صادرات خرما مضافتی

travelsahelaftab2019

Member
کاربر فعال
عضو تازه


صادرات خرما مضافتی

یکی از حیاتی ترین و مهم ترین محصولات استراتژیک ایران بدون شک خرما است. بسیاری از استان های ایران به دلیل داشتن شرایط آب و هوایی خوب در تولید خرما و صادرات خرما در دنیا پیشتاز هستند و استان کرمان با تولید تنها 28000 تن خرما مضافتی در سال و صادرات میزان زیادی از این خرما حرف های زیادی در این زمینه دارد.
خرما مضافتی نه تنها در کرمان بلکه در سیستان و بلوچستان، بوشهر و خوزستان و هرمزگان و برخی دیگر از شهرهای ایران نیز تولید می شود اما کیفیت بالای خرما مضافتی بم استان کرمان و میزان زیاد تولید 1ان در این استان باعث شده که خرما مضافتی به نام شهرستان بم نیز مزین شود.
صادرات خرما مضافتی درصد عمده صادرات خرما ایران را به خود اختصاص داده است. تنها در سال گذشته حدود 25 هزار و 113 تن خرما مضافتی از شهرستان بم بسته بندی و صادر شده است. این یعنی حدود 31 میلیون و 966 هزار دلار ارز آوری برای کشور که با در نظر گرفتن میزان روز افزون تولید خرما مضافتی این میزان می توان بسیار بیشتر هم باشد.
صادرات خرما مضافتی هم بصورت رطب و هم بصورت خشک شده انجام می شود. خرما مضافتی ایران امروزه به بالغ بر 78 کشور دنیا با استفاده از تخصص شرکت هایی مانند شرکت خرما سیاه صادر می شود و هند در این بین بیشترین خرید خرما مضافتی را از ایران دارد. اتریش، آلمان، اوکراین، اندونزی، انگلستان، آمریکا، بلاروس، ایتالیا، چین و بسیاری دیگر از کشورهای اروپایی و آسیایی و حتی آمریکایی و افریقایی خرید خرما مضافتی ایران را به عنوان با کیفیت ترین خرما مضافتی دنیا در اولویت های خود قرار داده اند.
به دنبال صادرات خرما مضافتی می توان صادرات انواع دیگر خرما ایران مانند خرما شاهانی، خرما زاهدی، خرما استعمران، خرما پیارم و یا خرما کبکاب را دانست که بسیاری از این خرما ها بالای 3 تا 4 هزار تن در سال صادرات دارند.
بصورت کلی خرما مضافتی یا رطب مضافتی ایران در دنیا از محبوبیت زیادی برخوردار شده است و هر سال بر میزان تقاضا خرید خرما مضافتی افزوده می شود.
 
بالا