شمش بهتره یا سکه؟؟؟

شروع موضوع توسط سلمان14 ‏18 نوامبر 2011 در انجمن مباحث تازه

• ربات تلگرامی بورس گرام

قیمت لحظه‌ای و نمودار سهام مورد نظرتون رو دریافت کنید و با ایجاد دیدبان شخصی، از صف خرید و فروش سهام خود باخبر شوید.

1. سلمان14

سلمان14 New Member عضو تازه

با سلام
    من مقداری پول دارم میخوام بدونم شمش1انسی(تقریبا32گرم) بخرم بهتره یا سکه؟

2. hasan2034

hasan2034 Member کاربر فعال

شمش بهت است چون مبلغي از پول سكه صرف ضرب ان ميشود

3. kamijanam

kamijanam Well-Known Member کاربر فعال

شغل:
    تریدینگ
    شمش يک انسي هم اسپرد دارد ولي يک نمونه شمش معروف به 18 ذوبي (طلاي آب شده) وجود دارد که سوددهي بيشتري دارد
    اين شمش از ذوب قراضه هاي بازيافتي طلاي زيور آلات به دست مي آيد و معمولاً در يک قالب با ابعاد 5 در 20 ميلي متر و طول آن بسته به ميزان ذوب متفاوت است ولي موقع فروش به علت شکل خاص تسمه اي ، شما ميتوانيد به اندازه پولتان از آن ببريد و بخريد
    چون در قراضه هاي ذوب شده همه نوع طلا با عيار غالباً 18 و بعضاً 17 و نيز گاهاً اقلام خاص يا سفارشي يا حتي تقلبي وجود دارد ، طبيعتاً نبايد انتظار داشته باشيم که عيار شمش يک عدد ثابت باشد
    چون طلا ارزشمند است بايد ميزان آن به دقت تعيين شود که در شمش شما چند گرم طلاي خالص 100% موجود است
    براي اين کار حين ذوب بوته را چندين بار به دقت هم ميزنند که مذاب کاملا همگن شود و پس از ريخته گري در قالب فوق الذکر از سه نقطه مختلف به صورت رندم آناليز ترکيب ميگيرند که البته فقط ريزالت طلا را ميگيرند و با ساير عناصر موجود کاري ندارند و عدد حاصل نشان دهنده درصد طلا در قطعه است و در خروجي دستگاه کوانتومتري به صورت يک عدد دو رقمي با دو رقم اعشار است که معمولا عدد را در 10 ضرب ميکنند و درصد را به « درهزار » تبديل ميکنند با يک رقم اعشار
    آزمايشگاه کوانتومتري موظف است عيار بدست آمده را بر روي نمونه حک کند و نيز فروشنده موظف است که عيار را در فاکتور فروش به صورت دقيق قيد کند

حالا برويم سر محاسبه قيمت ؛
    ابتدا شما به فروشنده (که اکيداً توصيه ميشود از فروشندگان خوشنام بازار باشد ) ميگوييد مثلاً حدود 10 ميليون تومتن شمش 18 ذوبي ميخواهم
    او به تجربه خود با يک قيچي فازبري مقداري از آن را که گفتم به شکل تسمه با قاعده 5 در 20 ميليمتر است را ميبرد (به علت نرمي طلا بريدن آن راحت است)
    سپس در ترازوي ديجيتال وزن ميکند و تا ميتوانيد اعشار وزن را به خاطر داشته باشيد
    بعد عيار را در وزن ضرب ميکند تا مقدار طلاي خالص به کار رفته را حساب کند
    بعد اين عدد را در قيمت طلاي 24 عيار ضرب و قيمت قطعه را حساب ميکند
    يا اين که عدد مذکور را در 4/3 يا 1.33333 ضرب کرده و سپس آن را در قيمت طلاي 18 عيار ضرب کرده تا قيمت قطعه را حساب کند
    دقت کنيد که مهر حک شده عيار روي شمش بر روي قسمت شما هم باشد نه روي قسمت اصلي که نزد فروشنده مي ماند
    اکيداً فراموش نکنيد که بايد فاکتور خريد بگيريد و در آن وزن و عيار با چند رقم اعشار و قيمت طلا در آن روز و قيمت کل و گواهي آزمايشگاه کوانتومتري و مهر و امضا فروشنده باشد.

مزاياي اين نوع شمش :

به خاطر داشته باشيد در اين نوع معامله فروشنده حق ندارد غير از پول طلاي به کار رفته ، وجهي بابت مزد ساخت و ... بگيرد و در موقع فروش هم حق ندارد مبلغي را بابت مزد ساخت کم کند و اين يکي از مزاياي عمده سرمايه گذاري بر روي اين نوع شمش است
    در اين نوع شما ميتوانيد به اندازه تقريبي پولتان خريد و فروش کنيد و ملزم به خريد يک شمش کامل نيستيد
    در اين نوع شما فقط پول طلا را به قيمت روز خريد ميکنيد و به قيمت روز ميفروشيد و از کارمزد و اسپرد و حباب و ... خبري نيست
    ظهار قطعه ريخته گري شده آن هم در قالي سنگي يا فولادي طوري هست که نظر هيچ دزدي را به خود جلب نمي کند

معايب اين نوع شمش:

امکان تقلب در عيار و وزن
    امکان تقلب و يا حتي اشتباه در محاسبات فوق الذکر
    امکان نا همگن بودن مذاب شمش که باعث بي اعتباري آناليز ري گيري ميشود
    امکان گم شدن فاکتور خريد که در اين صورت موقع فروش حسابي به درد سر مي افتيد (از آنجا که دزدان جواهرات منازل آنها را به همين صورت ذوب ميکنند و ميفروشند ، اگر فاکتور را گم کرديد هيچ کس اين جنس را از شما نخواهد خريد و آخرين صاحبش تا ابد خودتانيد)
    اين روش فقط به افراد مجرب و فعالان بازار طلا توصيه مي شود

شرط ميبندم که از خواندن اين پست دچار ترس يا خستگي شديد و عطايش را به لقايش بخشيديد ولي اشتباه ميکنيد
    ميتوانيد از يکي از دوستانتان که در اين زمينه فعاليت يا تجربه دارد (و البته مورد اعتماد شما هست) بخواهيد برايتان تهيه کند و خودتان موارد بالا را فقط اجمالاً چک کنيد (من فکر نمي کنم يادگيري موارد بالا و به کار گرفتن آن خيلي سخت باشد ولي قبول دارم که خيليها ترجيح ميدهند که پولشان در حباب سکه محو شود ولي درگير اين محاسبات نشوند )

در مواقع صعود بازار طلا ، سرمايه گذاري بر اين نوع شمش به مراتب پرسود تر از سکه و طلاي زيوري و شمشهاي وارداتي سوئيسي و ... است چرا که سکه حبابي ميشود و زيوري مزد ساخت کسر ميشود و شمش خارجي اسپرد فراواني دارد

یک شخص از این تشکر کرد.
  4. axy1367

axy1367 Well-Known Member کاربر فعال

هیچ کدوم فقط اوراق بهادار

5. ayeneh

ayeneh New Member عضو تازه

شغل:
    تدریس
    من که خیلی به آینده طلا بد بین هستم و فکر می کنم بازار طلا حبابی است و تمام بانک های مرکزی در دنیا در اقدامی هماهنگ دارند طلاهای ذخیره شده خود را به قیمتی گزاف به مردم دنیا می فروشند.
    در این رابطه چند مقاله ترجمه کرده ام که در وب سایتم به نام آینه مالی www.ayenehfinance.com می توانید ببینید.

6. r.mehrabi

r.mehrabi New Member کاربر فعال

سکه بسیار مطمئن تره
    وقتی حباب سکه کمه خرید کن(سایت گرم ببین حباب کدوم مدل تمام نیم ربع کمتره همونو بخر)
    سکه بانکی یه چیز استاندارده و خیالت راحته
    زیر86 هم خرید نکن

7. feredy_y

feredy_y New Member عضو تازه

با سلام ،
    برای خرید شمش و تحویل رایگان در محل شما به سایت http://ngold.ir/shop/ مراجعه کنید
    خرید شمش طلای ریزشی در حجم بالا نیز اماکن پذیر است .
    فرامرز یزدی
    09125167829
    02155635336
    شرکت طلای ناب نگاره