شسپا ( شركت نفت سپاهان )

Mehrsana

Very Good Member
کاربر فعال
عضو تازه
سهم بزرگ شده . پی به ای بگیره همون 4
سهم همون 1000 آخرشه
با سرمایه جدید 5 میلیارد سهم میشه... پیش فولاد یا شپنا و... نوزاد هم حساب نمیشه! اما اونها هم نسبت بالای 4 و حداقل 5 میگیرن.
من فکر میکنم باید حداقل نسبت 6 بهش داد.
 

ساي بابا

Very Good Member
کاربر فعال
با سلام مجدد خدمت عزیزان
در مورد کلیه شرکتهای روانکار لازم هست که دوستان به نکته ای که عرض خواهم کرد دقت داشته باشن.
هماطور که دوستان میدونند شرکتهای این گروه در تاریخ 98/02/18 مجوز افزایش نرخ در فروش محصولات خودشون دریافت کردن(البته منظور مجوز افزایش نرخ در فروش داخلی هست).
در واقع بخاطر اینکه نرخ مواد اولیه این شرکتها با رشد حدود 2 برابر مواجه شده بود،در نهایت با مجوز سازمان حمایت نرخهای فروش این گروه نیز افزایش پیدا کرد.
لذا دوستان دقت داشته باشن که فروش میاندوره ای 3 ماهه این شرکتها در فصل بهار و سودهایی که ساخته شده در شرائطی محقق شده که این شرکتها نصف این 3 ماهه را در شرائطی سودسازی کرده اند که افزایش نرخی نداشتن و لذا حاشیه سود ناخالص اونها برای نصف این 3 ماهه پایین بوده.
لذا در گزارشات میاندوره ای بعدی(3 ماهه تابستان،3 ماهه پاییز،3 ماهه زمستان) و در صورت ثابت موندن شرائط و تناژ فروشها همانند 3 ماهه اول سال،سودآوری این شرکتها افزایش پیدا خواهد کرد.
زیرا برعکس 3 ماهه اول سال که نصف اون را با قیمتهای فروش پایین تر و حاشیه سود ناخالص کمتری طی کرده اند،در گزارشات بعدی حاشیه سود ناخالص این شرکت همراه با رشد خواهد بود.
حالا اینکه کدومیک از این شرکتها وضعیت بهتری خواهند داشت(منظورم از نظر رشد حاشیه سود ناخالص که توضیح دادم هست) باید برین و نگاه کنید که کدومیک از این شرکتها فروش داخلی بیشتری را دارن و صادرات کمتری انجام میدن.
بعنوان مثال شسپا که قسمتی از فروش اون صادراتی و از محل فروش روغن پایه هست،چونکه فروش های صادارتی بستگی به قیمتهای جهانی روغن پایه و نرخ دلار داره و رشد قیمتهای فروش داخلی که عرض کردم از 18 اردیبهشت ماه اتفاق افتاده،روی فروش صادراتی شسپا اثری نداره و فقط اون قسمتی که شسپا فروش داخلی داره(یعنی روغن ماشین در داخل کشور میفروشه و نه روغن پایه) اثرگذار خواهد بود.
ولی شرکتهای دیگه که سهم فروش داخلی اونها از کل فروش شرکت بیشتر هست و صادرات کمتری دارن،میتونند گزارشات بهتری را در آینده منتشر کنند.
البته شرکت شسپا هم در مجمع سالیانه اعلام کرد که شرکت نسبت به سالهای قبلی در حال متمرکز شدن روی فروش داخلی هست تا بتونه از این منفعتی که بخاطر افزایش قیمتهای فروش داخلی برای این گروه بوجود اومده استفاده مناسب را ببره.
زیرا هم تحریمها روی فروش صادراتی شرکت اثرگذار بوده(گزارش عملکرد سال مالی 97 را اگه دوستان نگاه کنند،شرکت نسبت به سال 96 از نظر تناژی،فروش صادراتی کمتری داشته و فروش داخلی را افزایش داده) و از اون طرف هم قیمتهای جهانی روغن پایه در یک سال گذشته کاهش زیادی داشته.
لذا برای شسپا هم مناسب تر این هست که با توجه به بحث تحریمها و منفعت از افزایش نرخ فروش داخلی،بیاد و به سمت فروش داخلی حرکت کنه.
البته اگه نرخهای جهانی روغن پایه افزایش پیدا کنه(و همینطور نرخ ارز) و تحریمها هم بر روی شرکت اثرات کمتری داشته باشه،قطعاً شرکت شسپا حاشیه سود بیشتر را از محل صادرات نسبت به فروش داخلی بدست میاره و عقل حکم میکنه که شرکت بیشتر صادرات کنه تا فروش داخل داشته باشه.
اگه دوستان به تناژ فروش شسپا و حاشیه سود ناخالص این شرکت در سال مالی 97 و مقایسه اون با سال مالی 96 داشته باشن،متوجه میشن که علیرغم اینکه شسپا از محل صادرات حاشیه سود ناخالص بیشتری نسبت به فروش داخلی در سال مالی 97 داشته(حاشیه سود ناخالص صادارتی بیشتر از حاشیه سود ناخالص داخلی بوده)،ولی بخاطر تحریمها فروش صادراتی اون از نظر تناژی نسبت به سال مالی 96 کاهش پیدا کرده و به سمت فروش داخلی بیشتر که حاشیه سود کمتری داشته حرکت کرده.
مخلص عزیزان
یاعلی خدانگهدار
 

soleimani

Good Member
کاربر فعال
سلام دوستان.از امروز پرداخت سود شرکت برا سهم های زیر بک میلیون شروع شده .کسی تا الان فرصت کرده بره بانک سودشو دریافت کنه؟
 

بهرام رادمنش

Very Good Member
کاربر فعال
از این به بعد نباید از بازار صعود های چند ماه پیش را توقع داشت تازه کارها شاید عادت کردند که سه ماهه سهم بخرند 50 درصد بالاتر بفروشند ولی باید بدانند که بازار همیشه اینگونه نیست ... بازار بورس اول انتخاب صحیح میخواهد بعد صبر میخواد که البته در این فرایند اصلاح داره و سود هم داره که همه اینها با هم هستند
 

کاپیتان لیچ

Very Good Member
کاربر فعال
عضو تازه
IMG_20190728_192327_715.jpg

عملکرد دوره چهار ماهه فروش شرکت
فروش تیر ماه 4193.1 میلیارد ریال
مجموع فروش چهار ماهه 16614.5 میلیارد ریال
فروش نسبت به خرداد ماه 13% کاهش
فروش نسبت به مشابه چهار ماهه سال گذشته 137% افزایش
میانگین فروش ماهانه 4153.6 میلیارد ریال
میانگین فروش ماهانه سال پیش 2548.4 میلیارد ریال
نسبت به میانگین فروش سال قبل 63% افزایش
فروش کل سال گذشته پوشش 54%

مقدار فروش مهمترین محصول شرکت یعنی انواع روانکار در تیرماه حدود 60 هزار تن بود که 35 درصد بیشتر از فروش خرداد ماه است. مجموع فروش مقداری این محصول در چهارماه گذشته حدود 231 هزار تن بوده است. نرخ فروش انواع روانکار در تیر ماه 6 میلیون و 200 هزار تومان به ازای هر تن بود که 26 درصد کمتر از خرداد است. متوسط نرخ فروش انواع روانکار در 4 ماهه ابتدایی سال 6 میلیون و 500 هزار تومان به ازای هر تن بوده است
 

scythe

Very Good Member
کاربر فعال
عضو تازه
 

Mehrsana

Very Good Member
کاربر فعال
عضو تازه
دوستان کسی میدونه سهم کی باز میشه؟ تا الان حدود 20 روز گذشته و هیچ خبری هم نیست!
 

amir2013

Very Good Member
کاربر فعال
بنده که عرض کردم معمولا یکی دو ماه طول میکشه این فرایند اما بعضی دوستان اومدن گفتن یه هفته ۱۰ روزه باز میشه !
به هر حال امیدواریم زودتر کارا پیش بره و بازگشایی مناسبی داشته باشیم .
 

Mehrsana

Very Good Member
کاربر فعال
عضو تازه
بنده که عرض کردم معمولا یکی دو ماه طول میکشه این فرایند اما بعضی دوستان اومدن گفتن یه هفته ۱۰ روزه باز میشه !
به هر حال امیدواریم زودتر کارا پیش بره و بازگشایی مناسبی داشته باشیم .
توی سهامیاب یک کاربری به نام آقای جعفری نوشتند که با امور سهام تماس گرفتند و کارمند مربوطه جواب داده حداکثر 20 روز دیگه باز میشه. باز پرسیدند زودتر نمیشه طرف گفته چند روز دیگه اگهی ثبت میاد روی کدال و بعدش سهم باز میشه! به نظرتون بهتر نیست همه تماس بگیریم و پیگیری کنیم؟
شماره تلفن نفت سپاهان
٠٢١٨٣٤٧٠٠٠٠
داخلی ٦
 

Mehrsana

Very Good Member
کاربر فعال
عضو تازه
نمیدونم کسی زنگ زد یا نه اما خودم امروز زنگ زدم و پرسیدم گفتم حداکثر تا پایان همین ماه سهم بازگشایی میشه. احتمالاً میزارن بین عید قربان و غدیر که به سهامداران عیدی هم داده باشن!
 

shabi10

Very Good Member
کاربر فعال
عضو تازه
شسپا:: اینجور که بوش میاد شسپادارهای قدیمی تو همون یکی دوروز اول حقشو ادا کنن وکمتر فرصته ورود به غیر بدن الان مشکل سهمی با چنین موقعیتی تو بازار هست از این پس خریدن شسپا یعنی بستن توشه چند ساله بازار ...
 

rosoneri

Good Member
کاربر فعال
عضو تازه
سلام
سازمان بورس ....کجایید؟خوابید؟ شتران را بعداز افزایش سرمایه باز شد این یکی رو جا انداختین.
سلام شتران 83 درصد افزايش سرمايه داشت ولي شسپا 471 درصد و طبق قوانين جديد شركت هايي كه بالاي 200 درصد افزايش سرمايه دارند تا زمان ثبت بسته مي مانند
 
بالا