***صنعت نفت،گاز و پتروشیمی***

ازاد

Well-Known Member
کاربر فعال
گاز چیست ؟
تهیه کننده : مجید مکاری

ميليونها سال قبل، باقيمانده‌هاي گياهان و جانوران فاسد شدند و در لايه‌هاي ضخيم شكل گرفتند. اين مادة فاسد شده از گياهان و جانوران مادة آلي ناميده مي‌شود كه روزگاري زنده بودند. در طول زمان، گل و خاك به سنگريزه تغيير ماهيت مي‌يابند و مادة آلي را پوشانده و در زير سنگ محبوس مي‌كند. حرارت و فشار بعضي از اين مواد آلي را به ذغال و برخي ديگر را به نفت و برخي را به گاز طبيعي تبديل مي‌كند. محصول اصلي گاز طبيعي بصورت متان است كه گازي متشكل از يك اتم كربن و چهار اتم هيدروژن است.
گاز طبیعی دارای تاریخی چند هزار ساله‌است. تقریباً در سال ۹۴۰ قبل از میلاد، مردمان سرزمین چین با استفاده از نی‌های تو خالی گاز طبیعی را از محل آن در خشکی به ساحل رسانده و از آن برای جوشاندن آب دریا و استحصال نمک استفاده می‌کردند. برخی از صاحب‌نظران اعتقاد دارند که چینی‌ها چاه‌های گاز را حتی تا عمق ۶۰۰ متری نیز حفر می‌کردند. همچنین حفر چاه‌های گاز در ژاپن در حدود سال ۶۰۰ قبل از میلاد گزارش شده‌است. سایر تمدن‌های باستانی نیز خروج گاز از زمین را متوجه شده و دریافته بودند که قابل اشتعال است و می‌سوزد. لذا معابدی برای محصور نگه داشتن این «شعله‌های جاودان» پر رمز و راز که بازدیدکنندگان به دیده احترام به آنها می‌نگریستند بنا شد. گزارش‌های مختلفی از ستون‌های آتش و آبی جوشان و سحرآمیز که مانند روغن شعله‌ور می‌شد به ثبت رسیده‌است. اما اهمیت گاز طبیعی به عنوان سوخت مورد استفاده در زندگی بشر از اوایل دهه ۱۹۳۰ آغاز شد. در اواخر قرن بیستم مشخص شد که گاز طبیعی در بخش اعظم جهان صنعتی به یک منبع انرژی بسیار ضروری و حیاتی مبدل شده‌است. زغال‌سنگ در قرن نوزدهم انقلاب صنعتی را سبب شد و نفت خام که سوخت قرن بیستم بود باعث توسعه اقتصادی در جهان شد.
گاز طبيعي چگونه كشف شد؟
قرن ها پیش روزی چوپانی در دلفی ( منطقه ای در یونان قدیم ) متوجه شد که چیزی از زمین خارج می شود که بر اثر آن گوسفندان کارهای عجیب می کردند و مردم نیز تحت تاثیر آن گیج و بیمار شده بودند .
یونانیان می پنداشتند که این روح یکی از خدایان است که ظاهر شده و در آن حوالی معبدی را بنا نهادند . اما آن روح چیزی جز گاز طبیعی نبود .
انواع گاز
امروزه سه نوع گاز عمده را می شناسیم : 1- گاز طبیعی 2- گاز ذغال سنگ 3- گاز آب
گاز طبیعی
منابع گازهای طبیعی در بسیاری از نقاط جهان یافت می شود . در این سرزمین ها بر اثر دگرگونی هایی که در پوسته ی زمین رخ داده ، گاز تراکم یافته است .
گاز طبیعی را با لوله کشی مهار کرده و از مسافت های دور به شهر ها می آورند تا در مصارف گوناگون شهری یا کارخانجات مختلف مانند فولاد سازی و ذوب فلزات و تامین روشنایی و نیرو مورد استفاده قرار گیرد .
گاز ذغال
گاز ذغال از پودر زغال سنگ به دست می آورند که در کوره های بزرگ و در بسته ای که راه ورود هوا ندارند ف حرارت داده می شوند .
وقتی دما در این کوره ها به حد معینی رسید ذغال به حالت خمیری در می آید و گازی از خود آزاد می کند . این گاز را توسط لوله از کوره خارج کرده و آن را در ظرفی جمع آوری می کنند و بعد از جداسازی مواد زائد و تصویه کامل آن توسط لوله هایی به انبار گاز منتقل می شود . انبار گاز به وسیله ی لوله کشی به خانه های مردم و کارخانه ها متصل می شود و یا گاز را درون کپسول های مخصوص کرده و به فروش می رسانند .
قطران ذغال
قطران که ماده ای سیاه و غلیظ است ، پس از جدا کردن گاز از ذغال سنگ باقی می ماند و دارای فراورده های فرعی ارزنده ای است . این فراورده ها را از قیر جدا کرده و در عطر سازی ، دارو و انواع روغن ها به کار می برند .
ماده ای که در کوره های گازی به جا می ماند کُک نام دارد .
البته امروزه برای مصرف روشنایی کمتر از گاز استفاده می شود و بیش از 80 درصد از گاز برای ایجاد حرارت در پخت و پز و تولید گرما در خانه و کارخانه ها و یا در اتومبیل ها مورد استفاده قرار می گیرد .
هیدروکربنهای گازی متعلق به سری نفتهای پارافینی
گازهای خشک (Dry Gases)
این گازها حاوی مقدارزیادی متان می‌باشند (64 الی 96 درصد) و این گازها به سختی تبدیل به مایع می‌شوند. در کان‌سارهای زغال سنگ و مناطق مردابی نیز گازهای خشک بوفور یافت می‌شوند که قسمت عمده آنها از متان بوجود آمده است. گاز متان در حرارت و فشار موجود در منابع زیرزمینی قابل تراکم نیست. بنابراین همیشه بصورت گاز در کان‌سارها وجود دارد و فقط در نتیجه فشارهای زیاد می‌تواند در نفت حل شود.
گازهای مرطوب (Wet Gases)
این گازها تقریبا به سهولت می‌توانند به مایع تبدیل شوند و دارای مقدار زیادی از پارافین‌های ردیف بالا مانند اتان ، پروپان ، هگزان و هپتان می‌باشند. این گازها را می‌توان تحت فشار و حرارت زیاد به مایع تبدیل کرد. لذا نسبت به شرایطی که در کانسار حاکم است، این گازها به شکل فاز مایع یا فاز بخار در آنجا وجود دارند.
لایه‌های مخازن نفت و گاز
گازهای طبیعی در کانسارهای نفت
بنابر آنچه گذشت، گازهای طبیعی ممکن است همراه با نفت و یا به صورت مجزا تشکیل کانسار دهند که هر دو نوع آن ، از نظر اقتصادی خیلی با ارزش می‌باشد. در کانسارهای نفت ، امکان دارد که گازهای طبیعی به حالتهای مختلف دیده شوند. غالبا این گازها قسمت فوقانی منابع را اشغال کرده ، چون وزن مخصوص کمتری دارند، در نتیجه یا بر روی نفت و یا بر روی آب قرار دارند. ولی بعضی اوقات در کانسارهای نفت حاوی گاز ، درصد قابل ملاحظه‌ای از گازها به صورت محلول قرار می‌گیرد که نسبت آن وابسته به اختصاصات فیزیکی نفت و گاز و همچنین حرارت و فشار منبع یا مخزن است.
گاهی ممکن است دریک مخزن ، درصد قابل ملاحظه‌ای از گازهای طبیعی محلول در آب باشند. در اعماق بیش از دو هزار متری نیز ، تحت شرایط فشار و حرارت زیاد ، گازهای مخلوط در نفت از نظر فیزیکی غیر قابل تشخیص می‌باشند.
گازهای ترش و شیرین
گازهایی که دارای CO2 و گوگرد هستند، به نام گازهای ترش و گازهای دارای گوگرد کمتر را گازهای شیرین گویند.
کانسارهای گازهای طبیعی
گازهای طبیعی زیرزمینی یا به تنهایی و یا به همراه نفت تشکیل کانسار می‌دهند. درصورت همراه بودن با نفت گازها در داخل نفت حل می‌شوند و درصورت رسیدن به درجه اشباع ، تجزیه شده ، در قسمت‌های بالای افق‌های نفتی به شکل گنبدهای گازی قرار می‌گیرند.
مهار گازهای طبیعی
اگرچه هنگام استخراج نفت ، سعی می‌شود برای نگهداری انرژی کانسار از استخراج آن جلوگیری شود، باز این گاز حل شده در نفت در هنگام استخراج به همراه آن خارج می‌شوند. درسالهای گذشته این گازها را آتش می‌زدند. ولی امروزه از آنها به عنوان مواد خام شیمیایی و ماده سوختنی با ارزش استفاده می‌کنند.
ترکیب گازهای طبیعی
دربعضی جاها ، گازهای زیرزمینی دارای نیتروژن بیشتر (کانزاس) یا CO2 بیشتر (مجارستان ، کلرادو) درخود هستند. بخشی از CO2 ، از محصولات تشکیلات نفتی و بخشی نیز با منشاء آتشفشانی بوجود می‌آید. مقدار جزئی هیدروژن نیز در اکثر مواقع پیدا شده است. گازهای ازت‌دار می‌توانند تا 2.5 درصد حجمی هلیوم داشته باشند (مانند ایالات متحده امریکا). از شکسته شدن عناصر رادیواکتیو درون سنگهای ساحلی هلیوم بوجود می‌آید. گازهای دارای سنگ مخزن کربناته ، دارای مقدار زیادی H2S هستند.
رسیدن گازهای طبیعی به سطح زمین
بیرون آمدن گازهای طبیعی زیرزمینی به سطح زمین ، همانند بروز نفت به سطح زمین ، از پدیده‌های مهم بوده ، توسط میزان بیرون آمدن گازطبیعی می‌توان در مورد پتانسیل کانسارهای هیدروکربنی ، اطلاعات با ارزش و مهمی بدست آورد. ولی تشخیص و تفکیک این گازها خیلی ساده نیست تا بدانیم آیا این گاز مربوط به گاز مردابی یا گاز زغال سنگ و یا گاز مربوط به نفت است. از وجود هیدروکربنهای ردیف بالا ، می‌توان گفت که این گاز از نوع زیرزمینی است.
گازهای موجود در کانسارهای زغال سنگ
این نوع گازها تا 6 درصد حاوی هیدروکربنهای ردیف بالا هستند. گازهایی که منشاء آنها مربوط به زغال سنگ است، خیلی کمیاب هستند (مانند گازهای موجود در کانسارهای زغال سنگ هلند) و علت آن را چنین توجیه می‌کنند که این نوع گازهای حاصل در مرحله زغال شدگی برای خودشان سنگ مخزن خوبی پیدا نمی‌کنند تا جمع شوند.
تفکیک گازهای طبیعی ازنفت
گازی که همراه نفت است، باید از آن جدا شود تا نفت خالص بدست آید. اگر نفت و گازی که باهم از چاه خارج می‌گردند، پیش از آنکه از هم جدا شوند، مستقیما به مخازن نفت هدایت گردند، گاز چون سبک و فرار است، مقداری از آن ، از منافذ فوقانی مخزن به هوا می‌رود و در ضمن ، مقداری از اجزای سبک و گرانبهای نفت را هم با خود خارج می‌کند. از این رو ، نفت را پس از خروج از چاه و پیش از آنکه به مخزن بفرستیم، به درون دستگاه تفکیک که نفت و گاز را از هم جدا می‌سازد، هدایت می‌کنیم.
دستگاه تفکیک نفت و گاز
این دستگاه به شکل یک استوانه قائم است که در آن ، ذرات گاز از هم باز و به اصطلاح منبسط می‌گردد و در این ضمن ، از سرعت آن نیز کاسته می‌شود. وقتی فشار و سرعت گاز ، خیلی کم شد، مقدار زیادی از آن ، از نفت جدا می‌گردد. آنگاه آن را توسط لوله به درون ظرفی هدایت کرده ، از آن استفاده می‌کنند.
گازهای طبیعی تفکیک شده
گازی که از دستگاه جدا کننده خارج می‌گردد، غالبا از نوع گاز تر است و مقدار زیادی بنزین سبک همراه دارد. این بنزین طبیعی ، بسیار مفید و قیمتی است. از این رو ، نباید آن را به هدر داد. در اوایل پیدایش صنعت نفت ، از این ماده گرانبها استفاده‌ای به عمل نمی‌آمد و آن را همراه با سایر اجزای گاز به هدر می‌دادند. اما رفته رفته که به اهمیت و فواید این گاز پی بردند، سعی شد که بنزین طبیعی آن را استخراج نموده ، از بقیه اجزای آن نیز به انواع گوناگون استفاده شود.
ترکیبات گاز طبیعی
میلیون‌ها سال قبل گاز طبیعی و نفت خام در اثر تجزیه و فاسد شدن گیاهان و اجساد حیوانات در ته دریاها و اقیانوس‌های قدیمی به وجود آمد. بخش اعظم این مواد ارگانیک در هوا تجزیه (اکسیده) و وارد جو شد. ولی بخشی دیگر قبل از تجزیه، مدفون و یا وارد آب‌های راکد و فاقد اکسیژن شده و از اکسیده شدن آنها جلوگیری به عمل آمد.
گاز طبیعی که بیشتر از گاز متان (ch۴) تشکیل می‌شود مانند هر ماده دیگر دارای ده‌ها خصوصیت فیزیکی و شیمیائی است اما از آنجا که بحث ما در زمینه ایمنی است لذا در اینجا فقط به آن دسته از خواص گاز طبیعی میپردازیم که از نظر ایمنی اهمیت بیشتری دارند. گاز طبیعی عمدتاً از متان (CH4) یعنی ساده‌ترین نوع هیدروکربن و هیدروکربن‌های پیچیده‌تر و سنگین‌تری چون اتان (C2H6) ، پروپان (C3H8) و بوتان (C4H10) تشکیل شده‌است.در این میان گاز اتان برخی از میدانها درصد قابل ملاحظه‌ای ( تا حدود ۱۰٪ یا کمی بالاتر)را تشکیل می‌دهد. حال آنکه گازهای سنگین تر اجزای بسیار کوچکی را در ترکیب گاز طبیعی شامل می‌شوند همچنین عناصری از قبیل H۲S،CO۲،N۲ نیز همراه گاز طبیعی یافت می‌شوند و بالاخره آب که همیشه با گاز طبیعی استخراج شده از مخازن همراه است. در پالایشگاه و واحدهای نم زدائی ، ترکیبهای مزاحم که سبب پائین آوردن ارزش حرارتی گاز شده و مشکلاتی در انتقال و مصرف گاز بوجود میآورند، از گاز طبیعی تفکیک و سپس به خطوط انتقال تحویل می‌شود.
چگالی گاز طبیعی
چگالی گاز متان ۵۵ صدم است ، ولی با توجه به ترکیبات سنگینتر همراه گاز طبیعی ، چگالی آن میتواند به حدود ۶۵صدم نیز برسد. بنا بر این گاز طبیعی از هوا سبکتر بوده و در صورت نشت از خطوط لوله و یا سایر اجزاء شبکه گاز و یا لوله کشی وسائل گاز سوز در منازل بسمت بالا حرکت می‌کند و در مکانهای مسقف قسمت زیادی از گاز نشت شده در زیر سقف تجمع می‌کند.
اما سبکتر بودن گاز طبیعی با عث نمیشود که همه گاز نشت یافته از یک محل بسمت بالا برود بلکه بخشی از گاز نیز ، بویژه در صورتی که عناصر تشکیل دهنده هوا با آن اختلاط کامل پیدا کنند ، بهمراه هوا به اطراف نیز پراکنده می‌شود . و چون غلظتهای پائین گاز در هوا خطرناکتر است قابلیت انفجار در اطراف محل نشت نیز وجود دارد .
گاز طبیعی بعد از هیدروژن پاک‌ترین نوع سوخت فسیلی برای طبیعت است. زیرا عمدتاً دی‌اکسیدکربن و بخار آب تولید می‌کند. علاوه بر این متان یکی از مواد خام اصلی برای ساخت حلال‌ها و دیگر مواد شیمیایی ارگانیک است. پروپان و بوتان نیز از گاز طبیعی استخراج می‌شوند. گاز نفتی مایع شده (Liquefied Petroleum Gas) یا (LPG) اصولاً همان پروپان است و اغلب به جای گاز طبیعی در مناطق فاقد خطوط لوله مورد استفاده قرار می‌گیرد.
گاز طبیعی غالباً ناخالصی‌هایی چون دی‌اکسیدکربن (گاز اسیدی)، سولفید هیدروژن (گاز ترش) و آب و همچنین نیتروژن، هلیوم و سایر گازهای نادر را به همراه دارد. دی‌اکسید را به حوزه‌های نفتی قدیمی تخلیه شده تزریق می‌کنند تا تولید آنها افزایش یابد. نیتروژن نیز گازی است قابل تزریق به حوزه‌های نفتی و هلیوم در صنایع الکترونیک موارد استفاده ارزشمند و فراوان دارد.
سولفید هیدروژن (H2S) بسیار سمی است و مقادیر بسیار ناچیز آن نیز می تواند کشنده و مهلک باشد. سولفید هیدروژن بسیار خورنده و فرساینده است و می‌تواند به لوله‌ها، اتصالات و شیرهای چاه آسیب و خسارت وارد کند. بنابراین قبل از انتقال گاز طبیعی به خطوط لوله، سولفید هیدروژن جداسازی شده و دی‌اکسید کربن و آب آن نیز از طریق آب‌زدایی یا نمک‌گیری گرفته می‌شود.
سوختن گاز طبیعی
گاز طبیعی در صورتی که بطور کامل خشک و فاقد مواد زائد باشد و هوای کافی به آن برسد ، با شعله آبی میسوزد
ودر غیر اینصورت شعله‌های قرمز ، نارنجی ،زرد یا سبز حاصل خواهد شد
ارزش حرارتی گاز طبیعی
هر متر مکعب گاز طبیعی بصورت متوسط ده هزار کیلو کالری ارزش حرارتی دارد ، امّا این مقدار اسمی است و ارزش حرارتی دقیق گاز طبیعی هر میدان گازی ، تابع ترکیبات آن بوده و بطور کلی هر چه درصد متان در گاز طبیعی بیشتر باشد ارزش حرارتی آن پائین تر است .
ارزش یک متر مکعب گاز طبیعی در شرایط استاندارد تقریباً به اندازه یک لیتر بنزین می‌باشد.مصرف یک بخاری گازی در هر ساعت از نیم تا یک و نیم متر مکعب گاز طبیعی می‌باشد.گازی که در منازل، محل‌های کسب و کار و بخش‌های صنعتی استفاده می‌شود در واقع متان خالص است که گازی بی‌رنگ و بی‌بو و با شعله‌های کم‌رنگ و به نسبت روشن می‌سوزد.
دلایل مطلوبیت ویژه گاز طبیعی
تقاضای جهانی انرژی طی دویست سال اخیر به دلیل نگرانی‌های زیست‌محیطی به سمت سوخت‌هایی با محتوای کربن کمتر متمایل شده است. طی این مدت انرژی مورد نیاز انسان از چوب (با محتوای کربن ۲۵/۱ نسبت به هیدروژن موجود در آن) به زغال‌سنگ سپس به نفت و در حال حاضر به گاز طبیعی (گاز متان با میزان کربن ۶۵٪) تغییر نموده و در این راستا سهم گاز طبیعی به عنوان سوخت در حال افزایش است.
گاز طبیعی منبع انرژی تقریباًً پاکیزه، فراوان و ارزان قیمتی است که هم اکنون نیز به مقیاس وسیع برای مصارف صنعتی و خانگی به کار رفته و در طی دهه‌های آینده بهره‌برداری از آن گسترش خواهد یافت. در توسعه اقتصادی جهان، مناطق و کشورهای مختلف، به دلیل منابع و ذخایر عظیم در دسترس و توسعه تکنولوژی‌های خلاق، باعث کاهش هزینه‌ها و زمان اجرای پروژه‌ها و در نتیجه بهبود اقتصاد پروژه‌های توسعه و انتقال گاز شده است. همچنین تلاش جهانی برای کاهش گازهای گلخانه‌ای و گاز CO2 مزیت استفاده از گاز طبیعی در مقایسه با سایر سوخت‌ها را نشان می‌دهد.
دولت‌ها و صاحبان صنایع امروزه به دنبال آن دسته از حامل‌های انرژی هستند که آلاینده‌های کمتری تولید می‌کنند. به همین دلیل جهان به گاز طبیعی روی آورده است. در واقع گاز طبیعی در هر واحد انرژی حدود ۲۴ درصد نسبت به نفت خام و ۴۲ درصد نسبت به زغال‌سنگ گازهای آلاینده کمتری تولید می کند و این بیان‌گر آن است که می توان انرژی بیشتری مصرف و در مقایسه با نفت خام و زغال‌سنگ، آلاینده‌های کمتری تولید کرد.
مصرف گاز طبیعی در دهه ۱۹۹۰ در اروپا به شدت افزایش یافته، به طوری که در آلمان ۳۰ درصد، در ایتالیا ۵۰ درصد و در انگلیس ۱۰۰ درصد رشد داشته است و در مقابل تولید گاز آلاینده CO2، به همین نسبت کاهش یافته. هر چند انتشار CO2 و ذرات معلق در مقایسه با زغال‌سنگ و نفت قابل چشم‌پوشی است. لیکن مقادیر متنابهی از NOx انتشار می یابد که نیازمند بررسی و مطالعات بیشتر آثار و تبعات آن در محیط زیست می باشد.
قابلیت اشتعال گاز طبیعی
قابلیت اشتعال گاز طبیعی فقط در محدوده خاصی از نسبتهای اختلاط با هوا اتفاق می‌افتد که این محدوده را محدوده «قابلیت اشتعال »می نامند مرز پائین این محدوده را اشتعالL.E .L و مقدار بالای این محدوده را ، حد بالای اشتعال L.H .L می‌نامند.
حد پائین اشتعال گاز طبیعی ۵ درصد و حد بالای آن ۱۵ درصد میباشد . بهترین حالت برای اشتعال گاز طبیعی نسبت ۱۰ درصد گاز با هواست که همان نسبتی است در فرمول ترکیب متان و اکسیژن (هوا) دیده می‌شود .
CH۴+۲O۲ = CO۲+۲H۲O+ ۱۰۰۰۰ Kcal/m۳
همانطور که واکنش فوق نشان می‌دهد یک حجم متان برای سوخت کامل نیاز به ۲ حجم اکسیژن دارد و با توجه به اینکه یک حجم اکسیژن تا حدودی در ۵ حجم هوا موجود است . بنا بر این می‌توان گفت که یک حجم متان نیاز به ۱۰حجم هوا دارد که تا حدودی همان نسبت یک به ۱۰ و یا ده درصد است .
البته برای سوختن کامل نیاز به ۲۰ الی ۳۰ درصد هوای اضافی داریم ولی در انفجارها هر چه به نسبت ۱۰ درصد گاز در هوا نزدیک تر باشیم انرژی حاصل از انفجار بیشتر است .
گازها به طور کلی به این صورت دسته بندی می شوند :
گاز ساختگی (SUBSTITUTE NATURAL)
گاز ساختگی را می توان مانند گاز سنتز از گازسازی زغال سنگ و یا گازرسانی مواد نفتی بدست اورد ارزش گرمایی این گاز در مقایسه با گاز سنتز بسیار بالاتر است چون مانند گاز طبیعی بخش عمده آن را گاز متان تشکیل می دهد. گاز ساختگی را می توان با روش لورگی نیز بدست آورد ( همچنین نگاه کنید به لورگی - رهرگس فرایند) . نمودار ساده جریان در گازسازی زغال سنگ برای تولید گاز ساختگی در شکل نشان داده شده است.
● گاز سنتز (SYNTHESIS GAS)
گاز سنتز گازی است بی بو ، بی رنگ و سمی که در حضور هوا و دمای ۵۷۴ درجه سانتیگراد بدون شعله می سوزد. وزن مخصوص گاز سنتز بستگی به میزان درصد هیدروژن و کربن منواکسید دارد از گاز سنتز می توان به عنوان منبع هیدروژن برای تولید آمونیاک ،متانول و هیدروژن دهی در عملیات پالایش و حتی به عنوان سوخت استفاده کرد گاز سنتز از گاز طبیعی ، نفتا، مواد سنگین و زغال سنگ بدست می آید . معمولا برای تولید هر یک تن گاز سنتز که در آن نسبت مولی H۲/CO=۱ باشد ، به ۰/۵۵ تن متان نیاز است . در صورتی که این نسبت ۳ باشد ۰/۴۹ تن متان لازم خواهد بود. تهیه گاز سنتز از منابع هیدروکربورها امکان پذیر است که به شرح زیر خلاصه می شود:
۱) تهیه گاز سنتز از زغال سنگ در فرایند تهیه گاز سنتز از زغال سنگ و یا گازی کردن زغال سنگ بخار آب و اکسیژن در دمای ۸۷۰ درجه سانتیگراد و فشار ۲۷ اتمسفر با زغال سنگ ترکیب می شود محصول حاوی ۲۲.۹ درصد هیدروژن ۴۶.۲ درصد کربن منو اکسید ،۷.۸ درصد کربن دی اکسید ، ۲۲.۵ درصد آب و ۰.۶ درصد کربن متان و نیتروژن است پس از جداسازی گاز کربن دی اکید ، محصول برای فروش از طریق خطوط لوله عرضه می شود. در نمودار زیر فرایند تولید گاز سنتز از زغال سنگ نشان داده شده است.
۲) تهیه گاز سنتز از مواد سنگین نفتی مواد سنگین نفتی با اکسیژن ( نه هوا) در دمای ۱۳۷۰ درجه سانتیگراد و فشار ۱۰۲ اتمسفر ترکیب شده و گاز سنتز تولید می کند.
۳) تهیه گاز سنتز از نفتا نفتا با بخار آب در مجاورت کاتالیست نیکل در دمای ۸۸۵ درجه سانتیگراد و فشار ۲۵ اتمسفر ترکیب وگاز سنتز حاصل می شود.
۴) تهیه گاز سنتز از گاز طبیعی این روش که در جهان متداول تر است در در دو مرحله کراکینگ و خالص سازی ، گاز طبیعی به گاز سنتز تبدیل می گردد.در این روش از کبالت ، مولیبدیم و اکسید روی به عنوان کاتالیست استفاده می شود.
محصول نهایی حاوی ۸۳.۸ درصد هیدروژن ، ۱۴.۸ درصد کربن منواکسید ۰.۱ درصد کربن دی اکسید و مقداری متان نیتروژن و بخار آب است. فرایند تهیه گاز سنتز از زغال سنگ در شکل نشان داده شده است.
● گاز شهری (TOWN GAS)
اصطلاحا به گازی گفته می شود که از طریق خط لوله از یک مجتمع تولید گاز به مصرف کنندگان تحویل می شود . گاز شهری یا از زغال سنگ و یا از نفتا تولید و در مناطقی مصرف می شود که یا گاز طبیعی در دسترس نباشد و یا زغال سنگ ارزان به وفور یافت شود ترکیب گاز شهری هیدروژن %۵۰، متان%۲۰ تا %۳۰، کربن منواکسید %۷ تا %۱۷، کربن دی اکسید%۳، نیتروژن %۸، هیدروکربورها %۸
علاوه بر این ناخالصی های دیگری مانند بخار آب ، امونیال ، گوگرد، اسید سیانیدریک نیز در گاز شهری وجود دارد. به گاز شهری گاز زغال سنگ و یا گاز سنتز نیز می گویند. در ایران گازی که از طریق خط لوله به مشترکین در شهرها عرضه می گردد گاز طبیعی است و ترکیب آن مشابه گاز شهری نیست.
 

ازاد

Well-Known Member
کاربر فعال
● گاز شیرین (SWEET GAS)
گازشیرین گازی است که هیدروژن سولفید و کربن دی اکسید آن گرفته شده باشد.
● گاز طبیعی (NATURAL GAS)
گاز طبیعی عمدتا از هیدروکربوها همراه با گازهایی مانند کربن دی اکسید ، نیتروژن و در بعضی از مواقع هیدروژن سولفید تشکیل شده است بخش عمده هیدروکربورها را گاز متان تشکیل می دهد و هیدروکربورهای دیگر به ترتیب عبارتند از اتان ، پروپان ، بوتان، پنتان و هیدروکربورهای سنگین تر ناخالصی های غیرهیدروکربوری نیز مانند آب ، کربن دی اکسید ، هیدروژن سولفید و نیتروژن در گاز طبیعی وجود دارد. گاز چنانچه در نفت خام حل شده باشد گاز محلول (SOLUTION GAS ) نام دارد و اگر در تماس مستقیم با نفت از گاز اشباع شده باشد گاز همراه (ASSOCIATED GAS) نامیده می شود.
گاز غیر همراه ( NON-ASSOCIATED GAS)از ذخایری که فقط قادر به تولید گاز به صورت تجاری باشد استخراج می شود در بعضی موارد گاز غیر همراه حاوی بنزین طبیعی و یا چکیده نفتی ( CONDENSATE) استخراج می شود که حجم قابل توجهی از گاز را از هر بشکه هیدروکربور بسیار سبک آزاد می کند.
● گاز طبیعی فشرده ( COMPRESSED NATURAL GAS)
گاز طبیعی عمدتا از متان تشکیل شده است و دراکثر نقاط جهان یافت می شود. (نگاه کنید به گاز طبیعی ) گاز طبیعی را می توان از طریق خط لوله و یا به صورت گاز طبیعی مایع شده (LNG) با نفتکش حمل نمود. از گاز طبیعی فشرده و یا به اختصار سی ان جی می توان در اتومبیل های احتراقی به عنوان سوخت استفاده کرد در حال حاضر حدود یک میلیون وسیله نقلیه در جهان با گاز فشرده حرکت می کنند. در ایتالیا در مقیاس وسیعی از سی ان جی استفاده می شود و در زلاندنو و آمریکای شمالی نیز استفاده از گاز طبیعی فشرده رواج دارد.
ترکیبات گاز طبیعی متفاوت است و بستگی به نوع میدان گازی دارد که از ان بدست امده است ناخالصی ها شامل هیدروکربورهای سنگین ، نیتروژن ، دی اکسید، اکسیژن و هیدروژن سولفید می باشد. در اتومبیل گاز طبیعی فشرده باید در مخزن سنگین و بزرگ و در فشاری برابر ۲۲۰ اتمسفر ذخیره گردد. البته از لحاظ میزان ذخیره و ارزش حرارتی سی ان جی که حدود ۸/۸ هزار ژول /لیتر است ( در مقایسه بنزین حدود ۳۲ هزار ژول می باشد مسافتی که اتومبیل می پیماید محدود خواهد بود. علاوه بر این به علت محدودیت تعداد ایستگاه ای سوخت گیری اتومبیل باید به نحوی طراحی شود که علاوه بر سی ان جی بتواند از بنزین هم استفاده نماید. مزایای سی ان جی به شرح زیر است:
۱) موتور در هوای سرد به راحتی روشن می شود.
۲) سی ان جی اکتان بسیار بالایی دارد.
۳) تمیز می سوزد و ته نشین کمتری در موتور ایجاد می کند.
۴) هزینه تعمیراتی موتور کمتر است.
۵) مواد آلاینده ناچیزی از اگزوز خارج می گردد.
معایب سی ان جی به شرح زیر است:
۱) چون به صورت گاز وارد موتور می شود هوای بیشتری در مقایسه با بنزین جایگزین می کند و در نتیجه کارایی حجمی پایین تری دارد.
۲) مسافت کوتاه تری در مقایسه با اتومبیل های بنزین طی می کند مگر انکه موتور بتواند علاوه بر گاز از بنزین هم استفاده نماید.
۳) قدرت موتور اتومبیل های گاز سوز رویهمرفته ۱۵ درصد کمتر از اتومبیل های بنزین سوز است.
۴) ساییدگی نشیمنگاه شیر که بستگی به میزان رانندگی دارد بیشتر است.
۵) خطر بیشتر آتش سوزی در هنگام تصادف در مقایسه با اتومبیل های بنزینی ( البته تاکنون در سوابق ایمنی خطر بیشتر ثابت نشده است)
در ایران طرح گاز سوز کردن خودروها یا استفاده از گاز طبیعی فشرده یکی از برنامه های اساسی شرکت ملی گاز ایران است در شهرهای شیراز ، مشهد و تهران چندین جایگاه تحویل سوخت با تاسیسات و دستگاه های جانبی و کارگاه تبدیل سیستم خودروها از بنزین سوز به گاز سوز احداث شده و مورد بهرهه برداری قرار گرفته است و عملیات اجرایی برای ساخت تعداد دیگری ایستگاه در دست اجرا قرار دارد.
● مایعات گاز طبیعی (NATURAL GAS LIQUIDS)
مایعات گاز طبیعی معمولا همراه با تولید گاز طبیعی حاصل می شود. مایعات گازی (Gas liquids) نیز مترادف مایعات گاز طبیعی می باشد. مایعات گاز طبیعی را نباید با گاز طبیعی مایع و یا ال ان جی اشتباه کرد مواد متشکله در مایعات گاز طبیعی عبارت است از اتان ، گاز مایع ( پروپان و بوتان ) و بنزین طبیعی (natural gasoline) و یا کاندنسیت ( condensate) که درصد هر کدام بستگی به نوع گاز طبیعی و امکانات بهره برداری دارد.
در سال ۱۹۹۶ کل تولید مایعات گاز طبیعی در جهان بالغ بر روزانه ۵.۷ میلیون بشکه بوده که از این مقدار تولید اوپک در حدود ۲.۶ میلیون بشکه در روز گزارش شده است.
● گاز طبیعی مایع ( Liquefied natural gas LNG)
گاز طبیعی عمدتا از متان تشکیل شده است و چنانچه تا منهای ۱۶۱ درجه سانتیگراد در فشار اتمسفر سرد شود به مایع تبدیل می شود و حجم ان به یک ششصدم حجم گاز اولیه کاهش می یابد در نتیجه حمل آن در کشتی های ویژه به مراکز مصرف امکان پذیر می شود برای مایع کردن گاز متان می توان آن را تا ۲/۵ درجه سانتیگراد زیر صفر خنک نمود و تحت زیر صفر خنک نمود و تحت فشار ۴۵ اتمسفر به مایع تبدیل کرد این روش از لحاظ اقتصادی مقرون به صرفه است ولی از طرف دیگر حمل ان تحت فشار زیاد احتیاج به مخازن بسیار سنگین با جدار ضخیم دارد که امکان پذیر نیست و از نظر ایمنی توصیه نمی شود در نتیجه در فرایند تولید گاز طبیعی مایع ، فشار آن رابه اندکی بیش از یک اتمسفر کاهش می دهند تا حمل آن آسان باشد.
اولین محموله گاز طبیعی مایع یا به اختصار ال ان جی به صورت تجاری در سال ۱۹۶۴ از الجزایر به بریتانیا حمل شد و از ان هنگام تجارت گاکردن امکانات بندری و ذخیره سازی در بنادر بارگیری و تخلیه و همچنین ساخت کشتی های ویژه حمل ال ان جی احتیاج به سرمایه گذاری هنگفتی دارد در حالی که قیمت فروش گاز طبیعی مایع در حال حاضر در سطح نازلی است لذا فروشنده و خریدار باید قبلاً نسبت به انعقاد یک قرارداد طولانی ۱۵ الی ۲۰ ساله نحوه قیمت گذاری و سایر شرایط توافق لازم را به عمل آورند.
در تولید گاز مایع چهار مرحله عمده وجود دارد:
۱) جداسازی ناخالصی ها که عمدتا از کربن دی اکسید و در برخی از موارد ترکیبات گوگردی تشکیل شده است.
۲) جداسازی آب که اگر در سیستم وجود داشته باشد به کریستالهای یخ تبدیل شده و موجب انسداد لوله ها می گردد.
۳) تمام هیدروکربورهای سنگین جدا شده و تنها متان و اتان باقی می ماند.
۴) گاز باقی مانده تا ۱۶۰ درجه سانتگراد سرد شده و به حالت مابع در فشار اتمسفر تبدیل می شود.
گاز طبیعی مایع در مخازن ویژه عایق کاری شده نگهداری و سپس برای حمل به کشور مقصد تحویل کشتی های ویژه سرمازا( CRYOGENIC TANKERS) می گردد. در حین حمل معمولا بخشی از گاز تبخیر شده به مصرف سوخت موتور کشتی می رسد. در بندر مقصد گاز طبیعی مایع تخلیه می گردد تا هنگام نیاز به مصرف برسد قبل از مصرف گاز طبیعی مایع مجدداً به گاز تبدیل می شود. در فرایند تبدیل مجدد به گاز سرمای زیادی آزاد می شود که می توان از این سرما مثلا برای انجماد موادغذایی و یا مصارف دیگر تجاری استفاده کرد .
● گاز غیر همراه (NON-ASSOCIATED GAS)
گاز غیر همراه از میادینی که تنها تولید گاز از انها به صورت اقتصادی امکان دارد استخراج می شود به گاز استخراج شده از میادین نفت میعانی که درصد گاز حاصله از هر بشکه هیدروکربورهای مایع سبکه خیلی زیاد است نیز گاز غیر همراه می گویند.
● کلاهک (CAG CAP)
حجمی از لایه مخزن در اعماق زمین را کلاهک گاز و یا گنبد گاز (GAS DOME) نامیده اند که در آن گاز در بالای نفت جمع شود. معمولا مرتفع ترین ، یا یکی از مرتفع ترین مناطق لایه مخزن محسوب می گردد.
● گاز کلاهک گاز (GAS CAP GAS)
گاز کلاهک به گازی گفته می شود که در کلاهک گاز محبوس شده باشد.
● گاز مایع (LPG)
مایع و یا به اختصار ال پی جی از پروپان و بوتان تشکیل شده است گازی که در سیلندر نگهداری می شود و در منازل مورد استفاده قرار می گیرد همان گاز مایع و یا مخلوط پروپان و بوتان است. گاز مایع را می توان از سه منبع بدست آورد:
۱) گاز طبیعی غیر همراه
گاز ترو ترش از میدان گاز طبیعی را پس از خشک کردن و گوگردزدایی می توان تفکیک کرد و پروپان و بوتان را بدست آورد.
۲) گاز طبیعی همراه
پس از تفکیک و پالایش گاز طبیعی همراه با نفت خام نیز می توان پروپان و بوتان آن را جدا نمود.
۳) نفت خام
بخشی از پروپان و بوتان در نفت خام باقی می ماند که می توان آن را با پالایش نفت خام بدست آورد همچنین در فرایند شکستن ملکولی و یا فرایند افزایش اکتان بنزین نیز ، پروپان و بوتان به صورت محصول جانبی حاصل می شود.
در آمیزه گاز مایع درصد پروپان و بوتان بسیار مهم است در تابستانها که هوا گرم است درصد بوتان را اضافه می کنند ولی در زمستان با افزایش میزان پروپان در حقیقت به تبخیر بهتر آن کمک می نمایند معمولا درصد پروپان در گاز مایع بین ۱۰ الی ۵۰ درصد متغیر است .
در جهان روزانه بیش از ۵ میلیون بشکه گاز مایع مصرف می شود مصارف گاز مایع در کشورهای مختلف متفاوت است متوسط درصد مصرف آن طی دهه ۱۹۹۰ در جهان در بخش های مختلف به شرح زیر است:
تجاری و خانگی %۶۰، صنایع شیمیایی %۱۵، صنعتی %۱۵، خدماتی %۵، تولید بنزین%۵
هر تن متر یک پروپان معادل ۱۲.۸ بشکه و بوتان برابر ۱۱.۱ بشکه است.
گاز مایع را با کامیون های مخصوص خط لوله و یا کشتی های ویژه ای که برای همین منظور ساخته شده است حمل می نمایند.
● گاز مشعل (FLARE GAS)
هیدروکربورهای سبک ممکن است به صورت گاز از شیرهای ایمنی در دستگاه های بهره برداری ، پالایشگاه ها و یا مجتمع های پتروشیمی ، گذشته و از طریق مشعل سوزانده شود چنانچه یکی از واحدهای پالایشگاه به علت بروز اشکالاتی در سیستم برق یا آب سرد کننده از کار بیفتد لازم است که مقادیر خوراک مجتمع و یا محصولات پالایشگاه از طریق دودکش به مشعل هدایت و سوزانده شود تا از خطرات احتمالی جلوگیری شود.
در مجتمع های بزرگتر و مجهزتر معمولا دستگاه های بازیاب نصب شده که می توان در مواقع اضطراری بخشی از مایعات و یا گازها را به انجا هدایت کرد و از وسوختن آنها جلوگیری نمود.
● گاز همراه (ASSOCIATED GAS)
گاز همراه یا به صورت محلول در نفت خام است که در مراحل بهره برداری از نفت خام جدا می شود و یا به صورت جداگانه از نفت خام اشباع شده حاصل می شود.
مزایای استفاده از گاز
گاز سوخت بسیار تمیزی است و از همین رو بسیار مطلوب واقع شده است . گاز را بسیار خوب می شود کنترل کرد و برای نگهداری آن ، نیازی به مخزن نیست زیرا از لوله کشی شهر استفاده می شود ، بعلاوه گاز هرگز خاکستر تولید نمی کند تا مجبور شویم برای جمع آوری آن زحمت و هزینه صرف کنیم .
امروزه به وسشیله ی گاز قهوه را بو می دهند ، غذا می پزند ، کلوچه و نان طبخ می کنند ، حتی بسیاری از یخچال ها و اتومبیل ها نیز با گاز کار می کنند .
در لباسشویی های مدرن بخار مورد نیاز را از گاز به دست می آورند .
به کار بردن گاز برای سوخت ، رزاهی است که تقریباً هوای شهر ها را تمیز و بی دود نگاه می دارد .

منابع :
انواع گاز http://aftab.ir
گاز چیست ؟ http://oloom4u.blogfa.com
گاز طبیعی http://daneshnameh.roshd.ir
انواع گاز http://www.articles.ir
گاز طبیعی http://fa.wikipedia.org
گاز طبیعی http://www.ngdir.ir
 

ازاد

Well-Known Member
کاربر فعال
قرارداد اکتشاف دولت خاتمی به بار نشست
کشف ذخایر جدید نفت و گاز در خرم آباد
سرمایه: قرارداد اکتشاف نفت در بلوک خرم آباد که در دولت خاتمی به امضا رسیده بود به بار نشست و پردازش و بررسی اطلاعات حاصل از لرزه نگاری های انجام شده در بلوک اکتشاف و توسعه خرم آباد از کشف ذخایر قابل توجهی نفت خام و گاز طبیعی در این منطقه حکایت دارد. به گزارش مهر مطالعات زمین شناسی و عملیات لرزه نگاری حدود 600 کیلومتر بلوک اکتشافی خرم آباد توسط شرکت استات اویل هیدرو نروژ به پایان رسیده که پردازش اطلاعات و نتایج حاصل از تفسیر اولیه عملیات لرزه نگاری حاکی از وجود ذخایر قابل توجه نفت خام و گاز طبیعی است. در همین حال، گفته می شود با توجه به موقعیت زمین شناسی بلوک اکتشافی خرم آباد شانس کشف ذخایر قابل توجه گاز طبیعی بیش از نفت خام خواهد بود. قرارداد بلوک اکتشاف و توسعه خرم آباد بین شرکت ملی نفت ایران و شرکت نروژی استات اویل هیدرو به ارزش تقریبی 50 میلیون دلار(قابل افزایش تا 104 میلیون دلار) امضا شد. بر اساس این قرارداد انجام مطالعات زمین شناسی، 600 کیلومتر لرزه نگاری دو بعدی و حفر سه حلقه چاه اکتشافی و در صورت نیاز به عملیات تکمیلی، 400 - 300 کیلومتر مربع لرزه نگاری سه بعدی و حفر دو حلقه چاه اکتشافی توصیفی از جمله تعهدات شرکت استات اویل هیدرو نروژ در این طرح است. بلوک خرم آباد به وسعت تقریبی هفت هزار و ´²µ کیلومتر مربع در غرب ایران و در محدوده استان لرستان قرار گرفته است.

طرح های مطالعاتی دولت اصلاحات به ثمر نشست
در صنعت نفت از نظر نوع مواد هیدروکربوری اولویت با اکتشاف نفت است که از نظر عملیات، میادین مشترک در همه موارد اعم از نفت و گاز در اولویت قرار دارد. با توجه به ضرورت تسریع در اجرای عملیات اکتشافی نفت، دولت اصلاحات از سال 1377 اقدام های گسترده ای را برای استفاده از همکاری های فنی شرکت های خارجی در عملیات اکتشاف نواحی مشخص به عمل آورد. این شرکت ها با سرمایه گذاری خود اقدام به اکتشاف در نواحی مشخص شده کردند و در صورتی که موفق به کشف میدان تجاری در بلوک اکتشافی نشوند، هزینه های انجام شده قابل برگشت نبوده و جزء ریسک پیمانکاران به شمار می آید.
دولت اصلاحات پس از اتخاذ این سیاست، اکتشاف در بلوک مهر را به (شرکت «اوام وی» اتریش)، اناران (شرکت «ساگا» نروژ)، زواره (شرکت «ساینوپک» چین)، منیر (شرکت «ادیسون گاز» ایتالیا)، فارسی (کنسرسیوم سه شرکت هندی)، توسن (شرکت «پترو براس» برزیل)، فروز شرکت «رپسول» اسپانیا)، ساوه (شرکت «پی تی تی ای پی» تایلند)، کوهدشت (شرکت «سی ان پی سی» چین)، خرم آباد (شرکت «استات اویل هیدرو» نروژ) و گرمسار (شرکت «ساینوپک» چین) واگذار کرد. عملیات اکتشافی در این بلوک ها اکثراً موفقیت آمیز بوده و از مرداد ماه 1386 تا خرداد ماه امسال 15 میدان جدید نفت خام، گاز طبیعی و طاقدیس های مستقل هیدروکربوری شناسایی شده که کشف این میزان ذخایر هیدروکربوری بین کشورهای مختلف دنیا بی سابقه بوده است. در حال حاضر پس از ایران، کشورهایی همچون برزیل، الجزایر، ونزوئلا، ترکمنستان و نروژ بیشترین آمار کشف و شناسایی میادین نفت خام و گاز طبیعی را به خود اختصاص داده اند. از سوی دیگر، شانس اکتشاف میادین جدید نفت و گاز در ایران به 70 درصد ارتقا یافته که در دو سال گذشته، این نرخ در سایر کشورهای دنیا حدود 25 تا 30 درصد بوده است.
نگاهی به جزئیات کشف میادین جدید نفت خام، گاز طبیعی، کلاهک های گازی و طاقدیس های نفتی مستقل شناسایی شده و میزان ذخایر آنها در طول دو سال گذشته نشان می دهد، میدان سفید زاخور در مرداد 86 در نزدیکی شهر قیر در استان فارس کشف شده که تاکنون وجود بیش از 4800 میلیارد مترمکعب گاز خشک و 475 میلیارد بشکه میعانات گازی به صورت درجا در این موقعیت نهایی شده است.
همچنین میزان ذخایر هیدروکربوری میدان چنگوله و آذر ایلام در مهر ماه 86 از چهار میلیارد و 700 میلیون بشکه به حدود 8 میلیارد بشکه افایش یافت به طوری که با انجام حفاری های جدید اکتشافی در این میدان مشخص شد حدود 870 میلیون بشکه نفت خام، 16 میلیارد مترمکعب گاز خشک و 106 میلیون بشکه میعانات گازی به ذخایر درجای این میدان افزوده شده است. لایه ایلام میدان نفتی آزادگان در اسفند ماه سال 86 و به دنبال حفاری هفتمین حلقه چاه میدان نفتی آزادگان نیز شناسایی شد. میدان عسلویه شرقی، طاقدیس ایلام و سروک میدان جفیر، طاقدیس گازی کوه آسماری در مسجدسلیمان، میدان نفتی اروند، بینالود، بالارود اندیمشک و میدان گازی سفید بانمون از دیگر میدان های نفتی گازی کشف شده در دو سال اخیر به شمار می روند.
کاهش عمر ذخایر نفتی
در چهار سال گذشته
با توجه به اکتشافات صورت گرفته و افزایش ذخایر درجا و قابل استحصال نفت ایران، عملکرد چهار سال گذشته دولت در زمینه سرمایه گذاری، توسعه، برداشت سیانتی از مخازن مستقل و مشترک قابل قبول اغلب کارشناسان و اقتصاددانان نبوده و این عملکرد ضعیف موجب کاهش درصدی عمر ذخایر نفتی کشور شده است. در سال 1384 باقیمانده عمر ذخایر نفتی ایران 93 سال بوده که در سال 87 به 9/86 سال رسیده است. باقیمانده ذخایر نفتی ایران طی سال های 1382 تا 1387به ترتیب 93، 7/86 ، 2/86 و 9/86 سال بوده است.
http://www.sarmayeh.net/ShowNews.php?63332
 

ازاد

Well-Known Member
کاربر فعال
پرسش و پاسخ
آثار هدفمند كردن یارانه‌ها بر شركت‌های سیمانی و پتروشیمی|| 1388/08/02

شروین شهریاری *پرسش از خانم گل انبوه: تاثیر تصویب هدفمند كردن یارانه‌ها بر شركت‌های صنعت سیمان و پتروشیمی را چگونه ارزیابی می‌كنید؟

2 - شركت‌های پتروشیمی: بر اساس اطلاعات موجود از مصوبات مجلس، نمایندگان مقرر كرده‌اند كه میانگین قیمت فروش داخلی گاز طبیعی به گونه‌ای تعیین شود که به تدریج تا پایان برنامه پنجم معادل حداقل 75‌درصد متوسط قیمت گاز طبیعی صادراتی باشد. ضمنا در تبصره «ب» ماده یك لایحه، نمایندگان با تغییر متن لایحه پیشنهادی تصویب كردند كه جهت تشویق سرمایه گذاری، قیمت خوراک واحدهای صنعتی – پالایشی و پتروشیمی به ازای هر متر مکعب برای مدت حداقل ده سال پس از تصویب این قانون حداکثر معادل 65‌درصد قیمت سبد صادراتی تعیین شود. در تحلیل مفاد این مصوبه باید توجه داشت كه تخفیف 35‌درصدی تنها به واحدهایی تعلق خواهد گرفت كه از مواد اولیه به عنوان «خوراك» استفاده می‌كنند و احتمالا سایر واحدهای صنعتی كه به عنوان مثال از گاز طبیعی به عنوان یكی از اقلام سربار تولیدی استفاده می‌كنند مشمول 10‌درصد تخفیف اضافه نخواهند بود. در خصوص تحلیل آثار این مصوبه بر سودآوری شركت‌های پتروشیمی بورسی به نظر می‌رسد كه اجرای آن در مرحله اول بر سودآوری شركت‌های پتروشیمی خارك و فن‌آوران موثر نخواهد بود. بر اساس اطلاعات مطرح شده در مجمع «شخارك»، قیمت هر متر مكعب گاز ترش مصرفی شركت در سال جاری 300ریال است كه با هماهنگی انجام شده با وزارت نفت، مقرر شده ظرف دو سال آتی به 458ریال در هر متر مكعب برسد كه از هماهنگی لازم با نرخ فوب این خوراك در خلیج فارس برخوردار است. همچنین پتروشیمی فن آوران نیز در سال گذشته و سال جاری افزایش چهاربرابری نرخ گاز مصرفی را در بودجه خود در نظر گرفته است و با توجه به اصل تدریجی آزادسازی قیمت‌ها بعید به نظر می‌رسد «شفن» در سال آینده خوراك گاز شیرین را با نرخی بالاتر از 690ریال در هر مترمكعب (قیمت كنونی) دریافت كند. اما در مورد شركت‌های پتروشیمی اصفهان و اراك، تاثیر مصوبه فوق تا حدودی مبهم است هر چند برداشت كنونی بازار از مفاد آن مثبت بوده است. در نگاه اول به نظر می‌رسد تخفیف 5‌درصدی كنونی برای خوراك مصرفی این شركت‌ها در اثر اجرای مصوبه جدید با افزایش روبه‌رو شود. به عنوان مثال در صورتی كه میزان تخفیف به 35‌درصد افزایش یابد سودآوری شركت‌های مزبور به دوران اوج خود (سال‌های86 و ماقبل آن) بازخواهد گشت. اما ابهام مساله در اینجاست كه در مصوبه مجلس، عبارت «گاز طبیعی» از متن لایحه حذف و كلمه «خوراك» باقی مانده است و این احتمال وجود دارد كه كماكان منظور از كلمه خوراك به عنوان «خوراك گازی» تفسیر شود. آنچه این گمانه‌زنی را تقویت می‌كند، مفاد تبصره مصوب در خصوص پالایشگاه‌ها است كه در آن مقرر شده تا قیمت خرید فرآورده‌های پالایشگاهی (كه بخش اعظم خوراك واحدهای اراك و اصفهان را تشكیل می‌دهد) متناسب با قیمت فوب تعیین شود. با توجه به این توضیحات به نظر می‌رسد تاثیر اجرای لایحه مورد بحث بر سودآوری آتی دو شركت پتروشیمی اراك و اصفهان دارای ابهام است و با توجه به عكس‌العمل كنونی بازار در سهام مزبور، نیازمند شفاف‌سازی سریع‌تر از سوی مقامات ذی ربط است. Shahriary_sh@yahoo.com
 

ازاد

Well-Known Member
کاربر فعال
امتیازی بی نظیر برای آنکارا
ترکیه حق بازاریابی 50 درصد گاز وارداتی از ایران را به دست آورد
سرمایه : در حاشیه سفر هفته گذشته هیات بلندپایه اقتصادی و تجاری ترکیه به تهران، مقامات دو کشور با امضای یادداشت تفاهمی، به توافق های جدید گازی دست یافتند که ترکیه توانست با اخذ مجوز برای بازاریابی 50 درصد گاز دریافتی از ایران و سرمایه گذاری چهار میلیارد دلاری در حوزه گاز ایران، ناکامی خود در قرارداد خرید گاز از جمهوری آذربایجان را جبران کند. قیمت توافقی گاز ایران با ترکیه هنوز به طور رسمی اعلام نشده ولی قراردادهای خرید گاز ترکیه نشان می دهد این کشور هر هزار مترمکعب گاز طبیعی روسیه را حدود 400 تا 450 دلار و گاز الجزایر را هم حدود 300 تا 350 دلار و گاز آذربایجان را حدود 120 دلار می خرد که این مساله با اعتراض جمهوری آذربایجان روبه رو شد و پس از کش و قوس های فراوان در نهایت ترکیه با افزایش نرخ گاز و عدم فروش گاز دریافتی از جمهوری آذربایجان موافقت کرد.
یکی از مفاد توافقنامه ایران و ترکیه اعطای حق بازاریابی برای 50 درصد گاز دریافتی از ایران به ترکیه است این در حالی است که هیچ کدام از کشورهای صادر کننده گاز به ترکیه چنین مجوزی به آنکارا نداده اند. کارشناسان بر این باورند که ایران سعی دارد به هر شکل ممکن مقدمات حضور خود در پروژه «ناباکو» را فراهم سازد و دادن امتیاز بازاریابی به تحکیم روابط و بهره مندی از حمایت های ترکیه است. در این رابطه نیز نخست وزیر ترکیه اعلام کرد: «آنکارا حق بازاریابی بیش از 50 درصد از گاز استخراجی از ایران را خواهد داشت.»
رجب طیب اردوغان تصریح کرد: «درپی توافقات مطرح شده با ایران، آنکارا حق بازاریابی بیش از 50 درصد از گاز استخراجی از ایران را خواهد داشت.»وی گفت: «ترکیه و ایران در زمینه استخراج و بازاریابی گاز طبیعی منطقه پارس جنوبی، به توافق اصولی دست یافته اند.»به گفته او، ترکیه حق بازاریابی بیش از 50 درصد از گاز استخراجی را به دست خواهد آورد و قرار است حجم تجاری دو کشور به 30 میلیارد دلار افزایش یابد.وی همچنین افزود: «شرکت سهامی نفت ترکیه، فعالیت های مربوط به اکتشاف و ذخیره سازی را به زودی آغاز خواهد کرد و قرار است هیات فنی، در ماه نوامبر به منطقه اعزام شود.»
یکی دیگر از توافقات صورت گرفته ایران و ترکیه سرمایه گذاری چهار میلیارد دلاری ترکیه در حوزه گازی ایران است . در همین رابطه وزیر انرژی ترکیه اعلام کرد: «درپی توافق های صورت گرفته در تهران، ترکیه بیش از چهار میلیارد دلار در حوزه گازی ایران سرمایه گذاری می کند.»
به گزارش ایسنا، به گفته وزیر انرژی و منابع طبیعی ترکیه، «شرکت نفت این کشور در حوزه گازی پارس جنوبی فعالیت های اکتشافی انجام خواهد داد و فعالیت های مشترک دو کشور در این حوزه با ورود یک هیات فنی از ترکیه از اولین یا دومین هفته نوامبر آغاز خواهد شد.»
تانر ییلدیز اظهار کرد: «براساس قانون اساسی ایران، واگذاری منابع ملی به غیر ممنوع است و ما در حال توسعه همکاری ها براساس مدل های ایران هستیم و امیدواریم به نتیجه برسیم.»
به گفته وی، شرکت نفت این کشور در حوزه گازی پارس جنوبی فعالیت های اکتشافی انجام خواهد داد و فعالیت های مشترک دو کشور در این حوزه با ورود یک هیات فنی از ترکیه از اولین یا دومین هفته نوامبر آغاز خواهد شد. تانر ییلدیز اضافه کرد: «حداقل نیمی از گاز طبیعی استخراج شده در ترکیه مصرف شده و نیمی از آن نیز از طریق ترکیه به بازارهای مصرف رسانده خواهد شد و پیش بینی می شود حداقل 35 میلیارد مترمکعب گاز از این حوزه استخراج شود.»ییلدیز تاکید کرد: «این مدل همکاری اندکی متفاوت با سیستم همکاری بخر یا پرداخت کن در زمینه گاز طبیعی خواهد بود.»
وی با بیان اینکه گاز طبیعی ایران هم برای ترکیه و هم برای اروپا مهم است، بر ضرورت فعالیت در این حوزه تاکید کرد.
به گزارش شبکه خبری تی آرتی ترکیه، وزیر انرژی ترکیه در پاسخ به سوالی از احتمال ورود ایران در پروژه ناباکو سخن گفت و حجم مالی فعالیت های ترکیه در حوزه پارس جنوبی را بیش از چهار میلیارد دلار برآورد کرد.براساس این گزارش یکی دیگر از توافقات حاصل شده اعطای مجوز به شرکت «سام پترول» ترکیه برای ترانزیت گاز طبیعی ایران به کشورهای اروپایی و به ویژه سوئیس بود.
در همین رابطه براساس موافقتنامه ای که سال گذشته بین شرکت ملی صادرات گاز ایران و شرکت سام پترول ترکیه امضا شد، طرف ایرانی به این شرکت ترکیه ای اجازه داده نسبت به دریافت مجوز عبور گاز ایران تا سقف 35 میلیارد مترمکعب در سال از دولت ترکیه در قالب تاسیس یک شرکت جدید اقدام کند. همچنین براساس توافق های قبلی، قرار شده بود تا 50 درصد سهام این شرکت تازه تاسیس در اختیار شرکت ملی صادرات گاز ایران قرار گیرد تا این سهام بر حسب شرایط شکل گیری مشارکت سرمایه گذاران احداث خط لوله صادرات گاز ایران به بخش خصوصی واگذار شود.
 

ازاد

Well-Known Member
کاربر فعال
تأثیر منفی رکود اقتصادی بر بازار مواد شیمیایی
Tuesday, 11.18.2008, 08:53am (GMT+3.5)


اکبر کوشا:

نفت تایمز: "بازارهای موادشیمیایی تا رفع موانع گردش اعتبارات و روشن تر شدن پیامدهای بحران اعتباری و تأثیرات آن بر رشد صنعت، همچنان ناپایدار خواهد ماند."

" رکود جهانی اجتناب ناپذیر است". این پیش بینی بدبینانه را مؤسسه اعتباری Credit Suisse در اوایل هفته گذشته اعلام کرد. استدلال این بانک جهانی مبتنی بر آن است که مصرف کنندگان امریکایی 4ر2 تریلیون دلار بدهی خالص دارند، هنوز 2 میلیون واحد مسکونی مازاد وجود دارد، مسکن در اروپا 20% بالاتر از ارزش واقعی آن قیمت گذاری می شود، و نرخهای بهره وامهای مسکن حدوداً 2% بالاتر از حد معقول هستند. به عقیده مؤسسه مذکور، کلید حل مشکل را در جلوگیری از تبدیل رکود به سقوط با زنده نگه داشتن فعالیت بازار اعتبارات و بطور همزمان با اتخاذ سیاستهای اقتصادی کلان باید جستجو کرد.

در این روزهای پرکار و پرتنش شاهد دست به گریبانی دولتهای سراسر جهان با بحران مالی رو به گسترش بوده ایم. شورای شیمی امریکا (ACC) در گزارش هفتگی جمعه 19 مهر خود اعلام کرد: "عدم اطمینان کاملی که مانند آن را آخرین بار احتمالاً تنها پدربزرگهای ما و پدران آنها تجربه کرده بودند، در بازار اعتبارات و سهام همه گیر شده است." این ادعایی است منطقی، چرا که دولتهای اروپا، خاورمیانه، آسیا و اقیانوسیه، به ناچار خود دست به کار برداشتن موانع از سر راه جریان جهانی اعتبار شده اند.

تدابیر اتخاذ شده کنونی کم سابقه و با اهمیتند، و این نه بخاطر فضای آشوب زده فعلی، بلکه از آن جهت است که موضع دولتها و مالیات دهندگان را به عنوان مالکان بعضی از بزرگترین بانکهای جهان نشان می دهد. واکنش شدید بازارهای بورس جهان این هفته با اقدام هماهنگ دولتها در انسداد مسیر سیل، مجدداً تغییر جهت داد.

همانطور که انتظار می رفت، بازارهای موادشیمیایی جهان نیز گرفتار سردرگمی شده اند و تا رفع موانع گردش اعتبارات و روشن تر شدن پیامدهای بحران اعتبارات و تأثیرات آن بر رشد صنعت، همچنان ناپایدار خواهند ماند. بازیگران صنایع شیمیایی در اروپا روزبه روز نسبت به توانایی خریداران در پرداخت بهای محصولاتشان محتاط تر می شوند. روز جمعه گذشته (26 مهر) ترس آنچنان بر بازارها سایه انداخته بود که در برخی بازارها که نسبت به اعتبار کافی طرفهای معامله تردید وجود داشت، معاملات بصورت پیش پرداخت صورت می گرفت. بنا به اظهار نظر یکی از فعالان بازار الفین، "اعتبارنامه های اسنادی دیگر ارزشی ندارند". انعکاس این احساسات در بازارهای گلایکولها و پلیمرها هم طنین انداز شد. در بازار استایرن، با کاهش بهای معاملات نقدی(Spot)، معامله گران از ترس افزایش موجودی انبار خود بجای خرید محصول درپی کسب نقدینگی بودند.

این روزها خطوط اعتباری در بازارهای ایالات متحده دائماً تمدید می شوند و تجارت پلیمرها در آسیا آسیب جدی دیده است. اثربخشی "بسته های نجات بانک مرکزی" در روزها و هفته های آینده معلوم خواهد شد، اما تا اعتبارات در سطح محلی آزاد نشوند، آب خوش از گلوی بازیگران این صنعت پایین نخواهند رفت و با رکود و افت قابل توجه تقاضا روبرو خواهند بود. در بازارهای ایالات متحده هرچه پیش آید، برای چندماه آینده جز افقهای تیره پیش بینی نمی شود.

در عرصه اقتصادی، شاخصهای ایالات متحده در طی هفته منتهی به 14 مهر منفی بودند. به گفته کوین سویفت اقتصاددان ارشد شورای شیمی امریکا (ACC) شاخص اعتبارات مصرف کننده درنتیجه کاهش فروش خودروهای سبک سقوط کرد، و تجارت عمده فروشی نیز از سقوط شاخص بی نصیب نماند. بهای واردات روند نزولی داشت که نشان از روند کاهش نقدینگی دارد. کاهش صادرات ایالات متحده نیز علامت نگران کننده ضعف اقتصادی سایر کشورهاست.

در بازار موادشیمیایی، گزارشهای تک محصولی ماه اگوست 2008 منفی بودند، و شواهد حاکی از تداوم روند نزولی در ماه سپتامبر بود، ضمن اینکه کاهش حمل و نقل ریلی –شاخص مهمی از رونق کسب و کار- که برای پنجمین هفته متوالی سیر نزولی داشت این روند را تشدید کرد. تولید پلیمرها نیز در اگوست با توجه به استفاده محدود یا "درون واحدی" پلی اتیلن سنگین (HDPE) افت قابل توجه 22 درصدی نسبت به سال قبل نشان داد.

ضعف ایالات متحده
در ایالات متحده، بازارهای موادشیمیایی بیشترین ضعف را در صنعت حیاتی خودرو و در مسکن سازی نشان می دهند. بیماری صنعت خودرو درحال شیوع است و بعضی از بازارهای ساخت و ساز در اروپا تحت فشار زیادی قرار گرفته اند.

در سایر مناطق جهان درجه ای از شناوری وجود دارد، اما هنوز زود است که بتوان گفت تأثیر مشکلات اعتباری بر خریداران موادشیمیایی در سراسر جهان نهایتاً چه خواهد بود.

امسال شرکتهای شیمیایی مستقر در ایالات متحده بطور ویژه از توان باقیمانده بازارهای اروپا، آسیا و امریکای لاتین بهره مند شدند، اما بیماری اعتبارات در جهان همه گیر شده است و بحران مالی دیریازود حضور خود را در همه بازارهای فیزیکی به رخ خواهدکشید.

با ورود به فضای رکودی که وسعت آن را هنوز کسی به درستی نمی داند، بازیگران صنایع شیمیایی با چالش تولید نقدینگی و حفظ سهم بازار روبرو خواهندشد. شرکتهایی که ترازنامه خوب و حضور جهانی مؤثر دارند احتمالاً گلیم خود را آسانتر از آب بیرون می کشند. اما اکثریت شرکتها چنین نیستند و روزگار سختی را پیش رو دارند.

حرف و حدیث های بازار حاکی ازآن است که اوضاع وخیم تر از یک وقفه موضعی در رونق بازار بوده و باید منتظر یک سقوط شدید در صنعت بود.


نایجل دیویس - لندن – دوشنبه 29 مهر 1387
مترجم : اکبر کوشا
مهندس شیمی و کارشناس ارشد مدیریت و برنامه ریزی استراتژیک
شرکت ملی صنایع پتروشیمی
akbar@kousha.net
 

ازاد

Well-Known Member
کاربر فعال
مطلب پیش رو برگردان سرمقاله هفته نامه پترولیوم آرگوس با عنوان "واقعیات سیاسی" است که دگرگونی های پس از بحران اقتصادی و جایگاه نفت و گاز در آن مورد بحث قرار گرفته است.


تونی هیوارد، مدیر اجرایی شرکت بی پی می گوید: تامین نیازهای انرژی در آینده، به مهم ترین دستور جلسه نشست های سیاسی و اقتصادی جهان تبدیل شده است." صنعت نفت می پذیرد که دخالت دولت در عرصه انرژی افزایش خواهد یافت. اما شرکت های نفتی به تازگی ادعا می کنند نگرش سیاسی جدیدی که از زمان بحران های سال گذشته به وجود آمد، حتی اگر همچنان مانع توسعه نفت باشد، فرصت هایی را برای رشد سرمایه گذاری آنان درمنابع گاز طبیعی فراهم می کند.

در پی افزایش بی وقفه بهای نفت که در ماه جولای سال گذشته متوقف شد، سقوط مالی سال های 2007 و 2008 و تداوم رکود؛ دورنمای سیاسی دگرگون شده است.

سیاستمداران دیگر نظام بازار را بهترین پاسخ به مبرم ترین مشکلات جهان نمی دانند و این به معنای پایان اجماعی است که به مدت سی سال وجود داشت. مدیران شرکت های نفت و گاز در کنفرانس نفت و پول در لندن در روزهای 20 و 21 اکتبر پذیرفتند که همه چیز تغییر کرده است. جیم مولوا، مدیر شرکت کونوکو فیلیپس، گفت: فکر می کنم جهان تغییر کرده است.

اما جهان برای نیل به توسعه پایدار هنوز هم نیازمند انرژی است و در شرایطی که رکود جهانی آخرین روزهای خود را پشت سر می گذارد، تقاضا رو به افزایش خواهد گذارد.

تونی هیوارد می گوید: میزان و پیچیدگی این چالش خاص با کارکردهای معمول اقتصاد بازار همخوانی ندارد. وی می افزاید: کاهش اثرات ناشی از دگرگونی های آب و هوایی و تضمین امنیت انرژی از چنان اهمیتی برخوردارند که بازار آزاد به تنهایی نمی تواند آن ها را تامین کند.

مدیران شرکت های نفتی این واقعیت سیاسی را می پذیرند که ایجاد بازار آزاد برای سرمایه گذاری در ذخایر نفت در دستور کار گفت و گوها نیست. تونی هیوارد مدیر اجرایی شرکت بریتیش پترولیوم می گوید: تقریبا 80 درصد منابع نفت جهان دور از دسترس تکنولوژی و نیروی کار متخصصی است که شرکت های نفتی می توانند آن را تامین کنند. بیشتر شرکت های نفتی عمده با رکود در تولید روبه رویند. اما ادغام شرکت ها دیگر راهی برای افزایش تولید نیست.

موانع سیاسی به همان اندازه محدودیت هایی که در زمینه فعالیت شرکت ها وجود دارد، ادغام شرکت های بزرگ را در مقایسه با دهه های 1980 و 1990، که لسه فر بر آن حاکم بود، کمتر امکان پذیر می سازد. مولوا می گوید: به نظر من در آینده شاهد تمرکزگرایی چندانی نخواهیم بود زیرا از نقطه نظر سیاسی واقعا ممکن نیست. وی می افزاید: "دولت ها احتمالا خواهند گفت: چرا ما به تمرکز نیاز داریم؟ نگرانی ما بهای انرژی و نوسان قیمت ها است و چندان مطمئن نیستیم که به تمرکزگرایی نیاز داشته باشیم."

محدودیت هایی که در زمینه ایجاد ظرفیت نفت در آینده وجود دارد، از طریق کنترل فزاینده دولت بر مصرف جبران خواهد شد. ادگارد حبیب از مدیران شرکت شورون می گوید: هنجار جدید یک دهه مدیریت تقاضا است.

برخی مدیران شرکت ها اقدام های دولتی را برای محدود کردن مصرف نفت به عنوان راهی برای ارتقای امنیت عرضه و مقابله با دگرگونی های آب و هوایی مورد تایید قرار می دهند. جان هس، مدیر شرکت هس از مالیات بنزین در آمریکا به عنوام اهرمی برای بهبود کارآیی مصرف سوخت حمایت می کند. وی می گوید: ما باید با شجاعت تمام خواستار اعمال استاندارد مصرف یک گالن به ازای هر 50 مایل باشیم. چنین کارآیی می تواند موجب صرفه جویی تقاضا به میزان 5 میلیون بشکه در روز باشد.

برخلاف نفت، شرکت های بزرگی که در زمینه گاز فعالیت دارند، با محدودیت های اندکی رو به رویند. رکود موجب کاهش تقاضا شده است، در حالی که افزایش عرضه ال ان جی و تولید گاز به اشکال غیر متعارف، قیمت های گاز را به سوی معادل 25 دلار هر بشکه نفت سوق داده است. زمانی که بازار رقابتی است، مخالفت سیاسی با تمرکز گرایی را از طریق ادغام شرکت ها در یکدیگر غیرمحتمل می سازد.

نبود محدویت

افزایش تولید گاز در آمریکا از منابع غیر متعارف نشان می دهد که چگونه بازاری که با محدودیت سرمایه گذاری روبه رو نیست، می تواند به انگیزه های قیمتی واکنش نشان دهد. مدیر اجرایی انی، پائولو اسکارونی در کنفرانس نفت و پول گفت: "تولید گازهای غیر متعارف بازار را کاملا دگرگون کرده است."

شرکت ها در بخش گاز با موانع اندکی در زمینه دسترسی رو به رو هستند. حتی عربستان سعودی، که در زمینه دسترسی به نفت آن محدودیت هایی وجود دارد، ازسال 2003 از شرکت های خارجی برای اکتشاف در زمینه گاز دعوت کرده است، هر چند که دستاوردی نداشته است. شرکت های دولتی مانند گازپروم روسیه نیز برای توسعه منابع خود به صورت ال ان جی، به نیروی کار ماهر شرکت های عمده نیازمندند.

شرکت های نفتی عمده از دولت ها می خواهند برای کاهش آلاینده های دی اکسید کربن نقش هدایت کننده ای برای گاز قائل شوند.

هیوارد می گوید: گاز سوختی است که بیشترین پتانسیل را در کاهش آلایندگی با پایین ترین هزینه دارد.

انتظار می رود میزان رشد تقاضای گاز طبیعی تا سال 2030 دو برابر میزان تقاضای نفت باشد و سیاست دولت ها می تواند مشوق این روند باشد. هیوارد گذار انگلیس از زغال به گاز را سرمشقی می داند که دیگر کشورها می توانند از آن پیروی کنند. وی می گوید این تغییر از آن جهت امکان پذیر شد که دولت" انگیزه های عمده و مقرراتی را تدوین کرد که به صنعت نفت وگاز و مصرف کنندگان اجازه داد از زغال به گاز گذر کنند." صنعت برق در آمریکا و چین که سوخت پایه آنان را زغال تشکیل می دهد، برای جایگزین کردن گاز حتی می توانند گام های بزرگ تری بردارند.
 

ازاد

Well-Known Member
کاربر فعال
شانا _ گروه پالایش و پخش: بهای هر لیتر بنزین روز گذشته (سه شنبه 19 آبان) در بازار خلیج فارس با 6 تومان افزایش نسبت به روز پیش از آن به 504 تومان (686 دلار و 45 سنت هر تن) رسید.


به گزارش شانا،‌ بر اساس آخرین آمار امور بین‌الملل شرکت ملی نفت ایران، همچنین هر لیتر بنزین دوشنبه (18 آبان) در بازار خلیج فارس حدود 498 تومان (675 دلار و 70 سنت هر تن) به فروش رسیده بود.

بر پایه این گزارش، بهای هر تن بنزین سوپر روز سه شنبه (19 آبان) در بازار مدیترانه 695 دلار، در بازار شمال اروپا 704 دلار و 75 سنت، در آمریکا 744 دلار و 36 سنت، ژاپن به 718 دلار و 44 سنت و در سنگاپور به 705 دلار و 29 سنت بوده است.

همچنین در این روز سوخت جت (نفت ‌سفید) هر تن به ارزش 665 دلار و 20 سنت پس از بنزین، بالاترین رقم فروش را در میان دیگر فرآورده‌ها در بازار خلیج فارس به خود اختصاص داد.

بر اساس آمارهای امور بین‌الملل شرکت ملی نفت ایران، هر تن نفتا در بازار خلیج‌فارس 661 دلار و 89 سنت، هر تن نفت‌گاز 610 دلار و 75 سنت، هر تن نفت کوره 457 دلار و 51 سنت، هر تن پروپان و هر تن بوتان 663 دلار و 50 سنت به فروش رسید.

میزان تقاضای بنزین هفته گذشته در مقایسه با مدت مشابه سال پیش از آن در آمریکا حدود 2 دلار و 2 سنت افزایش یافت.

بهای هر گالن سوخت حرارتی روز سه شنبه در بازار نیویورک برای تحویل در ماه دسامبر با اندکی کاهش به 05/2 دلار رسید.

بر پایه این گزارش، قیمت گاز طبیعی در ادامه استقرار هوای معتدل در شمال شرقی آمریکا و راه اندازی تاسیسات در خلیج مکزیک، به شدت کاهش یافت. بر اساس همین گزارش، قیمت هر میلیون بی.تی.یو گاز طبیعی برای تحویل در ماه دسامبر با 20 سنت کاهش به 47/4 دلار رسید.

بهای نفت خام صادراتی ایران روز گذشته (19 آبان) با نوسانی اندک نسبت به روز پیش از آن به 76 دلار و 91 سنت هر بشکه رسید.

بر اساس آخرین آمار امور بین‌الملل شرکت ملی نفت ایران، بهای نفت خام صادراتی ایران روز دوشنبه (18 آبان) 76 دلار و 81 سنت هر بشکه رسید.
 

ازاد

Well-Known Member
کاربر فعال
معاون وزیر نفت در امور گاز خبرداد:
سهم گاز در سبد انرژی کشور به 62 درصد رسیده است

شانا _ گروه گاز: مهندس جواد اوجی گفت: هم اکنون سهم گاز در سبد انرژی مصرفی کشور به 62 درصد رسیده است.


به گزارش خبرنگار شانا، معاون وزیر نفت در امور گاز و مدیر عامل شرکت ملی گاز ایران با بیان این که اجرای طرح هدفمند کردن یارانه‌ها و فرهنگ‌سازی مصرف صحیح را تنها را مقابله با قطعی گاز در زمستان امسال اعلام کرد و گفت: امیدواریم امسال هیچ گونه قطع گاز نداشته باشیم.

مهندس اوجی شرکت ملی گاز ایران را بزرگ‌ترین شرکت خدمت رسان به مردم کشور خواند و گفت: تا پیش از قبل انقلاب اسلامی تنها پنج شهر گاز داشت؛ اما به برکت جمهوری اسلامی امروز ما شاهد توان تولید 600 میلیون متر مکعب گاز، 13 پالایشگاه نفت و گاز، 132 هزار کیلومتر خطوط انتقال قوی و 63 ایستگاه تقویت فشار هستیم.

وی اظهار داشت: گاز یک کالای بسیار حیاتی و استراتژیک در جهان به شمار می آید؛ به طوری که برخی کشورهای پیشرفته 12 تا 13 درصد تولیدشان را در فصل‌های گرم ذخیره و در فصل زمستان استفاده می کنند.

تراز تجارت گاز می گوید ایران فعلا وارد کننده است

مدیرعامل شرکت ملی گاز ایران با تاکید بر این که تا پایان افق چشم‌انداز برنامه 20 ساله کشور ایران باید دومین تولید کننده گاز دنیا و نقشی مهم در صادرات گاز جهان داشته باشد، گفت: هم اکنون ایران روزانه حدود 23 میلیون متر مکعب گاز به ترکیه صادر و در مقابل 24 میلیون متر مکعب گاز ترکمنستان می‌گیریم، از این رو تجارت گاز ایران منفی دو است.

وی با بیان این که توسعه یک میدان گازی با احتساب هزینه‌های زیادی که دارد، حداقل سه تا چهار سال زمان می برد، گفت: ظرفیت تولید گاز کشور مثل سال گذشته است و سه سال آینده هیچ‌گونه افزایشی تولیدی نخواهیم داشت؛ در حالی که در هفت ماه نخست سال جاری نسبت به مدت مشابه آن در سال گذشته 5/26 درصد در بخش خانگی و صنایع افزایش مصرف داشته‌ایم.

مهندس اوجی گفت: با توجه به اولویت بخش خانگی، ‌امسال نیزممکن است در بخش نیروگاهی و صنایع محدویت اعمال شود، اما با توجه به این که در مقایسه با سال گذشته ذخیره سازی خوبی از نظر تامین سوخت مایع در این بخش ها انجام شده است، نگران این بخش ها نیستیم ضمن آن که از مردم نیز انتظار می رود در مصرف صحیح و منطقی گاز دقت نظر داشته باشند.

مدیرعامل شرکت ملی گاز ایران درباره مقدار گاز تحویلی به بخش نیروگاهی کشور نیز گفت: توزیع گاز در بخش های مختلف از جمله بخش نیروگاهی با توجه به ارزیابی که از مقدار تولید و مصرف به عمل خواهد آمد مشخص خواهد شد و این موضوع در جلسات سوخت زمستانی در دست بررسی است.
 

ازاد

Well-Known Member
کاربر فعال
توجیهات علی کاردر در درباره فرار شرکت متن از خصوصی سازی؛

شرکت متن نقش کارفرما را در صنعت نفت دارد/ شرکت های پترو ایران، پترو پارس و ملی حفاری نقش پیمانکاری دارند و در حال واگذاری هستند


علی کاردر گفت: طبق مفاد قانون اجرای سیاست‌های اصل 44 قانون اساسی، انحلال، ادغام یا ابقای هر شرکت در حیطه اختیارات هیئت عالی واگذاری است و شرکت متن همچنان در فهرست شرکت‌های در حال واگذاری است.

به گزارش نفت نیوز، علی کاردر در باره خبر منتشر شده در یکی از روزنامه ها در باره «فرار نفتی ها از خصوصی سازی» اظهار داشت: شرکت ملی نفت ایران پس از ابلاغیه مقام معظم رهبری در مرداد ماه 1385 جزو اولین شرکت‌هایی بود که فهرست شرکت‌هایی که امکان واگذاری به بخش خصوصی هستند، به وزارت امور اقتصادی و دارایی معرفی کرد.

وی در باره واگذاری شرکت مهندسی و توسعه نفت (متن) به بخش خصوصی، با بیان این که این شرکت نقش کارفرما را در صنعت نفت دارد، گفت: شرکت متن به جای مدیریت مهندسی شرکت ملی نفت ایران ایفای نقش می‌کند و با انتخاب پیمانکاران مختلف به خصوص پیمانکاران قراردادهای بیع متقابل، به نیابت از شرکت ملی نفت ایران قرارداد بخش بالادستی صنعت نفت را با پیمانکاران امضا و در زمان اجرای پروژه بر فعالیت‌های پیمانکار نظارت می‌کند؛ بنا بر این نمی‌توان این شرکت را با در نظر گرفتن نقش کارفرمایی آن، به بخش خصوصی واگذار کرد.

وی یادآور شد: با توجه به حیطه وظایف شرکت متن، در مرحله نخست این شرکت می‌بایست منحل و وظایف آن با ایجاد مدیریت مهندسی در شرکت ملی نفت ایران مجددا احیا می‌شد و از سوی دیگر قرار بود از میدان های آزادگان، جفیر، اروندان و یادآوران حدود یک میلیون بشکه نفت خام استحصال شود و وجود شرکت اروندان به تنهایی برای این اقدام کافی نبود.

کاردر در ادامه این مطلب گفت: مقرر شده بود شرکت جدید ایجاد یا این که به جای انحلال شرکت متن، ماموریت شرکت با تغییر در اساسنامه به توسعه و تولید نفت خام تبدیل شود؛ از این رو هیئت مدیره شرکت ملی نفت ایران مستند به دلایل یاد شده تغییر اساسنامه این شرکت را تصویب کرد.

کاردر در مورد این که چرا قبل از اعلام اسامی شرکت های قابل واگذاری به بخش خصوصی، در اساسنامه این شرکت تغییر ایجاد نشده است، گفت: شرکت ملی نفت ایران در باره برخی از شرکت‌ها که نقش کارفرمایی یا حاکمیتی داشته‌اند، از ابتدای واگذاری آنها به بخش خصوصی، در مورد انحلال، ابقا یا ادغام آنها با وزارت نفت با سازمان خصوصی‌سازی مکاتبه کرده، اما طبق مفاد قانون اجرای سیاست‌های اصل 44 قانون اساسی، انحلال، ادغام یا ابقا در حیطه اختیارات هیئت عالی واگذاری است.

وی تصریح کرد: تا کنون هیئت عالی واگذاری این موضوع را تصویب نکرده است؛ از این رو شرکت متن همچنان در فهرست شرکت‌های در حال واگذاری گروه دو ماده (2) قانون اجرای سیاست‌های کلی اصل 44 خواهد ماند.

رئیس ستاد فرعی اجرای سیاست‌های اصل 44 قانون اساسی در بخش دیگری از اظهارات خود در مقایسه ای میان شرکت ملی حفاری ایران با شرکت متن، گفت: شرکت ملی حفاری ایران شرکت پیمانکاری در بخش بالادستی است و با شرکت متن که نماینده کارفرما برای عقد قرارداد با شرکت‌های پیمانکاری بالادستی محسوب می‌شود، به لحاظ محتوایی تفاوتی اساسی دارد.

وی ادامه داد: شرکت‌های پیمانکار در بخش بالادستی مانند شرکت پترو ایران، شرکت پترو پارس و شرکت ملی حفاری ایران که نقش پیمانکاری دارند نه کارفرمایی، قابل واگذاری تشخیص داده شده است و در مراحل واگذاری هم قرار گرفته‌اند.

کاردر با تاکید بر پرهیز از شتابزدگی در واگذاری شرکت ها به بخش خصوصی گفت: با توجه به این که در سالیان متمادی شرکت‌های تحت پوشش وزارت نفت دولتی بوده و نیاز به ایجاد فرهنگ خصوصی‌سازی در سطح مدیران میانی و اجرای هر چه بهتر سیاست‌های اصل 44 قانون اساسی دارد، لازم است از شتاب‌زدگی در واگذاری‌ها پرهیز شود؛ به طوری که قانونگذار در قانون اجرای سیاست‌های کلی اصل 44 هم به آن توجه کرده و به بعضی از شرکت‌ها (از جمله شرکت متن) تا پایان برنامه پنجم توسعه (سال 1393) برای واگذاری فرصت داده است.
 

ازاد

Well-Known Member
کاربر فعال
عملیات حفاری اکتشافی بلوک ساوه 3 ماه دیگر تکمیل می‌شود
شواهد اولیه مبنی بر وجود منابع هیدروکربوری در بلوک ساوه

شانا _ گروه نفت: معاون مدیر در بلوک‌های اکتشافی و مشارکت‌های خارجی شرکت ملی نفت ایران از پایان عملیات حفاری اکتشافی در بلوک ساوه در سه ماه آینده خبر داد و گفت: شواهدی مبنی بر وجود ذخایر هیدروکربوری در این بلوک مشاهده شده است.


مهندس حسین روشندل به خبرنگار شانا گفت: تا زمانی که عملیات حفاری در این مخزن به پایان نرسد، نمی توان در باره وجود ذخایر هیدروکربوری اعلام نظر کرد.

وی با بیان این که عملیات حفاری اکتشافی در بلوک ساوه به دلیل بروز مشکل در انجام عملیات و از دست دادن حفره به درازا انجامیده است، گفت: در حال انجام عملیات حفاری بخش انحرافی برای رسیدن به مخزن هستیم.

روشندل عمق بالای مخزن و فشار بالای آن را از دیگر مشکلات به طول انجام عملیات حفاری در بلوک ساوه برشمرد.

معاون مدیر در بلوک های اکتشافی و مشارکت های خارجی شرکت ملی نفت ایران پیش بینی کرد که کمتر از دو ماه آینده عملیات حفاری نخستین حلقه چاه در بلوک اکتشافی ساوه انجام شود.

به گزارش خبرنگار شانا، بلوک ساوه از شرق شهر قم شروع می شود و کاشان، آران و بیدگل، ساوه و نواحی اطراف آن را با وسعت 13 هزار و 500 کیلومتر مربع پوشش می دهد.

چهار سال گذشته شرکت تایلندی pttep در مناقصه اکتشاف و توسعه این بلوک برنده و در قالب قرارداد تعیین شد که 600 کیلومتر عملیات خطوط لرزه نگاری و مطالعات زمین شناسی را انجام دهد که خوشبختانه این میزان به 1050 کیلومتر افزایش یافت.

ایران در سال های اخیر موفق به اکتشاف های موفق بسیاری شده است که کشف میدان های فوق عظیم آزادگان و یادآوران از جمله آنها به شمار می رود.

موفقیت در اکتشاف ذخایر نفت و گاز در ناحیه مرکزی ایران به دلیل نزدیکی به مراکز عمده مصرف از اهمیتی استراتژیک برای کشور برخوردار است.

بررسی داده های لرزه نگاری «خرم آباد»

روشندل به پیشرفت عملیات اکتشافی در بلوک خرم آباد اشاره و تصریح کرد: در این بلوک در حال بررسی داده های لرزه نگاری دو بعدی انجام شده به منظور انتخاب محل چاه ها هستیم.

معاون مدیر در بلوک های اکتشافی و مشارکت های خارجی شرکت ملی نفت ایران در باره فعالیت های انجام شده در بلوک کوهدشت نیز گفت: عملیات اکتشافی در این بلوک در مرحله ارزیابی مخزن است و مناقصه آن برگزار شده و قرار است دو حلقه چاه توصیفی در میدان باباحبیب حفاری شود.

وی اظهار امیدواری کرد که اواخر امسال عملیات حفاری توصیفی در بلوک کوهدشت آغاز شود.

روشندل همچنین در باره پیشرفت کار در بلوک گرمسار اظهار داشت: مذاکراتی با محیط زیست برای حل و فصل مسائل اکتشافی انجام داده ایم و امیدواریم این موضوع به زودی به نتیجه برسد.
 

ازاد

Well-Known Member
کاربر فعال
فروش نفت ایران با تخفیف هشت دلاری زیر شاخص قیمت منطقه ای
این درحالی است که نفت میادین نفتی "سروش" و "نوروز" در خلیج فارس برای تحویل در منطقه مدیترانه و براساس قیمت فوب جزیره خارک همچنان به ترتیب 5.75 برای نفت سنگین میدان نفت "سروش" و 5.15 برای میدان نفتی نوروز زیر قیمت شاخص نفت خلیج فارس به مشتریان خارجی تحویل داده می شود.
"آرگوس" ـ معتبرترین نشریه نفتی در دنیا ـ که از دومین مرکز مالی و تجارت نفت در جهان یعنی لندن منتشر می شود، در گزارشی خبر داد: شرکت ملی نفت ایران، برای تحویل محموله های نفتی خود به مشتریان در ماه دسامبر ـ آذر و دی ماه ـ نیز تخفیفی نزدیک به هشت دلار زیر قیمت، نسبت به شاخص های قیمت گذاری منطقه ای در نظر گرفته است.

به گزارش خبرنگار "تابناک"، بنابر گزارشی که "آرگوس" امروز منتشر کرده است، شاخص فروش نفت خام میدان فلات قاره "سروش" برای تحویل در ماه دسامبر سال 2009 به مقصد منطقه آسیا ـ پاسیفیک به میزان 7.95 زیر قیمت نفت سنگین شاخص دوبی و عمان می باشد که این میزان تخفیف همچنان برای نفت سنگین میدان نفتی "نوروز" واقع در فلات قاره ایران به میزان 7.35 دلار در هر بشکه زیر شاخص قیمت گذاری خلیج فارس که بر اساس میانگین قیمت نفت سنگین دبی و عمان محسوب می گردد قرار دارد.

این درحالی است که نفت میادین نفتی "سروش" و "نوروز" در خلیج فارس برای تحویل در منطقه مدیترانه و بر اساس قیمت فوب جزیره خارک همچنان به ترتیب 5.75 برای نفت سنگین میدان نفت "سروش" و 5.15 برای میدان نفتی نوروز زیر قیمت شاخص نفت خلیج فارس به مشتریان خارجی تحویل داده می شود.

به نظر می رسد دادن چنین تخفیف هایی به مشتریان نفت ایران از سوی شرکت ملی نفت به رویه ای معمول تبدیل شده است، اما بهتر آن است که شرکت ملی نفت ایران به طور شفاف دلایل تخفیف های هفت و هشت دلاری به مشتریان خود را برای تنویر افکار عمومی اعلام دارد و همچنین راهکارهای صحیح اجرایی را برای جلوگیری از ارزان فروشی این سرمایه ملی در دستور کار خود قرار دهد.

http://www.tabnak.ir/fa/pages/?cid=73296
 

ازاد

Well-Known Member
کاربر فعال
افشای جزئیات قرارداد گازی ایران و ترکیه


در آستانه سفر هفته گذشته ریاست جمهوری ایران به کشور ترکیه نقل قول‌های متفاوت و متناقضی درباره قرارداد گازی دو کشور در رسانه‌ها منتشر شد تا جایی که در برخی از تحلیل‌ها قرارداد مبهم کنونی با قراردادهای پیش از ملی‌شدن صنعت نفت مقایسه شده‌بود.

به گزارش فردا،‌ با توجه به چالش برانگیز بودن اخبار نسبت داده شده از طرف ترکیه، با پیگیری‌های مداوم، زوایای دقیق‌تری از این قرارداد آشکار شد.

کارشناس نفتی ترک که از نزدیک پیگیر مسائل قراردادهای بخش انرژی کشورش است، می‌گوید:" طبق این قرارداد شرکت جدیدی میان شرکت‌های دولتی ایران و ترکیه با نسبت سهم 50-50 تشکیل می‌شود. ترکیه مجوز برداشت و بازاریابی 50 درصد از گاز تولیدی از این حوزه گازی را خواهد داشت که تا رسیدن به بهره‌وری مدتی طول خواهد کشید. با توجه به برآورد 35 میلیارد متر مکعبی ذخایر قابل برداشت گازی در سال، 17.5 میلیارد متر مکعب آن سهم ترکیه می‌شود."

این استاد دانشگاه درباره روش استفاده از این حجم گاز پیش‌بینی می‌کند: "ممکن است که ترکیه این گاز را برای مصارف داخلی خود استفاده کند، زیرا قرارداد گاز 8میلیارد مترمکعبی این کشور با روسیه در سال 2011 به اتمام خواهد رسید.

بسیاری از مقامات رسمی ترکیه اعتقاد دارند که این قرارد تمدید نخواهد شد. از طرفی دیگر با توجه به حکم هفته گذاشته دادگاه،‌ پیشنهاد احداث نیروگاه هسته‌ای Atomstroyexport منتفی شده‌است. در نتیجه ترکیه برای تامین برق خود از سال 2015 به بعد نیازمند به گاز بیشتری خواهد بود."

این منبع آگاه که تمایل به فاش شدن نامش نداشت در پایان نقش تعیین کننده در نحوه استفاده از این گاز را روابط با روسیه در حوزه انرژی و همچنین برخورد اتحادیه اروپا با احتمال استفاده از گاز ایران در پروژه ناباکو، دانست.
اين اخبار درحالي منتشر شده است كه پيش از اين روابط عمومي وزارت نفت كشورمان طي جوابيه اي به رسانه هايي كه خبر «بازاريابي 50 درصد گاز استخراجي مندرج در قرارداد توسط طرف ترك» را انعكاس داده بودند اعلام كرده بود طرف قرار داد ايران يعني ترك ها گاز دريافتي را صرفا براي مصارف خانگي استفاده خواهد كرد و حق انتقال آن به خارج از مرز تركيه را ندارد.

تركها مختار در استفاده داخلي يا انتقال به خارج

یکی از مدیران نفتی ارشد ایرانی که در فازهای مختلف پارس جنوبی مسئولیت داشته‌است، در این زمینه به "فردا" می‌گوید:"‌ آمار 35 میلیار متر مکعب گاز در سال که در گفته کارشناس ترک آمده‌است با تخمین تولید 3 فاز پارس جنوبی که موضوع قرارداد ایران و ترکیه است همخوانی دارد. "

وی می‌افزاید:"‌ با توجه به اینکه واگذاری مالکیت بر ذخایر نفتی به کشور دیگر خلاف قانون اساسی است،‌ تمام قراردهای فازهای مختلف به صورت بیع متقابل بسته شده‌است. به این معنا که شرکت‌های سرمایه‌گذار در پایان کار بر اساس هزینه صورت گرفته جهت اکتشاف و استخراج، این اجازه را دارند که با فروش درصدی از محصولات پروژه در زمان معین –طبق مفاد قرارداد- هزینه خود را جبران کنند."

این مدیر درباره استفاده از واژه بحث‌انگیز "بازاریابی" که به صورت مبهمی در اخبار به نقل از نخست‌وزیر و وزیر انرژی ترکیه بکار رفته‌بود توضیح می‌دهد:"‌ برداشتی که در این زمینه شده‌است کاملاً غلط است. شرکت سرمایه‌گذار مجاز است که بر اساس قیمت روز از محصولات پروژه برداشت کند که به آن اصطلاح Lifting اطلاق می‌شود. شرکت فوق این اجازه را دارد که در صورت داشتن مشتری، آن گاز یا نفت را به کشور دیگری به قیمت دلخواه خود بفروشد."

وی گفت شرط معین شده برای حفاظت از بازار فروش انرژی ایران در این قراردادها این است که شرکت سرمایه‌گذار حق معامله با مشتریان جاری ایران را ندارد.
در کشور ما جذب سرمایه گذاری خارجی به دو صورت امکان پذیر است یا از طریق مشارکت در تولید (Production Shearing) و یا با استفاده از شیوه بیع متقابل (Buy Back)، که درمورد روش اول برخی معتقدند با توجه به اصول قانون اساسی امکان جذب سرمایه گذاری از این طریق نیست، بنابراین تنها راهکار موجود، روش بیع متقابل بود.

اساس «بای بک» این است که شرکت خارجی با سرمایه خودش ریسک کند و کار اکتشاف و بهره برداری را انجام بدهد و از محل درآمد طرح یا پروژه پولش را برداشت کند.

http://asriran.com/fa/pages/?cid=90890
 

ازاد

Well-Known Member
کاربر فعال
پس از كشمكش‌هاي مكرر با بازرگاني پتروشيمي
بورس كالا نرخ فوب منهای 5‌درصد را پذيرفت


گروه بورس كالا- کتایون دارابی: معاملات رينگ پتروشيمي روز گذشته در حالي انجام شد كه بورس كالا با پذيرفتن نرخ فوب منهای 5 ‌درصد (fob-5% ) از سوي بازرگاني پتروشيمي، عملكرد خود را در هفته‌هاي گذشته زير سوال برد.
در اين روز حتي ناظر تالار محدوديت خريد گوگرد كلوخه كه حداكثر 100 تن بود، را نيز پذيرفت. اين در حالي است كه در ماه‌هاي گذشته بورس كالا محدوديت براي عرضه هيچ كالايي غير از SBR را نمي‌پذيرفت. اما در رينگ پتروشيمي روز گذشته بورس كالا نرخ فوب منهای 5‌درصد و محدوديت خريد گوگرد را پذيرفت تا كارگزاران و خريداران بسياري را براي خريد در هفته‌هاي آينده نگران كند.همچنين در اين روز اكثر محصولات پتروشيمي به صورت سلف عرضه شدند كه به گفته فعالان اقتصادي عدم تحويل محموله‌هاي پتروشيمي طي ماه‌هاي گذشته به خصوص سودكاستيك مشكلات بسياري براي خريداران ايجاد كرده است.با اين حال در اين روز محصولات پتروشيمي با نرخ فوب منهای 5‌درصد (fob-5% ) عرضه شدند و ناظر تالار هيچ گونه اعتراضي نكرد. يكي از آگاهان بازار در اين رابطه به خبرنگار دنياي اقتصاد مي‌گويد: اين موضوع به اين دليل است كه آيين‌نامه بورس كالا در خصوص عرضه محصولات پتروشيمي محكم نيست.بورس كالا بايد پيش از عرضه هر گونه محموله اي در بورس، بازرگاني و پتروشيمي را ملزم به پذيرفتن آيين‌نامه مي‌كرد، اما متاسفانه هم‌اكنون بورس كالا آمادگي لازم را جهت پذيرفتن كالاهاي پتروشيمي ندارد، چرا كه ساختارها همچنان در رينگ پتروشيمي با محصولات ارائه شده تطبيق ندارد.
وي همچنين به پذيرفتن نرخ فوب منهای 5‌درصد از سوي بورس كالا اشاره مي‌كند و مي‌گويد: بورس كالا تا پايان امسال نرخ فوب منهای 5‌درصد را از سوي بازرگاني پتروشيمي پذيرفت و در رينگ روز گذشته نيز شاهد پذيرفتن محدوديت خريد از سوي ناظر تالار بوديم كه ممكن است در روزهاي آتي نيز اين محدوديت‌ها بيش از پيش شود.در معاملات اين روز علاوه‌بر عرضه سلف و اندك محصولات پتروشيمي، قيمت اين محموله‌ها نيز در رقابت رشد كرد.
عرضه اندك پلي‌استايرن معمولي و مقاوم
در اين روز پلي‌استايرن معمولي پتروشيمي شيراز با حجم 600‌تن و نرخ يك هزار و 108‌تومان عرضه شد كه در رقابت رشد كرد و با قيمت يك هزار و 413‌تومان خريداري شد. همچنين پلي‌استايرن مقاوم همين پتروشيمي نيز با نرخ يك هزار و 197‌تومان و حجم 900‌تن عرضه شد كه در رقابت رشد داشت و با قيمت يك هزار و 413‌تومان خريداري شد.به گفته فعالان اقتصادي عرضه اندك اين محصولات و تقاضاي زياد بازار سبب شده است تا نرخ اين محصولات در رقابت رشد كند.
ناظر تالار محدوديت خريد گوگرد را پذيرفت
با وجود اينكه بورس كالا پيش‌تر سهميه‌بندي را در رينگ پتروشيمي نمي‌پذيرفت، اما در اين روز ناظر تالار با پذيرفتن محدوديت خريد حداكثر 100 تن براي گوگرد كلوخه نشان داد كه بورس كالا موضع خود را فراموش كرده است.
در معاملات اين روز گوگرد كلوخه پالايشگاه اصفهان با نرخ 36‌تومان و حجم 300‌تن عرضه شد كه در رقابت رشد داشت و با قيمت 52‌تومان خريداري شد.
 

ازاد

Well-Known Member
کاربر فعال
افزايش ۱۴۰ درصدى واردات بنزينمتوسط واردات بنزين و گازوئيل در سال جارى به ترتيب به ۲۹ و ۱۵ ميليون ليتر در روز مى رسد كه در مقايسه با سال ۸۷ به ترتيب بيش از ۱۴۰ و ۱۵۵ درصد افزايش مى يابد.به گزارش مهر، متوسط واردات فرآورده هاى نفتى شامل بنزين، گازوئيل و گازمايع در سال ۱۳۸۷ در مجموع نزديك به ۳۴ ميليون ليتر در روز بوده است كه پيش بينى مى شود متوسط ميزان واردات اين سه فرآورده استراتژيك نفتى تا پايان امسال در مجموع به بيش از ۴۸‎/۶ ميليون ليتر در روز افزايش يابد.ميزان متوسط واردات گازمايع (LPG)، بنزين و گازوئيل در سال گذشته به ترتيب ۳‎/،۱۷ ۲۰‎/۶۱ و ۱۰‎/۱۵ ميليون ليتر در روز بوده است كه بر اساس برآوردهاى صورت گرفته متوسط واردات اين سه فرآورده نفتى تا پايان امسال به ترتيب به ۳‎/،۸۶ ۲۹ و ۱۵‎/۷۵ ميليون ليتر در روز افزايش خواهد يافت.بر اين اساس متوسط واردات روزانه گازمايع (LPG)، بنزين و گازوئيل تا پايان سال جارى در مقايسه با متوسط واردات صورت گرفته در سال گذشته به ترتيب بيش از ،۱۲۱ ۱۴۰ و ۱۵۵ درصد افزايش را نشان مى دهد.متوسط مصرف ۵ فرآورده نفتى اصلى كشور شامل گازمايع (LPG)، بنزين، نفت سفيد، گازوئيل و نفت كوره در سال ۱۳۸۷ به ترتيب برابر با ۱۰‎/،۹۷ ۶۶‎/،۸۹ ۱۸‎/،۴۰ ۹۱‎/۸۰ و ۴۷‎/۰۱ ميليون ليتر در روز بوده كه پيش بينى مى شود متوسط مصرف اين حاملهاى انرژى تا پايان امسال به ترتيب به ۱۱‎/،۶۶ ۷۴‎/،۸۴ ۲۰‎/،۹۳ ۹۴‎/۴۶ و ۴۶‎/۸۳ ميليون ليتر در روز افزايش يابد.در همين حال مقايسه متوسط مصرف روزانه گازمايع (LPG)، بنزين، نفت سفيد، گازوئيل و نفت كوره در سال ۱۳۸۷ در برابر پيش بينى هاى صورت گرفته تا پايان سال جارى حاكى از آن است كه مصرف اين فرآورده هاى نفتى به ترتيب بالغ بر ،۱۰۶ ،۱۱۱ ،۱۱۳ ۱۰۲ و ۹۹ درصد افزايش خواهديافت.ظرفيت پالايش نفت و مايعات گازى نصب شده در ۹ پالايشگاه كشور حدود يك ميليون و ۴۲۵ هزار بشكه در روز است، اما ظرفيت عملياتى پالايش نفت كشور در سال ۸۶ به يك ميليون و ۶۵۸ هزار بشكه و در سال گذشته به يك ميليون و ۶۷۷ هزار بشكه در روز افزايش يافت.همچنين از ابتداى سال جارى بايد به طور متوسط روزانه يك ميليون و ۷۰۷ هزار بشه نفت خام و مايعات گازى به عنوان خوراك اوليه تحويل ۹ پالايشگاه كشور شود كه در صورت پالايش اين ميزان نفت و مايعات گازى ظرفيت پالايش كشور در مقايسه با كل سال ۱۳۸۷ حدود ۳۰ هزار بشكه در روز افزايش مى يابد.هم اكنون بالاترين ظرفيت پالايش نفت به ميزان ۳۵۰ هزار بشكه در روز به پالايشگاه آبادان و پايين ترين ظرفيت پالايش نفت به ميزان ۱۵ هزار بشكه در روز به پالايشگاه كرمانشاه تعلق دارد.متوسط صادرت نفت كوره كشور در سال ۸۶ حدود ۲۸ ميليون ليتر و در سال گذشته نزديك به ۲۵ ميليون ليتر در روز بود است.حال آنكه پيش بينى مى شود ميزان صادرات اين فرآورده نفتى تا پايان سالجارى به بيش از ۳۶ ميليون ليتر در روز برسد كه در صورت تحقق در مقايسه با كل سال ۱۳۸۷ بيش از ۱۴۶ درصد افزايش خاهد يافت.همچنين صادرات(شامل فروش هاى ارزى و مرزى) ساير فرآورده هاى نفتى كشور در سال گذشته به طور متوسط روزانه ۱‎/۷۱ ميليون ليتر بوده كه پيش بينى تا پايان سالجارى آن حدود ۵‎/۲۸ ميليون ليتر در روز است.

http://www.abrarnews.com/economic/1388/880826/html/energy.htm
 

ازاد

Well-Known Member
کاربر فعال
بر خلاف اعلام قبلي
«ايران البرز» به مرحله بهره‌برداري نرسيده است


گروه بورس- شركت ملي نفت ايران دلايل چهارگانه عدم بهره‌برداري از سكوي نفتي ايران البرز كه بهره‌بردار آن «حفاري شمال» است، را اعلام كرد.با گذشت حدود 115 روز از افتتاح رسمی سکوی نیمه شناور ایران البرز، این سازه 14‌هزار و 500 تنی برای حفر اولین چاه اکتشافی ایران در دریای خزر هنوز آماده بهره‌برداری نشده است.
اين در حالي است كه شركت حفاري شمال سود راه‌اندازي اين سكو را در صورت‌هاي مالي خود براي نيمه دوم 88 ديده است. سایت شرکت ملی نفت ایران با انتشار گزارشی عدم تامین تجهیزات، کسری قطعات یدکی، آماده نبودن دستگاه MLU و ادامه مذاکره با برخی از شرکت‌های خارجی همچون شلمبرژه برای مشارکت در خدمات جانبی حفاری را از مهمترین دلایل عدم بهره‌برداری از سکوی ایران البرز 115 روز پس از افتتاح آن اعلام کرد.
شرکت ملی نفت در این گزارش با اشاره به اینکه هم اکنون نصب تجهیزات مورد نیاز دستگاه حفاری و برنامه ROV بر روی سکوی ایران البرز در حال انجام است، اعلام کرده است: در حال حاضر استقرار کارکنان اداره حفاری بر روی سکوی ایران البرز ادامه دارد. همچنین تامین وسایل یدکی لازم برای مدیریت پسماند و کسری وسایل Oil spill plan در حال پیگیری است.
همچنین در این مدت، در خصوص قطعات یدکی مورد نیاز برای راه‌اندازی شیرهای فورانگیر، رایزرها و دیگر متعلقات آنها بررسی و اعلام نظر لازم صورت گرفته و گزارشي مبنی بر آماده نبودن دستگاه MLU پس از بازرسی فنی آن ارائه شده است.
همچنین در مهر ماه سالجاری تمامی 9 گروه اقلام مورد نیاز دستگاه حفاری و برنامه ROV روی سکوی ایران البرز دریافت شده و اقدامات لازم برای نصب آنها انجام گرفته است.
از سوی دیگر پیگیری‌های لازم در خصوص اقلام و خدمات مورد نیاز شرکت حفاری شمال برای راه‌اندازی سکوی نیمه شناور ایران البرز انجام، مشخصات فنی شرکت‌ها برای انتخاب مشاور جدید حفاری(MC) بررسی و پاکات مناقصه برای انتخاب برنده بازگشایی شده است.
شرکت نفت در این گزارش از مذاکره با چند شرکت خارجی همچون شرکتITS ، MI خبر داده و اظهار کرده است: جلسات متعددی با نمایندگان شرکت شلمبرژه (انگلیسی – فرانسوی) در خصوص مدیریت خدمات جانبی حفاری برگزار شده است.
اواخر آذر حفاري مي‌‌كنيم!
در همین حال یکی از مدیران شرکت ملی نفت ایران درباره تاخیرهای ایجاد شده در راه‌اندازی سکوی نیمه شناور ایران البرز به «مهر» گفت: برای آماده‌سازی این سکوی نیمه شناور برای آغاز حفاری باید یک‌ماه روی آن کار شود.
به گفته وی پس از افتتاح سکوی ایران البرز لازم بود شناورها آماده شود که در نتيجه چهار لنگر انداخته و دکل به محل مورد نظر حفاری منتقل شد که چهار لنگر بعدی را در آن محل انداختند.
این مقام مسوول اظهار کرد: در حال حاضر دکل در محل مورد نظر برای آغاز حفاری در دریای خزر بوده به طوری که هم اکنون در حال سفت کردن لنگر‌ها برای ثبات دکل است و پیش‌بینی می‌کنیم تا حدود سه هفته آینده عملیات حفاری در دریای خزر شروع شود. این در حالی است که هدایت الله خادمی مدیرعامل شرکت حفاری شمال 24 شهریور ماه امسال از آغاز حفاری اولین چاه اکتشافی ایران در دریای خزر تا مهر ماه امسال خبر داده و به خبرنگار مهر گفته بود: هم اکنون کلیه شرایط برای آغاز حفاری اولین چاه اکتشافی در خزر توسط سکوی نیمه شناور ایران البرز آماده است.
 

ازاد

Well-Known Member
کاربر فعال
يادداشت روز
20 سال با دهلي


محسن ايلچي
بازي‌اي كه دهلي نو سال‌ها است با تهران بر سر احداث خط لوله صلح و خريد گاز انجام مي‌‌دهد، درست شبيه به همان رولتي (بازي مرگبار) است كه نزديك به دو دهه مسكو با تهران بر سر احداث نيروگاه هزار مگاواتي بوشهر ادامه مي‌دهد.


دهلي نو از سال 1990 قرار است با احداث خط لوله صلح، گاز ايران را خريداري كند، اما يك دهه بهانه تنش با پاكستان باعث تعويق اجراي اين پروژه شده و ايران را از حضور جدي در نقشه انرژي منطقه محروم كرد و حال مدت‌ها است كه فشار سياسي واشنگتن بهانه و دليل تاخير اجراي اين طرح، عنوان شده است. در واقع، دهلي نو سال‌هاست كه همانند مسكو بازي دوگانه‌اي با ايران داشته است و توانسته با ديپلماسي خاص شبه قاره، هم خريد گاز و اجراي پروژه خط لوله صلح را به تعويق درآورد و هم با بازي با برگ ايران از آمريكا امتياز اتمي ‌بگيرد.حالا بعد از اين همه كش و قوس و ده‌ها دور مذاكره بي‌فرجام طي 20 سال نمايندگان ارشد نفتي ايران راهي دهلي شدند تا دور جديد مذاكرات براي نهايي كردن قرارداد صادرات گاز به هند را آغاز كنند. اين در شرايطي است كه در قطعنامه‌اي كه هفته جاري از سوي شوراي حكام عليه تهران صادر شده، «هند» كشوري بود كه به همراه «رفيق مسكو» در كنار كشور «دوست چين» و سايرين ايستاد.در شبي كه نمايندگان تهران در دهلي به سر مي‌بردند، رييس جمهور احمدي‌نژاد در گفت‌وگوي مستقيم تلويزيوني گفت كه در مناسبات با كشورهايي كه عليه ايران قطعنامه شوراي حكام را صادر كرده‌اند، تجديدنظر خواهد كرد. اين واقعيت كه صنايع نفت و گاز براي تحقق برنامه پنجم توسعه سالانه نياز به 35 ميليارد دلار سرمايه‌گذاري دارد را نمي‌توان از نظر دور داشت. الزامات تامين مالي پروژه‌هاي صنعت نفت و گاز، همه مانع از اتخاذ رويكردهاي غيرراهبردي مي‌شود، اما واقعيت اين است كه با وجود آنكه دهلي توافق‌هاي زيادي براي سرمايه‌گذاري در صنايع نفت و گاز كشور داشته، اما هيچ كدام از توافق‌ها فراتر از ورق نبوده است.
كشور 72 ملت تاكنون براي توسعه ميدان فروزان، واگذاري سهام فاز 12 پارس جنوبي، خريد گاز مايع(ال ان جي)، توسعه ميادين نفت و گاز در درياي خزر، سرمايه‌گذاري در ميدان فرزادبي، سرمايه‌گذاري براي توسعه ميدان فارسي، با تهران تفاهم‌نامه‌هاي چند ميليارد دلاري امضا كرده است. اما اجراي آن به آينده‌اي موكول شده كه شايد هيچ‌گاه نيايد.
واقعا كسي نمي‌داند كه مقامات ارشد وزارت نفت، از زمان وزارت آقايان «آقازاده»، «نامدار زنگنه»،‌ ... تاكنون چه تعداد سفر و ميزباني براي جلب نظر دهلي و تلاش براي تفاهم ميان اسلام آباد و دهلي همچنين فرمول فروش گاز انجام داده‌اند. كسي مي‌داند؟حالا هم بعد از دو روز مذاكره، مديرعامل شركت نفت كه در راس هياتي به دهلي سفر كرده است، مي‌گويد: «بعد از دو سال توقف، هند به مذاكرات سه جانبه بازمي‌گردد.» به نظر شما دهلي نو تا چه زماني با برگ تهران و آمريكا بازي مي‌كند؟

http://www.donya-e-eqtesad.com/Default_view.asp?@=186263
 

ازاد

Well-Known Member
کاربر فعال
شانا _ گروه‌ بین‌الملل: منابع آگاه از تعیین نماینده روسیه به عنوان دبیر کل مجمع کشورهای صادر کننده گاز (جی.یی.سی.اف)خبر دادند.


به گزارش پایگاه خبری داوجونز از دوحه قطر، یک منبع آگاه از روند مذاکرات امروز در قطر گفت: مجمع کشورهای صادر کننده گاز (جی.یی.سی.اف) لیونید بوخونوسکی، نماینده روسیه را به عنوان دبیر کل این مجمع برگزید.

ایران، هند، نیجریه و ترینیداد و توباگو نیز پیشتر کاندیداهایی برای احراز این پست معرفی کرده بودند.

خبرگزاری رویترز نیز به نقل از سخنگوی وزارت انرژی روسیه ضمن تایید این خبر گفت: بوخونوسکی که معاون رئیس شرکت «استوری ترانزگاز» روسیه است، دبیر کل مجمع شد.

انتخاب نخستین دبیر کل مجمع کشورهای صادر کننده گاز دستور جلسه نهمین نشست وزارتی این مجمع در امروز (18 آذرماه) بود.

انتظار می رفت در هشتمین نشست جی.یی.سی.اف که در ژوئن گذشته در قطر برگزار شد، دبیرکل این مجمع تعیین شود، اما به این دلیل که برخی از کشورهای عضو این مجمع به دنبال فرصت بیشتری برای تعیین نامزدهای خود بودند، دبیرکل انتخاب نشد.

دوره دبیر کلی مجمع کشورهای صادرکننده گاز دو ساله است، این دوره می تواند دو سال دیگر نیز تمدید شود.

13 کشور عضو جی.یی.سی.اف پیشتر بر سر انتخاب عبدالله بن حمد العطیه، معاون نخست وزیر قطر، به عنوان رئیس و وزیر نفت الجزایر، نایب رئیس این مجمع به توافق رسیدند.
 

ازاد

Well-Known Member
کاربر فعال
شهنازی زاده:
از سال آینده به تدریج طرحهای پالایشی راه اندازی می شوند

به گزارش نفت نیوز به نقل ازروابط عمومی شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده های نفتی ایران ، مهندس"نورالدین شهنازی زاده" در مراسم معارفه مهندس" جلیل سالاری" به عنوان مدیر جدید هماهنگی و نظارت برتولید این شرکت راه اندازی هر چه سریعتر پروژه های پالایشی در دست اجرا را مهم ترین راهکار مقابه با حربه تحریم بنزین برشمرد.
وی با اشاره به شرایط اقتصادی جامعه ، برضرورت همدلی مسولان جهت تسریع در اجرای هر چه سریعتر پروژه های پالایشی تاکید کرد و گفت :مهمترین اولویت امروز جامعه تحقق پروژه های پالایشی است.
وی ضمن بیان اینکه بخش تولید مهمترین حوزه فعالیت شرکت ملی پالایش و پخش است، گفت: در حال حاضر در بحبوحه ای هستیم که باید تلاش کنیم تا انشاء الله طرح های ارتقای کیفیت و بهینه سازی را به موقع راه اندازی کنیم .
معاون وزیر نفت تصریح کرد، بسیاری از این طرح ها برای وضعیت فعلی مناسب است.
شهنازی زاده گفت: تغییر و تحول جزو شرایط طبیعی کار اداری است و این تغییرات به منزله تزریق خون جدید در سازمان برای تعالی بهره‌وری و تولید است.
وی در ادامه با تقدیر از خدمات موثر مهندس " امین الله اسکندری" در طول دو سال خدمت در مدیریت هماهنگی و نظارت برتولید برای ایشان در سمت جدید ( رییس هیات مدریه و مدیرعامل شرکت پالایش نفت هرمز) آرزوی موفقیت کرد و افزود: پروژه احداث پالایشگاه هرمز از مهمترین پروژه های پالایشی در دست احداث صنعت نفت است که امیدواریم با حضور ایشان خون تازه ای درکالبد این پروژه به جریان افتد.
معاون وزیر نفت در ادامه به فعالیت های ارزشمند انجام شده در پالایشگاه ها در زمینه اصلاح الگوی مصرف اشاره کرد و گفت: خوشبختانه با وجود کارهای بزرگی که در این زمینه در پالایشگاهها شده است ،هنوز جای کار بسیار است و لذا بایستی این کار با اولویت ویژه در پالایشگاه‌ها ادامه و اجرا شود.
کاهش مخاطرات ناشی از کار موضوع دیگری بود که شهنازی زاده به آن اشاره کرد و افزود: از کلیه مدیران عامل پالایشگاهها و مسولین امر میخواهم با رعایت دستورالعمل ها ، نظارت مستمر و آموزش کارکنان ایمنی کامل را در محیط های عملیاتی برقرار کنند.
وی درباره آخرین وضعیت و تصمیمات اتخاذ شده در زمینه خصوصی سازی پالایشگاه ها و اجرای اصل 44 گفت: با خصوصی سازی پالایشگاه ها صدردرصد موافق هستیم . سیاست های اصل 44، دستور مقام معظم رهبری است و ما خود را ملزم به اجرای آن میدانیم .تنها مشکل موجود در مورد نحوه واگذاری بود که با هماهنگی های انجام شده این موانع مرتفع و خصوصی سازی سایر پالایشگاه ها نیز انجام خواهد شد.
در ادامه سالاری مدیر جدید هماهنگی و نظارت برتولید به بیان دیدگاه های خود در مسولیت جدید پرداخت.
قانونمند کردن منابع مالی و بودجه ریزی عملیاتی ،مدیریت دانش ،افزایش بهره وری ،اجرای پروژه ها ،اجرای اصل 44، خودکفایی و تامین قطعات از داخل ، توجه به برنامه های زیست محیطی از مهمترین سرفصل های برنامه های وی بود.
انتهای پیام
 

ازاد

Well-Known Member
کاربر فعال
گازپروم قرارداد توسعه میدان بدرا عراق را در اختیار گرفت
شانا _ گروه بین الملل: کنسرسیومی به رهبری شرکت روسی گازپروم موفق به دریافت قرارداد توسعه میدان نفتی بدرا عراق شد.


به گزارش پایگاه خبری داوجونز، حسین الشهرستانی وزیر نفت عراق، امروز (21 آذر) در روز دوم برگزاری دور دوم مناقصه های نفتی عراق اعلام کرد: کنسرسیومی متشکل از شرکت های گازپروم، شرکت دولتی نفت ترکیه (تی.پی.ای.او)، شرکت گاز کره جنوبی و پتروناس مالزی موفق به دریافت قرارداد توسعه میدان نفتی بدرا شد.

میدان نفتی بدرا در 160 کیلومتری جنوب شرقی بغداد و در منطقه «واسط» واقع شده است و این میدان تا نزدیکی مرز ایران نیز گسترش یافته است.

این کنسرسیوم به ازای تولید هر بشکه نفت خام از میدان بدرا پنج دلار و 50 سنت پاداش دریافت می کند و هدف تولید خود را برای برداشت از این میدان 170 هزار بشکه در روز اعلام کرده است.

دور اول مناقصه های نفتی عراق تنها یک برنده داشت و در جریان دور اول این مناقصه ها، قرارداد توسعه میدان نفتی رمیله،بزرگترین میدان نفتی عراق، به کنسرسیومی از شرکت های بی.پی انگلیس و سی.ان.پی.سی چین واگذار شد.

عراق، دارنده سومین ذخایر نفتی بزرگ جهان، هم اکنون روزانه دو میلیون و 200 هزار بشکه نفت خام تولید می کند و در تلاش است تا این میزان را افزایش دهد اما توسعه زیرساخت های نفتی این کشور سال ها به علت وجود جنگ و تحریم های پیاپی به تعویق افتاده است.
 
بالا