دو مطلب خواندني در مورد روي

شروع موضوع توسط سهند ‏6 آگوست 2004 در انجمن تالار گفتمان بورس

 • ربات تلگرامی بورس گرام

  قیمت لحظه‌ای و نمودار سهام مورد نظرتون رو دریافت کنید و با ایجاد دیدبان شخصی، از صف خرید و فروش سهام خود باخبر شوید.

 1. سهند

  سهند New Member نارنجی سابق

  تاریخ عضویت:
  ‏17 جولای 2004
  ارسال ها:
  3,871
  تشکر شده:
  95
  دوستان عزيز با اجازه اي كه از آقاي دكتر حاجيان گرفتم اين مطلب را در اينجا درج مي كنم. لطفا توجه كنيد كه قيمت روي در آن موقع حدود 500 بوده است والان 700 است . شايد الان به اين قيمتها نيرزد. در ضمن اين مطلب داراي نمودار و عكس و لينك منابع بود كه من نمي دانم آنها را چگونه بايد وارد مي كردم.


  مروری بر قیمت جهانی روی و پیش بینی آینده آن
  به نام خدا
  از آنجاییکه قیمت سهام شرکتهای تولید کننده روی در بورس همبستگی زیادی به قیمت جهانی دارد لازم است که بتوانیم با پیش بینی قیمت آینده روی در بازارهای جهانی نسبت به خرید یا فروش سهام این شرکتها تصمیم گیری کنیم .بنابراین مطالبی خلاصه شده را در این مورد ذکر می کنم: (راهنمایی قیمتهای ذکر شده در این مطلب بر حسب سنت بر پوند می باشد که برای تبدیل به قیمت دلار بر تن لازم است آن را در عدد 22.05 ضرب نمایید. مثلا ton/$ 1036 =cent/lb 47)

  در بررسی قیمت روی در 40 سال گذشته مشاهده می کنیم که قیمت در سال 2002 به پائینترین حد خود رسیده است و تا 35 معامله شده است. با توجه به قیمت تمام شده روی این قیمت برای بسیاری از شرکتهای با فناوری پائین و تولید کم به صرفه نبوده در نتیجه تعداد زیادی ازین شرکتها در سطح جهان ضررده و تعطیل شدند. از سال 2003 بتدریج قیمت روی با کاهش تولید و افزایش تقاضا روبه افزایش گذاشت تا به سطح قیمتهای قبلی نزدیک شد. بطور کلی میانگین قیمت در 40 سال گذشته c/lb 61 بوده است که نشان می دهد قیمتهای کنونی 45با میانگین فاصله زیادی دارد به هر حال دریک دیدگاه چارتی هر 16-15 سال یک پیک در قیمت روی پیش بینی می شود .مثلا سال 1974 که قیمت آن به عدد رویایی 165 رسید و سپس دوباره به سطح 60-50سقوط کرد .15 سال بعد 90-1989 دوباره یک پیک جدید ایجاد شدو به قیمت 90 رسید. بنابراین اگر همان روند گذشته ادامه داشته باشد سال 2006 احتمالا شاهد یک پیک قیمتی دیگر خواهیم بود.
  اما در بررسی دقیقتر قیمت روی در سال 2004 پس از پیک 52.4 در ماه مارس دچار افت تدریجی طی 3ماه بعد از ان شد.پیش بینی می شود قیمت کنونی در سطح 45 الی 46 در طی چند ماه آینده ثابت بماند وسپس با یک افزایش خفیف و ملایم در اواخر سال میلادی دنبال شود. تحلیلگران c/lb 47.6 برای میانگین آخر سال پیش بینی می کنند.
  اما در تحیلیل فاندامنتال : تقاضای جهانی (demand) به شدت در حال افزایش است و میزان تولید (supply) کشورهای صنعتی مقدار کمی کاهش یافته است که موجب عدم توازن عرضه وتقاضا شده و رشد قیمت را درپی دارد. میزان ذخایرروی در انبارها در حال حاضر در سطح آشکاری بالاست و این فاکتور مهمترین عامل جهت عدم رشد جهشی قیمت روی می باشد. دراضافه این فاکتور بازدارنده مهم اخیرا ILZSG در گزارشی میزان عرضه در بازار را نیز مازاد بر نیاز توصیف کرده است که این دو خبر افزایش قیمت روی را تعدیل کرده است. گرچه فعلا بر سر همین گزارس بحث است که آیا واقعا بازار اصطلاحا با سورپلاس surplus مواجه است یا نه؟
  بهر حال جدا از اختلافاتی که بر سر میزان عرضه و تقاضا وجود دارد نکته قابل توجه دیگر اینست که شاخصهای اقتصادی در ایالات متحده بشدت +گزارش شده که نشانگر رشد اقتصادی بالا در طی نیمسال اول 2004 است. کلا طی این مدت تقاضا درامریکا برای ورقهای گالوانیزه افزایش یافته ساخت و ساز رونق گرفته و میزان فروش خودرو نیز بالا رفته است. در واقع بر اساس نمودار مصارف صنعتی روی در پيوست بیشترین مصرف روی بعنی 47 درصد در گالوانیزاسیون می باشد که با افزایش تقاضا برای ورقهای گالوانیزه در امریکا پیش بینی افزایش میزان کلی تقاضا در سطح جهان می شود.
  در آن سوی دیگر جهان گزارش شده است که صادرات روی چین با توجه با احتمالات تغییر نرخ بهره در این کشور حالت نوسانی در سال 2003 پیدا کرده بود و در سال 2004 با کاهش نرخ رشد این کشور کاهش خواهد یافت. بنابراین تقاضای شدید و صادرات کم باعث شده تا انتظار کاهش روی در بازارهای جهانی طی 3-2 سال آینده وجود داشته باشد. در حالیکه میزان ذخایر بالا در انبارها همواره از ایجاد جهش همچون سالهای 75- 1974جلوگیری می کند. در آخرین تحلیلی که از قیمت روی بدستم رسید که مربوط به حدود 10 روز پیش می باشد بترتیب قیمت های زیر را برای سالهای آتی پیش بینی نموده بود:
  سال 2004 قیمت 47.6
  سال 2005 قیمت 53.7
  سال 2006 قیمت 57.2
  سال 2007 قیمت 56.9
  سال 2008 قیمت 56.5
  این در حالیست که میانگین سال 2003 برابر 37.57 و میانگین ماه جولای سال جاری تا حالا كه اين مطلب را مي نويسم برابر 44.75 می باشد.
  در مورد اخبار روی به همکاری شرکت Outokumpu باشرکت توسعه معادن روی برای طراحی خط تولید 100 هزارتنی در ایران بر می خوریم که 80 درصد آن متعلق به توسعه معادن ایران است. این طرح بزرگترین طرح تولید روی کشور است و به تنهایی 75% ظرفیت تولید روی در ایران را افزایش می دهد. پیش بینی شخصی من اینست که پس از آغاز به کار آن افزایش سود بین 300 تا 350 تومان برای هر سهم معادن روی با سرمایه فعلی است.
  خبرها از چین هم حاکیست که گروه فلزات غیر فروس Huludao در آغاز به کار خط 130 هزار تنی به علت اشکال در عملیات اجرایی تأخیر خواهد داشت . این شرکت برنامه کوتاه مدت جدیدی را برای افزایش تولید به علت کمبود کنسانتره ندارد. البته اخبار زیادی در مورد روی وجود دارد که ذکر آنها از حوصله این مطلب بیرون است.

  امید وارم مطالب مطروحه مفید واقع شود. لطفا توجه داشته باشید که مطالب ارائه شده بر اساس منابعی است که از نظر اینجانب قابل اعتماد فرض شده اند و کاربری این مطالب جهت افزایش اطلاعات شخصی است و نباید به تنهایی برای تصمیم گیری در مورد خرید یا فروش سهام استفاده شود. با تشكر چهارم مرداد 1383 هاشم حاجيان


  مطلب ديگر در مورد شركتهاي توليد كننده روي كشور است كه سه شنبه هفته پيش نوشته شده توسط آقاي مهندس آرين پاك :

  سه شنبه، 13 مرداد، 1383
  صنعت روي در بورس
  در اين چند سال خصوصيت بورس تهران حضور يك صنعت برگزيده براي يك مدت خاص بوده علت اين امر خصوصيات يك صنعت ، دخالت هاي دولتي با اهرم تعرفه واردات ، تغيير قيمت مواد اوليه از طرف دولت ، تغيير قيمتهاي جهاني محصولات ، رشد اقتصادي داخلي ، نياز به يك محصول در سطح جامعه ، استراتژي اقتصادي از طرف دولت ، تغيير قيمت مصوب دولتي يا حفظ قيمت مصوب و... همگي در رشد يك صنعت وافول صنعت ديگر تاثير گذار هستند .

  از سال 79 تا 82 صنايع زير در بورس رو به رشد بودند . صنايع پتروشيمي ، سيمان ، كاشي ، دارو ، سرمايه گذاري و خودرو در يك مدت خاصي كه از 6 ماه تا 4 سال رو به رشد بودند و سود خوبي به سهامداران خود پرداختند .

  از اسفند 82 تا امروز صنعت روي مورد استقبال سرمايه گذاران قرار گرفت . با توجه به افزايش قيمتهاي جهاني فلز روي تا 50 درصد به علت رشد اقتصاد جهاني به خصوص امريكا و چين ، پايداري قيمتها تا 15 سال آينده به علت نياز جهاني ، وجود معادن فراوان و دست نخورده فلز روي ، كيفيت وعيار معادن روي ايران به خصوص انگوران زنجان با 27% عيار كه متوسط جهاني 7% مي باشد افزايش قيمت جهاني در ماهها و ساليان بعد تا قيمتهاي 1500 دلار بر هر تن ، رشد اقتصادي هند كه تداوم رشد اقتصادي چين را نيز بايد در نظر گرفت ، خصوصي بودن اين صنعت در ايران در مقابل آلومينيوم ، مس، فولاد ، سبب شده است رشد سهام اين شركتها با سرعت خوبي ادامه پيدا كند و پيش بيني مي گردد اين روند تا 10 سال آينده به طور مناسب ادامه داشته باشد و سود خوبي در سرمايه گذاري صنعت روي ايجاد گردد .  شركتهاي توليد روي :  الف – توسعه معادن روي ايران و شركتهاي تابعه :

  1- شركت توسعه معادن روي يك شركت سرمايه گذاري در صنعت روي است كه به صورت هلدينگ تخصصي مجموعه اي از شركتهاي توليد روي را اداره مي كند اين شركت در چندين سالي كه از تاسيس خود مي گذرد با يك روند رو به رشد توانسته بزرگترين شركت توليد روي در ايران باشد اين شركت در حال حاضردر زير مجموعه هاي خود بالغ بر 83 هزار تن روي و 18 هزار تن سرب و 320 هزار تن كنسانتره خام و پخته روي و 30 هزار تن كنسانتره سرب تقريبا بالغ بر 80% روي توليدي و 100% كنسانتره سرب و شمش سرب و 80% كنسانتره روي ايران را توليد مي كند .

  توسعه معادن روي با داشتن 50% شركت كالسيمين ، 52% فراوري مواد معدني ايران ، 91% ملي سرب و روي ايران ،80% شركت توليد روي ايران ، 99% صنعت روي زنگان ، 98% معدن كاران زنگان ، 100% سرمايه گذاري انديشه مهتر ، 90% بازرگااني توسعه روي زنجان ، 1.6% سيمان زنجان ، 6% موسسه توسعه صنعت سرمايه گذاري ايران، توانسته تنها هلدينگ اين صنعت را به خود اختصاص دهد و در واقع يك شركت مادر در اين صنعت مي باشد و با توان فني و تخصصي نيروهاي خود مي تواند معادن روي عظيم ديگري را مديريت كرده و از توليد خاك معدني تا توليد شمش روي و فروش و صادرات آن اقدام نمايد .

  در حال حاضر شركتهاي كالسيمين ، فراوري مواد معدني ايران و ملي سرب و روي ايران در بورس تهران قرار دارند و ساير شركتها خارج از بورس هستند . لازم به ذكر است كه در شركتهاي خارج از بورس شركت صنعت روي زنگان (كارخانه كلسيناسيون ) 50 هزار تن كنسانتره روي پخته با سرمايه گذاري ثابت 2.9 ميليارد تومان توليد مي كند و در سال 79 شروع به فعاليت نمود .

  شركت توليد روي ايران در 18 خرداد ماه به طور رسمي قرارداد بسيار عظيمي با چند شركت بين المللي اتوكمپو ، آ ب ب ، تيم و شركتهاي داخلي بلند پايه و كاهنربا امضا نموده كه طي سه سال آينده شركت توليد روي ايران توان توليد يكصد هزار تن شمش روي با خلوص SHG و 49 هزار تن كنسانتره سرب 50% دارد . 80% سهام كارخانه يكصد هزار تني متعلق به توسعه معادن روي است .

  قيمت سهام شركت از بهمن 82 با سرمايه 27 ميليارد تومان 120 تومان با سرمايه 31 ميليارد تومان تا حال به 640 تومان رسيده است كه رشدي معادل 580% را داشته است .  2- شركت كالسيمين :

  اين شركت يكي از بزرگترين شركتهاي توليد روي است كه داراي 4 كارخانه توليد شمش روي و 2 كارخانه توليد كنسانتره روي و سرب مي باشد . شركت در كارخانجات دندي و خرمشهر عمل فلوتاسيون را انجام داده و خاك معدني را تبديل به كنسانتره محتوي بالاي 50% روي و همجنين كنسانتره 60% محتوي سرب مي كند اين كارخانجات با دريافت بيش از 320 هزار تن خاك در سال 82 مقدار 66 هزار تن كنسانتره روي پخته و 196 هزار تن كنسانتره روي خام و 30 هزار تن كنسانتره سرب توليد نموده است اين در حالي است كه در سال 81 مقدار 88 هزار تن كنسانتره پخته توليد نموده است و دليل كاهش در سال 82 توقف توليد به مدت 4 ماه براي بازسازي كارخانه هاي مزبور بوده است كه به نظر مي رسد با توجه به بازسازي شركت در سال 83 توليد كنسانتره با تمام توان و ظرفيت انجام گيرد . شركت 4 كارخانه شمش روي در استانهاي زنجان و هرمزگان مي باشد ذوب روي دندي با 14 هزار تن توليد و ذوب روي زنجان با 5 هزار تن در استان زنجان و در كنار معدن انگوران واقع شده اند و شركت مجتمع ذوب و احيا روي قشم با ظرفيت 20 هزار تن و ذوب و روي بندرعباس با ظرفيت 10 هزار تن در استان هرمزگان قرار دارند كه بيشتر براي صادرات مورد نظر هستند . به نظر مي رسد كالسيمين در مجموع توان توليد 55 هزار تن شمش روي را داشته باشد . آخرين درصد سهامداران نشان مي دهد 50% شركت متعلق به توسعه معادن روي ايران و 26% متعلق به صبا تامين وابسته به سرمايه گذاري تامين اجتماعي مي باشد .

  شركت كالسيمين در ابتداي سال پيش بيني سود هر سهم را 526 ريال خالص اعلام نموده بود كه در تاريخ 8 ارديبهشت ماه به دليل افزايش مبلغ فروش ناشي از افزايش حجم فروش ناشي از افزايش حجم توليد سرب در سال 82 و همچنين افزايش نرخهاي جهاني و پيش بيني تثبيت آن در سال 83 و حذف درامد حاصل از سرمايه گذاري به دليل عدم پوشش كامل زيان انباشته شركتهاي تابعه در سال مالي 82 پيش بيني سال 83 را به 72 تومان خالص افزايش داد .شركت در 24 تير ماه با ارائه گزارش 3 ماهه پيش بيني سود خود را به 92 تومان خالص افزايش داد كه 38% آنرا در سه ماهه پوشش داد كه نشان از كارنامه خوب مديريت در سال 83 مي باشد . دليل آن افزايش مبلغ فروش ناشي از افزايش نرخ جهاني كنسانتره سرب، تغيير در مصرف داخلي روي پخته و افزايش صادرات كنسانتره روي پخته اعلام شده است . پيش بيني مي شود اين وضعيت همچنان ادامه داشته باشد و با پوشش كامل زيان انباشته شركتهاي تابعه به افزايش سود شركت منجر گردد .

  شركت كالسيمين از بهمن 82 از قيمت 170 تومان به 930 تومان در حال حاضر رسيده است كه رشدي معادل 540 درصد را داشته است.  ۳- فرآوري مواد معدني ايران : شركت فراوري مواد معدني ايران در دندي زنجان واقع و توسط فرخ ساعدي ساخته شده است . اين كارخانه كمترين قيمت تمام شده توليد روي را دارا مي باشد و دارنده فن آوري استحصال فلز روي از خاك به جاي كنسانتره روي مي باشد كه اين مهم پشتوانه مناسبي براي توليد اقتصادي خواهد بود . شركت در حال حاضر 12 هزار تن ورق و شمش روي و 4 هزار تن كود سولفات روي توليد مي كند . تا پايان سال ظرفيت توليد روي شركت به 18 هزار تن افزايش خواهد يافت و علاوه بر اين طرح توسعه 25 هزار تني نيز در دست اجرا دارد .

  شركت در 29 بهمن ماه 82 پيشبيني سود خود را 122 تومان خالص اعلام نمود و شركت اعلام نمود كه سود بالاتر از اين مقدار محتمل خواهد بود كه تعديلات لازم در سال آينده با توجه به سياستهاي هيات مديره و قيمت فروش داخلي و خارجي اعلام خواهد شد ، اين در حالي بود كه پيشبيني سال 82 مقدار50 تومان بود . دلايل اين تعديل افزايش نرخ جهاني روي و افزايش فروش با توجه به قرارداد منعقده با شركت خدمات حمايت كشاورزي و عدم تهاتر شمش روي با خاك در سال 83 عنوان شده است كه بعد از مجمع بار ديگر پيشبيني تعديل يافت و به 152 تومان خالص افزايش يافت كه دلايل تعديل با توجه به افزايش توليد و فروش و نرخ فروش و نرخ صادراتي و همچنين افزايش نرخ و مقدار خاك اعلام شده است . برآورد اين سود با فرض توليد و فروش14 هزار تن محصول انجام شده است .كه البته در گزارش سه ماهه شركت فرض فروش 13 هزار تن شمش و 4 هزار تن كود سولفات روي اعلام شده است و 22% را سه ماهه پوشش داده است . اين در حاليست كه در سه ماهه 2950 تن توليد ولي 2200 تن شمش فروش انجام گرفته كه به نظر مي رسد با توجه به فروش در ماههاي بعد و همچنين طرح توسعه و افزايش ظرفيت وضعيت مطلوبي را شاهد باشيم .

  در حال حاضر حداقل 50% شركت متعلق به توسعه معادن روي مي باشد .

  قيمت سهام شركت از بهمن 82 از 230 تومان به 1250 تومان رسيده است كه رشد 540 درصدي را تجربه كرده است  ۴- ملي سرب و روي ايران : اين شركت تنها توليد كننده سرب در ايران مي باشد كه حدود 18 هزار تن ظرفيت توليد سرب و 15 هزار تن توليد روي را در توان دارد . كه قرار است تا سال 84 به ظرفيت توليد 30 هزار تن در سال برسد و 95% ماشين آلات خارجي خريداري و عمدتا به مجتمع حمل شده است .

  كارخانه توليد شمش سرب با استفاده از دانش فني اخذ شده از شركت بوليدن سوئد و ماشين آلات ساخت شركت مانسمان دماگ آلمان اجرا گرديده است . هزينه اجرايي پروژه 3.6 ميليارد تومان و هزينه ارزي معادل يكصد ميليون مارك بوده است .

  پيش بيني مي شود با مديريت جديد به زودي زيان انباشته شركت پوشش داده شود و به سوددهي برسد . افزايش قيمتها به خصوص افزايش شديد قيمت سرب كه اخيرا فراتر از هزار دلار بر هر تن شده است اميد ست كه به روند سوددهي شركت كمك كند و بعد از سالها سختي به كمك شركت بيايد .

  90% شركت به توسعه معادن روي و 5.4% به شركت ملي صنايع مس ايران و 2.6% به سرمايه گذاري صنعت و معدن تعلق دارد .

  قيمت سهام شركت از اسفند 82 از 100 تومان به 740 تومان رسيده است كه رشد 740 درصد داشته است .  ۵-صنعت روي زنگان : اين شركت كاملا متعلق به توسعه معادن روي بوده و 50 هزار تن كنسانتره روي توليد مي كند . اين شركت در بهمن ماه 79 به نام كارخانه كلسيناسيون شروع به توليد نموده و در يكسال اخير با نام صنعت روي زنگان شخصيت حقوقي مستقل با 100% سهام متعلق به توسعه معادن روي شروع به فعاليت نموده است مواد اوليه اين شركت سالانه 100 هزار تن كالامين ( يكي از كانيهاي موجود در انگوران ) مي باشد .  ۶- شركت توليد روي ايران : تاسيس اين كارخانه آرزوي مسئولين كشور است . براي تاسيس اين كارخانه عظيم مسئولين وزارت صنايع و معادن تلاش زيادي كشيدند تا اينكه در 17 خرداد به طور رسمي قرارداد تاسيس و بهره برداري از اين شركت با حضور سفراي خارجي شركتهاي مربوطه و همچنين مسئولين كشوري و مديران صنعت در وزارت امور خارجه به امضا پيمانكار اين طرح و شركت توليد روي ايران رسيد . طبق اين قرارداد گروه شركتهاي كاهنربا – اتوكمپو – آب ب – بلندپايه با حجم مالي 165 ميليون يورو ظرف سه سال كارخانه يكصد هزار تني را ساخته و مورد بهره برداري قرار دهند . با تاسيس آن صد هزار تن روي با عيار بالاي SHG و 49 هزار تن كنسانتره سرب توليد مي شود . قيمت تمام شده روي 529 دلار بر هر تن خواهد بود كه هزينه ها در اين طرح بسيار كاهش خواهد يافت .روش اجراي طرح به صورت turnkey مي باشد اين در حالي است كه در ساير شركتهاي توليد روي قيمت تمام شده توليد تقريبا 800 دلار بر هر تن مي باشد . 80% شركت متعلق به توسعه معادن روي ايران و 20% متعلق به سازمان توسعه و نوسازي صنايع معدني مي باشد .  ب- شركتهاي ديگر توليد روي  1- باما : اين شركت در اصفهان واقع است با 1.6 ميلييارد تومان سرمايه به توليد كنسانتره سولفوره و اكسيده روي و سرب مي پردازد . همچنين شركت داراي كارخانه ذوب و روي اصفهان مي باشد كه 5 هزار تن شمش روي توليد مي كند ظرفيت توليد كنسانتره مقدار 110 هزار تن كنسانتره روي مي باشد كه مواد اوليه ان از معدن گوشفيل اصفهان (متعلق به شركت) و انگوران زنجان تهيه مي شود كه كنسانتره سولفوره توليدي معدن شركت مورد نياز ذوب و روي بافق مي باشد .

  سهامداران شركت عبارتند از : 49% گروه صنعتي معدني امير ، 16% شركت آراسته معدن ،17.5% بنياد تعاون سپاه ، 11% خدمات بازرگاني پيمان امير 3% كاركنان شركت

  اين شركت از اواخر اسفند ماه در بورس مورد معامله قرار گرفت و از قيمت 700 تا 1200 تومان رشد داشته است نماد شركت براي 200% افزايش سرمايه بسته شده است .  2- ذوب و روي بافق : شركت بزرگترين توليد كننده روي ايران با 30 هزار تن ظرفيت است كه مدت 1.5 سال به دليل فراهم نبودن مواد اوليه و كاهش قيمتها توقف توليد داشته است . ذوب و روي بافق تنها توليد كننده روي از طريق خاك سولفوره مي باشد مابقي شركتهاي توليدي از خاك اكسيده استفاده مي كنند و به علت اينكه خاك سولفوره در عمق زمين واقع شده است و در ايران براي استخراج ان سرمايه گذاري نشده است به مقدار لازم كارخانه توليد نمي شود و در نتيجه مديريت شركت براي جلوگيري از زيان شركت توقف توليد را در دستور كار قرار داده است با سرمايه گذاري در منطقه سولفوره مهدي آباد يزد و انگوران زنجان مي توان به مواد اوليه لازم شركت اميدوار بود ، همچنين با طرحهاي توسعه در معادن بافق و باما و شاهين مي توان به مقدار بيشتري ، خاك سولفوره تامين نمود .

  شركت توان توليد 30 هزار تن روي باعيار بالاي SHG و 50 هزار تن اسيد سولفوريك دارد . سرمايه شركت 11 ميليارد تومان است و 55% به سرمايه گذاري بانك ملي ايران و 30% به سرمايه گذاري توسعه و معادن فلزات و 13% به صندوق بازنشستگي كاركنان فولاد تعلق دارد .

  اين شركت خارج از بورس مي باشد اما سهامداران عمده آن در بورس پذيرفته شده اند . سهامداران شركت در مجامع ساليانه خوداعلام كردند كه تمايل به فروش اين شركت دارند .  3- معادن بافق : اين شركت حدود 3.7 هزار تن كنسانتره سرب و 13 هزار تن كنسانتره روي در سال 82 توليد كرده است . سرمايه شركت يك ميليارد تومان است كه تقريبا به همين مقدار زيان انباشته شركت مي باشد . ولي با توجه به افزايش قيمتهاي جهاني سرب و روي و با توجه به برنامه شركت براي افزايش ظرفيت تا 24 هزار تن به نظر مي رسد وضعيت شركت تا اندازه اي بهتر گردد .اين شركت معادن كوشك بافق را مورد بهره برداري قرار مي دهد

  قيمت سهام اين شركت با وجود زيان شركت از 100 تومان به 350 تومان در حال حاضر افزايش پيدا كرده است و در مقاطعي به 440 تومان نيز رسيده است .  شركت ديگري به نام شاهين در خارج از بورس مي باشد كه با سرمايه گذاري خارجي برنامه افزايش ظرفيت خوبي را به پيش مي برد و بيش از اين اطلاعات در دسترس نيست .
   
 2. سهند

  سهند New Member نارنجی سابق

  تاریخ عضویت:
  ‏17 جولای 2004
  ارسال ها:
  3,871
  تشکر شده:
  95
  فردا

  من فردا 5٪ منفي يعني 611 معادن روي مي خرم.پيشناهد مي كنم پس از ارزيابي شما هم بخريد اين منفي امروز يك نوسان طبيعي است كه پس از رشد 40 درصدي روي مي دهد. احتمالا فردا صف فروش ان جمع مي شود
   
 3. سهند

  سهند New Member نارنجی سابق

  تاریخ عضویت:
  ‏17 جولای 2004
  ارسال ها:
  3,871
  تشکر شده:
  95
  كوچكترين واحد توليد روي كشور با موفقيت آزمايش شد

  كوچكترين واحد توليد روي كشور با موفقيت آزمايش شد

  گروه بورس- شركت توسعه معادن روي،‌ كوچكترين واحد توليد روي را با موفقيت آزمايش كرد.

  مهندس علي قنبري مدير عامل توسعه معادن روي روز گذشته در گفت‌وگويي اختصاصي خاطرنشان كرد: براي نخستين بار در كشور Miniplant توليد روي با ظرفيت توليد 20 كيلوگرم در روز در واحد تحقيقات اين شركت ساخته و مورد آزمايش قرار گرفته است.

  علي قنبري افزود: درصورت انبوه‌سازي اين واحد، انقلابي درصنعت كشور به خصوص درمقياس كوچك سازي صنعت توليد روي صورت خواهد گرفت.

  وي گفت: شركت توسعه روي ايران علاوه بر پيگيري پروژه‌هاي كلان از جمله ساخت واحد 10 هزار تني توليد شمش، حركت‌هاي جانبي را نيز دراجراي طرح‌هاي كوچك با عنوان «واحدهاي خانگي توليد روي» دنبال مي‌كند.

  علي قنبري، ظرفيت توليد‌ي اين گونه واحدها را 20‌كيلوگرم ورق روي در هر روز و ميزان سرمايه‌گذاري لازم را 35 ميليون ريال ذكر كرد و گفت: واحدهاي خانگي توليد روي كه با برق 220 ولت كار مي‌كنند. در محدوده‌اي به وسعت 12 متر مربع قابل استقرار و بهره‌برداري هستند.

  مدير عامل شركت توسعه روي ايران، ايجاد فضاي اشتغال در سطح شهر و روستا را از جمله ره آوردهاي اين طرح منحصر به فرد دانست و تصريح كرد: انبوه‌سازي اين واحدها، كاهش قيمت دستگاه‌ها، تقويت بنيه اقتصادي خانواده‌ها و ايجاد زمينه اشتغال براي جوانان شهري و روستايي را به دنبال خواهد داشت.مدير عامل شركت توسعه معادن روي همچنين در ادامه در پاسخ به سوالي در مورد وضعيت بازار جهاني فلز روي گفت: بازار جهاني روي تا دو سال آينده رونق خواهد داشت و انتظار داريم وضعيت قيمتي كم و بيش در حدود فعلي باقي بماند.

  مهندس علي قنبري خاطرنشان كرد: شركت توسعه معادن روي ايران در حال حاضر با توليد 80 درصد روي كشور توليد كننده عمده اين فلز در كشور به شمار مي‌رود. وي در پاسخ به سوالي در مورد وضعيت سهام اين شركت گفت: وضعيت را پايدار مي‌دانم و همواره بر سياست شفاف سازي و گفت‌وگويي صادقانه با سهامداران معتقدام، وي افزود: تلاش مي‌كنيم قيمت سهام شركت به صورت كاذب رشد نكند
   
 4. سهند

  سهند New Member نارنجی سابق

  تاریخ عضویت:
  ‏17 جولای 2004
  ارسال ها:
  3,871
  تشکر شده:
  95
  با سلام

  ضمن عرض سلام خدمت دوستان عزيز. با توجه به تقارن و مححق شدن پيش بينيهاي مذكور و همچنين مورد توجه قرار گرفتن معادن روي در بازار لازم ديدم كه اين مطلب بياد بالا تا بقيه روند قيمت جهاني روي را نيز دوستان مطالعه فرموده و با اگاهي خريد يا فروش كنند. درضمن براي محاسبه قيمت به دلار همان طور كه نويسنده ذكر كرده بايد در 22 ضرب كنيم.
  هاشم حاجيان نوشته است: «قیمت کنونی در سطح 45 الی 46 در طی چند ماه آینده ثابت بماند وسپس با یک افزایش خفیف و ملایم در اواخر سال میلادی دنبال شود. »
  در ضمن براي اگاهي دوستان عرض مي كنم كه بنده در 3 بار نوسان گيري معادن روي را در 670 و 660 و 720فروختم و اگر قيمت روز شنبه اينده مناسب بود قصد دارم كمي خريداري كنم.
   
 5. abbasi

  abbasi New Member کاربر فعال

  تاریخ عضویت:
  ‏26 سپتامبر 2004
  ارسال ها:
  119
  تشکر شده:
  3
  اقا سهند از مقاله بسيار خوبتان خيلي ممنون. ذستتان درد نکند.
  اگر باز هم اخبارو مطالب خوبي داشتي ما رو هم بي نصيب نذار.
   
 6. سارا

  سارا New Member عضو تازه

  تاریخ عضویت:
  ‏22 می 2005
  ارسال ها:
  1,380
  تشکر شده:
  43
  شغل:
  كارمند
  روي 1132 دلار