمایه‌گذاری‌ها به بازدهی دست یابد.
- سود ناویژه: (فروش- هزینه کالای فروش رفته)/ فروش
این نسبت نشان می‌دهد که شرکت تا چه اندازه می تواند هزینه های عملیاتی را پوشش دهد و سودی را عاید گرداند.
- سود عملیاتی : (سود قبل از بهره و مالیات/ فروش)
سودآوری، بدون توجه به مالیات و بهره.
- سود خالص : (سود خالص/ فروش)
سود پس از کسر مالیات به ازای کسر هر ریال از فروش
- بازده کل دارایی‌ها: (سود خالص/ فروش)
سود پس از کسر مالیات در ازای هر ریال از فروش دارایی‌ها.همچنین این نسبت را بازده سرمایه‌گذاری هم می نامند.
- بازده حقوق صاحبان سهام : (سود خالص/ کل حقوق صاحبان سهام)
سود پس از کسر مالیات در ازای هر ریال از پول‌هایی که سرمایه‌گذاران در این شرکت سرمایه‌گذاری نموده‌اند.
- سود هر سهم: (سود خالص/ تعداد سهام عادی در دست مردم)
سودی که می‌توان به هر یک از مالکان سهام عادی تعلق گیرد.
- نسبت قیمت هر سهم به سود هر سهم: (قیمت بازار هر سهم/ سود خالص هرسهم)
این نسبت نشان دهنده جذابیت شرکت از نظر بازار حقوق صاحبان سهام است.

5- نسبت رشد :

با این نسبت توانایی شرکت را از نظر حفظ وضع اقتصادی، در سیستم اقتصادی و صنعت رو به رشد، محاسبه می کنند.
- فروش: (نسبت رشد سالانه از نظر کل فروش)
نرخ رشد فروش شرکت را نشان می‌دهد.
- سود: (درصد رشد سود سالانه شرکت)
بیان کننده نرخ رشد شرکت، از نظر سود
- سود هر سهم : (درصد رشد سود سالانه از نظر هر سهم)
نرخ رشد شرکت از نظر سود هر سهم
- سود تقسیمی هر سهم: (درصد رشد سالانه از نظر سود تقسیمی هر سهم)
نرخ رشد شرکت از نظر سود تقسیمی هر سهم
تجزیه و تحلیل نسبت‌های مالی دارای کاستی‌ها یا نقاط ضعف خاص خود می‌باشند. در آغاز و پیش از هر چیز، نسبت‌های مالی بر اساس داده های حسابداری قرار دارند و شرکت‌ها داده‌های فوق را به روش‌های متفائت محاسبه می‌کنند: استهلاک،تعیین ارزش موجودی‌ها، هزینه‌های تحقیق و توسعه، هزینه‌های برنامه بازنشستگی، ادغام‌ها و مالیات‌ها. همچنین عوامل فصلی هم بر نسبت‌های قابل مقایسه اثر می‌گذارند. بنابر این تطبیق نمودن یک نسبت با نسبت صنعت بدان معنی نیست که بتوان به صورت قاطع مدعی شد که شرکت عملکردی معمولی دارد یا از نظر مدیریت در سطحی بسیار عالی است. همچنین تفاوت نسبت‌هابا میانگین صنعت نمی‌تواند بدان معنی باشد که سازمان به شیوه‌ای بسیار عالی یا بسیار ضعیف عمل کرده است. برای مثال، اگر نسبت گردش موجودی‌ها بالا باشد، بدان معنی است که مدیریت موجودی‌ها با کارایی بسیار بالایی انجام می‌شود و شرکت، از نظر سرمایه در گردش، وضعی بسیار خوب دارد، ولی همچنین به معنی کمبود شدید موجودی‌ها و ضعف سرمایه در گردش هم تلقی شود.
توجه به این واقعیت مهم است که وضع مالی شرکت تنها به عملکرد مالی بستگی ندارد، بلکه عوامل دیگری هم نقش‌های مهمی ایفا می‌کنند. آنها عبارتند از:
1-تصمیمات مدیریت، بازاریابی، واحد تولید(عملیات)، دایره تحقیق و توسعه و سیستم اطلاعات رایانه‌ای
2- اقدامات شرکت‌های رقیب، عرضه کنندگان مواد اولیه، توزیع کنندگان، بستانکاران، مشتریان و سهامداران
3- روندهای اقتصادی، اجتماعی، فرهنگی، بوم شناسی، محیطی، سیاسی، دولتی، قانونی و فن‌آوری. حتی تعهداتی که سازمان در برابر حفظ محیط زیست دارد می‌تواند بر نسبت‌های مالی اثر بگذارد.
بنابر این، به هنگام تجزیه و تحلیل نسبت‌های مالی باید از این روش به شیوه ای معقول استفاده نمود، درست همانند مواردی که از سایر ابزارهای تحلیل استفاده می‌شود.

رابين هود

Member
کاربر فعال
جناب حسين زاده عزيز سلام

جناب حسين زاده عزيز سلام :x

من همينجام . ^:)^

از مطالب آموزشي شما بسيار متشكرم . راستي كار گروهي من و آقاي ابيوردي بدستتان رسيد ؟ >:D<

رابين هود

Member
کاربر فعال
جناب حسين زاده عزيز سلام

جناب حسين زاده عزيز سلام :x

دوست خوبم ،اين تاپيك را كه يادت نرفته :-/

منتظريم ;)

احمد اريانا2

Member
کاربر فعال
سلام به همه دوستان! لطفا كساني كه طول خطوط را زياد گرفتند با استفاده از ايكون ويرايش ان را ثصحيح كنند!!!
خواندن متون سخت شده است! x(
ناظم سايت را صدا كنم جيزتون كنه همتونو نقطه چين كنه؟!!!!! :D

صنم نكويي

Member
عضو تازه
تشكر

آقاي حسين زاده با سلام

من هم به سهم خودم از زحمت هاي شما تشكر ميكنم و آرزوي موفقيت دارم براتون و داشتن سهام+

يعقوب حسين زاده

Member
کاربر فعال
سلام خدمت دوستان گل خودم بخصوص رابين عزيز :-* :x
و با تشكر از خانم نكويي و احمد عزيز
دوستان خيلي وقت بود به اين تاپيك سر نزده بودم شرمنده اين قدر درگير اين تاپيك تيم ورك بودم كه اين تاپيك رو فراموش كردم و الان كه اومدم پاي كامپيوتر جا خوردم. والا نمي دونم چي ديگه تو اين قسمت بنويسم تا دوستان بخونند شروع كردم مطالب استراتژيك رو در بورس مطرح كردن ديدم يا مطالب ثقيل هستش يا من بد مطالب رو عنوان مي كنم و يا اصلا بدرد بورس نمي خوره(كه من خودم مي دونم مي خوره ولي زحمت داره و سخت هستش)
اتفاقا ديروز داشتم با خودم فكر مي كردم اين تاپيك قديمي رو رها كردم و كسي ازش يادي نمي كنه(بين خودمون باشه يواشكي مي گم كسي نشنوه تو دلم گفتم بهتر ديگه زياد وقت نمي كنم مطلب بنويسم )ولي حالا مي بينم رابين عزيز هنوز هواي تاپيك خودشو داره و اين تاپيك رو مي ياره بالا تا ياد من باشه كه تاپيكي هم بود .
خوب اينجا از دوستان تقاضا دارم من فقط نويسنده نباشم كمي هم شما دوستان تو اين تاپيك بنويسيد تا با هم باشيم.
بازم يك دنيا ممنون

Hamrah

Member
عضو تازه
نا قا اشتباه ميكني
من خودم تازه افتادم به اين جور تاپيكا
راستش وقتي بر مي گردم و نگاه ميكنم كه چقدر وقت گذاشتم و تاپيكاي بي ارزشي مثل:اين سهم فردا مثبته اين يكي منفيه آي داد بياين اين سهمو بخرين رو خوندم از خودم خجالت مي كشم
مي خوام ديگه چشمم به دهن اين و اون نباشه
خودم 4 كلمه تحليل كنم
بابا مردي گفتن
تحصيل كرده اي گفتن
به اميد موفقيت
بازم ادامه بده

بالا