سه قلوها(کچاد کگل ومعادن)

amir_85

Well-Known Member
کاربر فعال
سرمایه گذاری معادن و فلزات:
آخرین خبرها در مورد شرکت سرمایه گذاری معادن و فلزات حاکی از امکان شناسایی سود بالاتر ( تا حدود 720 ریال به ازای هر سهم ) است و نیز با ورود فولاد خراسان که از زیر مجموعه های این شرکت است، کارشناسان انتظار اقبال مناسب بازار را نسبت به آن دارند.
 

amir_85

Well-Known Member
کاربر فعال
وقايع اتفاقيه بورس بيست و چهارم مهرماه

كارگزاران و فعالان بازار يك روز پس از بازديد از مجتمع فولاد خراسان جملگي ارزيابي مثبت و تقريبا يكساني از سهام اين شركت دارند. سهام فولاد خراسان با نماد «فخاز» در شرايطي در بورس تهران عرضه مي‌شود كه بيشترين حجم معاملات و تقاضاهاي خريد مربوط به نمادهاي فلزي است.

فولاد خراسان بيش از يك سال است كه در صف ورود به تالار شيشه‌اي قرار گرفته و به نظر مي‌رسد وضعيت مطلوب فولادي‌ها كه البته بخشي از آن به مدد تداوم افزايش قيمت‌هاي جهاني اتفاق افتاده است، سهامداران عمده «فخاز» را براي ورود اين شركت به بورس به شدت ترغيب كرده است.

فعالان بازار در نخستين برآورد در صورت عرضه سهام فولاد خراسان با قيمت منطقی، درصد نوسان دست كم 20درصدي را ظرف دو هفته براي اين سهام پيش‌بيني مي‌كنند. آخرين اخبار بازار حكايت از احتمال عرضه سهام «فخاز» با قيمت بيش از 300تومان دارد، اين در حالي است كه بر اساس گفته‌هاي تلويحي مديران شركت احتمال تعديل Eps 455ريالي «فخاز» با سرمايه جديد 100ميليارد توماني نيز وجود دارد.

در عين حال يك منبع آگاه نزديك به ايميدرو قيمت توافق شده، مثلث سه گانه سهامداران فولاد خراسان شامل صندوق بازنشستگي كاركنان فولاد،‌ معادن و فلزات و ايميدرو براي عرضه سهام فولاد خراسان را رقم 325تومان عنوان مي‌كنند، با اين وصف ارزش Nav معادن و فلزات به رقمي بيش از 900تومان خواهد رسيد.

ظاهرا معادن و فلزاتي‌ها عرضه سهام فولاد خراسان با قيمت 350تومان را هم منطقي عنوان كرده بودند.

در گروه فلزي، سرمايه‌گذاري توسعه معادن و فلزات معاملاتي در حجم 36ميليارد ريال شاهد بود.

امروز بار ديگر در بازار از شايعه تعديل مثبت Eps «ومعادن» تا 70تومان سخن مي‌گفتند. در اين گروه، صف فروش مس با تزريق 40ميليارد ريال نقدينگي به بازار جمع‌آوري شد. عرضه فولاد خراسان و تعديل Eps مس از شانس‌هاي پيش روي «ومعادن» براي تجربه محدوده قيمتي 800تومان محسوب مي‌شوند.

در گروه معدني، صف چادرملو نيز مورد حمايت قرار گرفت و در سطح 32ميليارد ريال جمع‌آوري شد.

باما در اين گروه با شايعه تعديل مثبت Eps از محل افزايش بهاي جهاني سرب روبه رو بود.

در گروه كانه‌هاي غير فلزي، كالسيمين شايعه‌اي مبني بر اعلام Eps390توماني داشت.

در گروه واسطه‌گري مالي، صندوق بازنشستگي عرضه 25 ميليارد ريالي را تجربه كرد، بانك پارسيان هم ارزش معاملاتي بالغ به 2/4 ميليارد ريال داشت.

در گروه صنايع غذايي، ناب از محل فروش دارايي‌هاي ملكي خود در شرق تهران با احتمال تعديل مثبت Eps مواجه است. سرمايه‌گذاري ملي نيز از اين محل سود غيرعملياتي مي‌تواند شناسايي كند.

در گروه شيميايي، پتروشيمي خارك عرضه صف خريد خود را شاهد بود كه اين عرضه معاملاتي به ارزش 10ميليارد ريال را به دنبال داشت.

پتروشيمي اراك هم عرضه معامله بالغ بر 7ميليارد ريالي را تجربه كرد.

در مجموع امروز سهام 159 شركت در بورس تهران داد و ستد شد و ارزش معاملات نيز در پي اين معاملات به 200ميليارد ريال رسيد.

نماد شركت‌هاي سرمايه‌گذاري توسعه آذربايجان و سخت‌آژند امروز بازگشايي شد.

دامنه عرضه‌هاي عمده بازار نيز امروز به سرمايه‌گذاري ملي ايران هم رسيد.

اين شركت اعلام كرده 3/3 درصد سهام شركت سرمايه‌گذاري ساختمان ايران را 25مهرماه به طور عمده در تابلوي اصلي عرضه مي‌كند.

شركت سرمايه‌گذاري ملي ايران 29 ميليون و 15 هزار و 719 سهم از كل سهام اين شركت را با قيمت پايه 4 هزارو500 ريال به صورت يكجا و نقد و يا طبق شرايط اعلامي واگذار خواهد كرد.

شركت سرمايه‌گذاري ساختمان ايران«سهامي عام» با نماد «وساخت» در گروه انبوه‌سازي، املاك و مستغلات و با 42هزار و 445 سهامدار در تالار اصلي فعاليت مي‌كند. اين شركت با سرمايه 880 ميليارد ريال پيش‌بيني درآمد هر سهم سال مالي 86 را در 01/05/86، 297 ريال اعلام كرده بود.

كارگزاري متقاضي خريد در صورتي حق شركت در رقابت را خواهد داشت كه پنج درصد از ارزش معامله را بر اساس قيمت پايه، قبل از شروع جلسه معاملاتي مربوطه از متقاضي دريافت و به حساب شركت سپرده‌گذاري مركزي بهادار و تسويه وجوه واريز يا به صورت ضمانت‌نامه بانكي بدون قيد شرط به شركت بورس اوراق بهادار تهران ارائه دهد.

در صورت انصراف خريدار از ايفاي تعهدات خود به هر دليل اين مبلغ براي جبران خسارت وارده ضبط و مسترد نخواهد شد.

سپرده ساير متقاضيان حداكثر ظرف 2روز كاري پس از اعلام برنده مسترد خواهد شد.

مجموع سهام و حق تقدم منتشر شده اين شركت 880 ميليون برگه سهم است.
منبع ایران تحلیل
 

amir_85

Well-Known Member
کاربر فعال
شنيده‌هاي بازارچنين به نظر مي‌رسد كه عرضهء محدود چهار ميليون سهمي فولاد مباركه طي دو روز صرفا براي گريز از قانون رفع گرهء معاملاتي بوده است كه مسوولان سازمان خصوصي‌سازي نسبت به آن اقدام كرده‌اند.

خبر عرضهء يك درصد از سهام فولاد مباركه كه با تبليغات گستردهء رسانه‌اي قرار بود از اولين روز هفته آغاز شود، ديروز حتي به ميزان چهار ميليون سهم نيز انجام نشد و همين امر باعث شد كه فرضيهء پيش گفته، تقويت شود.

با بررسي تركيب سهام‌داران فعلي فولاد مشخص نيست كه سازمان خصوصي ‌سازي دقيقا چه تعداد سهم براي عرضه دارد. اما مقدار اين سهام از طرف مسوولان سازمان 40 ميليون عنوان شده است. چنين به نظر مي‌رسد كه باقي ماندهء سهام قابل عرضه نيز براي فرار از قانون رفع گرهء معاملاتي در دوره‌هاي بعدي مورداستفاده قرار گيرد (در مورد شركت مپنا نيز كه با صف فروش مواجه است همين قضيه صدق مي‌كند براي رعايت نكردن قانون پس از 10 روز قفل بودن معاملات حداقل تعداد سهام در روزهاي گذشته مورد معامله قرار گرفت، تغيير حداقل سهام معامله شده در دورهء 10 روز از 20 درصد حجم مپنا به پنج درصد آن توسط سازمان بورس فرار از اين قانون را تسهيل كرده است.)

گروه فولاد

قيمت سهام فولاد خوزستان با توجه به قانون رفع گرهء معاملاتي روزانه به ميزان دو درصد افزايش مي‌يابد و انتظار مي‌رود با طي دورهء پنج روزه نيز قيمت آن متعادل نشود و صف خريد آن همچنان پايدار باشد._در مورد فولاد مباركه هم موضوع همچنان پيچيده است.با توجه به وجهه و اعتبار اين دو شركت همچنين پتانسيل افزايش سودآوري آن‌ها انتظار مي‌رود، مسوولان سازمان بورس و سازمان خصوصي ‌سازي زمينه را براي رشد قيمت آن‌ها فراهم كنند. سهام فولاد خراسان نيز احتمالا ظرف 10 روز آينده براي اولين‌بار عرضه خواهد شد. باتوجه به سود 500 ريالي هر سهم و نقاط قوت و ضعف آن قيمت اوليهء آن در مرز 2900 ريال خواهد بود.منبع روزنامه سرمایه
 

amir_85

Well-Known Member
کاربر فعال
فولاد خراسان- برداشت اولكاميار فراهاني‌فرد y_sarmayeh@yahoo.comهمانطور كه احتمالا تاكنون در اخبار مطالعه كرده‌ايد، دوشنبه عده‌اي از فعالان بازار سرمايه اين فرصت را يافتند تا از فولاد خراسان بازديد كنند. در اين بازديد، من نيز فرصت حضور يافتم. در ادامه چكيده‌اي از مهم‌ترين مباحث مطرح شده در اين ديدار را مطالعه مي‌فرماييد. پيش از شروع موضوع فولاد خراسان، وظيفهء خود مي‌دانم از زحمت‌هايي كه سه شركت بورس اوراق بهادار، كارگزاري حافظ و فولاد خراسان براي انجام اين سفر كشيده‌اند، تشكر و قدراني كنم. لازم به ذكر است، مديران فولاد خراسان امروز، بعد از ظهر در هتل سيمرغ به معرفي شركت شان خواهند پرداخت. فولاد خراسان، مهم‌ترين و بزرگ‌ترين واحد صنعتي شرق كشور به حساب مي‌آيد. اين مجتمع در 15 كيلومتري نيشابور قرار گرفته است و سالانه حدود 600 هزار تن انواع محصولات فولاد را به فروش مي‌رساند. حدود 48 درصد از سهام فولاد خراسان متعلق به ايميدرو و سازمان توسعه و بازسازي معادن است. علاوه بر اين سهام، بيش از 26 درصد از سهام اين كارخانه نيز در اختيار صندوق بازنشستگي كاركنان فولاد قرار دارد. از 26 درصد باقي‌مانده، 23 درصد را در سبد غيربورسي سرمايه‌گذاري معادن و فلزات مي‌توانيم مشاهده كنيم و سه درصد ديگر به ساير سهام‌داران خصوصي (نظير تكادو ) تعلق دارد.فولاد خراسان در سال مالي 85، سرمايه‌اش را از 30 به 50 ميليارد تومان و در خردادماه سال‌جاري، اين سرمايه را از 50 به 100 ميليارد تومان افزايش داده است. همچنين مجمع اين اختيار را به هيات مديرهء فولاد خراسان واگذار كرده است كه هر زمان اراده كرد، سرمايه‌اش را تا 150 ميليارد تومان افزايش دهد. بنا به گفتهء مديران شركت احتمالا زمان اعمال اين افزايش سرمايه سال مالي آينده خواهد بود.

جهش سودآوري

سود خالص فولاد خراسان در سال 84 حدود 10 ميليارد تومان 100 تومان به ازاي هر سهم با سرمايهء كنوني به ازاي هر سهم) بوده است كه اين سود در سال 85 به رقم 50 ميليارد تومان 500 تومان به ازاي هر سهم با سرمايهء كنوني) جهش داشته است. لطيف دشت‌بزرگي، مديرعامل فولاد خراسان در توجيه اين افزايش شديد سودآوري دلايل جالبي را مطرح مي‌كند كه مهم‌ترين تغيير نحوهء كار شركت از كارمزدي به توليد براي خود است. دشت‌بزرگي مي‌گويد: «هنگامي كه نقدينگي كم باشد، امكانات شركت را بايد در اختيار كارفرمايي كه پول بيش‌تر در اختيار دارد بگذاريم ولي از سال 84 به بعد، نقدينگي شركت سال به سال افزايش يافت و اكنون در سال 86، در موقعيتي هستيم كه تمامي فعاليت‌هاي كارمزدي‌مان را كنار گذاشتيم و براي خود توليد و فروش مي‌كنيم.» جالب است بدانيد فولاد خراسان اكنون با ظرفيتي بيش از 10 درصد بالاتر از ظرفيت اسمي‌اش به توليد مي‌پردازد.

به نظر مي‌رسد فولاد خراسان از بدبين‌ترين شركت‌هاي بازار سرمايه نيز، هنگام تخمين عايدي خود بدبينانه‌تر عمل مي‌كند. اين شركت سود سال 86 را 5/44 ميليارد تومان 444 تومان به ازاي هر سهم)، سال 87 را 3/44 ميليارد تومان و سال 88 را 57 ميليارد تومان تخمين زده است البته هنگام بررسي اين مهم، در نظر گرفتن طرح‌هاي توسعهء اين شركت نيز كه در ادامه به آن‌ها خواهيم پرداخت، ضروري است.

فولاد خراسان بنا دارد در سه سال آينده سالانه تنها 10 درصد از سود خود را بين سهام‌داران تقسيم كند و 90 درصد آن را صرف طرح‌هاي توسعهء مختلف و متنوع خود كند البته اين موضوع را بايد به موازات آيين‌نامه‌اي كه براساس آن شركت‌هاي دولتي مستلزم به تقسيم حداقل 40 درصد از سود خود هستند، بررسي كرد.

ارزش دارايي‌هاي فولاد خراسان

يكي از موضوع‌هاي جالبي كه دشت‌بزرگي در نشست خود با فعالان بازار سرمايه مطرح كرد، ارزش دارايي‌هاي اين شركت بود. دشت‌بزرگي در اين ديدار اعلام كرد بر اساس كار كارشناسي، ارزش زيربنا‌هاي فولاد خراسان در آخرين برآوردها بيش از 400 ميليارد تومان ( چهارصد تومان به ازاي هر سهم) است. وي تاكيد كرد كه اين ارزش بدون در نظر گرفتن هزينه‌هاي انجام شده براي طرح‌هاي توسعه به بيش از 400 ميليارد تومان نقدينگي نياز داريم كه اين نقدينگي از منابع مختلف با بهرهء پايين در حال تامين است.

طرح‌هاي توسعه

بر اساس برنامهء چهارم توسعهء اقتصادي، ظرفيت توليد فولاد كشور تا پايان سال 88 بايد به بيش از 27 ميليون تن بالغ شود. براساس اين طرح بنا شده است تا ظرفيت فولاد خراسان تا دو ميليون تن در سال افزايش يابد. شركت براي دستيابي به اين مهم چند اقدام مهم را در دست اجرا دارد. بخش اول طرح‌هاي توسعهء فولاد خراسان، واحد‌هاي احيا مستقيم است كه در اين بخش دو واحد 800 هزار تني قابل افزايش به 900 هزار تن طراحي شده‌اند. واحد اول با مشاركت بخش خصوصي و شركت ايمپادكو(شركت بين‌المللي توليد و توسعهء مواد فلزي) و بخش دوم با مالكيت 100 درصدي فولاد خراسان در حال اجرا و پيشروي است. ال سي لازم براي اين دو طرح توسعه در سال گذشته گشايش يافته است (واحد اول مهر ماه و واحد دوم اسفند ماه) و كارشناسان پيش‌بيني مي‌كنند اين دو بخش در انتهاي سال 87 قابل بهره‌برداري شوند. لازم به ذكر است اين دو طرح تاكنون 25 درصد پيشرفت فيزيكي داشته‌اند.

علاوه بر اين دو طرح، فولاد خراسان توسعه واحد فولاد سازي فعلي و رساندن ظرفيت آن به بيش از 2/1 ميليون تن را نيز در دست اجرا دارد كه اقدامات مقدماتي براي اين توسعه انجام شده است. در كل به نظر مي‌رسد فولاد خراسان براي افزايش ظرفيت‌اش به دو ميليون تن در سال 88 مشكل خاصي نداشته باشد.

نگراني‌هاي كارشناسان

سوالات كارشناساني كه در جلسه با مديرعامل فولاد خراسان حضور داشتند، حول يكي دو محور خاص نوسان مي‌كرد. اين يكي دو محور عبارت بودند از اشكالاتي كه در تامين گاز، برق يا مادهء اوليه مورد نياز (نظير گندله) ممكن است به وجود بيايد. دشت بزرگي در خصوص برق مورد نياز فولاد خراسان عنوان كرد كه براساس قراردادي كه با توانير منعقد كرده‌ايم به نظر نمي‌رسد مشكل خاصي داشته باشيم و اين قرار كه اكنون نهايي شده است، راه را براي ايجاد هرگونه اخلالي در تامين برق مورد نياز مي‌بندد. وي همچنين تاكيد كرد ما _نه تنها با آزادسازي بهاي انرژي مشكل خاصي نداريم بلكه، معتقديم اگر اين آزادسازي در تمام بخش‌ها انجام شود، احتمالا عايدي شركت‌هاي فولادي افزايش نيز خواهد يافت.

كارشناسان حاضر در اين جلسه به گندلهء موردنياز فولاد خراسان اشاره كردند و گفتند بر اساس طرح جامع فولاد، خراسان بايد گندله مورد نياز خود را از معدن سنگان تامين كند كه احتمال با تاخير افتتاح شدن اين معدن دور از ذهن نيست و به نظر مي‌رسد در اين مورد شركت با مشكلاتي مواجه شود كه دشت بزرگي در جواب گفت گندله از هر جا كه رسد نيكوست. وي تاكيد كرد ما محصول خود را براساس قيمت‌هاي جهاني به فروش خواهيم رساند، پس طبيعي است كه مادهء اوليه‌مان را نيز براساس قيمت‌هاي جهاني تامين كنيم، پس مي‌توان گفت ما بنا نداريم تا به معدن خاصي متكي باشيم. واقعيت اين است كه ما از هر كجاي دنيا گندله را وارد كنيم و با آن فولاد توليد كنيم، برايمان سودده خواهد بود پس، اگر در عملياتي شدن سنگان خللي وارد شد، به سراغ ساير منابع نظير گندله‌سازي اردكان خواهيم رفت يا در بدترين حالت اقدام به واردات اين فرآورده خواهيم كرد.

ساير بحث‌هاي مطرح شده در خصوص فولاد خراسان را در يكي دو روز آينده تقديم حضورتان خواهيم كرد. همان‌طور كه اشاره شد، عصر امروز، نشست معارفه فولاد خراسان برگزار خواهد شد.
 

amir_85

Well-Known Member
کاربر فعال
تاثير ورود فولاد خراسان بر «ومعادن»‌
گفته‌هاي بازار: با عرضه سهام فولاد خراسان در بورس اوراق بهادار تهران كه ارزشي معادل 400ميليارد تومان دارد، شايع شده كه Nav سرمايه‌گذاري معادن و فلزات، سهامدار 22درصدي شركت به نزديك هزار تومان خواهد رسيد.
شنيده‌هاي ما: بر اساس محاسبات انجام شده از سوي منابع موثق با ورود فولاد خراسان به بورس Nav «ومعادن» به رقم 900تومان خواهد رسيد. از سويي ديگر ارزش پرتفوي بورس معادن و فلزات بدون در نظر گرفتن 6درصد از سهام مس به رقم 870تومان و با در نظر گرفتن سهام تحت تملك مس با فرض خريد نقدي به 1130تومان خواهد رسيد. سهام فولاد خراسان از طريق كشف قيمت در بازار در تالار بورس عرضه خواهد شد.
 

مصطفي رستمي

New Member
عضو تازه
پي بر اي كگل با قيمت 2450 برابر 65/11 ميشه و ايني كه رو تابلوست با پي به اي قبله.
چادر حدود 8/0 بالاتره و اين بي سابقه است.
در خريد كگل شك نكنيد.
از فردا صف خريد
 

alen delon

New Member
کاربر فعال
پي بر اي كگل با قيمت 2450 برابر 65/11 ميشه و ايني كه رو تابلوست با پي به اي قبله.
چادر حدود 8/0 بالاتره و اين بي سابقه است.
در خريد كگل شك نكنيد.
از فردا صف خريد
من که زدم تو گوشش:-D.نوش جان آنهایی که میخرند:x
سود خوبی در کمین است.$-):)>-
 
آخرین ویرایش:

hooman_bourse

New Member
کاربر فعال
اگر افزایش سرمایه درکار نباشه واقعا باید خرید. تازه بیشتر طرح های گل گهر 87 به بهره برداری میرسه و سال دیگه هم سال پرسودی هست برای کگل. من ک فعلا ه در سبدم کگل ندارم. به نظر ولی باید بالا تر باز میشد نه؟
 

ebi666999000

Well-Known Member
کاربر فعال
سلام دوستان من الان نزديکه 2 ساله توي اين بازارم حالا از اون موقع يادمه آمريکا فردا صبح مي خواد بياد ايرانو بزنه اما حالا داستان جديده استعفاي لاريجانيه مسله هسته اي و....درمورد سه قلوها بگم
1- ومعادن :اين سهم هميشه کلا صفشو ميده دوبره صف ميکنه بد بحال دوستاني اين سهمو از دست مي دند دوباره بعد ميان تو صف مي خرند کار مزد مي دند {{{1 اميد اين هفته هاست که بياد 2-فولاد خراسان هم که داره مياد 3-حامي خوبي براي سهم خودشه4-کگل با تعديل اومد اين سهمم بايد بره تعديل 7 تومني ببنده}}}

2- کگل:اين سهمو بالا باز نکردند چون خيليها فروشنده بودند همه مي گفتند2700-2800از طرفيهم جوگير اين استعفا شدند هيجاني گذاشتند براي فروش

3-کچاد:اين سهم هم کسي مي خره بايد پاش صبر کنه
 

Vahid_2004

New Member
کاربر فعال
كي تو افزايش سرمايه قبلي شركت كرد و ضرر كرد ؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟
امسال كه هيچ طرحي به بهره برداري نرسيد اينجوري بود حالا ساله ديگه را خودتون داشته باشيد ؟؟؟
 

ebi666999000

Well-Known Member
کاربر فعال
قابل توجه کسایی که امروز ومعادن فروختند {{{{{{{{{{{{عرضه فولاد خراسان 8 آبان}}}}}}}}}}
 

amir_85

Well-Known Member
کاربر فعال
شنيده‌هاي بازار
تشكيل صف فروش براي سهام برخي شركت‌ها به خاطر خريد سهام شركت فولاد مباركه، باعث كاهش شاخص‌ها شد. همچنين گزارش بسيار خوب شركت‌هاي فولاد مباركه و ملي مس در صورت‌هاي مالي ميان‌دوره‌اي شش ماهه باعث افزايش اعتماد سرمايه‌گذاران به اين شركت‌ها شده است.

فولاد مباركه

در گزارش شش ماههء اين شركت مبلغ فروش 4/5 درصد افزايش يافته است، اگرچه طي دورهء شش ماهه شركت تقريبا 66 درصد از سود 400 ريالي سالانه را پوشش داده است اما به اعتقاد بسياري از كارشناسان سود هر سهم اين شركت مي‌تواند تا ارقامي بيش از 650 ريال افزايش يابد. محصولات توليدي اين شركت 15 تا 20 درصد بيش از قيمت‌هاي پيش‌بيني شده به فروش مي‌رسد.

در تيرماه نسبت P/e دورقمي براي اين شركت پيش‌بيني شد كه با اين گزارش چنين به نظر مي‌رسد رسيدن به قيمت پنج هزار ريال نيز براي فولاد امكانپذير است.

ملي مس

طبق انتظار، بازار «فملي» در گزارش شش ماهه تقريبا 65 درصد از سود سالانه را پوشش داده است. اگرچه ديروز به دليل كاهش قيمت جهاني مس به زير هشت هزار دلار و ابهام در پيش‌بيني نوسانات آينده قيمت اين فلز براي «فملي» صف فروش تشكيل شد اما با توجه به Eps احتمالي 1600 ريالي نسبت P/e فملي در شرايط فعلي مناسب است.

فولاد خراسان

به گزارش روابط‌عمومي بورس اوراق بهادار در نشست هماهنگي عرضهء سهام اين شركت مقرر شد بيش از 15 درصد از سهام اين شركت در روز اول عرضه شود. پنج درصد باقي‌مانده نيز به تدريج توسط سازمان خصوصي‌سازي عرضه خواهد شد. از آن‌جا كه رعايت قانون عرضهء 20 درصد از سهام به نقدشوندگي كشف قيمت ذاتي و پويايي بازار كمك خواهد كرد بنابراين اين اقدام در راستاي اجراي اين قانون براي بازار مفيد است.
 

amir_85

Well-Known Member
کاربر فعال
گروه اصل «44»

شايد يكي از مهم‌ترين اخبار بازار سرمايه در روز گذشته، انتشار صورت‌هاي مالي فولاد مباركه بود. فولاد مباركه موفق شده است در شش ماههء نخست سال سودي معادل 26 تومان به ازاي هر سهم كنار گذارد. با توجه به اطلاعات سه ماههء اين شركت كه سود محقق شده در اين دوره حدود 10 تومان محاسبه شده بود مي‌توان گفت، فولاد در تابستان به ازاي هر سهم 16 تومان سود ساخته است كه اگر فرض كنيم روند كنوني ادامه پيدا كند، سود اين شركت به 58 تومان خواهد رسيد. البته، لازم به ذكر است قيمت انواع ورق‌هاي فولاد مباركه در دو سه ماههء اخير باز هم رشد تجربه كرده است. لازم به ذكر است با توجه به ظرفيت‌هاي اين شركت احتمال دستيابي به سودي نزديك به 60 تومان نيز دور از ذهن نخواهد بود، البته فراموش نكنيد كه اگر قيمت‌هاي جهاني فولاد دچار چالش شود، اين محاسبه احتياج به تجديدنظر خواهد داشت. تحليل‌گران بنيادي بر اين باورند كه سود سال 87 فولاد مباركه، به مراتب مهم‌تر از سود سال 86 اين شركت است.به هر حال، با اعلام صورت‌هاي مالي شركت فولاد مباركه، صف خريد اين سهم بار ديگر تا پهناي 150 ميليون سهم امتداد پيداكرد و جمله كارگزاران به انتظار عرضهء خصوصي‌سازي نشستند.ديروز،حدود _2/19 ميليون سهم فولاد به ارزش 8/6 ميليارد تومان عرضه شد تا فولاد مباركه همچون روز‌هاي قبل هم عنوان‌دار پرتقاضاترين سهم بازار سرمايه باشد و هم بيش‌ترين حجم معامله را به خود اختصاص دهد. لازم به ذكر است،در انتهاي وقت معاملاتي روز گذشته، قيمت هر سهم فولاد مباركه رشدي حدود دو درصد، معادل 69 ريال را تجربه كرد و به قيمت 557ر3 ريال رسيد.

ديگر سهم فولادسازي كشورمان كه ظاهرا قاعده رفع گره معاملاتي در موردش تمديد شده است، نيز همچنان با صف خريد چند ميليوني مواجه و عنوان‌دار دومين سهم پرتقاضاي بازار سرمايه است. روز گذشته، درازاي صف خريد فولاد خوزستان به رقمي بيش از 33 ميليون سهم مي‌رسيد كه در برابر اين حجم وسيع از تقاضا، تنها 49 هزار سهم به ارزش 22 ميليون تومان عرضه شد تا قيمت هر سهم اين شركت دو درصد ديگر رشد كند و به 591ر4 ريال برسد
 
بالا