شاخص کل واخبار مربوط به شاخص1

جواد277

Well-Known Member
کاربر فعال
ذخایر طلای کافی چین برای تمام کردن کار دلار

کد: 92107 تاریخ انتشار: 14 شهریور 1397 ساعت 21:00

در شرایطی که کشورهای بیشتری به کنار گذاشتن دلار از مبادلات خود علاقه مند می‌شوند، پایان عصر دلار محتمل‌تر از هر زمانی است.

به نقل از راشاتودی، مکس کایزر-کارشناس اقتصادی گفت: آمریکا از دلار به عنوان یک اسلحه استفاده می‌کند. السدیر مکلئود- مدیر تحقیقات سایت "گلد مانی" نیز گفت آمریکا می‌داند که جهان در حال حاضر به جز دلار گزینه دیگری ندارد و به همین دلیل از مزیت برتری دلار بر ارزهای دیگر سو استفاده می‌کند.

مک لئود افزود: آمریکا این پیغام را به کشورهای دیگر که در مبادلات خود به دلار متکی هستند مخابره می‌کند که اتکایشان به دلار کار بدون خطری نیست. کشورهای دیگر باید گزینه‌های دیگر نیز داشته باشند.

این تحلیلگر با اشاره به چین به عنوان یک نمونه موفق می‌گوید چین دست کم در آسیا در حال کنار گذاشتن دلار است. به گفته او چین از مدت ها پیش در حال انباشتن طلا بوده است و این فرصت را دارد تا در مواقع بحرانی از پول ملی خود حمایت کند.

وی گفت: ذخایر طلای چین بسیار بیشتر از ۱۸۴۲ تنی است که توسط دولت این کشور اعلام شده است. چین از سال ۱۹۸۳ به دنبال متنوع سازی ذخایر ارزی خود بوده و احتمالا اکنون حدود ۲۰ هزار تن طلا اندوخته است. مک لئود افزود: اگر چین با ذخایر طلای خود از یوان استفاده کند قادر به تمام کردن کار دلار خواهد بود.
 

جواد277

Well-Known Member
کاربر فعال
چیز زیادی تا پایان سلطه دلار باقی نمانده است

یک کارشناس سرمایه‌گذاری گفت آمریکا بدهکارترین کشور جهان است و این وضعیت روز به روز در حال بدتر شدن است.

به گزارش ایسنا به نقل از راشا تودی، جیم راجرز که در همایش اقتصادی شرقی ولادی وستوک حضور یافته بود اقرار کرد مقادیر زیادی دلار در اختیار دارد اما نه به خاطر این‌که دلار یک ارز جهانی است بلکه به این خاطر که به عقیده مردم، دلار یک ارز ایمن است و در حالی که خود وی اینگونه فکر نمی‌کند با توجه به ترجیح بازار دلار در اختیار دارد.

وی در بخش دیگری از سخنان خود گفت که احتمال می‌دهد ارزش دلار در کوتاه مدت افزایش یابد اما بسیاری از کشورها نظیر ایران، روسیه و چین به دنبال خلاص شدن از سلطه دلار هستند. در سال‌های پیش رو دلار جایگاه خود را به عنوان ارز جهانی از دست خواهد داد چرا که در طول تاریخ همواره با تغییر شرایط، کشورها به سمت ارزهای جدیدتر و مطمئن‌تر حرکت کرده‌اند.

جیم راجرز افزود: برای مثال در یک دوره زمانی، پوند انگلیس مهم‌ترین ارز جهان بود و قبل‌تر از آن هم ارزهایی نظیر پزوتای اسپانیا و فرانک فرانسه غالب بودند. مردم از قدرت مالی واشنگتن راضی نیستند و به دنبال راه‌هایی برای دور شدن از سلطه دلار هستند. این اتفاق قبلا هم افتاد و می‌دانید چه بر سر پوند آمد.

وی با نام بردن از ترکیه و روسیه به عنوان دو کشوری که کار تجارت با استفاده از پول‌های ملی را شروع کرده‌اند گفت همه تلاش می‌کنند تا از شر دلار خلاص شوند. وی افزود یوان چین به نظر تنها گزینه ممکن برای جایگزینی دلار است، اما فکر نمی‌کنم این اتفاق به زودی بیافتد چرا که یوان هنوز از قدرت تبدیل بالایی برخوردار نیست.

انتهای پیام
 

جواد277

Well-Known Member
کاربر فعال
نجات اقتصاد ایران با اجرای طرح «بالچروویتس» لهستانی
امید خزانی


اقتصاد ایران با انبوهی از معضلات در بحرانی جدی فرورفته است. در عین حال مدیران ارشد اقتصادی و سیاسی همچنان اصرار دارند چرخ دنده را خودشان اختراع کنند و رغبتی به استفاده از تجربیات موفق کشورهای دیگر نشان نمی دهند.

اقتصاد امروز ایران نیارمند اجرای طرح جسورانه شبیه طرح بالچروویتس لهستانی است تا از ورشکستگی کامل نجات یاید.

"طرح بالچروویتس Balcerowicz " در دهه 90 میلادی اقتصاد سوسیالیستی ورشکسته کشور لهستان را که تقریبا از هم فروپاشیده بود نجات داد و به اقتصادی مولد تبدیل کرد . چندان که در کمتر از دو دهه به یکی از اقتصاد های موفق اروپا تبدیل شد.

کشور لهستان از منابع انرژی و معدنی برخوردار نیست و اقتصادش متاثر از سیاست های سوسیالیستی بلوک شرق در دوران جنگ سرد بود اما با اجرای جسورانه " طرح بالچروویکس" هم اکنون با تولید ناخالص داخلی 470 میلیارد دلار اقتصاد بسیار قوی تری از اقتصاد 395 میلیارد دلاری ما - که از منابع عظیم انرژی و معدنی برخورداریم- داراست.

اگرچه اقتصاد ایران ، اقتصاد سوسیالیستی نیست اما بسیاری از مولفه های اقتصاد سوسیالیستی تعدیل نشده را داراست. داشتن دولت بسیار بزرگ ، دخالت مستقیم دولت در اقتصاد، طرح های رفاهی دولتی پرهزینه و کم بازده، شرکت های پرشمار سهامی عام که توسط دولت کنترل و اداره می شوند، بدنه سنگین و پرشمار مدیریت دولتی و نگاه اشتغال زایی به شغل های اداری و بوروکراتیک غیرضروری از معضلات اقتصاد ایران است که با مولفه های اقتصاد تعدیل نشده سوسیالییستی همخوانی دارد.

کافی است اقتصاد ایران را با چند کشور منطقه ای و فرامنطقه ای مقایسه بکنیم. تولید ناخاص داخلی اقتصاد ایران که بخش اعظمی از آن را صنایع نفتی و پتروشیمی تشکیل می دهد 395 میلیارد دلار و سرانه تولید ناخالص داخلی 4900 دلار است. کشور ترکیه 860 میلیارد دلار ، اسراییل 315 میلیارد دلار ( با جمعیت 9 میلیون نفر و سرانه ناخالص 38.500 دلار که معادل 8 برابر ایران است) ، کشور کوچک امارات متحده عربی با یک بیستم وسعت ایران و بدون دارا بودن منابع غنی معدنی و گاز 350 میلیارد دلار تولید ناخاص داخلی دارد و تولید سرانه ناخالص اش 38000 دلار یعنی 8 برابر سرانه ایران است. تایوان با یک چهل و پنجم وسعت ایران و تقریبا بدون منابع ارزشمند معدنی 510 میلیارد دلار تولید ناخالص داخلی دارد. جای شگفتی است که اقتصاد ما از کشور فقیر پاکستان فقط 100 میلیارد دلار از نظر تولید ناخالص داخلی بیشتر است!

وزیر جسور اقتصاد

طرح موسوم به Balcerowicz که در لهستان دهه 90 میلادی پس از فروپاشی بلوک شرق- که لهستان نیز بخشی از آن بود- به اجرا درآمد طرحی بسیار جسورانه بود که توسط وزیر اقتصاد لهستان لچک بالچروویتس طرح ریزی و اجرا شد.

اقتصاد کشور لهستان پس از 45 سال تحت سلطه کمونیسم تقریبا فروپاشیده بود و تورم آن به 645 درصد رسیده و خیلی از شرکت ها و کارخانجات دولتی بسیار بی بازده و از نظر تکنولوژی روز عقب مانده و زیان ده بودند. این طرح در ده بند مهم اجرایی شد که مهمترین آن اعلام ورشکستگی واقعی برای شرکت های زیان ده دولتی و قطع سوبسید دولت برای آن شرکتها بود.

از بندهای مهم دیگر این طرح بسیار جسورانه اقتصادی که اقتصاد ایران نیز نیاز مبرم به آن دارد تعدیل گسترده کارکنان شرکت ها و ادارات دولتی و توقف افزایش سالیانه حقوق و دستمزد بود. البته برای جلوگیری از تبعات گسترده اجتماعی چنین طرحی مقرر شد کارگران و کارکنان شرکت ها و اغلب ادارات دولتی با دریافت پایه حقوق حداقلی خانه نشین شوند و مادامی که برای خود شغلی در چرخه تولید پیدا نکرده اند مقرری محدودی از دولت دریافت کنند.

در واقع دولت با پذیرش ریسک، نگاه اشتغال زایی به شغل های غیر ضروری دولتی را با تعدیل گسترده نیروی کار حذف کرد و دولت را بسیار کوچک و در عین حال کارآمد کرد.

افراد زیادی که بیکار شده بودند اما مستمری از دولت دریافت می کردند به تدریج جذب شغل های مولد در بخش خصوصی شدند و دولت نیز مستمری آنها را قطع می کرد. دولت همچنان مصمم بود علاوه بر کاهش تعداد کارکنان هزینه های جاری شامل حامل های انرژی را در سازمان ها و کارخانه های دولتی که مصرف بالایی داشت، کم کند. به طوری که برخی از ادارات دولتی با یک دهم کارکنان قبلی مجبور به کار بودند.

در طی اجرای این طرح 1.100.000 نفر در ادارات و شرکت های دولتی شغل های غیر ضروری خود را از دست دادند و دولت تصدی گری خود در اقتصاد را رها کرد. فقط 3 سال بعد از اجرای این طرح 600000 شرکت خصوصی در لهستان تاسیس شدند و برای 1.500.000 نفر شغل ایجاد شد و افراد زیادی که تا قبل از آن در شرکت های و ادارات دولتی به کارهای غیرمولد و وقت گذرانی مشغول بودند وارد چرخه واقعی اقتصاد شدند.

در نتیجه این طرح در بین سال های 1989 تا 2000 اقتصاد لهستان به شکوفایی رسید و بالاترین نرخ رشد اقتصادی در شرق اروپا را ار آن خود کرد. هم اکنون اقتصاد لهستان با تولید ناخاص داخلی 470 میلیارد دلار و سرانه تولید ناخالص 12400 دلار تقریبا 3 برابر اقتصاد ایران تولید سرانه دارد.

کشور ما با داشتن تمام مولفه های لازم برای پیشرفت همچنان از توسعه بازمانده است و ضروری است که تجربه موفق کشورهای دیگر استفاده بکند.
مهم ترین مانع رشد اقتصادی ایران دولت بسیار بزرگ است Big Interventionist Government که شاید در کل دنیا منحصر به فرد باشد. حتی اگر نهادهای موازی فرهنگی را که ردیف بودجه دارند و در روند تولید و اشتغال نقشی ندارند کنار بگذاریم، نهادهای دولتی همچنان بسیار سنگین با تعداد کارکنان بالا و مصرف انرژی بسیار زیاد مانعی مهم در برابر توسعه است.

ایران با داشتن 4 میلیون نفر کارمند و حقوق بگیر بخش دولتی جزو کشورهای بسیار پرهزینه از نظر هزینه های جاری است. این در حالی است که کشور ژاپن با 127 میلیون نفر جمعیت معادل 1.5 برابر جمعیت ایران و اقتصاد سوم جهان فقط 753 هزار نفر کارمند دارد که یک پنجم کارمندان ایران است.

آمریکا با 323 میلیون نفر جمعیت و اقتصاد 18.5 تریلیون دلاری اش فقط 2.700.000 کارمند دولتی دارد و جالب اینکه از این تعداد فقط 1.100.000 نفر پلیس هستند.

داشتن این تعداد حقوق بگیر دولت در بخش خدمات و شرکت های دولتی که اکثرا از نظر P & L یا محاسبات سود و زیان بسیار ناکارمد هستند؛ فاجعه مدیریت اقتصادی است. این حجم از دولت بزرگ در کمتر اقتصادی وجود دارد. پرداخت حقوق و مزایا به 4 میلیون نفر کارکنان شاغل در بخش های دولتی و شبه دولتی به خودی خود تورم زاست و مهم تر اینکه بخش قابل توجهی از این کارکنان وابسته به دولت عملا در چرخه اقتصادی کشور حضور ندارند و سهمی در تولید ناخاص داخلی نمی توانند داشته باشند.

تصمیم مهم و جسورانه اقتصاد ایران همانند طرح بالچروویتس در لهستان تقلیل 4 میلیون نفر حقوق بگیر دولت به یک چهارم فعلی و وارد کردن این نیروی عظیم کار به چرخه اقتصادی در بخش خصوصی کشور است.

در کنار کوچک کردن دولت کارآمد کردن کردن آن نیز ضروری است. از این تعداد 4000000 حقوق بگیر دولت حدود 900 نفر در سطح وزیر و معاون وزیر و 124000 نفر مدیران ستادی و استانی و روسای ادارات و 296000 نفر مدیران عملیاتی و رده های پایین تر می باشند. متاسفانه اغلب مدیران فاقد دانش زبان خارجی و IT هستند که از ملزومات مدیریتی نوین هستند.

در اغلب کشورهای توسعه یافته دولت ها کوچک اما بسیار کارآمد هستند و آزمون های موسوم به CSE برای استخدام در دولت برگزار می شود که آزمون بسیار بسیار سختی است و فقط نخبگان جامعه می توانند در آن قبول شوند. بنابراین راه را برای قبیله گرایی و استخدام نورچشمی ها می بندد.

کشور ما از قافله E-Government دولت الکترونیک بسیار عقب مانده است و امروزه دولت های پیشرفته و حتی بسیاری از کشورهای در حال توسعه 50 تا 98 درصد خدمات دولتی را به طور الکترونیک انجام می دهند. در کشور استونی 99 درصد خدمات دولتی اعم از خدمات وزارت خانه ها و نهادهای رفاهی 24 ساعت شبانه روز و هفت روز هفته به طور الکترونیک انجام می شود.

البته دولت ایران علاوه بر 4 میلیون نفر کارکنان فعلی اش باید به 4.5 میلیون نفر بازنشسته هم حقوق پرداخت کند. هم اکنون دولت از طریق صندوق بازنشستگی ماهیانه باید 6000 میلیارد تومان حقوق پرداخت کند که عملا بیش از 5100 میلیارد تومان توان پرداخت ندارد و ماهیانه 900 میلیارد تومان کسری بودجه در این بخش دارد.

امروزه در عصر ارتباطات نیازی به آزمون و خطا نیست و تجربیات موفق دولت های دیگر فقط به اندازه یک click با ما فاصله دارند. البته تا زمانی که جرات و جسارت تصمیم های بزرگ در سیاست گذاران نباشد کشور ما رونق و رشد اقتصادی را نخواهد دید.
 

جواد277

Well-Known Member
کاربر فعال
در آمریکا، هند و انگلیس با دلالان سکه چه می‌کنند
تهران- ایرناپلاس- بررسی قوانین کشورهای مختلف نظیر آمریکا، هند و انگلیس نشان می دهد در این کشورها مالیات های خاصی برای مبادله و حتی نگهداری سکه طلا وجود دارد؛ مالیات‌هایی که باعث می‌شود سوداگران طلا، در بسیاری موارد عطای خریدهای سنگین را به لقای آن ببخشند.


پول‌های سرگردان هر بار سر از یک بازار درمی‌آورند. صاحبان این پول‌ها گاهی خانه می‌خرند و منتظر گران شدنش می‌نشینند و گاهی با سودای افزایش قیمت، سکه‌های طلا را روی هم می‌گذارند. رئیس سازمان امور مالیاتی اما از طرح جدیدی برای اخذ مالیات بر سکه خبر داده که می‌تواند سد راه چنین فعالیت‌های سوداگرانه‌ای باشد.
سکه، مسکن و سپرده‌های بلندمدت بانکی، از انواع مختلف دارایی هستند. ارزش این دارایی‌ها در طول زمان و به دلایل گوناگونی تغییر می‌کند و این همان موضوعی است که راه را برای برخی فعالیت‌های سودجویانه باز می‌کند. مثلا در موضوع سکه اگر پیش‌بینی‌ها حاکی از افزایش قیمت آن باشند، افرادی که توان خرید در حجم بالا را دارند، وارد بازار می‌شوند و با هدف فروش با قیمت بیشتر، تعداد زیادی سکه خریداری می‌کنند. گاهی ممکن است حجم خرید این افراد به اندازهای بالا باشد که موجب کاهش عرضه و افزایش بیشتر قیمت‌ها شود. مالیات ابزاری است که میتواند مانع چنین اختلالاتی شود. در همین راستا، تقوی‌نژاد رئیس سازمان امور مالیاتی از معافیت مالیاتی خرید تا سقف 25 عدد و نرخ 35 درصد برای 1000 عدد سخن گفته است.

** مالیات به عنوان ابزار سیاستگذاری
مالیات و مالیات‌ستانی از دیرباز یکی از راه‌های تامین مالی دولت بوده که به مرور جای خود را به عنوان یک ابزار سیاستی در اقتصاد باز کرده است. با استفاده از انوع مختلف مالیات می‌توان در انگیزه بازیگران اقتصادی تغییر ایجاد کرد و به فعالیت‌های آنها جهت داد. مالیات بر عایدی سرمایه و مالیات بر مجموع درآمد از جمله مواردی هستند که می‌توانند در زمینه‌هایی مانند سکه و مسکن و حتی معاملات ارز کاربرد داشته باشند و بین تقاضای حقیقی و سوداگرانه تمایز ایجاد کنند. با این حال برخی نمایندگان مجلس اخذ مالیات از سکه را در شرایط فعلی به دلیل ناتوانی در کنترل سایر بازارها کارآمد می‌دانند.

** تجربه جهانی مالیات بر سکه‌ طلا
با وجود برخی مخالفت‌ها در ارتباط با مالیات بر سکه، تجارب جهانی نشان‌دهنده وجود این نوع مالیات در قوانین سایر کشورهاست. مالیات بر ارزش افزوده مالیات رایجی است که از خریداران مصنوعات طلا اخذ می‌شود و عموما بستگی به عیار و درصد خلوص طلا دارد. اما به طور خاص، بررسی‌ها نشان می‌دهد علاوه بر مالیات‌ بر ارزش افزوده در زمان خرید، مالیات بر عایدی سرمایه و مالیات بر مجموع درآمد، از جمله مواردی هستند که از فروشندگان سکه‌های طلا اخذ می‌شود.
به عنوان مثال در ایالات متحده سکه طلا مانند آثار هنری و تمبر در طبقه‌بندی اشیای کلکسیونی قرار می‌گیرد و مالیات آن در صورت نگهداری بیش از یک سال، مالیات بر عایدی سرمایه با نرخ 28 درصد خواهد بود و در صورت فروش در بازه زمانی کم‌تر از یک سال، در زمره مالیات بر درآمد قرار می‌گیرد. در انگلستان نیز تا 28 درصد از عواید سرمایه‌ای سکه‌هایی که به عنوان پول رایج در جریان نیستند، به عنوان مالیات اخذ می‌شود. در کانادا 50 درصد از عواید سرمایه‌ای سکه‌های طلا در نرخ مالیات افراد لحاظ می‌شود.
در هند نیز مانند ایالات متحده، مالیات بر سکه‌های طلا، با زمان نگهداری آن ارتباط دارد؛ به این صورت که اگر سکه در فاصله زمانی کم‌تر از 3 سال نسبت به زمان خرید آن فروخته شود، عایدی حاصل به عنوان درآمد در نظر گرفته می‌شود و نرخ مالیات بر درآمد بر آن اعمال می‌شود و در صورتی که سکه بعد از 3 سال از تاریخ خرید، فروخته شود، 20 درصد از عایدی سرمایه به عنوان مالیات اخذ خواهد شد.

** پیش‌نیاز گسترش پایه‌های مالیاتی
اما آیا چنین سازوکارهایی در کشور قابل اجرا هستند؟ در حال حاضر قوانین مالیاتی کشور، «عایدی سرمایه» و «مجموع درآمد» از موارد شمول قوانین مالیاتی ایران نیستند و سوال اینجاست که اخذ مالیات از سکه در چه قالبی قرار می‌گیرد؟
برقراری این دو نوع مالیات و گسترش پایه‌های مالیاتی، نیاز به بانک‌های اطلاعاتی شفافی دارد تا کارآمد عمل کند. مالیات بر عایدی سرمایه همان طور که از نامش مشخص است، از ارزش دارایی گرفته نمی‌شود بلکه از «افزایش ارزش دارایی» یا به بیان دیگر، «عواید سرمایه‌ای» اخذ می‌شود.
مثلا اگر ارزش دارایی شما 4 میلیون تومان باشد، و نرخ مالیات بر عایدی سرمایه 10 درصد باشد، مالیات شما 400هزار تومان نخواهد بود بلکه افزایش قیمت این دارایی طی دوره نگهداری آن است که مشمول مالیات می‌شود. در واقع اگر دارایی مورد نظر را 3 میلیون تومان خریده باشید، 10 درصد از افزایش قیمت آن یعنی 100هزار تومان را به عنوان مالیات پرداخت خواهید کرد.
البته این صرفا یک مثال فرضی است و وضع این نوع مالیات در عمل به جزئیات بیشتری نیاز دارد. اینکه دوره زمانی به چه صورت تعیین شود، نرخ‌گذاری چگونه انجام گیرد و موارد شمول این نوع مالیات کدام باشد جزئیاتی هستند که قانونگذار با توجه اهداف مدنظر سیاستگذاران در نظر خواهد گرفت.

**راهی برای حفظ ارزش دارایی ایرانی ها
البته در اقتصاد ایران که نزدیک 50 سال است با تورم دست به گریبان است، بخشی از مردم راه علاج مبارزه با تورم و حفظ ارزش دارایی خود را پناه بردن به طلا تلقی کرده‌اند. به این ترتیب همگان با اهداف سودجویانه و سفته‌بازانه سراغ خرید سکه نمی‌روند و نظام تدبیر اقتصاد ایران این زمینه را تقویت کرده است که برای اعمال رویه‌های جدید، باید به این دغدغه هم توجه شود. اکنون باید دید این شیوه های جدید به کمک کنترل بازار سکه در ایران خواهد آمد یا نه؟
 

جواد277

Well-Known Member
کاربر فعال
نقدی بر عملکرد دولت
شعار شفافیت بده و محرمانه عمل کن

دولت یازدهم با شعار شفافیت وارد عرصه انتخابات سال 92 شد و این شعار بارها از سوی رئیس‌جمهور و دیگر مسئولین دولتی تکرار شد، اما در عمل اتفاق دیگری رخ داد.
مجله فارس‌پلاس؛ موسی علوی: وقتی‌که گوشه‌هایی از مملکت و حاکمیت تاریک باشد، نور در آن نباشد، امکان رشد هر ویروسی در آن می‌تواند وجود داشته باشد. شفافیت کمک می‌کند تا این تاریکی‌ها رفع بشوند و کسی جرأت فساد به خودش ندهد. دولت یازدهم با شعار شفافیت وارد عرصه انتخابات سال 92 شد و این شعار بارها از سوی رئیس‌جمهور و دیگر مسئولین دولتی تکرار شد، اما در عمل اتفاق دیگری رخ داد. این روزها و با زمزمه بازگشت کارت سوخت، بد نیست نگاهی بیندازیم به همین شفافیت‌زدایی‌هایی که دولت انجام داد و حالا احتمالا پشیمان از اقدامات لجوجانه پنج‌ساله، قصد بازگشت به عقب را کرده است.حذف کارت هوشمند سوخت و افزایش قاچاق بنزین

قیمت سوخت همیشه در ایران نسبت به همسایگان کمتر بوده و نتیجه این پایین بودن قیمت سوخت، مصرف بی‌رویه و قاچاق زیاد سوخت از ایران بوده است، اما قیمت بنزین در مرحله اول هدفمندی یارانه‌ها تا حدی اصلاح و به قیمت واقعی نزدیک‌تر شد. قبل از اصلاح‌ قیمت‌ها و با ورود کارت‌های هوشمند سوخت، تا حد زیادی جلوی قاچاق گرفته و جزییات مصرف در این بازار به صورت شفاف‌تری در اختیار دولت قرار گرفت.اما در دولت یازدهم کارت‌های هوشمند سوخت از دور خارج شدند و با افزایش لجام‌گسیخته قیمت دلار، زمینه اوج‌گیری دوباره قاچاق به خارج از مرزها شد. این روزها صحبت از قاچاق یک‌میلیارد لیتر بنزین در همین سه ماه اخیر شده است. قاچاقی که بالاخره باعث مطرح شدن دوباره کارت سوخت شد و زمزمه‌هایی برای زنده‌شدن دوباره این کارت در روزهای اخیر مطرح شده است.حذف شبنم و ایران کد به منظور تسهیل واردات

در سال‌های گذشته طرحی به نام طرح شبنم در کشور وجود داشت که در آن کد منحصربه‌فردی به تک‌تک کالاها در کشور اختصاص یافته بود و در یک شبکه بازرسی و نظارت مردمی، افراد می‌توانستند جزییات هر کالایی را شناسایی کنند. این کار، باعث می‌شد تا شناسایی کالاهای قاچاق راحت‌تر شود و امر پولشویی، با سختی بیشتری همراه باشد.دولت روحانی با بهانه راحت‌تر کردن واردات، ابتدا حذف این کد رهگیری را ابلاغ و سپس اعمال کرد. این در حالی بود که پیش از اعمال این طرح، واردات به حدی بود که حتی جنس‌های ایرانی نیز با برند کشورهای خارجی وارد می‌شدند و این امر، عرصه را برای تولیدکنندگان داخلی تنگ کرده بود.

سیستم ملی طبقه‌بندی و کدگذاری کالا، یا همان ایران کد هم کلیه اطلاعات اعتباری کالا را از قبیل مراجع عرضه‌کننده، مشخصات فنی و استانداردهای ملی و بین‌المللی و... در خود ثبت و ذخیره می‌کرد. اما این ابزار شفافیت‌ساز نیز در مهر 1392 از سوی دولت و برای تسهیل واردات حذف شد.حذف الزام ثبت الکترونیک معاملات ملکی و مستغلات؛ بازگشت به گذشته

در دولت قبل، ثبت الکترونیک معاملات ملکی و مستغلات تصویب شد؛ همان چیزی که مردم تحت عنوان کد رهگیری می‌شناسند. قرار بود این سامانه، امکان پیگیری خریدوفروش مسکن و کسانی که چند مسکن دارند و دلالان مستغلات و... را فراهم سازد. با توجه به وجود خانه‌های خالی در ایران و بخصوص در تهران، این امکان وجود داشت تا همه‌چیز کنترل شده و مالیات‌های لازم نیز از دلالان مسکن و احتکارکنندگان آن گرفته شود. ضمن این‌که امکان خریدوفروش چندباره یک ملک، که باعث کلاه‌برداری می‌شد، سلب شد. اما بعدتر و در دولت روحانی، این اجبار برداشته شد و یکی دیگر از سامانه‌های شفافیت ضربه خورد.عدم اعلام دارایی وزرا؛ محرمانه‌های میلیاردی

بر اساس اصل ۱۴۲ قانون اساسی: «دارایی رهبر، رئیس‌جمهور، معاونان رئیس‌جمهور، وزیران، همسر و فرزندان آنان قبل و بعد از خدمت، توسط قوه قضاییه رسیدگی می‌شود که برخلاف حق افزایش نیافته باشد.» از عجایب دولت یازدهم این است که اموال برخی از وزرا در موعد مقرر به قوه قضاییه اعلام نشد و برخی از وزرایی که از قضا صاحب دارایی‌های نجومی و چند صد میلیارد تومانی هستند حاضر نشدند لیست اموال و دارایی‌های خود را تقدیم قوه قضائیه کنند.

حجت الاسلام اژه‌ای معاون اول قوه قضاییه اولین بار در نشست خبری خردادماه سال ۹۴ از عدم ارائه لیست دارایی چندتن از وزرا خبر داده بود. درآن زمان ۳ نفر از اعضای دولت اطلاعاتشان ناقص بود که پس از گذشت یک سال از آن تاریخ یکی از این افراد نسبت به تکمیل اطلاعات خود اقدام کرد، اما از ارائه گزارش توسط دو نفر دیگر خبری در دسترس نیست.

این امر در مناظرات ریاست‌جمهوری سال گذشته، که جهانگیری و روحانی به نیابت از دولت در آن حضور داشتند، نیز به چشم خورد؛ درحالی‌که یکی از کاندیداهای اصولگرا نسبت به اعلام موجودی و دارایی‌اش اقدام کرد و طرف‌های مقابل را دعوت به این کار کرد، خبری از این اعلام دارایی نشد.

بعدها این عدم شفافیت، خود را در حقوق‌های نجومی نشان داد و علیرغم تاکید قانون بر شفاف شدن حقوق مدیران ارشد و راه‌اندازی سامانه آنلاین، این اقدامات هیچ‌گاه عملی نشد و میزان دریافتی مدیران همچنان در پرده‌ای ابهام باقی مانده است.قراردادهای محرمانه ایرباس و حوزه نفت و انرژی

مورد بعدی عدم شفافیت دولت را، می‌توان قراردادهای بزرگ نفتی و غیرنفتی دانست. منتقدان معتقد بودند که قراردادهای نفتی جدید، به زیان کشور است، اما همه‌چیز در این دولت محرمانه بود. حتی هنگامی که حکم قطعی علیه ایران در پرونده قرارداد گازی با ترکیه صادر شد، زنگنه حاضر نشد رقم دقیق جریمه را بیان کند.

جدا از قراردادهای مشکوک نفتی، محرمانه‌های قرارداد پژو و ایرباس را هم باید به این لیست اضافه کرد. در مورد قرارداد پژو محمدرضا نعمت‌زاده، به میزان غرامتی که باید این شرکت در صورت خروج از ایران پرداخت کند، اشاره نکرد و آن را محرمانه دانسته بود.یک دولت و این‌همه ضد شفافیت؟

محرمانه‌های دولت در حوزه شفاف‌سازی، تنها به این موارد محدود نمی‌شود و موارد زیادی را می‌توان در این موضوع فهرست کرد. یکی از مهم‌ترین این موارد، مذاکرات هسته‌ای بود. البته طبیعی بود که بخشی از این مذاکرات محرمانه باشد، اما هنوز ابهامات زیادی در مورد جزییات، «فکت‌شیت» و... وجود دارد. این بحث را، در قرارداد FATF هم شاهد هستیم و مشخص نیست که دولت چه مذاکراتی با طرف‌های غربی داشته است که با چنین شتابی اصرار بر تصویب این قرارداد ابهام‌آلود دارد
 

جواد277

Well-Known Member
کاربر فعال
دوران شکوفایی صنعت نفت شیل آمریکا به پایان خود نزدیک می‌شود

نرخ کاهش تولید نفت از چاه‌های نفت شیل در آمریکا نشان می‌دهد این چاه‌ها بیش از میزان مورد انتظار شاهد افت تولید هستند.

کد خبر: ۸۴۴۱۹۲
تاریخ انتشار: ۲۷ مهر ۱۳۹۷ - ۱۹:۴۱ 19 October 2018


نرخ کاهش تولید نفت از چاه‌های نفت شیل در آمریکا نشان می‌دهد این چاه‌ها بیش از میزان مورد انتظار شاهد افت تولید هستند.

به گزارش فارس به نقل از راشاتودی، مؤسسه وود مکنزی طی گزارشی اعلام کرد: ارزیابی‌های انجام‌شده از چاه‌های منطقه پرمیان‌ولف‌کمپ، نشان می‌دهد که نرخ برداشت نفت از آنها نسبت به ۵ سال گذشته ۱۵ درصد کاهش داشته است که حدود ۲ برابر میزان مورد انتظار بوده است. انتظار می‌رفت در این مدت برداشت نفت از این چاه‌ها ۵ تا ۱۰ درصد کاهش یابد.

بوکس، یکی از مدیران مؤسسه وود مکنزی می‌گوید: وقتی که شما انتظار دارید برداشت نفت از یک چاه ۶ تا ۸ درصد طی ۵ سال افت کند، اما این رقم به ۱۲ درصد می‌رسد این دیگر مشکل میزان ذخیره نفت در آن منطقه است و اقتصادی نیست.

وی می‌گوید: در چنین شرایطی یا شما باید به طور سالانه فعالیت خود را افزایش دهید و یا اینکه برداشت نفت با توجه به افت نرخ برداشت سالانه از میدان سخت‌تر و سخت‌تر خواهد شد.

از طرف دیگر لازم به ذکر است که افت برداشت از میادین نفت شیل به صورت سالانه بسیار سریع‌تر از میادین نفت متعارف اتفاق می‌افتد و به طور قطع طی سال‌های بعد شاهد برداشت هرچه بیشتر از میادین نفت شیل خواهیم بود. کاهش فعالیت‌های حفاری در میادین شیل نیز بدین معناست که کاهش تولید در حال تبدیل شدن به یک مشکل بزرگ است.

بانک گلدمن ساکس، طی یک گزارش دیگر اعلام کرده است که بخواهیم یا نخواهیم صنعت نفت شیل و میادین این نوع نفت در حال حس کردن گذر عمر مفید چاه‌ها هستند.

این بانک سرمایه‌گذاری می‌گوید: عمر مفید اکثر میادین نفتی شیل بین ۷ تا ۱۵ سال است.
 

جواد277

Well-Known Member
کاربر فعال

ما هم داریم 3الا 4سال همین را میگوییم وبرای نجات از گرانی وتورم و رشد نقدینگی رفتن بسوی ارزشمند شدن پول ملی تولید وجلوگیری از بیکاری باید اموال همه از رهبری تا یک کارگر ساده شفاف شود وبا دریافت مالیاتهای پلکانی نسبت به درامد ودارایی افراد ومالیات برعایدی تا 90 درصد سود از کارهای دلالی زمین خواری مسکن وهدایت این نقدینگی بسوی تولید با پایین اوردن سود پول به زیر 5درصد مالیات بر تولید را به زیر 10 درصد میتوان این کشور را نجات داد که با توجه به عدم اجرای ان به گمان من این راه هم دیگر دیر شده است


ذوالنور: هرکس در اثر نارضایتی از فساد موجود به خیابان آمده، دشمن حکومت نیست
نماینده قم در مجلس گفت: از اول انقلاب تاکنون مشکل کمبود یا نبود نداشتیم بلکه مشکل اصلی فساد است و اگر زمانی شرایطی پیش آمد و مردم به خیابان آمدند به معنای عناد و دشمنی مردم با انقلاب و حکومت نیست بلکه ظرفیت آن‌ها به سر رسیده است.

به گزارش ایسنا، مجتبی ذوالنور ظهر امروز در تالار امام خمینی(ره) پردیس فارابی دانشگاه تهران در نشستی که با موضوع "شفافیت آرای نمایندگان" و به دعوت بسیج دانشجویی این مرکز برگزار شد،عنوان کرد: باید جایی صدای ترکیدن زالوهایی که خون مردم را مکیده‌اند و چاق شده‌اند به گوش مردم برسد تا اعتماد مردم برگردد و در راه مبارزه با فساد، اصلاح طلب و اصولگرا نداریم و هیچ جریانی نمی‌تواند ادعا کند که فساد فقط مختص به جریان رقیب است؛ فلذا نه خود فساد انحصاری است نه مبارزه با آن.

وی با بیان اینکه نارضایتی اصلی مردم از فساد و تبعیض است، اظهار کرد: چنین نیست که فکر کنیم از نظر مردم گروهی خوبند و گروهی بد. مردم می‌گویند این‌ها سر و ته یک کرباس هستند و از بالا تا پایین و این جریان یا آن جریان برایشان هیچ فرقی ندارد.

عضو کمسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی با اشاره به طرحی جامع که جهت مقابله با فساد، مدت‌هاست مشغول بررسی آن است، گفت: باید سامانه‌ای در کشور درست شود و از شخص رهبری تا یک پیرزن روستایی یارانه بگیر بی‌سرپرست، تمام اموال منقول و غیرمنقول‌شان در آن ثبت شود و برای تخلف در اعلام اموال نیز باید مجازات سرسخت در نظر گرفت.

ذوالنور در تشریح فاز اول طرح خود بیان کرد: این سامانه دو سطح دارد؛ در سطح مسئولان که از رهبری است تا مسئولان رده پایین شهرها، اموال اعلام شده‌ی آن‌ها در اتاق شیشه‌ای و قابل دسترس برای همه است، اما اموال غیرمسئولان شفاف نیست و صرفا بر سلامت مبادلات اقتصادی آن‌ها نظارت می‌شود.

وی همچنین با بیان اینکه فریاد عدالت خواهی ما گوش جهان را پرکرده اما در عمل پای‌مان می‌لنگد، افزود: فاز دوم این طرح نیز به بررسی منشا اموال مسئولان بعد از انقلاب می‌پردازد.
 

جواد277

Well-Known Member
کاربر فعال
نمایندگان مجلس در گفت وگو با «تابناک»؛
کاداستر،قانونی که قرار بود کابوس زمین خواران شود/ دولت بودجه‌های این طرح را اختصاص نمی‌دهد!

دوازدهم بهمن سال 93 بود که قانون جامع حدنگار یا «کاداستر» در مجلس شورای اسلامی به تصویب رسید؛ مصوبه ای که اگر درست اجرا شود، بسیاری از مشکلات بزرگ کشور در خصوص زمین خواری یکجا برطرف خواهد شد؛ اما این قانون هیچ زمان کامل اجرا نشد و مشکلات زمین خواری همچنان وجود دارد.

کد خبر: ۸۵۶۳۸۵
تاریخ انتشار: ۱۱ آذر ۱۳۹۷ - ۱۶:۰۰ 02 December 2018


دوازدهم بهمن سال 93 بود که قانون جامع حدنگار یا «کاداستر» در مجلس شورای اسلامی به تصویب رسید؛ مصوبه ای که اگر درست اجرا می شد، بسیاری از مشکلات بزرگ کشور در خصوص زمین خواری یکجا برطرف می گردید؛ اما این قانون هیچ زمان کامل اجرا نشد و مشکلات زمین خواری همچنان وجود دارد.

به گزارش «تابناک»؛ در میان اهداف اجرای طرح کاداستر، موضوع مقابله با جرایم زمین خواری، از مهم ترین موارد آن است؛ کاداستر دارای نقشه هایی با مختصات جهانی است که با این مختصات، محل عرصه، زمین یا ملک در هر نقطه از زمین نمایش داده می شود که به هیچ عنوان قابل تغییر نیست.

بنابراین، وجود نقشه ای مشخص و جانمایی آن در قانون، دست زمین خواران را برای تعدی به این زمین ها کوتاه می کند و شاید یکی از دلایلی که هنوز این قانون به مرحله اجرا نرسیده، وجود این مانع برای زمین خواران باشد.

قانون حدنگار دو بازه زمانی موضوعی را برای اجرای کامل تعریف کرده است؛ نخست اینکه تمام دستگاه های اجرایی باید ظرف دو سال همه اطلاعات مربوط به حدود املاک و اراضی که تحت سرپرستی یا در اختیار دارند به سازمان ثبت اسناد اطلاع دهند و بازه زمانی دوم مربوط به سازمان ثبت اسناد است که به موجب آن، باید همه عرصه های سرزمینی کشور تا پنج سال از زمان ابلاغ قانون کاداستره شود.

اما بنا به گفته های مدیر کل امور املاک دولتی سازمان ثبت اسناد، تا زمانی که اطلاعات از بخش های دولتی به سازمان ثبت داده نشود، سازمان ثبت قادر به کاداستره کردن نیست. در این باره، سازمان زمین مسکن و وزارت شهرسازی کمترین همکاری و سازمان جنگل ها و مراتع بیشترین همکاری ها را داشته اند.

بنا بر این گزارش، این قانون در اسفند 93 توسط رئیس جمهور به تمام دستگاه های اجرایی ابلاغ شده و اگر طبق قانون عمل می شد، باید تا پایان سال 98 تمام اراضی کشور کاداستره می شد؛ اما این قانون آنچنان که از گفته های مسئولان دریافت می شود، هنوز در آغاز راه است و اقدامات چندی روی آن صورت نگرفته.

یکی از دلایل عدم پیشروی، کمبود منابع مالی عنوان شده است. بر اساس قانون جامع حدنگار، دولت مکلف است 100 درصد درآمدی را که سازمان ثبت از راه دریافت تعرفه های مربوط به صدور اسناد کاداستری از مردم به حساب خزانه واریز می کند به عنوان اعتبارات مورد نیاز توسعه طرح کاداستر به این سازمان تخصیص دهد، ولی طبق گفته مسئولان ثبت، تا کنون این کار صورت نگرفته است.

بر پایه گفته های مدیر کل امور املاکی دولتی سازمان ثبت اسناد تا پایان سال 99 سازمان ثبت 874 میلیارد تومان از این محل به خزانه واریز کرده، ولی تا کنون 216 میلیارد تومان به حساب سازمان ثبت از سوی دولت واریز شده است.

در همین زمینه، ژرژیک آبرامیان، عضو کمیسیون قضایی و حقوقی مجلس، در گفت وگو با تابناک اظهار داشت: اجرای طرح کاداستر، موضوع بسیار مهمی است که باعث ساماندهی دارایی غیرمنقول برای حدود بخشیدن به اسناد رسمی می‌شود و باید طوری محقق شود که با استانداردهای جهانی و روش‌هایی که به کار برده شده، منطبق باشد.

نماینده مسیحیان ارمنی جنوب ایران در مجلس شورای اسلامی، ادامه داد: اجرای طرح کاداستر قطعا باید صورت بگیرد و تعلل در این زمینه، به بحث کمبود بودجه برمی‌گردد، چون در بودجه سهمیه هزینه ثبت کاهش یافته و در سایر بخش‌ها هزینه شده است.

وی یادآور شد: هیچ شکی نیست که اجرای طرح کاداستر یک قانون است که در پی بررسی‌های کارشناسانه ایجاد و برای آن در مجلس تصمیم گرفته شده و تأثیرات آن آثار مثبتی به همراه دارد و اجرای آن مورد نیاز کشور است.

آبرامیان تصریح کرد: اگر قرار باشد عده‌ای قانون را سلیقه‌ای اجرا نکنند، امری علی حده است، اما چون مصوبه مجلس است، لازم‌الاجراست؛ هر چند به دلیل برخی نارسایی‌های بودجه‌ای اجرای آن با تأخیر روبه روست.

در عین حال، نمایندگان مجلس برای اجرای قدرتمند طرح حدنگار در نظر دارند با بلوکه کردن بودجه اجرای این قانون، راه را بر اقدام فراقانونی مسدود کنند.

محمدعلی پورمختار، عضو کمیسیون قضایی مجلس در خصوص این موضوع اظهار داشت: تنها راهکار این است که ما در قانون بودجه به صورت ویژه در خزانه یک حساب باز کنیم تا این پول در آنجا واریز شود و قابلیت واگذاری به دستگاه دیگر وجود نداشته باشد؛ این کار قرار است در قانون بودجه سال 98 در دستور کار کمیسیون قرار گیرد.

بدون شک، اجرای طرح جامع حدنگار برای کشور یک نیاز اساسی است، چون از زمین خواری و جرم در این باره پیشگیری خواهد کرد. شفافیت داده ها موجب نظم بخشیدن به داده ها در روند آمایش سرزمینی و ایجاد توسعه پایدار در کشور خواهد شد.
 

جواد277

Well-Known Member
کاربر فعال
11:51 03.12.2018دریافت لینک کوتاه
0 40
روزهای زندگی دلار انگشت شمار شده است.

به گزارش اسپوتنیک به نقل از «بلومبرگ»، در اینروزها دلار آمریکا تحت تأثیر اعلامیه جروم پاول رئیس بانک مرکزی ایالات متحده «ذخیره فدرال» ارزش خود را از دست داد. کارشناسان امور مالی با آرامش نسبت به این نوع نوسانات واکنش نشان دادند اما هشدار می دهند که تا پایان سال 2019 دلار وارد مسیر نزولی خواهد شد، آنهم برای سال های طولانی.

میلیاردر و سرمایه گذار «ری دالیو» اطمینان دارد که نرخ دلار 30 درصد به دلیل «کمبود سه گانه بودجه آمریکا» افت خواهد کرد که نهایتا به وضعیتی ناگزیری دچار خواهد شد و مقام ارز ذخیره در جهان را از دست خواهد داد.


© AFP 2018 / Christophe Archambault
ماکرون: کشورهای اروپایی وابستگی شدیدی به دلار دارند
مورگان گابریئل سانتوس نظریه پرداز اصلی شرکت «جی پی مورگان»در این خصوص گفت:«در نتیجه این تغییرات ما باید طی سال های طولانی در انتظار سیر نزولی ارزش دلار باشیم. در نیمه دوم سال آینده اگر ریاست بانک مرکزی آمریکا واقعا « تایم اوت» بگیرد، روند اقتصادی کند در داخل کشور کند شده و باقی جهان باثبات خواهد شد و ما شاهد کاهش ارزش دلار آمریکا خواهیم بود».

به پیش بینی کارشناسان اقتصادی «جی پی مورگان»، اقتصاد آمریکا تا 1,9% کندتر خواهد شد. این کاهش ارزش دلار آمریکا طی سال های طولانی ادامه خواهد داشت.

جای تعجب نیست که روسیه هرچه بیشتر شمش های طلا را به دلار ترجیح می دهد. ذخیره طلای روسیه به سطح رکورد رسیده است و سهم گنج ارزی در ذخایر بین المللی بانک مرکزی روسیه فوق العاده کاهش یافته است.

کیت نیومر رئیس شورای مدیران First Mining Gold در این باره گفت:«اطمینان دارم که وقتی کشورهای جهان مجبور به پرداخت بدهی های خود بشوند آنها براساس قیمت طلا عمل خواهند کرد. همانا به این دلیل است که روسیه و چین به ذخیره طلا روی می آورند».
 

جواد277

Well-Known Member
کاربر فعال

هشدار توکلی به روسای قوای سه گانهاز اجرای سیاست‌های صندوق بین‌المللی پول برای کاهش تورم خودداری کنید


رئیس هیات مدیره دیده بان شفافیت و عدالت با ارسال نامه ای به روسای سه قوه، ضمن هشدار نسبت به روند افزایشی تورم و پیروی از سیاست‌های صندوق بین المللی پول،تاکید کرد دولت هر چه سریعتر اقدامات لازم را برای عبور از بحران ارزی اتخاذ کند.


به گزارش خبرگزاری فارس، احمد توکلی رئیس هیات مدیره دیده بان شفافیت و عدالت با ارسال نامه ای به روسای قوای سه گانه نسبت به روند افزایشی تورم و پیروی از سیاست های صندوق بین المللی پول هشدار داد و بار دیگر تاکید کرد دولت هرچه سریعتر اقدامات لازم را برای عبور از بحران ارزی اتخاذ کند. متن کامل این نامه بدین شرح است:

بسم الله الرحمن الرحیم

هشدار جدی

رؤسای محترم قوای سه‌گانه

سلام علیکم

طی نامه شماره 1037-ج مورخ 17/06/1397 درباره پیشنهادهای نجات بخش ارزی و طی نامه شماره 1146-ج مورخ 01/07/1397 راه حل مهار و مدیریت نقدینگی تقدیم شد. هر دو برای احیاء و تقویت اعتماد از دست رفته مردم درمانگر بود. متاسفانه تحت تأثیر اقتصاددانان طرفدار توصیه‌های صندوق بین‌المللی پول راه نادرست سی سال اخیر را ادامه می‌دهید. در حالی که اقتصاددانان بسیاری از رویکرد عرضه شده در آن نامه‌ها دفاع می‌کنند که قدر مشترک آنان عدالت‌خواهی و توجه به اقتضائات ملی است.

غرض از تصدیع در اینجا هشداری جدی نسبت به وجهی از ویژگی‌های بازار ارز است که کمتر به آن توجه شده است. بعید است اختلافی بین اقتصاددانان مستقل در آنچه اینجا مطرح می‌شود، وجود داشته باشد، در بحران‌های ارزی علاوه بر آنکه افزایش قیمت ارز، سرعت این افزایش و میزان نوسانات در طول بحران اهمیت بسزا دارد. وجهی دیگر نیز مهم است و آن مدت بقای بحران است؛ یعنی زمان بین آغاز کاهش ارزش پول ملی تا روزی که دولت موفق می‌شود سقوط ارزش را مهار کند و میزان آن را تا حد مطلوب کاهش دهد و پس‌ازآن روال عادی شود. همه دولت‌ها نسبت به این دوره حساس‌اند. هر چه این دوره طولانی‌تر شود عوارض بحران، مانند تورم، سرمایه‌گذاری، تولید، توزیع درآمد، توزیع دارایی، تغییر رفتار شغلی، بی‌اعتمادی و نا اطمینانی و بلاهای دیگر بیشتر و دوران بازسازی اقتصاد و بازگشت به شرایط مطلوب سخت‌تر و طولانیتر میگردد. به همین دلیل دولت‌ها به‌سرعت عمل در اعمال سیاست پای بندند و معمولاً این دوره دو تا سه ماه بیشتر طول نمیکشد.

متأسفانه اکنون بحران بازار ارز ایران یازده‌ماهه شده است و این تحویل همراه با اجزای دیگر بسته ارزی دولت، کشور را با تورم سخت‌تر و بالاتری روبرو می‌سازد؛ زیرا چون دولت نرخ بازار سوم را به رسمیت شناخته، انتظارات تورمی با بالاترین نرخ ارز شکل می‌گیرد (نه نرخ 4200 تومانی و نه نرخ نیما) و قیمت کالاها و خدمات در بازار بر این اساس بالا می‌روند. چون بحران به‌طور غیرمعمول ماندگار شده است، قیمت‌های بالا رفته کالاها و خدمات چسبندگی پیدا می‌کنند و اگر دولت بحران را مهار هم بکند، دیگر قیمت‌ها پایین نمی‌آیند. قرینه بر صحت این سخن سیر نرخ تورم و مقایسه آن با تغییرات نرخ ارز است که در شکل ملاحظه می‌فرمایید. درحالی‌که نرخ ارز در دو ماه اخیر روند نزولی دارد و از هر دلار 19 هزار تومان در 4 مهر با نوساناتی به 11300 تومان در 10 آذر رسیده است نرخ تورم که در اردیبهشت 7/9 درصد بود با سیر تندی به 36/9 درصد رسیده است. تازه این نرخ متوسط تورم سالانه است و تورم در آنچه مستضعفین قسمت اعظم درHمد خود را صرف آن‌ها می‌کنند، یعنی کالاهای غذایی با تورم 55/9 درصد همراه بوده است.تجربه جهانی نیز نشان داده است که سال بعد از بحران ارزی، نرخ تورم بیشتر از سال بحران افزایش می‌یابد (ازجمله در ایتالیا، سوئد، انگلستان، مکزیک، کره جنوبی، تایلند و برزیل). علت نیز این است که تخلیه اثر افزایش نرخ ارز بر قیمت‌ها با وقفه صورت می‌گیرد. با این ترتیب علی‌القاعده باید تورم‌های بالاتری را تا پایان سال و برای 1398 انتظار کشید.

حال اگر دولت چنانچه اعلام کرده است، بخواهد حقوق کارمندانش را 20 درصد افزایش دهد، طبعاً شورای عالی کار نیز برای کارگران، تصمیمی چندان متفاوت نخواهد گرفت؛ این فرض نشدنی به نظر می‌رسد. بنابراین دولت و کارفرمایان بخش خصوصی دو راه دارند: 1) یا باید به‌جای 20 درصد، 50-60 درصد بر پرداخت‌ به کارکنان خویش بیفزایند؛ از کدام منبع؟ اگر منبع آن وجود داشت، خودِ این کار یک شوک تورمی و رکودی جدید را به تن نیمه‌جان تولید می‌اندازد. 2) یا کارمندان و کارگران نصف شدن قدرت خرید خود را تحمل کنند؛ چگونه؟

سران محترم قوای سه‌‍‌گانه!

در وضعیت فعلی، از بیکاران و شاغلان بیکارشده سخن نمی‌گوییم که وضع اسفناک و خطیری دارند. کثیری از نیروی کار شاغل و بازنشستگان و مستمری‌بگیران در بخش دولتی و بخش خصوصی حداقل حقوق را یعنی یک‌میلیون و 200 هزار تومان می‌گیرند، شما میدانید آن‌ها با یک و 200 چگونه زندگی می‌کنند؟ حالا با این مدیریت، قرار است قدرت خرید این دریافتی به‌اندازه 600 هزار تومان بشود، شما بزرگواران می‌توانید تصور بکنید که چگونه می‌شود با این قدرت خرید، دخل‌وخرج را برای یک خانواده مثلاً 5 نفره مدیریت کرد؟ و اگر نتوانست تحمل کند چه می‌شود؟من به‌عنوان برادری دلسوز و خیرخواه ملک و ملت به شما مؤکداً توصیه می‌کنم که از سیاست‌های صندوق بین‌المللی پول دست بشویید. راه‌حل این اوضاع از سنخ همان راه‌حل‌های تقدیم شده در دو نامه صدرالذکر است. به طور جد هشدار می‌دهم که از نارضایتی مردم مستضعف بپرهیزید. این انقلاب آسان به دست نیامده که آسان از کف برود. فاعتبروا یا اولوا الالباب. ای خردمندان عبرت بگیرید.
 

جواد277

Well-Known Member
کاربر فعال
فارس گزارش می‌دهدافزایش جذابیت بازار بدهی برای سرمایه‌گذاران/ نرخ موثر بازده ۲۶ تا ۱۹۲ درصدی

با کاهش جذابیت سرمایه‌گذاری در بازار ارز و سکه و در عین حال تلاش دولت برای تداوم سیاست تأمین مالی و تسویه بدهی‌ها، بازار بدهی دوباره با گرایش حقوقی‌ها و بهبود بازدهی‌ روبرو شده است.


به گزارش خبرنگار بورس خبرگزاری فارس،نرخ مؤثر بازده تا سررسید (YTM) اوراق اسناد خزانه اسلامی در بازار ابزارهای نوین مالی فرابورس در بالاترین سطح به 26 درصد رسیده است. بالاترین نرخ بازده ساده این اوراق نیز هم اکنون اندکی بیش از 28 درصد است. در بازار ابزارهای نوین مالی فرابورس ایران هم اکنون 26 نماد معاملاتی فعال قرار دارد که مطابق با جدول زیر نشان داده شده است:در مقایسه با آخرین بازدهی اوراق اسناد خزانه اسلامی با حدود سه هفته قبل می‌توان به روشنی ملاحظه کرد که بازار اوراق بدهی به خصوص اسناد خزانه اسلامی همزمان با رشد بازده مؤثر خود در مقایسه با بازارهای موازی دوباره با اقبال معامله گران بازار سرمایه بویژه حقوقی‌ها و صندوق‌های سرمایه گزاری روبرو شده است.

در این باره بیشتر بخوانید:

آخرین بازده موثر اسناد خزانه اسلامی در فرابورس

به گفته مدیر عامل فرابورس ایران که طی روزهای اخیر با این عبارت که اطلاق صرف بازار سهام تعریف دقیقی از بورس نیست از آن به عنوان بازاری که در آن سهام، صکوک و صندوق‌ها و ابزار مرتبط با بازار سهام هستند یاد کرده است که «با هم به متنوع کردن پرتفوی سهامداران کمک می‌کنند.»

هامونی ادعا کرده است طی دو هفته گذشته، بالغ بر 2 هزار میلیارد تومان پول جدید وارد بازار سهام شده است که «در شرایط نوسان قیمتی سهام، تبدیل به سایر ابزارهای مرتبط مانند ابزارهای نوین مالی می‌شوند.»

در حال حاضر شش نماد معاملاتی در گروه اسناد خزانه اسلامی بازار ابزارهای نوین مالی فرابورس از نرخ مؤثر بازده تا سررسید بیش از 25 درصدی برخوردار هستند. تعداد 9 نماد معاملاتی نیز نرخ مؤثر بازده تا سررسید بیش از 24 درصدی را تجربه می‌کنند و تعداد 9 نماد معاملاتی نیز از نرخ مؤثر بازده تا سررسید بالاتر از 23 درصد حکایت دارند. در عین حال یک نماد معاملاتی نیز از نرخ بازده بیش از 22 درصدی و یک نماد معاملاتی نیز از نرخ مؤثر بازده تا سررسید 21 درصدی برخوردار شده است.

به گزارش فارس، اوراق اسناد خزانه اسلامی، اوراق بهادار با نامی است که دولت به منظور تصفیه بدهی‌های خود بابت طرح‌های تملک دارایی‌های سرمایه‌ای با قیمت اسمی و سررسید معین به طلبکاران غیردولتی واگذار می‌کند. اسناد خزانه مرسوم در دنیا توسط دولت به رقمی کمتر از قیمت اسمی به خریداران فروخته شده و از منابع مالی حاصل از فروش، بدهی‌های دولت پرداخت می‌شود اما به دلیل اشکالات فقهی وارد بر این روش، دولت جمهوری اسلامی ایران، این اوراق را صادر و به شکل مستقیم به طلبکاران غیر دولتی واگذار می‌کند. دارنده اوراق درصورت نیاز به وجه نقد، این اوراق را در بازار ابزارهای نوین مالی فرابورس ایران به فروش می‌رساند.

*آخرین وضعیت نرخ موثر بازده اوراق اجاره

به گزارش فارس در بازار ابزارهای نوین مالی فرابورس، نرخ مؤثر بازده تا سررسید اوراق اجاره در بالاترین سطح به بیش از 191 درصد نیز رسیده است. هم اکنون در این بازار هم اکنون اوراق اجاره اعتماد مبین نوین که در 10 مهر ماه امسال منتشر و عرضه اولیه شده است با احتساب نرخ سود اسمی 16 درصدی و مواعد پرداخت شش ماهه، نرخ مؤثر بازده تا سررسید به 191.47 درصد رسیده است.موعد سررسید این اوراق 10 مهر ماه 1401 شمسی اعلام شده است. جدول کامل بازدهی این اوراق به شرح زیر است:بر اساس این گزارش، پایین‌ترین نرخ مؤثر بازده تا سررسید اوراق بدهی در این بازار به اوراق اجاره با درآمد ثابت دولتی آموزش و پرورش اختصاص دارد که با احتساب نرخ سود اسمی 20 درصدی و مواعد پرداخت شش ماهه ، هم اکنون به 11.96 درصد رسیده است. این اوراق در 10 مهر ماه 1397 منتشر شده و در 10 مهر ماه 1401 شمسی موعد سررسید آن خواهد بود.

به گزارش فارس، یکی از مهم‌ترین انواع صکوک معرفی‌شده، صکوک اجاره است که دارنده آن به‌صورت مشاع، مالک بخشی از دارایی است که منافع آن براساس قرارداد اجاره به مصرف‌کننده یا بانی واگذار شده است. در صکوک اجاره حق استفاده از منافع دارایی یا مجموعه‌ای از دارایی‌ها، در برابر اجاره‌بها از مالک به شخص دیگری منتقل می‌شود. برای دریافت اطلاعات بیش‌تر در خصوص این اوراق می‌توانید به این مطلب مراجعه نمایید. مدت قرارداد اجاره مشخص است و می‌توان اجاره‌بها را در ابتدای دوره، انتهای دوره، با سررسیدهای ماهانه، فصلی یا سالانه پرداخت کرد. از آنجاییکه صکوک اجاره بیان‌گر مالکیت مشاع فرد است، می‌توان آن را در بازار ثانویه و به قیمتی که به‌وسیله عامل‌های بازار تعیین می‌شود، معامله کرد.

کارشناسان اعتقاد دارند که با کاهش جذابیت سرمایه گذاری در بازار ارز و سکه و در عین حال تلاش دولت برای تداوم سیاست تأمین مالی و تسویه بدهی‌های خود به پیمانکاران بدون گرایش به سمت چاپ پول و افزایش حجم نقدینگی، بازار بدهی دوباره با گرایش حقوقی‌ها و بهبود بازدهی‌ها روبرو شده که می‌تواند به جذب نقدینگی سرگردان در جامعه از طریق بازار سرمایه بیانجامد.

انتهای پیام/
 

جواد277

Well-Known Member
کاربر فعال
با تصویب هیات وزیراننرخ گاز بخش فولاد 260 تومان تعیین شد

هیات وزیران نرخ گاز مصرفی بخش فولاد را از ابتدای مهرماه امسال به ازای هر مترمکعب دو هزار و ششصد ریال تعیین کرد.


به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری فارس، هیات وزیران نرخ گاز مصرفی بخشی فولاد به ازای هر مترمکعب دو هزار و ششصد ریال تعیین کرد. متن مصوبه دولت که ۱۱ آذر ماه امسال از سوی اسحاق جهانگیری معاون اول رئیس جمهور به دستگاه‌ها ابلاغ شد، به شرح زیر است:

هیأت وزیران در جلسه 1397/9/7 به پیشنهاد شماره 462444 مورخ 1397/8/29 سازمان برنامه و بودجه کشور و به استناد اصل یکصدوسی‌وهشتم قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران تصویب کرد:

1-در راستای حمایت از اقشار آسیب‌پذیر و اجرای طرح معیشت منابع حاصل از اجرای مصوبات شماره 91108/ت55825 هـ مورخ1397/7/11 و شماره 99965/ ت 55872 هـ مورخ 1397/7/29 ، از طریق حساب‌های خزانه‌داری کل کشور نزد بانک مرکزی جمهوری ا سلامی ایران به سازمان هدفمندی یارانه‌ها اختصاص می‌یابد.

2- در اجرای بند (هـ) تبصره (1) قانون بودجه سال 1397 کل کشور و قانون تفسیر بند یاد شده مبنی بر تحویل قیر رایگان به دستگاه‌های اجرایی ذی‌ربط و تسویه حساب ارزش آن از محل خوراک مایع تحویلی به پتروشیمی‌ها و پالایشگاه‌ها و نیز در اجرای بند‌های (2) و (3) تصویب‌نامه شماره 99965 / ت 55872 هـ مورخ 29/7/1397 سقف مبالغ قابل تسویه شرکت ملی نفت ایران/ شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده‌های نفتی ایران در سال 1397 با پالایشگاه‌‌ها به شرح زیر تعیین می‌شود و پرداخت مبالغ بالاتر از آنها مجاز نخواهد بود؛

الف- مبلغ شصت هزار میلیارد (000.000.000.000. 60) ریال قیر رایگان برای سال 1397.

ب- حداکثر تا پنج هزار میلیارد (5.000.000.000.000) ریال برش روغن (لوب کات) برای پنج‌ماه آخر سال 1397.

پ- حداکثر تا سه هزار میلیارد (000.000.000.000. 3) ریال برش از نفت سفید تحویلی به کارخانه‌های الکیل بنزین خطی (LAB) برای پنج ماه آخر سال 1397.

3- به استناد ماده (1) قانون هدفمند کردن یارانه‌ها مصوب 1388 از ابتدای مهرماه سال 1397، نرخ گاز مصرفی بخش فولاد به ازای هر مترمکعب دو هزار و ششصد ریال تعیین می‌شود.
 

جواد277

Well-Known Member
کاربر فعال
جای رهبران ما کجا است؟؟؟؟

محبوبیت رهبران جهان در اینستاگرام

در آخرین گزارش شرکت آمریکایی ارتباطات جهانی «Burson Cohn & Wolf» درباره حضور رهبران و چهره‌های سیاسی جهان در اینستاگرام که اخیرا منتشر شد، به میزان محبوبیت آنها در این شبکه اجتماعی پرداخته شده است.

به گزارش ایسنا، نارندرا مودی، نخست‌وزیر هند با ۱۴ میلیون و ۸۰۰ هزار دنبال‌کننده (فالور)، یکی از پر طرفدار‌ترین صفحه‌های اینستاگرام را در میان رهبران جهان دارد.

شخصیت بعدی پرطرفدار اینستاگرام جوکو ویدودو، رئیس‌جمهوری اندونزی با ۱۲ میلیون و ۲۰۰ هزار دنبال‌کننده است. رقم فالور‌های ویدودو در دو ماهه اخیر دو برابر شده است.

دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا نیز در میان سه رهبر پرفالور جهان در اینستاگرام است. او در این شبکه اجتماعی ۱۰ میلیون دنبال‌کننده دارد.

پاپ فرانسیس، رهبر کاتولیک‌های جهان با ۵ میلیون و ۷۰۰ هزار فالور در رتبه بعدی و رانیا عبدالله، ملکه اردن با ۴ میلیون طرفدار پس از پاپ در رتبه پنجم قرار گرفته است.

در آخرین مطالعه صورت گرفته توسط شرکت BCW، صفحات کاربری ۴۲۶ تن از سران دولت‌ها شخصیت‌های سیاسی، وزرا و رهبران جهان با ابزار تحلیل داده فیس‌بوک (CrowdTangle) بررسی شدند.

این حساب‌های کاربری تا یکم اکتبر سال جاری میلادی در مجموع ۹۸ میلیون و ۳۰۰ هزار نفر فالور داشته‌اند. در این حساب‌ها طی دوازده ماه ۹۸ هزار و ۳۷۲ مطلب به اشتراک گذاشته شده است.

نوزدهم ماه مه سال ۲۰۱۸ میلادی، عکسی از عروسی سلطنتی شاهزاده هری و مگان مارکل ۵۷۰ هزار لایک، پیغام و اشتراک مجدد داشت. این رقم از دنبال‌کنندگان حساب کاربری منتشر کننده نیز بیشتر بوده است.

رئیس‌جمهوری آمریکا در زمینه کسب بیشترین «بازخورد» در اینستاگرام در صدر فهرست رهبران و شخصیت‌های فعال در این شبکه اجتماعی قرار دارد.

مطالب وی در ۱۲ ماه اخیر بیش از ۲۱۸ میلیون بازخورد در قالب پیام، لایک و بازنشر داشته است. این رقم بیش از سه برابر بازخوردهای حساب کاربری نخست‌وزیر هند است که فالور‌های بیشتری نسبت به دونالد ترامپ دارد. ۸۰ عکس و ویدئوی منتشر شده در حساب اینستاگرام نارندرا مودی در سال گذشته ۶۹ میلیون بازخورد داشته است.

با احتساب میزان کسب لایک، پیغام و انتشار مجدد هر مطلب در اینستاگرام نخست‌وزیر هند، وی یکی از تأثیرگذارترین شخصیت‌های جهان در این شبکه اجتماعی بوده است.

هر مطلب منتشر شده توسط مودی به طور متوسط ۸۷۳ هزار و ۳۰۲ بازخورد از سوی کاربران داشته است.

رجب طیب اردوغان، رئیس‌جمهوری ترکیه نیز در زمینه کسب بازخورد کاربران در رتبه بعدی قرار دارد و عکس‌ها و ویدئوهای وی در اینستاگرام توانسته نظر ۴۱۱ هزار و ۶۷۳ نفر را به خود جلب کند.

به گزارش یورونیوز، مدیر بخش نوآوری و پژوهش شرکت ارتباطات جهانی BCW می‌گوید که این نتایج حاکی از این است که اینستاگرام به تریبونی برای رهبران جهان برای برقراری ارتباط با مردم و مخاطبان تبدیل شده است.
 

جواد277

Well-Known Member
کاربر فعال
بگو مرگ بر اسرائیل احتمالا استاد راهنمایش از حوزه علمیه قم بوده است :D:D:D:D:D


استارت آپ جت ایت، تحت مدیریت قصاب سابق با پرینتر سه بعدی گوشت 100 گیاهی ساخت که گفته می شود از گوشت طبیعی تشخیص داده نمی شود.


به گزارش اسپوتنیک، به منظور چاپ گوشت، کارشناسان "جت ایت" یک چاپگر ویژه سه بعدی طراحی کرده اند.

برای ساخت این چاپگر از کمک یاشار بن شیتریت، مدیر استارت آپ که یک قصاب سابق است استفاده شده است وی تصمیم به استفاده از دانش حرفه ای خود برای ایجاد گوشت مصنوعی، که بافت آن کاملا شبیه به گوشت باشد گرفته است.

وی گفت: گوشت از بافت عضلانی، چربی، میوگلوبین و بافت همبند ساخته شده است و در ادامه توضیح داد: با کمک یک چاپگر سه بعدی و تنظیمات دقیق، ما توانستیم یک ماتریس پیچیده ایجاد کنیم که ساختار گوشت را به طور کامل تکرار کند..
 

جواد277

Well-Known Member
کاربر فعال
مورخان بزرگ غیر صهیونیست دنیا در مورد "کوروش بزرگ" چه گفته اند!؟
چند روزی است که شاهد برخی اظهار نظر غیر دقیق در مورد شخصیتی بزرگ در تاریخ ایران و جهان هستیم که به دلیل غیر علمی بودن و نشات گرفتن از دیدگاه های سیاسی از اعتباری برخوردار نیست. بدون شک اظهار نظر در مورد هر موضوعی باید از سوی متخصصین این حوزه صورت پذیرد تا دارای اعتبار باشد.
نواندیش - رضا امیری: چند روزی است که شاهد برخی اظهار نظر غیر دقیق در مورد شخصیتی بزرگ در تاریخ ایران و جهان هستیم که به دلیل غیر علمی بودن و نشات گرفتن از دیدگاه های سیاسی از اعتباری برخوردار نیست. بدون شک اظهار نظر در مورد هر موضوعی باید از سوی متخصصین این حوزه صورت پذیرد تا دارای اعتبار باشد.

به بهانه این اظهارات بر آن شدیم تا به سراغ اظهار نظر برخی مورخان به نام دنیا و شخصیت های دیگر برویم، افرادی که اظهاراتشان جای شک و شبهه ای ندارد مگر اینکه آن ها را هم بخواهیم عوامل صهیونیست بدانیم که کاری بسیار دشوار خواهد بود!

توجه به این که نویسندگان یونانی نسبت به ایرانیان خوشبین نبوده اند ، هنگامی که می خوانیم نویسندگان یونانی از قبیل هرودوت ، گزنفون چگونه کوروش را در مقام یک انسان بی نظیر و بزرگ و برتر ستایش و تمجید کرده اند، آن وقت به بزرگی مقام انسانی، رهبری، جهانگیری و بشر دوستی کوروش بزرگ بیشتر پی می بریم.گزنفون

گزنفون با آن که یونانی بود، در کتاب Cyropaedia و یا تربیت کوروش آن چنان از کوروش تجلیل بعمل آورده که می توان گفت هیچ کس تا کنون از پادشاهی آنقدر تمجید نکرده است. گزنفون در این کتاب از کوروش بصورت یک انسان کامل، یک سرمشق بیمانند زمامداری و یک مربی ایده آل و یک رهبر عالیقدر نام برده است. گزنفون می نویسد، کوروش نابغه بزرگی بود که در تمام عمر از هدفی مقدس و عالی پیروی می کرد. او دوست انسانها و طالب علم و حکمت و راستی و درستی بود. کوروش عقیده داشت، پیروزی بر کشوری این حق را برای سردار پیروز ایجاد نمی کند که ملت شکست خورده را اسیر کند. در هنگام جنگ باید سعی کرد که آتش جنگ به کشاورزان و مردم غیر سپاهی سرایت نکند و شهر شکست خورده را نباید غرات کرد. کوروش موفق شد حتی ملتهای شکست خورده را نیز شیفته خود کند، بطوری که پارسیان او را پدر خواندند و ملتهایی که بوسیله کوروش مغلوب شده بودند او را ((خداوندگار)) می نامیدند. کوروش برترین مرد تاریخ دنیا، بزرگترین، بخشنده ترین، پاک دل ترین و دریادل ترین مردان بود و بزرگترین هواخواه فرهنگ و آموختن بشمار می رفت.

گزنفون گذشت و رادمردی ، وفاداری، فداکاری، هنر رزم آرایی، جهانداری، خویشتن داری، خردمندی، بلند پروازی و کیاست کوروش را می ستاید و رفتار او را با دوست و دشمن ، در بزم و در رزم، در خانه و سفر، با خویشان همه ارزشها و نیکیهای بشری را یکجا داشته نام می برد.

گزنفون می نویسد، کوروش برای گرفتن جیره سربازی در صف سپاهیان می ایستاده و هر سپاهی در این هنگام حق هر نوع ایرادی به رفتار کوروش داشته است. همچنین کوروش درباره تقسیم غنیمتهای جمگی بین سربازان ، در حضور جمع عقیده آنها را پرسش می کرد. به خواست سپاهیانش احترام می گذارد، زیرا معتقد بود، در نظر داشتن لیاقت افراد شرط رعایت اصل برابری می باشد. کوروش در این جهت می گوید، همان طور که در هنگام انتخاب یک اسب خوب، تابعیت اسب مورد نظر قرار نمی گیرد، به همان گونه نیز شرط ارزش یابی انسانها باید لیاقت و کارآیی آنهاباشد نه تفوت بین پارسی و یا غیر پارسی بودن آنها. کوروش همچنین عقیده داشت که تنها با دوستی و صمیمیت می توان در قلب یاران و سپاهیان راه یافت، نه ترس و وحشت.

کوروش به سربازان خود می گفت، در پوشیدن لباس ساده به من نگاه کنید. او از این که با دشمنان خود رفتار ناجوانمردانه بکار نمی برد و با همه با داگری رفتار می کرد و ملتهای گوناگون زیر امپراطوری خود را با نیروی تقوا و فضائل انسانی ادراه می نمود، بخود می بالید. کوروش برای خود حق ویژه ای قایل نبود و پیوسته به سربازانش می گفت، به منش و کردار من با دقت چشم بدوزیدو مواضب باشید که من به وظیفه خود عمل کنم. کوروش در هنگام مرگ وصیت کرد، اتباعش حرمت قانون را بر خود واجب بشمارند. گزنفون در پایان گفتار خود نتیجه می گیرد که کوروش دومین ارزش و فضیلت انسان را پس از پرستش خدایان، بسط عدالت می دانست و اتباع و فرمانبرداران خویش را فرزند خود می نامید.هرودوت

هرودوت کوروش را پادشاهی ساده، بلند همت و رادمرد و شجاع می داند که با اندیشه های خردمندانه اش پارسیان را از باجگزاری رهایی بخشید و بزرگترین ملت جهان را ساخت و برای آنها نیرومندترین پادشاهی جهان را پی ریزی کرد. به عقیده هرودوت کوروش با اتباع خود رفتاری مشفقانه، مهربان و پدرانه داشت. او بخشنده، آداب دان و رعیت نواز بود و چون همیشه خیر و سعادت اتباع خود را می خواست، ایرانیان او را پدر خواندند.

هرودوت همچنین کوروش را جنگ آوری آزموده و دور اندیش، دوستی وفادار و برازنده و پادشاهی پاکدل و آزاده و نرمخوی و شایسته ستایش تصویر کی کند.
 

جواد277

Well-Known Member
کاربر فعال
افلاطون

افلاطون می نویسد، کوروش سرداری بزرگ بود. در زمان او ایرانیان از آزادی برخوردار بودند و بر بسیاری از ملتهای دیگر دنیا فرمانروایی می کردند. بعلاوه او به همه مللی که زیر فرمانروایی او قرار گرفتند، حقوق مردم آزاد بخشید. این امر سبب شد که همه او را ستایش می کردند. سربازان او پیوسته برای وی آماده جانفشانی بودند و بخاطر او از هر خطری استقبال می کردند. اگر در بین اتباع او مرد خردمندی بود که رای و نظر او می توانست برای دیگران سودمند باشد، نه تنها کوروش به وی حسد نمی ورزید، بلکه به وی پاداش نیز عطا می کرد. بدین سبب کشور ایران زیر رهبری کوروش از هر لحاظ پیشرفت کرد و مردم آن نیز از آزادی و رفاه بی سابقه ای برخوردار بودند و آن چنان نسبت به یکدیگر محبت می ورزیدند که گویی همه با یکدیگر خویشاوندی دارند.

فلویگل

((فلویگل)) می نوسد ، موقعی که اوضاع و احوال تاریک و اندوهبار جهان را در عصر پیش از کوروش بیاد می آوریم، اهمیت بیکران آن پادشاه بزرگ بیشتر نمایان می شود و از این رو باید گفت که به حق به او عنوان ((بزرگ)) داده اند. دلیل این که کوروش را بزرگ می نامند آن بود که وی با امکاناتی ناچیز موفق شد، برای اولین مرتبه نیرومندترین دولت روزگار را بوجود بیاورد. وسعت امپراطوری کوروش همان قلمرو اسکندر بود ولی کوروش مانند اسکندر با دولتهای فراخ ، اما پوسیده و در حال فروریختن روبرو نشد، بلکه او دولتهای نیرومند زمان خود را بزیر فرمان خود در آورد.

بعلاوه کوروش انسان والا ارزشی بود که درمنش انسانی او خونریزی و خونخواهی و یا کینه جویی و ستمگری جایی نداشت. او به دشمنانش شکنجه نداد و آنها را بیرحمانه نکشت و هم میهمانش را به دست دژخیمها نسپرد. حتی زمانی که لیدیهای خیانتکار را برای مرتبه دوم به زیر فرمان خود در آورد، اجازه نداد کسی بروی آنها شمشیر بکشد، اما اسکندر بارها فرمان کشتار همگانی صادر کرد. کوروش هیچیک از جنایاتی را که رومیان درباره سردار دلیر و آزاده ((ارونیان)) ( ((بیتوایتوس)) پادشاه رادمنش و شجاع بود که مدتی در برابر رومیان جنگید، اما آنها او را در هنگام گفتگوهای صلح ناجوانمردانه کشتند.) و اسکندر درباره((برانخیدیها)) (گروهی از ((میلیتوسیان)) بودند که در زمان خشایارشا به طرفداری از ایران قیام کردند و بعد به ((سفد)) آمدند و تا دوره اسکندر در آنجا ماندند. اسکندر مقدونی آنها را بدون اینکه مرتکب گنهای شده باشند قتل عام کرد.) ، ((کلیتوس)) کلیتوس از دوستان بسیار نزدیک اسکندر بود و بارها جانش را از مرگ حتمی نجات داد، اما اسکندر بر او خشم گرفت و او را بدست خود بانیزه کشت.) و ((پارمینون)) (پارمینون ، سردار دلاور و سالخورده و مورد اعتماد اسکندر بود، اما پس از اینکه اسکندر ایران را تسخیر کرد، دستور داد پارمینون و یارانش را کشتند و دارایی او را ضبط کرد.) سالخورده انجام دادند مرتکب نشد. کوروش ، هیچگاه شهرهایی را که تسخیر می کرد ویران نمی کرد و آنها را به آتش نمی کشید. کوروش برتر از آن بود که در اندیشه ملت و یا روزگارش بگنجد. او سیاستمداری بزرگی بود که آینده را در پیش می دید. کوروش با سخاوت و رادمنشی ناپذیز به آنهایی که به دست وی شکست می خوردند آزادی می داد و با اطمینانی دلاورانه دشمنان شکست خورده اش را فرمانداری اعطا می کرد. بر اساس همین تحسین که کمبوجیه پسر کوروش در پیشاپیش کاروان شادی در جشن بابلیان شکست خورده شرکت کرد و پس از تصرف مصر، حکومت اداری مصر را که مرکزش در ((سائیس)) بود به دریا سالار مصری ((اوزاهورسنه)) پسر کاهن بزرگ ((سائیس)) واگذار نمود.

اما جدا از این مورخین برخی بزرگان و علمای معاصر ما نیز بر بزرگی این شخصیت صحه گذاشته اند. پس از آنکه شواهد و منابع گوناگون نشان داد که محتمل‌ترین گزینه برای ذوالقرنین (ع) در قرآن کریم، کوروش بزرگ است، بسیاری از علمای اسلامی از جمله علامه طباطبایی این نظر را قابل قبول تر دانستند (طباطبایی، ۱۳۶۳: ج ١۳، ص ۶۶۵). در تفاسیر گوناگون از این نظر یاد می‌شد به طوری که علمای فراوانی این نظر را منطقی تر از نظرات دیگر دانستند.

با توجه به شأن نزول آیات سوره کهف که مرتبط با سوالاتی از جانب یهودیان بوده است و از طرفی در منابع یهودی و در کتب عهد عتیق از لوقرانائیم یاد می‌شود که در رویای دانیال به صورت قوچ دو شاخ ظاهر می‌شود (عرفان منش، ١۳۸۹: ص ١۹) موضوع کوروش و ذوالقرنین جدی می‌شود. جالب آنکه نقش برجسته‌ای از کوروش با دو شاخ قوچ به دست آمده است.

کاش به جای زیر سوال بردن شخصیت های تاریخی این مرز و بوم به نکات مثبت آن ها توجه کنیم برخی از کشورهای مجاور ما از بی اسطورگی روی به ساخت شخصیت های خیالی می آورند در حالی که ما سعی در انکار واقعیت ها داریم. برخی از آقایان باید بدانند ایران و اسلام از هم جدا ناشدنی است و در طول تاریخ هر کس که به هر شکلی خواهان تفکیک یکی از این دو از هم بوده شکست خورده است مردم ایران خود را شیعیانی ایرانی می دانند و برای اسطوره های خود ارزش و اعتبار قائل اند پس انکار آن ها نه خدمت به اسلام نه انقلاب و نه هیچ چیز دیگر است.

حتی نفرت از نظام شاهنشاهی هم نباید منجر به چنین عملی شود چرا که کوروش را باید جدا از این مساله دید و جنبه های مثبت او را درک کرد.

رهبر معظم انقلاب در سال 1387 در جمع مسئولان استان فارس در مورد تخت جمشید مطلب جالبی را بیان می کند که خالی از لطف نیست، ایشان درباره آثار باستانی می فرمایند: یک نگاه این است که اینها متعلق به جباران تاریخ بوده. هر کدامی که نگاه میکنیم، به یک نحوی به یکی از جباران تاریخ و طاغوتهای بشری ارتباط پیدا میکند. بله، از این جهت نگاه منفی به اینها هست. غالب متدینین و انسانهائی که نفرت طبیعی از استبداد و از جباریت دارند، با این دید وقتی به این بناهای باستانی نگاه میکنند، طبعاً برای آنها جاذبه‌ای ندارد. لیکن یک جنبه‌ی دیگر هم وجود دارد و آن این است که این بناها محصول سرپنجه‌ی هنرمند ایرانی است؛ محصول فکر راقی و روشن‌بین ایرانی است در سالها و قرنها پیش از این؛ این جنبه‌ی مثبت قضیه است. همه‌ی بناهائی که از لحاظ تاریخی - چه در اینجا، چه در اصفهان، چه در بقیه‌ی نقاط کشور وجود دارد، از این قبیل است. درست است که جباران استفاده کردند، اما خالق و آفریننده‌ی این مجموعه‌ها کیست؟ ذهن ایرانی است، سرانگشت هنرمند ایرانی است، روحیه‌ی بلندنظر ایرانی است، ابتکار و ذوق ایرانی است؛ این برای یک ملت افتخار است. با این دید وقتی نگاه بکنیم، می‌بینیم اینها مثبت است؛ چه تخت جمشید، چه بقیه‌ی مناطق دیگر. اینها را نشان بدهید.
 

جواد277

Well-Known Member
کاربر فعال
بیچاره ها فقط 16هزار میلیارد تومان غارت کردند احتمالا افراد مستحق بودند
روایت یک نماینده مجلس از غارت ۱۶ هزار میلیارد تومانی از بانک سرمایه


وکیل ملت: امیر خجسته گفت: قاچاق کالا از مبادی رسمی کشور انجام می‌شود به وزیر اطلاع دادم که 1128 کانتینر قاچاق وارد کشور شده و ایشان انکار کردند لذا با اکیپ پارلمانی به بندرعباس رفتیم و حکم این قاچاق صادر شد و وزیر استیضاح و عزل شد

تاریخ انتشار: 17آذر1397|21:09


| کد خبر: 283594
16 هزار میلیارد تومان در بانک سرمایه غارت شد. باید مسئولان پاسخ دهند که چرا دلار و ارز کنترل نمی‌شود و امروز استخوان‌های مردم زیر بار فشارهای اقتصادی در حال خورد شدن است. مگر می‌شود یک مسئول در نظام 2 هزار میلیارد تومان دارایی داشته باشد.

حکم خدا در مورد سران مفاسد اقتصادی اجرایی شود مجلس در مورد مفاسد اقتصادی سکوت کرده است. اگر قاچاق از مبادی رسمی متوقف نشود با مردم سخن می‌گویم
 
بالا