صرف سهام كدوم بود ؟

كاميار فراهاني

Member
کاربر فعال
با سلام و وقت بخیر


افزایش سرمایه از محل صرف سهام: افزایش سرمایه ایست که از محل دریافت قیمت بازار به طریق پذیره نویسی از سهامدار جدید صورت می گیرد لازم به ذکر است که منافع سهامدار قدیمی از ما به التفاوت قیمت اسمی و قیمت بازار تامین می گردد.
تکمیلی : این طریق افزایش سرمایه که به نظر می اید طرفداران خاصی را هم برای خود فراهم کرده است چند سالی است که در بورس اوراق رواج پیدا کرده که تا این لحظه شاید تنها دو یا سه شرکت بعلت تازه بودن ان موفق به انجام ان شده اند . به حالت های مختلف امکان پذیر است اما در تمام حالات سهامدار جدید وارد شرکت می شود . ماهیت این عمل بدین نحو است که سهامدار جدید اورده را به شرکت می دهد و این اورده در شرکت اندوخته می شود و سهامداران قبلی از این اندوخته افزایش سرمایه می دهند . درک این روش بعلت اینکه هنوز در فرهنگ بورس جا نیافتاده است کمی مشکل است برای همین توضیحات بیشتری می دهیم . فرض کنید شرکت 5 سهم دارد که ارزش هر کدم 300 تومان می باشد ( همانگونه که پیداست سرمایه 500 تومان منقسم به 5 سهم 100 تومانی می باشد ) شرکت 5 سهم خود را بقیمت 200 تومان به سهامدارانی غیر از سهامداران قبلی می فروشد از این محل برای 5 سهم قیلی خود هر کدام 100 تومان اندوخته کسب می کند حال 5 سهم قبلی که ارزش هر کدام 100 تومان افزایش یافته ( به 400 تومان رسیده ) 100% افزایش سرمایه می دهند . در این حالت سهام شرکت به 15 سهم می رسد که ارزش هر کدام 200 تومان می باشد . 5 سهم که خریداران جدید خریداری کرده اند . 5 سهم سهامداران قبلی و 5 سهم بصورت جایزه به سهامداران قبلی داده می شود .
البته حالت های دیگری هم هست مثل اینکه شرکت سهم را بقیمتی بالاتر از عادی بفروش برساند و سهامداران جدید و قدیم به صورت مساوی از شرکت بهره مند شوند و این سرمایه و پول جدید بصورت اندوخته در شرکت بماند که بعدها می تواند مایه افزایش سرمایه از محل اندوخته شود در روش کار فرقی وجود ندارد حال سهامداران قبلی جای اینکه 10 سهم 200 تومانی داشته باشند مثلا 5 سهم 400 تومانی دارند.

**** مفاهیم اولیه بورس به زبان ساده ( صفحه 30 )

حالا بحث خودمون :


همانطور که در مثال بالا می بینید اگر سرمایه شرکت از 500 تومان می خواست به 1500 تومان افزایش یابد می بایست در ان حالت سهامداران قدیمی به ازای هر برگ سهم 200 تومان می دادند و در اخر سهمی که در اختیار انها می گرفت ارزشی با محاسبه زیر داشت :
5*300=1500 ( ارزش بازار )
1000تومان = جمع اورده های سهامداران حاصل از 200 در صد افزایش
15/2500=166.66 تومان ارزش هر برگ سهم
البته تاکید می کنم این محاسبات با فرض ثابت بودن ای پی اس می باشد ( که شرکت بطور حتم بعد از افزایش منابع جدیدی برای سوددهی پیدا می کند ) .
اما در حالت فوق سهامداران قبلی 10 سهم 200 تومنی دارند جای 5 سهم 300 تومنی انهم بدون انکه پولی بپردازند !!!! یعنی 1500 تومانشان ( 5 سهم 300 تومنی ) شده 2000 تومن ( 10 سهم 200 تومنی ) .
در تکمیل و نتیجه گیری می بایست عرض کنم در افزایش از طریق صرف سهام بزرگترن سود را سهامداران قبلی می کنند ولی سهامدار های جدید هم سرشون کلاه نمی رود و چیزی را متضرر نمی شوند چون سهمی را به قیمت واقعی خریدند . اینکه پتانسیل سهم بعد از افزایش سرمایه از طریق صرف خالی می شود گاها باعث می شود که افراد علاقه ای به شرکت در افزایش سرمایه بطریق صرف نداشته باشند البته در کشورما .... (منظورم از خالی شدن پتانسیل این است که سهم به قیمتی که باید باشد می رسد نه بالا نه پایین و شاید انگیزه را برای خریداران جدید این موضوع کم کند .) ( تاکید می کنم شاید )

بررسی صرف سهام پارسیان :

پارسیان 600% افزایش داد . معنای این جمله اینست که شما اگر مثلا 1 برگه سهم داشتید باید مبدل به 7 برگ می شد و شما مبلغ 600 تومن پرداخت می کردید اما با صرف سهام پارسیان این کار را کرد . از همه سهامداران رضایت نامه برای صرف سهام گرفت سپس این 600 در صد را خورد کرد 1.2 را از طریقصرف یه ملت (سهامداران جدید ) فروخت بقیمت 500 تومن 4.8 را به شما جایزه داد ( مفتی )
یعنی :
1.2 *500 = 600 تومن
این 600 تومن 120 تومنش برای اون 1.2 برگه سهامداران جدید هست می ماند 480 تومن که برای 4.8 برگه شماست . یعنی افزایش سرمایه شما از اندوخته شد .
حالا شما کدام را ترجیح میدادید 1 برگتان بشود 7 برگ و 600 تومن بدهید و یا 1 برگتان بشود 5.8 برگه ( 1+4.8 ) و پولی ندهید !!!!
*** نکته اگر شخصی پیدا بشه و بگه من اولی رو دوست داشتم بهش می گن اوکی برو در صرف سهام خودت شرکت کن و به حالت مورد علاقه ات برس یعنی یارو می ره 1.2 برگه می خره 600 تومن ( هر برگ 500 تومن ) و میذاره رو 4.8 جایزه اش و حالا 7 برگ داره و 600 تومان پول داده جالبه نه ؟
******* تاکید می کنم برای سهامدارا ن جدید واجب است ببینند پتانسیل شرکت چیست و چه کار می تواند بکند با این پول ایا سود ده است ؟ که در مورد پارسیان بازار معتقد بود هست .
نویسنده متن بالا باید مغزش رو گل بگیره !!!! :wink:
امیدوارم مفید باشد
 

رضا ايراني

Member
کاربر فعال
حالا كه بحث افزايش سرمايه شد لطفا راهنمايي كنيد

در مواردی که مجمع اختیار افزایش سرمایه را به هیات مدیره میدهد این افزایش به چه کسی تعلق
میگیرد کسی که در زمان مجمع سهم را داشته ؟
نمونه ان هم کربن است اگر دوستان راهنمایی کنند ممنون میشوم
 

كاميار فراهاني

Member
کاربر فعال
اقاي ايراني

اقاي ايراني
افزايش سرمايه به سه طذيق انجام مي شود
1. از اندوخته
2. ار اورده
3. صرف سهام
مطلبي كه در بالا امده افزايش از طريق صرف بوده
اما چيزي كه شما مطرح فرموديد يا اورده مي تواند باشد يا اندوخته كه ظاهرا كربن از اورده افزايش خواهد داد .
افزايش به كسي تعلق مي گيرد كه روز افزايش صاحب سهم باشد . اين به اين معنا مي باشد كه اگر شما قصد شركت در افزايش سرمايه كربن را داريد بايد تا روز افزايش صبر كنيد .
اميدوارم پاسخ كافي باشه
 

ghomi

Member
عضو تازه
افزايش سرمايه

با سلام
با اجازه ازاستاد فراهاني

افزايش سرمايه دومرحله دارد :
-تاريخ تصويب
-تاريخ اجرا

در بعضي موارد تاريخ تصويب واجرا يكي مي باشد همزمان كه مجمع تصويب مكند
اجرا نيز صورت مي پذيرد مثل وصنا وسپه
در بعضي از موارد نيز مجمع ميزان افزايش را تصويب وزمان اجرا را در محدوده تعين
شده در اختيار هيات مديره مي گذارد كه هيات مديره در اين محدوده مصوبه را اجرا
مي كند .(مثل كربن ) حالا افزايش به كسي تعلق مي گيرد كه در تاريخ اجرا
سهامدار شركت باشد.

موفق باشيد
 

ghomi

Member
عضو تازه
افزايش سرمايه

با سلام
با اجازه ازاستاد فراهاني

افزايش سرمايه دومرحله دارد :
-تاريخ تصويب
-تاريخ اجرا

در بعضي موارد تاريخ تصويب واجرا يكي مي باشد همزمان كه مجمع تصويب مكند
اجرا نيز صورت مي پذيرد مثل وصنا وسپه
در بعضي از موارد نيز مجمع ميزان افزايش را تصويب وزمان اجرا را در محدوده تعين
شده در اختيار هيات مديره مي گذارد كه هيات مديره در اين محدوده مصوبه را اجرا
مي كند .(مثل كربن ) حالا افزايش به كسي تعلق مي گيرد كه در تاريخ اجرا
سهامدار شركت باشد.
:p
موفق باشيد
 

فتوت

Member
عضو تازه
كاميار خان سلام
شاد و خوش باشي هميشه
خسته نباشي هميشه
موفق و پيروز باشي هميشه
اندوهگين نباشي هميشه
كتاب چي شد؟
 

كاميار فراهاني

Member
کاربر فعال
سلام

دكتر فتوت عزيز
خيلي دلم براي مشا تنگ شده مدتي بود از شما بيخير بودم .
كتاب چاپ شد و در وبلاگ توضيحاتش موجود است خدا را شكر با استقبال بينظيري هم همراه شد با اينكه جايي تبليغ خاصي برايش نشد در صدد هستم تا چند روز اينده انرا در تالار سپه داشته باشيم .
ممنونم
 
بالا