*** فكر ميكنيد شاخص اين هفته صعوديه يا نزولي **

وضعیت
موضوع بسته شده است.

bbaz

Well-Known Member
کاربر فعال
اوه اوه پس حتما فردا رنجهای خفن و صفهای خرید سنگین میبینیم شوخی نیست تزریق ۶۰۰-۷۰۰ میلیارد
نه فکر نکنم، چون سهم هایی که مد نظر منه با سبد سهام شما تداخلی نداره، پیش بینی های قبلی در مورد زاگرس و شاراک همچنان صدق میکنه ;)
 

مسعود ۱۹

Well-Known Member
کاربر فعال
عضو تازه
نه فکر نکنم، چون سهم هایی که مد نظر منه با سبد سهام شما تداخلی نداره، پیش بینی های قبلی در مورد زاگرس و شاراک همچنان صدق میکنه ;)
زاگرس ندارم ولی شاراک کگل فولاد دارم
 

mey

Well-Known Member
کاربر فعال
#5,213
بورس پلاس, [05.02.19 20:54]
#ثنوسا

با توجه به قیمت 260 تومانی ثنوسا در معاملات امروز و با احتساب افزایش سرمایه 251 درصدی سهم از مازاد تجدید ارزیابی دارایی ها، قیمت تئوریک هر سهم بعد از افزایش سرمایه تنها 73 تومان خواهد شد که میتونه بسیار جذاب باشه!!!
 

economista

Well-Known Member
کاربر فعال
عضو تازه
مشاهده پیوست 42029شاخص میتونه از اینجا برگرده اصلاح 88% فیبو قیمتی. و از لحاط زمانی هم موقعیت مناسب هست.اسیلاتورها هم منطقه اشباع فروش هستند
فعلا طبق تحلیل حرکت کرده -مثبت قوی و چر حجم فردا میتونه نشانه بازگشت باشه
sha.jpg
sha.jpg
 

bbaz

Well-Known Member
کاربر فعال
فعلا طبق تحلیل حرکت کرده -مثبت قوی و چر حجم فردا میتونه نشانه بازگشت باشهمشاهده پیوست 42274مشاهده پیوست 42274
فعلا فکر نکنم براحتی دیگه بازار مثبت قوی و پر حجم بخوره.
گروه بانکی و خودرویی که در حال اصلاح هستن، گروه پتروپالایشی معدنی و فلزی هم که وارد روند فرسایشی خودشون شدن.
شاخص اگه نزول جدی نداشته باشه، صعود انچنانی هم نخواهد داشت.
 

economista

Well-Known Member
کاربر فعال
عضو تازه
فعلا فکر نکنم براحتی دیگه بازار مثبت قوی و پر حجم بخوره.
گروه بانکی و خودرویی که در حال اصلاح هستن، گروه پتروپالایشی معدنی و فلزی هم که وارد روند فرسایشی خودشون شدن.
شاخص اگه نزول جدی نداشته باشه، صعود انچنانی هم نخواهد داشت.
قطعی نمیشه گفت باید هفته دیگر رو هم دید ولی ولی معدنی و فلزی میتونند یک حرکتی بکنند البته بحث تزریق پول هم مطرح است و از طرف دبگه هم از مهر شاخص سازها اصلاح کردند حالا میتونند یک برگشت بزنند.
 

شمال

Well-Known Member
کاربر فعال
۱۳۹۷/۱۱/۱۶ ۲۲:۰۱

عراقچی اعلام کرد: مذاکرات کارشناسی ایران و 3 کشور اروپایی درباره اینستکس به زودی در پاریس

در گفت‌وگوی معاون سیاسی وزیر خارجه با مقامات فرانسوی قرار شد که مذاکرات کارشناسی ایران و 3 کشور اروپایی (آلمان، فرانسه و انگلیس) درباره اینستکس به زودی در پاریس برگزار شود.
مذاکرات کارشناسی ایران و 3 کشور اروپایی درباره اینستکس به زودی در پاریس

به گزارش گروه سیاست خارجی خبرگزاری فارس، در گفت‌وگوی سید عباس عراقچی با مقامات فرانسوی مقرر شد مذاکرات کارشناسی ایران و سه کشور موسس اینستکس (آلمان،‌ فرانسه و انگلیس) به منظور طراحی جزئیات اجرایی این سازوکار در اسرع وقت در پاریس برگزار شود.

سه کشور اروپایی پنجشنبه 11 بهمن ماه سازوکار مالی اروپا با ایران را رسما ثبت کردند و مقر این سازوکار در پاریس قرار دارد.
 

407128

Well-Known Member
کاربر فعال
عضو تازه
چهارشنبه 17 بهمن ماه 1397
شاخص کل 158 هزار و 535
141 واحد افزایش
ارزش معاملات حدود 419 میلیارد تومان

تاثیرات مهم در شاخص

نماد، قیمت پایانی
تاثیر

ومعادن4,375
(106.42)
فملي2,838
81.78
وغدير1,717
56.62
وبملت2,396
40.63
كگل6,529
34.91
شتران5,149
(27.68)
فارس3,867
(26.38)
 

8823573

Well-Known Member
کاربر فعال
آخرین خبر : روايت رئيس‌مجلس از دستور ويژه رهبر انقلاب
تاریخ انتشار: 97/11/17 15:10
خانه ملت/ رئيس مجلس شوراي اسلامي با اعلام اينکه مقام معظم رهبري دستور دادند که ظرف 4 ماه آينده اصلاح ساختاري در کشور صورت گيرد، گفت: شايد اين اصلاح ساختاري به اصلاح بودجه نيز بينجامد بنابراين در شرايط فعلي کشور ما احتياج به درک بهتر و همت مشترک تمام مسئولان داريم.

نماينده مردم قم در مجلس با بيان اينکه وفاق داخلي و وحدت دروني يکي از الزامات سياست داخلي است، افزود: دشمنان به دنبال دامن زدن به اختلافات ايران با کشورهاي ديگر و همچنين منزوي کردن جمهوري اسلامي هستند البته آمريکا با خروج از توافق هسته‌اي عملاً در انزوا قرار گرفته است.

لاريجاني ادامه داد: به نظر مي رسد که آمريکايي‌ها با اقدامات خود عليه جمهوري اسلامي به دنبال عصباني کردن ما هستند و کنفرانس لهستان نيز در همين راستا از سوي ايالات متحده دنبال مي‌شود زيرا کنفرانس لهستان نه براي بررسي اتفاقاتي مانند جنگ برگزار شده و نه براي تشديد فشارهاي اقتصادي بر عليه ايران؛ چرا که آنها براي تشديد فشار ابزارهاي ديگري دارند بنابراين به نظر مي‌رسد آمريکايي‌ها با برگزاري کنفرانس‌هايي مانند کنفرانس لهستان به دنبال عمليات رواني و مسئله‌سازي در داخل کشور هستند و بعيد مي‌دانم که اين کنفرانس آخرين اقدام ايالات متحده در اين رابطه باشد.

رئيس مجلس شوراي اسلامي افزود: امروز ما بايد درک درست و صحيحي از مسائل و اتفاقات داشته باشيم چنان که جمهوري اسلامي در شرايط کنوني با صبر استراتژيک و آگاهانه در برابر مسائل عمل کرده و ما مي‌فهميم که مي‌خواهيم به کجا برويم از اين رو بايد نقاط ضعف آنها را پررنگ و برجسته کنيم تا کشورهاي بين‌المللي از اقدامات خصمانه آمريکايي‌ها به درستي آگاه شوند؛ همان طور که امروز اين کشورها در اظهارنظرهاي خود از آمريکايي‌ها حمايت نمي‌کنند البته آنها با استفاده از سيطره اقتصادي خود در دل شرکت‌هاي خارجي هراس ايجاد مي‌کنند و حتي در برخي اوقات مشکلاتي را براي ما در بحث تأمين کالا ايجاد کرده‌اند.

وي تصريح کرد: اين موضوع و تلقي نبايد در جامعه ايجاد شود که کسي به دنبال حل مشکلات نيست بلکه مسئولان به دنبال حل اين مسائل هستند و امروز همه براي رفع مشکلات بسيج شده‌اند حتي شايد برخي از موضوعات مربوط به سطوح اول کشور نباشد اما به دليل اهميت اين شاخص‌ها براي مردم، مسئولان سطوح اول نظام نيز براي حل مشکلات ورود کرده‌اند.

لاريجاني ادامه داد: عده‌اي نبايد در جامعه مدام اين مسئله را مطرح کرده که چرا مثلاً در کشور کمبودي وجود دارد زيرا وقتي دشمن از تمامي ابزارهاي خود استفاده کرده و ما به دنبال مقابله با آنها هستيم شايد چالش‌هايي به وجود بيايد؛ بنابراين تمام مسئولان بايد براي حل اين مسائل تلاش کنند نه آن که وارد مشاجرات شده و اختلافات را دامن بزنند.

رئيس مجلس شوراي اسلامي گفت: در شرايط کنوني دزدي آمده و مي‌خواهد اموال ما را جمع کند؛ حال آيا بايد افراد داخل منزل با يکديگر درگير شده و به طور مثال بگويند که چرا براي خانه ديوار کشيده‌ايم بلکه بايد براي آن نرده نصب مي‌شد و در همان زمان مشاجره، دزد اموال خانه را به غارت مي‌برد، بنابراين راه اين است که در گام نخست به حساب دزد رسيدگي شده و سپس مسائل ديگر بررسي شود.

گفتني است تاکنون جزئياتي از دستور رهبر انقلاب درخصوص اصلاح ساختاري منتشر نشده است و رئيس مجلس براي اولين بار از آن خبر داده است.ما را در کانال «آخرين خبر» دنبال کنيد
akharinkhabar.ir/politics/4989205
 

parhamporkhan

Well-Known Member
کاربر فعال
با توجه به رسیدن زمان تسویه اعتبارات بهمن ماه و نیاز به نقدینگی سهامداران حقیقی و حقوقی در اسفندماه تا فرارسیدن سال نو،بازار تا اواخر تعطیلات نوروزی رمقی نخواهد داشت.
 

bbaz

Well-Known Member
کاربر فعال
تصمیم دلاری مجلس، رشته‌های نقدینگی بانک مرکزی را پنبه خواهد کرد؟ آیا دود تورم قانونی به چشم مردم می‌رود؟

داستان شروع این جدال به سال گذشته باز می گشت، هنگامی که نمایندگان مجلس برای اولین بار در قانون بودجه سال 1397 فارغ از توجه به درجه تحقق پذیری، مبلغ 181 هزار و 600 میلیارد ریال را بابت خالص مابه التفاوت نرخ خرید و فروش ارز به عنوان درآمدهای بانک مرکزی در سال 1397 در نظر گرفتند. درآمدی که تا پیش از این در فهرست سایر درآمدهای دولت لحاظ می شد و ردیف مشخصی نداشت و بانک مرکزی پس از مشخص شدن میزان دقیق عملکرد درآمد از محل مابه التفاوت نرخ ارز، در پایان دوره نسبت به واریز مبالغ یاد شده اقدام می نمود.
از سوی دیگر نمایندگان مقرر کردند که بانک مرکزی مشمول ماده 4 قانون تنظیم بخشی از مقررات مالی دولت گردد. ماده 4 این قانون اعلام می کرد که شرکت های دولتی و بانک ها مکلف اند 50 درصد سود سهام پیش بینی شده در لایحه بودجه را به همراه مالیات به صورت یک دوازدهم پرداخت کنند. به همین منظور پیش بینی شد که بانک مرکزی از محل سود سهام مبلغ 100 هزار میلیارد ریال و از محل مالیات مبلغ 50 هزار میلیارد ریال و در مجموع مبلغ 150 هزار میلیارد ریال را به صورت یک دوازدهم به دولت پرداخت نماید.
سرانجام پس از بحث ها و جدال های فراون بین مجلس و بانک مرکزی در روزهای اخیر، در مورخه 14 بهمن ماه 1397 طرح یک فوریتی پرداخت علی الحساب سود و مالیات خرید و فروش ارز در مجلس به تصویب رسید.
بر این اساس بانک مرکزی مکلف شد تا 15 بهمن ماه 50 درصد سود سهام و مالیات پیش بینی شده در پیوست شماره 3 قانون بودجه را به حساب خزانه واریز بکند.
سیدبهاء الدین هاشمی کارشناس پولی و بانکی درباره این مصوبه مجلس طی مصاحبه ای با ایرنا اظهار داشت: نمایندگان در این مصوبه بانک مرکزی را همپای شرکت های دولتی درآمدزا دیده اند در حالی که بانک مرکزی ماموریت درآمدزایی برای دولت ندارد. وی تاکید کرد: عملیات حاصل از تسعیر ارز درآمد نیست بلکه تبدیل ارز خارجی به ارز داخلی است و نباید آن را مشمول مالیات کرد. این کارشناس اقتصادی تاکید کرد: طبق مقررات بانکداری اسلامی و شرع، برای اخذ مالیات ابتدا باید عملکرد شرکت و درآمد - هزینه آن بررسی شود و سپس اگر سودی در کار بود، از آن مالیات گرفت نه اینکه از زیان مالیات و سود بگیریم.

سیدمحمد حسینی عضو کمیسیون برنامه و بودجه در رابطه با مبلغی که باید بانک مرکزی از بابت این ماجرا به دولت پرداخت کند به خبرنگار تابناک اقتصادی گفت: این مبلغ 50 درصد 150 هزار میلیارد ریال می باشد. یعنی بانک مرکزی باید حدود 75 هزار میلیارد ریال به دولت پرداخت کند. این در حالی است که عبدالناصر همتی رئیس کل بانک مرکزی طی مصاحبه ای در مورخه 14 بهمن 1397 میزان مبلغی که بانک مرکزی باید به دولت پرداخت کند را 90 هزار میلیارد ریال عنوان نموده بود.
به هر صورت علیرغم تمام فشارهای وارده به بانک مرکزی، این نهاد این پول را در 15 بهمن ماه 1397 پرداخت نکرد و طی اطلاعیه ای در همین روز اعلام کرد که اولاً این مصوبه در صورت تصویب شورای نگهبان به قانون تبدیل خواهد شد و ثانیاً بانک مرکزی به علت حساسیتی که نسبت به تأثیرات انتشار پول پرقدرت در نقدینگی دارد هرگونه پرداخت را موکول به تحقق سود خواهد کرد. لذا بانک مرکزی تلاش می کند با تأمین میزان بیشتری از ارز مورد نیاز متقاضیان در هفته های پیش رو و درحد میزان تحقق، نسبت به پرداخت مابه التفاوت حاصله اقدام کند.
بررسی ها نشان می دهد که این ماجرا دارای دو سناریوی مختلف می باشد. سناریو اول به ادعای سازمان برنامه و بودجه باز می گردد که معتقد است بانک مرکزی از فروش ارز سود برده و دارای عملکرد مثبت ارزی بوده است و سناریو دوم به ادعای بانک مرکزی باز می گردد که اعلام نموده عملکرد ارزی این نهاد در سال جاری منفی بوده است. هر کدام از این دو سناریو دارای عواقب و پیامدهایی هستند که در ادامه به بررسی آن ها خواهیم پرداخت.
سناریوی اول: سازمان برنامه و بودجه مدعی است که بانک مرکزی از مابه‌ التفاوت ریالی، ارزی که فروخته است درآمد خوبی به‌ دست آورده و بنابراین باید سهم دولت را پرداخت نماید. اگر ادعای سازمان برنامه و بودجه صحیح باشد، پولی که توسط بانک مرکزی به دولت پرداخت خواهد شد می تواند بدون آنکه تورم زا باشد، به نوعی بخشی از کسری بودجه دولت را جبران نماید. به عنوان نمونه، دولت باید طبق مصوبه اخیر هیئت وزیران، در بهمن ماه سال جاری به هر یک از کارمندان و بازنشستگان خود مبلغ یک میلیون تومان عیدی پرداخت نماید. طبق آمارهای ارائه شده توسط مرکز آمار ایران، در سال 1395 تعداد کارمندان دولت که تابع قانون خدمات کشوری و قانون کار بوده اند، در مجموع ٢ میلیون و ٣٤١ هزار و ٧٢٦ نفر بوده‌ است. بنابراین در یک قلم هزینه ای، دولت باید بابت عیدی تنها کارمندان خود مبلغی در حدود دو هزار و 341 میلیارد و 726 میلیون تومان در بهمن ماه سال جاری پرداخت کند. این عیدی حدود یک سوم مبلغی است که قرار است بانک مرکزی (7 هزار و 500 میلیارد تومان) به دولت از بابت 50 درصد سود سهام و مالیات پیش بینی شده پرداخت کند.
سناریو دوم: بانک مرکزی مدعی است که عملکرد ارزی این نهاد در سال جاری منفی بوده است. عبدالناصر همتی رئيس كل بانك مركزي در جلسه علنی مجلس در مورخه 7 بهمن ماه 1397، با ارائه آمار و اطلاعات مستند نشان داد كه نه تنها امكان تحقق درآمد 181 هزار و 600 میلیارد ریالی براي بانك مركزي از محل خالص نرخ خريد و فروش ارز دولت وجود نداشته و ندارد، بلكه آخرين اطلاعات در اين زمينه (مربوط به تاريخ 4/11/1397) نشان ‌دهنده تراز منفي به ميزان 29.5 هزار ميليارد ريال است. همچنین بانک مرکزی عنوان نموده است که با توجه به تصميمات اتخاذ شده در ابتداي سال جاري مبني بر يکسان‌ سازي نرخ ارز در نرخ 4200 تومان به ازاي هر دلار و تداوم اين سياست تا نيمه مرداد ماه سال جاري و در ادامه نيز اختصاص بخش قابل توجهي از درآمدهاي ارزي دولت به واردات کالاهاي اساسي به همين نرخ، از محل فروش ارز دولت عملاً مابه ‌التفاوت قابل توجهي حاصل نشده است. ضمن اينکه مداخلات بانک مرکزي با هدف تنظيم بازار ارز در مواقع لزوم، موجب شده است تا عملاً حساب مابه ‌التفاوت نرخ ارزی با بدهي 29.5 هزار ميليارد ريالي مواجه شود. اگر ادعای بانک مرکزی درست باشد، اصرار بر پرداخت ماليات و سود سهام دولت از اين محل در حکم استقراض مستقيم دولت از بانک مرکزي تلقي خواهد شد که این موضوع برخلاف قانون خواهد بود. ممنوعیت استقراض دولت از بانک مرکزی و نظام بانکی نخستین بار در جریان تصویب برنامه سوم توسعه در مجلس مطرح و در ماده 69 این قانون مصوب شد.
در این ماده آمده است: دولت مکلف است لایحه بودجه‌ سالیانه را به نحوی تنظیم نماید که کسری احتمالی از طریق استقراض از بانک مرکزی و سیستم ‌بانکی کشور تأمین نشده باشد. این موضوع در برنامه های توسعه ای بعدی نیز مورد تاکید قرار گرفت.
این استقراض از بانک مرکزی آثار پولي نامطلوبي به همراه خواهد داشت. آلبرت بغزیان اقتصاددان و استاد دانشگاه تهران در مورد عواقب این موضوع به خبرنگار تابناک اقتصادی گفت: در اقتصاد کلان، مالیات در کل یک عملیات ضدتورمی محسوب می شود ولی اگر این مالیات را بخواهد جایی به نام بانک مرکزی پرداخت کند و چنین پولی را جهت پرداخت نداشته باشد، مجبور است رو به چاپ پول بیاورد و این خلق پول می تواند پایه پولی را افزایش دهد و با سرعت گردش پول و ضریب افزایش پول منتهی به چندین برابر شدن این پول چاپ شده بشود و این در شرایطی که عرضه در جامعه کم است ایجاد تقاضا خواهد کرد و همین عاملی برای افزایش نرخ تورم خواهد بود.

بغزیان افزود: معمولا این سیاست ها را در زمانی که اقتصاد دچار رکود ناشی از تقاضا است (نه رکود ناشی از عرضه) پیاده سازی می کنند که تقاضا تهییج شود و تورمی رخ ندهد ولی در زمانی که ما با رکود ناشی از عرضه مواجه هستیم هر گونه دستکاری در بخش تقاضا به تورم منتج خواهد شد.
همچنین بر اساس برآوردهاي موجود، پرداخت حداقل 50 درصد از مبلغ تعيين شده بابت ماليات و سود سهم دولت، رشد پايه پولي و نقدينگي از اين محل به ميزان 6.4 واحد درصد خواهد بود و به تبع آن نرخ تورم به ميزان 5.1 واحد درصد افزايش خواهد يافت که به نوبه خود واجد آثار منفي بر رفاه اقشار آسيب ‌پذير جامعه خواهد بود.
سیدمحمد حسینی عضو کمیسیون برنامه و بودجه نیز طی مصاحبه ای با خبرنگار تابناک اقتصادی در مورد تورم زا بودن پول پرداختی توسط بانک مرکزی گفت: ما در جایگاه قانونگذار یک قانونی را وضع کردیم و بانک مرکزی موظف است که اجرا کند. وی ادامه داد: اما در جایگاه کارشناس باید گفت که این موضوع در شرایط اقتصادی باعث ایجاد پایه پولی و تورم خواهد شد ولی نه با آن غلظتی که رئیس کل بانک مرکزی مطرح کرده است.
همچنین اگر ادعای بانک مرکزی صحت داشته باشد و این تصمیم پایه پولی را افزایش دهد، این موضوع برخلاف اظهارات سابق رئیس جمهور روحانی خواهد بود. رئیس جمهور روحانی در مورخه 14 بهمن 1394 طی سخنانی در مجمع عمومی بانک مرکزی اعلام کرد: از روز اول هر وزیری اگر خواسته است به سمت پایه پولی تعرض کند، من در دولت ایستاده ام و گاهی وقت ها اوقات تلخی نیز کرده ام و نگذاشته ام از پایه پولی برای اهدافی که مدنظر داشته اند استفاده شود. همچنین وی در همین زمینه و در مورخه 24 آذر ماه 1393 و در جریان پنجاه و چهارمین مجمع سالانه بانک مرکزی عنوان نمود که خط اعتباری 45 هزار میلیارد تومانی که بانک مرکزی از محل چاپ پول پر قدرت (افزایش پایه پولی) برای اجرای طرح مسکن مهر در اختیار بانک مسکن قرار داد، تورم 40 تا 45 درصدی در اقتصاد پدید آورده است.
به هر صورت از یک سو بانک مرکزی به دلیل آنکه عملکرد ارزی خود در سال جاری را منفی اعلام می کند و معتقد است که پرداخت این پول، از طریق چاپ پول اتفاق خواهد افتاد مایل به پرداخت آن نیست و از سوی دیگر دولت به دلیل آنکه معتقد است عملکرد ارزی بانک مرکزی در سال جاری مثبت بوده و با توجه به تنگناهای مالی خود در آخر سال جاری سعی دارد این پول را به هر طریقی از بانک مرکزی دریافت کند
 

407128

Well-Known Member
کاربر فعال
عضو تازه
رفتار امروز سهام سایپا تداعی کننده این احتمال است که به کف برخورد کرده و قصد صعود مجدد دارد چه بسا شاخص هم به سمت بالا حرکت دهد.
 

407128

Well-Known Member
کاربر فعال
عضو تازه
برندگان و بازندگان تورم

بازندگان تورم، حقوق بگیران و بازنشستگان، سپرده گذاران بانکی و سرمایه گذاران در اوراق با درامد ثابت می باشند که قدرت خرید و ارزش پولشان کاهش میابد و برندگان تورم، صادرکنندگان و بدهکاران می باشند.
نیما جوادیان کارشناس بازار سرمایه در گفتگویی عنوان کرد: کاهش ارزش پول ملی از دیرباز یکی از شایع ترین و آسان ترین شیوه ها برای تحریک اقتصاد و افزایش رشد اقتصادی با افزایش صادرات به حساب می آید. اما تورم ایجادی از مهمترین تبعات منفی این سیاست می باشد که عدم کنترل و مدیریت آن ویرانی های جبران ناپذیری در اقتصاد بوجود خواهد آورد.
وی افزود: بازندگان تورم، حقوق بگیران و بازنشستگان، سپرده گذاران بانکی و سرمایه گذاران در اوراق با درامد ثابت می باشند که قدرت خرید و ارزش پولشان کاهش میابد و برندگان تورم، صادرکنندگان و بدهکاران می باشند. صادر کنندگان از این حیث که ارزش کالای صادراتیشان بیشتر میگردد و بدهکاران، اعم از بدهکاران به شبکه بانکی یا بدهی های ایجاد شده بابت تملیک دارایی به صورت نسیه که ارزش بدهیشان در قبال کالای خریداری شده کاهش میابد. (گرچه در کشورهایی که مورد تحریم قرار میگیرند و یا در آنها دخالت دولت و ارگانهای شبه دولتی در اقتصاد بالاست، تاثیر کاهش ارزش پول ملی کمی متفاوت است).
کارشناس بازار سرمایه خاطرنشان کرد: در مالی نسبتهای مربوط به بدهی را اهرمی می نامند، به این دلیل که در دوره های رونق اقتصادی یا افزایش تورم استفاده از بدهی در جهت تحصیل دارایی یا اجرای طرح های افزایش تولیدو فروش میتواند موجب جهش قابل ملاحظه ی سود بنگاه گردد، که در زمان کاهش رشد اقتصادی و کاهش تورم این قضیه معکوس عمل میکند. با این تفاسیر در بورس نیز ، شرکتهایی که از ابزار بدهی برای کسب دارایی ثابت یا مواد اولیه تولید و اجرای طرح توسعه و… استفاده نموده اند در جرگه ی برندگان تورم ایجادی قرار می گیرند.
جوادیان در انتها اضافه کرد: می توان به بانکهایی اشاره نمود که ارزش مطالبات مشکوک الوصولشان در قبال املاک توفیقی و داراییهای تحصیل شده کاهش میابد، یا شرکتهای تولیدی و خدماتی که ارزش کالا و خدمات یا دارایی های تحصیل شده شان از محل بدهی، رشد قابل توجهی می نماید.شاید این عوامل در کوتاه مدت، بالاخص در مواقع تشدید ریسکهای سیستماتیک در قیمت سهام نمود چندانی نیابد اما قطعا در میان مدت و بلند مدت موجب رشد قیمت سهام شرکتها خواهد گشت .
 

bbaz

Well-Known Member
کاربر فعال
‍ ‍#خساپا
شرکت ايراني توليد اتومبيل (سايپا) در دوره ۶ ماهه منتهی به ۹۷/۰۶/۳۱ (حسابرسی شده) به ازای هر سهم 574 ریال زیان شناسایی کرده و نسبت به گزارش حسابرسی نشده 31% افزایش زیان داشته که بیشتر ناشی از رشد سایر زیان عملیاتی در گزارش حسابرسی شده شرکت بوده است.

این شرکت براساس عملکرد ۶ ماهه برای سال مالی منتهی به ۱۳۹۷/۱۲/۲۹ مبلغ 22،525 میلیارد ریال زیان خالص شناسایی کرده که نسبت به مدت مشابه سال قبل 451% افزایش زیان داشته است.
➖➖➖➖⬇⬇⬇⬇
Channel:Codal360

https://****/codal360_ir
 

407128

Well-Known Member
کاربر فعال
عضو تازه
فاصله ارزش بازار 'اول' و 'دوم' بورس در پیست بازار سرمایه

در طی حدود 100 روز کاری اخیر، شرکت های فعال در حوزه پتروشیمی با ریسک هایی از جمله افزایش نرخ خوراک (عمدتا خوراک مایع) مواجه شدند و شرایط فروش در بازار داخلی با نوسانات قیمتی شدید با چالش همراه گردید.
مدت هاست که هلدینگ خلیج فارس بدون هیچ رقیبی با توجه به ارزش بازارش به شرکت اول بورس تبدیل شده بود. اما با رشد ارزش بازار فولاد مبارکه طی ماه های گذشته، این شرکت موفق شد با پیشی گرفتن از هلدینگ خلیج فارس، در رالی سرعت، نفر اول بازار بورس باشد. به گونه ای که برای اولین بار ارزش بازار فولاد مبارکه از ۴۵ هزار میلیارد تومان عبور کرد. در این رالی سرعت، دیگر ناشران بورسی با برخورداری از ارزش بازار پایین تر از ۳۰ هزار میلیارد تومانی، در حال طی این مسیر هستند. اگرچه در این میان هلدینگ خلیج فارس با اعمال افزایش سرمایه در تلاش برای حفظ جایگاه خود است.
سیاوش صبور کارشناس و تحلیل گر بازار سرمایه در گفت و گویی به افزایش سرمایه ۸۳ درصدی هلدینگ پتروشیمی خلیج فارس در ابتدای آبان ماه اشاره کرد که همزمان با برگزاری مجمع سالانه به موجب این افزایش سرمایه از محل اندوخته، سرمایه اسمی آن به رقم ۹۱۵۰ میلیارد تومان افزایش یافت. بر این اساس سرمایه اسمی هلدینگ خلیج فارس از سرمایه اسمی فولاد مبارکه با رقم ۷۵۰۰ میلیارد تومان پیشی گرفت.
صبور افزود: همچنین از لحاظ ارزش بازار، هلدینگ خلیج فارس در زمان لمس قله بازار در هفته دوم مهر ماه به بیشینه مقدار خود یعنی ارزش بازاری بیش از ۵۱۰۰۰ میلیارد تومان رسید. در آن زمان ارزش بازار فولاد مبارکه به بیشینه مقدار ۴۸۰۰۰ میلیارد تومان رسیده بود.
به گفته این تحلیل گر بازار سرمایه؛ در طی حدود ۱۰۰ روز کاری اخیر، شرکت های فعال در حوزه پتروشیمی با ریسک هایی از جمله افزایش نرخ خوراک (عمدتا خوراک مایع) مواجه شدند و شرایط فروش در بازار داخلی با نوسانات قیمتی شدید با چالش همراه گردید. در سوی دیگر، بازار فولاد در داخل نیز با رکود همراه شد. این در شرایطی است که کاهش قیمت دلار و سخت شدن مبادلات تجاری با شرکای خارجی در هر دو شرکت تاثیرش را در قیمت و ارزش بازار نشان داده است.
صبور ادامه داد: با توجه به ریسک های موجود، خلیج فارس با ارزشی معادل ۴۱ هزار میلیارد تومان و فولاد با ۳۷ هزار میلیارد تومان با افت محسوس در این مدت مواجه شده اند.
وی معتقد است که این رقابت تنگاتنگ در ماه های آتی نیز با افزایش سرمایه فولاد مبارکه احتمالا بیشتر خواهد شد. بخصوص آنکه فولاد مبارکه هنوز به مجمع سالانه نرفته و سود نقدی حداقل ۵۰ تومانی را در دل سهم نگاه داشته است.این تحلیل گر بازار سرمایه در نهایت پیش بینی کرد که اگر مطابق سال های قبل، روند فروش در اسفند ماه تقویت شود، محرک بنیادی شرکت برای شناسایی سود عملیاتی ایجاد خواهد شد.
این گزارش می افزاید: بر این اساس باید دید که در بهار ۱۳۹۸، کدام یک از دو شرکت هلدینگ خلیج فارس و فولاد مبارکه در این رالی، بر دیگری پیشی خواهند گرفت. مالکیت ۴۰ درصدی سهام شرکت سرمایه گذاری توسعه معادن فلزات( برای مالکیت سهام دوقلوهای سنگ آهنی چادرملو و گل گهر) و مالکیت ۳۵٫۲۲ درصدی سرمایه گذاری توکافولاد از جمله مزیت هایی است که در مورد فولاد مبارکه وجود دارد.
صادرات محوری شرکتهای تابعه هلدینگ خلیج فارس، وابستگی به قیمت نفت، عرضه شرکت های تابعه در بازار سرمایه نیز موضوعات مورد اهمیت در هلدینگ خلیج فارس در صنعت پتروشیمی محسوب می شود.و اما در این رالی سرعت، پس از فولاد مبارکه و هلدینگ خلیج فارس، به نظر می رسد که توسعه معادن فلزات در صورت تحقق شایعات خرید سهام هلدینگ چندرشته ای امید، در سال ۹۹ با فاصله بتواند در رتبه سوم قرار گیرد.
صبور عنوان می کند: توسعه معادن و فلزات که در میان هلدینگ های معدنی قرار گرفته است با ارزش بازاری معادل ۱۵ هزار میلیارد تومان در حال حاضر در رتبه های میانی شرکت ها به لحاظ ابعاد قرار می گیرد. البته این شرکت نیز نسبت به قله مهم هفته دوم مهر ماه حدود ۲۰ درصد از ارزش بازاری خود را از دست داده با این حال هنوز راه طولانی برای رسیدن به شرکت های بسیار بزرگ باقی مانده است.
 

اميد3

Well-Known Member
کاربر فعال
باتوجه به تدابیر دولت معظم تزویر وعرضه های فله ای آخر سال ودو عرضه پشت سرهم قطعا شاخص در هفته پیش رو نزولی خواهد بود.تو اوج بازار مرده بودند عرضه اولیه انجام بدن آخر سال یادشون افتاده!!!!
 

bbaz

Well-Known Member
کاربر فعال
بازگشت سکه آتی فعلا منتفی است

رئیس سازمان بورس و اوراق بهادار گفت: دستورالعمل و قوانین معاملات ارز مربوط به بانک مرکزی است و بازار نقدی ارز در بازار پولی کشور راه اندازی می‌شود؛ در این مسیر سازمان بورس، بورس تهران و فرابورس کنار بانک مرکزی هستند، اما قرارداد آتی ارز در بازار سرمایه راه اندازی می‌شود. وی با اشاره به رشد بازار سرمایه طی چهل سال گذشته، در خصوص دستاورد‌های چهل ساله بورس گفت: در چهل سالگی انقلاب شکوهمند اسلامی بازار سرمایه کشور از حیث کد‌های سهامداری رتبه هشتم در جهان را کسب کرده و ابزار‌های جدیدی به این بازار اضافه شده است به نقل از صدا و سیما، شاپور محمدی در خصوص راه‌اندازی مجدد معاملات آتی سکه نیز گفت: زمانی که قیمت مرجع سکه با ثبات باشد و بازار پول کشور قیمت را قبول کند بورس کالا آمادگی ازسرگیری معاملات را دارد، اما قیمت مرجع هم اکنون از نوسان قابل ملاحظه‌ای برخوردار است در نتیجه نمی‌توان زمان مشخصی برای راه اندازی معاملات آتی سکه در بورس کالا مشخص کرد. رئیس سازمان بورس در خصوص راه‌اندازی بورس بین الملل در مناطق آزاد نیز گفت: راه اندازی این بورس نیازمند دستورالعمل و آیین نامه است. این موضوع در کمیسیون اقتصادی مجلس و همچنین در دولت بررسی شده و پس از تصویب، نحوه راه اندازی آن در شورایعالی بورس مطرح می‌شود
 

siso

Well-Known Member
کاربر فعال
عضو تازه
باتوجه به تدابیر دولت معظم تزویر وعرضه های فله ای آخر سال ودو عرضه پشت سرهم قطعا شاخص در هفته پیش رو نزولی خواهد بود.تو اوج بازار مرده بودند عرضه اولیه انجام بدن آخر سال یادشون افتاده!!!!
بازار ریزش خاصی نخواهد داشت
یک سری از دلاری هایی که بلوک زدند ونگذاشتند بریزن باید یک4-5هزار تا شاخص را پایین بیارند
وگرنه با دلار12ونفت60 کف اکثر شرکت ها همین جاست
.............................................
فعلا تا محرکی ایجادنشه دور تک سهم ها خواهد بود
عرضه اولیه هم دوزار بیشتر نیست
 
وضعیت
موضوع بسته شده است.
بالا