لينک هاي بورسي

ازاد

Well-Known Member
کاربر فعال
" جمهوری اسلامی ایران در صورت بکارگیری ماشین‌های سانتریفیوژ IR۶ می‌تواند در کوتاه‌ترین زمان ممکن به توان تولید ۱۹۰ هزار سو دست پیدا کند.

۱۹۰ هزار سو معادل یک سال سوخت برای نیروگاه اتمی بوشهر است. سو (S.W.U) مخفف عبارت Separative Work Unit است. این واحد اندازه گیری برای سنجش مقدار کار لازم برای جداسازی ایزوتوپ سبک‌تر اورانیوم (U-۲۳۵) از ایزوتوپ سنگین‌تر آن (U-۲۳۸) در اورانیوم طبیعی است.سانتریفیوژ IR۶ که تست مکانیکی با موفقیت روی ان اجرا شده است در ۲۰ فروردین سال ۸۹ رونمایی شد. این ماشین یک دهه گذشته زیر بار تست‌های همراه با گاز بوده است.

ایران هم اکنون در سالنی در سایت غنی سازی شهید احمدی روشن (نطنز) روزانه امکان ساخت حدود ۶۰ ماشین IR۶ دارد. توان هر یک از این سانتریفیوژها حدود ۱۰ سو است. یعنی میزان غنی سازی هر یک از این ماشین‌ها با ۱۰ ماشین نسل اول که هم اکنون در نطنز و فردو نصب است برابری می‌کند.

به دیگر سخن با بهره گیری از سانتریفیوژهای IR۶ ماهانه امکان تولید ۱۸۰۰۰ سو فراهم است. طبعاً اگر ۱۱ ماه فقط همین سالن کار کند زمینه تولید افزون بر ۱۹۰ هزار سو فراهم می‌شود. دانشمندان هسته‌ای نوع جدیدی از سانتریفیوژهای دیگر با نام IR۸ هم ساخته‌اند که در حالازمایش است. قدرت هر یک از این سانتریفیوژها افزون بر ۲۰ سو است.

این ماشین‌ها چنانچه به بهره برداری صنعتی برسند با حدود ۹ هزار دستگاه می‌توان به ظرفیت ۱۹۰ هزار سو رسید. کاری که با ۱۹۰ هزار سانتریفیوژ IR۱ شدنی است. ارتفاع هر یک از سانتریفیوژهای نسل جدید حدود سه و نیم متر است که در فردو امکان سرپا کردن افزون بر ۱۵۰۰ ماشین نسل جدید با ظرفیت ۳۰ هزار سو وجود دارد. سایت شهید علیمحمدی (فردو) از این بابت در نقطه کانونی قرار دارد که از مصونیت راهبردی برخوردار است. این سایت که در ۸۰ تا ۹۰ متری زیرزمین قراردارد پوشانده شده است که نفوذ ناپذیر و صدمه رساندن به آن تقریباً محال است. "
 

ازاد

Well-Known Member
کاربر فعال
سالانه چه میزان سوخت برای نیروگاه اتمی وارد می‌کنیم؟
نیروگاه اتمی بوشهر درحال‌حاضر که به عملکرد پایدار خود رسیده است، سالانه باید یک‌سوم سوخت قلب رآکتورش تعویض شود. این تعویض هر سال نزدیک به ٢٨ تا ٣٠ تن می‌شود. قیمت سوخت هسته‌ای مقداری با تغییر قیمت‌ سایر حامل‌های انرژی دچار نوسان می‌شود اما در‌حال‌حاضر ارزش سوخت وارداتی حدود ۴٠ میلیون دلار است. این رقم در مقایسه با میزان سوخت یک نیروگاه هزار مگاواتی حرارتی، در صورتی که قیمت‌های واقعی سوخت فسیلی لحاظ شود، قابل رقابت است.
 
بالا