فروش در وحشت؛ خريد در حسرت

شروع موضوع توسط س كامران ‏13 آگوست 2004 در انجمن تالار گفتمان بورس

• ربات تلگرامی بورس گرام

قیمت لحظه‌ای و نمودار سهام مورد نظرتون رو دریافت کنید و با ایجاد دیدبان شخصی، از صف خرید و فروش سهام خود باخبر شوید.

1. س كامران

س كامران New Member کاربر فعال

اتفاقا در اين دو روز حساس آخر هفته هر بار كه خواستم بنويسم ؛ سايت دچار مشكل فني بود. گمان ميكنم به همين دليل ناظمهاي سايت هم نتوانستند به وظيفه خودشان عمل كنند و الان سايت پر است از مطالب سياسي و ساير مطالبي كه قاعدتا نبايد در سايت پذيرفته ميشدند.

اما شايد جالبتر از همه مطالبي هستند كه مشخصا براي ترساندن سهامداران نگاشته شده اند. مطالبي كه بايد فكر كنيم كه نويسنده اش خيلي ترسيده است و اينها را مينويسد تا بالاخره كسي پيدا شود تا دلداريش بدهد. اما اكثر اين مطالب با اطلاعات اضافي مبني بر اينكه نويسنده همه سهامش را فروخته است تكميل شده اند.
    خوب اگر كسي سهامش را فروخته و از بازار خارج شده است پس در اين سايت دنبال چيست و دلداري به چه كار او ميايد؟ آيا فقط ميخواهد به وظيفه وجداني اش عمل كند و ديگران را از ورطه سقوط نجات دهد؟ اگر اينطور است پس چرا ..........؟

يك نكته راجع به شاخص را هم توجه داشته باشيد.نيمي از افت بيش از 200 واحدي شاخص در روز دوشنبه مربوط به باز شدن سايپا بود. در حاليكه با احتساب سود نقدي توزيع شده و افزايش سرمايه؛ سايپا در ارزشي بيش از روز بسته شدن؛ باز شده بود اما از آنجا كه شاخص كل يك شاخص قيمتي است؛ سود نقدي در آن محاسبه نميشود و بنا بر اين عليرغم افزايش ارزش سايپا؛ باز شدن سايپا به تنهايي 109 واحد در منفي شدن شاخص تاثير گذاشت.

خوب حالا بترسيم يا نه؟

از قديم گفته اند كه سرمايه ترسوست. پس حق سهامداران است كه اگر به هر دليل احساس كردند كه بازار نا امن است از بازار خارج شوند. اما من هنوز به اين احساس نرسيده ام. راستش وقتي به ياد ميآورم كه در مهر و اسفند پارسال و ارديبهشت امسال ؛ بابت همين فضاي وحشت و فروش بيدليل سهام با ارزشم چقدر از بازدهي بعدي خودم را از دست دادم؛ به اين نتيجه ميرسم كه در اين شرايط ؛ ريسك فروش به مراتب بيش از ريسك ماندن است.
    در همين ارديبهشت امسال من با يكي دو منفي سهام زير را فروختم: گازلوله؛ ونوين؛ وكار ؛ فراوري؛ وتوشه؛ وساخت! و جالب است كه همه اين سهمها در فاصله دو ماه بعد بين 50 تا بيش از 300 درصد رشد داشتند. پس در واقع ترس (همان كه حق سرمايه است) در واقع بازدهي ميان مدت سبد من را به نصف كاهش داد.
    فروش در وحشت اشكال ديگري هم دارد. در بسياري از توصيه هايي كه در همين سايت ميبينيد؛ دوستان ما توصيه ميكنند كه سهام در حال رشد را بفروشيد و سهامي كه رشد نكرده اند را نگهداريد يا بخريد. در واقع فروشهاي بهاري من هم از همين منطق پيروي ميكردند. شايد در بازار بورس هيچ روشي نادرستتر از اين نيست.
    اگر سهمي در حال رشد بوده است؛ لابد دلايلي براي اين رشد داشته است. و اگر سهمي در حال سكون يا افت بوده پس لابد دلايلي اين وضعيت را برايش ايجاد كرده بوده است. پس قاعده اصلي و درست شايد اين باشد كه سهمهاي پر پتانسيل را نگهداريم و سهماي كم پتانسيل را به حال خود واگذاريم.
    البته از آنجا كه برخي از فعالان بازار؛درست يا غلط؛ از اين شيوه استفاده ميكنند(همانطور كه خود منهم در بهار از همين شيوه استفاده كردم)؛ بدليل معاملات همين گروه؛ شايد در فضاي عصبي؛ بخشي از سهام كم پتاتسيل با رشدهاي مقطعي مواجه شوند( اين رشدها دقيقا تكنيكي هستند و تنها بدرد نوسانگيري ميخورند) اما با برگشت آرامش به بازار؛ دشوارترين كارها؛ فروختن همان سهام به قيمت خريد خواهد بود.
    در اين روزها يك توصيه ديگر هم خواهيد شنيد: فروش سهام با پي به ايي بالا و خريد سهام با پي به ايي پايين. اين روش نيز در واقع نسخه ديگري از روش قبلي است و به همان دلايل ( و به همان اندازه) نادرست است.
    البته نادرستي اين روشها به معناي آن نيست كه هيچ سهم با پي به ايي بالا افت نخواهد كرد و هيچ سهم با پي به ايي پايين رشد نخواهد كرد. شايد مانند هر روز ديگر بازار؛ افق رشد سهام در اين روزها هم تغيير كند . اما اين يك قاعده نيست و من اينبار از چنين روشي استفاده نخواهم كرد.

فردا تصميم دارم گازلوله خودم را با حق تقدم آن تعويض كنم. تا درمقابل هر وسوسه بعدي براي فروشش مصونيت پيدا كنم. با مابه التفاوتش مقداري حق تقدم پارس خودرو خواهم خريد. خريد حق تقدم وكار را هم در دست بررسي دارم.

2. شواليه

شواليه New Member کاربر فعال

شغل:
    كارشناس هوافضا
    سلام به استاد خوبم

نوشته هاي زيبا و متين شما را مطالعه كردم

مملو از ثبات . ارامش و درايت بود

و قوت قلب براي ما.

به نظر خود من اگر سياست خارجه كشور را به صورت نمودار در نظر بگيريم مي بينيم هيچوقت

خط قرمز را رد نكرده و عاقبت به سلامت ختم ميشود.

در ضمن مي خواستم نظر شما را در نگاهداشتن يا فروش سهام زير بدانم. مسوليت با خودم.

از راهنمايي شما ممنون مي شوم.

سهام قيمت خريد

وملت 335

وكار 1300

تكنوتار 1250

سيمان خاش 1900

وساخت 1000

نظرتان با جايگزيني با ومعادن و شكربن ووغدير چيست.

ما زنده از آنيم كه آرآم نگيريم
    موجيم كه آسودگي ما عدم ماست.

3. مجيد حيدرزاده

مجيد حيدرزاده New Member عضو تازه

شغل:
    كارمند
    وجود شما براي ما قوت قلب است

به هر حال طبيعت بازار سرمايه ريسك پذيري آنست و سرمايه ترسو . كسي ريسك درست ميكند متضرر نخواهد . انچه مسلم هست خواب برخي سهامها در اين زمان ميباشد و كاملا طبيعيست .

4. دانش زاده

دانش زاده New Member کاربر فعال

شغل:
    كارشناس اقتصادي
    جناب آقاي س كامران

با سلام و عرض ارادت خدمت جنابعالي
    سبد اينجانب به شرح ذيل مي باشد :
    چادر ملو 23.6 درصد
    صدرا 21.1 درصد
    كربن 14.4 درصد
    سپه 13.9 درصد
    تايرا 9.7 درصد
    ايران خودرو 6.3 درصد
    غدير 4.7 درصد
    زامياد 4.3 درصد
    بيمه 1.9 درصد
    آيا صلاح مي دانيد بعضي از سهامهاي فوق را به سهامهاي ديگري كه معرفي مي نماپيد تبديل كنم .لطفا كمكم كنيد ، چراكه يكسال است كه نه تنها سودي عايدم نشده بلكه ضرر هم كرده ام
    بعضي از دوستان كم لطفي كردندو جواب ما را ندادند .لطفا شما ما را راهنماپي كنيد .

5. مجيد حيدرزاده

مجيد حيدرزاده New Member عضو تازه

شغل:
    كارمند
    دانش زاده

اگر من به جاي شما بودم
    چادر ملو 23.6 درصد = معادن وفلزات
    صدرا 21.1 درصد=10 درصد به وپترو
    سپه 13.9 درصد =وملت
    تايرا 9.7 درصد=شاراك
    ايران خودرو 6.3 درصد=پول نقد
    زامياد 4.3 درصد =داده پردازي
    بيمه 1.9 درصد=وبوعلي

6. لموئل گالیور

لموئل گالیور Well-Known Member کاربر فعال

خوش امدید جناب کامران. :)

7. +

+ New Member کاربر فعال

گالي جون تاريخ پيغام‌ها رو داشته باش

8. وين داير

وين داير New Member عضو تازه

9. اكبر شيردلان

اكبر شيردلان New Member عضو تازه

شغل:
    شاگرد ساندویچی
    گالی داداش
    مرده که لگد زدن نداره داداش . . .

آق سیروسیان
    از جلساتت با عبده چه خبر . . .
    تحویلت نگرفت جون داداش
    غمی نیست . . .
    برو حبس بغل داداش کامبیز تحویلت میگیره جون داداش

راستی از حق تقدمهای 3500 چه خبر داداش . . .
    میخواستی گازلوله هاتو آب کنی حق تقدمشو تبلیغ میکردی . . .
    خیلی نامردی . . .
    اگه هم راست گفتی حق تقدم 3500 خریدی
    خیلی شمعات 3 کار میکنن داداش
    برو موتورتو بده فیلرگیری . . .

راستی بهمناتو چی کا کردی داداش؟؟؟؟؟؟؟