سرنوشت دلار آمریکا در سال 2018میلادی

navid35

Well-Known Member
کاربر فعال
با سلام و عرض ادب
خبر گزاری های خارجی را پی گیری می کردم همگی چه معاند و چه موافق همگی از کاهش شدید دلار جهانی خبر می دهند
خدا کند این کا هش شدید دلار در داخل تاثیر بدی نداشته باشد
البته دولتی ها با بالا بردن قیمت دلار داخلی با کمک صرافی های بیرون از کشور تا حدودی حاشیه امنیت درست کرده اند
ظاهرا آمریکا با دلار بی پشتوانه ای که به بازار جهانی و داخلی خودش تزریق کرده دیگر توانایی حفظ ارزش دلار را نخواهد داشت
همچنین بیشتر کشور های صنعتی اروپا و آسیای شرقی مثل چین به دنبال جایگزین کردن ارز های با پشتوانه مثل یوان چین و ... نموده اند
حالا باید دید تاثیر این روند در داخل چه خواهد بود
آیا سونامی سقوط دلار به ایران خواهد رسید آیا شرکت های صادر کننده به دنبال جایگزین کردن ارز های دیگر خواهند بود؟
چیزی که مسلم است قطعا شرکت های صادر کننده به دنبال زیان نخواهند بود
نادر 45 مخلص شما
 

navid35

Well-Known Member
کاربر فعال
دوستان اگر تحلیلی دارند خوشحال میشیم
ذکر بفرمایند
 

navid35

Well-Known Member
کاربر فعال
چاپ دلار بدون پشتوانه در آمریکا تورم را به سراسر جهان منتقل می کند

به گفته جیمز ریکاردز نویسنده کتاب جنگ های ارزی، چاپ دلار در آمریکا به معنای تورم بیشتر در چین، افزایش قیمت مواد غذایی در مصر و حباب بازار سهام در برزیل است. چاپ دلار به این معنی است که بدهی ایالات متحده بی ارزش می شود، بنابراین طلبکاران خارجی به دلارهای ارزانتر خود دست می یابند.

کاهش ارزش به معنی افزایش بیکاری اقتصادهای در حال ظهور است؛ چراکه صادرات آن ها برای آمریکایی ها گرانتر تمام می شود. تورم ناشی از آن نیز به معنای افزایش قیمت برای واردات مورد نیاز اقتصادهای در حال توسعه مانند مس، ذرت، روغن و گندم است. کشورهای خارجی برای مبارزه با تورم ایجاد شده توسط ایالات متحده شروع به وضع یارانه ها، تعرفه ها و کنترل سرمایه می کنند و جنگ ارزی تسریع می شود.

قرارداد آتی معاملات نفت چین و تغییر معادلات جهانی

در حال حاضر دلار آمریکا به عنوان نخستین ارز ذخیره جهانی در حال از دست دادن جایگاه خود است و انتظار می رود که وقوع جنگ جهانی اجتناب ناپذیر باشد. به خصوص زمانی که کشورهای عمده ای از قبیل چین، روسیه و ایران اقدامات استراتژیکی را برای کنار گذاشتن دلار آمریکا انجام می دهند.

این کشورها به دنبال استفاده از ارزهای ملی خود هستند. اصطلاح پترویوآن – خرید و فروش نفت با یوآن چین- نمودی از این اقدامات است. چین تصمیم دارد قیمت نفت را با یوآن خود اعلام کند. همچنین این کشور می خواهد قرارداد آتی معاملات نفت یوآنی با پوشش ریسک طلا را راه اندازی کند که پویایی های اقتصاد جهانی را تغییر خواهد داد.

چین سیستم پترویوآنی را در اواخر سال جاری میلادی راه اندازی خواهد کرد که در نهایت تهدیدی برای دلار آمریکا به عنوان ارز ذخیره جهانی خواهد بود.

عواقب کنار گذاشتن دلار برای اقتصاد آمریکا

حرکت کشور چین عواقب وخیمی برای آمریکا خواهد داشت. در ابتدای کار، مطمئنا توانایی واشنگتن برای تحمیل تحریم های اقتصادی علیه هر کشوری را به وضوح تضعیف خواهد کرد. در عین حال، به دلیل گرانتر شدن واردات، قدرت خرید مصرف کنندگان آمریکایی نیز به آرامی کاهش خواهد یافت.

ایران و روسیه در حال حاضر به آرامی دلار آمریکا را کنار می گذارند تا تحریم های اقتصادی آمریکا را بی اثر کنند. ونزوئلا نیز قصد دارد تا سیستم جدید پرداخت های بین المللی را اجرایی کند و یک سبد ارزی را برای رهایی از سلطه دلار ایجاد کند. این سبد ارزی شامل روبل، یوآن، ین، روپیه و یورو است.

دلار آمریکا در حال از دست جایگاه خود به عنوان ارز ذخیره جهانی است، بنابراین احتمال جنگ با چین وجود دارد. شاید درگیری های آمریکا با کره شمالی هشدار جدی برای چین است تا دلار را در مبادلات خود حفظ نماید. اما باید توجه داشت که چین، قابل مقایسه با عراق یا لیبی نیست و از قدرت نظامی بالایی برخوردار است.

با راه اندازی سیستم پترویوآنی فرآیند دلارزدایی تسریع خواهد شد. ایالات متحده به سرعت در حال سقوط است و برای زنده ماندن دست به هر کاری خواهد زد. بنابراین این که آیا جنگ ارزی شروع شده است یا نه در ماه های آتی با راه اندازی بازار قراردادهای مبادلات آتی یوآنی، به طور دقیق مشخص خواهد شد.
 

ازاد

Well-Known Member
کاربر فعال
اثرات تورمی نرخ ارز بر اقتصاد ایران چه خواهد بود؟

در واقع، بر اساس مطالعات مختلف، اثر تغییرات نرخ ارز بر قیمت های داخلی در زمان ها، کشورها و بخش های مختلف اقتصادی با توجه به عوامل متعدد، متفاوت است و لازم است که اثر نرخ ارز بر قیمت های داخلی در هر بازار و هر بخشی به طور مجزا مورد بررسی قرار گیرد تا با توجه به مولفه های اثرگذار، رابطه بین نرخ ارز و قیمت های داخلی تبیین شود. آ نگونه که نوروزی در مطالعه صورت گرفته از سوی مرکز بررسی های اقتصادی تهران بیان می کند، در ایران اثر آنی افزایش نرخ ارز بر تورم در کوتاه مدت بین ۱۱ تا ۱۵ درصد و در بلندمدت، ۳۰ تا ۴۰ درصد بوده است. نکته قابل توجه این محاسبات، سنجش این موضوع است که شوک ناشی از افزایش نرخ ارز بر قیمت های داخلی بعد از گذشت ۴ فصل یعنی یک سال به میزان ۸۴ درصد و بعد از گذشت ۸ فصل یا دو سال به میزان ۹۷ درصد تخلیه می شود.

به عبارت دیگر می توان چنین نتیجه گرفت که تا یک سال، بخش قابل توجه یاز اثرات تورمی شوک های ارزی ظاهر خواهد شد و با تقریب خوبی، این شوک تا دو سال تخلیه می شود. البته کاهش نوسانات نرخ ارز و کاهش نوسانات تورم می تواند گذار نرخ ارز را پایین بیاورد؛ همانطور که تجربه سایر کشورها نیز نشان داده که ایجاد یک نرخ تورم پایین و باثبات با اعمال سیاستهای پولی قابل پیش بینی و باثبات می تواند گذر نرخ ارز را به میزان زیادی کاهش دهد.
 

ازاد

Well-Known Member
کاربر فعال
تاثیر افزایش قیمت ارز بر تورم
تاریخ انتشار: ۱۱:۳۰ - ۱۹ دی ۱۳۹۰

روزنامه دنیای اقتصاد در سرمقاله خود به بررسی تاثیر قیمت ارز بر تورم پرداخته است، این مطلب را در زیر می خوانید:

معمولا در ارتباط با شاخص قیمت‌ها، دو متغیر رشد نقدینگی و نرخ ارز بیشتر مورد توجه قرار می‌گیرند. اما واقعیت آن است که متغیر اول یعنی رشد نقدینگی اثر عمده و اصلی را داشته و تغییرات نرخ ارز در ایران اثر قابل ملاحظه‌ای بر تورم ندارد.

بر این اساس قیمت دلار آزاد در تاریخ 16/10/89 برابر 1082 تومان بود. این در حالی است که یک سال بعد و در تاریخ 16/10/90 این قیمت با افزایش 49 درصدی به 1610 تومان رسید. حال سوال این است که آیا نرخ تورم نیز به همین میزان افزایش خواهد یافت.

يك تصور اشتباه و غیر علمی در جامعه وجود دارد که فکر می‌کند به هر میزان که قیمت ارز افزایش می‌یابد شاخص قیمت‌ها نیز باید به همان میزان افزایش یابد. در صورتی که مطابق آمار بانک جهانی میزان واردات و تولید ناخالص داخلی ایران در سال 2007 به ترتیب معادل 62 و 286 میلیارد دلار بود. به عبارت دیگر میزان واردات تنها 21 درصد تولید ناخالص داخلی بوده است.

بنابراین اگر فرض کنیم تمام واردات با ارز آزاد انجام شده باشد و باز فرض کنیم همه واردات را کالاهای مصرفی تشکیل دهند در این صورت افزایش 50 درصدی قیمت ارز باعث افزایش 10 واحد درصدی شاخص قیمت‌ها آن هم پس از یک سال خواهد شد.

در صورتی که آن بخش از واردات که شامل کالاهای مصرفی می‌باشد و با ارز آزاد خریداری شده، بسیار کمتر است و نمی‌توان اثر تورمی آن را تا پایان سال آینده بیشتر از دو تا سه درصد دانست، البته با این فرض که افزایش 50 درصدی قیمت ارز آزاد تا پایان سال آینده ادامه داشته باشد.

اما افزایش قیمت ارز تا حد قیمت بازاری آن در بودجه سال 1391 می‌تواند به یک شرط اثر تورمی قابل توجهی داشته باشد و آن این است که دولت ارزهای خود را در بانک مرکزی به ریال تبدیل کند.

اما اگر دولت تنها در بازار آزاد به دنبال جمع‌آوری ریال از طریق دلارهای نفتی باشد هیچ‌گونه اثر تورمی برای افزایش قیمت ارز در بودجه سال آینده نمی‌توان تصور كرد. البته از آنجا که فروش ارز در بازار موجب کاهش قیمت آزاد ارز می‌شود می‌تواند روی صادرات، اثر کاهنده داشته باشد که میزان آن تابع میزان کاهش قیمت ارز خواهد بود.

از طرف دیگر بر اساس اطلاعات موجود حجم نقدینگی تا پایان مهر ماه امسال 320 هزار میلیارد تومان بوده است که در این صورت رشد سالانه نقدینگی منتهی به پایان این ماه معادل 1/22 درصد می‌باشد. این میزان رشد با توجه به همزمانی آن با اجرای قانون هدفمندی یارانه‌ها انبساطی تلقی می‌شود و اگر نرخ سود بانکی سرکوب نمی‌شد امکان کاهش بیشتر رشد نقدینگی وجود داشت.

نتیجه آنکه اگر بانک مرکزی در عرضه پول از خود خويشتنداری نشان دهد و همین‌طور چنانچه با آزادسازی سود بانکی، مشکل کمبود پول برای تولیدکنندگان مرتفع شود، در این صورت نباید نگران اثر تورمی افزایش قیمت ارز و همین‌طور نگران تورم انتظاری بود.
 

ازاد

Well-Known Member
کاربر فعال
با گران شدن دلار تورم چقدر بالا می‌رود؟
با افزایش قیمت ارز مردم باید دو سال تورم بالا را تحمل کنند/ گرانی دلار در بلند مدت 40 درصد تورم ایجاد می‌کند+ نمودار
مطالعات انجام شده نشان‌می‌دهد در ایران اثر آنی افزایش نرخ ارز بر تورم در کوتاه‌مدت بین 11 تا 15 درصد و در بلندمدت، بین 30 تا 40 درصد بوده است.

به گزارش «نود اقتصادی» بر خلاف سال گذشته، رئیس‌کل بانک‌مرکزی امسال ترجیح می‌دهد زمان مشخصی برای تک‌نرخی کردن ارز اعلام نکند. ولی‌اله سیف بویژه طی هفته‌های اخیر هر بار با پرسشی درباره زمان اجرای طرح بانک‌مرکزی برای تک‌نرخی کردن ارز مواجه شده تنها به ارائه پاسخ‌های کلی بسنده کرده‌است.

تغییر رویه رئیس‌کل سؤالاتی را درباره برنامه دولت و دلائل به تأخیر افتادن این اقدام ضروری مطرح کرده‌است. سؤالاتی مانند اینکه آیا اساسا دولت عزمی برای انجام این جراحی ضروری اقتصادی دارد یا خیر؟

برخی مسئولان دولتی و کارشناسان از ضرورت فراهم‌شدن زمینه‌های لازم مانند برقراری روابط کارگزاری وسیع‌تر میان بانک‌های ایرانی و خارجی، کفایت درآمدهای ارزی حاصل از فروش نفت و صادرات غیرنفتی و.... به عنوان پیش‌شرط‌های اقدام برای تک‌نرخی کردن ارز سخن می‌گویند؛ پیش‌شرط‌هایی که ظاهرا دولت حاضر نیست بدون فراهم‌شدن آن‌ها کمترین ریسکی برای مداخله مستقیم‌تر در بازار ارز انجام‌دهد.

دولت نگران چیست؟
با این حال اما بنظرنمی‌رسد موضوع تنها همین‌ها باشد. دولت نگران از دست رفتن بزرگترین و مهم‌ترین دستاورد اقتصادی خود در حوزه معیشت مردم است؛ کاهش تورم.

تقریبا هیچ تحلیلگری را نمی‌توان سراغ گرفت که بگوید در صورت تک‌نرخی شدن ارز، قیمت آن در بازار افزایش نخواهدیافت. دولت هم بدون شک همین تحلیل را دارد ولی نگرانی اصلی این نیست. دولت نگران است افزایش قیمت ارز از سیطره بانک‌مرکزی خارج و به جهشی شوک‌آور تبدیل شود. در این صورت قطعا آثار آن در کوتاه‌مدت، قیمت‌ها را بالا خواهدبرد و این یعنی فاصله گرفتن تورم از مرز 10 درصد در میان‌مدت.

مسئولان دولت و بانک‌مرکزی البته ترجیح می‌دهند در اظهارات رسمی کمتر به این جنبه از نگرانی‌ خود درباره پیامدهای تک‌نرخی کردن ارز اشاره کنند ولی رصد رفتار بانک‌مرکزی در قیمت‌گذاری ارز دولتی طی ماه‌های گذشته بخوبی بیانگر این دغدغه است.

نمود نگرانی تورمی در نرخ‌گذاری ارز دولتی
با صعودی شدن نرخ تورم از بهمن ماه 1395 روند افزایش نرخ ارز اعلامی بانک‌مرکزی کاهش زیادی پیدا کرده‌است. به طوری که میانگین تغییر مطلق نرخ ارز بانک‌مرکزی از 25,4 تومان در هر دلار در دوره خرداد تا دی ماه 1395 به حدود 2 تومان در هر دلار در بهمن ماه 1395 تا خرداد ماه 1396 کاهش یافته‌است. در واقع این کاهش معنایی ندارد جز اینکه سیاست‌گذار به بهانه کنترل روند صعودی نرخ تورم، یکسان‌سازی ارز را به تعویق انداخته‌است.اثر افزایش نرخ ارز بر تورم در ایران چقدر خواهدبود؟
اثر نرخ ارز بر قیمت‌های داخلی که تحت عنوان گذر "نرخ ارز" از آن نام‌برده‌می‌شود، در دو مرحله رخ می‌دهد؛ در مرحله اول، تغییر نرخ ارز به قیمت کالاهای وارداتی منتقل می‌شود و در مرحله دوم، تغییر قیمت اقلام وارداتی، به قیمت کالاهای عمده‌فروشی و مصرف‌کننده انتقال می‌یابد. به عبارت دیگر کاهش ارزش پول یا همان افزایش نرخ ارز، قیمت‌های بالاتری را برای کالاهای وارداتی ایجاد می‌کند و تقاضا برای کالاهای تولید داخل بیشتر می‌شود. به‌عبارت دیگر، به جز اثر مستقیم تغییر نرخ ارز که از طریق واردات به اقتصاد یک کشور منتقل می‌شود، اثر غیرمستقیمی نیز وجوددارد که با افزایش تقاضا برای محصولات داخلی به ایجاد مازاد تقاضای داخلی برای این محصولات منجر‌می‌شود که نتیجه آن رشد قیمت داخلی خواهدبود.

با این توضیحات، سؤال اصلی این است که اثر مستقیم و غیرمستقیم افزایش نرخ ارز در پی تک‌نرخی شدن آن بر هر کدام از کالاها در ایران چقدر خواهدبود؟

بنا بر گزارش معاونت مطالعات اقتصادی اتاق تهران، مطالعات انجام شده نشان‌می‌دهد در ایران اثر آنی افزایش نرخ ارز بر تورم در کوتاه‌مدت بین 11 تا 15 درصد و در بلندمدت، بین 30 تا 40 درصد بوده است. این بررسی‌ها همچنان نشان‌می‌دهد شوک ناشی از افزایش نرخ ارز بر قیمت‌های داخلی، بعد از گذشت 4 فصل یعنی یک سال به میزان 84 درصد و بعد از گذشت 8 فصل یعنی دو سال به میزان 97درصد تخلیه می‌شود. به‌عبارت دیگر، می‌توان این‌طور پیش‌بینی کرد که بخش قابل‌توجهی از اثرات تورمی شوک‌های ارزی ظرف یک سال ظاهر خواهدشد و ظرف دو سال کاملا تخلیه‌می‌شود.

دولت باید تصمیم بگیرد
به این ترتیب دولت دوازدهم در صورت تک نرخی کردن ارز حداکثر دو سال درگیر تخلیه آثار تورمی این اقدام خواهدبود اما پس از آن می‌تواند این افتخار را به نام خود ثبت کند که یکی از ضروری‌ترین و مفیدترین جراحی‌های اقتصادی کشور را انجام داده‌است. آیا دولت روحانی دست به چاقو می‌شود؟
 

navid35

Well-Known Member
کاربر فعال
متن ارسالی. شما بسیار کارشناسی . شده. بود
البته سیاست ارزی. در هر کشوری دو رو دارد باید ببینیم بعد از این اتفاقات در جهان دولتمردان ما چه سیاستی. اتخاذ خواهند کرد
 

puriyavali

Well-Known Member
کاربر فعال
عضو تازه
مطالعات انجام شده نشان‌می‌دهد در ایران اثر آنی افزایش نرخ ارز بر تورم در کوتاه‌مدت بین 11 تا 15 درصد و در بلندمدت، بین 30 تا 40 درصد بوده است.
سلام . ببخشید استاد ارجمند ، تصور بنده این است که گویا نویسنده ، درصد افزایش نرخ ارز را فراموش کرده است !

اثر آنی افزایش نرخ ارز باعث 11 تا 15 درصد است ...
و اصلاً هم فرقی نمیکند که نرخ ارز چقدر افزایش داشته ؟!
یعنی ارز چه 1 درصد یا 100 درصد رشد کند در هر حالت تورم فقط 11 % رشد میکند !!!!
 
بالا