*** فكر ميكنيد شاخص اين هفته صعوديه يا نزولي **

حسابگر

Well-Known Member
کاربر فعال
دورنمای بورس در آخرین ماه سال
بهبود بورس از مسیر جهانی
قیمت‌های جهانی کالا در کنار افزایش نرخ موثر تسعیر ارز دست به دست هم داد، فروش و سودآوری شرکت‌ها حداقل در بازه هفته جاری به موازات یکدیگر در مسیر مساعد حرکت کنند. تحلیلگران با درنظر گرفتن عامل‌های تاثیرگذار بر روند بازار، تاکید دارند تداوم این مسیر فعلی می‌تواند حال و هوای کلی بورس تهران را در آخرین ماه سال دلنوازتر کند.
شروین شهریاری/ تحلیلگر بازارهای مالی
بازار سهام در هفته جاری به ویژه در نیمه دوم، عمدتا به‌دلیل افزایش قیمت‌های جهانی فلزات اساسی و نفت خام شرایط بهتری را تجربه کرد. وضعیتی که به رغم سبزپوشی شاخص در سه روز اخیر مانع از افت یک درصدی شاخص در مقیاس هفتگی نشد. به این‌ترتیب، در حالی رشد شاخص بورس از ابتدای سال کماکان در محدوده ۶۵ درصد درجا می‌زند که به جز بازار سپرده از سایر فرصت‌های رقیب سرمایه‌گذاری شامل سکه، ارز و مسکن به مراتب عقب‌تر است.
در همین حال، در بازار داد‌و‌ستد ارزهای صادرکنندگان موسوم به نیما نیز قیمت‌های خرید در میانه هفته به بالاترین سطح از زمان تاسیس این سامانه رسید و عملا نرخ معادل دلاری مبادلات از مرز ۹۰۰۰ تومان عبور کرد. به این‌ترتیب، رشد قیمت‌های جهانی کالا در کنار افزایش نرخ موثر تسعیر ارز دست به دست هم داده تا دو عامل اصلی در رشد درآمد فروش و سودآوری شرکت‌ها حداقل در بازه هفته جاری به موازات یکدیگر در مسیر مساعد حرکت کنند؛ روندی که در صورت تداوم می‌تواند حال و هوای کلی بورس تهران را در آخرین ماه سال با شرایط بهتری رو‌به‌رو کند.
وزش باد مساعد جهانی
قیمت‌های جهانی کالا پس از یک سقوط سخت ۳۰ درصدی در فصل چهارم سال گذشته (بر اساس شاخص موسسه اس‌اند‌پی) در سال جدید مسیر کاملا متفاوتی در پیش گرفته‌اند. بر این پایه شاخص مزبور که متوسط قیمت طیف وسیعی از مواد خام را در‌بر‌می‌گیرد، حدود ۱۰ درصد از ابتدای سال بالا رفته و کماکان روند مثبت ملایمی‌را طی می‌کند. تلفیق سیاست‌های انبساطی چین و آمریکا و نیز قوت گرفتن بازارهای نوظهور ناشی از ضعف دلار دست به دست هم داده تا گمانه‌ها مبنی بر تداوم این مسیر لااقل در افق کوتاه‌مدت تقویت شود.
در هفته جاری، تثبیت مناسب نفت برنت در بالای مرز *** ۶۰ دلار در هر بشکه در کنار افزایش قیمت‌های جهانی مس و روی به بالاترین سطوح فصلی سیگنال مثبتی را به سهام مرتبط در بورس تهران فرستاد. در بازار فولاد هم در اثر جهش بیش از ۶۰ درصدی ارزش سنگ‌آهن در دو ماه اخیر، نه تنها افت قیمت‌ها متوقف شده، بلکه با سیاست‌های انبساطی چین، نسیم رونق و برگشت قیمت در بازار فولاد وزیدن گرفته است؛ وضعیتی که برای صادرکنندگان فولاد ایرانی نیز که محصولات خود را با تخفیف می‌فروشند مساعد تلقی می‌شود.
با توجه به تاثیرگذاری مستقیم تحولات اخیر بر سود شرکت‌های مرتبط در بورس تهران، شاخص صنعت فلزات اساسی در اثر این تحولات در سه روز گذشته افزایش مطلوب 3.5 درصدی را به ثبت رسانده، هر چند سهام سنگ‌آهنی همگام با تقویت شایعات درباره افزایش حق انتفاع پرداختی در سال آینده از این همراهی باز مانده‌اند. از آنجا که بسیاری از تحلیلگران ادامه مسیر رشد قیمت‌های جهانی کالا در اکثر بخش‌ها را در سال جاری میلادی محتمل می‌دانند، می‌توان گفت یکی از عوامل رونق بازار سرمایه کشور احتمالا از مسیر تحولات قیمت‌های جهانی در ماه‌های آتی کماکان فعال خواهد بود.
پیام تحولات نقدینگی در گزارش جدید

بانک مرکزی در هفته جاری گزارش ماهانه تحولات متغیرهای پولی در ماه آبان را منتشر کرد. به این‌ترتیب با یک تاخیر زمانی بیش از دو ماهه، امکان تحلیل فعل و انفعالات پولی و تاثیر‌گذاری احتمالی آن بر وضعیت بازارهای سرمایه‌گذاری فراهم شده است. مطالعه جزئیات گزارش نشان می‌دهد که پس از یک دوره رشد ملایم‌تر نقدینگی در سطح 1.3 درصد در هفت ماه اول سال، بار دیگر رشد این متغیر در آبان به سمت ۲ درصد میل کرده است.
همچنین رشد سالانه نقدینگی که پیش‌تر تا مرز ۲۰ درصد پایین رفته بود از سطح ۲۱ درصد عبور کرده است. نکته جالب در این میان، کاهش بدهی بانک‌ها به بانک مرکزی به‌عنوان یکی از منابع اصلی خلق نقدینگی داغ و افزایش پایه پولی در ماه آبان است. این مهم به لطف نخستین کاهش ماهانه بدهی بانک‌های خصوصی به بانک مرکزی (در سطح ۴ درصد) در ۲۰ ماه گذشته ممکن شده است. در همین حال، روند افزایش بدهی دولت به بانک مرکزی به‌عنوان یکی از مجاری دیگر خلق پول نیز کماکان کند شده و در سطح یک درصد در ماه (شش درصد سالانه) باقی مانده است.
برآیند این تحولات، نوید افزایش انضباط پولی با تصدی مدیریت جدید بانک مرکزی با محوریت کنترل اضافه برداشت بانک‌ها را می‌دهد. این رویکرد، هرچند آثار انقباضی و رکودی دارد؛ ولی می‌تواند از یکسو موج تورم کنونی در بازار کالاهای مصرفی را مهار کند و از سوی دیگر، با محدود کردن رشد پایه پولی در سال آینده، از اثر خلق نقدینگی فزاینده و شتاب‌گیری رشد نقدینگی جلوگیری کند.
پیامد این مسیر برای بازارهای سرمایه‌گذاری (شامل بورس، مسکن، ارز و طلا) نیز عبارت از افزایش نرخ سود و کاهش تقاضا برای رشد ارزش دارایی‌های سرمایه‌ای خواهد بود. رصد آمارهای بعدی روشن خواهد کرد که آیا تغییرات آبان ماه به‌صورت یک روند در می‌آید یا صرفا یک تغییر مقطعی در مسیر پرشتاب افزایش بدهی بانک‌ها به بانک مرکزی و خلق نقدینگی پرقدرت خواهد بود.
جاده بورس دو طرفه می‌شود؟
رئیس سازمان بورس در هفته جاری علاوه بر تشریح دستاوردهای بازار سرمایه در ۳۰ ماه اخیر، خبر از راه‌‌اندازی یک ابزار جدید تا پیش از پایان سال داده است. بر این اساس، قرار است تا با فراهم کردن ساز‌و‌کار قانونی و زیرساختی لازم، معاملات فروش استقراضی (Short selling) در بازار سهام عملیاتی شود. این اقدام، در کنار معرفی ابزارهای مشتقه شامل معاملات آتی، بازار را از حالت تک‌محصولی (خرید و فروش سهام) خارج کرده و با معرفی ابزارهای نوین و مرسوم در بورس‌های بین المللی، زمینه‌ساز تعمیق بازار و بهبود نقدشوندگی می‌شود.
در همین راستا، راه‌اندازی سیستم فروش استقراضی گامی بسیار مهم در تاریخ توسعه بازار سرمایه محسوب خواهد شد؛ زیرا نه‌تنها از هیجانات بی‌منطق گاه و بی‌گاه بورس می‌کاهد بلکه امکان کسب بازدهی از حرکت بازار در هر دو سمت (صعودی و نزولی) را برای سرمایه‌گذاران ایرانی بسته به تحلیل‌های متفاوت از شرایط بازار فراهم می‌کند. امید است با تحقق این وعده، عملا یکی از خلأهای مهم بازار سرمایه کشور در مقایسه با رقبای بین‌المللی پر شده و زمینه گسترش فرهنگ سرمایه‌گذاری حرفه‌ای و انتفاع تحلیلگران خبره از نتایج ارزیابی‌های خود در روندهای صعودی و نزولی بورس فراهم شود.
همان‌طور که اشاره شد به دنبال استفاده از این مکانیزم از شدت هیجانات بی‌منطق کاسته می‌شود. بر‌این اساس فروش استقراضی می‌تواند در برابر خرید با پشتوانه پول‌های داغ قرار گیرد و به این ترتیب می‌توان امیدوار بود که بخشی از موج‌های هیجانی به‌خصوص در مسیر کوتاه‌مدت در نتیجه ورود پول‌های داغ سرکوب شود. به عقیده تحلیلگران این موضوع می‌تواند ضربه‌گیری در برابر حباب قیمتی در سهام شرکت‌های مختلف باشد. به این ترتیب اگر تحلیلگری بر این عقیده است که سهام شرکت «الف» با انتشار سیگنال بنیادی مسیر نزولی را در پیش می‌گیرد، می‌تواند از مکانیزم فروش استقراضی بهره ببرد.
پیش از این بازار سفته‌بازان در بورس تهران داغ بود، در شناوری اندک سهام به خصوص برای شرکت‌های کوچک امکان داغ کردن قیمت سهام با ورود حداقل نقدینگی وجود داشت. در این شرایط معامله‌گران بورسی یا باید در مسیر داغ سهام برای کسب بازدهی همراه می‌شدند (حرکت‌های توده‌ای) یا اینکه با ترسی که در آگاهی از وضعیت بنیادی سهام شرکت داغ‌شده، ریشه داشت تنها نظاره‌گر نوسانات شدید قیمت می‌بودند. با مکانیزم فروش استقراضی امکان کسب سود برای این افراد نیز مهیا خواهد شد. بر این اساس فروش استقراضی یک گام مثبت در جهت کاهش قدرت سفته‌بازان و حرکت بازار روی ریل تحلیلی خواهد بود.
 
لایک ها: bbaz

bbaz

Well-Known Member
کاربر فعال
IMG_20190209_130919_355.jpg

شاخص کل در یک نگاه ساده
در صورتی می توان نشانه صعود را تایید کرد که ۱۷۴۰۰۰ واحد را بشکند. در غیر این صورت در حالت خوشبینانه در محدود ۱۵۳۰۰۰ واحد تا ۱۶۳۰۰۰ واحد نوسان خواهد کرد و در یک حالت سخت به صورت فرسایشی تا ۱۳۲۰۰۰ واحد می تواند سقوط کند.

بازار به نرخ دلار ۱۱۰۰۰ تا ۱۲۰۰۰ تومان خیلی سریع عادت کرد! نرخ های جهانی ریزش کردند. ریسک فروش مقداری پا برجا است. بالا رفتن هزینه مبادلات از طریق افزایش هزینه حمل، افزایش تخفیفات نقدی و... مشهود است.
پس پتانسیل های ریزشی و حداقل نوسانات محدود بازار بیشتر از پتانسیل های صعودی است.

▪️تنها یک خبر سیاسی خوب می تواند بازار را متحول کند. چون هرچه گران شد دگر شد. حتی با آمریکا هم توافق صورت بگیرد دیگر کاهش خاصی در قیمت ها را نباید متصور شد. و آنچه برای بورس باقی می ماند تسهیل شدن فضای کسب و مراودات داخلی و خارجی است که باعث رشد بورس می شود.

بازار به سمت تک سهم هایی می رود که خبرهای خوبی در راه دارند، جهش در سودآوری خواهند داشت.

بررسی گزارشات شرکت ها + کار کردن روی فایل مربوط به ورود و پول خروج کار ساز می تواند باشد.

@SBACHANNEL2
 

bbaz

Well-Known Member
کاربر فعال
من پیش بینیم اینه شاخص مدتی در حوالی ۱۶۰ نوسان کنه . اقتصاد نشون داده هر شاخصی که رو نمیتونه به راحتی ارزش گذاری کنه یه x2 در قیمت قبل از رشد دلار میکنه و قیمت جدید رو به عنوان ارزش تعادلی میپذیره. به نظرم بازار شاخص ۸۰ هزار سال گذشته رو الان در ۱۶۰ به عنوان نقطه تعادلی و مقبول پذیرفته باشه.

میشه کم کم تحلیل شاخص رو کنار گذاشت و وارد تحلیل سهم ها شد. تک سهم ها و تک گروههایی هستن که از این به بعد پتانسیل رشد خوبی دارن فارغ از حرکت متعادل شاخص کل. و برای مابقی بازار پیش بینی فرسایش زمانی.

دیگه دوران رشد دیمی بازار گذشته از این به بعد و در شرایط عادی بازار، فقط تحلیل درست هستش که میتونه موجب سود آوری بشه.
 

bbaz

Well-Known Member
کاربر فعال
نگاه سهامداران به کدام گروه‌های بورسی خواهد بود؟ پیش بینی خروج نقدینگی از تک سهم‌ها و ورود به نماد‌های بنیادی

کارشناس بازار سرمایه با بیان این مطلب که از نظر رفتار مالی، فعالان بازار اکنون بیشتر تمایل به نقد کردن سرمایه خود دارند، گفت: پس از سپری شدن موج اصلاحی ناشی ازاین رفتار، شاهد عرضه و خروج نقدینگی از سهم‌های کوچک و حرکت بازارگردانان به سمت سهم‌های بنیادی و بزرگ خواهیم بود که انتظار می‌رود گزارش‌های سالانه خوبی با توجه به صورت‌های مالی ۹ ماهه در پیش داشته باشند.

کد خبر:۸۷۷۱۱۶
تاریخ انتشار:۲۰ بهمن ۱۳۹۷ - ۱۸:۲۵
کارشناس بازار سرمایه با بیان این مطلب که از نظر رفتار مالی، فعالان بازار اکنون بیشتر تمایل به نقد کردن سرمایه خود دارند، گفت: پس از سپری شدن موج اصلاحی ناشی ازاین رفتار، شاهد عرضه و خروج نقدینگی از سهم‌های کوچک و حرکت بازارگردانان به سمت سهم‌های بنیادی و بزرگ خواهیم بود که انتظار می‌رود گزارش‌های سالانه خوبی با توجه به صورت‌های مالی ۹ ماهه در پیش داشته باشند.

به گزارش تابناک اقتصادی؛ احسان پیران کارشناس بازار سرمایه، با اشاره به افزایش قیمت‌های جهانی اوره و سنگ آهن، مس، سرب گفت: به نظر می‌رسد در هفته آتی توجه سهامدارن و فعالان بازار به گروه درگروه پتروشیمی‌ها و فلزات اساسی و کانه‌های فلزی معطوف باشد.

وی در گفتگو با خبرنگار بورس تابناک اقتصادی در خصوص وضعیت گروه بانکی‌ها و افزایش سرمایه بانک‌ها نیز گفت: به نظر می‌رسد این اتفاق به سال بعدی موکول می‌شود و با توجه به دوره زمانی که سهامدار برای قرار گرفتن سهام جایزه از محل افزایش سرمایه باید در نظر بگیرد، فعلا در گروه بانکی‌ها شاهد فروش حقوقی‌ها هستیم.

به گفته پیران از این پس تا پایان سال شاهد خروج نقدینگی از تک سهم و ورود آن به سهم‌های بنیادی یعنی شرکت‌های با گزارش‌های سالانه مثبت که سود‌های خوبی را محقق کرده اند، خواهیم بود و بازار گردان‌ها نیز از نوسان گیری در سهم‌های کوچک به سمت سهم‌های بنیادی و بزرگ حرکت خواهند کرد.به گزارش تابناک اقتصادی، ارزش معاملات بورس تهران در هفته منتهی به ۱۷ بهمن ماه ۹۷ با رشد ۵ درصدی ۲۶۸۹ میلیارد تومان بود که ناشی از جابجایی ۱۰ میلیون و ۶۶ هزار سهم و اوراق مالی قابل معامله طی ۸۶۷ هزار و ۱۹۷ نوبت معاملاتی بود.

در بازار اول سهام شاهد کاهش ۱۳ درصدی ارزش معاملات نسبت به هفته دوم بهمن ماه بودیم و بر این اساس یک هزار و سیصدو هفتاد و دو میلیارد تومان در این بازار با داد و ستد بیش از ۶۵۰۴ میلیون سهم طی ۳۶۸ هزار و ۲۲ نوبت معاملاتی بود.

در بازار دوم، اما ارزش معاملات با رشد ۱۴ درصدی ۹۹۶ میلیارد تومان بالغ شد که ناشی از داد و ستد ۳ میلیون و ۴۷۴ سهم طی ۴۹۱ هزار و ۵۷۵ نوبت معاملاتی بود.

در بازار بدهی، اما ارزش معاملات با رشد ۱۶۰۱ درصدی به بیش از ۲۳۴ میلیارد تومان رسید و ۲.۳ میلیون برگه طی ۸۴۲ نوبت معاملاتی دست به دست شد.

در بازار مشتقه نیز ارزش معاملات با رشد ۱۴۷ درصدی نیز چنگی به دل نزد و ۱۰ میلیارد تومان ارزش معاملات این بازار ناشی از ۱۹ قرارداد طی ۶۶۵ نوبت معاملاتی بود.

در صندوق‌های سرمایه گذاری نیز ارزش معاملات با کاهش ۱۴ درصدی کمی بیش از ۷۶ میلیارد تومان ثبت شد و ۶۷ میلیون یونیت طی ۶ هزار و ۹۳ نوبت معاملاتی جابجا شد.

در هفته منتهی به ۱۷ بهمن ماه، شاخص کل با کاهش ۱۷۵۹ واحدی نسبت به هفته قبل در ارتفاع ۱۵۸ هزار و ۵۳۵ واحد قرار گرفت.

شاخص قیمت وزنی ارزشی با ۵۱۲ واحد کاهش رقم ۴۵ هزارو ۹۵۵ واحد را به نمایش گذاشت. شاخص کل هم وزن نیز با کاهش ۲۳۸ واحدی در کانال ۲۹ هزار واحدی و شاخص قیمت هم وزن نیز با افت ۱۷۰ واحدی به کانال ۲۰ هزار واحدی تثبیت شدند.

شاخص آزاد شناور با ۳۹۴ واحد رشد دریک قدمی کانال ۱۷۶ هزار واحدی قرار گرفت. شاخص بازار اول با کاهش ۱۳۲۹ واحدی رقم ۱۱۸ هزار و ۴۸ واحدی را به نمایش گذاشت و شاخص بازار دوم با افت ۳۳۴۲ واحد در ارتفاع ۳۰۹ هزار و ۸۰۷ واحدی قرار گرفت
 

bbaz

Well-Known Member
کاربر فعال
نگاه سهامداران به کدام گروه‌های بورسی خواهد بود؟ پیش بینی خروج نقدینگی از تک سهم‌ها و ورود به نماد‌های بنیادی

کارشناس بازار سرمایه با بیان این مطلب که از نظر رفتار مالی، فعالان بازار اکنون بیشتر تمایل به نقد کردن سرمایه خود دارند، گفت: پس از سپری شدن موج اصلاحی ناشی ازاین رفتار، شاهد عرضه و خروج نقدینگی از سهم‌های کوچک و حرکت بازارگردانان به سمت سهم‌های بنیادی و بزرگ خواهیم بود که انتظار می‌رود گزارش‌های سالانه خوبی با توجه به صورت‌های مالی ۹ ماهه در پیش داشته باشند.

کد خبر:۸۷۷۱۱۶
تاریخ انتشار:۲۰ بهمن ۱۳۹۷ - ۱۸:۲۵

کارشناس بازار سرمایه با بیان این مطلب که از نظر رفتار مالی، فعالان بازار اکنون بیشتر تمایل به نقد کردن سرمایه خود دارند، گفت: پس از سپری شدن موج اصلاحی ناشی ازاین رفتار، شاهد عرضه و خروج نقدینگی از سهم‌های کوچک و حرکت بازارگردانان به سمت سهم‌های بنیادی و بزرگ خواهیم بود که انتظار می‌رود گزارش‌های سالانه خوبی با توجه به صورت‌های مالی ۹ ماهه در پیش داشته باشند.

به گزارش تابناک اقتصادی؛ احسان پیران کارشناس بازار سرمایه، با اشاره به افزایش قیمت‌های جهانی اوره و سنگ آهن، مس، سرب گفت: به نظر می‌رسد در هفته آتی توجه سهامدارن و فعالان بازار به گروه درگروه پتروشیمی‌ها و فلزات اساسی و کانه‌های فلزی معطوف باشد.

وی در گفتگو با خبرنگار بورس تابناک اقتصادی در خصوص وضعیت گروه بانکی‌ها و افزایش سرمایه بانک‌ها نیز گفت: به نظر می‌رسد این اتفاق به سال بعدی موکول می‌شود و با توجه به دوره زمانی که سهامدار برای قرار گرفتن سهام جایزه از محل افزایش سرمایه باید در نظر بگیرد، فعلا در گروه بانکی‌ها شاهد فروش حقوقی‌ها هستیم.

به گفته پیران از این پس تا پایان سال شاهد خروج نقدینگی از تک سهم و ورود آن به سهم‌های بنیادی یعنی شرکت‌های با گزارش‌های سالانه مثبت که سود‌های خوبی را محقق کرده اند، خواهیم بود و بازار گردان‌ها نیز از نوسان گیری در سهم‌های کوچک به سمت سهم‌های بنیادی و بزرگ حرکت خواهند کرد.به گزارش تابناک اقتصادی، ارزش معاملات بورس تهران در هفته منتهی به ۱۷ بهمن ماه ۹۷ با رشد ۵ درصدی ۲۶۸۹ میلیارد تومان بود که ناشی از جابجایی ۱۰ میلیون و ۶۶ هزار سهم و اوراق مالی قابل معامله طی ۸۶۷ هزار و ۱۹۷ نوبت معاملاتی بود.

در بازار اول سهام شاهد کاهش ۱۳ درصدی ارزش معاملات نسبت به هفته دوم بهمن ماه بودیم و بر این اساس یک هزار و سیصدو هفتاد و دو میلیارد تومان در این بازار با داد و ستد بیش از ۶۵۰۴ میلیون سهم طی ۳۶۸ هزار و ۲۲ نوبت معاملاتی بود.

در بازار دوم، اما ارزش معاملات با رشد ۱۴ درصدی ۹۹۶ میلیارد تومان بالغ شد که ناشی از داد و ستد ۳ میلیون و ۴۷۴ سهم طی ۴۹۱ هزار و ۵۷۵ نوبت معاملاتی بود.

در بازار بدهی، اما ارزش معاملات با رشد ۱۶۰۱ درصدی به بیش از ۲۳۴ میلیارد تومان رسید و ۲.۳ میلیون برگه طی ۸۴۲ نوبت معاملاتی دست به دست شد.

در بازار مشتقه نیز ارزش معاملات با رشد ۱۴۷ درصدی نیز چنگی به دل نزد و ۱۰ میلیارد تومان ارزش معاملات این بازار ناشی از ۱۹ قرارداد طی ۶۶۵ نوبت معاملاتی بود.

در صندوق‌های سرمایه گذاری نیز ارزش معاملات با کاهش ۱۴ درصدی کمی بیش از ۷۶ میلیارد تومان ثبت شد و ۶۷ میلیون یونیت طی ۶ هزار و ۹۳ نوبت معاملاتی جابجا شد.

در هفته منتهی به ۱۷ بهمن ماه، شاخص کل با کاهش ۱۷۵۹ واحدی نسبت به هفته قبل در ارتفاع ۱۵۸ هزار و ۵۳۵ واحد قرار گرفت.

شاخص قیمت وزنی ارزشی با ۵۱۲ واحد کاهش رقم ۴۵ هزارو ۹۵۵ واحد را به نمایش گذاشت. شاخص کل هم وزن نیز با کاهش ۲۳۸ واحدی در کانال ۲۹ هزار واحدی و شاخص قیمت هم وزن نیز با افت ۱۷۰ واحدی به کانال ۲۰ هزار واحدی تثبیت شدند.

شاخص آزاد شناور با ۳۹۴ واحد رشد دریک قدمی کانال ۱۷۶ هزار واحدی قرار گرفت. شاخص بازار اول با کاهش ۱۳۲۹ واحدی رقم ۱۱۸ هزار و ۴۸ واحدی را به نمایش گذاشت و شاخص بازار دوم با افت ۳۳۴۲ واحد در ارتفاع ۳۰۹ هزار و ۸۰۷ واحدی قرار گرفت
البته بازنشر این مطلب صرفا برای بیان دیدگاه های مختلف بود وگرنه من شخصا با این پیش بینی موافق نیستم.
 

407128

Active Member
کاربر فعال
عضو تازه
مشاهده پیوست 42459
شاخص کل در یک نگاه ساده
در صورتی می توان نشانه صعود را تایید کرد که ۱۷۴۰۰۰ واحد را بشکند. در غیر این صورت در حالت خوشبینانه در محدود ۱۵۳۰۰۰ واحد تا ۱۶۳۰۰۰ واحد نوسان خواهد کرد و در یک حالت سخت به صورت فرسایشی تا ۱۳۲۰۰۰ واحد می تواند سقوط کند.

بازار به نرخ دلار ۱۱۰۰۰ تا ۱۲۰۰۰ تومان خیلی سریع عادت کرد! نرخ های جهانی ریزش کردند. ریسک فروش مقداری پا برجا است. بالا رفتن هزینه مبادلات از طریق افزایش هزینه حمل، افزایش تخفیفات نقدی و... مشهود است.
پس پتانسیل های ریزشی و حداقل نوسانات محدود بازار بیشتر از پتانسیل های صعودی است.

▪️تنها یک خبر سیاسی خوب می تواند بازار را متحول کند. چون هرچه گران شد دگر شد. حتی با آمریکا هم توافق صورت بگیرد دیگر کاهش خاصی در قیمت ها را نباید متصور شد. و آنچه برای بورس باقی می ماند تسهیل شدن فضای کسب و مراودات داخلی و خارجی است که باعث رشد بورس می شود.

بازار به سمت تک سهم هایی می رود که خبرهای خوبی در راه دارند، جهش در سودآوری خواهند داشت.

بررسی گزارشات شرکت ها + کار کردن روی فایل مربوط به ورود و پول خروج کار ساز می تواند باشد.

@SBACHANNEL2
به نظرم کف شاخص بین 150 تا 155 هزار باشد و در صورت لمس این محدوه شاهد روند صعودی از نوع متناوب (نه متوالی) خواهیم بود
 

bbaz

Well-Known Member
کاربر فعال
به نظرم تنها گروه مستعد رشد بالای ۵۰ درصد در میان مدت گروه ساختمان هستش، بقیه گروهها فعلا پتانسیلی واسه رشد ندارن یا نزولی یا نوسانی هستن.

پیشنهاد میکنم سهام گروه ساختمان رو بررسی کنید، من که وارد شدم بعد مدت ها.
 

شمال

Well-Known Member
کاربر فعال
عضو تازه
به نظرم تنها گروه مستعد رشد بالای ۵۰ درصد در میان مدت گروه ساختمان هستش، بقیه گروهها فعلا پتانسیلی واسه رشد ندارن یا نزولی یا نوسانی هستن.

پیشنهاد میکنم سهام گروه ساختمان رو بررسی کنید، من که وارد شدم بعد مدت ها.

بازار کلا نوسانی تا یک خبر خوب بیاید
1 الی 2 روز گروه ساختمانی
بعد دوباره گروه دیکه برای نوسان از این بازار آبی فعلا گرم نمیشه
 

bbaz

Well-Known Member
کاربر فعال
بازار کلا نوسانی تا یک خبر خوب بیاید
1 الی 2 روز گروه ساختمانی
بعد دوباره گروه دیکه برای نوسان از این بازار آبی فعلا گرم نمیشه
البته من خودم شخصا توجهی به نوسانات کوتاه مدت و نوسان گیری ندارم، با دید حداقل ۴ ماهه وارد میشم.

ولی این بازار هم کم کم تو بعضی نمادها گرم میشه. توقع اون رشد های دسته جمعی رو دیگه نباید داشت مگر در همون گروه خاصی که عرض شد. فعلا هنوز بازی شروع نشده.
 

sahher

Well-Known Member
کاربر فعال
بازار کلا نوسانی تا یک خبر خوب بیاید
1 الی 2 روز گروه ساختمانی
بعد دوباره گروه دیکه برای نوسان از این بازار آبی فعلا گرم نمیشه
سلام، به نظرم تنها سهامی که بدید میان مدت و بلند مدته نهایتا یکساله میشه روشون مثبت بود خوراکی ها(انواع خوراک از قندی گرفته تا کشت و صنعت ها) و دارویی ها هستند. بازار خیلی مبهم شده.
ان شا ا.. موفق و پرسود باشید. یا حق
 
لایک ها: bbaz

bbaz

Well-Known Member
کاربر فعال
عباس دادجوی توکلی

با توجه به الزام بانک مرکزی به پرداخت مالیات از سوی مجلس، دو راه پیش روی بانک مرکزی قرار دارد:

1️⃣ انتشار پایه پولی؛ و یا
2️⃣ کسب درآمد از فروش ارز در بازار.

البته می‌توان از پیام امروز سیاستگذار پولی، به افزایش عرضهء ارز و فروش آن در بازار برای کسب درآمد و پرداخت آن بابت مالیات به دولت پی برد.

[از یک جنبه] این موضوع می‌تواند سیگنال حداقلی ثبات برای نرخ ارز در بازار باشد؛

می‌توان محاسبه نمود که اگر بانک مرکزی بخواهد مبلغ مورد نیاز را از محل اختلاف ارز دولتی با ارز آزاد کسب سود کند، بر اساس دلار ۱۱ هزار و ۵۰۰ تومانی، باید حدود ۱.۲ میلیارد دلار عرضه کند.

البته همان‌طور که قبلاً اشاره شد بانک مرکزی در ماه‌های اخیر در حدود ۴ الی ۵ میلیارد دلار برای ثبات بازار، ارز تزریق نموده است!

لازم به ذکر است که فروش ارز در بازار، به کاهش پایه پولی منجر نمی‌شود!
@afsharsarafi
 

مهدي افضليان

New Member
کاربر فعال
عضو تازه
سلام

با توجه به شرایط فعلی می توان گفت که روند معاملات در ماه بهمن و اسفند از پویایی لازم برخوردار نخواهد بود و سمت و سوی بازار به سمت منفی شدن می باشد که آن هم به دلیل فروش های سنگین توسط حقوقی های بازار برای تامین نقدینگی خوادهد بود.
یکی از نشانه های بارز بازار این روزها کم رمق بودن معاملات می باشد و گویی بازار جان ندارد و این نیز در روزهای گذشته قابل پیش بینی بود. رفته رفته در اسفندماه نیز این شرایط بدتر از قبل هم می شود. به همین دلیل عجله در معاملات در شرایط فعلی بازار اصلا روا نیست. البته در بسیاری از سهام بازار هم میتوان به دید میان مدت سرمایه گذاری کرد اما در بورس ایران که صزفا بر مبنای رفتار هیجانی میچرخد کم پیدا می شود سرمایه گذارانی که به دنبال دیدگاه میان مدت در بازار باشند.

به نظر در شرایط فعلی سرمایه گذاری با دید کوتاه مدت و صرفا نوسان گیری باید با احتیاط انجام شود.

منبع: وب سایت آموزشی مهدی افضلیان
 

407128

Active Member
کاربر فعال
عضو تازه
بازار نقدی بورس در یک نگاه

شاخص کل 158,468.15
(67.38)

ارزش معاملات 4,080.085 میلیارد ریال

بیشترین تاثیرات در شاخص

نماد، قیمت پایانی
افزایش (کاهش)

رمپنا5,343
56
ومعادن4,320
(49.1)
فولاد4,906
(35.32)
پارس31,445
32.03
شپنا8,051
(29.83)
خودرو2,835
28.82
دعبيد22,309
(27.78)
 
لایک ها: bbaz

bbaz

Well-Known Member
کاربر فعال
ریزش امروز بورس ربطی به بازار پایه ندارد

معاون بازارهای خارج از بورس فرابورس گفت: نمادهای بازار پایه فرابورس تاثیری در شاخص آیفکس ندارد و ریزش امروز نیز ربطی به این موضوع ندارد.

کد خبر:۸۷۷۳۶۹
تاریخ انتشار:۲۱ بهمن ۱۳۹۷ - ۱۸:۳۱
معاون بازارهای خارج از بورس فرابورس گفت: نمادهای بازار پایه فرابورس تاثیری در شاخص آیفکس ندارد و ریزش امروز نیز ربطی به این موضوع ندارد.
بهنام محسنی در گفت و گو با خبرنگار بورس تابناک اقتصادی، همچنین در خصوص شایعه اعمال محدودیت در بازار پایه گفت: بحث محدودیت در بازار پایه مطرح نیست و نمادهای بازار پایه فرابورس تاثیری در شاخص آیفکس ندارد و ریزش امروز نیز ربطی به این موضوع ندارد.
وی ادامه داد: بحث محدودیت در بازار پایه مطرح نبوده و در حال بررسی سازوکارها در این بازار هستیم که بر اساس شفافیت و نقدشوندگی طبقه بندی می شوند.
محسنی افزود: در حال بررسی سازوکارهای موجود در بازار پایه هستیم و جزئیات آن نیز پس از نهایی شدن اعلام می شود و در شرایط فعلی نمی توان از محدودیت در این بازار سخن گفت.
معاون سازمان بورس در خصوص اشتباه رخ داده در اعلام توقف نماد عرضه نشده زفکا این خطا را سیستماتیک و ناشی از خودکار بودن سامانه با توجه به تغییرات لحاظ شده در دستورالعمل سال گذشته توقف و بازگشایی نمادها با توجه به اعلام شفاف سازی گروه الف و ب دانست.
به گزارش تابناک اقتصادی، در حالی تحلیگران از تاثیر شایعه کاهش دامنه نوسان از مثبت، منفی 10 درصد به 5 درصد بر روند نزولی امروز بازار سرمایه خبر می دهند که به گفته محسنی معاملات بازار پایه تاثیری بر شاخص آیفکس ندارد و تنها نمادهای حاضر در بازار اول و دوم فرابورس در محاسبه آیفکس موثر هستند.
برخی فعالان بازار در خصوص تغییر سازوکارهای مربوط به بازار پایه ابراز نگرانی کرده و معتقد هستند نمی توان یک سازوکار یکسان برای نمادهای حاضر در بازار پایه اعمال کرد چرا که در این بازار با برخی نمادها با زیاندهی بالا همچون «سمایه» متعلق به بانک سرمایه مواجه هستیم که با سرمایه 400 میلیاردی، زیان انباشته بیش از 16هزار میلیارد تومانی را بر اساس صورت های مالی 9 ماهه محقق کرده و در مقابل برخی نمادهای درج شده ولی معارفه نشده در این بازار حضور دارند که وضعیت مناسبی از نظر سودآوری دارند و بخشی دیگر از نمادهای بازار پایه نیز متعلق به شرکت های اخراج شده از بازارهای اصلی بورس هستند
 

bbaz

Well-Known Member
کاربر فعال
صدور پیام مهم و راهبردی رهبر انقلاب؛ به زودی
کد خبر:۸۷۷۳۷۵
تاریخ انتشار:۲۱ بهمن ۱۳۹۷ - ۱۸:۵۹
به گزارش «تابناک» خبرگزاری صدا و سیما نوشت:

در روز‌های آینده و به مناسبت چهلمین سالروز پیروزی انقلاب اسلامی و ورود به دهه پنجم انقلاب، حضرت آیت الله خامنه‌ای پیامی مهم و راهبردی خطاب به ملت بزرگ ایران صادر خواهند کرد
 

bbaz

Well-Known Member
کاربر فعال
فروش اموال مازاد بانک‌ها با ارزهای دیجیتال
کدخبر:۵۷۶۹۳دوشنبه، ۲۲ بهمن ۱۳۹۷ - ۰۹:۰۴:۲۸۲۸۳۶ بازدید

یک مقام مسئول در نظام بانکی از آغاز فروش اموال مازاد بانکها در زنجیره بلاکچین و با توکن‌های دارای پشتوانه طلا خبر داد و گفت: مردم می‌توانند ...

یک مقام مسئول در نظام بانکی از آغاز فروش اموال مازاد بانکها در زنجیره بلاکچین و با توکن‌های دارای پشتوانه طلا خبر داد و گفت: مردم می‌توانند برای حفظ دارایی خود، اموال مازاد بانکی را بخرند.
کوروش پرویزیان در گفتگو با مهر، در خصوص فروش اموال مازاد بانکها با توکن‌های با پشتوانه طلا گفت: فروش اموال مازاد بانکها از طریق توکن‌هایی در زنجیره بلاک‌چین، به لحاظ تکنولوژیکی کاملا امکان‌پذیر شده است.
رئیس کانون بانکهای خصوصی افزود: مشتریان اموال مازاد بانکها که از طریق توکن با پشتوانه طلا به فروش خواهد رسید، عموم مردم خواهند بود و می‌توانند برای ضمن حفظ دارایی خود، سرمایه شان را با استفاده از این ابزار در جای مطمئنی سرمایه‌گذاری کنند.
وی تصریح کرد: در ماههای اخیر، فروش اموال مازاد بانکها رونق گرفته و البته فروش این اموال در قالب بلاکچین نیز به تازگی شروع شده است. بانکها تمام تلاش خود را به کار بسته اند که اموال مازاد که ارزش افزوده ایجاد نمی کند را تبدیل به دارایی نقدی کنند.
پرویزیان در پاسخ به این سوال که آیا فروش اموال مازاد بانکها با توجه به افزایش قیمت مسکن، با استقبال مواجه شده است، گفت: البته شرایط بازار متفاوت است و قیمتها تغییر داشته است، ولی شرایط خرید و فروش سخت تر شده است. به هر حال بازار ملک و املاک، سختی‌های خود را دارد؛ ولی استفاده از ابزارهایی مثل بلاکچین می‌تواند به بانکها کمک کند که هم دارایی ها را در قالب ارزش افزوده به مردم بفروشند و هم اینکه مردم بتوانند ارزش اموالی که دارند را، در مقابل تورم حفظ کنند.
به گفته وی، بانکها تمایلی برای خرید اموال جدید ندارند؛ اما به هر حال چارچوب کار آنها، در حوزه ایجاد ارزش و خدمت به مردم است و این حوزه را باید پایه کار خود قرار دهند. در عین حال، در آینده غیر از این نیز، راه دیگری وجود ندارد.
________
پ.ن
بعضی مسئولین گاهی صحبت هایی میکنن آدم واقعا شاخ در میاره. این بنده خدا ها شنیدن ارز دیجیتال یه چیزی هست میشه روش سفته بازی کرد دیگه اینکه چه ماهیتی باید داشته باشه چه مکانیزمی چه اهدافی و... دیگه براشون مهم نیست.
مردم رو بلانسبت گاگول فرض کردن.
 

bbaz

Well-Known Member
کاربر فعال
امکان رشد قیمت کالا بیش از رشد قیمت دلار

✍️محمد حسین ادیب

واردات منوط به ثبت سفارش است و بدون ثبت سفارش امکان واردات وجود ندارد

ثبت سفارش در حدی انجام میشود که ماهانه یک میلیارد دلار تقاصا برای دلار نیمایی ایجاد شود

به بسیاری از کالاها اجازه ثبت سفارش داده نمیشود

وقتی بسیاری از کالاها ثبت سفارش نمیشوند در عمل وارد نمیشود

با کاهش ثبت سفارش قاعدتا باید کالاهای وارداتی بیش از دلار ،، افزایش قیمت می یافت اما این پدیده اتفاق نیفتاده است به دو دلیل :

الف - کاهش مصرف کالاهای وارداتی با نرخ دلار آزاد معادل ١٠ درصد سال ٩۶ ، یعنی مصرف ٩٠ درصد کاهش یافته است

ب - داشتن موجودی کالای خارجی بالا در داخل در بخش عمده فروش و خرده فروش ، احتمالا عمده فروشان معادل چهار ماه فروش و خرده فروشان نیز کم و زیاد در همین حد موجودی کالا داشتند

⬅️نتیجه گیری:
موجودی کالاهای وارداتی در داخل رو به کاهش است و در صورتی که در آینده ، واردات در سطح موجود باشد ، افرایش قیمت کالا ، بیش از افزایش نرح ارز خواهد بود

اگر سفته بازی از ارز به سمت کالا حرکت کند بازار وارد فاز جدیدی میشود

تصمیمات جدید اقتصادی در سطح کلان ممکن است به سادگی ، این روند را دچار نوسان کند ، امکان اخذ تصمیم های جدید و دستورالعمل های تازه که بر روند قیمت ها موثر باشد وجود دارد
@adibmh
 

bbaz

Well-Known Member
کاربر فعال
اطلاعات منتشر شده از سوی مؤسسه کپلر نشان داد صادرات اوپک و متحدانش به آمریکا در ژانویه سال ۲۰۱۹ میلادی به یک میلیون و ۴۱۰ هزار بشکه در روز رسید که پایین‌ترین رقم در پنج سال اخیر است.

آغاز اجرای توافق جهانی کاهش تولید نفت از سوی اعضای اوپک و همچنین تحریم‌های آمریکا ضد صنعت نفت ونزوئلا، از مهم‌ترین عوامل کاهش صادرات نفت اوپک به آمریکا بوده‌اند.

صادرات نفت ونزوئلا به آمریکا در ماه ژانویه امسال ۳۰ درصد کاهش داشت، همچنین کاهش واردات نفت از عراق و کاهش شدید تولید نفت از سوی عربستان، از دیگر عوامل کاهش واردات نفت آمریکا از اوپک بوده‌اند.

@InvestmentMind

قیمت سنگ آهن با رسیدن به 96.2 دلار رکود زد.

▪️نگرانی از عرضه سنگ آهن برزیل به عنوان دومین صادر کننده بزرگ به چین باعث شد قیمت سنگ آهن رشد کند.

▪️فاجعه برزیل و شکست سد پسماند ها که باعث کشته شدن بیش از 300 نفر شد باعث شد، دولت برزیل دستور توقف استفاده از 8 سد را برای شرکت واله صادر کند. این موضوع باعث کمبود عرضه بازار جهانی خواهد شد و در کوتاه مدت به احتمال زیاد شرکت واله به حالت طبیعی بر نخواهد گشت.

@InvestmentMind
 

bbaz

Well-Known Member
کاربر فعال
رئیس کل بانک مرکزی: برای تعدیل نرخ دلار برنامه داریم
کدخبر:۵۷۷۰۲دوشنبه، ۲۲ بهمن ۱۳۹۷ - ۱۷:۲۰:۰۵۱۱۷۵۵ بازدید

رئیس کل بانک مرکزی با بیان این که نرخ فعلی دلار به هیچ وجه قیمت ذاتی دلار نیست گفت: برای تعدیل نرخ دلار برنامه داریم و مطمئن باشید تمام ...

رئیس کل بانک مرکزی با بیان این که نرخ فعلی دلار به هیچ وجه قیمت ذاتی دلار نیست گفت: برای تعدیل نرخ دلار برنامه داریم و مطمئن باشید تمام تلاش خود را مصروف تقویت ارزش پول ملی خواهیم کرد.
رئیس کل بانک مرکزی با رد این تصور که بانک مرکزی نمی خواهد قیمت دلار پایین بیاید گفت: برای بانک مرکزی در کنار تقویت ارزش پول ملی ثبات در بازار و ممانعت از نوسان نیز مهم است ولی این بدان مفهوم نیست که از کاهش نرخ ارز ممانعت کرده یا در پی افزایش آن باشیم.
وی افزود: من معتقدم نرخ فعلی دلار به هیچ وجه قیمت ذاتی دلار نیست و برای تعدیل آن برنامه داریم و مطمئن باشید تمام تلاش خود را مصروف تقویت ارزش پول ملی خواهیم کرد.

 

bbaz

Well-Known Member
کاربر فعال
آزادسازی سهام عدالت برای سال نو
کد خبر:۸۷۷۶۷۶
تاریخ انتشار:۲۳ بهمن ۱۳۹۷ - ۱۰:۰۸
وزیر اقتصاد و دارایی گفت: تلاش داریم تا سهام عدالتی که مردم دارند را آزاد کنیم تا آن را اگر دوست دارند بفروشند و به یک کالای سرمایه‌ای تبدیل کنند.
به گزارش «تابناک» به نقل از تسنیم، فرهاد دژپسند، وزیر اقتصاد و دارایی در پاسخ به این پرسش که برای سال نو یا پیش از آن چه خبر خوشحال‌ کننده‌ای برای مردم دارید، گفت: تلاش داریم تا سهام عدالتی که مردم دارند را آزاد کنیم تا آن را اگر دوست دارند بفروشند و به یک کالای سرمایه‌ای تبدیل کنند
 
بالا