شپترو ( پتروشیمی آبادان )

benyamins

Member
کاربر فعال
عضو تازه
نمی گویم بهترین قانون را مصوب کردند ولی بهتراز گذشته خواهد بود وباید تشکرکرد که به نظرات فعالین بازار توجه کردند
 

navid35

Very Good Member
کاربر فعال
1564423388438.png


پتروشیمی آبادان در گزارش منتهی به 31 تیر ماه 98 خود نرخ فروش خوبی را در محصولات تولیدی به کدال ارائه داده است قدم های محکم سود سازی ادامه دار است
 

Champion

Good Member
کاربر فعال
عضو تازه
میزبانی بازار پایه از یک بورسی قدیمی

دنیای اقتصاد : خبر لغو پذیرش یکی از شرکت‌های باسابقه بورسی در هفته گذشته نشان داد که مدتی است سازمان بورس در پالایش شرکت‌های واجد شرایط حضور در بازارهای اصلی بورس و فرابورس کاملا جدی عمل می‌کند، همان‌گونه که پیش از این به «پتروشیمی فارابی» (شفارا) دیگر شرکت متعلق به حقوقی بزرگ بازار یعنی «سرمایه‌گذاری نفت، گاز و پتروشیمی تامین» (تاپیکو) کارت قرمز نشان داده و آن را راهی بازار پایه «ج» کرده بود. در گزارش پیش‌رو به برخی از رویدادهای یک‌هفته گذشته در «بازار پایه فرابورس» پرداخته می‌شود تا کمکی هر چند اندک به علاقه‌مندان و سرمایه‌گذاران در این بازار پرریسک باشد.

بعدازظهر اولین روز مرداد ماه که ترافیک اطلاعیه‌های کدال به دلیل گزارش‌های مجامع بالا بود، تصمیم هیات پذیرش سازمان بورس به اخراج «پتروشیمی آبادان» (شپترو) از بورس برای بسیاری از بینندگان سایت غیرمنتظره بود، گرچه پیش از این شایعاتی در این باره در فضای مجازی به گوش رسیده بود. شپترو که امسال پنجاهمین سال آغاز فعالیت تولیدی خود را جشن می‌گیرد، از ضایعات پالایشگاه آبادان محصولات ارزشمندی تولید می‌کند که عمده آن «پلی وینیل کلراید» یا PVC است. کمتر از ۵ ماه قبل، تصویب افزایش سرمایه حدود ۴۵۹ درصدی از تجدید ارزیابی دارایی‌ها در مجمع فوق‌العاده شپترو این شرکت را از شمول ماده ۱۴۱ خارج کرده بود، اما با انتشار صورت‌های مالی منتهی به ۲۹/ ۱۲/ ۱۳۹۷ و زیان (۲۲۶) ریالی به ازای هرسهم دوباره زیان انباشته‌اش بیشتر از نصف سرمایه جدید شد و در شمول ماده ۱۴۱ قانون تجارت قرار گرفت.
سهامدار عمده شپترو پس از این به سرعت تلاش کرد تا با اجرای افزایش سرمایه‌ای از مطالبات و آورده نقدی، هم به روند برگشت شرکت به وضعیت عادی و سوددهی کمک کند و هم از اخراج آن از بورس جلوگیری کند، اما نکته جالب اینکه براساس گزارش توجیهی افزایش سرمایه که از سوی هیات مدیره شپترو ارائه شده، حتی با فرض افزایش سرمایه، این شرکت تا پایان سال مالی منتهی به ۲۹/ ۱۲/ ۱۳۹۸ نیز از شمول ماده ۱۴۱ خارج نمی‌شود و در پایان ۳۰/ ۱۲/ ۱۳۹۹ هنوز دارای زیان انباشته است و در مجمع سالانه منتهی به ۲۹/ ۱۲/ ۱۴۰۰ می‌تواند سود تقسیم کند. صورت‌های مالی ۳ ماهه منتهی به ۳۱/ ۳/ ۱۳۹۸ هم نشان می‌دهد که روند زیان‌دهی شپترو شتاب بیشتری نسبت به سال گذشته گرفته است.
این در حالی است که تنها پتروشیمی رقیب (مشابه) شپترو در بورس یعنی «پتروشیمی غدیر» (شغدیر) که تقریبا یک سال پیش با قیمت ۱۷۰ تومان عرضه اولیه شد، توانست به دلیل رشد قیمت محصول PVC، حدود یک‌سال بعد در مجمع سالانه خود ۷۰ تومان سود تقسیم کند و قیمت سهم آن هم از ۶۰۰ تومان بیشتر شود. چرا این رشد چندبرابری در پتروشیمی آبادان هیچ تغییری ایجاد نکرده است؟ در پاسخ به این سوال باید وقایع رخ داده در پتروشیمی آبادان طی چند سال اخیر را مرور کنیم. شپترو در سال ۱۳۹۳ افزایش سرمایه سنگینی حدود ۳ برابر انجام داد تا منابع آن صرف نوسازی و بهسازی یکی از قدیمی‌ترین پتروشیمی‌های ایران شود، اما منابع آن افزایش سرمایه به علاوه تامین مالی سنگین دیگری که از طریق انتشار اوراق انجام شد، عمدتا صرف هزینه‌های جاری و سبب شد در پایان سال مالی منتهی به ۳۰/ ۱۲/ ۱۳۹۵ شرکت به وضعیت نامناسبی برسد و حتی مجمع برگزار شده برای این دوره با اعتراض سهامداران ناتمام مانده و به تنفس بخورد. با تغییر مدیریت پتروشیمی آبادان، اقدامات اصلاحی شروع شده بود که چند ماه بعد رویداد ناگواری گریبان شپترو را گرفت.
چند روز قبل از برگزاری مجمع سالانه منتهی به ۲۹/ ۱۲/ ۱۳۹۶ واحد ۶۰۰ پتروشیمی آبادان که یکی از واحدهای اصلی مجتمع بود و محصول میانی برای تولید PVC در آن به‌دست می‌آمد، دچار آتش‌سوزی وحشتناکی شد که اثرات آن هنوز بر سودآوری شرکت ادامه دارد.سهامدار عمده شرکت یعنی «سرمایه‌گذاری نفت و گاز و پتروشیمی تامین» (تاپیکو) عزم جدی در بازسازی این واحد داشت، اما با ‌وجوداین کار به درازا کشید. کمبود خوراکدریافتی از قدیمی‌ترین پالایشگاه ایران یعنی «پالایشگاه آبادان» جزو مشکلات سنواتی «پتروشیمی آبادان» است.
برای رفع این مشکل تجهیزاتی به نام «گازکوب» با استفاده از منابع افزایش سرمایه سال ۱۳۹۳ خریداری شد که با راه‌اندازی (همراه با تاخیر) آن میزان خوراک دریافتی از پالایشگاه آبادان به مقدار مناسبی برای عملکرد پایدار پتروشیمی خواهد رسید.راه‌اندازی مجدد واحد تخریب شده و نیز تجهیزات افزاینده خوراک، روزهای خوبی را در میان‌مدت (یا بدبینانه بلندمدت) برای شپترو ترسیم خواهد کرد. در چند سال اخیر شپترو با بدبیاری‌های دیگری هم روبه‌رو شد. افزایش سرمایه از تجدید ارزیابی این شرکت یک بار مورد قبول سازمان بورس قرار نگرفت که علت آن هم نداشتن سند برای بخش قابل توجهی از زمین‌های تجدید ارزیابی شده بود. این زمین‌ها جزو مناطق نفت‌خیز است که معمولا از سوی دولت سند برای آن صادر نمی‌شود.
البته این مشکل با تجدید ارزیابی سایر دارایی‌های استهلاک‌پذیر موضوع ختم به خیر شد، گرچه شپترو باید بخشی از سود خود در سال‌های آینده را صرف هزینه استهلاک کند. پیش از صدور مجوز افزایش سرمایه درحالی که خریداران حقیقی از سهم استقبال مناسبی می‌کردند، برخی از سهامداران درصدی شپترو مانند بیمه مرکزی و بیمه ایران تمام سهام خود را در قیمت‌های نسبتا بالا فروخته و از ترکیب سهامداری آن خارج شدند.
 

Amin_Khan

Member
کاربر فعال
عضو تازه
دوستان تجربه نشون داده سهامی که از بورس اخراج و به بازار فرابورس منتقل میشن رشد خیلی خوبی میکنند
مثل قنقش قثابت شفارا شپلی شمواد و... سابقه اینها رو زمانی که اومدن به بازار پایه ببینید. در حقیقت شپترو رشدی هم نکرده بود نسبت به هم گروهی های خودش
فقط موضوعی که میمونه اینه که سهم کی باز میشه و فکر میکنم حدود 6 ماهی بسته باشه.
 

مسعود 100

Very Good Member
کاربر فعال
دوستان تجربه نشون داده سهامی که از بورس اخراج و به بازار فرابورس منتقل میشن رشد خیلی خوبی میکنند
مثل قنقش قثابت شفارا شپلی شمواد و... سابقه اینها رو زمانی که اومدن به بازار پایه ببینید. در حقیقت شپترو رشدی هم نکرده بود نسبت به هم گروهی های خودش
فقط موضوعی که میمونه اینه که سهم کی باز میشه و فکر میکنم حدود 6 ماهی بسته باشه.
سلام و درود
شپترو در این چند سال نسبت به شاخص و سایر سهام بورس همکروهی و غیر همگروهی پایه و غیر پایه و تورم افسار گسیخته چند سال اخیر ، بالاخص یک سال اخیر ، هیچ رشدی نداشته ، بلکه نسبت به سال‌های اوج خیلی خیلی هم افت کرده است ، خیلی از سهامداران این سهم که نوسان گیری و غیره نکردند ، از سرمایه اولیه خود خیلی خیلی در ضرر هستند و نسبت به تورم ایجاد شده ، از باخته های بورس هستیم !!!!!!

و اما منبعد چه اتفاقاتی قابل محتمل هست .... اطلاع دارم که واحد ششصد با جدیت تمام و شبانه روزی در حال اجرا هست و احتمال اینکه این واحد زودتر از موعد به بهره برداری برسه هست ..!!!! این موضوع و اهداف سهامدار عمده با بازیگردان ۹۹ درصد از پازل تکمیلی صفحه شطرنج شپترو خواهد بود .....احتمال افتتاح زودتر از موعد آبان تا بهمن نیز وجود دارد !!! شاید یکی از روزهای مهرماه ( احتمالا) قطعی نیست ....

قیمت امروزی شپترو فقط و فقط به خاطر مشکلات تولید بابت آتش سوزی واحد ششصد بوده و همانطور که دوستمان در پست قبلی اشاره کردند و گزارش مفصلی نوشته شده ، نسبت به تعویض و نوسازی سایر واحد های مهم شرکت برنامه داشته و با بهره برداری واحد ششصد ، این غول خفته پتروشیمی از خواب بیدار خواهد شد .... نیاز به صبر و گذشت زمان هست ......شپترو باید راه میانبر را برود !!!!! که به نظرم با بازار پایه خیلی زود به اهداف خود برسد و عقب ماندگی خود و سهامدارانش را جبران کند !!!!! اگر سهامدار عمده منافع سهامداران جز خود را لحاظ کند ، این بهترین راه هست تا سهامداران جز نیز علاوه بر جبران ضرر و زیان ناشی از تورم و افزایش شاخص ، به سود نیز برسند ...

با توجه به اینکه این شرکت تمام گزارشات خود را به موقع داده و مشکلی از بابت گزارشات نداشته ، نهایت به بازار ب خواهد رفت و طبق خبرهای که رسیده نهایت آخر این ماه احتمال بازگشایی وجود دارد ...... اما شخصا با اینکه مشکلات مالی زیادی دارم ، ولی ترجیح میدهم بازگشایی پس از افتتاح واحد ششصد باشد تا خیلی از نوسان گیران سود چند ساله را چند روز نبرند .... این حق سهامداران چند ساله است که سود اصلی و واقعی صبرشان و مشکلات و تنش های *** ایجاد شده را ببرند و بازگشایی با قیمت واقعی و حمایت سهامدار عمده به اهداف اولیه برسیم ...... شپترو با افتتاح و راه اندازی واحد ششصد ‌و سال‌های بعد توانایی سود سازی بالایی خواهد داشت ...... همانطور که در گزارش ارسالی اقا نوید نیز مشاهده میکنید یکی از تولیدات ۷ برابر شده و pvc نیز نزدیک ۵۰ درصد نسبت به سه ماهه بالا رفته است !!!!!!!!!! مشکل ۹۹ درصد فقط وابسته به واحد ششصد هست و مقدار تولید !!!!!! که با راه اندازی این واحد به تناژ بالایی خواهد رسید و جبران این چند ساله را با این قیمتهای فعلی خواهد کرد ........ بنابراین شخصا انتظار بازگشایی زودتر را ندارم ....... هر چند احتمالا اواخر این ماه و نهایت اوایل شهریور بازگشایی بشه !!!!!! و به راحتی خیلی ها را با سودهای کم و یا ضرر خارج خواهند کرد !!!!!!
 

Mahdir2

Good Member
کاربر فعال
عضو تازه
مگه توی مجمع نگفتن تا اخر سال روند سود سازی شرکت شروع میشه؟ پس چرا الان توی طرخ توجیهی اینطوری گفتن
 

Boursineh

Good Member
کاربر فعال
عضو تازه
لیست بالا گروه شیمیای کامل شد ارزش بازار گروه شیمیایی 36 سهم به ترتیب ارزش

شلعاب با 76 میلیارد رتبه اول کم ارزشترین فارس 56098 میلیارد تومن پرارزشترین سهم گروهن

شلعاب حتی بخاد به سهم بعد شسینا برسه باید قیمت 470 تومن الان بشه 900 تومن

فقط شلعاب زیر 100 میلیارد

شلعاب جا رشد داره


1 . شلعاب 76 میلیارد تومن2. شسینا 139 میلیارد تومن

3. ساینا 181 میلیارد تومن

4. شتوکا 211 میلیارد تومن

5.شدوص 248 میلیارد تومن

6.شفارس 313 میلیارد تومن

7.شپارس 362 میلیارد تومن

8.شکربن 455 میلیارد تومن

9.شبصیر 540 میلیارد تومن

10. پاکشو 564 میلیارد تومن

11. شکلر 601 میلیارد تومن

12.وپترو 623 میلیارد تومن

13.شغدیر 806 میلیارد تومن

14. شمواد 903 میلیارد تومن

15. شوینده 963 میلیارد تومن

16. پاکسان 1105 میلیارد تومن

17. شگل 1166 میلیارد تومن

18. شاملا 1183 میلیارد تومن

19.شپلی 2556 میلیارد تومن

20.خراسان 3075 میلیارد تومن

21.کرماشا 3084 میلیارد تومن

22.پترول 4538 میلیارد تومن

23. شیران 4682 میلیارد تومن

24.شیراز 4984 میلیارد تومن

25. جم پیلن 5593 میلیارد تومن

26. شاراک 5753 میلیارد تومن

27.شفن 6344 میلیارد تومن

28. نوری 10353 میلیارد تومن

29.شخارک 11959 میلیارد تومن

30.شپدیس 12581 میلیارد تومن

31. زاگرس 15373 میلیارد تومن

32.پارسان 22291 میلیارد تومن

33. تاپیکو 22591 میلیارد تومن

34. پارس 25100 میلیارد تومن

35.مارون 32178 میلیارد تومن

36.فارس 56098 میلیارد تومن
 

anji-47

Very Good Member
کاربر فعال
: سرمایه گذاری نفت و گاز پتروشیمی تامین از برنامه های خود گفت

سرمایه گذاری نفت و گاز و پتروشیمی تامین در گزارش تفسیری اعلام نمود ،افزایش ظرفیت ١٢٠هزار بشکه در روز به ظرفیت سه گانه پالایش نفت ستاره خلیج فارس تا پایان سال مالی و تصویب طرح های پتروشیمی آبادان و بهره برداری از طرح های توسعه نفت ایرانول از برنامه های مهم شرکت می باشد .گفتنی است سهم هلدینگ از ظرفیت تولید اتلین٩درصد،pvc٢٣درصد،متانول١١درصد در ایران می باشد.شایان ذکر است تعدادی از شرکت های زیر مجموعه نفت و گاز و پتروشیمی تامین از شمول ماده ١۴١اصلاحیه قانون تجارت خارج شده است.
 

Takhti

Very Good Member
کاربر فعال
مدیرعامل شستا عنوان کرد:

انتصاب آقای علوی مدیر پتروشیمی آبادان همه نمایندگان مخالف وی بودند اما در آزمون نمرات لازم را آورد و ما پای وی ایستادیم.
 

مسعود 100

Very Good Member
کاربر فعال
ما به غیر ازصبر کاری ازدستمان بر نمی آید
مسعود خان موفق
سلام و درود
خوشبختانه فعالیت مستمر و شبانه روزی در واحد ششصد در حال انجام است و مدیریت و کارکنان شرکت با جدیت تمام پیگیر اتمام و افتتاح به موقع واحد ششصد هستند و طبق اطلاعی که شنیدم برج وکیوم وارد شرکت شده است ..... مطمعنا سور و سات عروسی ما امسال ما ورای سهام دیگر خواهد بود و در صورت تکمیل و راه اندازی کامل ، با شکوه ترین روزهای شپترو را آغاز خواهیم کرد و به مرور به استقبال روزهای با شکوه خواهیم رفت ..... بازگشایی در هر قیمتی فقط فرصت خرید خواهد بود و اضافه کردن ..... ایکاش تا زمان افتتاح واحد بازگشایی به تاخیر انداخته شود ، هر چند بسته بودن سهم از نظر *** تاثیر منفی برای سهامداران دارد ولی برای جا نماندن از قطار شپترو ، بهترین راهکار میتونه باشه .....شپترو در یک سال آینده میتونه جزو غول های پتروشیمی باشه و همردیف آنها رقابت کند ...... تا الان صبر کردیم و منبعد تا شکوفایی و بعد از آن نیز صبر می‌کنیم .
 

عابد - زاهد

Very Good Member
کاربر فعال
عضو تازه
سلام و درود
خوشبختانه فعالیت مستمر و شبانه روزی در واحد ششصد در حال انجام است و مدیریت و کارکنان شرکت با جدیت تمام پیگیر اتمام و افتتاح به موقع واحد ششصد هستند و طبق اطلاعی که شنیدم برج وکیوم وارد شرکت شده است ..... مطمعنا سور و سات عروسی ما امسال ما ورای سهام دیگر خواهد بود و در صورت تکمیل و راه اندازی کامل ، با شکوه ترین روزهای شپترو را آغاز خواهیم کرد و به مرور به استقبال روزهای با شکوه خواهیم رفت ..... بازگشایی در هر قیمتی فقط فرصت خرید خواهد بود و اضافه کردن ..... ایکاش تا زمان افتتاح واحد بازگشایی به تاخیر انداخته شود ، هر چند بسته بودن سهم از نظر *** تاثیر منفی برای سهامداران دارد ولی برای جا نماندن از قطار شپترو ، بهترین راهکار میتونه باشه .....شپترو در یک سال آینده میتونه جزو غول های پتروشیمی باشه و همردیف آنها رقابت کند ...... تا الان صبر کردیم و منبعد تا شکوفایی و بعد از آن نیز صبر می‌کنیم .

درود مسعود خان
چند تا ازدوستان شلرد را چندی پیش حدود 300 تومان خرید داشتند آخه چه جوری این سهمی که بده کاره ونه تولیدی داره ونه حالا ..حالاها راه میفته این قیمت خرید وفروش میشه ویه سهمی مثل شپترو در حداقل قیمت وکف قیمت باشه .عده ای باعث بشنه این سهم بازنشنه ودرجا بزنه ..... به فرموده جنابعالی باید صبر کرد همچنان که درگذشته جواب داده
من اله التوفیق
 

مسعود 100

Very Good Member
کاربر فعال
بازگشایی شپترو کی هستش؟
سلام و درود
اگر پست های دوستان را مطالعه کرده باشید ، متوجه میشوید هیچ کسی اطلاعی از بازگشایی ندارد و تا زمانیکه مدارک و اطلاعات لازم به سازمان داده نشده و مراحل انتقال به بازار پایه تکمیل نشود ، و یا سنگ اندازی از هر دو طرف بر طرف نشود ، زمان بازگشایی مشخص نخواهد شد !!!!! زمان احتمالی بازگشایی میتونه شهریور باشه ...... اگر سهامدار هستید به نظرم بازگشایی تا نزدیکی افتتاح واحد ششصد به طول بکشد ، به نفع سهامداران خواهد بود ..... حدس بنده اینه که حداقل یک ماه قبل از افتتاح واحد ۶۰۰ ، بازگشایی انجام شده و با هر قیمتی شده ، بازارگردان و خودی ها و بازار ، سهم را جارو خواهند کرد ..... چون با افتتاح این واحد ، شپترو وارد چرخه غول های پتروشیمی خواهد شد و قیمتهای ما فوق متوهمی را شاهد خواهیم بود ....با توجه به فعالیت شبانه روزی در واحد ۶۰۰ و توجه ویژه مدیریت شپترو و کارشناسان شرکت و تاپیکو به بازسازی واحد ۶۰۰ ، و احتمال افتتاح در بازه زمانی مهر ماه تا آذر ماه ، امکان بازگشایی در اوایل شهریور خیلی زیاد است ..... همه مطالب در حد حدس و گمان و توهمات شخصی بنده است !!!! البته فعالیت شبانه روزی در واحد ۶۰۰ واقعیت محض است و حدس و گمان نیست ..... بنابراین در صورت بازگشایی در هر زمانی با تحلیل و بررسی و ریسک پذیری خودمان تصمیم میگیریم و هیچ کسی مسعول خرید و فروش و سود و زیان ما نیست ..... اگر عمری باقی بود تا سال آینده مطمعنا با سهم هستم .
 

hamidf

Very Good Member
کاربر فعال
نماد شپترو از سایت تی اس ای حذف شده کسی می دونه نماد جدید به چه اسمی و در چه بازاریه؟
 

navid35

Very Good Member
کاربر فعال
مدیرعامل شستا عنوان کرد:

انتصاب آقای علوی مدیر پتروشیمی آبادان همه نمایندگان مخالف وی بودند اما در آزمون نمرات لازم را آورد و ما پای وی ایستادیم.
شپترو" در سال 96 معادل 549 ریال زیان داشته که در سال 97 به 220 ریال کاهش پیدا کرده است. و گزارش بعدی خروج از زیان
شپترو کم کم در بازار پایه باید خودشا نشون بده نقد باشید
 
بالا