شپنا ( پالایش نفت اصفهان )

ASEMAN1397

Well-Known Member
کاربر فعال
عضو تازه
طی دو روز حقوقی جدید توسعه سرمایه رفاه صاحب 400میلیون سهم شد...تا جایی که اطلاع داریم قراره تا 1b تا پایان امسال خرید داشته باشه...در ضمن مشکل افزایش سرمایه شپنا حل شده و گزارش تا هفته دیگر روی سیستم کدال خواهد نشست
دوست گرامی
اینگونه شرکتها به نظر خنثی میایند .... اثری روی قیمت سهم ندارند.. به صورت بلوکی از سهامداران عمده دیگر میخرند .... حداقل از سهامداران عمده دیگر که درصد پایینتری از شپنا را دارند میخرید تا مثلا شرکتی مثل اهداف رو که فروشنده بود ازبازار ودستگاری احتمالی قیمت خارج کنه
ای کاش از خرده حقوقیهای میخرید که حجم زیادی از شناوری سهم دستشونه
مهم الان افزایش سرمایه است ..که باعث کاهش قیمت سهم و جذابیت قیمتی سهم خواهد شد و هنوز با گذشت بیش از یک ماه خبری از آن نشده
مهم راه اندازی برج تقطیر سوم که طبق برنامه قرار بود در خرداد 97 به بهره برداری برسه که با تاخیر 9 ماهه روبروست
شاید امسال با وجود پالایش و پخش تقسیم سود حداکثری داشته باشه (70%)

esmaeil1350

Active Member
کاربر فعال
دوست گرامی
اینگونه شرکتها به نظر خنثی میایند .... اثری روی قیمت سهم ندارند.. به صورت بلوکی از سهامداران عمده دیگر میخرند .... حداقل از سهامداران عمده دیگر که درصد پایینتری از شپنا را دارند میخرید تا مثلا شرکتی مثل اهداف رو که فروشنده بود ازبازار ودستگاری احتمالی قیمت خارج کنه
ای کاش از خرده حقوقیهای میخرید که حجم زیادی از شناوری سهم دستشونه
مهم الان افزایش سرمایه است ..که باعث کاهش قیمت سهم و جذابیت قیمتی سهم خواهد شد و هنوز با گذشت بیش از یک ماه خبری از آن نشده
مهم راه اندازی برج تقطیر سوم که طبق برنامه قرار بود در خرداد 97 به بهره برداری برسه که با تاخیر 9 ماهه روبروست
شاید امسال با وجود پالایش و پخش تقسیم سود حداکثری داشته باشه (70%)
عذر میخوام، ولی بالاخره ملتفت نشدیم افزایش سرمایه از محل "سود انباشته" جذاب هست یا نیست؟!!!! در مورد بعضی سهمها شاهد بودیم که با انتشار خبر افزایش سرمایه از محل سود انباشته صفهای خرید میلیونی تشکیل شده، حالا نوبت شپنا که رسید باعث کاهش جذابیتش شده؟

ASEMAN1397

Well-Known Member
کاربر فعال
عضو تازه
عذر میخوام، ولی بالاخره ملتفت نشدیم افزایش سرمایه از محل "سود انباشته" جذاب هست یا نیست؟!!!! در مورد بعضی سهمها شاهد بودیم که با انتشار خبر افزایش سرمایه از محل سود انباشته صفهای خرید میلیونی تشکیل شده، حالا نوبت شپنا که رسید باعث کاهش جذابیتش شده؟
دوست گرامی
شاید متوجه منظور من نشدید ... فرض کن شپنا افزایش سرمایه صد در صدی بدهد .. قیمت روزش 800 تومان و بعد افزایش سرمایه قیمت با کاهش همراه و قیمت پایه بعد بازگشایی 400 تومان خواهد بود .. این به خودی خود یعنی ارزانترین پالایشی و باعث جذابیت قیمتی سهم خواهد شد ... یک نگاهی به افزایش سر مایه شتران بندازید هر چند در اوج بازار این امر اتفاق افتاد .. اما الان قیمت شتران معادل 929 تومان قبل افزایش سرمایه است .. در حالیکه قیمت شپنا معمولا بالاتر از شتران بود ... همین امر به احتمال زیاد برای شپنا افتاق میوفته بعد افزایش سرمایه به افزایش قیمتی روبرو خواهد شد ... و این داستان جذابه ...
نکته دیگر گزارش توجیهی هیئت مدیره در مورد افزایش سرمایه است .. سود سال 98 را بالای 300 تومان اعلام کرده یعنی بعد افزایش سرمایه 150 تومان به ازا هر سهم و این یعنیبا قیمت پایه 400 تومان پی بر ای 2.67 که نسبت به همگروهیهایش خیلی ارزشمند خواهد بود و خودش باعث تحرک قیمتی سهم خواهد بود و باعث افزایش قیمت سهم ... بماند که اثر پروژه هایش اثر قابل ملاحظه ای روی روند سود سازی خواهد داشت
1) پروژه برج تقطیر سوم که تا آخر سال 97 راه اندازی خواهد شد طبق گفته خود پالایشکاه 10-20% بر سود پالایشگاه خواهد افزود
2) پروژه تصفیه فاضلاب ..که راه اندازی شده ...دیگر شاهد کاهش تولید مانند آنچه که در نابستان 97 اتفاق افتاد نخواهیم بود و انشالله پالایشگاه با ظرفیت کامل کار خواهد کرد
3) پروژه تصفیه گازوییل که در نیم سال دوم سال 98 به بهره برداری خواهد رسید که علاوه بر کیفی سازی محصولات و افزایش سودآوری باعث کاهش آلایندگی وبالطبع کاهش عوارض آلایندگی و کاهش هزینه ها خواهد شد

در مورد افزایش سرمایه ... وقتی ارزشمنده که باعث افزایش سود سازی پالایشگاه بشه ... یعنی باعث تغییرات بنیادی در شرکت بشه ... وگرنه برای سهامداران جذاب نخواهد بود .... خوشبختانه در مورد شپنا افزایش سرمایه صرف توسعه پالایشکاه و افزایش راندمان و سودآوری میشود
فکر کنم بایستی حداقل تا گزارش 6 ماهه دوم با شپنا بود وقتی که اثرات عوامل مختلف در سودآوری پالایشگاه کاملا آشکار میشه

گله بنده در مورد تاخیر در تایید افزایش سرمایه و راه اندازی برج تقطیر سوم بود ..
معمولا افزایش سرمایه درکمتر از یک ماه توسط سازمان بورس تایید میشه و بعضا مثلا چدن این امر در عرض یک هفته اتفاق افتاد و در مورد شپنا این امر بیش از یک ماه شده که ظاهرا سازمان بورس به درصد افزایش سرمایه ایراد گرفته و خواستار افزایش درصد افزایش سرمایه شده طبق شنیده ها
برج تقطیر سوم طبق برنامه قرار بود در خرداد سال 97 راه اندازی بشه .. علیرغم افتتاح پروژه در دهه فجر .. هیج نشانه ای از راه اندازی در گزارش عملکرد بهمن ماه دیده نمیشه ... بایستی منتظر اطلاعیه راه اندازی در کدال باشیم.... میبینید که تاخیر بسیار زیادی در راه اندازی وجود دارد..
ضمنا وعده هیئت مدیره در مورد جبران کاهش تولید ناشی ازکمیود آب در نیمه دوم سال 97 هم ...اصلا و ایدا محقق نشده ....ولی انشاالله سال 98 شاهد این مشکلات نباشیم ...

esmaeil1350

Active Member
کاربر فعال
سلام خدمت تمامی دوستان و اساتید گرامی،امور سهام میگه سازمان به بندهای گزارش حسابرس گیر داده و بهمین دلیل مورد تایید قرار نگرفته. آیا کسی اطلاعی از بندهای گزارش مذکور داره؟

akr2012

Well-Known Member
کاربر فعال
سلام خدمت تمامی دوستان و اساتید گرامی،امور سهام میگه سازمان به بندهای گزارش حسابرس گیر داده و بهمین دلیل مورد تایید قرار نگرفته. آیا کسی اطلاعی از بندهای گزارش مذکور داره؟
برای همین امرو منفی بوده؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟

esmaeil1350

Active Member
کاربر فعال
برای همین امرو منفی بوده؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟
گزارش حسابرس بهمن ماه ارسال شده و از اون موقع تا حالا به دلیل گیردادن سازمان به بندهای گزارش (که البته خودم هم از اینکه کدوم بند هست، بی اطلاعم) افزایش سرمایه اش مورد تایید قرار نگرفته.
علت منفی شدن امروز سهم شاید مورد زیر باشه:

به گزارش فارس،در پالایش نفت اصفهان نیز بیش از ۹۵ میلیون سهم به ارزش بیش از ۷۷ میلیارد تومان به کدهای درون گروهی سهامدار عمده انتقال یافت.

بالسامو

Member
کاربر فعال
عضو تازه
در این قیمتها ترسی نداره من فکر میکنم حداکثر از اواخر فروردین شپنا و گروه پالایش لیدر بازار بشوند

TT Aduser

Well-Known Member
کاربر فعال
فعلا بالایی نداره تا وقتی حقوقی و مدیران شرکت ارائه کنند......در دو هفته از زقیام صد در صد گرفتیم

lovelykid

Well-Known Member
کاربر فعال
دوستان الان از تاریخ 11 بهمن که تاییدیه حسابرس رفته روی کدال داره حدود 40 روز میگذره و خبری از مجوز سازمان نیست. قاعدتاً اگه فردا هم مجوز بیاد دیگه افزایش سرمایه بعیده که امسال ثبت بشه چون باید ده روز فاصله با مجمع باشه و اینجوری خبر افزایش سرمایه هم سوخت شد. امکانش هست به نظر شما که استثنائی رخ بده؟

ASEMAN1397

Well-Known Member
کاربر فعال
عضو تازه
دوستان الان از تاریخ 11 بهمن که تاییدیه حسابرس رفته روی کدال داره حدود 40 روز میگذره و خبری از مجوز سازمان نیست. قاعدتاً اگه فردا هم مجوز بیاد دیگه افزایش سرمایه بعیده که امسال ثبت بشه چون باید ده روز فاصله با مجمع باشه و اینجوری خبر افزایش سرمایه هم سوخت شد. امکانش هست به نظر شما که استثنائی رخ بده؟
توی سایت همسایه نوشته بودن سازمان به بندهایی از گزارش حسابرس مستقل در باب افزایش سرمایه ایراد گرفته و در عرض 3 روز درخواست مستندات جدید و یا اصلاح کرده که شرکت با تاخیر زیادی این اطلاعات رو فرستاده.... بعضی هم گفتند سازمان بورس به درصد افزایش سرمایه گیر داده که از 95% به 106% میبایست برسه (برای بنده این مطلب عجیبه چون سازمان بورس در مقامی نیست که بدونه شرکت به چقدر افزایش سرمایه نیاز داره...) ... نهایتا بنده فکر میکنم دلیل این تاخیر ها اینه که عده ای از افت اسفند ماه استفاده کنند و سهم شپنا رو جمع آوری کنند و شاید هم به خاطر بلوکهای چند صد میلیونی اخیره که انجام بشه..

lovelykid

Well-Known Member
کاربر فعال
توی سایت همسایه نوشته بودن سازمان به بندهایی از گزارش حسابرس مستقل در باب افزایش سرمایه ایراد گرفته و در عرض 3 روز درخواست مستندات جدید و یا اصلاح کرده که شرکت با تاخیر زیادی این اطلاعات رو فرستاده.... بعضی هم گفتند سازمان بورس به درصد افزایش سرمایه گیر داده که از 95% به 106% میبایست برسه (برای بنده این مطلب عجیبه چون سازمان بورس در مقامی نیست که بدونه شرکت به چقدر افزایش سرمایه نیاز داره...) ... نهایتا بنده فکر میکنم دلیل این تاخیر ها اینه که عده ای از افت اسفند ماه استفاده کنند و سهم شپنا رو جمع آوری کنند و شاید هم به خاطر بلوکهای چند صد میلیونی اخیره که انجام بشه..
Untitled.jpg

lovelykid

Well-Known Member
کاربر فعال
به نظر من بعیده که شرکت خواسته باشه اینور سال افزایش سرمایه انجام نشه و احتمال سازمان بازی در آورده و خیلی دیر یک گیری بهشون داده و این افزایش سرمایه رو به فنا داد برای امسال. البته دقیق نمیدونم اگه فردا مجوز بیاد هنوزم امکانش هست که امسال انجام بشه یا نه
پ.ن : فکر کنم باید فاصله مجمع و مجوز، 10 روز باشه و بعدش چند روز زمان میخاد برای ثبت افزایش سرمایه که با این حساب دیگه امسال شدنی نیست و میره برای فروردین ماه
پ. ن 2 : توی قبر پدر باعث و بانیش!

ASEMAN1397

Well-Known Member
کاربر فعال
عضو تازه
به نظر من بعیده که شرکت خواسته باشه اینور سال افزایش سرمایه انجام نشه و احتمال سازمان بازی در آورده و خیلی دیر یک گیری بهشون داده و این افزایش سرمایه رو به فنا داد برای امسال. البته دقیق نمیدونم اگه فردا مجوز بیاد هنوزم امکانش هست که امسال انجام بشه یا نه
پ.ن : فکر کنم باید فاصله مجمع و مجوز، 10 روز باشه و بعدش چند روز زمان میخاد برای ثبت افزایش سرمایه که با این حساب دیگه امسال شدنی نیست و میره برای فروردین ماه
پ. ن 2 : توی قبر پدر باعث و بانیش!
فکر میکنم ... اصلا نباید نگران شپنا بود ... توی اسفند ماه منفی به سختی در مقابل افت مقاومت کرد ... (در مقایسه با باقی پالایشیها کار به مراتب سخت تری داشت) و با بهبود بازار و همینطور گزارشات 12 ماهه سال 97 و 3 ماهه سال 98 ...تثبیت قیمت نفت خام .. افزایش کرک اسپرد . افزایش دلار نیمایی ... به گمانم بایستی انتظار رشد خوبی رو در این گروه داشته باشیم /....

ASEMAN1397

Well-Known Member
کاربر فعال
عضو تازه
قیمت لحظه ای نفت برنت 66.4 دلار .... مدتیه که بین 65-67 دلار در نوسانه .... اینکه در یک رنج محدود ثابت مونده خوبه ....

lovelykid

Well-Known Member
کاربر فعال
فکر میکنم ... اصلا نباید نگران شپنا بود ... توی اسفند ماه منفی به سختی در مقابل افت مقاومت کرد ... (در مقایسه با باقی پالایشیها کار به مراتب سخت تری داشت) و با بهبود بازار و همینطور گزارشات 12 ماهه سال 97 و 3 ماهه سال 98 ...تثبیت قیمت نفت خام .. افزایش کرک اسپرد . افزایش دلار نیمایی ... به گمانم بایستی انتظار رشد خوبی رو در این گروه داشته باشیم /....
نه نگران که نیستم حالا یک ماه دیرتر ثبت بشه. اینکه دیوثا یک کار ساده رو درست انجام ندادن روی اعصابه. این همه شرکت درپیت همه ثبت کردن اونوقت این مادر... یکماهه و... وقت داشتن هیچ گهی نخوردن حرومزاده های ولدزنا

ASEMAN1397

Well-Known Member
کاربر فعال
عضو تازه
نه نگران که نیستم حالا یک ماه دیرتر ثبت بشه. اینکه دیوثا یک کار ساده رو درست انجام ندادن روی اعصابه. این همه شرکت درپیت همه ثبت کردن اونوقت این مادر... یکماهه و... وقت داشتن هیچ گهی نخوردن حرومزاده های ولدزنا
چدن که یک هفته ای تایید شد .... اونهم از انباشته بود... من که زنگ زدم امور سهام ... طرف اصلا جواب درستی نداد ... اگر تاییدش قبل عید بیاد باز هم خوبه .... اثر *** میتونه رو قیمت داشته باشه... حالا مجمعش باشه برای بعد عید ...
خبری هم از راه اندازی برج تقطیر سوم نشد... طبق گزارش توجیهی هیئت مدیره میبایست تا آخر سال به بهره برداری برسه ... البته تقریبا با 9 ماه تاخیر... یکی میگفت 22 اسفند در کدال در این مورد شفاف سازی میکنند....

بالا