صنايع شيميايي ايران ...L.A.B.

امير كبيري

Member
عضو تازه
...

خبر داغ بورسي > امروز تو بورس چه خبر؟


بحث از : نويد كنزي ( يارس يورتفوليو )

در تاريخ : ‎1382/07/22 ساعت 11:38
موضوع بحث : آخرين اخبار صنايع شيميايي ايران
شركت سرمايه گذاري صنايع شيميائي ايران بين اصفهان و شاهين شهر واقع شده است و چون بعد از انقلاب ايجاد شده است طي بازديدي كه خود اينجانب از آنجا داشتم كارخانه اي كاملا نو ميباشد روبروي اين مجموعه نيروگاه بزرگ شهيد منتظري قرار دارد و در فاصله اي كمتر از يك كيلومتري و در مجاورت آن پالايشگاه اصفهان و كمي دورتر پتروشيمي اصفهان قرار دارد به خاطر ظاهر پالايشگاه مانند آن به راحتي ميتوانيد آنرا با پالايشگاه اصفهان مقايسه كنيد كه يكي كاملا نو و تميز و ديگري كهنه و با لوله هاي پوسيده در كنار آن قرار دارد اين شركت گويا ابتدا بوسيله وزارت صنايع و بانك صنعت و معدن ايجاد شد و نصب آن بوسيله شركتهاي آمريكائي بوده و تجهيزات آن نيز آمريكائي است كه البته اين امرقبل از تحريم كلي ايران كه در زمان كلينتون صورت گرفت بوده است .
توليد اصلي اين مجموعه نرمال پارافين خطي و يا LAB ميباشد كه ماده اوليه كارخانه هاي توليده كننده شوينده ها ميباشد. چرخه توليد اين محصول به اين صورت است كه نفت سفيد از پالايشگاه اصفهان گرفه شده و از آن نرمال پارافين بدست مي آيد و از اين محصول LAB به دست مي آيد .
نفت سفيد<<<<<<<<<نرمال پارافين<<<<<<<<<<ال اي بي
از بدو تاسيس اين مجموعه كارخانه براي توليد 50 هزار تن ال اي بي در سال در نظر گرفته شده بود و تقريبا با همين حجم نيز نرمال پارافين توليد ميشد كه كل نرمال پارافين توليد شده براي توليد ال اي بي به مصرف ميرسيد.
از ابتداي امسال طرح توسعه اين شركت در حال اجرا ميباشد كه قرار است 75000 تن ال اي بي در سال توليد كند و همچنين حجم توليد نرمال پارافين هم بالا برود و به 140 هزار تن برسد كه مازاد توليد صادر خواهد شد . گويا دانش ساخت اين محصول نيز فقط در 13 كشور جهان وجود دارد و بنابراين تقريبا انحصاري ميباشد .
قيمت هر كيلو ال اي بي دربازار جهاني حدود 800 تومان ميباشد كه البته اين كارخانه تا بحال مجبور بوده از 50 هزار تن توليدي خود 35 هزار تن را با نرخ تصويبي 3668 ريال به فروش برساند و مابقي توليد را اجازه داشته كه با قيمت آزاد بفروشد . كه در سال گذشته اين شركت توانسته زيادتر از ظرفيت اسمي خود يعني 70 هزار تن ال اي بي ( قبل از طرح توسعه ) توليد كند كه قيمت هر كيلوگرم اين محصول براي آن حدود 520 تومان در آمده است . با توجه به اين افزايش 40 درصد بيشتر از ظرفيت اسمي انتظار ميرود كه بعد از طرح توسعه كه ظرفيت اسمي به 75 هزار تن ميرسد توليد اين شركت را بتوان بالاتر از 90 هزار تن برآورد كرد و همچنين قرار است كه آزاد سازي قيمت براي اين شركت نيز محقق شود كه در آن صورت براي حجم 35 هزار تن توليد اين شركت به ازاي هر كيلوگرم 500 تومان قيمت به ارزش فروش اين شركت افزوده ميشود .
شركت سرمايه گذاري صنايع شيميائي ايران شايد از لحاظ حسابرسي يكي از منظم ترين شركتها ( به گفته خود حسابرسان ) بوده است . صاحبان سهام تا به حال بانك صنعت و معدن با 77 درصد و سرمايه گذاري صنعت و معدن با 16 درصد و مابقي نيز كه در حدود 6 درصد ميباشد به سهامداران جزء تعلق داشته است و بعد از اينكه داشتن سهام بالاي 10 درصد براي بانكها ممنوع شد دارائي بانك صنعت و معدن به شركتي كه توسط خودشان و با نام آتيه دماوند تاسيس شد منتقل گرديد و در حال حاضر 77 درصد اين شركت در اختيار شركت آتيه دماوند است .
دانش فني اين رشته در دست آمريكا ميباشد و بعد از تحريم براي طرح توسعه از كمپاني LG Eng. كمك گرفته شد. برق مجتمع تا كنون از طريق چهار توربين گازي درون خود مجتمع به دست مي آمده و چون در اين مدت اين توبين ها مستهلك شده اند قرار است برق مورد نياز از نيروگاه منتظري كه روبروي مجتمع قرار دارد استفاده شود و توربين ها براي موارد اضطراري مورد استفاده قرار گيرند ( توربين ها ساخت كارخانه سولار آمريكا ميباشد ). تا به حال مصرف برق مجموعه 7/4 مگاوات بوده كه هم اكنون با طرح توسعه به حدود 9 مگاوات رسيده است.
- در سال گذشته به علت اينكه يك كارخانه 300 هزار تني غيرفعال اروپائي توسط آفريقاي جنوبي خريداري و راه اندازي شد عرضه زياد شد و كمي قيمت اين محصول پائين آمد .اما توليد كنندگان اروپائي ميخواهند دوباره قيمت محصول را بالا ببرند . اين شركت طي قراردادي با ايتاليائي ها قرار است كه تا دوسال آينده قيمت محصولش نوسان نداشته باشد .
- به گفته دست اندركاران توزيع اين محصول بازار ايران با حدود 65 هزار تن اشباع ميشود و مابقي توليد بايد صادر گردد و البته تا 5 سال آينده مصرف داخلي با همين روند 5/3 درصد بالا برود . از سوئي سرانه مصرف شوينده ها در اروپا 12 كيلوگرم و در ايران 5/3 كيلوگرم است كه اگر مصرف شوينده ها در ايران نيز به استاندارد ديگر كشورها برسد انتظار ميرود كه تقاضا براي اين محصول سه برابر شود .
- ماده اوليه اين شركت نفت سفيد ميباشد كه از پالايشگاه اصفهان گرفته ميشود و نرخ يارانه اي اين محصول كيلوئي 74 تومان است و به گفته مسئولان شركت از لحاظ ماده اوليه شركت مشكلي ندارد.
- در طرح توسعه خط جديدي اضافه نشده است بلكه خط توليد قديم توسعه داده شده است .
- دو كارخانه توليد ال اي بي ديگر قرار است يكي در كرمانشاه به ظرفيت 50 هزار تن توسط صنايع پتروشيمي ايجاد شود و ديگري در آبادان با ظرفيت 50 تا 75 هزار تن ايجاد گردد . در منطقه نيز كارخانجات زير وجود دارد و يا قرار است ايجاد گردد:
1- كارخانه دوبي كه از نرمال پارافين استفاده ميكند و 30 هزار تني است و قرار است در 2004 راه اندازي شود.
2- كارخانه اي در سوريه با ظرفيت 30 هزار تن كه از نرمال پارافين استفاده ميكند ( يعني ماده اوليه آن نرمال پارافين است و خط توليد نرمال پارافين ندارد )
3- كارخانه اي قرار است در عربستان ايجاد شود كه در شرايط حاضر جدي نميباشد.
4- قرار است قطر يك واحد 100 هزار تني ايجاد نمايد.
اما با همه اين احوال تاكنون صادرات اين كارخانه به ايتاليا و آلمان و تركيه بوده و در منطقه بازار نداشته است.
- به گفته مسئولان كارخانه اگر روزي ال اي بي اقتصادي نباشد تمام نرمال پارافين را ميتوانند به الكل چرب ( ماده اوليه شوينده ها ) كه ارزش افزوده بيشتري دارد تبديل كنند .
- براي 35 هزار تن از محصول كارخانه ماده اوليه يارانه اي و مابقي طبق اف او بي خليج فارس است . البته قرار است ماده اوليه با نرخ اف او بي منهاي 10 درصد و يا منهاي 30 درصد در اختيار مجموعه قرار گيرد كه چانه زني شركت روي منهاي 30 درصد است اما منهاي ده درصد دارد محقق ميشود اما به هر ترتيب حتي اگر اين تخفيف نيز لحاظ نشود به اندازه يكي دو درصد در سود تاثير ميگذارد . جالب اين است كه نفت سفيد از پالايشگاه اصفهان كه در مجاورت مجموعه قرار دارد گرفته ميشود اما نرخ اين ماده بر اساس اف او بي خليج فارس محاسبه ميشود ( اين امر به اين علت است كه اين شركت زيرمجموعه شركت ملي صنايع پتروشيمي نبوده و بنابراين تاكنون تخفيفي براي اين شركت منظور نشده است ) نرخ نفت سفيد غير يارانه اي حدود 150 تومان است . در حال حاضر سه نوع نرخ وجود دارد يارانه اي و نيمه يارانه اي و غير يارانه اي .
- در مجمع فوق العاده مورخ 17/9/81 اختيار افزايش سرمايه از 861/42 به 166/257 ميليارد ريال داده شد كه در تاريخ 15/10/81 شركت به اندازه 200% افزايش سرمايه داده و سرمايه كنوني آن 583/128 ميباشد.
- براي سال مالي منتهي به 29/12/81 ميزان فروش 969/356 و ميزان سود قبل از كسر ماليات 357/205 ميليارد ريال بوده است . سود به فروش اين شركتها يكي از بالاترين سود به فروشها يعني 5/57% ميباشد .
- سود سال گذشته اين شركت با سرمايه جديد 1597 ريال و سود آينده آن 2258 ريال پيش بيني شده است .
- اگر توليد شركت به 90 هزار تن ال اي بي برسد فروش ناشي از اين محصول به 720 ميليارد ريال ميرسد ( با نرخ آزاد ) كه با توجه به سود به فروش شركت سود ناشي براي فقط ال اي بي به 322 تومان ميرسد و با توجه به اينكه شركت از اين به بعد 140 هزار تن نرمال پارافين توليد و صادر ميكند بنا به برآورد برخي سود اين شركت به بالاي 400 تومان خواهد رسيد. در سال گذشته نرخ هر تن نرمال پارافين 500 دلار يا به عبارت ديگر كيلوئي 400 تومان بوده است و قرار است 70 هزار تن از 140 هزار تن به مصرف خود مجموعه و بقيه صادر شود.
- در همين روزها قرار است 100% ديگر افزايش سرمايه داده شود تا سرمايه به رقم 166/257 ميليارد ريال برسد. ( از محل اندوخته )
- از تاريخ 6 ارديبهشت امسال خط توليد نرمال پارافين جهت طرح توسعه متوقف شد و براي ال اي بي از ذخيره نرمال پارافين شركت استفاده ميشد و از برج چهارم طرح توسعه خط ال اي بي نيز شروع شده است در تاريخ مجمع يعني برج چهار 99 درصد تجهيزات نصب شده بودند و در مرحله پيش راه اندازي بودند و قرار شد كه در نيمه اول شهريور امسال مجموعه با ظرفيت جديد راه اندازي شود .

از طرف يكي از دوستان
 

روستايي

Member
عضو تازه
چقدر انتظار

اقا امير نميدونم چرا اين سهم منفجر نميشه :?:
فكر كنم چاشنيش ضعيف :roll:
از اون سهامها ي با پتانسيل بالا هست كه من و تورو سركارگذاشه :lol:
 

علي خرم نژاد

Member
کاربر فعال
چرا...........

خوب يكي از دلايل عدم رشد مناسب اين شركت عرضه كم سهام در طول روز مي باشد و گردش سهم ضعيف و كند مي باشد ولي شركت بسيار خوبي مي باشد و آينده دار؛ توليد كننده مواد اوليه شوينده ها مي باشد ؛ مدير س صنعت و معدن در مجمع افزايش سرمايه خيلي از اين سهم تعريف كرد و آينده بسيار خوبي را براي اين سهم پيش بيني مكرد....
پس اگر داريد نگه داريد ..........
 

امير كبيري

Member
عضو تازه
...

جناب روستايي -- با سلام
شيران امروز به صدر جدول تقاضاي خريد رفت .
-----------------------------------------------------------------------------
گر نشيني بر سر كوي كسي ... عاقبت بيني تو هم روي كسي
-----------------------------------------------------------------------------
 

روستايي

Member
عضو تازه
نكته.....

امير خان منم خوشحالم...و اميدوارم ادامه دار باشه .
من به اين سهم باديد ميان مدت نگاه مي كنم و حتي اگر تا اخر سال همين قيمت مي موند نگه مي داشتمش :wink:
دوست عزيز به لوله سديد هم با ديد ميان مدت يك نظري بيانداز :wink: :?: :!:
خوش باشيد
هر كسي مسوول تصميم خود است
 

امير كبيري

Member
عضو تازه
صادرات صنايع شيميايي ايران به 20 ميليون دلار رسيد

با سلام خدمت همه دوستان عزيز
در طي 5 ماهه سال جاري
صادرات صنايع شيميايي ايران به 20 ميليون دلار رسيد

پارس‌نيوز: در طي 5 ماهه سال جاري ارزش صادرات شركت صنايع شيميايي ايران به 20 ميليون دلار رسيد.

به گزارش خبرنگار پارس‌نيوز پس از اجراي طرح توسعه اين شركت از آذرماه 82 ظرفيت توليد نرمال پارافين اين شركت 200 درصد و توليد(L.A.B) 50 درصد افزايش يافت و در سال جاري محصولات آن در حدود 10 درصد بالاتر از ظرفيت‌هاي جديد توليد و فروخته شد به‌طوري كه در طي 5 ماهه سال جاري صادرات اين شركت به 20 ميليون دلار بالغ شد.

شايان ذكر است سهامداران عمده شركت صنايع شيميايي ايران را بانك صنعت‌ومعدن، شركت سرمايه‌گذاري آتيه دماوند و شركت سرمايه‌گذاري صنعت معدن تشكيل مي‌دهند.
 

امير كبيري

Member
عضو تازه
Re: ...

امير كبيري گفت:
با سلام خدمت همه عزيزان
نمودار مربوط به روند قيمت شيران ( شركت سرمايه گذاري صنايع شيميايي ايران ) در يك سال گذشته - روي لينك زير كليك كنيد . ( بدون شيفت )
http://parsportfolio.com/SnapShot.asp?CompanyKey=234&mode=6&FirstEntry=1
----------------------------------------------------------------------------------------------------
آقاي حميد پزشكي ميگويد : - تاريخ: 13 شهريور 1383 - 14:17 عنوان: اخبار جديد
صحبت رشد خوبي براي شيران هست.
 

امير كبيري

Member
عضو تازه
...

با سلام - جناب تحليلگر - با سلام در تاپيك خود اشاره داشتيد كه :
--------------------------------------------------------------------------------------------------------
صنايع شيميايي در پي تغيير مالكيت با افزايش غير منتظره اي روبرو خواهد شد .
---------------------------------------------------------------------------------------------------------
با توجه به اينكه اين موضوع برايم مهم و جالب است و دسته بندي مطالب لطفا بيشتر مستفيض فرماييد . با آرزوي موفقيت
 

امير كبيري

Member
عضو تازه
....

جناب سيدارتاي عزيز - با سلام و احترام
در فرمايشات قبلي شما به نظر ميامد كه اطلاعات خوبي از اين شركت ( صنايع شيميايي ايران ) داريد . لطفا در صورت امكان يعلت اهميت موضوع براي من بيشتر در خصوص اين شركت و شرايط كنوني آن مستفيض فرماييد . با تشكر قبلي
 

لموئل گالیور

Very Good Member
کاربر فعال
پ

بنام خدا

جناب كبيري
ارادت خاصي به مطالب زيباي شما پيدا كرده ام.
گزارش شما از شيران بسيار كامل و جامع بود.
به جرات ميتوانم بگويم كه جناب داريوش حميدي(مدير عامل) هم شايد به اين زيبا نميتوانستند وضعيت شيران را توصيف نمايند! :p
جناب كبيري: شايد اگر شما هم اين سوال را امروز از ايشان ميپرسيديد. احتمالآ ايشان نميتوانستند جواب قانع كننده اي دهند!
استاد به عبارتي انگار بنده را سر كار گذاشته ايد!! شما خود در مورد شيران استاد هستيد ولي شك شما باعث شده از بنده هم نظر بخواهيد! :D ;)
راستش من هم مثل شما گيج هستم!!! :-o #:-s ;)
ولي قدر مسلم الان موقع شيران نيست! شيران دوران استراحت را طي مينمايد! ;)
بهتر است استاد كاويان اكنون كمي در مورد بهمن-زامياد-خكاوه و ..........تحليل نماييم!


:x >:D<
 

امير كبيري

Member
عضو تازه
... تشكر

جناب سيدارتاي عزيز ضمن تشكر از توجه و لطف و پاسخ گويي شما سو تفاهم نشود تحليل بالا نقل قول از ( سايت پارس : از آقاي نويد كنزي ) است .
از توضيح شما متشكرم . فقط برداشتم اين است كه حرفهاي زيادي از بورس براي امثال من داريد ( يادم است در جايي اشاره فرموده بوديد ديگر شيران را با اين پي/ اي نخواهيد ديد . )
. با آرزوي موفقيت براي همه دوست داران ايران عزيز .
 

لموئل گالیور

Very Good Member
کاربر فعال
پ

جناب كبيري
در بورس هيچ كامه و جمله اي عمر ابدي ندارد بلكه عمر كلمات بسيار كوتاه هستند!
در حال حاضر پ-ب-اي شيران را روي 10 ميبينم!
نظر شما چسيت!؟
>:D<
 

امير كبيري

Member
عضو تازه
....

با سلام حضور همه سروران عزيز
------------
جناب سيدارتاي عزيز - با عذر خواهي از تاخير در جواب - متاسفانه تاپيك پايين رفته بود و من متوجه پست شما نشده بودم - فكر ميكنم حق با شما باشه .
موفق باشيد .
-------------------------------------------------------------------------------------------------------
دنياي اقتصاد - 31/6/83
توليد كنندگان پودر شوبنده كشور براي حل مشكلات خود تا 8 مهر مهلت دادند . ( تولي پرس - پاكسان - هنكل پاكوش - بهداد - كندر - پارس - پاكنام )
( حل مشكل ال اي بي و تعيين قيمت آن ( محصول شيران ) - مطالبات و .... )
 

امير كبيري

Member
عضو تازه
... شيران - تعديل

با سلام حضور سروران عزيز - دنياي اقتصاد - 6/7/83 - همايون دارابي :
شركت صنايع شيميايي ايران با احتمال تعديل ايپس به ميزان 2000 ريال مواجه است .
آزاد شدن بهاي LAB ميتواند ايپس شيران را تا حد فوق العاده اي افزايش دهد .
 

امير كبيري

Member
عضو تازه
..

آگهي واگذاري سهام از طريق بورس
فروشنده : شركت سر مايه گذاري آتيه دماوند - 131618990 سهم معادل 51.18 درصد شركت سرمايه گذاري صنايع شيميايي ايران
تاريخ انجام مزايده در بورس : 27 مهر 83
( WWW.Adasir.org سايت شركت سرمايه گذاري آتيه دماوند )

اطلاعات امروز ص 20
 
بالا