رنیک (جنرال مکانیک)

کاپیتان لیچ

Very Good Member
کاربر فعال
عضو تازه
تحلیل بنیادی شرکت جنرال مکانیک

شرکت جنرال مکانیک با نماد رنیک در سال 1333 فعالیت خود را آغاز نمود. محدوده فعالیت شرکت در تمامی زمینه های عمرانی از جمله ابنیه سنگین، کارهای زیربنایی، ساخت سدها، خطوط انتقال آب، موج شکن و اسکله سازی، ساخت انواع راههای شهری و برون شهری شامل آزادراه، تونل های طویل، پلها و انجام امور زیرسازی و روسازی ریلی، احداث ساختمان های بلند، شهرک سازی، ایستگاه های راه آهن و ترمینال های فرودگاهی، ساختمان های خاص از جمله ورزشگاه و سازه های صنعتی، تصفیه خانه های تخصصی آب و فاضلاب، حوزه های پایین دستی و بالا دستی نفت و پتروشیمی می توان نام برد. تاسیسات و تجهیزات، امور پیمانکاری مربوط به تولید برق و تاسیسات برقی از سایر اقدامات شرکت جنرال مکانیک به شمار می‌رود. لازم به ذکر است، کارگاه های شرکت فوق در تهران، بم، ورامین، لنگرود، قم ،دهلران، ایلام ،چالوس، انزلی، قصر شیرین، میبد و امارات متحده عربی واقع شده است.

از پروژه های فعال شرکت میتوان به موارد زیر اشاره کرد:
کنار گذر لنگرود
راه و تونل شیص-خورفکان فاز ۲
عملیات اجرائی قطعه D2 آزادراه تهران- شمال
راه و تونل شیص-خورفکان فاز 1
راه و تونل دیفتا - شیص
راه آهن کرج – قزوین
راه آهن بی سیم – گلدانه
تونل البرز
خط انتقال آب و تصفیه خانه بم بروات
سد مخزنی میمه
راه آهن شمسی- میبد – ارژنگ
موج شکن و اسکله بندر انزلی
تونل انتقال فاضلاب غرب تهران

سرمایه اولیه شرکت ۱۴ میلیون تومان بود که طی ۱۱ مرحله افزایش اکنون به ۱۰۰ میلیارد تومان رسیده است که در مرحله آخر ۳۵ درصد افزایش داشته است. گفتنی است ۴۸.۹ درصد سهام این شرکت به بنیاد مستضعفان و ۵۱ درصد آن به شرکت پایا سامان پارس تعلق دارد.
شرکت در سال گذشته با ۴,۲۷۵.۷ میلیارد ریال فروش با رشد ۲۴ درصدی به سود خالص ۶۳۳.۷ میلیارد ریالی رسیده است که با حاشیه سود خالص ۱۵ درصدی به ازای هر سهم ۶۳۴ ریال میباشد که ۶۱۰ ریال آن را در مجمع سالیانه تقسیم نمود. سود سال ۹۶ این شرکت با سرمایه قدیم به ازای هر سهم ۶۹۰ ریال بوده است.
شرکت در سه ماهه سال جاری با ۳۸ درصد رشد درآمد ۱,۲۱۰ میلیارد ریالی داشته است که توانست ۱۸۶.۴ میلیارد ریال سود خالص محقق کند که با رشد ۴۸ درصدی منجر به سود ۱۸۶ ریالی به ازای هر سهم شده است.
درآمد مرداد ماهه شرکت ۳۹۰ میلیارد ریال بوده است که نسبت به تیرماه ۳۳ درصد کاهش داشته است. میانگین درآمد ماهانه طی پنج ماهه اخیر شرکت ۴۳۶ میلیارد ریال بوده است که نسبت به میانگین درآمد سال گذشته ۲۲ درصد افزایش داشته است و مجموع درآمد پنج ماهه شرکت را به عدد ۲,۱۸۰ میلیارد ریال رسانده است. مهمترین بخش درآمدی شرکت از راه و تونل شيص به خورفکان SKF2 میباشد که ۶۵ درصد سهم درآمدی شرکت را دارا میباشد که این قرارداد از ۱۳۹۴/۰۹/۱۰ شروع و به مدت ۵۴ ماه ادامه دارد. با احتساب قیمت ۷۹۰ تومان برای عرضه اولیه نسبت فروش پنج ماهه شرکت به ارزش بازاری شرکت روز عرضه اولیه حدودا ۲۸ درصد میباشد.
حاشیه سود شرکت در طی دوره های اخیر معمولا در حدود ۱۵ درصد بوده است و سود دوازده ماهه شرکت برای سال مالی جاری با حفظ شرایط موجود در حدود ۸۰ تومان براورد میشود.
 

کاپیتان لیچ

Very Good Member
کاربر فعال
عضو تازه
IMG_20190902_233220_498.jpg

عملکرد دوره پنج ماهه درامد شرکت
درامد مرداد ماه 390 میلیارد ریال
مجموع درامد پنج ماهه 2180 میلیارد ریال
درامد نسبت به تیر ماه 33% کاهش
میانگین درامد ماهانه 436 میلیارد ریال
میانگین درامد ماهانه سال پیش 356.3 میلیارد ریال
نسبت به میانگین درامد سال قبل 22% افزایش
درامد کل سال گذشته پوشش51%
 

کاپیتان لیچ

Very Good Member
کاربر فعال
عضو تازه
عملکرد دوره ای بر حسب سودخالص
۳ ماهه سال جاری ۱۸۶ ریال سود
۳ ماهه سال گذشته ۱۷۱ ریال سود
۱۲ ماهه سال گذشته ۶۳۴ ریال سود
سود هرسهم به نسبت سه ماهه سال پیش ۹% افزایش

شرکت در دوره اخیر افزایش سرمایه ۳۵ درصدی داشته است. درآمدهای عملیاتی ۳۸ درصد افزایش داشته است که منجر به رشد ۹ درصدی سود هر سهم با سرمایه جدید شده است. سود ناخالص ۳۱ درصد و سود عملیاتی ۴۰ درصد و در سود خالص ۴۸ درصد شرکت به نسبت مشابه سال گذشته رشد کرده است.
 

کاپیتان لیچ

Very Good Member
کاربر فعال
عضو تازه
طبق اعلام قبلی، ۱۰ درصد از سهام شرکت جنرال مکانیک، روز چهارشنبه با نماد «رنیک» در فرابورس ایران عرضه اولیه خواهد شد.
اقتصادآنلاین - محمدمیلادعبداللهی؛همانگونه که پیش‌تر اعلام شد، زمان عرضه اولیه 10 درصد سهام شرکت جنرالمکانیک مشخص و بر این اساس روز چهارشنبه هفته جاری در بازار دوم معاملات بورس تهرانانجام می‌شود.
در این رویداد 100 میلیون سهم از شرکت فوق‌الذکر با نماد معاملاتی «رنیک» با دامنه قیمت 785 تا 790 تومان برای هر سهم و سهمیه حداکثر 300 سهمی برای سهامداران حقیقی و حقوقی از طریق کارگزاریبورس «به‌گزین» عرضه اولیه خواهد شد.
گفتنی است این شرکت سال 1333 به‌صورت سهامی خاص تاسیس و تجربه ای بالغ بر ۶ دهه فعالیت پیوسته عمرانی در داخل و دو دهه در عرصه بین المللی را داراست.
سرمایه اولیه شرکت ۱۴ میلیون تومان بود که طی ۱۱ مرحله افزایش اکنون به ۱۰۰ میلیارد تومان رسیده است.
گفتنی است ۴۸.۹ درصد سهام این شرکت به بنیاد مستضعفان و ۵۱ درصد آن به شرکت پایا سامان پارس تعلق دارد.
خلاصه‌ای از موضوع فعالیت شرکت مذکور به شرح زیر است:
یکی از فعالیت‌های آن در حوزه ساخت‌وساز و امور پیمانکاری، مربوط به ساخت ابنیه عمومی اعم از چوبی، آجری، سنگی، بتنی و فلزی، سازه‌های ساختمانی، محوطه های کوچک، دیوارکشی، اجرای پیاده روها و نظایر آن است.
همچنین این شرکت در حوزه‌های مربوط به بندها، سدها، و ساخت نیروگاه‌های آبی، مخازن آب و شبکه‌های توزیع، جمع‌آوری و انتقال فاضلاب و...مشغول فعالیت است.
در ادامه فعالیت‌هایی نیز در قسمت حمل‌ونقل، نظیر، ساخت راه‌های اصلی و فرعی، بزرگراه‌ها و باندفرودگاه و ریل دارد.
تاسیسات و تجهیزات، امور پیمانکاری مربوط به تولید برق و تاسیسات برقی از سایر اقدامات شرکت جنرال مکانیک به شمار می‌رود.
لازم به ذکر است، کارگاه های شرکت فوق در تهران، بم، ورامین، لنگرود، قم،دهلران، ایلام ،چالوس، انزلی، قصر شیرین، میبد وامارات متحده عربی واقع شده است.
 

کاپیتان لیچ

Very Good Member
کاربر فعال
عضو تازه
مدیرعامل و معاون مالی جنرال مکانیک با اشاره به آخرین اطلاعات این شرکت ۱۰۰ میلیارد تومانی در مورد سیاست تقسیم سود ، برنامه افزایش سرمایه و توسعه توضیحاتی دادند.

به گزارش عصر بورس به نقل از مدیریت ارتباطات فرابورس، قبل از ظهر امروز نشستی خبری درخصوص معرفی شرکت جنرال مکانیک با حضور فواد خیّر مدیرعامل شرکت، سعید ایروانی مدیرمالی، حمید عظیمی معاون مالی و مجید شاهسواری نماینده سهامدار عمده برگزار شد تا این شرکت ۱۰۰ میلیارد تومانی برای فردا آماده عرضه اولیه ۱۰ درصدی سهام معادل ۱۰۰ میلیون سهم در بازار دوم معاملات فرابورس باشد.
تاریخچه شرکت
خیّر مدیرعامل جنرال مکانیک با اشاره به تاریخچه شرکت گفت: “رنیک” در سال ۱۳۳۳ تاسیس و و از همان تاریخ شروع به فعالیت کرده است و تجربه ای بالغ بر ۶ دهه فعالیت پیوسته عمرانی در داخل و دو دهه در عرصه بین المللی از جمله دو کشور پاکستان و امارات را دارا است.
وی افزود: ۴۸٫۹ درصد سهام این شرکت با ۱۲۰۰ نیروی انسانی و سرمایه اسمی ۱۰۰ میلیارد تومانی به بنیاد مستضعفان و ۵۱ درصد سهام به شرکت پایا سامان پارس تعلق دارد. همچنین این شرکت با فعالیت در صنعت پیمانکاری دارای سه گرید یک از سازمان برنامه در حوزه ساختمان، راه و رسته آب و دارای گرید سه تاسیسات و تجهیزات است.
این مقام مسئول ادامه داد: از ساختمان های شاخصی که توسط جنرال مکانیک قبل از انقلاب ساخته شده می توان به ساختمان روزنامه اطلاعات، اجلاس صدا و سیما، ساختمان اصلی بانک تجارت، تهران کلینیک، ترمینال ۲ فرودگاه مهرآباد اشاره کرد که پس از انقلاب ابنیه صنعتی به این طیف افزوده شده اند . این شرکت در زمینه تونل‌سازی نیز سرآمد است و تونل زنجان-تهران، تونل البرز در منطقه ۳ آزادراه تهران-شمال به عنوان بزرگترین تونل خاورمیانه ازاین جمله محسوب می‌شوند.
تسهیلات بانکی و اثر تحریم ها
خیّر با بیان اینکه این شرکت تسهیلات بانکی عمده ندارد، گفت: به دلیل اینکه بخشی از دریافتی کارفرما بصورت اوراق و اسناد است و اگر بخواهیم آنها را مستقیما تنزیل کنیم دچار ضرر می شویم از بانک به میزان ۱۲ میلیارد تومان برای تسویه اوراق و اسناد تسهیلات دریافت شده است. اخذ وام از بانک با سود ۱۸ درصدی و اسناد و اوراق هم با سود ۱۵ درصدی محاسبه می شود که با احتساب این مورد فقط سه درصد متضرر شده ایم که هر زمان اراده کنیم به راحتی تسویه می شود.
وی درباره نحوه عرضه دلار دریافتی از طرف‌های بین‌المللی در سامانه نیما و نیز تاثیرتحریم‌ها بر فعالیت‌ها گفت: موظف به عرضه ارز در سامانه نیما نیستیم اما این کار را انجام می‌دهیم. در عین حال نمی‌توانیم بگوییم تحریم‌ها تاثیری بر فعالیت این شرکت نگذاشته و برای تمام موانع ناشی از آن راهکاری پیدا می‌شود.
طرح های توسعه ای
مدیرعامل جنرال مکانیک در پاسخ به سوال بورس پرس مبنی بر طرح های توسعه ای و میزان سرمایه گذاری لازم گفت: برای اینکه در بازار مزیت رقابتی ایجاد کنیم به سمت خرید فناوری های نوین و ماشین آلات تخصصی رفتیم که عدم دریافت سود ناشی از افزایش سرمایه در زمینه توسعه صادراتی توسط سهامدار عمده، باعث شد شرکت طی چند سال اخیر از لحاظ ماشین آلات تقویت شده و در وضعیت مطلوبی قرار گیرد.
خیّر افزود: همچنین یک سری مجموعه ماشین آلاتی برای ایجاد مزیت رقابتی خریداری شد به طوری که با خرید این ماشین آلات کارهای پشت دست بصورت خودکار با مذاکره درخواست می شود. صدور خدمات فنی مهندسی جهت توسعه در بازارهای فروش هم با کمک سهامدار اصلی دائما در برنامه اصلی قرار داشته است . با توجه به اینکه در داخل از لحاظ بودجه ای مشکلاتی وجود دارد بر این اساس برنامه ریزی شده طرح ها برای تامین منابع به بودجه دولتی وصل نباشد.
وی ادامه داد: در رابطه با پروژه های داخلی هم تلاش شده در پروژه هایی شرکت کنیم که منابع آن خارجی تامین شود بطور مثال منبع مالی پروژه فاضلاب غرب تهران از بانک توسعه اسلامی تامین و در اختیار کارفرما قرار می گیرد. از سویی دیگر، بنیان طیفی از پروژه ها بصورت PC یا EPC قرار داده شده بصورتی که صرفا اجرا یا مهندسی و اجرا با این شرکت باشد که فاینانس ( EPCF)هم افزوده شود.در واقع پروژه های نام برده یا در بخش مطالعه و بررسی است یا در حال انجام است.
سیاست تقسیم سود و برنامه افزایش سرمایه
عظیمی معاون مالی نیز در پاسخ به سوال دیگر بورس پرس مبنی بر سیاست تقسیم سود و برنامه افزایش سرمایه گفت: سیاست های بنیاد درخصوص برنامه افزایش سرمایه طی چند سال اخیر بر این بوده که سود صادراتی حاصل از مشوق های صادراتی برای افزایش و توسعه صادرات استفاده و تقسیم سودی از این بابت انجام نشود تا از آن برای افرایش سرمایه بهره برده شود.در مجمع سال گذشته نیز بخشی از سود تقسیم نشد تا گزارش توجیهی افزایش سرمایه تا پایان سال جاری در هیات مدیره مطرح شود. درصد این افزایش سرمایه به میزان سود صادرات بستگی دارد.
وی افزود: میزان تقسیم سود برای دوره مالی جاری به تصمیم مجمع بر می گردد اما باتوجه به ضوابط اجرایی که در بودجه ۹۸ بنیاد درج شده، سود صادراتی تقسیم نشده و مابقی سود ۱۰۰ درصد تقسیم می شود.
 

کاپیتان لیچ

Very Good Member
کاربر فعال
عضو تازه
در جریان عرضه اولیه امروز شرکت جنرال مکانیک به هر کد معاملاتی تعداد 156 سهم در سقف قیمت تعلق گرفته است که مقدار مبلغ خرید برای کل تعداد سهام در حدود 124 هزار تومان میباشد.

حدودا 642 هزار نفر شرکت کننده
 

کاپیتان لیچ

Very Good Member
کاربر فعال
عضو تازه
‍ #رنيک
شرکت جنرال مکانيک

موضوع: پیشنهاد هیئت مدیره به مجمع عمومی فوق العاده در خصوص افزایش سرمایه

با عنایت به ماده 3 دستورالعمل مراحل زمانی افزایش سرمایه شرکت های ثبت شده نزد سازمان بورس و اوراق بهادار (مصوب 1395/07/17 هیئت مدیرة سازمان بورس و اوراق بهادار و اوراق بهادار) به پیوست گزارش توجیهی هیئت مدیرة به منظور پیشنهادافزایش سرمایه از مبلغ 1,000,000,000,000 ریال به مبلغ 1,500,000,000,000 ریال از محل مطالبات حال شده سهامداران و آورده نقدی به منظور خريد ماشين آلات تخصصي جهت توسعه صادرات خدمات فني و مهندسي که در تاریخ1398/07/08 به تصویب هیئت مدیره رسیده و جهت اظهارنظر به حسابرس و بازرس قانونی ارسال شده، ارائه می گردد.اظهارنظر بازرس قانونی نسبت به گزارش مذکور متعاقبا اطلاع رسانی می گردد.
بدیهی است انجام افزایش سرمایة یادشده منوط به موافقت سازمان بورس و اوراق بهادار و تصویب مجمع عمومی فوق العاده می باشد.

درصد افزایش سرمایه:50%

محل تامین سرمایه: مطالبات و آورده نقدی
 

nima2560

Very Good Member
کاربر فعال
عضو تازه
این سهم خیلی زود فروشندگان رو داغدار میکنه ... امیدوارم بتونم توی محدوده 1400 تومان صف فروش شنبه تعداد خوبی خریداری کنم ..

سهم صاحب داره . پروژهایی که میگیره تماما در موعد مقرر انجام میشه ...

تا الان جایی نشنیده بودم ایران در کشورهای همسایه پروژه های عمرانی اجرا کند ... این پتانسیل بالای شرکت رو نشون میده و اینکه با قدمت بیش از 56 سال ... و سرمایه 100 میلیاردی در بازار صف فروش هست مثل جوک میمونه

--------------------------

همین ملت که در صف فروش هستند وقتی گزارش 6 ماهه بیاد هم شیرجه میزنند در صف خرید ..

3 ماهه اول سال 18 تومان سود ساخته ... در 3 ماه دوم که گزارشش چند روز دیگه میداد بالای 40 تومان سود ساخته

بعد ملت میشییند تحلیل میکنند خوب وقتی سودش در 3 ماهه دوم دو برابر شده پس امسال بالای 120 میسازه سال بعد هم پشمکی و آبکی مینویسند 200 تومان میسازه

بعد با په به ای 8 مرتبه قیمت پر سهم 1600 تومان

--------------------

الان حقوقی شده تماشاچی و نمیخره ... اونی که توی بازار بازدهی های چند 100 درصد زیر مجموعه های بنیاد رو دیده به این سهم در قیمتای زیر 1400 تومان رحم نمیکنه ..

حقوقی الان نمیخره بعد بالای 2000 تومان میاد توی ترکیب ... بعد حقیقی تازه دوزاریش می افته باید خرید .. میخره حوالی 2500 تومان هم حقوقی خارج میشه ... بعد فوش میده همین حقیقی به بورس و مسولین

-----------------------------------

این نیز بگذرد . ما که خریدیم . شنبه هم میخریم تا میانگین پایین بیاد .. بعد از یکشنبه 21 مهر ماه تماشاچی میشیم به مدت 2 ماهه
 

تصمیم کبری

Very Good Member
کاربر فعال
سلام .
هفته بعد انشالله کل بازار خوبه.
رنیک هم تو این خوبی از سد مقاومت 1800 عبور کنه عالی میتونه بشه.
 
بالا