^ ^ شرکت بورس انرژِی ^ ^

پورزند

Well-Known Member
کاربر فعال
نگاهي به تغيير جديد در عرصه نفت در بورس
وزارت نفت، برنده تسويه ريالي


وحيد حاجي پور| ... در يکي از مهمترين مواردي که براي بورسي شدن نفت اختلافات نظر فراواني را به همراه داشت، نوع تسويه پول نفت بود. جالب است بدانيد وزارت نفت زماني که طرح اصلي فروش نفت در بورس به جلسه سران سه قوا رفت، روي تسويه کامل و صد درصدي ريالي متمرکز بود که سران سه قوا با رد کردن درخواست وزارت نفت، تصميم گرفتند 80 درصد پول نفت فروخته شده به صورت ارزي محاسبه شود و تنها 20 درصد آن ريالي باشد. طبيعتا از اين تصميم ناراضي بود اما مجبور به پذيرش آن شد. دو عرضه در مجموع به ميزان يک ميليون بشکه با اين «فرمان» صورت گرفت اما براي عرضه سوم به ميزان 3 ميليون بشکه، قرار شده است تسويه به صورت کاملا ريالي صورت گيرد.

اين خبر يک امتياز ديگر براي فعالان بخش خصوصي و خريداران نفت است؛ آن‌ها بدون آنکه مشکلي براي انتقال پول به حساب‌هاي پر ريسک بانک مرکزي يا شرکت‌هاي دولتي و شبه دولتي داشته باشند، ريالِ محموله‌ها را پرداخت مي‌کنند و دلار را نزد خود نگه مي‌دارند. بايد به ياد داشته باشيم که نرخ تسعير درآمدهاي نفتي نه ارز آزاد است و نه ارز نيمايي، بلکه دلار 4200 توماني است که با ساز و کار جديد، دولت و وزارت نفت برنده تسويه ريالي هستند زيرا مبناي محاسبه ارز محموله‌هاي نفتي، نرخ سنا است. يعني وزارت نفت بجاي دريافت ريالِ دلار 4200 توماني، ريالِ دلار 10 هزار توماني را به دست مي‌آورند بدون آنکه به دردسري بيفتند.

اين يک امتياز بزرگ براي وزارت نفت است؛ اين وزارتخانه اگر دلار دريافت کند نمي‌تواند آن را به در بازار آزاد به فروش برساند، دلار را به بانک مرکزي مي‌دهد و اين نهاد معادل ريالي بر حسب نرخ رسمي دلار در بودجه را به آن پرداخت مي‌کند اما با تسويه ريالي، وزارت نفت سهم خود از فروش نفت را با دلار 10 هزار توماني دريافت مي‌کند، يعني درآمد آن دو برابر مي‌شود و اين دقيقا همان نقطه‌‌اي است که مي‌توان به دليل اصرار وزارت نفت براي تسويه ريالي پي برد.

براي درک بهتر، به اين مثال توجه کنيد؛ فرض کنيد سه ميليون بشکه به بخش خصوصي فروخته شد، خريداران نفت ايران طبق قاعده مرسوم بايد پول محموله را به دلار به حساب معرفي شده از سوي بانک مرکزي واريز کنند. اگر قيمت نفت را 50 دلار در نظر بگيريم، يعني بايد 150 ميليون دلار به حساب بانک مرکزي واريز شود. 30 درصد اين مبلغ به صندوق توسعه ملي اختصاص پيدا مي‌کند و 14.5 درصد هم به حساب‌هاي معرفي شده از سوي شرکت ملي نفت. شرکت نفت يا بايد اين سهم را به صورت ارزي مصرف کند و يا اگر به ريال آن نياز داشته باشد، بايد آن را به بانک مرکزي تحويل داده و معادل ريالي آن را به نرخ تسعير بودجه دريافت کند. يعني شرکت ملي نفت از 150 ميليون دلار پول محموله سه ميليون بشکه‌اي، صاحب 21 ميليون و 750 هزار دلار مي‌شود که معادل ريالي آن 91 ميليارد تومان مي‌شود در حالي که طبق مجوزي که براي تسويه ريالي دريافت کرده است، با فرض دلار 10 هزار توماني بيش از 217 ميليارد تومان دريافتي خواهد داشت.

به بيان ساده‌تر، با تسويه ريالي پول نفت دولت و وزارت نفت بجاي دريافت 441 ميليارد تومان، بيش از يک هزار ميليارد تومان درآمد کسب مي‌کنند پس طبيعي است که دولت بيشتر از هر نهاد ديگري به دنبال افزايش صادرات نفت از طريق بورس باشد زيرا درآمدش با دور زدن زيرکانه قانون تسعير درآمدهاي نفتي، بيش از دو برابر افزايش مي‌يابد!

با اين وجود، نگاه‌هاي سياسي بدون در نظر گرفتن اين امتياز بزرگ براي دولت، همه چيز را فراموش مي‌کنند و طوري اين موضوع را نقد مي کنند که گويي دولت تحت فشارها تسليم تسويه ريالي شده است. اگر انتقادي به تسويه ريالي وارد است، نوک پيکان انتقادات بايد به سمت وزارت گرفته شود و نه آنکه با هوچي گري، جريان سازي سوخته‌اي را دنبال کرد.

متن کامل در لينک زير:

******/yuTYtz

@mizenaft
 

رادان81

Well-Known Member
کاربر فعال
فراموش نکنیم این سهم وقتی ارزشمنده که نفت به صورت مستمر در بورس انرژی عرضه بشه، تا حالا به نظر میرسه چنین اراده ای وجود نداشته و تنها برای رفع تکلیف و ظاهرسازی این کار صورت گرفته! تا کار دولت در صادرات نفت به مشکل اساسی نخوره ظاهراً این عرضه هم جدی گرفته نمیشه، به هر حال سهم متوقفه و باید صبر کرد ببینیم بالاخره چه تصمیمی گرفته میشه.
 

پورزند

Well-Known Member
کاربر فعال
IMG_20190101_055452_986.jpg
یکی از جزئیات اصلاح ساختاری در بودجه ۹۸

حمایت از حوزه انرژی
فروش نفت به بخش غیردولتی از طریق بورس انرژی


سازمان برنامه و بودجه کشور:
بودجه سال ۱۳۹۸ به‌گونه‌ای تنظیم شده است که تهدیدهای ناشی از تحریم‌های ظالمانه آمریکا را به فرصتی برای کاهش مشکلات ساختاری اقتصاد ایران، افزایش تاب‌آوری اقتصاد و دستیابی به اهداف اقتصاد مقاومتی تبدیل می‌کند.
 

پورزند

Well-Known Member
کاربر فعال
روحانی: فروش نفت به همان صورتی که مدنظر داشتیم ادامه دارد

حسن روحانی، رئیس‌جمهور روز چهارشنبه در جلسه هیات دولت:
در ۹ ماهه گذشته تراز تجاری ناشی از صادرات غیرنفتی با رقم حدود ۷۵۰ میلیون دلار، دارای تراز مثبت بوده که این رقم نشان دهنده تلاش‌های موفقیت‌آمیز فعالان اقتصادی بخش خصوصی و دولتی است.

بر اساس گزارش وزیر نفت، فروش نفت به همان صورتی که مدنظر بود ادامه دارد و برخی مشکلات جزئی که وجود دارد قابل حل بوده و بزودی برطرف خواهد شد./ پاد

@TpPress
 

reza1251

Well-Known Member
کاربر فعال
رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی می‌گوید فروش ۱۰۰ درصد ریالی نفت در بورس باعث کاهش ذخایر ارزی صندوق توسعه ملی نمی‌شود.

به گزارش «تابناک» محمدرضا پورابراهیمی رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی در گفتگو با خبرنگار خبرگزاری خانه ملت، با اشاره به امکان تسویه ریالی برای خریداران نفت، گفت: هر چه بتوانیم فروش نفت را براساس ارز داشته باشیم به نفع کشور خواهد بود چرا که ارز بیشتری دراختیار دولت قرار می‌گیرد.

رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی با اشاره به شرایط جدید فروش ریالی نفت در بازار بورس، ادامه داد: این شرایط را قرار دادیم تا اگر خریداری می‌خواهد ۱۰۰ درصد ریالی پرداخت کند، این امکان وجود داشته باشد.

نماینده مردم کرمان و راور در مجلس دهم شورای اسلامی تاکید کرد: مسیر فروش نفت در کشور براساس ضوابط وزارت نفت تعیین و استمرار پیدا می‌کند، بر همین اساس وزارت نفت مسیری را پیش بینی کرده است تا اگر خریدار نفت در بورس خواهان پرداخت ریالی باشد این زمینه فراهم باشد.

وی بیان داشت: محموله اول نفت در بورس ریالی-ارزی به فروش رسید به این نحو که باید ۸۰ درصد ارز و ۲۰ درصد ریالی خریداری می‌شد، اما با توجه به محدودیت‌هایی که دراین بخش ایجاد شده است، به دنبال فراهم کردن کمک و تسهیل خرید نفت در بورس هستیم.

روش فروش ریالی نفت در بورس است که مجوز‌های لازم را دارد، این فروش کاری به صندوق توسعه ملی ندارد و نباید نگران ذخایر ارزی این صندوق به واسطه فروش نفت بود.

پورابراهیمی در ادامه گفتگو با خبرگزاری خانه ملت، در این باره که با روش جدید فروش نفت درآمد ارزی کشور کاهش پیدا می‌کند، اظهار داشت: روش فروش ارزی نفت برداشته نشده است، یعنی اگر کسی می‌تواند نفت مورد نیاز خود را به روش ریالی- ارزی خریداری کند این امکان وجود دارد و ترجیح دولت نیز فروش نفت به روش ارزی- ریالی در بورس است.

رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی با تاکید براینکه برای حذف محدودیت‌های فروش نفت تسویه ۱۰۰ درصد ریالی در نظر گرفته شده است، گفت: روش فروش ریالی نفت در بورس است که مجوز‌های لازم را دارد، این فروش کاری به صندوق توسعه ملی ندارد و نباید نگران ذخایر ارزی این صندوق به واسطه فروش نفت بود.
 

NORSIST

Well-Known Member
کاربر فعال
عضو تازه
دوستان مواظب باشید این سهم رو به بالاترین قیمت بهتون نندازن .... خریدارصاحب اول و آخرشه خخخخ دربهترین حالت ۵۰ تومن سود سالانه خخخخ سهمی ۸۰۰۰ تومن بخری بعد ۵۰ تومن سود بگیری خخخخ
 

reza1251

Well-Known Member
کاربر فعال

اقتصادی
/ نفت و انرژی
۰۳:۱۶ - ۱۳۹۷/۱۰/۱۶

۴

فارس گزارش می دهدتعلیق عرضه نفت در بورس علیرغم مصوبه شورای هماهنگی اقتصادی ادامه دارد
علی رغم کاهش چشمگیر صادرات نفت ایران و گذشت حدود سه هفته از مصوبه جدید شورای عالی هماهنگی اقتصادی برای عرضه مجدد نفت در بورس، همچنان با بی تفاوتی وزارت نفت، هیچ خبری از عرضه مجدد نفت در بورس و حتی اطلاعیه آن نیست.

به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری فارس، یکی از معضلات اصلی اقتصاد کشور وابستگی آن به درآمدهای نفتی است که ضربه‌پذیری دولت و مردم را در برابر تحریم‌های نفتی بیشتر کرده است. همزمان با بازگشت مجدد تحریم‌های نفتی آمریکا از اردیبهشت‌ ماه، صادرات نفت کشور روندی نزولی به خود گرفته است و گزارش های موسسات بین المللی حکایت از کاهش چشمگیر میزان صادرات نفت کشور و رسیدن آن به حدود یک میلیون در روز دارد. هرچند مسئولان دولتی در زمینه عموما سکوت اختیار کرده اند اما محمدباقر نوبخت رئیس سازمان برنامه و بودجه در جمع نمایندگان معلولان در تاریخ ۱۲ آذرماه، کاهش میزان صادرات نفت ایران به یک میلیون بشکه در روز را تایید کرد.
*فروش نفت در بورس، پیروزی بزرگ ایران در مقابله با تحریم ها
از ابتدای خروج آمریکا از برجام، کارشناسان با بررسی مکانیزم اعمال تحریم‌های نفتی معتقد بودند که برای دور زدن و بی‌اثر کردن تحریم‌ها باید روش‌های فروش نفت متنوع‌سازی شود. یعنی نفت کشور علاوه بر مدل سنتی فروش نفت، از کانال‌های دیگری نیز به فروش برسد، کانال‌هایی که اگر چه برای مسئولین دولتی و نهادهای نظارتی شفاف بوده اما برای نهادهای تحریم‌‌کننده آمریکایی غیرقابل رهگیری و شناسایی باشد. در نتیجه شورای عالی هماهنگی اقتصادی پس از بررسی راهکارهای موجود، طرح عرضه نفت در بورس و مشارکت بخش خصوصی در صادرات نفت را به صورت آزمایشی تصویب کرد.
با توجه به توانایی و انعطاف‌پذیری بخش خصوصی برای دور زدن تحریم‌های نفتی، فاز آزمایشی عرضه نفت در بورس با موفقیت اجرا شد. در این مرحله یک میلیون بشکه نفت خام سبک ایران در بورس انرژی عرضه شد که با استقبال گسترده شرکت‌های خصوصی داخلی و خارجی همه‌ی محموله‌های عرضه شده به فروش رسید. اجرای موفقیت آمیز این راهکار ضدتحریمی بازتاب گسترده‌ای در رسانه‌های دنیا داشته که از جنبه تاثیر عرضه نفت در بورس در دور زدن تحریم‌های آمریکا قابل تحلیل است. در این بین اما اعتراف زودهنگام بنیاد دفاع از دموکراسی‌های آمریکا (FDD) بیش از سایر بازتاب‌های خبری حائز اهمیت است.
در این راستا سعید قاسمی‌نژاد مشاور بنیاد دفاع از دموکراسی‌ها که اتفاقا یکی از کارویژه‌های این موسسه تمرکز به تاثیرگذاری تحریم‌ها بر اقتصاد ایران است، با انتشار مطلبی در سایت businessinsider با عنوان "تحریم‌های ترامپ علیه ایران طبق انتظار عمل نکرده است" به راهکار جدید ایران برای مقابله با تحریم‌های نفتی اشاره کرده است و گفت: «فروش نفت در بورس انرژی یک پیروزی برای ایران بود و به جهان راه دور زدن تحریم‌های آمریکا را نشان داد».
*وزارت نفت، مقصر اصلی تعلیق اجرای این راهکار ضدتحریمی
در حالی که انتظار میرفت اجرای این راهکار در هفته‌های آتی با قوت و قدرت بیشتری صورت گیرد و نفت خام کشور به صورت منظم و هفتگی و در احجام بیشتری در بورس انرژی عرضه شود؛ این راهکار با وقفه‌ای یک‌ ماهه مواجه شد. بهانه وزارت نفت برای عدم اجرای این راهکار ضدتحریمی نبود مجوزهای لازم برای عرضه نفت در بورس از سوی شورای عالی هماهنگی اقتصادی بود. نهایتا در جلسه مورخ ۲۷ آذرماه این شورا، راهکارهای وزارت نفت در زمینه عرضه گسترده تر نفت در بورس انرژی تصویب شد و مقرر گردید ۳ میلیون بشکه نفت در بورس عرضه شود. ضمنا به وزارت نفت اختیار داده شد که صد درصد ریالی تسویه وجوه را انجام دهد. در حالی که انتظار می رفت این مصوبه شورای عالی هماهنگی اقتصادی به سرعت اجرایی شود، حدود سه هفته از این مصوبه می گذرد و نه تنها هیچ خبری از عرضه سوم نفت در بورس انرژی نیست و حتی تاکنون اطلاعیه این عرضه نیز منتشر نشده است. شواهد نشان میدهد که وزارت نفت تنها مقصر عدم اجرای این راهکار ضدتحریمی است. اما دلیل این اقدام وزارت نفت چیست؟
*پشت پرده سنگ اندازی وزارت نفت در مسیر عرضه نفت در بورس
از همان ابتدای طرح راهکار عرضه نفت در بورس در فضای رسانه‌ای، افراد نزدیک به وزارت نفت و به خصوص شرکت ملی نفت ایران با طرح شبهاتی درباره آن، با اجرای این راهکار مخالفت کردند. به همین دلیل، می توان عدم تمایل‌ وزارت نفت به اجرای این راهکار ضدتحریمی را مهمترین دلیل تعلل این وزارتخاانه در اخذ مصوبه از شورای عالی هماهنگی اقتصادی و همچنین عدم عرضه نفت در بورس پس از گذشت سه هفته از اخذ این مصوبه تحلیل کرد.
به نظر میرسد سنگ اندازی‌های وزارت نفت در مسیر عرضه نفت در بورس به دو دلیل صورت می‌گیرد:
1- انحصارطلبی وزارت نفت و به خصوص شرکت ملی نفت در صادرات نفت کشور: زیرا انحصار فروش نفت کشور طبیعتا امتیازات فراوانی برای مسئولین امور بین الملل شرکت نفت داشته و با عرضه نفت در بورس هر چند میتوان تحریم‌های نفتی را دور زد اما انحصار فروش نفت برای این بخش از شرکت ملی نفت ایران شکسته می‌شود و شاید بخشی از منافع این وزارتخانه که ناشی از انحصار فروش نفت است به خطر بیفتد. در نتیجه، وزارت نفت و زیرمجموعه های آن مشابه دو تجربه قبلی عرضه نفت در بورس در سال 90 و 93 این بار هم علیرغم کاهش شدید صادرات نفت کشور، منافع سازمانی خودش را به منافع ملی کشور ترجیح میدهد.
2- اعطای معافیت‌های موقت آمریکا به خریداران نفت ایران: اعطای این معافیت به خریداران نفت ایران باعث شد که نگرانی‌ها از به صفر رسیدن میزان صادرات نفت کشور کاهش یابد و همچنین فشار ایجاد شده بر وزارت نفت برای اجرای راهکارهای ضدتحریمی کاهش یابد و عرضه نفت در بورس با وقفه‌ای 50 روزه مواجه شود. این در حالی است که معافیت‌های داده شده به خریداران نفت ایران تنها تا 6 ماه برقرار است و پس از آن، حجم این معافیت ها کاهش خواهد یافت و حتی احتمال دارد برخی از این معافیت ها لغو شود. اما به نظر میرسد که اعطای معافیت‌های موقت باعث شده که این وزارتخانه بر روند اشتباه خود یعنی فروش نفت از مدل سنتی تمرکز کند و نسبت به تنوع‌سازی مسیر فروش نفت بی‌تفاوت شود. این در حالی است که کارشناسان معتقدند که دلیل اصلی اثرگذاری تحریم‌های نفتی آمریکا، مدل سنتی فروش نفت کشور توسط امور بین‌الملل شرکت ملی نفت ایران است.
در مجموع، با توجه به کاهش شدید میزان صادرات نفت کشور در ماه های اخیر و همچنین موفقیت‌آمیز بودن عرضه نفت در بورس در فاز آزمایشی، ضروری است ولی انحصارطلبی وزارت نفت و دلخوشی به معافیت‌های موقت آمریکا به خریداران نفت ایران باعث شده است این راهکار موفق متوقف شده و این پیروزی بزرگ در بی اثر کردن تحریم‌های نفتی در آستانه شکست قرار گیرد. انتظار می رود با هوشیاری مقامات ارشد وزارت نفت و نهادهای نظارتی هر چه سریعتر این شرایط تغییر یابد و مجددا شاهد عرضه نفت در بورس باشیم.
 

reza1251

Well-Known Member
کاربر فعال
شناسه خبر: 1445999
جوابیه وزارت نفت به یک خبر دانا/
عرضه نفت خام در بورس انرژی در قالب ساختار جدید از سر گرفته می‌شود

در پی انتشار خبری در شبکه اطلاع رسانی دانا با عنوان پشت پرده تعلل وزارت نفت در عرضه آزمایشی بورس نفت/ از عدم اعتماد به بخش خصوصی تا کوتاه شدن دست شرکت ملی نفت از سود فروش نفت جوابیه ای از سوی روابط عمومی وزارت نفت منتشر شد.
به گزارش خبرنگار شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ در پی انتشار خبری در شبکه اطلاع رسانی دانا با عنوان پشت پرده تعلل وزارت نفت در عرضه آزمایشی بورس نفت/ از عدم اعتماد به بخش خصوصی تا کوتاه شدن دست شرکت ملی نفت از سود فروش نفت جوابیه‌ای از سوی روابط عمومی وزارت نفت منتشر شده که متن جوابیه به شرح زیر است.
سردبیر محترم شبکه اطلاع رسانی راه دانا با سلام و احترام
پیرو خبر منعکس شده در مورخه 02/10// 1397 آن شبکه اطلاع رسانی با عنوان "پشت پرده تعلل وزارت نفت در عرضه آزمایشی بورس نفت" نکات ذیل جهت اطلاع و بهره برداری خبرنگار محترم آن رسانه اعلام می شود.
مقتفی است با عنایت به ماده 33 قنون مدنی است و در راستای تنویر افکار عمومی، پاسح ذیل در کوتاه ترین زمان ممکن در خروجی آن رسانه منعکس گردد.
فرآیند عرضه نفت خام در بورس، به دو عامل بستگی دارد: عامل اول عرضه کننده یعنی شرکت ملی نفت ایران و عامل دوم به آمادگی کافی خریداران مربوط می شود؛ که البته بخش مهمی از عامل دوم خود متاثر از موفقیت خریداران در یافتن مقصد نهایی و ارائه ضمانتنامه های معتبر بانکی است. شرکت ملی نفت ایران پس از عرضه آزمایشی یک میلیون بشکه نفت خام مرغوب صادراتی به صورت آزمایشی در بورس، نسبت به برگزاری جلسات همفکری با خریداران بالقوه و متقاضیان بخش خصوصی اقدام کرد تا ضمن بهره مندی از نظرات ایشان، در هرچه بهتر شدن ساختار عرصه های آتی، ساز و کارهایی موثر در حوزه سازمان های مرتبط با این موضوع (نظیر بورس انرژی ایران و شرکت سپرده گذاری مرکزی و تسویه وجود (سمات))، را در دستور کار قرار داد. در ادامه چارچوب تازه‌ای جهت اخذ مجوزهای لازم (با هدف حمایت از سرمایه گذاران بخش خصوصی) طراحی شد که ساختار جدید هم اکنون در مرحله اخذ مجوز های قانونی است.
در پایان تأکید می شود که شرکت ملی نفت ایران با جدیت در حال پیگیری موضوع است و به زودی نسبت به عرضه نفت خام در بورس انرژی در قالب ساختار جدید اقدام خواهد کرد.
 

radikal

Active Member
کاربر فعال
عضو تازه
وزارت نفت اعلام کرد:

بزودی عرضه نفت خام در بورس انرژی در قالب ساختار جدید از سر گرفته می شود که ساختار جدید اکنون در مرحله دریافت مجوزهای قانونی است.

@boltann
 

NORSIST

Well-Known Member
کاربر فعال
عضو تازه
قالب مالب رو ول کنید فعلا که بسته شده معلوم نیست یکسال دیگه دوساله دیگه یا چند سال دیگه سهم باز میشه :cool::cool::cool::cool:
 

پورزند

Well-Known Member
کاربر فعال
در سال ۹۸ بنزین در رینگ صادراتی بورس انرژی عرضه خواهد شد/ تفاوت قیمت عرضه و تقاضا، مهم‌ترین دلیل توقف عرضه نفت خام در بورس

صادق آبادی، مدیرعامل شرکت ملی پالایش و پخش:
تا پایان سال جاری مازاد تولید بنزین معمولی خواهیم داشت، در تلاشیم تا این مازاد تولید بنزین در رینگ صادراتی بورس انرژی عرضه شود.
دلیل اصلی عدم تداوم عرضه نفت خام در بورس را تفاوت قیمت بین عرضه و تقاضا است.
از آنجاکه خریداران قیمت‌های پایینی را برای خرید پیشنهاد داده‌اند، نتوانستیم در یک قیمت به توافق برسیم اما در تلاشیم با راهکارها و پیشنهادهای جدید به زودی عرضه نفت خام در بورس از سر گرفته شود.
@eghtesadonline
 

پورزند

Well-Known Member
کاربر فعال
عرضه بنزین مازاد در بورس انرژی برای صادرات معاون وزیر نفت:
با توجه به راه اندازی فاز 3 پالایشگاه ستاره خلیج فارس، طرح های صادرات و ذخیره سازی بنزین مازاد را در دستور کار داریم و می توان از ظرفیت بورس انرژی استفاده کرد.
بتاسهم/
 

پورزند

Well-Known Member
کاربر فعال
✅ بازوی دوم صادرات بورس انرژی فعال شدداد و ستد ١٠ هزار تنی گاز مایع امروز در بورس انرژی اگرچه موجب شد ارزش معاملات این بازار رشد جدی داشته باشد ولی به معنی آغاز به کار یک بازار صادراتی مهم به موازات بازار نفت خام است که بستری بسیار مهم برای توسعه بورس انرژی خواهد بود و نمی‌توان از آن چشم‌پوشی کرد یا از کنار آن به سادگی گذشت. در بازار فولاد اما شاهد کاهش قیمت‌ها هستیم گویا امروز به عنوان دومین روز افت قیمت‌ها به معنی آغاز یک جریان کاهشی جدید و مهم است و می‌تواند بخشی از موفقیت‌های قیمتی این بازار را از بین ببرد...

ادامه مطلب ...

@bourse24ir
 

پورزند

Well-Known Member
کاربر فعال
رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس:
عرضه مستمر نفت در بورس ضروری است

رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس با بیان اینکه جلوگیری از فروش نفت یکی از مهمترین محورهای تحریم آمریکا علیه ایران است گفت: برای مدیریت کردن شرایط ظرفیت فروش نفت را از جایگاه دولت یعنی وزارت نفت جدا کردیم و باید این کار را ادامه دهیم.
به گزارش پایگاه خبری بازار سرمایه (سنا) و به نقل از عصر مالی؛ محمدرضا پور ابراهیمی گفت: زمانی که در شورایعالی بورس حضور داشتم یعنی هشت سال قبل مصوب شد بورس نفت راه اندازی شود. راه اندازی بورس نفت با این هدف به تصویب رسید که فرآیند فروش نفت از دولت جدا و به بخش خصوصی منتقل شود تا اگر با تحریم مواجه شدیم بتوانیم شرایط را مدیریت کنیم.

به گفته پور ابراهیمی در آن زمان دولت و ساختار سنتی وزارت نفت در مقابل فروش طلای سیاه توسط بخش خصوصی مقاومت کرد، اما بهر حال باید پذیرفت که ظرفیت فروش نفت توسط بخش خصوصی می تواند به اقتصاد کشور کمک کند.

پورابراهیمی با بیان اینکه با حضور بخش خصوصی تحریم هایی که در ارتباط با نهادهای دولتی انجام می شود، کمرنگ خواهد شد، گفت: عرضه نفت خام در بورس انرژی باید از سال‌ ها قبل به شکل مستمر انجام می‌شد و اکنون که دوباره طلسم آن شکسته شده تعلل در استمرار عرضه از سوی کمیسیون اقتصادی پیگیری می شود.

رییس کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی، افزود: عرضه نفت در بورس انرژی با هدف افزایش شفافیت، ورود بخش خصوصی به این صنعت و مدیریت فضای تحریم صورت گرفته و در شرایط فعلی آنچه اهمیت دارد عرضه مستمر طلای سیاه در بازار سرمایه کشور است.

پورابراهیمی ابراز امیدواری کرد در روزهای آینده شاهد عرضه بیشتر نفت در بازار سرمایه باشیم و گفت: در جلساتی که با مدیران بازار سرمایه داشتیم، آنها اعلام کردند نمایندگانی از طرف سفارت‏خانه ‌‏ها آماده خرید نفت از بورس هستند و عزم کمیسیون اقتصادی مجلس نیز بر استمرار عرضه نفت در بورس است.

نماینده خانه ملت ضمن اشاره به اینکه مجوز لازم از سران سه قوه اخذ شده تا ۳ میلیون بشکه نفت در بورس به صورت ۱۰۰ درصد ریالی به فروش برسد، ادامه داد: هرچند این شرایط را قرار دادیم تا اگر خریداری می خواهد ۱۰۰ درصد ریالی پرداخت کند، این امکان وجود داشته باشد اما فروش نفت براساس ارز بیشتر به نفع کشور است و ارز بیشتری دراختیار دولت قرار می گیرد.

رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس افزود: ممکن است عرضه نفت در بورس با مشکلاتی رو به رو باشد اما با گذشت زمان و استمرار در عرضه معایب برطرف می شود.
 

reza1251

Well-Known Member
کاربر فعال
اطلاعیه نوبت سوم عرضه نفت در بورس
امکان تسویه کامل براساس ریال ایران و افزایش مدت تسویه از ۶۰ به ۹۰ روز اصلی‌ترین تغییرات اطلاعیه نوبت سوم عرضه نفت است. به گفته مدیرعامل بورس انرژی زمان عرضه‌های آتی نفت در بورس انرژی منوط به تصمیم شرکت ملی نفت است.

38388:
فارس: علی حسینی پیرامون تازه‌ترین اقدام‌ها برای عرضه نوبت سوم نفت خام سبک ایران در این بازار می‌گوید: در اطلاعیه عرضه جدید، پیشنهادهای ارائه شده به وزارت نفت و شرکت ملی نفت ایران بررسی شده و براساس آن مدت دوره تسویه معاملات نفت خام از 60 به 90 روز افزایش یافته است. در عین حال این امکان برای خریداران فراهم شده که معاملات نفت خام به طور کامل براساس ریال ایران تسویه شود.
وی درخصوص زمان عرضه های آتی آن را منوط به تصمیم گیری شرکت ملی نفت ایران دانست و بیان کرد: قاعدتا شرکت ملی نفت ایران باتوجه به رویکرد سازنده ای که دراین خصوص دارد متناسب با شرائط و صلاحدید خود تصمیم لازم را اتخاذ خواهد کرد .
به گفته حسینی حجم عرضه نفت خام سبک ایران در این مرحله معادل 3 میلیون بشکه خواهد بود که به صورت محموله‌های یک میلیون بشکه‌ای روانه میز فروش خواهند شد. البته محموله ها همچنان ۳۵ هزار بشکه ای خواهد بود.
مدیرعامل بورس انرژی از رشد قابل تامل کدهای معاملاتی داخلی و خارجی پس از عرضه موفق نفت خام در نوبت اول و دوم سخن گفت و افزود: در بازار سایر فراورده‌های نفتی نیز هم اکنون روزانه نزدیک به 20 عرضه فراورده هیدروکربوری انجام می‌شود. ضمناً با توجه به افزایشی شدن روند قیمت جهانی نفت خام به نظر می رسد دوباره رونق به این بازار بازگشته است.
حسینی در ادامه تاکید دارد: در بازار فراورده‌های نفتی بورس انرژی در حالی عرضه‌های گاز مایع فشرده (LPG) در محموله‌های پنج هزار تنی معامله می‌شد که هم اکنون حجم این معاملات به محموله های 10 هزار تن افزایش یافته و پیش‌بینی‌ها حاکی از رشد این معاملات در آینده است.
وی در برابر این پرسش مبنی بر اینکه چرا با وجود واگذاری‌ نیروگاه‌ها به بخش خصوصی و لزوم آزادسازی قیمت برق در آینده‌ای نه چندان دور اما همچنان بازار برق در بورس انرژی با اقبال چندانی روبرو نیست؟ تاکید دارد: بازار معاملات مصرف‌کنندگان بزرگ برق در حالی سال گذشته راه‌اندازی و با اقبال معامله‌گران این بازار روبرو شد که وزارت نیرو با توجه به لزوم تعدیل قیمت انتقال برق یا همان ترانزیت از ماه‌های گذشته انجام این معاملات در بورس انرژی را بامانع روبرو کرده است.
خبرها از تلاش وزارت نیرو برای متقاعد کردن دولت برای افزایش قیمت ترانزیت برق در کمیسیون اقتصادی این نهاد حکایت دارد که در صورت تصویب آن می‌توان به تداوم و رشد معاملات برق در بازار مصرف‌کنندگان بزرگ بورس انرژی امیدوار بود.
 

NORSIST

Well-Known Member
کاربر فعال
عضو تازه
با توجه به گزارش واصله سهم تا یکسال دیگه بسته خواهد ماند
 

دیده بان بورس

Well-Known Member
کاربر فعال
با توجه به گزارش واصله سهم تا یکسال دیگه بسته خواهد ماند
گرچه احتمال بازگشائی در اوایل بهمن ماه است ولی این گزارشتان !!!! فرصت خوبی برایتان جهت تامین نقدینگی برای ورود به سهم ایجاد خواهد کرد.
 
بالا