***صنعت نفت،گاز و پتروشیمی***

ازاد

Well-Known Member
کاربر فعال
قرارگاه خاتم و ستاد اجرایی فرمان امام باید پیشنهادهای جایگزین ارائه دهند

 1. ۳۱ خرداد ۱۳۹۷ - ۱۰:۲۰


عضو کمیسیون انرژی مجلس، گفت: نمایندگان ۴ شهرستان فیروزآباد، جهرم، داراب و فسا به هیچ وجه راضی به انتقال طرح احداث پتروشیمی های این شهرها به عسلویه نیستند.


 • پول‌نیوز -کوروش کرم پور حقیقی با بیان اینکه در سال ۸۶ احداث پتروشیمی های فیروزآباد، جهرم، فسا و داراب در هیات دولت مصوب می شود، گفت: سال ۸۷ مقام معظم رهبری سفری به استان فارس داشته و در این سفر بر احداث این ۴ پتروشیمی تاکید می فرمایند و یک سال بعد قراردادی مبنی بر اینکه طی ۴۰ ماه این مجتمع های پتروشیمی ساخته شود، منعقد می شود.

  عضو هیات رئیسه کمیسیون انرژی مجلس شورای اسلامی افزود: پتروشیمی فیروزآباد، پتروشیمی مادر بوده که اتان را به اتیلن تبدیل می کند و طرح الفین بوده که خوراک با لوله انتقال می یابد و تولیدات با خط لوله به جهرم به فسا و از فسا به داراب انتقال می یابد.

  قرارگاه خاتم الانبیاء پیمانکار و عمده سهامدار یا مالک پتروشیمی های ۴ شهرستان می شود

  وی با بیان اینکه در قرارداد منعقده سال ۸۸ وزارت نفت موظف به تامین خوراک از پارسیان می شود، ادامه داد: وزارت نفت مکلف شده که با خط لوله خوراک را با طی مسافت ۳۰۰ کیلومتری به فیروزآباد منتقل کند همچنین وزارت نیرو موظف شده که آب موردنیاز را برای برای پتروشیمی های شهرستان های فیروزآباد، جهرم، فسا و داراب تامین کند.

  نماینده مردم فیروزآباد در مجلس شورای اسلامی با اشاره به اینکه در ابتدا قرارگاه خاتم الانبیاء به عنوان پیمانکار ۴ طرح پتروشیمی انتخاب می شود، یادآور شد: به مرور زمان قرارگاه خاتم الانبیاء پیمانکار و عمده سهامدار یا مالک پتروشیمی های ۴ شهرستان می شود و مردم در انتظار ساخت این ۴ پتروشیمی بودند و قرارگاه نیز متعهد به ساخت این مجتمع ها می شود.

  سپاه پاسداران یک نهاد مردمی و انقلابی است و نباید به دنبال سود باشد

  وی با بیان اینکه فلسفه وجودی قرارگاه سازندگی خاتم الانبیاء ورود به مناطق توسعه نیافته و محروم است، افزود: سپاه پاسداران یک نهاد مردمی و انقلابی است و نباید به دنبال سود باشد چرا که یک نهاد تجاری نیست که به فکر کسب درآمد باشد بلکه باید در فکر خدمت به مردم و توسعه کشور بوده و در جهت محرومیت زدایی گام بردارد.

  کرم پور با بیان اینکه سال ۹۵ قرارگاه خاتم الانبیاء تقاضا می کند که به دلیل عدم توجیه اقتصادی پتروشیمی فیروزآباد به عسلویه منتقل شود، ادامه داد: بدون اینکه وزارت نفت در این باره صحبتی با نمایندگان داشته باشد به صورت پنهانی تصمیم می گیرد که این پتروشیمی را به عسلویه منتقل کند لذا نمایندگان این ۴ شهرستان پس از اطلاع از این موضوع اعتراضات خود را آغاز کرده و استدلال های خود را مبنی بر رد دلایل قرارگاه خاتم الانبیاء عنوان کردند.

  قرارگاه خاتم الانبیاء صراحتا اعلام کرده که نمی تواند این پتروشیمی ها را احداث کند

  وی اظهار داشت: وزیر نفت توجیه شد به صورت رسمی اعلام کرد که پتروشیمی که به قرارگاه اظهار شده انتقال یابد ربطی به پتروشیمی فیروزآباد ندارد و پتروشیمی فیروزآباد به قوت خود باقی بوده و خوراک آن تامین می شود و تنها باید سرمایه گذار در این پتروشیمی سرمایه گذاری کند.

  این نماینده مردم در مجلس دهم با بیان اینکه قرارگاه خاتم الانبیاء صراحتا اعلام کرده که نمی تواند این پتروشیمی ها را احداث کند، افزود: نمایندگان ۴ شهرستان استان فارس جلسات متعددی در سطح شرکت ها و سازمان هایی که می توانند در این زمینه سرمایه گذاری کنند همانند ستاد اجرایی فرمان امام، سازمان گسترش صنایع ایران و شستا برگزار کردند که در این راستا وزیر صنعت، معدن و تجارت، وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی و وزیر نیرو به فیروزآباد دعوت شده و از سایت پتروشیمی فیروزآباد بازدید کردند تا مشخص شود چگونه می توان در این زمینه سرمایه گذاری لازم را انجام داد.

  قرارگاه خاتم الانبیاء باید تسهیلات دریافتی ۴ طرح پتروشیمی فارس از صندوق توسعه ملی را بازگرداند

  وی با اشاره به نشست نمایندگان ۴ شهرستان فیروزآباد، جهرم، فسا و داراب با رئیس مجلس و وزیر نفت و همچنین نمایندگان قرارگاه خاتم الانبیاء و ستاد اجرایی فرمان امام خمینی در دفتر رئیس مجلس، ادامه داد: دو هفته پیش جلسه ای با وزیر صنعت برگزار کرده و گزارشی درباره اقدامات صورت گرفته در این جلسه ارائه شد که در نهایت مقرر شد که همانگونه که وزیر نفت متعهد شد که به صورت کتبی اعلام کند که انتقال پتروشیمی فیروزآباد منتفی است این موضوع را پیگیری کرده و کتبا آقای زنگنه عدم انتقال را بیان کند.

  نماینده مردم فیروزآباد در مجلس دهم با بیان اینکه وزیر نفت می تواند حداکثر تا ۳۰ درصد قیمت خوراک را تخفیف دهد لذا باید این قانون را درباره پتروشیمی فیروزآباد عملیاتی کند، تصریح کرد: باید نسبت به هر ۴ پتروشیمی موضوع تخفیف اعمال شود و قرارگاه خاتم الانبیاء تسهیلات یک میلیارد و ۲۰۰ میلیون یورویی را که با سود پایین برای این ۴ طرح از صندوق توسعه ملی دریافت کرده بازگرداند و اگر ال سی در این موضوع باز شده بازگردانده شود چرا که این تسهیلات برای این ۴ پروژه در نظر گرفته شده است.

  نمایندگان هر ۴ شهر به هیچ وجه راضی به انتقال پتروشیمی ها به منطقه عسلویه نیستند

  وی افزود: اقداماتی که در ۴ پتروشیمی صورت گرفته و زمینه هایی که دریافت شده باید براساس کارشناسی قیمت گذاری شده و سپس واگذار شود تا ستاد اجرایی فرمان امام خمینی (ره) و یا هر سرمایه گذار داخلی و خارجی بخواهد در این ۴ پتروشیمی سرمایه گذاری کند بتواند صفر تا صد کار را انجام دهد.

  عضو کمیسیون انرژی مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه نمایندگان هر ۴ شهر به هیچ وجه راضی به انتقال پتروشیمی ها به منطقه عسلویه نیستند، اظهار داشت: باید همان مصوبه سال ۸۶ و قرارداد سال ۸۸ اجرا شود و قرارگاه خاتم الانبیاء باید ظرف یک هفته آینده تصمیم خود مبنی بر ادامه فعالیت و یا ایجاد طرح های جایگزین در این ۴ شهرستان را ارائه دهد و همچنین ستاد اجرایی فرمان امام خمینی(ره) نیز باید طرح های پیشنهادی خود را ارائه دهد تا نمایندگان این ۴ شهر پس از بررسی و مشورت با مسئولان شهرستانی نظرات خود را به رئیس مجلس ارائه کنند و سپس در جلسه آتی تکلیف مشخص شود
 

ازاد

Well-Known Member
کاربر فعال
کرم پور خبر داد:
انتقال پتروشیمی فیروزآباد به عسلویه منتفی شد/وزارت نفت خوراک پتروشیمی را تامین می کند

سرویس اقتصادی
عضوکمیسیون انرژی مجلس، از منتفی شدن انتقال پتروشیمی فیروزآباد به عسلویه خبر داد.

چهارشنبه ۲۶ اردیبهشت ۱۳۹۷ ساعت ۱۲:۱۹کوروش کرم پور در گفت وگو با خبرنگار خبرگزاری خانه ملت، با اشاره به نگرانی های 4 نماینده استان فارس درباره انتقال پتروشیمی های مصوب دولت نهم در شهرستان های فیروزآباد، فسا، جهرم و داراب، گفت: در جلسه هفته گذشته کمیسیون انرژی با وزیر نفت، بحث درخواست قرارگاه خاتم الانبیا که سهامدار پتروشیمی فیروزآباد و مجری پتروشیمی فیروزآباد، جهرم، داراب و فسا است برای انتقال پتروشیمی الفین فیروزآباد به عسلویه مطرح شد.
اگر سرمایه گذاران پتروشیمی و دیگر سهامداران تمایل داشتند که این پروژه را همانند گذشته ادامه دهند با آنها همکاری شده و تسهیلاتی که از سوی صندوق توسعه ملی برای این پتروشیمی ها در نظر گرفتند در اختیار این سرمایه گذاران قرار می گیرد.
عضو کمیسیون انرژی مجلس شورای اسلامی، افزود: پیش از این زنگنه با انتقال پتروشیمی های فوق الذکر موافقت کرده بود، اما در این جلسه وزیر نفت و اعضای کمیسیون نسبت به انتقال پتروشیمی الفین فیروزآباد مخالفت کردند و انتقال این پتروشیمی ها منتفی شد.
وزارت نفت خوراک پتروشیمی های جهرم، فسا و داراب را تامین می کند
وی با تاکید بر اینکه پتروشیمی که قرارگاه خاتم الانبیا در عسلویه در حال احداث آن بوده طرحی جدید است، ادامه داد: وزیر نفت اعلام کرد که خوراک پتروشیمی عسلویه را تامین می کند و انتقال پتروشیمی فیروزآباد به این منطقه منتفی است و خوراک پتروشیمی های جهرم، فسا و داراب را تامین می کند.
نماینده مردم فیروزآباد، فراشبند، قیر و کارزین در مجلس شورای اسلامی، یادآور شد: وزارت نفت یک میلیون و 300 هزار تن اتان را برای این پتروشیمی ها تامین می کند تا در پتروشیمی مادر فیروزآباد تبدیل به اتیلن شوند.
تسهیلات صندوق توسعه ملی در اختیار سرمایه گذاران پتروشیمی قرار می گیرد
وی افزود: اگر سرمایه گذاران پتروشیمی یعنی قرارگاه خاتم الانبیاء، بانک صادرات و دیگر سهامداران تمایل داشتند که این پروژه را همانند گذشته ادامه دهند با آنها همکاری شده و تسهیلاتی که از سوی صندوق توسعه ملی برای این پتروشیمی ها در نظر گرفتند در اختیار این سرمایه گذاران قرار می گیرد.
عضو کمیسیون انرژی مجلس شورای اسلامی، تصریح کرد: اگر سرمایه گذاران تمایلی نداشتند که به سرمایه گذاری ادامه دهند، با همت مسئولان مربوطه و مردم این شهرستان ها سرمایه گذار جدیدی جایگزین سرمایه گذاران فعلی می شود و پروژه در کمترین زمان به بهره برداری می رسد./
پایان پیام
 

ازاد

Well-Known Member
کاربر فعال
کم آبی؛ دلیل کوچ پتروشیمی ها به سواحل جنوبی
97/5/6

تهران- ایرنا- کم آبی دامن صنعت وابسته به نفت را گرفت و ساخت چند واحد پتروشیمی را متوقف و ادامه فعالیت برخی واحدهای فعال را مختل کرد؛ به گونه ای که راهکارهایی مانند کوچ به سوی سواحل جنوبی کشور مطرح شده است.

به گزارش خبرنگار اقتصادی ایرنا، بحران کم آبی در کشور به مرز هشدار رسیده؛ به طوری که به دلیل استفاده گسترده از منابع آب زیر زمینی، از 609 دشت کشور، برداشت آب از 355 دشت ممنوع شده است.
در چنین شرایطی، برخی مجوزهای ساخت پتروشیمی در مناطقی صادر شده است که جزو دشت های بحران زده به شمار می رود و برای مصارف عادی نیز آب کافی ندارد؛ چه برسد به حجم عظیم آب مورد نیاز پتروشیمی ها.
صنعت پتروشیمی، جزو صنایع آب بر شناخته می شود و منابع آبی، در جانمایی مکان ساخت مجتمع های پتروشیمی، نقش کلیدی بازی می کند.
کمبود آب می تواند روند ساخت یک طرح پتروشیمی را متوقف کرده و سازندگان را به جابجایی ناچار کند.
آب در بخش فرایندهای مجتمع های پتروشیمی که به تولید محصول منجر می شود و همچنین در تولید بخار و برج های خنک کننده، مصرف بالایی دارد و کمبود آن فعالیت مجتمع را دچار اخلال و حتی توقف می کند.

** هشدار وزارت نیرو نسبت به کمبود آب پتروشیمی ها
خطر کم آبی برای صنایع آب بر از جمله پتروشیمی به تدریج در حال گسترش است و وزارت نیرو نیز نسبت به آن هشدار داده است.
بتازگی «حمیدرضا جانباز» معاون وزیر نیرو، اعلام کرده است: کشور به سمت خشکسالی های مستمر پیش می رود و با توجه به چنین شرایطی اگر بارندگی نداشته باشیم سال آینده به مجتمع های پتروشیمی آبی تخصیص داده نمی شود.
بر این اساس، اعلام شده است پتروشیمی ها نباید روی آب سدها حساب کنند و برای جلوگیری از معضل کمبود آب برای پتروشیمی ها و توقف فعالیت، این واحدهای صنعتی باید به سراغ استفاده از فاضلاب و پساب های شهری بروند.

** چالش تامین آب پتروشیمی های فعال
تاکنون، طرح های مختلفی مانند تامین آب از طریق تصفیه فاضلاب و پساب های شهری و صنعتی، ساخت مجتمع های پتروشیمی با فناوری های جدید خنک کننده، حفر چاه های عمیق و حتی انتقال آب از نقاط پرآب مطرح شده و در دستور کار قرار گرفته است.
اجرای این طرح ها مورد توجه پتروشیمی های در حال فعالیت قرار دارد و مالکان و سهامداران آنها با هدف تضمین سودآوری و فعالیت مجتمع ها، این موضوع را پیگیری می کنند اما این راهکارها، همگی هزینه بر بوده و اجرای آنها باعث می شود میزان حاشیه سود بنگاه های اقتصادی کاهش یابد.
مقایسه مجتمع های پتروشیمی حاشیه خلیج فارس با پتروشیمی هایی که در مناطق خشکی و مرکزی کشور قرار گرفته اند، نشان می دهد اجرای این طرح ها، فاصله سودآوری شرکت های پتروشیمی را افزایش داده و توان رقابت پذیری پتروشیمی های داخل خشکی را نسبت به پتروشیمی های ساحلی کاهش می دهد.

** سواحل جنوب؛ نقطه امید پتروشیمی های در دست ساخت
در مواجهه با معضل کم آبی، سرمایه گذاران درصدد برآمده اند طرح های جدید پتروشیمی را به سواحل دریای عمان و خلیج فارس منتقل کنند تا با بحران آب روبرو نشوند؛ در این میان، حتی جانمایی پتروشیمی های جدید در دست ساخت و انتقال آنها به سواحل جنوبی کشور نیز در دستور کار است.
البته ساخت پتروشیمی ها در ساحل دریا، علاوه بر برخورداری از منابع آبی، مزایای دیگری مانند دسترسی به خوراک ارزان، نزدیکی به مبادی صادراتی و بازارهای هدف را نیز به دنبال دارد.
بر این اساس، در طرح اولیه شهرک پتروشیمی مکران در منطقه آزاد چابهار قرار شده است 18 طرح پتروشیمی در سه فاز ساخته شود که این طرح ها برای تولید محصولات بالادستی متانول، اوره، آمونیاک، الفین‌ها و محصولات آروماتیک برنامه‌ریزی شده است.
منطقه عسلویه نیز به عنوان قطب اصلی صنعت پتروشیمی کشور به شمار می رود که ساخت دهها طرح بالادستی و میان دستی در مجتمع ها و بنگاه های اقتصادی آن منطقه در دستور کار قرار دارد.
با توجه به جذابیت مناطق ساحلی، طرح های متعدد پتروشیمی که برای مناطق داخل خشکی در استان های مختلف تعریف شده اما ساخته نشده، قرار است به سواحل خلیج فارس و دریای عمان منتقل شود.

** کوچ پتروشیمی های چهار قلوی فارس
از مهمترین و پرچالش ترین طرح های پتروشیمی در دست ساخت، طرح مربوط به پتروشیمی های چهار قلوی استان فارس است که قرار بود در قالب طرح خط اتیلن مرکز ساخته شود.
پتروشیمی های فیروزآباد، جهرم، فسا و داراب که ساختشان سال های طولانی به علت های مالی و فنی به تاخیر افتاد، این بار در مواجهه با دیو خشکسالی و کمبود آب، چاره ای جز تسلیم ندارند و فشار و جوسازی مسوولان محلی نیز نمی تواند کارساز باشد.
بر این اساس، قرار است این طرح ها به علت کمبود آب، به سواحل خلیج فارس منتقل شود.
برآورد می شود میزان آب مورد نیاز برای سه پتروشیمی جهرم، فسا و داراب حدود 53 میلیون لیتر در طول شبانه روز باشد، یعنی مقدار آبی که در این پتروشیمی ها مصرف می شود با میزان آب مصرفی 270 هزار نفر در شبانه روز برابر می شود.
در وضعیت فعلی کشور و استان فارس که با بحران آب دست به گریبان است، مصرف این مقدار آب توسط پتروشیمی ها فاجعه آمیز خواهد بود.
ساخت این پتروشیمی ها، در قالب طرح خط لوله اتیلن مرکز تعریف شده است.
عملیات اجرای خط لوله اتیلن مرکز در سال 1390 کلید خورد؛ هدف از این پروژه انتقال گاز اتان از پالایشگاه پارسیان به مجتمع پتروشیمی فیروز آباد و انتقال اتیلن به مجتمع‌های پتروشیمی جهرم، فسا، داراب و استهبان جهت تامین خوراک اولیه آنها بود.
در نتیجه هشدار کارشناسان درباره کم آبی، قرار است این طرح ها به منطقه عسلویه منتقل شود.
بر این اساس، پاییز پارسال مدیرعامل پتروشیمی فیروزآباد از انتقال این طرح پتروشیمی به عنوان تامین‌کننده اتیلن خط اتیلن مرکز به سواحل خلیج فارس در عسلویه خبر داد و گفت: با این انتقال، مشکل تامین آب حل و این طرح در کنار پروژه استحصال اتان پارسیان در عسلویه ساخته می‌شود.
وی تصریح کرد: یکی از خطوط قرمز در صنعت، به ویژه صنایع نفت و گاز و پتروشیمی تامین آب است و به ویژه در کشور ما که بحران آب بر کسی پوشیده نیست.
«بحث آب اگر با مشکل روبرو شود، طرح به طور کامل شکست می‌خورد و مرگ این طرح رقم می خورد».
پتروشیمی فیروزآباد بزرگ ترین طرح پتروشیمی استان فارس و خط اتیلن مرکز به شمار می رود که قرار است با ساخت آن سالیانه بیش از یک میلیون تن اتیلن تولید شود.

** ابهام در تامین آب پتروشیمی خمین
همه مناطق مرکزی کشور با بحران آب دست به گریبانند.
برخی پتروشیمی های قدیمی مانند پتروشیمی شازند اراک به ناچار با حفر چاه های عمیق به تامین آب مورد نیاز اقدام کرده اما تامین آب پتروشیمی های در دست ساخت، دچار ابهام است.
به عنوان مثال، منطقه خمین در استان مرکزی که در تامین آب مورد نیاز بخش کشاورزی مشکل داشت به عنوان محل ساخت یک مجتمع جدید پتروشیمی انتخاب شده است.
پلیمر خمین از ظرفیت تولید سالانه 175 هزار تن پلی‌پروپلین برخوردار است که تا 230 هزار تن افزایش می یابد.
با وجود اینکه استاندار مرکزی از رفع مشکل کمبود آب مورد نیاز پتروشیمی خمین خبر داده است اما همچنان نسبت به کارآمدی و اجرای روش های تامین آب این طرح، ابهام وجود دارد.

** پتروشیمی ابن سینا در انتظار آب
پتروشیمی ابن سینا در استان همدان نیز با بحران آب دست به گریبان است. این طرح در انتظار تامین منابع آبی مورد نیاز آن از محلی بجز منابع زیرزمینی است.
به گفته نهادهای ذیربط، مشکل این طرح، آب است که البته پیشنهاد شد که آب مورد نیاز پتروشیمی همدان از خط انتقال پساب به نیروگاه برق مفتح تامین شود.
«سیدعادل عربی» سرپرست اداره کل محیط زیست استان همدان، در این زمینه گفت: اجازه نداریم با استقرار واحدهای صنعتی آب‌بر موافقت کنیم که به طور مشخص به پتروشیمی و فولاد اشاره شده است؛ این، یعنی اینکه در استان همدان نمی‌توانیم از این نوع پروژه‌های جدید داشته باشیم.
البته برای حل مشکل این پتروشیمی، استفاده از پساب ها به جای منابع آبی زیرزمینی پیشنهاد شده است که در دست بررسی قرار دارد.

** آب، قربانی بلندپروازی برخی مقام های محلی و استانی
کارشناسان برای انتقال طرح های پتروشیمی در دست ساخت به سواحل جنوبی کشور و در مقابل، ایجاد صنایع پایین دستی به جای آنها در مناطق مرکزی کشور پیشنهادهایی دارند اما مقاومت هایی از سوی مقام های محلی و ذینفعان وجود دارد و با سیاسی کردن موضوع تلاش می کنند مانع انتقال این طرح ها شوند.
با توجه به تجربه سایر کشورها، امروز بیش از هر زمان دیگری، به ایجاد یک نهاد رگولاتوری در این بخش نیاز احساس می شود که بر اساس منافع ملی، اسناد بالادستی و چشم انداز 20ساله، نسبت به صدور مجوز و تغییر در جزییات مجوزهای صادر شده اقدام کند.
گزارش از: میثم طاهری
 

ازاد

Well-Known Member
کاربر فعال
در آستانه بهره‌برداری از 4 فاز جدید پارس جنوبی؛
اولین طرح ضربتی افزایش تولید اتیلن ایران به بهره‌برداری رسید
در آستانه بهره برداری از چهار فاز جدید پارس جنوبی و افزایش ظرفیت تولید اتان در عسلویه، طرح افزایش ظرفیت تولید اتیلن در پتروشیمی جم با هدف افزایش 15 درصدی تولید این خوراک کلیدی توسعه صنایع پتروشیمی کشور در مدار بهره برداری قرار گرفت.

به گزارش خبرنگار پایگاه اطلاع رسانی انجمن صنفی کارفرمائی صنعت پتروشیمی، در طول چند سال گذشته، تاخیر در بهره برداری از فازهای جدید پارس جنوبی و منفی شدن تراز تولید و مصرف اتان در عسلویه به پاشه آشیلی برای صنعت پتروشیمی کشور تبدیل شده بود.

بر این اساس با وجود آماده بودن فاز دوم پتروشیمی کاویان اما فاز دوم این غول اتیلنی ایران حدود چهار سال نسبت به فاز اول در مدار بهره برداری و تولید تجاری قرار گرفت که نبود خوراک کافی اتان از فازهای پارس جنوبی یکی از مهمترین دلایل تاخیر در راه اندازی فاز این مجتمع استراتژیک پتروشیمی کشور بود.

با این وجود هم اکنون با بهره برداری از فازهای جدید پارس جنوبی نه تنها تراز تولید و مصرف خوراک اتان در عسلویه مثبت شده که شرکت های پتروشیمی یکی پس از دیگری اجرای طرح‌های ضربتی افزایش تولید اتیلن را با توجه به وجود مازاد اتان در منطقه عسلویه را در دستور کار قرار داده اند.

در شرایط فعلی ظرفیت تولید اتان در عسلویه با احتساب پتروشیمی پارس به حدود 7.6 میلیون تن در سال رسیده که با توجه به آغاز تولید تجاری اتان در چهار فاز جدید 13، 22 تا 24 پارس جنوبی این ظرفیت به حدود 9.6 میلیون تن در سال افزایش یافته است.

از سوی دیگر ظرفیت مصرف اتان در عسلویه هم با احتساب راه اندازی واحدهای الفینی در چهار مجتمع پتروشیمی کاویان، پلیمر آریا ساسول، جم و مروارید به حدود 5 میلیون و 850 هزار تن در سال رسیده که عملا بیش از ظرفیت موجود تولید در هاب گاز ایران است.

این درحالی است که سال آینده هم طرح های جدید افزایش تولید اتان ایران در عسلویه شامل فاز اول پتروشیمی بوشهر با ظرفیت 850 هزار تن، فاز 14 پارس جنوبی با ظرفیت یک میلیون تن، پالایشگاه پارسیان سپهر با ظرفیت 1.3 میلیون تن و طرح استحصال اتان فاز 12 پارس جنوبی با ظرفیت 1.7 میلیون تن در سال در مدار بهره برداری قرار می گیرند که ظرفیت تولید اتان عسلویه را به بیش از 14 میلیون تن در سال افزایش می دهد.

اولین طرح ضربتی افزایش تولید اتیلن ایران به بهره‌برداری رسید

همزمان با افزایش تولید اتان در پارس جنوبی، طرح ضربتی افزایش تولید اتیلن در پتروشیمی جم هم هفته جاری به طور رسمی در مدار بهره برداری قرار گرفت.

در این راستا، قرارداد نوسازی کوره‌ شماره 106واحد الفین پتروشمی جم اسفند پارسال با یکی از شرکت‌های آسیایی با هدف انتقال دانش روزآمدِ این صنعت با اعتبار یک میلیون یورو و برای 11 ماه بسته شد تا با افزایش 15 درصدی تولید این کوره، سالانه هشت تا 10 میلیون یورو برای کشور ارزآوری داشته باشد.

تا پیش از امضای این قرارداد ظرفیت تولید هر کوره‌ی گازی پتروشیمی جم حدود 40 تن در ساعت بوده که با اجرای این پروژه نوسازی به 46 تن در ساعت افزایش یافته است.

با اجرای این طرح، دانش بومی کارکرد این کوره‌ها به داخل منتقل شده و متخصصان و مهندسان ایرانی از این پس در تمامی پتروشیمی‌های کشور که دارای واحد الفین هستند می‌توانند این به‌روزرسانی را به انجام برسانند، واحد الفین پتروشیمی جم در عسلویه 10 کوره دارد که یکی از کوره‌های آن با دانش روز در حال نوسازی بوده که اولین کوره هفته جاری راه اندازی و با ظرفیت 46 تن در ساعت در مدار بهره برداری قرار گرفته است.

بومي سازي دانش Revamp كوره هاي گازی، افزايش ١٥درصدي ظرفيت كوره‌هاي گازي و افزايش سودآوري پتروشيمي جم به ميزان سالانه 8 تا 10ميليون يورو از مهمترین دستاوردهای این پروژه افزایش ظرفیت تولید اتیلن در مجتمع پتروشیمی جم به شمار می‌رود.

گفتنی است، الفین از ترکیبات هیدروکربنی است و از آن چهار محصول اتیلن، پروپیلن، بوتادین و بوتیلن به‌دست می‌آید که خوراک‌های اصلی صنعت پتروشیمی است.

انتهای پیام
 

ازاد

Well-Known Member
کاربر فعال
صورت جلسه دوازدهم کارگروه تنظیم بازار محصولات پتروشیمی منتشر شد. این جلسه ۱۳ بهمن ماه برگزار شده است.عرضه اختصاصی به شرکت های زیر مجموعه سازمان انرژی اتمی

عرضه اختصاصی به شرکت های مورد تایید وزارت بهداشت

اعلام قیمت ها ۹۵ درصد قیمت فوب

فعال شدن کد شرکت هایی که سه ماه خرید نداشته اند

عرضه اختصاصی صنایع تبدیلی (نوشابه و ماشعیر) تا پایان سال ۹۷
 

ازاد

Well-Known Member
کاربر فعال
آمار ۱۰ ماهه تولید و صادرات صنعت پتروشیمی اعلام شد
بنابراعلام شرکت ملی صنایع پتروشیمی،تولید مجتمع های پتروشیمی تا پایان دی ماه به ۴۴.۸ میلیون تن و ارزش صادرات به بیش از ۹.۷ میلیارد دلار رسید.


به گزارش پایگاه خبری بورس پرس،شرکت ملی صنایع پتروشیمی اعلام کرد: عملکرد ۲۰ مجتمع پتروشیمی مستقر درمنطقه ماهشهر تا پایان دی سال جاری بیش از ۱۵.۸ میلیون تن و عملکرد ۱۶ مجتمع پتروشیمی مستقر در منطقه عسلویه بیش از ۱۹.۸ میلیون تن بوده است.
تولید واقعی ۲۰ مجتمع پتروشیمی مستقر در مناطق داخلی بیش از ۹.۱ میلیون تن بوده است.مجموع کل تولید صنعت پتروشیمی دردی ماه حدود ۴۳ میلیون تن بوده که بالاترین عملکرد را مجتمع های فن آوران،خراسان، لاله ، شیراز و آریاساسول به خود اختصاص دادند.
صادارت محصولات پتروشیمی در ۱۰ ماهه سال جاری به میزان بیش از ۱۷ میلیون تن و به ارزش بیش از ۹.۷ میلیارد دلار انجام شده است.مجتمع های پتروشیمی در دی ماه بیش از ۱.۵ میلیون تن محصول به ارزش بیش از ۷۹۲ میلیون دلار صادر کردند.
درمنطقه ویژه اقتصادی انرژی پارس در این مدت بیش از ۹.۲ میلیون تن محصول به ارزش ۴.۹ میلیارد دلار صادر شد و در منطقه ماهشهر نیز بیش از ۴.۳ میلیون تن محصول به ارزش بیش از ۲.۵ میلیارد دلار روانه بازارهای بین المللی شد.همچنین درسایر مناطق، ۳.۶ میلیون تن محصول به ارزش ۲.۱ میلیارد دلار صادر شد.
در این مدت بالاترین میزان صادرات از نظر وزنی به پتروشیمی زاگرس با بیش از ۲ میلیون تن و از نظر ارزشی به پتروشیمی نوری با بیش از ۱.۱ میلیارد دلار در منطقه ویژه اقتصادی انرژی پارس اختصاص یافت.
در منطقه ویژه اقتصادی پتروشیمی بندرامام با بیش از ۱.۱ میلیون تن صادرات توانست بیش از ۷۱۹ میلیون دلار صادرات را رقم بزند.در سایر مناطق نیز پتروشیمی خارک بیش از ۸۹۲ هزار تن محصول را به ارزش ۳۳۹ میلیون دلار روانه بازارهای خارجی کرد و رتبه نخست را در زمینه صادرات به خود اختصاص داد.
انتهای پیام
 

ازاد

Well-Known Member
کاربر فعال
همسان سازی حقوق بازنشستگان با پول پتروشیمی ها
نمایندگان مجلس شورای منابع حاصل از افزایش قیمت سوخت تحویلی به پتروشیمی‌ها را برای همسان سازی حقوق بازنشستگان در سال ۹۸ اختصاص دادند.
به گزارش راهبرد معاصر؛ نمایندگان مجلس در جلسه علنی نوبت شب امروز (یکشنبه) پیشنهاد الحاقی حمید گرمابی به کل تبصره یک را بررسی کرده و آن را به تصویب رساندند.

به موجب این پیشنهاد وزارت نفت مکلف است قیمت سوخت تحویلی به پتروشیمی‌ها را از ۱,۳۲۰ ریال به ازای هر متر مکعب به ۲۶۰۰ ریال افزایش دهد و منابع حاصله پس از واریز به درآمد عمومی نزد خزانه‌داری کل کشور تا سقف ۱۵ هزار میلیارد ریال از محل ردیف ۲۲-۵۰۰۰۰ جدول شماره ۹ این قانون صرف همسان‌سازی بازنشستگان موضوع بند ج تبصره ۱۲ گردد.
 

ازاد

Well-Known Member
کاربر فعال
به ارزش ۳۵۵ میلیون یورو ؛
نخستین قرارداد ساخت استحصال اتان پالایشگاه پارسیان سپهر امضا شد
"خبر ارشیوی است"

سکونیوز :نخستین قرارداد (EP) ساخت و راه اندازی طرح استحصال اتان پالایشگاه گاز پارسیان سپهر به ارزش تقریبی ۳۵۵ میلیون یورو به کنسرسیومی متشکل از پیمانکاران داخلی واگذار شد. این اولین قرار داد حوزه صنعت نفت پس از رای اعتماد به وزیر جدید نفت است .

تاریخ انتشار : پنجشنبه ۱۳ مرداد ۱۳۹۰ ساعت ۱۳:۱۷
به گزارش خبرنگار سکو نیوز، نخستین قرارداد (EP) ساخت و راه اندازی طرح استحصال اتان پالایشگاه گاز پارسیان سپهر به ارزش تقریبی ۳۵۵ میلیون یورو به کنسرسیومی متشکل از پیمانکاران داخلی واگذار شد.
بر اساس این قرارداد کنسرسیوم پیمانکاران داخلی متشکل از شرکتهای همپا و هپکو باید در مدت ۲۶ ماه مطالعات پایه، مطالعات تفضیلی، تدارکات و خرید کالای مورد نیاز این پروژه گازی را به انجام برساند.
پیش بینی می شود با به پایان رساندن مطالعات پایه و تفضیلی طرح استحصال اتان پالایشگاه گاز پارسیان سپهر، تامین کالا و تجهیزات این پروژه گازی آغاز و پس از آن عملیات ساختمان و نصب پروژه اجرایی خواهد شد.
هدف از اجرای طرح استحصال اتان پالایشگاه گاز پارسیان سپهر فرآورش و بازیابی اتان، پروپان و بوتان از ۸۳ میلیون متر مکعب در روز گاز تولیدی پالایشگاه پارسیان بوده که گاز خشک و متان این پالایشگاه پس از تصفیه از طریق خط لوله چهارم به شبکه سراسری انتقال گاز ارسال می شود.
همچنین قرار است با ساخت یک خط لوله سایر برشهای هیدروکربوری گاز پالایشگاه پارسیان سپهر شامل اتان، پروپان، بوتان و میعانات گازی به بندر عسلویه (منطقه ویژه اقتصادی انرژی پارس) ارسال شود.
از سوی دیگر برشهای هیدروکربوری گاز پس از انتقال به عسلویه در کارخانه ای در شمال مجتمع پتروشیمی برزویه جدا سازی، ذخیره سازی، اندازه گیری و برای صادرات بازارهای بین المللی بارگیری می شود.
هدف از اجرای این پروژه گازی تولید سالانه بیش از ۱۶ هزار تن گاز سبک، یکهزار و ۳۴۰ تن سالانه اتان، یکهزار و۱۱۷ تن گاز مایع و یکهزار و ۹۱۵ تن بنزین طبیعی است. پیش بینی می شود در صورت تامین منابع مالی و تعهد پیمانکان طرح استحصال اتان پالایشگاه گاز پارسیان سپهر تا اسفند ماه سال ۱۳۹۲ در مدار بهره برداری قرار بگیرد.
مهندس ابراهیم پور ، مدیر طرح های شرکت انرژی سپهر ،در مراسم امضای این قرارداد با بیان اینکه اجرای طرح استحصال اتان پالایشگاه پارسیان سپهر یکی از سودآورترین پروژه های در دست اقدام شرکت انرژی سپهر است، گفت: در برگزاری این مناقصه تمامی مسائل آتی دیده شده است و پیش بینی می شود در این بخش از طرح در کوتاه ترین زمان ممکن به پایان برسد.
در ادامه مهندس فضلیانی رئیس هیات مدیره پارسیان سپهر با تاکید بر اینکه هم اکنون خوراک مورد نیاز این پروژه گازی تامین شده است، بیان کرد: اجرای این طرح دارای توجیه اقتصادی بوده و باید با کمترین هزینه اجرا امکان تکمیل و بهره برداری از طرح مطابق با برنامه زمان بندی انجام شود.
وی با بیان اینکه اجرای طرح استحصال اتان پالایشگاه پارسیان سپهر باید به یک الگو برای ساخت و اجرای سایر طرحهای صنعت گاز کشور تبدیل شود، تاکید کرد: در شرایط فعلی ساخت و راه اندازی این پروژه گازی از نان شب واجب تر است.
 

* آگاه *

Well-Known Member
کاربر فعال
خبر خوب برای شرکتهای پتروشیمی، تخفيف دلاري وزارت نفت به پتروشيمي ها
✔با توجه به اينكه شركت هاي پتروشيمي، ارز حاصل از صادرات خود را در سامانه نيما با قيمتي پايين تر از ميانگين خريد و فروش دلار در ماههايي از سال جاري عرضه كردند، وزارت نفت هم با تعديل نرخ خوراك پتروشيمي ها كه از ابتداي مهرماه قرار بود براساس ميانگين خريد و فروش دلار در سامانه نيما محاسبه شود، به اين شركت ها تخفيف مي دهد.
پتروشيمي ها در ماههايي از سال جاري ارز حاصل از صادرات خود را عمدتا با نرخ دستوري و حدودا ٧ هزار ٨٠٠ توماني در سامانه نيما عرضه كردند، در همان زمان شركتهاي ديگر نظير فولادي ها، دلار خود را با نرخي بالاتر از ٩ هزارتومان عرضه كردند.
***********/petrotahlil
 

ازاد

Well-Known Member
کاربر فعال
پلاتس:صادرات نفت ایران به سطح پیش از تحریم‌ها نزدیک شد/ مشتریان بزرگ ایران معافیت می‌گیرند

آمارهای دریافتی از منابع کشتیرانی و رهیابی موقت نفتکش‌ها نشان داد صادرات نفت ایران بهبود یافته و به سطح پیش از تحریم‌ها نزدیک شده و این بهبود ناشی از تقاضای پایدار از سوی چین و کره جنوبی بوده است.به گزارش گروه اقتصاد بین‌الملل فارس به نقل از پلاتس، آمارهای دریافتی از منابع کشتیرانی و رهیابی موقت نفتکش‌ها نشان داد صادرات نفت ایران به علت تحریم‌ها با مشقت انجام می‌شد، بهبود یافته و به سطح پیش از تحریم‌ها نزدیک شده است. این بهبود ناشی از تقاضای پایدار از سوی چین و کره جنوبی بوده است.
محموله‌های نفت خام و میعانات گازی از ایران در ماه مارس 12 درصد رشد کرده است و به 1.70 میلیون بشکه در روز رسیده است که بالاترین میزان از ماه اکتبر به شمار می رود زیرا خریداران اصلی تلاش می‌کنند تا حجم‌های بیشتری از نفت ایران را پیش از پایان یافتن معافیت‌ها در اوایل ماه می، خریداری کنند.
به گفته تحلیلگران، اگر آمریکا سختگیری بیشتری در مورد خرید نفت خام ایران انجام دهد، میزان صادرات می‌تواند در ماه‌های آینده کاهش یابد.
* بزرگ‌ترین مشتریان نفت ایران معافیت می‌گیرند
بازار هنوز در جستجوی دریافت اطلاعات بیشتر است اما بسیاری اعتقاد دارند که بزرگ‌ترین مشتریان نفت ایران احتمالا معافیت دریافت خواهند کرد.
بر اساس آمارهای رهیابی سی‌فلو پلاتس، صادرات در ماه نوامبر به 1.08 میلیون بشکه در روز کاهش یافت؛ یک کاهش روزانه 1.34 میلیون بشکه‌ای‌ از ماه می که آمریکا از توافق هسته‌ای خارج شد. اما از ماه نوامبر این رقم در بازار 60 درصد افزایش یافت.
منابع آگاه خاطرنشان کردند این افزایش در صادرات علی‌رغم کاهش شدید تولید نفت ایران رخ داده است زیرا ایران از بشکه‌های ذخیره شده خود استفاده کرده است.
آمارهای اورسا که استارت آپی تحلیلی جغرافیایی است که ذخایر نفت را با استفاده از آمارهای ماهواره‌ای رهیابی می‌کند، نشان می‌دهد ذخایر نفت خام ایران از ابتدای ماه ژانویه تقریبا 25 درصد کاهش یافته که بیشترین کاهش به جزیره خارک، پایانه اصلی صادرات نفت ایران با کاهش 30 درصدی در ماه مارس اختصاص یافته است.
جفری کرگ، یک تحلیلگر انرژی در اورسا گفت: «این نشان می‌دهد تولید نفت ایران بیش از میزان صادرات کاهش یافته و از بشکه‌های ذخیره شده برای جبران هرگونه کمبود استفاده شده است.»
«با توجه به اینکه آمریکا ضمانت کرده به برخی از بزرگ‌ترین مشتریان ایران، معافیت بدهد، به نظر می‌رسد، صادرات بهتر از آنچه پیش‌بینی می‌شد، باشد.»
بر اساس بررسی اخیر پلاتس در مورد اوپک، ایران در ماه مارس روزانه 2.69 میلیون بشکه نفت خام تولید کرده که نسبت به ماه نوامبر روزانه 280 هزار بشکه کاهش یافته است.
* کمبود نفت سنگین ترش در بازارهای جهانی
چین، هند و کره جنوبی، همگی به میزان چشمگیری خرید نفت از ایران را افزایش داده‌اند زیرا عرضه نفت به ویژه نفت خام سنگین تا مدیوم در چند ماه گذشته به شدت کم شده است.
عرضه نفت مدیوم و نفت سنگین ترش به علت کمبود نفت ونزوئلا و ایران و دیگر منابع بزرگ نفت سنگین ترش، همچنان یکی از نگرانی‌های پالایشگاه‌های آسیایی است.
تقاضا برای نفت ایران در بزرگ‌ترین واردکننده نفت خام در ماه‌های اخیر افزایش یافته است. محموله‌های نفت به مقصد چین در ماه گذشته به طور متوسط به 627 هزار و 710 بشکه در روز رسید. این رقم در ماه فوریه برابر با 571 هزار و 464 بشکه در روز بود.
خرید نفت هند در ماه مارس به حدود 350 هزار بشکه در روز افزایش یافته که نسبت به ماه فوریه روزانه 70 هزار بشکه بیشتر است.
بیشتر تحلیلگران انتظار دارند که حداقل 4 خریدار بزرگ نفت و میعانات گازی ایران از آمریکا معافیت دریافت کنند، اما در سطح کمتر.
* چین، هند، ترکیه و کره معافیت می‌گیرند
بر اساس جدیدترین نظرسنجی پلاتس از 12 تحلیلگر که به دقت سیاست تحریم نفت ایران را دنبال می‌کنند، چین، هند، ترکیه و کره جنوبی، احتمالا معافیت دریافت کنند اما معافیت ایتالیا، یونان، ژاپن و تایوان متوقف شود.
ایتالیا، یونان و تایوان از ماه اکتبر علی‌رغم داشتن معافیت نفتی از ایران نخریدند.
دولت آمریکا اصرار دارد تا به «به صفر رساندن» صادرات نفت ایران متعهد است اما بیشتر تحلیلگران تردید دارند که صادرات به این رقم کاهش یابد.
* صفر کردن صادرات نفت ایران تهدید جدی امنیت جریان نفت در خلیج فارس
سارا وخشوری، رئیس SVB اینرتنشنال انرژی معتقد است: «ما انتظار نداریم که صادرات نفت ایران به رقم واقعی صفر برسد. صادرات صفر نفت ایران تهدید جدی علیه امنیت جریان نفت به ویژه در خلیج فارس است.»
وی پیش‌بینی کرد در صورتی که تنها چین، هند و ترکیه معافیت دریافت کنند، صادرات نفت ایران به طور متوسط به 470 تا 500 هزار بشکه نفت در روز خواهد رسید.
تعدادی از نفتکش‌های شرکت ملی نفت ایران همچنان نه تنها مکان جغرافیایی خود را اعلام نمی‌کنند بلکه زیرکانه مقدار دقیق صادرات دریایی نفت خود را معین نمی‌کنند.
همچنین ایران شروع به نگهداری نفت خام و میعانات گازی بر روی آب کرده است.
انتهای پیام/
 

raoufi

Well-Known Member
کاربر فعال
دوستان اگر صلاح می دانند و می خواهند بخشی را سیو سود کنند با این همه افزایش که چه بسا افزایش باز هم ان شاالله که این صنعت دارد و100%شنبه هم صف خرید هستند ولی استراحت هم لازم الجرا خواهد بود وبعد دوباره باز افزایش این صنعت اما یک پیشنهاد خوب که همیشه در سود باشند و موج سواری کنند شیفت کردن روی گروه خودرویی و قطعه سازی که هنوز افزایشی به ان صورت نداشتند و پیش نهاد ما به شما ختور خواهد بود توضیحات تکمیلی در عکس حتما حتما ببینید.;););)حتما ببینید...........
 

ازاد

Well-Known Member
کاربر فعال
سیل ایران پلی اتیلن در چین را گران کرد
24/01/98


فصل اقتصاد - کاهش عرضه پلی اتیلن توسط ایران به خاطر انفجار خط لوله غرب در اثر سیل، باعث کمبود پلی اتیلن و افزایش قیمت این محصول در چین شده است.


به گزارش فصل اقتصاد به نقل از آی سی آی اس، تأثیر اختلال در خط لوله اتیلن غرب ایران به شدت در کمبود پلی اتیلن در چین احساس می‌شود. قیمت پلی اتیلن در چین در بحبوحه‌ی اختلال در عرضه آن از طرف ایران بالا رفته است .
ایران دومین عرضه کننده بزرگ پلی اتیلن به چین پس از عربستان سعودی است که در حال تعمیر خط لوله بزرگ اتیلن خود است. این خط لوله که چندین کارخانه پتروشیمی را در کشور تغذیه می‌کند، در اوایل همین هفته بر اثر سیل و رانش زمین منفجر شد .
با کاهش عرضه پلی اتیلن، قیمت داخلی واردات آن در چین بالا رفته و باز هم جا برای افزایش دارد .
یک تاجر چینی گفت:« تاثیر سیل سنگین در ایران این است که محموله های پلی اتیلن ایران در ماه مه کمتر میشوند». وی اضافه کرد محموله هایی که طی ماه مارس از ایران خارج شدند، در حد همیشگی بودند .
طی همین دوره قیمت واردات برای پلی اتیلن غلیظ در شرق چین 75 یوآن در هر تن بالا رفت و به هشت 8600 تا 8650 یوآن در هر تن رسید .
کارخانه های پتروشیمی ایلام و کردستان، هر دو به دنبال سه هفته پیاپی بارندگی سیل آسا و رانش زمین، بخش پلی اتیلن خود را از زمان انفجار خط لوله غرب استان کرمانشاه در 7 آوریل بستند .
کارخانه پتروشیمی کرمانشاه که متکی به این خط لوله است، با نصف ظرفیت خود فعالیت می‌کند. دو کارخانه پتروشیمی دیگر ایران در مهاباد و لرستان احتمالاً با توقف این خط لوله اتیلن، فعالیت‌هایشان را متوقف می کنند .
یک توزیع کننده چینی گفت:« آنها از موجودی اتیلن برای راه اندازی نیروگاه های پلی اتیلن استفاده می کنند» .
 

ازاد

Well-Known Member
کاربر فعال
مدیرعامل پتروشیمی نوری خبر داد:
رقم صادرات سال گذشته 56 شرکت پتروشیمی و عمده ترین مشکل
مدیرعامل پتروشیمی نوری با اشاره به میزان و ارزش صادراتی تولیدات 56 شرکت در سال گذشته ، عمده ترین مشکلات این شرکت ها را اعلام کرد .


به گزارش پایگاه خبری بورس پرس به نقل از ایرنا، تقی صانعی در نشست بررسی مشکلات واحدهای پتروشیمی با حضور وزیر اطلاعات گفت: از مجموع 56 شرکت پتروشیمی فعال، 20 شرکت در ماهشهر، 16 شرکت در عسلویه و مابقی واحدها در سایر مناطق پراکندگی دارند که این شمار، سالانه 50 میلیون تن تولید دارند.
وی با بیان اینکه سال گذشته 20 میلیون تن تولیدات صنایع پتروشیمی به ارزش 10.6 میلیارد دلار به کشورهای مختلف دنیا صادر شد،افزود: 60 شرکت پتروشیمی در دست احداث وجود دارد که با بهره برداری آنها ظرفیت تولید محصولات پتروشیمی به 120 میلیون تن در سال افزایش می یابد.اکنون عمده ترین مشکلات شرکت های پتروشیمی، تامین خوراک است که در منطقه عسلویه به دلیل وجود خوراک به چشم نمی آید.
این مقام مسئول ادامه داد: صنعت پتروشیمی، دکترین اقتصادی مملکت است چراکه با وجود مواد اولیه خدادادی مانند نفت و گاز قابلیت ایجاد ارزش افزوده فراوانی در آن نهفته است.چنانچه تمرکز لازم برای گسترش واحدهای پتروشیمی ایجاد شود، این مهم به اشتغال و اقتصاد کمک شایانی می کند.
صانعی گفت: سهم گاز مصرفی شرکت های پتروشیمی از کل مصرف 8.5 درصد است، این درحالی است که 35 درصد از صادرات غیرنفتی توسط واحدهای پتروشیمی محقق شده است.پتروشیمی نوری که سال 86 راه اندازی شد اکنون با تولید سالانه 4.5 میلیون تن آروماتیک، یکی از بزرگترین واحدهای تولید این محصول در ایران است.
وی گفت: منطقه ویژه اقتصادی انرژی پارس با برخورداری از 16 واحد پتروشیمی در تولید محصولاتی همچون الفین، آمونیاک ومتانول از بزرگ واحدهای تولیدی جهان محسوب می شود.
انتهای پیام
 

Parvazzz

Well-Known Member
کاربر فعال
عضو تازه
شلرد از رشد اخیر بازار عقب مونده و مفت ترین سهم پتروشیمی در حال بازگشایی،
 

ازاد

Well-Known Member
کاربر فعال
جریان اتیلن در خط لوله غرب بزودی برقرار می‌شود


فصل تجارت - مدیر کنترل تولید شرکت ملی صنایع پتروشیمی گفت: تلاش داریم در کم‌ترین زمان ممکن جریان اتیلن در مسیر خط لوله اتیلن غرب برقرار شود.

به گزارش فصل تجارت به نقل از شرکت ملی صنایع پتروشیمی، قدرت‌اله فرج‌پور درباره وضع بخش‌های آسیب‌دیده خط لوله اتیلن غرب بر اثر سیلاب گفت: تلاش می‌کنیم در کمترین زمان ممکن جریان اتیلن در مسیر این خط لوله برقرار شود و به این منظور، مدیران شرکت ملی صنایع پتروشیمی، شرکت مهندسی و توسعه گاز ایران و نیز هلدینگ باختر در نشستی مشترک راهکارهای مختلف را برای بازسازی و ترمیم خط لوله اتیلن غرب بررسی کردند.
وی با اشاره به اینکه هم‌اکنون هماهنگی لازم برای تأمین لوله‌های مورد نیاز از سوی مدیریت کنترل تولید شرکت ملی صنایع پتروشیمی انجام شده و هلدینگ باختر نیز ایمن‌سازی مسیر را آغاز کرده است، افزود: بی‌شک همه امکانات را برای برقراری هرچه سریع‌تر جریان اتیلن و نیز تولیدی شدن دوباره مجتمع‌های پتروشیمی به‌کار خواهیم گرفت.
مدیر کنترل تولید شرکت ملی صنایع پتروشیمی ادامه داد: همسو با همکاری‌ها بین شرکت ملی صنایع پتروشیمی، شرکت ملی گاز و شرکت‌های تابعه، هم‌اکنون همکاران ما در شرکت مهندسی و توسعه گاز که به‌طور تخصصی فعالیت‌های اجرایی خط لوله را در ابعاد مختلف مدیریت می‌کنند، به منطقه اعزام شده‌اند تا ضمن بازدید از مسیر خط، مسائل و مشکلات را بررسی و راهکارهای مناسب در دو حالت موقت و دائم را ارائه کنند.
مدیر کنترل تولید شرکت ملی صنایع پتروشیمی تصریح کرد: با توجه به اینکه راه حل دائمی ممکن است زمان‌بر باشد، طبق تصمیم‌هایی که گرفته شده، در ابتدا با اتخاذ تدابیر لازم، راهکارهای موقت اجرایی خواهد شد و سرانجام راهکارهای دائمی را اجرایی خواهیم کرد.
خط لوله اتیلن غرب در پی بارش‌های بی‌سابقه باران در کشور، در بخش‌هایی به دلیل سیلاب و رانش زمین دچار آسیب شده است.
 

ازاد

Well-Known Member
کاربر فعال
کاهش صادرات محصولات پتروشیمی ایران در سال مالی گذشته


به گزارش ایلنا به نقل از رویترز، کل صادرات محصولات پتروشیمی ایران در طول سال مالی گذشته ۲۰ میلیون تن بوده است، این در حالی است که این رقم در مقایسه با ۲۲.۴ میلیون تن سال پیش با کاهش رو به رو بوده‌ است.

سال مالی ایران در تاریخ ۲۰ مارس ۲۰۱۹ به پایان رسیده است، بنابراین این آمار تا پایان این تاریخ منتشر شده‌ است.

آمار رسمی شرکت ملی پتروشیمی ایران در مقایسه با مدت مشابه سال قبل (۲۱ مارس ۲۰۱۷ تا۲۰ مارس ۲۰۱۸) بیش از ۲ میلیون تن کاهش را نشان می‌دهد. از سوی دیگر درآمدهای این حوزه از ۱۲ میلیارد دلار به ۱۰.۶۴۵ میلیارد دلار کاهش یافته است و این در حالی است که ایالات متحده در کنار سایر تحریم‌ها، امکان استفاده از دلار در معاملات با ایران را ممنوع کرده‌ است.

این موضوع ایران را وادار به تاسیس سازوکارهای مختلف برای ادامه تجارت با جهان کرده‌ است.
 

ازاد

Well-Known Member
کاربر فعال
نگاهی به خطوط انتقال نفت و گاز کشور عربستان
۱۲ اسفند ۱۳۹۶ متفرقه ۰ دیدگاه
در یادداشت های قبلی به ظرفیت پتروشیمی کشور عربستان در تولید محصول اتیلن اشاره گردید و به این نکته اشاره شد که صنعت پتروشیمی این کشور به نوعی در حال گذار از شرق به غرب این کشور است. در این یادداشت قصد بررسی این موضوع را از منظر خط لوله های انتقالی این کشور از میدان های نفت و گاز در شرق این کشور را داریم.
شرکت سعودی آرامکو مدیریت حدود ۹۰ خط لوله با مجموع طول ۱۹۰ هزار کیلومتر را در اختیار دارد که در سراسر پهنای این کشور کشیده شده و محل اتصال مجتمع های تصفیه نفت و گاز با پالایشگاه، پتروشیمی، نیروگاه ها و ترمینال های صادراتی می باشد. مهمترین خط لوله عربستان Petroline است که آن را خط لوله شرقی – غربی نیز می نامند چرا که نفت خام استحصالی از منابع شرق این کشور را به غرب آن منتقل می نماید. دلیل اهمیت آن ظرفیت بالای این خط لوله است که نفت خام استحصالی در شرق این کشور را از طریق مجتمعAbqaiq به واحدهای پالایشی و ترمینال های صادراتی در غرب این کشور صادر می کند. در این مسیر حدود ۱۲۰۰ کیلومتری تعداد ۱۱ ایستگاه تقویت فشار در نظر گرفته شده است.
خط لوله Petroline با قطر ۵۶ اینچی ظرفیت صادراتی حدود ۳ میلیون بشکه در روز نفت خام دارد و در کنار آن خط لوله دیگری به اسم IPSA با تغییر کاربری صورت گرفته در آن و با قطر ۴۸ اینچ ظرفیت صادراتی حدود ۱.۸ میلیون بشکه در روز را داراست. مجموع این دو خط لوله این امکان را به عربستان سعودی می دهد که مسیر تنگه هرمز که حدود ۳۰ درصد از نفت خام و میعانات دنیا از آن عبور میکند دور زده شود.
خط لوله IPSA ابتدا برای انتقال نفت خام عراق به دریای سرخ و در سال ۱۹۸۹ احداث گردید و یک سال بعد و پس از شروع جنگ عراق و کویت، بسته شد. در سال ۲۰۰۱ عربستان بدلیل بدهی های عراق آن را به تصاحب خودش درآورد و برای صادرات گاز طبیعی از آن استفاده کرد. از این خط لوله برای خوراک دهی واحدهای نیروگاهی در عربستان استفاده می شد و در نهایت با توجه به مسائلی همچون تهدید امنیت تنگه هرمز، برای انتقال نفت خام تغییر کاربری پیدا کرد. اما به موازات خط لوله Petroline، خط لوله دیگری به نام Abqaiq-Yanbu وظیفه انتقال حدود ۲۹۰ هزار بشکه در روز مایعات همراه گاز طبیعی (NGL) برای خوراک دهی به واحدهای پتروشیمی در شهر ینبع به کار گرفته می شود.

تصویر بالا می تواند گویای تمام موارد برای توسعه صنعت پالایش و پتروشیمی عربستان سعودی و همچنین احداث ترمینال های صادراتی در غرب این کشور باشد. مجتمع های پتروشیمی غرب این کشور در شهر ینبع خوراک واحدهای خود را از طریق خط لوله Abqaiq –Yanbu دریافت می کند. در کنار مجتمع های پتروشیمی، احداث واحدهای پالایشی و صادرات محصولات فرآورده های نفتی از دیگر مزایای این خط لوله است. نکته جالب این است که شرکت سعودی آرامکو در سال ۲۰۱۶ اعلام کرده که قرار است تا پایان سال ۲۰۱۸ ظرفیت خط لوله Petroline به ۷ میلیون بشکه در روز افزایش یابد. البته بر اساس گزارش های منتشر شده اخیر میزان پیشرفت این پروژه با سرعت کمی دنبال شده است.
وب سایت مرکز مطالعات زنجیره ارزش معتقد است که شاید در ابتدا هدف عربستان از انتقال نفت خام این کشور به غرب، صرفا دور زدن تنگه هرمز بوده ولی هم اکنون با احداث واحدهای پالایشی، پتروشیمیایی و پتروپالایشی، در کنار صادرات نفت خام این کشور به دنبال صادرات محصولات با ارزش افزوده بالاتری به بازارهای اروپایی و آسیایی و آفریقایی است. در واقع توجه همزمان به مقوله زنجیره تامین، زنجیره تولید و نهایتا زنجیره فروش از ضرورت های توسعه پایدار صنعتی است.
 
بالا