فایرا ( آلومینیوم ایران )

hafaz

Very Good Member
کاربر فعال
باسلام:
دوستان دربررسی بعمل آمده باتوجه به تمام جهات(وضعیت راکدبازار:شرایط سیاسی مملکت:عدم استقبال سرمایه گذراران:سفته بازی دولت درعرضه های اولیه و....)حداکثر قیمت 4000ریال مناسب می باشد معذلک دوستان اعلام نظر فرمایند.
 

برکی

Very Good Member
کاربر فعال

تولید شمش آلومینیوم افزایش یافت
میزان تولید شمش آلومینیوم در سال 90 با رشد 8.5 درصدی همراه شد.
به گزارش خبرگزاری مهر، سازمان توسعه و نوسازی معادن و صنایع معدنی ایران (ایمیدرو) گزارش داد: در سال گذشته کل تولید شمش این فلز در کشور در سه شرکت تولیدکننده به بیش از 328هزار تن رسید، این در حالی ست که میزان تولید شمش آلومینیوم در کشور طی سال 89 به 303هزار تن رسیده بود.
تولید شمش آلومینیوم در کشور در حال حاضر توسط سه شرکت بزرگ ایرالکو،‌المهدی و هرمزآل صورت می گیرد. از سوی دیگر در مدت 12 ماه سال گذشته میزان تولید پودر آلومینا در شرکت آلومینای ایران از مرز 233هزار تن عبور کرد.

آلومینای ایران (جاجرم) هم اکنون تنها تولیدکننده پودر آلومینا – به عنوان ماده اولیه تولید شمش آلومینیوم- در کشورمان محسوب می شود.
 

hesabras

Member
عضو تازه
دوستان با توجه به بررسی به عمل آمده و قیمتهای فعلی شمش آلومینیوم، قیمت فایرا حداقل 5 هزار تومان برآورد می شود. البته به شرط اینکه قیمت دلار کمتر از 1600 تومان نشود. به زودی اطلاعات تکمیلی رو می گذارم روی سایت. نظر دوستان چیه؟
 

برکی

Very Good Member
کاربر فعال
ايرالكو به سوددهي مي‌رسد؟

شروين شهرياري

درخواست از آقاي بالازاده از طريق پست الكترونيك: لطفا تحليلي از سود و زيان شركت آلومينيوم ايران در سال جاري ارائه كنيد.

پاسخ: ايرالكو بزرگ‌ترين توليد‌كننده انواع محصولات آلومينيوم در كشور است كه با ظرفيت حدود 185 هزار تن توليد انواع شمش در سال اصلي‌ترين تامين‌كننده نياز داخلي به اين محصول به شمار مي‌رود. كل توليد كشور در سال گذشته 328 هزار تن شمش بوده است و مابقي نياز كشور تا سقف 500 هزار تن در سال از طريق واردات تامين مي‌شود.

[FONT=Tahoma, Arial, Helvetica, sans-serif]آلومينيوم ايران سومين شركت مشمول اصل 44 در بورس است كه در خرداد 86 با قيمت 12000 ريال در هر سهم به بورس وارد شد و دو بلوك 20 درصدي آن طي فرآيند خصوصي سازي به مجموعه مهر اقتصاد و سرمايه‌گذاري توسعه صنعتي واگذار شد. به رغم طي فرآيند خصوصي سازي، اين شركت بر‌خلاف ديگر نمايندگان اصل 44 در بورس اقبال بلندي نداشت و به سبب مشكلات متعددي نظير ادعاي آلوده‌سازي محيط زيست، مشكلات نيروي انساني و از همه مهم‌تر كاهش شديد قيمت‌هاي فروش تحت تاثير افت قيمت‌هاي جهاني آلومينيوم در مسير ركود عميقي قرار گرفت.

با اين وجود، اخيرا پس از جهش بيش از 50 درصدي قيمت‌ فروش محصولات در بورس كالا، «فايرا» مورد توجه مجدد سرمايه‌گذاران قرار گرفته است و با عرضه خرد 5 درصدي سهام شركت توسط مجموعه مهر اقتصاد طي هفته‌هاي اخير در بازار نقدشوندگي سهم نيز بهبود يافته است.

حال در راستاي پرسش مطروحه به بررسي تحليلي وضعيت سودآوري شركت مي‌پردازيم. براي شروع، به جدول شماره يك توجه كنيد كه مقايسه جامعي از قيمت فروش هر تن محصول شركت و بهاي تمام شده آن در دو سال گذشته ارائه مي‌كند.

بايد توجه داشت كه محصولات شركت در انواع مختلفي شامل اسلب، بيلت، شمش خالص و آلياژي به فروش مي‌رسند كه با عنايت به اختلاف قيمت كم اين محصولات و عدم تاثير تفكيك آنها در تحليل نهايي، در جدول يك كل محصولات تحت عنوان شمش آلومينيومي آورده شده است. در جدول شماره دو، آخرين پيش‌بيني سال 90 در زمينه فروش و بهاي تمام شده در كنار بودجه شركت براي سال 91 و پيش‌بيني تحليلي در اين زمينه را مشاهده مي‌كنيد.

بايد در نظر داشت حجم فروش محصولات در سال جاري در پيش‌بيني تحليلي معادل سال گذشته فرض شده و از افزايش توليد مورد پيش‌بيني در بودجه 91 به لحاظ حفظ جانب احتياط با عنايت به سابقه تاريخي صرف‌نظر شده است. از بعد قيمت‌هاي فروش؛ اخيرا واردات شمش آلومينيوم به دليل تحريم‌ها با محدوديت‌هايي مواجه شده كه همين امر زمينه رشد سريع قيمت‌هاي فروش «فايرا» در بورس كالا را فراهم آورده است. به اين ترتيب به علت كمبود شمش داخلي و مازاد مصرف، زمينه مناسبي براي فروش بخش عمده محصولات «فايرا» در داخل كشور به قيمت مطلوب ايجاد شده است. با قيمت شمش 2000 دلاري فعلي و با در نظر گرفتن پريميوم 300 دلاري فروش محصولات شركت در داخل و نرخ تبديل دلار 1800 توماني، قاعدتا قيمت فروش محصولات بايد در محدوده 4000 تومان در هر كيلو باشد. با اين وجود، قيمت اخير فروش محصولات اصلي شركت (شمش خالص) در بورس كالا در محدوده 4700 تومان در هر كيلو قرار داشته است. در برآورد تحليلي حاضر، با فرض ثبات شرايط موجود، قيمت‌هاي فروش كل محصولات اندكي پايين‌تر از نرخ‌هاي روز در نظر گرفته شده است.

حال براي تجزيه و تحليل بهاي تمام شده ابتدا به بررسي مواد مصرفي (كه اصلي‌ترين بخش هزينه شركت را تشكيل مي‌دهد) مي‌پردازيم. در اين زمينه به جدول شماره سه توجه كنيد.
همانطور كه مشاهده مي‌كنيد، عمده هزينه مواد مصرفي شركت به خريد پود آلومينا اختصاص دارد كه حدود 70درصد آن به صورت داخلي از شركت آلوميناي جاجرم و مابقي آن به صورت وارداتي از طريق تهاتر با شمش آلومينيوم تامين مي‌شود. جدول شماره چهار برآورد تحليلي از هزينه مواد مصرفي در سال جاري در كنار بودجه شركت را نشان مي‌دهد.

بايد توجه داشت قيمت آلوميناي مصرفي شركت در طول دوره‌هاي مالي اخير بين 16 تا 18 درصد قيمت فروش هر تن محصول متغير بوده است. در برآورد تحليلي، قيمت خريد هر تن آلوميناي مصرفي در سال 91 به منظور رعايت جانب احتياط معادل 18 درصد نرخ فروش محصولات در نظر گرفته شده است كه البته از قيمت كنوني اين ماده بنا بر برآوردهاي غير‌رسمي (7500 ريال در هر كيلو) اندكي بيشتر است.

در زمينه ساير مواد مصرفي، بودجه 91 شركت گويا نبوده و تناژ مصرف و قيمت پتروليوم كك و ساير مواد اوليه بدون ارائه توجيهات لازم دچار تغييرات شديدي شده است. در برآورد تحليلي به منظور حفظ رويه، تناژ مصرف مواد مزبور معادل سال 90 در نظر گرفته شده كه با توجه به عدم فرض افزايش توليد يك برآورد منطقي است. همچنين قيمت هر تن از اين مواد اوليه با توجه به رشد نرخ دلار، به ميزان 50 درصد نسبت به بودجه 90 افزايش يافته است تا حاشيه امنيت مناسب در تخمين‌ها ايجاد شود. به اين ترتيب جدول شماره پنج، پيش‌بيني اجزاي بهاي تمام شده «فايرا» را نشان مي‌دهد.
[/FONT][FONT=Tahoma, Arial, Helvetica, sans-serif]
[/FONT]

[FONT=Tahoma, Arial, Helvetica, sans-serif]يادآور مي‌شود، در بخش پيش‌بيني تحليلي در جدول شماره پنج، هزينه انرژي مصرفي (عمدتا شامل برق) با فرض 50 درصد رشد از ابتداي تابستان لحاظ شده است.
بنابراين، قيمت برق مصرفي شركت در سه ماهه اول سال 400 ريال در هر كيلووات و در نه ماه بعدي 600 ريال فرض شده تا آثار احتمالي اجراي مرحله دوم هدفمندسازي يارانه‌ها را پوشش دهد. هزينه دستمزد و ساير هزينه‌هاي سربار (به جز انرژي) نيز با 20 درصد افزايش نسبت به سال گذشته مد نظر قرار گرفته‌اند.

با جمع‌بندي موارد مطروحه، در جدول شماره شش مي‌توانيد پيش‌بيني سودآوري شركت آلومينيوم ايران در دوره‌هاي مالي اخير و سال جاري را مشاهده كنيد.

در جدول شماره شش در ستون برآورد تحليلي، ساير هزينه‌ها و درآمدها در سال 91 با توجه به واقع بيني بودجه معادل مفروضات آن لحاظ شده‌اند.

در پايان، توجه به چند نكته مهم در خصوص وضعيت شركت ايرالكو ضروري به نظر مي‌رسد:

1- شركت از خاصيت اهرمي فوق‌العاده بالايي برخوردار است؛ بدين معني كه كوچكترين تغيير در درآمدها و هزينه‌هاي شركت تاثير شگرفي بر سودآوري بر جاي مي‌گذارد. به عنوان يك نمونه، هر 100 تومان افزايش نرخ فروش شركت در اين برآورد مي‌تواند بيش از 600 ريال بر سود هر سهم موثر باشد. بدين ترتيب ريسك بالاي نوسانات سودآوري شركت بايد مد نظر سرمايه‌گذاران قرار گيرد.

2- «فايرا» در پايان آذر ماه 90 بيش از 865 ميليارد ريال زيان انباشته در حساب‌هاي خود داشته كه معادل بيش از 5000 ريال به ازاي هر سهم است.

بنابراين، حتي در صورت تحقق سودآوري مطلوب شركت در سال جاري، انتظار تقسيم سود طي مجمع امسال و سال آينده بعيد خواهد بود. البته بايد در نظر داشت اخيرا اين شركت بحث افزايش سرمايه از محل تجديد ارزيابي را در دستور كار خود قرار داده كه در صورت اجرايي شدن مي‌تواند با از بين رفتن زيان انباشته و خروج شركت از شموليت ماده 141 قانون تجارت وضعيت متفاوتي براي ايرالكو از اين منظر ايجاد كند.

3- آلومينيوم ايران حدود 300 ميليارد تومان بدهي به شبكه بانكي دارد كه عمدتا معوق و شامل جرايم تاخير شده است. ثبات قيمت‌هاي فروش فعلي هر چند مي‌تواند مشكلات حاد تسهيلات بانكي را با گذشت زمان تخفيف دهد، اما بايد عنايت داشت كه حدود دو سوم از بدهي شركت به صورت ارزي است.

شركت از بابت تسعير نرخ ارز (رشد قيمت دلار رسمي به 1226 تومان) حدود 25 ميليارد تومان (1515 ريال به ازاي هر سهم) زيان تسعير ارز در سال 90 شناسايي كرده است. بدين ترتيب در صورت افزايش نرخ رسمي ارز، ريسك دوباره‌اي از محل تسهيلات ارزي متوجه شركت خواهد شد.

4- بيش از 3000 نيروي كاري اين شركت و مسائل پيرامون بهره‌وري اين حجم از نيروي انساني و نيز تداوم فشارهاي زيست محيطي براي تعطيلي خطوط قديم توليدي (كه يك سوم ظرفيت توليد كارخانه را تشكيل مي‌دهد) كماكان از مشكلات «فايرا» تلقي مي‌شود كه چشم انداز حل آن در كوتاه مدت متصور نيست.
با عنايت به جميع موارد فوق مي‌توان گفت بر اساس برآورد تحليلي (كه با لحاظ كردن برخي احتياط‌هاي لازم انجام گرفته است) شركت آلومينيوم ايران پس از چند سال تحمل زيان‌هاي سنگين اكنون در مرحله چرخش به سمت سودآوري قرار گرفته است كه البته اين تحول تنها در صورت ثبات قيمت‌هاي فروش فعلي اتفاق خواهد افتاد.

يادآور مي‌شود، «فايرا» در اولين گزارش پيش‌بيني درآمد خود در سال 91 كه در پايان سال 90 منتشر شده است، بدون لحاظ كردن تحولات اخير (كه از نيمه زمستان 90 با جهش قيمت شمش كليد خورده است) بودجه خود را ارائه كرده است كه با توجه به تاثير شگرف تحولات اخير بر سودآوري و خاصيت اهرمي آن، انتظار شفاف‌سازي از سوي مديريت مالي ايرالكو براي بازار احساس مي‌شود.

برآورد حاضر بر اساس پاره‌اي مفروضات انجام شده و كارشناسان با تغيير آن مي‌توانند به ارقام متفاوتي در رابطه با EPS ايرالكو دست يابند.

[/FONT][FONT=Tahoma, Arial, Helvetica, sans-serif]Shahriary_sh@yahoo.com[/FONT][FONT=Tahoma, Arial, Helvetica, sans-serif] [/FONT]


[FONT=Tahoma, Arial, Helvetica, sans-serif]
[/FONT]
[FONT=Tahoma, Arial, Helvetica, sans-serif]
[/FONT]

 

drilling

Very Good Member
کاربر فعال
با کسب اجازه از جناب بورس دان که تو تالار همسایه مینویسن

تحلیل سود سال 91 آلومینیوم ایران

------------------------------------------------------------------------

این تحلیل صرفا واقع بینانه تنظیم شده و از مبنای خوشبینی و یا بدبینی تحلیل گر پیروی نمی کند.
---------------------------------------------------------------------------------------------------------


مفروضات محاسبه فروش:

میزان فروش: 188 هزار تن، مبنا پیش بینی شرکت قرار داده شده است.

فروش بیلت: هر کیلو 5100 تومان میانگین نرخ فروش از ابتدای سال 91

فروش شمش داخلی: هر کیلو 4750 تومان میانگین نرخ فروش از ابتدای سال 91

فروش شمش صادراتی: هر تن 2000 دلار LME و تسعیر ارز به نرخ 1226 تومان/دلار

فروش شمش آلیاژِی: هر کیلو 5250 تومان میانگین نرخ فروش از ابتدای سال 91

خدمات کارمزدی: مبنا پیش بینی شرکت قرار داده شده است.
=============================================
جمع: 760،868،662،000
مفروضات بهای تمام شده کالای فروش رفته

مواد مستقیم: میزان ماده مورد نیاز شرکت برای تولید 183 هزار تن محصول مبنا قرار داده شده است.
--------------------

هزینه مصرف پودر آلومینا داخلی: هر تن 613،800 تومان با توجه به بهای تمام شده وارداتی و بهای 310 دلاری جهانی این محصول و نرخ تسعیر ارز 1800 تومان/دلار و محاسبه 10% هزینه واردات

هزینه مصرف پودر آلومینا وارداتی: هر تن 418،066 تومان با توجه به بهای 310 دلاری جهانی و تسعیر ارز به نرخ 1226 تومان/دلار و محاسبه 10% هزینه واردات

هزینه مصرف پترولیوم کک وارداتی: هر تن 531،800 تومان با توجه به بهای جهانی 218 دلاری این محصول و مبنا قرار دادن متوسط بهای تمام شده ی خرید این محصول در سال 90.

هزینه سایر مواد مصرفی: پیش بینی شرکت مبنا قرار داده شده است.


سربار تولید: سربار تولید سال های قبل شرکت مبنا قرار داده شده و تغییرات الزامی بر روی آن اعمال شده است.
-----------------------

هزینه برق مصرفی: میزان مصرف مشابه سال های قبل اعمال شده و طبق جدول اعلامی وزارت نیرو ، گزینه 1 به لحاظ انرژِی بر بودن صنعت برای محاسبه برق تعیین شده و از این رو با توجه به نسبت مصرف کم باری ، عادی، پیک بار، دیماند و غیره متوسط قیمتی مصرف هر KW با 50% افزایش 69.03 تومان تعیین شده است.

هزینه عوامل متفرقه سربار به جز استهلاک: میزان افزایش با لحاظ نرخ تورم، 21% در نظر گرفته شده است.

دستمزد مستقیم: پیش بینی شرکت مبنا قرار داده شده است.
===============================================

جمع بهای تمام شده کالای فروش رفته: 576،131،217،312
مفروضات هزینه های مالی، اداری و مالیاتی و سود و زیان های ناشی از تسعیر ارز


هزینه های مالی: پیش بینی شرکت مبنا قرار داده شده است.

هزینه های عمومی و ادارای: پیش بینی شرکت مبنا قرار داده شده است.

هزینه مالیات: معادل 20% سود شرکت تعیین شده است.

سود و زیان ناشی از تسعیر ارز: پیش بینی شرکت مبنا قرار داده شده است.


 

hesabras

Member
عضو تازه
ظاهرا برای تعدیل سود سال 90 متوقف شده و قرار هست زیان سال 90 رو به سود 6 تومنی تبدیل کنه. این ها همه در شرایطی هست که شرکت 25 میلیارد تومن هزینه تسعیر هم داشته.
 

farzaneh8350038

Member
عضو تازه
[h=2]توضیح در مورد توقف آلومینیوم ایران: تعدیل سود کدام سال؟ [/h]
شرکت آلومینیوم ایران با نماد فایرا که زیان برای هر سهم در سال مالی 91 را به مبلغ 954 ریال اعلام کرده بود، طی اطلاعیه ای به سازمان بورس اوراق بهادار با تغییر مفروضات بودجه، خروج از زیان و کسب سود در سال مالی 91 را پیش بینی کرده که همین امر توقف نماد و بررسی اطلاعیه اخیر شرکت را توسط کارشناس مربوطه در پی داشته است.به دنبال انتشار اطلاعات جدید و رسیدن به سوددهی، وتوصا هم با استقبال گسترده بازار و سهامداران مواجه شده و در انتهای بازار با صف خرید روبرو بود.برخی شایعات و شنیده ها نیز از خروج از زیان این شرکت در سال مالی 90 خبر می دهند که در گفتگو با مدیران این شرکت باخبر شدیم هنوز صورتهای مالی سال 90 نهایی نشده و گزارش صورت سود و زیان فایرا آماده نیست. بنابر این، شایعه تعدیل مثبت سود شرکت در سال مالی 91 محتمل تر به نظر می رسد.فایرا با افزایش نرخ 50 درصدی محصولات در بورس کالا و خارج از آن توانسته در 3 ماه اخیر نزدیک به 100 درصد بازدهی داشته باشد. این افزایش شدید قیمت محصولات آلومینیومی به دلیل نوسانات نرخ ارز است و از نیمه دوم بهمن ماه دریافت کرده است، صورت می پذیرد هر چند زیان انباشته سنگین فایرا در صورت های مالی این شرکت پابرجاست.همزمان با این تحولات، نماد وتوصا به عنوان سهامدار 20 درصدی فایرا امروز خود را با صف خرید به پایان رساند.
منبع: تالارنیوز
 

پورزند

Very Good Member
کاربر فعال
در خصوص آلومینیوم ایران شنیده شد که مهر اقتصاد ایرانیان خریدار مالکیت 20 درصدی توسعه صنعتی است اما این شرکت تمایلی به واگذاری ندارد. این شنیده ها می افزاید فایرا در صورتی که خرید مواد اولیه با دلار دولتی صورت پذیرد، بهای تمام شده 72 میلیارد تومان نسبت به خرید با دلار آزاد کاهش خواهد داشت و در صورتی که مابه التفاوت دلار حاصل از صادرات را در بازار آزاد بفروش برساند، بیش از 80 میلیارد تومان به سود شرکت اضافه می شود که از این محل می تواند تعدیل قابل توجهی را پیش رو داشته باشد.

نما بورس
 

برکی

Very Good Member
کاربر فعال
توقف نماد معاملاتي فايرا
به اطلاع مي رساند ، نماد معاملاتي شركت آلومينيوم ايران با توجه به تعديل پيش بيني درآمد هر سهم،متوقف شد.مديريت بازار
 

برکی

Very Good Member
کاربر فعال
صادرات 358 ميليون دلاري شمش آلومينيوم ايران

پنجشنبه ۷ اردی‌بهشت ۱۳۹۱ - ۱۲:۴۲

ارزش صادرات آلومينيوم كار نشده (شمش) در سال 1390 با افزايش 15.2 درصدي بالغ بر 358 ميليون دلار شد.

به گزارش خبرنگار خبرگزاري دانشجويان ايران (ايسنا)، براساس تازه‌ترين آمار گمرك ايران در سال گذشته بيش از 166 هزار و 673 تن شمش آلومينيوم به ارزش بيش از 358 ميليون دلار از كشور صادر شد. اين ميزان صادرات از نظر ارزش و وزن به ترتيب 15.2 و 9.4 درصد نسبت به سال 1389 افزايش نشان داد.

در سال 1390 ايران شمش آلومينيوم خود را به كشور‌‌هاي پاكستان، چين، افغانستان، امارات، تايوان، تركيه، كره‌جنوبي، سنگاپور، عراق، مالزي، هند و ويتنام صادر كرد. در بين اين امارات با 19.5 ميليون دلار، تايوان با 140 ميليون دلار، تركيه با 56.5 ميليون دلار، كره‌جنوبي با 17.2 ميليون دلار، سنگاپور با 20.8 ميليون دلار، مالزي با 63.2 ميليون دلار، هند با 26.3 ميليون دلار، ويتنام با 9.2 ميليون دلار و چين با 4.1 ميليون دلار بيشترين سهم را از كل صادرات شمش آلومينيوم ايران به خود اختصاص دادند.

در سال گذشته كل تولید شمش آلومينيوم كشور در سه شركت تولیدكننده با رشد 8.2 درصدي به بیش از 328 هزار تن رسید. تولید شمش آلومینیوم كشور در كشور طی سال 1389 به 303 هزار تن رسیده بود. در بین سه شركت بزرگ تولیدكننده شمش این فلز، شركت آلومینیوم ایران (ایرالكو) با تولید بیش از 154 هزار تن در رتبه اول و پس از آن شركت آلومینیوم المهدی با تولید افزون بر 106 هزار تن در جایگاه دوم قرار گرفت و پس از آن شركت هرمزآل قرار دارد.
 

برکی

Very Good Member
کاربر فعال
صادرات 358 ميليون دلاري شمش آلومينيوم ايران

پنجشنبه ۷ اردی‌بهشت ۱۳۹۱ - ۱۲:۴۲

ارزش صادرات آلومينيوم كار نشده (شمش) در سال 1390 با افزايش 15.2 درصدي بالغ بر 358 ميليون دلار شد.

به گزارش خبرنگار خبرگزاري دانشجويان ايران (ايسنا)، براساس تازه‌ترين آمار گمرك ايران در سال گذشته بيش از 166 هزار و 673 تن شمش آلومينيوم به ارزش بيش از 358 ميليون دلار از كشور صادر شد. اين ميزان صادرات از نظر ارزش و وزن به ترتيب 15.2 و 9.4 درصد نسبت به سال 1389 افزايش نشان داد.

در سال 1390 ايران شمش آلومينيوم خود را به كشور‌‌هاي پاكستان، چين، افغانستان، امارات، تايوان، تركيه، كره‌جنوبي، سنگاپور، عراق، مالزي، هند و ويتنام صادر كرد. در بين اين امارات با 19.5 ميليون دلار، تايوان با 140 ميليون دلار، تركيه با 56.5 ميليون دلار، كره‌جنوبي با 17.2 ميليون دلار، سنگاپور با 20.8 ميليون دلار، مالزي با 63.2 ميليون دلار، هند با 26.3 ميليون دلار، ويتنام با 9.2 ميليون دلار و چين با 4.1 ميليون دلار بيشترين سهم را از كل صادرات شمش آلومينيوم ايران به خود اختصاص دادند.

در سال گذشته كل تولید شمش آلومينيوم كشور در سه شركت تولیدكننده با رشد 8.2 درصدي به بیش از 328 هزار تن رسید. تولید شمش آلومینیوم كشور در كشور طی سال 1389 به 303 هزار تن رسیده بود. در بین سه شركت بزرگ تولیدكننده شمش این فلز، شركت آلومینیوم ایران (ایرالكو) با تولید بیش از 154 هزار تن در رتبه اول و پس از آن شركت آلومینیوم المهدی با تولید افزون بر 106 هزار تن در جایگاه دوم قرار گرفت و پس از آن شركت هرمزآل قرار دارد.
 

amin86

Very Good Member
کاربر فعال
برکی;1دوستان از فایرا چه خبر ؟ فردا گزارش را اعلام خواهند کرد به نقل از بتا سهم
 

برکی

Very Good Member
کاربر فعال
رشد 1.04 درصدی قیمت جهانی آلومینیوم

معاملات بازارهای جهانی اولین روز کاری خود را در حالی آغاز کرده که قیمت هر اونس طلا با کاهش 0.36 درصدی نسبت به معاملات هفته اخیر، به قیمت 1638 دلار و 70 سنت رسیده است.

براساس گزارش بورس نیوز، طی معاملات امروز قیمت هر تن فلز مس با 0.62 درصد افزایش به 8306 دلار رشد کرده، اما در مقابل هر تن فلز روی با 0.98 درصد کاهش قیمت مواجه شد و در حال حاضر به قیمت 1976 دلار در هر تن افت کرده است.


هر تن فلز آلومینیوم نیز تاکنون 1.04 درصد افزایش قیمت را شاهد بوده و هم اکنون به قیمت 2043 دلار در هر تن معامله می شود.


شایان ذکر است، بهای هر بشکه نفت wti نیز اگر چه با 0.1 درصد رشد همراه شده، اما همچنان در زیر قیمت 100 دلار مورد معامله قرار گرفته و به 98 دلار و 59 سنت در هر بشکه رسیده است.


در عین حال هر بشکه نفت برنت دریای شمال با 0.22 درصد رشد به قیمت 113 دلار و 43 سنت افزایش یافته است.
 
بالا