^ ^ شرکت بورس انرژِی ^ ^

پورزند

Well-Known Member
کاربر فعال
عرضه سه میلیون بشکه نفت خام در بورس انرژی

مدیرعامل بورس انرژی از آماده سازی اطلاعیه سومین نوبت عرضه نفت خام در بورس انرژی خبرداد.

@boltann
 

پورزند

Well-Known Member
کاربر فعال
مدیرعامل بورس انرژی به فارس خبر داد

جزئیات اطلاعیه نوبت سوم عرضه نفت در بورس/ افزایش ۲ برابری عرضه LPG


حسینی با اشاره به اینکه زمان عرضه‌های آتی نفت در بورس انرژی منوط به تصمیم شرکت ملی نفت است، گفت: امکان تسویه کامل براساس ریال ایران و افزایش مدت تسویه از ۶۰ به ۹۰ روز اصلی‌ترین تغییرات اطلاعیه نوبت سوم عرضه نفت است.

سیدعلی حسینی مدیرعامل بورس انرژی در گفت‌وگو با خبرنگار بورس خبرگزاری فارس، پیرامون آخرین اقدام‌ها برای عرضه نوبت سوم نفت خام سبک ایران در این بازار گفت: در اطلاعیه عرضه جدید، پیشنهادهای ارائه شده به وزارت نفت و شرکت ملی نفت ایران بررسی شده و براساس آن مدت دوره تسویه معاملات نفت خام از 60 به 90 روز افزایش یافته است. در عین حال این امکان برای خریداران فراهم شده که معاملات نفت خام به طور کامل براساس ریال ایران تسویه شود.

وی درخصوص زمان عرضه های آتی، آن را منوط به تصمیم گیری شرکت ملی نفت ایران دانست و بیان کرد: قاعدتاً شرکت ملی نفت ایران باتوجه به رویکرد سازنده ای که دراین خصوص دارد متناسب با شرائط و صلاحدید خود تصمیم لازم را اتخاذ خواهد کرد .به گفته حسینی، حجم عرضه نفت خام سبک ایران در این مرحله معادل 3 میلیون بشکه خواهد بود که به صورت محموله‌های یک میلیون بشکه‌ای روانه میز فروش خواهند شد.

البته محموله ها همچنان ۳۵ هزار بشکه ای خواهد بود.مدیرعامل بورس انرژی از رشد قابل تامل کدهای معاملاتی داخلی و خارجی پس از عرضه موفق نفت خام در نوبت اول و دوم سخن گفت و افزود: در بازار سایر فراورده‌های نفتی نیز هم اکنون روزانه نزدیک به 20 عرضه فراورده هیدروکربوری انجام می‌شود. ضمناً با توجه به افزایشی شدن روند قیمت جهانی نفت خام به نظر می رسد دوباره رونق به این بازار بازگشته است.

حسینی افزود: در بازار فراورده‌های نفتی بورس انرژی در حالی عرضه‌های گاز مایع فشرده (LPG) در محموله‌های پنج هزار تنی معامله می‌شد که هم اکنون حجم این معاملات به محموله های 10 هزار تن افزایش یافته و پیش‌بینی‌ها حاکی از رشد این معاملات در آینده است.وی در برابر این پرسش خبرنگار فارس مبنی بر اینکه چرا با وجود واگذاری‌ نیروگاه‌ها به بخش خصوصی و لزوم آزادسازی قیمت برق در آینده‌ای نه چندان دور اما همچنان بازار برق در بورس انرژی با اقبال چندانی روبرو نیست پاسخ داد: بازار معاملات مصرف‌کنندگان بزرگ برق در حالی سال گذشته راه‌اندازی و با اقبال معامله‌گران این بازار روبرو شد که وزارت نیرو با توجه به لزوم تعدیل قیمت انتقال برق یا همان ترانزیت از ماه‌های گذشته انجام این معاملات در بورس انرژی را بامانع روبرو کرده است.

وی افزود: خبرها از تلاش وزارت نیرو برای متقاعد کردن دولت برای افزایش قیمت ترانزیت برق در کمیسیون اقتصادی این نهاد حکایت دارد که در صورت تصویب آن می‌توان به تداوم و رشد معاملات برق در بازار مصرف‌کنندگان بزرگ بورس انرژی امیدوار بود.
انتهای پیام/


 

پورزند

Well-Known Member
کاربر فعال
با معامله ۱۵ هزار تن گاز مایع صادراتی در روزهای گذشته صورت گرفت
ابراز وجود «رینگ گاز» در بورس انرژی

دنیای اقتصاد : افزایش معاملات گاز مایع در رینگ صادراتی بورس انرژی نویدبخش آغاز به‌کار بازار صادراتی جدیدی است که چیزی از بازار نفت خام صادراتی کم ندارد.

ذخایر عظیم گاز و همچنین حجم گسترده تولید گاز مایع در شرایط فعلی که اما و اگرهای خاصی را در فاز تولید و صادرات و شیوه مصرف آن شاهد هستیم به معنی افزایش جدی حجم عرضه گاز مایع در بازار صادراتی بورس انرژی است که خود توانمندی جدید با آینده‌ای روشن را برای این بازار رقم خواهد زد و از هم‌اکنون می‌توان گفت رینگ گاز در بورس انرژی آغاز به‌کار کرده است.

مدیرعامل بورس انرژی در این‌خصوص عنوان کرده است: در بازار فرآورده‌های نفتی بورس انرژی در حالی عرضه‌های گاز مایع فشرده (LPG) در محموله‌های پنج هزار تنی معامله می‌شد که هم‌اکنون حجم این معاملات به محموله‌های ۱۰ هزار تنی افزایش یافته و پیش‌بینی‌ها حاکی از رشد این معاملات در آینده است.

عرضه گاز مایع یا میعانات گازی در رینگ داخلی بورس انرژیروندی متعادل داشته و مدت‌هاست که شاهد عرضه و داد و ستد این گروه کالایی در بورس هستیم. این در حالی است که پالایشگاه‌های گاز در سال‌های اخیر رونق بیشتری داشته و هنوز هم شاهد افزایش ظرفیت تولید در این فاز مهم در صنعت گاز هستیم.

از سوی دیگر نگاه‌ها بیشتر بر تولید و تجارت نفت خام و فرآورده‌های نفتی متمرکز است و توجه کمتری در بین اهل فن و حتی رسانه‌ها به پالایشگاه‌های گازی معطوف شده است.

این ویژگی به معنی کاهش توجه رسانه‌ای به این بازار بسیار مهم است، اگرچه حجم تولید بالای گاز طبیعی مخصوصا از پارس‌جنوبی به معنی افزایش روزافزون تولید گاز طبیعی، میعانات و فرآورده‌هاست که یکی از آنها گاز مایع موسوم به LPG است. به‌صورت دقیق‌تر می‌توان گفت انتظار برای افزایش حجم عرضه‌های گاز مایع را باید به‌شدت جدی گرفت که خود به معنی ایجاد یک بازار جدید قدرتمند است.

از سوی دیگر گستردگی عرضه‌ها در فاز اول به افزایش محسوس توانمندی صادراتی و رشدبازاریابی بین‌المللی منتهی خواهد شد که قطعا منافع بزرگی را برای بخش‌های تولیدی به همراه دارد.

این موارد به این معنی است که آینده بازار صادراتی گاز در بورس انرژی حتی جذاب‌تر از نفت خام خواهد بود و می‌توان به رونق رینگ گاز در بورس انرژی خوشبین بود. اگر این بازار قدرت بگیرد و فعالان این عرصه از عرضه مستمر گاز مایع مطمئن شوند می‌توان به سرمایه‌گذاری در این حوزه هم امیدوار شد آن‌هم در شرایطی که پتانسیل تامین مالی در بورس انرژی فراهم است
 

پورزند

Well-Known Member
کاربر فعال
پیشنهاد الزام دولت به عرضه منظم نفت در بورس

علی ادیانی، عضو کمیسیون تلفیق مجلس:
براساس مصوبه‌ای که به کمیسیون تلفیق ارائه شده، دولت مکلف شده نفت را بطور ماهانه در بورس عرضه نماید.
وزارت نفت نسبت به تکالیف قانونی در خصوص عرضه نفت خام در بورس انرژی اعتقاد دارد.
اجرایی شدن این موضوع نیازمند سازوکارهایی است که باید مجموعه دستگاه‌های اجرایی از جمله وزارت اقتصاد، سازمان بورس و دیگر مؤلفه‌های دخیل در این موضوع نقش ایفا کنند.
@BourseNews
 

پورزند

Well-Known Member
کاربر فعال
اول بهمن، عرضه یک میلیون بشکه نفت خام در بورس

مدیر امور بین‎الملل شرکت ملی نفت ایران اعلام کرد: یک میلیون بشکه نفت خام سبک ایران در بورس انرژی عرضه خواهد شد.

سعید خوشرو گفت: دوشنبه اول بهمن 1397 یک میلیون بشکه نفت خام سبک در حجم‎های 35 هزار بشکه ای با قیمت پایه 52.42 دلار به ازای هر بشکه عرضه خواهد شد./پایگاه اطلاع‌رسانی شرکت ملی نفت

@MyAsriran
 

NORSIST

Well-Known Member
کاربر فعال
عضو تازه
هر که این سهم رو بخره بیچاره میشه ، ۸۰۰۰ تومن بدی سهمی که فقط ۵۰ تومن سود پایان سالشه ، دوستان مواظب سفته بازهای این سهم باشید
 

پورزند

Well-Known Member
کاربر فعال
یکم بهمن‎ماه، یک میلیون بشکه نفت‎خام سبک در بورس انرژی عرضه می‎شود

مدیر امور بین‎الملل شرکت ملی نفت ایران اعلام کرد: در سومین نوبت، یک میلیون بشکه نفت خام سبک ایران در بورس انرژی عرضه خواهد شد.

به گزارش شانا به نقل از شرکت ملی نفت ایران، سعید خوشرو گفت: دوشنبه اول بهمن ۱۳۹۷ یک میلیون بشکه نفت خام سبک در حجم‎های ۳۵ هزار بشکه ای با قیمت پایه ۵۲,۴۲ دلار به ازای هر بشکه عرضه خواهد شد.

وی با بیان اینکه علاوه بر امکان تسویه حساب با ارزهای بین‎المللی، امکان تسویه کامل با ارز ریال ایران با نرخ سنا از تفاوت‎های عرضه این دوره با دوره‎های قبل است، اظهار کرد: دوره تسویه حساب معاملات نیز از ۶۰ به ۹۰ روز افزایش یافته است.

خوشرو با بیان اینکه مجوزهای لازم از سران سه قوه برای عرضه سه میلیون بشکه نفت خام در بورس انرژی اخذ شده است، افزود: در این مرحله، یک میلیون بشکه نفت خام سبک ایران برای عرضه در نظر گرفته شده و به تناسب فروش، نسبت به حجم عرضه در دوره‎های بعدی تصمیم گیری و اقدام خواهد شد.

بر اساس این گزارش، عرضه نفت خام در بورس انرژی ایران در راستای تحقق سیاست‎های اقتصاد مقاومتی مبتنی بر ایجاد تنوع در روش‎های فروش نفت و استفاده از ظرفیت‌های بخش غیردولتی به‌منظور صادرات نفت‌خام در دستور کار قرار گرفت و پیش از این حدود یک میلیون بشکه نفت از طریق بورس عرضه شده است.
 

هميشه گمراه

Well-Known Member
کاربر فعال
اگر اشتباه نکنم زمان عرضه اولیه انرژی / دی ماه سال 90 / به هر نفر 7500 سهم به مبلغ 750/000 هزار تومان واگذار شد

و اگر کسی انرژی را نفروخته باشد با افزایش سرمایه تعداد سهام انرژی به 22000 عدد سهم رسیده است

یعنی با قیمت فعلی حدود/ 171/000/000 تومان / سرمایه 228 برابر شده در مدت هفت سال

و احتمالا این داستان ادامه دارد

ای / جونممممممممممممممممممممممممممممممممممممممممممممممممممممممممممم
 

پورزند

Well-Known Member
کاربر فعال
معاون وزیر نفت:
برخی مسایل ما را سورپرایز کرده؛ روزی نیست که 5 یا 6 خریدار جدی نفت به ما مراجعه نکند
بازارهای سایه ای نفت را یافته ایم که افشا نمی کنم
ساز و کار مالی اتحادیه اروپا با ایران به زودی به نتیجه می‌رسد

جزئیات در
entekhab.ir/001tml
@Entekhab_ir
 

پورزند

Well-Known Member
کاربر فعال
سخنگوی کمیسیون تلفیق لایحه بودجه ۹۸:

۶ هزار میلیارد تومان برای تامین قیر رایگان اختصاص می‌یابد.
مقرر شد برای عرضه نفت در بورس حداقل ۲ میلیون بشکه نفت سبک، ۲ میلیون بشکه نفت سنگین و ۲ میلیون بشکه میعانات گازی ماهانه در بورس انرژی عرضه شود و در آنجا به فروش برسد.
دولت را مکلف کردیم در سال ۹۸ دو باشگاه پرسپولیس و استقلال را واگذار کند.
fna.ir/bqux3m
@Farsna
 

پورزند

Well-Known Member
کاربر فعال
عرضه نفت در بورس به تصویب کمیسیون تلفیق مجلس رسید

عضو کمیسیون تلفیق بودجه 98 از تصویب عرضه نفت در بورس در کمیسیون متبوعش خبر داد.

حجت‌الاسلام نصرالله پژمان‌فر نماینده مردم مشهد و عضو کمیسیون تلفیق بودجه 98 کل کشور در گفت‌وگو باخبرنگار پارلمانی خبرگزاری فارس با اشاره به مصوبه صبح امروز کمیسیون متبوعش اظهار داشت: امروز یکی از مواردی که در کمیسیون تلفیق بررسی شد موضوع عرضه نفت در بورس بود.

وی افزود: با توجه به اینکه دنیا امروز به دنبال راه حل‌ های متفاوتی برای فروش و خرید می‌گردد بورس یکی از مسیرهای بسیار روشن و شفافی است که در آن نه تنها فساد نیست بلکه شفافیت دقیقی دارد و موجب این می‌شود که ما بتوانیم به دنیا برای کسانی که خریدار دائمی هستند بتوانیم فرصتی فراهم کنیم برای اینکه نفت خود را بفروشیم.

عضو کمیسیون تلفیق بودجه 98 گفت: ما برای دور زدن تحریم‌ها باید از تمام ابزارها استفاده کنیم و اتفاقا بسیاری از کشورها هستند که به شکل‌های مختلف آمادگب دارند تا نفت ما را از طریق بورس خریداری کنند. چون در این مسیر فروش نفت از طریق بورس کاملا مدیریت‌های لازم برای اینکه خریدار متوجه نشود که موضوع چیست و ما چگونه به او نفت را تحویل دهیم، ارائه نشده است.

پژمان‌فر در ادامه توضیح جزئیات مصوبه امروز کمیسیون تلفیق بودجه 98 عنوان کرد: بنابراین مورد مذکور یکی از مواردی است که ما می‌توانیم شرایط تحریم را دور بزنیم و به همین دلیل در بورس عرضه شده که در کمتر از 5 دقیقه مقدار 2 میلیون بشکه فروخته شد، نهایتا این اقدام تجربه بسیار موفقی است.

وی عنوان کرد:‌ ما برای عرضه نفت از طریق بورس تسهیلاتی را پیش‌بینی کرده‌ایم آن هم برای کسانی که می‌خواهند این پول را بدهند تسهیلات گذاشتیم چه بخواهند به صورت ریالی و چه ارزی عرضه کنند می‌تواند این کار را انجام دهند.

عضو کمیسیون تلفیق بودجه 98 همچنین یادآور شد: همچنین ما حجم فروش را کاهش دادیم به این صورت که قبلا این مقدار در 500 هزار بشکه بود اما امروز آن را به 35 هزار بشکه کاهش دادیم.

پژمان‌فر بر این اساس اضافه کرد: ما می‌توانیم بر این اساس با 35 هزار بشکه همین را به فروش برسانیم ضمن اینکه زمان را افزایش می‌دهد. تسهیلاتی را در ارتباط با فروش در بورس تعیین کردیم که مطمئن هستیم ما می‌توانیم با توجه به شیطنت‌های آمریکا و عربستان که در ارتباط با فروش نفت کرده‌اند ما بتوانیم این شیطنت‌ها را دور بزنیم و از این مسیر برای فروش نفت‌مان استفاده کنیم.

وی در خاتمه گفت:‌ ما این را با کمک اعضای کمیسیون انرژی پیشنهاد دادیم و با هم به توافق رسیدیم که امروز در کمیسیون تلفیق به تصویب رسید.
 

پورزند

Well-Known Member
کاربر فعال
بررسی جزئیات لایحه بودجه ٩٨ در کمیسیون تلفیق

سخنگوی کمیسیون تلفیق: دولت موظف شد مطابق لایحه بودجه سال ٩٨ ماهانه ٦ میلیون بشکه نفت و میعانات گازی در بورس عرضه کند./فارس

صرفا جهت اطلاع:
www.sje.ir
@serfan_jahate_ettela
 

پورزند

Well-Known Member
کاربر فعال
اعطای مجوز فروش ۵ میلیون بشکه نفت و میعانات گازی در بورس به وزارت نفت

فاطمه ذوالقدر، نایب رئیس اول کمیسیون فرهنگی و عضو کمیسیون تلفیق مجلس می‌گوید که بر اساس مصوبه کمیسیون تلفیق، وزارت نفت اجازه یافت که ۵ میلیون بشکه نفت و میعانات گازی را در بورس عرضه کند.

پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :
فاطمه ذوالقدر، نایب رئیس اول کمیسیون فرهنگی و عضو کمیسیون تلفیق مجلس می گوید که بر اساس مصوبه کمیسیون تلفیق، وزارت نفت اجازه یافت که 5 میلیون بشکه نفت و میعانات گازی را در بورس عرضه کند.

او در گفت و گو با خبرنگار «انتخاب» گفت: بر اساس مصوبات کمیسیون تلفیق، وزارت نفت مکلف شد ماهانه حداقل دو میلیون بشکه نفت خام سبک ایران، دو میلیون بشکه نفت خام سنگین ایران و يك میلیون بشکه میعانات گازی پارس جنوبی را به صورت مداوم و منظم با امکان تسویه صد در صد ریالی در رینگ صادراتی انرژی عرضه و گزارش عملکرد خود را هر سه ماه به کمیسیون انرژی مجلس شورای اسلامی ارسال کند.

به گفته ذوالقدر، این تصمیم در راستای تحقق سیاست های اقتصاد مقاومتی مبتنی بر ایجاد تنوع در روش های فروش نفت و استفاده از ظرفیت های بخش غیردولتی به منظور صادرات نفت خام گرفته شده است.
 

پورزند

Well-Known Member
کاربر فعال
متن کامل مصوبات کمیسیون تلفیق درباره عرضه نفت در بورس و تهاتر بدهی‌ها

براساس مصوبات کمیسیون تلفیق، در سال ۹۸ حداقل ۷۲ میلیون بشکه نفت خام و میعانات گازی در بورس انرژی عرضه خواهد شد و همچنین امکان تسویه ۲۰ هزار میلیارد تومان از بدهی های دولت از محل تحویل نفت خام براساس قیمت بورس انرژی فراهم می گردد.

متن کامل مصوبات کمیسیون تلفیق درباره عرضه نفت در بورس و تهاتر بدهی‌ها

به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری فارس، کمیسیون تلفیق مجلس شورای اسلامی در روز دوشنبه این هفته و در جریان بررسی لایحه بودجه سال ۱۳۹۸، دو مصوبه مهم درباره عرضه نفت خام و میعانات گازی در بورس و تهاتر بدهی های دولت با نفت داشت که متن کامل این مصوبات در ادامه آمده است:

*عرضه روزانه ۲۰۰ هزار بشکه نفت خام و میعانات گازی در بورس انرژی

بند الحاقی به تبصره ۱ لایحه بودجه ۹۸: «وزارت نفت مکلف است به صورت ماهانه حداقل دو میلیون بشکه نفت خام سبک، دو میلیون بشکه نفت خام سنگین و دو میلیون بشکه میعانات گازی پارس جنوبی را به صورت منظم و مستمر با امکان تسویه صددرصد ریالی یا ارزی در رینگ بین الملل (صادراتی) بورس انرژی در چارچوب قوانین و مقررات سازمن بورس عرضه و گزارش عملکرد این بند را هر سه ماه یکبار به کمیسیون انرژی مجلس شورای اسلامی ارائه نماید».

به گزارش فارس، در صورت تصویب نهایی این مصوبه کمیسیون تلفیق در صحن علنی مجلس و تایید آن توسط شورای نگهبان، سال آینده حداقل ۷۲ میلیون بشکه نفت خام و میعانات گازی در بورس انرژی عرضه خواهد شد. به عبارت دیگر، در سال ۹۸ روزانه حدود ۲۰۰ هزار بشکه نفت خام و میعانات گازی در بورس انرژی عرضه می شود که اقدام بزرگی در راستای استفاده از ظرفیت بخش غیردولتی برای بی اثر کردن تحریم های نفتی آمریکا محسوب می گردد.

گفتنی است در سال جاری و براساس مصوبه شورای عالی هماهنگی اقتصادی، تاکنون دو مرتبه نفت خام در بورس انرژی عرضه شده و مجموعا حدود یک میلیون بشکه نفت خام به فروش رسیده است. قرار استس سومین عرضه نفت خام در بورس انرژی با حجم یک میلیون بشکه نفت خام، دوشنبه اول بهمن ماه انجام شود.

*امکان تسویه ۲۰۰ هزار میلیارد ریال از بدهی های دولت با تحویل نفت خام

بند الحاقی به تبصره ۵ لایحه بودجه ۹۸: «به دولت اجازه داده می شود تا مبلغ دویست هزار میلیارد ریال از خالص بدهیهای قطعی خود به اشخاص حقیقی، حقوقی، تعاونی و خصوصی که در چارچوب مقررات مربوط تا پایانه سال ۱۳۹۷ ایجاد شده را از محل تحویل نفت خام به این اشخاص براساس قیمت بورس انرژی تسویه نماید.

مقدار نفت خام تحویلی مازاد بر سقف تعیین شده در بند (ب) تبصره (۱) این قانون است».

به گزارش فارس، در صورت تصویب نهایی این مصوبه کمیسیون تلفیق در صحن علنی مجلس و تایید آن توسط شورای نگهبان، زمینه لازم برای کاهش بخشی از بدهی های دولت همزمان با استفاده از ظرفیت بخش غیردولتی برای بی اثر کردن تحریم های نفتی آمریکا فراهم می گردد
 

پورزند

Well-Known Member
کاربر فعال
تدوین نقشه راه عرضه محصولات نفتی در بورس دستور کار قوای سه‌گانه

مدیرعامل بورس انرژی با بیان اینکه حمایت و تداوم عرضه نفت خام در بورس انرژی می‌تواند به اطمینان خریداران منجر شود، از تدوین نقشه‌راه عرضه محصولات نفتی توسط شورای عالی هماهنگی اقتصادی خبر داد.

@boltann
 

پورزند

Well-Known Member
کاربر فعال
جمع‌آوری نقدینگی‌های سرگردان در صورت تسویه بدهی‌های دولت با نفت خام

عضو کمیسیون انرژی مجلس معتقد است اگر دولت بتواند به جای وجه نقد به طلبکاران خود نفت‌خام دهد کمک شایانی نیز به جمع‌آوری نقدینگی‌های سرگردان در کشور کرده است، ضمن آنکه بورس انرژی سازوکار لازم برای معاملات نفتی را دارد و امکان اجرای مصوبه کمیسیون تلفیق بودجه ۹۸ در تهاتر بدهی دولت، در بورس انرژی فراهم است.

به گزارش پایگاه خبری بازار سرمایه (سنا) و به نقل از خانه ملت، محمد خالدی سردشتی در خصوص مصوبه اخیر کمیسیون تلفیق بودجه سال ۹۸ مجلس مبنی بر اینکه "دولت مجاز است خالص بدهی‌های قطعی خود را تا سقف ۲۰ میلیارد تومان به اشخاص حقیقی، حقوقی و خصوصی تا پایان سال ۹۷ از طریق تحویل نفت‌خام و براساس قیمت بورس انرژی تسویه کند"، گفت: اگرچه این مصوبه راه‌حل خوبی برای پرداخت طلب پیمانکاران است اما کشورهای همسایه همچون عربستان مشابه این اقدام را طور دیگری انجام می‌دهند، درواقع از آنجا که عربستان قصد دارد تمام انرژی مصرفی خود را از طریق خورشیدی تامین کند به همکاری شرکت‌های ژاپنی نیاز دارد اما به جای پول به پیمانکاران ژاپنی نفت‌خام می‌دهد لذا اگر ایران نیز بداند هدفش از این کار چیست، قدم مناسبی برداشته است.

نماینده مردم لردگان در مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه مصوبه اخیر مجلس مبنی‌بر اینکه "دولت مجاز است خالص بدهی‌های قطعی خود را از طریق تحویل نفت‌خام و براساس قیمت بورس انرژی تسویه کند" به نفع رشد و توسعه کشور است، ادامه داد: اگر پیمانکاران داخلی قَدَر باشند می‌توانند نفت‌خام دریافتی را به محصولات مختلف نفتی تبدیل کنند و در شرایط بحرانی تحریم به جای وابستگی به صدور نفت، مشتقات آن از طریق بخش خصوصی صادر شود، البته با توجه به این که تجربه‌ای در این کار نداریم و شرایط سخت تحریم بر کشور حاکم است آینده طرح چندان روشن نیست اما با این وجود باید با قدرت به سمت اجرای صحیح آن رفت.

جمع‌آوری نقدینگی‌های سرگردان در صورت تسویه بدهی‌های دولت با نفت خام

وی معتقد است اگر دولت بتواند به جای وجه نقد به طلبکاران خود نفت‌خام دهد کمک شایانی نیز به جمع‌آوری نقدینگی‌های سرگردان در کشور کرده است، ضمن آنکه بورس انرژی سازوکار لازم برای معاملات نفتی را دارد و امکان اجرای مصوبه کمیسیون تلفیق بودجه ۹۸ در تهاتر بدهی دولت، در بورس انرژی فراهم است.

ابراز امیدواری از عرضه پایدار نفت‌خام توسط شرکت ملی نفت

عضو کمیسیون انرژی مجلس با ابراز امیدواری از عرضه پایدار
نفت‌خام توسط شرکت ملی نفت، اضافه کرد: باتوجه به این مصوبه می‌توان پیش‌بینی کرد شرکت ملی نفت در تعاملی حداکثری با بورس انرژی روند روبه‌رشدی را در عرضه نفت داشته باشد
 
بالا