قيمت دلار در سال 1388

شروع موضوع توسط سعيد اكبري ‏19 فوریه 2009 در انجمن تالار گفتمان بورس

 • ربات تلگرامی بورس گرام

  قیمت لحظه‌ای و نمودار سهام مورد نظرتون رو دریافت کنید و با ایجاد دیدبان شخصی، از صف خرید و فروش سهام خود باخبر شوید.

 1. سعيد اكبري

  سعيد اكبري New Member عضو تازه

  تاریخ عضویت:
  ‏1 نوامبر 2005
  ارسال ها:
  7,052
  تشکر شده:
  2
  عزيزان،
  طبق آنچه كه در مطبوعات و رسانه هاي كشور عنوان مي‌شود، قرار است تا در سال آينده 4900 ميليارد تومان درآمد دولت از محل فروش ارز در بازار داخلي حاصل گردد.
  حال با توجه به اين كه در شرايط نرمال و نبودن ركود اقتصادي، ميزان مصرف داخلي ارز در بازار ايران حدود 3 ميليارد دلار برآورد مي‌شود؛ مي‌توان از تقسيم مقادير فوق، قيمت دلار را حدود 16333 ريال بدست آورد. (نرخ امروز بازار حدود 9700 ريال است)
  در حال حاضر به نظر مي‌رسد كه دولت با صرف هزينه هنگفت در صدد كاهش مصنوعي قيمت دلار و يورو باشد و ريال بصورت غير واقعي تقويت مي‌شود. اين امر ممكن است به خاطر كنترل تورم ريالي و يا ارزان بودن كالاهاي وارداتي در شب عيد و يا راضي نگه داشتن افكار عمومي تا انتخابات باشد، اما به هر حال ادامه اين سياست به نظر كمي مشكل است.
  يادش به خير آن روزي كه با شناسنامه، 3000 دلار از قرار في 3000 ريال بين مردم توزيع كردند و ...
  امروز هم كه خزانه را به همان سبك و سياق ...


  شايد مناسب باشد تا با احتياط نسبت به خريد ارز اقدام نمود و البته برگ اول در اين بازي دلار آمريكا خواهد بود.
  موجب مزيد امتنان است، اگر بزرگواران نظرات اصلاحي و ارشادي خود را در اين زمينه بيان فرمايند.
   
 2. امین2006

  امین2006 Active Member کاربر فعال

  تاریخ عضویت:
  ‏14 اکتبر 2008
  ارسال ها:
  170
  تشکر شده:
  44
  من فکر میکنم یک نتیجه دیگری هم میتوان گرفت وآن اینست که اگر دلار به محدوده قیمت های 1600 -1700 برسد
  شرکت های صادر کننده در بورس نیز ذینفع خواهند شد البته بستگی به وضعیت جهانی آن کالای صادراتی
   
 3. پیر اقتصاد

  پیر اقتصاد مسدود شده مسدود شده

  تاریخ عضویت:
  ‏19 فوریه 2009
  ارسال ها:
  206
  تشکر شده:
  1
  در بازار داخا بیشتر از این قیمتها بالا باید ببیرند دلار رو .
   
 4. سعيد اكبري

  سعيد اكبري New Member عضو تازه

  تاریخ عضویت:
  ‏1 نوامبر 2005
  ارسال ها:
  7,052
  تشکر شده:
  2
  نه اين كه خيلي مهم باشد ها!!
  فقط خواستم يادآوري كنم كه اگر قيمت فقط طلاي موجود در سكه تمام بهار امامي سال 86 را كه افت قيمتي سال هاي قبلي را ندارد (بدون هزينه بالاسري و سود معامله و ريسك سرمايه و هزينه جابجايي و ...) را با چرتكه هم كه حساب نماييد و قيمت دلار را هم كف قيمتي بانك مركزي ببينيد، ارزش آن حدود 2215000 ريال خواهد شد كه در بازار تهران كسبه شريف و صرافان محترم حاضرند آن را به بهاي كم و بيش 2120000 ريال تا سقف 2150000 ريال به شما بفروشند. البته به يمن اقتصاد كاملاً دولتي و كنترل شده بازار ايران امكان جابجايي (مثلاً به دبي) و كسب سود را نداريم اما خوب حالا كه كالايي را زير ارزش ذاتي آن مي دهند، منطقي است تا برخلاف خريد ارز كه پيشنهاد رفتار احتياط آميز در خريد آن را داشتم؛ اين بار بدون ملاحظه و با حداكثر توان سكه تمام امامي بخريم تا اين انتخابات سال بعد به سرانجام برسد و يا اين كه بانك مركزي از حراج ريال هاي خود دست بردارد.
  (قيمت اونس كه افسار بريده است و اگر دلار هم در سال بعد تغيير نرخ صعودي داشته باشد، سود ريالي اين معامله تصاعدي از نوع هندسي خواهد بود! )
  البته اين حساب چرتكه اي است و شما كه با كامپيوتر (رايانه يا همان يارانه!) كار مي كنيد، حتماً به نتايج بهتري خواهيد رسيد و ...

  البته يك راه بهتر هم وجود دارد و اين آن كه سهام در بازار بورس تهران بخريم تا آنهايي كه قرار است سود كنند لااقل با پول هاي من و شما هم سود كنند و ما هم كه هميشه بازنده بوديم بتوانيم همچنان در راه خود ثابت قدم باقي بمانيم!

  با احترام
   
 5. پیر اقتصاد

  پیر اقتصاد مسدود شده مسدود شده

  تاریخ عضویت:
  ‏19 فوریه 2009
  ارسال ها:
  206
  تشکر شده:
  1
  از شرکتهایی که صادرات دارند باید حمایت شود برای ارز اوری که دارند .
   
 6. vita

  vita New Member کاربر فعال

  تاریخ عضویت:
  ‏21 ژوئن 2007
  ارسال ها:
  649
  تشکر شده:
  1
  جناب اكبري
  با تشكر از موضوع خوبي كه مطرح كرديد به نظر من هم قيمت دلار به سرعت تغير خواهد كرد وحداقل 1200 وحداكثر آن هم نمي دونم و سال آينده را بزرگان سال شوك هاي سنگين اقتصادي ارزيابي مكنند.!؟
  جا دارد دوستان در اين خصوص هم فكري بيشتر بعمل آيد جهت گرفت تصميم صحيح وبرنامه ريزي جهت حدااقل ضرروكاهش سرمايه.
   
 7. پیر اقتصاد

  پیر اقتصاد مسدود شده مسدود شده

  تاریخ عضویت:
  ‏19 فوریه 2009
  ارسال ها:
  206
  تشکر شده:
  1
  هر چقدر زودتر قیمت دلار رو بالا ببیرند بحران کمتری از این بابت نصیبمون میشود . شاید دولت پیش خودش میگه به زودی قیمت نفت صعودی میشود ولی شاید تا 2 سال دیگه هم قیمت 70 و 80 دلاری رو نفت نبینه .
   
 8. سعيد اكبري

  سعيد اكبري New Member عضو تازه

  تاریخ عضویت:
  ‏1 نوامبر 2005
  ارسال ها:
  7,052
  تشکر شده:
  2
  كاربر گرامي جناب امين 2006:
  فرموده ايد كه در صورت افزايش نرخ دلار شركتهاي صادر كننده بورسي سود آور خواهند بود. در همين زمينه يادآوري مي نمايم كه اصولاً دولت جناب احمدي نژاد در تمام موارد بورسي رفتار كاسبكارانه از نوع قدرت انحصاري اعمال مي نمايد كه نمونه آن را در مورد وضع عوارض سنگين جهت صادرات سيمان ملاحظه نموديد. كنترل قيمت و نيز عوارض سنگين صادراتي موجب عدم صادرات و ورشكستگي اين صنعت شد و رفع موانع از سوي دولت، فقط زماني اتفاق افتاد (اگر واقعاً موانع رفع شده باشد!؟) كه عملاً ديگر امكان احياء براي اين شركتها وجود ندارد. رفتار بازار را هم كه مي بينيد. سرمايه هرگز فريب نمي خورد و بي توجهي به وضع و رفع موانع دولتي نشان بارزي از رفتار عاقلانه جريان سرمايه در بازار بورس است. مشابه آن را در مورد بانك ملت ديديم كه باز هم شكست مفتضحانه اي براي دولت احمدي نژاد و آقاي كرد زنگنه بود و طبق معمول اگر چه ديوار حاشا بلند است اما نتايج واقعي اين عرضه كه عملاً فروش از دولت به دولت بود نشان از هوشياري بازار سرمايه دارد.
  لذا اگر شركتي به دم دولت بسته شده باشد كه در همين شرايط فعلي هم داراي سود رانتي است و اصولاً من و شما از آن بي خبر و بي نصيب هستيم! ساير شركتها را هم كه مي بينيد (اعم از صادر كننده و واردكننده!) كه چگونه به گل نشسته اند!!
  نوسانات قيمت جهاني مواد اوليه هم كه اصولاً در ايران در شرايط كاهش نرخ نهايي هزينه توليد بي اثر است كه نمونه آن را در مورد محصولات خودرويي مي بينيد! كه نه تنها كاهش نرخ نهايي توليد و عرضه ندارند كه برعكس ادعاي افزايش هزينه توليد و گران تر شدن محصول نهايي را اعلام مي دارند.
  خلاصه اين كه در صورت افزايش نرخ دلار به نظر من فقط افزايش تورم بصورت لجام گسيخته را شاهد خواهيم بود و البته در صورت تورم، برگه هاي سهام ارزشي كمتر قيمت كاغذهاي چاپ شده بر روي آن را دارند! خواه اين شركتها صادر كننده باشند (مانند مس و ...) و يا وارد كننده!!


  با احترام
   
 9. بورسپول

  بورسپول New Member عضو تازه

  تاریخ عضویت:
  ‏10 نوامبر 2004
  ارسال ها:
  3,341
  تشکر شده:
  97
  تنها دليلي كه من در خريد دلار مرددم اين است كه مشابه انچه محمود بانرخ سود كرد اين جا هم اتفاق افتاده است چرا كه در صورت افزايش دلار تمام شعارهاي وي مبني بر اين كه دلار ارزي مرده و نشانه شكست استعمارامريكاو اقتصاد ليبراليستي ست بر باد رفته و و ي به شدت زير سوال مي رود اينطور كه من شنيدم محموددرمقابل درخواست كارشناسان جهت افزايش نرخ دلار بدلايل فوق به شدت ممانعت مي كند
   
 10. سعيد اكبري

  سعيد اكبري New Member عضو تازه

  تاریخ عضویت:
  ‏1 نوامبر 2005
  ارسال ها:
  7,052
  تشکر شده:
  2
  كاربر گرامي، جناب خوش شانس،

  البته واضح و مبرهن است كه آقاي احمدي نژاد و طرفداران ايشان يد طولايي در تكذيب ادعاها و شعارهاي خود دارند كه نمونه آن در مورد هاله نور، آوردن پول نفت سر سفره مردم، عدم آزار و اذيت جوانان به خاطر پوشش و ظاهر انها و ... جزء سوابق درخشان ايشان است.
  لذا همه چيز بستگي به منافع ايشان و طرفدارانش دارد كه نرخ ارز را با حراج ريال هاي بانك مركزي كنترل كنند (عملي كه ايشان آشكارا با تغيير پياپي رييس كل بانك مركزي انجام مي دهد) و يا با شناور شدن نرخ ارز، از پايه تمام ادعاهاي قبلي را كتمان نمايند.


  با احترام
   
 11. سعيد اكبري

  سعيد اكبري New Member عضو تازه

  تاریخ عضویت:
  ‏1 نوامبر 2005
  ارسال ها:
  7,052
  تشکر شده:
  2
  هشدار ترکان درباره دلار 950 تومانی

  مرجع : Mehrnews


  ارز هم مانند سایر کالاها متناسب با نرخ تورم گران می‌شود و ارزان شدن ارز موجب می‌شود که قیمت کالاهای وارداتی نسبت به تولیدات داخلی ارزان شود.


  آفتاب: معاون برنامه ریزی وزیر نفت، دلار 950 تومانی در بودجه سال 88 را اشتباه خواند و هشدار داد که با تعیین نرخ 950 تومانی برای ارز در بودجه سال آینده عملا دولت به کالاهای وارداتی یارانه می دهد.

  به گزارش سرویس اقتصاد و صنعت آفتاب، اکبر ترکان امروز یکشنبه در جمع خبرنگاران در خصوص نحوه تعیین قیمت مناسب برای نرخ ارز در بودجه سال 88 گفت: «ارز هم مانند سایر کالاها متناسب با نرخ تورم گران می‌شود و ارزان شدن ارز موجب می‌شود که قیمت کالاهای وارداتی نسبت به تولیدات داخلی ارزان شود».

  وی با تاکید بر این موضوع که در حال حاضر بسیاری از کالاها حتی سنگ قبر هم از کشور چین وارد می شود، تصریح کرد: «این موضوع بدان معناست که با قرار دادن نرخ 950 تومانی برای ارز در بودجه سال آینده هر چیزی که از خارج کشور وارد کنیم قیمت آن نسبت به داخل ارزان‌تر است».

  ترکان با اشاره به این موضوع که قیمت 950 تومان یک قیمت غیرواقعی برای نرخ ارز در بودجه سال آینده است، بیان کرد: «با تعیین

  ” قیمت واقعی ارز که بر اساس نرخ واقعی تورم محاسبه شده است، باید بالای 1500 تومان باشد.... “  این نرخ برای ارز در بودجه به واردات کالاهای خارجی یارانه می‌دهیم و این یک اشتباه بزرگ است».

  به گفته معاون برنامه ریزی وزیر نفت بر اساس برآوردهای صورت گرفته، قیمت واقعی ارز که بر اساس نرخ واقعی تورم محاسبه شده است، باید بالای 1500 تومان باشد.
  وی با اشاره به اینکه واقعی بودن قیمت ارز در بودجه سال 88 موجب می‌شود قیمت کالاهای خارجی گران شود، گفت: «برهمین اساس، امکان رقابت بین کالاهای داخلی و کالاهای وارداتی و خارجی فراهم می‌شود».

  ترکان با اشاره به اینکه تاکنون دو سناریو برای قیمت ارز در بودجه سال آینده پیشنهاد شده بود، تبیین کرد: «در این رابطه یک قیمت 1250 تومانی و در یک سناریو قیمت 1500 تومانی پیشنهاد شده بود».

  وی در پایان در پاسخ به این سئوال که مهمترین اولویتهای توسعه‌ای صنعت نفت با توجه به سقوط قیمت‌های جهانی نفت در سال 88 چه خواهد بود، پاسخ داد: «در این رابطه مهم‌ترین مسأله و پروژه صنعت نفت که در سال آینده از اولویت اول برخوردار بوده توسعه فازها و پروژه های میدان پارس جنوبی است».

  به گفته ترکان همچنین اولویت دوم و سوم وزارت نفت برای توسعه در سال آینده نیز باز هم میدان پارس جنوبی خواهد بود.  کد مطلب : 84974


  http://www.aftabnews.ir/vdcba9bw.rhbazpiuur.html
   
  یک شخص از این تشکر کرد.
 12. vita

  vita New Member کاربر فعال

  تاریخ عضویت:
  ‏21 ژوئن 2007
  ارسال ها:
  649
  تشکر شده:
  1
  از جمع بندی نظر دوستان به این نتیجه میتوان رسید که خرید دلار ونگهداری آن در 4 و5 ماه آینده در بازار فعلی میتواند خیلی سود آور یاشد. اگر اشتباه مکنم لطفا راهنمایی کنید
  سپاسگذارم
   
 13. ashkan34a

  ashkan34a Well-Known Member کاربر فعال

  تاریخ عضویت:
  ‏26 سپتامبر 2007
  ارسال ها:
  3,558
  تشکر شده:
  3,117
  بعيد بنظر ميرسد كه قبل از انتخابات دلار گران شود ولي حتما اتفاق خواهد افتاد
   
 14. آرش صوفيان

  آرش صوفيان New Member کاربر فعال

  تاریخ عضویت:
  ‏26 سپتامبر 2008
  ارسال ها:
  181
  تشکر شده:
  2
  افزايش نرخ تمام ارزهاي عمده در بازار غيررسمي

  خبرگزاري فارس: رشد همزمان تمام نرخ ارزهاي عمده در بازار غيررسمي ارز بسياري از فعالان بازار و متقاضيان خريد ارز را شگفت زده كرده است.


  به گزارش خبرنگار اقتصادي خبرگزاري فارس از بازار غير رسمي ارز حاكي است: همواره با افزايش نرخ دلار آمريكا نرخ يورو و پوند انگليس نيز كاهش مي‌يافت و زماني كه دلار كاهش مي يافت يورو و پوند تقويت مي شد اما طي دو روز گذشته اين موضوع برعكس شده است به طوري كه نرخ دلار آمريكا، يورو و پوند انگليس همزمان با هم افزايش يافته‌اند.
  نرخ دلار آمريكا دربازار غير رسمي ارز طي يك هفته گذشته 13 تومان ،نرخ يورو 30 تومان و پوند انگليس 40 تومان افزايش يافته است.
  نرخ دلار آمريكا 983 تومان، يورو 1260 تومان و پوند انگليس 1430 تومان بود.
  دلار كانادا با 13 تومان رشد 803 تومان، دلار استراليا با 50 ريال افزايش 650 تومان، درهم امارات با 40 ريال افزايش 270 تومان، ريال عربستان 258 تومان، كرون سوئد با 20 ريال افزايش 120 تومان، كرون دانمارك با 20 ريال افزايش 167 تومان و كرون نروژ با 40 ريال افزايش 143 تومان بود.  داره جالب ميشه.:))
   
 15. obamast

  obamast New Member کاربر فعال

  تاریخ عضویت:
  ‏5 سپتامبر 2013
  ارسال ها:
  926
  تشکر شده:
  897
  محل سکونت:
  ابر ايچيموکو
  یاد سال 1388 بخر
   
 16. POLDARK

  POLDARK مسدود شده مسدود شده

  تاریخ عضویت:
  ‏16 آگوست 2015
  ارسال ها:
  352
  تشکر شده:
  494
  دلار 3400 تومنی سال 1394 هم شاید خاطره شه!
   
 17. obamast

  obamast New Member کاربر فعال

  تاریخ عضویت:
  ‏5 سپتامبر 2013
  ارسال ها:
  926
  تشکر شده:
  897
  محل سکونت:
  ابر ايچيموکو
  یادش بخیر
  دلار آمریکا در دوران خوش سال 1388 قیمتش 997 تومن بود