***صنعت نفت،گاز و پتروشیمی***

ازاد

Well-Known Member
کاربر فعال
بسته کامل پیشنهادی برای حذف رانت از صنایع

طی هفته‌های اخیر مباحث مختلفی در خصوص نحوه قیمت گذاری محصولات شرکت‌های گروه فلزات اساسی و پتروشیمی در بورس کالا مطرح شده است.

به گزارش مشرق، استدلال بسیاری از کارشناسان در خصوص رانت بوجود آمده با عرضه محصولات در بورس کالا با استفاده ازذ و عدم کنترل صحیح کدهای دلالان از سوی سایت بهین یاب، منجر به درخواست بخشی از فعالان اقتصادی در خصوص لزوم قیمت گذاری محصولاتعرضه شده در بورس کالا با لحاظ ارز بازار ثانویه شده است.

در آخرین اقدام نیز،نامه شرکت پالایش و پخش به شرکت‌های پالایشگاهی در خصوص محاسبه نرخ فرآورده‌های ویژه پالایشگاهی بر اساس نرخ‌های بازار ثانویه منتشر شده است.

این در حالی است که از نحوه محاسبه نرخ مواد اولیه این محصولات که نفت خام است، هیچ گونه سخنی به میان نیامده و نگرانی‌ها در خصوص ایجاد رانتی سنگین در برخی صنایع کشور به حد اعلای خود رسیده است.

از طرفی دیگر، قیمت گذاری کالاهای عرضه شده این دو گروه در بورس کالا با استفاده از قیمت گذاری بر مبنای ارز بازار ثانویه، مورد اعتراض برخی دیگر از کارشناسان اقتصادی شده است.

این دسته از فعالان اقتصادی استدلال می‌کنند این موضوع منجر به کسب سودهای رانتی توسط بنگاه‌های اقتصادی با توجه به استفاده از نرخ‌های ترجیحی و غیرواقعی انرژی مصرفی در بخش تولید می‌شود. در واقع منطق این دسته از اقتصاددانان حاکی است، شرکت‌های عرضه کننده در بورس کالا و همچنین شرکت‌های صادر کننده غیرنفتی، در حال حاضر با رانت قیمت گذاری در نهاده‌های تولید و انرژی روبرو هستند و از سوی دیگر درخواست فروش محصولات خود را با نرخ ارز آزاد دارند .

بی شک این موضوع منجر به اتلاف منابع سنگینی خواهد شد و هزینه‌های بسیار اندک انرژی در کنار قیمت گذاری محصولات این شرکت‌ها بر اساس ارز بازار ثانویه که منجر به رشد قیمت‌های سنگین در محصولات مورد استفاده توسط مصرف کنندگان می‌شود، سود رانتی سنگینی را نصیب این شرکت‌ها خواهد نمود.

در این راستا کاوه نصرتی ، کارشناس اقتصاد انرژی و از تحلیلگران بازار سرمایه پیشنهادهایی جامع در خصوص راهکار بهینه قیمت گذاری در بحث فروش محصولات و قیمت گذاری نهاده‌های تولید شرکت‌های صادرکننده غیرنفتی و همچنین شرکت‌های حاضر در بورس کالا ارائه داده است.

شرکت‌های تولید کننده محصولات پتروشیمی
۱- قیمت گذاری نرخ خوراک گاز و مایع شرکت‌های پتروشیمی با استفاده از میانگین نرخ ارز سامانه نیما و با لحاظ فرمول‌های فعلی مصوب وزارت نفت صورت پذیرد.

۲- تخفیف ۵ درصدی واگذاری محصولات شرکت‌های خوراک مایع حذف شود.

۳- نرخ نهاده‌های انرژی مورد مصرف این صنایع از جمله نرخ سوخت و برق مصرفی آنان نیز به صورت ارزی محاسبه شود و فرمول قیمت گذاری این نهاده‌ها بر اساس پیشنهادات وزرات خانه‌های متبوع شامل وزارت نفت و وزارت نیرو صورت بگیرد. نرخ ارزی مصوب در این فرمول‌ها با نرخ ارز متوسط ماهیانه یا سه ماهه سامانه نیما صورت گیرد.

۴- معافیت مالیاتی صادرات محصولات پتروشیمی با ارزش افزوده اندک همچون اوره، متانول، اتیلن، اتان،پروپان، پنتان وغیره، به تشخصی وزارت نفت پس از یک بازه زمانی ۳ تا ۵ ساله، منوط به سرمایه گذاری و یا اجرای طرح‌های دارای ارزش افزوده بالاتر و حضور در صنایع پایین دستی محصولات پتروشیمی شود.به طور مثال، تمدید معافیت مالیاتی صادرکنندگان پس از ۳ سال منوط به کسب درآمد حداقل ۲۰ درصدی شرکت از محل فروش محصولات پایین دستی صنعت پتروشیمی شود. لیست محصولات پایین دستی توسط وزارت نفت اعلام شود.

۵- این موضوع می‌تواند در خصوص سرمایه‌گذاری در پروژه‌های نیمه تمام پایین دستی پتروشیمی نیز صادق باشد و شرکت‌ها به جای اجرای مستقیم طرح‌های پایین دستی، با سرمایه‌گذاری در طرح‌های نیمه تمام پتروشیمی، این فرآِیند را انجام دهند.

۶- عرضه ارز در سامانه نیما با توجه انحصار موجود در عرضه‌های ارز توسط دو گروه شرکت‌های پتروشیمی و فلزات اساسی در مقایسه با تعداد و تنوع متقاضیان ارز، می‌تواند مانع از شکل‌گیری قیمتی متناسب با عرضه و تقاضا بر اساس فرآیندها و تعاریف بازار شود.

به همین منظور، با ایجاد راهکاری، شرکت‌ها ملزم به عرضه ارز خود و فروش آن در بازه زمانی مشخص شوند و به طور مثال، در صورت عدم وجود متقاضی برای ارز عرضه شده در سامانه نیما، پس از طی مدت زمانی مشخص به طور مثال یک هفته، شرکت مدنظر اقدام به کاهش ۵ درصدی نرخ ارز عرضه شده خود نماید و این میزان کاهش قیمت تا سقف ۲۰ درصد و حتی رقم‌های بیشتر صورت پذیرد.

۷- نرخ‌های پایه مندرج در عرضه بورس کالا بر اساس میانگین نرخ‌های سامانه نیما صورت بگیرد و در صورت عدم وجود متقاضی به میزان عرضه و با توجه به شرایط انحصاری عرضه برخی محصولات، همانند عرضه ارز در سامانه نیما، شرکت‌ها پس از عدم وجود متقاضی در خرید در قیمت‌های پایه ای که بر اساس نرخ سامانه نیما محاسبه شده است، ملزم به کاهش قیمت‌ها به صورت پله ای تا ۲۰ درصد قیمت‌های پایه شوند تا به این ترتیب بخشی از نقصان ناشی از نبود شرایط عرضه و تقاضای رقابتی در بازار بورس کالا خنثی شود.

۸- ایجاد سامانه ای جهت پیگیری نرخ‌های فروش به مصرف کنندگان نهایی توسط خریداران بورس کالا در جهت نظارت بر نرخ گذاری صحیح محصولات نهایی تولید شده و ارائه شده به بازار

۹- حذف کدهای دلالی و واسطه‌ای از سایت بهین یاب و بورس کالا با همکاری وزارت صمت و وزارت اقتصاد در بازه یک ماهه با توجه به برخی آیتم‌های مشخص کننده مصرف کنندگان از واسطه‌ها.

۱۰- منابع مازاد حاصل از محاسبه نرخ خوارک و نرخ انرژی و یوتیلیتی مصرفی نسبت به منابع فعلی ، صرف توسعه صنعت پتروشیمی شود . این منابع می‌تواند به صورت ارائه یارانه نرخ سود تسهیلات شرکت‌هایی که طرح‌های با ارزش افزوده در لیست طرح‌های خود و با ایجاد اشتغال بالا که بیشترین نرخ اشتغال در صنایع پایین دستی پتروشیمی روی می‌دهد و همچنین اتمام طرح‌های نیمه تمام صنعت پتروشیمی شود.

۱۱- همچنین، بخشی از این منابع می‌تواند به شرکت‌هایی که فناوری‌های مربوط به کاهش مصرف انرژی را به منظور بهینه سازی مصرف انرژی اختصاص می‌دهند، تخصیص یابد.

۱۲- عدم افزایش معافیت مالیاتی شرکت‌های احداث شده در مناطق کمتر توسعه یافته به بیشتر از ۱۰ سال و تجدید نظر در لیست مناطق کمتر توسعه یافته.

۱۳- ایجاد جذابیت سرمایه گذاری برای صنایع پایین دستی از لحاظ تخفیف‌های ۱۰ ساله در نرخ خوراک و نرخ نهاده‌های انرژی به منظور جذب سرمایه گذاری در این صنعت و حفظ جذابیت و پتانسیل‌های جذب سرمایه در این صنعت.

۱۴- ارائه تخفیف در نرخ نهاده‌های انرژی و نرخ خوراک در صورت اجرای طرح‌های با ارزش افزوده بالا.

۱۵- محاسبه نرخ اوره تحویلی به کشاورزان بر اساس نرخ‌های بازار و تأمین یارانه پرداختی مدنظر دولت به کشاورزان از محل بخشی از منابع آزاد کسب شده از محل نرخ نهاده‌های انرژی شرکت‌های پتروشیمی.
 

ازاد

Well-Known Member
کاربر فعال
شرکت‌های تولید کننده محصولات پالایشگاهی
الف)حذف تخفیف ۵ درصدی نرخ خوراک که این مورد به تنهایی موجب صرفه جویی حداقل ۲ میلیارد دلاری در یارانه‌های اعطایی دولت می‌شود.

ب )حذف یارانه‌های حمل نفت خام و همچنین یارانه‌های مربوط به هزینه‌های توزیع و فروش محصولات پالایشگاهی

پ)قیمت گذاری محصولات بر اساس شاخص‌های کیفی. در حال حاضر به طور مثال نرخ بنزین تولید شده با اکتان کمتر از ۹۰ واحدی بر اساس نرخ بنزین اکتان ۹۵ محاسبه و به شرکت‌های پالایشگاهی پرداخت می‌شود و این موضوع سبب عدم تحرک جدی شرکت‌های پالایشگاهی در خصوص بهینه سازی تولیدات خود شده است.

ج)قیمت گذاری تمامی محصولات و همچنین مواد اولیه مصرفی بر اساس متوسط نرخ‌های سه ماهه یا ماهیانه سامانه نیما

د)قیمت گذاری نهاده‌های انرژی و یوتیلتی مصرفی بر اساس نرخ‌های دلاری بر اساس فرمول‌های ارائه شده توسط وزارت نفت و محاسبه نرخ ارز بر اساس میانگین نرخ سامانه نیما

و)انجام فروش صادراتی محصولات پالایشی توسط شرکت‌های تولید کننده محصولات

ن)تخصیص منابع حاصل از حذف تخفیف خوراک به سهم دولت از تأمین منابع شرکت‌های پالایشگاهی به منظور بهینه سازی کیفی و کمی تولیدات محصولات شرکت‌های پالایشگاهی

ه)تخصیص منابع صرفه جویی شده از بندهای ۲ و ۳ به تأمین بخشی از کسری ناشی از افزایش یارانه‌های پرداختی به مصرف کنندگان نهایی

ل)سهمیه بندی بنزین و گازوئیل به منظور عدم قاچاق سوخت و صرفه جویی در یارانه سالانه انرژی پرداختی به مصرف کنندگان نهایی

ی)تخصیص بخشی از منابع حاصل از حذف تخفیف خوراک به توزیع بین صندوق‌های بازنشتگی مالک شرکت‌های پالایشگاهی با توجه به اتکای این صندوق‌ها به سود دریافتی از شرکت‌های پالایشگاهی جهت پرداخت حقوق بازنشستگان

شرکت‌های تولید کننده فلزات و همچنین شرکت‌های معدنی
۱-محاسبه نرخ نهاده‌های انرژی بر اساس نرخ‌های ارزی و فرمول‌های ارائه شده توسط وزارت نفت و وزارت نیرو و محاسبه نرخ ارز نهاده‌های تولید با استفاده از میانگین نرخ‌های سامانه نیما.

۲-محاسبه بهره مالکانه و حقوق دولتی معادن بر اساس درصدی از نرخ‌های فروش محصولات شامل نرخی میانگین از نرخ‌های فروش صادراتی و نرخ‌های فروش داخلی

۳-محاسبه نرخ‌های پایه فروش در بورس کالا بر اساس نرخ‌های بازار ثانویه

۴-حذف کدهای دلالی و واسطه‌ای از سایت بهین یاب و بورس کالا با همکاری وزارت صمت و وزارت اقتصاد در بازه یک ماهه با توجه به برخی آیتم‌های مشخص کننده مصرف کنندگان از واسطه‌ها

۵-ایجاد سامانه‌ای جهت پیگیری نرخ‌های فروش به مصرف کنندگان نهایی توسط خریداران بورس کالا در جهت نظارت بر نرخ گذاری صحیح محصولات نهایی تولید شده و ارائه شده به بازار

۶-عرضه ارز در سامانه نیما با توجه انحصار موجود در عرضه‌های ارز توسط دو گروه شرکت‌های پتروشیمی و فلزات اساسی در مقایسه با تعداد و تنوع متقاضیان ارز، می‌تواند مانع از شکل گیری قیمتی متناسب با عرضه و تقاضا بر اساس فرآیندها و تعاریف بازار شود.

به همین منظور، با ایجاد راهکاری، شرکت‌ها ملزم به عرضه ارز خود و فروش آن در بازه زمانی مشخص شوند و به طور مثال، در صورت عدم وجود متقاضی برای ارز عرضه شده در سامانه نیما، پس از طی مدت زمانی مشخص به طور مثال یک هفته، شرکت مدنظر اقدام به کاهش ۵ درصدی نرخ ارز عرضه شده خود نماید و این میزان کاهش قیمت تا سقف ۲۰ درصد و حتی رقم‌های بیشتر صورت پذیرد.

۷-نرخ‌های پایه مندرج در عرضه بورس کالا بر اساس میانگین نرخ‌های سامانه نیما صورت بگیرد و در صورت عدم وجود متقاضی به میزان عرضه و با توجه به شرایط انحصاری عرضه برخی محصولات، همانند عرضه ارز در سامانه نیما، شرکت‌ها پس از عدم وجود متقاضی در خرید در قیمت‌های پایه ای که بر اساس نرخ سامانه نیما محاسبه شده است، ملزم به کاهش قیمت‌ها به صورت پله ای تا ۲۰ درصد قیمت‌های پایه گردند تا به این ترتیب بخشی از نقصان ناشی از نبود شرایط عرضه و تقاضای رقابتی در بازار بورس کالا خنثی شود.

۸-معافیت مالیاتی صادرات محصولات با ارزش افزوده اندک همچون سنگ آهن، گندله، آهن اسفنجی، شمش فولاد و غیره به تشخیص وزارت صمت پس از یک بازه زمانی ۳ تا ۵ سال، منوط به سرمایه گذاری و یا اجرای طرح‌های دارای ارزش افزوده بالاتر و حضور در صنایع پایین دستی شود. به طور مثال، تمدید معافیت مالیاتی صادرکنندگان پس از ۳ سال منوط به کسب درآمد حداقل ۲۰ درصدی شرکت از محل فروش محصولات پایین دستی صنعت شود.لیست محصولات پایین دستی توسط وزارت صمت اعلام شود.

۹-این موضوع می‌تواند در خصوص سرمایه گذاری در پروژه‌های نیمه تمام پایین دستی این صنایع نیز صادق باشد و شرکت‌ها به جای اجرای مستقیم طرح‌های پایین دستی، با سرمایه گذاری در طرح‌های نیمه تمام صنعت مورد فعالیت، این فرآِیند را انجام دهند.

۱۰-امکان تعدیل نیروهای کار در برخی شرکت‌های بزرگ این صنایع که در سال‌های اخیر و با توجه به برخی ملاحظات، تعدادی بسیار بیشتر از نیروی کار مورد نیاز خود را در استخدام دارند.

۱۱-منابع مازاد حاصل از محاسبه نرخ نهاده‌های انرژی نسبت به منابع فعلی ، صرف توسعه صنایع و اجرای طرح‌های با ارزش افزوده و با قدرت جذب نیروی کار بیشتر و همچنین اجرای طرح‌های نیمه تمام مرتبط با این صنایع شود.

این منابع می‌تواند به صورت ارائه یارانه نرخ سود تسهیلات شرکت‌هایی که طرح‌های با ارزش افزوده در لیست طرح‌های خود و با ایجاد اشتغال بالا و همچنین اتمام طرح‌های نیمه تمام صنایع شود. همچنین، بخشی از این منابع به شرکت‌هایی که فناوری‌های مربوط به کاهش مصرف انرژی را به منظور بهینه سازی مصرف انرژی اختصاص می‌دهند، می‌تواند تخصیص یابد.

۱۲-همچنین، شرکت‌هایی که به طور مستقیم اقدام به احداث نیروگاه و تأمین انرژی از محل فعالیت‌های تولیدی خود می‌نمایند، با ارائه تسهیلات با نرخ تشویقی، مورد حمایت قرار گیرند.

۱۳-ایجاد جذابیت سرمایه گذاری برای صنایع پایین دستی از لحاظ تخفیف‌های ۱۰ ساله در نرخ نهاده‌های انرژی به منظور جذب سرمایه گذاری در این صنعت و حفظ جذابیت و پتانسیل‌های جذب سرمایه در این صنعت.

۱۴- ارائه تخفیف در نرخ نهاده‌های انرژی در صورت تولید محصولات با ارزش افزوده بالا و در مدت زمان مشخص.

۱۵-محاسبه نرخ خاک مصرفی شرکت‌های سرب و روی بر اساس درصدی از نرخ فروش محصولات اصلی میانگین نرخ‌های فروش صادراتی و داخلی در بازه‌های زمانی مشخص و با لحاظ نمودن عیار خاک تحویلی به شرکت‌ها.

در این گزارش اگر چه ادعایی در خصوص کامل بودن بندهای پیشنهادی وجود ندارد و نظر سایر کارشناسان و مسئولان اقتصادی در خصوص حذف رانت می‌بایست مدنظر قرار بگیرد، اما در حال حاضر و با توجه به شرایط بغرنج اقتصادی کشور، نیاز به حذف رانت از تمام چرخه‌های اقتصادی بسیار ضرروی و واجب به نظر می‌رسد و این پیشنهادات می‌تواند به عنوان بستری برای طراحی بسته کاملی در این باره مورد استفاده قرار بگیرد.

در حقیقت همچنان شاهد مقاومت‌هایی از سوی ذی نفعان شرایط فعلی اقتصادی کشور در جهت حفظ رانت‌ها و با بهانه‌های مختلف خواهیم بود، اما با برنامه ریزی دقیق و عملکرد شجاعانه و صادقانه می‌توان برای یک بار و برای همیشه، فرصت‌های رانتی را در فضای اقتصادی کشورمان که منجر به تحمیل هزینه‌های سنگین به کلیت جامعه و بهره برداری و سود بخش بسیار اندکی از جامعه شده را از بین برد.

منبع: فارس
 

ازاد

Well-Known Member
کاربر فعال
نرخ های جدید محصولات پتروشیمی و درصد تغییراتشون نسبت به مرداد ماه


اعلام نرخ های پایه جدید محصولات پالایشی...همه قیمت ها براساس نرخ ارز در بازار ثانویه تغییر کرده است!

111.jpg
 

ازاد

Well-Known Member
کاربر فعال
فاز چهارم پالایشگاه خلیج فارس هم ساخته می‌شود

به‌عبارت دیگر زمستان امسال ظرفیت تولید میعانات گازی صرفا در حوزه پارس جنوبی به حدود 900 تا 950 هزار بشکه در روز افزایش می‌یابد.

به گزارش مشرق، با بهره‌برداری از فازهای جدید پارس جنوبی، ظرفیت تولید میعانات گازی در این میدان مشترک گازی با افزایشی دو برابری به بیش از 800 هزار بشکه در روز افزایش یافته و این درحالی است که با بهره‌برداری از چهار فاز جدید شامل طرح توسعه فازهای 13، 22، 23 و 24 پارس جنوبی حدود 150 هزار بشکه دیگر به ظرفیت تولید روزانه میعانات گازی ایران افزوده می‌شود.

به‌عبارت دیگر زمستان امسال ظرفیت تولید میعانات گازی صرفا در حوزه پارس جنوبی به حدود 900 تا 950 هزار بشکه در روز افزایش می‌یابد.

همزمان با این افزایش ظرفیت تولید، اعمال تحریم‌های غیرقانونی آمریکا و فشار بر مشتریان نفت ایران، فروش و صادرات میعانات گازی که از آن به عنوان یک نفت سبک هم در بازار یاد می‌شود با محدودیت‌ها و مشکلاتی دست و پنجه نرم خواهد کرد.

بیشتر بخوانید:

وزارت نفت منابع هدفمندی را تصرف کرد +جدول
سیاست‌های دولت با مصرف بنزین چه کرد؟ +نموداردر شرایط فعلی کره جنوبی، چین و برخی از کشورهای اروپایی از مهمترین مشتریان میعانات گازی ایران به شمار می‌روند که قطعا با افزایش تحریم‌های غیرقانونی آمریکا میزان فروش و صادرات میعانات گازی به این کشورها در ادامه سال 2018 و 2019 میلادی با کاهش قابل توجهی همراه خواهد شد.

از سوی دیگر با ورود به فصل سرما و پایان تعمیرات اساسی پالایشگاه‌های کشور با هدف تولید حداکثری گاز طبیعی، میزان تولید میعانات گازی هم به نقطه اوج می‌رسد و با کاهش صادرات این محصول استراتژیک گازی عملا هم چون دوره تحریم‌های هسته‌ای، باید بخش عمده ای از میعانات گازی ایران بر روی آب ذخیره‌سازی شود.

در شرایط فعلی با بهره برداری از دو فاز پالایشگاه ستاره خلیج فارس با ظرفیت 240 هزار بشکه در روز و پیش بینی راه اندازی سومین فاز این پالایشگاه تا چند هفته آینده، میزان مصرف میعانات گازی در پالایشگاه ستاره خلیج فارس به 360 هزار بشکه در روز افزایش می یابد.

با احتساب تامین خوراک پتروشیمی نوری و چند مینی پالایشگاه داخلی در مجموع به طور متوسط روزانه حدود 460 تا 500 هزار بشکه میعانات گازی در پالایشگاه‌ها و صنایع پتروشیمی صرف تولید محصولات پتروشیمی و فرآورده‌های نفتی خواهد شد.

در صورت تامین نیاز و خوراک میعانات گازی پالایشگاه ستاره خلیج فارس، پتروشیمی نوری و واحدهای مینی پالایشگاهی هم بازهم بخشی قابل توجهی از میعانات گازی تولیدی فازهای پارس جنوبی معادل 400 تا 450 هزار بشکه در روز مازاد بر نیاز داخلی خواهد بود که صادرات این حجم میعانات گازی هم در شرایط تحریم با مشکلات خاص خود روبرو خواهد شد.

از سوی دیگر وزارت نفت در دوران پسابرجام قصد داشت با بهره برداری از مینی پالایشگاه‌های سیراف، پالایشگاه پارس شیراز و با احتساب پالایشگاه ستاره خلیج فارس عملا تمامی میعانات گازی تولیدی فازهای پارس جنوبی را در صنایع پتروشیمی و پالایشی داخلی مصرف کند که عملا با کناره‌گیری کره جنوبی از بازگشایی خط فاینانس پالایشگاه‌های سیراف و عدم ساخت پالایشگاه پارس شیراز امکان تحقق برنامه توقف صادرات میعانات گازی با هدف تکمیل زنجیره ارزش با چالش‌های جدی روبرو شد.دستور ساخت فاز چهار پالایشگاه خلیج فارس صادر شد


شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده‌های نفتی هفته جاری با انتشار اطلاعیه‌ای از ساخت چهارمین فاز توسعه پالایشگاه ستاره خلیج فارس خبر داد که با تعریف این پروژه جدید با دستور وزیر نفت عملا روزانه معادل 120 هزار بشکه در روز میعانات گازی پارس جنوبی به جای صادرات روزانه بزرگترین پالایشگاه میعانات گازی ایران و جهان با هدف تولید بنزین و گازوئیل با استاندارد یورو پنج خواهد شد.

با ساخت فاز چهار پالایشگاه ستاره خلیج فارس ظرفیت مازاد تولید میعانات گازی پارس جنوبی هم به میزان 120 هزار بشکه در روز کم می‌شود که این موضوع علاوه بر افزایش قدرت چانه‌زنی شرکت ملی نفت ایران برای فروش این محصول گازی منجر به کاهش بیشتر ریسک تولید زمستانی پالایشگاه‌های گاز پارس جنوبی خواهد شد.

در طول یکسال گذشته تاکنون دو فاز پالایشگاه ستاره خلیج فارس با ظرفیت تولید روزانه 24 میلیون لیتر بنزین در مدار بهره‌برداری قرار گرفت و سومین فاز این پالایشگاه هم آماده بهره برداری است و عملا با توجه به تجهیز کارگاه‌ها، نیروی انسانی متخصص، ایجاد زیرساخت‌هایی همچون مخازن ذخیره سازی، یوتیلیتی، نیروگاه، آبگیر، خط لوله و سایر زیرساخت‌ها، احداث چهارمین فاز توسعه‌ای پالایشگاه ستاره خلیج فارس در کنار هزینه پائین سرمایه گذاری در مدت زمان کوتاه تری اتفاق خواهد افتاد.

در بخش تامین منابع مالی با توجه به اینکه تاکنون فازهای یک تا سه پالایشگاه ستاره خلیج فارس در طول یکسال گذشته از محل تولید و صادرات محموله‌های نفتا تامین مالی شده‌اند، پیش بینی می‌شود فاز چهارم توسعه این پالایشگاه میعانات گازی از همین مسیر و بدون نیاز به حضور فاینانسورهای خارجی و یا برداشت از صندوق توسعه ملی تامین مالی شود.

علاوه بر این با بهره برداری از فاز چهارم توسعه پالایشگاه ستاره خلیج فارس دو مسیر برای تولید محصولات وجود دارد و در مسیر اول تولید روزانه 12 میلیون لیتر بنزین یورو پنج و در مسیر دیری امکان تولید نفتا با هدف تامین خوراک صنایع پتروشیمی وجود دارد که هر دو مسیر قطعا منجر به ارزآوری قابل توجهی برای اقتصاد کشور خواهد شد.

به عبارت دیگر با آغاز برنامه‌ریزی برای ساخت فاز چهارم توسعه پالایشگاه ستاره خلیج فارس در کنار ساخت بزرگترین پالایشگاه میعانات گازی جهان با ظرفیت نزدیک به 500 هزار بشکه در روز، گام محکمی برای شکست تحریم های یک جانبه آمریکا در فروش نفت و میعانات گازی برداشته می‌شود و عملا تحریم فروش میعانات گازی ایران را با یک شکست بزرگ روبرو خواهد کرد.

منبع: فارس
 

ازاد

Well-Known Member
کاربر فعال
سخنگوی کمیسیون انرژی مجلس در گفتگو با فارس:
وزارت نفت اراده‌ای برای فروش نفت در بورس ندارد


عضو کمیسیون انرژی با اشاره توان بخش خصوصی برای مقابله با تحریم‌ نفت، گفت: عرضه نفت در بورس، از راهکارهایی است که در شرایط تحریم مشکل گشای کشور است، اما تا به حال اراده‌ لازم در وزارت نفت، برای انجام این کار وجود نداشته است.

اسدالله قره خانی، سخنگوی کمیسیون انرژی مجلس شورای اسلامی در گفت‌وگو با خبرنگار اقتصادی خبرگزاری فارس درباره عرضه نفت در بورس انرژی گفت: عرضه نفت در بورس موضوعی است که از گذشته‌ مطرح بوده و دو ‌بار هم این عرضه صورت گرفت، اما به دلیل سخت کردن شرایط، فقط شرکت نیکو که وابسته به صندوق بازنشستگی نفت است، توانست حضور پیدا کند، هرچند که این شرکت نیز با مشکلاتی مواجه شد. در حال حاضر نیز وزارت نفت اعلام کرده فقط مقداری فرآورده نفتی مانند قیر را در بازار عرضه می‌کند که البته آن هم رقم کوچکی است.

قره خانی با اشاره به ضرورت اصلاح شرایط فروش نفت خام در بورس افزود: آنچه در شرایط کنونی برای ما ضرورت دارد، عرضه نفت خام در بورس است. در این راستا شرط گذاشته بودند که لزوما فرد خریدار نفت، یا باید پالایشگاه دار باشد یا قرارداد پالایشگاهی داشته باشد. این شرط منطقی نیست. زیرا به ما ربطی ندارد که خریدار نفت می‌خواهد جنس خود را به این پالایشگاه ببرد یا پالایشگاه دیگری یا در نهایت اینکه در انبار و مخازن خودش در کشور ثالثی دپو کند.

سخنگوی کمیسیون انرژی مجلس در ادامه اظهار داشت: مهم این است که اولا آن خریدار خریدش پایدار باشد، به موقع باشد، با قیمت رسمی اعلام شده باشد، قدرت انتقال پول داشته باشد که در نهایت پول به دست ما برسد و آن شرایط اطمینان بخش را برای کشور ایجاد کند، لذا برای ما فرقی ندارد که نفت خریداری شده را به به پالایشگاهی در مالزی یا اندونزی یا آفریقا ببرد.

قره‌خانی با اشاره به معیارهای ترجیحی شرکت ملی نفت ایران در مورد عرضه نفت در بورس خاطر نشان کرد: واقعیت این است که هر چه تعداد خریدارها کمتر و مقدار خریدشان هم بالاتر باشد کار برای شرکت ملی نفت ایران راحت تر است و اگر بخواهد تخفیفاتی هم قائل شود، به این شرکت ها ارائه می‌دهد، در مقابل اینکه به جای 10 مشتری، مجبور به ارتباط با 100 مشتری باشد.

سخنگوی کمیسیون انرژی مجلس اضافه کرد: همچنین شرکت ملی نفت ایران نسبت به ورود مشتری‌های داخلی در این حوزه نگران است که مثلا آنها نفت را تحویل بگیرند، اما نتوانند بفروشند و بازار شرکت ملی نفت ایران را هم خراب کنند و موجب ضرر وزارت نفت شوند.

قره خانی در ادامه گفت: اما ما قائل بر این هستیم که می‌توانیم با شرکت‌های داخلی کنسرسیومی ایجاد کنیم و تضامین‌شان را آسان‌تر بگیریم، مضاف بر اینکه برای آن‌ها تخفیفاتی قائل شویم. در حالی که اگر قرار بر این باشد که ما همان قیمتی که به شرکت‌های چین، ژاپن و کره می‌دهیم، به شرکت‌های داخلی هم بدهیم دو مشکل به وجود می آید: اولا پولی که در آنجا تهیه می‌شود، ارزان قیمت است و دوم اینکه بحث مالیات و واسطه فروش نفت مطرح است.

وی گفت: شرکت‌های خارجی بدون واسطه نفت را می فروشند، اما داخلی ها این شرایط برایشان وجود ندارد. بنابراین اگر ما می‌خواهیم شرکت‌های بزرگ داخلی ایجاد کنیم، باید به آنها میدان دهیم و دنبال منافع کوتاه مدت و زودگذر نباشیم.

سخنگوی کمیسیون انرژی مجلس با مقایسه ورود شرکت‌های داخلی به حوزه خرید نفت در بورس با مناقصات پروژه‌های بزرگ اظهار داشت: ما به هر شرکتی که برای ورود به پروژه‌های بزرگ اعلام آمادگیکند، اجازه ورود نمی‌دهیم. بلکه سازمان مدیریت شرکت‌ها را رتبه بندی می‌کند، صلاحیت فنی آنها را مورد دقت قرار می‌دهد، بعد در صورتی که آن شرکت تایید شود، اجازه خواهد یافت که در مناقصه شرکت کند. در رابطه با خرید نفت هم باید همین روش دنبال شود که اگر شرکت‌ها توان لازم را ندارند، می‌توانند کنسرسیوم تشکیل دهند. البته شرکت‌های واقعا خصوصی نه شرکت‌هایی که در گذشته نفت خریداری کردند، مثل شرکت وابسته به تعاونی نیروی انتظامی باشد.

قره‌خانی ادامه داد: باید به شرکت‌های خصوصی واقعی که توان کار و تضامین لازم را داشته باشند، میدان داد. در این راستا ما هم باید آنها را در زمینه قیمت و دیگر شرایط مراعات کنیم تا بعد از یکسال یا دو سال راه بیفتند و از نظر توان مالی و اعتباری هم ارتقا پیدا کنند، ولی تا به حال آن اراده‌ لازم در وزارت نفت برای انجام چنین کاری که بتواند در شرایط تحریم مشکل گشای کشور شود، وجود نداشته است.

سخنگوی کمیسیون انرژی مجلس در پایان اضافه کرد: با این حال با توجه به فشارهای بین المللی بیشتر، وزارت نفت ناگزیر می‌شود به سراغ این شرکت‌ها برود، پس چه بهتر که پیش از قرار گرفتن در آن وضعیت، از همین حالا این آمادگی را پیدا کنیم تا در آن زمان، با مشکل جدی مواجه نشویم.

انتهای پیام/ب
 

ازاد

Well-Known Member
کاربر فعال
رکود و کمبود مواد اولیه ۶۰ درصد کارخانجات مرتبط با پتروشیمی را تعطیل کرد/پتروشیمی‎ها دلال شدند
عضو انجمن ملی پلاستیک و پلیمر ایران با بیان این که نزدیک به ۶۰ درصد از کارخانجات مرتبط با پتروشیمی تعطیل و بخش عمده‌ی دیگر هم با ظرفیت ۱۰ تا ۳۰ درصد فعالیت می‌کنند گفت: علت آن رکود طولانی مدت اقتصاد کشور و کمبود مواد اولیه است.
  • ۲۵ شهريور ۱۳۹۷ - ۰۸:۴۳


به گزارش خبرگزاری تسنیم، محسن صفایی در گفتگوی ویژه خبری افزود: صنعت پلاستیک دارای یک میلیون فرصت اشتغال در کشور است و در حوزه‌های غذایی، پزشکی و تفریحی ورزشی و ... از حضوری پر رنگ برخوردار است، اما سال‌های اخیر دچار آسیب‌هایی شده است.

او ادامه داد: نزدیک به 60 درصد از کارخانجات مرتبط با پتروشیمی تعطیل و بخش عمده‌ی دیگر هم با ظرفیت 10 تا 30 درصد فعالیت می‌کنند و علت آن رکود طولانی مدت اقتصاد کشور و کمبود مواد اولیه است. صادرات مواد اولیه از افتخارات ماست، اما چراغی که به خانه رواست به مسجد حرام است حتما سایه سوء مدیریت بر این صنعت حضور پررنگ دارد.

مهدوی ابهری دبیر کل انجمن صنفی کارفرمایان صنعت پتروشیمی در سوی دیگر استودیو گفت: چراغی که به کارخانه رواست به مسجد حرام است، اما چرخه صادرات به اروپا هم کار یکی دو روز نیست و اگر آن را از دست بدهیم سخت بدست خواهد آمد.

او افزود: برای تولید مواد اولیه پلی پروپیلین در داخل کشور مشکلی نداریم و همیشه بیش از نیاز هم تولید کرده ایم، اما اینکه چرا برای مصرف داخل همیشه مواد اولیه کم می‌آید را باید در جای دیگر بررسی کرد.

صفایی گفت: سوء مدیریت و عرضه نادرست از عمده دلایل کمبود مواد اولیه پتروشیمی برای مصرف داخل است. باید برای ارائه ادله مستندات رفتاری پتروشیمی شفافیت وجود داشته باشد.

حسین دُر عضو اتحادیه صنایع پایین دستی پتروشیمی در ارتباط تلفنی با این برنامه گفت: معمولاً تولید کنندگان مواد اولیه پتروشیمی خارجی‌ها را بیشتر از ما داخلی‌ها دوست دارند.

صفایی هم گفت: وقتی یکی از متولیان مملکت که عضو هیات مدیره 17 شرکت پتروشیمی است و سیستم معیوبی به نام بهین یاب را درست کرده است علاقه‌ای هم به اصلاح عیوب این سامانه ندارد این اصلاح وظیفه ما نیست بلکه ناظران و بازرسان معلوم و کافی دارد.

عباس یعقوبی معاون عملیات بازار بورس کالا در دیگر ارتباط تلفنی با این برنامه گفت: تا آنجا که به ما مربوط می‌شود فهرست همه خریداران بورس کالا را برای سازمان‌های نظارتی از جمله کار گروه تنظیم بازار و همچنین سازمان حمایت از حقوق مصرف کننده و تولید کننده ارسال می‌کنیم. پس سازمان حمایت متولی اصلاحات و رسیدگی‌های ثانویه است.

او ادامه داد: ما طبق مصوبات سازمان تنظیم بازار و کار گروه های بازرسی عمل می‌کنیم و از رانت بازی در بورس کالا خبری نیست.

حسین دُر در ادامه ارتباط تلفنی با این برنامه گفت: با فریاد آی دزد، کاری از پیش نمی‌رود به راحتی می‌شود با چک کردن حساب‌های بانکی خریداران محموله‌های پتروشیمی دریافت که محل خرید کجا بوده. رسیدن به دلال کار سختی نیست. لیست خریداران بطور مرتب از سوی وزارت صمت اعلام می‌شود و در بورس کالا که حکم دما سنج را دارد معامله صورت می‌گیرد.

صفایی با این ادعا که می‌تواند آدرس همه دلالان را ارائه کند افزود: لیست خریداران سه سال اخیر کالا باید برای بررسی به انجمن ملی تحویل داده شود.

او افزود: همه می‌دانند دلال کیست، اما به زبان نمی‌آییم اینکه بگوییم این اسامی جزء اسناد تجاری هستند یعنی بدنبال پوشش دادن دلالان هستیم.

مهدویگفت: مواد اولیه نیاز داخل را کنار گذاشته ایم پس اگر نیاز داخل تامین نمی‌شود، اتفاق در جای دیگری می‌افتد. اینجا دلالان ایفای نقش می‌کنند. دلالی از آنجا پیش می‌آید که واحد‌های تجاری دارای پروانه، پروانه خود را به حسن و حسین می‌دهند و می‌خواهند بدون حرف هزینه سود دریافت کنند. اینگونه است که مواد اولیه از انبار‌های شورآباد سردر می‌آورد و در نهایت با 3 برابر قیمت به دست مصرف کننده می‌رسد.

حسین دُر در ارتباط تلفنی خود ادعا کرد که تولید کنندگان پتروشیمی هم بصورت مستقیم اقدام به دلالی می‌کنند.

او افزود: مواد اولیه‌ای که به گونی بافان خارج از بورس ارائه می‌شود نمونه‌ای از دلال بازی پتروشیمی هاست.

مهدوی پاسخ داد: مواد اولیه به منظور تولید گونی را بدستور دولت و برای رفع مشکل تولید کنندگان آرد کشور داده ایم و فقط قصد خیر کردن داشتیم. آقای حسین دُر اگر نمونه‌ی دیگری از معاملات خارج از بورس دارید بگویید تا به شما جایزه بدهیم.

حسین دُر گفت: اگر جایزه را تعیین کنید ظرف مدت 5 دقیقه مستنداتم از معاملات پتروشیمی خارج از بورس کالا را در شبکه‌های اجتماعی منتشر خواهیم کرد.

صفایی گفت: تولید کنندگان پتروشیمی گویی فراموش کرده اند روزگاری برای فروش محصولاتشان به ما مصرف کنندگان داخلی التماس می‌کردند.

مهدوی گفت: اگر 100 سازمان حمایت از تولید کننده و مصرف کننده هم راه اندازی شود با وجود رانت بازی های موجود دردی از مصرف کنندگان واقعی حل نخواهد شد.

رحیم مقیمی رئیس اتحادیه پلاستیک تهران در آخرین ارتباط تلفنی با این برنامه در خصوص برداشته شدن سقف قیمت پلیمر در معاملات بورس کالا گفت: با این رویداد انتظار می‌رود صادرات این محصول قطع گردد و اول نیاز داخل باید تامین شود.

انتهای پیام/
 

شمال

Well-Known Member
کاربر فعال
عضو تازه
تاریخ انتشار: ۲۶ شهريور ۱۳۹۷ - ۰۹:۴۸

معاون مالی پتروشیمی «غدیر» در گفت‌وگو با بورس‌نیوز مطرح کرد
زیان‌دهی پتروشیمی‌ها در صورت محاسبه خوراک با نرخ بازار ثانویه/ اخلال در مراودات ارزی دلیل عدم تامین کاتالیست

مدیر مالی پتروشیمی غدیر با بیان اینکه همکاری دولت برای حل مشکل خریدهای خارجی بسیار حایز اهمیت بوده ، گفت: چنانچه دولت بخواهد با آزاد سازی سقف رقابت در بورس کالا و تعیین مثلا سقف 20 درصدی قیمت خوراک را بر اساس بازار ثانویه محاسبه کند قطعا به ضرر مجتمع های پتروشیمی خواهد بود.


به گزارش بورس‌نیوز، پتروشیمی غدیر در شفاف سازی از کاهش تولید به دلیل مشکل در تهیه کاتالیست خبر داده در همین زمینه گفت و گویی با کورش معظمی گودرزی مدیر مالی این شرکت داشته‌ایم.

کورش معظمی گودرزی در گفت‌وگو با بورس‌نیوز با بیان اینکه اقداماتی از طرف شرکت ملی پتروشیمی و خود شرکت برای حل مشکل انجام شده گفت: شرکت نه تنها کمک دولتی نداشته‌ بلکه برخی محدودیت‌های داخلی‌ها بیشتر از تحریم‌های بین‌المللی مشکل‌ساز بوده است.

وی ادامه داد: نمی‌توان زمان دقیقی برای حل تاخیر در تهیه کاتالیست اعلام کرد و پیگیر برطرف‌کردن این مشکل هستیم تا در بلندمدت با این معضل دیگر مواجه نشده تا بتوان سقف تولید را در حد مطلوب حفظ کرد.

گودرزی با بیان اینکه کاتالیست مورد نیاز «شغدیر» از شرکت‌های خارجی تامین شده و با توجه به تاریخ تولید و مصرف این گونه مواد امکان تهیه و نگهداری بیش از تاریخ معینی وجود ندارد، افزود: با توجه به اینکه نگهداری کاتالیست در هر درجه حرارتی ممکن نبوده نمی‌توان بیش از نیاز آنها را خریداری کرد.

وی تاخیر در تهیه کاتالیست را ناشی از آثار تحریم دانست، گفت: فرآیند تهیه و خرید این مواد تغییر کرده و در پرداخت و همچنین در جابه‌جایی ارز با مشکلات عدید‌ای روبه‌رو هستیم.

گودرزی با اشاره به موضوع پرونده فردی که اسنادی را برای خرید PVC به شرکت ارائه داده و سپس این اسناد را به صورت زد و بند به دیگری منتقل کرده، گفت: این فرد اکنون در زندان به سر می‌برد و فرایند شناسایی اموال و بازگشت پول کالای فروخته شده به شرکت در حال انجام است.

وی در مورد پرونده خرید کاتالیست اکسین در سال 94 نیز گفت: رای دادگاه بدوی صادر شده با اعتراض متهم رای به دادگاه تجدید نظر ارسال شده و نتیجه آن هنوز مشخص نیست و با توجه به زمان‌بر بودن پرونده‌های حقوقی پرونده کماکان در مرحله رسیدگی قرار دارد.

وی در خصوص عرضه‌های این پتروشیمی در بورس‌کالا گفت: ماه گذشته اورهال در دستور کار قرار گرفته بود که بر اساس تولید باید عرضه محصولات را در بورس‌کالا اجرایی می‌شد اما قطعا با توجه به اینکه بین قیمت فروش محصولات پتروشیمی در بورس کالا ونرخ واقعی بازار اختلاف قابل توجهی وجود دارد، چنانچه دست دلالان کوتاه شده و این سود نصیب شرکت های تولیدی شود مسلما بهتر خواهد بود البته باید منتظر ماند ودید در صورت عملیاتی شدن این موضوع و آزاد شدن سقف محصولات پتروشیمی در مورد خوراک این مجتمع ها چه تصمیمی گرفته خواهد شد.

گودرزی با اشاره به ابهامات فراوان در شرایط فعلی ادامه داد: چنانچه دولت بخواهد با آزاد سازی سقف رقابت در بورس کالا و تعیین مثلا سقف 20 درصدی قیمت خوراک را بر اساس بازار ثانویه محاسبه کند قطعا به ضرر مجتمع های پتروشیمی خواهد بود.

شایان ذکر است پتروشیمی شغدیر با سرمایه 130 میلیارد تومانی طی چند ماه اخیر در فرابورس عرضه شده و سهامدار عمده آن نیز سرمایه گذاری نفت ، گاز و پتروشیمی تامین(تاپیکو ) است.
 

ازاد

Well-Known Member
کاربر فعال
تعهد پتروشیمی‌ها به عرضه ۷ میلیارد دلار ارز تا پایان سال/ هر هفته ۲۰۰ میلیون دلار ارز عرضه می شود
مدیرعامل شرکت ملی صنایع پتروشیمی گفت: پتروشیمی ها متعهد هستند از ۲۶ مردادماه تا پایان سال ۶ میلیارد و ۹۸۶ میلیون و ۸۰۰ هزار دلار ارز حاصل از صادرات خود را در سامانه نیما عرضه کنند.
  • ۲۶ شهريور ۱۳۹۷ - ۱۴:۵۳به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری تسنیم، رضا نوروززاده مدیرعامل شرکت ملی صنایع پتروشیمی در نشستی خبری اظهار داشت: نیاز هست که دولت ساماندهی صادرات را خودش عهده دار شود.

وی افزود: صادرات باید شفاف باشد تا دولت که مسئولیت تأمین ارز را برای قسمت های اصلی کشور دارد، تکلیف خودش را بداند.

نوروززاده با بیان اینکه "شرکت ملی صنایع پتروشیمی به طور مستقیم روی بسیاری از شرکت های پتروشیمی نظارت مدیریتی ندارد، اما نقش حاکمیتی دارد و تولید، فروش و صادرات توسط این شرکت رصد می شود"، گفت: زمانی که بحث‌های ارزی مطرح شد، رییس جمهور اختیارات مجمعی واحدهای پتروشیمی که مربوط به وزارتخانه‌های رفاه و دفاع بود را به وزیر نفت داد و آقای زنگنه هم جلساتی را در دفتر خود با حضور شرکت ملی صنایع پتروشیمی، بخش های خصوصی و خصولتی تشکیل داد.

وی ادامه داد: در ابتدا ارز همه واحدهای پتروشیمی منهای هزینه‌های ارزی آن ها احصا شد و سهم هر هلدینگ و ارزی که باید وارد سامانه نیما کند را تعیین کردیم، بعد از آن هزینه‌های شرکت ها را در نظر گرفتیم و مشخص شد که درآمد ارزی سال 97 شرکت های پتروشیمی حدود 12 میلیارد دلار است که این شرکت ها مجاز هستند 25 درصد درآمد ارزی خود را صرف هزینه های جاری شامل بدهی ارزی، واردات ارزی موارد اولیه، هزینه های حمل، برنامه های توسعه ای و ... کنند.

معاون وزیر نفت تصریح کرد: از تاریخ بیست و یکم فروردین ماه امسال تا بیست و ششم مردادماه در مجموع 2 میلیارد و 571 میلیون و 800 هزار دلار ارز حاصل از صادرات توسط پتروشیمی ها در سامانه نیما عرضه شده و پتروشیمی ها متعهد هستند از 26 مردادماه تا پایان سال 6 میلیارد و 986 میلیون و 800 هزار دلار ارز حاصل از صادرات خود را در سامانه نیما عرضه کنند.

نوروززاده با تاکید بر اینکه "شرکت ملی صنایع پتروشیمی عملکرد شرکت های پتروشیمی را در سامانه نیما رصد می‌کند"، گفت: بانک مرکزی هم می‌تواند آمار عملکرد آنان را در اختیار عموم قرار دهد.

وی افزود: سالانه حدود 40 میلیارد دلار صادرات غیرنفتی داریم که از این رقم فقط 12 میلیارد دلار آن متعلق به شرکت های پتروشیمی است.

معاون وزیر نفت تصریح کرد: بر اساس برآوردی که انجام شده است پیش‌بینی می‌شود تعهد باقی مانده پتروشیمی ها در ٤٩هفته سال که از تاریخ 21 فروردین تا پایان سال است، هفته ای 300 میلیون دلار باشد که با کسر هزینه‌های آن ها به هفته ای 200 میلیون دلار می رسد، یعنی پتروشیمی ها به طور متوسط تا پایان سال هر هفته 200 میلیون دلار ارز در سامانه نیما عرضه می کنند.

مدیرعامل شرکت ملی صنایع پتروشیمی با بیان اینکه "نرخ ارز صادراتی شرکت های پتروشیمی در سامانه نیما با هماهنگی بانک مرکزی بوده است"، گفت: نرخ ارز پتروشیمی‌ها در سامانه نیما 7500 تومان است، همچنین تا امروز نرخ خوراک واحدها تغییری نکرده و باید توجه داشت نسبت قیمت خوراک به فروش یک به یک نیست.

نوروززاده با اشاره به تذکر رئیس جمهور در عرضه ارز صادرکنندگان به بازار گفت: بعد از صحبت‌های رئیس جمهور در این مورد جلسه‌ای در دفتر معاون اول ریاست جمهوری تشکیل دادیم و توضیح دادیم که پتروشیمی ها به تعهدات خود به طور دقیق عمل کردند.

انتهای پیام/
 

شمال

Well-Known Member
کاربر فعال
عضو تازه
۱۴:۵ - ۱۳۹۷/۶/۲۶


گزارش معاون وزیر نفت از عرضه ارز پتروشیمی‌ها و نرخ خوراک با دلار 7500
معاون وزیر نفت با اعلام حجم صادرات ارزی سالانه شرکت های پتروشیمی‌ در سامانه نیما و مقدار عرضه شده تاکنون گفت: نرخ تسعیر ارز خوراک تاکنون تغییری نداشته اما درصورت تصویب دولت، دلار ۷۵۰۰ تومانی مبنا قرار می گیرد.
به گزارش پایگاه خبری بورس پرس به نقل از مهر، رضا نوروززاده مدیرعامل شرکت ملی صنایع پتروشیمی در یک نشست خبری اظهار داشت: از 21 فروردین تا 26 مرداد 2 میلیارد و 571 میلیون دلار توسط شرکت های پتروشیمی‌ در سامانه نیما عرضه شد.

وی افزود: حجم صادرات ارزی پتروشیمی‌ها در طول سال، 12 میلیارد دلار است که 25 درصد از آن برای مصارف آنها استفاده می‌شود و باید در طول سال 9 میلیارد دلار در سامانه نیما عرضه کنند که تاکنون 2 میلیارد و 571 میلیون دلار عرضه کرده‌اند.جلسه‌ای با معاون اول داشتیم و توضیح دادیم ارز را پرداخت کردیم و گروه‌های دیگر باید بررسی کنند تا ببینند کدام گروه‌ها ارز را نمی‌آورند.پتروشیمی ها هر هفته موظفند ۲۰۰ میلیون دلار در سامانه نیما عرضه کنند.

این مقام مسئول درباره اینکه در صورت محاسبه نرخ خوراک واحدهای پتروشیمی براساس نرخ بازار ثانویه، چه قیمتی مدنظر خواهد بود؟ گفت: نرخ خوراک واحدهای پتروشیمی تاکنون افزایشی نداشته اما در صورت تصمیم گیری، محاسبه قیمتی براساس دلار ۷۵۰۰ تومانی خواهد بود.

نوروز زاده درباره دخالت شرکت ملی صنایع پتروشیمی در حوزه تنظیم بازار محصولات توضیح داد: تولید و عرضه فرآورده های پتروشیمی توسط این شرکت رصد می شود چرا که بخشی از تولیدات واحدهای پتروشیمی بین مجتمعی عرضه شده و بخشی دیگر در بورس عرضه می شود. به طور مثال در رابطه با عرضه فرآورده های همانند پِت که ظرفیت تولید آن ۲۴۰ هزار تن در سال است، تلاش کردیم عرضه آن در بازار داخلی انجام شود و صادرات آن هرچند که به ضرر واحد پتروشیمی بود، لغو شد.

وی افزود: پتروشیمی ها تحت فشار هستند تا به نظام و دولت خدمت رسانی کنند. این واحدها خصوصی هستند. چرا باید محصول را به جای صادرات به دولت بدهند و درآمدهای ارزی را به داخل وارد کنند؟بارها به وزارت صنعت اعلام کردیم محصولاتی که برای آن عطش مصرف وجود دارد هم به ما و هم به مردم اعلام کنند تا براساس میزان مصرف و شرکت های تولید کننده اقدام به تنظیم دستورالعمل های لازم کنیم.
 

ازاد

Well-Known Member
کاربر فعال
در جلسه شورای عالی هماهنگی اقتصادی به ریاست روحانیطرح عرضه نفت خام به صورت ارزی در رینگ صادراتی بورس انرژی تصویب شد
شورای عالی هماهنگی اقتصادی با هدف متنوع‌سازی روش‌های فروش نفت، طرح عرضه نفت خام در رینگ صادراتی بورس انرژی در داخل کشور به صورت ارزی را تصویب کرد.

به گزارش حوزه دولت خبرگزاری فارس به نقل از پایگاه اطلاع‌رسانی ریاست‌جمهوری، شورای عالی هماهنگی اقتصادی با هدف متنوع‌سازی روش‌های فروش نفت، طرح عرضه نفت خام در رینگ صادراتی بورس انرژی در داخل کشور به صورت ارزی را تصویب کرد.

براساس این طرح، وزارت نفت می‌تواند با استفاده از ظرفیت بخش خصوصی برای صادرات، نفت خام و فراورده‌های نفتی را به قیمت رقابتی، در بورس داخل کشور به فروش برساند.

در جلسه روز سه شنبه این شورا که با حضور اعضا و به ریاست روحانی تشکیل شد؛ همچنین تصمیم گرفته شد تا ذخائر استراتژیک کالاهای اساسی در کشور افزایش یابد.
در همین راستا ذخیره گندم در کشور به میزان نیاز یک سال تأمین شده است و کالاهای اساسی دیگر نیز شامل ذخایر تأمین شده توسط بخش خصوصی و دستگاه‌های مسئول دولتی، در سطح اطمینان بخشی قرار دارد.

انتهای پیام/
 

hamidf

Active Member
کاربر فعال
در جلسه شورای عالی هماهنگی اقتصادی به ریاست روحانیطرح عرضه نفت خام به صورت ارزی در رینگ صادراتی بورس انرژی تصویب شد
شورای عالی هماهنگی اقتصادی با هدف متنوع‌سازی روش‌های فروش نفت، طرح عرضه نفت خام در رینگ صادراتی بورس انرژی در داخل کشور به صورت ارزی را تصویب کرد.

به گزارش حوزه دولت خبرگزاری فارس به نقل از پایگاه اطلاع‌رسانی ریاست‌جمهوری، شورای عالی هماهنگی اقتصادی با هدف متنوع‌سازی روش‌های فروش نفت، طرح عرضه نفت خام در رینگ صادراتی بورس انرژی در داخل کشور به صورت ارزی را تصویب کرد.

براساس این طرح، وزارت نفت می‌تواند با استفاده از ظرفیت بخش خصوصی برای صادرات، نفت خام و فراورده‌های نفتی را به قیمت رقابتی، در بورس داخل کشور به فروش برساند.

در جلسه روز سه شنبه این شورا که با حضور اعضا و به ریاست روحانی تشکیل شد؛ همچنین تصمیم گرفته شد تا ذخائر استراتژیک کالاهای اساسی در کشور افزایش یابد.
در همین راستا ذخیره گندم در کشور به میزان نیاز یک سال تأمین شده است و کالاهای اساسی دیگر نیز شامل ذخایر تأمین شده توسط بخش خصوصی و دستگاه‌های مسئول دولتی، در سطح اطمینان بخشی قرار دارد.

انتهای پیام/
برای مقابله با تحریمها و جلوگیری از افت ارزش پول ملی فروش ریالی نفت در بورس بهترین راهکار بود و هست چراکه بزودی خریدارن خارجی هم بخاطر جذابیت این بازار و تخفیف هایی که وزارت نفت جهت فروش در بازار بورس انرژی می بایست به اجرا درآورد مجبور به خرید ریال
خواهند شد .ولی فروش نفت به صورت ارزی متاسفانه این فر صت ناب را جهت تقویت ارزش پول ملی را گرفت ضمن اینکه تهیه ارز برای خرید نفت در بورس موجب تشدید بی ارزشی پول ملی را فراهم خواهد ساخت و کاملا مشهود است که اربابان اینگلیسی هنوز سکان فروش نفت ایران را در دست دارند.و با. کارشکنیهای که خیلی قبل از این مانع راه اندازی بورس تفت در ایران شدند و اینبار در حالیکه همه چی برای عرضه ریالی در بورس مهیا بود حالا می بینیم که متاسفانه به بهانه‌هایی چون رانت و ارزان فروشی و غیره فر.وش ارزی در دستور کار قرار گرفته
در حالیکه تهیه ارز برای خرید نفت توسط بخش خصوصی معضلات خود را در پی خواهد داشت و موجب سقوط بیشتر ریال خواهد شد .بنابراین از دولت و فعالان اقتصادی و حامیان تقویت ارزش پول ملی و مدیران بورس انرژی تقاضامندم که عرضه نفت بصورت ریالی را در دستور کار قرار دهند.
 

مرتضی رحمانی

Member
کاربر فعال
عضو تازه
‏ تولید ‎نفت روسیه ۱۳۰ هزار بشکه در روز افزایش یافت

یک منبع آگاه در بخش انرژی روسیه گفت، متوسط تولید نفت این کشور در فاصله اول تا ۲۷ سپتامبر امسال به ۱۱.۳۴۷ میلیون بشکه در روز رسیده و در مسیر ثبت رکورد بالاترین میزان تولید نفت از زمان فروپاشی اتحاد جماهیر شوروی قرار دارد.
 

ازاد

Well-Known Member
کاربر فعال
مصوبات جلسه امروز هیئت دولت
هیئت دولت نحوه محاسبه قیمت میعانات گازی، گاز طبیعی خوراک تحویلی به واحدهای پتروشیمی داخلی را تعیین کرد.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر،
هیئت وزیران عصر یکشنبه به ریاست رئیس جمهوری تشکیل جلسه داد.

با تصویب هیئت وزیران، از ابتدای مهر ماه امسال در محاسبه قیمت میعانات گازی، گاز طبیعی خوراک و دیگر خوراک های تحویلی به واحدهای پتروشیمی داخلی، نرخ تسعیر ارز در هر ماه برابر با متوسط نرخ معاملاتی ارز در سامانه نیما خواهد بود.

همچنین در ادامه جلسه، تعدادی از پیشنهادهای دستگاه‌های اجرایی پس از بحث و بررسی، به تصویب هیات وزیران رسید.
 

ازاد

Well-Known Member
کاربر فعال
دبیرکل انجمن صنفی کارفرمایی پتروشیمی مطرح کرد
امکان کاهش ارزش سهام پتروشیمی ها

دبیر کل انجمن صنفی کارفرمایی صنعت پتروشیمی گفت: هم اکنون ۲۵ تا ۲۶ درصد از صادرات غیرنفتی به صنعت پتروشیمی تعلق دارد.

به گزارش مشرق، احمد مهدوی با اشاره به اینکه باوجود داشتن سهم بیش از ۲۵ درصدیصادرات غیر نفتی، ۷۰ درصد از ارز صادراتی به سامانه نیما از طریق پتروشیمی‌ها تحویل شده است، گفت: دولت تصمیم گرفت قیمت میعانات گازی، گاز طبیعی و دیگر خوراک‌های تحویلی به واحدهای پتروشیمی داخلی، نرخ تسعیر ارز در هر ماه برابر با متوسط نرخ معاملاتی ارز در سامانه نیما باشد.دبیر کل انجمن صنفی کارفرمایی صنعت پتروشیمی از استقبال این انجمن از تصمیم مورد نظر دولت خبر داد و ادامه داد: با هر نرخی که خوراک تامین و صادرات صورت می‌گیرد ارز هم باید با همان نرخ به سامانه نیما طبق عرضه و تقاضا ارائه و از طرفی دیگر محصولات در بورس کالا هم ضرورت دارد با همین نرخ عرضه شود.

بیشتر بخوانید:

توسعه ظرفیت پالایشگاهی تیرخلاص به تحریم‌های نفتی
وی با بیان اینکه با تحقق این مهم، شفافیت در حوزه صنعت پتروشیمی به وجود خواهد آمد و رانت از بین می رود، افزود: اگر بخش‌های صادراتی دیگر همانند پتروشیمی‌ها ارز صادراتی خود را به سامانه نیما تحویل می‌دادند امروز وضع کشور در تنظیم بازار ارز به مراتب بهتر بود.

مهدوی ادامه داد: این تصمیم دولت در بلند مدت تاثیر منفی ندارد اما امکان دارد در کوتاه مدت در بورس کالا قیمت سهام پتروشیمی‌ها کاهش یابد. نرخ خوراک پتروشیمی‌ها طبق قانون الحاق دو مجلس شورای اسلامی باید به گونه‌ای باشد که شرایط رقابت در بازارهای جهانی فراهم شود.منبع: خبرگزاری صدا و سیما
 

ازاد

Well-Known Member
کاربر فعال
تأمین دانش فنی چالش جدی اجرای برنامه افزایش تولید پروپیلن
دریافت خبر : چهار‌شنبه 21 شهریور 1397 ساعت 0:42مدیر طرح های شرکت ملی صنایع پتروشیمی از صدور مجوز ساخت سه طرح جدید پتروشیمی سلمان فارسی، سهند و کوروش با اشتفاده از خوراک پروپان تولیدی پالایشگاه بیدبلند خلیج فارس در ماهشهر خبر داد. به گزارش گروه اقتصادی خبرگزاری آنا از انجمن صنفی کارفرمائی صنعت پتروشیمی ، «علی محمد بساق زاده» درباره برنامه های تکمیل زنجیره خوراک پروپان در صنعت پتروشیمی، گفت: در شرایط فعلی پیشرفت ساخت پالایشگاه بیدبلند خلیج فارس به حدود 90 درصد رسیده است که پیش بینی می شود از سال آینده تولید گاز و سایر محصولات در این پالایشگاه آغاز شود. مدیر طرح های شرکت ملی صنایع پتروشیمی با اعلام اینکه تولید متان پالایشگاه بیدبلند به شبکه سراسری گاز تزریق می شود و اتان تولیدی صرف تامین خوراک پتروشیمی گچساران خواهد شد، تصریح کرد: پروپان و بوتان تولیدی این پالایشگاه گاز هم به بندر ماهشهر منتقل می شود. این عضو هیات مدیره شرکت ملی صنایع پتروشیمی با یادآوری اینکه تاکنون بر اساس خوراک پروپان پالایشگاه بیدبلند خلیج فارس سه طرح PDHبا هدف تبدیل پروپان به پروپیلن و پلی پروپیلن در ماهشهر تعریف شده است، بیان کرد: پتروشیمی سلمان فارسی ...
مدیر طرح های شرکت ملی صنایع پتروشیمی از صدور مجوز ساخت سه طرح جدید پتروشیمی سلمان فارسی، سهند و کوروش با استفاده از خوراک پروپان تولیدی پالایشگاه بیدبلند خلیج فارس در ماهشهر خبر داد.
به گزارش گروه اقتصادی خبرگزاری آنا از انجمن صنفی کارفرمائی صنعت پتروشیمی ، «علی محمد بساق زاده» درباره برنامه های تکمیل زنجیره خوراک پروپان در صنعت پتروشیمی، گفت: در شرایط فعلی پیشرفت ساخت پالایشگاه بیدبلند خلیج فارس به حدود 90 درصد رسیده است که پیش بینی می شود از سال آینده تولید گاز و سایر محصولات در این پالایشگاه آغاز شود.
مدیر طرح های شرکت ملی صنایع پتروشیمی با اعلام اینکه تولید متان پالایشگاه بیدبلند به شبکه سراسری گاز تزریق می شود و اتان تولیدی صرف تأمین خوراک پتروشیمی گچساران خواهد شد، تصریح کرد: پروپان و بوتان تولیدی این پالایشگاه گاز هم به بندر ماهشهر منتقل می شود.
این عضو هیأت مدیره شرکت ملی صنایع پتروشیمی با یادآوری اینکه تاکنون بر اساس خوراک پروپان پالایشگاه بیدبلند خلیج فارس سه طرح PDHبا هدف تبدیل پروپان به پروپیلن و پلی پروپیلن در ماهشهر تعریف شده است، بیان کرد: پتروشیمی سلمان فارسی با ظرفیت 450 هزار تن، پتروشیمی کوروش با ظرفیت 150 هزار تن و پتروشیمی سهند با ظرفیت حدود 500 هزار تن سه طرح پائین دستی پالایشگاه بیدبلند هستند.
این مقام مسئول با بیان اینکه در مجموع تاکنون مجوزهایی برای ساخت 9 طرح جدید PDHدر صنعت پتروشیمی صادر شده است،خاطرنشان کرد: بیشتر این طرح ها در منطقه ویژه پارس هستند؛ زیرا بیشتر خوراک پروپان یا اتان ریکاوری بیشتری در این منطقه موجود است.
 

ازاد

Well-Known Member
کاربر فعال
پیشنهاد صادرات نفت با حق‌العمل کاری بخش خصوصی/بورس نفت به نتیجه نمی‌رسد
عضو کمیسیون اقتصادی مجلس گفت: طرح فروش نفت در بورس شکست می‌خورد، چراکه نمی توانند پول را منتقل کنند؛ بنابراین باید گفت که مسئولان دنبال نخود سیاه نروند.
  • ۱۴ مهر ۱۳۹۷ - ۱۳:۳۰


به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری تسنیم،محمد حسن‌نژاد با اشاره به تصویب راه‌اندازی بورس نفت گفت: دلیلی وجود ندارد که هر چیز زیبایی که ذکر می‌شود به دنبال آن رفت؛ بورس کلمه با کلاسی است اما در واقع محلی بوده که باید خریدار و فروشنده به یکدیگر برسند.

عضو کمیسیون اقتصادی مجلس با بیان اینکه خریدار نفت ایران شرکت‌های خارجی هستند، گفت: هم اکنون که خارجی‌ها نفت ایران را خریداری می‌کنند نمی‌توانند نفت را از کشور خارج کنند، بنابراین اگر بخش خصوصی نفت را خریداری کند می‌خواهد کجا تزریق و یا از آن نگهداری کند.

نفت در بورس با چه قیمتی به فروش می رسد؟

وی ادامه داد: به جای اینکه نفت را وارد بورس کرده تا بخش خصوصی آن را خریداری و بفروشد حق‌العمل کاری به بخش خصوصی پرداخت شود تا نفت را در خارج از کشور بفروشد.

نماینده مردم مرند و جلفا در مجلس درباره قیمت نفت در بورس، اظهار داشت: مشخص نیست که نفت در بورس با چه قیمتی می‌خواهد به فروش برسد.

طرح فروش نفت در بورس شکست می خورد

وی با اشاره به اینکه عنوان شده که 80 درصد پول فروش نفت در بورس باید به‌صورت ارز پرداخت شود، افزود: مگر پتروشیمی‌ها که از دولت نفت و گاز خریداری می‌کنند پول خود را به صورت ارزی می دهند که خریداران نفت خام در بورس پول را به صورت ارزی پرداخت کنند.

به گزارش خانه ملت، عضو کمیسیون اقتصادی مجلس تصریح کرد: طرح فروش نفت در بورس شکست می خورد، چراکه نمی توانند پول را منتقل کنند بنابراین باید گفت که مسئولان دنبال نخود سیاه نروند.

انتهای پیام/
 

ازاد

Well-Known Member
کاربر فعال
"اپیک" برای نخستین بار منتشر کرد:
جزییات اجرای 25 طرح پلیمری در صنعت پتروشیمی/ برنامه تولید 8.9 میلیون تن پلیمر در ایران
۳۱ خرداد ۱۳۹۶
عملیات اجرایی 25 طرح جدید تولید محصولات پلیمری در صنایع پتروشیمی ایران از پیشرفت های کمتر از 10 درصد تا بیش از 90 درصد با هدف تولید سالانه حدود هشت میلیون و 900 هزار تن انواع محصولات پلیمری در ایران آغاز شد.
به گزارش خبرنگار پایگاه اطلاع‌رسانی انجمن صنفی کارفرمایی صنعت پتروشیمی، در آستانه آغاز اجرای برنامه ششم توسعه یکی از سیاست‌های کلیدی توسعه صنعت پتروشیمی متنوع‌سازی سبد تولید محصولات جدید پلیمری با هدف تکمیل زنجیره های ارزش و تامین خوراک صنایع تکمیلی پتروشیمی است.

براین اساس، هم اکنون عملیات اجرایی 25 طرح جدید تولید محصولات الفین و پلیمری با پشرفت های کمتر از 10 درصد تا 90 درصد در صنایع پتروشیمی کشور آغاز شده که پیش‌بینی می‌شود با بهره برداری از این طرح ها تا پایان برنامه ششم (بدون احتساب طرح هایی که در آینده عملیات اجرایی آنها آغاز می شود) ظرفیت تولید محصولات پلیمری ایران سالانه نزدیک به 8.9 میلیون تن افزایش یابد.

از مهمترین محصولات الفینی و پلیمری که قرار است با تکمیل طرح های در دست اجرا تولید و عرضه شود باید به محصولاتی همچون اتیلن، انواع اتیلن گلایکول‌ها، انواع پلی اتیلن سبک و سنگین خطی، پروپیلن و پلی پروپیلن، پلی استایرن انبساطی، انواع پی.وی.سی، ABS، SBS، ESBR و ... اشاره کرد.

ساخت 2 طرح پلی استایرن

مطابق با آخرین گزارش مدیریت برنامه‌ریزی شرکت ملی صنایع پتروشیمی هم‌اکنون دو طرح تولید پلی استایرن شامل واحدهای فاز اول پتروشیمی کیمیا صنایع دالاهو با پیشرفت 87 درصد و ظرفیت 60 هزار تن و پتروشیمی پترو رامشه اصفهان با 13 درصد پیشرفت اجرایی و 50 هزار تن ظرفیت در حال ساخت و تکمیل قرار دارند.

افزایش 2.7 میلیون تنی تولید اتیلن

همچنین پنج طرح تولید اتیلن درمجموع با ظرفیت دو میلیون و 736 هزار تن شامل طرح های فاز دوم پتروشیمی بوشهر با 17 درصد پیشرفت و 385 هزار تن اتیلن، اتیلن گچساران با 34 درصد پیشرفت و یک میلیون تن ظرفیت، پتروشیمی فیروزآباد با 13 درصد پیشرفت و یک میلیون تن ظرفیت تولید اتیلن، پتروشیمی دهلران با 7 درصد پیشرفت و 198 هزار تن ظرفیت تولید اتیلن و فاز دوم پتروشیمی ایلام با 81 درصد پیشرفت و 153 هزار تن اتیلن از مهمترین طرح های در دست اجرا در این بخش هستند.

پلی اتیلن‌ها، رکورد دار طرح های پلیمری کشور

براساس این گزارش، بیشترین طرح تولید پلیمر در دست اجرا مربوط به انواع طرح های تولید پلی اتیلن سبک و سنگین خطی شامل 10 طرح جدید با ظرفیت تولید دو میلیون و 840 هزار تن انواع پلی اتیلن سبک و سنگین خطی است. در این خصوص می‌توان به طرح‌های پتروشیمی ممسنی، بروجن، دهدشت، کازرون، فسا، جهرم، داراب، دهلران، بوشهر و میاندوآب اشاره کرد .

تمامی طرح های جدید و در دست اجرای تولید انواع پلی اتیلن سبک و سنگین خطی که در مسیر خط لوله اتیلن غرب و اتان مرکز قرار دارند دارای پیشرفت های اجرایی کمتر از 20 درصد بوده (به استثنای پتروشیمی میاندوآب که از 35 درصد پیشرفت اجرایی برخوردار است) و مراحل ابتدایی ساخت را می‌گذرانند.

تولید پروپیلن ایران دو برابر می شود

یکی از مهم‌ترین محصولات پلیمری که شرکت ملی صنایع پتروشیمی برنامه ریزی گسترده ای را برای افزایش سهم آن در سبد تولید محصولات پتروشیمی کشور در دستور کار قرار داده پروپیلن و پلی پروپیلن است که برای تحقق این برنامه ها، برنامه‌ریزی به منظور اجرای طرح های تبدیل پروپان به پروپیلن و متانول به پروپیلن و پلی پروپیلن آغاز شده است.

براین اساس هم اکنون 6 طرح تولید پروپیلن و پلی پروپیلن در سطح صنعت پتروشیمی کشور اجرایی شده که در صورت بهره برداری از این پروژه ها در مجموع بیش از یک میلیون و 335 هزار تن به ظرفیت تولید پروپیلن و پلی‌پروپیلن کشور افزوده می شود.

از مهمترین طرح های تولید پروپیلن و پلی پروپیلن در صنعت پتروشیمی می‌توان به پتروشمی مهر پتروکیمیا با 17 درصد پیشرفت و 450 هزار تن ظرفیت، پتروشیمی خمین با 56 درصد پیشرفت و 175 هزار تن ظرفیت، پتروشیمی دهلران با 7 درصد پیشرفت و 81 هزار تن ظرفیت، پتروشیمی سلمان فارسی با 15 درصد پیشرفت و 450 هزار تن ظرفیت و پتروشیمی کوروش با کمتر از 10 درصد پیشرفت و 60 هزار تن ظرفیت اشاره کرد.

افزایش 1.1 میلیون تنی انواع اتیلن گلایکول

برای تولید انواع اتیلن گلایکول ها نیز عملیات اجرایی دو طرح با مجموع ظرفیت تولید سالانه بیش از یک میلیون و 100 هزار تن آغاز شده که دو واحد 554 هزار تنی انواع اتیلن گلایکول در پتروشیمی بوشهر و پارس فنل قرار است تا پایان برنامه ششم توسعه ساخته و در مدار بهره برداری قرار بگیرد.

اجرای 7 طرح محصولات جدید پلیمری

برای اجرای سایر طرح های پلیمری هم در مجموع هفت طرح تعریف و عملیات اجرایی آنها آغاز شده که پیش بینی می شود با بهره برداری از این پروژه ها در مجموع بیش از 760 هزار تن به محصولات پلیمری صنعت پتروشیمی ایران افزوده شود.

از مهمترین طرح های در دست اجرای محصولات پلیمری می توان به اجرای دو طرح ABS و SBS با ظرفیت سالانه تولید 236 هزار تن در پتروشیمی جم، اجرای پتروشیمی صدف با ظرفیت تولید سالانه 136 هزار تن ESBR، پتروشیمی هگمتانه برای تولید 43 هزار تن انواع PVC، پتروشیمی همدان و ... اشاره کرد.
 

ازاد

Well-Known Member
کاربر فعال
40 سالگی انقلاب:
سهم پتروشیمی در صادرات غیرنفتی 8 برابر سال 57 شده است

سرویس اقتصادی
عضو کمیسیون انرژی مجلس با بیان اینکه تا سال 57 صادرات گاز صورت نمی‌گرفت اما اکنون در روز 13 هزار 227 میلیون مترمکعب گاز صادر می‌شود، گفت: تمام این تفاوت درصدها و پیشرفت‌ها در کشوری اتفاق افتاد که 8 سال جنگ و 40 سال تحریم به آن تحمیل شد.

یکشنبه 21 بهمن 1397 ساعت 00:18

سیدعلی ادیانی در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری خانه ملت با اشاره به دستاوردهای 40 ساله انقلاب در حوزه نفت و گاز، گفت: یکی از نکات برجسته پس از انقلاب اسلامی در قیاس به سال 57 به قبل در حوزه نفتی و گازی عبارت است از اینکه در سال 57، حدود 145 میلیارد و 94 هزار بشکه اکتشاف نفت خام صورت گرفته است اما این میزان تا پایان سال 95 به 156 میلیارد بشکه رسیده است، ذخایر قابل استحصال گاز طبیعی شناسایی شده در سال 57، نیز حدود 75/ 12تریلیون مترمکعب بود و این میزان تا پایان سال 95 به 7/32 تریلیون مترمکعب رسیده است.
نماینده مردم قائم‌شهر، سوادکوه و جویبار در مجلس شورای اسلامی به ظرفیت اسمی پالایشگاه‌ها و تولید انواع فرآورده‌ها میان سال 57 تا 95 اشاره کرد و ادامه داد: ظرفیت اسمی سال 57 با 140هزار بشکه در روز بوده است و اکنون به هزار و 752 هزار بشکه افزایش یافته، همچنین تولید انواع فرآورده 74/99 میلیون لیتر در روز در سال 57 بود که سال 95 به 1/270 میلیون لیتر در روز رسیده است.
تا سال 57 صادرات گاز صورت نمی‌گرفت اما اکنون در روز 13 هزار 227 میلیون مترمکعب گاز صادر می‌شود
وی روند تغییرات شاخص‌های کلیدی بخش گاز را نیز توضیح داد: در سال 57 روند تغییرات شاخص‌های کلیدی بخش گاز به لحاظ تولید با 144 میلیون مترمکعب در روز در سال 96 به 8/845 میلیون مترمکعب در روز رسیده، این در حالی است که در سال 57 صادرات گاز صورت نمی‌گرفت اما اکنون در روز 13 هزار 227 میلیون مترمکعب گاز به برخی از کشورهای همسایه صادر می‌شود.
ایران در صادرات گاز طبیعی رتبه 13 را در دنیا دارد
ادیانی با بیان اینکه حوزه شبکه‌های گازرسانی تقریبا پس از انقلاب 11درصد رشد داشته‌ است، افزود: ایران در صادرات گاز طبیعی رتبه 13 را در دنیا دارد هرچند این رتبه چندان قابل فخر نیست اما در قبل از انقلاب همین میزان صادرات این نوع از گاز وجود نیز نداشت و اگر دست دشمنان از منطقه کوتاه شود صادرات انرژی ایران می‌تواند تاثیرات فوق‌العاده‌ای در اقتصاد ایجاد کند.


ایران رتبه دوم را در ذخایر گاز طبیعی در جهان دارد
عضو کمیسیون انرژی مجلس با تاکید بر اینکه ایران رتبه دوم را در ذخایر گاز طبیعی در جهان دارد و رتبه سوم تولید گاز طبیعی نیز تا سال 97 از آن ایران است، گفت: ازجمله دستاوردهای 40 ساله انقلاب اسلامی در تعداد مجتمع‌های پتروشیمی در میزان ظرفیت و عملکرد تولید این مجتمع‌ها نهفته است چراکه تعداد 6 واحد پتروشیمی در سال 57 در پایان سال نود و شش به 53 واحد رسیده است و ظرفیت تولید نیز از 1/3 میلیون تن به 64 میلیون تن در سال 96 افزایش یافته، درواقع حدودا 6/20 برابر شده است. همچنین عملکرد تولید پتروشمی سال 57 حدود 6/1 و اکنون 6/53 رسیده که به معنای 33 و نیم برابر است که این پیشرفت فوق‌العاده است.
عضو فراکسیون نمایندگان ولایی مجلس با یادآوری اینکه در بحث صادرات و فروش داخلی محصولات پتروشمی، این فروش تا سال 57، شیصد هزار تن بود که میزان 22 هزار 827 هزار تن رسیده است، گفت مقدار فروش داخلی محصولات کشاورزی از 570 هزار تن در قبل انقلاب به 17 هزار 470 هزار تن که نزدیک به 31 برابر می‌شود در این مجموعه رشد داشته‌ایم.
اکنون سهم پتروشیمی در صادرات غیرنفتی 8 برابر سال 57 شده است
ادیانی با اشاره به اینکه جایگاه صنعت پتروشیمی در اقتصاد ملی ایران رشد چشمگیری داشته است، توضیح داد: اکنون سهم پتروشیمی در صادرات غیرنفتی 26 درصد است که 8 برابر سال 57 شده است.
تمام تفاوت درصدها و پیشرفت‌های نفتی و گازی در کشوری اتفاق افتاده که 8 سال جنگ و 40 سال تحریم به آن تحمیل شده است.
عضو هیات رئیسه کمیسیون تلفیق بودجه سال ۹۸ مجلس در ادامه بیان کرد: تمام این تفاوت درصدها و پیشرفت‌ها در کشوری اتفاق افتاد که 8 سال جنگ و 40 سال تحریم به آن تحمیل شد و همچنین نظام سلطه و دارای صنعت مرتبط با نفت و گاز از ارائه اقلام و وسایل مربوطه به ایران دریغ کرده و تمام وسایل توسط دانشمندان ایرانی ساخته شده‌اند./
 
بالا