ذوب ( سهامي ذوب آهن اصفهان )

قنبری

Member
نارنجی سابق
عرضه سهام ذوب‌آهن اصفهان؛ مهرماه در فرابورس

بورس > اخبار‌ بورس - گروه بورس:
مدیر پذیرش شرکت فرا بورس از درج نام شرکت ذوب آهن اصفهان روی تابلوی فرا بورس از امروز خبر داد و اعلام کرد:

10‌درصد از سهام این شرکت اواسط مهرماه در فرا بورس عرضه می‌شود.مهدی علم‌الهدی ضمن اعلام این خبر به همشهری گفت: 10درصد از سهام شرکت ذوب‌آهن اصفهان در پذیره‌نویسی اولیه اواسط مهرماه به‌عنوان دومین شرکت دولتی پس از شرکت همراه اول در فرابورس عرضه خواهد شد. وی با بیان اینکه نام این شرکت امروز برای نخستین‌بار روی تابلوی فرابورس درج خواهد شد، گفت: با توجه به سرمایه 786میلیارد تومانی شرکت ذوب‌آهن اصفهان پیش‌بینی ما این است که این شرکت پس از عرضه به دومین شرکت بزرگ فرا بورس به لحاظ ارزش بازار بعد از همراه اول تبدیل شود.
مدیر پذیرش فرا بورس با بیان اینکه موافقت اصولی دولت و سازمان خصوصی‌سازی‌ برای عرضه سهام این شرکت دریافت شده، تأکید کرد: قیمت‌گذاری سهام شرکت ذوب‌آهن اصفهان در حال انجام است، ضمن اینکه قیمت سهام باشگاه فوتبال ذوب‌آهن نیز در دل این شرکت و در قالب زیر مجموعه‌های این شرکت دیده شده است و اینطور نیست که سهام باشگاه فوتبال ذوب‌آهن به‌صورت یک تیم مستقل همانند راه‌آهن عرضه شود. علم الهدی در پاسخ به این پرسش که آیا شرکت ذوب‌آهن پس از مدتی به بورس منتقل خواهد شد گفت: در گام اول باید 6ماه از حضور این شرکت در فرابورس سپری شود تا پس از آن مقدمات حضور ذوب‌آهن در بورس مهیا شود. به‌گفته وی شرکت ذوب‌آهن اصفهان نخستین شرکت بزرگ فعال در صنعت فلزات است که وارد فرابورس می‌شود و از این جهت تعداد صنایع بازار فرابورس ایران متنوع‌تر خواهد شد.
ارزش ذاتی ذوب‌آهن
همچنین مدیر امور سهام شرکت ذوب‌آهن در یک نشست مطبوعاتی در حاشیه نمایشگاه بازار سرمایه درباره عرضه سهام ذوب‌آهن در فرابورس گفت: شرکت ذوب‌آهن اصفهان با قدمتی 40ساله در 8سال گذشته بازسازی و نوسازی شده و تنها پوسته‌ای از تجهیزات 40ساله گذشته در آن باقی مانده است. فریدونی درباره ارزش ذاتی سهم گفت: ارزش ذاتی سهام ذوب‌آهن بیشتر از ارزش دفتری آن است زیرا تمام دارایی‌های این شرکت هنوز تجدید ارزیابی نشده‌اند و به قیمت دفتری هستند.
وی با اشاره به اینکه ذوب‌آهن به تجهیزات جدید مجهز است، افزود: به‌دلیل تکالیف دولتی شرکت در 5‌سال گذشته حدود 800‌میلیارد تومان (‌مبلغی نزدیک به سرمایه شرکت‌) به اجبار به صندوق بازنشستگی پرداخت کرد که این امر از عوامل وارد نشدن شرکت به بورس است. وی درباره میزان سودآوری شرکت گفت:
ذوب‌آهن سال گذشته 32‌میلیارد تومان سود و حدود 2‌هزار میلیارد تومان فروش داشته است. فریدونی ادامه داد: برنامه داریم تا ظرف 2 تا 3‌ماه آینده بلوک 50‌درصد به اضافه یک سهم ذوب‌آهن را به فروش برسانیم تا به‌طور کامل خصوصی شویم. وی سود سال90 را 100 ریال اعلام کرد و گفت: میانگین قیمت فروش شرکت در سال گذشته 700‌تومان بود که امسال به 890‌تومان رسیده است، به این ترتیب به‌طور قطع سود شرکت افزایش خواهد یافت.
طرح‌های توسعه
در ادامه این نشست، کارشناس مالی شرکت ذوب‌آهن نیز با اشاره به راه‌اندازی واحد کوره بلند شماره 3 شرکت گفت: با راه‌اندازی این واحد ظرفیت تولید چدن، به 3‌میلیون و 600‌هزار تن رسیده است.جهانبازی درباره طرح‌های توسعه شرکت گفت: طرح توازن یکی از طرح‌های توسعه‌ای شرکت است. تا قبل از اجرای این طرح ظرفیت برخی واحدهای تولیدی بیشتر از محصولات مورد نیاز بود و ظرفیت برخی از واحدهای تولیدی کمتر بود که در این طرح ظرفیت واحدهای تولیدی را متوازن کردیم.
وی افزود: با اجرای این طرح ظرفیت تولید از 2 میلیون و 200‌هزار تن به 2 میلیون و 600‌هزار تن در سال رسید ضمن اینکه مطالعات طرح افزایش ظرفیت تولید فولاد به 5 میلیون تن از 2سال پیش آغاز شده است و تا سال94 با ظرفیت 100‌درصد تولید به بهره‌برداری می‌رسد.
 

kamijanam

Very Good Member
کاربر فعال
سلام به همه عزيزان مخصوصاً جناب قنبري عزيز
بنده بارها به عناوين مختلف در شرکت ذوب آهن اصفهان حضور داشته ام و اکنون از تاريخچه تاسيس و داستانهاي پيرامون آن تا مشکلات مديريتي و ... خبر دارم و از شما چه پنهان که چند روز پيش که نماد آن در تابلو درج شد قصد ايجاد تاپيکي براي نماد ذوب داشتم که متوجه شدم شما لطف نموده ايد و در همان روز اين تاپيک را ايجاد کرده ايد و زحمت بنده را هم کم کرديد . البته از آنجا که بنده به ارزندگي اين شرکت اعتقادي ندارم لذا بهتر بود به منظور جلوگيري از انتشار انرژي منفي ، تاپيک توسط فرد ديگري ايجاد شود زيرا در غير اين صورت اينطور تصور ميشد که بنده تاپيک را به قصد خراب کردن سهم ايجاد کرده ام ...

خلاصه عرض کنم چيزي که در مورد ذوب مطرح است و مسائل ديگر را تحت الشعاع خود قرار ميدهد ، دخالتهاي بي حد و حصر دولت در امور داخلي اين شرکت و استفاده احرمي از آن براي کنترل بازار مواد اوليه و محصولات و حتي براي کنترل بازار مسکن هم تکليفهايي به اين شرکت داده اند . شرکت براي خريد مواد اوليه ، در انتخاب فروشنده و قيمت هيچ اختياري ندارد و نيز در ارائه محصولات از نظر تناژ عرضه و قيمت و نوع محصولات ، کاملاً دستوري عمل ميکند و غير از اين يک سري مشکلات هم متعلق به کل گروه فولادي است نظير تعرفه هاي واردات فولاد و کنترل دولت بر آن جهت کنترل قيمت بازار مسکن و ...
يک نمونه ديگر اين که رفع کم کسريهاي بعضي نهادها از جمله صندوق بازنشستگان فولاد به صورت کاملاً غير عدلانه به ذوب اهن تحميل شده است ...
بحث دخالتهاي دولت و عدم اسقلال به حدي است که يکي از دوستانمان که از مديران اجرايي آن بود ميگفت : «در بين مديران معروف است که از دفتر تهران شرکت گرفته تا شرکت ملي فولاد ايران و ايميدرو (سازمان توسعه و نوسازي معادن و صنايع معدني ايران) و ... اگر کسي از مديران بخواهد شغلي براي آشنايي جور کند ، اهل هر يک از شهرهاي کشور باشد به ذوب آهن حواله ميشود در صورتي که در شهر خودشان هم از طرحهاي زيرمجموعه فولاد وجود دارد» (شايد به خاطر خوش آب و هوايي اصفهان باشد) ...

مسئله مهمتر تکنولوژي به کار رفته در در اين شرکت است که جالب است بدانيد در همان زمان 40 - 50 سال پيش هم تکنولوژي روز دنيا نبوده و دولت صرفاً به قصد ورود اين صنعت به کشور و اشتغالزايي (صنعت فولاد بيشترين مصرف نيروي انساني را در بين صنايع دارد و شايد به همين علت کشورهاي پرجمعيت نظير هند و... بيش از کشورهاي پيشرفته به توليد محصولات نيمه نهايي نظير بيلت علاقه مند ميباشند) با صرف هزينه آن را راه اندازي کرده است (چيزي شبيه انرژي اتمي اين روزها که تا کنون چند برابر يک نيروگاه با تکنولوژي روز دنيا هزينه صرف شده ولي هنوز راه اندازي نشده است ...) و در تمام اين سالها هزينه بسيار گزافي صرف تعمير و نوسازي شده ولي تکنولوژي همان روش قديمي بلست فورنيس يا روش استخراخ کوره بلندي است که اگر چه هزينه انرژي و تمام شده چدن خام در تناژ بالا کمتر است ولي در محصول نهايي بيشتر از روش جديدتر يا همان روش احياي مستقيم است (وجود همين روش احياي مستقيم و عدم وجود مشکلات فوق الذکر باعث شده که فولاد مبارکه برند اول گروه فولاد کشور شود) .
وجود اين مشکلات همه و همه دست به دست هم داده تا شرکت با اين دبدبه و کبکبه کلي زيان انباشته داشته باشد که در گروه فولادي عجيب است .
با مراجعه به صورتهاي مالي شرکت (که لينکش را خودتان در پست قبلي گذاشته بوديد )ديده ميشود که شرکت با سرمايه 7,868,406 ميليون ميليون ريال در سالهاي گذشته سود واقعي سال منتهي به 1389/12/29 (حسابرسي شده) 45 ريال و واقعي دوره منتهي به 1389/03/31 (حسابرسي نشده) 11 ريال و واقعي دوره منتهي به 1390/03/31 (حسابرسي نشده) 16 ريال را اعلام کرده که در گروه فولادي يک فاجعه به حساب مي آيد . از طرفي گويا شرکتها براي خصوصي سازي بايد تا 5 يا 3 سال قبل ورود سودده باشند که در مورد ذوب اينطور نبود.
حال با احتساب p/e ميانگين گروه فولادي که 10 تا 12 ميباشد و با eps = 16 ريال و يا حداکثر همان 45 ريال !!! به عدد 450 تا 540 ريال براي ارزندگي هر سهم ميرسيم در صورتي که قيمت عرضه اوليه به هيچ وجه زير 1000 ريال اسمي نخواهد بود و اين يعني دو برابر ارزش سهم و البته بازار p/e بالاتر را به شرکتهايي با بنياد قوي ميدهد .

نکته مثبت اين که شرکت موفق به کاهش زيان انباشته در سال گذشته شده است و با خصوصي سازي شرکتها معمولاً روند سوددهي شرکتها بهبود مي يابد و نيز وجود طرحهاي توسعه اي (کوره بلند شماره 3) و عدم تجديد ارزش داراييها و ... ولي اگر قرار باشد حداکثر 5 تا 15 % عرضه شود و حداقل 85% در دست دولت باقي بماند و بخواهد به روش برخورد خود با شرکت ادامه دهد نميتوان به رشد شرکت در کوتاه مدت اميدوار بود.

بنده به شخصه به علت وجود هيجان خريد در عرضه اوليه خريد نميکنم و معتقدم فرابورس هم در اين مقطع براي ذوب زياد است ولي پس از عرضه اوليه و شناخته شدن سهم به بازار ممکن است با شرايط جديد تصميم به خريد يا عدم خريد بکنم .

کليه موارد فوق الذکر نظر شخصي بوده و هيچ توصيه اي به خريد يا عدم خريد اين سهم را ندارم
 

kamijanam

Very Good Member
کاربر فعال

معاون جديد ناشران و امور اعضاي بورس اوراق بهادار تهران از پذيرش قريب‌الوقوع ذوب آهن اصفهان در بازار سرمايه ايران خبر داد.علي سنگينيان كه با اشاره به جلسه امروز هيات پذيرش افزود: روز يكشنبه هيات پذيرش براي پذيرش ذوب آهن اصفهان تشكيل جلسه خواهد داد و احتمال پذيرش اين شركت اصل چهل و چهاري در بورس طي جلسه امروز وجود دارد.


وي با بيان اينكه ذوب آهن پيش از اين در بورس به طور مشروط پذيرفته شده بود، گفت: موضوع كمك شركت به صندوق بازنشستگي فولاد يكي از مواردي است كه پذيرش ذوب آهن در بورس را با تاخير مواجه كرده است و اينكه با وجود برنامه انتقال صندوق فولاد به تامين اجتماعي اين كمك‌ها تا چه زماني ادامه پيدا خواهد كرد.وي در پاسخ به اين پرسش كه آيا ذوب آهن شرايط 3 سال سوددهي براي ورود به بورس را دارد؟ گفت: شركت ذوب آهن اصفهان در سال 89 سودده بوده است، اما به خاطر پرداخت به صندوق بازنشستگي، تعديلات سنواتي داشته است و در پيش‌بيني سال جاري هم زيان خود را پوشش داده است.وي پذيرش بنگاه‌هاي اقتصادي در بورس تهران را زمان‌بر دانست و گفت: ذوب آهن پيش از اين به صورت مشروط در بورس پذيرفته شده بود، اما در جلسه امروز با رفع برخي از موانع احتمال پذيرش قطعي آن وجود دارد.....

http://stockmarket.mihanblog.com/post/156
 

قنبری

Member
نارنجی سابق
مدیر سرمایه گذاری شرکت ذوب آهن خبر داد:​
عرضه سهام شرکت طی هفته آتی در فرابورس​
علاوه بر اجرای طرح توازن تولید، با اجرای طرح توسعه ای شهید کاظمی میزان ظرفیت تولید کارخانه به حدود پنج میلیون تن در سال افزایش می یابد و طی چهار سال آتی با تولید محصولاتی که دارای ارزش افزوده بالایی هستند، چشم اندازی روشن پیش روی "ذوب" قرار دارد
شرکت ذوب آهن اصفهان با سرمایه بالغ بر 786 میلیارد تومان در بازار دوم فرابورس درج شد و به نظر می رسد پس از برگزاری جلسه معارفه این شرکت طی هفته آتی عرضه 10 درصدی سهام آن در فرابورس انجام شود.
به گزارش بورس نیوز شرکت ذوب آهن اصفهان پس از امضای تفاهم نامه ای با صندوق بازنشستگی کارکنان فولاد آماده است تا سهام آن در بازار سرمایه مورد معامله قرار گیرد.
مجتبی فریدونی با بیان اینکه توضیحات در خواستی سازمان بورس اوراق بهادار در رابطه با برخی زمین ها و دارایی های شرکت و نیز بودجه و صورت های عملکرد میان دوره ای تهیه و برای آن سازمان ارسال شده است، در گفتگو با خبرنگار بورس نیوز تصریح کرد: شرکت با عملکرد خود در سه ماهه اول سال مالی منتهی به 90.12.29 با پوشش نزدیک به 17 درصدی eps خود مبلغ 16 ریال سود را محقق کرده است.
البته در بودجه سال مالی جاری، قیمت ها بر اساس میانگین قیمتی محصولات در سال گذشته در نظر گرفته شده، در نتیجه به نظر می رسد بودجه پیش بینی شده به طور کامل تا پایان سال محقق شود.
وی با اشاره به طرح توازن تولید از افزایش میزان تولید سالانه تا ظرفیت 3.6 میلیون تنی سخن گفت و خاطر نشان کرد: علاوه بر اجرای طرح توازن تولید، با اجرای طرح توسعه ای شهید کاظمی میزان ظرفیت تولید کارخانه به حدود پنج میلیون تن در سال افزایش می یابد و طی چهار سال آتی با تولید محصولاتی که دارای ارزش افزوده بالایی هستند، چشم اندازی روشن پیش روی "ذوب" قرار دارد.
در رابطه با این طرح باید گفت که منابع مالی لازم برای اجرای آن تأمین شده و برآورد سرمایه گذاری آن 1600 میلیون یورو می باشد که 85 درصد آن از طریق فایناس و مابقی از منابع داخلی شرکت تأمین می شود.
وی افزود: البته مبلغ 300 میلیون یورو اوراق مشارکت نیز با همکاری شرکت تأمین سرمایه نوین منتشر خواهد شد که می تواند به تأمین منابع مالی مورد نیاز طرح ها و پروژه ها کمک نماید.
فریدونی با اشاره به جبران زیان انباشته ذوب آهن اصفهان در نیمه اول سال جاری، در رابطه با امضای تفاهم نامه اخیر با صندوق بازنشستگی کارکنان فولاد گفت: با توجه به عدم توافق دولت و سازمان تأمین اجتماعی بر سر کسری منابع مالی بر سر مبلغ و نیز نحوه پرداخت آن، مقرر شد تا به ازای خرید هر کیلو کنستانتره و سنگ آهن با قیمت های یارانه ای، مبلغ مشخصی به این صندوق واریز شود که سالانه در حدود 10 تا 12 میلیارد تومان می شود.
مدیر سرمایه گذاری ذوب آهن اصفهان در خاتمه با اشاره به عرضه 10 درصدی سهام شرکت در روز بازگشایی نماد از طریق شرکت کارگزاری آگاه در رابطه با میزان ارزندگی سهام "ذوب" عنوان کرد: با توجه به اینکه بخشی از دارایی های شرکت ارزیابی نشده و بر طبق ارزش دفتری خود در نظر گرفته شده، ارزش ذاتی سهم بالا است، اما سیستم عرضه و تقاضا باید قیمت بازگشایی نماد را تعیین کند.
 

قنبری

Member
نارنجی سابق
به اطلاع می رساند بر مبنای اطلاعات دریافتی از شرکت ذوب آهن اصفهان طی نامه شماره مورخ 1390/11/06 پیش بینی درآمد هر سهم برای سال مالی منتهی به 1390/12/29 با سرمایه 7,868,406 میلیون ریال مبلغ (143) ریال به طور خالص پس از کسر مالیات می باشد. مسئولیت تهیه اطلاعات با مدیریت شرکت است.
 

قنبری

Member
نارنجی سابق
سایر اطلاعات:
1) مزيد اطلاع ، سود (زيان) هر سهم سال مالي 87 مبلغ 253 ريال ، سال مالي 88 مبلغ (26) ريال و سال مالي 89 مبلغ 43 ريال (تجديد ارائه شده 31 ريال) بوده است.

2) پيش بيني سود هر سهم سال مالي منتهي به 29/12/90 در مقايسه با عملکرد واقعي سال مالي قبل به ترتيب فروش 18% افزايش، سود ناخالص 6% افزايش، سود (زيان) عملياتي مبلغ (620ر727) ميليون ريال کاهش و سود (زيان) خالص پس از کسر ماليات مبلغ (971ر367ر1) ميليون ريال کاهش نشان مي دهد.

3) مطابق بند 8 گزارش حسابرس نسبت به صورت هاي مالي سال مالي منتهي به 29/12/89، بابت مبالغ پرداخت شده به بازنشستگان، مبلغ 450ر159ر2 ميليون ريال به عنوان خالص بدهي به حساب موسسه صندوق حمايت و بازنشستگي کارکنان فولاد منظور گرديده است. در حاليکه براساس استعلام صورت گرفته توسط اين سازمان از موسسه يادشده در تاريخ 10/07/90 و بند 4 گزارش حسابرس نسبت به صورت هاي مالي سال مالي 89 موسسه صندوق حمايت و بازنشستگي کارکنان فولاد، مانده بدهي شرکت ذوب آهن اصفهان به موسسه صندوق حمايت و بازنشستگي کارکنان فولاد در تاريخ 29/12/89 مبلغ 563ر718 ميليون ريال مي باشد.
شرکت باتوجه به قانون بودجه سال 89 و 90 معتقد است که پرداخت تعهدات صندوق يادشده به عهده دولت است و به همين دليل مبالغ پرداختي به صندوق يادشده در سال 89 و 90 را به حساب مطالبات از صندوق منظور نموده است. درحاليکه به نظر مي رسد مي بايست مبالغ يادشده به عنوان هزينه ثبت مي گرديد بنابراين در صورت اعمال تعديلات در حساب هاي شرکت از اين بابت (صرفا بابت اختلاف در مانده حساب تا پايان سال 89) زيان انباشته شرکت در پايان سال مالي 89 مبلغ (013ر878ر2) ميليون ريال افزايش خواهد يافت که در اين صورت با احتساب زيان انباشته در پايان عملکرد واقعي 9 ماهه منتهي به 30/09/90 بر اساس دفاتر به مبلغ (843ر605ر3) ميليون ريال، زيان انباشته در پايان شهريور ماه سال 90 بالغ بر ( 856ر483ر6) ميليون ريال ( به ازاي هر سهم (824) ريال) و معادل 82 درصد سرمايه ثبت شده شرکت بالغ خواهد گرديد.

4) مزيد اطلاع ، شرکت در دوره 9 ماهه منتهي به 30/09/90 مبلغ (709ر404ر2) ميليون ريال - به ازاي هر سهم مبلغ (307) ريال - در سرفصل تعديلات سنواتي منظور نموده است که عمدتا شامل مبلغ (999ر682ر1) ميليون ريال آن بابت اصلاح کسري ذخيره ماليات سال هاي 85 و 86 ، مبلغ (000ر630) ميليون ريال بهاي 8400 هکتار زمين هاي واگذاري به سازمان ملي زمين و مسکن و مبلغ (553ر76) ميليون ريال اصلاح موجودي اول دوره مي باشد .

5) عليرغم پيگيري هاي مکرر ، شرکت تاکنون صورت هاي مالي حسابرسي شده ميان دوره اي منتهي به 31/06/90 را به سازمان ارائه ننموده است .
 

قنبری

Member
نارنجی سابق
سایر موارد (هرگونه موارد با اهمیتی که در چهار چوب فوق وجود نداشته و نیاز به توضیح دارد)
کمک به صندوق بازنشستگي فولاد لحاظ نگرديده است و براي 6 ماهه دوم به قيمت هر تن سنگ آهن و گندله مبلغ 150000 ريال اضافه گرديده است.
اطلاعات ارائه شده در جدول وضعيت مالياتي رديف سال 1390 مربوط به 9 ماهه منتهي به 30/09/1390 ميباشند.
اطلاعات ارائه شده در جدول طرحهاي عمده در دست اجراء به تاريخ 30/10/1390 بروز رساني گرديده است.
 

قنبری

Member
نارنجی سابق
1390/11/11 - 11:11:46 - عرضه اوليه سهام شركت ذوب آهن اصفهان
كارگزاران محترم عضو فرابورس، به اطلاع مي رساند؛ پيرو اطلاعيه شماره 0307/الف/90 مورخ 1390/11/08 مديريت بازار، فردا چهارشنبه مورخ 1390/11/12 تعداد 550،788،420 سهم معادل 7 درصد از سهام شركت ذوب آهن اصفهان (سهامي عام) براي اولين بار پس از پذيرش در بازار دوم فرابورس ايران در نماد ذوب1 و نمونيك zobz1 عرضه مي شود. خريد صرفاً توسط كارگزاران داراي مجوز فعاليت در فرابورس صورت مي گيرد. سهميه در نظر گرفته شده براي هر ايستگاه معاملاتي حداكثر 770،000 سهم و براي مشتريان برخط(آنلاين) حداكثر 7،000 سهم مي باشد. يادآور مي گردد با توجه به محدوديت هاي موجود در اساسنامه صندوق هاي سرمايه گذاري مشترك، اين صندوق ها هيچ گونه سهميه اي جهت خريد سهام در بازار دوم فرابورس ايران ندارند. مديريت بازار فرابورس ايران
 

قنبری

Member
نارنجی سابق
نوع اظهار نظر: مشروط
عنوان گزارش: گزارش حسابرس مستقل نسبت به صورتهای مالی میاندوره ای 6 ماهه منتهی به 1390/06/31 (حسابرسی شده)
مخاطب گزارش: هیئت مدیره ذوب آهن اصفهان
شماره بند متن کامل بند
1ترازنامه شرکت سهامي ذوب آهن اصفهان (سهامي عام) در تاريخ 31 شهريور ماه 1390 و صورتهاي سود وزيان و جريان وجوه نقد آن براي دوره مياني ششماهه منتهي به تاريخ مزبور، همراه با يادداشتهاي توضيحي 1 الي 36 پيوست، مورد بررسي اجمالي اين سازمان قرار گرفته است. مسئوليت صورتهاي مالي ميان‌دوره‌اي با هيأت‌مديره شرکت است. مسئوليت اين سازمان، بيان نتيجه‌گيري درباره صورتهاي مالي ياد شده بر اساس بررسي اجمالي انجام شده است.
2بررسي اجمالي اين سازمان براساس استاندارد بررسي اجمالي 2410، انجام شده است. بررسي اجمالي اطلاعات مالي ميان‌دوره‌اي شامل پرس‌وجو، عمدتاً از مسئولين امور مالي و حسابداري و بکارگيري روشهاي تحليلي و ساير روشهاي بررسي اجمالي است. دامنه بررسي اجمالي به مراتب محدودتر از حسابرسي صورتهاي مالي است و در نتيجه، اين سازمان نمي‌تواند اطمينان يابد از همه موضوعات مهمي که معمولاً در حسابرسي قابل شناسائي است، آگاه مي‌شود و از اين رو، اظهارنظر حسابرسي ارائه نمي‌کند.
3خريد مقدار 116 هزارتن سنگ‌آهن و 73 هزار تن گندله با نرخهاي علي‌الحساب (مشابه نرخهاي سال 1389) و 159 هزار تن گندله و 38 هزار تن سنگ منگنز، بدون انعقاد قرارداد جمعاً بمبلغ 4/412 ميليارد ريال در حسابها انعکاس يافته و تعديلات لازم در خصوص افزايش نرخ مواد اوليه شرکتهاي معدني اعلام شده از طرف شرکت تهيه و توليد مواد معدني ايران به مبلغ 6/48 ميليارد ريال نيز در حسابها اعمال نگرديده، مضافاً طبق گزارش مهندسي صنايع شرکت، مقدار کک درشت موجود به ميزان 109 هزارتن و حدوداً به مبلغ 685 ميليارد ريال کمتر از مقادير منعکس در دفاتر، تحت عنوان کالاي در جريان ساخت مي‌باشد.
4موارد زير در خصوص وضعيت مالياتي شرکت قابل ذکر است: 1-4 - با توجه به برگهاي تشخيص و قطعي مالياتي جهت ماليات عملکرد و تکليفي سنوات 1385 الي 1388، جمعاً مبلغ 250ر1 ميليارد ريال کمتر از مبلغ مورد ادعاي حوزه مالياتي ذخيره در حسابها انعکاس يافته است. 2-4 - ذخيره ماليات عملکرد سال مالي 1389 بر اساس سود ابرازي محاسبه و در حسابها انعکاس يافته است. 3-4 - بر اساس مصوبه مورخ 1/8/1390 هيأت‌وزيران، وجوهي که توسط شرکت در اجراي قوانين بودجه سنوات 1382 تا 1389 به صندوق بازنشستگي فولاد پرداخت شده، پس از حسابرسي هزينه‌هاي ياد شده توسط سازمان حسابرسي به شرط آنکه موجب عدم تأديه مالياتهاي پيش‌بيني شده در بودجه‌هاي سنواتي قبلي و آتي نشود به عنوان هزينه‌هاي قابل قبول مالياتي تلقي مي‌گردد. با توجه به موارد فوق، تعيين ميزان قطعي کسر ذخيره مالياتي شرکت از بابت سنوات مالي ياد شده، در حال حاضر براي اين سازمان ميسر نمي‌باشد.
5مبلغ 500ر1 ميليارد ريال بدهي ارزي به فروشندگان خارجي مواد و کالا و مبلغ 712ر4 ميليارد ريال بدهي ارزي به بانکها بابت اعتبارات ارزي ريفاينانس به نرخ ارز پايان دوره مالي مورد گزارش تسعير نگرديده است (يادداشتهاي توضيحي 14 و 2-17 صورتهاي مالي). هرچند احتساب زيان حاصل از تسعير بدهيهاي مذکور ضروري است، ليکن بدليل فقدان اطلاعات و مدارک کافي، تعيين ميزان آن براي اين سازمان مقدور نمي‌باشد.
6براساس بررسي اجمالي انجام شده، به استثناي آثار موارد مندرج در بندهاي 3 الي 5، اين سازمان به موردي که حاکي از عدم ارائه مطلوب صورتهاي مالي يادشده، از تمام جنبه‌هاي با اهميت، طبق استانداردهاي حسابداري باشد، برخورد نکرده است.
7همانگونه که در يادداشت توضيحي 33 صورتهاي مالي درج گرديده، براساس مصوبه مورخ 17/10/1390 نمايندگان ويژه رئيس جمهور، مبلغ 800ر2 ميليارد ريال از محل منابع موضوع بند 33 قانون بودجه سال 1390 براي پرداخت مطالبات، تعهدات و کسري صندوق بازنشستگي فولاد (موضوع تبصره 1 ماده 98 آئين‌نامه استخدامي شرکت‌هاي تابعه وزارت معادن و فلزات) در نظر گرفته شده که مبلغ 000ر1 ميليارد ريال از اين بابت بصورت علي الحساب به صندوق بازنشستگي فولاد پرداخت گرديده است. توضيح اينکه طي دوره مالي مورد گزارش، شرکت مبلغ 582 ميليارد ريال به صندوق يادشده پرداخت و در حسابهاي دريافتني منظور نموده که تا تاريخ اين گزارش نحوه تصفيه آن مشخص نگرديده است (يادداشت توضيحي 1-1-7 صورتهاي مالي).
8بشرح يادداشتهاي توضيحي 1-3-26 و 3-27 صورتهاي مالي، بدليل استفاده از سيستم erp در محاسبات بهاي تمام شده، اقلام يادداشتهاي توضيحي فوق لزوماً با اقلام مشابه سال قبل قابل مقايسه نمي‌باشد.
9موجودي کالاي در جريان ساخت شرکت شامل مقدار 533 هزارتن کک ريزدانه به مبلغ 586ر1 ميليارد ريال مي‌باشد که نسبت به سال مالي قبل (مقدار 435 هزارتن به مبلغ 237ر1 ميليارد ريال) از لحاظ مقدار و مبلغ به ترتيب به ميزان 5/22 و 28 درصد افزايش يافته است. مضافاًٌ مقدار ذغالسنگ مصرفي جهت توليد کک در دوره مورد گزارش نسبت به استاندارد و نرم توليد در سنوات گذشته به ميزان 12 درصد افزايش يافته که ناشي از مصرف نامرغوب مواد اوليه مي‌باشد.
10پيشرفت فيزيکي طرح افزايش ظرفيت ساليانه در پايان دوره مالي مورد گزارش 5/94 درصد و کل مخارج طرح بالغ بر مبلغ 204ر8 ميليارد ريال (شامل مبلغ 930ر4 ميليارد ريال و مبلغ 328 ميليون دلار) گرديده است. عدم دقت در برآورد احجام و مدت قراردادهاي منعقده با پيمانکاران، منجر به صدور الحاقيه قرارداد و تأخير در بهر‌ه‌برداري از طرح گرديده است. توضيح اينکه آخرين برآورد از تاريخ بهره‌برداري مجموعه طرح، پايان سال 1390 مي‌باشد.لازم به ذکر است بعلت خسارت وارده به کوره بلند شماره سه، توليد شرکت در مهرماه و آبان ماه سال 1390 نسبت به مدت مشابه سال قبل به ترتيب 36 و 28 درصد و به تبع آن فروش محصولات فولادي بالغ بر 31 و 36 درصد کاهش پيدا نموده است.
11 اقدامات شرکت در خصوص تکاليف مقرر در مجمع عمومي عادي مورخ 29/4/1390 به شرح زير به نتيجه نهائي منجر نگرديده است: - برنامه‌ريزي لازم جهت پرداخت سود سنوات قبل و پرداخت به موقع مالياتهاي تکليفي در وجه مراجع ذيصلاح. - تعيين ذخيره مورد نياز با توجه به تهيه جدول سني حسابهاي دريافتني و اخذ نظر واحد حقوقي. - پلاک‌بندي املاک شرکت و انتقال اسناد مالکيت اموال غيرمنقول تا حصول نتيجه نهائي. - برنامه‌ريزي لازم جهت پرداخت 40 درصد سود ابرازي سنوات 1385 لغايت 1387 موضوع تبصره‌هاي قوانين بودجه سنوات قبل. - پوشش بيمه‌اي کافي موجودي لوازم و قطعات يدکي. - ابطال اسناد مالکيت 600ر11 هکتار از زمينهاي مازاد انتقال يافته به نام وزارت مسکن و شهرسازي.
12مبلغ 53 ميليارد ريال وجوه پرداختي در دوره مالي مورد گزارش به باشگاه ورزشي ذوب‌آهن، به حساب پيش‌پرداخت منظور گرديده است (مانده حساب پيش‌پرداخت مبلغ 121 ميليارد ريال و هزينه‌هاي ورزشي طبق بودجه مصوب شرکت بالغ بر 7/245 ميليارد ريال مي‌باشد). لازم به توضيح است طبق تبصره ماده 13 قانون برنامه پنجم توسعه، پرداخت هرگونه وجهي از محل بودجه کل کشور به هر شکل به ورزش حرفه‌اي ممنوع مي باشد. شايان ذکر اينکه طبق اعلام مورخ 1/5/1390 معاونت وزارت ورزش و جوانان، فعاليتهاي ورزشي در کشور در تمام مسابقات باشگاهي، در سطح ورزش قهرماني ارزيابي و تعيين شده است.
13بدهيهاي جاري شرکت به ميزان 523ر10 ميليارد ريال بر دارائيهاي جاري فزوني يافته و شرکت به منظور تصفيه بدهيهاي جاري از محل دارائيهاي جاري و همچنين تکميل طرح توسعه با مشکل کمبود نقدينگي مواجه مي‌باشد. توضيح اينکه در پايان دوره مالي مورد گزارش مبلغ 124 ميليارد ريال از تسهيلات مالي دريافتي سررسيد گذشته مي‌باشد که در اين رابطه مبلغ 8 ميليارد ريال سود و جريمه ديرکرد بابت تأخير در پرداخت اقساط تسهيلات در حسابها منظور گرديده است.
14طبق بودجه مصوب مجمع عمومي، سود هر سهم براي سال مالي منتهي به 29/12/1390 مبلغ 5/117ريال پيش‌بيني شده است. توضيح اينکه طبق صورتهاي مالي پيوست، در دوره مالي مورد گزارش مبلغ 8/45 ريال زيان تحقق يافته است.
15طبق مصوبه مورخ 22/12/1388 هيأت‌ واگذاري، شرکت سهامي ذوب‌آهن مشمول واگذاري به بخش غيردولتي به ميزان 100 درصد گرديده، لذا بموجب بند 3 ماده 18 قانون اجراي سياستهاي کلي اصل 44 قانون اساسي، در دوره مالي مورد گزارش مشمول مقررات حاکم بر شرکتهاي دولتي (از جمله قانون مديريت خدمات کشوري و . . .) نبوده و در چارچوب قانون تجارت اداره مي‌شود. موارد زير در اين خصوص قابل ذکر است: 1-15 - بموجب جزء "ح" بند 8 قانون بودجه سال 1389 (تنفيذ شده در جزء "پ" بند 40 قانون بودجه سال 1390)، تشکيل مجامع عمومي و همچنين اختيارات مجامع عمومي شرکتهاي قابل واگذاري، بعهده وزارت امور اقتصادي و دارائي محول گرديده و صورتجلسات مجامع و هيأت‌مديره شرکتهاي فوق‌الذکر خارج از ضوابط اين بند فاقد اعتبار است. 2-15 - مفاد ماده 106 اصلاحيه قانون تجارت در خصوص ثبت صورتجلسات مجامع عمومي عادي مورخ 30/4/1389 و 29/4/1390 راجع به تصويب صورتهاي مالي و انتخاب بازرس قانوني سنوات 1388 و 1389 در مرجع ثبت شرکتها، بدليل مشکلات قانوني بشرح فوق قابل اجرا نبوده است. 3-15 - بشرح يادداشت توضيحي 1-1 صورتهاي مالي، اساسنامه جديد شرکت منطبق با شرايط بورس اوراق بهادار تهيه و به تائيد سازمان مذکور رسيده است. ليکن بدليل مشکلات قانوني بشرح فوق، اقدامات شرکت جهت تصويب اساسنامه در مجمع عمومي فوق‌العاده به نتيجه نهائي منجر نگرديده است. 4-15 - بموجب بند 75 قانون بودجه سال 1390، شرکت (قابل واگذاري) مشمول مواد 31، 39 و 76 قانون محاسبات عمومي گرديده است.
تاریخ گزارش : 01بهمن1390
 

zxcvmohsen

Good Member
کاربر فعال
یعنی بنظرتون ممکنه دهه فجر سهمی بیاد تو بورس و زورکی هم که شده مواظبش نباشن؟
 
بالا