معاملات آتی ارز

ازاد

Well-Known Member
کاربر فعال
پور ابراهیمی در تشریح دستورالعمل معاملات گواهی ارزی به فارس خبر داد
مکانیزم عرضه‌وتقاضا در بورس ارز/مبادله گواهی بانک‌هاو‌صرافی‌ها به جای ارز

خبرگزاری فارس: عضو شورای عالی بورس با اعلام کلیاتی از دستورالعمل اولیه‌ معاملات گواهی ارزی در بورس، مکانیزم عرضه و تقاضا و نحوه مبادله گواهی صرافی‌و بانک‌ها را در بورس توضیح داد و گفت : معاملات فیزیکی در بورس ارز نداریم.
خبرگزاری فارس: مکانیزم عرضه‌وتقاضا در بورس ارز/مبادله گواهی بانک‌هاو‌صرافی‌ها به جای ارز

این روزها راه اندازی بورسی برای معاملات گواهی ارزی جدی تر شده و برخی مسئولان از احتمال عملیاتی شدن این بازار در روزهای آینده خبر می‌دهند، اما اعلام کرده اند این بازار که در آن بانک مرکزی نقش ویژه ای دارد، باید با همکاری این نهاد آغاز بکار کند.

از طرف دیگر مسئولان بازار سرمایه کشور هم که از مدتها قبل ایده تشکیل بورس ارز را در سر پرورده بودند، فرصتی یافته تا مقدمات عملی شدن این طرح را فراهم کنند. برای همین از هفته های گذشته نرم افزار معاملاتی آن را در شرکت بورس اوراق بهادار آماده و به کارگزاران هم اعلام آماده باش کرده اند.

شورای عالی بورس هم به عنوان بالاترین نهاد تصمیم‌گیر و سیاست گذار بازار سرمایه کشور،تلاش‌های زیادی کرده تا این بورس راه اندازی شود. به همین منظور ضمن هماهنگی با بازوی های اجرایی بازار سرمایه و بانک مرکزی، به مانند تشکیل سایر بورس ها دستورالعملی برای انجام معاملات گواهی ارزی در بورس تهیه کرده است، اما هنوز این دستورالعمل به تایید نهایی نرسیده و ممکن است با اصلاحات و تغییراتی مواجه شود.

در این رابطه محمدرضا پور ابراهیمی که علاوه بر عضویت در شورای عالی بورس، نماینده مردم کرمان در مجلس و نایب رئیس کمیسیون اقتصادی هم هست و بحث بورس ارز را همزمان در مجلس پیگیری می کند در گفت وگو با خبرنگار اقتصادی فارس، با تاکید بر اینکه دستور العمل مربوطه هنوز تایید نهایی نشده ، کلیاتی از این دستور العمل را اعلام کرد تا ضمن فرهنگ سازی ، زمینه آمادگی بیشتر بازیگران بورس ارز فراهم شود.

این گفت وگو را در ادامه می خوانید:

* چشم انتظار همگامی بانک مرکزی و سایر بازیگران اصلی

فارس: آخرین وضعیت بورسی برای معاملات گواهی ارزی چگونه است؟

پور ابراهیمی:با توجه به اهمیت ارز در مبادلات اقتصادی کشور و لزوم ایجاد تعادل در آن،مسئولان نظام تلاش های زیادی کرده اند تا این بورس هر چه زودتر راه اندازی شود.به همین منظور مدیران بازار سرمایه همه مقدمات و زیر ساختارهای لازم مانند نرم افزار معاملاتی را فراهم کرده اند.کارگزاران هم آمادگی کامل دارند.

در این میان کمیته ارزی مشترک دولت، مجلس و بورس برای ساماندهی معاملات ارز در کشور جلسه‌ای را در 17 مرداد برگزار کرد تا استفاده از گواهی ارزی بررسی شود.در آن جلسه مقرر شد به دلیل مکانیزم‌های کارآمد بازار سرمایه، معاملات این ابزار جدید در بورس اوراق بهادار تهران انجام شود تا برای بازیگران آن محیطی عادلانه و شفاف ایجاد شود.

فقط اعلام نظر نهایی و موافقت و همکاری بانک مرکزی باقی مانده که انتظار می رود ظرف روزهای آینده این نهاد هم رسما" و عملا" وارد میدان شود تا بورس ارز آغاز به کار کند.

فارس :اما به جز بانک مرکزی باید صادرکنندگان و واردکنندگان ارز به همراه سازمان توسعه تجارت و صرافی‌ها هم حضور داشته باشند.

پور ابراهیمی: بله. این گروه ها نقش مهمی در توسعه این بازار جدید دارند،اما موتور محرکه و بازیگر اصلی بورس ارز بانک مرکزی است و با ورود آن سایر بازیگران حضور خواهند داشت.

* بورس فقط میزبان مبادلات غیر فیزیکی ارز

فارس: از قرار معلوم دستور العملی هم برای معاملات گواهی ارزی در بورس توسط شورای عالی بورس تهیه شده است. آیا این دستور العمل نهایی و آماده استفاده است؟

پور ابراهیمی: بله ولی هنوز نهایی نشده و ممکن است با تغییرات و اصلاحاتی مواجه شود. چون در کمیسیون فرعی شورای عالی بورس تصویب شده است.

فارس: آیا در بورس ارز فقط گواهی ارزی داد و ستد خواهد شد و امکان معامله فیزیکی ارز وجود ندارد؟

پور ابراهیمی:دستورالعملی که تهیه شده فقط شامل مبادلات غیر فیزیکی ارز آن هم با منشاء غیر از فروش نفت خام است.بنابراین در بورس ارز امکان داد و ستد خود ارز وجود نخواهد داشت و کماکان توسط صرافی ها انجام خواهد شد،اما این مبدایی برای قیمت ارز خواهد بود. این درحالی است که گواهی ارزی توسط بانک یا صرافی های تائید شده صادر می شود و قابل داد وستد در بورس ارز است.

فارس : مکانیزم عرضه و تقاضا در بورس ارز چگونه تعریف شده است؟

پور ابراهیمی: در این بورس مراجع ذی‌صلاحی چون سازمان توسعه و تجارت برای واردات کالا که مسئولیت اعلام تقاضای خریداران مجاز ارز به بورس را به عهده دارند، مرجع اعلام تقاضا خواهند بود.مراجع صادر کننده گواهی ارزی هم بانک یا صرافی هستند که طبق ضوابطی مشخص گواهی ارزی صادر می کنند.

همچنین صادرکنندگان کالا و خدمات و اشخاص حقوقی یا حقیقی دارنده ارز از طریق در اختیار گذاشتن یا سپرده کردن ارز خود نزد بانک یا صرافی،می توانند با ارایه مستنداتی چون منشا و مقصد ارز، نوع و حجم ارز مورد عرضه و تکمیلی فرم تایید شده توسط سازمان بورس، گواهی ارزی بگیرند.
در این میان بانک یا صرافی پس از کنترل ارز فروشنده و اخذ تعهدات لازم اقدام به صدور گواهی ارزی برای فروشنده کرده و اطلاعات گواهی ارزی صادره را به شرکت سپرده‌گذاری مرکزی ارسال می‌ کند.صدور گواهی ارزی به منزله تعهد مرجع صادر کننده گواهی ارزی مبنی بر تحویل ارز در چارچوب ضوابط و شرایط مندرج در گواهی ارزی است.

در طرف تقاضا هم وارد کنندگان کالا با ارائه ثبت سفارش و استفاده کنندگان خدمات خارجی می‌توانند با اعلام مشخصات و حجم خرید اقدام به خرید گواهی ارزی در بورس کنند. این درحالی است که آن دسته از گواهی‌های ارزی که اطلاعات آنها تا ساعت 14 هر روز به سپرده‌گذاری مرکزی ارسال شود، قابلیت معامله در روز بعد را دارند. کارگزاران دارای مجوز در بورس هم می‌توانند تا حداکثر حجم اعلامی توسط مرجع اعلام تقاضا ،از خریداران سفارش دریافت کرده و در سامانه معاملات ثبت کنند.

سفارش خرید گواهی ارزی هم با نام بوده و انجام معاملات با استفاده از کد خرید گواهی مجاز نیست.

*تعیین دامنه نوسان و نحوه تسویه

فارس: آیا در بورس ارز مانند بورس اوراق بهادار و فرابورس مواردی چون دامنه نوسان ، نماد و گره معاملاتی اعمال می شود؟

پور ابراهیمی:بله.طبق فصل سوم دستورالعمل اولیه، بورس ضمن تعیین نمادهای معاملاتی مختلف برای ارز صادر کنندگان و وارد کنندگان، دامنه نوسان روزانه قیمت گواهی ارزی را تعیین می کند تاصرفا در بازار عادی معاملات اوراق بهادار داد و ستد شود. فروش مجدد گواهی ارزی خریداری شده در بورس هم به تشخیص سازمان بورس آن هم به شرطی که امکان معامله واقعی توسط خریدار محقق نشود، امکانپذیر است.

فارس: یکی از حوزه های بسیار مهم بورس ها مربوط به تسویه و اتاق پایاپای است. آیا در راه اندازی بورس ارز هم مقرراتی برای این حوزه تعریف شده است؟

پور ابراهیمی: فصل چهارم دستورالعمل موجود و سه ماده آن مربوط به همین موضوع است. به این ترتیب که پس از تائید معاملات گواهی ارزی توسط بورس، تا 24 ساعت پس از انجام معاملات، نتایج داد و ستد گواهی ارزی به مرجع صادر کننده و مرجع تایید تقاضا اعلام می‌ شود.سپس72 ساعت پس از انجام معاملات در بورس،معاملات گواهی ارزی براساس مقرات تسویه و پایاپای در سپرده‌گذاری مرکزی و در سطح کارگزار تسویه می‌شود ولی وجوه عرضه کننده تا اعلام مرجع صادر کننده گواهی ارزی مبنی بر تحویل ارز به خریدار، نزد سپرده‌گذاری باقی می‌ماند.

خریدار هم طبق دستورالعمل پس از انجام معامله، جهت انتقال و تحویل ارز در مقصد ارزی به مرجع صادر کننده گواهی ارزی مراجعه می‌کند تا مرجع صادر کننده گواهی ارزی هم اقدام به انتقال و تحویل ارز کند.

در این میان مرجع صادر کننده گواهی ارزی یا راسا" و یا با استفاده از خدمات سایر بانک‌ها یا صرافی‌ها، اقدام به انتقال و تحویل ارز به خریدار خواهد کرد و در چارچوب نرخ‌های مصوب اقدام به اخذ کارمزد انتقال و تحویل ارز در مقاصد ارزی تعیین شده می‌کند. هزینه‌های اضافی انتقال و تحویل ارز در مقاصد مورد نظر خریداری براساس قوانین مرجع صادر کننده گواهی ارزی و خریدار دریافت خواهد شد.

همچنین خریدار جهت انجام امور نقل و انتقال ارز موضوع گواهی ارزی، قراردادی را براساس فرمت استاندارد با مرجع صادر کننده گواهی ارزی منعقد می‌کند.در این قرارداد مسئولیت خریدار و مرجع صادر کننده گواهی ارزی در مواجهه با مخاطرات احتمالی نقل و انتقال وجوه و همچنین هزینه‌های احتمالی تحویل ارز در مقاصد مورد نظر خریدار، مشخص می‌شود.

مرجع صادر کننده گواهی ارزی پس از تحویل ارز به خریدار، پایان فرآیند تحویل ارز را به سپرده‌گذاری مرکزی اعلام می کند تا براساس آن وجوه مربوط به معامله پس از کسر کارمزدهای متعلقه به حساب کارگزار فروشنده منظور شود. کارگزار فروشنده نیز پس از کسر کارمزدهای خود، خالص وجوه را به حساب فروشنده منظور می‌ کند.

*تعیین کارگزاران توسط سازمان بورس

فارس: آیا همه 108 کارگزار فعال در بورس های اوراق بهادار و کالایی می توانند در معاملات گواهی ارزی حضور داشته باشند؟

پور ابراهیمی: خیر.تعیین کارگزاران مجاز به انجام معامله گواهی ارزی و همچنین حدود فعالیت شان توسط هیئت مدیره سازمان بورس مشخص می شود. در این میان هر کارگزار مجاز باید سر فصل جداگانه‌ای در دفاتر خود ایجاد و اطلاعات معاملات گواهی ارزی را به تفکیک بانک یا صرافی و نام مشتری نگهداری کند.

فارس: آیا مقررات دیگری هم دراین دستورالعمل هنوز نهایی نشده وجود دارد؟

پورابرهیمی:بله.طبق ماده 20 دستورالعمل،سقف روزانه تقاضاهای قابل ثبت در سامانه بورس برای کالاها و خدماتی که فهرست آن توسط مراجعه ذیصلاح تعیین می‌ شود، توسط سازمان بورس اعلام خواهد شد. همچنین در حالی استفاده از حقوق مالی مربوط به گواهی ارزی خریداری شده، منوط به خرید آن در بورس خواهد بود که در صورت موافقت سازمان بورس،بانک‌ها با صرافی‌ها می‌توانند بدون طی تشریفات صدور گواهی ارزی یا ثبت سفارش، در چارچوب در مقررات مربوط اقدام به معامله گواهی ارزی کنند.

فارس: با این اوصاف به نظر شما بورس ارز چه زمان راه اندازی خواهد شد؟

پورابرهیمی: همانطور که پیش از این هم اعلام کردم ، بازار سرمایه به عنوان مهیا کننده بسترهای لازم از آمادگی کاملی برخوردار است و فقط منتظر شروع اقدامات بانک مرکزی است تا در اولین فرصت حتی هفته آینده این بورس شروع بکار کرده و در آینده ای نه چندان دور بتواند موجب حذف رانت و بازار کاذب سرمایه گذاری، شفافیت کامل ، کاهش قیمت ارز و در نهایت تورم شود.
 

BESTBOURSY

مسدود شده
مسدود شده
[h=1]هواپیمای رئیس ستاد مشترک ارتش آمریکا هدف حمله موشکی قرار گرفت
[/h] [h=2]آمریکا - واحد مرکزی خبر نوشت:[/h] [h=4]هواپیمای مارتین دمپسی رئیس ستاد مشترک ارتش آمریکا در افغانستان هدف حمله موشکی قرار گرفت.
به گزارش شبکه العربیه ،منابع نظامی اعلام کردند: هواپیمای رئیس ستاد مشترک ارتش آمریکا روز سه شنبه در پایگاه آمریکایی بگرام در افغانستان هدف اصابت موشک قرار گرفت.
در این حمله همچنین دو سرباز آمریکایی زخمی شدند.
خسارت های وارد به این هواپیما، ژنرال مارتین دمپسی رئیس ستاد مشترک ارتش آمریکا را مجبور کرد از یک هواپیمای دیگر برای ترک افغانستان استفاده کند
[/h]
 

ازاد

Well-Known Member
کاربر فعال
دبیر کانون صرافان: به جاي راه اندازي بورس ارز، التهاب در بازار را كاهش دهيد.
(1391/6/15 )

دبیر کانون صرافان با اشاره به جلسه روز گذشته کانون صرافان گفت: اکثریت اعضا با ورود بورس به حوزه پولی موافق نیستند و به همین دلیل مخالفت خود را با راه‌اندازی بورس ارز اعلام کردند.

مرتضی فرشچی در گفت‌وگو با فارس با اشاره به جلسه روز گذشته کانون صرافان، اظهار داشت: اکثریت اعضا با ورود بورس به حوزه پولی موافق نیستند و به همین دلیل مخالفت خود را با راه‌اندازی بورس ارز اعلام کردند.

وی تصریح کرد: بازار پول با بازار سرمایه متفاوت است و تجربه سایر کشورها نشان داده که این اقدامات نتیجه نمی‌دهد و بروکراسی طولانی خرید، عرضه و فروش آن در بورس وجود دارد؛ بانک‌ها این ارز را نمی‌خرند و فرد مجبور می‌شود به صرافی‌ها مراجعه کند.

دبیر کانون صرافان افزود: هم‌اکنون واردکننده مستقیماً به صرافی یا بانک مراجعه و در همان لحظه ریال می‌دهد و واریز حواله ارزی شروع می‌شود. دو روز بعد به حساب فرد واریز می‌شود که یک فرایند کوتاه و کم خطر است.

وی تاکید کرد: در صورتی که دولت بتواند با اقداماتی التهاب در بازار ارز را کاهش داده و آرامش به وجود بیاید، تقاضای کاذب از بازار خارج شده و دیگری نیازی به راه‌اندازی بورس ارز برای کنترل قیمت و حذف تقاضای کاذب نیست.

فرشچی با اشاره به نشانه‌های التهاب و عدم آرامش در بازار ارز، گفت: در چنین شرایطی، برخی افراد به دنبال تبدیل دارایی‌های خود به پول رایج کشورهای دیگر می‌روند و این به افزایش قیمت‌ها دامن می‌زند؛ تجربه 40 ساله فعالیت ارزی بنده این مساله را اثبات می‌کند که راهی جز ایجاد آرامش در بازار برای کنترل قیمت نیست.
 

ازاد

Well-Known Member
کاربر فعال
ایجاد بازار آتی ارز منتفی شد

رئیس سازمان بورس اوراق بهادار از منتفی شدن بازار آتی ارز خبر داد و با اشاره به آمادگی 2 مجموعه برای فروش اموال غیر منقول خود در بورس کالا گفت:دیگر بورس جدیدی در بازار سرمایه راه‌اندازی نمی شود.

دکترعلی صالح آبادی در گفت‌وگو با خبرنگار بورس خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)، از منتفی شدن بازار آتی ارز خبر داد و گفت:بازار آتی ارز به معنای فیوچرز ارز به طور کلی منتفی است و موضوع بورس ارز، بازار نقدی و گواهی ارزی مطرح بود که این بورس با وجود مرکز مبادلات نمی‌تواند راه اندازی شود.

وی در خصوص آخرین وضعیت راه اندازی بورس انرژی توضیح داد:در این خصوص جلساتی با اعضای هیات مدیره بورس انرژی برگزار شد و در حال حاضر شرکت بورس انرژی موضوع را با مدیریت شبکه برق و شرکت توانیر دنبال می‌کند.

وی افزود:زمان دقیق راه اندازی بورس انرژی را باید از مسئولان شرکت پرسید زیرا سازمان بورس دستورالعمل معاملات این بورس را در شورای بورس تصویب کرده و دستورالعمل پذیرش و تسویه آن نیز به زودی تصویب می‌شود.

وی اظهار کرد:لذا سازمان بورس اقدام خاصی ندارد که در این خصوص انجام دهد و سایر مراحل اجرایی آن با بورس انرژی خواهد بود با این حال ممکن است زمان راه اندازی آن دیر یا زود شود ولی حتما تا پایان امسال راه اندازی خواهد شد.

اعلام آمادگی دو مجموعه برای حضور در بورس اموال
رئیس سازمان بورس اوراق بهادار راه اندازی بورس اموال را مورد توجه قرار داد و در توضیح گفت: بورس اموال یک بورس جدید نیست بلکه یک تابلو فرعی در بورس کالای ایران است که در این بازار اموال غیر منقول مانند زمین، ملک و ساختمان معامله می شود.

دبیر شورای عالی بورس از آمادگی 2 مجموعه برای حضور در این تابلو خبر داد و گفت:تعدادی از مجموعه‌ها مانند سازمان اموال تملیکی و بانک سپه اعلام آمادگی کردند که اموال غیر منقول مازاد خود را در بورس کالا به فروش برسانند.

وی عنوان کرد:دستورالعمل این طرح قرار است تا هفته آینده توسط بورس کالا به سازمان بورس پیشنهاد شود که بعد از تصویب دستورالعمل توسط سازمان بورس،بورس کالا تابلو معاملات را تعریف کرده و معاملات را آغاز می‌کند.

ساز و کار بورس اموال
رئیس سازمان بورس تصریح کرد:ساز وکار بورس اموال به این شکل است که اشخاصی که املاک کلان دارند مشخصات را طبق فرم‌هایی که در بورس طراحی می شود مانند موقعیت ملک، متراژ، سند و قیمت پایه در تابلو اعلام کرده و ملک به مزایده گذاشته می‌شود سپس تاریخی برای عرضه مشخص شده و به خریداران اجازه می‌دهند که تا آن تاریخ از محل ملک بازدید کرده و بررسی خود را انجام دهند سپس در روز رقابت وارد معامله شوند.

او اضافه کرد:طبق این ساز و کار شخصی که بیشترین قیمت را ارائه دهد برنده رقابت خواهد بود و بعد از مشخص شدن برنده رقابت با معرفی بورس کالا می‌تواند مراحل ثبت اسناد و املاک را در دفاتر اسناد رسمی انجام ‌دهد.

مزیت بورس اموال
صالح آبادی مزیت بورس اموال را مورد اشاره قرار داد و در توضیح گفت:مزیت این طرح این است که طبق ماده 17 قانون توسعه ابزارها، فروشنده نیاز نیست تشریفات مزایده را طبق قانون مناقصات طی کند، علاوه بر این معاملات شفافیت داشته و رقابت در شرایط عادلانه انجام می‌شود.

وی اضافه کرد:علاوه بر این از روش سنتی به روش مدرن حرکت می‌کنیم ضمن این که با راه اندازی آن افراد می‌دانند که بازاری تحت عنوان بازار اموال غیر منقول در بورس کالا وجود دارد که مرجعیت ایجاد می‌کند.

صالح آبادی گفت:بنابراین هم اینکه رقابت عادلانه و شفاف شده و از بروکراسی خارج می‌شود می‌تواند روش خوبی به ویژه برای بانک‌ها، دستگاه‌های دولتی و نهاده‌های عمومی و بخش خصوصی باشد.

همین چهار بورس را خواهیم داشت
رئیس سازمان بورس با بیان اینکه اگر بازار اموال راه اندازی شود می‌تواند بازار جدیدی در دل بورس کالا باشد،تاکید کرد:سازمان بورس دیگر قرار نیست بورس جدیدی را راه اندازی کند و همین چهار بورس را خواهد داشت به طوری که هر توسعه ای که بخواهد ایجاد شود در دل این چهار بورس ایجاد خواهد شد.

وی افزود:زیرا با چهار بورس فعلی دو بورس اوراق بهادار و دو بورس کالایی داریم به طوری که بورس اوراق بهادار و فرابورس هر دو اوراق بهاداری بوده و بورس کالا و بورس انرژی ماهیت کالایی دارند لذا بازار جدید اگر کالایی باشد یا اوراق می تواند در این بازارها وارد می شود.

او تاکید کرد:بنابراین فعلا سیاست ایجاد بورس جدید را به عنوان یک شرکت جدید نخواهیم داشت و هر توسعه‌ای بخواهیم انجام دهیم در دل همین بورس‌ها انجام می‌دهیم.

نفتی ها به سراغ اوراق سلف نفتی نیامدند
دبیر شورای عالی بورس در خصوص به کارگیری اوراق سلف نفتی گفت:اقداماتی در سال گذشته انجام و نرم افزار تسویه معاملات این اوراق به سیستم چند ارزی مجهز شد به طوری که می‌توانست به دلار معامله کرده و به ریال تسویه کند ولی وزارت نفت دیگر موضوع را پیگیری نکرد.

وی با بیان اینکه سازمان بورس همچنان آمادگی استفاده از این اوراق را دارد،یاد آورشد:البته به دلیل این‌که وزارت نفت سال گذشته به سراغ اوراق مشارکت رفت دیگر به سراغ این ابزار نیامد ولی زیرساخت آن در بورس آماده است.

خبر جدید از عرضه نفت در بورس کالا نیست
صالح آبادی در مورد سرانجام عرضه نفت خام در بورس کالا گفت:خبر جدیدی در خصوص بورس نفت و عرضه نفت در بورس انرژی نیست و بورس انرژی باید این موضوع را پیگیری کند زیرا کالایی است که قرار است در این بورس مورد معامله قرار گیرد.

وی عنوان کرد:این در حالی که سال گذشته پیگیری زیادی توسط بورس انجام شد ولی به دلایل مختلفی این کار صورت نگرفت.

انتهای پیام
 

ازاد

Well-Known Member
کاربر فعال
موافقت با تاسیس بورس ارز
پیشخوان روزنامه دنیای اقتصاد ۱۳۹۴/۰۹/۰۳ ۱۶:۳۶:۳۱ بازدید: 110 بار کد خبر: Den-967783
در آخرین جلسه شورای عالی بورس که صبح امروز با حضور وزیر اقتصاد و دارایی و رئیس سازمان بورس اوراق بهادار و سایر اعضا برگزار شد، تشکیل بورس ارز مصوب شد.
محمد رضا پورابراهیمی نماینده مردم کرمان در مجلس شورای اسلامی و عضو شورای عالی بورس در گفت و گو با خبرگزاری خبرآنلاین با اعلام این خبر اظهار داشت: «پس از ماهها مطالعه و بررسی و جلسات کارشناسی و ارائه گزارش های سازمان بورس اوراق بهادار، صبح امروز در جلسه شورای عالی بورس با تاسیس بورس ارز موافقت شد.»

وی افزود: «در این جلسه شورای عالی بورس مصوبه کلی برای تاسیس بورس ارز صادر شد اما درمورد جزییات و نحوه و زمان فعالیت نیاز به جلسات بیشتری است.»

عضو شورای عالی بورس ادامه داد: «با توجه به اینکه تاسیس این بورس نیازمند اجرای الزاماتی همچون تک نرخی شدن ارز، رفع محدودیت های ناشی از تحریم ها در انتقال و خروج ارز و ساماندهی صرافی ها می باشد، مقرر شد برنامه زمان بندی تاسیس و آغاز به فعالیت این بورس در هفته های آینده تدوین شده و به این شورا ارائه شود.»

به گفته پور ابراهیمی آنچه از نقش این بورس جدید می توان انتظار داشت در گام نخست پوشش ریسک پذیری سرمایه گذاری خارجی در کشور است که به واسطه ابزارهای مشتقه که در این بورس ارائه می شود می توان ریسک سرمایه گذاری خارجی و نگرانی از خروج ارز را برای سرمایه گذاران کاهش داد.

نماینده مجلس شورای اسلامی تاکید کرد: «این موضوع اهمیت ویژه ای برای آماده شدن بازار های مالی و پولی کشور برای دوران پسا تحریم دارد چراکه از طریق این بورس می توانیم بازارهای غیر شفاف ارز را کنترل کرده و بازاری شفاف برای ارز به وجود آوریم.»

گفتنی است با تشديد نوسان در بازار ارز در سال 1391 زمزمه هاي تشكيل بورس ارز بر سر زبانها افتاد. اگرچه قرار بود كه به گفته رئيس بانك مركزي وقت راه‌اندازی بورس ارز در نیمه دوم سال 1392 کلید بخورد اما ناگهان دولت دهم طي بخشنامه اي در آذر ماه مركز مبادلات ارز را جايگزين طرح بورس ارز كرد.

اگرچه دولت دهم عنوان مي كرد كه طرح مركز مبادلات موقتي است و بورس ارز همچنان در دستور كار دولت است، اما نه تنها بورس ارز در دولت گذشته شکل نگرفت بلکه عملکرد ناقص و نقش منفی این مرکز منجر به بروز مشکلاتی در مبادلات ارز شده و باعث تشکیل بازار سیاه ارز مبادله ای شد
 

ازاد

Well-Known Member
کاربر فعال
رییس سازمان بورس و اوراق بهادار مطرح کرد:
نرخ ارز قابل پیش‌بینی می‌شود/ تحقق بازار 50 هزار میلیارد تومانی صکوک
پوشش ریسک نوسان نرخ ارز همواره دغدغه تجار و سرمایه گذاران کشور بوده و این در حالی است که وجود بازار مشتقه ارزی در کنار بازار فیزیکی ارز ، می تواند ریسک نوسان نرخ ارز را تثبیت کند و وارد کنندگان و صادرکنندگان ایرانی را از بابت تلاطم های قیمتی بوسیله ابزارهای مالی مشتقه از جمله قراردادهای آتی و یا اوراق اختیار معامله ارز به نوعی بیمه کند.


رئیس سازمان بورس از تصویب کلیات راه اندازی بازار آتی ارز در شورای عالی بورس خبر داد و گفت: تامین مالی بخش های مختلف اقتصاد از طریق ابزارهای مختلف در بازار سرمایه به رقم50 هزار میلیارد تومان در سال جاری خواهد رسید.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی بازار سرمایه (سنا)، محمد فطانت در گفت و گو با خبرگزاری فارس، با اعلام تصویب کلیات راه اندازی بازار مشتقه ارز در آخرین جلسه شورای عالی بورس عنوان کرد: با توجه به پیگیری مفصل موضوع اوراق مشتقه ارز در کمیسیون تخصصی شورای عالی بورس بالاخره در جلسه اخیر این شورا کلیات راه اندازی بازار اوراق مشتقه ارزی با حضور همه اعضا به تصویب رسید.

رئیس سازمان بورس و اوراق بهادار با اشاره به نیاز به پوشش ریسک نوسانات ارزی برای فعالان اقتصادی و صادرکنندگان کالا و لزوم ترسیم چشم اندازی روشن از آینده نرخ ارز برای پیشبرد برنامه ریزی ها ؛ گفت: پوشش ریسک نوسان نرخ ارز همواره دغدغه تجار و سرمایه گذاران کشور بوده و این در حالی است که وجود بازار مشتقه ارزی در کنار بازار فیزیکی ارز ، می تواند ریسک نوسان نرخ ارز را تثبیت کند و وارد کنندگان و صادرکنندگان ایرانی را از بابت تلاطم های قیمتی بوسیله ابزارهای مالی مشتقه از جمله قراردادهای آتی و یا اوراق اختیار معامله ارز به نوعی بیمه کند.

وی افزود: سرمایه گذار و یا تاجر ایرانی می تواند از طریق ابزارهای مختلف معاملاتی از جمله معاملات آتی ارز برای یک دوره زمانی سه ماهه و یا شش ماهه با اهرم های مالی اندکی ریسک ناشی از نوسان قیمت ها در آینده را از بین ببرد. به عبارتی بهتر از طریق این ابزار مالی نرخ ارز برای صادر کننده کالا در شش ماه آینده قابل رصد و پیش بینی بوده و امکان سنجش سودآوری را خواهد داشت.

فطانت از اوراق اختیار معامله ارزی به عنوان دیگر ابزارهای مشتقه مالی برای پوشش ریسک نوسانات نرخ ارز یاد کرد و افزود: خریدار این اوراق با پرداخت پرمیموم و یا حق شرط از طریق این ابزار، ریسک نوسان قیمت ها را پوشش می دهد.

فطانت با تاکید بر اینکه بازار مشتقه ارز با اولویت استفاده از ابزار فیوچرز راه اندازی خواهد شد، عنوان کرد: در این بازار عمده ارزهای خارجی و ریال از طریق معاملات آتی مشابه بازار آتی سکه طلای بورس کالا معامله خواهند شد.

دبیر شورای عالی بورس از راه اندازی بازار مشتقه ارزی به عنوان بزرگترین رویداد بازار سرمایه یاد کرد و افزود: با توجه به تصویب کلیات بازار آتی ارز در شورای عالی بورس مقرر شد زمانبندی برای راه اندازی این بازار و مباحث مربوط به الزامات و مباحث تفصیلی این بازار از طریق کارگروه های خاص در جلسات بعدی شورا به تصویب برسد. این رویداد بزرگ با اجماع کلی همه تصمیم گیران اقتصادی نظام قابلیت انجام و راه اندازی خواهد داشت چراکه در نبود چنین ابزارهایی رغبت سرمایه گذار خارجی برای ورود به حوزه های سرمایه گذاری کشور کم رنگ ترخواهد بود.

به باور وی هر چه امکان پیش بینی ها از طریق ابزارهای مشتقه برای سرمایه گذاران افزایش یابد امکان پاسخ گویی به تقاضا و جذب حداکثری منابع پولی و مالی برای بازار سرمایه فراهم خواهد بود.

رییس سازمان بورس در ادامه به برنامه ریزی برای توسعه بازار صکوک در بازار سرمایه اشاره کرد و گفت: با توجه به نامه اخیر ریاست جمهور به معاون اول خود مبنی بر لزوم ارتقای تامین مالی شرکت ها از طریق افزایش انتشار اوراق صکوک و تجدیدنظر در زمینه قوانین و مقررات کشور به منظور تسهیل فرایند تامین مالی بنگاه‌های اقتصادی و همچنین استقبال خوب هیات های سرمایه گذاری خارجی از اوراق صکوک و اسناد خزانه اسلامی فرصت مناسبی برای دعوت از همه به منظور بهره گیری از این ابزارها فراهم شده و می تواند زمینه خوبی برای دیپلماسی مالی در زمینه های مختلف باشد.

فطانت از هم افزایی و عزم دولت برای انتشار 5 هزار میلیارد تومان اوراق خزانه اسلامی تا قبل از پایان سال جاری خبر داد و گفت: بازار ثانویه این اوراق نیز به استناد قانون در بازار سرمایه شکل گرفته است و همسو با اجرای قانون رفع موانع تولید رقابت پذیر در حال توسعه می باشد.

این مقام مسئول با بیان این که تامین مالی بخش های مختلف اقتصاد از بازار سرمایه از طریق ابزارهای مختلف به عدد 50 هزار میلیارد تومان در سال جاری خواهد رسید، گفت: توسعه بازار معاملات صکوک اسلامی برای هم سنگ شدن با بازار سهام از اهداف اصلی متولیان بازار سرمایه بوده و تلاش می شود تا با تعریف و راه اندازی ابزارهای معاملاتی مختلف امکان پاسخ گویی به همه سلایق سرمایه گذاری در بازار سرمایه وجود داشته باشد.
 

ازاد

Well-Known Member
کاربر فعال
مدیر اداره صادرات بانک مرکزی تشریح کرد :
۹ پیش‌نیاز برای راه‌اندازی بورس ارز
مصوبه شورای عالی بورس در واقع طراحی و بکارگیری ابزارهای پوشش ریسک نوسانات نرخ ارز شامل ابزارهای مشتقه (فوروارد، فیوچرز، آپشن و سوآپ ارزی) است.

مدیر اداره صادرات بانک مرکزی با تاکید بر اینکه مصوبه شورای عالی بورس، طراحی ابزارهای پوشش ریسک نوسانات نرخ ارز بود،‌ ۹ پیش‌نیاز برای راه‌اندازی بورس ارز را تشریح کرد.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی بازار سرمایه (سنا)، صمد کریمی به خبرگزاری فارس گفت: جلسه نهایی در شورای عالی بورس با حضور رئیس کل محترم بانک مرکزی برگزار و موضوع طراحی و راه‌اندازی ابزارهای پوشش ریسک نوسانات نرخ ارز شامل ابزارهای مشتقه تصویب شد.

وی افزود: مصوبه شورا در واقع طراحی و بکارگیری ابزارهای پوشش ریسک نوسانات نرخ ارز شامل ابزارهای مشتقه (فوروارد، فیوچرز، آپشن و سوآپ ارزی) است.

متن کامل گفت‌وگوی فارس با صمد کریمی مدیر اداره صادرات بانک مرکزی را در ادامه می‌خوانید.



فارس: رئیس کل بانک مرکزی در اولین و آخرین اظهارنظر خود درباره بورس ارز، ضمن اعلام موافقت با آن، یکسان‌سازی نرخ ارز را پیش‌نیاز راه‌اندازی بورس ارز دانست. آیا پیش‌نیاز‌های دیگری از نظر بانک مرکزی برای ایجاد این ساختار جدید وجود دارد؟

بر اساس تبصره 3 ماده 20 قانون رفع موانع تولید وزارت امور اقتصادی و دارایی موظف شده در مدت مشخصی پس از تصویب قانون با همکاری بانک مرکزی، سازمان بورس و اوراق بهادار آیین‌نامه‌ای را تحت عنوان «پوشش ریسک نوسانات نرخ ارز» تدوین و به هیات وزیران ارائه کند.

شورای عالی بورس در همین راستا جلساتی را برگزار کرد. نمایندگان بانک مرکزی هم در این جلسات شرکت و نقطه نظرات خود را مطرح کردند. جلسه نهایی در شورای عالی بورس با حضور رئیس کل بانک مرکزی برگزار و موضوع طراحی و راه‌اندازی ابزارهای پوشش ریسک نوسانات نرخ ارز شامل ابزارهای مشتقه تصویب شد.

بنابراین آنچه که در جلسه شورای عالی بورس به تصویب رسید این بود که بانک مرکزی با همکاری سازمان بورس و سایر دستگاه‌های ذیربط در کمیته‌های تخصصی، موضوع بکارگیری ابزارهای پوشش ریسک نوسانات نرخ ارز شامل ابزارهای مشتقه و الزامات آن، به ویژه یکسان‌سازی نرخ ارز را بررسی و گزارش مربوطه در شورای عالی بورس مطرح شود. پیش نیاز‌های دیگری نیز توسط این بانک مطرح شد دارد که تشریح خواهم کرد.



فارس: یعنی مصوبه شورای‌عالی بورس راه‌اندازی بورس ارز نبود؟

مصوبه شورا در واقع طراحی و بکارگیری ابزارهای پوشش ریسک نوسانات نرخ ارز شامل ابزارهای مشتقه (فوروارد، فیوچرز، آپشن و سوآپ ارزی) است.



فارس: ملاحظات طراحی ابزارهای پوشش ریسک نوسانات نرخ ارز چیست؟

نرخ ارز در اقتصاد کشورها اهمیت بسزایی دارد؛ ابزار سیاست پولی است و در کنار نرخ بهره بر جریان‌های سرمایه و ثبات در بازارهای چهارگانه اقتصاد بسیار موثر است.

نمی‌توان در اقتصاد ایران محدودیت‌های جدی برای بازارهای اقتصاد شامل بازار پول و کالا و خدمات کرد و بازار ارز را کاملاً آزاد گذاشت.

بازار ارز در یک اقتصاد باز با سایر بازارهای اقتصاد ارتباط تنگاتنگی دارد. در چنین سیستمی نمی‌توان مدل‌های پوشش نوسانات ریسک نرخ ارز را به راحتی اجرایی کرد.

به عبارت دیگر حرکت به سمت طراحی ابزارهای پوشش ریسک نوسانات نرخ ارز حرکت تدریجی است و ملاحظات خاص خود را دارد. در بکارگیری ابزارهای فوق باید وضعیت متغیرهای کلان اقتصادی را در نظر داشت، اینکه اقتصاد ایران از مرحله تثبیت اقتصادی و سرکوب مالی عبور کرده و وارد مرحله آزادسازی مالی شده است یا خیر؟ دیگر اینکه نرخ ارز در کشور ما براساس چه الگوها و نظام ارزی تعیین می‌شود؟ آیا فقط نظریه برابری قدرت خرید (PPP) ملاک عمل است؟ یا نظریات دیگر همانند رهیافت حساب جاری، الگوی پولی نرخ ارز و مدل ترکیب دارایی را نیز باید در نظر گرفت؟



فارس: درباره بازار ارز خارجی و معاملات مشتقه بیشتر توضیح دهید؟

بازار ارز خارجی (Forex) مرکز مبادله اسعار مختلف نسبت به هم است. نقدترین بازار مالی جهان بعد از بازار اوراق قرضه است. این بازار به دنبال تحقق سیاست‌های تثبیت اقتصادی و آزادسازی مالی در دنیا، به ویژه در دهه 1990 توسعه یافت.

بازاری منحصر به فرد است و دارای حجم بسیار بالای معاملات، نقدشونده و در هفت روز هفته و 24 ساعت فعال است. معاملات در این بازار به دو دسته نقدی و مشتقه تقسیم می‌شوند. ابزارهای مشتقه شامل فوروارد، فیوچر، آپشن و سوآپ است.

* سهم معاملات فیوچرز ارز (بورس آتی ارز) از کل معاملات ارزی در جهان فقط 5 درصد است



براساس آمار بانک تسویه بین‌الملل (BIS) که در آوریل سال 2013 انتشار یافت، روزانه به طور متوسط 5.3 تریلیون دلار معامله در بازار ارز خارجی صورت گرفته که بالغ بر 3 تریلیون دلار آن معاملات مشتقه است.فقط سوآپ ارزی 2.3 تریلیون دلار بوده است.

کمترین حجم معاملات مربوط به فیوچرز ارز است. در واقع معاملات فیوچرز ارز که در بورس ارز انجام می‌شود کمتر از 5 درصد معاملات را به خودش اختصاص داده است.

در این بازار بانک‌های مرکزی، بانک‌های تجاری، بانک‌های سرمایه‌گذاری، صادرکنندگان،واردکنندگان و اشخاص حقیقی و حقوقی حضور دارند. کمترین سهم در این بازار متعلق به اشخاص حقیقی است.



فارس: تحریم‌ها مانع از حضور بانک‌های ایرانی در بازار ارز خارجی نمی‌شود؟

تحریم باعث می‌شود حجم معاملات ارزی سیستم بانکی و اشخاص حقیقی و حقوقی ایرانی در بازار ارز خارجی کاهش یابد، روابط کارگزاری کم شده و نقل و انتقالات وجوه و تبدیل ارز با هزینه بالایی انجام شود، ضمن اینکه خطوط اعتباری فاینانس، ریفاینانس و یوزانس را به راحتی نتوان دریافت کرد. تحریم‌های بین‌المللی بانکی بر معاملات نقد ارز نیز تاثیر گذاشته و گذار به بازار آتی و استفاده از ابزارهای مشتقه را دچار مشکل می‌کند.

تحریم‌های بانکی سبب شد فروش عمومی بانک مرکزی به بانک‌های عضو بازار بین بانکی از 18 تیر ماه سال 1391 قطع شده و تأمین و فروش ارز از طریق مرکز مبادلات ارزی کشور انجام شود.



فارس: وضعیت بازار ارز ایران شامل نقد و مشتقه چگونه است؟



بازار ارز کشور یکی از نقدترین بازار‌های کشور محسوب می‌شود که نقش اساسی در تامین مالی تجارت و پروژه‌ها دارد. طی این سال‌ها بازار بین بانکی ارز و بازار آزاد ارز با مختصات خاص خود در کشور فعالیت داشته و پس از یکسان سازی نرخ ارز در سال 1381 بر معاملات بازار ارز افزوده شده، اما با تشدید تحریم‌ها از نیمه دوم سال 1389 حجم معاملات کاهش یافت.

هم اکنون بازار ارز ایران در کنار بازار سهام فعال‌ترین بازار معاملات دارایی مالی محسوب می‌شود. لازم به ذکر است این بانک در مردادماه سال 1389 آیین‌نامه معاملات آتی ارز را ابلاغ کرد، اما به دلیل قطع فروش عمومی بانک مرکزی به بانک‌های کشور، تشدید تحریم‌های بانکی و کاهش سطح روابط کارگزاری و ...اجرایی نشد.

بر اساس «مقررات ناظر بر عملیات صرافی‌ها» هم که در 29 دی ماه سال 1393 ابلاغ شد فقط معاملات نقدی ارز قانونی بوده و انجام معاملات سلف و آتی منوط به ابلاغ دستورالعمل آن توسط بانک مرکزی شده است،البته معاملات فردایی که معاملاتی کاغذی و شناوری است در کشور در حال انجام بوده و غیرقانونی است.

فارس: یعنی معتقدید این بازار پاسخگوی آنچه که هدف راه‌اندازی بورس ارز است، خواهد بود و نیازی به راه‌اندازی بورس نیست؟

مهم طراحی و راه‌اندازی ابزارهای پوشش ریسک نوسانات نرخ ارز شامل ابزارهای مشتقه جهت کنترل و مدیریت ریسک نرخ ارز است که بورس ارز نیز تحت شرایطی می‌تواند در دستیابی به این هدف مؤثر باشد.

فارس: موافقان راه‌اندازی بورس ارز می‌گویند ما نیازمند بازار شفاف و رسمی برای کشف قیمت واقعی ارز هستیم تا این چند نرخی وجود نداشته باشد. اینکه نرخ ارز باید یکسان‌ شود از پیش‌نیازهایی بود که موافقان راه‌اندازی بورس ارز هم بدان معتقدند. سوال بنده این است که آیا ما نیاز به راه‌اندازی بازار ارز شفافی هستیم که نرخ واقعی ارز در آن کشف شود؟

البته در ادبیات اقتصادی نرخ واقعی ارز تعریف دیگری دارد که بیانگر قدرت واقعی خرید پول ملی و شاخصی از رقابت پذیری در تجارت خارجی و تابعی از نرخ اسمی ارز و شاخص قیمت داخل و خارج است. در حال حاضر نرخ ارز در بازار بر اساس عوامل عرضه و تقاضای بازار و سایر عوامل اقتصادی و غیر اقتصادی تعیین می‌شود.

نرخ ارز متغیر کلیدی و حاوی اطلاعات گذشته، حال و آینده است. هم‌اکنون در اقتصاد ایران دو نرخ بازار بین بانکی و نرخ آزاد وجود دارد که هر دو رسمیت دارد. شفافیت در بازارهای چهارگانه اقتصاد تعاریف خاص خود را دارد.



فارس: اما هنوز بازار شفافی نیست.

بازار آزاد ارز در حال ساماندهی است. از دی ماه سال 1393 که «مقررات ناظر بر عملیات صرافی‌ها» ابلاغ شد، بازار ارز بتدریج در حال ساماندهی بوده که می‌توان به هدایت معاملات ارز به شبکه صرافی‌های مجاز، اعلام میانگین وزنی و خرید و فروش ارز هر ساعت و کل روز و برخورد با معاملات غیرمجاز و دلالان ارز اشاره کرد.

فارس: روی این مساله هم بحث وجود دارد؟

میانگین وزنی خرید و فروش دقیقاً براساس اطلاعات خرید و فروشی است که توسط صرافی در سامانه نظارت ارز (سنا) ثبت و در پایگاه اینترنتی www. sanarate.ir اعلام می‌شود.



فارس: بله؛ اما پیگیری ما از صرافی‌ها نشان می‌دهد، نرخی که ثبت می‌شود نرخ ارزی است که صرافی‌ عامل (منتخب) بانک مرکزی به صراف‌ها می‌دهد نه نرخی که صراف به متقاضی می‌دهد؟

ببینید، میانگین وزنی معاملات انجام شده در شبکه صرافی‌های مجاز کل کشور در سامانه نظارت ارز (سنا) ثبت می‌شود و سیستم میانگین وزنی خرید و فروش را بر اساس اطلاعات ارسالی صرافی‌های مجاز بانکی و غیربانکی را اعلام می‌کند. این نرخ بهترین شاخص بازار آزاد ارز در کشور است.

بر اساس اطلاعات معاملات واقعی (نقد و حواله) بوده و معیاری از شاخص بازار آزاد جهت استفاده دستگاه‌ها، بانک‌ها و فعالان اقتصادی در بخش‌های واقعی و مالی است.

فارس: البته این معاملات نقد را در بر می‌گیرد و شامل معاملات آتی که هدف از راه‌اندازی بورس ارز است، نمی‌شود.



بله؛ براساس «مقررات ناظر بر عملیات ارزی صرافی‌ها» معاملات سلف ارز (آتی) زمانی رسمیت خواهد یافت که دستورالعمل آن توسط بانک مرکزی تدوین شود. البته قبلاً این مقررات به شبکه بانکی اعلام شده بود، اما به دلیل تحریم‌های بانکی بین‌المللی و موانع دیگری اجرایی نشد.


فارس: بورس ارز هم چند سال پیش مطرح شد و تا حدی هم بحث آن جدی شد.



بله، در سال 1391 طرح راه‌اندازی بورس ارز مطرح شد، ولی پس از نشست‌ها و جلسات زیادی بین بانک مرکزی، سازمان بورس، وزارت اقتصاد، شورای عالی امنیت ملی و دولت در نهایت این طرح به دلیل مشکلاتی که داشت اجرایی نشد و طرح مرکز مبادلات ارزی تصویب و راه‌اندازی شد.

* 9 پیش‌نیاز برای راه‌اندازی بورس ارز



فارس: خوب الزامات بکارگیری ابزارهای پوشش ریسک نرخ ارز چیست؟



براساس تبصره 20 قانون رفع موانع تولید قرار است آیین‌نامه پوشش ریسک نوسانات نرخ ارز (ابزارهای مشتقه) تدوین شود. آنچه که در شورای عالی بورس تصویب شد این بود که بانک مرکزی با همکاری سازمان بورس و اوراق بهادار ابزارهای پوشش ریسک نرخ ارز را طراحی و به شورای عالی بورس ارائه دهد که البته الزاماتی دارد؛ یعنی عرضه‌کنندگان و متقاضیان ارز بی‌شمار باشند.

اینکه اقتصاد کشور از سرکوب‌های مالی، یعنی کنترل‌های نرخ بهره و سهمیه بندی اعتباری عبور نموده و سیاست‌های تثبیت اقتصادی شامل کنترل تورم و انضباط مالی انجام یافته و در نهایت به مرحله آزادسازی مالی که آخرین مرحله آن آزادسازی حساب سرمایه است وارد شده باشیم.

وجود نرم‌افزارهای فنی، انسانی، سازمانی و مدیریتی مناسب، مقررات‌زدایی و وضع مقررات جدید، یکسان‌سازی نرخ ارز و تعمیق معاملات نقد (Spot) در بازار بین بانکی، رفع تحریم‌های بانکی و طراحی ابزارهای پوشش ریسک نوسانات نرخ ارز فاز نهایی محسوب می‌شود.

اگر اجازه دهید برخی از الزامات را بیشتر تبیین کنم. همانطور که گفتم یکی دیگر از پیش‌نیازهای راه اندازی این ابزارها یکسان‌سازی نرخ ارز است. وقتی نرخ ارز یکسان شود در آن نرخ تأمین ارز همه کالاهای مجاز برای سیاست‌گذار پولی تفاوتی نخواهد داشت، یعنی تامین و فرزوش ارز برای حدود 7000 کالای مجاز از نظر بانک مرکزی و سایر دستگاه‌ها از درجه اهمیت یکسانی در گشایش LC و برخوردار خواهند بود.

بنابراین استفاده از ابزارهای پوشش ریسک نرخ ارز در بازار ارز خارجی مانند ابزارهای مشتقه مستلزم یکسان‌سازی نرخ ارز است، البته تعمیق معاملات نقد در بازار بین بانکی الزام دیگری است. تنها عرضه‌کننده نباید بانک مرکزی باشد، بانک‌ها نیز در این بازار باید مبادرت به خرید و فروش نمایند.



*راه‌اندازی بورس ارز در شرایط فعلی آثار مثبتی برای اقتصاد ندارد



وقتی معاملات نقد در بازار بین بانکی افزایش یابد، آنوقت می‌توان روی معاملات فوروارد، فیوچرز، آپشن و سوآپ ارزی نیز برنامه‌ریزی کرد، البته برخی از صاحبنظران اصرار دارند در شرایط فعلی بورس آتی ارز راه‌اندازی شود. این بانک صددرصد موافق طراحی ابزارهای پوشش ریسک نرخ ارز شامل ابزارهای مشتقه است است، اما راه‌اندازی بورس ارز در شرایط فعلی اقتصاد ایران آثار مثبتی به همراه ندارد.

در شرایطی که مرکز مبادلات و سیستم تخصیص ارز و تحریم‌های بانکی کماکان وجود دارند، راه‌اندازی بورس ارز می‌تواند ریسک سیستماتیک ایجاد می‌کند، ارز چون متغیر بسیار کلیدی است و در بورس ارز هم عرضه و تقاضا قیمت را تعیین می‌کند، تنها عرضه‌کننده بانک مرکزی خواهد بود، اما در مقابل متقاضی ارز زیاد خواهد بود و به همین دلیل نرخ ارز افزایش خواهد یافت.



فارس: فکر نمی‌کنید با این الزاماتی که گفتید روزنه راه‌اندازی بورس ارز بسته می‌شود؟



الزامات به معنای بستن روزنه راه‌اندازی بورس ارز یا بکارگیری ابزارهای مشتقه ارز نمی‌باشد، بالاخره راه‌اندازی ابزار فوق مستلزم یکسان‌سازی، استخراج منحنی بازده ریال، وجود نرخ بازار آزاد (میانگین وزنی پایگاه اینترنتی sanarate.ir) است.

فارس: یکی از مواردی که برای اجرای بورس ارز مطرح است اصلاح قانون پولی بانکی است. در این بخش از قانون که بانک مرکزی را ملزم به خرید ارز دولت می‌کند. چون هم این شائبه دیگر مطرح نشود که بانک مرکزی نرخ‌ها را تغییر می‌دهد برای کسب درآمد از محل نوسان نرخ ارز و هم بانک مرکزی دیگر دست به رفتارهایی در بازار نزند که منجر به بروز نوسان در بازار شود؟



یک سری قوانین و مقرراتی وجود دارد که جهت طراحی ابزارهای مشتقه ضرورتی برای اصلاح آن نیست. ضمن اینکه تراز تجاری کشور تغییر یافته است. یک زمانی بودجه و جریان‌های ورودی ارز به کشور تا 80 درصد به صادرات نفت و گاز وابسته بود، اما هم‌اکنون ترکیب عوض شده و سهم درآمدهای ارزی نفت و گاز به حدود 35 درصد کاهش یافته است. بنابراین عرضه‌کننده عمده ارز در بازار ارز کشور صادرکنندگان غیرنفتی هستند و نه بانک مرکزی.

هدف از مطرح شدن اصلاح این بخش از قانون پولی و بانکی این است که بانک مرکزی دیگر عرضه کننده عمده ارز نباشد. بانک‌های مختلف باشند؟

در سوال قبلی اشاره شد که ساختار تراز تجاری تغییر یافته و عرضه کننده عمده صادرکنندگان غیر‌نفتی هستند. ضمن اینکه وقتی بازار بین بانکی نقد توسعه و عمق یابد، این مشکلات حل می‌شود، چرا باید خطای استراتژیک داشت.



*ترجیح صادرکنندگان غیرنفتی استفاده از شبکه صرافی‌ها است



فارس: این بحث شما با بحث قبلی که وضعیت ارزی کشور تغییر کرده و سهم صادرات غیرنقتی رشد قابل توجهی داشته مطابقت ندارد. با زیاد شدن صادرکنندگان، عرضه کنندگان ارز در بورس ارز بیشتر خواهند شد؛ پس بنابراین عرضه کننده تنها بانک مرکزی نیست.



دارندگان ارز که اغلب صادرکنندگان غیرنفتی هستند، ترجیح می‌دهند درآمدهای ارزی خود را از طریق شبکه صرافی‌های مجاز عرضه کنند.



فارس: خوب صادرکنندگان همین عرضه را در بورس ارز هم انجام می‌دهند.



براساس سیستم فعلی که سهم حواله به 70 درصد رسیده است، نقش شبکه‌های صرافی‌های مجاز در تامین مالی تجارت به شدت افزایش پیدا کرده است. عمده صادرکنندگان غیرنفتی در دریافت‌ها و پرداخت‌های ارزی خود از خدمات صرافی‌های مجاز بانکی و غیر بانکی استفاده می‌کنند.



* دارندگان ارز منابع خود را به بورس ارز نمی‌آورند



به عبارت دیگر در شرایط کنونی نیز دارندگان ارز ترجیح نخواهند داد ارز خود را از طریق بورس ارز عرضه کنند. از لحاظ اجرایی نیز نمی‌توان آن را در شرایط کنونی عملیاتی کرد. ساختار فعلی بازار ارز کشور بر استفاده از خدمات سیستم بانکی و شبکه صرافی‌های مجاز استوار است تا مکانیزم بورس ارز.



*خطر به‌وجود آمدن نرخ سوم ارز با راه‌اندازی بورس ارز در شرایط فعلی



فارس: چرا فکر می‌کنید دارندگان ارز وارد بورس ارز نمی‌شوند؟



ببینید، محدودیت‌های بین‌المللی در اقتصاد ایران شامل تحریم‌های بانکی بین‌المللی کارکرد بورس ارز را در تسویه ارزی و ریالی و نقل و انتقال وجود دچار اشکال می‌‌نماید. شما با یک حجم بالایی از تقاضا در بورس ارز مواجه شده و این باعث ایجاد ریسک سیستماتیک و به وجود آمدن نرخ سوم ارز می‌شود.

در اقتصادی که تمامی تقاضاهای ارزی از طریق سیستم بانکی پوشش داده نمی‌شود، سهم ابزارهای پرداخت بین‌المللی بانکی کاهش چشمگیری داشته و معاملات نقد در تسویه و انتقال دچار مشکل است راه‌اندازی بورس آتی ارز مشکلات کنونی را حل نمی کند.
 

ازاد

Well-Known Member
کاربر فعال
* ابزارهای پوشش ریسک در دنیا تحت شرایط خاصی رشد کرده‌اند



در دنیا نیز ابزار‌های پوشش ریسک نرخ تحت شرایط و الزامات خاصی رشد یافته‌اند. یک ادله قوی پشت راه‌اندازی ابزارهای مشتقه وجود دارد. این ابزارها برای این ایجاد نمی‌شود که اشخاص حقیقی و حقوقی معاملات فقط سفته بازانه ارز انجام دهند.



*بازار مشتقه باید بعد از گسترش بازار نقد ارز راه‌اندازی شود



ابتدا باید بازار ساختار یافته نقدی وجود داشته باشد و سپس ابزار‌های مشتقه ایجاد شوند. ضمن اینکه اگر فرض بورس آتی ارز هم ایجاد شود انتقال ارز از طریق حساب‌های بانکی انجام می‌شود که با توجه به محدودیت روابط کارگزاری و هزینه نقل و انتقالات ارز، این کار پرهزینه است.



* صاحبان تجارت غیررسمی 20 تا 25 میلیارد دلاری به صرافی‌ها نمی‌روند چه برسد به بورس آتی ارز



ضمن اینکه حجم تجارت خارجی غیررسمی ما بسیار بالا بین 20 تا 25 میلیارد دلار است که فعالان آن تمایلی به استفاده از خدمات سیستم بانکی و شبکه صرافی‌ مجاز ندارند چه برسد به بورس آتی ارز.



فارس: سیاست‌گذار پولی و ارزی روی این 20 تا 25 میلیارد دلار حساب می‌کند؟



سیاست‌گذار پولی و ارزی همیشه به این 20 تا 25 میلیارد دلار توجه کرده تا شوک‌های ارزی ناشی از آن را کنترل کند. تا زمانی که پدیده قاچاق وجود دارد بانک مرکزی باید ضمن مدیریت و کنترل یک بازار بین بانکی، بازار آزاد آزاد را نیز کنترل و مدیریت کند.

این گروه از متقاضیان ارز تمایلی به استفاده از خدمات ارزی سیستم بانکی و شبکه صرافی‌های مجاز ندارند، چون نمی‌خواهند فعالیت‌های تجاری، بانکی و ارزی آنها رصد شود.

رفتار‌های تجاری و خرید و فروش ارز این گروه به طور معناداری بر بازار ارز مؤثر است و بانک مرکزی چاره‌ای جز کنترل و مدیریت آن ندارد، مگر روزی با همکاری همه دستگاه‌ها حجم قاچاق به طور چشمگیری کاهش یابد.



* تاثیر منفی بورس آتی سکه بر بازار ارز در سال 91



فارس: درخصوص مدیریت بورس ارز مثال بازار آتی سکه توسط برخی موافقان بورس ارز مطرح شد. گفته شد همانطور که برخی التهابات بازار آتی سکه با ابزارهایی کنترل شد، بورس ارز در صورت بروز التهاب قابل کنترل و مدیریت است؟



بورس آتی سکه در کشور در سال 1391 بر حملات سفته بازی ارز تاثیر گذاشت و منجر به رشد قیمت ارز شد؛ ارز با سکه و سهام تفاوت دارد. عملکرد بورس آتی سکه لازم است بررسی شود. اینکه عملکرد بازار آتی سکه چگونه بوده، خریداران و فروشندگان عمده در این بازار چه کسانی هستند؟ آثار اقتصادی این بازار بر ترازنامه اشخاص حقیقی و حقوقی و کارگزاران بورس چیست؟ تاثیرات آن بر سایر بازار‌ها و اقتصاد ملی نیز نیاز است تبیین شود.



* بازار آتی سکه نه‌تنها کمکی به بانک مرکزی برای کنترل بازار ارز نکرد بلکه شرایط را سخت‌تر کرد



فارس: نظر خود شما درباره بازار آتی سکه چیست؟ موفق بوده؟



بازار آتی سکه در شوک‌های ارزی سال 1390 و 1391 نقش کاتالیزور داشته است. اخیراً هم شوک‌‌های ارزی آن را می‌بینیم. با توجه به کاهش قیمت جهانی طلا، یکی از دلایلی که موجب شد نرخ ارز در یک ماه اخیر افزایش یابد تقاضایی بود که از بازار طلا وارد بازار ارز شد و بانک مرکزی را در مدیریت بازار ارز نه تنها کمک نکرد و حتی شرایط را سخت‌تر کرد.

فارس: درخصوص آثار راه‌اندازی بورس ارز در شرایط فعلی اگر مورد دیگری هست بفرمایید.

بانک مرکزی به دنبال طراحی ابزارهای پوشش ریسک نوسانات نرخ ارز هستیم. ولی لازم است «مقررات ناظر بر عملیات صرافی‌ها» به طور کامل اجرا شود و خرید و فروش ارز فقط در صرافی‌های مجاز انجام شود. با معاملات فردایی ارز نیز که معاملات غیرقانونی هستند برخورد شود.

یکسان‌سازی نرخ ارز انجام شود، معاملات نقد با حجم بسیار بالایی انجام شود، فروش عمومی ارز در بازار بین بانکی توسط بانک مرکزی برقرار شود و در نهایت ابزارهای پوشش ریسک نرخ ارز شامل فوروارد، فیوچرز آپشن و سوآپ ارزی راه‌اندازی شود. راه اندازی بورس ارز نیز در این چارچوب قابل بررسی است.



فارس: یعنی شما گام آخر را بورس ارز می‌دانید؟



گام نخست و آخر طراحی و بکارگیری ابزار‌های پوش ریسک نوسانات نرخ ارز است.



فارس: البته نگاهی غالب موافقان راه‌اندازی بورس ارز هم این است که این بازار بعد از یکسان‌سازی و رفع تحریم‌ها انجام شود. اگر این مورد انجام شود بخشی از دغدغه‌های شما هم برطرف می‌شود؟



بیایید از دید یک واردکننده به موضوع بورس ارز نگاه کنیم. برای یک واردکننده مهم است که نیازهای ارزی خود را ابتدا از طریق سیستم بانکی پوشش دهد، فرض در قالب تخصیص ارز به نرخ مبادله‌ای. پس اولویت نخست این است که ارز مبادله‌ای دریافت کند. اگر نتوانست این ارز را بموقع از شبکه بانکی تهیه کند اولویت و انتخاب بعدی او بازار آزاد است.

به عبارت دیگر دغدغه اصلی او تأمین نیازهای ارزی خود جهت واردات موارد اولیه، کالاهای واسطه‌ای و سرمایه‌ای و خدمات است. البته واردکنندگان تمایل دارند نوسان ارز خود را پوشش دهد، اما اولویت نخست آن‌ها این است که ارز مورد نیازشان را تهیه کند. صادرکنندگان غیرنفتی هم می‌توانند درآمدهای ارزی خود را جهت واردات خود با واردکنندگان دیگر، بازپرداخت تسهیلات ارزی و فروش به نرخ بازار آزاد استفاده کنند.

اولویت صادرکنندگان توزیع متقارنی ندارد، ولی بازار آزاد تنها گزینه فروش ارز آنهاست. اگر این محدودیت‌ها برداشته شود و نقل و انتقال وجوه به راحتی انجام شود، سوئیفت برای همه بانک‌ها برقرار شود، فروش عمومی ارز از سر گرفته شود، خطوط فاینانس، ریفاینانس و یوزانس برقرار شود و بازار بین بانکی عمق یابد و معاملات نقد افزایش یابد در آن موقع وقتی واردکننده با بانک عامل وارد مذاکره می‌شود، امکان پرداخت 30 درصد ارز مورد نیاز را داشته و مابقی را 180 روز دیگر تامین می‌کند، هر چند در سررسید نرخ ارز متفاوت خواهد بود که در آن صورت عرضه محصولات مالی و ابزار‌های پوشش ریسک نوسانات نرخ ارز مفهوم خود را پیدا می‌‌کند.



*راه‌اندازی و بکارگیری ابزارهای پوشش ریسک نرخ ارز را باید در سیستم بانکی جستجو کرد



پس باید راه‌اندازی و بکارگیری ابزارهای فوق را در سیستم بانکی جستجو و آغاز کرد. هر چند نباید از خدمات صندوق ضمانت صادرات ایران و شرکت‌های بیمه خصوصی و دولتی جهت پوشش ریسک نوسان نرخ ارز غافل بود.



بالاخره اقتصاد هر کشوری ریسک سیستماتیک نیز دارد و حتماً نیاز نیست با ابزارهای مشتقه آن را پوشش داد. می‌توان از طریق بیمه و یا صندوق ضمانت صادرات پوشش داد. پس نباید هدف را فراموش کرد. هدف این است که ریسک نوسانات نرخ ارز در کشور برای فعالان اقتصادی و بانک‌ها و شرکت‌های بزرگ را به حداقل برسانیم. برای اینکه به آن نقطه برسیم یک سری الزاماتی نیاز دارد که ذکر شد.



فارس: در واقع می‌توان از صحبت شما اینگونه استنباط کرد که بانک مرکزی قائل به کارکرد حداقلی برای بورس ارز است.



بانک مرکزی اعتقاد صد در صد به طراحی و بکارگیری ابزار‌های پوشش ریسک نوسانات نرخ ارزدارد. در بازار ارز خارجی همانطور که اشاره شد روزانه به طور متوسط 5.3 هزار میلیارد دلار اسعار مختلف بصورت نقدی و مشتقه انجام می‌شود که فقط 5 درصد آن فیوچرز است.



فارس: چه کسانی نیاز به پوشش ریسک نرخ ارز دارند؟ واردکنندگان، صادرکنندگان، بانک‌ها و شرکت‌های بزرگ، بانک‌های مرکزی که مدیریت ذخایر ارزی را انجام می‌دهند در بازارهای بین‌المللی سرمایه‌گذاری مالی می‌کنند.



سپرده‌گذاری بانک‌های مرکزی به اسعار مختلف است. در بازار خارجی تغییرات نرخ‌ها به صورت پویا اتفاق می‌افتد و بانک‌ها و شرکت‌هایی که عملیات ارزی بالایی دارند در معرض ریسک‌های بیشتری هستند. از این رو آنها بیشتر نیازمند استفاده از ابزارهای پوشش ریسک نرخ ارز بر اساس ارزش در معرض ریسک (var) نرخ ارز هستند؛ خانوارها کمترین نیاز را دارند؛ صاحبان کسب و کار شامل بانک‌ها، واردکنندگان و صادرکنندگان متقاضیان اصلی این محصولات مالی هستند.

کسانی که چنین رویکردی در راه‌اندازی این ابزارها دارند، به این مسائل کمتر توجه می‌کنند. وقتی یک ابداع و یا محصول مالی وجود دارد و قصد عرضه آن را داریم باید دید متقاضیان اصلی آن چه کسانی هستند.

وقتی همه این کارها انجام شد و نیازهای اصلی صادرکننده و واردکننده تامین شد و ساختار برای آن ایجاد شد و به راحتی مبادلات ارزی شامل نقل و انتقال و تبدیلات ارزی، خدمات ال سی، ریفاینانس و یوزانس را مهیا کردیم و معاملات نقد تعمیق شد، آنوقت به عنوان فاز بعدی و مهم ابزارهای پوشش ریسک نوسانات نرخ ارز باید طراحی و اجرایی شود.



فارس: اگر معتقدید سهم معاملات فیوچرز ارز که در بورس ارز باید انجام شود حداکثر 5 درصد کل معاملات است، چرا این همه پیش‌نیاز برای راه‌اندازی بورس ارز را ضروری می‌دانید؟



در شرایط فعلی با توجه به محدودیت‌های کارگزاری به دلیل تحریم‌ها و عرضه کننده کم اصلا قابل اجرا نیست، اما در آینده و بعد از رفع تحریم‌ها، در صورتی که سوئیفت متصل، روابط کارگزاری از سر گرفته، نرخ ارز یکسان، فروش عمومی آغاز و دارایی‌های بلوکه شده آزاد و واردات تسهیل شود، با توسعه معاملات نقد، قراردادهای فوروارد، فیوچرز آپشن و سوآپ ارزی در اجرایی می‌شود. بنابراین بانک مرکزی نه تنها مخالفتی با ابزارهای پوشش ریسک نوسانات نرخ ارز ندارد، بلکه کار طراحی آن را شروع کرده است.

تدوین ابزارهای پوشش ریسک کار خوبی است و یک نوع همگرایی با بازار ارز خارجی در دنیا است و ما باید به این سمت برویم. امیدواریم با توجه به الزاماتی که مطرح شد، این کار انجام شود و حتما نتیجه آن به نفع اقتصاد کشورخواهد به شرطی که درست انجام شود.



فارس: برخی معتقدند با راه‌اندازی بورس ارز بازار شفاف می‌شود و در نتیجه اقدامات بانک مرکزی در حوزه ارز مشخص خواهد شد. اینکه بانک مرکزی چه زمانی ورود می‌کند و چه زمانی از بازار خارج می‌شود و درآمد ناشی از فروش ارز برای بانک مرکزی چقدر است. به همین دلیل بانک مرکزی تمایلی به شکل‌گیری بورس ارز ندارد.



فروش ارز دربازار بین بانکی و مداخله ارزی براساس قانون پولی و بانکی، ضوابط و دستورالعمل مشخص و در چارچوب نظام ارز شناور مدیریت شده انجام می‌شود و کاملاً شفاف است.

مداخله هم یک امر تخصصی است که همه بانک‌های مرکزی دنیا انجام می‌دهند. بانک‌های مرکزی با توجه به سیاست‌های کلان اقتصادی در بازار ارز مداخله می‌کنند و بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران هم از این قاعده مستثنی نیست.

اما بانک مرکزی مدام روش‌های مداخله را مدام بهبود می‌بخشد و به یک نقطه تکاملی خوبی هم رسیده است. در مواقعی که نوسان نرخ ارز بیش از آنچه که بانک مرکزی تعیین کرده باشد و می‌تواند آثار مخرب داشته باشد، به بازار ورود می‌کند تا نرخ ارز را در دامنه مورد نظر کنترل کند.

به عبارت دیگر عملیات مداخله بانک مرکزی چه از طریق بانک‌ها و صرافی‌های منتخب و چه در آینده کاملاً شفاف خواهد بود. بنابراین بانک مرکزی مشخص است که چه زمانی وارد بازار می‌شود و چه زمانی از آن خارج می‌شود، تابع ضوابط مشخص است و تمایل بالایی به استفاده از ابزار‌های پوشش ریسک نرخ ارز دارد.



در سال 1389 نیز مقررات آن را تهیه و به بانک‌های کشور ابلاغ کرده و هم اکنون نیز روی ابزار های مزبور جهت عملیاتی کردن آن در زمان مناسب متمرکز است.



* نگران شفاف‌شدن بازار ارز نیستیم



فارس: مشخص است که بانک مرکزی ورود می‌کند، اما اینکه درآمد بانک مرکزی از فروش ارز چقدر است و اینکه چه زمانی وارد بازار می‌شود و چه زمانی خارج، از نکاتی است که چندان روشن نیست. گفته می‌شود نگرانی این است که رفتارهای بانک مرکزی در حوزه ارز مشخص شود. مثلا یک میلیارد دلار دولت به بانک مرکزی فروخته و بانک مرکزی هم می‌خواهد اثرات تورمی تبدیل دلار به ریال کم شود، به سرعت ارز را به بازار تزریق می‌کند....



بانک مرکزی هر زمان تشخیص دهد در بازار مداخله می کند، به متغیرهای اقتصادی، سیاست‌ پولی، اهداف کلان اقتصادی، وضعیت تجارت و چندین مولفه دیگر توجه می‌کند. ثبات بازار ارز و قیمت‌ها و رشد اقتصادی بسیار بااهمیت است. منابع و مصارف بانک دقیقاً مشخص است.



فارس: در مواقعی کسری بودجه برای دولت به وجود می‌آید و ما همزمان نوسان نرخ ارز در بازار را می‌بینیم...



نوسانات نرخ ارز نیز ارتباطی به کسری بودجه ندارد. نرخ ارز در بازار آزاد بر ترازنامه صادرکنندگان غیرنفتی و واردکنندگان ارز متقاضی (آزاد) مؤثر است.



فارس: یعنی بانک مرکزی نگران شفاف شدن رفتارهای خود در بازار نیست؟ مثلا بانک مرکزی یک هفته در بورس ارز عرضه نداشته باشد و همین کار نرخ ارز در بازار را افزایش دهد.



رفتار بانک مرکزی در بازار بین بانکی و بازار آزاد کاملاً شفاف است.



فارس: بله اما اطلاعات آن منتشر نمی‌شود.



بانک مرکزی آمار‌ها و صورت‌های مالی خود را انتشار می‌دهد. جزو سازمان‌هایی است که خوب و به‌موقع اطلاع‌رسانی می‌کند. البته اطلاعات طبقه‌بندی شده نیز برای همه سازمان‌ها وجود دارد.



فارس: یکی از موافقان راه‌اندازی بورس ارز می‌گفت بهتر است برای شفافیت بیشتر بانک مرکزی درآمدهای ارزی یک سال را محاسبه و آن بخشی را که قابل عرضه به بازار است را در 52 هفته سال تقسیم و توزیع کند. مثلاً اعلام کند ما هفته‌ای 200 میلیون دلار ارز عرضه می‌کنیم.



عمده تامین کننده منابع بین بازار بین بانکی ارز بانک مرکزی است و در آینده هم اینگونه خواهد بود. در بازار آزاد عمده تامین کننده‌گان ارز، صادرکنندگان غیرنفتی هستند. بانک مرکزی در بازار بین بانکی و بازار آزاد حضور مسمتر دارد، اما این حضور مستمر به معنای فروش هر روزه ارز در بازار بین بانکی و مداخله‌ای موردی در بازار آزاد است.



فارس: پس بانک مرکزی از بابت شفاف شدن اطلاعات در بازار ارز نگرانی ندارد.



خیر؛ بانک مرکزی هم‌اکنون در بازار بین بانکی و بازار آزاد حضور دارد و اگر ساختارهای جدیدی نیز در بازار ارز طراحی شود بر اساس قانون پولی و بانکی حضوری مؤثر قانونی خود را خواهد داشت.
 
بالا