شراز ( پالایش نفت شیراز )

lotusnil

Member
عضو تازه
پالایشگاهی دیگر در کنار سایر هم گروهی ها (پالایش نفت اصفهان، پالایش نفت تبریز، پالایش نفت بندر عباس)
 

lotusnil

Member
عضو تازه
به نظر من قیمت بازگشایی حدود 300 تا 330 جای رشد داره و به قول پیش کسوتان قیمت شیرینی هست
 

sahamdaran

Very Good Member
کاربر فعال
واحد مطالعات و تحقیقات بورس نیوز بررسی می کند
ارزندگی سهام پالايش نفت شيراز تا کجا است؟
ریسک کاهش قیمت برای محصولات این شرکت عملاً مفهوم خود را از دست می دهد و حتی کاهش قیمت نفت می تواند بدلیل کاهش بهای تمام شده محصولات به عنوان یک فرصت قلمداد شود. شرکت از لحاظ نسبت های سود آوری نیز وضعیت نسبتاً مناسبی در میان شرکت های مشابه خود دارد. با توجه به p/e بالای شرکت های مشابه نسبت به p/e متوسط بازار، عرضه این سهم در صورت معقول بودن قیمت می تواند با استقبال اهالی بازار مواجه شود.
با توجه به عرضه اولیه 5 درصد از سهام شرکت پالایش نفت شیراز در بازار دوم فرابورس در این نوشتار به بررسی وضعیت بنیادی این شرکت بر اساس اطلاعات موجود و در دسترس می پردازیم.
معرفی شرکت:
به گزارش واحد مطالعات و تحقیقات بورس نیوز؛ شرکت پالایش نفت شیراز در سال 1350 تاسیس شد و در سال 1352 به بهره برداری رسید؛ ظرفیت اسمی این پالایشگاه 40 هزار بشکه در روز و ظرفیت عملیاتی آن 60 هزار بشکه در روز است؛ خوراک این پالایشگاه از نفت خام سنگین حوزه نفتی گچساران و میعانات گازی حوزه آغار و دالان تامین می شود. سهامدارن عمده این شرکت شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده*های نفتی ایران با 70 درصد و شرکت سرمایه*گذاری سهام عدالت با 30 درصد می باشند.
بررسی آخرین وضعیت مالی شرکت:
1- درآمد فروش شركت در سال مالي 90 با 37.4 درصد رشد نسبت به سال مالي 89 به ميزان 26.162 ميليارد ريال گزارش شده است. از طرفي درآمد فروش در بودجه 91 با رشد 12 درصدي نسبت به سال مالي 90 به ميزان 29.332 ميليارد ريال برآورد شده است. بهاي تمام شده كالاي فروش رفته در سال مالي 90 با افزايش 34 درصدي، سود ناخالص 826.9 ميليارد ريالي را در سال مالي 90 رقم زده اند . در بودجه 91 اما بهاي تمام شده شركت با رشد 12 درصدي پيش بيني شده است كه موجب برآورد رشد 14 درصدي سود ناخالص به ميزان 932.8 ميليارد ريال شده است. شایان ذکر است که کل محصولات شرکت در بازار داخل کشور به فروش می رسد. در صورت سود و زيان پيش بيني شده، نرخ نفت خام تحويلي به شرکت برابر 95 درصد متوسط نرخ بهاي محموله هاي صادراتي از مبادي اوليه در سال 1390 (هر بشکه 111.7دلار) و نرخ فروش پنج فرآورده اصلي نفتي با نرخ ميانگين قيمت هاي بين المللي در طي سال 1390 (قيمت هاي بين المللي طبق اعلام شرکت ملي پالايش و پخش فرآورده هاي نفتي ايران) و ساير فرآورده ها به نرخ اسفندماه 1390 مبناي محاسبه قرار گرفته است.

1-1- شرکت تولید کننده 11 محصول است که در دو جدول زیر مقدار فروش، مبلغ فروش هر واحد و درآمد فروش هر یک از محصولات شرکت در بودجه 91 و سال مالی 90 و درصد رشد هر کدام نسبت به سال مالی 90 ملاحظه می شود:


2-1- مواد مصرفی شرکت شامل 2 ماده نفت خام و میعانات گازی است که مقدار و مبلغ آنها در جدول زیر مشخص است. شایان ذکر است که کل مواد مصرفی از داخل کشور تامین می شود.

1- در سال مالي 90با كسر هزينه هاي عمومي اداري به مبلغ 877.6 ميليارد ريال و افزودن ساير درآمدهاي عملياتي به ميزان 693.7 ميليارد ريال، سود عملياتي با رشد چشمگير 2796 درصدي به ميزان 643 ميليارد ريال محقق شده است كه در بودجه 91 اين آيتم به ميزان 745 ميليارد ريال برآورد شده است.

2- سود قبل از كسر ماليات در سال مالي 90 با افزودن خالص درآمدهاي متفرقه به ميزان 32.5 ميليارد ريال با 1257 درصد افزايش نسبت به سال مالي 89 به ميزان 675.5 ميليارد ريال گزارش شده است. در بودجه 91 اين رقم به 777 ميليارد ريال رسيده است.

3- با کسر مالیات از سود قبل از کسر مالیات ، سود خالص در سال مالی 90 با1303 درصد رشد به میزان 523.5 میلیارد ریال محقق شده است. این در حالی است که در بودجه 91 این آیتم به رقم 602 میلیارد ریال رسیده است.

4- با تقسیم سود خالص بر تعداد سهام، در سال مالی 90 عایدی هر سهم 509 ریال محقق و در بودجه 91 این آیتم 586 ریال برآورد شده است.

5- یررسی ترازنامه شرکت: بدهی ها با رشد 99 درصدی و حقوق صاحبان سهام با رشد 20 درصدی موجب افزایش 68 درصدی مجموع دارایی ها شده است.

6- مقایسه پالایشگاه های حاضر در بازار سرمایه: بررسی شرکتهای مشابه در بازار سرمایه حاکی از برتری شرکت پالایش نفت شیراز از لحاظ نسبتهای ROA و حاشیه سود خالص می باشد.

7- محاسبه ارزش ذاتی شرکت:
با توجه به شرايط حاكم بر بازار سرمایه، براي سال هاي 92 تا 94 مقدار توليد و فروش را سالي 5 درصد رشد داديم و با داشتن نسبت توليد هر يك از محصولات به كل توليد سال 90، مقدار توليد و فروش هر يك از محصولات را پيش بيني كرديم. قيمت هر يك از محصولات را نيز سالي 10 درصد رشد داديم. در خصوص بهاي تمام شده هم از نسبت آن به فروش استفاده كرديم. با داشتن اين مفروضات، مقدار سود پيش بيني شده براي سال هاي آتي را محاسبه كرديم كه در نتيجه با فرض نرخ تنزيل 25 درصد و P/E=4 به ارزش ذاتي 4.168 ريال براي هر سهم رسيديم که p/e مرتبه 7.11 را برای این سهم به همراه دارد.
نتیجه گیری: با توجه به اینکه شرکت کل محصولات خود را در بازار داخلی به فروش می رساند و همچنین کل مواد اولیه از داخل تامین می شود می توان سهم را بعنوان سهمی عاری از ریسک های ناشی از تحریم که بی شک مهمترین ریسک این روزهای بازار سرمایه است معرفی نمود. همچنین بدلیل عدم وجود صادرات، شرکت از ریسکهای قوانین و مقررات تحمیلی از طرف دولت (نظیر آنچه در مورد پالایشگاه بندر عباس بعنوان سهم 23 درصدی صندوق توسعه ملی دیده شد) نیز محفوظ است. با توجه به وابسته بودن محصولات شرکت به قیمت نفت و با توجه به چشم انداز نزولی بودن قیمت نفت جهانی در بلند مدت، بزرگترین ریسک شرکت باید کاهش قیمت محصولات عنوان شود اما با توجه به اینکه در کشورمان نرخ محصولات کلاً وابستگی چندانی به قیمتهای جهانی ندارد (نظیر آنچه که در مورد قیمت بنزین جهانی در روزهای اخیر شاهد هستیم.) و تعیین قیمت از طریق مکانیسم عرضه و تقاضا نیز چندان مفهومی ندارد و قیمتها کاملاً دستوری تعیین و اجرا می شود، بنابراین ریسک کاهش قیمت برای محصولات این شرکت عملاً مفهوم خود را از دست می دهد و حتی کاهش قیمت نفت می تواند بدلیل کاهش بهای تمام شده محصولات به عنوان یک فرصت قلمداد شود. شرکت از لحاظ نسبت های سود آوری نیز وضعیت نسبتاً مناسبی در میان شرکت های مشابه خود دارد. با توجه به p/e بالای شرکت های مشابه نسبت به p/e متوسط بازار، عرضه این سهم در صورت معقول بودن قیمت می تواند با استقبال اهالی بازار مواجه شود.

 

dirit

Member
کاربر فعال
از 250 تا 400

مبارک برای کسانی که خریدند و خصوصا ریاست تالار بورس که امروز باعث شدن خیلی از بازار منفی شود
متاسفم برای این نوع مدیریت
و عرضه های اخیرشون شبندر و شراز
 

BARADARAN

Good Member
کاربر فعال
ما که 1000آن لاین درقیمت 2500ریال بهمانن تعلق گرفت تا 3500ریال هم از روز شنبه خریداریم :))
 

مهندس معماری

Very Good Member
کاربر فعال
درحالی که شراز عرضه میکردند من 250 تومان وارد کردم گفت نماد مجاز نیست عصبانی شدم به هر حال نتوستم بخرم ولی عرضه این سهام خیلی مسخره بود اصلا نفهمیدم چطوری عرضه کردند
 

سامان G2

مسدود شده
مسدود شده
مبارکتون باشه....=d>

1000 تا 350 خریدیم
رفت تو پاچمون
منم 1000تا آنلاين 3500ريال خريدم
درحالی که شراز عرضه میکردند من 250 تومان وارد کردم گفت نماد مجاز نیست عصبانی شدم به هر حال نتوستم بخرم ولی عرضه این سهام خیلی مسخره بود اصلا نفهمیدم چطوری عرضه کردند
منهم درست در لحظه ایی که روی 250 فروشنده گذاشته بود درخواست آنلاین فرستادم جواب داد نماد مجاز نیست!!
 

rezaei77

Very Good Member
کاربر فعال
منم 1000 تا رو 350 خريدم 1000 تا هم کارگزارم داد(280 توماني) شد ميانگين 315 حالا بايد 20 درصد رشد کنه تازه ير به ير بشم،جالبه حالا دارن جار ميزنن که آنلاينها بالا خريدن مگر ما ميتونيم قيمت رو از بالاترين درخواست بالاتر ببريم من زدم 410 خطاي محدوديت دامنه داد، از استيشن ها قيمت رو بالا ميبرن آنلاينها هم بعد ميتونن با قيمت اونها اردر بدن
 

rezaei77

Very Good Member
کاربر فعال
بررسی نکات اثرگذار بر بودجه سال 91 پالایش نفت شیراز

http://kb.rhbroker.com/show.file?mainfile=true&userfile_id=13209704&showType=1
اين چطور تحليل کرده يه جا گفته نفت رو 110 دلار در نظر گرفته و عمده هزينه شرکت خريد نفت هست و قيمت نفت الان 93 دلاره بعد شرکت از اين محل تعديل منفي ميده اگر نفت رو داره 93 دلار ميخره پس بايد تعديل مثبت بده نه منفي #-o
 

003

Member
عضو تازه
سلام دوستان من 1000تا درخواست خريد دادم بدون سقف قيمت ثبت هم شد ولي کارگزاري الان سهمو برام نگرفته!!! چجورياس قضيه؟:-?
 

abiii

Very Good Member
نارنجی سابق
با ارزندگی این سهم کاری ندارم ولی با توجه به سوابق قبلی عرضه ها این سهم 2 هفته کلا صف خرید خواهد بود و قیمت در پایان هفته بعد337 تومان خواهد بود و هفته بعدش نیز 400 خواهد بود و شخصا فکر نمیکنم کسی حتی آنکه 400 خریده زیان ببیند.
 

sahamdaran

Very Good Member
کاربر فعال
فرابورسیه
راحت روزی 5 درصد میخوره
400 میشه براش متصور بود
بعید میدونم کسی ضرر کنه
 
بالا