فملی ( ملی صنایع مس ایران )

علي محمديان

Member
کاربر فعال
با سلام

از دوستان و اساتيد محترم تقاضا مي شود جهت تمرکز اخبار مربوط به توليد - فروش - پيشبيني

قيمت جهاني مس و.......... و موضوعات روز مرتبط به سهم شرکت ملي مس را در اين تايپيک

بياورندتا همه بتوانيم با جمع بندي مطالب - تصميم گيري مناسبي داشته باشيم.

با تشکر
 
آخرین ویرایش توسط مدیر:

ict

Member
کاربر فعال
سلام دوستان
یه سوال:-/
من خودم مس دارم با دید بلند مدت
ولی فکر میکردم امروز یه کم افت قیمت داشته باشیم یا اینکه دیگه رو 2% + معامله نشه
کسی خبر داره چه کسانی یا چه شرکتهایی این همه مس می خرن؟؟؟؟
و کی داره این همه عرضه می کنه؟؟؟؟:-/
 

علي محمديان

Member
کاربر فعال
به‌دليل به‌صرفه نبودن قيمت‌ها
كارخانه‌هاي ذوب مس در چين توليد خود را كاهش مي‌دهند سرويس: صنعت و معدن
1386/04/31
07-22-2007
10:17:59
8604-18271: کد خبرخبرگزاري دانشجويان ايران - تهران
سرويس: صنعت و معدن


كارخانه‌هاي ذوب مس چين به خاطر وضعيت قيمت‌ها توليد خود را كاهش مي‌دهند.

به گزارش خبرنگار صنعت و معدن خبرگزاري دانشجويان ايران (ايسنا)، كارخانه‌هاي ذوب مس در چين شامل Jiangxi Copper Co و Tongling Nonferrous Metal Co قصد دارند به دليل به‌صرفه نبودن قيمت خريد و پردازش مواد خام، ميزان توليد خود را در نيمه دوم سال جاري ميلادي كاهش دهند.

هفته گذشته مقامات رسمي از 9 كارخانه ذوب مس در چين در شهر شانگهاي با يكديگر گفت‌وگو كردند كه مطابق با نظر دو تن از اين مقامات كه خواستند نامشان فاش نشود، قرار است اين كارخانه‌ها بين 10 تا 15 درصد ميزان توليد خود را كاهش دهند.

آن‌ها همچنين عنوان كردند كه امكان كاهش بيش از اين مقدار نيز وجود دارد.

در همين حال احتمال مي‌رود كاهش ميزان توليد كارخانه‌هاي ذوب مس در چين - بزرگترين مصرف كننده اين فلز در دنيا - به دولت اين كشور براي واردات مس جهت تامين نياز صنايع برق و ساختمان‌سازي در اين كشور فشار زيادي وارد كند.

واردات مس از سوي چين امسال باعث شد قيمت جهاني مس تا 27 درصد افزايش يابد.

اين درحاليست كه شركت‌هاي معدن‌كاري غيرچيني نيز اقدام به كاهش ميزان دستمزد شركت‌هاي ذوب مس در قراردادها كرده‌اند و امسال ميزان دستمزدها تا 27 درصد كاهش نشان داده است.

گفتني است، در سال 2006 كشورهاي شيلي، ايالات متحده آمريكا، پرو، استراليا، اندونزي، چين، روسيه، كانادا، زامبيا و لهستان بيشترين ميزان توليد مس را به خود اختصاص دادند.

هم‌اكنون مس در كنار آلومينيوم و فولاد يكي از پرمصرف ترين فلزهاي دنيا است كه در بخش‌هايي مانند سيم و كابل، ماشين‌آلات و تجهيزات صنعت و خانگي، وايل حمل و نقل، صنايع نظامي، صنعت الكتريسيته و الكترونيك كاربرد دارد.

انتهاي پيام

کد خبر: 8604-18271
 

علي محمديان

Member
کاربر فعال
جلسه عصر يكشنبه هيات وزيران تصويب شد؛

مجوز واگذاري 40درصد سهام ملي مس، فولاد مباركه و آلومينيوم ايران صادر شد

خبرگزاري فارس: هيات دولت، اجازه واگذاري 40 درصد از سهام هر يك از شركت هاي ملي صنايع مس ايران، فولاد مباركه و آلومينيوم ايران را جهت فروش اقساطي در بورس اوراق بهادار داخلي و از طريق بازاريابي بين المللي تصويب كرد.


به گزارش خبرگزاري فارس به نقل از سايت رياست جمهوري، در جلسه عصر يكشنبه هيات دولت كه به رياست احمدي نژاد رييس جمهور تشكيل شد همچنين فروش 5 درصد از سهام شركت هاي بيمه دانا، بيمه البرز ، بيمه آسيا ، بانك تجارت، بانك صادرات ايران، بانك ملت ، بانك رفاه و پست بانك توسط سازمان خصوصي سازي به روش بورس وعرضه تدريجي سهام آنها به عموم مردم در سال 1386 مجاز اعلام شد.
اختصاص 410 ميليارد ريال براي توسعه و اجراي زيرساخت هاي زيارتي شهر قم يكي از ديگر مصوبات اين جلسه بود كه مورد تصويب هيات وزيران قرار گرفت.
انتهاي پيام/
 

علي محمديان

Member
کاربر فعال
تقاضاي مس علي‌رغم افزايش قيمت‌ها همچنان بالاست سرويس: صنعت و معدن
1386/05/03
07-25-2007
11:01:20
8605-01154: کد خبرخبرگزاري دانشجويان ايران - تهران
سرويس: صنعت و معدن


بي‌ثباتي قيمت‌ها در بازار جهاني تاثيري بر مصرف مس در هندوستان نخواهد داشت.

به گزارش خبرنگار صنعت و معدن خبرگزاري دانشجويان ايران (ايسنا)، بنا به شواهد موجود، قيمت اين فلز در نيمه دوم سال جاري در حدود 8000 دلار براي هر تن خواهد ماند. چنانکه سورندرا مرديا - معاون ارشد بورس فلزات‌ بمبئي - در اين‌باره گفت: در چند ماه گذشته هر تن مس بين 7500 تا 8000 دلار خريد و فروش شده است، اما تقاضا همچنان رو به فزوني بوده است. مصرف‌کنندگان مس اينک قيمت‌هاي بالا را به عنوان يک واقعيت پذيرفته، و هزينه‌هايشان را بر مبناي آن تنظيم مي‌کنند.

مصرف‌کنندگان مس از جمله صنايع سيم و کابل، و واحدهاي توليدي لوازم برنجي و وسايل آشپزخانه، حدود هفتاد درصد از تقاضاي مس هندوستان را به خود اختصاص مي‌دهند.

بنا به گفته شوراي ارتقاي مس بين‌المللي (واقع در هندوستان)، اين کشور با توليد سالانه حدود يك ميليون تن و مصرف سالانه حدود نيم ميليون تن ممکن است طي چند سال آينده به يک واردکننده ويژه مس تبديل شود.

افزايش پيش‌بيني شده در تقاضاي مس، به کارگيري ظرفيت داخلي در ذوب و پالايش را نيز بهبود خواهد بخشيد، و با رشد تقاضاي داخلي، انتظار مي‌رود که توليدکنندگان براي برطرف کردن نياز بازارهاي داخلي و صادراتي ظرفيت‌هاي بيشتري را ايجاد کنند.

افزون بر اين، چنين برآورد مي‌شود که بين 30 تا 40 درصد از تقاضاي داخلي در هندوستان با مس بازيافتي برطرف گردد. همچنين تقريبا 90 هزار تن قراضه مس وارد هندوستان مي‌شود، و 60 هزار تن ديگر از وازده‌هاي حاصل از واحدهاي مصرف‌کننده مس موجود همانند کارخانه‌هاي ترانسفورماتورسازي، موتورسازي، کابل‌سازي، سيم‌هاي مستعمل و ترانسفورماتورهاي کهنه توليد خواهد شد.

چنانکه انتظار مي‌رود تقاضاي مس در سطح جهان نيز بالا خواهد بود. بنا به برآورد MAPE Admisi Commodity Research ، احتمالا قيمت هر تن مس تا سطح 8310 دلار خواهد رسيد.

با افزايش اطمينان مصرف‌کنندگان مس در ايالات متحده، انتظار بر اين است که مصرف مس در نيمه دوم سال جاري ميلادي و در سال 2008 فزوني يابد. علاوه بر اين چين که در اوايل سال 2007 واردات سنگيني داشت، احتمالا همچنان با مصرف بالا تقاضا را بيشتر خواهد کرد.

از سوي ديگر، مطابق با نشانه‌هاي بازار، عرضه کنسانتره مس و کاتد در نيمه دوم سال جاري ميلادي نيز بسيار در تنگناست، و بعيد نيست که مناقشات کارگري در معادن، عرضه اين فلز را همچنان در تنگنا نگه دارد.

انتهاي پيام

کد خبر: 8605-01154


[ صفحه اصلي ] [ سرويس - انرژي و صنعت ] [ عناوين کل اخبار سرويس صنعت و معدن ] [ عناوين کل اخبار ] [ چاپگر ]
 

محمد فاتح

مسدود شده
مسدود شده
قيمتهاي مس در بورس فلزات شانگهاي براي اولين بار طي پنج روز اخير كاهش يافت.


اين كاهش قیمت نگراني براي شكست قيمتها وكاهش شديد خريد ها را مي تواند در پي داشته باشد چرا که به طور سنتی تقاضا در تابستان کاهش می یابد.

مس در صنایع سیم سازی و لوله سازی کاربرد دارد.این فلز طی چهار روز قبل فعالترين معاملات آتي طي ده هفته گذشته را داشته است كه علت آن رشد اقتصادي چين و فزوني مصرف بر توليد بوده است.

به گفته لي لينگ معامله گر شركت استار فيوچرز، در فصل كاهش مصرف مس، ممكن است مصرف كنندگان از خريد در قيمتهاي بالاي 8000 دلار خودداري كنند.همچنين بسياري از كارخانجات در نيم كره شمالي به سبب تعطيلات تابستاني و يا تعميرات بسته شده اند .

قيمت براي تحويل در ماه اكتبر در بورس معاملات اتي شانگهاي 2150يوان ، يا ،3.1 درصد كاهش يافت و به قيمت 68010 يوان (8992 دلار) براساس واحد متريك رسيد.همچنين در آخر معاملات صبح ديروز با كاهش 2.3 درصدي به 68540 يوان رسيد. امروزقيمت مس براي تحويل فوري در چانگ جيانگ،بزرگترين بازار نقد شانگهاي،با 2.3 در صد كاهش به 67100 يوان در يك تن رسيد. مس در بازار بورس فلزات لندن براي تحويل سه ماهه با كاهش 0.8 در صدي به 7960 در يك تن رسيد.

بر طبق گزارش روزانه ذخاير بورس لندن، ديروزذخاير جهاني مس كه توسط بازار بورس فلزات لندن بررسي مي شود، به ميزان 2725 تن يا 2.8 در صد افزايش پيدا كرده به 101400 تن رسيده است. اين مقدار بيشترين در صد را از 21 ژوئن داشته است.

كاهش منابع

امسال قيمتهاي مس در بورس فلزات لندن به سبب كاهش ذخاير و منابع كه دليل آن اعتراضات كارگران در امريكاي لاتين بود، 26 درصد افزايش يافته است.

كدلكو، بزرگترين معدن مس جهان، ديروز اعلام كرد كه توافقات با تقريبا دو سوم گارگران اعتصاب كننده انجام شده است. توافقات بقيه نيز طي روندي يك ماهه انجام خواهد شد.

قيمتهاي آتي روي براي تحويل در ماه سپتامبر در شانگهاي به ميزان 2.6 در صد كاهش يافت وبه 28470 يوان در ياك تن رسيد . آلومينيوم براي تحويل در ماه اكتبر بدون تغييردر قيمت19700 يوان باقي ماند.منبع : Bloomberg

تاريخ: 24 جولای 2007

(به نقل از سایت راهبرد)


.........................................................................................
 

misim1363

Member
کاربر فعال
من سهامدار کرمانی مس هستم اگر در چند روز اخیر به آمار معاملات بورسهای منطقه ای نگاه کنید کرمان صدر نشین است این عر ضه ها از طرف یک کارگزار وابسته به مس و از طرف صندوق بازنشستگی مس صورت گرفت که دو هدف داشت 1 جلوگیری از رشد حبابی سهم و استراحت سهم بعد از یک دوره رشد 2 درآوردن سها م ازدست مردم ولی نتنها نتوانستند سهام خود را از دست مردم خارج کنند بلکه بخاطر پتانسیل بالای سهم سهم روند صعودی خود را همچنان ادامه میدهد
 

chaplin

Good Member
کاربر فعال
مس

چهارشنبه
افزايش 65 درصدي سال به سال واردات مس تصفيه شده چين در ماه ژوئن
اداره كل گمرك چين روز دوشنبه اعلام كرد كه واردات مس تصفيه شده ماه ژوئن اين كشور با رشد سال به سال 65 درصدي به 108111 تن متريك رسيد.
اين اداره افزود كه مجموع واردات شش ماه اول امسال نسبت به سال گذشته بيش از دو برابر گشته و به 894549 تن رسيده است.
همچنين كشور چين در ماه ژوئن در حدود 383629 تن مس كنسانتره وارد نموده است كه نسبت به سال پيش 25 درصد افزايش نشان مي‫دهد.
چين از بزرگترين واردكنندگان كنسانتره مس جهان مي باشد و اغلب منابع آن را از آمريكاي جنوبي، مغولستان و استراليا تأمين مي‫نمايد.
 

chaplin

Good Member
کاربر فعال
1386/5/3 چهارشنبه
تعديل افزايش بهاي مس در پي بالا رفتن ذخاير LME
روز سه شنبه، پس از آنكه بهاي مس در سايه برآوردهاي مثبت از رشد اقتصادي آمريكا و وقفه‫هاي توليد، به بالاترين ميزان خود در 10 هفته گذشته رسيد، افزايش ذخاير LME روند صعودي قيمت را تعديل كرد و در مجموع مس در اين روز از ثبات نسبي برخوردار بود.
مس تحويل سه ماهه بورس فلزات لندن در ساعت 9:32 دقيقه امروز با 20 دلار كاهش نسبت به رقم بسته شده در روز جمعه، به 8090 - 8100 دلار بر تن رسيد.
در ساعات اوليه معاملات بهاي مس تا 8212 دلار بر تن، بيشترين ميزان خود از 9 مي تا كنون، بالا رفت، در حاليكه افزايش 2725 تني ذخاير LME تا 101400 تن، اين افزايش قيمت را تا حدودي جبران نمود.
ذخاير انبارهاي LME به دليل تقاضاي بالاي مصرف كنندگان مس عمده جهان، به نسبت پايان ماه ژانويه نصف گشته و اكنون تنها پاسخگوي مصرف 2 روز جهان مي باشد.
John Meyer، تحليلگر Numis Securities اظهار داشت: «شايد يكي از دلايل افزايش بهاي پايان هفته گذشته مس به بالاي سطح 8000 دلار و 8200 دلار بر تن امروز صبح را بتوان برآوردهاي حاكي از نرخ رشد بهتر توليد ناخالص ملي آمريكا در فصل دوم سال دانست.»
اولين گزارش در خصوص وضعيت اقتصاد آمريكا در فصل دوم سال 2007 در روز جمعه ارائه شد كه نرخ رشد سالانه اي معادل 3.2 درصد در آن پيش بيني شده كه در مقايسه با ميزان مشابه ان در سه ماهه اول سال، 0.7 درصد، معني مي يابد.
Citigroup برآورد خود از بهاي مس در سالهاي 2008 تا 2010 را تا 3 - 3.5 دلار بر پوند افزايش داد، كه سطح بالاي تقاضاي جهاني و ذخاير محدود را مي توان از دلايل آن بر شمرد.
Citigroup همچنين برآورد قيمت بلند مدت خود را نيز از 1.1 دلار بر پوند پيش بيني شده قبلي، به 1.45 دلار بر پوند افزايش داد.
بهاي مس در ماه جولاي در سايه افت شديد ذخاير LME و مناقشات كارگري در آمريكاي جنوبي، نزديك به 10 درصد افزايش يافت.
تحيلگران مي‫افزايند كه از لحاظ تكنيكي بهاي مس تعديل خواهد گشت.
Pradeep Unni تحليلگر Vision Commodities Services اظهار داشت: «نمودارهاي تكنيكي در وضعيت افزايش قيمت ناگهاني (overbought level) قرار دارند كه اين موضوع بازار را تا حدودي بي ثبات نموده و مي تواند تصحيح قيمت در كوتاه مدت را به همراه آورد».
آمار رشد اقتصادي بالاي چين در سه ماهه دوم سال و اظهار نظر IMF در خصوص افزايش سريع و چشمگير اقتصاد جهاني، تجار را به سرمايه گذاري بيشتر تشويق نمود و باعث شد تا بازار توجه چنداني به احتمال اتخاذ سياست هاي كنترلي توسط دولت چين، ننمايد.
واردات مس تصفيه شده چين در ماه ژوئن 65 درصد به نسبت ميزان مشابه سال قبل خود افزايش نشان داده، در حاليكه واردات در مقايسه با ماه مي 7 درصد كاهش يافته و به 108111 تن رسيده است. Numis Securities در گزارش خود مي آورد: ‌«بازار محلي احتمالاً در حال مصرف مازاد واردات چند ماه نخست سال مي باشد».
 

لاک پشت

Member
کاربر فعال
پيش بيني بانک سرمايه گذاري Calyon براي قيمت مس در سالهاي 2007 و 2008، به ترتيب 7330 و 7060. علت اصلي هم کمبود عرضه. فملي حالا حالاها مي ارزه. البته من فقط اطلاع رساني مي کنم. تصميم با خود دوستانه.
راستي اين رو هم بگم که تاريخ اين پيش بيني براي ده روز پيشه.
در مورد سرب هم روند صعودي پيش بيني مي شود. خوش بحال سهامداران باما. ما که نداريم. :(
 

لاک پشت

Member
کاربر فعال
کنستانتره مولیبدن

سه ماهه 33 درصد پیشبینی، تولید کرده و 31 درصد فروخته و در پایان سه ماه 35 درصد، موجودی آماده فروش دارد. واقعا گزارش سه ماهه مس محافظه کارانه است. به نظر من که تعدیل توی 6 ماه قطعیه. این رو هم بگم که مولیبدن از موادی است که طبق نظر کارشناسان جهانی ایران دارای ذخایر قابل توجه در آن است.
 

نادر سنمار

Very Good Member
کاربر فعال
دوستان تواين قيمت كداميك ازين اين سه تاسهم ارزنده است چرا؟؟؟؟؟
فولادمباركه
فملي
كچاد
مسلمآ فملی و شکی در این مورد ندارم.فملی با آن دو قابل مقایسه نیست.اگر چه ممکن است تعداد زیادی از دوستان از نظر بنده دلگیر شوند.

علت آنهم 2 مورد است:

1- پروانه دایم بهره برداری از معادن مس ایران 2- شرایط ویژه زمان عرضه که سبب ارزان فروشی سهم شد.
 

لاک پشت

Member
کاربر فعال
فملی حداقل 840

مسلمآ فملی و شکی در این مورد ندارم.فملی با آن دو قابل مقایسه نیست.اگر چه ممکن است تعداد زیادی از دوستان از نظر بنده دلگیر شوند.

علت آنهم 2 مورد است:

1- پروانه دایم بهره برداری از معادن مس ایران 2- شرایط ویژه زمان عرضه که سبب ارزان فروشی سهم شد.
برای فملی موارد زیر را هم در نظر بگیرید:
پیش بینی تولید محافظه کارانه بوده. حداقل باید 20 درصد به این پیش بینی اضافه شود. مطابق گزارش 3 ماهه. پیش بینی قیمت هم همینطور، با فرض متوسط قیمت 7200 دلار در هر تن، یعنی 20 درصد فرآتر از پیش بینی خواهیم داشت:
(120 درصد تولید)*(120 درصد پیش بینی قیمت)=144 درصد. یعنی باید بیش از 40 درصد تعدیل داشته باشه.
قیمت واقعی(حداقل): 140*6=840
تازه در این محاسبه هم، پارامترها دست پایین در نظر گرفته شده اند.
 

behzad_b3

Member
کاربر فعال
هر دو سهم ارزنده هستند. اما اگر با دید کوتاه مدت نگاه کنیم به نظر بنده فولاد گین بیشتری خواهد داد. چرا که فملی تاکنون رشد زیادی داشته و انتظار استراحت آن می رود، همچنین به دلیل عرضه فولاد خوزستان و خروج نقدینگی از برخی سهم ها احتمالا فملی بیشتر از فولاد تحت فشار قرار میگیرد، مثبت خوردن فولاد مبارکه تا باز گشاییه فولاد خوزستان و حتی بعد از آن برای تشویق خلق الله به سرمایه گزاری در این سهم جدید اصل 44 الزامیست.::-b
 

محمد فاتح

مسدود شده
مسدود شده
رئيس سازمان خصوصي سازي در گفت‌وگو با فارس خبر داد:

6 تقاضاي خارجي براي خريد بلوكي سهام 4 شركت داخليخبرگزاري فارس: رئيس سازمان خصوصي سازي گفت: براي خريد بلوكي سهام 4 شركت داخلي تاكنون از 6 كشور تقاضا‌هايي ارايه شده است.


غلامرضا حيدري كرد زنگنه در گفت و گو با خبرنگار اقتصادي خبرگزاري فارس ابراز داشت: با توجه به مزايده بين‌المللي و برنامه فروش بلوكي سهام شركت هاي فولاد مباركه، ملي مس، ايرالكو و پتروشيمي رازي تاكنون شركت‌هايي از 6 كشور تقاضاهايي به سازمان خصوصي سازي ارسال كرده اند .


وي ادامه داد: شركت‌هايي از كشورهاي مالزي، روسيه، كويت، قزاقستان ، تركيه و هند خواستار خريد بلوكي شركت‌هاي ايراني هستند.


كرد زنگنه با اشاره به آگهي مزايده بين المللي اين شركت‌ها در شهريور گفت: در اين مزايده بين‌المللي همه مشتريان داخلي و خارجي مي‌توانند حضور داشته باشند.
............................................................................
 

نادر سنمار

Very Good Member
کاربر فعال
در مطالب قبل هم به استحضار رساندم برای شرکتی که دارای وضعیت خاص و استثنایی مالکیت بهره برداری از کل معادن مس ایران است p/e 4 بسیار ساده لوحانه بنظر می رسد. اگر درآمد امسال هر سهم فملی را 160 تومان بگیریم . قیمت امروز سهم بدین معنا ست که به این سهم استثنایی P/E برابر 4 بدهیم.

این در حالی است که فملی لیاقت دریافت p/e بیش از 8 را با توجه به شرایط خاص خود دارد. و شخصآ فملی را بسیار بیشتر از فولاد قبول دارم.
 

MANOWAR

Very Good Member
کاربر فعال
در مطالب قبل هم به استحضار رساندم برای شرکتی که دارای وضعیت خاص و استثنایی مالکیت بهره برداری از کل معادن مس ایران است p/e 4 بسیار ساده لوحانه بنظر می رسد. اگر درآمد امسال هر سهم فملی را 160 تومان بگیریم . قیمت امروز سهم بدین معنا ست که به این سهم استثنایی P/E برابر 4 بدهیم.

این در حالی است که فملی لیاقت دریافت p/e بیش از 8 را با توجه به شرایط خاص خود دارد. و شخصآ فملی را بسیار بیشتر از فولاد قبول دارم.
فملي هم اكنون ميتواند EPS = 120 اعلام كند ...

به عبارتي P/E اين سهم در حال حاضر خيلي كمتر از اين حرفاست ...
 

نادر سنمار

Very Good Member
کاربر فعال
گفته شده به تاريخ: يكشنبه، 9 ارديبهشت 1386-22:38

ninja گفت:
تحلیل سوم فملی :

مقدمتآ و بخصوص در ارتباط با EPS سال 1385 شرکت باید عرض کنم سایز شرکت و زیر مجموعه ها به اندازه ای بزرگ است که امور مالی خود شرکت و حسابرسان به سختی به درآمد واقعی دسترسی می یابند. اعلیرغم اینکه شرکت درآمد سال 85 را 1038 ریال اعلام نموده است امکان دارد این درآمد تا 1300 ریال افزایش یابد .

در بررسی صورت های مالی شرکت در می یابیم تولید هر کیلوگرم مس کاتد برای شرکت حدود 3300 تومان مخارج در بر دارد.

مقدار تولید معادل مس کاتد شرکت (کل تولید)در سال گذشته بین 250000 تا 270000 تن و پیش بینی تولید سالیانه آتی شرکت در سال 1390 معادل 440000 تن خواهد بود.که با توجه به راه اندازی پروژه های جدید بخصوص مس سونگون میزان معادل تولید مس کاتد شرکت در سال جاری 300000 تن برآورد می شود . اگرچه درآمد فملی در فروردین 86 حتی بیشتر از این ارقام را نشان می دهد.

با این حساب در صورتی که متوسط قیمت جهانی 5200 دلار باشد (دلار ثابت 9300 ریال فرض شد) EPS هر سهم 795 ریال خواهد بود که در صورت های مالی شرکت با توجه به محاسبه اندازه تولید کمتر 750 ریال اعلام شده است.

در صورتی که متوسط قیمت جهانی6000دلار باشد EPS هر سهم 1180 ریال خواهد بود.

در صورتی که متوسط قیمت جهانی6200دلار باشد EPS هر سهم 1276 ریال خواهد بود.

در صورتی که متوسط قیمت جهانی7000دلار باشد EPS هر سهم 1660 ریال خواهد بود.

در صورتی که متوسط قیمت جهانی8000دلار باشد EPS هر سهم 2141 ریال خواهد بود.
در صورتی که متوسط قیمت جهانی8500دلار باشد EPS هر سهم 2382 ریال خواهد بود.

در صورتی که متوسط قیمت جهانی9000دلار باشد EPS هر سهم 2622 ریال خواهد بود.در صورتی که متوسط قیمت جهانی10000دلار باشد EPS هر سهم 3105 ریال خواهد بود.این در حالی است که

اولآ نرخ هر دلار ثابت 9300 ریال در نظر گرفته شد و

ثانیآ فملی درآمد سال گذشته خود را نیز بهمراه دارد و

ثالثآ اعلیرغم اینکه بازار فعلآ به این سهم P/E حدود 4 تا 5 می دهد بنظر می رسد برای شرکتی که امتیاز استخراج دایم از کل معادن مس ایران را دارد این P/E صحیح نبوده و می بایست بسیار بیش از این مقادیر باشد
.
 

محمد فاتح

مسدود شده
مسدود شده
.........ادامه بحران در بزرگترين معدن زيرزميني مس جهان.........


توليدات در معدن El Teniente، بزرگترين معدن زيرزميني مس جهان، در ادامه آغاز به اعتصاب كارگران قراردادي آن همچنان به حال تعليق مي باشد. روز پنجشنبه 26 جولاي (4 مرداد ماه) مديران اين معدن عمليات توليدي آن را تا زمان برقراري امنيت كامل متوقف كردند. اعتصاب كنندگان جاده ها را بسته و به وسايل نقليه در حال عبور سنگ پراني كردند.


سخنگوي شركت روز شنبه 28 جولاي (6 مرداد ماه) اذعان داشت: «ما به دلايل امنيتي معدن را به حالت تعطيل درآورده ايم.»

Jose Pablo Arellano، رئيس اجرايي شركت Codelco، پيش از اين گفته بود كه اعتصاب موجب وارد آمدن ضرري معادل نه ميليون دلار در روز گشته است.

كارگران معترض در El Salvador، معدني ديگر متعلق به شركت Codelco واقع در شيلي شمالي، نيز با اعمال فشار موجب توقف در عمليات آن شده اند.

كارگران قراردادي خواهان مزايايي مشابه ديگر كارگران تحت استخدام اين شركت بزرگ هستند.

معدن El Teniente و El Salvador سه درصد توليدات مس جهان را دربر مي گيرند. پنج معدن متعلق به Codelco جمعا 11 درصد يا 1.78 ميليون تن در سال توليدات مس جهاني را تامين مي كنند.


.........................................................................................
 
بالا